Дещо про боротьбу з корупцією та продажем несертифікованої продукції

З метою протидії корупції функціонує «Пульс»

Як розповіли фахівці управління обслуговування платників податків ГУ Міндоходів у Харківській області для визначення «гострих кутів» у відношеннях інспектор-платник у відомстві працює електронний сервіс «Пульс». Так, з початку року на «Пульс» надійшло більше 100 звернень від жителів Харківщини. Найчастіше громадяни цікавились питаннями щодо діяльності органів Міндоходів та  ЦОПів й висловлювали свої  зауваження щодо роботи відомства –  54,9% від усіх звернень. Окрім цього, розповіли в управлінні, телефонні запити стосувались питань звітності та реєстрації податкових накладних (19 звернень), а також порядку реєстрації платників ПДВ (17 звернень).Звернувшись на сервіс Міндоходів, заявник протягом трьох днів отримує в телефонному режимі роз’яснення з порушеного питання.

Нагадаємо, що у випадку здійснення фахівцями органів Міндоходів протиправних дій необхідно телефонувати за номером «Пульсу» 044-284-00-07.

Подолаємо корупцію разом!

«Акциз 2014» та «Тютюн-Контрафакт-2014»: боротьба продовжується

«У рамках боротьби з незаконними продажами підакцизних товарів працівники податкової міліції лише за декілька днів вилучили з незаконного продажу тютюнової та лікеро-горілчаної продукції на загальну суму близько 135 тис. грн.»,- повідомляє начальник оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Олег Нарійчук. У ході проведення широкомасштабних заходів під умовними назвами «Акциз 2014» та «Тютюн-Контрафакт-2014» оперативники виявили 5 фактів незаконного продажу цигарок та горілки. Підприємці, які не пройшли відповідну державну реєстрацію та не отримали ліцензію на право торгівлі підакцизними товарами, продають горілку та цигарки, особливо не ховаючись.  Наприклад, цього разу співробітники оперативного управління виявили незаконні продажі у двох харківських магазинах та на декількох торгових точках на ринках Харкова. На прохання працівників податкової міліції показати ліцензію та право торгівлі підакцизними товарами, бізнесмени зізналися, що вони не мають документів. Відповідно кожного горе-підприємця працівники оперативного управління склали протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП. Окрім цього співробітники податкової міліції на одному з харківських ринків виявили факт незаконного зберігання тютюнових виробів, на яких не було розміщених належним чином марок акцизного податку. У майбутньому підприємець збирався продавати незаконну продукцію. Лише з цієї торгівельної точки оперативники вилучили більше 2300 пачок цигарок на загальну суму близько 26 тис. грн. Відносно цього підприємця оперативники склали протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.164-5 КУпАП. «Усього з початку року співробітники оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області вилучили з незаконного обігу підакцизних товарів на загальну суму більше ніш 2,5 млн. грн. І працівники податкової міліції не збираються на цьому зупинятися, - підкреслює Олег Нарійчук. – Продаж тютюнової та лікеро-горілчаної продукції в Україні не заборонено. Але кожен підприємець, який продає підакцизні товари – чи то цигарки, чи то горілка – має пам’ятати, що усе має бути за законом».

Затверджено нові форми торгових патентів

З 21.03.2014 року набрали чинності нові форми торгових патентів затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 №867 «Про затвердження форм та Порядку заповнення торгових патентів, форми Заявки на придбання торгових патентів»: торгового патенту (короткотермінового) на провадження торговельної діяльності; торгового патенту (пільгового) на провадження торговельної діяльності; торгового патенту на провадження торговельної діяльності, діяльності з надання платних побутових послуг, торгівлі валютними цінностями, діяльності у сфері розваг; заявки на придбання торгового патенту. Затверджено новий Порядок заповнення торгового патенту, згідно якого бланки торгових патентів вже не є бланками суворого обліку.

Оподаткування анульованого кредиту

До загального оподатковуваного доходу громадянина включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо, зокрема, у вигляді суми боргу, анульованого (прощеного) кредитором за його самостійним рішенням, не пов'язаним з процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Якщо кредитор повідомляє платника податку - боржника рекомендованим листом з повідомленням про вручення або шляхом укладення відповідного договору, або шляхом надання повідомлення боржнику під підпис особисто про анулювання (прощеного) боргу та включає суму анульованого (прощеного) боргу до податкового розрахунку суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, за підсумками звітного періоду, у якому такий борг було анульовано (прощеного), такий боржник самостійно сплачує податок з таких доходів та відображає їх у річній податковій декларації. Якщо банком анульовано суму боргу за неповернутим громадянином кредитом, такий громадянин зобов’язаний до 1 травня року, що настає за звітним, надати декларацію про майновий стан і доходи. Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним. Зазначений дохід оподатковується податком на доходи за ставкою 15 %. Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 %.

Маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів

З 18.03.2014  набрав чинності наказ Міністерства доходів і зборів України від 04.02.2014 №115 «Про затвердження форм заявок-розрахунків на виготовлення та придбання марок акцизного податку, звіту про використання марок акцизного податку та журналів для обліку марок акцизного податку», яким затверджено форми заявок-розрахунків на виготовлення та придбання марок акцизного податку, звіту про використання марок акцизного податку та журналів для обліку марок акцизного податку тощо.

Про екологічний податок

Платник екологічного податку, який не планує з початку звітного року здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів, повинен повідомити про це відповідний орган доходів і зборів за місцем розташування джерел забруднення. Платник складає  заяву у довільній формі. Оскільки базовий податковий (звітний) період щодо екологічного податку дорівнює календарному кварталу, граничним терміном подання повідомлення та складання заяви про відсутність у нього об’єкта обчислення екологічного податку є 12 травня 2014 року – про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Податкова соціальна пільга для працівників-пенсіонерів

Громадянин, який одночасно з доходами у вигляді пенсії з Пенсійного фонду отримує доходи у вигляді заробітної плати, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги. При цьому, заробітна плата платника податку, нарахована протягом звітного податкового місяця, не повинна перевищувати граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги. У 2014 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить 1710 грн., - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Оподаткування доходу  від продажу нерухомого майна

Сума, отримана від продажу нерухомого майна (виробничі приміщення),  оподатковується за різними правилами, - звернув увагу заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Якщо підприємець-фізична особа, котрий володіє нерухомим майном, вирішив продати його, то варто обов’язково визначитися щодо того, хто реалізовуватиме майно – суб’єкт підприємництва чи громадянин. Якщо серед обраних видів діяльності суб’єкта підприємництва  в ЄДР зазначено вид із класу 68.10 «Купівля та продаж власного нерухомого майна», доходи від продажу нерухомого майна (виробничі приміщення) можна включити до загального оподаткованого доходу підприємця на загальній системі оподаткування. Якщо така діяльність в СПД не передбачена, то дохід від продажу нерухомості оподатковують за загальними правилами, передбаченими ст.172 Податкового кодексу України для фізичних осіб.

Затверджено форму повідомлення про запрошення платника

З 14 березня 2014 року набрав чинності наказ Міндоходів України, яким затверджено форму Повідомлення про запрошення платника податків, зборів, платежів або його представників до органу доходів і зборів. Водночас Мінфіном України  визнано таким, що втратив чинність, власний наказ від 03.12.2012 р. № 1265 «Про затвердження форми Повідомлення про запрошення платника податків до органів державної податкової служби .

Чи переноситься граничний термін подання звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску, якщо останній день строку подання припадає на вихідний або святковий день?

Відповідно до п.2.15. розділу II Інструкції № 455, якщо останній день строку подання звіту припадає на вихідний, святковий день чи інший неробочий день, то останнім днем подання звіту вважається перший після нього робочий день.

Нарахування та утримання єдиного внеску із сум компенсацій за невикористану відпуску

Відповідно до ст. 116 Кодексу законів про працю України при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать до виплати йому від підприємства, установи, організації проводиться в день звільнення. Згідно з пп..2.2.12 п.2.2 Інструкції № 5 суми грошових компенсацій у разі невикористання щорічних (основних та додаткових) відпусток та додаткових відпусток працівникам, які мають дітей, у розмірах, передбачених законодавством, належать до фонду оплати праці у складі фонду додаткової заробітної плати. Отже, зазначені виплати є об’єктом  для нарахування та утримання єдиного внеску.

Чи можуть платники ЄП третьої і четвертої груп, реєстрацію яких як платників ПДВ анульовано, повторно зареєструватись як платники ПДВ?

Узагальнюючою податковою консультацією щодо окремих питань, пов’язаних із реєстрацією осіб, які переходять на спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, як платників податку на додану вартість та повторної реєстрації осіб як платників податку на додану вартість, затвердженою наказом ДПС України від 20.02.12 №131, визначено, що платник податків, якого виключено з реєстру платників податку на додану вартість та реєстрацію якого як платника податку на додану вартість анульовано за ініціативою контролюючого органу, може, а в окремих випадках зобов’язаний, зареєструватись як платник податку на додану вартість.

Ввезення товарів у митному режимі імпорту

Імпорт - це митний режим, відповідно до якого іноземні товари після сплати всіх митних платежів, встановлених законами України на імпорт цих товарів, та виконання усіх необхідних митних формальностей випускаються для вільного обігу на митній території України. Для поміщення товарів у митний режим імпорту особа, на яку покладається дотримання вимог митного режиму, повинна: подати органу доходів і зборів, що здійснює випуск товарів, документи на такі товари;  сплатити митні платежі, якими відповідно до законів України обкладаються товари під час ввезення на митну територію України в режимі імпорту; виконати встановлені відповідно до закону вимоги щодо заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності. Якщо іноземні товари після ввезення їх на митну територію України були пошкоджені або втрачені внаслідок аварії чи дії обставин непереборної сили або внаслідок протиправних дій третіх осіб, що підтверджується документально, за рішенням декларанта вони можуть бути заявлені органу доходів і зборів у митний режим імпорту в пошкодженому стані чи у фактичній кількості. Це відбувається з додержанням щодо таких товарів  заходів тарифного та нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності.  У разі втрати товарів після ввезення їх на митну територію України внаслідок протиправних дій третіх осіб митні платежі, встановлені на імпорт таких товарів, підлягають сплаті в повному обсязі у порядку, встановленому Митним кодексом України. За рішенням декларанта або уповноваженої ним особи допускається поміщення пошкоджених товарів в інші митні режими. Товари, поміщені у митний режим імпорту, набувають статусу українських товарів. Умови поміщення товарів у митний режим імпорту визначено ст. 75 Митного кодексу України.

Ігор Білоус: Незважаючи на кризову ситуацію, в березні до загального фонду державного бюджету зібрано 17,4 млрд. гривень

За оперативними даними, Міндоходів у березні 2014 року зібрало до загального фонду державного бюджету 17,4 млрд. грн. – це на рівні 2013 року, незважаючи на кризову ситуацію в країні. Про це заявив Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус під час 10-ї Щорічної Інвестиційної конференції. За його словами, на 14 березня ризик виконання планових призначень був на рівні 9 млрд. грн., проте за рахунок проведених стабілізаційних заходів відставання скоротилось удвічі. „Ми виконали першочергове завдання, поставлене Урядом – надходження до бюджету стабілізовано. Загальний фонд державного бюджету отримав 17,4 млрд. грн., що є на рівні минулорічних показників. І це – незважаючи на значно складніші економічні умови порівняно з минулим, 2013 роком – політичну нестабільність та військову інтервенцію в Криму. В майбутньому ми плануємо не зменшувати темпи, а досягти показників, затверджених законом про бюджет. Це наша стратегічна ціль на сьогодні”, – наголосив Ігор Білоус. Як вже повідомлялося, Міндоходів оголосило тотальну боротьбу з розкраданням ПДВ, нелегальним обігом підакцизних товарів, кримінальними схемами та конвертаційними майданчиками, які використовувались для виведення коштів з бюджету. Виведені кошти з тіньового сектору економіки стали додатковим резервом надходжень до бюджету. Крім того, за результатами декларування лютого, було визначено оперативний перелік ризикових платників. Саме з цими підприємствами працюватимуть фахівці Міністерства для уточнення розрахунків податкових зобов’язань з ПДВ та запобіганню ухиленню від оподаткування.

Запити на публічну інформацію

За січень – березень 2014 року до Західної ОДПІ м. Харкова відповідно до Закону України від 13 січня 2011 року №2939-VI “Про доступ до публічної інформації” надійшло 6 запитів на інформацію – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Дмитро Сагун.

Всі запити надійшли поштою (1 від фізичної особи – підприємця та 5 від юридичних осіб)

Всі запити розглянуто у строк 5 робочих днів згідно статті 20 Закону України „Про доступ до публічної інформації".

До Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області запит на інформацію може бути поданий:

на поштову адресу: 61064, м. Харків, вул. Клапцова, 25

на електронну адресу: COPP_35@ukr.net

по факсу: (057) 777-08-98

по телефону (057) 734-91-31

безпосередньо до відділу обслуговування платників податків Західної ОДПІ м. Харкова  ГУ Міндоходів у Харківській області щодня з 9.00 до 18.00, у п’ятницю з 9.00 до 16 год.45 хвилин, кабінет 218а.

Нагадуємо, що письмовий запит повинен містити: ім'я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв'язку, якщо такий є; загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо; підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.

Затверджено нову форму податкового розрахунку

Нова форма Податкового розрахунку (ф.1ДФ) відрізняється від попередньої відсутністю реквізиту «Сума податкового боргу станом на 01.01.2011 (грн., коп.)».Щодо Порядку подання Податкового розрахунку (ф.1ДФ), то зміни стосуються  способів його подання. А саме, Податковий розрахунок, подається податковими агентами в один із таких способів: засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо використання електронного цифрового підпису відповідальної особи податкового агента у порядку, визначеному законодавством;на паперовому носії разом з електронною формою на електронному носії інформації;на паперовому носії, якщо кількість рядків у податковому розрахунку не більше п’яти. В один із таких способів у вигляді окремої порції подається Податковий розрахунок (ф.1ДФ) за відокремлений підрозділ юридичної особи, який не уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету. Наказ №49 набирає чинності з 1 квітня 2014 року.

Звіт про надходження до Західної ОДПІ м. Харкова звернень громадян

За січень – березень 2014 року до Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області надійшло 8 письмових звернень громадян, що на 11 звернень менше, ніж за відповідний період 2013 року (19), з них: 8 заяв (100).

У письмових зверненнях порушувались наступні питання:

 • інформація про ухилення від сплати податків – 4 звернення (50 % від загальної кількості звернень)
 • оподаткування доходів підприємницької діяльності – 1 звернення
 • (12,5 % від загальної кількості звернень)
 • контрольно – перевірочна робота – 1 звернення (12,5 % від загальної
 • кількості звернень)
 • земельний податок – 1 звернення (12,5% від загальної кількості
 • звернень)
 • про зняття з обліку як платниа ЄСВ – 1 звернення (12,5% від загальної
 • кількості звернень).

Найбільша кількість звернень (4 звернення) від громадян надійшло стосовно інформації про ухилення від сплати податків.

Відповіді на звернення надані своєчасно.

Протягом січня – березня 2014 року повторних, неодноразових, колективних звернень та скарг до Західної ОДПІ м. Харкова не надходило.

Які послуги надаються в центрі обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова?

Комплекс послуг, які надаються через центр обслуговування платників Західної ОДПІ      м. Харкова, включає:

 • надання адміністративних послуг;
 • надання консультаційних послуг;
 • надання інформаційних послуг;
 • приймання звітності;
 • приймання вхідної кореспонденції.

Платникам єдиного соціального внеску

Західна ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області нагадує, що звіт з єдиного соціального внеску до органів доходів і зборів подається страхувальниками щомісячно протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця. Наприклад : останній день подання звітності з ЄСВ за березень 2014 року - 22 квітня 2014 року.

Фізичні особи – підприємці (в тому числі ті, що обрали спрощену систему оподаткування), які не використовують працю найманих працівників, формують та подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом для них є календарний рік. Отже, останній день подання фізичними особами – підприємцями звіту з єдиного соціального внеску за 2014 рік - 10 лютого 2015 року.

Пульс" Міністерства доходів і зборів України повідомляє, якщо:

 • труднощі в спілкуванні;
 • некоректне ставлення;
 • перевищення повноважень;
 • неякісне обслуговування.

Лінія Міндоходів працює за принципом саll-bаск - податківці та митники не тільки приймають звернення, але й повідомляють про результати перевірки та вжиті заходи. Завдяки оновленому "Пульсу" представники бізнесу, в тому числі і суб’єкти ЗЕД, мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність співробітників Міністерства доходів та зборів керівництво відомства та оперативно вирішити суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення. Міністерство створює сприятливі умови для провадження підприємницької та зовнішньоекономічної діяльності, усуває складнощі у спілкуванні із податковою та митною службами. Номер цілодобової телефонної лінії оновленого сервісу "Пульс" Міністерства доходів та зборів для клієнтів податкової та митниці:(044) 284-00-07

За січень – березень 2014 року на сервіс „Пульс” Західної ОДПІ м. Харкова надійшло 6 звернень (3 - безпосередньо до Західної ОДПІ та 3 - до ГУ Міндоходів у Харківській області) на „Пульс” з питань:

 • оподаткування доходів фізичних осіб - 2;
 • діяльність ГУ Мін доходів у Харківській області – 2;
 • реєстрація та облік платників податків - 1;
 • отримання свідоцтва платника ПДВ – 1.

Відпрацювання звернень платників податків, які звертаються на сервіс „Пульс”, розглядаються згідно вимог наказів Міністерства доходів і зборів України від 18.06.2013р. № 184, ГУ Міндоходів у Харківській області від 23.09.2013р. №151 та Західної ОДПІ м. Харкова від 03.10.2013р. № 483.

За самостійну доплату податку на доходи штрафу не буде

Відповідно до п.28 Закону України № 657 «Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» внесені зміни до п.127.1 ПКУ. Так, починаючи з 01.01.14 р. штрафи за ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податку податковим агентом до або під час виплати доходу на користь платника податку не застосовуватимуть, якщо ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб буде самостійно виправлено податковим агентом під час проведення перерахунку цього податку, передбаченого п.169.4 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року згідно з нормами ПКУ. Нагадаємо: за названі порушення передбачена відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 25%, 50%, 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету, відповідно, за перше, друге, третє та наступні порушення протягом 1095 днів.

Відтепер довідку про відсутність податкового боргу можна отримати он-лайн.

Це передбачено у новому порядку видачі довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів, який затверджено Міністерством доходів і зборів України. Згідно з документом, для отримання такої довідки платнику податків необхідно звернутися з відповідною заявою до органу доходів і зборів за основним місцем свого обліку. Після отримання заяви Міндоходів проводить перевірку наявності або відсутності у платника податкового боргу як за основним місцем обліку, так і за неосновним (платник окремого податку).Довідка (або відмова в її наданні) видається безкоштовно в паперовому або електронному вигляді протягом 5 робочих днів від дня отримання такої заяви. Крім того, отримати довідку можна у Центрах обслуговування платників податків. Дійсна довідка протягом 10 календарних днів. Тому у разі необхідності по закінченню 10-денного терміну платнику потрібно повторно ініціювати її видачу. Детальніше ознайомитися з наказом Міндоходів, а також із затвердженими формами довідки та заяви можна на веб-порталі Міндоходів за посиланням http://minrd.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/nakazi/62931.html  

Та на стендах Західної ОДПІ м. Харкова.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області