Інформує податкова

В Центральній ОДПІ м. Харкова слова подяки ветеранам служби

Напередодні свята Дня вшанування пенсіонерів і ветеранів податкової служби України, який щорічно відзначається 30 жовтня, начальник Центральної ОДПІ м. Харкова Юрій Зайцев зустрівся з колишніми колегами, які своєю наполегливою та багаторічною працею створювали, розбудовували та зміцнювали податкову службу України.

«Щиро вітаємо вас з цим святом! Дякуємо за все, що ви зробили за роки своєї роботи в службі. Запевняємо, що ми не розгубили ваших здобутків. Завдяки саме вам – Фахівцям з великої літери, які на підмостках формували засади податкової служби, ми продовжуємо накопичувати професійний досвід, навички і традиції, виховуємо командний дух», - зазначив Юрій Зайцев у своєму привітанні.

Порядок зняття з обліку фізичних осіб-підприємців

Як зауважив начальник Центральної ОДПІ м. Харкова, Юрій Зайцев, порядок зняття з обліку у контролюючих органах юридичних осіб, їх відокремлених підрозділів та самозайнятих осіб визначений розділом XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 зі змінами та доповненнями, що зареєстрований в Міністерстві юстиції України від 29.12.2011 №1562/20300 (далі – Порядок №1588). Відповідно до підпункту 1 пункту 11.22 розділу XI Порядку №1588 підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки.

Згідно підпункту 6 пункту 11.22 розділу XI Порядку №1588 після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.

Фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності

«Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

Контролюючий орган може призначити та провести документальну перевірку такої фізичної особи - платника податків за наявності підстав та з урахуванням строків давності, передбачених Податковим кодексом України», - зауважив очільник  Центральної ОДПІ Юрій Зайцев.

           Зняття з обліку платників єдиного внеску фізичних осіб-підприємців здійснюється згідно з розділом IV Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 03.12.2014 № 1553/26330 (далі - Порядок №1162).

Процедури зняття з обліку платника єдиного внеску у контролюючому органі розпочинаються у разі надходження від державного реєстратора відомостей 

Відповідно до пункту 8 розділу IV Порядку №1162 процедури зняття з обліку платника єдиного внеску у контролюючому органі розпочинаються у разі надходження від державного реєстратора відомостей про проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця із зазначенням номера та дати внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру. Після отримання від державного реєстратора відповідних відомостей керівник контролюючого органу приймає рішення про проведення чи непроведення позапланової документальної перевірки щодо правильності нарахування та сплати єдиного внеску.

Рішення про непроведення перевірки платників єдиного внеску може бути прийнято керівником контролюючого органу

Рішення про непроведення перевірки платників єдиного внеску може бути прийнято керівником контролюючого органу за наявності з 01 січня 2011 року або з перевіреного контролюючими органами періоду після цієї дати одночасно таких умов:платником єдиного внеску подана вся передбачена Законом звітність з нульовими показниками;

платником єдиного внеску у визначеному періоді не використовувалась праця фізичних осіб;у контролюючому органі відсутня інформація щодо нарахування (виплати) платнику єдиного внеску доходів, які є базою нарахування єдиного внеску; у платника єдиного внеску відсутня заборгованість зі сплати єдиного внеску; Платник єдиного внеску (фізична особа - підприємець) знімається з обліку після проведення перевірки (у разі її проведення), здійснення остаточного розрахунку зі сплати єдиного внеску та закриття інтегрованих карток. Датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників.

Митне оформлення особистих речей громадян, які переїжджають на постійне місце проживання в Україну

Харківська митниця ДФС інформує громадян, які переїжджають на постійне місце проживання в Україну.

При ввезенні (пересиланні) на митну територію України громадянами звільняються від оподаткування митними платежами товари, особисті речі,  призначені для забезпечення звичайних повсякденних потреб громадянина та початкового облаштування, що ввозяться (пересилаються) громадянами у зв’язку з переселенням на постійне місце проживання в Україну протягом шести місяців з дня видачі документа, що підтверджує право громадянина на постійне проживання в Україні, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі цього документа громадянин проживав на території країни, з якої він прибув, не менше трьох років, а саме: -транспортні засоби (далі – ТЗ) особистого користування, автомобілі та інші моторні засоби, мотоцикли, мопеди   у кількості однієї одиниці на кожного громадянина, який досяг 18-річного віку, за умови документального підтвердження того, що до дня видачі документа, що підтверджує право на постійне проживання в Україні, громадянин був власником (або співвласником) такого ТЗ не менше одного року, а ТЗ перебував за ним на постійному обліку (реєстрації) у відповідних реєстраційних органах країни постійного місця попереднього проживання громадянина не менше одного року, якщо даний ТЗ підлягає реєстрації в цій країні; причепи у кількості однієї одиниці на кожного повнолітнього громадянина за умови одночасного ввезення з транспортними засобами особистого користування; особисті речі – одяг, білизна, взуття, що мають суто особистий характер, особисті прикраси, товари особистої гігієни, мобільні телефони у кількості не більше двох штук, переносні персональні комп’ютери у кількості не більше двох штук, один фотоапарат, одна кіно-, відеокамера та інші товари, визначені статтею 370 Митного кодексу України.

Підтвердженням права на здійснення митного оформлення товарів та транспортних засобів зі звільненням від оподаткування, є такі документи та відмітки в них:

для громадян України, які переселяються на постійне місце проживання в Україну:

а) паспорт громадянина України для виїзду за кордон зі штампом «Постійне проживання», проставленим й анульованим відповідним підрозділом міграційної служби, або з відміткою про анулювання напису «Постійне проживання», засвідченого гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина (для громадян України, які раніше виїхали за межі України тимчасово та подали клопотання про залишення на постійне проживання за кордоном), та відмітками про дату поставлення та зняття з постійного консульського обліку, засвідченими гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина або анульованою відміткою про дату поставлення на постійний консульський облік, засвідченою гербовою печаткою консульської установи України в країні попереднього проживання такого громадянина;

б) паспорт громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні (може бути відсутнім при перетині митного кордону України);

для іноземців та осіб без громадянства, які переселяються на постійне місце проживання в Україну:

а) паспортний документ іноземця та особи без громадянства на право виїзду за кордон з імміграційною візою на постійне проживання в Україні, виданою закордонним дипломатичним представництвом або консульською установою України, та/або копія дозволу на імміграцію в Україну;

б) посвідка на постійне проживання в Україні (може бути відсутньою при перетині митного кордону України);

в) відмітка у паспортному документі іноземця та особи без громадянства на право виїзду за кордом про наявність дозволу на постійне проживання, (може бути відсутня при перетині митного кордону України);

для осіб, які набули громадянства України за територіальним походженням:

а) паспортний документ іноземця та особи без громадянства з відомостями, що підтверджують факт переселення на постійне місце проживання в Україну (при перетині митного кордону України);

б) паспорт громадянина України з відміткою про реєстрацію місця проживання в Україні (відсутній при перетині митного кордону України);

в) копія паспортного документа іноземця та особи без громадянства з відомостями, що підтверджують факт переселення на постійне місце проживання.

Сплата земельного податку за паї, передані в оренду єдиннику

            Відповідно до п. 281.3 ст. 281 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) від сплати земельного податку звільняються на період дії єдиного податку четвертої групи власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.Водночас п. 292 прим. 1.1 ст. 292 прим. 1 ПКУ визначено, що об’єктом оподаткування для платників єдиного податку четвертої групи є площа сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) та/або земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ), що перебуває у власності сільськогосподарського товаровиробника або надана йому у користування, у тому числі на умовах оренди.У п. 292 прим. 1.3 ст. 292 прим. 1 ПКУ передбачено, що підставою для нарахування єдиного податку платникам четвертої групи є дані державного земельного кадастру та/або дані з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.Згідно із ст. 125 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III зі змінами та доповненнями (далі – ЗКУ) право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки, об’єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п.п. 288.2, 288.3 ст. 288 ПКУ). Отже, фізичні особи – власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) звільняються від сплати земельного податку за земельні частки (паї), що передані в оренду платнику єдиного податку четвертої групи на підставі договору оренди.

Зустрічайте! Нова форма декларації про доходи!

                Міністерство фінансів України наказом від 15.09.2016 р.№821 (зареєстрований в Мін'юсті 11.10.2016 р.) виклав у новій редакції:

 - форму податкової декларації про майновий стан і доходи;

- інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи.

Наказ набере чинності з 31 грудня 2016 року.

Затверджено перелік товарів, на вартість яких на період АТО не проводиться коригування фінрезультату

        Кабмін постановою від 26.10.2016 р. № 758 затвердив Перелік товарів, виконаних робіт, наданих послуг за кодами згідно з Державним класифікатором продукції та послуг ДК 016:2010, вартість яких на період проведення антитерористичної операції включається до інших витрат звичайної діяльності або на вартість яких не проводиться коригування фінансового результату до оподаткування.

До цього переліку входять:

 • спеціальні засоби індивідуального захисту,
 • технічні засоби спостереження,
 • лікарські засоби,
 • засоби особистої гігієни,
 • продукти харчування,
 • предмети речового забезпечення, які добровільно передані Збройним Силам, іншим утвореним відповідно до

Як оподатковуються ПДФО доплати, надбавки, премії

Заробітна плата для цілей оподаткування – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Згідно із п. 2.2 р. 2 Інструкції №5, до фонду додаткової заробітної плати відносяться доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством, премії, пов’язані з виконанням виробничих завдань і функцій.

Інші  заохочувальних та компенсаційних виплати – винагороди та премії

До інших заохочувальних та компенсаційних виплат включаються винагороди та премії, які мають одноразовий характер, компенсаційні та інші грошові й матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми. Заробітна плата, згідно пп. «є» пп. 14.1.54 ПКУ, відноситься до доходів з джерелом їх походження з України і є об’єктом оподаткування відповідно до пп. 163.1.2 ПКУ. Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ.

Якщо нарахування фонду оплати праці здійснюються за попередній період, зокрема у зв’язку з уточненням кількості відпрацьованого часу, виявленням помилок, вони відображаються у фонді оплати праці того місяця, у якому були здійснені нарахування. Таким чином, доплати, надбавки і премії, які нараховуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму, включаються до складу заробітної плати платника податку і підлягають оподаткуванню у тому місяці, в якому здійснені нарахування.

З 4 листопада діятиме електронний реєстр ТТН на переміщення спирту і алкоголю

Нагадаємо, що ще у 2015 році Кабмін вніс зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв (Постанова КМУ від 28.10.2015 р. №864).

Як зазначено у документі, Постанова набере чинності через рік з дня її опублікування. Дата публікації – 04.11.2015 р. в "Урядовому кур'єрі" 11/2015. Таким чином, 4 листопада 2016 року ця Постанова набере чинності.

Що змінюється?

          З 4 листопада товарно транспортні накладні (далі – ТТН) на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв можна буде формувати в електронній формі з використанням електронного цифрового підпису за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення, який адміністратор реєстру безоплатно надаватиме суб’єктам господарювання.

Після складення товарно-транспортних накладних ЕЦП накладаються на них у такому порядку:

 - перший - електронний цифровий підпис бухгалтера або особи, відповідальної за облік відвантажених матеріальних цінностей,

 - другий - електронний цифровий підпис керівника або особи, на яку покладено відповідні обов'язки,

 - третій - електронний цифровий підпис, що є аналогом відбитка печатки (за наявності).

Для надання права підпису товарно-транспортних накладних зазначеним особам суб'єкт господарювання подає контролюючому органу за місцем реєстрації посилені сертифікати відкритих ключів електронного цифрового підпису таких осіб.

Підтвердженням факту реєстрації товарно-транспортних накладних у Реєстрі є наявність квитанції в електронній формі.

Відпустки "сумісникам": коротко про головне від Держпраці

Що таке сумісництво?

Робота за сумісництвом регулюється такими нормативно-правовими актами:

Кодекс законів про працю України,

постанова КМУ від 03.04.1993 р. №245 «Про роботу за сумісництвом працівників державних підприємств, установ і організацій»,

- Положення про умови роботи за сумісництвом працівників державних підприємств, установ, організацій, затверджене наказом Мінпраці, Міністерства юстиції, Міністерства фінансів від 28.06.1993 р. № 43,

Закон України від 24.03.1995 р. №108/95-ВР «Про оплату праці»,

Закон України від 15.11.1996 р. №504/96-ВР «Про відпустки».Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору на одному або одночасно на декількох підприємствах, в установах, організаціях, якщо інше не передбачене законодавством, колективним договором або угодою сторін (стаття 21 КЗпП).

Отже, виконання працівником, крім основної, іншої регулярної оплачуваної роботи на умовах трудового договору у вільний від основної роботи час на тому самому або іншому підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи за наймом вважається сумісництвом.

Право на відпустки у "сумісників"

             Відповідно до статті 2 Закону «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. Сумісники, крім відпустки за основним місцем роботи, мають право отримати її і на роботі за сумісництвом.Відпустка на роботі за сумісництвом надається одночасно з відпусткою за основним місцем роботи (пункт 3 Постанова №245 та Положення № 43).Згідно з п. 6 ст. 10 Закону «Про відпустки» щорічні відпустки повної тривалості надаються сумісникам до настання шестимісячного терміну безперервної роботи у перший рік роботи на даному підприємстві та за їх бажанням  одночасно з відпусткою за основним місцем роботи. У разі якщо тривалість відпустки, наданої підприємством, на якому працівник працює за сумісництвом, менша ніж тривалість відпустки за основним місцем роботи, йому відповідно до п. 14 ст. 25 Закону України «Про відпустки» за його бажанням в обов’язковому порядку надається відпустка без збереження заробітної плати на термін до закінчення відпустки за основним місцем роботи.

Правила визначення доходу за попередній рік у разі переходу з 1 січня на "спрощенку"

            Як начадав начальник Центральної ОДПІ Юрій Зайцев, суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий перехід можливий лише один раз протягом календарного року. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл. 1 р. XIV ПКУ. Крім того, такий перехід може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ПКУ. Отже, у разі прийняття підприємцем рішення про перехід на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року заява до контролюючого органу подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового року разом із розрахунком доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування. Дохід за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, визначається на момент подання заяви із врахуванням запланованої суми отримання доходу, за період що залишився до кінця року після подання заяви.

Виправляємо помилки у додатку 5 до декларації з ПДВ

Як зазначила заступник начальника Центральної ОДПІ Олена Губарєва, виправлення помилок, у додатку 5 до декларації з ПДВ «Розшифровки податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (Д5)» (далі – Розшифровка), які не вплинули на числові показники декларації, проводиться шляхом подання Уточнюючого розрахунку, до якого додається Розшифровка з відміткою «Уточнюючий». При цьому:

 • до графи 4 уточнюючого розрахунку переносяться показники декларації, Розшифровка до якої уточнюється,
 • до графи 5 – всі відповідні показники декларації з урахуванням виправлених помилок (відповідають показникам з графи 4),
 • графа 6 не заповнюється.

Виправлення помилок у записах по контрагентах у Розшифровках проводиться способом коригування.

 Для виправлення неправильно вказаного індивідуального податкового номеру контрагента (далі – ІПН) (покупця або постачальника) в уточнюючій Розшифровці:

1) повторюється помилковий запис ІПН, а вартісні показники вказуються зі знаком «-» (тобто сторнуються);

2) вказується правильний запис за операціями з контрагентом за звітний (податковий) період, за який виправляються помилки повністю (включаючи вартісні показники);

3) підсумковий рядок «Усього за звітний період» не заповнюється.

У разі необхідності зменшити/збільшити обсяг постачання та суму ПДВ

У разі необхідності зменшити/збільшити обсяг постачання та суму ПДВ, задекларованих за операціями з одним контрагентом, та відповідно, збільшити/зменшити їх за операціями з іншим контрагентом, в уточнюючій Розшифровці:

1) відображаються суми уточнення у розрізі контрагентів (зі знаком «+» відображаються не в повній мірі задекларовані суми за операціями з контрагентом, зі знаком «-» – зайво задекларовані суми за операціями з контрагентом);

2) підсумковий рядок «Усього за звітний період» не заповнюється.

За необхідності зменшити обсяг постачання та суму ПДВ

За необхідності зменшити обсяг постачання та суму ПДВ в рядку «Інші» в розрізі умовних ІПН та доповнити у зв’язку з цим Розшифровку новим записом для платника податку – покупця в уточнюючій Розшифровці:

1) операції з платником податку - покупцем за звітний період записуються повністю (включаючи вартісні показники);

2) в рядку «Інші» в розрізі умовних ІПН обсяг постачання та сума ПДВ зменшується, сума уточнення зазначається зі знаком «-» (сторнується);3) підсумковий рядок «Усього за звітний період» не заповнюється.

Якшо потрібно скоригувати обсяг постачання та суму ПДВ

Якшо потрібно скоригувати обсяг постачання та суму ПДВ в рядку «Інші» в розрізі умовних ІПН та доповнити не в повній мірі відображені (зайво вказані) суми за операціями для платника податку - покупця в уточнюючій Розшифровці:

1) зазначається сума уточнення збільшення або зменшення обсягу постачання та суми ПДВ за операціями з платником податку - покупцем зі знаком «+» або «-»;

2) в рядку «Інші» в розрізі умовних ІПН обсяг постачання та сума ПДВ уточнюється (збільшується або зменшується) зі знаком «+» або «-»;

3) підсумковий рядок «Усього за звітний період» не заповнюється.

Виправлення помилок, допущених у Розшифровках, які потребують уточнень показників у складі декларації з ПДВ за будь-який наступний період

Виправлення помилок, допущених у Розшифровках, які потребують уточнень показників у складі декларації з ПДВ за будь-який наступний період, проводиться шляхом подання Уточнюючого розрахунку, до якого додається уточнююча Розшифровка у розрізі контрагентів.

При цьому вартісні показники як Розшифровки, так і Уточнюючого розрахунку відображаються на суму уточнення (збільшення або зменшення) з відповідним знаком.

Правила визначення доходу за попередній рік у разі переходу з 1 січня на "спрощенку"

Ольга Дикань, заступник начальника  Центральної ОДПІ нагадує, що суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий перехід можливий лише один раз протягом календарного року.

До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл. 1 р. XIV ПКУ.Крім того, такий перехід може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ПКУ.Отже, у разі прийняття підприємцем рішення про перехід на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року заява до контролюючого органу подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового року разом із розрахунком доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування. Дохід за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, визначається на момент подання заяви із врахуванням запланованої суми отримання доходу, за період що залишився до кінця року після подання заяви.

Електронний документообіг з контролюючими органами: оприлюднено проект договору та Порядку

Проект наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку електронного документообігу з контролюючими органами» (завантажити) розроблено задля нормативно-правового врегулювання електронного документообігу. Зокрема, врахування вимог постанови КМУ від 22.07.2016 р. №468 «Про внесення змін до Типової інструкції з діловодства у центральних органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих органах виконавчої влади» та відповідно до Податкового кодексу УкраїниЦивільного кодексу України, законів України «Про електронні документи та електронний документообіг»«Про електронний цифровий підпис»«Про інформацію»«Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах»«Про телекомунікації».

Проектом Наказу затверджується:

- порядок електронного документообігу з  контролюючими органами;

- форма Договору про електронний документообіг.Основною метою підготовки акта є визначення основних організаційно-правових засад електронного документообігу між суб’єктами електронного документообігу. 

Супроводження електронного документообігу між суб’єктами електронного документообігу буде здійснювати ДФСУ.

Дія наказу поширюватиметься на  юридичних осіб, фізичних осіб, податкових агентів, контролюючих органів, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, які створили електронний документ.

У разі його прийняття, наказ набере чинності через місяць з дня його офіційного опублікування, але не раніше 1 січня 2017 року.

Гроші за товар, оплачений платіжною карткою, можна повернути готівкою

                Нацбанк у листі від 12.10.2016 р. №57-0002/84778 нагадує, що гроші, сплачені за товар, повертаються споживачеві у день розірвання договору. Якщо ж такої можливості немає - в інший строк за домовленістю сторін, але не пізніше, ніж протягом семи днів.У разі реалізації продукції поза торговельними або офісними приміщеннями (зокрема, через мережу Інтернет) продавець (виконавець) повинен повернути сплачені гроші без затримки не пізніше 30-ти днів з моменту повідомлення споживачем про розірвання договору. Споживач має право не повертати продукцію або результати роботи чи послуги до моменту повернення йому сплаченої ним суми грошей.

Оскільки Законом "Про захист прав споживачів" не визначено способу повернення коштів за повернутий товар, який був придбаний з використанням платіжної картки, то, на думку НБУ, повернення коштів може здійснюватися як у безготівковій, так і в готівковій формі.

Демобілізований підприємець не є роботодавцем: що з річною звітністю та сплатою ЄСВ?

    Фізособи-підприємці, у тому числі платники єдиного податку, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються від виконання своїх обов’язків, передбачених п. 2 ст. 6 Закону про ЄСВ, якщо вони не є роботодавцями, зокрема: від своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати ЄСВ та подання звітності до органу доходів і зборів.

Підставою для такого звільнення є:

- заява ФОП;

- копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації.

Вони подаються до органу доходів і зборів ФОП протягом 10 днів після її демобілізації або після закінчення її лікування (реабілітації).

Отже, мобілізовані підприємці звільняються від своєчасного та в повному обсязі нарахування, обчислення і сплати ЄСВ з першого календарного дня місяця призову на військову службу під час мобілізації платника до останнього календарного дня місяця, в якому платника було демобілізовано або завершено його лікування (реабілітацію).

Демобілізовані підприємці звільняються від подання звітності до органу доходів і зборів за період мобілізації

          При цьому мобілізовані підприємці не позбавлені права після демобілізації або після закінчення лікування (реабілітації) самостійно визначити базу нарахування ЄВ за весь період мобілізації, сплатити ЄСВ і відповідно відобразити такі зобов’язання у звіті.

Що підготував нам листопад: законодавчі зміни

1) Нюанси індексації зарплати у листопаді

           Оскільки індекс споживчих цін за серпень 2016 року становить 99,7%, що  менше 103%, то   проведення індексації у листопаді 2016 року буде здійснюватись на величину приросту ІСЦ, визначеного для липня 2016 року. 

2) З листопада подаємо звіт з ЄСВ (додаток 4) за оновленою формою!

           18 жовтня набрав чинності Наказ Мінфіну від 07.09.2016 р. №813, яким внесено зміни до Порядку складання звіту з ЄСВ та Інструкції про нарахування ЄСВ. Внаслідок зазначених змін, подавати звіт з ЄСВ (додаток 4) потрібно буде за оновленою формою. Оскільки Наказ №813 опубліковано у жовтні, то вперше відзвітувати про ЄСВ за новою формою роботодавці повинні за жовтень 2016 року у листопаді. Про це ми писали тут і тут, а податківці підтвердили у роз'ясненні тут.

3) 1 листопада - останній день для подання документів для отримання у 2017 році компенсації оплати додаткової відпустки чорнобильцям

          Для отримання у 2017 році компенсації у межах бюджетної програми КПКВК 2501200 «Соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» підприємства повинні надати до 1 листопада 2016 року управлінню праці та соціального захисту населення пакет документів. 

4) З 1 листопада офіційний курс гривні буде розраховуватися по-новому

Нацбанк постановою від 13.10.2016 р. №391 удосконалив методологію розрахунку офіційного курсу гривні до долара США, на основі якого обраховується офіційний курс гривні і до інших іноземних валют. Крім того, регулятор оновив переліки валют для щоденного та щомісячного встановлення офіційного курсу гривні до іноземних валют.  

5) З листопада сплачувати за послуги з опалення можна у розстрочку

1 листопада набрала чинності постанова КМУ від 19.10.2016 р. №744,  якою Уряд надав можливість споживачам сплачувати за послуги з опалення у розстрочку. 

6) З 1 листопада українці можуть оформити ID-паспорти

Як перебачено Постановою КМУ від 26.10.2016 р. №745, з 1 листопада паспорт громадянина України буде виготовлятися тільки у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

7) 1 листопада запрацював новий інструмент контролю закупівель в системі ProZorro - проект DoZorro

DoZorro є платформою, учасник якої може дати зворотній зв’язок державному замовнику чи постачальнику, обговорити та оцінити умови закупівлі, проаналізувати закупівлі окремого державного органу чи установи, а також підготувати та подати офіційне звернення до контролюючих органів. 

8) Продовжено мораторій на продаж землі

2 листопада набере чинності Закон від 06.10.2016 р. №1669-VIII «Про внесення змін до розділу X «Перехідні положення» Земельного кодексу України щодо продовження заборони відчуження сільськогосподарських земель», який був ухвалений Верховною Радою 6 жовтня та підписаний Президентом 28 жовтня.

 9) Зміни у системі держреєстрації прав на нерухоме майно

2 листопада набере чинності Закон від 06.10.2016 р. № 1666-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення державної реєстрації прав на нерухоме майно та захисту прав власності". 

10) Нові форми КОРО та зміни у порядку застосування РРО

4 листопада 2016 року набере чинності наказ Мінфіну від 23.09.2016 р. №837, яким внесено зміни до: 

наказу Мінфіну від 14.06.2016 р. №547 "Про затвердження порядків щодо реєстрації реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій", 

Порядку реєстрації та застосування РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги);

Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій. 

11) Нові типові форми з обліку та списання основних засобів для бюджетників

Мінфін наказом від 13.09.2016 р.  № 818 затвердив нові типові форми з обліку та списання основних засобів суб’єктами державного сектору та Порядок їх складання, які наберуть чинності 4 листопада. Більше про це тут>>

12) З 4 листопада діятиме електронний реєстр ТТН на переміщення спирту і алкоголю

Нагадаємо, що ще у 2015 році Кабмін вніс зміни до Порядку ведення Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв (Постанова КМУ від 28.10.2015 р. №864).

Як зазначено у документі, Постанова набере чинності через рік з дня її опублікування. Дата публікації - 04.11.2015 р. в "Урядовому кур'єрі" 11/2015. Таким чином, з 4 листопада 2016 року ТТН на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв можна буде формувати в електронній формі з використанням ЕЦП за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення, який адміністратор реєстру безоплатно надаватиме суб’єктам господарювання. 

 9 листопада - граничний термін подання звітності за III квартал 2016 року, а саме:

декларації з податку на додану вартість;

розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. №1 ДФ);

декларації з податку на прибуток  - за новою формою!!! 

фінансової звітності платниками податку на прибуток, що звітують щокварталу. Все про складання цієї звітності - читайте в аналітиці>>

звіту про суми податкових пільг;

декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами;

розрахунку частини чистого прибутку держпідприємствами;

розрахунку оподатковуваного прибутку та податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі складення відокремленого балансу фінансово-господарської діяльності - нова форма!!! розрахунку податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7 - нова форма!!! 

декларації платника єдиного податку — фізособи — підприємця (3-ї групи спрощеної системи);

декларації платника єдиного податку — юрособи (3-ї групи спрощеної системи);

декларації з екологічного податку;

декларації збору за місця для паркування транспортних засобів;

декларації туристичного збору;

декларації з рентної плати ;

Також до 9 листопада слід подати алкогольно-тютюнову звітність за жовтень 2016 року.

 14) 18 листопада - граничний термін сплати податкових зобов’язань за III квартал 2016 року

 • податку на додану вартість;
 • податку на прибуток підприємств*;
 • частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями за результатами фінансово-господарської діяльності;
 • екологічного податку;
 • єдиного податку підприємцями та юрособами 3-ї групи спрощеної системи;
 • єдиного податку за ставкою 15% підприємцями 1-ї та 2-ї групи спрощеної системи в разі перевищення доходу «спрощенця» згідно з декларацією;
 • рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин;
 • рентної плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин;
 • рентної плати за спеціальне використання води;
 • рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів;
 • збору за місця для паркування транспортних засобів;
 • туристичного збору.

Унормовано питання видачі паспортів громадянина України нового зразка

             Кабмін постановою від 26.10.2016 р. №745 вніс зміни до постанови КМУ від 25.03.2015 р. №302 “Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення паспорта громадянина України” .

Зокрема, зразки та технічний опис бланка паспорта у формі картки та Порядок його оформлення видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, знищення приведені до вимог Закону № 1474-VIII.

Крім того, паспорт громадянина України тепер буде:

 • видаватися центрами надання адміністративних послуг;
 • виготовлятися з 1 листопада 2016 року тільки у формі картки, що містить безконтактний електронний носій;
 • видаватися кожному громадянину України, який досяг 14-тирічного віку;
 • оформлюватися для осіб, які не досягли 18-тирічного віку, на чотири роки, а особам, які досягли 18-річного віку, - на кожні 10 років;
 • містити інформацію про податковий номер (реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків) або повідомлення про відмову від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків.

Центральна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області