ДФС розкрила злочинну схему ввезення пального, організовану співробітниками обласних митниць

Державна фіскальна служба України спільно зі співробітниками Генеральної прокуратури у міжнародному аеропорту «Харків» вилучила з обігу 150 тонн палива для реактивних двигунів, що не відповідає державним стандартам, на суму 2,6 мільйона гривень. Про це заявив Перший заступник Голови ДФС України Сергій Білан на нараді з керівниками силових структур та правоохоронних органів прикордонних областей західної України під головуванням Президента Петра Порошенка. За словами Сергія Білана, була розкрита схема ухилення від сплати митних платежів під час ввезення на митну територію України паливо-мастильних матеріалів під виглядом палива для реактивних двигунів. Як розповів Перший заступник Голови ДФС, функціонуванню схеми сприяли окремі співробітники Київської, Житомирської та Харківської митниць ДФС, які здійснювали митне оформлення нафтопродуктів за заниженою ставкою акцизного податку, застосовуючи товари прикриття. Сергій Білан відзначив, що унаслідок протиправних дій митників бюджету завдано збитків на суму понад 100 мільйонів гривень. За вказаним фактом розпочато кримінальне провадження за ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем). За його словами, одним з пріоритетних напрямів роботи ДФС є боротьба з корупцією у своїх рядах. «Державна фіскальна служба України активно працює у напрямі протидії корупції та вживає заходів, спрямованих на зниження рівня корупційних впливів на цю сферу», - зазначив Сергій Білан.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області:

Податкова міліція повернула до держбюджету понад 50 мільйонів гривень

Податкова міліція України відшкодувала 53 мільйони гривень збитків, завданих державі у результаті протиправної діяльності у зовнішньоекономічній сфері. Про це заявив Перший заступник Голови Державної фіскальної служби України Сергій Білан на нараді з керівниками силових структур та правоохоронних органів прикордонних областей західної України під головуванням Президента Петра Порошенка. За словами Сергія Білана, з початку року було розпочато 161 кримінальне провадження стосовно суб'єктів господарювання, які здійснювали протиправну діяльність у зовнішньоекономічній сфері. Загальна сума збитків за вказаними кримінальними провадженнями складає понад 350 млн. грн. Сергій Білан також повідомив, що у рамках кримінальних проваджень накладено арешт на майно та кошти на загальну суму понад 144 млн. гривень.

Верховна Рада України прийняла зміни щодо касових апаратів

Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (реєстраційний №1088 від 28.11.2014) (далі – Закон). Цей Закон направлено на підпис Президенту України. Законодавчим актом тимчасово звільняються від санкцій за порушення вимог цього Закону: - суб’єкти господарювання при наданні послуг у разі проведення розрахунків у касах з оформленням прибуткових і видаткових касових ордерів та видачею відповідних квитанцій, підписаних і завірених печаткою у встановленому порядку, при продажу товарів у системах електронної торгівлі (комерції) – до 1 липня 2015 року; - суб’єкти господарювання при виконанні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти у разі, якщо ці операції виконуються не в касах уповноважених банків, операцій комерційних агентів банків та небанківських фінансових установ з приймання готівки для подальшого її переказу з використанням програмно-технічних комплексів самообслуговування – до 1 січня 2016 року. Законом пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України викладено у такій редакції: «Реєстратори розрахункових операцій не застосовують платники єдиного податку: - першої групи; - другої та третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, в яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу  доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку».

Податкова міліція Харківщини оголосила війну фальсифікованому кальянному тютюну

Працівники оперативних підрозділів Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області взялися за відпрацювання ринку тютюну. Так, в державі вперше виявлено імпровізований склад незаконно виготовленого тютюну для кальянів та обладнання для куріння. Про це повідомляє начальник оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. 26-річний громадянин Сирії протягом трьох років незаконно купував і реалізовував тютюн та цигарки невідомого походження. Свій тютюновий скарб чоловік зберігав у квартирі посеред міста, у кімнаті розміром у 6 квадратних метрів. «Встановлено, що своїх покупців громадянин Сирії знаходив через мережу Інтернет, - розповідає Андрій Бєжанов, - крім цього, співробітники оперативних підрозділів податкової міліції Харківщини зафіксували факт продажу тютюну для кальяну неповнолітньому хлопцю, який хотів придбати суміші для паління кальяну на суму у 10 тис.грн.». Тютюн, вугілля, мундштуки, трубки, кальяни – невелика кімната від полу до стелі була заповнена курильним приладдям. Підписаними від руки пакетами та банками тютюну із домішками чоловік зайняв навіть шафи та холодильник. «Під час обшуку оперативники виявили і вилучили близько 7,8 тис. пачок та ємкостей з тютюном на загальну суму більше 975 тис. грн., - зауважує Андрій Бєжанов, - загальна сума усіх вилучених товарно-матеріальних цінностей складає близько 1,1 млн. грн.» Інформацію про дане правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст.2014 Кримінального кодексу України. «На теперішній час проводяться заходи щодо встановлення каналів постачання продукції, - підкреслює Андрій Бєжанов, - вирішується питання щодо арешту на вилучене майно».

Роман Насіров та Яцек Капіца обговорили питання українсько-польського кордону

2 липня українська делегація на чолі з Головою Державної фіскальної служби Романом Насіровим приймала участь у Генеральній Асамблеї Внутрішньо-європейської організації податкових адміністрацій (ІОТА), яка проходила у м. Роттердам, Нідерланди. За дорученням Президента України українська делегація провела зустріч з заступником Міністра фінансів – керівником митної служби Республіки Польща Яцеком Капіцею. Роман Насіров, зокрема зауважив, що питання запровадження спільних пунктів пропуску та посилення контролю на українсько-польських кордонах – є завданням Президента України. Тому сьогодні важливо посилити співпрацю в цьому напрямі, а також налагодити обмін інформацією між митними службами двох країн. Оскільки досвід країн ЄС та впровадження світових практик є важливим на шляху євроінтеграції.  Роман Насіров та Яцек Капіца погодилися про співробітництво щодо митних кордонів. За результатами зустрічі, заступник Міністра фінансів – керівник митної служби Республіки Польща запросив Голову ДФС відвідати у другій половині липня Польщу з подальшим обговоренням всіх практичних питань.

ВМО та ДФС України досягли домовленості щодо активізації співпраці

1 липня в рамках 11-го Щорічного євразійського податкового форуму Голова ДФС Роман Насіров провів зустріч із заступником Генерального Секретаря Всесвітньої митної організації Серхіо Мухікою, керівником ВМО. Під час зустрічі досягнуто всебічної підтримки проведенню інституційної реформи ДФС України на основі визнаних міжнародних стандартів ВМО. Учасники домовилися активізувати співпрацю у сфері стратегічного планування, реалізації проектів технічної допомоги Україні у сфері інституційного розвитку. Також вони зосередилися й на викликах, які стоять перед Україною у протидії корупції на митниці. У цьому аспекті роль ВМО є важливою, зокрема у запровадженні спільних пунктів пропуску на кордоні з ЄС та електронної системи управління ризиками.

Роман Насіров провів зустріч з Хайнцем Зуреком Гендиректором Генерального Директорату з оподаткування та митного союзу Європейської Комісії

«Ми усвідомлюємо, що стандарти ЄС в податковій та митній сфері є вирішальними для успішної модернізації Державної фіскальної служби України, тому ми готові до якнайшвидшого запровадження їх у своїй роботі. Це, перш за все, потрібно для розвитку митних процедур, належного податкового адміністрування, побудови сучасних електронних сервісів європейського зразка та боротьби з корупцією», - наголосив Голова ДФС під час зустрічі з Хайнцем Зуреком Гендиректором Генерального директорату з оподаткування та митного союзу Європейської комісії під час зустрічі в Брюсселі. Учасники обговорили практичні питання двостороннього співробітництва у митній і податковій сферах, залучення технічної допомоги країн ЄС у реформуванні ДФС України та покращення митних сервісів. За словами Голови ДФС, Україна перебуває на шляху значних фіскальних перетворень, яскравим прикладом яких є започаткування вперше в Україні процедури електронного відшкодування ПДВ, яка після тестового режиму з 1 липня 2015 року почала працювати в звичайному. Роман Насіров також зауважив на необхідності запровадження спільного прикордонного та митного контролю з ЄС, побудови інфраструктури електронних сервісів: акцизної марки, товаротранспортної накладної, кабінету платника податків та Єдиного вікна та спільного прикордонного та митного контролю. У свою чергу Хайнц Зурек підтвердив налаштованість активізувати співробітництво з наближення митного і податкового законодавства України в рамках Угоди про асоціацію, зокрема підготовку приєднання України до Спільної транзитної процедури, запровадження Єдиного вікна, інституту Уповноважених економічних операторів та приєднання до Регіональної конвенції про преференційні правила походження товарів Пан-Євро-Мед. Він також відзначив прогрес ЄС у сфері трансфертного ціноутворення, протидії ухиленню від сплати податків та ін. Учасники домовилися продовжувати співробітництво з метою проведення запланованих у жовтні 2015 року спільних заходів в рамках Підкомітету з питань митного і транскордонного співробітництва і Рамкової Стратегії митного співробітництва України з ЄС.

Голова Державної фіскальної служби України взяв участь в 11-му Щорічному євразійському податковому форумі

1 липня 2015 року Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров взяв участь в 11-му Щорічному євразійському податковому форумі, який зібрав представників фінансових, податкових та митних відомств, міжурядових організацій та приватного сектору в штаб-квартирі Всесвітньої митної організації в Брюсселі. Під час заходу Роман Насіров доповів про глобальні податкові виклики, відзначивши темпи податкової та митної реформ в Україні, провідну роль автоматичного обміну інформацією та обмін найкращими практиками на міжнародному рівні.

Сергій Білан: Криміналізація незаконного переміщення підакцизних товарів збільшить надходження до державного бюджету

Державна фіскальна служба підтримує ініціативу Служби безпеки України щодо криміналізації незаконного переміщення через митний кордон підакцизних товарів. Про це заявив Перший заступник Голови ДФС України Сергій Білан на нараді з керівниками силових структур та правоохоронних органів прикордонних областей західної України під головуванням Президента Петра Порошенка. «Криміналізація не тільки збільшить надходження до бюджету країни, але й підвищить імідж України перед країнами Євросоюзу, тому, що саме жителі ЄС є кінцевими споживачами тютюнових виробів, які переміщуються з приховуванням від митного контролю з нашої держави», - зазначив Сергій Білан.

У першому півріччі 2015 року до зведеного бюджету надійшло 263,9 млрд. грн.

За оперативними даними у першому півріччі 2015 року до зведеного бюджету надійшло (збір) 263,9 млрд. грн., що на 66,2 млрд. грн., або на 33,5 відс., більше січня-червня попереднього року, у т. ч. до державного бюджету забезпечено 219,4 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 44,6 млрд. гривень. Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету склали 219,3 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 106,0 відс., додатково забезпечено 12,4 млрд. гривень.

Система електронного адміністрування ПДВ працює в звичайному режимі 24/7/365

Система електронного адміністрування ПДВ передбачає реєстрацію всіх податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Основними відмінностями функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість у вказані періоди є те, що з переходом системи на звичайний режим: - реєстрація податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН здійснюється із застосуванням обмеження сумою, визначеною за формулою відповідно до пункту 200¹.3 статті 200¹ Кодексу (далі – формула); - застосовується штраф у розмірі 10 відс. суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, за порушення платниками податку до 15 днів терміну реєстрації податкових накладних, та розрахунків коригування до них в ЄРПН. Таким чином, з 1 липня 2015 року податкові накладні/розрахунки коригування можуть бути зареєстровані в ЄРПН на суму „вхідного” ПДВ, зазначеного в отриманих податкових накладних та податку, сплаченого на митниці. У випадку недостатності цієї суми для забезпечення реєстрації платнику необхідно поповнити свій рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ на суму недостачі. Система електронного адміністрування ПДВ працює  в режимі 24/7/365 (без перерв на святкові та вихідні дні) та забезпечує в розрізі платників податку автоматичний розрахунок суми по формулі. Для уникнення відволікання обігових коштів платників ПДВ передбачено збільшення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі (формули): - 1 липня 2015 року – на суму середньомісячного розміру податку, задекларованого та погашеного платником до бюджету протягом попередніх 12 місяців (так званий „овердрафт”); - протягом тестового періоду (та в подальшому) – за бажанням платника на суму від’ємного значення, яке виникло за звітні (податкові) періоди до 1 лютого 2015 року; - до 10 липня 2015 року – на суму надміру зарахованих до бюджету коштів станом на 1 липня 2015 року. Окрім того, 1 липня формулу збільшено на показник „овердрафт” на суму 7,35 млрд.грн по 153 тисячах платників. На сьогодні 24 тисячі платників використали з такої суми біля 1 млрд.грн. для реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в ЄРПН.

За дві з половиною доби роботи в системі електронного адміністрування ПДВ у звичайному режимі в ЄРПН зареєстровано 1,2 млн. податкових накладних та розрахунків коригування на суму ПДВ 4,5 млрд. грн. Зареєстровано 6,5 тис. митних декларацій на суму ПДВ 1,3 млрд. грн., а також здійснено 10 тис. операцій поповнення електронних рахунків на суму 650 млн. грн. Нагадуємо, що система електронного адміністрування ПДВ відповідно до законодавства з 1 липня працює в звичайному режимі. Слідкуйте за оновленням інформації.

Костянтин Лікарчук: Західні митниці вилучили з незаконного обігу товарів майже на 81 млн. гривень

Діяльність правоохоронних підрозділів митниць зорієнтована не тільки на перевірку законності переміщення товарів, вже випущених у вільний обіг, а й на посилення контролю за переміщенням товарів у режимі реального часу. Про це повідомив заступник Голови ДФС Костянтин Лікарчук під час наради з керівниками силових структур та правоохоронних органів прикордонних областей західної України під головуванням Президента Петра Порошенка. За словами Костянтина Лікарчука, це сприяло вилученню з незаконного обігу з початку поточного року товарів на суму майже 81 млн. грн., що у 3 рази більше, ніж в аналогічному періоді минулого року. «Сьогодні діяльність митниць західного регіону орієнтована на попередження та виявлення порушень митного законодавства безпосередньо у ході здійснення заходів контролю при переміщенні конкретних партій товарів через митний кордон України та їх митному оформленні», - зазначив заступник Голови ДФС. Він наголосив, що результати цих заходів є підставою для обміну інформацією з митними органами іноземних держав, особливо, з митними адміністраціями держав на суміжному кордоні (Львівська –  з Польщею, Закарпатська – з Словаччиною, Чернівецька – з Румунією).

За перше півріччя ЦОП Західної ОДПІ надав понад 7,5 тисяч адміністративних послуг

Як повідомляють у відділі обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова, з початку поточного року фахівцями Центру обслуговування платників було надано 7590 адміністративних послуг. Найбільшою популярністю користувались послуги з видачі картки платника податків, яких надано 2860. Зареєстровано 1301 книгу обліку розрахункових операцій, 235 реєстраторів розрахункових операцій, 538 платників єдиного податку. Видано 460 довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, 805 витягів з реєстру платників єдиного податку. В Центрі обслуговування платників Західної ОДПІ оформлено інформаційні та тематичні стенди з необхідною інформацією, для зручності платників, забезпечено доступ до мережі Інтернет, обладнані місця для заповнення звітності та очікування. Для вивчення громадської думки про роботу Центру встановлено скриньки для анкет, заяв та пропозицій. Нагадаємо: Центр обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Клапцова,25. Режим роботи: понеділок, середа, п’ятниця: з 9.00 до 18.00; вівторок, четвер: з 9.00 до 20.00; субота: з 9.00-16.00 (у черговому режимі); неділя: вихідний день.

За 6 місяців платники Західної ОДПІ поповнили бюджет майже на 500 мільйонів гривень

Це на 119 млн.грн. більше, ніж за січень-червень 2014 року. До Державного бюджету від платників Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова надійшло 253,7 млн.грн., що на 93 млн.грн. перевищує сплату за відповідний період минулого року. Найбільше платники забезпечили сплату до держбюджету податку на додану вартість - понад 122,5 млн.грн., податку на прибуток – 60,8 млн.грн., військового збору - 18,4 млн.грн. До місцевих бюджетів платники спрямували 245,6 млн.грн., що на 25,7 млн.грн. більше, ніж торік. Крім того, за звітний період платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування перерахували до бюджету 455,5 млн. грн. Тенденція до збільшення надходжень податків до бюджету свідчить про свідомі кроки платників податків на шляху до євроінтеграції, та позитивне ставлення до реформ, запроваджених урядом нашої держави, адже сплативши податки ми забезпечуємо безперебійну виплату пенсій, стипендій та забезпечуємо функціонування дитячих садочків, шкіл, медичних закладів тощо.

Громада Харківщини направила на «соціалку» 4,3 мільярди гривень ЄСВ

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, саме таку суму єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне страхування з початку року перерахували до бюджету підприємства і підприємці регіону. Це на 192,9 млн.грн. більше доведеного показника. За підрахунками фахівців фіскальної служби регіону половина коштів  або 2,7 млрд.грн. надійшло від роботодавців м. Харкова. Не менш активними у наповненні бюджетів соціальних фондів були суб’єкти господарювання Красноградської ОДПІ – 261,0 млн.грн. та Харківської ОДПІ – 204,8 млн. гривень. Загалом на обліку в органах податкової служби області перебуває більше 247 тис. страхувальників, з яких 73 тис. – юридичні особи та 174 тис. – фізичні. Слід зазначити, що майже 95% страхувальників області щомісячно подають звітність з єдиного соціального внеску засобами електронного зв’язку. Як відзначає в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергій Яковлев, така сумлінна позиція бізнесу регіону щодо виконання зобов’язань зі сплати ЄСВ викликає повагу. Адже це, перш за все, своєчасні пенсії та соціальні гарантії, зокрема, захист на випадок безробіття та  від нещасних випадків й професійних захворювань, а також тимчасової втрати працездатності.

Харківські підприємці сплатили до бюджету майже 300 мільйонів гривень єдиного податку

Така сума надійшла з початку року від суб’єктів господарювання фізичних осіб, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування. У порівнянні з аналогічним періодом минулого року, надходження зросли на 78 млн. грн., або на 36 відсотків. Про це повідомили у фіскальному відомстві регіону. Також в ГУ ДФС у Харківській області відзначають, що найбільша сума єдиного податку сплачена підприємцями третьої групи, яких на Харківщині зареєстровано 23,5 тисячі. Від них надійшло 226,6 млн. грн. В той же час, від платників другої групи, їх на сьогодні майже 42 тисячі,  надійшло 61,4 млн. грн, від першої ( 11 тисяч) -  8 млн. грн. єдиного податку. У фіскальному відомстві області розповідають, що серед видів діяльності, що впроваджують зазначені суб’єкти господарювання найбільш популярними залишаються надання послуг в сфері ІТ-технологій. Це і розробка  програмного забезпечення, і сайтів для інтернет-магазинів, які набули сьогодні масового поширення. Також залишаються затребуваними послуги по технічному обслуговуванню транспорту та оптова торгівля товарами широкого асортименту. Як відзначає в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергій Яковлев, основним принципом в роботі фіскальної служби області  залишається сервісне обслуговування платників, їх адміністративне супроводження. Адже як зазначає податківець, створення комфортних умов для розвитку бізнесу в Харківському регіоні є пріоритетним. Слід зазначити, що на сьогодні спрощену систему оподаткування на Харківщині обрали близько 76,5 тисяч підприємців.

Реєстрація та взяття на облік в ДФС – за 1 день

Для спрощення умов ведення бізнесу зменшено до одного дня строк державної реєстрації юридичних осіб та взяття на облік в органах ДФС юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. На сьогодні процедура відкриття бізнесу триває один день та складається з таких етапів:

І. Державна реєстрація юридичної особи або фізичної особи – підприємця.

Термін – у день надходження документів для проведення державної реєстрації (для юридичних осіб), або не пізніше наступного робочого дня після надходження документів (для фізичних осіб – підприємців).

ІІ. Передача відомостей з ЄДР про проведення реєстраційних дій до контролюючих органів.

Термін – у день проведення реєстраційної дії.

ІІІ. Взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців в органах ДФС як платників податків та платників єдиного внеску.

Термін – у день отримання відомостей з ЄДР.

IV. Передача до ЄДР даних про взяття на облік юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців в органах ДФС, реєстраційний номер платника єдиного внеску та клас професійного ризику виробництва платника єдиного внеску за основним видом його економічної діяльності.

Термін – у день отримання відомостей з ЄДР.

V. Видача (надсилання поштовим відправленням з описом вкладення) державним реєстратором юридичній особи або фізичній особі – підприємцю витягу з ЄДР, який містить інформацію про державну реєстрацію та взяття на облік в органах ДФС.

Термін – протягом 24 годин, крім вихідних та святкових днів, після отримання державним реєстратором від органів ДФС та статистики даних про взяття на облік.

Тобто на сьогодні отримати витяг з ЄДР з даними про проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи – підприємця та взяття на облік в органах ДФС можливо не пізніше наступного робочого дня з дня подачі документів державному реєстратору для проведення державної реєстрації.

Про підстави для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів нерезидента із джерелом їх походження з України

Застосування правил міжнародного договору України здійснюється шляхом звільнення від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України, зменшення ставки податку або шляхом повернення різниці між сплаченою сумою податку і сумою, яку нерезиденту необхідно сплатити відповідно до міжнародного договору України, що передбачено пунктом 103.1 статті 103 Податкового кодексу України. Підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України (п.103.4 ст.103 Податкового кодексу України). Довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України (п.103.5 ст.103 Податкового кодексу України). У разі потреби така довідка може бути затребувана у нерезидента особою, яка виплачує йому доходи, або контролюючим органом під час розгляду питання про повернення сум надміру сплачених грошових зобов’язань на іншу дату, що передує даті виплати доходів. У разі потреби особа, яка виплачує доходи нерезидентові, може звернутися до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) щодо здійснення центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику запиту до компетентного органу країни, з якою укладено міжнародний договір України, про підтвердження зазначеної у довідці інформації (п.103.6 ст.103 Податкового кодексу України). Особа, яка виплачує доходи нерезидентові у звітному (податковому) році, у разі подання нерезидентом довідки з інформацією за попередній звітний податковий період (рік) може застосувати правила міжнародного договору України, зокрема щодо звільнення (зменшення) від оподаткування, у звітному (податковому) році з отриманням довідки після закінчення звітного (податкового) року (п.103.8 ст.103 Податкового кодексу України). Отже, довідка дійсна в межах календарного року, в якому вона видана. У разі неподання нерезидентом довідки доходи нерезидента із джерелом їх походження з України підлягають оподаткуванню відповідно до законодавства України з питань оподаткування (п.103.10 ст.103 Податкового кодексу України).

Чи можлива уступка права вимоги кредитором-нерезидентом іншому нерезиденту у сфері ЗЕД

Відносини у зовнішньоекономічній сфері регулюються як спеціальним законодавством, до якого зокрема відноситься Закон України від 23 вересня 1994 року №185/94 „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті” із змінами та доповненнями (далі – Закон), так і загальним законодавством, зокрема, Цивільним Кодексом України (далі – Кодекс). Так, відповідно до ст. 512-516 Кодексу кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові. До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов’язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. При цьому, у разі укладення договору відступлення права вимоги між двома нерезидентами за кордоном до нерезидента, за умови відсутності іншої домовленості сторін у самому договорі, не може застосовуватися матеріальне право України.

До початку роботи працівників необхідно повідомити органи ДФС

Відповідно постанови КМУ від 17.06.15 № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» установлено, що  повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за встановленою формою до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів: - засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису; - на паперових носіях разом з копією в електронній формі; - на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п’ятьма особами. Інформація, що міститься у повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників та реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Мисливська зброя «не пройшла» кордон

Український підприємець з кавказьким корінням напередодні намагався вивести ніж до Росії. 50-річний чоловік разом з дітьми на автомобілі «TOYOTA PRADO» прямували через митний пост «Гоптівка» до Росії. При цьому, кажуть працівники Харківської митниці, під час усного та письмового декларування водій заявив, що нічого забороненого не переміщує. Однак, під час митної перевірки, в автівці, а саме у нижньому відділенні карти дверей зі сторони водія, серед інших речей митники виявили ніж. За словами працівників Харківської митниці ДФС, ніж має ознаки холодної зброї (загальна довжина – 262 мм., довжина леза – 140 мм., товщина леза – 4 мм.). Наразі за даним фактом складений протокол за статтею 472 Митного кодексу України.

Харківські митники відроджують традиції

З нагоди 24-ї річниці з Дня створення митної служби України керівництво Харківської митниці ДФС вирішило відродити традицію проведення чемпіонатів з міні-футболу. Для участі у змаганнях з’їхалися митники з усієї області. В запеклій боротьбі за першість в змаганнях приймали участь чотири команди митниці – митних постів «Харків-центральний», «Гоптівка», «Плетенівка», «Куп’янськ». Працівники інших підрозділів митниці мали змогу приєднатись до будь-якої з цих команд. Не обійшлось й без участі керівництва митниці, які змагались у складі команди «Харків-центральний». Саме ця команда отримала впевнену перемогу у фінальній грі з рахунком 7:2 й отримала кубок змагань за 1 місце. Як зазначив начальник митниці Валерій Остапчук, необхідно відроджувати традиції зі спортивних змагань. Проведення таких чемпіонатів є доброю традицією загартованості, зміцнення здоров’я та колективного духу. «Сьогоднішнє спортивне свято показало, що харківські митники не тільки гідно виконують професійні обов’язки, а й мають згуртований колектив, дружні відносини та перебувають у гарному спортивному стані» - відмітив Валерій Остапчук.

«Липове» борошно та реальні гроші – працівники податкової міліції Харківщини закрили «центр мінімізації»

Працівники  податкової міліції Харківщини припинили роботу «центру мінімізації», через діяльність якого тільки за попередніми підрахунками Державний бюджет втратив близько 8 мільйонів гривень. Про це повідомив начальник оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. У рамках раніше зареєстрованого кримінального провадження співробітники слідчо-оперативних підрозділів провели комплекс широкомасштабних заходів, направлених на припинення діяльності «центру мінімізації», до складу якого входило 23 фіктивні фірми. Власником та організатором даного бізнесу виявився 35-річний виходець з Луганської області. Саме він вирішував питання щодо діяльності фіктивних підприємств, розподіляв прибутки та надавав вказівки кур’єрам та бухгалтеру. «За допомогою фіктивних фірм у період 2014-2015 років бізнесмен формував штучний податковий кредит. Далі підприємства реального сектору економіки перераховували кошти нібито за купівлю сільськогосподарської продукції, - розповідає Андрій Бєжанов, -подальшу доставку документів та зняття грошових коштів здійснювали два кур’єри». Послугами «липових» підприємств користувалися переважно бізнесмени з Київської області. Так, за час існування даного «центру мінімізації» загальний обіг проконвертованих коштів склав понад 40 млн. грн. Ймовірні втрати бюджету тільки з податку на прибуток перевищили 8 млн. грн. «У ході комплексу широкомасштабних заходів працівники податкової міліції провели обшуки, - зазначає Андрій Бєжанов, - так, в автомобілях та офісних приміщеннях, якими користувалися «мінімізатори»,  співробітники слідчо-оперативних підрозділів виявили та вилучили 3 печатки з реквізитами фіктивних підприємств, чекові книжки, чорнові записи та комп’ютерну техніку. Крім цього, вилучено грошові кошти на загальну суму  більше 1,2 млн. грн.» Усі вилучені матеріали будуть використані в якості речових доказів. Наразі слідство триває.

Харківщина вітає переможців

Нещодавно в ДФС України визначено  переможців Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Майбутнє країни – у мріях дитини». Діти з усіх куточків нашої країни брали участь у зазначеному конкурсі. Слід відзначити, що в цьогорічні роботи учасників  Конкурсу були надзвичайно яскраві та самобутні, пронизані патріотизмом та любов’ю до Батьківщини. Компетентне журі, до складу якого ввійшли видатні митці,  літератори та спеціалісти в IT галузі, визначили переможців у цих змаганнях. І діти Харківщини здобули у них  гідну перемогу. Робота дівчинки з Нової Водолаги Загребельної Галини  «Радіє країна, радіє земля, бо повна державна казна» виконана у стилі петриківського розпису – народного українського декоративно-орнаментального мистецтва, не залишила байдужими членів журі. Вона зайняла перше місце у номінації «Художні твори» у молодшій віковій категорії. Ще два юних харків’янина  отримали спеціальну відзнаку від Голови Державної фіскальної служби України Р.М. Насірова: Іванченко Микита (м. Дергачі) та Колосок Анастасія (Близнюківський р-н, смт. Близнюки). Ці діти з обмеженими можливостями виконали роботи комп’ютерної графіки на  високому рівні, та зайняли гідне місце серед переможців Конкурсу. Також спеціальну відзнаку від видавництва «Мистецтво» дістала Герасименко Ангеліна (м. Харків) за літературний твір «Веселі пригоди Мурчика, або чому треба сплачувати податки». Дівчинка у цікавому пригодницько – фантастичному жанрі зуміла  розкрити тематику конкурсу та донести до читачів ідею сумлінної сплати податків. Ми вітаємо переможців Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Майбутнє країни – у мріях дитини» та бажаємо їм успіху та творчих здобутків у подальшому.

Третє засідання Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області

02 липня відбулось чергове засідання Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області. У засіданні взяли участь представники громадських організацій Харківщини та представники ГУ ДФС у Харківській області. Під час засідання голова Громадської ради Олександр Чумак  наголосив, що від рішень, прийнятих на цьому засіданні залежить подальша діяльність Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області. Адже саме в цей день належить прийняти остаточні Положення та регламент діяльності Громадської ради. У ході жвавого обговорення на засіданні були обговорені пропозиції, внесені на розгляд членами Громадської ради, та прийнято остаточний варіант Положення та Регламенту Громадської ради. По закінченню засідання голова Громадської ради подякував членам ради за активну громадську позицію та участь у засіданні та висловив сподівання на подальшу плідну співпрацю.

Працівники Харківської митниці ДФС попередили вивезення радіокомпонентів за кордон

Так, напередодні, під час прикордонно-митної перевірки у потягу «Суми – Москва» було виявлено своєрідну схованку. При цьому порожньою вона не була. В стелі одного з купе вагону були сховані десять коробок з радіокомпонентами (278 електронних комутаторів та 240 регуляторів напруги). Загальна вага прихованих радіокомпонентів становила близько 65 кілограмів. Під час спілкування з 44-річним провідником було встановлено, що ці коробки його попросили невідомі перевезти до Москви. Наразі всі товари правопорушення вилучені та складений протокол за ознаками ст. ст. 483 ч.1 Митного Кодексу України.

Впровадження електронного адміністрування ПДВ збільшило надходження до бюджету майже на 30 відс.

ДФС фіксує зростання надходжень до бюджету за період функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість в тестовому режимі. Так, протягом березня-червня поточного року збір з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) збільшився на 29,4 відс. порівняно з аналогічним періодом минулого року. Нагадаємо, що відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» система електронного адміністрування ПДВ з 1 лютого поточного року діяла в тестовому режимі. Вже з 1 липня 2015 року система працює у звичайному режимі.

Про відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних

Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), встановлених статтею 201 Податкового кодексу України, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі: - 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; - 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; - 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; - 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів. Перелічені штрафні (фінансові) санкції встановлено пунктом 120 прим.1.1 статті 120 прим.1 Податкового кодексу України. Крім того, пунктом 120 прим.1.2 ст. 120 прим.1 Податкового кодексу України визначено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування. Відповідно до п. 35 підр. 2 р. ХХ Податкового кодексу України норми абзацу другого п. 120 прим.1.1 ст. 120 прим.1 цього Кодексу не застосовуються при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків коригування, складених в період з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року. Нагадуємо платникам податку про завершення перехідного періоду, з 1 лютого 2015 року до 1 липня 2015 року, протягом якого реєстрація податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН здійснювалась без обмеження сумою податку, обчисленою за формулою, визначеною п. 200 прим.1.3 ст. 200 прим.1 Податкового кодексу України.

На торгівлю пивом потрібна ліцензія

1 липня 2015 року згідно абзацу другого пункту 1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» набрали чинності зміни до преамбули та статті 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-BP «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», зокрема в частині визначення понять «алкогольні напої» та «пиво». Так, до алкогольних напоїв віднесено пиво (товарна група за кодом УКТ ЗЕД 2203) та продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць. Внесені зміни встановили, що з 1 липня 2015 року роздрібна торгівля пивом може здійснюватися за наявності у суб'єкта господарювання ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями. Якщо у суб'єкта господарювання наявна така ліцензія, то окрема ліцензія на роздрібну торгівлю пивом не отримується.

Особливості реєстрації податкових накладних в ЄРПН

З 1 липня 2015 року реєстрація податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) здійснюється виключно на суму податку, обраховану по формулі, визначеною пунктом 2001.3 статті 2001 Кодексу (далі – реєстраційна сума). Таким чином, при реєстрації податкової накладної або розрахунку коригування в ЄРПН відбувається перевірка наявності у платника, який здійснює таку реєстрацію, достатньої реєстраційної суми. Тобто для отримання можливості зареєструвати в ЄРПН податкову накладну або розрахунок коригування реєстраційна сума платника податку повинна бути більшою або дорівнювати сумі ПДВ, зазначеній у вказаних документах. Якщо така реєстраційна сума є меншою ніж сума ПДВ, зазначена у податковій накладній або розрахунку коригування, у реєстрації вказаних податкової накладної або розрахунку коригування буде відмовлено. У такому випадку (в тому числі якщо реєстрацій сума має від’ємне значення) з метою отримання можливості зареєструвати податкову накладну або розрахунок коригування в ЄРПН платнику потрібно збільшити свою реєстраційну суму. Таке збільшення може бути здійснено за рахунок: - отриманих податкових накладних та розрахунків коригуванні (які передбачають збільшення суми компенсації вартості поставлених товарів/послуг), складених на такого платника та зареєстрованих в ЄРПН; - сплати ПДВ на митниці під час розмитнення товарів; - поповнення рахунку платника в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритого платнику у Держказначействі (електронний рахунок).

Наприклад: якщо платнику необхідно зареєструвати в ЄРПН податкову накладну, в якій сума ПДВ становить 20 тис. грн., при цьому його реєстраційна сума має від’ємне значення і становить -5 тис. грн., то платнику податку для отримання можливості зареєструвати таку податкову накладну необхідно збільшити реєстраційну суму на 25 тис. грн. Крім того, реєстраційну суму платників податку автоматично: - 01.07.2015 збільшено на так звану суму „овердрафту”: середньомісячний розмір податку, задекларований та погашений платником до бюджету протягом попередніх 12 місяців; - до 10 липня 2015 року буде збільшено на суму надміру зарахованих ними до бюджету коштів, сформованих станом на 1 липня 2015 року. Одночасно інформуємо, що термін реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН із запровадженням системи електронного адміністрування у звичайному режимі залишився без змін та становить 15 календарних днів з дати складання відповідного документу. При цьому, слід мати на увазі, що з 01.07.2015 за порушення вказаного терміну реєстрації в ЄРПН від одного до п’ятнадцяти календарних днів застосовується штраф у розмірі 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної у податкових накладних/розрахунках коригування.

Роман Насіров: Потрібно практично застосовувати досвід роботи ветеранів нашої служби

Державна фіскальна служба України завжди буде відкритою до співпраці з ветеранами податкової та митної служби. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров під час засідання Ради Всеукраїнської громадської організації «Асоціація ветеранів державної податкової служби України», яке відбулося сьогодні 7 липня 2015 року. За словами керівника служби, досвід наших ветеранів особливо корисний сьогодні, у час кардинальних реформ, тому потрібно активно застосовувати його на практиці. «Зараз проходить багато реформ як в нашій країні, так й в уже створеній фіскальній службі. Однак всі традиції, навички та досвід все ж таки залишаються з минулих часів. Багато людей, які нині працюють у службі, починали свій професійний шлях з нашими ветеранами. Ви їх навчали, ділилися досвідом, який здобули за довгі роки роботи в податкових та митних органах держави. Потрібно, щоб ваша праця була не просто символічною, а практичною для служби», – наголосив Роман Насіров. Сьогодні ДФС працює в надскладному темпі, потрібно вирішувати багато завдань Уряду та Президента, проводити внутрішню реформу служби. Все це змушує відомство працювати 24 години на добу. Саме тому, на думку Голови ДФС, всі мають працювати в єдиній команді та бути єдиним цілим. Роман Насіров запевнив представників Асоціації у підтримці та закликав до активної участі у діяльності служби. У свою чергу ветерани податкової та митної служб пообіцяли сприяти у розбудові ДФС.

Харків’янам з екранів телебачення розповіли про систему електронного адміністрування податку на додану вартість

Про роботу системи електронного адміністрування податку на додану вартість та перші результати її функціонування розповіла журналістам телеканалу «АТН» начальник управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДФС у Харківській області Лілія Катеринська. Спілкуючись з журналістами, фахівець відповіла на запитання журналістів стосовно нюансів технічного впровадження системи та її зручності для платників. Так, Лілія Катеринська відзначила, що  електронна система адміністрування ПДВ з 1 липня перейшла зі стадії тестового режиму на постійну основу. За тестові місяці були усунені декілька технічних проблем. Система пройшла випробування як контролюючими органами, так і платниками податків. Фахівець зауважила,  що на сьогоднішній день  на рівні Києва проводяться деякі доробки, але серйозних претензій, як і скарг, на систему електронного адміністрування ПДВ немає. Але підприємствам потрібно  більш уважно ставитися до заповнення декларацій. Також Лілія Катеринська акцентувала увагу на тому, що завдяки функціонуванню системи повністю виключено момент корупційної складової та будь-яких маніпуляцій з податковими накладними, а уся діяльність підприємства формується в електронному вигляді без додаткових паперів та розрахунків.

Повідомлення про прийняття працівника на роботу

Державна фіскальна служба України повідомляє про набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 17 червня 2015 року №413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу», яку опубліковано в газеті «Урядовий кур’єр» №115 (27.06.2015) (далі – Постанова № 413). Відповідно до норм Постанови № 413 повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску, за формою згідно з додатком, до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів: - засобами електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису; - на паперових носіях разом з копією в електронній формі; - на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п'ятьма особами. Додатково повідомляємо, що повідомлення про прийняття працівника на роботу надані до територіальних органів Державної фіскальної служби не за місцем обліку роботодавця або не за встановленою формою вважаються такими що не подавалися.

Платниками податків Західної ОДПІ погашено понад 2,2млн. грн. заборгованості із заробітної плати

Станом на 01.06. 2015 року працівниками Західної ОДПІ м. Харкова проведено 14 засідань робочих груп при адміністраціях Ленінського та Жовтневого районів Харківської міської ради та 10 засідань робочої групи, яка працює при інспекції з питань погашення заборгованості із заробітної плати та підвищення її рівня. Така діяльність фахівців інспекції дала вагомі позитивні результати. Завдяки проведеним заходам додатково надійшло до бюджету 285,1 тис.грн. податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску на суму 1183,0 тис. грн.

Чи необхідно здійснювати якусь оплату для отримання відповіді на звернення?

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об'єднання громадян, посадові особи розглядають звернення громадян, не стягуючи плати.

Які звернення громадян не підлягають розгляду?

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про звернення громадян» письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає. Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

Як діяти, коли запитувач звернувся з проханням про надання публічної інформації, якою суб’єкт владних повноважень не володіє, хоча повинен володіти?

Згідно з пунктом 1 частини першої статті 22 Закону України «Про доступ до публічної інформації» однією з підстав для відмови в задоволенні запиту є ситуація, коли розпорядник «не володіє і не зобов’язаний відповідно до його компетенції, передбаченої законодавством, володіти» запитуваною інформацією. Як випливає з конструкції «не володіє і не зобов’язаний володіти», для відмови за цим пунктом необхідна одночасна наявність двох умов: 1) фактична відсутність запитуваної інформації у розпорядника; 2) відсутність юридичного обов’язку розпорядника володіти відповідною інформацією. У разі відсутності одного з цих елементів відмова в задоволенні запиту буде неправомірною. Тобто відмова за цим пунктом буде неправомірною, якщо розпорядник не володіє, але зобов’язаний володіти запитуваною інформацією, або якщо розпорядник володіє інформацією, хоч і не зобов’язаний був нею володіти згідно зі своєю компетенцією. Якщо розпорядник зобов’язаний володіти певною інформацією (наприклад, щорічний звіт про діяльність розпорядника), але фактично вона відсутня, то в запиті такої інформації не може бути відмовлено на підставі пункту 1 частини 1 статті 22 Закону. Якщо відсутні інші підстави для відмови, то така інформація повинна бути створена або отримана. При цьому службові особи, внаслідок дій чи бездіяльності яких відповідна інформація відсутня в розпорядника, притягаються до відповідальності. Таким чином, описана ситуація є, по суті, винятком із загального правила, що на інформаційний запит інформація не повинна створюватися. Виходячи з принципів максимальної відкритості та пріоритету доступу до інформації невиконання розпорядником свого обов’язку щодо володіння певною інформацією не повинно призводити до відмови в задоволенні запиту і порушення права особи на доступ до інформації. Водночас, обов’язок створити чи отримати інформацію у випадку, коли розпорядник зобов’язаний нею володіти, обмежується практичною можливістю – наприклад, якщо інформація не може бути відтворена, якщо відсутні первинні дані чи існують інші обставини, які виключають можливість створення чи отримання інформації.

Чи зобов’язані державні службовці (службовці місцевого самоврядування) надавати інтерв’ю ЗМІ відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»?

Вичерпний перелік обов’язків розпорядників інформації встановлено Законом України «Про доступ до публічної інформації». Інтерв’ю є твором, створеним спільною творчою працею особи, яка дала інтерв’ю, та особи, яка його взяла. Права авторів, пов’язані із створенням та використанням творів, охороняються Законом України «Про авторське право і суміжні права». Відносини між співавторами визначаються угодою, укладеною між ними. Право опублікування та іншого використання інтерв’ю в цілому належить всім співавторам. Згідно із Законом України «Про авторське право і суміжні права» зазначені положення не поширюються на випадки оприлюднення чи надання інформації на підставі Закону України «Про доступ до публічної інформації». З огляду на наведене надання інтерв’ю є правом, а не обов’язком державних службовців (службовців місцевого самоврядування). У разі звернення представника ЗМІ, журналіста до службовця з усним запитом, який відповідає Закону України «Про доступ до публічної інформації» (тобто не є зверненням, містить опис інформації, що запитується, тощо), службовець може дати усну відповідь, якщо він володіє цією інформацією і якщо запитувач не наполягає на іншій формі відповіді. Службовець не зобов’язаний миттєво давати усну відповідь на усний запит. Якщо він не готовий дати таку усну відповідь, то він повинен зафіксувати контактні дані запитувача, зміст запиту і дати відповідь у встановлений цим Законом строк.

Чи може бути надана на запит інформація про заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, інші виплати з бюджету конкретному працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування?

Інформація про заробітну плату та інші виплати працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування є інформацією про фізичну особу. Згідно з Рішенням Конституційного Суду України така інформація не є конфіденційною, оскільки стосується здійснення посадових чи службових обов’язків особою, яка займає посаду, пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Це підтверджується також положеннями декількох законів. Закон України «Про доступ до публічної інформації» забороняє обмежувати доступ до інформації про розпорядження бюджетними коштами. Розпорядження бюджетними коштами включає здійснення витрат з державного чи місцевого бюджету. Заробітна плата та інші виплати (премії, матеріальна допомога тощо) посадовим та службовим особам є витратами з бюджету. Згідно із внесеною зміною до статті 6 Закону, не належать до інформації з обмеженим доступом відомості, зазначені у декларації про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру, оформленої за формою і в порядку, що встановлені Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», крім відомостей, зазначених у пункті 7 примітки додатку до цього Закону. Отже, інформація про заробітну плату, премії, матеріальну допомогу, будь-які інші виплати з державного чи місцевого бюджету працівнику державного органу або органу місцевого самоврядування не є конфіденційною, не може бути обмежена в доступі і підлягає наданню на запит. Доступ до такої інформації санкціонований законом і не потребує згоди особи.

Чи може бути наданий на запит документ із грифом «Для службового користування»?

Інформація з обмеженим доступом, у тому числі службова, яка знаходиться у володінні розпорядника, є публічною в розумінні Закону України «Про доступ до публічної інформації». Відповідно, запит на доступ до такої інформації має розглядатися згідно з вимогами цього Закону. У Законі неодноразово наголошено, що службовою інформацією можуть бути такі відомості, які відповідають «трискладовому тесту», що міститься в статті 6 Закону. Доступ до службової інформації надається відповідно до частини 2 статті 6 Закону. У задоволенні запиту на підставі того, що запитувана інформації віднесена до інформації з обмеженим доступом, може бути відмовлено лише за умови відповідності такого обмеження «трискладовому тесту». «Трискладовий тест» обов’язково застосовується як при першому віднесенні інформації до службової, так і при кожному наступному вирішенні питання щодо надання чи відмови в доступі до такої інформації. Згідно із Законом інформація з обмеженим доступом має надаватися розпорядником, якщо немає законних підстав для обмеження в доступі до такої інформації, які існували раніше. Для службової інформації такі законні підстави визначені, насамперед, у статтях 6 та 9 Закону. Отже, наявність грифа «Для службового користування» не є достатньою підставою для відмови в задоволенні запиту. Під час розгляду запиту щодо надання документа із зазначеним грифом розпорядник може відмовити в задоволенні запиту, якщо: 1) окрема чи вся інформація в документі може бути віднесена до службової згідно із статтею 9 Закону (відповідно, якщо, наприклад, це внутрівідомчий документ, пов’язаний з процесом прийняття рішення, і таке рішення вже було прийняте, то законна підстава для віднесення до службової інформації зникає і документ має бути наданий); 2) обмеження доступу продовжує відповідати «трискладовому тесту», тобто істотна шкода правомірному інтересу, заради якого було обмежено доступ, продовжує переважати суспільний інтерес у наданні доступу до такої інформації. Таким чином слід діяти під час розгляду запиту стосовно як документа, гриф «Для службового користування» якому був наданий відповідно до Закону, так і щодо документа, зазначений гриф якому був наданий до набрання чинності цим Законом. Крім того, згідно із Законом доступ обмежується до інформації, а не документа, тому навіть за правомірного обмеження доступу до службової інформації з документа копія самого документа має надаватися в частині, яка не була віднесена до службової інформації.

Яким чином має надаватися відповідь на усний запит?

Закон України «Про доступ до публічної інформації» не регулює питання форми відповіді на запит, крім випадків повної або часткової відмови в наданні інформації, продовження строку розгляду запиту, відстрочення його задоволення. Відмова (навіть часткова) у задоволенні запиту надається в письмовій формі, як і повідомлення про продовження строку розгляду запиту до 20 днів або про відстрочення його задоволення у зв’язку з обставинами непереборної сили. Також письмова відповідь потрібна в разі необхідності оплати копіювання і друку документів при наданні інформації на запит. Адже технічно складно буде точно передати по телефону всі банківські реквізити рахунку для внесення такої плати. Можливо також надіслати повідомлення про необхідність оплати, із зазначенням відповідних реквізитів, електронною поштою. Щодо інших випадків Закон не вимагає обов’язкової письмової відповіді на усний запит, тому тут необхідно керуватися позицією запитувача: усна відповідь на усний запит може бути надана, якщо запитувач погоджується з такою її формою і це практично можливо (наприклад, відповідь не містить великого обсягу інформації). Отже, відповідь на усний запит надається в усній формі тільки за згоди запитувача. Письмова відповідь на усний запит надається у таких випадках: • відповідь на запит передбачає повну або часткову відмову в його задоволенні; • нею повідомляється про продовження строку розгляду запиту; • нею повідомляється про відстрочення задоволення запиту; • запитувач наполягає на такій формі відповіді.

Як відповідати на запит, в якому міститься багато запитань з різної тематики, частина з яких не належить до компетенції розпорядника?

Закон України «Про доступ до публічної інформації» передбачає можливість продовження строку розгляду запиту з п’яти до двадцяти днів з моменту його отримання, якщо вимагається надання великого обсягу інформації або необхідний пошук серед значної кількості даних. Поняття «великий обсяг інформації», «значна кількість даних» визначаються індивідуально самим розпорядником, виходячи з обсягу його технічних і кадрових ресурсів. Упродовж п’яти днів з моменту одержання запиту розпорядник повинен письмово повідомити запитувача про продовження строку розгляду його запиту. Належність питань запиту до компетенції розпорядника, якому він надійшов, згідно із Законом має значення лише в контексті того, чи наявна в розпорядника інформація з відповідних питань. Закон не передбачає такої підстави для відмови в задоволенні запиту, як неналежність певного питання до компетенції розпорядника. Якщо будь-яка інформація перебуває у володінні розпорядника, то він повинен надати її у відповідь на запит у разі відсутності законних підстав для обмеження доступу до неї. Якщо у розпорядника відсутня інформація з якихось питань, то він повинен переадресувати запит повністю або частково до належного розпорядника, якщо йому за статусом або характером діяльності відомо чи повинно бути відомо, хто цією інформацією володіє. Розпорядник, який отримав запит, повідомляє запитувача в межах визначеного Законом строку розгляду запиту про переадресування запиту належному розпоряднику. Якщо належний розпорядник не відомий, у первинного розпорядника з’являється підстава для відмови в запиті. Отже, розпорядник: • має право продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів у разі потреби надання на запит великого обсягу інформації або її пошуку серед значної кількості даних; • зобов’язаний переадресувати запит до належного розпорядника, якщо в нього відсутня запитувана інформація і належний розпорядник йому відомий, та повідомити про це запитувача в межах строку розгляду запиту; • зобов’язаний надати запитувану інформацію, якщо вона у нього наявна і відсутні законні підстави обмежувати до неї доступ, незважаючи на те, що запитувана інформація не стосується питань, які належать до компетенції розпорядника; • має право відмовити в задоволенні запиту щодо інформації, яка не стосується його компетенції, якщо така інформація у нього фактично відсутня та йому не відомий належний розпорядник, який її має.

Чи мають надаватися на запит завірені копії документів, якщо цього вимагає запитувач?

Ні Закон України «Про доступ до публічної інформації», ні Типова інструкція з діловодства в органах виконавчої влади не регулюють зазначеного питання. Закон гарантує максимальне спрощення процедури отримання інформації, але не уповноважує розпорядників завіряти надані у відповідь на запит копії документів та не надає запитувачу права вимагати такого завірення. Таким чином, Закон не зобов’язує завіряти копію документа, яка надається у відповідь на запит.

Які акти слід вважати «внутрішньоорганізаційними» відповідно до статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації»?

До внутрішньоорганізаційних належать акти, які приймаються з метою організації та впорядкування роботи суб’єктів владних повноважень. Зокрема, такими є акти про: прийняття/звільнення з роботи, переведення на іншу роботу, направлення у відрядження, встановлення доплат, надбавок та премій, планування і координацію роботи, контроль i перевірку виконання доручень та планів роботи, заохочення працівників, їх атестування, притягнення до дисциплінарної відповідальності тощо.

В системі електронного адміністрування ПДВ вже зареєстровано 3,4 млн. податкових накладних

ДФС України з урахуванням сплати ПДВ за травень місяць в СЕА оновлено показник «сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником до сплати податку до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців». Станом на 08.07.2015 сума середньомісячного розміру сум податку, задекларованих платником  до сплати податку до бюджету та погашених за останні 12 звітних (податкових) місяців складає 7,83 млрд. грн по 161 тисячі платників. На 8:00 год. 08 липня в СЕА додано суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов’язань з ПДВ станом на 01.07.2015 року в розмірі 2,5 млрд.грн. по 147 тисячах платників, які автоматично збільшили суму податку, на яку платник має право зареєструвати  податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в ЄРПН. Сьогодні станом на 10:00 год. в системі електронного адміністрування ПДВ зареєстровано 3,4 млн. податкових накладних та розрахунків коригування на суму ПДВ 11,6 млрд.грн., 16,2 тис. митних декларацій на суму ПДВ 2,9 млрд.грн., а також поповнено ПДВ рахунки на суму 1,77 млрд. грн. Система електронного адміністрування ПДВ працює  в режимі 24/7/365 без перерв на святкові та вихідні дні. Нагадуємо, що система електронного адміністрування ПДВ відповідно до законодавства з 1 липня працює в звичайному режимі.

Щодо ліцензування діяльності з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/чи роздрібної торгівлі пивом

Законодавчо визначена норма щодо віднесення пива до алкогольних напоїв почала діяти з 1 липня 2015 року (згідно з абзацами четвертим - шостим підпункту 10 пункту 2 розділу II Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон № 71). Поняття «алкогольні напої» визначене у підпункті 14.1.5 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та в абзаці сьомому статті 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (далі – Закон № 481), згідно з яким алкогольні напої – це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 0,5 відсотка об'ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2203, 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об'ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД. Отже, пиво відноситься до алкогольних напоїв, а відповідно до частини дванадцятої статті 15 Закону № 481 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Чинним законодавством не передбачено отримання окремої ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю пивом у разі наявності у суб’єкта господарювання ліцензії на виробництво, імпорт, експорт, оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями. Таким чином, з 1 липня 2015 року ліцензуванню підлягає діяльність з виробництва, імпорту, експорту, оптової та/чи роздрібної торгівлі пивом на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв.

Продаж металобрухту - режим застосування пільги по ПДВ

Західна ОДПІ м. Харкова інформує платників ПДВ про те, що Державна фіскальна служба України листом від 19.05.2015р. № 17640/7/99-99-19-03-02-17 надала роз’яснення щодо порядку застосування режиму звільнення для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, визначеного пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, дію якого було продовжено до 01.01.2017р. Законом України від 28.12.2014 р. №71. Діюче законодавство передбачає, що пільговий режим застосовується при наявності затвердженого Кабінетом Міністрів України переліку відходів та брухту чорних та кольорових металів. У 2014 році такий перелік був затверджений постановою КМУ від 12 січня 2011 року № 15 (далі - Постанова № 15), але станом на 01.01.2015р. відповідного урядового документу, який би визначав  новий пільговий перелік металобрухтів, або продовжував би дію Постанови № 15, прийнято не було. В подальшому, Кабінет Міністрів України Постановою № 136 продовжив до 01.01.2017р. дію переліку, визначеного Постановою № 15. Постанова №136 набрала чинності з дня опублікування (газета "Урядовий кур'єр" № 58 від 31.03.2015р.), а саме 31.03.2015р. Таким чином, оскільки з 01.01.2015р. були відсутні чинні пільгові переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015р. до 30.03.2015р. (включно), підлягали оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 відсотків. З 31.03.2015р. та до 01.01.2017р. на операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, включених до відповідних переліків, поширюється режим звільнення від оподаткування податком на додану вартість, визначений пунктом 23 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу.

Підприємці-спрощенці на період відпустки звільняються від сплати єдиного податку

Відповідно до норм Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, - інформують фахівці Західної ОДПІ м. Харкова. Інформація про період щорічної відпустки і терміни тимчасової втрати працездатності з обов’язковим додаванням копії листка непрацездатності подається за заявою у довільній формі. Окремого терміну подання заяви щодо періоду щорічної відпустки і терміну втрати працездатності нормами Податкового кодексу не передбачено. Відповідно до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування" платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. Оскільки зазначеним законодавчим актом не передбачено пільг зі сплати єдиного внеску підприємцями на час відпустки та за період хвороби, підприємці зобов’язані сплачувати ЄСВ незалежно від того отримували вони дохід у цей період чи ні. Отже, єдиний соціальний внесок сплачується незалежно від діяльності чи фінансового стану платників податків і без перенесення термінів сплати. З метою уникнення порушення терміну сплати авансових платежів рекомендуємо подавати до податкового органу заяву щодо періоду щорічної відпустки до початку відпустки, а заяву щодо терміну втрати працездатності з обов'язковим додаванням копії листка непрацездатності - одразу після закінчення лікарняного.

Щоб скористатися правом на податкову знижку, треба подати річну податкову декларацію

Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року відповідно до ст.166 Податкового кодексу України. Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються ним у річній податковій декларації про майновий стан і доходи, яка подається по 31 грудня 2015 року, - нагадують працівники Західної ОДПІ м. Харкова. Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, - це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (послуг) у резидентів – фізичних та юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподаткованого доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених п.п. 14.1.170 п.14.1 ст. 14  Податковим кодексом України. Оригінали вищезазначених документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, встановленого п.п.166.2.2 пю166.2 ст.166 Податковим кодексом України. Слід зазначити, що на вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’явити документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації про майновий стан і доходи (п.п. «в» п.176.1 ст.176 Податкового кодексу України). Також установлено обмеження права на нарахування податкової знижки, зокрема її загальна сума, нарахована платнику податку у звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподаткованого доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень п.164.6 ст.164 Податкового кодексу України. Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові року не переноситься.

До уваги платників єдиного податку – ФОП, які торгують пивом

Відповідно до пункту 1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі – Закон №71) з 1 липня 2015 року набрала чинність зміна до підпункту 14.1.144 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі – Кодекс) стосовно віднесення пива до алкогольних напоїв. У зв’язку з цим виробництво, експорт, імпорт, оптова та роздрібна торгівля пивом з 01.07.2015 регулюється Законом України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» (з внесеними змінами та доповненнями) та підлягає ліцензуванню на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв. При цьому, у додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб’єктом господарювання зазначається, зокрема, перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення. Таким чином, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої та третьої груп, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, з 1 липня 2015 року повинні мати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та при розрахунках готівкою зобов’язані застосовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій.

Про авторське право і суміжні права

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що згідно до вимог статей 15, 32, 33 Закону України «Про авторське право і суміжні права» умовою для законного публічного використання музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань – є отримання дозволу (ліцензії) від суб’єктів авторського права і суміжних прав (правовласників) або організацій колективного управління. Надання дозволу (видача ліцензії) на використання музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань оформлюється у вигляді ліцензійного договору. Одними з найпоширеніших суб’єктів господарювання, які під час здійснення своєї діяльності використовують музичні твори, фонограми, відеограми та зафіксовані у них виконання, є підприємства громадського харчування і торгівлі, розважальні заклади, а також заклади побутового обслуговування населення, що виражається у формі як безпосереднього, так і опосередкованого (фонового озвучування приміщення закладу) використання. Подібне використання музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань підпадає під визначення статті 1 Закону України «Про авторське право і суміжні права» – публічне виконання. Публічне виконання музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань як об’єктів авторського права та суміжних прав, без отримання дозволу (ліцензії), відповідно до ст. 50 Закону України «Про авторське право і суміжні права» є порушенням авторського права і суміжних прав, що відповідно до вимог чинного законодавства України може тягти за собою наступні види відповідальності:·- у разі відсутності дозволу (ліцензії) настає адміністративна відповідальність за ст. 51-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Санкцією передбачено штраф до 3400 грн. з конфіскацією обладнання, за допомогою якого скоєне правопорушення (тобто використовується музика); - якщо при використанні музичних творів, фонограм, відеограм та зафіксованих у них виконань без дозволу (ліцензії) авторам, виконавцям, виробникам фонограм чи/або відеограм заподіяно значної шкоди, у цьому випадку може наставати кримінальна відповідальність за ст. 176 Кримінального кодексу України; - відповідно до п. «г» ч. 2 ст. 52 Закону України «Про авторське право і суміжні права» у разі відсутності дозволу (ліцензії) суд в рамках цивільного (господарського) судочинства має право винести рішення про виплату компенсації у розмірі від 10 мінімальних заробітних плат за кожен факт порушення авторського права чи суміжних прав (тобто за програвання кожної музичної композиції).

Коли банк не перерахував податки

За порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України ”Про платіжні системи та переказ коштів в Україні”, з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених Податковим кодексом України, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів та державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції. Зазначені норми встановлено пунктом 129.6 статті 129 Податкового кодексу України. Згідно з п. 129.7. ст. 129 Податкового кодексу України не вважається порушенням строку перерахування податків, зборів, платежів з вини банку порушення, вчинене внаслідок регулювання Національним банком України (далі – НБУ) економічних нормативів такого банку, що призводить до нестачі вільного залишку коштів на такому кореспондентському рахунку. Якщо у майбутньому банк або його правонаступники відновлюють платоспроможність, відлік строку зарахування податків, зборів та інших платежів розпочинається з моменту такого відновлення. Контролюючий орган не застосовує до суб’єкта господарювання штрафні санкції у випадку несвоєчасного перерахування (неперерахування) податків, зборів, платежів до бюджетів та державних цільових фондів з вини банку, у тому числі внаслідок регулювання НБУ економічних нормативів такого банку. Суб’єкт господарювання повинен надати до контролюючого органу заяву з копіями платіжних документів, що засвідчують факт подання їх до установи банку.

З початку року юристи Західної ОДПІ м. Харкова виграли у судах 101 справу

Протягом першого півріччя поточного року в судах різних інстанцій на розгляді знаходилось 346 справ на суму 46956,18 тис. грн. за позовами Західної ОДПІ м. Харкова до платників. Як повідомив начальник відділу правової роботи Західної ОДПІ м. Харкова Андрій Демчан, протягом першого півріччя 2015 року на користь держави задоволено 101 справу – 29,2% від загальної кількості, розглянутих у судах. Правовики інспекції зуміли відсудити на користь держави 37446,96 тис. грн., що становить 79,7% від загальної суми розглянутих позовів. За словами Андрія Демчана: «Принципи правової роботи в районі, побудовані на якісному супроводженні податкових спорів, а також позитивній практиці досудового вирішення спорів на етапі адміністративного оскарження податкових повідомлень - рішень, що дозволяє врегулювати їх ще на початкових стадіях розгляду».

Західна ОДПІ м. Харкова: понад 7,1 млн. грн. податкового боргу надійшло до казни з початку 2015 року.

За перше півріччя 2015 року за рахунок заходів із забезпечення погашення податкового боргу до зведеного бюджету надійшло 7 млн. 128 тис. грн. Фахівцями Західної ОДПІ укладено 7 угод на розстрочення податкового боргу на суму 1474,3 тис. гривень та виставлено 1221 інкасових доручень на суму 78 млн. 511 тис. гривень. Наразі на виконанні в органах ДВС знаходиться 98 виконавчих листів щодо стягнення податкового боргу на суму 6 млн. 404 тис. гривень.

Нагадуємо, що відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» на півроку запроваджено тимчасове положення, дія якого завершується 1 липня 2015 року, що передбачає стягнення коштів за рахунок готівки, яка належить платнику податків, та/або коштів з рахунків такого платника у банках, за рішенням керівника контролюючого органу без звернення до суду, якщо податковий борг виник у результаті несплати грошового зобов'язання, самостійно визначеного платником податків у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у встановлені Податковим кодексом строки. При цьому обов'язковою умовою є те, що такий податковий борг виник у результаті несплати самостійно задекларованих платником податків грошових зобов'язань, а сума такого боргу має перевищувати 5 млн. грн.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області