До закінчення деклараційної кампанії залишилось менше місяця

Електронний сервіс «ЗІР» допоможе розібратися у податковому законодавстві

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР» дозволяє здійснювати пошук інформації по певному податку, напрямку чи діяльності. Окрім цього, наголошують фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області, електронний сервіс працює з використанням ключових слів та шляхом перегляду інформації за певні періоди. Також, у регіональному відомстві зазначають, що для покращення роботи сервісу користувачі можуть надавати пропозиції щодо покращення його роботи. Для цього необхідно звернутись за «формою зворотного зв’язку» в рубриці «Про ресурс».Скористатися послугою «ЗІР» можна на веб-порталі Міндоходів за адресою www.minrd.gov.ua у розділі «Інформаційно-довідковий ресурс».Фахівці переконані, що цей електронний сервіс позитивно впливає на забезпечення представників бізнесу та громадян своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією та сприяє впровадженню державної інформаційної політики.

Великі платники податків мають право на узгодження цін у контрольованих операціях

Великі платники податків при застосуванні норм податкового законодавства щодо трансфертного ціноутворення мають особливе право та можливість узгодити ціни у контрольованих операціях.

Узгодження цін у контрольованих операціях є процедурою між великим платником (платниками) податків та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, під час якої узгоджується порядок визначення цін у контрольованих операціях на обмежений строк на підставі договору. Договір, укладений за результатами узгодження цін у контрольованих операціях між великим платником (платниками) податків та центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, має односторонній характер.

Порядок і процедура узгодження цін у контрольованих операціях, за результатами якої укладаються договори, що мають двосторонній та багатосторонній характер, затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Загальні положення щодо порядку узгодження цін у контрольованих операціях при дотриманні норм статті 39 Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення встановлено пунктом 39.6 статті 39 цього Кодексу. Порядок узгодження цін у контрольованих зовнішньоекономічних операціях, за результатами якого укладаються договори, що мають двосторонній або багатосторонній характер, для цілей трансфертного ціноутворення затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2013 № 764

Користувався іпотечним житловим кредитом - частину суми процентів можна включити до податкової знижки

Декларування доходів – це не тільки виконання громадянином свого конституційного обов’язку, а і реалізація права громадян на податкову знижку.

Зокрема, платник податку - резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року.

При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діє на день сплати таких процентів.

Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.

Крім того, відповідно до пп. 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 ПКУ фізична особа – резидент має право включити до податкової знижки суми витрат, які пов’язані із сплатою видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.Право на включення до податкової знижки суми, розрахованої відповідно до ст. 175, надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому: об’єкт житлової іпотеки придбавається; збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання.

У разі якщо іпотечний житловий кредит має строк погашення більше ніж 10 календарних років, право на включення частини суми процентів до податкової знижки за новим іпотечним житловим кредитом виникає у платника податку після повного погашення основної суми та процентів попереднього іпотечного житлового кредиту. Якщо сума одержаного фізичною особою іпотечного житлового кредиту перевищує суму, витрачену на придбання (будівництво) предмета іпотеки, до складу витрат включається сума відсотків, сплачена за користування іпотечним кредитом у частині, витраченій за цільовим призначенням.

Порядок визначення суми процентів, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом з метою нарахування податкової знижки регулюється ст. 175 ПКУ.

Нагадуємо, що для реалізації  права на податкову знижку за наслідками 2013 року  необхідно заповнити та подати річну податкову декларацію про майновий стан  і доходи до 31 грудня включно.

На Харківщині в минулому році суб’єкти господарювання позбавлені 46 ліцензій на продаж алкоголю та тютюну

Причина – реалізація алкогольно-тютюнової продукції неповнолітнім дітям.

Саме питанням попередження пияцтва та тютюнопаління серед молоді, а також профілактики дитячої злочинності було присвячено чергове засідання «круглого столу» за участі фахівців ГУ Міндоходів у Харківській області.

Ініціатором заходу виступив відділ кримінальної міліції у справах дітей ГУ МВС України в Харківській області.

Разом з правоохоронцями важливу для нашого суспільства тему обговорювали представники відділу соціального захисту дітей служби у справах дітей ХОДА, департаменту науки та освіти ХОДА, громадських організацій.

Зокрема, під  час засідання було зазначено, що лише в цьому році 44 дитини потрапило до лікарень міста та області в алкогольному сп’янінні.

Серед головних причин, що штовхають молодь у обійми «зеленого змія», фахівці відзначають – відсутність необхідного виховання в родинах та неблагополучні компанії.

З метою протидії малолітньому пияцтву та  тютюнопалінню було вирішено активізувати профілактичну роз’яснювальну роботу в учбових закладах та родинах. В той же час планується посилити контроль за суб’єктами господарювання, які здійснюють реалізацію тютюну та алкоголю.

Харківські сільгоспвиробники сплатили близько 1,7 млн. грн. фіксованого сільськогосподарського податку

Загалом в регіоні зареєстровано та сплачують фіксований сільськогосподарський податок (ФСП) 1 500 платників.

Про це повідомили в управлінні оподаткування та контролю окремих об’єктів і операцій ГУ Міндоходів у Харківській області.

За їх даними, площа сільськогосподарських угідь на Харківщині, яка є об’єктом оподаткування ФСП, відповідно до поданих декларацій, складає майже 1,3 млн. га, з них 1,2 млн. га  це - ріллі.

Нагадаємо, що фіксований сільськогосподарський податок є особливим спеціальним режимом оподаткування у агропромисловому секторі. Сільськогосподарські товаровиробники набувши статусу платника ФСП, не є платниками податку на прибуток, земельного податку, збору за спеціальне використання води, збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності. Це значно спрощує порядок ведення податкового обліку та обчислення податків.

Умови та порядок набуття статусу платника ФСП сільськогосподарським товаровиробником визначають ст. 301 та 308 ПКУ.

Базою оподаткування податком є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь.

Щодо ставок податку на додану вартість

Протягом 2014 року діятиме ставка з податку на додану вартість в розмірі 20%.Для операцій з постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також з постачання виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України ставка податку на додану вартість встановлюється від бази оподаткування в розмірі 7%. Не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість операції з ввезення на митну територію України, вивезення за межа митної території України незалежно від обраного митного режиму товарів, митна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро, ввезення на митну територію України товарів, сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 150 євро у несупроводжуваному багажі, на адресу одного одержувача в одній депеші від одного відправника у міжнародних поштових відправленнях, на адресу одного одержувача в одному вантажі експрес-перевізника від одного відправника у міжнародних експрес-відправленнях. Вказана зміна набуває чинності з 01 квітня 2014 року.

Оподаткування доходів за процентами по депозитах

До загального місячного (річного) оподаткованого доходу платника податку включається дохід у вигляді дивідендів, виграшів, призів, процентів (крім процентів у сумі, що не перевищує в рік сімнадцять прожиткових мінімумів для працездатної особи, встановлених законом на 1 січня звітного податкового року (в 2014 році ця сума становить 20 706,00 грн.).При цьому банківська установа не здійснює утримання та перерахування податку із суми доходу у формі процентів, а податок сплачується фізичною особою самостійно за результатами подання річної податкової декларації.Тож громадяни, які мають відкриті рахунки в банках повинні декларувати суми процентів, що перевищують 20 706,00 грн. Вказана зміна набуває чинності з 01 липня 2014 року.(Закон України від 27.03.2014 № 1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»).

Виправлення помилок у розрахунку коригування

Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника і отримувача  підлягають відповідному коригуванню. Пунктом 20 Порядку заповнення податкової накладної визначено, що у разі здійснення коригування сум податкових зобов’язань постачальник товарів/послуг складає розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної за формою згідно з додатком 2 до податкової накладної. Податкова накладна є розрахунковим документом, яка підтверджує факт придбання товарів (послуг) та є підставою для нарахування податкового кредиту, а у разі здійснення коригування сум ПДВ розрахунок коригування є невід’ємною частиною такої податкової накладної, то виправлення помилок у розрахунку коригування не допускається.

Про витрати з оплати послуг з оформлення залізничних квитків

Витрати на проїзд (у тому числі перевезення багажу, бронювання транспортних квитків) до місця відрядження і назад відшкодовуються в розмірі вартості проїзду повітряним, залізничним, водним та автомобільним транспортом загального користування (крім таксі) з урахуванням усіх витрат, пов'язаних з придбанням проїзних квитків і користуванням постільними речами в поїздах, та страхових платежів на транспорті. Витрати на оплату послуги з оформлення залізничних квитків враховуються у складі витрат, пов'язаних з придбанням проїзних квитків, за умови дотримання п. 138.2 Податкового кодексу України.

(Лист Міністерства доходів і зборів України від 28.11.2013 р. №16400/6/99-99-17-03-03-5)

Подайте до 12 травня 2014 року  заяву про відсутність екологічного податку.

„Платник екологічного податку, який не планує з початку звітного року здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів, повинен повідомити про це відповідний орган доходів і зборів за місцем розташування джерел забруднення. Платник складає заяву у довільній формі. Оскільки базовий податковий (звітний) період щодо екологічного податку дорівнює календарному кварталу, граничним терміном подання повідомлення та складання заяви про відсутність у нього об’єкта обчислення екологічного податку є 12 травня 2014 року”, - про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

До завершення деклараційної кампанії залишилося менше місяця

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує громадянам про необхідність задекларувати свої доходи, отримані протягом 2013 року. Часу для подання декларації про майновий стан та доходи залишилося трохи менше місяця – до 1 травня 2014 року.

„Декларацію потрібно подати до податкової інспекції за місцем реєстрації платника. Для зручності громадян запроваджено сервіс, який дає змогу заповнювати декларацію в електронному вигляді. Для цього платнику достатньо мати ключ цифрового підпису та відповідне програмне забезпечення, які надаються безкоштовно.

Громадяни також можуть скористатися послугами пошти, але варто пам’ятати, що декларацію поштовим відправленням слід надсилати не пізніше 20 квітня 2014 року”, - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Про ставки єдиного податку при здійсненні видів діяльності, не зазначених у реєстрі

Дохід, отриманий платниками єдиного податку І та ІІ груп від провадження видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку, оподатковується за ставкою 15%.При цьому такі платники зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, тобто на загальну систему оподаткування. Такий перехід необхідно здійснити з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися види діяльності, не зазначені у реєстрі платників єдиного податку.

„Платники єдиного податку несуть відповідальність згідно з Податковим кодексом за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій”, – про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Порядок нарахування та ставки єдиного податку визначено розділом XIV Податкового кодексу України.  

Подавайте декларацію про майновий стан і доходи в електронному вигляді

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що платники податку на доходи фізичних осіб мають змогу подати  податкову декларацію  про майновий стан і доходи до контролюючих органів в електронній формі у режимі реального часу, тобто он-лайн, через офіційний веб-портал Міністерства доходів і зборів України. Для цього платнику необхідно: отримати електронний цифровий підпис. ЕЦП безкоштовно  видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів; завантажити із сайту АЦСК інсталяційний пакет програмного забезпечення «Програмний комплекс користувача ЦСК». Встановити програмне забезпечення на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе Інструкція користувача; авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа  та розпочати роботу.

«Пульс»

З метою забезпечення оперативного реагування на повідомлення громадян про неправомірні дії або бездіяльність податківців та митників в Міністерстві доходів і зборів України функціонує телефонна лінія «Пульс» (044) 284-00-07.

Ігор Білоус: Ми ініціюємо звільнення кримчан від оподаткування на період окупації

Міністерство доходів і зборів України ініціює внесення змін до Податкового кодексу України, які звільнять мешканців Криму від оподаткування. Про це заявив Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус.

«З нашої точки зору, Крим – це територія України, і його мешканці – наші громадяни. Сьогодні у кримчан немає жодної можливості сплачувати податки. Тому повне звільнення їх від оподаткування на період окупації – це єдиний шлях повернути їх у правове поле України», – зазначив Ігор Білоус.

Відповідні зміни будуть внесені за рахунок ухвалення Закону про особливості оподаткування на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя, над розробкою якого сьогодні працюють фахівці Міністерства.

Нагадаємо, що наприкінці березня Міндоходів запровадило новий механізм, який дозволив місцевим суб’єктам господарювання в АР Крим та м. Севастополі сплачувати податки відповідно до законодавства України, перереєструвавши свій бізнес на територію будь-якої області України чи міста Києва. 

На Харківщині юристи Міндоходів виграли в судах майже 500 мільйонів гривень

За 3 місяці 2014 року на користь держави судами було розглянуто 807 справ на  загальну суму 494,5  млн. грн.

Так, наприклад, Харківським апеляційним адміністративним судом, як і судом першої інстанції підтримано позицію фахівців Міндоходів та відмовлено у задоволенні позову фізичної особи - підприємця «Л» про скасування податкових повідомлень-рішень на суму більше ніж 3 млн. грн.

Суд дійшов висновку про обґрунтованість здійснених районною податковою інспекцією донарахувань з податку на доходи фізичних осіб. Як з’ясувалося під час перевірки, підприємцем при здійсненні господарської діяльності було перевищено обсяги доходу, які дають право платнику перебувати на спрощеній системі оподаткування (бути платником єдиного податку). Суб’єкт господарювання порушив пп. 298.2.3 п.298.2 ст.298 Податкового кодексу України та не перейшов на загальну систему оподаткування. Це, в свою чергу, призвело до не нарахування та не сплати  податку на доходи фізичних осіб.

В іншому випадку, адміністративним судом апеляційної інстанції було підтримано позицію ще однієї інспекції Харківської області, відмовивши підприємству «Н» у задоволенні апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції про відмову у задоволенні позову щодо скасування податкових повідомлень-рішень на суму 469,8 тис. грн. Судами  встановлено, що позивачем дійсно був порушений порядок формування податкового кредиту з ПДВ, а надані ним документи, з метою визначення реальності проведення господарських операцій, не відповідали вимогам закону.

Міндоходів ініціює спрощення процедури обчислення та сплати єдиного внеску

Міністерство доходів і зборів України ініціює уніфікацію звітності зі сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування по фізичних особах-підприємцях.

Це пропонується здійснити шляхом об`єднання в одну таблиць 1, 2, 3 Додатку 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Відомством розроблено проект макету об`єднаної звітності „Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску” , який розміщено на офіційному веб-порталі Міндоходів.

На думку фахівців Міністерства, об`єднання трьох таблиць в одну посприяє спрощенню умов ведення бізнесу та підвищить ефективність реалізації податкової реформи.

Ознайомитись з макетом можна на головній сторінці офіційного веб-порталу Міндоходів у розділі „Діяльність” (Діяльність>Взаємодія з громадськістю>Консультації з громадськістю >Громадське обговорення).

Також на головній сторінці порталу можна висловити свою думку стосовно спрощення звітності, взявши участь в опитуванні у розділі „Опитування”.

Митники визначилися з тим, якою бути системі управління ризиками

Департамент митної справи Міністерства доходів і зборів України визначив основні перспективи розвитку системи управління ризиками при митному оформленні товарів.

Так, побудова ефективної системи управління ризиками передбачає впровадження цілого комплексу заходів, які включають обов’язкове попереднє інформування перевізниками, розширення застосування електронного декларування, побудову інституту уповноваженого економічного оператора, перенесення акцентів здійснення контролю фіскальних ризиків, в тому числі митної вартості, на етап після завершення митного оформлення, запровадження прогресивних ІТ-рішень у сфері митного контролю, в тому числі автоматизованого випуску товарів.

«Максимальна автоматизація прийняття управлінських рішень щодо форм та обсягів митного контролю та мінімізація впливу «людського фактору» – є першочерговими питаннями на порядку денному вдосконалення системи управління ризиками, - сказав Віталій Науменко, заступник Міністра доходів і зборів України, говорячи про основні завдання цієї системи, - управління ризиками є тим інструментом, який дозволяє підтримувати баланс між спрощенням митних формальностей та забезпечення належного рівня контролю».

Слід зазначити, що кращий світовий досвід, закріплений міжнародними нормами і стандартами, свідчить про те, що сучасний митний контроль має базуватись на застосуванні ефективної системи управління ризиками.

В Західній ОДПІ м. Харкова 285 громадян вже задекларували свої доходи

Серед них - 117 громадян, які отримували спадщину, 26 громадян-орендодавців, 57 тих, хто отримували інші види доходу, що не були оподатковані, 15 продавців нерухомого майна та 4 реалізатора рухомого майна, а також 2 особи, які отримали інвестиційний прибуток. Про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій під час зустрічі з представниками ЗМІ.

За словами посадовця, сума самостійно нарахованих громадянами податкових зобов’язань становить 846,6 тис. грн. Олександр Палій  також розповів, що деклараційна кампанія передбачає можливість отримання платником податкової знижки – тобто повернення частини коштів за певними витратами. Так, до Західної ОДПІ м. Харкова вже звернулося 54 громадянина, які надали документи на отримання податкової знижки. Усього їм буде повернуто 79,4 тис. грн.

 „Сьогодні декларувати свої доходи потрібно усім, кого зобов’язує законодавство. Саме у  такий спосіб  наше суспільство прокладає шлях до соціальної справедливості та економічного процвітання”, – підкреслив Олександр Палій  Слід зазначити, що в Західній ОДПІ м. Харкова створено  всі  необхідні умови  для того, щоб громадяни могли виконати свій конституційний обов’язок без зайвих незручностей. Практично кожен, хто звітує про доходи, отримує від фахівців інспекції  допомогу у заповненні декларацій та необхідні консультації. Крім того, діє сервіс «Декларування  он-лайн», завдяки якому можна заповнити та направити декларацію про майновий стан та доходи через Інтернет.

Нагадаємо, що декларацію про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2013 році, необхідно подати до 1 травня 2014 року.

Платникам за користування надрами

З 01.04.2014 ставка плати за користування надрами на газовий конденсат підвищена з 39% до 42%. Коло платників збору у вигляді цільової надбавки до чинного тарифу на природний газ розширено. Види погашених запасів корисних копалин більше не потрібно визначати платником на підставі висновків державної експертизи.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області