На допомогу збройним силам

Більше 432 мільйонів гривень на допомогу армії сплатили торік харків’яни

Саме таку суму військового збору забезпечено жителями Харківщини за 2015 рік.  Про це повідомила в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак. Керівник фіскального відомства відзначила стабільну динаміку  надходжень податку на підтримку армії від представників усіх сфер економіки регіону. «Враховуючи актуальність призначення цього платежу, наші земляки  відповідально ставляться і до нарахування і до сплати військового збору. Сподіваємося, що і надалі така позитивна тенденція буде збережена, а армія отримає належну допомогу»,  - наголошує Ірина Сагайдак. Серед районів нашого міста, в яких забезпечено найбільші суми надходжень військового збору, посадовець відзначила Київський – 63,5 млн.грн., Дзержинський – 59,9 млн.грн., Червонозаводський – 30,4 млн.грн. та Ленінський – 24,4 млн.грн. В Харківській області  лідирують Харківський – 21,2 млн.грн., Красноградський - 18,8 млн.грн. та  Балаклійський – 13,4 млн.грн.  райони. Ірина Сагайдак також проінформувала, що загалом, за час,  коли почав нараховуватись військовий збір в Україні (з серпня 2014 року), платники Харківщини встигли поповнити бюджет на більш ніж півмільярда гривень. 

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Реалізація палива на АЗС здійснюється із застосуванням касового апарату

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що роздрібний продаж нафтопродуктів на АЗС має здійснюватися із застосуванням зареєстрованого, опломбованого у встановленому порядку та переведеного у фіскальний режим роботи спеціалізованого РРО з роздрукуванням чеків установленої форми. Розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та/або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів тощо).Разом з нафтопродуктами споживачеві в обов’язковому порядку видається розрахунковий документ за установленою формою на повну суму проведеної операції, який підтверджує факт купівлі товару. У розрахунковому документі зазначається інформація про форму здійснення розрахунку. Розрахунки за продані нафтопродукти із застосуванням згідно з договорами талонів чи відомостей на відпуск нафтопродуктів здійснюються виключно через установи банків. При цьому, РРО можуть не застосовуватись лише при відпуску оптових партій пального, розрахунки за які здійснено шляхом безготівкового переказу коштів з рахунку на рахунок, або шляхом взаємозаліку, або пального, яке знаходиться на відповідальному зберіганні, за умови, коли такий відпуск здійснюється з ємкостей, спеціально призначених для зберігання та відпуску оптових партій пального.

Харківські митники виявили «травку» в батарейках

Такий «багаж» знайшли у 19-річного громадянина Російської Федерації, який прямував потягом «Харків-Москва». Співробітниками Харківської митниці виявлено пристрій для куріння та 20 грамм речовини рослинного походження, яка знаходилась у контейнері у вигляді батарейки. Під час усного декларування ніхто з пасажирів не заявив, що переміщує наркотичні засоби. Але службовий собака Харківської митниці ДФС Любомир спрацював на особисті речі громадянина РФ, який слідував на місці № 33. В кишені його куртки й було виявлено «знахідку». Відносно громадянина складено протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України. Предмети правопорушення вилучені.

Про методику нарахування акцизного податку з роздрібних продажів

Головне управління ДФС у Харківській області інформує, що ДФСУ у листі від 31.12.2015 р. № 48131/7/99-99-19-03-03-17 роз’яснила методику нарахування 5-відсоткового акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами та порядок відображення у фіскальному чеку суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами. Найважливіше: Акцизний податок з роздрібних продажів нараховується на вартість (роздрібну ціну продажу) з податком на додану вартість підакцизних товарів та не включається до бази оподаткування ПДВ таких операцій. Сума податкового зобов’язання з акцизного податку з роздрібних продажів (Пза) обчислюється за формулою: ПЗа = ФРЦ: 105x5, де ФРЦ - фактична роздрібна ціна (ціна у фіскальному чеку) з урахуванням ПДВ та нарахованого на цю ціну акцизного податку. Сума податкового зобов’язання з ПДВ (ПЗпдв) буде складати: ПЗпдв = (ФРЦ-Пза): 120x20. Наприклад, за умови, що фактична роздрібна ціна підакцизних товарів (ціна у фіскальному чеку) дорівнюватиме 126 грн, включаючи ПДВ та акцизний податок з роздрібних продажів, то сума податкового зобов'язання з ПДВ - 20 грн, а сума податкового зобов'язання з акцизного податку - 6 гривень. Зазначений приклад підтверджується таким розрахунком: П3а= 126:105x5=6 грн., ПЗпдв = (126 - 6): 120x20=20 гривень. При складанні податкової звітності - декларації акцизного податку (далі - Декларація) нарахування акцизного податку з роздрібного продажу відображаються таким чином. Наприклад, за місяць суб’єктом господарювання продано підакцизних товарів (лікеро-горілчаної продукції) загальною вартістю (включаючи ПДВ та акцизний податок з роздрібних продажів) 126 гривень. їх вартість з ПДВ та без акцизного податку становитиме 120 гривень (126 - (126 : 105 х 100)) та буде відображена в рядку 1 граф 3 та 5 додатка 6 до Декларації. Сума податкового зобов’язання з акцизного податку, що підлягає сплаті до бюджету (рядок 1, графа 7 додатка 6 до Декларації), становитиме 6 гривень (ПЗа = 120 х 5 : 100) та загальна сума податкових зобов'язань переноситься до розділу Ґ Декларації, а саме у графу Ґ1 «Усього податкових зобов'язань, у тому числі з:» як сума граф Ґ1.1 - Ґ1.11. Також суб’єктом господарювання заповнюється рядок Ґ2 розділу Ґ Декларації, в якому зазначаються податкові зобов'язання в розрізі відповідних кодів адміністративно-територіальних одиниць (КОАТУУ), на території яких суб’єкт господарювання здійснює роздрібну торгівлю підакцизними товарами. Роз’яснення, надані ДФС листом від 31.01.2015 № 3121/7/99-99-22-07-03-17 щодо порядку відображення у фіскальних чеках РРО акцизного податку залишаються незмінними.

ДФС контролює недопущення ввезення на митну територію України заборонених товарів з Російської Федерації

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 №1147 до 5 серпня 2016 року заборонено ввезення на митну територію України товарів, що походять з Російської Федерації (за переліком згідно з додатком до постанови). Таким чином, товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законодавством, з 10 січня не пропускаються на митну територію України, у т. ч. у митному режимі транзиту. Також ввезення таких товарів громадянами  у період з 10 січня 2016 року по 5 серпня 2016 року заборонено у відповідності до вимог чинного законодавства. У разі переміщення товарів з порушеннями митних правил вживатимуться заходи щодо фіксації правопорушень та притягнення осіб до відповідальності. Так, за провезення через «зелений коридор» товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму, накладається  штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А у разі, якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством,  – ці товари також конфіскуються. Якщо переміщення відбувалось поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, то до порушників застосовується штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів та ці товари конфіскуються. Також конфіскуються й транспортні засоби, що переміщували товари поза митним контролем, або у яких були спеціально виготовлені сховища, тайники. У разі виявлення факту зберігання, перевезення, придбання чи використання товарів, транспортних засобів комерційного призначення, ввезених на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, до правопорушників застосовується стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків вартості цих товарів, транспортних засобів або їх конфіскації.

На Харківщині у 2015 році відносно співробітників фіскальної служби розпочато 43 кримінальних провадження

Як повідомили в  Управлінні власної безпеки ГУ ДФС у Харківській області, протягом минулого року  проведено 340 службових перевірок, пов’язаних із службовою діяльністю підрозділів фіскальної служби Харківської області. З них 219 перевірок відбулися за зверненнями фізичних та юридичних осіб. Решта – 121– здійснено працівниками УВБ на підставі отриманої оперативної інформації. За результатами проведених службових перевірок та розслідувань інформація підтвердилась у 104 випадках, у тому числі, за 57 зверненнями громадян і юридичних осіб. Керівникам районних підрозділів Харківської області направлено 157 подань про вжиття заходів реагування щодо усунення причин та умов, які сприяли вчиненню виявлених порушень. Окрім того, було винесено 45 офіційних застережень працівникам про неприпустимість порушень вимог чинного законодавства, 139 працівників притягнуто до відповідальності, 6 - звільнено. Також протягом 2015 року відносно посадових осіб розпочато 43 кримінальних  провадження. Але у  фіскальній службі відзначають, що крім перевірок, одним з пріоритетних напрямків роботи фахівців підрозділу власної безпеки області залишається упереджувальна та роз’яснювальна робота серед працівників, а також кандидатів на заміщення вакантних посад. Нагадаємо, що в Державній фіскальній службі України діє інтерактивний антикорупційний сервіс «Пульс». На телефон якого  - (044) 284-00-07 - можна  цілодобово повідомляти про неправомірні дії або бездіяльність працівників відомства.

Про сторнування пені та штрафних санкцій на суму податкового боргу, який виник внаслідок некоректного заповнення платниками додатка 2 до податкової декларації з ПДВ

Державна фіскальна служба України нагадує, що у зв’язку із численними запитами платників ПДВ щодо правомірності розрахунку штрафних санкцій та пені на суму податкового боргу, який виник внаслідок некоректного заповнення платниками податку додатка 2 до податкової декларації з ПДВ, що подавалась за звітні (податкові) періоди починаючи з лютого 2015 року, було надано роз’яснення листом від 15.12.2015 № 45789/7/99-99-19-03-02-17 «Про сторнування пені та штрафних санкцій» (далі – лист). У листі, зокрема, зазначено, що податковий борг, автоматично розрахований в інтегрованій картці платника податку (далі – ІКПП)  внаслідок  некоректного заповнення платником додатка 2 до податкової декларації з ПДВ, а саме: зазначення у графах 4 та 5 таблиці 1 сум податку, які перевищують суми ПДВ, що  обліковувались в ІКПП, за своєю економічною  та правовою сутністю не відповідає визначенню податкового боргу у розумінні Податкового кодексу України. Отже, штрафні санкції та пеня, розраховані в ІКПП на суму такого "технічного" податкового боргу, автоматично сформованого в ІКПП внаслідок некоректного заповнення платником податку додатка 2 до декларації з ПДВ, підлягають сторнуванню на підставі рішення контролюючого органу за місцем реєстрації платника податку. Більш детально з листом Державної фіскальної служби України від 15.12.2015 № 45789/7/99-99-19-03-02-17 «Про сторнування пені та штрафних санкцій» можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/65827.html).

Про особливості застосування спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві у 2016 році

Державною фіскальною службою України у зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України Законом України від 24 грудня 2015 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" повідомлено про окремі особливості перерахування у 2016 році коштів на додаткові електронні рахунки, відкриті суб’єктами спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві. Роз’яснення з цих питань викладено у листі Державної фіскальної служби України від 05.01.2016 № 203/7/99-99-19-03-02-17 «Про особливості застосування спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві у 2016 році», який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/65869.html).

Щодо електронного сервісу «Управління ЕЦП»

Сервіс «Управління ЕЦП» надає можливість керівнику вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб (в межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також в повідомленні може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера. Для формування та подання платниками інформації щодо ЕЦП в електронному вигляді до автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» розроблено новий електронний формат Повідомлення за кодом J(F)1391102. До Повідомлення додаються сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб. Звертаємо увагу, що сформоване Повідомлення обов’язково підписується керівником електронним цифровим підписом, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника платника податків.

У 2015 році до зведеного бюджету зібрано 587,1 млрд. гривень

За оперативними даними у 2015 році до зведеного бюджету надійшло (збір) 587,1 млрд. грн., що на 162 млрд. грн., або на 38,1 відс., більше 2014 року. До державного бюджету забезпечено 487,7 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 99,4 млрд. гривень. Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету склали 486,9 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 101,3 відс., додатково забезпечено 6,3 млрд. гривень.У повному обсязі виконано завдання Міністерства фінансів України з податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів – 101,3 відс. (+1,3 млрд. грн.), податку та збору на доходи фізичних осіб – 105,8 відс. (+2,5 млрд. грн.), ввізного мита – 106,6 відс. (+2,5 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – 106,2 відс. (+2,3 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – 103,5 відс. (+0,8 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – 215,5 відс. (+2,2 млрд. грн.) тощо. У розрізі основних платежів у 2015 році приріст до відповідного періоду 2014 року забезпечено з податку на додану вартість із ввезених на територію України товарів – на 29,3 відс. (+31,5 млрд. грн.), податку на додану вартість з вироблених на території України товарів (робіт, послуг) – на 32,3 відс. (+26,1 млрд. грн.), ввізного мита – у 3,6 раза (+28,8 млрд. грн.), акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) – на 36,8 відс. (+10,4 млрд. грн.), рентної плати за користування надрами – у 2 рази (+18,8 млрд. грн.), акцизного податку з ввезених на митну територію України підакцизних товарів – у 8,6 раза (+21,5 млрд. грн.), частини чистого прибутку (доходу), що вилучається до держбюджету – у 2,2 раза (+2,3 млрд. грн.), збору у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності – на 48,5 відс. (+0,9 млрд. грн.) тощо. З початку року платникам податків на рахунки відшкодовано 68,4 млрд. грн. податку на додану вартість. Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 185,7 млрд. гривень.

Щодо порядку справляння транспортного податку у 2016 році

У зв’язку з набранням чинності з 1 січня Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» суттєвих змін зазнав порядок справляння транспортного податку. Тепер об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (1,03 млн.грн.) (у 2015 році транспортний податок сплачували власники з автомобілів, які використовувалися до 5 років та мали об’єм циліндрів двигуна понад 3 тис. куб. см.). Перелік автомобілів, вартість яких перевищує 750 МЗП, визначатиметься за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та публікуватимуться на веб-сайті Мінекономрозвитку. Платниками транспортного податку як і торік є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти. Ставка не змінилась – 25000 гривень на рік за кожен автомобіль.

Застосування підвищуючого коефіцієнту при обчисленні військового збору не передбачено.

Відповідно до п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Згідно з п. 164.5 ст. 164 розд. ІV ПКУ під час нарахування (надання) доходів у будь-якій негрошовій формі базою оподаткування є вартість такого доходу, розрахована за звичайними цінами, правила визначення яких встановлені згідно з ПКУ, помножена на коефіцієнт, який обчислюється за такою формулою: К = 100: (100-Сп), де К - коефіцієнт; Сп - ставка податку, встановлена для таких доходів на момент їх нарахування. Норми п. 164.5 ст. 164 розд. ІV ПКУ застосовуються під час нарахування доходу у будь-якій негрошовій формі для визначення бази оподаткування доходу податком на доходи фізичних осіб. При цьому пунктом 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX ПКУ не передбачено застосування для військового збору коефіцієнта, визначеного п. 164.5 ст. 164 розд. ІV ПКУ (Лист ДФС України від 27.11.2015 № 25405/6/99-99-17-02-01-15).

Юридичним особам, які не оформили право власності або користування землею необхідно звернутися до органів місцевого самоврядування

Відповідно до статті 206 Земельного кодексу України користування землею в Україні є платним. Згідно з підпунктом 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ (далі – Кодекс)  плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (пункт 286.1 статті 286 Кодексу). Згідно пункту 287.6 статті 287 Кодексу при переході права власності на будівлю, споруду (їх частину) податок за земельні ділянки, на яких розташовані такі будівлі, споруди (їх частини), з урахуванням прибудинкової території сплачується на загальних підставах з дати державної реєстрації права власності на таку земельну ділянку (до 01 січня 2015 року - з дати реєстрації права власності на нерухоме майно). Слід зазначити, що використання земельної ділянки без оформлення відповідного права є порушенням законодавства. Відповідальність за порушення земельного законодавства передбачена ст. 144 Земельного кодексу України. Таким чином, юридичні особи, які не оформили відповідно до законодавства право власності або користування землею, в тому числі якщо вони є власниками будівель (споруд) або їх частин, необхідно звернутися до органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування для оформлення та реєстрації права власності на такі земельні ділянки.

Ставка ЄСВ у 2016 році

З 1 січня 2016 року фізособи-підприємці та ті, хто провадять незалежну професійну діяльність, сплачують ЄСВ за ставкою 22%. Це передбачено Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року № 909-VIII. Базу нарахування ЄСВ, платники визначають так: - фізособи – підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування (крім пенсіонерів  за віком та інвалідів, які отримують пенсію чи соціальну допомогу) самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (34 450 грн) і не менше за розмір мінімального страхового внеску (з 1 січня 2016 року – 303,16 грн (1378 грн х 22%); - фізичні особи – підприємці, що перебувають на загальній системі оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховують ЄСВ тільки за місяці, у яких вони отримали дохід (прибуток) у межах максимальної величини й не менше розміру мінімального страхового внеску. У тих місяцях, у яких вони не отримали доходу вони мають право визначити базу нарахування ЄСВ з дотриманням мінімального й максимального її розміру.

Податкова знижка на оплату вартості навчання включає витрати, понесені минулого року

Платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно наступного за звітним податковим роком-про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час зустрічі з представниками громадськості. До податкової знижки за звітний календарний рік дозволено включати, зокрема, суми витрат, понесених платником податку за навчання протягом звітного податкового року. В той же час, відповідно до умов договору про надання освітньої послуги (навчання) платником здійснюється оплата за місяці навчального року, який включає місяці календарного року наступного за звітним, одним платіжним документом (квитанцією). При включенні до податкової знижки за звітний рік слід враховувати частину витрат у розрахунку за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. Решта суми, сплаченої за таким платіжним документом (квитанцією), може бути включена платником податку при реалізації права на податкову знижку у наступному році. Зазначена норма визначена наказом ДФС України від 06.04.2015 №247."Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо включення до податкової знижки за звітний рік сум витрат, понесених у минулому році на оплату вартості навчання за місяці звітного року".

Разом з декларацією платники податку на прибуток мають подавати фінансову звітність

Платники податку на прибуток подають разом з податковою декларацією квартальну  або річну фінансову звітність (крім малих підприємств). Платники податку на прибуток - малі підприємства подають разом з річною податковою  декларацією річну фінансову звітність. Отже платники податку на прибуток (крім малих підприємств) подають разом з відповідною податковою декларацією за календарний квартал, півріччя, три квартали квартальну фінансову звітність, яка включає: баланс;  звіт про фінансові результати. Разом з податковою декларацією за рік платники подають річну фінансову звітність, яка включає: баланс, звіт про фінансові результати, звіт про рух грошових коштів, звіт  про власний капітал;  примітки до звітів. Платники податку на прибуток — малі підприємства подають разом із річною податковою декларацією скорочену за показниками фінансову звітність у складі: - балансу; - звіту про фінансові результати. Зазначена норма передбачена п. 46.2 ст. 46 Податкового кодексу та ст. 11 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV.

Щодо суб'єктів господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами

Суб'єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням пункту продажу підакцизних товарів. Реєстрація суб'єктів господарювання як платників акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів здійснюється контролюючими органами, які обслуговують адміністративно-територіальні одиниці, на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів. Тобто, суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду декларацію акцизного податку з відповідним додатком до контролюючого органу, який обслуговує адміністративно-територіальну одиницю, на якій розташовано пункт продажу підакцизних товарів, і відповідно реєструється у цьому контролюючому органі як платник акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів. Таким чином, суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів, сплачує податок до бюджету тієї адміністративно-територіальної одиниці, на території якої розташовано пункт продажу підакцизних товарів. Форма та Порядок заповнення і подання декларації акцизного податку затверджена наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14. Декларація акцизного податку містить розділ Ґ "Податкові зобов'язання з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" (далі - розділ Ґ) та додаток 6 "Розрахунок сум акцизного податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів" (далі - додаток 6), якими передбачено декларування податкових зобов'язань з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів у розрізі кодів адміністративних одиниць відповідно до Класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), на яких розташовано пункти продажу підакцизних товарів. У випадку здійснення реалізації підакцизних товарів суб'єктом господарювання на території двох адміністративно-територіальних одиниць, то до декларації акцизного податку подаються два додатки 6 для кожного місця здійснення реалізації підакцизних товарів із обов'язковим зазначенням відповідного коду за КОАТУУ.

Зміни в оподаткуванні податком на майно

Відповідно до Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни в оподаткуванні податком на майно. Гранична ставка податку, що встановлюється місцевими органами влади, зросла на 1% - до 3% від розміру мінімальної заробітної плати. «Пільгові метри» не змінилися - 60 кв. м. для квартир і 120 кв. м. для житлових будинків. Власники квартир понад 300 кв. м. та будинків понад 500 кв. м. - за кожен такий об’єкт необхідно сплачувати 25 тис. грн. податку на рік. Кардинально змінився об’єкт оподаткування транспортним податком. Раніше до нього належали легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мали об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см, то тепер – легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати (або 1033500 грн. станом на 1 січня 2016 р.)

Документи, що посвідчують право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту

Підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, зокрема, є: - транспортний квиток, готельний рахунок або рахунок, який виставляється платнику податку за послуги зв’язку, інші послуги, вартість яких визначається за показниками приладів обліку, що містять загальну суму платежу, суму податку та податковий номер продавця, крім тих, форма яких встановлена міжнародними стандартами; - касові чеки, які містять суму отриманих товарів/послуг, загальну суму нарахованого податку (з визначенням фіскального номера та податкового номера постачальника). При цьому з метою такого нарахування загальна сума отриманих товарів/послуг не може перевищувати 200 гривень за день (без урахування податку); - бухгалтерська довідка, складена відповідно до пункту 36 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу; - податкова накладна, складена платником податку відповідно до пункту 208.2 статті 208 Податкового кодексу та зареєстрована в ЄРПН. У разі ввезення товарів на митну територію України документом, що посвідчує право на віднесення сум податку до податкового кредиту, вважається митна декларація, оформлена відповідно до вимог законодавства, яка підтверджує сплату податку. Для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України документом, що посвідчує право на віднесення сум ПДВ до податкового кредиту, вважається податкова накладна, складена платником за такими операціями та зареєстрована в ЄРПН, зобов’язання за якою включені до податкової декларації відповідного звітного періоду. Зазначений порядок визначений пунктами 201.11 та 201.12 статті 201 Податкового кодексу.

Підприємець-«єдинник» має право на відпустку, якщо єдиний працівник знаходиться у відпустці для догляду за дитиною

Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, на час відпустки, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік, а також на період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Норми Податкового кодексу наголошують саме на використанні праці найманого працівника. Відповідно, якщо найманий працівник знаходиться у відпустці для догляду за дитиною, то платник єдиного податку його працю не використовує. Крім того, при розрахунку загальної кількості осіб, які перебувають у трудових відносинах з фізособою-єдинником, не враховуються наймані працівники, які перебувають у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами та у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку. З огляду на вищезазначене, фізична особа-підприємець-платник єдиного податку першої та другої групи може скористатися правом на відпустку, якщо має одного найманого працівника, який перебуває у відпустці у зв’язку з вагітністю і пологами або у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, при наявності належним чином оформлених документів (із обов’язковим зазначенням у заяві на отримання відпустки відомостей про перебування у декретній відпустці такого найманого працівника). Зазначена норма передбачена пп.291.4.1 п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу.

Спрощенцям про зміни у 2016 році

У зв’язку з набранням чинності з 1 січня 2016 року Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» інформуємо про зміни щодо справляння єдиного податку.  Збільшено розмір єдиного податку для першої та другої груп. Максимальнийрозмір становить: для платників першої групи: 137,80 грн. за місяць (10% мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року); для платників другої групи: 275,60 грн. за місяць (20% мінімальної заробітної плати встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року).  Зменшено з 20 млн.грн. до 5 млн.грн. обсяг доходу протягом календарного року для платників третьої групи. Теперішні умови застосування спрощеної системи для платників третьої групи: фізичні особи - підприємці, які не використовують праці найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб’єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5 млн. гривень. Збільшено ставки єдиного податку для третьої групи: з 2 до 3% доходу - у разі сплати податку на додану вартість; з 4 до 5% доходу - у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку. Збільшено ставки податку для четвертої групи (залежно від категорії (типу) земель) з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду: - із 0,45 до 0,81% від бази оподаткування для ріллі, сіножатей і пасовищ; - із 0,27 до 0,49% для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях;  - із 0,27 до 0,49% для багаторічних насаджень; - із 0,09 до 0,16% для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях; - із 1,35 до 2,43% для земель водного фонду; - із 3 до 5,4% для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди.   У 2016 році база оподаткування єдиним податком для платників єдиного податку четвертої групи (сільськогосподарських товаровиробників) визначається з урахуванням таких особливостей: 1) для сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень)  базою оподаткування є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня 2015 року відповідно до порядку, встановленого розділом XII Податкового кодексу України; 2) для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) базою оподаткування є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня 2015 року відповідно до порядку, встановленого розділом XII Кодексу.

Антикорупційний сервіс «Пульс» працює для платників

З метою реалізації антикорупційного проекту ДФС України та забезпечення оперативного реагування на інформацію суб’єктів господарювання і громадян створено сервіс «Пульс». У разі будь-яких перешкод у діяльності суб’єктів господарювання чи інших неправомірних або корупційних дій з боку податківців, можна звернутися до керівництва ДФС України, використовуючи інтерактивний сервіс «Пульс». Він працює цілодобово за принципом call-back - залишаєте вашу контактну інформацію і вам обов’язково передзвонять, щоб відзвітувати про результати розгляду звернення, прийняте рішення, вжиті заходи. Нагадаємо, що поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, оперативно вирішити суперечливі запитання, які виникають у сфері адміністрування податків можна за телефоном (044) 284-00-07. Не замовчуйте наявні проблеми, бо мовчання не допоможе їх вирішити. 

Затверджено порядок замовлення електронної податкової перевірки

Мінфін наказом від 20.11.2015 N 1040 затвердив Порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки та прийняття рішення контролюючим органом про проведення такої перевірки. Електронна перевірка проводиться на підставі заяви платника податків, яка подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до очікуваного початку її проведення. Разом із заявою, окрім загальних облікових даних, в обов'язковому порядку зазначається інформація про: 1) податкові періоди господарської діяльності, що підлягають електронній перевірці; 2) систему оподаткування, що застосовується платником податків; 3) перелік податків, які будуть перевірені; 4) ведення в електронному вигляді бухгалтерського обліку; 5) ведення в електронному вигляді первинних документів, які підтверджують правомірність ведення бухгалтерського обліку; 6) надання платником податків документів, які пов'язані з обчисленням та сплатою податків і зборів. Предметом електронної перевірки є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати відповідних передбачених Податковим кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи. Рішення про проведення/непроведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки приймається керівником контролюючого органу протягом 10 календарних днів з дня отримання заяви.

З 1 січня 2016 року митниці ДФС безкоштовно видаватимуть сертифікати з перевезення товару EUR.1

З 1 січня 2016 року митниці ДФС будуть безкоштовно видавати сертифікати з перевезення товару EUR.1 відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Передбачено максимальне спрощення процедури видачі сертифікатів у найкоротший термін з одночасним посиленням відповідальності експортера за достовірність інформації, яка необхідна для визначення українського походження товару. Порядок заповнення та видачі митницею сертифіката з перевезення товару EUR.1 аналогічний тому, що діє в європейських країнах. Для спрощення процедури ДФС визначено місцями видачі сертифікатів 162 митних пости та відділи (сектори) митного оформлення, які максимально наближені до потенційних експортерів/виробників. На веб-порталі ДФС для експортерів оприлюднено детальну інформацію про місця розміщення підрозділів митниць, які здійснюватимуть видачу сертифікатів (http://sfs.gov.ua/baneryi/mitne-oformlennya/subektam-zed/sertifikati-z-perevezennya-tovariv). Також нагадуємо, що для спрощення та прискорення митного оформлення товарів, що експортуються з України на умовах вільної торгівлі, у 2015 році запроваджено інститут схваленого експортера при визначенні преференційного походження товарів. Схваленим експортером може бути підприємство-експортер, юридична особа, зареєстрована в Україні, за винятком митного брокера, яка здійснює постійні відправлення товарів на умовах угод та має право самостійно оформлювати декларацію інвойс незалежно від вартості партії товару. Для отримання тарифних преференцій в країнах ЄС український експортер товару має змогу без оформлення сертифіката “EUR.1” самостійно декларувати походження товарів на товаросупровідних документах без залучення митниці. Строк дії статусу схваленого експортера не обмежений у часі. Впровадження в Україні інституту схваленого експортера при визначенні походження товарів забезпечить підтримку та прискорення процедури експорту товарів українського походження на ринки країн ЄС, а також застосування тарифних преференцій (пільговий режим оподаткування) до товарів українського походження в країнах ЄС.

Електронні сервіси ДФС України: сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

Електронний сервіс Державної фіскальної служби України «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» дозволяє здійснити перевірку надійності ділових партнерів щодо сумлінності сплати податків до бюджету. Основні принципи роботи електронного сервісу: - податковий сервіс функціонує за централізованим принципом, що передбачає пошук інформації про наявність у платника податків податкового боргу у єдиній базі даних ДФС, в якій перевірка здійснюється в цілому по Україні (за основним місцем обліку платника податків та за усіма неосновними місцями обліку такого платника та його відокремлених структурних підрозділів), а вихідний результат щодо такого платника податків формується в узагальненому вигляді без його деталізації за регіональною ознакою; - у податковому сервісі синхронізується інформація з єдиної бази даних ДФС, яка наповнюється даними з інтегрованих карток платників податків; - оновлення інформації щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом в центральній базі даних відбувається щоденно (крім вихідних та святкових днів) після проведення розрахунків зведених показників за результатами попереднього банківського дня; - податковий сервіс містить інформацію про наявність податкового боргу незалежно від суми такого боргу, на яку поширюються законодавчі обмеження щодо здійснення заходів стягнення (сума податкового боргу, менше якої не надсилаються податкові вимоги та не застосовується податкова застава, становить 340 гривень); - податковий борг є динамічним показником, що може змінюватися у залежності від будь-яких змін облікових показників, з яких він формується, який не нараховується в інтегрованій картці платника податків, а виникає автоматично у разі несплати узгоджених сум грошових зобов’язань. Отже, цей податковий сервіс містить актуальну інформацію про податкові борги платників податків, що обліковується в інформаційній системі органів ДФС.

Щодо  виплати заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства.

Встановлення партнерських відносин в атмосфері довіри та поваги між податковою службою і платниками податків – найголовніше завдання сьогодення. Як же допомогти тим громадянам, які через своє скрутне становище змушені отримувати зарплату в «конвертах». Що їм потрібно робити, щоб змусити свого роботодавця платити гідну офіційну заробітну плату? Ми пропонуємо вам звернутися з письмовою заявою до працедавця з вимогами оформити з Вами трудову угоду і внести дані про прийняття на роботу в трудову книжку. Саме цей документ гарантує трудовий стаж та соціальні гарантії працівнику, захищає кожну із сторін договору, поєднує права з обов’язками. Пам’ятайте, що пенсію ви матимете тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати. Найманому працівнику необхідно зайняти чітку громадянську позицію і наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства, а про факти виплати заробітної плати у «конвертах» своєчасно повідомляти до органів податкової служби.

Новації-2016: ЄСВ для роботодавців і єдинників

Змін в частині нарахувань і сплати військового збору не сталося. А ось в частині ЄСВ законодавці зробили серйозний крок на шляху до легалізації заробітної плати в Україні. Основна ставка нарахування ЄСВ, яку сплачували роботодавці, була скорочена до рівня 22% (при цьому збережені пільгові нарахування, наприклад, на заробітну плату працюючих інвалідів). Зі списку платників ЄСВ виключені наймані працівники. Іншими словами, утримувати із заробітної плати працівників ЄСВ тепер не потрібно, ЄСВ нараховується на заробітну плату, а утримань із заробітної плати не буде (раніше утримання становили 3.6%). В частині змін ЄСВ для підприємців, слід відзначити наступні моменти. Як і раніше, мінімальна база для обчислення ЄСВ – це встановлена мінімальна заробітна плата. Тому, єдинники, які сплачують ЄСВ за себе, зобов’язані в 2016 р розраховувати суму платежів ЄСВ. Виходячи з мінімальної заробітної плати на 2016 р це складе: • 909,48 грн. за 1 квартал 2016 (тобто 303,16 * 3 місяці); • 941,16 грн. за 2 квартал (т. е. 303,16 + 319 * 2 місяці); • 957,00 грн за 3 квартал (тобто 319,00 * 3 місяці); • 979,00 грн за 4 квартал (тобто 319 * 2 місяці + 341).

Про електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ

Відповідно до п. 2 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569, електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ – рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку.

Електронні сервіси для платників податків в системі електронного адміністрування ПДВ

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що електронні сервіси для платників податків в системі електронного адміністрування ПДВ представлені на офіційному порталі ДФС України у розділі «Електронна звітність» > «Електронні сервіси для платників податків в системі електронного адміністрування ПДВ» за адресою: http://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/elektronni-servisi-dlya-platnikiv-poda/

Про «Електронну звітність» на офіційному порталі ДФС України

В  Західній ОДПІ м. Харкова повідомляють, що електронні форми податкових накладних, запитів до ЄРПН та відповідей із ЄРПН можна отримати на офіційному порталі ДФС України у розділі «Електронна звітність» > «Платникам податків про Єдиний реєстр податкових накладних» > «Інформаційно – аналітичне забезпечення» за адресою: http://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-pro-ed/informatsiyno-analitichne-za/.

Відповідальність при заповненні поля «Призначення платежу»

У разі заповнення поля «Призначення платежу» документа на переказ платежів до бюджету (платіжного доручення) з порушенням вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666) відповідальність чинним законодавством не передбачена, - нагадують податківці.

Інформація про наявність боргу платника зазначається у електронному он-лайн сервісі «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

В Західній ОДПІ  м. Харкова нагадують, що у електронному он-лайн сервісі «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» зазначається інформація про наявність боргу платника в цілому по Україні, тоді як платник податків може перебувати на обліку не лише в контролюючому органі за основним місцем обліку, а й обліковуватись як платник окремих податків та зборів в контролюючих органах за неосновним місцем обліку.

Про прийняття працівника на роботу необхідно повідомити ДФС

 Відповідно до норм Постанови КМУ від 17 червня 2015 року № 413 «Про порядок повідомлення Державній фіскальній службі та її територіальним органам про прийняття працівника на роботу» № 413 ДФС лише приймає від суб’єктів господарювання повідомлення про прийняття працівника на роботу, проте не регулює питання трудових відносин, встановлених ст. 24 Кодексу законів про працю України, яке належить до компетенції Мінсоцполітики.

Офіційне видання органів ДФС «Вісник, право знати все про податки і збори»

Західна ОДПІ м. Харкова пропонує передплатити офіційне видання органів Державної фіскальної служби України – щотижневий журнал “Вісник, право знати все про податки і збори», який завжди запропонує найоперативнішу і корисну інформацію щодо податкового і митного законодавства.

Про корисний сервіс «Пульс»

Телефон цілодобової лінії сервісу «Пульс» - (044) 284-00-07. За допомогою сервісу «Пульс» можна поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері.

Річні надходження від Харківської митниці до бюджету склали 11 мільярдів гривень

Як  повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, це  майже на 3 млрд. грн. більше ніж у 2014 році. Так, за 2015 рік надійшло: податку на додану вартість  – 7,5 млрд. грн.,  мита –  1,9 млрд. грн., акцизного податку – понад 1,4 млрд.грн. Також у відомстві проінформували щодо основних  бюджетоутворюючих товарів, митне оформлення яких здійснювалось з початку року в зоні діяльності Харківської митниці ДФС. Це:  нафтопродукти -  по них сплачено митних платежів на суму 3,4 млрд. грн.,  пластмаси – 1,0 млрд.грн., обладнання – 868 млн. грн. та  тютюнова сировина – 715,3 млн. грн. Товарообіг з початку року склав майже 2,7 млрд. дол. США. Імпортовано товарів на 1,6 млрд. дол. США, експортовано – на 1,1  млрд. дол. США.

Про застосування ставок податку на доходи фізичних осіб

ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що до доходів, отриманих у 2015 року, застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб: 15 відсотків бази оподаткування –  щодо доходів (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 - 167.6 ст. 167 ПКУ), які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року; 20 відсотків, – якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, – до суми такого перевищення. Самозайняті особи застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати; подвійна ставка податку (30 відсотків) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею, грошові виграші у спортивних змаганнях) на користь резидентів або нерезидентів; 20 відсотків – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у п.п. 167.5.2   п. 167.5  ст. 167 ПКУ). Перелік пасивних доходів визначено п.п. 167.5.3 п.167.5 ст. 167 ПКУ, до яких, зокрема, відноситься інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти; 5 та 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених   розділом IV ПКУ, зокрема при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.  При декларуванні доходів за результатами 2015 року платникам податків слід враховувати, що розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, становить 1218 гривень.

У 2015 році Контакт – центром ДФС надано майже 1,3 млн. відповідей на запитання платників податків та громадян

Протягом 2015 року Контакт-центром Державної фіскальної служби надано 1286 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян. Більшість з них, 1244,1 тис. – надано у телефонному режимі. Електронною поштою  та факсом надано 39,6 тис. З використанням автовідповідача платники податків отримали 2,3 тис. відповідей на запитання. Найчастіше суб’єкти господарювання та громадяни зверталися з питань податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податку на прибуток підприємств та податку на доходи фізичних осіб. Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді надаються з використанням Бази знань. Це автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання платників податків та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані. За 2015 рік  з використанням Бази знань платникам податків надано 609 консультацій у письмовій формі. На сьогодні База знань налічує 14,1 тис. уніфікованих запитань-відповідей. Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби у розділі «Запитання – відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу. Протягом 2015 року за допомогою ЗІР самостійно знайшли відповіді на свої запитання понад 2,7 млн. клієнтів офіційного веб-порталу ДФС.

Про виправлення помилок при адмініструванні акцизного податку з роздрібних продажів

Державна фіскальна служба України нагадує, що за результатами зустрічі, яка відбулася за ініціативою Європейської Бізнес Асоціації з представниками компаній-членів цієї Асоціації, та у зв'язку з численними запитами платників податків у листі від 31.12.2015 № 48131/7/99-99-19-03-03-17 «Про виправлення помилок при адмініструванні акцизного податку з роздрібних продажів» (далі – лист) повідомлено щодо таких питань: методики нарахування 5- відсоткового акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами; порядку відображення у фіскальному чеку суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами; подання декларації, коригування задекларованих податкових зобов'язань, сплати задекларованої суми акцизного податку, повернення помилково сплаченої суми платниками податків, що знаходяться на обліку у Міжрегіональному головному управлінні ДФС - Центральному офісі з обслуговування великих платників. З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/aktsizniy-podatok/listi-dps/230682.html).

Про податкову звітність з податку на прибуток

Державна фіскальна служба України, з метою належного адміністрування податку на прибуток підприємств, повідомляє про надання роз’яснення листом від 04.01.2016 № 102/7/99-99-19-02-01-17 «Про затвердження декларації з податку на прибуток підприємств» (далі ­– лист). Нагадуємо, що 1 грудня 2015 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 11.11.2015 за № 1415/27860. Так, у листі надано відповіді та висвітлено актуальну інформацію з таких питань: щодо подання декларації  за новою формою; авансові внески при виплаті дивідендів; самостійне виправлення помилок; додатки до декларації; щодо подання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій; щодо подання розрахунку податкових зобов’язань з податку на прибуток нерезидентів, які провадять діяльність на території України через постійне представництво; щодо подання спрощеної податкової декларації. З листом Державної фіскальної служби України від 04.01.2016 № 102/7/99-99-19-02-01-17 «Про затвердження декларації з податку на прибуток підприємств» можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-pributok-pidpri/listi-dps/230801.html).

Платники податків, які здійснюють реалізацію пального, зобов’язані до 1 березня 2016 року провести інвентаризацію

Протягом 20 календарних днів, починаючи з 1 березня 2016 року, платник податку зобов’язаний подати контролюючому органу акт проведення інвентаризації обсягів залишку пального станом на початок дня 1 березня 2016 року, . В акті інвентаризації необхідно зазначити адресу об’єктів, на яких зберігаються відповідні обсяги залишків пального, перелік резервуарів, в яких зберігаються обсяги залишку пального, їх технічних параметрів (фізична місткість, що відповідає технічним паспортам), правовстановлюючих документів на відповідні об’єкти та документів, що засвідчують правові підстави експлуатації таких об’єктів. Зазначені у такому акті інвентаризації обсяги залишку пального контролюючий орган враховує у формулі, визначеній пунктом 232.3 статті 232 цього Кодексу, як обсяг, на який платник податку має право зареєструвати акцизні накладні та/або розрахунки коригування в системі електронного адміністрування реалізації пального. Форма акта проведення інвентаризації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Дані акта проведення інвентаризації обсягів залишку пального можуть бути перевірені контролюючим органом у встановленому порядку протягом шести календарних місяців із дня його подання. При встановленні за результатами перевірки невідповідності обсягів пального, зазначених у акті інвентаризації, фактичним даним та/або даним бухгалтерського обліку підприємства контролюючий орган здійснює відповідні коригування в Єдиному реєстрі електронних акцизних накладних на підставі даних акта перевірки. Довідково: дані норми передбачають ст.ст. 231,232 Податкового кодексу України,  внесені Законом України від 24 грудня 2015 року № 909.

У випадку незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем транспортний податок не сплачується

У разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем транспортний податок не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем. Факт викрадення повинен бути підтверджений  відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом. У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернуто відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник податку зобов’язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання. Варто врахувати, що уточнююча декларація юридичною особою - платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. У разі повернення легкового автомобіля його власнику уточнююча декларація юридичною особою - платником податку подається протягом 30 календарних днів з дня складання постанови слідчого, прокурора чи винесення ухвали суду. Довідково: дана норма передбачена п.п. 267.6.8, 267.6.9 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України, внесена Законом України від 24 грудня 2015 року № 909.

 Щодо подання податкової звітності фізичними особи – підприємцями спрощеної системи оподаткування

Податкова  декларація платника єдиного податку - фізичної особи – підприємця 1 та 2 груп  надається у строк, встановлений для річного податкового (звітного) періоду, а саме  протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, тобто    не пізніше 29 лютого 2016 року. Податкова  декларація платника єдиного податку - фізичної особи – підприємця 3 групи  надається у строки, встановлені для квартального податкового (звітного) періоду, а саме  протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя), тобто  не пізніше 9 лютого 2016 року. Для надання звітності підприємцями спрощеної системи оподаткування першої, другої  та третьою груп за 2015 рік  використовується  форма  Податкової декларації,  затверджена наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 р. N 578.

Про РРО у 2016 році

Перехідний адаптаційний період для заміни чи доопрацювання касової техніки на таку, що формує електронну контрольну касову стрічку завершився 1 січня 2016 року. Відтак, застосування касових апаратів, що не забезпечують подання електронними каналами зв’язку копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, з нового року заборонено. Нагадаємо, що Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та Законом України від 1 липня 2015 року № 569-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» внесено зміни до Податкового кодексу України і, зокрема, Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Коли помилково проведено через РРО розрахункову операцію

Згідно з п. 7 розділу III Порядку реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових опера- цій за товари (послуги), затвердженого наказом Міністер- ства доходів і зборів України від 28.08.2013 №417 (далі – Порядок), реєстрація видачі коштів при поверненні товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та інших випадках) або скасування помилково проведеної через реєстратор розрахункових операцій  (далі – РРО) суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми. Якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам’яті від’ємних сум розрахунків: дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції «службова видача»; забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції «сторно». Пунктом 8 розділу III Порядку передбачено, що якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 гривень, то матеріально відповідальна особа господарської одиниці або особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар (відмовляється від послуги); відомості про товар (послугу); суму виданих коштів; номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару (отримання послуги). Такий самий акт складається при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку, де вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб’єкта господарювання (далі – СГ) і зберігаються протягом трьох років. При відсутності в СГ бухгалтерії зазначені акти підклеюються на останній сторінці відповідної книги обліку розрахункових операцій. Відповідальність до СГ за не складання акту про видачу коштів або не зазначення у ньому необхідних відомостей, при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, чинним законодавством не передбачена.

Нові правила в оскарженні податкових повідомлень-рішень

З 12 січня 2016 року, набув чинності новий Порядок оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами. Цей Порядок затвердило Міністерство фінансів України наказом від 21 жовтня 2015 року № 916. Порядком визначено процедуру оскарження платниками податків податкових повідомлень-рішень або інших рішень контролюючих органів під час адміністративного оскарження. Водночас, він не застосовується щодо оскарження рішень контролюючих органів, дій або бездіяльності їх посадових осіб та інших працівників, якщо спеціальним законом встановлено інший порядок оскарження таких рішень, дій або бездіяльності, а також при оскарженні постанов, прийнятих у справах про адміністративні правопорушення. Також, Порядком визначено, що не підлягають адміністративному оскарженню: – грошові зобов’язання, самостійно визначені платником податків; – рішення контролюючих органів, які оскаржені платником податків у судовому порядку. Крім того, Порядком визначено підвідомчість розгляду, cтроки подання, оформлення, порядок подання скарг тощо. З повним текстом Наказу від 21 жовтня 2015 року № 916 «Про затвердження Порядку оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами» можна ознайомитись перейшовши за посиланням: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/z1617-15.

Реєстрація РРО у фіскальному органі

Реєстрація РРО здійснюється у фіскальному органі за основним місцем обліку суб'єкта господарювання як платника податків. Для реєстрації РРО суб'єкт господарювання подає до фіскального органу: - заяву про реєстрацію РРО за формою N 1-РРО); - копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО; - копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО; - копію договору суб'єкта господарювання з ЦСО про технічне обслуговування та ремонт РРО. У разі подання реєстраційної заяви в паперовому вигляді суб'єктом господарювання пред'являються оригінали відповідних документів. При поданні реєстраційної заяви в електронному вигляді оригінали таких документів пред'являються разом із довідкою ЦСО про опломбування РРО та актом введення в експлуатацію. За наявності підстав для відмови в проведенні реєстрації РРО фіскальний орган  не пізніше двох робочих днів з дати надходження документів надає або надсилає  повідомлення про відмову у проведенні реєстрації РРО із зазначенням підстав для такої відмови. У разі відсутності підстав для відмови в реєстрації РРО, не пізніше двох робочих днів з дня надходження документів, приймається рішення про реєстрацію РРО, формується та резервується фіскальний номер РРО в інформаційній системі та видається суб'єкту господарювання довідка про резервування фіскального номера РРО. Довідка про резервування фіскального номера дійсна протягом п'яти робочих днів з дати її видачі. Протягом п'яти робочих днів з дати видачі довідки про резервування фіскального номера суб'єкт господарювання повинен забезпечити переведення РРО у фіскальний режим роботи: занесення фіскального номера до фіскальної пам'яті РРО, персоналізацію та опломбування РРО в ЦСО. Для завершення процедури реєстрації РРО суб'єкт господарювання до закінчення терміну дії довідки про резервування фіскального номера надає до фіскального органу копію довідки про опломбування РРО та акт введення в експлуатацію РРО. Після отримання належним чином оформлених документів посадова особа фіскального органу не пізніше наступного робочого дня проводить реєстрацію РРО шляхом внесення даних до інформаційної системи ДФС України та надає суб'єкту господарювання реєстраційне посвідчення РРО. Зазначений порядок визначений Наказом Міністерство доходів і зборів України, від 28.08.13 № 417 "Про затвердження нормативно-правових актів щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій та книг обліку розрахункових операцій".

Спеціальний режим оподаткування в сільському господарстві у 2016 році

Змінами до Податкового кодексу України, що внесені Законом України від 24 грудня 2015 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році", передбачено окремі особливості перерахування у 2016 році коштів на додаткові електронні рахунки, відкриті суб’єктами спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві.Роз’яснення з цих питань викладено у листі ДФС України від 05.01.16 № 203/7/99-99-19-03-02-17 «Про особливості застосування спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві у 2016 році», який розміщено за посиланням http://sfs.gov.ua/baneryi/podatkovi-zmini-2015/elektronne-administruvannya-pdv/65869.html.

З 1 січня 2016 року платники єдиного податку 1 та 2 груп сплачують єдиний податок за ставками, встановленими місцевими радами, виходячи з мінімальної заробітної плати 1378 гривень

Фіксовані ставки єдиного податку для платників 1 та 2 груп встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць: -  для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру мінімальної заробітної плати,  встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року; -  для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати,  встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Законом України  «Про Державний бюджет України на 2016 рік» мінімальна заробітна плата  станом на 1 січня 2016 року встановлена у розмірі 1378 грн. на місяць.  Починаючи з 1 січня 2016 року платники єдиного податку 1 та 2 груп  сплачують єдиний податок за ставками, встановленими місцевими радами виходячи з мінімальної заробітної плати 1378 грн. на місяць. Нагадаємо,  платники єдиного податку 1 та 2 груп  сплачують  єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця – про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва.

Легкові автомобілі вартістю понад 1 мільйон гривень оподатковуються транспортним податком

У зв’язку з набранням чинності з 1 січня Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» суттєвих змін зазнав порядок справляння транспортного податку. Тепер об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (1,03 млн.грн.) (у 2015 році транспортний податок сплачували власники з автомобілів, які використовувалися до 5 років та мали об’єм циліндрів двигуна понад 3 тис. куб. см.). Перелік автомобілів, вартість яких перевищує 750 МЗП, визначатиметься за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України та публікуватимуться на веб-сайті Мінекономрозвитку. Платниками транспортного податку як і торік є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти. Ставка не змінилась – 25000 гривень на рік за кожен автомобіль.

Новий рік – нова форма декларації

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що у грудні минулого року був офіційно опублікований наказ Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи». Нова форма декларації про майновий стан і доходи  застосовується з 1 січня 2016 року. Тобто минулорічні доходи та майновий стан громадянам також потрібно декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи. Для спрощення та зменшення часу для її заповнення обсяг зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків - з 7 до 4. При наданні декларації громадянами додатки до неї  заповнюються лише при отриманні наступних доходів: - отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015році - 146160 грн);  операціях з інвестиційними активами;  отриманні іноземних доходів; - визначенні оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності. Інформація про уповноважену особу, яка раніше відображалась в окремому додатку, тепер відображається в декларації. Фізичні особи, які мають намір скористатися правом на податкову знижку заповнюють лише декларацію, в якій відображають загальну суму понесених витрат та суму податку до повернення. Відомості щодо відчуження нерухомого (рухомого) майна відображаються в декларації без заповнення додатку та переліку відчуженого майна. Інформація про отримані доходи та перелік майна, яке надається в оренду (суборенду) також без заповнення додатка відображається в декларації. Також платник податків самостійно визначає свій статус: громадянин; особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність, або підприємець, який перебуває на загальній системі оподаткування. До відома фізичних осіб – підприємців: у декларації про майновий стан та доходи об'єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору.

З 1 січня ставка ЄСВ для підприємців становить 22 %

З 1 січня 2016 року фізособи-підприємці та ті, хто провадять незалежну професійну діяльність, сплачують ЄСВ за ставкою 22%. Це передбачено Законом України від 24 грудня 2015 року № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Отже, базу нарахування ЄСВ, платники визначають так: - фізособи – підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування (крім пенсіонерів  за віком та інвалідів, які отримують пенсію чи соціальну допомогу) самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування ЄСВ (34 450 грн) і не менше за розмір мінімального страхового внеску (з 1 січня 2016 року – 303,16 грн (1378 грн х 22%); - фізичні особи – підприємці, що перебувають на загальній системі оподаткування, та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, нараховують ЄСВ тільки за місяці, у яких вони отримали дохід (прибуток) у межах максимальної величини й не менше розміру мінімального страхового внеску. У тих місяцях, у яких вони не отримали доходу вони мають право визначити базу нарахування ЄСВ з дотриманням мінімального й максимального її розміру.

Податкова соціальна пільга у 2016 році

Відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 статті 169 Податкового кодексу України будь – який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунок на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. Крім того, цією статтею передбачено підвищений розмір податкової соціальної пільги для окремих категорій громадян. Згідно із абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. Оскільки Законом України  «Про Державний бюджет на 2016 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб та мінімальну заробітну плату з 1 січня 2016 року встановлено в розмірі 1378 грн, сума заробітної плати, нарахованої платнику податків протягом звітного податкового місяця, що дає право на податкову соціальну пільгу в 2016 році  становить 1930 грн (1378 грн х 1,4). Впродовж 2016 року сума заробітної плати, яка дає право на податкову соціальну пільгу та розміри податкових соціальних пільг є незмінними.

Зміни до Інструкції про порядок обчислення та справляння державного мита

Міністерство фінансів України наказом від 09.11.2015р. №999 доповнило Інструкцію про порядок обчислення та справляння державного мита новою нормою, якою передбачено, що за посвідчення договорів застави (в тому числі аграрних розписок) державне мито справляється, виходячи з договірної вартості предмета застави за ставкою, визначеною пп. "у" п. 3 ст. 3 Декрету Кабміну від 21.01.1993 N7-93 "Про державне мито". Наказ, який зареєстровано в Міністерстві юстиції 26 листопада 2015р. за № 1475/27920 набрав чинності 18 грудня 2015року - з дня його офіційного опублікування.

ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ. Екологічний податок

Збільшено ставки за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення: азоту оксидів до 1968,65 грн./т (з 1553,79), ацетону - 738,45 (582,83), вуглеводнів - 111,26 (87,81), озону - 1968,65 (1553,79) тощо. Відповідним чином зросли і ставки податку за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об’єкти.

ЗМІНИ ДО ПОДАТКОВОГО КОДЕКСУ УКРАЇНИ. Рентна плата

Статтею 254.4 Податкового кодексу України збільшено ставки рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, ст. 255.5 збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання води, а ст. 256.3 збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Змінилися і ставки рентної плати за транспортування, транзитне транспортування природних ресурсів територією України: - 0 за транзитне транспортування 1000 куб. м природного газу за кожні 100 км відстані відповідних маршрутів його транспортування (було 0,21 дол. США); - 2,4 дол. США за транзитне транспортування 1 т аміаку за кожні 100 км відстані відповідних маршрутів його транспортування (було 0,56 дол. США). Ставки за транспортування 1 т нафти магістральними нафтопроводами, а також за транспортування 1 т нафтопродуктів магістральними нафтопродуктопроводами залишилися без змін - по 0,56 дол. США.

Новий порядок нарахування і сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб приватними підприємцями - загальносистемниками .

З 1 січня цього року діє новий підхід до нарахування авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб приватними підприємцями, що перебувають на загальній системі оподаткування. Зокрема, аванси підприємцями розраховуються самостійно, як і раніше, та тепер виходячи із фактичних даних, які вказані в Книзі обліку доходів і витрат за кожний календарний квартал. Сплачуватимуться аванси в бюджет відтепер до 20 числа місяця, наступного за звітним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня, до 20 жовтня). Нагадаємо, що до цього часу авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб загальносистемники сплачували до 15 березня, травня, серпня і листопада. Авансові платежі за четвертий календарний квартал не нараховуються і не сплачуються.

Діє Порядок ввезення лікарських засобів, медичних виробів, що звільняються від ПДВ

Кабінет Міністрів України постановою від 02.12.2015 N 1153 затвердив Порядок ввезення, постачання і цільового використання лікарських засобів, медичних виробів, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість. Затвердженим Порядком визначено особливості ввезення, постачання і цільового використання лікарських засобів, медичних виробів, що звільняються від оподаткування ПДВ, які закуповуються на підставі угод (договорів) із спеціалізованими організаціями, що здійснюють закупівлі, перелік яких визначений Законом "Про здійснення державних закупівель". Такі угоди  укладаються між МОЗ та відповідною спеціалізованою організацією, що здійснює закупівлі у межах виконання бюджетних програм забезпечення медичних заходів, передбачених державними програмами, та/або комплексних заходів програмного характеру у сфері охорони здоров'я.

Підприємцям дозволено сплачувати податки через каси сільських рад

З 1 січня 2016 року вступив у дію Закон України від 24.12.2015р.  № 909  "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році". Вищезазначеним документом  пункт 57.5 Податкового кодексу України доповнено  нормою, згідно якої підприємцям в сільській місцевості дозволено платити податки і збори безпосередньо в каси сільських (селищних) рад. Так, у  разі якщо зазначені особи проживають у сільській (селищній) місцевості, вони можуть сплачувати податки і збори через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків і зборів, форма якої встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики. Нагадуємо, що  фізичні особи - платники податків сплачують податки і збори  через установи банків та поштові відділення. 

Коли звітність з ПДВ можна не подати

Платник податку, у якого господарська діяльність протягом звітного (податкового) періоду не проводилась, але такий платник має суми від’ємного значення попередніх періодів, що підлягають відображенню в податковій декларації звітного (податкового) періоду, то податкова декларація з ПДВ за такий звітний (податковий) період подається. Якщо платником податку господарська діяльність протягом звітного (податкового) періоду не проводилась та відсутні показники, які підлягають декларуванню (в тому числі суми від’ємного значення попередніх періодів), то податкова декларація з ПДВ за такий звітний (податковий) період на підставі п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України не подається.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області