Активний діалог між податківцями та бізнесменами

З початку 2016 року посадові особи Херсонської ОДПІ провели 41 особистий прийом громадян. На таких прийомах у податківців херсонці піднімали питання щодо укладення договорів про визнання електронних документів, реєстрації та обліку  платників податків, нарахування штрафних санкцій, погашення заборгованості, спадщини тощо.

Зазначимо, що особистий прийом регламентується Законом України „Про звернення громадян”. Відтак, відповідно до ст. 22 вказаного Закону, керівники та інші посадові особи органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян зобов'язані проводити особистий прийом громадян.

Прийом проводиться регулярно у встановлені дні та години, у зручний для громадян час, за місцем їх роботи і проживання. Графіки прийому доводяться до відома громадян.

Графік прийому херсонців посадовцями Херсонської ОДПІ розміщений у Центрі обслуговування платників та на сайті Територіальних органів ДФС у Херсонській області за посиланням http://kherson.sfs.gov.ua/data/files/154446.pdf. Дізнатися детальну інформацію та записатися на прийом до керівництва Херсонської ОДПІ можна за телефоном 32-74-21.

 Інші новини Херсонської ОДПІ:

На алкогольних і тютюнових ліцензіях бюджет заробив 3,9 млн гривень

Саме така сума плати за ліцензії на право оптової чи роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами поповнила у січні-квітні цього року місцевий бюджет. Півмільйона гривень із зазначених коштів сплатили оптові товаровідпускники і 3,4 млн грн – підприємці, що торгують в роздріб.

Слід зазначити, що за торгівлю алкоголем і цигарками без ліцензій нормами Закону України „Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів” передбачені штрафні санкції.

Зокрема, за таке порушення до суб’єктів господарювання, які провадять оптову торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами застосовується штраф у розмірі 200% вартості отриманої партії товару, але не менше 17 тис. гривень. А до бізнесменів, що продають такий ж товар в роздріб – штраф 200% вартості реалізованої через контрольно-касовий  апарат  (книгу   обліку   розрахункових операцій)  продукції,  але не менше 10 тис. гривень.

За 4 місяця херсонці направили до Херсонської ОДПІ 126 тис. звітних документів

З початку року херсонські платники податків надали податківцями 126 тис. декларацій та звітів. При цьому 74% таких документів надійшли через E-mail.

 За результатами проведеної фіскалами роботи, цього року до електронного звітування вже залучено 898 платників податків. Загалом, з початку року було укладено 3802 договорів про визнання електронних документів.

Додамо, що протягом січня-квітня цього року 1370 херсонських суб’єктів господарювання звернулись до херсонського відділення Акредитованого центру сертифікації ключів за посиленими сертифікатами електронних ключів. Підприємства оформлювали право електронного цифрового підпису для директора, бухгалтера, інших уповноважених осіб. Загалом було видано 3425 електронних ключів.

У скрутному фінансовому становищі допоможе розстрочення податкового боргу

Платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу (п. 100.2 ст. 100 Податкового кодексу України).

Розстрочення грошових зобов’язань (податкового боргу) вважається наданим, якщо на підставі заяви платника податків прийнято відповідне рішення органу ДФС та укладено договір про розстрочення (п. 1.4 „Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків”).

Визначення сум грошових зобов’язань (податкового боргу), що підлягають розстроченню, здійснюється за даними інформаційної системи, що ведеться органами ДФС.

Строк дії розстрочення податкового боргу починається з дати прийняття органом ДФС рішення про розстрочення грошового зобов’язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення грошового зобов’язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.

Податковий календар на 25-30 травня 2016 року

Відповідно до норм Податкового кодексу України, 25 травня є останнім днем подання декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари/продукцію.

Понеділок, 30 травня є останнім днем сплати:

 • єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за квітень 2016 року;
 • податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень 2016 року;
 • податку на доходи фізичних осіб із загальної суми процентів, нарахованих за квітень на поточний або депозитний банківський рахунок; на вклади членів кредитної спілки;
 • військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу за квітень;
 • акцизного податку за квітень 2016 року;
 • ПДВ за квітень платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю;
 • рентної плати за квітень 2016 року;
 • плати за землю за квітень 2016 року.

Херсонці соціально застраховані на 297 млн грн ЄСВ

Цього року херсонські страхувальники сплатили до бюджетів 297,4 млн грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ). При цьому, у квітні на соціальний захист херсонці віддали понад 76,6 млн грн ЄСВ.

Слід зазначити, що із загальної суми сплаченого ЄСВ у квітні, понад 239,7 млн грн – це суми, що нараховані роботодавцями на заробітну плату працівникам. Майже 41,5 млн грн сплачені військовослужбовцями з їхнього грошового забезпечення. Ще 16 млн грн єдиного внеску надійшли від підприємців Херсона.

Туристи вже почали наповнювати бюджет міста

Туристичний сезон ще не розпочато, а до бюджету міста вже надійшло 46 тис. грн туристичного збору. Це у 1,5 рази більше, ніж у січні-квітні минулого року.

Зазначимо, що податковими агентами зі сплати туристичного збору в Херсоні виступають як приватні підприємці, так і підприємства. Наразі від підприємців бюджет отримав 22,8 тис. грн збору, а від підприємств – 23 тис. грн туристичного збору.

Нагадаємо, що платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної, міської ради про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк.

Податковими агентами є адміністрації готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та інші заклади готельного типу, санаторно-курортні заклади; квартирно-посередницькі організації; інші юридичні та фізичні особи, визначені законодавством.

Продаж банківських золотих зливків не оподатковується

Торгівля валютними цінностями – операції, пов’язані з переходом права власності на національну валюту України, іноземну валюту, платіжні документи та інші цінні папери, виражені у національній валюті України, в іноземній валюті або банківських металах, банківські метали (ст. 14 Податкового кодексу України, далі – ПКУ.

До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов’язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, за виключенням доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами ПКУ.

З-серед іншого, відповідно до ст. 1 Декрету Кабінету Міністрів України «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» валютними цінностями є:

 • платіжні документи та інші цінні папери (акції, облігації, купони до них, векселі (тратти), боргові розписки, акредитиви, чеки, банківські накази, депозитні сертифікати, інші фінансові та банківські документи), виражені в іноземній валюті або банківських металах;
 • банківські метали – це золото, срібло, платина, метали платинової групи, доведені (афіновані) до найвищих проб відповідно до світових стандартів, у зливках і порошках, що мають сертифікат якості, а також монети, вироблені з дорогоцінних металів.

Враховуючи вищевикладене, дохід від продажу громадянином, придбаних у банку, банківських металів не оподатковується.

Хто зобов'язаний зареєструватися платником ПДВ?

Особа підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ у разі:

 • якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн грн. (без урахування ПДВ);
 • проведення особою операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави, незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, 1 млн грн., а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством.

У разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій 1 млн гривень.

Такі вимоги передбачені нормами Податкового кодексу України.

Дивіденди оподатковуються військовим збором

Платниками військового збору є громадяни – резиденти (нерезиденти), які отримують доходи з джерела їх походження в Україні. Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).

Відповідно до вказаної статті об’єктом оподаткування резидента (нерезидента) є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до якого включаються «пасивні доходи» (крім зазначених у п.п. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 ПКУ). Під терміном «пасивні доходи» для цілей оподаткування слід розуміти, зокрема такі доходи, як дивіденди.

Отже, оскільки дивіденди, нараховані на користь громадян – резидентів (нерезидентів) включаються до загального місячного оподатковуваного доходу платника податку, то такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5 відсотка.

   Надходження єдиного податку 

Протягом січня-квітня цього року до бюджету Херсона надійшло 44,2 млн грн єдиного податку. Надходження цього податку у порівнянні з відповідним періодом минулого року збільшилися на 14,4 млн гривень.

Як і раніше, дві третини отриманого в казну податку – 29,7 млн грн, сплатили підприємці міста. Трохи більше 14 млн грн надійшли від фізичних осіб – підприємств. Ще близько 100 тис. грн сплатили сільськогосподарські підприємства – платники ІV групи єдиного податку

У бюджет з природних надр

Цього року користувачі херсонських надр віддали до бюджетів усіх рівнів 231 тис. грн рентної плати. Із вказаної суми 173 тис. грн отримав Держбюджет, 58 тис. грн – місцева казна. Зазначимо, що представники бізнесу сплатили вказані платежі за користування природними ресурсами загальнодержавного значення.

Нагадаємо, що відповідно до норм Бюджетного кодексу України, 75 відсотків рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин загальнодержавного значення зараховується до загального фонду державного бюджету, а 25% –  до місцевих бюджетів.

Розвиток підприємництва у Херсоні

З початку року в Херсоні зареєстровано 882 новостворених суб’єкти господарювання. Для порівняння, протягом січня-квітня минулого року власний бізнес розпочали 695 осіб.

Серед новачків переважна більшість фізичних осіб – підприємців – 559. Ще 323  суб’єкта господарювання зареєструвались як юридичні особи.

Наразі на обліку в Херсонській ОДПІ перебуває понад 41 тис. платників податків – суб’єктів господарювання.

Податкова пільга на доброчинність

Громадянин України – платник податку має право включити до податкової знижки суму коштів або вартість майна, перерахованих у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 4% суми загального оподатковуваного доходу такого звітного року.

При цьому, неприбуткові організації – отримувачі благодійних внесків, мають відповідати умовам, визначеним Податковим кодексом України для неприбуткових організацій.

Громадяни, які перераховували неприбутковим організаціям благодійні внески та пожертвування та бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки, мають право надавати річну податкову декларацію за звітний 2015 рік протягом всього поточного 2016 року (включно по 31 грудня 2016 року).

Рентна плата за спеціальне використання води

Відповідно до норм Податкового кодексу України ставка рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод Дніпра на південь від м. Києва (без Інгульця) становить 42,91 гривень за 100 куб. метрів.

Ставка рентної плати а спеціальне використання підземних вод в Херсонській області становить 67,64 гривень за 100 куб. метрів.

Для потреб водного транспорту з усіх річок, крім Дунаю, в Україні застосовуються наступні ставки:

 • для вантажного самохідного і несамохідного флоту, що експлуатується, - 0,1503 гривні за 1 тоннаж-добу експлуатації;
 • для пасажирського флоту, що експлуатується, - 0,0167 гривні за 1 місце-добу експлуатації.

Визначено також ставки рентної плати за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв:

 • 42,82 гривні за 1 куб. метр поверхневої води;
 • 49,94 гривні за 1 куб. метр підземної води.

Новації законодавства

З 10 травня набув чинності наказ Міністерства фінансів України „Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів” (далі - Порядок).

Документом визначено процедуру взяття на облік відокремленого підрозділу іноземної неурядової організації, представництва, філії іноземної благодійної організації, викладено механізм передачі великого платника податків з одного контролюючого органу до іншого.

Також Порядок доповнено нормами щодо обліку платників на території СЕЗ „Крим” і в зоні АТО.

Відтепер Порядок не містить процедуру формування та направлення в Єдиний держреєстр повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням.

Також з Порядку виключена форма № 18-ОПП, при цьому з'явилися додатки № 30-ОПП „Відомості про відсутність (наявність) заборгованості по сплаті податків і зборів” та № 31-ОПП „Відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи”.

Призначення платежу при сплаті податків

При сплаті податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) до бюджету платник податків заповнює поле „Призначення платежу” розрахункового документа з урахуванням вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666.

Порядком передбачено, що поле „Призначення платежу” розрахункового документа заповнюється таким чином:

поле № 1 – друкується службовий код (знак) ”*” (ознака платежу);

поле № 2 – друкується розділовий знак ”;” та код виду сплати (формат ссс - тризначне число);

поле № 3 – друкується розділовий знак ”;” та один з реквізитів платника (код клієнта за ЄДРПОУ чи реєстраційний номер облікової картки платника податків).

поле № 4 – друкується розділовий знак ”;” та роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі.

У разі сплати платежу до бюджету в іноземній валюті обов’язково вказується код класифікації доходів бюджету.

Акцизний податок на скраплений газ

З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”, яким уточнено законодавчі норми щодо оподаткування акцизним податком з роздрібного продажу

Відтак, реалізація скрапленого вуглеводневого газу для побутових потреб населення не підпадає під визначення терміну реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, установлене в ст. 14 Податкового кодексу України.

На підставі Закону, суб’єкти господарювання, які реалізують скраплений газ для потреб населення, з 1 січня 2016 року не є платниками акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів.

 

Прес-служба Херсонської ОДПІ

ГУ ДФС у Херсонській області