МВФ підтримує напрямок і темп реформ в ДФС України

Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров провів робочу зустріч з місією Європейського департаменту МВФ. На сьогоднішній день для наших партнерів найважливішими питаннями залишаються податкова реформа та виконання українського бюджету. «Найбільшу увагу Уряд та ДФС приділяють великим платникам податків. Близько 1 700 таких компаній дають бюджету майже 60 відсотків платежів. Цілком логічно, що ми в першу чергу реформували саме Офіс великих платників податків, забезпечивши їм максимальний сервіс, автоматичне повернення ПДВ та низку інших новацій. В найближчому майбутньому ми плануємо для цих компаній скасувати й майже всі перевірки», - проінформував присутніх Роман Насіров. Відповідаючи на питання, щодо реформування роботи всієї служби, голова ДФС повідомив, що доручення Уряду виконуються чітко, кадрова політика налаштована на залучення до роботи в службі лише тих фахівців, які не заплямували себе корупційними діями та відповідають професійним вимогам. Підтверджуються реальні зміни в роботі служби і абсолютними цифрами. Так, тільки за 9 місяців, працівниками ДФС було припинено спроб подати фіктивних декларацій майже на 243 мільярди і це майже в 9 разів більше, ніж було зупинено таких спроб за весь минулий рік. Представники МВФ висловили сподівання, що реформи й надалі будуть проводитись в такому високому темпі, що дасть змогу наповнювати український бюджет, як і за останні місяці, з суттєвим перевиконанням.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

ДФС тимчасово посилює митний контроль у зв`язку із терористичною загрозою

У зв’язку із трагічними подіями у Франції та підвищенням заходів безпеки в Україні, зокрема, з метою захисту митних інтересів та підтримання митної безпеки в країні в умовах ймовірної терористичної загрози за дорученням Голови ДФС Романа Насірова посилено митний контроль в пунктах пропуску через державний кордон України. Керівництво ДФС сподівається на розуміння суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та громадянами тимчасової необхідності вжиття додаткових заходів щодо посилення митного контролю товарів, транспортних засобів та особистих речей громадян, а також того, що метою зазначених заходів є підтримання миру та спокою в державі.

Представники країн G7 та ЄС в Україні обговорили стан реформ у ДФС

Керівництво Державної фіскальної служби на чолі з Головою Романом Насіровим провело робочу зустріч із представниками посольств країн G7 та представництва ЄС в Україні. Зустріч було присвячено обговоренню стану реформ у ДФС. Роман Насіров розповів про те, що вже зроблено і у якому напрямі служба рухатиметься далі. «На сьогодні ми чітко виконуємо графік реформ, який було затверджено Мінфіном та керівництвом МВФ. За останні півроку ДФС завдяки кропіткій роботі по детінізації економіки забезпечила значні надходження коштів до бюджету. Тільки по ПДВ бюджет щомісяця почав отримувати додаткові 2,2 мільярди гривень, що складає майже третину від попередніх щомісячних надходжень. Такі результати свідчать про те, що бізнес достатньо високими темпами повертається в правове поле», - зазначив Роман Насіров. Не менш важливим є питання оновлення кадрів фіскальної служби. Так вже зараз зміни торкнулись майже 100% вищих посадових осіб, розроблено новий штатний розпис, який передбачає скорочення 30% працівників. У новій структурі залишаться працювати лише ті, хто пройде професійне та психологічне тестування, яке проводить консорціум незалежних HR-спеціалістів. «При підтримці наших німецьких та польських колег ми зможемо ефективно реформувати і митні органи, налагодивши їхню роботу на європейському рівні. Будь-який підрозділ ДФС – це інструмент для обслуговування бізнесу, до цього ми йдемо», - підкреслив Роман Насіров. Представники ЄС та G7 в Україні достатньо високо оцінили проведену в ДФС роботу та залишилися задоволені відвертим конструктивним діалогом.

У ДФС відбулася зустріч із представниками ІТ-компаній

Голова ДФС Роман Насіров, Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан та представники ІТ-галузі обговорили питання оподаткування підприємств, які працюють у сфері інформаційних технологій. Участь в обговорені також взяли Голова Державної регуляторної служби України Ксенія Ляпіна та  заступник Міністра економічного розвитку та торгівлі України Максим Нефьодов. «Сьогодні ми зібрались для того, щоб разом обговорити питання, які є до нас у представників ІТ-індустрії, і що найголовніше – побудувати інструмент комунікацій. Адже саме у діалозі ми  зможемо дізнатись, що є для вас найважливішим, про ваше бачення необхідних реформ у законодавстві та представити наші пропозиції вирішення існуючих проблем», – зазначив Голова ДФС Роман Насіров. Така зустріч стала черговою із низки галузевих зустрічей з представниками різних сегментів економіки  у рамках боротьби з тіньовою економікою. «Подібний діалог ми маємо вже з 9 асоціаціями і можемо констатувати, що така практика є досить ефективною. Саме тому ми закликаємо представників ІТ-бізнесу до співпраці. Спільними зусиллями  ми зможемо швидко та оперативно у правовому полі вирішувати проблемні питання. Ми готові співпрацювати та висловлюємо повну підтримку бізнесу», – наголосив Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан. Відомо, що ІТ-сектор почали використовувати в тіньових оборудках і наряду з «білими» компаніями працюють «чорні», які завдають збитків не лише державі, а й сумлінним компаніями цього сегменту економіки. Саме тому, на думку Сергія Білана, потрібно спільно знаходити шляхи для забезпечення прозорої діяльності у сфері ІТ-технологій. У свою чергу представники ІТ-галузі наголошували на необхідності встановлення єдиних правил гри для всіх учасників ринку – як внутрішнього, так і зовнішнього. Така пропозиція знайшла підтримку серед керівництва фіскальної служби. Голова ДФС Роман Насіров, зокрема, закликав бізнес до розробки консолідованих пропозицій, які сприятимуть уникненню двозначного трактування норм Податкового кодексу. «Ви як учасники ринку знаєте, що потрібно змінювати у цій галузі для підвищення її ефективності, тому надсилайте свої пропозиції до профільних комітетів, Міністерства фінансів, ДФС. Зі свого боку всі ваші дієві ініціативи у рамках адміністрування ми готові підтримувати», – підсумував Роман Насіров.

З початку 2015 року до бюджету сплачено майже 8,8 млрд. грн. єдиного податку

Протягом січня - жовтня 2015 року платники податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, спрямували до бюджету майже 8,8 млрд. грн. єдиного податку. З них понад 1,3 млрд. грн. – сплачено у жовтні. У розрізі категорій платників, фізичні особи – підприємці протягом 10 місяців поточного року спрямували до бюджету 5 437,3 млн. грн. зазначеного податку. Це на 1 044,1 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема, у жовтні сплачено 679,4 млн. грн., що перевищує минулорічний показник на 0,4 млн. грн. У свою чергу юридичні особи – «спрощенці» з початку року спрямували до бюджету 3 333,1 млн. грн. єдиного податку, з яких 624,7 млн. грн. – у жовтні. Серед них платниками третьої групи у січні – жовтні поточного року сплачено 1 737,5 млн. грн. єдиного податку, з яких 185 млн. грн. – сплачено у жовтні. Щодо четвертої групи платників податків – юридичних осіб, то ними протягом 10 місяців поточного року сплачено до бюджету 1 595,6 млн. грн. єдиного податку. Жовтневі надходження складають 439,7 млн. грн.

За якою формою декларації звітувати платникам єдиного податку І-ІІІ груп

Платники єдиного податку третьої групи - юридичні особи мають можливість подати податкову звітність за три квартали 2015 року за новою формою декларації, затвердженою наказом Мінфіну від 19.06.2015 року № 578. До того ж її можна використовувати для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні періоди. Разом з цим, звітування за новою формою декларації - це лише право, а не обов’язок платника єдиного податку третьої групи - юридичної особи. При цьому за бажанням такі платники можуть подати звітність і за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 21.12.2011 року  № 1688. Водночас для платника єдиного податку третьої групи - фізичної особи нова форма декларації буде використовуватись для складання звітності за 2015 рік, починаючи з 01.01.2016 року.

Юристи-податківці виграли в судах понад 1,3 мільярди гривень

У фіскальному відомстві області повідомили про результати роботи юридичних підрозділів, діяльність яких направлена передусім на захист економічних інтересів держави. Тож з початку поточного року зафіксовано  1732 виграних справи у судах різних інстанцій, а загальна сума розглянутих на користь держави справ склала 1,302 млрд. грн. Самі ж юристи відзначають, що поряд із сумлінними платниками податків, нерідко трапляються й такі, що намагаються ухилитися від сплати належних платежів. Так, нещодавно, Харківським апеляційним адміністративним судом було залишено без задоволення апеляційну скаргу одного з ФО-П до районної ДПІ. Позов стосувався скасування податкових повідомлень-рішень на суму пені у розмірі 368 тисяч гривень. Підставами для такого висновку стали встановлені порушення термінів розрахунку в сфері ЗЕД (зовнішньоекономічна діяльність). Позивач здійснив передплату за товар на суму 48000,0 Євро, а його контрагент з Іспанії у встановлений законодавством граничний строк 90 днів товар на митну територію України не відвантажив та кошти не повернув. В свою чергу позивач не врахував вимоги валютного законодавства нашої країни, а саме, що на дату укладання договору поставки вже діяли обмеження  строків розрахунків до 90 календарних днів. Також вказана фізична особа-підприємець не змогла надати доказів наявності форс-мажорних обставин, з якими була б пов’язана неможливість проведення розрахунків у визначені законом строки. І посилання апелянта на відсутність вини підприємства необґрунтовані, оскільки він не звернувся до суду з позовом про стягання заборгованості з іспанської компанії. Тож у даному випадку суб’єкту господарювання і була нарахована пеня за кожний день прострочення у розмірі 0,3 відсотки суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару). На підставі усього вищезазначеного, суд дійшов висновку про правомірність винесених податкових повідомлень - рішень.

Власник міні-готелю у Харкові вирішив обійтися без сплати податку на нерухомість

Як повідомили у фіскальній службі області, чоловік мав у власності домоволодіння, яке складалось з житлових будинків загальною площею близько 2000 кв.м. На території діяв міні-готель, більярдний зал, невеличкий магазин з продажу безалкогольних й кондитерських виробів та баня. Тут же проживав і власник разом з родиною. Все це з’ясувалося під час перевірки, проведеною фіскальною службою у відповідь на скаргу щодо незаконного використання вказаним громадянином праці найманих співробітників. Хазяїн міні-готелю був зареєстрований приватним підприємцем та працював на спрощеній системі оподаткування. Для ведення готельного господарства він наймав робітників. Але як з’ясувалось під час перевірки, усі вони були оформлені належним чином. Проте фахівці фіскальної служби виявили інші, не менш «цікаві», із законодавчої точки зору, факти. З’ясувалося, що громадянин за майже 2000 кв.м. домоволодінь не сплачував до бюджету податку. Тож економному хазяїну нарахували 34 тис.гривень податку на нерухомість, який йому все ж таки доведеться сплатити.

Власники розкішних автомобілів поповнили місцеві бюджети районів на 4,6 мільйони гривень

З початку 2015 року до місцевих бюджетів Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова надійшло 4 мільйони 642 тисячі гривень транспортного податку. Із цієї суми 4 мільйони 127 тисяч гривень – це транспортний податок від фізичних осіб, котрі володіють елітними легковими машинами та 515 тисяч гривень від юридичних осіб. Нагадаємо, транспортний податок входить до складу податку на майно та повністю надходить до місцевого бюджету. Його платниками є як підприємства, так і фізичні особи, у т. ч. нерезиденти. З початку року податок на авто сплачується з нових легкових автомобілів – до 5 років і з об'ємом циліндрів двигуна більше 3 тисяч куб. см. Ставка податку – 25 тисяч гривень на рік. Звітний період дорівнює календарному року. У разі переходу права власності автомобіля від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності, а новим власником – починаючи з місяця, в якому він набув право власності.

Понад 60 мільйонів гривень податку на нерухомість сплатили на Харківщині

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, така сума надійшла до місцевих бюджетів від платників Харківського регіону за 10 місяців поточного року. Планові показники перевиконано на 9,0 млн. гривень, або на 17,7 %. Зокрема у жовтні надійшло 15,2 мільйони гривень податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. За прогнозами фахівців, цього року до місцевих бюджетів платники Харківщини мають перерахувати 65 мільйонів гривень вказаного податку. У податковому відомстві відзначили, що найбільші суми вказаного податку надійшли від платників центральних районів міста – Дзержинського та Київського. Вони сплатили 10,1 млн. та 6,9 млн.грн. відповідно. А ось в районних центрах на Харківщині в лідерах платники Дергачівського (3,7 млн.грн) та Харківського (3,3 млн.грн.) районів. У фіскальному відомстві повідомили, що на сьогоднішній день по Харківській області нараховується 7,8 тисяч осіб, які є платниками податку на нерухоме майно, з яких 5 тисяч юридичних осіб та 2,8 тисячі фізичних осіб. Нагадаємо, що відповідно до законодавства, платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками нерухомості. Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об'єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. А фізичним особам з цього року фіскальна служба області розсилає відповідні повідомлення-рішення про сплату податку.

Перехід на спрощену систему оподаткування здійснюється тільки за заявою фізичної особи - підприємця

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що фізичним особам – підприємцям для обрання або переходу на спрощену систему необхідно подати заяву до контролюючого органу. Така заява надається в один із наступних способів: - особисто платником податків або уповноваженою на це особою; - надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; - засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; - державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців». При цьому якщо зареєстровані в установленому порядку фізичні особи - підприємці до закінчення місяця, в якому відбулася державна реєстрація, подали заяву щодо обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для першої або другої групи, то вони будуть вважатися платниками єдиного податку з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відбулася державна реєстрація. Для обрання новоствореними суб’єктами господарювання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи (без сплати ПДВ), необхідно протягом 10 днів з дня державної реєстрації подати відповідну заяву. Тільки в такому випадку вони вважатимуться платниками єдиного податку з дня їх державної реєстрації. Крім того, відповідно до п.п. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів відповідно до норм ПКУ, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл. 1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» розд. XIV ПКУ.

З початку 2015 року на „Пульс” надійшло понад 8 тис. звернень

У січні-жовтні 2015 року на антикорупційний сервіс Державної фіскальної служби „Пульс” звернулися 8 146 заявників. Щодо тематики лідирують звернення з питань оподаткування. За 10 місяців поточного року з цього приводу на „Пульс” зателефонували 6 565 заявників, у той час як митної справи стосувалось 1 581 звернення. На „Пульс” платники зверталися для вирішення проблем, які виникають при подачі звітності та реєстрації податкових накладних – 2 627 дзвінків. Організація роботи ДФС та її територіальних органів цікавила 2 122 запитувачів, робота ЦОПів – 105. Затримки митного оформлення товарів стосувалось 959 дзвінків, черг на митних постах та пунктах – 299 звернень, перевірок суб`єктів господарювання - 259. У той же час слід відзначити, що саме антикорупційної тематики стосувалось лише 190 звернень. Станом на 1 листопада 7 652 звернення були опрацьовані, а заявники сповіщені про результати розгляду. Також у звітному періоді у програмному модулі «Пульс» Інформаційно-комунікаційної системи ІДД ДФС запроваджено окрему тематику звернень «Система електронного адміністрування ПДВ». Ця новація дозволила забезпечити проведення якісного аналізу питань, які виникають у платників податків у зв`язку з введенням системи електронного адміністрування ПДВ, а також прискорити опрацювання інформації щодо роботи СЕА ПДВ. Нагадаємо, що поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників ДФС, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері, можна за телефоном (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Платники Ленінського та Жовтневого районів наповнюють місцевий бюджет

Як повідомили в  Західній ОДПІ м. Харкова, суб'єкти господарювання Ленінського та Жовтневого районів, які обрали спрощену систему оподаткування, перерахували до бюджету понад 69,6 млн.грн. єдиного податку. У порівнянні з відповідним періодом минулого року надходження збільшилися на 15,3 млн.грн., або на 28 %. У розрізі категорій платників, фізичні особи - підприємці протягом зазначеного періоду сплатили 48,1 млн.грн. Надходження від юридичних осіб склали 21,5 млн.грн. Нагадаємо, що ставки єдиного податку для підприємців першої та другої групи залишилися на рівні минулого року, а для «підприємців - спрощенців» третьої групи, яка об'єднала в собі всі інші групи, ставка знизилася з 5 до 4 відсотків доходу за умови включення ПДВ до складу єдиного податку та з 3 до 2 відсотків доходу за умови окремої сплати ПДВ.

До органів фіскальної служби Харківщини надійшло 382 запити на інформацію

В Головному управлінні фіскальної служби області повідомили, що з початку року, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації» поштою, факсом, «електронкою», за телефоном та особисто від громадян надійшло 382 запити на інформацію. Їх левова частка ( 64,7%) це - запити від юридичних осіб. Майже третина - 31,4% - від громадян. Також до фіскальної служби зверталися органи виконавчої влади та об’єднання громадян. Найчастіше у харківських податківців запитували інформацію щодо діяльності підприємств - коли востаннє надавалася звітність, правильна адреса, проведення документальних перевірок тощо. Цікавила інформація і про посадових осіб, які здійснюють керівництво органами ДФС. Надходили запити і щодо заборгованості зі сплати податків. У фіскальній службі відзначають, що відповіді заявникам надаються вчасно, без порушення термінів.

Центром обслуговування платників Західної ОДПІ надано понад 14 тисяч адміністративних послуг

За січень-жовтень поточного року до Центру обслуговування платників Західної ОДПІ звернулося 138750 суб’єктів господарювання та громадян щодо отримання адміністративних, інформаційних та консультаційних послуг. З них надано 14362 адміністративні послуги. Серед адміністративних найбільш запитуваними є послуги з видачі карток платника податків – 4986, довідок про відсутність заборгованості - 1131, реєстрації книг обліку розрахункових операцій - 2472, книг обліку доходів і витрат платникам єдиного податку - 1328, реєстраторів розрахункових операцій - 567 тощо. Довідково: в Центрі обслуговування платників Західної ОДПІ розміщена тематична друкована продукція, оформлені інформаційні та тематичні стенди, що містять зразки заповнення заяв, податкової звітності, актуальну інформацію з питань оподаткування. Громадяни та суб’єкти господарювання, завітавши до інспекції, мають змогу проконсультуватись з необхідних питань з кваліфікованими спеціалістами.

Окружна виборча комісія є податковим агентом і має утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір

З метою контролю за оподаткуванням та забезпечення своєчасного та повного надходження податків і зборів до бюджетів Державна фіскальна служба України повідомляє, що окружна виборча комісія є юридичною особою та комісією вищого рівня щодо всіх дільничних виборчих комісій в межах відповідного територіального виборчого округу з питань виборів депутатів. Дільнична виборча комісія не є юридичною особою. Окружна виборча комісія, яка нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід (заробітну плату) фізичній особі, відповідно до норм Податкового кодексу України, є податковим агентом і має утримувати податок на доходи фізичних осіб та військовий збір від суми такого доходу за рахунок такої особи та перерахувати його до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу. Крім того, як податковий агент, окружна виборча комісія повинна подати до органу державної податкової служби податковий розрахунок сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (ф. № 1ДФ), форма якого затверджена наказом Міністерства фінансів України від 13.01.14 № 4, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.14 за № 111/26556.

На Харківщині за розголошення службової інформації затримали митника

Співробітниками управління власної безпеки ГУ ДФС у Харківській області спільно з працівниками прокуратури області у ході проведення слідчих дій затримано «на гарячому» співробітника митного поста «Харків-аеропорт» Харківської митниці ДФС. Встановлено, що митник в своїх інтересах за незаконну грошову винагороду «злив» службову інформацію з обмеженим доступом з автоматизованої системи митного оформлення, до якої мав доступ у зв’язку з виконанням своїх службових повноважень та професійних обов’язків. В діях співробітника митного поста вбачаються порушення вимог ст.43 Закону України «Про запобігання корупції» (нерозголошення інформації, що стала їм відома у зв’язку з виконанням своїх службових повноважень та професійних обов’язків, крім випадків, встановлених законом), за порушення якої передбачена відповідальність за ст. 172-8 КУпАП України.

Головним управлінням власної безпеки ДФС України викрито посадовця, корупційна діяльність якого завдала бюджету 24 млн. грн. збитків

Працівниками Головного управління власної безпеки  ДФС України виявлено незаконне скасування посадовою особою одного з територіальних органів ДФС України податкових повідомлень-рішень, чим завдано збитків державі у вигляді несплачених податків на загальну суму 24 млн. гривень. За вказаним фактом Генеральною прокуратурою України  відкрито кримінальне провадження за ч.2 ст. 364 КК України (зловживання владою або службовим становищем). У ході досудового слідства у зазначеному кримінальному провадженні працівниками Головного управління власної безпеки ДФС України спільно із співробітниками ДЗЕ Національної поліції України та Генеральної прокуратури України проведено слідчі (розшукові) дії, в результаті яких встановлено, що податківець, використовуючи свої владні повноваження, здійснював сприяння незаконній діяльності одного з будівельних підприємств. Отримані прибутки будівельне підприємство переводило в готівкові кошти за допомогою конвертаційного центру із загальним обсягом безтоварних операцій 350 млн. грн. на рік. У схемі конвертації використовувались підприємства, які здійснюють оптову торгівлю товарами широкого вжитку, що реалізовувались за готівку без належного відображення в податковому обліку. Під час проведення обшуків вилучено службові документи, грошові кошти у сумі 5 млн. гривень, 200 тисяч доларів США, 5 тисяч євро, 31 печатку підприємств, задіяних у протиправних схемах, сервери та комп’ютерну техніку. Досудове розслідування кримінального провадження та слідчі дії тривають.

Щодо електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків

Згідно Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (далі – Закон №265) з 01.01.2015 набрала чинності наступна вимога: «Суб’єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам’яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам’яті модемів, які до них приєднані.» Це означає, що всі електронні контрольно-касові апарати (ЕККА) повинні відправляти копії кожного фіскального чека та кожний Z-звіт. На виконання даних вимог виробниками касової техніки розроблені та внесені до реєстру РРО нові версії програмного забезпечення для РРО та ЕККА. Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» внесено зміни до Податкового кодексу України і, зокрема, Закону №265. Згідно вимог даного Закону «Дозволяється до 1 січня 2016 року використання електронних контрольно-касових апаратів, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до органів ДФС України по дротових або бездротових каналах зв’язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам’яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів». Тобто з 01.01.2016 до суб’єктів господарювання – власників РРО та ЕККА, які не відповідають вимогам чинного законодавства, можуть бути застосовані штрафні санкції. Для виконання вимог чинного законодавства рекомендуємо користувачам РРО та ЕККА протягом листопада – грудня 2015 року зробити доопрацювання, налаштування та оновлення програмного забезпечення комплекту «РРО+Модем» для передачі електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків до Системи зберігання та обробки даних РРО Державної Фіскальної Служби України.

Затверджено нову декларацію про доходи

Наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859), затверджені нова форма податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація) та інструкція щодо її заповнення (далі – Інструкція №859). Наказ №859 набрав чинності 17.11.2015, тобто з дня його офіційного опублікування (опублікований в «Офіційнийному віснику України» від 17.11.2015 №89). Декларація складається з восьми розділів чотирьох додатків до декларації  (далі – додатки), які містять розрахунки окремих видів доходів (витрат) а саме: - додаток Ф1 «Розрахунок податку на доходи фізичних осіб при отриманні доходів у формі заробітної плати від двох і більше податкових агентів згідно з підпунктом «є» пункту 176.1 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України»; - додаток Ф2 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих від операцій з інвестиційними активами»; - додаток Ф3 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих з джерел за межами України»; - додаток Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою». Додатки є складовою частиною декларації і без декларації не є дійсними. Додатки заповнюються та подаються виключно за наявності доходів (витрат), розрахунок яких міститься у цих додатках (пункт 2 розділу II Інструкції №859). Пунктом 2 наказу №859 визначено, що втратив чинність, наказ Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 №793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за №2179/24711.

Як відобразити в декларації по ПДВ консультаційні послуги нерезиденту

Державна фіскальна служба України листом від 03.11.2015 р. № 23370/6/99-99-19-03-02-15 розглянула звернення підприємства щодо порядку відображення резидентом - платником податку у податковій декларації з податку на додану вартість операції з постачання консультаційних послуг нерезиденту та повідомляє. Згідно з підпунктом "б" пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до статті 186 Кодексу розташоване на митній території України. Відповідно до підпункту "в" пункту 186.3 статті 186 Кодексу місцем постачання консультаційних, інжинірингових, інженерних, юридичних (у тому числі адвокатських), бухгалтерських, аудиторських, а також послуг з розроблення, постачання та тестування програмного забезпечення, з оброблення даних та надання консультацій з питань інформатизації, надання інформації та інших послуг у сфері інформатизації, у тому числі з використанням комп'ютерних систем, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або - у разі відсутності такого місця - місце постійного чи переважного його проживання. Таким чином, якщо замовником вказаних у підпункті "в" пункту 186.3 статті 186 Кодексу послуг є нерезидент України, який не має постійного представництва в Україні, місце постачання таких послуг знаходиться поза межами митної території України. Відповідно операція з надання таких послуг не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість. При цьому обсяг таких послуг відображатиметься у рядку 4 розділу I податкової декларації з податку на додану вартість за той звітний (податковий) період, у якому відбулася будь-яка з подій, що сталася раніше: або дата зарахування коштів від нерезидента на банківський рахунок резидента - платника податку як оплата за послуги або дата оформлення документа, що засвідчує факт надання нерезиденту послуг резидентом - платником податку.

Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань

Для здійснення повернення сум грошового зобов'язання платник податків повинен подати заяву про таке повернення (крім повернення надміру утриманих сум податку з доходів фізичних осіб, які розраховуються контролюючим органом на підставі поданої платником податків податкової декларації) протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми. Така заява на повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань подається у довільній формі, в якій зазначається напрям перерахування коштів: на поточний рахунок платника податків в установі банку; на погашення грошового зобов'язання (податкового боргу) з інших платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, незалежно від виду бюджету; повернення готівковими коштами за чеком у разі відсутності у платника податків рахунку в банку. У разі наявності у платника податків податкового боргу, повернення помилково та/або надміру сплаченої суми грошового зобов'язання на поточний рахунок такого платника податків в установі банку або шляхом повернення готівковими коштами за чеком, у разі відсутності у платника податків рахунку в банку, проводиться лише після повного погашення такого податкового боргу платником податків. Повернення помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань платникам податків здійснюється з бюджету, у який такі кошти були зараховані. Зазначена норма визначена ст. 43 Податкового кодексу України.

За несплату узгодженої суми грошового зобов'язання надсилається податкова вимога

У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу. Податкова вимога не надсилається, якщо загальна сума податкового боргу платника податків не перевищує двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі збільшення загальної суми податкового боргу до розміру, що перевищує двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, контролюючий орган надсилає (вручає) податкову вимогу такому платнику податків. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається. Зазначена норма визначена ст. 59 Податкового кодексу України.

З 06 листопада 2015 року застосовується нова форма авансового звіту

Наказом МФУ від 28.09.2015 р. № 841 затверджено форму Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, а також Порядок його складання. Звіт складається платником податку (підзвітною особою), що отримав(ла) такі кошти на підприємствах всіх організаційно-правових форм або у самозайнятої особи. Якщо платник податку не повертає суми надміру витрачених коштів протягом звітного місяця, на який припадає граничний строк (до закінчення третього або п'ятого, а в окремих випадках десятого чи двадцятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку завершує відрядження або завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок податкового агента платника податку, що надав кошти під звіт), то така сума підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за рахунок будь-якого оподатковуваного доходу (після його оподаткування) за відповідний місяць. У разі недостатності суми доходу - за рахунок оподатковуваних доходів наступних звітних місяців до повної сплати суми такого податку. Тобто у випадку перевищення сум добових розміру, встановленого Податковим кодексом України, різниця вважається додатковим благом відрядженого працівника з відповідним оподаткуванням податком на доходи фізичних осіб. Крім того, сума перевищення оподатковується військовим збором. Наказ набрав чинності з 06.11.2015 року (опублікований в Офіційному віснику України від 06.11.15 №86).

Оновлено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій

Наказом Державної фіскальної служби України від 29.10.2015 №829 затверджено новий Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій (далі - Реєстр). Реєстр складається з двох частин: перша – містить перелік моделей, дозволених до первинної реєстрації; друга – містить перелік моделей, первинна реєстрація яких заборонена. Ознайомитися з оновленим Реєстром можна на офіційному порталі Державної фіскальної служби України за посиланням http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/94957.html

В допомогу платникам податків - сервіс «Пульс»

Сервіс «Пульс» створено для попередження: труднощів у спілкуванні з органами ДФС, некоректного ставлення та перевищення повноважень працівників ДФС, неякісного обслуговування платників податків - юридичних та фізичних осіб. Телефон «гарячої лінії» «Пульс» - (044) 284-00-07, на офіційному веб - порталі ДФС сервіс розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/others/puls. Сервіс ДФС дає можливість цілодобового повідомлення про неправомірні дії або бездіяльність працівників ДФС. Антикорупційний сервіс  «Пульс»  працює за принципом Сall - back – зворотній дзвінок про результат, тобто працівники ДФС інформують заявників про результати вирішення проблемних питань або вжиті заходи.

На Харківщині відносно співробітників фіскальної служби розпочато 38 кримінальних проваджень

Як повідомили в Управлінні власної безпеки ГУ ДФС у Харківській області, протягом січня-жовтня 2015 року  проведено 288 службових перевірок, пов’язаних із службовою діяльністю підрозділів Харківської області. З них 184 перевірки відбулися за зверненнями фізичних та юридичних осіб. Решта – 104– здійснено працівниками УВБ на підставі отриманої оперативної інформації. За результатами проведених службових перевірок та розслідувань інформація підтвердилась у 91 випадках, у тому числі, за 49 зверненнями громадян і юридичних осіб. Керівникам районних підрозділів Харківської області направлено 140 подань про вжиття заходів реагування щодо усунення причин та умов, які сприяли вчиненню виявлених порушень. Окрім того, було винесено 42 офіційних застереження працівникам про неприпустимість порушень вимог чинного законодавства, 118 працівників притягнуто до відповідальності, 2 - звільнено. Також протягом січня-жовтня поточного року відносно посадових осіб розпочато 38 кримінальних  проваджень. Але у фіскальній службі відзначають, що крім перевірок, одним з пріоритетних напрямків роботи фахівців підрозділу власної безпеки області залишається упереджувальна та роз’яснювальна робота серед працівників, а також кандидатів на заміщення вакантних посад. Нагадаємо, що в Державній фіскальній службі України діє інтерактивний антикорупційний сервіс «Пульс». На телефон якого - (044) 284-00-07 - можна цілодобово повідомляти про неправомірні дії або бездіяльність працівників відомства. Співробітники ДФС не тільки приймають звернення, але й потім повідомляють заявника про результати перевірки та вжиті заходи.

Податкова міліція Харківщини: сума відшкодованих державі збитків склала понад 8,6 мільйонів гривень

Про це повідомив виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. Як відзначає посадовець, сьогодні головною метою податкової міліції є мінімізація втрат бюджету, реальний економічний ефект, спрямований на ліквідацію існуючих схем мінімізації податкових зобов'язань і залучення активів «тіньової» економіки до легального обігу. Так, Андрій Бєжанов проінформував, що під час виявлення кримінальних правопорушень працівники слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції Харківщини переслідують головну мету – відшкодування завданих державі збитків. На сьогоднішній день загальна сума відшкодованих державі збитків по всіх кримінальних провадженнях з початку року склала вже понад 8,6 млн. грн. Наразі податківці не збираються зупинятися на досягнутому. Робота за даним напрямком триває.

Затверджено нову форму звіту про використання коштів, виданих на відрядження

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що в «Офіційному віснику України» від 6  листопада 2015 року № 86 опубліковано наказ Міністерства фінансів України від 29.09.2015 № 841 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» (далі – Наказ № 841). Саме з цієї дати Наказ № 841 набрав чинності. Цим наказом затверджено: - нову форму звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт; - порядок складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. Разом з цим наказ Міністерства доходів і зборів України від 24.12.2013 № 845 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» втратив чинність. З повним текстом Наказу № 841 Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

Майже мільярд гривень надійшов до бюджету в рахунок погашення податкового боргу на Харківщині

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби регіону, така сума надійшла до Державного бюджету з початку року. Це майже втричі перевищує рівень надходжень за січень - жовтень минулого року (305,6 млн.грн.). За словами податківців, скорочення податкового боргу є одним із пріоритетних напрямів роботи фіскальної служби. Адже це додаткові надходження, той резерв, який направляється, зокрема, на виконання дуже важливих на сьогодні соціальних зобов’язань перед громадянами. У відомстві також повідомили, що з початку року податковий борг до Зведеного бюджету без врахування боржників, які перебувають у процедурах банкрутства, скорочено на 308,0 млн. гривень. Фахівці відзначають, що робота в даному напрямку триває. З метою скорочення податкового боргу постійно проводяться зустрічі з керівництвом найбільших підприємств-боржників спільно з органами місцевої влади – представниками Харківської обласної державної адміністрації, Пенсійного фонду тощо. Результат - додаткові надходження до бюджету.

Податківцями встановлено факти несплати податку на нерухомість

Так, під час перевірки одного з харківських агентств з нерухомості, співробітники фіскальної служби області виявили адреси понад 40 квартир, які здавалися у найом, у тому числі, через мережу Інтернет. Як встановили податківці, квартири належали громадянам. Однак а ні фірма, а ні власники нерухомості не сплачували до бюджету податок на нерухомість та податок на доходи фізичних осіб. «З`ясувалося, що підприємці та громадяни повністю ігнорували необхідність сплати податків із своєї діяльності та доходів. У зв’язку з чим міська скарбниця не отримала «жодної копійки», - повідомив начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Харківській області Олексій Гавриленко. Посадовець зазначив, що фіскальна служба і надалі вживатиме усі необхідні заходи для встановлення таких громадян та підприємців, які нелегально надають нерухомість в оренду, з метою залучення їх до оподаткування. Як повідомив податківець, умовні втрати бюджету складають понад 30 тис. грн. податку на нерухомість та 80 тис. грн. податку на доходи фізичних осіб.

Перевірок становиться менше

Так, у жовтні фахівцями відділу контролю за проведенням розрахункових операцій та проведення фактичних перевірок управління податкового та митного аудиту ГУ ДФС у Харківській області проведено 202 перевірки, що на 8,1 відсотки менше аналогічного періоду минулого року. Основна увага підрозділу приділялась тим суб’єктам господарювання, які використовують РРО періодично, обмежуючи при цьому права споживачів та приховуючи реальні суми доходів. Найбільш суттєве порушення встановлено в ході перевірки одного з кафе. Перевіркою встановлені факти порушень проведення розрахункових операцій та здійснення торгівельної діяльності алкогольними напоями без придбання відповідної ліцензії. За результатами перевірки до суб’єкта господарювання, який здійснює діяльність у зазначеному кафе, застосовано штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 17,4 тис. грн. Крім того, у ході перевірки одного з харківських магазинів, встановлені факти реалізації алкогольних напоїв за цінами, нижчими від встановлених мінімальних оптово-відпускних цін. За результатами перевірки до суб’єкта господарювання застосовано штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 10,0 тис. грн.

Операція «Урожай - 2015» - на Харківщині підвищено заробітну плату понад 13 тисячам працівникам сільського господарства

Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області. Фахівці розповіли, що операція «Урожай-2015» розпочалася ще влітку. ЇЇ мета – виявлення необлікованих найманих працівників та легалізація заробітної плати. В ході її проведення здійснюється перевірка повноти нарахування і сплати земельного податку та орендної плати за землю, вживаються заходи щодо упередження схем ухилення від оподаткування суб’єктами господарювання аграрного сектору тощо. Так, з початку проведення  операції,  завдяки спільним заходам територіальних органів ДФС у Харківській області з органами місцевого самоврядування та іншими державними установами регіону, керівники сільгосппідприємств підвищили розмір заробітної плати 13 305 працівникам. Сума виплаченої заробітної плати збільшена майже на 15 млн.грн., що забезпечило додаткові щомісячні надходження податку на доходи фізичних осіб у сумі 2,3 млн.грн., єдиного соціального внеску –5,6 млн. грн. Крім того, аграріями добровільно оформлено трудові відносини з 2 425 найманими працівниками, яким нарахована заробітна плата на загальну суму 4,3 млн.грн. Додаткові надходження в цьому випадку склали: ПДФО – 0,7 млн.грн., ЄСВ – 1,3 млн. гривень.

ДФС продовжує боротьбу з тіньовим бізнесом

Детінізація економіки стала головною тематикою прес-конференції Голови ДФС Романа Насірова та Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана, яка відбулась у прес-центрі Кабінету Міністрів України. «Ми працюємо над детінізацією економіки в усіх галузях. Так, зокрема, за рахунок електронної системи адміністрування ПДВ з тіньового бізнесу до бюджету щомісяця надходить більше 2 млрд. грн. Спочатку року на стадії реєстрації податкових накладних в ЄРПН було зупинено операції на 243 млрд. грн., що майже в 9 разів більше, ніж за весь минулий рік. Зупинено діяльність більше ніж 50 конвертаційних центрів», – підкреслив Роман Насіров. Крім того, до бюджету вдалося повернути ще близько 1,5 млрд. гривень. Це кошти, які сплачені за кримінальними провадженнями та податковим компромісом, а також надійшли від реалізованого майна. Також з незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на суму близько 1 млрд. грн. Вилучені товарно-матеріальні цінності зберігаються у якості речових доказів, і у разі прийняття судом звинувачувальних вироків будуть стягнуті в дохід держави. Однією з найактуальніших тематик останнього часу стала перевірка органами ДФС IT-компаній. «Недобросовісні платники для власного збагачення зараз активно використовують як сферу ІТ-технологій, так й інші галузі. Але перевірки проводяться не за галузевими ознаками, а лише на підставі, в першу чергу, аналітичних даних. Так, наприклад, на сьогодні у сфері ІТ офіційно діє близько 5 тисяч компаній, але з початку 2015 року було проведено лише 17 планових перевірок та 170 позапланових перевірок таких компаній. А до ТОП-100 цієї галузі за найбільшими обсягами взагалі не застосовувалися будь-які процесуальні дії. Перевірки же застосовуються лише до тих компаній, які було помічено у порушенні чинного законодавства», - зазначив Сергій Білан. Голова ДФС Роман Насіров вважає, що найголовніше – створити в державі рівні умови для всіх підприємців та працювати виключно в правовому полі. ДФС відкрита до діалогу з бізнесом і вже співпрацює з профільними асоціаціями щодо поліпшення умов ведення бізнесу в Україні і, зокрема, закликає представників IT-галузі, які працюють в рамках діючого законодавства, співпрацювати заради створення прозорої та конкурентоспроможної ситуації на ринку.

З початку року сплачено 148,7 млрд. грн. єдиного внеску

За січень – жовтень 2015 року фіскальні органи забезпечили надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 148,7 млрд. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року сплата внеску зросла на 955,8 млн. грн. Зокрема, у жовтні надійшло 16,7 млрд. грн., що на 1,8 млн. грн. перевищує аналогічний показник 2014 року. Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.

До уваги власників електронних цифрових підписів!

Останнім часом Державною фіскальною службою України фіксуються випадки незаконного використання невідомими особами електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) суб’єктів господарювання під час реєстрації податкових накладних. Для протидії шахраям та з метою захисту законних інтересів платників податків Акредитованим центром сертифікації ключів ІДД ДФС вимушено введені деякі тимчасові обмеження під час обслуговування заявників, у тому числі щодо території реєстрації для юридичних осіб, умов представництва в АЦСК ІДД ДФС тощо. Окрім того, за результатами засідань спільної робочої групи з розробки проектів нормативно-правових актів у сфері ЕЦП, учасниками якої є представники Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України, Центрального засвідчувального органу Міністерства юстиції України, Акредитованого центру сертифікації ключів ІДД ДФС та інших АЦСК, було надано пропозиції щодо посилення процедур ідентифікації та реєстрації заявників під час надання послуг ЕЦП акредитованими центрами сертифікації ключів. Звертаємо увагу, що безпека використання послуг ЕЦП також залежить від дотримання умов захисту та зберігання особистого ключа ЕЦП його власником. Особистий ключ ЕЦП повинен зберігатися у таємниці, його  передавання іншим особам заборонено.

Харків’яни направили на соціальні потреби 7,4 мільярдів гривень ЄСВ

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, саме таку суму єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне страхування з початку року перерахували до бюджету підприємства і підприємці регіону. Додатково до бюджету спрямовано понад 958 мільйонів гривень. При цьому, лише за жовтень  платники єдиного внеску Харківського регіону перерахували на рахунки Держказначейства 867,2 млн. грн. ЄСВ. До зрівняння - за минулорічний період було сплачено 734,1 млн.грн. Як проінформувала в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак, понад 32 % від загальних надходжень ЄСВ (близько 2,4 млрд. млрд. гривень) забезпечили бюджетні організації регіону. Водночас, відрахування від підприємців – фізичних осіб склали майже 321 мільйон гривень. Решта коштів надійшла від інших юридичних осіб. Водночас керівник податкової служби відзначає, що стабільній сплаті єдиного соціального внеску сприяє запровадження сучасних електронних сервісів від фіскальної служби. «Платники можуть подавати звітність в електронному вигляді. Для цього необхідно отримати безоплатний електронний ключ. Подання податкової звітності в електронному вигляді має багато переваг як для платників податків, так і для органів ДФС. Звітність, надіслана до органу ДФС електронною поштою, не потребує дублювання на паперових носіях та їх зберігання», - підкреслює Ірина Сагайдак. Варто відзначити, що наразі на Харківщині щомісячно подають звіти та сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування близько 40 тисяч платників. Слід зазначити, що майже 95% страхувальників області щомісячно подають звітність з єдиного соціального внеску засобами електронного зв’язку.

До питання включення до складу податкового кредиту податкової накладної, яка не була до нього включена в податковому періоді її складання/реєстрації

Належним чином складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних протягом 180 днів податкова накладна, яка не була включена до складу податкового кредиту в податковому періоді її складання/реєстрації та з дати складання якої не минуло 365 днів, може бути включена до складу податкового кредиту в наступних звітних (податкових) періодах протягом 365 календарних днів з дати її складання шляхом відображення сум податку на додану вартість в розділі II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ. Так, відповідно до п. 198.2 ст. 198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Слід зауважити, що з урахуванням змін, внесених до п. 198.6 ст. 198 Податкового кодексу України, з 29.07.2015 діє норма, згідно з якою у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної.

Доходи від зданого металобрухту чорних металів оподатковуються і ПДФО, і військовим збором

Відповідне роз’яснення надано ДФС України (лист від 30.10.2015 р. N 10152/Г/99-99-17-03-03-14). При цьому у листі зазначається, що фізичні особи можуть здійснювати операції лише з побутовим металобрухтом. Побутовий металобрухт - це непридатні для прямого використання вироби побутового призначення або частини цих виробів, які містять у собі чорні або кольорові метали чи їх сплави і які втратили експлуатаційну цінність Приймання промислового брухту у фізичних осіб, які не є суб'єктами господарювання, забороняється. Оплата закупленого у населення металобрухту здійснюється через каси спеціалізованих підприємств (їх приймальних пунктів) та спеціалізованих металургійних переробних підприємств чи через каси в банках готівкою або шляхом поштових переказів за рахунок суб'єкта господарювання, який здійснює купівлю металобрухту. Забороняється проведення готівкових розрахунків при здійсненні операцій з промисловим металобрухтом. Що стосується податку з доходів фізичних осіб, то відповідно до пп. 165.1.25 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу встановлено, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД), та брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України. Разом з тим, пп. 1.7 п. 161 підрозділу 10 розділу Податкового кодексу ці види доходів оподатковуються військовим збором. Нагадаємо, що ставка збору становить 1,5 відс. об'єкта оподаткування.

З реалізації безалкогольного пива акцизний податок не сплачується

Операції з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі товарів, які не належать до підакцизних, зокрема пива безалкогольного, акцизним податком не оподатковуються. Відповідно до п.п. 14.1.144 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) пиво – це насичений діоксидом вуглецю пінистий напій, отриманий під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами, який зазначений у товарній позиції 2203 згідно з УКТ ЗЕД. В свою чергу під безалкогольним пивом розуміють насичений діоксидом вуглецю пінистий напій, одержаний під час бродіння охмеленого сусла пивними дріжджами з об’ємною часткою спирту не більш як 0,5 відсотка, отриманий шляхом діалізу або переривання головного бродіння, або виготовлення пивного сусла зі зниженою часткою сухих речовин у початковому суслі, що відноситься до товарної групи УКТ ЗЕД за кодом 2202 (ст. 1 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями). При цьому, п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 ПКУ ставки акцизного податку встановлено, зокрема, на пиво із солоду (солодове), що відноситься до товарної групи 2203 00 згідно УКТ ЗЕД. На товари, що відносяться до товарної групи 2202 згідно УКТ ЗЕД, ставки акцизного податку ПКУ не встановлено та такі товари не віднесено до підакцизних.

В найактуальніших питаннях податкового і митного законодавства допоможе зорієнтуватися ЗІР

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс («ЗІР»), що розміщений на офіційному порталі Державної фіскальної служби України, - це електронний сервіс, що є надійним помічником для кожного платника податків у пошуку потрібної інформації. Сервіс передбачає пошук інформації як за ключовим словами, так і за напрямками діяльності і шляхом переходу на різні періоди. Окрім того, за допомогою цього сервісу можна ознайомитися з відповідями на письмові звернення громадян. Отож, в нагоді платникам податків стануть такі розділи:  - розділ «Запитання - відповіді» вміщує відповіді на питання щодо оподатковування, митної справи, єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування та діяльності акредитованого центру сертифікації ключів; - розділ «Письмові консультації» містить витяги з письмових консультацій, наданих на типові звернення суб'єктів господарювання й громадян; - у розділі «Останні зміни в законодавстві» можна ознайомитись з законодавчими актами. Сервіс «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс»: знаходиться за посиланням http://zir.sfs.gov.ua.

Єдиний антикорупційний сервіс

Для підвищення ступеню довіри громадян впроваджено єдиний антикорупційний сервіс «Пульс» (044 -284-00-07). Він є доступним клієнтам як податкової, так і митниці. Цей сервіс попереджує труднощі в спілкуванні, некоректне ставлення, перевищення повноважень та неякісне обслуговування.

Як не потрапити до «податкової ями»

Недобросовісні платники податків, використовуючи різноманітні схеми мінімізації, завдають чималих збитків державі. У зв’язку з цим Західна ОДПІ м. Харкова застерігає Вас від використання фірм – «податкових ям» і пропонує ретельно перевіряти своїх нових партнерів на доброчесність у сплаті податків.

Відсутність об’єктів оподаткування – головна умова зняття з обліку платника податку за не основним місцем реєстрації

Зняття з обліку платника податків за не основним місцем обліку здійснюється  на підставі норми п.7.5 розділу VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.11 №1588 зі змінами та доповненнями, - повідомляють в ГУ ДФС у Волинській області. Головна умова зняття платника податку - відсутність в останнього об'єктів, пов'язаних з оподаткуванням, за якими такий платник податків був взятий на облік за не основним місцем обліку. Також не менш важливими умовами є: - надходження (наявність) відповідних підтвердних документів; - закінчення бюджетного періоду за умови сплати податків, зборів до бюджету на підставі службових документів контролюючого органу. Інформація про зняття з обліку за не основним місцем обліку вноситься до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.

Розмір добових при відрядженні у 2015 року не зміниться

Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що податком на доходи фізичних осіб не оподатковуються добові витрати на відрядження у межах території України, але не більш як 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон – не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження (підпункт 165.1.11 пункту 165.1 статті 165 та пункт 170.9 статті 170 Кодексу). Суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів, визначаються окремо постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011 №98 (додаток 1 до постанови). Тобто, граничні норми добових витрат (з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб), крім витрат на відрядження державних службовців та інших зазначених осіб, розраховуються з показника мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (з 1 січня 2015 року мінімальна заробітна плата складає 1218 гривень) та становлять у 2015 році: - у межах України – 243,6 грн.; - за кордон – 913,5 грн. Зміна мінімальної заробітної плати протягом року не впливає на граничні норми добових витрат, які були встановлені на 1 січня звітного року.

Купив автомобіль-сплати транспортний податок

З 1 січня 2015 року в рамках податкової реформи введено в дію положення Податкового кодексу щодо транспортного податку. Платниками транспортного податку є, зокрема, фізичні особи (у тому числі нерезиденти), які мають зареєстровані в Україні власні легкові автомобілі з об'ємом циліндрів двигуна понад 3000 куб.см і які використовувались не більше 5 років. Ставка податку складає 25 000 грн. в рік за кожен легковий автомобіль. Якщо такий легковий автомобіль придбаний фізичною особою протягом року, транспортний податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Податковий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності за місцем реєстрації платника. Нагадуємо, що сплатити транспортний податок фізичні особи повинні впродовж 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

При самостійному визначенні фіскальним органом суми заниженого податкового зобов'язання застосовується штраф

У разі, якщо фіскальний орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання (дані перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях, уточнюючих розрахунках) на такого платника накладається штраф в розмірі 25% суми визначеного податкового зобов'язання. При повторному протягом 1095 днів визначенні фіскальним органом суми податкового зобов'язання з цього податку, накладається штраф у розмірі 50% суми нарахованого податкового зобов'язання. Таким чином, розмір штрафної санкції диференційований залежно від повторності визначення суми податкового зобов'язання з цього податку. При цьому ознаки повторності виникають в тому випадку, коли визначення фіскальним органом податкового зобов'язання відбувається після того, як протягом останніх 1095 днів фіскальним органом вже було вчинено дії по визначенню податкового зобов'язання стосовно одного і того самого платника податків. Зазначена норма передбачена п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України.

За неподання або несвоєчасне подання податкової звітності передбачена фінансова відповідальність

Неподання або несвоєчасне подання платником податків податкових декларацій (розрахунків) тягне за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. За ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, накладається штраф в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Отже, за неподання або несвоєчасне подання платником податків податкової звітності передбачена фінансова відповідальність у вигляді штрафних (фінансових) санкцій: - в розмірі 170 гривень, за кожне неподання (несвоєчасне подання) декларації (розрахунку), зазначеного в одному акті; - в розмірі 1020 гривень при повторному порушенні за несвоєчасне подання податкової декларації (розрахунку) незалежно від виду податку, за яке до такого платника протягом року вже було застосовано штраф за неподання (несвоєчасне подання) податкової декларації (розрахунку) та у період до одного року винесено податкове повідомлення-рішення. Зазначена норма передбачена п. 120.1 ст. 120 Податкового кодексу України.

Чи є обов’язковим отримання витягу з реєстру платників податку на додану вартість?

Законом України від 24 жовтня 2013 року № 657-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень» скасовано такі документи, як свідоцтво про реєстрацію особи платником податку на додану вартість та свідоцтво про реєстрацію як суб’єкта спеціального режиму оподаткування, та надано право платникам податку на додану вартість за їх запитом отримувати витяги із реєстру платників податку на додану вартість в контролюючих органах. Оскільки отримання витягів з реєстру платників податку на додану вартість не є обов’язковим для платників, контролюючі органи не мають підстав вимагати їх у платників. Підтвердженням факту реєстрації суб’єкта підприємницької діяльності платником податку на додану вартість є наявність інформації про таку реєстрацію на офіційному веб – порталі ДФС, яка оновлюється щоденно. Відповідні роз’яснення надані в листі Міндоходів від 17.01.2014 № 1094/7/99-99-19-04-02-17 «Про окремі зміни в законодавстві».

Єдинникам про використання РРО та торгівлю пивом

Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» від 01.07.2015 року № 569-VIII не потрібно використовувати РРО фізичним особам - підприємцям - платникам єдиного податку другої і третьої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. гривень. У разі перевищення доходу в 1 мільйон гривень застосування РРО є обов’язковим. При  цьому РРО потрібно буде застосовувати починаючи з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення (Згідно з пунктом 296.10 статті 296 Податкового кодексу України). Водночас, оскільки з 01.07.2015 року діяльність з роздрібної торгівлі пивом підлягає ліцензуванню на загальних підставах, передбачених для алкогольних напоїв, то фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які здійснюють роздрібну торгівлю пивом, при розрахунках готівкою зобов’язані застосовувати належним чином зареєстровані РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або використовувати книги обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок у випадках, передбачених чинним законодавством.

Для переходу на спрощену систему оподаткування необхідно подати заяву

Заява подається суб’єктом господарювання до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Перехід на спрощену систему оподаткування можна здійснити один раз протягом календарного року. Заява подається за вибором платника податків в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб; 4) державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця. Електронна копія заяви, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки.

Призначили тимчасово виконуючого обов’язки керівника або головного бухгалтера – подайте зміни

Відповідно до п. 66.1 ст. 66 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) підставами для внесення змін до облікових даних платників податків є, зокрема: - інформація органів державної реєстрації; - документально підтверджена інформація, що надається платниками податків. Порядок внесення змін до облікових даних платників податків встановлено розділом ІХ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 (у редакції наказу Мінфіну від 22.04.2014 № 462) (далі – Порядок). При виникненні змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік, крім змін, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців (далі – ЄДР), та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов’язаний протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів подати до контролюючого органу уточнені документи в такому самому порядку, як і при взятті на облік. Додаткова реєстраційна заява за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП подається з позначкою «Зміни» або за формою № 1-РПП – з позначкою «Перереєстрація, зміни». Платники податків – юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб зобов’язані подати реєстраційну заяву за формою № 1-ОПП з позначкою «Зміни» з відомостями стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб до контролюючого органу у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків. Відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, також оновлюються контролюючими органами у Єдиному банку даних про платників податків - юридичних осіб на підставі реєстраційної заяви платника податку на додану вартість (про реєстрацію, перереєстрацію або внесення змін), якщо така реєстраційна заява була подана в один із способів, визначених п. 183.9 ст. 183 ПКУ, та задоволена контролюючим органом. У цьому разі платник податків звільняється від подання до контролюючого органу заяви за формою № 1-ОПП у зв’язку із зміною відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи (п. 9.3 розділу IX Порядку). Отже, стосовно платників податків, відомості про яких включаються до ЄДР: - інформація про зміну або призначення тимчасово виконуючого обов’язки керівника оновлюється в контролюючих органах на підставі відомостей, отриманих від державного реєстратора, в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців»; - інформація про головного бухгалтера оновлюється на підставі заяви за ф. № 1-ОПП з позначкою «Зміни» та уточнених документів або реєстраційної заяви платника податку на додану вартість (про реєстрацію, перереєстрацію або внесення змін); - стосовно платників податків, відомості про яких не включаються до ЄДР, інформація про зміну або призначення тимчасово виконуючого обов’язки керівника та/або головного бухгалтера оновлюється на підставі уточнених документів та заяви за ф. № 1-ОПП.

Коли розрахунок коригування не виписують до податкової накладної

Відповідно до п. 192.1 ст. 192 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зменшення суми податкових зобов’язань платника податку - постачальника при зміні суми компенсації вартості товарів/послуг, наданих особам, що не були платниками цього податку на дату такого постачання, дозволяється лише при поверненні раніше поставлених товарів у власність постачальника з наданням отримувачу повної грошової компенсації їх вартості, у тому числі при перегляді цін, пов’язаних з гарантійною заміною товарів або низькоякісних товарів відповідно до закону або договору (п. 192.2 ст. 192 ПКУ). Враховуючи зазначене, якщо товари/послуги неплатнику ПДВ поставлені не були, то при зміні номенклатури таких товарів/послуг постачальник розрахунок коригування не складає.

Сплата п’ятивідсоткового акцизу при реалізації нафтопродуктів або скрапленого газу

Відповідно до п.п. 212.1.11 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платником акцизного податку є особа - суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів. При цьому реалізація суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів - це продаж пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, товарів, зазначених у п.п. 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 ПКУ (нафтопродукти, скраплений газ, речовин, що використовуються як компоненти моторних палив, а також паливо моторне альтернативне), безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування (абзаци перший та другий п.п. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 ПКУ). Якщо суб’єкт господарювання здійснює продаж нафтопродуктів або скрапленого газу іншому суб’єкту господарювання для використання у його комерційній діяльності, то такі операції не є об’єктом оподаткування акцизним податком. Водночас, якщо такий продаж здійснюється через мережу АЗС та/або пункти реалізації газу, то така реалізація незалежно від форми розрахунків, є роздрібним продажем нафтопродуктів та/або газу кінцевому споживачеві для їх некомерційного використання. Таким чином, податкові зобов’язання зі сплати 5- відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів та/або газу через мережу АЗС та/або пункти реалізації газу безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій. Слід зазначити, що чинними нормами ПКУ не передбачено визначення поняття «некомерційне» або «комерційне» використання підакцизних товарів. Відповідно до економічної сутності комерційне використання підакцизних товарів передбачає подальший перепродаж, перероблення (використання як сировини) чи перетворення товарів, а некомерційне споживання товару передбачає використання його для кінцевого споживання, тобто не передбачає подальшого перепродажу, перероблення (використання як сировини) чи перетворення товарів.

Нова форма Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт

Наказом Міністерства фінансів України від 29 вересня 2015 року №841 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» (далі – Наказ №841) затверджено нову форму звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт та Порядок складання такого звіту. З повним текстом Наказу №841 можна ознайомитись у розділі «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу. Водночас наказ Міністерства доходів і зборів України від 24.12.2013 р. №845 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» втратив чинність.

Зведена податкова накладна: коли перевищення оформляють авансом

Відповідно до п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України податкова накладна складається у день виникнення податкових зобов'язань продавця. Платники податку при здійсненні постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер: - покупцям - платникам податку - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця; - покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, - можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця. Якщо станом на дату складання зведених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця. Нагадаємо, що виписку податкових накладних регулює Порядок заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22 вересня 2014 року №957.

Підприємці – спрощенці займаються тільки зареєстрованими видами діяльності

Фізична особа – підприємець – платник єдиного податку не має права здійснювати, в межах підприємницької діяльності такі види діяльності, які не зазначені в його облікових даних. Пунктом 291.3 ст.291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) визначено, що фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим гл.1 р.XIV ПКУ, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою. У разі, якщо фізична особа - підприємець отримує доходи від тих видів діяльності, що не зазначені в облікових даних, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб  (п.177.6. ст.177 ПКУ). Спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених п.297.1 ст.297 ПКУ, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених гл.1 р.ХІV ПКУ, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності (п.291.2 ст.291 ПКУ).

На «Пульс» можна дзвонити і вночі

Антикорупційний сервіс «Пульс», який працює при Державній фіскальній службі України, допомагає платникам податків, в тому числі і суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності, вирішувати проблемні питання, що виникають при веденні бізнесу. А також повідомляти про непорозуміння чи конфлікти у спілкування з податківцями та митниками. Номер цілодобової телефонної лінії «Пульс»: (044) 284-00-07. Дзвінки приймаються цілодобово.

Використання РРО інтернет-магазинами

Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено обов'язок суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу: - проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи РРО з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок; - видавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов'язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції. Що стосується доставки товарів кур’єрською службою, то при продажу товарів продавець повинен забезпечити доставку покупцю раніше роздрукованого розрахункового документа (чеку) разом із придбаним товаром за допомогою кур'єрської служби (поштової служби), яка може бути як сторонньою організацією, так і структурною одиницею продавця. Також розрахунковий документ (чек) може бути виданий покупцю кур'єром (поштовою службою) при передачі покупцю придбаного товару та сплаті ним коштів за його придбання. При цьому такий розрахунковий документ (чек) повинен бути роздрукований з використанням РРО, зареєстрованого на такого кур'єра (поштову службу). Детальна інформація щодо використання платниками податків реєстраторів розрахункових операцій розміщена у листі ДФС України від 01.10.2015 № 20887/6/99-99-22-07-03-15.

Як визначається максимальна величина бази нарахування єдиного внеску?

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) це максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. З 01.09.2015 розмір максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок, становить 23 426 гривень.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області