Електронне адміністрування ПДВ буде вводитись поетапно

У зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2015 року Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі – Закон № 71), система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджується поетапно: з 1 січня до 1 липня 2015 року – у тестовому режимі; з 1 липня 2015 року – на постійній основі. Для кожного платника податку Казначейством на безоплатній основі відкриється один електронний рахунок. Який буде обслуговуватись також безкоштовно. Платники податку зможуть за запитом безоплатно отримати від ДФС України інформацію про рух коштів на електронних рахунках. Датою початку використання електронного рахунку є 01.02.2015 - для суб’єктів господарювання, які зареєстровані платниками ПДВ до 01.02.2015, а для суб’єктів господарювання, які будуть зареєстровані як платники ПДВ у будь-який період після 01.02.2015 – дата їх реєстрації платниками податку. Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку будуть самостійно зараховувати на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ. З 1 липня 2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховуватимуть також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування. Поповнення електронного рахунка платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, не передбачено. Кошти з електронного рахунку платника ПДВ будуть перераховуватися Казначейством в автоматичному режимі до бюджету та/або на спеціальний рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами. Таке перерахування коштів здійснюватиметься на підставі реєстрів платників ПДВ, які автоматично формуватимуться ДФС та пересилатимуться до Казначейства.

Інша корисна інформація:

Володимир Хоменко: «Триває серйозна робота стосовно перевірки діяльності керівників податкової міліції в областях»

Перший заступник Голови Державної фіскальної служби України Володимир Хоменко 26 січня провів селекторну нараду з керівниками регіональних підрозділів податкової міліції. Під час наради Перший заступник Голови ДФС України дав доручення невідкладно та в стислі терміни завершити процес реорганізації податкової міліції з урахуванням вимог Закону України «Про очищення влади», подати кандидатури на керівників слідчих та оперативних підрозділів, повністю укомплектувати штат. «Це неприпустимо, що так звані «в.о.» начальників Міндоходів ще досі на місцях. Ми будемо жорстко і безкомпромісно боротися з корупціонерами. Сьогодні проводиться серйозна робота», - підкреслив Перший заступник Голови ДФС України. 24 січня Володимир Хоменко виїжджав до Полтави для з’ясування всіх обставин факту отримання хабара заступником начальника — начальником слідчого відділу фінансових розслідувань Кременчуцької ОДПІ Головного управління Міндоходів у Полтавській області. Наразі проводиться службове розслідування. Причетні службові особи відстороненні від виконання службових обов’язків. У Полтаві призначено Першим заступником начальника ГУ ДФС України в Полтавській області – Летучого Віталія Миколайовича. У 2014 році Перших заступників начальників ГУ ДФС, які відповідатимуть за роботу податкової міліції, вже призначено в Дніпропетровській, Донецькій, Київській, Львівській, Одеській, Чернівецькій, Чернігівській, Рівненській, Хмельницькій областях. На початку січня 2015 – у Харківській області. Відповідно до Закону України «Про очищення влади» з лав податкової міліції вже звільнено 41 керівника, і це ще не остаточна цифра – на даний час перевірка ДФС України триває.

 Удосконалено загальну систему оподаткування для фізичних осіб – підприємців

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» від 28.12.2014 № 71-VІІІ з 1 січня 2015 року скасовано збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності. Також для фізичних осіб підприємців з Податкового кодексу вилучено норму щодо включення до переліку витрат операційної діяльності. Разом з цим, затверджено конкретний перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів, до яких належать (п.177.4 ст. 177 Податкового кодексу): витрати, до складу яких включається вартість сировини, матеріалів, товарів, що утворюють основу для виготовлення (продажу) продукції або товарів (надання робіт, послуг), купівельних напівфабрикатів та комплектуючих виробів, палива й енергії, будівельних матеріалів, запасних частин, тари й тарних матеріалів, допоміжних та інших матеріалів, які можуть бути безпосередньо віднесені до конкретного об'єкта витрат; витрати на оплату праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з таким платником податку (далі - працівники), які включають витрати на оплату основної і додаткової заробітної плати та інших видів заохочень і виплат виходячи з тарифних ставок, у вигляді премій, заохочень, відшкодувань вартості товарів (робіт, послуг), витрати на оплату за виконання робіт, послуг згідно з договорами цивільно-правового характеру, будь-яка інша оплата у грошовій або натуральній формі, встановлена за домовленістю сторін (крім сум матеріальної допомоги, які звільняються від оподаткування згідно з нормами цього розділу); обов'язкові виплати, а також компенсація вартості послуг, які надаються працівникам у випадках, передбачених законодавством, внески платника податку на обов'язкове страхування життя або здоров'я працівників у випадках, передбачених законодавством; суми єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірах і порядку, встановлених законом; інші витрати, до складу яких включаються витрати, що пов'язані з веденням господарської діяльності, які не зазначені в підпунктах 177.4.1 - 177.4.3 цього пункту, до яких відносяться витрати на відрядження найманих працівників, на послуги зв'язку, реклами, плати за розрахунково-касове обслуговування, на оплату оренди, ремонт та експлуатацію майна, що використовується в господарській діяльності, на транспортування готової продукції (товарів), транспортно-експедиційні та інші послуги, пов'язані з транспортуванням продукції (товарів), вартість придбаних послуг, прямо пов'язаних з виробництвом товарів, виконанням робіт, наданням послуг. Слід зазначити, що для фізичних осіб підприємців, які обрали спосіб ведення Книги обліку доходів і витрат у паперовому вигляді, спрощено процедуру її реєстрації. Поданий до контролюючого органу за місцем обліку платника примірник Книги реєструється та видається платнику податку протягом одного робочого дня.

 Про систему електронного адміністрування ПДВ

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до  Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі – Закон № 71). Законом № 71 скасовано окремі норми Закону України від 31 липня 2014 року № 1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України", з урахуванням змін, внесених до нього Законом України від 07 жовтня 2014 року № 1690-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення оподаткування інвестиційної діяльності", пов’язані із запровадженням системи електронного адміністрування податку на додану вартість, та одночасно запроваджено нові правила такого адміністрування. З урахуванням змін, внесених до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) Законом № 71, система електронного адміністрування податку на додану вартість запроваджується поетапно (п. 35 підр. 2 р. ХХ Кодексу): - з 1 січня до 1 липня 2015 року (або до дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України (далі – рішення ВРУ) про скорочення терміну перехідного періоду відповідно до пункту 7 Прикінцевих положень Закону № 71) – у тестовому режимі; - з 1 липня 2015 року – на постійній основі. Система електронного адміністрування ПДВ, що організована на центральному рівні ДФС, забезпечує автоматичний облік у розрізі платників податку: - сум податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), та розрахунках коригування до них; - сум податку, сплачених платниками при ввезенні товарів на митну територію України; - сум поповнення та залишку коштів на рахунках у системі електронного адміністрування ПДВ; - суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні в ЄРПН. Система електронного адміністрування ПДВ не вносить кардинальних змін до загальних принципів справляння ПДВ, затверджених Кодексом. Норми Кодексу, які визначають коло платників ПДВ, об’єкт оподаткування, принципи формування податкових зобов’язань та податкового кредиту, залишаються незмінними.

Про деякі зміни в оподаткуванні військовим збором

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”, який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема у частині оподаткування військовим збором. Відповідно до п. 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу оподаткування військовим збором подовжено до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Згідно з п.п. 1.1 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу платниками збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 Кодексу, а саме фізична особа – резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент. Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу). Для резидента – це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (ст. 163 Кодексу). Відповідно до п.п 1.6. п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу платники збору зобов'язані забезпечувати виконання податкових зобов'язань у формі та спосіб, визначені ст. 176 Кодексу.

У яких випадках та в які терміни особа підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" (далі – Закон № 71), яким зокрема, внесено зміни щодо обов’язкової реєстрації платником ПДВ. Так, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню згідно з розділом V Податкового кодексу України (далі – ПКУ), у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1 млн.грн. (без урахування податку на додану вартість), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку у контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) з дотриманням вимог, передбачених ст. 183 р. V ПКУ, крім особи, яка є платником єдиного податку (п. 181.1 ст. 181 р. V ПКУ). У разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, визначеного у ст. 181 р. V ПКУ (п. 183.2 ст. 183 р. V ПКУ). Окрім того, згідно із п.п. 6 п. 180.1 ст.180 р. V ПКУ платником ПДВ є особа, що проводить операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави (у тому числі майна, визначеного у ст. 243 Митного кодексу України), незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг, визначеної п. 181.1 ст. 181 р.V ПКУ, а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством. Водночас зазначимо, що правила, встановлені розділом V ПКУ, для добровільної реєстрації особи як платника ПДВ не змінилися.

Зміни у порядку обміну повідомленнями з державними реєстраторами

З 01.01.2015 набув чинності Закон України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо податкової реформи)» (далі – Закон № 71). Законом № 71 внесені зміни до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців», якими виключено необхідність направлення поштовим відправленням повідомлень, якими обмінюються державні реєстратори та контролюючі органи, якщо такі повідомлення направлені в електронному вигляді у порядку взаємного обміну інформацією з реєстрів Державної реєстраційної служби України та Державної фіскальної служби України. До таких повідомлень відносяться повідомлення, що формуються контролюючими органами при проведенні заходів, пов’язаних з припиненням юридичних осіб (повідомлення за формами №23-ОПП, №24-ОПП, №25-ОПП, №26-ОПП, №27-ОПП, №28-ОПП), та повідомлення про те, що з відповідної дати розпочинається процес проведення спрощеної процедури державної реєстрації припинення юридичної особи шляхом її ліквідації. Також, Законом № 71 передбачено можливість направлення державному реєстратору в електронному вигляді повідомлень про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. № 18-ОПП.

Ігор Білоус: Головний резерв наповнення бюджету, на сьогодні чи не єдиний, – це кошти, виведені з тіні

«Головний резерв наповнення бюджету, на сьогодні чи не єдиний, – це кошти, виведені з тіні, та пожвавлення виробництва завдяки відновленню балансу між потребами бізнесу та інтересами держави, який був повністю зруйнований попередньою владою», – заявив Ігор Білоус під час прес-конференції. Керівник фіскальної служби, зокрема, відзначив, що в умовах війни та втрати територій, що призвели до падіння економіки та зменшення обсягів реалізації, у минулому 2014 році зібрано податків більше, ніж у 2013 році. Така результативність стала можливою завдяки активній боротьбі з тіньовою економікою. Крім того, за словами Ігоря Білоуса, в умовах протистояння зовнішній агресії, яка відображається на економічному стані країни, ДФС зобов’язана швидко реалізовувати нововведення у податковій системі України. «Українське суспільство потребує простих та зрозумілих кроків від влади. Саме одним із них є початок змін у податковій системі України, яка є основою стабільної та успішної європейської країни. Сьогодні ми впроваджуємо лише відкриту, прозору та конструктивну позицію головних фіскальних органів країни, тому що тільки так ми здатні зупинити розхитування економічної стабільності», – наголосив керівник фіскальної служби.

Сьогодні увага максимально сконцентрована на відновленні повного контролю за переміщенням товарів у зоні проведення АТО

З метою забезпечення повного контролю за переміщенням товарів у зоні проведення АТО сьогодні на законодавчому рівні визначені умови для забезпечення чергування працівниками податкової міліції на спеціально обладнаних контрольних пунктах пропуску в’їзду-виїзду спільно з прикордонниками та правоохоронними органами. На сьогодні в зоні АТО визначено 7 транспортних коридорів, на яких будуть розташовані 8 блокпостів. Також з метою координації роботи податківців при штабі АТО створено спеціальну робочу групу за участю фахівців ДФС України. Про ефективність заходів з відновлення контролю та припинення незаконного збуту таких товарів, як вугілля, тютюн та алкоголь дозволяють говорити наступні результати роботи податкової міліції. Тільки за останні 3 місяці 2014 року оперативними підрозділами спільно з прикордонниками та працівниками СБУ та МВС виявлено та вилучено: - понад 3,5 мільйона фальсифікованих пачок цигарок донецького виробництва, вартістю близько 44 мільйонів гривень; - 45 тис. пляшок горілки, що вивозилися із зони АТО, загальною вартістю майже 2 млн. гривень; - 35 залізничних вагонів вугілля вагою 2,4 тис. тон, загальною вартістю майже 4 млн. гривень. Окрім того, з початку 2015 року з незаконного обігу вилучено товарів, які незаконно перевозилися через пункти пропуску у зоні АТО, на суму майже 18 млн. гривень (тютюнових виробів – 270 тис. грн., алкоголю – 1,7 млн. грн., вугілля на суму – 15,5 млн. грн.), зареєстровано 7 кримінальних проваджень.

Представлено нового керівника ГУ ДФС у Харківській області

З 20 січня 2015 року виконання обов’язків начальника Головного управління ДФС у Харківській області покладено на Гагаркіна Михайла Володимировича. Відповідний наказ Державної фіскальної служби України № 160-0  був підписаний 20 січня 2015 року. Новопризначеного керівника представив Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус у відеоселекторному режимі під час проведення наради з регіонами та побажав йому завзяття, ентузіазму та плідної роботи на новій посаді. Також очільник ДФС України повідомив щодо призначення на посаду першим заступником начальника ДФС у Харківській області, який здійснюватиме координацію діяльності підрозділів податкової міліції, Ігоря Репешка. В свою чергу, звертаючись до колективу ДФС області, Михайло Гагаркін відзначив, що готов працювати із справжніми професіоналами, які здатні змінюватись і самі, і змінювати підходи до роботи та працювати з повною віддачею, виправляючи ситуацію в регіоні на краще.

 

У 2014 році ДФС видано майже 1,9 млн. електронних ключів

Протягом 2014 року Акредитованим центром сертифікації ключів ДФС видано майже 1,9 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів. Більшість з них отримали фізичні особи – 1 млн. ключів. У свою чергу, юридичним особам видано 858,1 тис. сертифікатів. Послугами Центру за минулий рік скористались 633,3 тис. клієнтів. У тому числі майже 445 тис. фізичних та 189 тис. юридичних осіб. На сьогодні Центр обслуговує понад 3,2 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів. Надання зазначеної послуги сприяє розвитку електронних сервісів фіскальної служби. Адже за допомогою ключів електронного цифрового підпису, виданих Центром, платники мають змогу звітувати он-лайн не тільки до органів ДФС, а й до органів Державної статистики України та Пенсійного фонду. Нагадаємо, що отримати безкоштовний електронний підпис можна у відділеннях Акредитованого центру сертифікації ключів.

Триває деклараційна кампанія - 2015

З початку 2015 року стартувала кампанія декларування доходів, одержаних протягом 2014 року. Декларації про майновий стан і доходи платники податків повинні подати до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси. Граничний термін для платників, які зобов’язані подавати таку декларацію, –30 квітня 2015 року, які хочуть отримати податкову знижку – 31 грудня 2015 року. При декларуванні доходів у поточному році застосовуються норми та ставки податку на доходи фізичних осіб, які діяли на останній день звітного податкового періоду, тобто на 31 грудня 2014 року. Бланк податкової декларації та порядок її заповнення розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України.

Сплата ЄСВ з 2015 року

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу фізичних осіб-підприємців на те, що з 1 січня 2015 року згідно Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2014 р. №2464-VI  якщо суб’єкти господарювання не отримали доходу (прибутку) суб’єкти господарювання, які обрали для себе загальну систему оподаткування та не отримали доходу у звітному році не зобов’язані за кожен місяць нараховувати ЄСВ. Вони мають право за власним бажанням самостійно визначити базу нарахування, Але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску (абз. 2 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2014 р. № 2464-VI). Тож, згідно норм даного закону у 2015 році суб’єкти господарювання - фізичні особи, які обрали для себе загальну систему оподаткування та не отримували доходу не зобов‘язані сплачувати єдиний внесок за такий період.

Хто звільняється від обов’язку подання декларації?

Відповідно до п. 179.4 ст. 179 Податкового кодексу України платники податку звільняються від обов’язку подання податкової декларації в таких випадках незалежно від виду та суми отриманих доходів платниками податку, які: є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/ або держави станом на кінець звітного податкового року; перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув’язненні на території інших держав станом не кінець граничного строку подання декларації; перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року; перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року.

Сервіс «Пульс»

Сервіс «Пульс» - це гаряча телефонна лінія, на яку за номером телефону: (044) 284-00-07 громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, про можливі корупційні дії з їхнього боку, а також проблеми, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Вищезазначена інформація приймається цілодобово. При наданні інформації бажано назвати своє прізвище, ім’я, по-батькові (посаду, назву суб’єкта господарювання), місце проживання (адресу юридичної особи) та обов’язково зазначити назву органу ДФС, з яким пов’язана подія, коли відбулась подія, прізвище, ім’я, по-батькові працівника органу ДФС, в роботі якого вбачаються протиправні або корупційні дії, та викласти суть проблеми. Про результати розгляду інформації клієнти повідомляються в режимі Call-back (працівник сервісу повідомляє про результати розгляду) невідкладно або протягом 1-3 робочих днів. Якщо інформація потребує додаткового розгляду, то загальний термін її опрацювання не перевищує 15 днів. Результати розгляду анонімної інформації не повідомляються.

Результати роботи сервісу „Пульс” в Західній ОДПІ м. Харкова

За 2014 року на сервіс „Пульс” Західної ОДПІ м. Харкова надійшло 38 звернень (13- безпосередньо до Західної ОДПІ та 25 - до ГУ Міндоходів у Харківській області). Інформація надійшла від громадян – 8, від юридичних осіб - 22, від ФОП – 6 та 2 анонімних звернення. Платники податків звертались на сервіс „Пульс” з питань:

- щодо проблем надання звітності та реєстрації податкових накладних – 10 (26,3% від загальної кількості звернень)

- відмова у видачі свідоцтва платника ПДВ – 7 (18,4% від загальної кількості звернень)

- контрольно – перевірочна робота – 6 (15,8% від загальної кількості звернень)

-  єдиний податок – 3 (7,9% від загальної кількості звернень)

- надання інформації про наявність або відсутність відносно  нього позовних вимог Західної ОДПІ щодо сплати податків та обов`язкових платежів (податковий борг) – 3 (7,9% від загальної кількості звернень)

- зняття з обліку – 2 (5,3% від загальної кількості звернень)

- щодо не виплати заробітної плати та перерахування коштів з заробітної плати – 2 (5,3% від загальної кількості звернень)

- плата за землю – 1 (2,6% від загальної кількості звернень)

- єдиний соціальний внесок – 1 (2,6% від загальної кількості звернень)

- ліцензування – 1 (перенаправлено за належністю) (2,6% від загальної кількості звернень)

- інше – 2 (5,3% від загальної кількості звернень) , а саме:

1 - інформація про отримання чистого листа у конверті від Західної ОДПІ

2 – відмова у наданні відомостей щодо доходів громадянина адвокату.

Повідомлень про корупційні дії працівників Західної ОДПІ м. Харкова не надходило. Необхідно зазначити, що у 2014 році спостерігається тенденція до зменшення звернень на сервіс „Пульс” у порівнянні з відповідним періодом минулого року, а саме: 2013р. – 50 звернень; 2014р. - 38 звернень. З більш детальною інформацію з приводу антикорупційного сервісу «Пульс» можна ознайомитися на сайті ДФС України в розділі «Електронні сервіси».

З 1 січня 2015 року застосовується нова форма податкової накладної

Починаючи з 1 січня 2015 р. платники ПДВ муситимуть застосовувати форму податкової накладної в редакції наказу Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 22 вересня 2014 року № 957» від 14.11.2014 р. № 1129. Попередня редакція форми податкової накладної застосовувалася платниками податків протягом грудня 2014 р. згідно із наказом Мінфіну «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» від 22.09.2014 р. № 957.

 

До уваги суб’єктів господарювання, які використовують РРО

Західна ОДПІ звертає увагу, що з 01 січня 2015 року всі cуб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій зобов’язані подавати до органів фіскальної служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані. Тобто з 01.01.2015 року щоденно в електронному вигляді необхідно подавати не лише Z - звіт, а і кожен фіскальний звітний чек РРО. Зазначені зміни передбачені пунктом 7 статті 3 Закону України від06.07.1995 №265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (зі змінами та доповненнями).

Основні положення податкової реформи

1. Вводиться мораторій на проведення перевірок малого і середнього бізнесу протягом двох років.

2. Підвищується ставка податку для пасивних доходів - процентів, роялті та інвестиційних доходів з 15 до 20%.

3. Для дивідендів, виплачених суб'єктами підприємницької діяльності, які є платниками податку на прибуток, ставка 5%. Для суб'єктів підприємницької діяльності, які не є платниками податку на прибуток - ставка 20%.

4. Не оподатковується податком на нерухоме майно до 60 квадратних метрів для квартири і до 120 квадратних метрів для дому.

5. Залишається також запропоноване Урядом збільшення фінансового результату платника податку на прибуток на 30% вартості товарів за окремими операціями з вилученням норми про обмеження віднесення на витрати товарів, робіт і послуг, придбаних у суб'єктів спрощеної системи оподаткування.

6. Закон також передбачає дію запропонованих Урядом норм щодо безспірного стягнення коштів з рахунків і готівки за самостійно задекларованими платником податкових зобов’язань виключно на перше півріччя поточного року, якщо сума податку перевищує 5000000 гривень і якщо немає узгоджених податкових зобов'язань з боку держави по відношенню до цього платника податку.

7. Зберегти пільговий режим оподаткування для освіти та медицини.

8. Передбачити тестовий режим застосування електронної системи адміністрування ПДВ з 1 лютого по 1 липня 2015 року. Державна фіскальна служба щомісяця на своєму сайті публікує список боржників та суми боргу за всіма податками всіх суб'єктів підприємницької діяльності.

9. Запроваджено податок на розкішні автомобілі - як дизельні, так і бензинові машини з об'ємом двигуна більше 3000 кубічних сантиметрів, в віці до п'яти років.

10. Закон передбачає встановлення ставки акцизного податку з роздрібних продажів пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів і палива в розмірі 5% від обсягу реалізації.

11. Закон передбачає обов'язкове застосування реєстраторів розрахункових операцій з 1 липня 2015 року - фізичними особами-підприємцями, крім тих, хто здійснює діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, з 1 січня 2016 року - фізичними особами-підприємцями, крім тих, хто здійснює діяльність на ринках, продаж товарів у роздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі з 1 січня 2016 року.

Податковий компроміс

Рада ухвалила Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу". Законодавчим актом для реалізації режиму податкового компромісу платникам податків надано певні преференції, а саме: зобов'язань, відсутність юридичної відповідальності (фінансової, адміністративної та кримінальної) за зазначені правопорушення, звільнення від податкових перевірок за уточнені та перевірені податкові періоди у наступних звітних періодах тощо. Законом доповнено розділ XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України новим підрозділом 92, що врегульовує механізм уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток та податку на додану вартість під час застосування процедури податкового компромісу, і яким передбачено: • подання платниками податків за добровільним рішенням уточнених розрахунків податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року; • сплату платником податків при застосуванні процедури податкового компромісу 5% від суми задекларованих або визначених у податковому повідомленні-рішенні податкових зобов'язань; тобто 95% суми відповідного податку будуть вважатися погашеними; • чітку процедуру досягнення податкового компромісу загальною тривалістю до 70 календарних днів. При цьому, загальний термін можливості прийняття рішення платником податків про застосування процедури податкового компромісу складає 90 календарних днів з дня набрання чинності цим законом; • заявницький характер процедури податкового компромісу щодо розміру сплати, видів податків та термінів застосування щодо неузгоджених сум податкових зобов'язань, які знаходяться у процедурах судового та/або адміністративного оскарження та іншими податковими повідомленнями-рішеннями, податкові зобов'язання за якими не узгоджені; • поширення процедури податкового компромісу на випадки, коли у платника податків розпочата документальна податкова перевірка або складено акт на наслідками такої перевірки. У таких випадках платник податків за своїм рішенням може подати уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або податку на додану вартість.

Законом також внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу і Кримінального процесуального кодексів та Кодексу адміністративного судочинства щодо звільнення платників податків від адміністративної та кримінальної відповідальності, а також встановлено можливість застосування процедури примирення сторін в рамках адміністративного судочинства при застосуванні податкового компромісу. Законопроект зареєстровано за №1071-д.

Як здійснюється перереєстрація платника ПДВ

У разі зміни даних про платника ПДВ, які стосуються податкового номера чи найменування (прізвища, імені та по батькові), або місцезнаходження (місця проживання) платника ПДВ, платник ПДВ подає до контролюючого органу, в якому перебуває на обліку, додаткову реєстраційну заяву з позначкою «Перереєстрація». Така заява подається протягом 10 робочих днів, що настають за днем, коли змінилися дані про платника ПДВ. У реєстраційній заяві платник ПДВ зазначає дані станом на дату заповнення заяви, у тому числі критерії, за якими станом на дату заповнення заяви особа відповідає статусу платника ПДВ згідно з розділом V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями. Перереєстрація платника ПДВ здійснюється з дотриманням правил та у строки, визначені для реєстрації платників ПДВ, шляхом внесення відповідного запису до реєстру платників ПДВ. У разі перереєстрації дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою перереєстрації є останній день строку у 5 робочих днів від дня отримання додаткової реєстраційної заяви з позначкою «Перереєстрація». До дати перереєстрації платник ПДВ використовує попередні реквізити податкової реєстрації.

Який термін надання Податкової декларації про майновий стан і доходи у цьому році?

Строки подання декларації про майновий стан і доходи встановлені Податковим кодексом України. Зокрема, фізичні особи – платники податку на доходи фізичних осіб надають декларацію за звітний податковий рік до 1 травня року, що настає за звітним. В такий же термін подають декларацію фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, наприклад, приватні нотаріуси, адвокати. Фізичні особи – підприємці, які здійснювали у звітному році підприємницьку діяльність за «загальною» системою оподаткування надають податкову декларацію про майновий стан і доходи протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року. Слід також зазначити, що платники податку на доходи, які бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки, мають право надати податкову декларацію про майновий стан і доходи включно по 31 грудня наступного за звітним податкового року.

Право на податкову знижку: скористайся до кінця року

„Право на податкову знижку мають громадяни, які в 2013 році отримували дохід у вигляді заробітної плати та: сплачували за навчання закладам вищої освіти, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом, страхували себе або членів своєї сім’ї, оплачували допоміжні репродуктивні технології, всиновлювали дітей або понесли витрати у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу. Цим правом можна скористатися до кінця 2014 року”, – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Податкова знижка – це документально підтверджені витрати фізичної особи, резидента України, який не є суб’єктом господарської діяльності, понесені ним на протязі звітного періоду, на які законодавчо дозволено зменшити суму загального оподатковуваного доходу такого платника, отриманого у вигляді заробітної плати. Податкова знижка не може перевищувати суми загального оподатковуваного доходу такого платника. Громадяни, які бажають скористатися такою знижкою мають подати до податкових органів за місцем реєстрації річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та копії підтверджуючих документів. Якщо платник податку не скористається правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Сплата авансових внесків та подання декларації з податку на прибуток у 2015 році

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” (далі – Закон №71), який опубліковано в спецвипуску газети „Голос України” від 31 грудня 2014 року №254. Відповідно до Закону № 71-VIII у січні - грудні 2015 року та січні - травні 2016 року платники зобов’язані сплачувати щомісячні авансові внески з податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року, тобто ті, у яких дохід за 2014 рік дорівнює або перевищує 10 млн. грн. При цьому суму щомісячних авансових внесків за березень - травень 2016 року слід обчислювати у розмірі не менше 1/12 нарахованої суми податку на прибуток підприємств за 2014 звітний (податковий) рік. З червня 2016 року щомісячні авансові внески з податку на прибуток потрібно платити платникам цього податку, якщо річний дохід від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, за останній річний звітний (податковий) період дорівнює або перевищує 20 млн. грн. крім новостворених, виробників сільськогосподарської продукції, інститутів спільного інвестування, неприбуткових установ (організацій). Дванадцятимісячний період починатиметься з червня і триватиме по травень наступного року. При цьому у разі, якщо платник податку буде збитковий за підсумками першого кварталу, це не відмінятиме необхідність сплати авансових внесків, як було передбачено у редакції пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України до 1 січня 2015 року. Строк подання декларації з податку на прибуток починаючи з декларації за 2015 рік – до 1 червня року, наступного за звітним (податковим) роком. У 2015 році платникам податку на прибуток податкові декларації за звітний 2014 рік слід подавати протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а саме не пізніше 02 березня 2015 року. Якщо платник податку на прибуток подавав податкові декларації з податку на прибуток за І квартал, півріччя, 9 місяців 2014 року, то річну податкову декларацію слід подати протягом 40 днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) року, а саме не пізніше 9 лютого 2015 року.

За 2014 рік землевласники Харківщини поповнили місцеві бюджети майже на 660,7 млн.грн.

Це на 11,3 млн.грн. більше ніж у 2013 році. Вагому частку надходжень у вигляді плати за землю – 550,5 млн. грн. сплатили власники земельних ділянок, часток (паїв) та землекористувачі з числа юридичних осіб. Решту суми - 110,2 млн.грн. - фізичні особи- підприємці та звичайні громадяни. За словами фахівців податкового відомства регіону, зазначеного збільшення надходжень з плати за землю вдалося досягти, насамперед, завдяки сумлінності у сплаті податків власників землі та землекористувачів Харківської області. Разом із тим, спільні зусилля фахівців державних податкових інспекцій, органів місцевого самоврядування та виконавчої влади у частині проведення звірок, теж сприяють повноті залучення до оподаткування орендарів земельних ділянок державної та комунальної власності. Так, внаслідок вжитих заходів кількість орендарів – платників зросла на 1 000 осіб, а додаткові річні платежі за землю від цих новачків склали 5,7 млн. гривень. В ГУ Міндоходів нагадують, що власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. У разі припинення права власності або права користування земельною ділянкою, плата за землю сплачується за фактичний період перебування землі у власності або користуванні у поточному році.

В Західній ОДПІ м. Харкова відбувся семінар для платників Ленінського та Жовтневого районів

Про особливості подачі податкової звітності за 2014 рік; новації, впроваджені Законом України «Про внесення змін до податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік» розповідали під час кущового семінару, який відбувся за ініціативи ГУ Міндоходів у Харківській області в актовій залі Центру обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова. Відкриваючи семінар, заступник начальника Західної ОДПІ Дмитро Сагун, наголосив на важливості проведення роз'яснювальної роботи державних органів щодо дії податкових новацій з 1 січня 2015 року, щоб допомогти платникам зорієнтуватися у діючому законодавстві та детально роз’яснити їм нововведення та зміни. Також у семінарі прийняли участь фахівці інформаційно-комунікаційного управління ГУ Міндоходів у Харківській області та Західної ОДПІ м. Харкова, директор Харківської філії державного підприємства „Сервісно-видавничий центр Міністерства доходів і зборів України” Надія Ланова та генеральний директор Центру економічних досліджень та управлінського консультування «Консульт», к.е.н. Борис Юровський. В ході семінару податківці повідомили присутнім, що з 1 січня 2015 року кількість податків і зборів скорочено з 22 до 11 та про основні напрями податкової реформи. Зокрема стосовно податків, які надходитимуть до місцевого бюджету: про трансформацію груп єдиного податку (замість 6-ти груп тепер 4), збільшення граничного розміру доходу, який дозволяє перебувати на спрощеній системі оподаткування та зменшення ставок для 3-ї групи, запровадження нового 5-ти відсоткового податку за роздрібний продаж підакцизних товарів. Також увагу учасників семінару акцентували на тому, що стартувала Кампанія декларування доходів громадян, отриманих ними у 2014 році, та запросили відвідати податкові інспекції і виконати свій конституційний обов’язок. Генеральний директор Центру економічних досліджень та управлінського консультування «Консульт» Борис Юровський розповів учасникам семінару про нові правила сплати авансів з податку на прибуток та подання декларації, основні аспекти електронного адміністрування ПДВ, новації в адмініструванні ЄСВ та ПДФО, сплату військового збору у 2015 році. На завершенні семінару податківці відповіли на запитання платників податків.

Податок на майно

У зв’язку із змінами, внесеними Законом України № 71-VІІІ від 28.12.2014 до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи) 1 січня 2015 року кількість податків в Україні скоротилась до 11. При цьому окремі із введених податків структурно мають декілька складових, зокрема, податок на майно належить до місцевих податків та складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку та плати за землю. Зазначимо, що податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки (ст. 266 Податкового кодексу) кардинально змінено. З 1 січня 2015 року податком оподатковується крім житлової нерухомості також і нежитлова нерухомість. У зв’язку з цим, п. 14.1.129 доповнено переліком об’єктів, що відносяться до нежитлової нерухомості (14.1.129 1). Це будівлі готельні, офісні, торгові центри, бази та склади, будівлі підприємств побутового обслуговування, гаражі, будівлі промислові та склади, господарські (присадибні) будівлі, до яких належать сараї, хліви, гаражі, літні кухні, майстерні, вбиральні, погреби, навіси, котельні, бойлерні, трансформаторні підстанції та інші. Разом з цим, змінено перелік об’єктів які не є об’єктом оподаткування (пп. 266.2.2 Податкового кодексу). Так, не є об’єктом оподаткування, зокрема, об'єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб'єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках, будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств, будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності, об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств. Платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі. Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об'єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см.  Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування. Земельний податок як і раніш регулюється ст. 269-287 Податкового кодексу, орендна плата – ст. 288. Основні зміни полягають у тому, що: збільшена ставка земельного податку у 3 рази, крім сільськогосподарських угідь (зміни до п. 274.1 Кодексу); зменшено кількість пільг земельного податку для юридичних осіб (зміни до ст.282 Кодексу); звільнені від земельного податку земельні ділянки, надані для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення діяльності релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку (зміни до ст.283 Кодексу). Звертаємо увагу, що плата за землю в 2015 році справляється відповідно до вимог підпункту 12.3.5 пункту 12.3 статті 12 Податкового кодексу із застосуванням ставок земельного податку 2014 року, з урахуванням коефіцієнта індексації 1,249.

Увага! Платники податків можуть прийняти рішення про застосування податкового компромісу

Загальний термін, протягом якого платник може прийняти таке рішення та подати уточнюючий розрахунок або заяву, становить 90 календарних днів з дня набрання чинності Законом України від 25.12.2014 року № 63-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу», тобто з 17 січня 2015 року. Протягом зазначеного періоду платники за бажанням можуть подати до органів Державної фіскальної служби України уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року, в яких визначити суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств та/або суму завищення податкового кредиту з ПДВ. Процедура досягнення податкового компромісу триває не більше ніж 70 календарних днів з дня, наступного за днем подання уточнюючого розрахунку. При застосуванні процедури податкового компромісу платник повинен сплатити 5% від суми задекларованих або визначених у податковому повідомленні-рішенні податкових зобов'язань. При цьому інші 95% такої суми вважаються погашеними, а штрафні санкції та пеня не нараховуються. Законом також внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального і Кримінально-процесуального кодексів та Кодексу адміністративного судочинства щодо звільнення платників податків від адміністративної та кримінальної відповідальності, а також встановлено можливість застосування процедури примирення сторін в рамках адміністративного судочинства при застосуванні податкового компромісу.

Харківські податківці про зміни у сплаті ЄСВ під час брифінгу

Про актуальні питання та зміни в нарахуванні й сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування розповіли представникам регіональних ЗМІ співробітники ГУ ДФС у Харківській області. Як відзначив начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Сергій Благий, з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 № 77 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України про реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці» та проінформував присутніх щодо введених цим законом змін. Так, податківець детально зупинився на актуальному питанні, яке нещодавно викликало неабияке обговорення громадськості - сплаті єдиного соціального внеску фізичними особами підприємцями на загальній системі оподаткування за місяці, в яких не отримано дохід. Сергій Благий відзначив, що фізичним особам підприємцям на загальній системі оподаткування дано право, у разі їх бажання, самостійно визначати базу нарахування ЄСВ. Тобто, такі платники з метою збереження страхового стажу в році або в якомусь місяці, коли не одержувався дохід, можуть самостійно, у разі необхідності, визначити базу нарахування ЄСВ та здійснити платіж. При цьому, сума сплаченого ЄСВ повинна бути не менше мінімального страхового внеску та не більше максимального. Тобто, сплата ЄСВ за відсутності доходу - це не обов'язок, а право. Також Сергій Благий звернув увагу присутніх на ще одному важливому питанні – зокрема на тому, що при нарахуванні штатному найманому працівникові заробітної плати менше мінімальної, єдиний соціальний внесок буде розраховуватися з розміру мінімальної заробітної плати, а це становитиме – 422 грн. на сьогоднішній день. По завершенню заходу податківець відповів на чисельні запитання журналістів та надав окремі роз’яснення.

Чи можливо надати Податкову річну декларацію поштою?

„Річна податкова декларація про майновий стан і доходи подається до органу Державної фіскальної служби в один із таких способів на вибір громадянина: - особисто громадянином або уповноваженою на це особою; - надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення. Також декларацію можливо надати засобами електронного зв'язку в електронній формі”, - повідомляє заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

 

Громадянин України виїжджає за кордон на постійне місце проживання. Чи необхідно такому громадянину надавати декларацію про майновий стан і доходи?

Так, громадянину необхідно надати податкову декларацію. Платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов'язані подати до територіального органу Державної фіскальної служби податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду. Орган Державної фіскальної служби протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов'язаний перевірити визначене податкове зобов'язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов'язань. Зазначена довідка подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур. 

Як здійснюється обрання або перехід на спрощену систему оподаткування фізичною особою - підприємцем?

Відповідно до п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) обрання або перехід на спрощену систему оподаткування здійснюється відповідно до п.п. 298.1.1 - 298.1.4 ст. 298 ПКУ. Згідно з п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 ПКУ для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву. Заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів: 1)особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3)засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; 4)державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». Підпунктом 298.1.2 п. 298.1 ст. 298 ПКУ визначено зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці, які до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, вважаються платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація. Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої - шостої груп, вважаються платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації. Відповідно до п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання, зазначеного в абзаці першому п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ, може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ст. 291 ПКУ. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності». При цьому якщо суб’єкт господарювання протягом календарного року, що передує року обрання спрощеної системи оподаткування, самостійно прийняв рішення про припинення фізичної особи - підприємця, то при переході на спрощену систему оподаткування до розрахунку доходу за попередній календарний рік включається вся сума доходу, отриманого такою особою в результаті провадження господарської діяльності за такий попередній календарний рік.

 Чи існують обмеження щодо кількості видів діяльності, які зазначаються у реєстрі платників єдиного податку?

На підставі поданої фізичною особою - підприємцем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування. Тобто ПКУ не передбачено обмежень для фізичних осіб - підприємців першої та другої груп щодо кількості видів діяльності, які можуть бути внесені до реєстру платників єдиного податку.

 Послуги, які надаються Інформаційно-довідковим департаментом ДФС

ІДД надає інформаційно-довідкові послуги з питань оподаткування, державної митної справи, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на ДФС, а також щодо роботи Акредитованого центру сертифікації ключів. Відповіді на запитання платників податків з усіх регіонів України надаються за багатоканальним телефонним номером 0-800-501-007 (безкоштовно із стаціонарних телефонів). Режим роботи Інформаційно – довідкового департаменту з 8 год.00 хв. до 20 год.00 хв. щоденно, крім суботи та неділі. Скористатися послугою можна за адресою http://zir.sfs.gov.ua або через веб-портал Державної фіскальної служби України («Інформаційно - довідковий ресурс»).

 Про звернення на сервіс «Пульс»

Сервіс «Пульс», на який в телефонному режимі надходять звернення платників податків та громадян, функціонує за принципом call-back, тобто працівники Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України не тільки приймають звернення від платників, але й повідомляють їх про результати перевірки та вжиті заходи щодо вирішення питань. Нагадаємо, сервіс «Пульс» працює цілодобово: в робочий час інформацію про корупційні та інші неправомірні дії приймають працівники ІДД ДФС України, в неробочий час – інтерактивний автовідповідач. Телефонний номер „Пульсу”: (044) 284-00-07.

У який термін видається документ, що засвідчує реєстрацію ФО у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, у разі внесення змін (втрати, пошкодження)

Відповідно до п. 70.9 ст. 70 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями та п. 10 розд. VII Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (далі – Положення), затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 № 779, за зверненням фізичної особи, її законного представника або уповноваженої особи контролюючий орган видає документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (далі – Державний реєстр), за формою, наведеною у додатку 3 до Положення, відповідно до порядку, визначеного Положенням (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті). У такому документі зазначається реєстраційний номер облікової картки платника податків. Документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, надається протягом п’яти робочих днів з дня звернення фізичної особи, її законного представника або уповноваженої особи до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи, або за місцем отримання доходів, або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування. Внесення змін до Державного реєстру та окремого реєстру Державного реєстру здійснюється протягом п’яти робочих днів від дня подання Заяви до контролюючого органу за місцем проживання фізичної особи. У разі звернення до контролюючого органу за місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування строк внесення змін до Державного реєстру може бути продовжено до десяти робочих днів (п. 5 розд. ІХ Положення). Фізичні особи - громадяни України, які не мають постійного місця проживання в Україні або тимчасово перебувають за межами населеного пункту проживання, отримання доходів, місцезнаходження іншого об’єкта оподаткування, можуть звернутися за отриманням документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, до будь-якого контролюючого органу. У такому разі строк видачі документа може бути продовжено до десяти робочих днів. Фізичні особи - іноземці та особи без громадянства отримують документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, у територіальних органах ДФС України, зазначених у п. 2 розд. VII Положення.

 

Працюючий на підприємстві пенсіонер не звільняється від сплати єдиного внеску 

Сплата єдиного внеску на обов’язкове державне соціальне страхування (далі - ЄВ) регулюється Законом України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464). Згідно п. 2 частини 1 ст. 4 Закону № 2464 працівники, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, в інших юридичних особах, утворених відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання є платниками ЄВ. Платники ЄВ зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати і сплачувати ЄВ (п.1 частина 2 ст. 6 Закону № 2464).

 Сума орендної плати не оподатковується військовим збором

Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, зокрема у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються платнику у зв'язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами. Оскільки під об'єктом оподаткування військовим збором слід розуміти дохід, який нараховується платнику податків у зв'язку з відносинами трудового найму на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та цивільно-правових договорів, сума доходу нарахованого у вигляді орендної плати, що виплачується суб'єктом господарювання за договором оренди нерухомого чи рухомого майна фізичній особі, не є об'єктом оподаткування військовим збором. Правові відносини про найм (оренду) визначено главою 58 Цивільного кодексу, згідно якої за договором найму (оренди) наймодавець передає наймачеві майно у користування за плату на певний строк, за користування якого з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.

З 2015 року діятимуть нові критерії для відшкодування ПДВ

Затверджено новий Порядок визначення відповідності платника податку на додану вартість критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ. Мінфін наказом від 14.11.2014 р. №1128 затвердив Порядок визначення відповідності платника податку на додану вартість критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість. У зв'язку з цим, втрачає чинність, наказ Міністерства доходів і зборів від 10 грудня 2013 року №781. Так, критерії оцінки платника ПДВ, відповідність яким надає такому платнику ПДВ право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування сум ПДВ, побудовані на аналізі даних його звітних показників та наявної податкової інформації. Мінфін встановив 5 таких критерій (раніше - 8), а саме: 1) платники ПДВ, які не перебувають у судових процедурах банкрутства;  2) платники ПДВ, включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, стосовно яких у реєстрі відсутні записи про відсутність підтвердження відомостей; відсутність за місцезнаходженням (місцем проживання) тощо; 3) платники податку мають необоротні активи, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує у три рази суму ПДВ, заявлену до відшкодування , та: здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка (питома вага яких протягом попередніх дванадцяти послідовних звітних податкових періодів (місяців) сукупно становить не менше 40 відсотків загального обсягу поставок (для платників ПДВ з квартальним звітним періодом - протягом попередніх чотирьох послідовних звітних періодів), або здійснили інвестиції в необоротні активи у розмірах не менше ніж 3 мільйони гривень протягом останніх 12 календарних місяців; 4) платники податку не мають податкового боргу; 5) великий платник податків не декларував від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток за підсумками останнього звітного (податкового) року. Визначення відповідності платника ПДВ зазначеним критеріям проводиться в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності. Зокрема, встановлено, що відшкодування інвестору (оператору) за угодою про розподіл продукції здійснюється без застосування затверджених критеріїв на отримання автоматичного бюджетного відшкодування. Наказ набирає чинності з 1 січня 2015 року.

Реєстрація платників ПДВ : з 19 листопада по-новому

Затверджено нове Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість. З 19.11.2014 року набуло чинності нове Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. №1130. Положенням визначено порядок: - реєстрації платників ПДВ; - анулювання реєстрації платників ПДВ; - ведення реєстру платників ПДВ; - присвоєння індивідуального податкового номера платника ПДВ; - оприлюднення даних з Реєстру; - перереєстрації платників ПДВ; - ведення документації при реєстрації / анулюванні реєстрації платників ПДВ; - формування і надання витягів та довідок з Реєстру. Окремо встановлено, що обов'язковій перереєстрації не підлягають платники ПДВ, внесені до реєстру платників податку на додану вартість до набрання чинності нового Положення. Окрім того, з 1 червня 2014 року вважається анульованою ПДВ-реєстрація платників, які станом на 31 травня 2014 року перебували на обліку в контролюючих органах Криму або Севастополя. Відновлення реєстрації кримських платників ПДВ проводитиметься після евакуації на іншу територію України або внаслідок завершення строку тимчасової окупації.

Про податкові перевірки з 2015 року

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ внесені зміни також в порядок проведення контролюючими органами перевірок суб`єктів господарювання. Разом з цим законодавчо введено цілу низку обмежень щодо проведення перевірок. Зупинимось детальніше на деяких з них. Зокрема, Законом України № 71-VІІІ встановлено, що у 2015 та 2016 роках перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців з обсягом доходу до 20 мільйонів гривень за попередній календарний рік контролюючими органами здійснюються виключно з дозволу Кабінету Міністрів України, за заявкою суб’єкта господарювання щодо його перевірки, згідно з рішенням суду або згідно з вимогами Кримінального процесуального кодексу України. Зазначене обмеження не поширюється: з 1 січня 2015 року на перевірки суб’єктів господарювання, що ввозять на митну територію України та/або виробляють та/або реалізують підакцизні товари, на перевірки дотримання норм законодавства з питань наявності ліцензій, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, єдиного соціального внеску, відшкодування податку на додану вартість; з 1 липня 2015 року на перевірки платників єдиного податку другої і третьої (фізичні особи - підприємці) груп, крім тих, які здійснюють діяльність на ринках, продаж товарів у дрібнороздрібній торговельній мережі через засоби пересувної мережі, за винятком платників єдиного податку, визначених пунктом 27 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Транспортний податок з 1 січня 2015 року

Платниками податку з нового року є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль. Для фізичних осіб податок обчислюється контролюючим органом (ДФС) на підставі даних, які до 1 квітня 2015 року надаються органами внутрішніх справ. Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку з транспортних засобів, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом до 1 липня звітного року за місцем проживання (реєстрації) платника. Фізичні особи сплачують податок протягом 60 днів від дня вручення податкового повідомлення-розв'язку за місцем реєстрації транспортних засобів. Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Юридичні особи сплачують податок авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом.

Новації в оподаткуванні доходів фізичних осіб 

Відповідно до Податкового кодексу України (ПК), платниками податку на доходи фізичних осіб є особи, які отримують доходи з джерел походження в Україні й іноземні доходи. Особи, що мають статус податкових агентів, також зобов’язані своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок із доходу, який виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати та за її рахунок. Із 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи)» від 28.12.2014 № 71-VІІІ, яким встановлено такі ставки ПДФО: 15% — якщо база оподаткування для місячного оподатковуваного доходу не перевищує 10-кратний розмір мінімальної заробітної плати (тобто 12 180 грн.); якщо ж база оподаткування в календарному місяці перевищує 10-кратний розмір мінімальної зарплати, то до суми такого перевищення застосовується ставка 20 % (раніше було 17%). До доходу в розмірі до 120 мінімальних зарплат буде застосовуватися ставка 15 %; понад 120 розмірів мінімальної заробітної плати —20 %. Також вводиться оподаткування так званих пасивних доходів, зокрема, дивідендів, процентів, роялті. Зокрема, ставки податку на пасивні доходи до бази оподаткування встановлюються у таких розмірах: 20 % — для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються ІСІ; 5 % — для доходів у вигляді дивідендів по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами—платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційних сертифікатах, які виплачуються інститутами спільного інвестування). Норму підпункту 169.1.1 ПК, згідно з яким розмір податкової соціальної пільги дорівнює 100% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць) (розд. XIX ПК), перенесено на 1 січня 2016 року.

Нові штрафні санкції за неподання звітності та несплату ЄСВ

З 1 січня 2015 року змінено норми Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», якими регулюється порядок  застосування органами фіскальної служби штрафних санкцій. Так, за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності з ЄСВ застосовується штраф у розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170 грн); за ті самі дії, вчинені платником ЄСВ, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, — у розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1020 грн). Окрім цього, збільшено розмір штрафів, зазначених у п.п. 2 і 3 ч. 11 ст. 25 цього Закону. Відтак за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску — до 20% (замість 10%) своєчасно не сплачених сум, а у випадку донарахування органом фіскальної служби або платником своєчасно не нарахованого ЄСВ — до 10% (замість 5%) зазначеної суми за кожен повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50% суми донарахованого єдиного внеску. Дані зміни визначені Законом України від 28.12.2014 р. № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці».

У минулому році на «Пульс» звернулися понад 6 тис. заявників

Протягом минулого року на антикорупційний сервіс ДФС «Пульс» звернулися понад 6 тис. заявників, що на 2,5 відс. більше, ніж у 2013 році. Розгляд 98 відс. звернень вже завершено, заявники поінформовані про прийняті рішення та вжиті заходи. Як і раніше, популярною серед заявників залишається податкова тематика – різним аспектам оподаткування та стосунків з податковими органами присвячено 75,8 відс. від загальної кількості звернень. Митної справи стосувалися, відповідно, 24,2 відс. заяв. Найбільше платників податків турбували питання організації роботи ДФС та її територіальних органів, саме з цього приводу подані 30,5 відс. звернень на «Пульс». Майже 29 відс. платників вирішили за допомогою сервісу проблеми, які виникли при поданні електронної звітності та реєстрації податкових накладних. На затримку митного оформлення товарів поскаржилися 16,2 відс. громадян. Перевірок суб’єктів господарювання стосувалося 6,8 відс. звернень, реєстрації платником ПДВ – 3,9 відс., роботи ЦОПів – 2,9 відс. Про корупційні дії працівників ДФС повідомили 4,9 відс. заявників.

Кожному платнику податків – електронний кабінет

Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної фіскальної служби України залишається створення сприятливих умов для ведення бізнесу та запровадження нових електронних сервісів. Зокрема, одним з таких сервісів є електронний кабінет платника. Електронний кабінет платника − це персональне автоматизоване робоче місце платника податків, доступ до роботи в якому здійснюється з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету, шляхом автентифікації з використанням електронного цифрового підпису та авторизації такого платника.

Електронний сервіс «ЗІР» допоможе розібратися у податковому законодавстві

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР» дозволяє здійснювати пошук інформації по певному податку, напрямку чи діяльності. Окрім цього, електронний сервіс працює з використанням ключових слів та шляхом перегляду інформації за певні періоди. Цей електронний сервіс позитивно впливає на забезпечення представників бізнесу та громадян своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією та сприяє впровадженню державної інформаційної політики.

Упередження схем мінімізації податкових зобов’язань

Західна ОДПІ м. Харкова закликає ретельно перевіряти своїх контрагентів, щоб не потрапити у «податкові ями». Не наносити збитків собі та державі! Інформацію щодо негативного впливу на діяльність суб’єктів підприємницької діяльності розміщено на офіційних сайтах ДФС України www.sfs.gov.ua та ГУ Міндоходів у Харківській області kh.sfs.gov.ua .

Електронні сервіси ДФС забезпечують комфортні умови для звітування

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує платникам, що для комфортного звітування на веб-порталі Державної фіскальної служби України розміщені електронні сервіси «Електронна звітність» та «Електронний кабінет платника податків». Завдяки цим сервісам можна сформувати, перевірити та надіслати до ДФС податкову звітність, дистанційно перевірити розрахунки з бюджетом, дізнатися про терміни сплати податків, а також іншу корисну інформацію.

Єдине вікно подання електронної звітності

На офіційному сайті Державної фіскальної служби України www.sfs.gov.ua можна завантажити Програмне забезпечення «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до "Єдиного вікна подання електронної звітності"» для формування звітності до Пенсійного Фонду України, Державної служби статистики України до ДФС України, а також накладання електронного цифрового підпису та шифрування електронних документів (дослідна експлуатація). Існує необхідність постійного оновлення системи. Оновлення програми виходять майже щомісяця в зв’язку з затвердженням нових форм і версій документів, виправленням помилок або доопрацюванням програмного забезпечення.

Про електронну звітність

Державна фіскальна служба України забезпечує приймання електронних звітів, створених у затвердженому форматі та підписаних за допомогою надійних засобів електронного цифрового підпису, без огляду на те, за допомогою якого саме програмного продукту було створено такий звіт. Платники податків самостійно визначаються із вибором програмного забезпечення по формуванню та подачі звітності в електронному вигляді. Можливо використання власних програмних продуктів або провідних розробників бухгалтерських програм.

Порядок зняття з податкового обліку приватних підприємців

У зв’язку з законодавчими змінами стосовно процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців, Міністерство фінансів України своїм наказом від 14.11.2014 р. №1127 затвердив зміни до Порядку обліку платників податків і зборів, які уточнюють та доповнюють процедуру зняття з податкового обліку приватних підприємців, які припинили діяльність. Як і раніше, підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є повідомлення про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем, а також відомості відповідної реєстраційної картки. Оновлений Порядок передбачає, що після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності, а контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України. Також, встановлено, що фізична особа зобов’язана в установлені строки подати відповідному контролюючому органу податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності та забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності. Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції 17 листопада 2014 р. за N1453/26230 та набрав чинності 19 листопада 2014 року у зв'язку з його опублікуванням у газеті "Урядовий кур'єр" від 19.11.2014 N215.

 Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області