Литовські митники допоможуть Україні з реформами

1 вересня 2015 року відбулася зустріч голови Державної фіскальної служби Романа Насірова з делегацією Митного департаменту при Міністерстві  фінансів Литовської Республіки. Її візит до відомства в рамках надання технічної допомоги українській митниці триватиме до кінця поточного тижня. На зустрічі йшлося про заходи, що сприятимуть вирішенню низки актуальних питань, що стоять перед ДФС, зокрема в частині визначення митної вартості, повноцінного запровадження інституту уповноваженого економічного оператора. „Наша мета – не наздоганяти європейські країни, а шляхом постійного вдосконалення діяльності служби застрибнути на ту сходинку розвитку, де вони знаходяться зараз”, - підкреслив Роман Насіров. Очікується, що співпраця з Литвою буде особливо плідною за напрямами боротьби з корупцією і приведення стандартів роботи української митниці до європейських, а також запровадження електронних сервісів. При цьому основним завданням у сфері протидії корупції українські фіскали вбачають максимальну електронізацію різних сервісів. У свою чергу, заступник генерального директора Митного департаменту при Міністерстві фінансів Литовської Республіки Альгіс Цибулскас запевнив, що литовська сторона прагне бути якомога більш корисною для українських колег, адже Україна за останні роки дуже змінилася і має всі шанси стати успішною європейською державою.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Управління власної безпеки ГУ ДФС у Харківській області викрило хабарників

Неправомірну вигоду в розмірі 50 тис. грн. отримала група з керівників та працівників Індустріальної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області. У серпні поточного року Індустріальною ОДПІ м. Харкова розпочато проведення перевірки діяльності одного з підприємств Харківщини, під час якої виявлено порушення трудового законодавства, за що передбачались фінансові санкції в розмірі 500 тис. грн. У подальшому, один із заступників начальника Індустріальної ОДПІ, начальник управління та ревізор-інспектор цієї інспекції почали вимагати з підприємства за не відображення в акті перевірки виявлених порушень неправомірну вигоду в розмірі 10% від суми штрафу - 50 тис. грн. За вказаним фактом органами прокуратури внесені відомості до ЄРДР та розпочато кримінальне провадження за ч.3 ст.368 КК України. 31.08.2015, завдяки налагодженій співпраці, Управлінням власної безпеки та органами військової прокуратури після отримання неправомірної вигоди податківці затримані на «гарячому» у порядку ст.208 КПК України. Вирішується питання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та відсторонення від посад.

За 8 місяців мешканці Харківщини сплатили до бюджету держави майже 12 млрд. грн. податків та зборів

В Головному управлінні ДФС у Харківській області повідомили, що протягом січня-серпня забезпечено збір 11,8 млрд. грн. платежів до бюджетів усіх рівнів, що на 4,4 млн. грн. більше ніж за відповідний період минулого року. Темп росту збору платежів до відповідного періоду минулого року склав 158,4 %. Так до Зведеного бюджету надійшло: ПДВ – 1 293,9 млн.грн., або 104,3 відс. (плюс 53,7 млн.грн.) від індикативу та 119,6 відс. (плюс 212,3 млн.грн.) від минулорічного показника; Податку на прибуток – 687,7 млн.грн., або 127,6 відс. від доведеного завдання, бюджет додатково отримав 148,8 млн.грн. та 104,1 відс. (плюс 27,0 млн.грн.) від минулорічного показника; Податку на доходи фізичних осіб – 2 553,1 млн.грн., або 111,6 відс. від доведеного завдання (плюс 266,4 млн.грн.) та 117,3 відс. (плюс 377,4 млн.грн.) від минулорічного показника. За серпень до бюджетів усіх рівнів надійшло – 1,5 млрд.грн., що на 438,8 млн. грн. більше ніж за серпень 2014 року. Темп росту збору платежів до відповідного періоду минулого року склав 141,8 відсотка. При цьому, до Державного бюджету за січень-серпень мобілізовано 8,1 млрд.грн., що на 3,9 млрд. грн. (або на 90,2%) більше ніж за січень-серпень минулого року. За серпень до Державного бюджету - 924,4 млн.грн., що на 335,7 млн. грн. або на 57,0 % більше ніж за серпень минулого року. Значну увагу в податковій службі області приділяють наповненню місцевих бюджетів, кошти з яких направляються на розвиток міста і області та забезпечення благополуччя мешканців Слобожанщини. Так, до місцевого бюджету за 8 місяців поточного року надійшло 3,7 млрд. грн., що на 15,8 % або на 505,0 млн. грн. більше минулорічного показника. Індикативний показник ДФС України виконано на 115,6 %, додатково отримано 499,4 млн. грн. За серпень до Місцевого бюджету - 564,0 млн.грн., що на 103,1 млн. грн. або на 22,4 % більше ніж за серпень минулого року. Індикативний показник ДФС України виконано на 119,5 %, додатково отримано 92,2 млн. грн. Основним джерелом надходження до місцевого бюджету є податок на доходи фізичних осіб. За січень-серпень 2015 року фактично надійшло 1,9 млрд. грн. цього податку. Індикативний показник забезпечено на рівні 111,6 %, понад завдання до бюджету надійшло 195,9 млн. гривень.

З 1 вересня — новий етап підвищення цін на алкогольні напої

Із 1 вересня 2015 року розпочнеться новий етап підвищення цін на алкоголь. Це передбачає постанова КМУ «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957» від 17.06.2015 р. № 426, згідно з якою підвищуються розміри мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв. Ціна підвищувалася у 2 етапи: 1) перше подорожчання алкоголю розпочалося із 11 липня 2015 року (із набранням чинності Постановою № 426); 2) друге — із 1 вересня 2015 року. Нагадаємо, 1 липня пиво в Україні прирівняли до алкогольних напоїв, таким чином заборонивши реалізовувати через дрібнороздрібну торговельну мережу (кіоски, палатки тощо).

За фіскальним чеком покупець може перевірити легальність касового апарату продавця

Державна фіскальна служба запровадила новий електронний сервіс, за допомогою якого громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість отримати інформацію, чи зареєстрований конкретний реєстратор розрахункових операцій (РРО) в органах ДФС. Так, наприклад, будь-який громадянин, придбавши товар в магазині, за отриманим фіскальним чеком може перевірити чи зареєстрований в органах ДФС касовий апарат, на якому продавцем товарів або послуг був роздрукований цей фіскальний чек. У свою чергу, суб’єкт господарювання завдяки сервісу, зокрема, може отримати дані щодо фіскальних номерів РРО, найменування суб’єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові), дату реєстрації, номер останньої книги обліку розрахункових операцій (КОРО), зареєстрованої на такий РРО та дати її реєстрації тощо. Також запроваджений електронний сервіс містить інформацію про зареєстровані суб’єктами господарювання книги обліку розрахункових операцій. Користувач сервісу також може отримати інформацію щодо фіскальних номерів РРО та КОРО, реєстрацію яких скасовано за заявою суб’єкта господарювання або з ініціативи органів ДФС. Сервісом можна скористатися на офіційному порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) у розділах «Інформація про РРО» та «Інформація про книги ОРО».

Центр обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова цьогоріч надав близько 11 тисяч послуг

За 8 місяців цього року Центр обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова надав 10822 адміністративних послуг суб’єктам господарювання та громадянам. При цьому, найбільш актуальною стала послуга з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб-платників податків. Зокрема, за вказаний період часу працівниками ЦОП відвідувачам надано 3935 таких послуг. Не менш популярною залишається послуга з видачі довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами ДФС – платники отримали 554 таких довідок Також фахівцями  Центру обслуговування платників за січень-серпень цього року надано відвідувачам 1932 послуг з реєстрації книги обліку розрахункових операцій, 477 з реєстрації реєстратора розрахункових операцій та надано 907 витягів з реєстру платників єдиного податку.

До уваги сільськогосподарських підприємств - платників ПДВ!

Платникам податку на додану вартість, які провадять діяльність у сфері сільського господарства (лісового господарства або рибальства) та згідно зі статтею 209 розділу V Податкового кодексу обрали спеціальний режим оподаткування (декларації 0121-0123), та у яких з моменту подання останньої декларації змінилися реквізити спеціального рахунку або які подають вказану декларацію вперше, необхідно подати декларації з податку на додану вартість за серпень 2015 року (або за перший звітний період) з достовірними актуальними реквізитами спеціального рахунку. Зокрема, платники повинні вказати № спецрахунку, дані банку/органу, в якому відкрито рахунок (найменування, ЄДРПОУ, МФО). Реквізити спеціального рахунку обов’язково вказуються при позитивному або нульовому значенні рядка 25.2 декларацій 0121-0123. Надання достовірних та актуальних реквізитів спеціального рахунку є умовою перерахування на такі рахунки коштів з додаткових рахунків в системі електронного адміністрування податку, відкритих платникам відповідно п.200¹.2 ст.200¹ Податкового кодексу України та призначених для перерахування коштів на їх спеціальні рахунки в установах банків та/або органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Перерахування здійснюється за реквізитами такого спеціального рахунку платника, який зазначений  у податковій звітності з податку на додану вартість.

Увага! Платникам єдиного податку

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що відповідно до вимог статті 296 Податкового кодексу України фізичні особи — підприємці, платники єдиного податку ведуть книгу обліку доходів. Форму та порядок заповнення книги затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. за № 579. Даним наказом встановлено дві форми книги обліку доходів. Тож платники єдиного податку першої та другої груп, а також третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, щоденно за підсумками робочого дня відображають лише суми отриманих доходів. Ті ж платники єдиного податку, які є платниками ПДВ ведуть книгу обліку доходів та витрат. Обидві форми книги ведуться за вибором платника податку в паперовому або в електронному вигляді. Книга зберігається у платника податку протягом 3 років після закінчення звітного періоду, в якому здійснено останній запис. Дані книг заповнюються у гривнях з копійками та в подальшому використовуються платниками податку для заповнення податкової декларації.

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує правила прийняття працівника на роботу

Відповідно до норм Постанови від 17 червня 2015 року № 413"Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу", повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску, за формою, визначеною Постановою, до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором одним із таких способів: - засобами електронного зв'язку з використанням електронного цифрового підпису відповідальних осіб відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу та електронного підпису; - на паперових носіях разом з копією в електронній формі; - на паперових носіях, якщо трудові договори укладено не більше ніж із п'ятьма особами. Додатково повідомляємо, що повідомлення про прийняття працівника на роботу, надані до територіальних органів Державної фіскальної служби не за місцем обліку роботодавця або не за встановленою формою, вважаються такими, що не подавалися.

Щодо заповнення платіжних документів

З 01.09.2015 набирає чинності наказ Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, яким затверджено Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (далі – Порядок). У Порядку наведено алгоритм і приклади заповнення поля «Призначення платежу» платіжного доручення. З повним текстом Порядку Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.minrd.gov.ua). Наказ Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 № 609 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів» втрачає чинність.

Співробітники фіскальної служби Харківщини продовжують освітню роботу серед майбутніх підприємців

Цього разу фахівці ГУ ДФС у Харківській області взяли участь у семінарі, який відбувся в Консалтинговому центрі при Харківській обласній службі зайнятості. Під час семінару громадянам – майбутнім підприємцям податківці розповіли про порядок застосування спрощеної системи оподаткування. Так, слухачі отримали відповіді на низку запитань стосовно алгоритму відкриття та ведення підприємницької діяльності, а також особливостей спрощеної системи. Громадяни активно цікавились розмірами ставок єдиного податку та термінами його сплати, правильністю заповнення звітів та порядком їх надання до податкових інспекцій. Особливістю сьогоднішнього заходу стала участь в ньому представників діагностичної місії ПРООН в Харківській області. Німецькі представники не лише ознайомилися з роботою Консталтингового центру, але й поспілкувалися з учасниками заходу. Наприкінці семінару починаючі підприємці подякували фахівцям фіскальної служби  за цікаву інформацію, адже податкові знання можуть стати у нагоді їм найближчим часом та допоможуть зорієнтуватись у веденні бізнесу.

Набрав чинності закон щодо зменшення податкового тиску на платників податків

З 1 вересня 2015 року набрав чинності Закон України від 17.07.2015 №655-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків". Цим Законом Міністерству фінансів передано повноваження із надання узагальнюючих податкових консультацій з обов'язковим їх оприлюдненням на офіційному сайті відомства. Контролюючим та іншим державним органам забороняється використовувати акт перевірки як основу для висновків про відносини платника податків із контрагентами у разі, якщо платникові за результатами здавання акту не вручене податкове повідомлення-рішення. За наявності письмового звернення платника податків, замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка. Згідно із Законом, тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, платникам податків з обсягом доходів або операцій до 20 млн. грн. штрафи, нараховані на суми податкового зобов'язання, які платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення, скасовуються протягом 10 днів із дня сплати податкового зобов'язання. Також платникам дозволено не нараховувати пеню при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання впродовж 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.

Електронні сервіси ДФС України для платників податків у системі електронного адміністрування ПДВ

Електронні сервіси ДФС України для платників податків у системі електронного адміністрування ПДВ - це сервіси, які надають можливість платникам податків отримувати інформації з системи електронного адміністрування податку на додану вартість. На сьогодні платникам податків пропонується 10 електронних сервісів ДФС України, які надають можливість платникам податків отримати інформацію стосовно: відомостей з Єдиного реєстру податкових накладних; реквізитів рахунку та відомостей про стан рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ, на яку він має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних; суми збільшення, на яку платник має право зареєструвати в ЄРПН податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних;  виданих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих з порушенням граничного терміну реєстрації за запитуваний період; операцій з системи електронного адміністрування ПДВ та інші. Повну інформацію щодо переліку зазначених сервісів ДФС України та кодів форм, за якими платники податків можуть отримати інформацію з системи електронного адміністрування ПДВ, розміщена на офіційному порталі ДФС України за електронною адресою: www.sfs.gov.ua.

Яким чином необхідно оподатковувати подарунок працівнику?

Відповідно до пп. «е» пп. 164.2.17 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 ПКУ) у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку. Якщо вартість подарунка перевищує 609 грн. (пп. 165.1.39 ПКУ) слід утримувати податок на доходи за ставкою 15 % (20 %). Базою для нарахування податку на доходи буде вартість незарплатного подарунка, розрахована за звичайною ціною. При цьому: при сплаті податку на доходи з негрошового подарунка слід застосовувати натуральний коефіцієнт, визначений згідно з п. 164.5 ПКУ (1,176471 – якщо ставка податку на доходи 15 %, або 1,25 – при ставці 20 %). Згідно з пп. 168.1.4 ПКУ якщо оподатковуваний дохід надається у негрошовій формі, то податок на доходи сплачується (перераховується) до бюджету протягом банківського дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

Школи та дитячі садки звільнено від сплати податку на нерухомість та податку на землю

Верховною Радою України 17 липня 2015 року прийнято Закон України № 654-VІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення сприятливих умов для надання освітніх послуг дошкільними та загальноосвітніми навчальними закладами недержавної форми власності». Законом виключені з об’єктів оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг. Також дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади незалежно від форми власності і джерел фінансування звільнено від сплати земельного податку. поряд з цими освітніми закладами від сплати земельного податку звільнено заклади культури, науки, освіти, охорони здоров’я, соціального захисту, фізичної культури ат спорту, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів. Згідно з Прикінцевими положеннями Закону № 654 він набирає чинності з першого числа місяця, наступного за місяцем його опублікування. Оскільки цей Закон опубліковано в газеті «Голос України» 11.08.15 (№ 146), то його норми почнуть працювати з 1 вересня 2015 року. Тобто починаючи з 1 вересня 2015 року зазначені у Законі № 654 заклади не повинні нараховувати та сплачувати до місцевого бюджету податок на нерухомість та земельний податок відповідно.

Новий порядок включення підприємств (установ, організацій) до неприбуткових

Порядок ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру встановлює Кабінет Міністрів України. До затвердження нового Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій, діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом МФУ № 37 від 24.01.13. Для включення до нового Реєстру діє правило:  якщо установчі документи неприбуткових організацій на день набрання чинності Законом України від 18.03.2015 р. №263-ІІІ (набрав чинності з 10.04.2015 р.) відповідають новим вимогам формування їх установчих документів, то вони включаються до нового Реєстру, - якщо не відповідають, - то необхідно до 1 січня 2017 року привести установчі документи у відповідність із змінами та у цей самий строк подати копії таких документів до фіскального органу. У разі не приведення установчих документів до нових вимог, після 1 січня 2017 року неприбуткові організації виключаються з Реєстру неприбуткових установ та організацій. За проведення державної реєстрації змін до установчих документів неприбуткових організацій реєстраційний збір не справляється. Зазначені зміни до підр. 4 розд. .ХХ Податкового кодексу України передбачені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" від 17.07.2015 №652-VIII (опублікований в «Голосі України» від 12.08.2015 р. №147).

Як здійснюється сплата податкових зобов’язань, визначених у податкових деклараціях з ПДВ за звітні періоди лютий – травень 2015 року, що подані із запізненням?

У разі якщо платник податку подає до контролюючого органу із запізненням податкову декларацію з податку на додану вартість (далі – декларація) за звітні періоди лютий – травень 2015 року, сплата податкових зобов’язань до бюджету, визначених у такій податковій звітності, здійснюється з електронного рахунку платника. Для цього платник податку зобов’язаний не пізніше дня подання такої звітності зарахувати на електронний рахунок суму коштів, що дорівнює податковим зобов’язанням, визначеним у такій податковій звітності (у разі відсутності або недостатності зайво зарахованих коштів на електронному рахунку). Перерахування коштів з електронного рахунку платника до бюджету в рахунок погашення податкових зобов’язань, визначених у деклараціях за звітні періоди лютий – травень 2015 року, що подані з порушенням встановлених Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями термінів, здійснюється на підставі додатка 4 «Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у СЕА платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (Д4)» до декларації (далі – додаток 4 (Д4)). Такий додаток 4 (Д4) подається платником податку у складі декларації за результатами звітного періоду, що передує звітному періоду, в якому подано з порушенням декларацію за звітні періоди лютий – травень 2015 року. В такому випадку у додатку 4 (Д4) платнику податку необхідно зазначити у графі 4 суму податку, що підлягає перерахуванню до бюджету як сума зайво зарахованих коштів.

Чи складається податкова накладна та розрахунок коригування до неї по відвантаженому продавцем та не отриманому покупцем товару?

Платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов’язань продавця. Якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН При цьому постачальник товарів/послуг має право зменшити суму податкових зобов’язань за таким розрахунком коригування після його реєстрації в ЄРПН отримувачем.

З 6 вересня змінюється порядок визнання товарів гуманітарною допомогою

6 вересня цього року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про гуманітарну допомогу". Вказаним Законом передбачено, що визнання товарів (робіт, послуг) гуманітарною допомогою здійснюють, окрім центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, обласні державні адміністрації. Законом запроваджено ряд новацій: - до переліку підакцизних товарів, які можуть будуть визнані гуманітарною допомогою, включено транспортні засоби, що надходять у період проведення АТО для отримання і використання визначеним Законом службам, військовим формуванням та автомобілів, обладнаних для перевезення інвалідів з ураженням опорно-рухового апарату; - митне оформлення гуманітарної допомоги тепер буде здійснюватися на території адміністративно-територіальної одиниці або ж органа, який прийняв рішення про визнання гуманітарною допомогою вантажу; - якщо таке рішення прийняв центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, тоді митне оформлення проводиться за місцем, визначеним відповідно до Митного кодексу України; - згідно з законом є обмеження щодо визнання товарів гуманітарною допомогою за рішеннями обласних держадміністрацій, зокрема такими товарами можуть бути визначено лише легкові автомобілі для забезпечення ними інвалідів та дітей-інвалідів, які перебувають на обліку для їх отримання та вантажів до трьох тон у порядку, встановленому Кабміном. - виключена із Закону стаття 14, якою встановлювалися обмеження на ввезення гуманітарної допомоги сільськогосподарської продукції, продовольства та інших товарів, а також кількісне та вартісне обмеження пільгового ввезення гуманітарних вантажів одним отримувачем.

 «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

На головній сторінці офіційного веб - порталу ДФС України (www.sfs.gov.ua) функціонує електронний податковий сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», за допомогою якого будь-який користувач інтернет-ресурсу може в режимі он-лайн сформувати в умовах реального часу запит шляхом заповнення ідентифікаторів окремого платника податків – юридичної особи (найменування та/або коду за ЄДРПОУ) та миттєво отримати з відкритих для загального користування інформаційних систем ДФС України інформацію про дієвий обліковий статус будь-якого платника податків та фактичний стан розрахунків такого платника з бюджетом за податками. Такий сервіс було запроваджено на вимогу часу, створення якого спрямовано на розширення системи надання платникам податків електронних податкових послуг і налагодження партнерських відносин між органами ДФС та платниками податків.

З 1 вересня діятимуть нові ставки судового збору

Законом України від 22.05.2015 №484 внесено зміни до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору, які передбачають:  застосування єдиного підходу до визначення ставок судового збору у всіх судових юрисдикціях (загальній, господарській, адміністративній);  диференціацію ставок судового збору лише залежно від: 1. виду особи позивача (заявника) — юридичної чи фізичної особи (для фізосіб встановлюється значно менша ставка судового збору); 2. характеру спору (майнового чи немайнового);  підвищення ставки судового збору при зверненні до кожної вищої судової інстанції;  виключення держорганів із числа суб’єктів, що звільняються від сплати судового збору. Водночас перелік пільговиків поповнили: - фізособи (крім СПД) — кредитори, що звертаються з грошовими вимогами до боржника-банкрута щодо виплати заборгованості із зарплати, зобов’язань при заподіянні шкоди життю і здоров’ю громадян, виплати авторської винагороди та аліментів; учасники бойових дій, Герої України (щодо порушення їх прав).Загалом за подання до суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору становитиме: 1,5% ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної зарплати — для юросіб;  1% ціни позову, але не менше 0,4 та не більше 5 розмірів мінімальної зарплати — для фізосіб і ФОП. За позов немайнового характеру підприємство/підприємець сплатить 1 мінімальну зарплату (тобто 1218 грн.). Нові ставки застосовуватимуться з 01.09.2015, тобто з дати набрання чинності Закону.

Щодо змін кодів бюджетної класифікації

Державна фіскальна служба України листом від 26.08.2015 № 31613/7/99-99-20-03-01-17 повідомляє, що наказом Міністерства фінансів України від 20.07.2015 № 651 «Про затвердження змін до бюджетної класифікації» виключено коди, передбачені для обліку надходжень авансових внесків з податку на прибуток. Перехід органами ДФС на адміністрування податку на прибуток без використання кодів бюджетної класифікації, передбачених для обліку авансових внесків з податку на прибуток, потребує часу на реалізацію цих змін в інформаційній системі служби. Звертаємо увагу, що Державною казначейською службою України рахунки для зарахування до державного та місцевих бюджетів надходжень авансових внесків з податку на прибуток не будуть закриватися до 01.10.2015. Враховуючи викладене, перерахування сум авансових внесків з податку на прибуток з терміном сплати у серпні 2015 року повинно здійснюватися платниками на діючі бюджетні рахунки за кодами бюджетної класифікації, передбаченими для обліку авансових внесків.

Фахівці ГУ ДФС у Харківській області привітали дітей із Днем знань

Урочистим та радісним святом – Днем знань розпочався новий навчальний рік в усіх школах Харківщини. За традицією працівники ГУ ДФС у Харківській області завітали до шкільних закладів, щоб особисто привітати дітлахів з першим днем навчання та взяти участь у святкових заходах. Піснями та танцями вітали гостей у Харківському обласному спеціалізованому загальноосвітньому навчально-виховному комплексі для дітей з вадами зору ім. В.Г. Короленка. Вже не перший рік податківці відвідують на свята цей навчальний заклад, і кожного разу урочистості проходять ярко та весело. Учні гімназії готують спеціальну театралізовану програму, гості дарують подарунки, а у «головних ролях» виступають першокласники та випускники. Усюди лунає сміх та панує гарний настрій. На такій же життєрадісній «ноті» проходило свято й у Харківській гімназії №152, до якої також завітали фахівці Головного управління. Податківці побажали школярам досягати високих результатів у навчанні, поважати працю і знання, та обов’язково мати мрію і робити все для того, щоб вона здійснилась.

Роман Насіров привітав школярів та студентів з Днем знань

Нинішнє покоління учнів і студентів має стати прикладом працівників фіскальної служби, які повинні працювати в нашій країні. Таке переконання висловив Голова Державної фіскальної служби Роман Насіров, вітаючи з початком нового навчального року учнів Ліцею податкової та рекламної справи №21 та студентів Національного університету Державної податкової служби України. „Для вас це період, коли ви повинні визначитися із фахом і вже думати про майбутнє, як дійсно дорослі люди. Я б дуже хотів, щоб багато хто з вас став фахівцем у податковій сфері”, - звернувся керівник  відомства до старшокласників. Студентству ж повідомив, що деяких викладачів НУДПСУ знає по роботі і вони будуть кращими наставниками для молоді.„Думаю, ви обрали дуже відповідальну правильну професію. Зі свого боку, хочу запевнити, що ми як Державна фіскальна служба підготуємо всі необхідні умови для того, щоб по закінченню навчання ми могли не просто створити для вас робочі місця, а й надалі разом забезпечувати гідне майбутнє для розвитку країни і надання службою належного сервісу для бізнесу, для платників податків”, - зазначив Роман Насіров.

У День знань ДФС відвідали діти

Першого вересня з нагоди свята Знань до ДФС у гості запросили дітей, батьки яких працюють у службі. Дітлахи відвідали службові кабінети своїх мам та тат, «попрацювали» на їх робочих місцях, познайомилися з їх колегами, поспілкувалися з фахівцями ДФС, які розповіли багато цікавого про роботу служби. Зокрема, відвідувачі мали можливість потоваришувати зі справжніми службовими собаками та побачити на власні очі роботу кінологів. На подвір’ї ДФС свою майстерність показували німецькі вівчарки Ніно та Лорд, лабрадори Аврора та Еллі, а також спанієль Бетті під час пошуку речовин та предметів, які були сховані у валізах та ящиках. Високий професіоналізм продемонстрували й інструктори під час показових занять з тренування службових собак для пошуку прихованих речовин та предметів. Інструктори відповіли на безліч запитань дітей щодо підготовки та навчання своїх улюбленців. Великий інтерес виявили юні відвідувачі й до стендів  навчальної зброї, спецзасобів, з якими тренуються під час навчання податкові міліціонери, засобів індивідуального захисту та спорядження. Діти змогли подивитися й на зразки зброї, з  якою несуть службу їх батьки у зоні АТО. Під час свята, влаштованого на подвір’ї ДФС, діти разом з батьками різнокольоровою крейдою розмалювали карту України.  Також вони активно брали участь у майстер-класах під відкритим небом та малювали фарбою, робили різноманітні прикраси і вітальні листівки. Веселий сміх, безліч дитячих посмішок, повітряних кульок та яскравих фарб зробили цей день незабутнім святом й для всіх працівників ДФС.

Щодо ведення обліку доходів та витрат ФОП - платників ЄП

Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів, такий порядок  передбачено п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.   Форма книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник книги, у разі обрання способу ведення книги у паперовому вигляді. Платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів та витрат за формою та в порядку, що встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Для реєстрації книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник книги (п.п. 296.1.2 п. 296.1 ст. 296 ПКУ). Форми книги обліку доходів, книги обліку доходів і витрат та порядки їх ведення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 579.    Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 107 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс»  офіційного веб-порталу ДФС України. 

Перерахування з електронного рахунку на поточний рахунок платника

Перерахування зайво зарахованих коштів з електронного рахунку на поточний рахунок платника може здійснюватися у разі відсутності перевищення суми податку, зазначеної у податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН, над сумою податкових зобов'язань з ПДВ за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді. Така законодавча норма передбачена відповідно до пункту 2001.З статті 2001 Податкового Кодексу України. У разі, якщо за результатами звітного періоду у платника наявне перевищення суми податку, зазначеної у податкових накладних, складених у звітному періоді та зареєстрованих у ЄРПН, над сумою податкових зобов'язань з податку за операціями з постачання товарів/послуг, задекларованих у податковій звітності з ПДВ у цьому звітному періоді, то зайво зараховані кошти платнику на поточний рахунок не повертаються, незалежно від розміру такого перевищення. Сума, яка може бути перерахована платнику з електронного рахунку на його власний поточний рахунок, відображається у графі 5 таблиці про відомості додатка (Д4), яка визначається як різниця граф 1, 2, та 3 (гр.1-гр.2- гр.З). У текстовій частині під таблицею про відомості платником податку вказується сума, яку він виявив бажання перерахувати на поточний рахунок. Така сума не може перевищувати суму, визначену у графі 5 таблиці про відомості. Варто зауважити,  якщо така сума перевищує суму, визначену у графі 5 таблиці про відомості, то така сума коштів не включається до відповідного реєстру та не може бути перерахована на поточний рахунок платника. Звертаємо увагу, що номер поточного рахунку, на який необхідно перерахувати зайво зараховані кошти, та МФО відповідного банку обов’язково вказуються платником в текстовій частині під таблицею про відомості у спеціально передбачених полях.

Щодо транспортного податку

У разі переходу права власності на об’єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об’єкт. Порядок обчислення суми транспортного податку у разі зміни власника об’єкта оподаткування (легкового автомобіля) регулюється підпунктом 267.6.5 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями. При цьому, контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності. Підпунктом 267.6.6 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України визначено, що за об’єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу. Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року юридичною особою, то такий платник податку повинен надати контролюючому органу за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт. При цьому транспортний податок сплачується, починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт (підпункт 267.6.4 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України). Нагадаємо, що об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, які використовувались до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см (підпункт 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу). Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 тисяч гривень за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування (пункту 267.4 статті 267 Податкового кодексу України). Відповідно до підпункту 267.8.1 пункту 267.8 статті 267 транспортний податок сплачується: – фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення; – юридичними особами - авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються у річній податковій декларації.

З 1 вересня 2015 року збільшено вартісний критерій для основних засобів

З 1 вересня 2015 року збільшено вартісний критерій для віднесення матеріальних активів до основних засобів, а саме з 2500 гривень до 6000 гривень. Основні засоби – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів).Основні засоби призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, та вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом і очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік). Такі зміни внесені у підпункт 14.1.138 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України Закон України від 17.07.2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків”. Додатково: Закон України № 655-VIII офіційно опублікований 12 серпня 2015 року у газеті «Голос України» № 147.

Чи необхідно коригувати суму податку на доходи фізичних осіб і форму № 1ДФ у випадку компенсації сум заробітної плати з Держбюджету мобілізованим працівникам?

У разі повернення коштів з Держбюджету у рамках компенсації середнього заробітку мобілізованого працівника працедавець здійснює  перерахунок на повернення податку та вказує результати перерахунку в податковому розрахунку форми №1ДФ у періоді, в якому було проведено таке повернення, з від’ємним значенням. При цьому необхідно провести сторно за ознакою «101» щодо сум, відображених у звітності за попередній квартал, тобто суми нарахованого і виплаченого доходу проставити у звітності за звітний квартал зі знаком мінус. Суми компенсації середнього заробітку мобілізованого працівника відображаються у формі № 1 ДФ за ознакою «128».

ДФС України запровадила новий електронний сервіс щодо РРО та КОРО

Державна фіскальна служба України (далі – ДФС України) запровадила новий електронний сервіс. За допомогою цього сервісу громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість отримати інформацію, чи зареєстрований конкретний реєстратор розрахункових операцій (далі – РРО) в органах ДФС. Так, будь-який громадянин, придбавши товар у магазині, за отриманим фіскальним чеком може перевірити, чи зареєстрований в органах ДФС касовий апарат, на якому продавцем товарів або послуг був роздрукований цей фіскальний чек. У свою чергу, суб’єкт господарювання завдяки сервісу, зокрема, може отримати дані щодо фіскальних номерів РРО, найменування суб’єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові), дату реєстрації, номер останньої книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО), зареєстрованої на такий РРО, дати її реєстрації тощо. Також запроваджений електронний сервіс містить інформацію про зареєстровані суб’єктами господарювання КОРО. Користувач сервісу також може отримати інформацію щодо фіскальних номерів РРО та КОРО, реєстрацію яких скасовано за заявою суб’єкта господарювання або з ініціативи органів ДФС. Сервісом можна скористатися на офіційному порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) у розділах: - «Інформація про РРО» за посиланням: http://sfs.gov.ua/rro; - «Інформація про книги ОРО» за посиланням: http://sfs.gov.ua/koro.

Працівники Західної  ОДПІ м. Харкова привітали школярів із святом Першого дзвоника

1 вересня у всій країні відзначають День знань. Тому це свято є важливим днем для кожного школяра і вчителя, і залишається в пам’яті кожної людини назавжди. Бо Свято першого дзвоника - це день, коли школа знову відкриває після довгих літніх канікул свої двері для учнів і починається новий учбовий рік, ще один рік, або перший рік, а може й останній рік навчання у школі. У такий теплий, радісний, перший день осені заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області Вікторія Макаренко щиро привітала школярів Харківської гімназії № 13 з такою визначною подією в їхньому житті та побажала миру, благополуччя, бути справжніми громадянами та патріотами Української держави, творити історію Батьківщини, її сьогодення й майбутнього. Наприкінці заходу приємним подарунком для всіх гостей, вчителів та батьків став яскравий святковий концерт від учнів Харківської гімназії № 13.

Через фіктивні операції підприємства з купівлі нафтопродуктів бюджет недоотримав 12 млн. гривень

Співробітниками податкової міліції у Харківській області зареєстроване кримінальне провадження за ч.3 ст.212 КК України за фактом ухилення від сплати податків посадовими особами підприємства, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі пально-мастильними матеріалами. Упродовж 2014-2015 років вказані особи, використовуючи реквізити і розрахункові рахунки підконтрольного підприємства з ознаками фіктивності, документально оформили ряд нікчемних операцій з купівлі-продажу нафтопродуктів. Такі дії призвели до ухилення від сплати податків на суму 12 млн.гривень. Слідчі дії тривають.

Чи сплачується акцизний податок з реалізації СГ роздрібної торгівлі підакцизних товарів, якщо товар зіпсовано

Підпунктом 212.1.11 и. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі ПКУ) визначено, що суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, є платником акцизного податку. При цьому об’єктом оподаткування є операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (п.п. 213.1.9 п. 213.1 ст. 213 ПКУ). Відповідно до понять, визначених в абз. 2 п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ, реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, – це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у п.п.215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ, безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування. Отже, об’єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є операції з реалізації суб’єктами господарювання підакцизних товарів, до яких не віднесено обсяги зіпсованого, знищеного, втраченого або використаного для власних потреб підакцизного товару.

Продаж пива лише з ліцензією та чеком

Відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року №71- VII, з 1 липня 2015 року пиво віднесено до алкогольних напоїв. Таким чином, реалізовувати його без ліцензії та касового апарату неможливо. Продаж пива здійснюється з обов’язковою видачею покупцю чека з реєстратора розрахункових операцій.

Довідково: Відповідно до абзацу 5 статті 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року N 481/95-BP до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової (включаючи імпорт та експорт) і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.

Малюнок став путівкою до Карпат

Юна мешканка Харківської області Галинка Загребельна - переможець  Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Майбутнє країни – у мріях дитини», повернулася з дитячого табору «Артек - Буковель». Путівка до одного з найкрасивіших місць відпочинку України була подарунком за перше місце в номінації «Художні твори». Ми поцікавилися у дівчини, які враження у неї від відпочинку у таборі, що найбільше запам’яталося и чого нового вона навчилася? Галинка Загребельна: «Відпочинок був настільки активний та цікавий, що не було ні хвилинки вільного часу, ані хвилинки суму. Ми ходили в походи у гори, вчилися ліпити глечики, один з яких я привезла рідним, як сувенір, співали пісні та грали у ігри. Також я брала активну участь у спортивних та інтелектуальних змаганнях, що проводилися у таборі. Мені вручили дві грамоти: за найкращу рекламну програму табору та малюнок на асфальті». Дівчина також розповіла, що у таборі діти були з усіх куточків України. Усюди панувала атмосфера дружби і доброзичливості. Галинка знайшла багато нових друзів, з якими обмінялася електронними адресами і продовжую спілкуватися вже через Інтернет. Галинка Загребельна та її рідні висловили велику подяку організаторам конкурсу за підтримку та організацію поїздки, до дивовижного та красивого місця нашої  єдиної України - Карпат.

З початку року на „Пульс” надійшло 362 звернення від платників податків та громадян Харківської області

Cтаном на 26.08.15 (з початку 2015 року) до антикорупційного сервісу Державної фіскальної служби України «Пульс» у відношенні ДФС у Харківській області надійшло 362 звернення. Здебільшого звернення стосувались організації роботи територіальних органів ДФС (120 звернень), проблем, які виникають при поданні звітності та реєстрації податкових накладних, (117 звернень) та системи електронного адміністрування ПДВ (55 звернень). Надходили на «Пульс» й дзвінки стосовно порядку реєстрації підприємців платником ПДВ та проведення перевірок суб`єктів господарювання – 27 та 20 звернень відповідно. Не залишаються без уваги суб`єктів господарювання та громадян питання роботи ЦОПів, порядку реєстрації "спрощенцем" тощо. У той же час, слід відзначити, що саме антикорупційної тематики стосувалось лише 7 звернень. Станом на 26 серпня 2015 року завершено розгляд 312 звернень, їх заявники сповіщені про результати розгляду.

Нагадаємо, що за допомогою сервісу «Пульс» можна поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері. Телефон цілодобової лінії (044) 284-00-07.

Порядок проведення зустрічних звірок

Постановою КМУ від 22.07.2015 №526 внесено зміни до постанови  Кабінету Міністрів України  від 27.12.2010 №1232 “Про затвердження Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок” . Зокрема, в пункт 2 внесено зміни, якими визначено, що для проведення зустрічних звірок відбираються суб’єкти господарювання, стосовно яких виникають сумніви та/або необхідність дослідження факту здійснення таких операцій, їх виду, обсягу і якості, розрахунків, що здійснювалися між суб’єктами, реальності та повноти відображення в обліку платників податків таких операцій. Також пункт 7 доповнено абзацом, яким встановлюється, що у разі виявлення фактів, які не дають змогу провести зустрічну звірку суб’єкта господарювання, контролюючий орган складає акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб’єкта господарювання.

Керівник ГУ ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак зустрілась з активом Громадської ради

Під час заходу обговорювалися шляхи удосконалення системи взаємодії податківців з громадськістю та впровадження нових електронних сервісів для платників. Як зазначила Ірина Сагайдак, фіскальна служба сьогодні  відкрита не тільки для діалогу, але й зацікавлена в спільній роботі щодо оперативного вирішення проблемних питань. Посадовець розповіла, що зараз відбувається реформування державної фіскальної служби, головна мета якого: поліпшення процесу адміністрування податків, забезпечення своєчасного наповнення бюджету для виконання державою своїх функцій, боротьба з корупцією. Також Ірина Сагайдак підкреслила, що і фіскальна служба, і представники громадськості повинні бути на одному боці з платниками, разом допомагати вирішувати спірні питання за «круглим столом». Вона окремо акцентувала  увагу присутніх на важливості своєчасної сплати податків та дотримання норм податкового законодавства. Окрім того, посадовець розповіла, що з  1 вересня 2015 року ДФС України запускає у штатному режимі новий електронний сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису». Завдяки якому фізична особа – платник податків зможе отримати відомості щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків. По закінченню заходу Ірина Сагайдак подякувала членам правління Громадської ради за активну громадську позицію та  висловила сподівання на подальшу плідну співпрацю.

З 1 вересня змінюються мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на алкогольні напої

Відповідно до Постанови  Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2008 р. № 957» від 17.06.15 № 426, з 1 вересня 2015 року, підвищується розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв. Так, з 1 вересня мінімальна оптова ціна на горілку і лікеро-горілчані вироби за 1 літр 100-відсоткового спирту складатиме 175,96 гривень. Мінімальна роздрібна ціна на горілку і лікеро-горілчані вироби за 1 літр 100-відсоткового спирту зросте до 274,5 гривень. У ГУ ДФС у Харківській області звертають увагу на відповідальність за порушення законодавства в сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Зокрема, Законом України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» у випадку оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими  за  встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни  на  такі  напої, передбачено фінансову санкцію у вигляді штрафу -  100 % вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.

Змінено форму податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи-підприємця

З 28 липня 2015 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 19.06.15 №578 «Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку». Так, даним Наказом внесено зміни до форми податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця. Як зазначено у п. 296.2 ст. 296 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої та другої груп подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, в якій відображаються обсяг отриманого доходу, щомісячні авансові внески, визначені пунктом 295.1 статті 295 Кодексу. Платники єдиного податку третьої групи подають до контролюючого органу податкову декларацію платника єдиного податку у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду (пункт 296.3 статті 296 Кодексу). Форми податкових декларацій платника єдиного податку, визначені пунктами 296.2 – 296.3 статті 296 Кодексу, затверджуються у порядку, встановленому статтею 46 Кодексу. Згідно з пунктом 46.6 статті 46 Кодексу, до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення. З огляду на те, що базовим податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал, то форма податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця, затверджена наказом №578, буде використовуватись такими платниками для складання звітності за 2015 рік, починаючи з 01.01.2016). З метою забезпечення єдиного підходу при поданні звітності за 2015 рік платниками єдиного податку – фізичними особами першої та другої груп вказана форма декларації може використовуватись для подання платниками за річний податковий (звітний) період – 2015 рік.

Щодо терміну подання розрахунку частини чистого прибутку (доходу)

Державна фіскальна служба України надала роз’яснення порядку відрахування до державного бюджету частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об'єднаннями, зокрема стосовно термінів подання Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), та відповідно термінів сплати цього платежу. Лист ДФС України від 19.08.2015 №30946/7/99-99-15-02-02-17 "Щодо терміну подання розрахунку частини чистого прибутку (доходу)"  розміщено на веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-pributok-pidpri/listi-dps/211858.html)

З 1 вересня 2015 року збільшено вартісний критерій для основних засобів

З 1 вересня 2015 року збільшено вартісний критерій для віднесення матеріальних активів до основних засобів, а саме з 2500 гривень до 6000 гривень. Основні засоби – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів). Також інформуємо, що такі основні засоби призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, та вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом і очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік). Такі зміни внесені у підпункт 14.1.138 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України Закон України від 17.07.2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків”. Додатково: Закон України № 655-VIII офіційно опублікований 12 серпня 2015 року у газеті «Голос України» № 147.

Облік іноземних компаній та організацій

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що 1 вересня поточного року набирає чинності Закон України від 17.07.2015 №655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (далі – Закон №655). Законом №655 доповнено пункт 64.5 статті 64 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (далі – Кодекс) новою нормою щодо взяття на облік іноземних компаній або організацій, які отримали майнові права на нерухомість або землю в Україні, які підлягають оподаткуванню, якщо спосіб та цілі отримання цього майна не потребують створення такою компанією (організацією) відокремленого підрозділу або постійного представництва нерезидента в Україні. Такий нерезидент береться на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням відповідного об’єкта після подання таких документів: - заяви за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; - копії витягу з торговельного, банківського або судового реєстру, виданого в країні реєстрації іноземної компанії, організації та легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України, що супроводжується нотаріально засвідченим перекладом українською мовою; - нотаріально засвідченої копії правовстановлювальних документів, якими підтверджується право власності на нерухомість або право власності чи користування земельною ділянкою, виданих та зареєстрованих на ім’я нерезидента уповноваженими органами України; - дані про представника платника податку.

Нове для приватних нотаріусів

З метою забезпечення єдиного підходу до практичного застосування норм податкового законодавства ДФС України видала наказ від 17 липня 2015 року № 507 «Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо подання до контролюючого органу фізичними особами, які здійснюють приватну нотаріальну діяльність інформації про посвідчені договори продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна між фізичними особами, продажу (обміну) рухомого майна між стороною (сторонами), про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчені договори дарування». Детальна інформація викладена за посиланням http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/uzagalnyuyuchi-podatkovi-konsultatsii/63835.html

Штрафні санкції не нараховуються у разі сплати без оскарження податкового повідомлення-рішення

До 31 грудня 2016 року включно, платникам податків з обсягом доходів або операцій за попередній (звітний) рік до 20 млн грн штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суми податкового зобов'язання, які платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення, скасовуються протягом 10 днів із дня сплати податкового зобов'язання. Така норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення фіскальним органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору. Крім того, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок пеня, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання. Зазначена норма визначена п. 129.9 ст. 129 та п. 35 підр. 10 роз. ХХ Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 17.07.2015 р. N 655-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (опублікований в газеті «Голос України» від 12.08.2015 №147 і набуде чинності з 1 вересня 2015 року).

З 6 вересня змінюється порядок визнання товарів гуманітарною допомогою

6 вересня цього року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України "Про гуманітарну допомогу". Вказаним Законом передбачено, що визнання товарів (робіт, послуг) гуманітарною допомогою здійснюють, окрім центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, обласні державні адміністрації. Законом запроваджено ряд новацій: - до переліку підакцизних товарів, які можуть будуть визнані гуманітарною допомогою, включено транспортні засоби, що надходять у період проведення АТО для отримання і використання визначеним Законом службам, військовим формуванням та автомобілів, обладнаних для перевезення інвалідів з ураженням опорно-рухового апарату; - митне оформлення гуманітарної допомоги тепер буде здійснюватися на території адміністративно-територіальної одиниці або ж органа, який прийняв  рішення про визнання гуманітарною допомогою вантажу; - якщо таке рішення прийняв центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту населення, тоді митне оформлення  проводиться за місцем, визначеним відповідно до Митного кодексу України; - згідно з законом є обмеження щодо визнання товарів гуманітарною допомогою за рішеннями  обласних держадміністрацій, зокрема такими товарами можуть бути визначено лише легкові автомобілі для забезпечення ними інвалідів та дітей-інвалідів, які перебувають на обліку для їх отримання та вантажів до трьох тон у порядку, встановленому Кабміном; - виключена із Закону стаття 14, якою встановлювалися обмеження на ввезення гуманітарної допомоги сільськогосподарської продукції, продовольства та інших товарів, а також кількісне та вартісне обмеження пільгового ввезення гуманітарних вантажів одним отримувачем.

Термін надсилання поштою податкових декларацій скорочено до п'яти днів

У разі надсилання податкової декларації поштою, платник податку зобов'язаний надіслати таку  податкову декларацію не пізніше ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання податкової декларації. Раніше, таке відправлення слід здійснити було не пізніше ніж за десять днів до закінчення установленого строку подання податкової декларації. Також звертаємо увагу, що податкова декларація відправляється на адресу відповідного контролюючого органу за місцем реєстрації платника податку. При поданні податкової звітності в електронній формі, така звітність повинна бути подана не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. Така законодавча норма передбачена відповідно до Закону України від 17.07.2015 року № 655 -VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків», та набирає чинності з 1 вересня 2015 року. 

Спрощена система оподаткування та роздрібна торгівля пивом

Відповідно до норм Податкового кодексу України з 1 липня 2015 року пиво віднесено до алкогольних напоїв. Суб'єктам господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, необхідно отримати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями з обов'язковим обладнанням місця торгівлі касовим апаратом. Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями видається за заявою суб'єкта господарювання. У заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень цих РРО (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах ДФС. Слід пам’ятати, що при простроченні сплати дія ліцензії призупиняється, а за торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії передбачено штраф – 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17 тис. грн. Наголошуємо, що крім зазначеного вище штрафу за роздрібну торгівлю алкоголем без ліцензії, передбачено також штраф за роздрібну торгівлю через РРО (КОРО), не зазначений у ліцензії у розмірі 200 відсотків вартості товару, реалізованого через такий РРО, але не менше 10 тис. грн.

Зміни в порядку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами

Наказом Міністерства фінансів України від 15 червня 2015 року № 552 затверджено новий Порядок обліку осіб, які здійснюють операції з товарами (далі – Порядок) відповідно до статті 455 Митного кодексу України. Даний Порядок набрав чинності з 31 серпня 2015 року і визначає вимоги щодо процедур обліку Державною фіскальною службою України та митницями ДФС осіб, які здійснюють операції з товарами, а саме: - взяття на облік осіб, які здійснюють операції з товарами; - присвоєння облікових номерів особам, які здійснюють операції з товарами; - внесення змін до облікових даних осіб, які здійснюють операції з товарами; - зняття з обліку осіб, які здійснюють операції з товарами; - встановлення форм заяв та документів з питань обліку осіб, які здійснюють операції з товарами. Водночас втратив чинність, наказ Міністерства фінансів України від 30 травня 2012 року № 634 «Про встановлення порядку обліку осіб, які здійснюють операції з товарами». Варто зазначити, що особи, які до набрання чинності цим наказом були взяті на облік як особи, які здійснюють операції з товарами, продовжують обліковуватись в реєстрі осіб, які здійснюють операції з товарами та не підлягають повторній постановці на такий облік, а дійсні на дату набрання чинності цим наказом картки обліку осіб, які здійснюють операції з товарами, застосовуються як витяги із реєстру осіб, які здійснюють операції з товарами, до внесення змін до такого реєстру щодо відомостей, які зазначені у картці обліку осіб чи отримання витягу із реєстру.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області