Актуальні питання стосовно сплати податку до бюджету фізичною особою

Опубліковано інформацію про автономні торговельні преференції Євросоюзу для українських товарів

Європейський союз в односторонньому порядку планує надати Україні автономні торговельні преференції. Завдяки цьому будуть зменшені або скасовані митні збори ЄС на товари, що походять з України.

Так, наприклад, завдяки запровадженню квотування у двосторонній торгівлі між Україною та ЄС українські виробники отримають можливість завозити певні обсяги даних товарів без справляння увізних мит. Тобто під загальний режим імпорту підпадатимуть лише товари, які перевищують визначений обсяг.  Вони оподатковуватимуться за тими ж умовами, які діють в Україні сьогодні.

Застосування автономних торговельних преференцій орієнтовно розпочнеться з травня 2014 року.

Детальніше ознайомитися з довідкою щодо автономного преференційного торгового режиму ЄС для України, інструкцією щодо правил проходження, які будуть застосовуватися при експорті до держав-членів ЄС, а також проектом Регламенту Європейського Парламенту та Ради стосовно скорочення або скасування митних зборів на товари, що походять з України, можна на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку за посиланням http://www.me.gov.ua/Documents/MixedList?tag=AvtonomniiPreferentsiiniiTorgovelniiRezhimYesDliaUkraini.

Нагадаємо, що 21 березня 2014 року під час саміту ЄС було підписано політичне положення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Підписання економічної частини Угоди планується в червні-липні 2014 року.

Актуальні питання оподаткування щодо діяльності страхових компаній

Саме під такою назвою відбулось засідання «круглого столу». У заході взяли участь фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області та члени Харківського Союзу Страховиків. Загалом, були присутні представники 20 страхових організації.

Відкриваючі засідання «круглого столу», в. о. заступника начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Олександр Галкін підкреслив, що робота контролюючих органів регіону насамперед направлена на пропаганду добровільної сплати податків до державної скарбниці та конструктивний діалог з бізнес-спільнотою.

«Хочу підкреслити, що за останні два роки жодна зі страхових компаній Харківщини не була включена до плану перевірок. Це свідчить насамперед про сумлінність та патріотичну позицію «страховиків» регіону», - зазначив посадовець.

Також, під час «круглого столу» головний державний ревізор-інспектор відділу податку на прибуток управління оподаткування та контролю окремих об’єктів і операцій Раїса Бабаєва розповіла, що податкові платежі становлять основну частину доходів будь-якого бюджету країни. Тому завдання платника, у тому числі і страхових організацій своєчасно і в повному обсязі сплачувати податкові збори, а податкових органів - контролювати регулярність і відповідність встановленим нормам цих платежів.

«На Слобожанщині зареєстровано 45 страхових підприємств. Загальна сума задекларованих ними доходів за 2013 склала 103,4 млн. грн., при цьому від страхової діяльності - 95 млн. грн. Це складає майже 92% від загальних коштів», - зазначила Раїса Бабаєва.

Наприкінці зустрічі, його учасники мали змогу обговорити нагальні питання. Зокрема, «страховиків» цікавили тонкощі оподаткування доходів від страхової діяльності, заповнення податкової декларації з податку на доходи страховика, подання декларації про доходи громадян тощо.

У І кварталі до зведеного бюджету сплачено 93,5 млрд. грн. платежів

Протягом січня-березня поточного року платники податків сплатили до зведеного бюджету 93,5 млрд. грн. податків, зборів та митних платежів, які контролюються органами Міндоходів. До державного бюджету надійшло 72,6 млрд. грн., до місцевих – 21 млрд. гривень.

До загального фонду державного бюджету зібрано 67,8 млрд. грн. Індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 100,2 від. Бюджет додатково отримав 115,5 млн. гривень.

У розрізі основних платежів найбільшого приросту у порівнянні з відповідним періодом минулого року досягнуто з податку на доходи фізичних осіб (бюджет отримав додаткових 79,8 млн. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів (додатково - 303,8 млн. грн.), платежів за користування надрами (+ 802,4 млн. грн.) тощо. 

За три місяці поточного року платникам відшкодовано 8,9 млрд. грн. податку на додану вартість.

70 «мільйонерів» Харківщини вже задекларували свої статки

Про це, під час спілкування з журналістом телеканалу «Simon», повідомила заступник начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області Ірина Васильєва.

Посадовець розповіла, що відповідно до декларацій громадян-мільйонерів серед основних джерел їх доходів: операції з інвестиційними активами, подарунки та спадщина, дивіденди.

Також Ірина Васильєва зазначила, що з початку року до органів доходів і зборів вже надійшло понад 18 тисяч декларацій про майновий стан і доходи. Це на 1,5 тис. більше ніж  в минулому році на цей час.

Сума  доходів за цьогорічними деклараціями склала майже мільярд гривень (950 млн. грн.). До бюджету надійде 23,5 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб.

Слід зазначити, що найбільш активними декларантами, як й у минулому році, є мешканці сільської місцевості. В своїх звітах вони декларують доходи від продажу сільгосппродукції, від надання в оренду земельних паїв, іноземні доходи тощо.

Як розповіла фахівець прозвітувати про свої доходи громадяни можуть, як на паперовому носії – бланки декларацій безоплатно надаються в ЦОПах при податкових інспекціях, так й через Інтернет. Для цього на веб-сайті Міністерства доходів і зборів уже другий рік поспіль працює сервіс «Декларування он-лайн».

Нагадаємо, що останній день подання декларації – 30 квітня.

Щодо громадян, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2013 року, то вони, як й торік, можуть надати декларацію упродовж всього 2014 року.

«В усіх територіальних органах доходів і зборів  Харківщини створено комфортні умови для громадян, які декларують свої доходи. Закликаю громадян сумлінно виконати свій конституційний обов’язок та своєчасно надати декларації», - зазначила Ірина Васильєва.

Західна ОДПІ  м. Харкова нагадує:

Останній день подання декларації про майновий стан і доходи – 30 квітня. Шановні громадяни! Завчасно потурбуйтеся про подання  декларації.

В яких випадках у ФО – резидента виникає право на отримання податкової знижки в частині процентів за користування іпотечним житловим кредитом?

„Платник податку - резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року. При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діє на день сплати таких процентів. Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла”, - пояснює заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Чи можна включати до складу податкової знижки витрати, понесені ФО на лікування?

 До переліку витрат, дозволених до включення до податкової знижки включається сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), а також суму коштів, сплачених платником податку, визнаного в установленому порядку інвалідом, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних установ для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, наданих такому платнику податку або його дитині-інваліду у розмірах, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування.

Чи може чоловік скористатись правом щодо включення до податкової знижки оплати допоміжних репродуктивних технологій, якщо дружина не працює?

Враховуючи те, що дії із допоміжних репродуктивних технологій проводяться із жінкою, то скористатися право щодо включення до податкової знижки оплати допоміжних репродуктивних технологій може платник податку – жінка.

Які документи необхідно надати ФО, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) з метою отримання податкової знижки?

„Фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) з метою отримання податкової знижки повинна подати документи, які підтверджують витрати, здійснені для переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для транспортного засобу, що був переобладнаний, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт)”, - роз’яснює начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Західної ОДПІ Юрій Бондаренко.

Який термін подання платником податків податкової декларації про майновий стан і доходи у зв’язку із застосуванням права на податкову знижку?

Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податкового року.

Які витрати на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла включаються до складу податкової знижки?

„Враховуючи те, що при будівництві (придбанні) доступного житла платник податків має право скористатися державною підтримкою у вигляді сплати державою 30 відсотків вартості будівництва (придбання) доступного житла та/або надання пільгового іпотечного житлового кредиту в уповноваженому банку, а решта вартості житла сплачується фізичною особою за власні кошти, то до складу податкової знижки включаються витрати, які особисто понесені фізичною особою на будівництво (придбання) доступного житла та погашення пільгового іпотечного житлового кредиту і відсотків за ним”, - пояснює заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

В який термін ФО повинна сплатити ПДФО згідно із поданою нею декларацією про майновий стан та доходи?

Відповідно до п.179.7 ст.179 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан та доходи.

Чи необхідно ФО подавати річну декларацію про майновий стан і доходи, якщо вона протягом звітного року отримувала доходи від декількох податкових агентів?

Платники податку зобов’язані подавати податкову декларацію за результатами податкового (звітного) року у строки, передбачені цим Кодексом для платників податку на доходи фізичних осіб, якщо протягом такого податкового (звітного) року оподатковувані доходи нараховувалися (виплачувалися, надавалися) у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами двома або більше податковими агентами і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року.

Хто є відповідальним за сплату (перерахування) ПДФО при отриманні спадщини?

„Відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб, а також іншими спадкоємцями - резидентами, які сплатили податок до нотаріального оформлення об’єктів спадщини”, - зауважує заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Декларування доходів громадян - гаряча лінія

В Західній ОДПІ м. Харкова відбувся сеанс телефонного зв’язку “гаряча лінія” на тему: „Декларування доходів громадян”. Відповіді на запитання по телефону надав начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Приводимо деякі запитання:

Чи має право на податкову знижку по навчанню сина мати, якщо в платіжних документах зазначено прізвище батька?

Відповідь: Оскільки до податкової знижки включаються витрати, які фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку та підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача), то правом на податкову знижку може скористатися лише той платник податку, який поніс дані витрати. Тому, якщо кошти за навчання сплачені батьком, то скористатися правом на податкову знижку може лише батько, за умови, що договір на навчання оформлений на нього або на сина.

Який термін повернення ПДФО внаслідок застосування права на податкову знижку?

Відповідь: Відповідно до п. 179.8 ст.179 розділу IV ПКУ сума, що має бути повернена платнику податку (внаслідок застосування права на податкову знижку), зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Який строк сплати податкового зобов’язання?

Відповідь: Відповідно до чинного законодавства, фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації.

Міндоходів підписало меморандум про взаєморозуміння з ЄБА та Американською торговою палатою

15 квітня 2014 року відбулось підписання Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством доходів і зборів України, Європейською Бізнес Асоціацією та Американською торговою палатою. Від Міндоходів Меморандум підписав Віталій Науменко, заступник Міністра доходів і зборів України, від Європейської Бізнес Асоціації - Томаш Фіала, Президент Асоціації, від Американської торгової палати - Бернард Кейсі, Президент Палати. «Ми впевнені в тому, що наші спільні зусилля будуть дієво протистояти корупційним проявам і ми зможемо побудувати надійну систему оперативного реагування на випадки порушення митних правил», –  зазначив Віталій Науменко. Меморандум передбачає низку заходів, реалізація яких дозволить ефективно враховувати думку бізнес-спільноти та громадськості під час реалізації державної політики у сфері митної справи, що зрештою має забезпечити розвиток економіки України, створити належні умови для ведення бізнесу в нашій державі та покращити її інвестиційну привабливість.Зокрема, сторони домовилися співпрацювати з організаційних та кадрових питань, протидії корупційним проявам, спрощення процедур та автоматизації митної справи. Співпраця, передусім, полягатиме в об’єднанні зусиль у таких важливих напрямках: забезпечення можливості надання громадської оцінки керівникам митних органів з боку бізнес-спільноти та представників громадськості;запровадження ефективної системи обміну інформацією між митними органами та компаніями; створення у структурі митних органів підрозділів митного пост-аудиту та посилення ролі відповідного напрямку роботи митних органів; підвищення ефективності аналітичної роботи у сфері митної справи; створення системи оперативного реагування на випадки порушень в зонах діяльності митниць;забезпечення ефективного здійснення «громадського контролю»; вжиття заходів, направлених на недопущення та профілактику корупційних проявів серед працівників митних органів;автоматизація митної справи;імплементація найкращого світового досвіду з питань митної оцінки, класифікації, походження, здійснення митних процедур.

Невідшкодовані суми ПДВ можна отримати у вигляді облігацій

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік»  від 27.03.2014 р.  № 1165-VII,  який  набрав  чинності з  03.04.2014 р.  визначено порядок відшкодування сум податку на додану вартість задекларованих до відшкодування станом на  1 січня 2014 року і не відшкодовані станом на 03.04.2014 року. Зокрема, платники податку на додану вартість зможуть оформити облігації внутрішньої державної позики, строк обігу яких 5 років номінальною вартістю 1000гривень. Для того щоб отримати відшкодування ПДВ  у вигляді облігацій, необхідно подати заяву про оформлення відшкодування податку на додану вартість облігаціями внутрішньої державної позики до відповідного тереторіального органу Міндоходів. Порядок випуску, обігу, погашення зазначених облігацій внутрішньої державної позики, а також нарахування процентів на них буде затверджено постановою  Кабінету Міністрів України. 

Графік роботи ЦОП Західної ОДПІ м. Харкова у святкові дні.

Західна ОДПІ м.Харкова повідомляє, що, з метою своєчасного та якісного обслуговування платників, ЦОП Західної ОДПІ який знаходиться за адресою: м. Харків,вул.Клапцова,25 працює: 19 квітня 2014 р. з 9-00 до 16-00 год., 20-21 квітня  2014 р. - вихідні дні.

Працюючий студент може отримати податкову соціальну пільгу

Податкова соціальна пільга (ПСП) застосовується до нарахованої платнику податку протягом місяця заробітної плати, якщо її розмір у 2014 році не перевищує 1710 грн. (1218 грн. х 1,4).

Відповідно до норм Податкового кодексу України, студенти, які працюють, мають право на отримання податкової соціальної пільги у розмірі 913,50 грн. (1218 грн.*50%*150%). Для цього студент повинен надати працедавцю довідку з навчального закладу про те, що він там навчається та не одержує стипендію з бюджету, - роз’яснюють у ДПІ у м. Сумах.

Проте, податкова соціальна пільга не може бути застосована до заробітної плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету. Враховуючи вищезазначене, якщо студент отримує стипендію з бюджету, то ПСП до заробітної плати такого платника податку не застосовується.

Майже на 40 відсотків зростуть ставки акцизного податку

Підвищення відбуватиметься поступово. Зокрема з 1 квітня 2014 року вдвічі збільшено ставки акцизного податку на нові автомобілі та мотоцикли з об'ємом двигуна понад 0,5 л; встановлено ставки акцизу на мотоцикли з об'ємом двигуна до 0,5 л на рівні 0,06 євро за 1 куб. см. і підвищено удвічі ставки акцизного податку на автомобільні кузови.

Встановлена єдина ставка акцизного податку на дизпаливо (98€ за 1000 кг) замість диференційованих ставок залежно від вмісту сірки (від 46€ до 98€ за 1000 кг). Введено оподаткування альтернативного палива.

Зросли ставки акцизу на пічне побутове паливо та на рідке паливо (мазут).

З 1 липня 2014 року збільшуються ставки акцизного податку на тютюнові вироби на 31,5%. З 1 травня - на пиво на 42,5%,  а на спирт та алкогольні напої на 25% з 1 вересня цього року.

Антикризові заходи передбачають також майже на 8% зростання ставки збору за першу реєстрацію транспортних засобів (нових або ввезених з-за кордону вживаних авто).

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області