ДФС та Американська торгівельна палата в Україні підпишуть меморандум про співпрацю в частині контролю за ринком зерна

Чергова зустріч зернотрейдерів та представників ДФС відбулася сьогодні, 23 березня в фіскальній службі. Вона стала продовженням серії діалогів з бізнесом для врегулювання діяльності на аграрному ринку та ліквідації тіньового бізнесу у цій сфері. Одним із кроків у напрямі контролю на ринку зерна учасниками зустрічей було визначено підписання відповідного меморандуму про співпрацю про ДФС та Американської торгівельною палатою в Україні. Саме обговорення основних положень цього документу, мети та головних завдань стало темою сьогоднішньої зустрічі представників двох організацій.   На думку учасників зустрічі, меморандум, який наразі розробляється, повинен забезпечити рівні умови праці для всіх зернотрейдерів та створити механізм для боротьби з нелегальним ринком зерна. Сторони домовилися спільно розробити критерії для визначення ризиковості контрагентів, які допоможуть представникам бізнесу уникнути операцій з фіктивними підприємствами. При цьому в ДФС закликали представників АТПУ проводити перевірку своїх контрагентів, адже деякі з них припиняють свою діяльність через невеликий проміжок часу після підписання угоди з компанією. Зі свого боку ДФС оперативно надаватиме інформацію щодо ризиків по контрагентах, але виключно у тому вигляді та у тому обсязі, які визначені законодавством. Під час зустрічі також розглядалися можливості ліквідації лазівок для проведення незаконних валютних операцій при експорті зерна. За результатами обговорення було вирішено підготувати проект меморандуму з урахуванням усіх пропозицій. Крім того, у разі виникнення окремих моментів, вирішення яких потребуватиме участі інших міністерств та відомств, до підписання документу також заплановано залучити й інших учасників

Інша інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Доктор народної медицини та гіпнотизер Володимир Карабутін вважає декларування доходів проявом громадянської свідомості

Відомий харківський екстрасенс, доктор народної медицини, гіпнотизер Володимир Карабутін займається гіпнозом з 1991 року. Має диплом – гіпнотизера міжнародного класу, є членом американської асоціації професійних гіпнотизерів. Працював в таких країнах, як: Німеччина, Росія, Болгарія, Австрія, Китай, Канада, США. На початку 90-х років найперший проводив благодійні безоплатні сеанси у своєму рідному Харкові. Днями Володимир Карабутін завітав до Західної ОДПІ, де поспілкувався з податківцями на тему декларування. Адже наразі в Україні триває Кампанія декларування доходів – 2016. Як відзначив екстрасенс, сьогодні неможливо жити в країні, і не думати про її майбутнє, стояти осторонь будь-яких проблем, не брати участь у суспільному житті. Тож, у кожного справжнього громадянина своєї країни повинна бути свідома позиція. І декларування власних доходів якраз і є проявом такої позиції. Людина повинна розуміти, що сплата податків йде на важливі суспільні речі – розвиток медичної сфери, освіту,  культуру, спорт, економічно-соціальні проекти. Володимир Карабутін закликав громадян пам’ятати про такі речі та виконати свій обов’язок перед державою.

Нові можливості при декларуванні доходів громадян

В рамках кампанії декларування доходів громадян та електронного декларування доходів державних службовців ДФС доопрацювала оновлений сервіс «Електронний кабінет платника» в частині отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді (далі – відомості про доходи). Сервіс доопрацьовано з використанням сучасних Web-технологій з метою забезпечення зручності платників, які бажають отримати відомості про доходи в електронному вигляді.  Нагадуємо, що з 01.09.2015 у штатному режимі працює електронний сервіс щодо отримання відомостей про доходи засобами спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Безкоштовно отримати ЕЦП можна в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (АЦСК ІДД). Запит для отримання відомостей про доходи формується виключно фізичними особами – платниками податків для отримання інформації про себе.  Детально ознайомитись з Порядком отримання відомостей про доходи  засобами «Електронного кабінету платника» можна на офіційному веб-порталі ДФС у рубриці: Фізичним особам/Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді http://sfs.gov.ua./fizichnim-osobam/vidomosti-doxid. Звертаємо увагу, що відомості про суми отриманих доходів та суми сплачених податків в електронному вигляді надаються за останні три роки (по квартально), відомості за останній звітний період (квартал) надаються через 60 днів після його закінчення. Також повідомляємо, що засобами електронного сервісу «Електронний кабінет платника» найближчим часом буде надана можливість підготувати, заповнити та надіслати декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб.

Мешканці Харківщини направили на соціальні потреби більше 1 млрд. гривень ЄСВ

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, саме таку суму єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне страхування перерахували до бюджету підприємства і підприємці регіону з початку року.  Це майже на 68 млн. гривень перевищило індикативний показник. При цьому, лише за лютий платники єдиного внеску Харківського регіону сплатили на рахунки Держказначейства 499 млн. грн. ЄСВ. Майже 30 % від загальних надходжень ЄСВ (близько 310 млн. гривень) забезпечили бюджетні організації регіону. Водночас, відрахування від підприємців – фізичних осіб склали близько 75 мільйонів гривень. Решта коштів надійшла від інших юридичних осіб. Як зазначають у відомстві, з метою стабільної  сплати єдиного соціального внеску та якісного обслуговування платників,  фіскальна служба  пропонує цілий комплекс сучасних електронних сервісів.   Платники можуть подавати звітність в електронному вигляді. Для цього необхідно отримати безоплатний електронний ключ. Подання податкової звітності в електронному вигляді має багато переваг як для платників податків, так і для органів ДФС. Така звітність не потребує дублювання на паперових носіях та їх зберігання. Варто відзначити, що наразі на Харківщині щомісячно подають звіти та сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування близько 40 тисяч платників. Майже  95% страхувальників області щомісячно подають звітність з ЄСВ засобами електронного зв’язку. Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року роботодавці нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суми нарахованої заробітної плати (доходу) найманим працівникам у розмірі 22 відсотки до визначеної бази нарахування єдиного внеску. Крім того, відтепер ЄСВ із заробітної плати (доходу) працівників (3,6%) не утримується. Такі зміни внесені Законом України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

«Бізнесмени» намагалися ввезти в Україну гаджети за заниженою вартістю

750 планшетів, які були завезені з Польщі, мали пройти митне оформлення на митному посту «Харків-центральний». Для цього підприємство-імпортер склало митну декларацію, в якій вказало технічні характеристики зазначених планшетів та їх загальну вартість – 1 млн.грн. Однак, під час перевірки документів у митників виникла підозра, що у «бізнесменів» є намір значно зменшити суму митних платежів шляхом заявлення недостовірних даних про товар. Й дійсно, в ході проведення митного огляду виявилось, що професіоналізм митників не підвів: реальні технічні характеристики планшетів виявилися значно кращими за заявлені. Так, було встановлено розбіжності в типі процесора, розмірі об’єму пам’яті та ємності акумуляторної батареї. Через заявлення недостовірних відомостей про товари відносно керівника підприємства був складений протокол про порушення митних правил за статтею 472 Митного кодексу України. Товар вилучено та передано на склад митниці.

Про визначення податкової адреси громадян

З початку Кампанії декларування доходів громадян, одержаних у 2015 році, вже майже сім тисяч жителів Харківщини надали декларації до районних податкових інспекцій. Загальна сума добровільно задекларованих доходів склала понад 412 млн. грн. Додатково до бюджету надійде 16,1 млн. грн. Нагадуємо, що Кампанія декларування - 2016 триватиме до 3 травня. У Декларації про майновий стан і доходи вказуються доходи, отримані громадянами у минулому році. При цьому, платник податків зобов’язаний самостійно  визначити свою податкову адресу, тобто податкову інспекцію, до якої подавати декларацію про майновий стан і доходи. Податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків в контролюючому органі. При цьому, платник податків, який відповідно до норм чинного законодавства зобов’язаний (має право) надати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи, але на той час проживає не за місцем реєстрації (прописки), а в іншому місці, має подати декларацію до контролюючого органу за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними.

ДФС України: у січні – лютому 2016 року на «Пульс» надійшло 1 920 звернень

Протягом січня – лютого поточного року на антикорупційний сервіс «Пульс» Державної фіскальної служби звернулися 1 920 заявників. Більшість звернень стосувалась податкової тематики. У січні – лютому 2016 року з цього приводу на «Пульс» зателефонував 1 731 заявник, у той час як митної справи стосувалось 189 звернень. Основними темами звернень були проблеми, які виникають при подачі звітності та реєстрації податкових накладних – 943 звернення, або 49,1 відс. Також заявників цікавила організація роботи ДФС та її територіальних органів – 458 звернень, або 23,9 відс., та система електронного адміністрування ПДВ – 179 звернень, або 9,3 відс. Затримка митного оформлення товарів та черги на митних постах і пунктах не менш актуальні проблеми. Цих питань стосувалось 119 (6,2 відс.) та 18 (0,9 відс.) дзвінків відповідно. Корупційних дій стосувалось 39 звернень, або 2 відс. З приводу перевірок суб`єктів господарювання звернувся 41 платник, або 2,1 відс. Також 43 та 35 звернень стосувались роботи ЦОП та реєстрації платником ПДВ відповідно. Станом на 1 березня 1 584 звернення були опрацьовані (з них 807 звернень, які надійшли у звітному періоді), а заявники сповіщені про результати розгляду. Нагадаємо, що інтерактивний сервіс «Пульс» приймає звернення платників податків з податкових та митних питань. Поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників ДФС, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері можна за телефоном (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

На митному пункті «Гоптівка» у правопорушника виявили наркотики

В результаті проведення спільної операції співробітниками митниці,  Управління СБУ в Харківській області та прикордонниками в пункті пропуску «Гоптівка» було виявлено майже 6 кг наркотичної речовини, яку намагався вивезти 42-річний громадянин Росії. Під час усного та письмового декларування одного з автомобілів, ніхто з пасажирів не заявив про наявність предметів обмежених або заборонених до переміщення. При цьому службовий собака митників Любомир наполегливо спрацьовував на задні двері авто. Після поглибленого огляду автомобіля у внутрішніх порожнинах задніх дверей були виявлені пляшки та згортки, обмотані фольгою. Зі слів громадянина – це конопля.  За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України. Предмети правопорушення вилучені та передані до правоохоронних органів.

На харківському підприємстві податківці викрили численні правопорушення

Співробітники податкової міліції Харківщини спільно із прокуратурою Харківської області вивели на чисту воду підприємство, яке протягом трьох років сплачувало своїм робітникам  зарплату  «у конвертах». Про це повідомляє виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. Одне з харківських підприємств, яке масово виробляє продукти харчування, протягом 2013-2016 років використовувало працю робітників, виплачуючи їм грошову винагороду у вигляді заробітної плати в «конвертах». В такий спосіб керівництво компанії ухилялося від сплати податку на доходи фізичних осіб. Лише за попередніми підрахунками сума завданих державному бюджету збитків склала 3,5 млн. грн. Крім цього, згідно оперативної інформації, посадові особи вказаної кампанії приховували реальний об’єкт оподаткування та реалізовували продукцію нижчого сорту під виглядом вищого ґатунку. Працівники слідчо-оперативних підрозділів ГУ ДФС у Харківській області в рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 Кримінального кодексу України, провели обшуки на території підприємства та в автомобілях посадових осіб. «Працівники податкової міліції виявили та вилучили електронні носії інформації, відомості про виплату грошей, первинну та чорнову документацію, - розповідає Андрій Бєжанов, - крім цього, було виявлено та вилучено грошові кошти на загальну суму 480 тис. грн.» Також було допитано працівників, які там перебували, які або загалом не були оформлені на підприємстві, або отримували заробітну плату в «конвертах» на підконтрольних керівництву фірмах. Наразі слідство за даним фактом триває.

З початку року сплачено 19,8 млрд. грн. єдиного внеску

Протягом січня-лютого поточного року фіскальні органи забезпечили надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 19,8 млрд. грн., що на 3,8 відс. перевищує заплановані показники. Зокрема, у лютому надійшло майже 9,5 млрд. грн. Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.

Про оподаткування податком на прибуток підприємств доходів, отриманих неприбутковою організацією від діяльності, яка не пов’язана із статутною

Якщо неприбуткова організація отримує доходи від діяльності, яка не пов’язана із статутною (у т. ч. здійснює продаж основних засобів), та не використовує їх для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, то така неприбуткова організація відповідно до підпункту 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов’язання з податку на прибуток. При цьому податкове зобов’язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов’язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду. З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому розд. ІІІ Податкового кодексу України для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток. При цьому об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розд. ІІІ Податкового кодексу України. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років). Більш детальна інформація із зазначеного питання розміщена у підкатегорії 102.04 категорії 102 розділу «Запитання-відповіді з Бази знань» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу, який знаходиться на головній сторінці офіційного веб – порталу Державної фіскальної служби України.

Щодо тимчасового ввезення громадянами-резидентами України автомобілів, які належать іноземним компаніям та мають іноземну реєстрацію

У зв’язку із неодноразовими зверненнями громадян щодо тимчасового ввезення громадянами-резидентами України автомобілів, які належать іноземним компаніям та мають іноземну реєстрацію інформуємо про наступне. Питання тимчасового ввезення таких транспортних засобів врегульовано положеннями Митного Кодексу України та Конвенції про тимчасове ввезення (м. Стамбул, 1990 року). Відповідно до пункту 60 статті 4 Кодексу транспортні засоби особистого користування - наземні транспортні засоби товарних позицій 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД та причепи до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно. Статтею 1 Додатка С до Конвенції визначено, що приватне використання означає перевезення особою виключно для особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання. Статтею 1 Конвенції та пунктом 35 статті 4 Кодексу встановлено, що поняття «особа» означає юридичну та фізичну особу. Таким чином, особисте користування (приватне використання) не обмежується виключно інтересами фізичної особи, а може здійснюватися і в інтересах юридичних осіб. З огляду на викладене вище, згідно із положеннями Кодексу та Конвенції транспортні засоби, що належать іноземним компанія і мають іноземну реєстрацію, які тимчасово ввозяться на митну територію України громадянами-резидентами в службових цілях, а не для платного транспортування осіб або для платного чи безоплатного промислового чи комерційного транспортування товарів через митний кордон України, не відносяться до транспортних засобів комерційного призначення. Митне оформлення таких транспортних засобів здійснюється згідно із частиною третьою статті 380 Кодексу. Відповідно до частини третьої статті 380 Кодексу тимчасове ввезення громадянами-резидентами транспортних засобів особистого користування, що класифікуються за товарними позиціями 8702, 8703, 8704 (загальною масою до 3,5 тонни), 8711 згідно з УКТ ЗЕД,  та причепів до них товарної позиції 8716 згідно з УКТ ЗЕД дозволяється на строк до одного року під письмове зобов'язання про їх зворотне вивезення за умови письмового декларування в порядку, передбаченому законодавством України для громадян, після сплати всіх митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Які вимоги до ведення документації  з трансфертного ціноутворення?

Відповідно до п. 39.4 ст. 39 Податкового кодексу платники, що здійснюють контрольовані операції, повинні вести та зберігати документацію щодо трансфертного ціноутворення. Документація з трансфертного ціноутворення (сукупність документів або єдиний документ, складений у довільній формі) повинна містити інформацію, яка дає змогу ідентифікувати таких нерезидентів (включаючи найменування держав (територій), податковими резидентами яких є такі особи). Для підтвердження місця реєстрації чи резидентства контрагента - нерезидента при здійсненні контрольованих операцій може бути використаний будь-який документ, що дає змогу ідентифікувати нерезидента (включаючи найменування держави (території), зокрема, це може бути довідка (або її нотаріально засвідчена копія), яка надається нерезидентом для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України відповідно до п. 103.4 ст. 103 Кодексу.

Чи затверджено форму Звіту про контрольовані операції?

Міністерство фінансів України наказом від 18.01.2016 р. № 8, який набрав чинності з 4 березня 2016р., затвердило форму Звіту про контрольовані операції та Порядок його складання. Звіт подається в електронній формі, у термін до 1 травня року, що настає за звітним, засобами електронного зв'язку, складається із заголовної, основної частин, додатка та інформації до додатка, які є невід'ємною частиною Звіту. Кількість додатків до Звіту відповідає кількості контрагентів - сторін контрольованих операцій У заголовній частині наводяться дані про платника податків, який подає Звіт. В основній частині наводяться загальні відомості про операції з різними контрагентами, здійснені протягом звітного року. У додатку (додатках) наводяться дані про особу (осіб), яка (які) є стороною (сторонами) контрольованої операції, та деталізовані відомості про контрольовану(і) операцію(ії). У інформації до додатка наводиться інформація про ознаки пов'язаності платника податків із відповідним контрагентом відповідно до підпункту 14.1.159 пункту 14.1 статті 14 розділу I Податкового кодексу України.

Щодо процентів банку на депозитні кошти – податок 18%

Західна ОДПІ нагадує платникам про те, що Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" з 1 січня 2016 року встановлено ставку податку на доходи фізичних осіб для пасивних доходів в розмірі 18 відсотків. Тобто, дохід платника податку у вигляді процентів, нарахованих на суму вкладного (депозитного) банківського рахунка, включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та з 01.01.2016 року оподатковується за ставкою 18 відсотків. До набрання чинності Закону № 909 ставка податку для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді процентів, становила 20 відсотків.

Особливості оподаткування ПДФО виграшів та призів у 2016 році

Відповідно до пп. 164.2.8 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, пасивні доходи (крім зазначених у пп. 165.1.41 п. 165.1 ст. 165 ПКУ), доходи у вигляді виграшів, призів. Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату) (пп. 170.6.1 п. 170.6 ст. 170 ПКУ) Згідно з пп. 170.6.2 п. 170.6 ст. 170 ПКУ податковим агентом - оператором лотереї у строки, визначені ПКУ для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою, визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ, із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею – про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час семінару для платників податків району. Таким чином, для доходів у вигляді виграшів, призів, починаючи з 1 січня 2016 року, встановлена єдина ставка податку на доходи фізичних осіб в розмірі 18 відсотків.

Змінено пропорції розподілу ЄСВ

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що Кабінет міністрів України Постановою від 18.02.2016 року №85 змінив пропорції розподілу єдиного соціального внеску. Зокрема, ЄСВ, який нараховують підприємства на заробітну плату найманих працівників, розподіляється на: – загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття – 7,1767% (раніше – 3,1997%); – загальнообов’язкове державне соціальне страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності – 7,726% (раніше – 4,6243%); – загальнообов’язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, – 6,5397% (раніше – 3,886%); – загальнообов’язкове державне пенсійне страхування (до солідарної системи) – 78,5576% (раніше – 88,29%).

Як обчислюється сума податку на нерухоме майно,відмінне від земельної ділянки, для юридичних осіб

Відповідно до п.п. 266.7.5. п. 266.7 ст. 266 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою – платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Фізичним особам - власникам земельних ділянок: пільга на сплату земельного податку надається за наявності підтверджуючого документа

Відповідно до пп. 269.1.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі. Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку. Звертаємо увагу громадян, щоб скористатися пільгою зі сплати податку, необхідно надати до контролюючого органу за місцем проживання відповідні документи, які дають право на звільнення від сплати земельного податку. Нагадуємо, відповідно до ПКУ від сплати земельного податку звільняються: пенсіонери (за віком); інваліди першої і другої групи; ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України ”Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років. Звільнення від сплати земельного податку за земельні ділянки, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм:  -для індивідуального дачного будівництва – не більш як 0,10 гектара;  -для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах не більш як 0,25 гектара, в селищах – 0,15 гектара; в містах – 0,10 гектара;  -для будівництва індивідуальних гаражів – не більше як 0,01 гектара;  -для ведення садівництва – не більш як 0,12 гектара;  -для ведення особистого селянського господарства – у розмірі не більш як 2 гектари.

Який порядок відображення податкових зобов’язань в податковій декларації з ПДВ у випадку помилкового складання податкової накладної на операцію з постачання товарів/послуг (складання двох податкових накладних на одну операцію з постачання товарів/послуг)?

Порядок заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість затверджено наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21. До податкової декларації з податку на додану вартість (далі – декларація) вносяться дані податкового обліку платника окремо за кожний звітний (податковий) період без наростаючого підсумку (абзац другий п. 1 розд. ІІІ Порядку). Дані, наведені в податковій звітності, мають відповідати даним бухгалтерського та податкового обліку платника (абзац перший п. 6 розд. ІІІ Порядку). Отже, в декларації платником податку зазначаються дані, вказані в складеній на підставі первинних документів податковій накладній. Тому, обсяги постачання товарів/послуг та сума податку на додану вартість, вказані в помилковій (другій) податковій накладній і розрахунку коригування до неї, не підлягають відображенню в декларації.

Чи повинен платник податку відображати в податковій декларації з ПДВ податковий кредит на підставі двох податкових накладних та розрахунку коригування до помилкової (другої) податкової накладної, якщо було помилково оформлено зайву податкову накладну (двічі на одне постачання)?

Якщо платником податку помилково складена податкова накладна, то така податкова накладна не підлягає відображенню у податковій звітності з ПДВ. Розрахунок коригування, який може бути виписаний до такої податкової накладної, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, але до податкової звітності також не включається

Чи передбачена адміністративна відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних?

Відсутність факту реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) податкової накладної або порушення строків такої реєстрації не є підставою для не відображення платником податку – продавцем товарів/послуг суми податку на додану вартість за такими податковими накладними в податкових зобов’язаннях відповідного звітного періоду, а отже не призводить до порушення порядку ведення податкового обліку. Тобто відсутність факту реєстрації податкової накладної в ЄРПН за умови відображення сум податку на додану вартість за такою податковою накладною у податкових зобов’язаннях звітного податкового періоду не передбачає притягнення до адміністративної відповідальності платника податку – продавця товарів/послуг.

Щодо електронних сервісів ДФС

Західна ОДПІ м. Харкова запрошує платників податків відвідати офіційний веб - портал Державної фіскальної служби України (sfs.gov.ua) і скористатися електронними сервісами, які надають можливість раціонально використовувати та економити робочий час. Електронні сервіси ДФС є незамінними помічниками для платників податків.Користувачам відкривається безліч можливостей, зокрема оцінити податкові ризики діяльності з потенційними бізнес-партнерами, мати доступ до нормативних і інформаційних документів з питань оподаткування,  скористатися загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом та отримати відповідні послуги, звітувати он-лайн, перевіряти документи на наявність помилок тощо. А головне - платник податків скоротить до мінімуму контакти з контролюючими органами та позбавиться необхідності додаткового візиту до податкової.

Сервіс «Пульс»

Телефон цілодобової лінії сервісу «Пульс» - (044) 284-00-07. За допомогою сервісу «Пульс» можна поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері.

Сервіс ДФС ЗІР

«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів.

Сервіс ДФС «Електронна митниця»

Сервіс передбачає здійснення митних процедур в електронному вигляді, використання електронних документів, у тому числі митних декларацій, засвідчених ЕЦП.

До бюджету надійшло транспортного податку у сумі 50 млн.грн

У минулому році відповідно до змін, внесених до Податкового кодексу Законом України від 28.12.14 № 71-VII, запроваджено новий вид місцевого податку: транспортний податок. Власники автомобілів з об'ємом двигуна понад 3000 куб. см та терміном використання менше 5 років з дати першої реєстрації, в 2015 році сплачували транспортний податок, у розмірі 25 тис. грн. за кожен автомобіль. Всього за підсумками минулого року до бюджету надійшло транспортного податку у сумі 50  млн.грн. Разом з цим виникла практика оскарження деякими громадянами застосування норм Податкового кодексу у частині нарахування транспортного податку. До судових органів подаються позови на скасування визначеного податкового зобов’язання з посиланнями на рішення 36 сесії 6 скликання Харківської міської ради та на порушення принципів стабільності податкового законодавства, невірне трактування терміну «використання» та інші причини, які не впливають на визначення бази оподаткування. Судові органи, вивчаючи матеріали зазначених справ, вважають посилання позивачів на вказані причини безпідставними. Так посилання на рішення сесії Харківської міської ради, як на підставу того, що транспортний податок повинен нараховуватись з 2016 року, визнається необґрунтованим. Оскільки рішення сесії органу місцевого самоврядування не може вплинути на підстави нарахування та обов’язок платниками сплачувати податки та збори, закріплені нормами Податкового кодексу України. Таким чином судові інстанції визнають вірним винесення податкового зобов’язання з транспортного податку за 2015 рік і приймають рішення на користь контролюючих органів. Нагадуємо, що у 2016 році відбулась зміна у визначенні об’єкта оподаткування транспортним податком. З цього року сплачувати податок повинні власники легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше 5 років та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати (або 1033500 грн. станом на 1 січня 2016 р.).

З 1 квітня - нова форма податкової накладної

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що з 1 квітня 2016 року набуває чинності нова форма податкової накладної, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307. Також цим документом затверджено Порядок складання оновленої накладної (далі – Порядок). Зокрема, у новій формі податкової накладної із заголовної частини виключили дані про місцезнаходження покупця/продавця, номер телефону, вид цивільно-правового договору, форму проведених розрахунків. Натомість з’явилися графи для відображення постачання/придбання товарів/послуг філією (структурним підрозділом), яка фактично є стороною договору від імені головного підприємства - платника податку. Замість колишньої табличної частини, яка складалася з 4-х розділів, нова форма податкової накладної містить 2 розділи: Розділ А (рядки І-Х) - вносяться узагальнюючі дані за операціями, на які вона складається, зокрема, загальна сума ПДВ, обсяги постачання та інформація щодо зворотної тари (у разі її наявності); Розділ Б, у якому зазначається інформація про товари/послуги, за якими проведена операція, за якою складається ПН. При цьому у табличній частині з’явилась нова графа 8 «Код ставки ПДВ». У новому Порядку також прописані правила оформлення зведеної податкової накладної під час нарахування компенсуючих податкових зобов’язань за пп.198.5 ПКУ. У таких зведених податкових накладних у графі "Отримувач (покупець)" слід зазначати власне найменування (П.І.Б.), у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" - умовний ІПН "600000000000", а у верхній лівій частині - відповідний тип причини. Як і раніше, разом з ПН може бути складено додаток 1 до неї. Цей додаток застосовується у разі якщо частка товару/послуги не містить відокремленої вартості. Тоді перелік (номенклатура) частково поставлених товарів зазначається в додатку 1 до ПН і в повній вартості враховується у ПН та загальних податкових зобов'язаннях. Також додаток 1 потрібен у разі постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України. Саме у графі 3 додатка 1 до ПН вказується код таких товарів згідно з УКТ ЗЕД. Звертаємо увагу, що згідно з  п. 3 нового Порядку, усі податкові накладні підлягають реєстрації в ЄРПН  за формою, чинною на день такої реєстрації.

Валізу із сріблом намагались пішки пронести через митний кордон України

46-річний громадянин України намагався вивезти до Росії майже 2 тисячі найменувань виробів зі срібла. Громадянин перетинав кордон пішою ходою через пункт пропуску «Піски». Під час проведення усного та письмово декларування заявив про відсутність у нього товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено чи заборонено. В результаті проведення спільної операції співробітниками митниці,  Управління СБУ в Харківській області та прикордонниками в ході огляду особистих речей в сумці були виявлені пакунки невеликих розмірів з виробами з білого металу з бірками українського ювелірного заводу. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України. Вартість предметів правопорушення буде встановлено додатково.

Звіт про контрольовані операції подається до 1 травня за новою формою

У зв‘язку з набранням чинності  04 березня 2016 року наказу Міністерства фінансів України від 18.01.2016 № 8 «Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції» (далі наказ №8),  втратив чинність наказ Міністерства доходів  і зборів України від 11.11.2013 №669 «Про затвердження форми та Порядку складання Звіту про контрольовані операції». Наказ №8 виданий з метою забезпечення виконання підпункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України та забезпечує можливість формування та подання звіту про контрольовані операції із урахуванням змін, внесених Законом України від 28 грудня 2014р. №72-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення податкового контролю за трансфертним ціноутворенням». Враховуючи викладене, звіт про контрольовані операції, здійснені платниками податків протягом 2015 звітного року, заповнюється та подається за оновленою формою та в порядку, затвердженими наказом №8. Звіт про контрольовані операції складається платниками податків, які відповідно до пункту 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Податкового кодексу України зобов'язані подавати Звіт Державній фіскальній службі України. Звіт готується засобами спеціалізованого програмного забезпечення, призначеного для створення платником податків документів в електронній формі відповідно до затвердженого формату (стандарту) електронного документа звітності суб'єктів господарювання та подається до 1 травня року, наступного за звітним, засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного  документообігу та електронного цифрового підпису. Звіт складається із заголовної, основної частини, додатка та інформації до додатка, які є невід'ємною частиною Звіту. У заголовній частині наводяться дані про платника податків, який подає Звіт. В основній частині наводяться загальні відомості про операції з різними контрагентами, здійснені протягом звітного року. У додатку «Відомості про особу, яка бере участь у контрольованих операціях» з «Відомостями про контрольовані операції» наводяться дані про особу (осіб),  які (які) є стороною контрольованої операції, та деталізовані відомості про контрольовану (і) операцію (ії). В інформації до додатка «Інформація про пов'язаність осіб» наводиться інформація про критерії пов'язаності платника податків із відповідним контрагентом.  Кількість додатків у Звіті відповідає кількості контрагентів – сторін контрольованих операцій. У разі якщо платником податку виявлено помилки у раніше поданому Звіті, такий платник податків має право подати: Звіт з позначкою «звітний новий» у разі подання нового Звіту про контрольовані операції в законодавчо передбачені терміни. Звіт з позначкою «уточнюючий» (далі – уточнюючий Звіт), у разі його подання після строку, визначеного підпунктом 39.4.2 пункту 39.4 статті 39 Кодексу. Звіт з позначкою «звітний новий» та уточнюючий Звіт повинен містити  повну інформацію про контрольовані операції за звітний рік, як передбачено при складанні основного Звіту (Звіту з позначкою «звітний»). Подання уточнюючого Звіту не звільняє платника податків від відповідальності, визначеної пунктом 120.3 статті 120 Кодексу.

 Розібрані вентилятори та занижене ввізне мито й ПДВ - юристи фіскальної служби Харківщини довели правомірність застосування санкцій

Так Харківським апеляційним адміністративним судом було підтримано позицію однієї з інспекцій області щодо порушення законодавства з питань державної митної справи однією з харківських фірм.   Позов стосувався визнання недійсними податкових повідомлень-рішень на суму майже 231 тис.грн., які прийняті за результатами документальної невиїзної перевірки факту митного оформлення товарів. Податківці  встановили невірну класифікацію вказаним підприємством завезеного товару, що і призвело до заниження сум ввізного мита та ПДВ. Як з’ясувалося, товар, заявлений підприємцями  до митного оформлення у товарних підкатегоріях за ставкою мита 0 відсотків, як частини до промислових вентиляторів, має основні властивості  завершеного виробу, що і було доведено юристами фіскальної служби  під час судового засідання. Тобто позивачі ввезли вентилятори, знявши з них деякі частини.  Але суд підтримав позицію податківців, відзначивши, що відсутність спеціального корпусу ніяким чином не впливає на кінцеве призначення та використання завершеної машини. У фіскальному відомстві відзначають, що і надалі будуть захищати економічні інтереси держави та виявляти махінації з боку «нечистих на руку» бізнесменів. Так, з початку року на користь держави у судах усіх рівнів  було  розглянуто 57 справ на загальну суму 6,4 млн. грн.

Отримати відомості про доходи з Державного реєстру фізичних осіб можна через Інтернет

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що триває кампанія декларування громадянами свого майнового стану та доходів.  З метою правильного заповнення декларації про майновий стан і доходи фізична особа може звернутися до органу ДФС за своїм місцем проживання, місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування для отримання відомостей про суми одержаних доходів. Для отримання відомостей про себе з Державного реєстру фізичних осіб — платників податків, фізична особа звертається особисто або через уповноважену особу. Для цього необхідно подати документ, що посвідчує особу та заяву встановленого зразка. У разі подання заяви повноваженою особою необхідно пред’явити довіреність, засвідчену в нотаріальному порядку, її копію, а також оригінал і копію документа, що посвідчує особу такого представника. Звертаємо увагу, що фізичні особи, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, отримання доходів, місцезнаходження іншого об’єкта оподаткування, можуть звернутися за отриманням відомостей з Державного реєстру до будь-якого контролюючого органу. Також повідомляємо, що в рамках кампанії декларування доходів громадян та електронного декларування доходів державних службовців ДФС доопрацювала оновлений сервіс «Електронний кабінет платника» в частині отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків в електронному вигляді (далі – відомості про доходи) Нагадуємо, що з 01.09.2015 у штатному режимі працює електронний сервіс щодо отримання відомостей про доходи засобами спеціалізованого клієнтського програмного забезпечення в електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). Отримати ЕЦП можна безкоштовно в акредитованому центрі сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (АЦСК ІДД). В такому випадку запит для отримання відомостей про доходи формується виключно фізичними особами – платниками податків для отримання інформації про себе. Детально ознайомитись з Порядком отримання відомостей про доходи засобами «Електронного кабінету платника» можна на офіційному веб-порталі ДФС. Довідково: Електронний цифровий підпис або електронні ключі - це електронний варіант підпису фізичної особи, директора, бухгалтера, посадової особи, печатки. Власники електронних ключів мають змогу (окрім отримання довідки про доходи) подавати звітність в електронному вигляді до фіскальних органів, Пенсійного фонду, органів держаної статистики, використовувати для підписання інших документів.

До уваги державних службовців центральних органів виконавчої влади та інших органів державної влади

Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС забезпечує безкоштовними послугами електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) суб’єктів декларування, яким відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року № 1700-VII «Про запобігання корупції» необхідно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, шляхом її заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції. Послуги ЕЦП надаються суб’єктам декларування відповідно до пункту 5.5 Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС. З метою включення до посилених сертифікатів суб’єктів декларування реєстраційного номеру облікової картки платника податків* (далі – РНОКПП) до Реєстраційних карток необхідно вносити РНОКПП та додавати до комплекту реєстраційних документів завірену власноручним підписом копію облікової картки платника податків. Перелік документів, необхідних для отримання послуг ЕЦП можна переглянути за цим посиланням ». Просимо поставитися з розумінням до зазначених змін в обслуговуванні. За наявності у паспорті громадянина України РНОКПП відповідно до вимог Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міндоходів від 10.12.2013 №779, замість копії картки платника податків може бути подана копія сторінки паспорта громадянина України з відповідною відміткою, засвідчена підписом власника. Якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилась від РНОКПП, до Реєстраційних карток необхідно вносити серію та номер паспорту, а до комплекту реєстраційних документів додати копію сторінки паспорту з відміткою про таку відмову, засвідчену підписом власника.

Новий порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум ПДВ на спеціальних рахунках діятиме до 01.01.2017

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що 18 березня 2016 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2016 року № 156 (далі – Постанова № 156), яка внесла зміни до Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2011 року № 11 (далі – Постанова № 11). Нагадуємо, Законом України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни до статті 209 Податкового кодексу України щодо спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства в частині запровадження розподілу позитивної різниці між сумою податкових зобов’язань податку на додану вартість та сумою податкового кредиту. Зокрема: за операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами (крім операцій із зерновими і технічними культурами та операцій з продукцією тваринництва) підлягає перерахуванню до держбюджету - 50 відсотків та на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - 50 відсотків; за операціями із зерновими і технічними культурами підлягає перерахуванню до держбюджету - 85 відсотків та на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам -15 відсотків; за операціями з продукцією тваринництва підлягає перерахуванню до держбюджету - 20 відсотків та на спеціальні рахунки, відкриті сільськогосподарським підприємствам - 80 відсотків. Прийняття Постановою №  156  обумовлено необхідністю приведення зазначеного Порядку у відповідність до норм Податкового кодексу України. Механізм акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках діятиме до 01.01.2017. З оновленим текстом Постанови № 11 Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua). Довідково: Постанову № 156 опубліковано в офіційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 18.03.2016 № 20.

Щодо змін вимог до касового чеку

З метою приведення існуючих нормативно-правових актів у відповідність до чинного законодавства Міністерством фінансів України прийнято наказ від 21.01.2016 №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми №ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)» зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.02.2016 за №220/28350 (далі – наказ №13). При цьому з набуттям ним чинності наказ Державної податкової адміністрації України від 01.12.2000 №614 «Про затвердження нормативно-правових актів до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 05.02.2001 за №105/5296 та накази, якими до нього вносились зміни, визнаються такими, що втратили чинність. Затверджене Наказом №13 Положення про форму та зміст розрахункових документів врегульовує відображення в розрахункових документах акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, уточнює реквізити розрахункових документів, що друкуються реєстратором розрахункових операцій при проведенні розрахунків електронним платіжним засобом (платіжною карткою) із застосуванням платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з реєстратором розрахункових операцій та визначає реквізити розрахункового документа при здійсненні операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, в тому числі із застосуванням програмно-технічних комплексів самообслуговування. У зв’язку з викладеним, ДФС звертається до: - виробників та імпортерів касової техніки з проханням якнайшвидше впровадити у виробництво моделі та модифікації реєстраторів розрахункових операцій, що забезпечують друкування касових чеків з усіма передбаченими Положенням №13 обов’язковими реквізитами (як відображенням акцизного податку так і відповідних реквізитів при застосуванні платіжного терміналу у разі розрахунків електронним платіжним засобом (платіжною карткою)); - виробників/імпортерів касової техніки та центрів сервісного обслуговування щодо організації в найкоротший термін роботи з доопрацювання наявних у користувачів реєстраторів розрахункових операцій для друку всіх передбачених Положенням №13 реквізитів касових чеків. При цьому звертає увагу на норму пункту 5 Наказу №13 щодо вимог до форми і змісту фіскальних касових чеків у частині відображення інших податків, крім податку на додану вартість; - користувачів реєстраторів розрахункових операцій з проханням щонайшвидше разом із центрами сервісного обслуговування та виробниками/імпортерами касової техніки доопрацювати наявний парк реєстраторів розрахункових операцій для забезпечення  дотримання вимог чинного законодавства до форми та змісту розрахункових документів. - суб’єктів господарювання, що застосовують при проведенні розрахункових операцій книги обліку розрахункових операцій та розрахункові книжки, щодо подання звітності про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) за квітень 2015 року і подальші періоди за оновленою формою №ЗВР-1, починаючи з травня 2016 року.

Щодо застосування РРО під час здійснення операцій з купівлі-продажу валюти та приймання і та переказу готівки через програмно-технічні комплекси самообслуговування

Постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №149 «Про вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для окремих сфер застосування» затверджено Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (ПТКС). Зважаючи на вищевикладене, ДФС України просить усіх учасників ринку реєстраторів розрахункових операцій для здійснення валютно-обмінних операцій та операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС вжити заходів щодо неухильного виконання вимог законодавства:  - звертається до виробників касової техніки з проханням прискорити розробку, впровадження та надання заявок на включення у Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій реєстраторів, призначених для застосування при здійсненні операцій з приймання та переказу готівкових коштів через ПТКС та операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Для цього провести необхідні випробовування таких реєстраторів та подати заявки на включення до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій. ДФС зі свого боку всіляко сприятиме швидкому розгляду заявок технічною комісією та включенню моделей до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій;  - звертаємо увагу суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з приймання готівкових коштів для подальшого їх переказу через ПТКС та суб’єктів господарювання, що здійснюють операції з купівлі-продажу іноземної валюти на необхідність налагодження роботи з виробниками касової техніки по впровадженню реєстраторів розрахункових операцій, які відповідають вимогам щодо реалізації фіскальних функцій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року №149.

Про розподіл податкового кредиту сільськогосподарськими підприємствами

Державна фіскальна служба України листом від 14.03.2016 №8763/7/99-99-19-03-02-17 у зв’язку із надходженням численних звернень платників податків за результатами заповнення та подання податкової звітності з ПДВ за січень 2016 року, щодо порядку розподілу сільськогосподарськими підприємствами – суб’єктами спеціального режиму оподаткування податкового кредиту при придбанні товарів/послуг для використання в операціях з постачання зернових і технічних культур, продукції тваринництва та іншої сільськогосподарської продукції, роз’яснила особливості заповнення податкової звітності з податку на додану вартість. Лист Державної фіскальної служби України від 14.03.2016 №8763/7/99-99-19-03-02-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/67095.html

Припинено діяльність транзитно -конвертаційної групи

Співробітниками Головного управління внутрішньої безпеки ДФС України спільно з працівниками Головного слідчого управління фінансових розслідувань та Головного оперативного управління фіскальної служби припинено діяльність підприємств- транзитерів безготівкових коштів. Встановлено, що вказані суб’єкти господарської діяльності надавали свої послуги у схемі фінансових операцій від замовників конвертації коштів до підприємств реального сектору економіки. У рамках досудового розслідування проведено обшуки, за результатами яких вилучено 300 печаток підприємств, що мають ознаки фіктивності, реєстраційні документи цих підприємств, 10 одиниць комп’ютерної техніки та 6 телефонів. Крім того під час обшуків виявлено та вилучено 1,3 мільйона гривень та 5,7 тисяч доларів США готівкою. Також накладено 14 арештів на розрахункові рахунки зазначених підприємств. Подальші слідчі дії спрямовуються на встановлення повного кола посадових осіб фіскальної служби, причетних до протиправної діяльності транзитно-конвертаційної групи, та притягнення конкретних осіб до кримінальної відповідальності.

Оподаткування податком на нерухоме майно, відмінного від земельної ділянки, для юридичних осіб

Відповідно до п.п.266.7.5. п.266.7 ст.266 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально – про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час зустрічі з представниками громадськості району. Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою – платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

За порушення строків сплати єдиного внеску фізичні особи-підприємці несуть адміністративну відповідальність

Відповідно до п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску контролюючий орган застосовує до платників єдиного внеску штрафні санкції у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Нарахування пені, передбаченої Законом №2464, починається з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку внесення відповідного платежу, до дня його фактичної сплати (перерахування) включно. Згідно з ст. 165 прим.1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року №8073-Х фізичні особи-підприємці несуть адміністративну відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску: 1. Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску, у сумі, що не перевищує трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб-підприємців від сорока до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне за рік вчинення таких дій – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. 2. Несплата або несвоєчасна сплата єдиного внеску у сумі більше трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян тягне за собою накладення штрафу на фізичних осіб-підприємців від вісімдесяти до ста двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За повторне за рік вчинення таких дій – від ста п’ятдесяти до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Відтак у разі несплати єдиного внеску, нарахованого за календарний рік, до фізичних осіб-підприємців, які застосовують загальну систему оподаткування, починаючи з 10 лютого року, наступного за звітним, застосовуються штрафні санкції у розмірі 20% своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. За порушення строків сплати єдиного внеску фізичні особи-підприємці несуть адміністративну відповідальність.

Куди і як подавати декларації до початку роботи системи електронного декларування

До початку роботи електронної системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, суб’єкти декларування зобов’язані подавати Декларації відповідно до ст. 12 Закону України від 07 квітня 2011 року № 3206-VII «Про засади запобігання і протидії корупції» (далі – Закон № 3206). Варто зазначити, що частиною дев'ятою ст.12 Закону передбачено проведення перевірки достовірності відомостей, зазначених суб’єктами декларування у Декларації. Така перевірка згідно з п. 5 Порядку здійснення перевірки достовірності відомостей, зазначених у декларації, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13 березня 2015 року № 333 (далі - Порядок), здійснюється як апаратом ДФС, так і територіальними органами (державними податковими інспекціями) за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування. При цьому безпосередньо апаратом ДФС здійснюються перевірки на підставі отриманих копій Декларацій виключно суб’єктів декларування, перелік яких визначено п.п. 1 п. 5 Порядку, інших суб’єктів декларування – територіальними органами ДФС за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування. Відповідно до ст. 45 Податкового кодексу України податковою адресою платника податків – фізичної особи визнається місце її проживання, за яким вона береться на облік як платник податків у контролюючому органі. Враховуючи викладене, для здійснення перевірки достовірності зазначених у Декларації відомостей відповідний орган протягом десяти днів з дня одержання декларації надсилає її копію: до апарату ДФС – суб’єктів декларування, перелік яких визначено п.п. 1 п. 5 Порядку; до територіального органу ДФС за місцем проживання (податковою адресою) суб’єкта декларування інших суб’єктів декларування.

Доходи від надання в оренду легкового авто або іншого рухомого майна підлягають декларуванню

Як повідомляє заступник начальника Західної ОДПІ Олена Мамаєва, що у разі надання громадянами у 2015 році власного рухомого майна в оренду (суборенду) особі, яка не є податковим агентом, фізичні особи зобов’язані надати податкову декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) до податкової інспекції за місцем свого проживання, та задекларувати отримані доходи. Декларація надається громадянином за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859. Отриманий дохід від надання рухомого майна в оренду (суборенду) зазначається фізичною особою – платником податків у рядку 10.3 розділу II декларації та є складовою усіх доходів, отриманих платником у минулому році, загальна сума яких зазначається у рядку 10 розділу II декларації. У разі надання рухомого майна в оренду (суборенду), заповнюється також графа 5 розділу VIII. «Відомості про власне рухоме майно та/або рухоме майно, яке надається в оренду (суборенду)» декларації. Звертаємо увагу, що у зазначеному розділі декларації громадянином зазначаються відомості про все рухоме майно, що перебуває у його власності станом на кінець звітного 2015 року відповідно до категорії об’єкта рухомого майна. Кожний об’єкт рухомого майна відображається громадянином у декларації окремо із зазначенням у відповідних графах номера категорії об’єктів; марки, моделі, характеристики рухомого майна; року випуску; відмітки про надання майна в оренду (суборенду). Відмітка про надання майна в оренду (суборенду) здійснюється шляхом зазначення позначки «Х». Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військовому збору на дохід, отриманий, зокрема, громадянином від надання власної рухомості в оренду (суборенду) здійснюється ним самостійно та зазначається у розділі ІV. «Податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб/військового збору» декларації. Нагадуємо, що декларацію громадяни повинні надати до 1 травня 2016 року та до 1 серпня поточного року зобов’язані самостійно сплатити нараховані у декларації суми податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору.

Порядок оподаткування доходів у вигляді заробітної плати у 2016 році

Доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту), включаються до загального місячного  (річного) оподатковуваного доходу платника податку. База оподаткування визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), страхових внесків до Накопичувального фонду, а у випадках, передбачених законом, – обов’язкових страхових внесків до недержавного пенсійного фонду, які відповідно до закону сплачуються за рахунок заробітної плати працівника, а також на суму податкової соціальної пільги за її наявності (п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу України). З 1 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України  та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», яким внесено зміни, зокрема, до Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині скасування утримання єдиного внеску з найманих працівників. Також Законом №909 до Податкового кодексу України встановлено єдину ставку податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18%, зокрема, для доходів у вигляді заробітної плати. Відтак, під час нарахування доходів у формі заробітної плати база оподаткування податком на доходи фізичних осіб визначається як нарахована заробітна плата, зменшена на суми страхових внесків, а також на суму податкової соціальної пільги за  її наявності, передбачених п. 164.6 ст. 164 Податкового кодексу України, але без зменшення на суму єдиного внеску. При цьому, доходи у вигляді заробітної плати оподатковуються за ставкою 18%.  З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 303.02).

Одноразовий продаж нерухомості не оподатковується за умови права власності на неї протягом трьох років

Відповідно до ст.172 Податкового кодексу України дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або її частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст. 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки , не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину. Обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи, зокрема, від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV Податкового кодексу України. У разі, якщо у звітному календарному році фізична особа отримала дохід від продажу не частіше одного разу нерухомого майна, визначеного п. 172.1 ст.172 Податкового кодексу України, яке перебувало у власності платника податку понад три роки, така особа не повинна подавати річну податкову декларацію.

При переобладнанні автомобіля на використання біопалива – отримайте податкову знижку

Фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива), відповідно до п.п.166.3.7 ПКУ має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за результатами звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку. При цьому, процедура переобладнання транспортних засобів, зокрема, для роботи на газовому моторному паливі та альтернативних видах рідкого і газового палива, встановлена Порядком переобладнання транспортних засобів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.10 №607, відповідно до якої після переобладнання транспортного засобу в індивідуальному порядку власник або його представник обирає організацію з оцінки відповідності та подає заяву про проведення оцінювання відповідності транспортного засобу, що переобладнаний, вимогам правил, нормативів і стандартів України, а також умовам (вимогам), викладеним у документі про погодження (заяві про проведення оцінювання). За результатами такого оцінювання видається сертифікат відповідності для переобладнаних автобусів та акт технічної експертизи або сертифікат відповідності для інших транспортних засобів, що переобладнані. Отже, фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) з метою отримання податкової знижки повинна подати документи, які підтверджують витрати, здійснені для переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для транспортного засобу, що був переобладнаний, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

На сайті Мінекономрозвитку можна порахувати вартість авто для цілей сплати транспортного податку

На офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України розміщено банер «Розрахунок середньоринкової вартості транспортних засобів». У цьому розділі можна здійснити розрахунок вартості автомобіля як для цілей сплати податку на доходи фізичних осіб, так і транспортного податку. Розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком проводиться відповідно до пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18 лютого 2016 року за адресою: http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA.

Які необхідно надати документи при подачі декларації про майновий стан і доходи з метою отримання податкової знижки на навчання дитини?

Для отримання податкової знижки за навчання дитини одному з батьків необхідно заповнити декларацію про отримані доходи  та підтвердити відповідними документами отримані доходи та понесені витрати. До таких документів відносяться: ксерокопія та оригінал договору з навчальним закладом; квитанції про сплату за навчання у 2015 році; свідоцтво про народження дитини; реєстраційний номер облікової картки дитини та одного з батьків; довідка про нараховану заробітну плату, утриманий податок на доходи фізичних осіб та єдиний соціальний внесок. У декларації слід зазначити, що другий з батьків не користується правом на податковий кредит на таке навчання.

За якою ставкою оподатковується доход отриманий у вигляді спадщини від громадянина - резидента, що не є членом сім'ї першого ступеня споріднення ( від тітки, дядька, сестри, брата)?

Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку як спадщина від фізичних осіб, встановлено Податковим кодексом України. Розмір ставки податку, що застосовується до відповідного об’єкта спадщини, залежить від родинних стосунків членів сім’ї фізичної особи і спадкодавця. За нульовою ставкою оподатковуються об’єкти спадщини, зокрема вартість власності, що успадковується членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення. До членів сім'ї першого ступеня споріднення відносяться її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Отже, при отриманні спадщини членами сім'ї першого ступеня споріднення, оподаткування здійснюється за нульовою ставкою, тобто податок не нараховується. Вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5%. При отриманні спадщини від нерезидентів, не залежно від ступеня споріднення в минулому році, доход оподатковується за ставкою 15 відсотків, а в разі перевищення доходу понад 12180 гривень – за ставкою 20 відсотків. При цьому обов’язок платника податку – нерезидента щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо нерезидентом податок на доходи фізичних осіб сплачено до нотаріального оформлення об’єктів. Таким чином, отримана спадщина від тітки (дядька, сестри, брата), які не належать до членів сім'ї першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою 5% від вартості отриманого доходу.

Відсотки по банківським депозитам у 2016 році оподатковуються за новою ставкою.

З 1 січня 2016 року банки та кредитні спілки із сум процентів, нарахованих на суму банківських рахунків, утримують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та перераховують суми податку до бюджету. Податок нараховується за податковий (звітний) місяць на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків платників (вкладників). Відповідно до п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ, податкові агенти, які нараховують такі доходи у вигляді процентів, зобов’язані подати податковий розрахунок та вказати загальну суму утриманого податку Крім того, податкові агенти утримують та перераховують 1,5% військового збору. Нагадаємо: платниками податку на доходи фізичних осіб та військового збору є: - фізичні особи - резиденти, які отримують доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; - фізичні особи - нерезиденти, яка отримують доходи з джерела їх походження в Україні; - податкові агенти - особи, на які покладається обов'язок з обчислення, утримання з доходів, що нараховуються (виплачуються, надаються) платникам, та перерахування податків до відповідного бюджету від імені та за рахунок коштів платників податків. Суми податку перераховуються до бюджету у термін не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Особливості декларування доходів від продажу власної продукції.

Податковим кодексом України передбачено, що доходи, отримані від продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, не оподатковуються, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року (у 2015 –121800 грн.). Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок. До цієї продукції належать живі тварини, м’ясо, їстівні субпродукти, риба, молоко та молочні продукти, яйця птиці, натуральний мед, їстівні продукти тваринного походження, жири та олії рослинного або тваринного походження, готові харчові продукти, шкури необроблені (крім натурального та штучного хутра) і шкіра вичинена. Якщо ж сума отриманого доходу перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, фізична особа зобов’язана подати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах – 15% (або 17% – у випадку  перевищення суми доходу десятикратного розміру мінімальної заробітної плати). Відтак продавці власної продукції тваринництва, які отримували у 2015 році доходи,  що підлягають оподаткуванню згідно з нормами Податкового кодексу України, зобов’язані до 1 травня 2016 року подати до органів фіскальної служби за місцем податкової адреси платника декларацію про майновий стан і доходи.

Електронні сервіси ДФС України.

Електронний кабінет платника податків - це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціально встановленого клієнтського застосування Електронний кабінет є захищеним, персоналізованим та безпечним електронним сервісом, який надає безконтактні способи взаємодії платників податків та Державної фіскальної служби України з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. За допомогою даного сервісу платник податків має змогу: підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді; переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків).Для роботи з кабінетом платника податків необхідно мати: комп'ютер з встановленою операційною системою Windows (версії від Windows XP SP3 до Windows 8), підключений до мережі Інтернет; електронні ключі, видані Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС; бажано мати встановленим Microsoft .NET версії 4.0.

За використання найманої праці без оформлення трудового договору передбачено відповідальність

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що ст. 265 Кодексу законів про працю України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю. Зокрема, юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі не оформлення чи неналежного оформлення трудового договору, порушення встановлених строків виплати заробітної плати та інших виплат, недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тощо. Розміри штрафів за дані правопорушення коливаються від однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, до тридцяти мінімальних заробітних плат за кожного працівника, щодо якого скоєно відповідне порушення (від 1218 до 36540 гривень).

Який порядок проведення розрахунків у системі електронної торгівлі?

Згідно з п. 2 статті 3 Закону України від 06.07.1995 р. № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу, зобов'язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. При цьому розрахункові документи при продажу товарів (послуг) через мережу Інтернет видаються у випадку їх безпосереднього надання споживачу. Водночас, якщо не визначено місце розрахунків, проведених на підставі рахунку у безготівковій формі за допомогою платіжних карт Visa і MasterCard при наданні інформаційно-консультаційних послуг, отриманні комп'ютерних та інших програм за допомогою мережі Інтернет, РРО не використовується.

Чи зобов’язані СГ щоденно друкувати на РРО фіскальні звітні чеки та забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій?

Відповідно до п.9 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки у разі здійснення розрахункових операцій.

Чи передбачена відповідальність у випадку якщо відсутній договір з сервісним центром на обслуговування РРО?

Нормами Закону України від 6 липня 1995 року №265/95 – ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” (зі змінами та доповненнями) не передбачено відповідальності суб`єктів господарювання за відсутність відповідних договорів з центрами сервісного обслуговування.

Транспортний податок

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-Vі «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909) внесено низку змін до Податкового кодексу України (далі – Кодекс).Зокрема, з 1 січня 2016 року набрали чинності зміни до статті 267 Кодексу «Транспортний податок».Підпунктом 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 Кодексу визначено, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, у тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об’єктами оподаткування.

У податковій інспекції роз'яснили правила отримання дозволу на торгівлю підакцизними товарами

У податкових інспекціях роз"яснюють правила отримання дозволу на торгівлю підакцизними товарами. Фахівці зазначають - отримати ліцензії на право торгівлі вроздріб можна як у Центрах обслуговування платників податків, так і в Головному управлінні ДФС області. Тільки на Харківщині роздрібною торгівлею підакцизними товарами займаються майже 3 тисячі суб’єктів підприємницької діяльності. Плата за ліцензію на алкоголь становить 8 000 гривень у місті, а на території селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст, – 500 гривень. Щодо плати за ліцензію на роздрібну торгівлю тютюновими виробами: на кожне місце торгівлі – 2 000 гривень, у селах – 250 гривень.

Зареєструватися платником акцизного податку необхідно до початку реалізації пального

Реалізація пального підлягає обов’язковій реєстрації з 1 березня. Тож особи, які займаються таким видом діяльності, мають звернутися до податкової інспекції і зареєструватися платниками акцизного податку. Юридичні особи реєструється за місцезнаходженням, а фізичні особи підприємці – за місцем проживання. І зробити це треба заздалегідь - до початку реалізації пального. Такі нововведення передбачені п.п.212.3.4. Податкового кодексу України. а три робочі дні до початку реалізації пального особа має подати відповідну заяву. Її форма затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня, платник податку зобов'язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня. В цьому акті необхідно зазначити адреси об'єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, та перелік резервуарів і їхні технічні параметри (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам). Також треба вказати правовстановлюючі документи на відповідні об'єкти та документи, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об'єктів. Такі вимоги прописані у підрозділі 5 розділу XX Перехідних положень Податкового кодексу України. Зазначені в акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 Кодексу. На ці обсяги платник податку має право зареєструвати акцизні накладні (розрахунки коригування) в системі електронного адміністрування реалізації пального. Операції з реалізації пального без реєстрації передбачають для суб’єкта господарювання  штраф у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (п.117.3 Податкового кодексу України). Період з 1 березня до 1 квітня є перехідним, протягом якого реєстрація акцизних накладних (розрахунків коригування) в Єдиному реєстрі акцизних накладних здійснюється без обмеження обсягів.

Чи можна включити до складу податкового кредиту звітного місяця ПДВ за податковою накладною, виписаною в останній день звітного періоду та зареєстровану в наступному місяці протягом 15 днів з дати виписки ?

Відповідь: Якщо податкова накладна, виписана в останній день звітного місяця, була зареєстрована своєчасно (протягом 15 днів із дати виписки), вона включається до складу податкового кредиту звітного місяця.

Як враховується податковий кредит при оплаті готівковими коштами (чек до 240 грн) при електронному адмініструванні ПДВ ?

Суми ПДВ, що згідно п. 201.11 ст. 201 Кодексу включаються до податкового кредиту без отримання податкової накладної на підставі чеків, які містять суми такого ПДВ, впливають на результат діяльності платника, задекларований у податковій декларації з ПДВ відповідного періоду, на підставі якої здійснюється розрахунок з бюджетом з електронного рахунку платника податку у системі електронного адміністрування ПДВ.

Західна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області