"Метінвест" ліквідує свої компанії в РФ та Білорусі та розглядає питання будівництва заводу в ЄС

Гірничо-металургійна група "Метінвест" ухвалила рішення про ліквідацію своїх підрозділів у РФ та Білорусі (РБ), через руйнування ММК ім. Ілліча та "Азовсталі" в Маріуполі розглядає питання будівництва заводу в ЄС та займається підвищенням якості продукції відповідно до запитів ринку.

"З 24 лютого було прийнято рішення про їхню (компанії в РФ та Білорусі) ліквідацію. Там у нас лише збутові активи: "Метінвест Євразія" та білоруська "Метінвест Дистрибуція". Там є операційні команди, яким надано інструкції з ліквідації", - повідомив генеральний директор компанії Юрій Риженков в інтерв'ю НВ. Бізнес.

За його словами, у групі працювали топменеджери, менеджери, спеціалісти, які були громадянами Білорусі чи РФ. Багато хто з них пропрацював у компанії понад 10 років. Після 24 числа більшість із них або були звільнені, або звільнилися самі. Залишилися одиниці – здебільшого ті, хто засуджує те, що відбувається. Хтось отримав інше громадянство.

Стосовно ж ситуації зі зруйнованими ММК ім. Ілліча та "Азовсталлю", на сьогодні ступінь шкоди оцінити складно – це буде зроблено після деокупації, і тоді буде вирішено про можливість відновлення активів або будівництво нових у рамках виробництва "зеленої" сталі. Обидва гендиректори цих маріупольських підприємств працюють у компанії, обидва в Україні. Так, гендиректор ММК ім.Ілліча Тарас Шевченко перебуває у Запоріжжі та найближчим часом перейде на нову роботу. Гендиректор "Азовсталі" Енвер Цкітішвілі зараз консультує операційну дирекцію холдингу та допомагає вибудувати методи навчання персоналу.

Загалом у структурах "Метінвесту" у Маріуполі працювали 35 тис. осіб. З них приблизно половина вийшли на зв'язок із компанією, більша частина виїхала на територію, підконтрольну Україні. Понад тисячу людей працевлаштовано на підприємства групи, ще 2 тис. проходять перепідготовку - очікується, що вони приєднаються до колективів у Запоріжжі, Кам'янському та Кривому Розі.

Відповідаючи на запитання про взаємини з другою великою групою акціонерів "Запоріжсталі", яку пов'язують із Росією, Риженков зазначив, що стосунків із нею давно немає, лише у рамках зборів акціонерів. Необхідні рішення ухвалюються за підтримки міноритарних акціонерів. Водночас у "Метінвесті" не вбачають ризиків можливого арешту акцій другої групи акціонерів Бюро економічної безпеки.

"Такі рішення та їх коментування - виключно прерогатива держави. Ми в цьому не вбачаємо наразі ані ризиків, ані можливостей. Хоча "Запоріжсталь" - це підприємство, яке потребує серйозної інвестпрограми. А частина його акціонерів була не готова інвестувати. Тому якісь рішення держави можуть надати можливість для розвитку комбінату", - вважає генеральний директор.

Керівник компанії також повідомив, що для активізації роботи підприємств, зокрема ГЗК, є низка напрямів, за якими працює група. Насамперед  розблокування портів: якщо знайдуть спосіб розблокувати порти для продукції ГМК, це дасть гарний результат і щодо завантаження підприємств. Але це радше геополітичне та державне питання, яким активно займаються і президент, і Міністерство інфраструктури, додав Риженков.

Інший напрям - будівництво нового заводу в ЄС, який міг би переробляти нашу залізну руду, бути можливістю для збуту української продукції на експорт.

"Паралельно з цим дивимося на проєкти, які можна було б зробити на "Запоріжсталі" та "Каметсталі". Це теж може допомогти розширити вузькі місця, особливо з виробництва високоякісного прокату. І дозволить дозавантажити підприємств. Проте робити серйозні інвестиції можна після завершення війни із реальними гарантіями безпеки для України. ", - пояснив глава компанії.

Риженков також повідомив, що після втрати "Азовсталі" ММК ім.Ілліча група не закуповувала більше слябів у РФ для своїх прокатних потужностей в Італії та Великій Британії.

Ми купували в Південно-Східній Азії, дивилися на бразильські сляби. Ми купуємо європейський сляб. Наприклад, Acciaierie di Italia Holding у Таранто (колишній ILVA). Ведемо переговори з US Steel у Кошиці, з Liberty. Невеликими партіями шукаємо сляби. Плюс ми освоюємо виробництво слябів на "Запоріжсталі". Це катаний сляб, але вже перші успіхи у нас є. Більш того, у нас є внутрішньокорпоративна синергія. Ми виробляємо зливок із конвертерної сталі на "Каметсталі", після цього прокочуємо його сляб на "Запоріжсталі". Сляб йде на європейські активи та перекочується у листи", - зауважив гендиректор.

Стосовно ж питання постачання коксом після зупинки Авдіївського КХЗ, топменеджер уточнив, що у групі є три коксохіми, на яких можна виробляти кокс: два в Кам'янському та Запорізький КХЗ, який технологічно пов'язаний із "Запоріжсталлю".

"Є ще два коксохіми, куди ми постачаємо наше вугілля на переробку, назвемо так, і забираємо кокс. Це ArcelorMittal у Кривому Розі та колишній ДМЗ ім. Петровського у Дніпрі. З поточним завантаженням металургії, нам цих потужностей вистачає. Якщо підніматимемо виробництво, то доведеться шукати додатковий кокс", - сказав Риженков.