Британські податківці запропонували українським колегам сприяння у роботі майбутньої Служби фінрозслідувань

Про це у своєму листі Першому заступникові Голови Державної фіскальної служби України Володимиру Хоменку написав заступник директора Департаменту ризиків та оперативної роботи Податкової та митної служби Її Величності доктор Ендрю Павлініч. Британський податківець подякував за підтримку та співпрацю, що надають українські організації британським офіцерам зв’язку в боротьбі з фінансовими злочинами у протидії загрозі фінансового шахрайства. «Ці злочини не мають кордонів, і лише за допомогою спільної роботи, обміну інформацією та передового досвіду ми можемо ефективно реагувати на організованих злочинців, які посягають на податкові надходження наших держав», - йдеться в листі. «Інформація щодо створення Служби фінансових розслідувань України демонструє широкомасштабне і фундаментальне реформування ваших служб, - пише Ендрю Павлініч. - Ми охоче надаватимемо Вам посильну допомогу для підтримки роботи, метою якої є продуктивне розслідування фінансово-економічних злочинів та захист бюджету України». Доктор Павлініч підкреслив, що боротьбою з правопорушеннями, пов’язаними з розкраданням бюджету, у Великобританії займається лише один підрозділ - Департамент ризиків та оперативної роботи Податкової та митної служби Її Величності. Всі інші відомства також мають свої чітко визначені напрямки роботи: «Діяльність Податкової та митної служби Її Величності координує Міністерство фінансів Великої Британії. Міністерство фінансів Великої Британії відповідає за всі питання з оподаткування у Великій Британії, але відповідальність за боротьбу з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, і боротьбу з фінансуванням тероризму розділяється з іншим департаментом Міністерства внутрішніх справ. З цієї причини відповідальність за розслідування фінансових та економічних злочинів, що не впливають на бюджет Великої Британії, покладено на інші правоохоронні та контролюючі органи, у тому числі на Департамент боротьби з економічними злочинами Національної агенції боротьби зі злочинністю, Управління з боротьби з організованою злочинністю та поліцію». «Ми із задоволенням хотіли б запросити Вас та ваших колег до Великої Британії, щоб презентувати діючу автономну структуру фінансових розслідувань з метою надання Вам додаткової інформації для нової Служби фінансових розслідувань України», - пише британський податківець. Ендрю Павлініч також запросив Володимира Хоменка взяти участь у засіданнях Цільової групи з боротьби з податковими та іншими злочинами. Такі зустрічі проходять під егідою Організації економічного співробітництва та розвитку: «Ви також могли б розглянути можливість участі в наступному засіданні, що проходитиме восени цього року, оскільки участь у цьому заході могла б надати Вам можливість детальніше вивчити структури, що існують в різних країнах світу та допомогти Вам визначити, що можливо було б найкраще використати для досягнення цілей в Україні.

Також пропонуємо ознайомитися ще з деякою корисною інформацією.

Строки подання звітності та сплати ПДВ у серпні

Суб’єкти господарювання, які звітують з ПДВ помісячно податкову декларацію за липень 2014 року повинні подати до 20 серпня 2014 року включно. А сплатити податкові зобов’язання, зазначені у поданій податковій декларації, потрібно до 29 серпня 2014 року включно.

 

Де можна отримати форми заяв для блокування, скасування та поновлення посиленого сертифiката відкритого ключа?

Форми заяв на блокування, скасування та поновлення посиленого сертифiката відкритого ключа знаходяться на веб-сайті Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту (далі – АЦСК ІДД) www.acskidd.gov.ua в розділі «Форми документів». Блокування посиленого сертифіката можна здійснити у телефонному режимі. Заява в усній формі подається заявником (підписувачем) до АЦСК ІДД засобами телефонного зв’язку за номером (044) 284-00-10. При цьому заявник повинен повідомити адміністратору реєстрації наступну інформацію: - ідентифікаційні дані власника сертифіката; - реєстраційний номер сертифіката ключа; - ключову фразу голосової автенфікації. Письмова заява на блокування посиленого сертифіката подається до АЦСКК ІДД або до відокремленого пункту реєстрації користувачів за встановленою формою та засвідчується власноручним підписом заявника (підписувала). У разі якщо власником сертифіката є юридична особа, підпис уповноваженого представника юридичної особи засвідчується печаткою.

 

Рада з кадрових питань ДФС розпочинає відбір кандидатів на керівні посади в органи ДФС

З 19 серпня 2014 року Рада з кадрових питань ДФС розпочинає відбір кандидатів, які мають намір зайняти посади начальників головних управлінь та митниць в областях, м. Києві Державної фіскальної служби України. Засідання Ради проходитимуть з 19 по 26 серпня 2014 року згідно з оприлюдненим графіком за адресою: м. Київ, вул. Дегтярівська,11-г. Попередній регламент роботи Ради:  - з 9 год. 30 хв. до 15 год. 30 хв.; - доповідь кандидата до 10 хв.; - запитання - відповіді до 20 хв. Представникам засобів масової інформації та громадських організацій, які бажають бути присутніми під час відбору кандидатів, необхідно акредитуватися напередодні засідання за тел. 272-51-40, 590-27-43, 247-35-01.

 

З початку року до бюджету сплачено 4,2 млрд. грн. єдиного податку

Протягом січня – липня поточного року платники податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплатили до бюджету понад 4,2 млрд. грн. єдиного податку. Порівняно з відповідним періодом минулого року сплата податку зросла на 10 відс. У 2013 році до бюджету надійшло майже 3,8 млрд. гривень.

Левова частка суми сплачена підприємцями – фізичними особами. Від приватних підприємців бюджет отримав понад 3 млрд. гривень єдиного податку. Від діяльності спрощенців - юридичних осіб до бюджету надійшло 1,1 млрд. грн. Загалом, за статистикою Державної фіскальної служби України, на сьогодні на спрощеній системі оподаткування працюють понад 1,2 млн. платників податків.

 

Володимир Хоменко: Якщо хабарі не буде за що давати, їх ніхто й не даватиме

Про це перший заступник голови Державної фіскальної служби Володимир Хоменко заявив під час семінару, присвяченого обговоренню концепції Служби фінансових розслідувань України, відповідних законодавчих змін податкового законодавства та механізмів їх застосування, що відбувся у Києві в четвер. Семінар проходив у режимі відеоселекторної наради для представників бізнесу та громадськості Черкаської, Запорізької, Харківської, Рівненської, Кіровоградської, Чернівецької та Дніпропетровської областей. Посадовець наголосив, що для нормальної роботи бізнесу необхідно глобально усунути передумови корупції: "Як приклад наведу детінізацію алкогольного ринку. Нам вдалося переломити ситуацію завдяки знищенню тіньових поставок спирту, вдалося забезпечити контрольоване його виробництво, - розповів Володимир Хоменко. - У скорому часі будуть запроваджені електронні акцизні марки, буде наведено лад із ліцензуванням і роздрібною торгівлею. У результаті налагодження всього ланцюга зникне складова корупції в усій галузі. Якщо хабарі не буде за що давати, їх ніхто й не даватиме". Щодо корупції у Державній фіскальній службі, Володимир Хоменко зазначив, що корупційна складова досить висока, адже ні "податкові ями", ні конвертацій ні центри не можуть працювати без підтримки співробітників ДФС: "Це однозначно, ми це бачимо. Ми проводимо наради, на яких ставимо питання регіонам, як вони відпрацьовують «конверти» та інші тіньові схеми. Також активно працюють підрозділи внутрішньої безпеки, які зобов'язані виявляти корупціонерів". Схожа ситуація, за словами першого заступника голови ДФС, і на товарних потоках. "В кожному окремому випадку треба усунути свій фактор суб'єктивізму, це й дасть можливість усунути корупційну складову, - переконаний Володимир Хоменко. - Боротися з кожним корупціонером складно. І ми маємо не боротися з наслідками, а усувати причину. Це мусить робити не лише фіскальна служба, а й усі правоохоронні органи". На знищення корупції, каже податківець, мають працювати реформа податкової системи, скорочення кількості податків і контролюючих органів. А СФР покликана "добити" хабарництво: "У новій Службі будуть застосовуватися інформаційні технології, щоб шляхом аналізу відбирати юридичних осіб, яких треба перевіряти. Це знищить підгрунтя корупції. Але для цього доведеться у 2-3 рази скоротити кількість правоохоронців, що займаються перевірками бізнесу." Нагадаємо, у Львові, Хмельницькому, Одесі та Києві пройшли кущові семінари, присвячені обговоренню концепції створення Служби фінансових розслідувань. Зустрічі, ініційовані Прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, передбачають діалог представників ДФС, громадськості та бізнесу.

 

Служба фінрозслідувань запобігатиме розкраданню бюджету

Про це заявив Перший заступник Голови Державної фіскальної служби Володимир Хоменко під час семінару, присвяченому обговоренню концепції Служби фінансових розслідувань України, відповідних законодавчих змін податкового законодавства та механізмів їх застосування, що триває у Києві. Семінар проходить у режимі відеоселекторної наради для представників бізнесу та громадськості Черкаської, Запорізької, Харківської, Рівненської, Кіровоградської, Чернівецької та Дніпропетровської областей. "Створення СФР не лише порушить питання контролю сплати податків. Уперше ми зможемо працювати над проблемою розкрадання бюджету на рівні витрат, - розповів Володимир Хоменко. - Адже практика минулих років показує, що сотні мільярдів гривень не доходили до бюджету, стільки ж розкрадалося. Покликання Служби у тому, щоби не дати розкрадати на стадії адміністрування податків і на стадії витрат. Це закупівлі, тендери і таке інше". Ідеологія СФР і в тому, пояснив посадовець, щоб зробити практично неможливим контакт податківця і підприємця: "Будуть застосовуватися інформаційні технології, щоб математично відбирати юросіб, яких треба перевіряти. Це виб'є підгрунтя корупції. Але для цього доведеться у 2-3 рази скоротити кількість співробітників, що займаються перевірками бізнесу." "Сьогодні бізнес можуть перевіряти 80 державних органів. Лише підрозділами МВС минулого року було проведено 61 тисячу перевірок малого і середнього бізнесу, - каже Володимир Хоменко. - Від цього слід відмовлятися, для цього і потрібен один-єдиний орган, який би відповідав за боротьбу з економічними злочинами". У Львові, Хмельницькому та Одесі пройшли перші кущові семінари, присвячені обговоренню концепції створення Служби фінансових розслідувань. Зустрічі, ініційовані Прем'єр-міністром Арсенієм Яценюком, передбачають діалог представників ДФС, громадськості та бізнесу. Наступний семінар проходитиме у Чернігові 19 серпня.

 

Майже 5 мільярдів гривень сплатили платники Харківщини до соціальних фондів з початку року

«Це на 243,3 млн. грн. більше, ніж прогнозувалося», - зазначив в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Валентин Фесюнін. За його словами, виисоких результатів надходжень ЄСВ вдалося досягти завдяки постійній цілеспрямованій роботі з роботодавцями щодо бази, об’єкту та термінів сплати внеску. Крім цього, проводиться роз’яснювальна робота щодо переваг добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. Так, лише в липні поточного року платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Харківського регіону перерахували на рахунки Держказначейства 727,3 мільйона гривень, що на майже 45 мільйонів гривень більше, ніж прогнозувалось. Також Валентин Фесюнін зазначив, що адміністрування єдиного соціального внеску органами Міндоходів відбувається успішно, і не в останню чергу завдяки запровадженню електронних сервісів, якими користується все більше платників. Сьогодні більше 35 тисяч платників єдиного соцвнеску Харківської області обрали для себе електронну форму звітування. Керівник регіонального відомства на Харківщині відзначив, що в нинішніх умовах виплата пенсій та соціальної допомоги громадянам має бути забезпечена у повному обсягу, тому  робота співробтників служби області і в подальшому буде направлена на виконання  усіх доведених завдань задля забезпечення соціально-економічної стабільності в регіоні.

 

Харківські представники громадськості обговорювали створення Служби фінансових розслідувань України

Чергове спілкування представників інститутів громадськості, бізнес-кіл та Державної фіскальної служби України відбулось в режимі відеоселектору та об’єднало аудиторії Харківської, Запорізької, Черкаської, Рівненської, Кіровоградської, Чернівецької та Дніпропетровської областей. В Харкові відео-діалог проходив в приміщенні ГУ Міндоходів у Харківській області. У зустрічі взяли участь близько 60 представників громадськості та підприємницького середовища, а також керівники регіонального управління Міндоходів та районних ДПІ. Презентував концепцію створення Служби перший заступник Голови Державної фіскальної служби Володимир Хоменко. Виступаючи перед присутніми, керманич зазначив, що дуже важливо щоб у процесі «законодавчої побудови» нового відомства брали активну участь представники громадськості та бізнесу. «Насамперед ми хочемо почути позицію малого і середнього бізнесу щодо створення Служби фінансових розслідувань. Ми дослухаємося до усіх думок, врахуємо будь-які раціональні зауваження і пропозиції», - заявив Володимир Хоменко. Посадовець детально розповів про пріоритетні напрямки роботи майбутнього відомства, боротьбу з тіньовою економікою та корупцією. Перший заступник Голови ДФС також підкреслив, що працюватимуть у Службі лише чесні та сумлінні фахівці. За його словами, кандидати проходитимуть жорсткий відбір. Одним із етапів конкурсу для майбутніх співробітників може стати проходження тесту на детекторі брехні. Під час заходу громадськість та бізнес-спільнота Харківського регіону мали нагоду висловити зауваження і пропозиції щодо становлення та майбутньої діяльності СФР. Зокрема, присутніх цікавили питання щодо пріоритетних принципів роботи Служби, витрат на її створення та утримання. Крім того, учасники заходу підіймали тему майже необмежених повноважень Служби. Громадськість хвилювала можливість із-за цього збільшення фактів прояву корупції. Як запевнив Володимир Хоменко, ці питання знаходяться на його особистому контролі і він зробить усе можливе, щоб не допустити виникнення в новій Службі корупційних діянь. «Подібні обговорення вкрай необхідні. Адже лише завдяки конструктивному спілкуванню та врахуванню пропозицій усіх зацікавлених сторін можна створити оптимальну концепцію нової універсальної Служби», - відзначив в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Валентин Фесюнін та підкреслив, що він завжди відкритий для діалогу та обміну пропозиціями та зауваженнями. Керівник відомства також відзначив, що буде надавати усіляку підтримку сумлінним представникам підприємницької спільноти регіону та забезпечувати належні умови для ведення бізнесу, адже це сприятиме спільному завданню – наповненню бюджетів. Слід зазначити, що впродовж наступного тижня подібні зустрічі пройдуть у Києві та Чернігові. Під час цих заходів свою позицію озвучать представники бізнесу з північних та центральних регіонів України.

 

До 1 січня 2015 року встановлено військовий збір

З 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року № 1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів» (далі – ПКУ), яким, зокрема, встановлено військовий збір. Військовий збір встановлюється тимчасово, до 1 січня 2015 року (п. 16 прим. 1 підр. 10 р. XX ПКУ від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями). Ставка військового збору становить 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування (п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підр. 10 р. XX ПКУ від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями). Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри (п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підр. 10 р. XX ПКУ від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями).

 

Про окремі особливості електронного адміністрування ПДВ

З 1 січня 2015 року запроваджується система електронного адміністрування ПДВ, яка дозволить скоротити можливості для зловживань, створить умови для унеможливлення отримання незаконного бюджетного відшкодування, збільшить надходження до бюджету. Така новація передбачена Законом про внесення змін до Податкового кодексу, який був прийнятий парламентом 31 липня 2014 року. Система електронного адміністрування ПДВ буде складатися з трьох основних елементів: Єдиного електронного реєстру податкових накладних, з банку, в якому автоматично будуть відкриті рахунки усім платникам ПДВ, та з бази даних митниці в частині інформації про імпорт та експорт товарів. Окрім того, перелік критеріїв для автоматичного бюджетного відшкодування буде зменшено. Таким чином,  бюджетне відшкодування ПДВ експортерам та інвесторам в автоматичному режимі буде здійснюватися на місяць раніше, ніж зараз. Завдяки запровадженню цих змін до Податкового кодексу України буде забезпечена відповідність сум нарахованого та сплаченого ПДВ.

 

Про строки проведення документальних перевірок

„Тривалість документальної планової перевірки фізичної особи – підприємця не повинна перевищувати 10 робочих днів. Продовження строків проведення такої перевірки можливе за рішенням керівника контролюючого органу не більше 5 робочих днів”, - повідомляє перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан. Тривалість документальної позапланової перевірки (крім перевірки щодо відшкодування податку на додану вартість) фізичної особи – підприємця не повинна перевищувати 5 робочих днів. Водночас  тривалість документальної позапланової перевірки, що здійснюється у зв’язку з розпочатою процедурою припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, порушеним провадженням у справі про визначення банкрутом платника податків або поданням заяви про зняття з обліку платника податків, для  фізичних осіб – підприємців, які не мають найманих працівників, не повинна перевищувати 3 робочі дні, за наявності за два останні календарні роки одночасно таких умов: - платником податку подано податкову декларацію про відсутність доходів від провадження господарської діяльності; - платник податку не зареєстрований як платник податку на додану вартість; - в контролюючих органах відсутня податкова інформація щодо використання платником податку найманої праці фізичних осіб, відкритих платником податків рахунків у банках та інших фінансових установах. Довідково : зазначені строки проведення перевірок встановлено статтею 82 Податкового Кодексу України.

 

Про випадки, у яких майно платника звільняється з податкової застави

Фахівці Західної ОДПІ м. Харкова повідомляють, що підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є документ, що засвідчує закінчення будь-якої з наступних подій: - отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку; - визнання податкового боргу безнадійним; - набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; - отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов’язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження. Відповідна норма передбачена пп. 93.1-93.2 ст. 93 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями. Також з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі (дане питання у категорії 134.03).

 

Алгоритм перевірки правильності накладення реквізитів на електронну звітність

У випадку виникнення помилки «Невірний пароль або ключ пошкоджено» при підписанні документу необхідно здійснити ряд послідовних кроків, зокрема перевірити: - який ключ ЕЦП використовується першим (вірна послідовність підписів Бухгалтер-директор-електронна печатка); - якщо ключ обрано вірно, слід звернути увагу на правильність введення паролю, а саме регістр вводу паролю, мову клавіатури тощо (створений пароль може містити особливі символи, які відрізняються за розташуванням на клавіатурі); - варто звернути увагу чи змінювалось ім’я файлу особистого ключа (у разі зміни ім’я файлу особистий ключ буде пошкоджено, тому необхідно звернутися до представництва АЦСК ІДД Міндоходів, в якому отримували послуги ЕЦП, подати заяву на скасування посиленого сертифіката, згенерувати новий особистий ключ та отримати відповідний йому посилений сертифікат відкритого ключа).

 

Необхідно підтвердити доходи – звертайтеся до Центрів обслуговування платників

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що у разі необхідності громадяни можуть отримати відомості про суми одержаних доходів. Для цього слід звернутись до Центру обслуговування платників за місцем проживання з відповідною заявою. При собі обов’язково мати документ, що посвідчує особу, або нотаріально завірену довіреність – якщо звертається уповноважений представник. Відомості з Державного реєстру видаються контролюючим органом безкоштовно протягом п’яти робочих днів. Фізичні особи, які не мають постійного місця проживання в Україні, або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, можуть звернутися за отриманням відомостей з Державного реєстру до будь-якої податкової інспекції. Проте у такому разі строк видачі відомостей може бути продовжено до десяти робочих днів. Нагадуємо, що до інформаційної бази Державного реєстру включаються такі дані про фізичних осіб: - джерела отримання доходів; - об’єкти оподаткування; - сума нарахованих та/або отриманих доходів; - сума нарахованих та/або сплачених податків; - інформація про податкову знижку та податкові пільги платника податків.

Порядок отримання відомостей з Державного реєстру регламентується розділом Х Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.13 №779.

 

Податкова накладна з помилками: вихід чи безвихідь?

Підпунктами 16.1.3 та 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що платник податків зобов’язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, та сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених ПКУ та законами з питань митної справи. Платники ПДВ зобов’язані вести окремий облік операцій з постачання та придбання товарів/послуг, які підлягають оподаткуванню ПДВ, а також які не є об’єктами оподаткування та звільнені від оподаткування ПДВ (п. 201.14 ст. 201 ПКУ). Згідно з п. 201.15 ст. 201 ПКУ зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях. Узагальнюючою податковою консультацією від 16.02.2012 р. № 127 визначено, що податкова накладна, що містить помилкові показники, не вважається податковим документом, але виключенню з Єдиного реєстру не підлягає. Платник податку має право повторно зареєструвати таку податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних із зазначенням у ній правильних показників. Зазначена податкова накладна підлягає відображенню у деклараціях контрагентів. В той же час наявність в Єдиному реєстрі податкової накладної з помилками спричиняє розбіжності між даними Єдиного реєстру та реєстру виданих податкових накладних платника податку – продавця. Ці розбіжності є податковою інформацією, що свідчить про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Якщо платник податків не надасть пояснення щодо суті таких розбіжностей та документальні підтвердження своїх пояснень на обов’язковий письмовий запит контролюючого органу протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, це є однією з обставин, за наявності якої здійснюється документальна позапланова перевірка платника податку (п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПКУ).

 

Відмовитись від «спрощенки» можна «електронкою»

Порядок обрання та перехід на спрощену систему оподаткування, або відмови від неї передбачено ст. 298 Податкового кодексу України. Відповідно до п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 цього ж Кодексу заява про перехід на спрощену систему оподаткування суб’єктом господарювання подається у такий спосіб: - особисто платником податків або уповноваженою на це особою; - надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; - засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Для відмови від спрощеної системи оподаткування суб’єкт господарювання не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року) подає до контролюючого органу заяву. Форма заяви для обрання та переходу на спрощену систему оподаткування або її відмови передбачено наказом Міністерства фінансів України від 20.12.2011 р. № 1675. Враховуючи, що у формі заяви для обрання та переходу на спрощену систему оподаткування передбачено і відмову від неї, то процедура подання цієї заяви здійснюється з дотриманням вимог п.п. 298.2.1 п. 298.2 ст. 298 Податкового кодексу, зокрема засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

 

Як застрахувати податковий кредит від „липової” накладної?

Перш ніж включити таку податкову накладну до податкового кредиту потрібно переконатися чи у період виписки податкової накладної продавець дійсно був платником ПДВ (адже згідно із п.201.8 ст.201 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку). Це можна зробити за допомогою сервісу Реєстр платників ПДВ на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України sfs.gov.ua. Там віднайдемо дату зняття постачальника з ПДВ-реєстрації. Якщо платник правомірно виписав податкову накладну, врахуйте дату виписки такого документа. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної (п.198.6 ст.198 ПКУ). Переконавшись, що податкова накладна виписана правомірно та з моменту виписування минуло не більше року, можна її відправити до податкового кредиту при умові, що дана операція відноситься до господарської діяльності підприємства.

 

Реформа системи оподаткування - ключова для держави

Країна потребує реформ. Створення Служби фінансових розслідувань є складовою цих реформ у системі оподаткування. Основне завдання реформи - створити умови для малого і середнього бізнесу. Це означатиме скорочення загальної кількості перевірок і фактичне припинення перевірок малого і середнього бізнесу, бо легальний бізнес наповнює бюджет, забезпечуючи необхідні соціальні виплати, суспільний розвиток і захист країни. Пріоритетні напрями діяльності Служби визначаються соціально-економічною ситуацією у країні та необхідністю кардинально впливати на її позитивний розвиток. Передусім, це ліквідація тіньових ринків і корупційних проявів, які тісно взаємопов‘язані й мають спільне підґрунтя, його і покликана ліквідувати СФР. Створення СФР передбачає усунення дублювання функцій тих правоохоронних органів, що займаються перевірками бізнесу.

 

Чи підлягають оподаткуванню військовим збором доходи нараховані до 03.08.2014 року?

Оскільки Закон України від 31 липня 2014 року № 1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» набрав чинності з 03.08.2014 р. і податковий агент зобов’язаний при нарахуванні доходів (визначених у п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу) утримати військовий збір, то нараховані до 03.08.2014 доходи, але виплачені після 03.08.2014, не підлягають оподаткуванню військовим збором. Нагадаємо, об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. 

 

Митники Харківщини допомагають мешканцям сходу України

Цими днями з Харківського регіону до Луганської області направилася колонна вантажівок з гуманітарною допомогою.  Свій вклад у шляхетну справу допомоги додали й працівники Харківської митниці. Ними були закуплені продукти харчування, товари першої необхідності та гігієни. Щоб особисто передати вантаж,  так би мовити «з рук в руки», до Луганщини вирушила делегація з представників митниці. Як розповів в.о. начальника Харківської митниці Міндоходів Сергій Ралік ніхто із співробітників відомства не залишився байдужим до заклику «Допоможемо мешканцям Луганська!». У короткий термін були зібрані кошти – кожен передав хто скільки може, –  на які й закупили необхідні речі. Слід зазначити, що це не перший випадок благодійної допомоги від колективу Харківської митниці. Напередодні митники Харківщини підтримали своїх колег з Луганської та Східної митниць, які знаходяться в зоні Антитерористичної операції. До профспілкових організацій цих митниць було перераховано кошти  для надання благодійної допомоги працівникам та членам їх сімей. Крім того, враховуючи складну ситуацію з матеріальним забезпеченням військових, харківські митники виступили з ініціативою про надання допомоги батальйону територіальної оборони «Харків-1». На зібрані колективом кошти воїнам батальйону були придбані та передані: рюкзаки, взуття та одяг військового призначення, інші необхідні речі. На митниці запевняють, що колектив відомства буде і надалі брати активну участь у допомозі тим, хто її потребує.

 

Військовим збором оподатковуються доходи, нараховані після 3 серпня поточного року

Військовим збором оподатковуються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних, компенсаційних або інших виплат і винагород, які нараховуються платнику у зв’язку із трудовими відносинами  після 3 серпня 2014 року за будь-які періоди. З доходів, що були нараховані до 3 серпня, але виплачені після цього терміну, військовий збір не стягується. У той же час, доходи, нараховані, наприклад, 29.08.2014 року, за період з 1.08.2014 по 03.08.2014 оподатковуються військовим збором. Нагадаємо, що військовий збір тимчасово запроваджено до 1 січня 2015 року Законом України від 31.07.2014 року № 1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу Україні та деяких інших законодавчих актів України». Його платниками є фізичні особи – резиденти та нерезиденти, які отримують доходи в Україні, а відповідальними за утримання (нарахування) і сплату (перерахування) військового збору в бюджет є особи, зазначені в статті 171 ПКУ, а саме: - роботодавець, що виплачує доходи у вигляді заробітної плати на користь платника податків; - податковий агент — для оподатковуваних інших доходів із джерела їх походження в Україні. Військовим збором обкладаються доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які виплачуються платнику у зв’язку з трудовими відносинами. Крім того, військовий збір стягується з виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця, отриманого від організатора азартної гри. Оподаткуванню військовим збором підлягають також доходи, які платник отримав згідно з цивільно-правовими договорами (договори підряду) за виконання робіт (надання послуг), сума яких відображається в акті приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг). У цьому випадку відповідальною особою за нарахування та сплату збору до бюджету є податковий агент, який зобов’язаний забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені статтею 176 Кодексу. У той же час військовий збір не сплачується з доходу військовослужбовців, одержуваного у вигляді грошового забезпечення, оскільки він не відповідає визначенню заробітної плати, а військовослужбовці відповідно до законодавства не є найманими працівниками. 

 

Юристи Міндоходів Харківщини виграли в судах більше 2,3 тисяч справ

За даними фахівців управління правової роботи ГУ Міндоходів у Харківській області, за 7 місяців поточного року на користь держави розглянуто 2 317 справ на загальну суму  2,2 млрд. грн. Так, зокрема, постановою Харківського апеляційного адміністративного суду задоволено апеляційну скаргу ДПІ м.Харкова та відмовлено в задоволенні позову одного з підприємств міста щодо скасування податкових повідомлень-рішень про збільшення грошових зобов’язань з податку на прибуток та ПДВ в розмірі 619,3 тис. гривень. Як зазначають спеціалісти відомства, такі зобов’язання були визначені за наслідками документальної позапланової перевірки, якою було встановлено реалізацію товарів за цінами нижче їх собівартості та відображення в податковому обліку операцій, які мають ознаки нереальних. В ході розгляду справи з’ясовано, що підприємством не було дотримано порядку уцінки товарів, а також не було надано доказів на підтвердження факту втрати товаром вартості, за якою він був придбаний. Суд апеляційної інстанції, задовольняючи апеляційну скаргу ДПІ, визнав сукупність обставин, серед яких: відсутність доказів оплати сировини, її транспортування та належного зберігання, а також доказів в підтвердження можливості її переробки чи використання з урахуванням особливостей такої сировини (хімічна сполука) та її значних обсягів - 202 тони. Крім того, підтримуючи позицію ДПІ, суд апеляційної інстанції вказав на відсутність доказів необхідності замовлення рекламної акції, яка ніби-то проводилась, а також відсутність можливості встановити конкретний зміст робіт, визначених як маркетингові послуги.

 

Урядовці та аграрії обговорили шляхи підвищення ефективності сільгоспвиробництва

Під час «круглого столу» на тему «Основні аспекти Урядового пакету комплексних змін у податковій системі (Концепції реформування податкової системи України)», який проходив сьогодні на Черкащині під головуванням Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка, аграрії висловили свої пропозиції щодо реформування податкової системи України у напрямі підвищення ефективності сільгоспвиробництва. За словами учасників, подальшому розвитку агарної галузі сприятимуть нові податкові зміни, які запропоновані Урядом.  На сьогодні Концепція реформування податкової системи проходить активне обговорення з бізнесом та громадськістю для пошуку оптимальних моделей та напрямів здійснення запропонованих змін. Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус головним завданням на сьогодні вважає досягнення балансу інтересів держави та бізнесу. «Нині в Україні триває робота зі збирання цьогорічного врожаю. Незважаючи на великі втрати сільгоспугідь у зоні проведення АТО та анексованого Криму, урожай та об’єми зібраного зерна суттєво перевищують показники, зафіксовані у минулому році. Є підстави розраховувати на більші обсяги урожаю, ніж торішні. У 2013 році частка аграрного ринку склала 11%, або 160 млрд.грн. До загального фонду державного бюджету сплачено 1,3 млрд. грн. податків. Тобто частка податків, які зараховуються до держбюджету, в ВВП складає всього 0,8%», – зазначив Ігор Білоус. При цьому, за словами керівника ДФС, третину виручки по країні сплачують 90 відс. аграрних підприємств, які мають річні обсяги виручки не більше 20 млн. гривень. Майже половину площ сільськогосподарських угідь обробляє трохи більше 3% підприємств. «Ситуація на сході України докорінно змінює модель існування господарських зв’язків, змушує бізнес шукати шляхи адаптації до нових умов існування. З іншого боку існує близька перспектива європейської інтеграції,  ключом до якої є швидка адаптація українських товаровиробників до стандартів ЄС. Враховуючи все це ми повинні спільно вирішити, якими повинні бути зміни податкового та митного законодавства, яка концепція реформування зарплатних податків може бути прийнята лідерами аграрного виробництва», – наголосив Ігор Білоус. Під час обговорення запропонованих Концепцією податкових змін аграріям було запропоновано надати конкретні пропозиції щодо оподаткування галузі, які, у свою чергу, будуть детально опрацьовані Міністерством фінансів та ДФС України. 

 

9 вересня у м. Варшава буде проведено Конференцію щодо змін у правилах ЄС щодо оподаткування ПДВ у сфері телекомунікаційних та електронних послуг

За інформацією Представництва України при Європейському Союзі 9 вересня 2014 року у м. Варшава (Польща) буде проведено Конференцію стосовно змін у правилах ЄС щодо оподаткування ПДВ у сфері телекомунікаційних та електронних послуг. Відповідні зміни законодавства вводяться з 1 січня 2015 року і передбачають перенесення стягування ПДВ з місця поставки послуг до місцеперебування кінцевого споживача. У ході заходу, організованому спільно Єврокомісією, Міністерством фінансів та Податковою адміністрацією Республіки Польща, будуть розглянуті усі практичні аспекти впровадження нових правил стягування ПДВ, у тому числі функціонування т.зв. VAT mini one-stop (MOSS), що дозволятиме спростити процедури для компаній, що походять з третіх країн та постачатимуть електронні послуги до держав-членів ЄС. Інформаційне повідомлення щодо Конференції, порядок денний, анкета учасника та практична інформація. За повідомленням Єврокомісії, організаторами заходу продовжено кінцеву дату реєстрації, зазначену в анкеті.

 

Одна з найбільших мереж гіпермаркетів техніки недоплатила бюджету майже 100 мільйонів гривень

Підприємство, що продає по всій країні електронну та побутову техніку, ухилилося від сплати податків через безтоварні операції з фіктивними фірмами. Слідчі співробітники фінансових розслідувань порушили кримінальне провадження за фактом порушення податкового законодавства за ч.3 ст.212 Кримінального кодексу. Посадові особи столичної компанії, яка здійснює оптову та роздрібну торгівлю побутовою та електронною технікою в мережі гіпермаркетів та через інтернет-магазини, проводили безтоварні операції з закупівлі продукції. При перевірці постачальників компанії було встановлено, що кілька з них є фіктивними підприємствами, а фінансово-господарські операції з ними були безтоварними і спрямованими на безпідставне формування від'ємного ПДВ та податку на прибуток. Лише за лютий 2013 року компанія здійснила незаконне відшкодування ПДВ на суму 20 млн. гривень. Цю суму донараховано підприємству за актом документальної перевірки. Протягом усього 2013 року підприємство ухилилося від сплати податків на суму 93 млн. 577 тис. гривень. Крім того, компанія - власник гіпермаркетів при імпорті побутової та електронної техніки з Китаю, Німеччини, Словенії та Польщі занижувало митну вартість товару. Слідство триває.

 

Відтепер підприємства повинні вести окремий облік доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та до інших законодавчих актів України» від 31 липня 2014 року № 1621-VII прийнято низку норм, що стосуються пільгового оподаткування прибутку підприємств. Зазначені зміни набули чинності 3 серпня 2014 р., а саме:- збільшено ставку оподаткування з 10% до 18% прибутку від операцій з цінними паперами (п.153.8 ст.153 ПКУ), в зв’язку з виключенням п.151.4 ст.151 ПКУ;- відмінено пільгове оподаткування прибутку, отриманого від надання готельних послуг, та прибутку підприємств галузі електроенергетики, які виробляють електричну енергію виключно з відновлювальних джерел енергії (підпункти «а» і «в» пункту 17 підрозділу 4 Перехідних положень ПКУ);- змінено умови для отримання податкових пільг підприємствами паливно-енергетичного комплексу, а також водо-, теплопостачання та водовідведення (п.154.8 та 154.9 ПКУ), в зв’язку з виключенням абзацу дев’ятого п.152.11 ст.152 ПКУ. Тобто, відтепер такі підприємства повинні вести окремий облік доходу (прибутку), який звільняється від оподаткування, а також проводити розподіл витрат, які одночасно пов’язані як з діяльністю, дохід (прибуток) від провадження якої звільняється від оподаткування, так і з іншою діяльністю згідно п.152.11 ПКУ.

 

Оподаткування пасивних доходів

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 02 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 04 липня 2014 року № 1588-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів», яким визначені особливості оподаткування пасивних доходів фізичних осіб у вигляді процентів, дивідендів, доходів у вигляді виграшів, призів, зокрема: - встановлено оподаткування процентів та дисконтних доходів за єдиною ставкою 15 відсотків; - передбачено подання річної податкової декларації платниками податку при отриманні інвестиційного прибутку, з якого податковим агентом нараховується (утримується) податок за ставками 15 (17) відсотків; - уточнено порядок перерахунку податку на доходи фізичних осіб при достроковому розірванні договору вкладу (депозиту); -  запроваджено оподаткування дивідендів за ставкою 5 відсотків, за винятком дивідендів, нарахованих платникові податку за акціями або іншими корпоративними правами, що мають статус привілейованих або інший статус, що передбачає виплату фіксованого розміру дивідендів чи суми, яка перевищує суму виплат, розраховану на будь-яку іншу акцію (корпоративне право), емітовану таким платником податку, які для цілей оподаткування прирівнюються до виплати заробітної плати з відповідним оподаткуванням, тобто за ставкою 15 (17) відсотків.

 

Щодо останніх змін у податковому законодавстві України

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, про зміни, внесені Законом України від 31.07.2014 № 1621-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» (далі – Закон), який набрав чинності з 03.08.2014, зокрема: - тимчасово до 1 січня 2015 року введено військовий збір. Збір справляється у розмірі 1,5 відсотка від доходів у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку із трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної грн. - скасовано ряд податкових пільг щодо: звільнення від оподаткування прибутку, отриманого від надання готельних послуг (група 55 КВЕД ДК 009: 2005) в готелях категорій «п'ять зірок», «чотири зірки» і «три зірки»; звільнення від оподаткування прибутку, отриманого від основної діяльності підприємств галузі електроенергетики (клас 40.11 група 40 КВЕД ДК 009 : 2005), які виробляють електричну енергію виключно з поновлюваних джерел енергії; оподаткування за нульовою ставкою ПДВ послуг із перевезення пасажирів швидкісними потягами Інтерсіті+;

спеціального режиму по ПДВ на операції по лісозаготівлі, рубці лісу і виробництву ділової деревини (колод, стовпів, жердин), отриманню паливної деревини; вирубуванню (дерев) лісу з метою приведення земель в придатність для сільськогосподарського виробництва. оподаткування за зниженою ставкою (10%) прибутку, отриманого від операцій із цінними паперами та деривативами. - до 1 січня 2015 року підвищено плату за користування надрами для видобування корисних копалин, а саме: на видобуток залізної руди з 5% до 8%, нафти (з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів) - з 39% до 45%, нафти (з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів) - з 18% до 21%, конденсату (з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів) - з 42% до 45%, конденсату (з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів) - з 18% до 21%, газу (з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 метрів) - з 28% до 55%, газу (з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 метрів) - з 15 % до 28%. - на 5% збільшився розмір акцизного податку на тютюнові вироби та уточнено визначення поняття «алкогольні напої» - з 1січня 2015 року  збільшується «поріг» для обов’язкової реєстрації платником ПДВ з 300 тис. грн. до 1 млн. грн. - з січня 2015 року запроваджується електронне адміністрування ПДВ. При цьому реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних будуть підлягати усі податкові накладні незалежно від суми податку на додану вартість, зазначеного в податковій накладній.

 

Оподаткування несупроводжуваного багажу

Товари (крім підакцизних), що переміщуються у несупроводжуваному багажі, та сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, підлягають усному декларуванню на підставі товаросупровідних документів та не є об’єктами оподаткування митними платежами. Дана норма встановлена ч. 6 ст. 374 Митного кодексу України. У випадку, коли сумарна фактурна вартість товарів, що переміщуються у несупроводжуваному багажі, перевищує еквівалент 150 євро, але не перевищує еквівалент 10000 євро, або, якщо вони переміщуються (пересилаються) без дотримання умов, передбачених ч. 5 ст. 374 Митного кодексу України, такий багаж підлягає письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян. А також оподатковується ввізним митом за ставкою 10 % та податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України. Базою оподаткування для таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 150 євро (ч. 7 ст. 374 Митного кодексу України). Товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10000 євро, що переміщуються на митну територію України в несупроводжуваному багажі, підлягають декларуванню та митному оформленню з поданням митної декларації, передбаченої законодавством України для підприємств, а також дозволів (ліцензій), сертифікатів відповідності чи свідоцтв про визнання відповідності у випадках, установлених законодавством України для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Окрім цього, такі товари оподатковуються ввізним митом за повними ставками Митного кодексу України і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України (ч. 8 ст. 374 Митного кодексу України). Водночас згідно із п. 1 ч. 10 ст. 374 Митного кодексу України при ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами особисті речі, визначені ст. 370 Митного кодексу України.

 

Який термін розгляду договору "Про визнання електронних документів"?

Нагадуємо, що квитанції мають розширення ".rpl" та відкриваються за допомогою ключа електронної печатки, а у разі її відсутності – підписом фізичної особи-підприємця (для фізичної особи-підприємця). Інші файли, що мають розширення ".xml", не потребують розшифрування. Електронні звіти можна відправляти лише після отримання квитанції про успішне підписання договору з боку органів Міндоходів.

 

«Джин-Тонік», «Ром-Кола» та інші слабоалкогольні напої реалізуємо після придбання ліцензії

Відповідно до ст. 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон № 481) роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Алкогольні напої – це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об’ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22 04, 22 05, 22 06, 22 08. Національний стандарт України «ДСТУ 3297:95. Лікеро-горілчана промисловість. Терміни та визначення понять» встановлює терміни та визначення основних понять у галузі лікеро-горілчаної промисловості. Згідно зазначеного стандарту лікеро-горілчаний напій – алкогольний напій міцністю від 1,2 відс. до 60,0 відс., виготовлений змішуванням спирту етилового ректифікованого з напівфабрикатами, інґредієнтами та підготовленою водою, насичений або ненасичений діоксидом вуглецю (для слабоалкогольних напоїв). Слабоалкогольний напій – алкогольний напій з вмістом етилового спирту від 1,2 до 8,5 відс. об’ємних одиниць та екстрактивних речовин не більше як 14 г на 100 см3, виготовлений на основі водно-спиртової суміші з використанням інґредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичений чи ненасичений діоксидом вуглецю (ст. 1 Закону № 481). Відповідно до Закону України від 19 вересня 2013 року № 584-VІІ «Про митний тариф України» зі змінами та доповненнями лікеро-горілчані напої відносяться до групи 2208 Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, яка складається на основі Гармонізованої системи опису та кодування товарів. Враховуючи зазначене, суб’єкти господарювання мають право здійснювати роздрібну торгівлю такими слабоалкогольними напоями як: «Джин-Тонік», «Ром-Кола», «Бренді-Кола», «Лонгер» тощо виключно за умови наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

 

Нерухомість стала нежитловою – не платіть податок

Згідно з положеннями Податкового кодексу об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об’єкт житлової нерухомості, в тому числі його частка. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової нерухомості. Згідно п.п. 8 п. 1 ст. 18 Закону України від 01.07.2004 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», фізичним та юридичним особам на об’єкти нерухомого майна, які в установленому порядку переведені з житлових у нежитлові і навпаки, видається Свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійсненні державної реєстрації прав на нерухоме майно. Платнику податку-фізичній особі податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховується контролюючим органом за об’єкт нерухомого майна, переведений з житлового в нежитловий, при наявності документів, що підтверджують право власності (Свідоцтво про право власності на нежитлове приміщення тощо) за період з 01 січня звітного року до початку того місяця, в якому здійснено таке переведення. Слід зазначити, що для проведення звірки даних, зокрема, щодо об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності платника податку, фізична особа має право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації). У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку на підставі оригіналів відповідних документів, зокрема документів на право власності, контролюючий орган за місцем проживання платника податку проводить перерахунок суми податку і надсилає йому нове податкове повідомлення-рішення.

 

Термін сплати фіксованого сільгоспподатку за липень – 29 серпня 2014 року

Сплачувати фіксований сільськогосподарський податок слід щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Розмір податку становить третину суми, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: I кв. – 10 відсотків; II кв. – 10 відсотків; III кв. – 50 відсотків; IV кв. - 30 відсотків. Оскільки 30 серпня цього року вихідний день, сплатити фіксований сільськогосподарський податок за липень треба не пізніше 29 серпня 2014 року. Порядок обчислення та плати фіксованого сільгоспподатку регулюється положеннями глави 2 Розділу XIV Податкового кодексу України.

 

Недоплачують працівникам і до бюджету

„Виплата зарплати «в конвертах» та у розмірах, нижчих за мінімальні гарантії, встановлені державою, позбавляє громадян належного захисту на випадок непрацездатності та прирікає на мізерну пенсію. До місцевих бюджетів не надходять необхідні кошти, що безпосередньо відбивається на рівні життя і на розв’язанні безлічі соціальних проблем. Скорочується і фінансування соціальних статей з держбюджету. Все це мають добре усвідомлювати всі роботодавці, підприємці та наймані працівники”, - зауважує заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

 

За несплату військового збору передбачена фінансова та адміністративна відповідальність

За ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору до податкових агентів застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій та адміністративна відповідальність. На цьому наголошують в Головному управлінні Міндоходів в Івано-Франківській області. Статтею 127 Податкового Кодексу України передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Зазначені штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами ПКУ. Крім того, відповідно до ст. 129 ПКУ у день настання строку погашення податкового зобов’язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента нараховується пеня. Зокрема, пеня нараховується із розрахунку 120% річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків - фізичних осіб. Притягнення до фінансової відповідальності платників податків за порушення законів з питань оподаткування, іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не звільняє їх посадових осіб за наявності відповідних підстав від притягнення до адміністративної або кримінальної відповідальності. Крім того, за вказані порушення передбачена адміністративна відповідальність згідно статті 163 Кодексу про адміністративні правопорушення у вигляді попередження або накладення штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян - суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

Податкова соціальна пільга: кому і скільки

Податкова соціальна пільга – це можливість платника податків (громадянина) зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді заробітної плати. Сума, на яку зменшується загальний місячний оподатковуваний дохід, визначається як відсоток прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї згідно із законодавством виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, що діє для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2014 р. – 1710 грн.). Податкова соціальна пільга надається в розмірі, що дорівнює 50-відсотковому розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. Оскільки прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2014 рік становить 1218 грн., то протягом цього року розмір податкової соціальної пільги становить 609 грн. Нагадаємо, що надання податкових соціальних пільг передбачено ст.169 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями.

 

Відповідальність продавця, який відмовляється надати податкову накладну

Якщо продавець товарів/послуг відмовляється надати податкову накладну або порушив порядок її заповнення чи реєстрації в Єдиному реєстрі, то покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника. Ця заява є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітній (податковий) період, у якому не надано податкову накладну, або порушено порядок її заповнення чи порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви потрібно додати копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Нагадуємо, що надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової перевірки зазначеного продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за такою операцією. Відповідна норма визначена п. 201.10 ст. 201р V Податкового кодексу.

 

З 1 серпня в Україні запроваджено оподаткування депозитів

„З 1 серпня 2014 року розпочалось оподаткування процентів, нарахованих на суму поточного або вкладного (депозитного) банківського рахунку фізичних осіб. Ставка податку становить 15%. Обов'язок із нарахування та сплати податку на доходи до бюджету покладено на податкового агента, тобто особу яка нараховує такий дохід. При цьому незалежно від суми, яка розміщена на депозиті, нараховані проценти підлягають оподаткуванню за єдиною ставкою”, - нагадує заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Це передбачено Законом України від 4.07.2014 року за № 1588-VII „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів”. Також законом передбачено і звітування за даним видом податку. Зокрема, банки, які нараховують доходи у вигляді процентів, у податковому розрахунку за формою 1-ДФ будуть відображати загальну суму нарахованих у звітному податковому періоді доходів та загальну суму утриманого з них податку. Разом із тим, інформацію про суми окремого банківського вкладного (депозитного) або поточного рахунку, суми нарахованих процентів, а також відомості про фізичну особу – платника податку, якій нараховані такі доходи, у податковому розрахунку не зазначатимуть.

 

Статус фізичної особи – підприємця підтверджує витяг з Єдиного державного реєстру

Документ, що підтверджує статус фізичної особи – підприємця відповідно до Закону України від 15.05.2003 року № 755- VI «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», як суб’єкта підприємницької діяльності, може  слугувати витяг з ЄДР, в якому зазначаютося основні види дільності. Витяг – це документ, що сформований програмними засобами введення ЄДР за відповідними критеріями пошуку та містить відомості з ЄДР, які є актуальними на дату формування витягу або на дату  та час, визначену запитувачем у запиті, або інформацію про відсутність таких відомостей у цьому реєстрі (п.3.1 Порядку, затвердженого наказом Мін’юсту України від 14.12.2012 ркоу № 1846/5). Відомості, що містяться в ЄДР є відкритими та загальнодоступними, за вийнятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно, відомостей, передбачених ст. 17 Закону України від 15.05.2003 року № 755- VI. Цей документ, а точніше його копія, фізичні особи – підприємці або самозайняті особи надають особам, які нараховують (виплачують)  доходи від здійснення ними підприємницької діяльності, з метою не утримання податку на доходи (п.177.8 ст.177 Податкового кодексу України).

 

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області