Центральна ОДПІ інформує

Безхазяйний урожай поповнить бюджет

Земельну ділянку площею 3,2 га, засіяну пшеницею, виявили в Кегичівському районі на території Андріївської сільської ради працівники Кегичівського відділу Первомайської місцевої прокуратури. В ході кримінального провадження господаря незаконних посівів не встановлено, прокуратура надала відповідну інформацію органам ДФС області для подальших дій відповідно до законодавства України (ПКМУ №1340).За результатами розгляду матеріалів справи, було прийняте рішення щодо збору безхазяйного урожаю та направлення коштів від його реалізації в бюджет держави.Сьогодні 4 тони зібраної пшениці податківці передали на відповідальне зберігання. Найближчим часом урожай буде реалізовано.Нагадаємо, що на Харківщині триває операція «Урожай», в ході якої працівники ДФС, прокуратури, органів влади спільними зусиллями протидіють тіньовому бізнесу в агропромисловому комплексі

ГУ ДФС у Харківській області 

Сплата єдиного внеску включається до складу витрат нотаріуса

Відповідно до п.178.3 ст.178 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності. У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.

Перелік витрат, які приватні нотаріуси мають право враховувати при обчисленні загального річного оподатковуваного доходу

На підставі положень Закону України від 02 березня 1993 року № 3425-XII «Про нотаріат» та з метою встановлення єдиного переліку витрат, пов’язаних з організацією роботи приватних нотаріусів, Міністерством юстиції України видано лист від 02.02.2006 № 31-35/20, в якому наведено перелік витрат, які приватні нотаріуси мають право враховувати при обчисленні загального річного оподатковуваного доходу, зокрема, сплату нотаріусами єдиного внеску.

Враховуючи зазначене, сплата приватними нотаріусами єдиного внеску за попередній звітний рік, що фактично сплачена згідно остаточного розрахунку у поточному році, може бути включена до складу витрат при обчисленні оподатковуваного доходу за звітний рік.

Якщо у 2016 році дохід перевищив 1 мільйон гривень – реєструйте касовий апарат

Начальник Центральної ОДПІ - Юрій Зайцев нагадує фізичним особам – платникам єдиного податку другої і третьої груп про те, що у разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн. гривень застосування реєстратора розрахункових операцій є обов'язковим.Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням доходу понад 1 млн. гривень, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

У разі встановлення протягом календарного року факту непроведення розрахункових операцій  через РРО 

Начальник Центральної ОДПІ м. Харкова-Юрій Зайцев звернув увагу платників податків, що відповідно до пункту 1 статті 17 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі встановлення протягом календарного року, в ході проведення перевірки, факту непроведення розрахункових операцій  через РРО з фіскальним режимом роботи, до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у таких розмірах:

 • вчинене вперше – 1 гривня;
 • за кожне наступне вчинене порушення – 100% вартості проданих товарів чи послуг.

З 1 серпня в Україні тимчасово до 31 грудня 2018 року знижено акциз на імпорт вживаних автомобілів

Про це повідомили в Харківській митниці ДФС. Заступник начальника митного поста «Харків-автомобільний» Марина Медведкова розповіла журналістам Харківського обласного телебачення та новостійної програми «Харьковские известия» про законодавчі зміни.Так, ставка акцизного збору на автомобілі з бензиновим двигуном до 1 тис. куб. см встановлена в розмірі 10 євроцентів, що в 11 разів менше ніж попередня ставка.Найбільше зниження ставки акцизного збору передбачено на автомобілі з об'ємом двигуна від 1 до 1,5 літра, їх знизили майже в 22 рази - до 6 євроцентів за 1 куб. см об'єму двигуна.

Ставка акцизу для автомобілів з двигуном від 1,5 до 2,2 л знижується в 6 разів до 26 євроцентів

Фахівець митниці навела журналістам приклад. Так, при ввезенні автомобіля 2013 року випуску, з об'ємом бензинового двигуна 1,6 л., вартість якого 10000 євро розмір податків, які необхідно було сплатити до держбюджету:

до 01.08.2016 року становив 176 тис. грн. (мито - 28 тис. грн .; акциз - 73 тис. грн .; ПДВ - 75 тис. грн.);

після 01.08.2016 сума податків складе 103 тис. грн. (мито - 28 тис. грн .; акциз - 12 тис. грн .; ПДВ - 63 тис. грн.).

Знижені ставки акцизу застосовуються  також до легкових автомобілів

Також Марина Медведкова звернула увагу представників ЗМІ, що знижені ставки акцизу застосовуються до легкових автомобілів якщо вони:

 • вироблені після 1 січня 2010 року;
 • ввозяться на територію України для власного використання або на користь інших осіб у кількості не більше 1 автомобіля в рік;
 • не мають походження країни, яка визнана країною - окупантом чи країною агресором по відношенню до України відповідно до Закону і не ввозяться з її території, а також не ввозяться з окупованої території України, визначеної такий відповідно до Закону України.

Країна походження автомобіля повинна бути підтверджена відповідним документом 

 «Під час оформлення документа для реєстрації транспортного засобу, інспектором буде зроблено відмітку про обмеження в продажу автомобіля», зауважив начальник ДПІ-Юрій Зайцев на зустрічі з журналістами.

У разі продажу протягом 365 днів з дня реєстрації транспортного засобу, при ввезенні якого були застосовані знижені ставки акцизного збору, платник податку повинен буде сплатити акцизний податок за такий транспортний засіб в повному розмірі.

Який термін суб’єкту господарювання надається акт звірки розрахунків за податками?

Пунктом 1 глави 1 розд. ІІ Порядку ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.04.2016 № 422, визначено, що з метою обліку нарахованих і сплачених сум податків, зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску органами ДФС відкриваються інтегровані картки платників (далі – ІКП) за кожним платником та кожним видом платежу, які повинні сплачуватися такими платниками.ІКП містить інформацію про облікові операції та облікові показники, які характеризують стан розрахунків платника податків з бюджетами та цільовими фондами за відповідним видом платежу.

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження 

Згідно зі ст. 1 Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 393) громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, зокрема із заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних та особистих прав і законних інтересів.При цьому звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання (ст. 20 Закону № 393).Отже, за письмовою заявою суб’єкта господарювання, щодо якого в контролюючому органі відкрито ІКП, надається письмовий документ щодо стану розрахунків цього платника за податками, зборами та єдиним внеском на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у довільній формі. Такий письмовий документ видається не пізніше п’ятнадцяти робочих днів з дня отримання заяви, в якій суб’єктом господарювання зазначено платежі і період щодо яких здійснюється звірка стану розрахунків з бюджетами, а також нараховані і сплачені суми по цих платежах за вказаний період.Інформацію щодо стану розрахунків платника з бюджетом також можна отримати у приватній частині «Електронного кабінету платника», що знаходиться на офіційному сайті ДФС України.

До уваги платників! Рахунки для сплати єдиного внеску

З 01 серпня 2016 року почалидіяти оновлені рахунки 3719«Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування», відкриті в органах ДФС, де завершено процес реорганізації. Звертаємо Вашу увагу на те, що сплата коштів єдиного внеску має відбуватись виключно на рахунки, відкриті територіальниморганам ДФС відповідно до адміністративно - територіальних одиниць, на яких зареєстровані платники податків.

Щодо реєстрації суб’єкта господарської діяльності платником акцизного податку при використанні пального виключно у власних цілях

Начальник Центральної ОДПІ м. Харкова Юрій Зайцев повідомляє, що у випадку, коли придбане суб’єктом господарювання пальне використовується виключно для власних потреб і воно не укладало будь-яких договорів, відповідно до абзацу другого п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, обов’язок реєструватися платником акцизного податку з реалізації пального згідно з п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу не виникатиме, оскільки така операція не є реалізацією пального у розумінні абзацу другого п.п. 14.1.212  п. 14.1  ст. 14 Кодексу.

Як сплачувати єдиний податок у разі здійснення кількох видів господарської діяльності

Заступник начальника Центральної ОДПІ Ольга Дикань нагадує, що платники єдиного податку І та ІІ груп, які здійснюють кілька видів господарської діяльності, повинні застосовувати максимальний розмір ставки податку, встановленої для обраних видів діяльності. Це також стосується і ситуації, коли фізичні особи-підприємці-платники єдиного податку здійснюють діяльність на територіях більш як однієї сільської, селищної або міської ради.

Ставки податку для платників єдиного податку 1 та 2 групи

Так, для платників І групи максимальний розмір податку становить 10% мінімальної заробітної плати. Для платників ІІ групи – 20%. Сплата єдиного податку здійснюється за місцем податкової адреси.

Нагадуємо, що фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб-підприємців. Залежно  від виду господарської  діяльності, з розрахунку на календарний місяць, розмір ставки податку становить:

 • для І групи платників – у межах  до 10% розміру мінімальної заробітної плати;
 • для ІІ групи – у межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати.

Порядок нарахування, розміри та строки сплати єдиного податку регулюються розділом XIV Податкового кодексу України.

Подовжено строки для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів

29.07.2016 набрала чинності постанова Правління Національного банку України від 28 липня 2016 року № 361 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України» (далі – Постанова № 361).Зокрема, Постановою № 361 внесено зміни до постанови Правління Національного банку України від 07 червня 2016 року № 342 «Про врегулювання ситуації на грошово-кредитному та валютному ринках України». Відтепер  граничні строки для розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів подовжено з 90 до 120 днів.

Полегшено умови для здійснення платежів за імпортними контрактами клієнтів 

 Крім того, шляхом внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 23 лютого 2015 року № 124 «Про особливості здійснення деяких валютних операцій», полегшено умови для здійснення платежів за імпортними контрактами клієнтів, у тому числі авансових платежів. До внесення відповідних змін використовувалась виключно акредитивна форма розрахунків, якщо сума платежу перевищувала 500 тис. дол. США. Відтепер така вимога розповсюджується лише на платежі на суму понад 1 млн. дол. США.

Нарахування пені у разі самостійного подання платником податків уточнюючої звітності на занижену суму податкових зобов’язань

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

Коли податків має право не подавати такий розрахунок 

Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені.

Платник податків, який самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє факт заниження податкового зобов’язання минулих податкових періодів, зобов’язаний, за винятком випадків, установлених п. 50.2 ст. 50 ПКУ:а) або надіслати уточнюючий розрахунок і сплатити суму недоплати та штраф у розмірі трьох відсотків від такої суми до подання такого уточнюючого розрахунку;

б) або відобразити суму недоплати у складі декларації з цього податку, що подається за податковий період, наступний за періодом, у якому виявлено факт заниження податкового зобов’язання, збільшену на суму штрафу у розмірі п’яти відсотків від такої суми, з відповідним збільшенням загальної суми грошового зобов’язання з цього податку.

Згідно із п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Коли розпочинається нарахування пені

При самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків нарахування пені розпочинається після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ (п.п. «а» п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ).Пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов’язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПКУ).Пеня, визначена п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПКУ, нараховується із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день заниження (абзац другий п. 129.4 ст. 129 ПКУ).

Останній день нарахування пені

Нарахування пені закінчується у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов’язань (п.п. 129.3.1 п. 129.3 ст. 129 ПКУ).

У разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до ст. 50 ПКУ пеня, передбачена цією статтею, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ (п. 129.9 ст. 129 ПКУ).

Набув чинності новий порядок щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій

26.07.16 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 14.06.16 № 547 «Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій» (далі – Наказ № 547). Таким чином втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 № 417, яким раніше регламентувалося питання  застосування РРО та книг обліку розрахункових операцій.

Наказом № 547 затверджено Порядки:

 • реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги);
 • реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти;
 • реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій;
 • опломбування реєстраторів розрахункових операцій.

Оновлені форми книг обліку розрахункових операцій 

 Крім того, Наказом № 547 затверджено оновлені форми книг обліку розрахункових операцій. Нові КОРО доповнено колонками для відображення розрахунків за ставками акцизного податку та сум акцизного податку.Разом з цим Наказом № 547 передбачено звільнення суб’єктів господарювання від обов’язку відображати в КОРО та розрахункових книжках інформацію про розрахункові операції, що оподатковуються акцизним податком, та суми акцизного податку, якщо розрахункові документи, на підставі яких здійснюються записи, друкуються реєстраторами розрахункових операцій, версії внутрішнього програмного забезпечення яких включені до Державного реєстру РРО, до набрання чинності Наказу № 547.Звертаємо увагу, що до створення реєстру центрів сервісного обслуговування суб’єктам господарювання для реєстрації РРО до заяви про реєстрацію (перереєстрацію) РРО потрібно подавати до контролюючого органу також копію договору (або іншого документа), яким підтверджується право, надане виробником (постачальником) РРО центру сервісного обслуговування на проведення технічного обслуговування і ремонту відповідної моделі (модифікації) РРО.

Про особливості виправлення помилок у формі №1ДФ

Як зауважила на семінарі для платників податків заступник начальника Центральної ОДПІ м. Харкова-Ольга Дикань, порядок проведення коригувань у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) наведено у наказі Міністерства фінансів України від 13.01.15 № 4.Насамперед слід врахувати період, за який виправляємо помилки або неточності. Якщо недостовірні відомості виявлено у звітності, яка сформована та подана за звітний квартал до закінчення граничного строку його подання, у реквізитах розрахунку відмічається відповідна клітинка «Звітний новий». Якщо ж термін подання форми № 1ДФ вже минув - у реквізитах відмічаємо - "Уточнюючий". Порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків є однаковим.Реквізити «Порція», «Працювало за трудовими договорами (контрактами)», «Працювало за цивільно-правовими договорами» повинні відповідати тим, що були зазначені у звіті, який коригується.

Якщо помилка стосується ПДФО

Якщо помилка стосується ПДФО, то у розділі І Податкового розрахунку слід проставити інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюються. Отож, у випадку виявлення помилки у попередній звітності, слід продублювати всі графи помилкового рядка та у графі 9 указати "1" – на його виключення. Щодо інформації, яку пропустили та не включили у попередню звітність – у рядку заповнюються усі графи та у графі 9 вказується "0" - на введення рядка.Тобто, в оновленій звітності має бути наведена інформація лише за рядками, які виправляються чи прибираються або ж додаються – в одних рядках буде зазначено інформацію, яка виключає попередньо задекларовані дані, в інших – відображається вірна інформація. Рядки з достовірними даними з раніше поданої №1ДФ дублювати не потрібно, оскільки це призведе до подвоєння інформації. 

Якщо ж виникла потреба уточнити раніше задекларовані дані щодо військового збору 

Якщо ж виникла потреба уточнити раніше задекларовані дані щодо військового збору, порядок виправлення помилок наступний. Для виключення помилкового рядка з попередньо введеної інформації у розділі ІІ Податкового розрахунку у рядку "Військовий збір - виключення" потрібно повторити всі графи помилкового рядка, а в рядку "Військовий збір" відобразити правильну інформацію.

Чи подається «нульова» декларація з податку на прибуток та ПДВ, якщо діяльність відсутня

            ДФС у листі від 05.08.2016 р. № 17619/10/26-15-12-05-11 зазначає, що відсутність діяльності по-різному впливає на обов'язок подання декларації з податку на прибуток та декларації з ПДВ.

Декларація з податку на прибуток

            У разі наявності у платника податку на прибуток будь-яких показників за 2015 р., які підлягають декларуванню (в т.ч. показників, які мають нульове значення або підлягають декларуванню у складі фінансової звітності, що подається разом з декларацією), платники податку на прибуток зобов’язані подавати податкову декларацію за 2015 рік та форми фінансової звітності у терміни передбачені п. 49.18 ПКУ.

Декларація з ПДВ

             Платники ПДВ ж мають право не подавати до контролюючих органів податкові декларації з ПДВ за звітні періоди, в яких не проводилась госпдіяльність та відсутні показники, які підлягають декларуванню (в т. ч. суми від’ємного значення попередніх періодів).Проте якщо платником податку господарська діяльність протягом звітного (податкового) періоду не проводилась, але такий платник податку має суми від’ємного значення попередніх періодів, що підлягають відображенню в декларації звітного (податкового) періоду, то декларація за такий звітний (податковий) період подається (п. 49.2 ПКУ). Але, якщо платником ПДВ госпдіяльність протягом звітного (податкового) періоду не проводилась та  такий платник податку не має суми від’ємного значення попередніх періодів, що підлягають відображенню в декларації звітного (податкового) періоду, то Декларація за такий звітний (податковий) період не подається.

Поворотна фіндопомога: коли відображається в ф. №1ДФ

              ДФС у листі від 28.07.2016 № 16987/10/26-15-13-01-12 зазначає, що основна сума позики та поворотної фінансової допомоги, що отримується фізособою на підставі укладеного договору, протягом дії такого договору не є об'єктом (базою) оподаткування ПДФО та не відображається у Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ).Разом з цим, якщо позика або поворотна фіндопомога не повертається фізособою у термін, який визначений договором, то сума такої позики і допомоги включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізособи як додаткове благо та оподатковується ПДФО за ставкою 18% і військовим збором - 1,5%. При цьому зазначений дохід відображається у формі №1ДФ за ознакою доходу "126".

Доходи у вигляді дивідендів: керуємось роз'ясненням Мінфіну

ДФС зазначає, що для застосування положень пп. 140.4.1 ПКУ щодо коригування фінансового результату до оподаткування платниками податку на прибуток, слід керуватись листом Мінфіну України від 25.07.2016 р. № 31-11130-09-10/21370, яким зазначено, що платник податку на прибуток зменшує фінансовий результат до оподаткування на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті на його користь від:

- платників податку на прибуток, для яких пп. 57.1-1.2 та 57.1-1.3 ПКУ передбачено особливості сплати авансових внесків при виплаті дивідендів, крім, платників, прибуток яких звільнений від оподаткування, та інститутів спільного інвестування;

- платників єдиного податку, які сплачують авансові внески з податку на прибуток.

Коригування здійснюється платником податку з урахуванням вимог пп. 134.1.1 Кодексу щодо суми річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період, та за умови відображення у складі доходів суми нарахованих дивідендів відповідно до положень бухгалтерського обліку.Водночас, коригування фінансового результату до оподаткування на суму нарахованих доходів від участі в капіталі інших платників податку на прибуток підприємств, платників єдиного податку четвертої групи та на суму нарахованих доходів у вигляді дивідендів, що підлягають виплаті від інших платників податків, застосовуються у частині, що не суперечить цьому роз’ясненню.Про це повідомила ДФС у листі від 04.08.2016 р. № 26581/7/99-99-15-02-02-17.

Яка відповідальність за нереєстрацію платником ПДВ у зв’язку з отриманням відмови від контролюючого органу

Причини відмови реєстрації

             В деяких випадках в заяві про реєстрацію платником ПДВ суб'єкти господарювання не зазначають, зокрема, обов’язкові реквізити, надають недостовірні або неповні дані, подають не підписані заяви заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, відомості про заявника не включені до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Все це призводить до відмови від реєстрації

           У такому разі податковий орган протягом 5 робочих днів від дня отримання заяви  звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої). 

При цьому дані про прийняті до розгляду заяви з поміткою про результати розгляду (зареєстровано, відмовлено у реєстрації, запропоновано подати нову заяву) та дані податкової реєстрації вносяться до журналу реєстрації платників ПДВ.

Коли наступає відповідальність за нереєстрацію платником ПДВ

                П. 63.9 ПКУ визначено, що платники податків, які не подали протягом 5 календарних днів, наступних за днем отримання повернутих документів, виправлених документів для взяття на облік у контролюючих органах або повторно подали такі документи з помилками, несуть відповідальність відповідно до закону.

Якщо особа не подала до контролюючого органу реєстраційну заяву, вона несе відповідальність за ненарахування або несплату цього податку на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування (п. 183.10 ПКУ).

Заповнюємо платіжне доручення при перерахуванні коштів на рахунок у СЕА РП

ДФС в ЗІР (категорія 116.13.02) зазначає, що при перерахуванні коштів з власного поточного рахунка на електронний рахунок в СЕА РП поля платіжного доручення заповнюються відповідно до повідомлення про реквізити електронного рахунка, надісланого ДФС.Поле «Призначення платежу» такого платіжного доручення необхідно заповнювати згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, викладених у додатку 8 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 року №22. А саме, воно заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України.Інформацію щодо платежу у зазначеному полі друкується у довільній формі. Наприклад: «перераховано з власного поточного рахунка на електронний рахунок».

Контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань

При цьому, за пп. 54.3.1 ПКУ контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошових зобов’язань, передбачених ПКУ або іншим законодавством, якщо, зокрема, платник не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію.Якщо контролюючий орган самостійно визначає суми податкового зобов’язання, на підставах, визначених пп. 54.3.154.3.2,54.3.554.3.6 ПКУ, це тягне за собою штраф в розмірі 25% від суми визначеного податкового зобов’язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.Таким чином, якщо особа, яка підлягає реєстрації платником ПДВ, не подала протягом 5 к.д., наступних за днем отримання повернутих документів, виправлені документи для взяття на облік у контролюючих органах або повторно подала їх з помилками, така особа  притягується до відповідальності.

Гарантії для працівників, прийнятих на військову службу за контрактом

Уповноважений орган наголошує, що за працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими  на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, фермерському господарстві, сільськогосподарському виробничому кооперативі незалежно від підпорядкування та форми власності й у фізосіб-підприємців, у яких вони працювали на час призову (ч. 3 ст.119 КЗпП).Громадяни для виконання обов’язків, пов’язаних із взяттям на військовий облік, призовом або прийняттям на військову службу, а також особи, які направляються районними (міськими) військовими комісаріатами на медичний огляд (медичне обстеження в амбулаторних чи стаціонарних умовах), лікування, звільняються від роботи на час, потрібний для виконання таких обов’язків та перебування в лікувальному закладі охорони здоров’я, із збереженням за ними місця роботи, займаної посади і середньої заробітної плати (ст. 21 Закону «Про військовий обов»язок і військову службу»).

Гарантії зберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення

             Гарантії, визначені у ч. 3 та 4 ст.119 КЗпПУзберігаються за працівниками, які під час проходження військової служби отримали поранення (інші ушкодження здоров’я) та перебувають на лікуванні у медичних закладах, а також потрапили у полон або визнані безвісно відсутніми, на строк до дня, наступного за днем їх взяття на військовий облік у районних (міських) військових комісаріатах після їх звільнення з військової служби у разі закінчення ними лікування в медичних закладах незалежно від строку лікування, повернення з полону, появи їх після визнання безвісно відсутніми або до дня оголошення судом їх померлими.

Податкова соцпільга для одинокої матері, яка утримує двох малолітніх дітей

Згідно з пп 169.1.2 ПКУ платник, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 100% суми пільги, яка визначена пп. 169.1.1 ПКУ, у розрахунку на кожну дитину.

А згідно з пп. 169.1.3 ПКУ платник, який є одинокою матір’ю (батьком), вдовою (вдівцем) або опікуном, піклувальником має право на податкову соціальну пільгу у розмірі 150% суми пільги (у 2016 р. – 1033,5 грн) у розрахунку на кожну дитину. У разі якщо платник має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна податкова соціальна пільга з підстави, що передбачає її найбільший розмір, за умови дотримання встановлених ПКУ процедур.Якщо платник має право на застосування податкової соціальної пільги більшої, ніж передбачена пп. 169.1.1 ПКУ, він зазначає про таке право у заяві про застосування пільги, до якої додає відповідні підтвердні документи.Отже, самотня мати, яка утримує 2 дітей віком до 18 років має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150% загальної ПСП (1033,50 грн), у розрахунку на кожну дитину, за умови, якщо її нарахована зарплата менше 3860 грн (граничного розміру доходу (у 2016 році - 1930 грн) помноженого на кількість її дітей)  та наданням відповідних підтвердних документів.

Допомога з тимчасової непрацездатності працюючому інваліду призначається на загальних підставах

 Фонд зазначає, що підприємства, які використовують працю інвалідів, зобов’язані створити для них умови праці з урахуванням рекомендацій медико-соціальної експертної комісії та індивідуальних програм реабілітації, вживанням додаткових заходів безпеки праці, що відповідають специфічним особливостям цієї категорії працівників.
Якщо інвалід може працювати, то після виходу на роботу, він у разі захворювання або травми має право на отримання листка непрацездатності, на підставі якого комісія із соціального страхування повинна вирішити питання щодо призначення допомоги з тимчасової непрацездатності.Отже, встановлення інвалідності не є підставою для відмови в наданні матеріального забезпечення з тимчасової втрати працездатності. Тож, допомога з  тимчасової непрацездатності працюючому інваліду призначається на загальних підставах.

Строки користування підзвітними коштами на виробничі потреби

Начальник Центральної ДПІ-Юрій Зайцев нагадав про граничні строки видачі готівкових коштів під звіт, які встановлені п. 2.12 Положення № 637.

А саме: 

 • на закупівлю сільськогосподарської продукції та заготівлю вторинної сировини, крім металобрухту, дозволяється на строк не більше 10 робочих днів від дня видачі готівкових коштів під звіт;
 • на інші виробничі (господарські) потреби на строк не більше 2 робочих днів, уключаючи день отримання готівкових коштів під звіт;
 • якщо підзвітній особі одночасно видана готівка як на відрядження, так і для вирішення в цьому відрядженні виробничих (господарських) питань, то строк, на який видана готівка під звіт на ці завдання, може бути продовжено до завершення терміну відрядження. Видача відповідній особі готівкових коштів під звіт проводиться за умови звітування нею у встановленому порядку за раніше отримані під звіт суми.

Ремонт підприємцем авто, яке не є його власністю: що з ПДВ?

           Податківці в ЗІР (категорія 101.14) зазначає, що загальний порядок формування податкового кредиту з ПДВ як для юросіб, так і для фізосіб, зареєстрованих платниками ПДВ, регламентується ст. 198 ПКУ, згідно з яким податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з:

 • придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг;
 • придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті.

Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях 

               Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах госпдіяльності платника протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.Тож, до податкового кредиту фізособи – підприємця, платника ПДВ, який здійснює вантажні перевезення, можливе включення сум ПДВ, нарахованих (сплачених) у зв’язку з придбанням пально-мастильних матеріалів та отриманням послуг з ремонту вантажних автомобілів, за умови підтвердження відповідних витрат та відображення їх в бухгалтерському та податковому обліку.

Особливості укладання електронного договору: що треба знати сторонам?

 Мінекономрозвитку у листі від 15.07.2016 р. №3631-04/21819-07 зазначає, що ст. 11 Закону "Про електронну комерцію" визначено порядок укладення електронного договору.

Укладання електронного договору

Пропозиція укласти електронний договір (оферта) має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору, і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов'язаною у разі її прийняття. 

Електронний договір, крім визначених ЦКУ істотних умов для відповідного виду договору, може містити інформацію, визначену цією статтею.

Якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі 

            При цьому покупець (замовник, споживач) товарів, робіт, послуг у сфері електронної комерції за обсягом своїх прав та обов'язків прирівнюється до споживача у разі укладення договору поза торговельними або офісними приміщеннями та у разі укладення договору на відстані відповідно до Закону "Про захист прав споживачів" (ст. 8 Закону).Згідно з Законом "Про захист прав споживачів" договір, укладений на відстані, - договір, укладений продавцем із споживачем за допомогою засобів дистанційного зв'язку, зокрема Інтернету.

Процедура перед укладанням договору на відстані

Перед укладенням договору на відстані продавець повинен надати споживачеві інформацію про найменування продавця, його місцезнаходження та порядок прийняття претензії; основні характеристики товару; ціну, включаючи плату за доставку, та умови оплати; гарантійні зобов'язання та інші послуги, пов'язані з утриманням чи ремонтом товару; інші умови поставки або виконання договору; мінімальну тривалість договору, якщо він передбачає періодичні поставки товару; вартість телекомунікаційних послуг, якщо вона відрізняється від граничного тарифу; період прийняття пропозицій; порядок розірвання договору.Факт надання інформації повинен бути підтверджений письмово або за допомогою електронного повідомлення. Інформація, підтверджена таким чином, не може бути змінена продавцем в односторонньому порядку.

Центральна ОДПІм. Хркова

На Харківщині виявлено 5041,1 га незаконних посівів

Триває операція «Урожай – 2016», в ході якої працівники ДФС, прокуратури, органів влади спільними зусиллями протидіють тіньовому бізнесу в агропромисловому комплексі.Від  Прокуратури області до територіальних органів ДФС регіону надійшли данні (станом на 10.08.2016р.) про незаконно здійснені посіви на площі 5041,1 га по 111 земельних ділянках. Власників вказаних ділянок не встановлено. Вже відпрацьовано по факту визнання безхазяйним врожаю з земельних ділянок площею 3999,3 га, або 79,3 %.  За результатами відпрацювання цих даних, Південною ОДПІ поставлено на облік у якості безхазяйного майна 3,2 га, засіяних соняшником, та зібрано 4 тони врожаю. Крім того, Харківською ОДПІ під час уборки зернових (пшениця, овес) на території Таранівської сльської ради Зміївського району на площі 226,8 га було встановлено власника посівів.Робота  по виявленню фактів порушення аграріями діючого законодавства та  по відпрацюванню отриманих від правоохоронних органів даних триває.

 

ГУ ДФС у Харківській області