ДФС та Рада бізнес-омбудсмена підписали меморандум про співробітництво та партнерство

Голова ДФС Роман Насіров, та Бізнес-омбудсмен Альгірдас Шемета, 12 жовтня 2015 року підписали Меморандум про партнерство та співробітництво між Державною фіскальною службою України та Радою бізнес-омбудсмена. Відповідно до Меморандуму сторони співпрацюватимуть у напрямі забезпечення прозорості діяльності органів державної влади, сприяння зниженню рівня корупції та запобігання недобросовісній поведінці стосовно суб’єктів підприємництва в Україні. «Наше завдання – побудувати конструктивний діалог, при якому бізнес та платники податків мають можливість не тільки звернутися, а й системно отримати допомогу у вирішенні проблем, які існували роками. Необхідно зробити так, щоб Державна фіскальна служба стала прикладом того, як центральні органи виконавчої влади повинні спілкуватися зі своїми фактичними клієнтами», - наголосив Роман Насіров. У свою чергу Альгірдас Шемета відзначив, що офіс бізнес-омбудсмена розробляє системні рекомендації щодо адміністрування податків та інших найбільш болючих питань. «Я думаю, що підписання цього меморандуму і подальше створення спільних експертних груп стане майданчиком, де всі наші рекомендації ми зможемо обговорити і запропонувати втілити їх в життя», - додав пан Шемета. Вже наступного тижня почнуть працювати спільні групи експертів  ДФС та офісу бізнес-омбудсмена за окремими напрямами, зокрема, щодо покращення адміністрування податків та удосконалення податкового та митного законодавства.  Планується й залучення експертів до процесу реформування самої фіскальної служби.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

До уваги платників податку на прибуток: закриті рахунки з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків

Державна фіскальна служба України на головній сторінці офіційного веб-порталу (www.sfs.gov.ua) повідомила наступне. У зв’язку із внесенням змін до бюджетної класифікації наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 №651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» у частині виключення кодів, передбачених для обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток підприємств, Державною казначейською службою України 06.10.2015 здійснено закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств.  Враховуючи викладене, перерахування сум авансових внесків з податку на прибуток підприємств повинно здійснюватися платниками на бюджетні рахунки за кодами бюджетної класифікації, передбаченими для обліку податку на прибуток підприємств.

 До уваги великих платників податків міста Харкова!

З метою забезпечення реалізації вимог пункту 64.7 статті 64 Податкового кодексу України, Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що після включення до Реєстру, великий платник податків зобов'язаний стати на облік у контролюючому органі, що здійснює податкове супроводження великих платників податків, з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр. Щодо великих платників податків, які самостійно не стали на облік у контролюючому органі, що здійснює супроводження великих платників податків, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, має право приймати рішення про зміну основного місця обліку та переведення їх на облік у контролюючі органи, що здійснюють супроводження великих платників податків. У разі відсутності за місцем реєстрації великого платника податків контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків, облік такого платника податків за рішенням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, здійснюється або територіально найближчим контролюючим органом, що здійснює супроводження великих платників податків, або іншим контролюючим органом».

У ДФС обговорили проблемні питання лікеро-горілчаної галузі

Актуальні питання функціонування сфери виробництва та реалізації лікеро-горілчаної продукції обговорювалися під час робочої зустрічі Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана з представниками Асоціації «Укрводка», підприємств-виробників, реалізаторів та імпортерів алкогольних напоїв. Перший заступник Голови ДФС поінформував учасників зустрічі про результати роботи ДФС у напрямі боротьби з незаконним виробництвом лікеро-горілчаних виробів та незаконним обігом спирту, незаконним переміщенням через митний кордон та незаконною торгівлею алкоголем. Він також відмітив позитивну динаміку у сплаті акцизного податку. У той же час Сергій Білан наголосив на неприпустимості використання схем мінімізації та нетипового експорту. «Головне завдання – витримати баланс між забезпеченням платежів до бюджету та нормальним розвитком галузі. Важливими фактором у цьому напрямі є ефективна боротьба з нелегальними виробництвами та детінізація ринку лікеро-горілчаної продукції», - підкреслив Сергій Білан. Учасники зустрічі домовилися про продовження діалогу з метою боротьби з незаконним обігом спирту, лікеро-горілчаних виробів, виробництвом та реалізацією контрафактної продукції. Зокрема, було вирішено створити спільні контактні групи для взаємодії у боротьбі з найбільш небезпечним сегментом тіньового ринку – виробництвом контрафактної продукції, яка несе загрозу життю та здоров’ю людей.

Від Харківської митниці до бюджету надійшло майже 8,4 млрд. гривень

В Головному управлінні ДФС у Харківській області повідомили, що зазначена сума надійшла з початку року. Це на 3,2 млрд. грн. більше ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема тільки у вересні митницею перераховано до Держбюджету близько 769 млн. гривень. Найбільшу частку надходжень становить: податок на додану вартість – 5,7 млрд. грн., акцизний податок – 1,4 млрд. грн., мита – 1,2 млрд. гривень. Також у відомстві проінформували, що з початку року обсяг експортно-імпортних операцій склав більше 2 млрд. дол. США. Імпортовано товарів на 1,3 млрд. дол. США, експортовано на 795  млн. дол. США. За 9 місяців поточного року через митний кордон України пропущено 31 мільйон тонн вантажів, майже 2 мільйони  од. транспортних засобів, 3,6 млн. громадян. Оформлено 67,1 тис. митних декларацій, з них 99,3% - електронні митні декларації. Разом з тим, у фіскальній службі області повідомили, що з початку року Харківською митницею заведено 569 справ про порушення митних правил на загальну суму 47,2 млн. грн. Розглянуто 238 справ та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафів на суму 3,1млн. грн. На розгляд до суду митницею передано 124 справи про порушення митних правил на суму 30,7 млн. грн. За результатами розгляду справ судом прийнято рішення про конфіскацію безпосередніх предметів порушення митних правил на суму 6,7 млн.грн. та накладено штрафів на суму 6,4 млн. грн.

На Харківщині власники люксових автобрендів сплатили до місцевого бюджету 42,5 мільйонів гривень

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, саме така сума транспортного податку надійшла до  відповідних бюджетів місцевих рад з початку року. Усього до сплати зазначеного податку було залучено 1,7 тис. власників автомобілів об'ємом двигуна понад 3000 куб. см та терміном використання менше 5 років. Так, фізичні особи – власники VIP-авто сплатили 39,5 млн.грн. податку. Крім цього, 149 юридичних осіб самостійно розрахували податок за 190 легкових автомобілів та сплатили  3,0 млн.грн. Найбільше власників таких авто зареєстровано в одному з центральних районів міста – Дзержинському. Там проживає 630 власників авто класу «люкс». В ГУ ДФС області повідомили, що до кінця поточного року очікується надходження транспортного податку  понад 6 млн.грн. Фахівці фіскальної служби закликають власників розкішних авто вчасно сплачувати податок, адже у разі несплати протягом 60 днів від дати вручення податкового повідомлення-рішення на сплату податку, буде нараховуватись штраф у розмірі 10% (при затримці сплати до 30 календарних днів включно) або 20% (при затримці сплати більше 30 календарних днів).

Службовий пес Тайсон виявив у пасажирки потягу «лікарські трави»

Напередодні у громадянки України, яка прямувала потягом до Москви, виявлено 120 грамм трави, яка, з її слів, є лікарським засобом. Під час усного декларування громадянка заявила, що не переміщує наркотичні засоби, але була дуже знервована. Після цього службовий собака Тайсон спрацював на жіночу сумочку, яка знаходилась на сидінні. В сумочці були знайдені 5 пластикових пляшок, замотаних у скотч, з речовиною рослинного походження, схожою на коноплю. Та навіть це не змусило громадянку зізнатися. Вона заявила, що це лікарські трави. Відносно громадянки складено протокол про порушення митних правил за статтею 483 Митного кодексу України. Предмети правопорушення вилучені та передані до районного відділу міліції.

Майже 700 млн. грн. ЄСВ від платників Західної ОДІП

За дев’ять місяців цього року платники Ленінського та Жовтневого районів спрямували до бюджету 697,7 млн. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. У вересні єдиного внеску надійшло 81,2 млн. грн., що більше за аналогічний період минулого року на 3,5 млн. грн. Про це повідомляє в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області Олексій Плотніков. Як зазначає керівник, зростання надходжень з єдиного соціального внеску напряму залежить від вдосконалення системи адміністрування ЄСВ, зокрема, запровадження понижуючого коефіцієнта. Другий важливий момент - це максимальна координація зусиль органів влади, фіскальної служби та сумлінного бізнесу в напрямку легалізації зайнятості населення та оплати праці. Нагадаємо, що 19 жовтня 2015 року граничний термін сплати єдиного внеску за III квартал п.р фізичними особами - підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування

Як правильно зареєструвати свій бізнес розповіли майбутнім підприємцям

Співробітники фіскальної служби Харківщини продовжують освітню роботу серед майбутніх підприємців. Цього разу фахівці ГУ ДФС у Харківській області взяли участь у семінарі, який відбувся в Консалтинговому центрі при Харківській обласній службі зайнятості. Під час семінару громадянам – майбутнім підприємцям фахівці управління комунікацій ГУ ДФС у Харківській області  розповіли про актуальні питання, які постають перед кожним, хто бажає відкрити власну справу. Присутні дізналися і  про особливості застосування спрощеної та загальної системи оподаткування для фізичних осіб - підприємців, і про заповнення звітів та порядок їх надання до податкових інспекцій, і про розміри ставок та терміни сплати податку. Проінформували майбутніх бізнесменів і щодо електронних сервісів, які на сьогоднішній день пропонує платникам для зручності та комфорту Державна фіскальна служба України. Розповіли і про роботу Центрів обслуговування платників, які діють при кожній районній інспекції. Також учасники семінару отримали відповіді на запитання, які виникають у них на практиці. Наприкінці семінару починаючі підприємці подякували фахівцям фіскальної служби за цікаву інформацію, адже податкові знання можуть стати у нагоді їм найближчим часом та допоможуть зорієнтуватись у веденні бізнесу.

Харківська митниця ДФС роз’яснює

Інформуємо, що відповідно до Закону України від 22 липня 2014 №1602-VII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо харчових продуктів» з 20 вересня 2015 р. набрали чинності зміни до Закону України від 23 грудня 1997 №771/97-ВР «Про безпечність та якість харчових продуктів», згідно з якими цей Закон викладено у новій редакції: Закон України «Про основні принципи та вимоги до безпечності та якості харчових продуктів». Даним законом визначено єдиний компетентний орган, що реалізує державну політику у сфері безпечності та окремих показників якості  харчових продуктів. Враховуючи набрання чинності вказаних вище змін Державною ветеринарною та фітосанітарною службою України спільно з Державною санітарно-епідеміологічною службою України були підготовлені роз’яснення щодо проведення державного контролю харчових продуктів, у тому числі у формі попереднього документального контролю (далі – ПДК) (спільний лист від 18.09.2015 №15-1-1-14/24288 та №02.02/869-І). Враховуючи вимоги законодавства, попередній документальний контроль харчових продуктів проводиться посадовими особами органів доходів і зборів відповідно до статті 319 Митного кодексу України та Порядку здійснення попереднього документального контролю в пунктах пропуску через державний кордон України, затвердженого ПКМУ від 05.10.2011 №1030: - ПДК харчових продуктів, які згідно з Переліком підлягають ветеринарно-санітарному, фітосанітарному контролю, здійснюється за встановленою Порядком процедурою; - ПДК харчових продуктів, які згідно з Переліком підлягали санітарно-епідеміологічному контролю, здійснюється за встановленою Порядком процедурою з урахуванням вимог листа Держсанепідслужби України від 12.06.2012 №03.07/2522/14, надісланого до митниць листом Держмитслужби від 07.07.2012 №11.1/3-16.3/7751-ЕП (щодо застосування міжнародного санітарного сертифіката). В органах доходів і зборів призначення митне оформлення харчових продуктів, які підлягали санітарно-епідеміологічному контролю згідно з переліком товарів, що підлягають державному контролю (у тому числі у формі попереднього документального контролю) у разі переміщення їх через митний кордон України, затвердженому ПКМУ від 05.10.2011 №1030, завершується за наявності інформації про проведення ветеринарно-санітарного контролю (державного контролю) всіх харчових продуктів (згідно із листом Держветфітослужби та Держсанепідслужби – за наявності штампа щодо здійснення ветеринарно-санітарного контролю, який підтверджуватиме завершення процедури державного контролю об’єктів санітарних заходів). Згідно наданих Держветфітослужбою та Держсанепідслужбою роз’яснень, на теперішній час контролюючим органом, на який покладено функції із здійснення державного ветеринарно-санітарного контролю об’єктів санітарних заходів, є Держветфітослужба. Контактний телефон Основ’янського прикордонного інспекційного  пункту ветеринарної медицини Південної регіональної служби Державного ветеринарного контролю та нагляду на державному кордоні та транспорті – 726-15-69.

До органів фіскальної служби Харківщини надійшло 335 запитів на інформацію

В Головному управлінні фіскальної служби області повідомили, що з початку року, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», поштою, факсом, електронною поштою, за телефоном та особисто надійшло 335 запитів на інформацію. Левова частка запитів ( 66 відс.) надійшла від юридичних осіб. Від громадян – 30 відс. Також надходили запити і від органів виконавчої влади, і від об’єднань громадян. Найчастіше до органів ДФС у Харківській області зверталися із запитами щодо діяльності підприємств. Зокрема цікавило останнє подання звітності, стан, адреса підприємства, проведення  документальних перевірок тощо. Цікавила  інформація і про посадових осіб, які здійснюють керівництво органами ДФС. Надходили запити і щодо заборгованості по сплаті податків. У фіскальній службі відзначають, що відповіді на запити були надані чітко у визначені відповідним законодавством терміни.

ДФС бере на облік платників податків протягом 24 годин

На сьогодні в частині взяття на облік платників органами ДФС реалізовано положення законодавства щодо започаткування бізнесу протягом 24 годин. Взяття на облік платників органами ДФС здійснюється на підставі відомостей із Єдиного державного реєстру у день їх надходження. На кожне повідомлення із ЄДР у день надходження формуються дані про взяття на облік платника податків та платника єдиного внеску, які включаються до реєстру. Такі дані можна отримати через он-лайн сервіс отримання відомостей з ЄДР на сайті usr.minjust.gov.ua. Їх можна переглянути у режимі «Безкоштовний запит». Водночас на офіційному веб-сайті ДФС sfs.gov.ua щоденно оприлюднюються дані про взяття на облік платників податків та платників єдиного внеску із зазначенням його класу професійного ризику виробництва. Дана інформація доступна через банери «Дані про взяття на облік платників податків» та «Реєстр страхувальників».

Щодо закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств з 06.10.2015

У зв’язку із внесенням змін до бюджетної класифікації наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 № 651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» у частині виключення кодів, передбачених для обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток підприємств, Державна фіскальна служба України повідомляє таке. Державною казначейською службою України 06.10.2015 здійснено закриття рахунків з обліку надходжень до бюджетів авансових внесків з податку на прибуток підприємств. Враховуючи викладене, перерахування сум авансових внесків з податку на прибуток підприємств повинно здійснюватися платниками на бюджетні рахунки за кодами бюджетної класифікації, передбаченими для обліку податку на прибуток підприємств.

З початку 2015 року на „Пульс” надійшло майже 7,3 тис. звернень від платників податків та громадян

Протягом січня – вересня 2015 року до антикорупційного сервісу Державної фіскальної служби „Пульс” надійшло 7 255 звернень. Переважна більшість звернень – 5 891 – стосувалось податкової тематики. З питань митної тематики протягом зазначеного періоду на сервіс зателефонували 1 364 громадянина. Здебільшого звернення стосувались проблем, які виникають при поданні звітності та реєстрації податкових накладних – 2 328 звернень та організації роботи ДФС та її територіальних  органів – 1 906 звернень. Електронного адміністрування ПДВ стосувалось 997 звернень, Затримки митного оформлення товарів, та перевірок суб`єктів господарювання – 814 та 239 звернень відповідно. Саме антикорупційної тематики стосувалось лише 170 звернень. Не залишаються без уваги суб`єктів господарювання та громадян питання роботи ЦОПів та особливості реєстрації платником ПДВ. Стосовно цих тем за 9 місяців поточного року на „Пульс” надійшло відповідно 98 та 236 звернень. Також 264 дзвінки на „Пульс” були пов`язані з наявністю черг на митних постах ДФС. Станом на 1 жовтня 2015 року завершено розгляд 6 699 звернень, а заявники сповіщені про результати розгляду. Нагадаємо, що за допомогою сервісу „Пульс” можна поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері. Телефон цілодобової лінії (044) 284-00-07.

Ненарахування, неутримання та несплата ПДФО тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку

До податкових агентів, які здійснюють ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, застосовується накладення штрафу в розмірі 25 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів,  тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше,  тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 75 відсотків суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Варто зауважити, що відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок вчинення таких дій, та обов'язок щодо погашення такого податкового боргу покладається на податкового агента. Також інформуємо, що вищезазначені штрафи не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляється податковим агентом при проведенні перерахунку, передбаченого пунктом 169.4 статті 169 ПКУ, та виправляється в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року. Додатково повідомляємо, що така законодавча норма і порядок передбачені відповідно до пункту 127.1 статті 127 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

До уваги платників податку на прибуток щодо обліку прибутку, звільненого від оподаткування!

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що наказом Державної фіскальної служби України (далі – ДФС України) від 30.04.15 №325 затверджена Узагальнююча податкова консультація щодо обліку прибутку, звільненого від оподаткування відповідно до вимог пунктів 154.8 та 154.9 статті 154 Податкового кодексу України (далі – Узагальнююча консультація №325). Пункти 154.8 та 154.9 статті 154 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) передбачають розрахунок та облік прибутку, що звільняється від оподаткування, у межах фактичних витрат, що не перевищують загальну річну суму, визначених інвестиційними програмами. Ведення окремого обліку доходу (прибутку) та витрат, пов’язаних з отриманням такого доходу (прибутку) з метою застосування пунктів 154.8 та 154.9 статті 154 Кодексу, відповідно до пункту 152.11 статті 152 Кодексу не передбачається. Сума прибутку, що звільняється від оподаткування, відповідно до пунктів 154.8 і 154.9 статті 154 Кодексу відображається у додатку ПЗ до податкової декларації з податку на прибуток підприємства (далі – декларація). У рядку 09 таблиці 1 додатка ПЗ до декларації платники, що користуються пільгами згідно з пунктами 154.8 та 154.9 статті 154 Кодексу, зазначають суму прибутку, звільненого від оподаткування, а у рядках А1, А2, А3 цієї таблиці здійснюють прокреслення. Узагальнююча консультація №325 розміщена на офіційному веб-порталі ДФС України за посиланням: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/uzagalnyuyuchi-podatkovi-konsultatsii/63694.html

До уваги платників ПДВ – щодо бюджетного відшкодування

Згідно з пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) не мають права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість особи, які: - були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); - мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Таким чином, особа, яка зареєстрована, як платник ПДВ менш, ніж 12 календарних місяців, має право включити до бюджетного відшкодування суми цього податку, сплачені при придбанні товарів/послуг, що використовуються для спорудження (будівництва) основних фондів, у тому числі і у разі, якщо обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців є меншими, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Затверджено нову форму податкової декларації для спрощенців – юридичних осіб

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 року №578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку» затверджено нову форму податкової декларації платника єдиного податку третьої групи для юридичних осіб. Враховуючи зазначене, звертаємо увагу, що платники єдиного податку – юридичні особи мають можливість подати податкову звітність за 9 місяців 2015 року за новою формою декларації.

Операції з роздрібної торгівлі пальним є об'єктом оподаткування акцизним податком

Роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу автозаправних станцій, що призначені для відпуску споживачам нафтопродуктів (п.2 Правил роздрібної торгівлі нафтопродуктами N 1442 від 20.12.1997). Роздрібна торгівля - це вид економічної діяльності у сфері товарообігу, що охоплює купівлю-продаж товарів кінцевому споживачеві та надавання йому торговельних послуг. Таким чином, через мережу автозаправних станцій здійснюється роздрібний продаж нафтопродуктів кінцевому споживачеві, і такі операції є об'єктом оподаткування акцизним податком відповідно до пп. 213.1.9  ст. 213 Податкового кодексу. Датою виникнення податкових зобов'язань щодо реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів є дата здійснення розрахункової операції відповідно до Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", а у разі реалізації товарів фізичними особами - підприємцями, які сплачують єдиний податок, - дата надходження оплати за проданий товар (п. 216.9 ст. 216 Податкового кодексу). З економічної точки зору комерційне використання підакцизних товарів передбачає подальший перепродаж, перероблення (використання як сировини) чи перетворення товару, а некомерційне - використання для кінцевого споживання, тобто не передбачає подальшого перепродажу, перероблення (використання як сировини) чи перетворення товару.

Оновлено довідник податкових пільг

Державною фіскальною службою України затверджено новий довідник пільг станом на 01.10.2015 року: - Довідник №76/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету; - Довідник №76/2 інших податкових пільг. У довіднику надано перелік пільг із податку на прибуток, ПДВ, плати на землю, акцизного податку, місцевих податків та зборів, оподаткування неприбуткових установ і організацій, а також початок та кінець дії пільг. Зазначений документ застосовується при заповненні Звіту про суми податкових пільг (додаток до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1233). Детальніше про це можна дізнатися на веб-порталі Державної фіскальної служби України http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/.

Як платникам єдиного податку четвертої групи зменшити податковий борг, що виник внаслідок щомісячних нарахувань за поданими на 2015 рік деклараціями?

Платникам єдиного податку четвертої групи для зменшення сум податкового боргу, що виникли внаслідок щомісячних нарахувань пропонується: - подати уточнюючі податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2015 рік із заповненням розділу «Нараховано до зменшення податкового зобов’язання», що унеможливить виникнення штучного податкового боргу; - подати звітну декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2015 рік за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578. Відповідні роз’яснення доведені листом ДФС від 02.09.2015 №32589/7/99-99-15-03-01-17, в якому, зокрема рекомендовано здійснити подання звітної декларації платника єдиного податку четвертої групи на 2015 рік за формою, затвердженою наказом № 578, до 10.10.2015.

Учасники АТО звільняються від сплати судового збору

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу, що 26 вересня 2015 року набув чинності Закон України від 03.09.2015 № 670-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про судовий збір" щодо звільнення від сплати судового збору учасників антитерористичних операцій та членів сімей загиблих". Відтепер судовий збір не справлятиметься за подання заяви про встановлення факту смерті особи, яка загинула або пропала безвісти в районах проведення воєнних дій або антитерористичних операцій. Крім того, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються: позивачі - за подання позовів щодо спорів, пов'язаних з наданням статусу учасника бойових дій відповідно до пунктів 19, 20 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Набули чинності зміни у провадженні митної брокерської діяльності

У вересні набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 04.08.2015 р. № 693 «Про діяльність митних брокерів», яким затверджено Порядок подання та розгляду заяв і надання дозволу на провадження митної брокерської діяльності та контролю за нею. Також даним наказом затверджено: - форму заяви про надання/переоформлення дозволу на провадження митної брокерської діяльності; - форму заяви про анулювання/зупинення дії дозволу на провадження митної брокерської діяльності; - форму Витягу з реєстру митних брокерів. Детальніше ознайомитись зі змістом документа можна на офіційному веб-порталі ДФС України у розділі «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.

Прийняли працівника на роботу – відразу повідомляйте орган фіскальної служби

Кодексом законів про працю України передбачено, що працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу.  До початку роботи працівника інформація про його зарахування має бути подана до органу Державної фіскальної служби. Згідно з Постановою КМУ від 17.06.2015 № 413, повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх, як платника єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за встановленою формою до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором. У випадку прийняття керівника на новостворене підприємство, установу, організацію повідомлення про прийняття працівника на роботу до територіальних органів Державної фіскальної служби має бути підписано особою, яка визначена внутрішніми документами підприємства, установи, організації або установчими документами.

Нові вимоги до службових відряджень

З 11 вересня поточного року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 04.08.2015р. №694, яким затверджено зміни до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон. Зокрема, скасовано вимогу щодо реєстрації працівників, які вибувають у відрядження у Журналі реєстрації відряджень. Відповідно, виключено Додаток до Інструкції, який затверджував форму вказаного журналу. Згідно з встановленими Інструкцією правилами, днем вибуття у відрядження вважається день відправлення поїзда, літака, автобуса або іншого транспортного засобу з місця постійної роботи відрядженого працівника, а днем прибуття з відрядження - день прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи відрядженого працівника. Новації, внесені до Інструкції передбачають, що якщо дата на транспортному квитку не збігається з датою прибуття працівника з відрядження згідно з наказом про відрядження, з дозволу керівника підприємства береться до уваги затримка у відрядженні на вихідні або святкові й неробочі дні у разі, якщо строк перебування працівника поза місцем його постійної роботи не перевищуватиме строку відрядження, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011р. № 98. За ці дні працівникові не відшкодовуються добові витрати, витрати на найм житлового приміщення та інші витрати (крім витрат на проїзд з місця відрядження до місця постійної роботи). Нагадуємо, інструкція про відрядження обов’язкова для застосування підприємствами, установами та організаціями, що повністю або частково фінансуються  за рахунок бюджетних коштів.

«Ідентифікаційний номер» можна внести до паспорту

Відповідно до пункту 70.10 статті 70 Податкового кодексу України, до паспорта громадянина України (сьома, восьма або дев'ята сторінки) контролюючим органом можуть бути внесені дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків. При цьому, підтвердженням достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків є документ, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, внесені органом ДФС до паспорта громадянина України. Для отримання документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, фізична особа до будь – якого органу ДФС пред'являє документ, що посвідчує особу, який містить прізвище, ім'я, по батькові, дату народження, місце народження, місце проживання (країна, область, район, населений пункт). За бажанням особи документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, може бути виданий законному представнику чи уповноваженій особі за наявності документа, що посвідчує особу такого представника, та документа, що посвідчує особу довірителя, а також довіреності, засвідченої у нотаріальному порядку, на видачу такого документа.

Сервіс ДФС ЗІР

«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів.

Новий порядок обчислення середньої заробітної плати мобілізованим працівникам

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що внесено зміни до порядку обчислення середньої заробітної плати працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Новий порядок обчислення середньої заробітної плати застосовується до працівників, які були звільнені в запас з військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період та повторно призвані для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. Варто зауважити, що у разі, коли розрахована середня заробітна плата є нижчою від середньої заробітної плати, яка зберігалась за працівником протягом періоду попередньої військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, для розрахунку компенсації застосовується середня заробітна плата, яка зберігалась за працівником протягом періоду попередньої військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період. Також нагадуємо, що обчислення середнього заробітку працівників здійснюється відповідно до Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 лютого 1995 року № 100" Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати". Виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені статтею 115 Кодексу законів про працю України. Додатково: Така законодавча норма передбачена відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 29 липня 2015 року № 542 "Про внесення зміни до пункту 4 Порядку обчислення середньої заробітної плати".

Податкова соціальна пільга при звільненні з місця роботи зберігається за працівником у місяці, в якому відбулося звільнення

Фізична особа – платник податку, який був звільнений з місця роботи, має право на отримання податкової соціальної пільги в місяці, в якому відбулося таке звільнення. Така законодавча норма передбачена відповідно до підпункту 169.3.4 пункту 169.3 статті 169 Податкового кодексу України. Платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати , якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. Крім того варто зазначити, що податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати). Отже, оскільки платник податків має право на отримання податкової соціальної пільги лише від одного працедавця і реалізував це право у звітному місяці на старому місці роботи, то слід зауважити, що при прийнятті на нове місце роботи, така фізична особа не має права на отримання в цьому місяці податкової соціальної пільги. Проте, при дотриманні умов отримання податкової соціальної пільги, фізична особа на новому місці роботи має право на отримання податкової соціальної пільги лише з наступного місяця після прийняття на роботу.

Оновлені довідники податкових пільг станом на 01.10.2015

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що оновлені довідники податкових пільг станом на 01.10.2015 розміщені на головній сторінці офіційного веб-порталу (sfs.gov.ua) у розділі «Довідники» (підрозділ «Довідники пільг») за посиланням: http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html

Дані в паспорті замість картки – в будь-якому органі ДФС

Західна ОДПІ повідомляє, що відповідно до пункту 70.10 статті 70 Податкового кодексу України контролюючим органом на прохання фізичної особи - платника податків до паспорту можуть бути внесені (сьома, восьма або дев'ята сторінки) дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру. Підтвердженням достовірності реєстраційного номера облікової картки платника податків є документ, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі, або дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків, внесені будь-яким органом ДФС до паспорта громадянина України за формою встановленою Положенням про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків.

Торгівля алкоголем здійснюється тільки за наявності складських приміщень

Торгівля алкогольними напоями повинна здійснюватися за наявності відповідних торговельних та складських приміщень. Суб’єкт господарювання зобов’язаний забезпечити стан приміщень для роздрібної торгівлі алкогольними напоями згідно із санітарно-технічними, санітарно-гігієнічними, технологічними, протипожежними та іншими нормами, а також повинен передбачити можливість використання електронних платіжних засобів під час здійснення розрахунків за продані товари. Така норма передбачена відповідно до Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою КМУ від 30 липня 1996 року № 854 «Про затвердження Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями». Також інформуємо, що суб’єкт господарювання повинен мати торговельне приміщення (будівлю) площею не менш як 20 кв. метрів, обладнане відповідним торговельно - технологічним устаткуванням (вітрини, прилавки, пристінні гірки тощо), охоронною і протипожежною сигналізацією, з достатнім освітленням, опаленням і вентиляцією, а у випадках, передбачених законодавством, забезпечити умови для застосування РРО, зберігання матеріальних цінностей. Варто зауважити, що згідно до статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95- ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб’єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

За неналежне ведення книги обліку доходів та витрат застосовується адміністративний штраф від 51 грн. до 136 грн.

Відповідно до пункту 292.6 статті 292 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI  (далі – Кодекс) датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 N 579 (далі - Порядок). Згідно з пунктом 5 Порядку записи у Книзі виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід, окремо про кошти, що надійшли на поточний рахунок платника податку та/або отримано готівкою, фактично безоплатно отримано товари (роботи, послуги) та понесено витрати, зокрема оплачені придбані товари (роботи, послуги), виплачена заробітна плата, сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування тощо. Отже, датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів на розрахунковий рахунок платника єдиного податку.  При цьому відповідно до статті 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративне правопорушення від 7 грудня 1984 року N 8073 до фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку, які не ведуть або ведуть з порушенням облік доходів та витрат, застосовується відповідальність у вигляді адміністративного штрафу, зокрема попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою ст. 164 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (Лист ДФС України від 28.09.2015 № 9032/Г/99-99-17-02-02-14)

Зменшення податкових зобов’язань постачальника передбачено тільки після реєстрації розрахунку коригування покупцем

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованого в ЄРПН. Законом України від 16.07.2015р. № 643-VIII "Про внесення змін до Податкового Кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" визначено відповідальну особу за реєстрацію в ЄРПН розрахунку коригування. Так, відповідно до п.192.1 ст. 192 Кодексу розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка видана їх отримувачу - платнику податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних: - постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;  отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу. При цьому постачальник товарів/послуг має право зменшити суму податкових зобов'язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем. Тобто, з 29.07.2015 року згідно зі ст. 192 Кодексу обов'язок покупця - платника ПДВ реєструвати розрахунок коригування оформлений постачальником у разі зменшення суми компенсації. Постачальник зможе зменшити податкові зобов'язання тільки після реєстрації такого розрахунку покупцем. Податкові накладні, які до 29.07.2015 не включені до ЄРПН та з дати їх складання минуло 180 календарних днів, не можуть бути зареєстровані після 29.07.2015 в ЄРПН. Таким чином і розрахунок коригування до такої податкової накладної не потрапляє до ЄРПН.

Який розмір єдиного внеску застосовують фізичні особи - платники єдиного податку?

Відповідно до п. 4 частини 1 ст. 4 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464) платниками єдиного внеску є фізичні особи -підприємці, в тому числі ФОП платники єдиного податку. Єдиний внесок (ЄВ) для платників, зазначених, зокрема, у пунктах 4 та 5 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, встановлюється у розмірі 34,7 відс. визначеної пунктами 2 та 3 частини 1 ст. 7 Закону № 2464 бази нарахування ЄВ (частина 11 ст. 8 Закону № 2464). Пунктом 3 частини 1 ст. 7 Закону № 2464 визначено, що ЄВ для платників, зазначених у пункті 4 частини 1 ст. 4 Закону № 2464, які обрали спрощену систему оподаткування, нараховується - на суми, що визначаються такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464. При цьому сума ЄВ не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Отже, ФОП платники ЄП без використання праці найманих працівників, нараховують ЄВ у розмірі 34,7 відс. на суму, визначену такими платниками самостійно, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ, встановленої Законом № 2464 та не менше розміру мінімального страхового внеску. З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 301).

До уваги великих платників податків

Відповідно до п. 64.7 ст. 64 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Державна фіскальна служба України наказом від 08.09.2015 № 681 затвердила Реєстр великих платників податків на 2016 рік (розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України в розділі “Реєстри”). Керуючись вимогами  п. 64.7 ст. 64 Кодексу платники податків, які не перебувають на обліку в контролюючих органах, що здійснюють супроводження великих платників податків зобов'язані стати на облік з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.

Як «єдиннику» скористатись правом на відпустку

Нормами Податкового кодексу України передбачена можливість один раз на рік спрощенцю не сплачувати єдиний податок на період відпустки тривалістю один календарний місяць. Це передбачено п. 295.5 ст.295 Податкового кодексу. Відповідно до законодавства скористатись правом на відпустку можуть платники єдиного податку І та ІІ груп у яких немає найманих працівників. При цьому, працівники єдинника, які знаходяться у відпустці по вагітності та пологах або у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку,- не враховуються. Підставою для не проведення нарахування авансового внеску з єдиного податку є заява підприємця – єдинника про відпустку, яка складається в довільній формі із зазначенням періоду відпустки. Подати таку заяву слід до початку відпустки. Наголошуємо, що у період своєї відпустки єдинник не повинен здійснювати підприємницьку діяльність та, відповідно, не повинен отримувати дохід, укладати будь - які договори для отримання будь-якої фінансової вигоди.

У вартості яких товарів ми сплачуємо акцизний податок?

Відповідно до ст. 215 Податкового кодексу України до підакцизних товарів належать: - спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; - тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; - нафтопродукти, скраплений газ, речовини, що використовуються як компоненти моторних палив, паливо моторне альтернативне; - автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб і більше, транспортні засоби для перевезення вантажів; - електрична енергія. Акцизний податок є непрямим податком, який включається у вартість товару. Саме тому фактично витрати по його сплаті несе безпосередньо споживач вказаних товарів, а продавці/виробники виступають лише в якості податкових агентів.

Який порядок скорочення та округлення вартісних і кількісних показників податкової накладної?

Відповідно до пункту 3 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 року № 957, усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками. Водночас пунктом 15 Порядку № 957 передбачено, що графа 7 заповнюється у гривнях з копійками, якщо інше не передбачено чинним законодавством. Таким чином, вартісні показники податкової накладної повинні містити не більше двох знаків після коми (крім показника графи 7, якщо для нього інше передбачено чинним законодавством). При цьому Порядком № 957 не визначено обмеження щодо кількості знаків, яку можуть містити після коми кількісні показники, що зазначаються у графі 6 податкової накладної, а також правила округлення як вартісних так і кількісних показників, отриманих внаслідок розрахунку. Необхідною кількістю знаків після коми у кількісному показнику вважається така кількість, якої достатньо для вірного розрахунку вартісного показника у графах 8-13 податкової накладної. Розрахунок вартісного показника, у якому внаслідок добутку показників граф 6 та 7 податкової накладної отримується число, у якому кількість знаків після коми перевищує два, вважається вірним, якщо з метою скорочення такої кількості знаків до другого знаку після коми округлення не призводить до збільшення такого знаку на «1» (одиницю).

Звітність неприбуткових підприємств, установ та організацій

Відповідно до п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені п. 133.4 ст. 133 Кодексу, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної податкової політики, у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств. З урахуванням норми абзацу одинадцятого п. 57.1 ст. 57 ПКУ звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за базовий звітний (податковий) рік подається до 1 червня року, наступного за звітним (податковим) роком. Поряд з цим пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 ПКУ встановлено, що при недотриманні неприбутковою організацією вимог, визначених зазначеним пунктом, така неприбуткова організація зобов'язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов'язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду. З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому ст. 57 ПКУ для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток.

Щодо порядку сплати податку на прибуток у 2016 році

ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що у 2015 році платники податку на прибуток, відповідно до п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), щомісячно, протягом дванадцятимісячного періоду, будуть сплачувати авансовий внесок з податку на прибуток у порядку і в строки, які встановлені для місячного податкового періоду. Сума щомісячних авансових внесків обчислюється у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за попередній звітний (податковий) рік, зменшеної на суму сплачених авансових внесків з цього податку при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов’язання з цього податку, без подання податкової декларації. При цьому дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків визначається з червня поточного звітного (податкового) року по травень наступного звітного (податкового) року включно. Не повинні сплачувати авансові внески з податку на прибуток новостворені підприємства, виробники сільськогосподарської продукції, інститути спільного інвестування, неприбуткові установи (організації), у тому числі визначених п. 133.4 ст. 133 ПКУ, та платники податків, у яких доходи, що враховуються при визначенні об’єкта оподаткування, за останній річний звітний податковий період не перевищують 20 млн. грн. Такі суб’єкти господарювання сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, яку подають до контролюючих органів за звітний (податковий) рік. Платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов’язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, має подати податкову декларацію за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов’язань. Платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій. У складі річної податкової декларації платником податку подається розрахунок щомісячних авансових внесків, які мають сплачуватися у наступний дванадцятимісячний період. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов’язань. Податкова декларація, в тому числі розрахунок щомісячних авансових внесків, за базовий звітний (податковий) рік подаються до 01 червня року, наступного за звітним (податковим) роком. Довідково: Більш детальна інформація за цією тематикою розміщена на офіційному сайті ДФС України на загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі у категорії 102.

До уваги платників ПДВ – щодо бюджетного відшкодування

Згідно з пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) не мають права на отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість особи, які:- були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів);- мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Таким чином, особа, яка зареєстрована, як платник ПДВ менш, ніж 12 календарних місяців, має право включити до бюджетного відшкодування суми цього податку, сплачені при придбанні товарів/послуг, що використовуються для спорудження (будівництва) основних фондів, у тому числі і у разі, якщо обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців є меншими, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування.

Наслідки використання коштів спецрахунка не за призначенням

Сільгосппідприємства-спецрежимники мають основний і додатковий електронні ПДВ-рахунки. Основний електронний рахунок призначається для проведення розрахунків з бюджетом. Додатковий електронний рахунок призначений для перерахування коштів на спеціальні рахунки с/г підприємств. Державна фіскальна служба України у листі від 11.09.2015р. №33835/7/99-99-19-03-01-17 надала роз’яснення щодо цільового використання коштів, що акумульовані с/г підприємствами на спеціальних рахунках. Зокрема, у листі зазначається, що кошти, перераховані платником податку зі спеціального рахунку на основний або додатковий електронний рахунок з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не на виробничі цілі, тобто використані не за цільовим призначенням. Тому такі кошти підлягають стягненню до бюджету із застосуванням відповідних штрафних санкцій.

«Реєстр страхувальників» допоможе платникам ЄСВ

Західна ОДПІ м. Харкова інформує, що на веб-порталі ДФС працює сервіс – «Реєстр страхувальників»., завдяки якому платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва. Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім`я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта.

Інформацію стосовно бізнес-партнерів можна отримати на офіційному веб - порталі ДФС України

На офіційному веб - порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) функціонує банер «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», який знаходиться на головній сторінці веб - порталу. Зокрема, для перевірки надійності ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або його назву.

Як швидко дізнатися про зміни в законодавстві

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс направлений на забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією у сфері оподаткування, митної справи, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також інформацією стосовно електронного цифрового підпису.

Щодо порядку реєстрації у ЄРПН розрахунків коригування до податкових накладних, складених до 1 лютого 2015 року

Згідно з загальними положеннями Податкового кодексу України щодо процедури коригування сум податкових зобов'язань та податкового кредиту та складання розрахунків коригування, які наведені у пункті 192.1 статті 192 Кодексу, відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН підлягають суми податкових зобов'язань та податкового кредиту постачальника та отримувача у випадках, якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг. Звертаємо увагу на те, що розрахунок коригування, що передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, складений починаючи з 01.07.2015р., до податкової накладної, складеної до 01.07.2015р. (у тому числі і до 01.02.2015р.), підлягає реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем) таких товарів/послуг. Крім того повідомляємо про те, що під час обрахунку показників формули, за якою визначається сума, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в ЄРПН, у показниках SНаклОтр (сума ПДВ за отриманими податковими накладними) та SНаклВид (сума ПДВ за виданими податковими накладними) також використовуються розрахунки коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року та зареєстровані в ЄРПН, до податкових накладних, складених до 1 липня 2015 року, що підлягали наданню покупцям - платникам податку.

Про затвердження форм переліків лісокористувачів

Відповідно до п.258.2.6 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) суб’єкти лісових відносин, які видають спеціальні дозволи, до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом, направляють контролюючим органам перелік лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки та лісові квитки, за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову та митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері лісового господарства. Наказом Міністерства фінансів України від 07.07.2015 №627 «Про затвердження форм переліків лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки та лісові квитки», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.07.2015 за №883/27328 (далі – наказ №627), який набрав чинності з дня його офіційного опублікування (Офіційний вісник України, 2015, №62 (17.02.2015), ст.2057) – 14 серпня 2015 року, затверджено форми переліків лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки та лісові квитки. Враховуючи зазначене вище, за ІІІ квартал ц.р. перелік лісокористувачів, яким видано лісорубні квитки, подається за формою, затвердженою наказом №627.  

З 1 вересня 2015 року максимальна величина бази нарахування єдиного внеску дорівнює 23 426 гривень

Положеннями Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» встановлено, що нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. Зокрема, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску - це максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. Законом України від 17 вересня 2015 року N 704-VIII внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», зокрема, з 1 вересня 2015 року прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць встановлений у розмірі 1378 гривень. Тому максимальна величина бази нарахування єдиного внеску, починаючи з вересня 2015 року, становить 23 426 грн. (1378 грн.х17).

Готівкові розрахунки за оренду нерухомого майна: чи застосовувати РРО?

Закон України від 6 липня 1995 року N 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, дія якого поширюється на всіх суб'єктів господарювання та їх господарські одиниці, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі. Згідно з п.1 ст. 3 Закону № 265 при готівкових розрахунках за послуги з надання в оренду нерухомого майна, при оплаті комунальних послуг за договором оренди суб'єкти господарювання зобов’язані застосовувати РРО. Така вимога не поширюється на підприємців-платників єдиного податку третьої групи з обсягом доходу протягом календарного року менше 1 млн. грн. Якщо ж суб'єкт господарювання не бажає застосовувати РРО, тоді розрахунки з ним за оренду треба вести виключно через банківські установи. І саме – орендарі перераховувати гроші на його розрахунковий рахунок. Детальна інформація викладена у листі ДФС України від 10.07.2015 № 14505/6/99-99-22-07-03-15 «Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій».

Протягом якого строку платник податків може виправити помилки, допущені у раніше поданій ним податковій декларації?

Відповідно до п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст.102ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених ст. 50 ПКУ), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені. Згідно з п. 102.1 ст. 102 ПКУ контролюючий орган, крім випадків, визначених п. 102.2 ст. 102 ПКУ, має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків у випадках, визначених ПКУ, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до ст. 39 ПКУ), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної п. 133.4 ст. 133 ПКУ, та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов’язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку Таким чином, платник податків у разі самостійного виявлення помилок у раніше поданій ним податковій декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації (крім обмежень, визначених ст. 50 ПКУ) (з урахуванням строку давності 1095 днів, а у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до ст. 39 ПКУ - 2555 дня), зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації) за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку.

За якою ставкою оподатковуються ПДВ операції з постачання медичних виробів ?

Згідно з пп. «в» п. 193.1 ст. 193 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) до операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесення до Державного реєстру лікарських засобів, а також медичних виробів за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі – КМУ), застосовується ставка податку на додану вартість (далі – ПДВ) у розмірі 7 відсотків. При цьому необхідною умовою для застосування ставки ПДВ 7 відс. при здійсненні платниками ПДВ операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України медичних виробів є наявність таких виробів у переліку, який затверджується КМУ. На сьогодні перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7 відс., затверджено постановою КМУ від 03 вересня 2014 року № 410 (далі – Перелік). Перелік містить інформацію щодо найменування медичних виробів та коди згідно з УКТ ЗЕД, за якими класифікуються такі медичні вироби, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають оподаткуванню ПДВ за ставкою 7 відс. Таким чином, операції платників податку з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України медичних виробів, які класифікуються за відповідними кодами товарних позицій згідно з УКТ ЗЕД та включені до Переліку, підлягають оподаткуванню податком на додану вартість за ставкою 7 відс. При цьому застосування ставки ПДВ при здійсненні таких операцій безпосередньо залежить від того включений медичний виріб до Переліку чи ні Операції платників податку з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України медичних виробів, які не включено до Переліку, оподатковуються ПДВ у загальному порядку за ставкою 20 відс. Водночас повідомляємо, що введення в дію Технічного регламенту щодо медичних виробів, затвердженого постановою КМУ від 02 жовтня 2013 року № 753, не вплинуло на порядок оподаткування ПДВ операцій з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України медичних виробів, зокрема на застосування ставок ПДВ.

Як фізичні особи повинні сплачувати земельний податок та орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності?

Відповідно до п.57.5 ст.57 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (далі – ПКУ) фізичні особи - платники податків повинні сплачувати податки і збори, що встановлені ПКУ, через установи банків та поштові відділення. У разі коли зазначені особи проживають у сільській (селищній) місцевості, вони можуть сплачувати податки і збори через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про прийняття податків і зборів, форма якої встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує, державну податкову і митну політику. Пунктом 287.5 ст.287 ПКУ встановлено, що фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про приймання податкових платежів. Форма квитанції встановлюється у порядку, передбаченому ст.46 ПКУ. Форму квитанції про прийняття податків і зборів, що може використовуватись фізичними особами у сільській (селищній) місцевості для сплати податків і зборів, у тому числі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, через каси сільських (селищних) рад, затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 714 «Про затвердження форми Квитанції про прийняття податків і зборів».

Граничний термін сплати ЄСВ для „єдинщиків” – 19 жовтня 2015 року

Західна ОДПІ м. Харкова області нагадує, що граничний термін сплати єдиного внеску за себе фізичними особами - підприємцями, які застосовують спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. У разі якщо останній день строків сплати єдиного внеску припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем. Платники єдиного внеску, зазначені у п. 4 частини першої ст. 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 2464), фізичні особи - підприємці – платники єдиного податку зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої ст. 9 Закону № 2464). Згідно з п.п. 2 п. 6 розд. ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449 (далі – Інструкція № 449), ФОП – платники єдиного податку можуть сплачувати єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа кожного місяця поточного кварталу. При цьому суми єдиного внеску, сплачені у вигляді авансових платежів, ураховуються платником при остаточному розрахунку, який здійснюється ним за календарний квартал до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. Пунктом 11 розд. ІV Інструкції № 449 встановлено, що у разі якщо останній день строків сплати ЄВ припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем. Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV, якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Отже, останній день сплати єдиного внеску фізичних осіб - підприємців, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування за ІІІ квартал 2015 року – 19 жовтня 2015 року. 

Зміна показників прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати.

У зв’язку з набранням чинності 20 вересня 2015 року Законом України від 17 вересня 2015 року № 704-VIII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (далі – Закон № 704), яким внесено зміни до Закону України від 28 грудня 2014 року № 80 «Про державний бюджет України на 2015 рік» (Відомості Верховної Ради України, 2015 року, №5, стаття 37, №15, стаття 99, №24, стаття 167; із змінами, внесеними законами України від 16 липня 2015 року № 639- VIII, від 17 липня 2015 року № 647- VIII і № 648- VIII та від 15 вересня 2015 року № 680- VIII)(опубліковано в парламентському виданні «Голос України» 19.09.2015 № 174) перенесено підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 1 грудня на 1 вересня 2015 року. Таким чином, з 01.09.2015 розмір мінімальної заробітної плати становить 1378 грн., а прожиткового мінімуму: - на одну особу в розрахунку на місяць – 1330 грн.; - для дітей віком до 6 років – 1167 грн.; - для дітей віком від 6 до 18 років – 1455 грн.; - для працездатних осіб – 1378 грн.; - для осіб, які втратили працездатність – 1074 грн.

Реквізити платіжного доручення в системі електронного адміністрування ПДВ

При заповненні реквізитів отримувача у платіжних дорученнях при перерахуванні коштів з власного поточного рахунка на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість: - у полі «Отримувач» необхідно заповнювати назву платника; - у полі «Код» - податковий номер платника податку, за яким ведеться облік у контролюючих органах; - у полі «Банк отримувача» - «Казначейство України (ел. адм. подат.)»; - у полі «Код банку» -  «899998»; - у полі «№ рахунка» - номер рахунка, вказаний в електронному повідомленні або отриманий в Центрі обслуговування платників за основним місцем обліку. Поле «Призначення платежу» такого платіжного доручення необхідно заповнювати згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, викладених у додатку 8 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 (далі – Постанова № 22). Відповідно до п. 3.8 Постанови № 22 реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. При перерахуванні коштів з власного поточного рахунка на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у полі № 4 друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі. Наприклад: «перераховано з власного поточного рахунка на електронний рахунок». У розрахункових документах на сплату (стягнення) платежів до бюджету цей реквізит заповнюється з урахуванням вимог Порядку заповнення документів на переказ при сплаті (стягненні) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області