На Харківщині фіскальна служба відкрила двері для дітей

В гості до себе податківці запросили учнів Харківської обласної школи-інтернату «Обдарованість». Приводом для гостин став відкритий урок по декларуванню від співробітників ГУ ДФС у Харківській області, адже наразі по всій Україні триває деклараційна кампанія. Тож харківські податківці і вирішили поєднати цікаве з корисним – провести екскурсію, ознайомити учнів з роботою фіскальної служби та розповісти детальніше про перебіг кампанії декларування, які  доходи підлягають декларуванню, як заповнювати декларацію, та куди її надавати. «Виховувати та формувати податкову культуру платника потрібно із шкільної лави, оскільки сила дитячого сприйняття найяскравіша. А правильно продумана просвітницька робота завжди дає свої позитивні результати», - вважає очільник фіскальної служби регіону Микола Рибаков. Посадовець підкреслює, що такі заходи є чудовою можливістю налагодити контакт з молоддю та донести до їх свідомості важливі речі.Своє знайомство з податковою службою, діти розпочали з кабінету керівника, де Микола Рибаков розповів взагалі, що таке фіскальна служба, чим займаються її співробітники, які задачі вона виконує. Діти не тільки із цікавістю слухали посадовця, але й вступили з ним в діалог. Спитали скільки в Харківській області тих, хто ухиляється від сплати податків,  зацікавило їх що таке «оффшор», і яку потрібно мати освіту, щоб працювати у податковій службі.  Микола Рибаков відповів на усі запитання гостей та побажав енергії і наполегливості у здобуванні знань, які  допоможуть їм у дорослому житті. Після зустрічі з керівником, вихованців школи очікувала ще й екскурсія до музею податкової міліції, яку для них провів начальник відділу активних заходів оперативного управління Олександр Зенін. Побували діти в гостях і юридичного підрозділу служби, зайшли  до управління обслуговування платників податків. А потім дітей запросили в зал засідань, де  провели для них  урок  з основ декларування та цікаву вікторину. Учні також підготувалися до уроку - показали податківцям маленьку презентацію на тему декларування та розповідали вірші про важливість сплати податків.

Інші новини від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

ДФС та представники Асоціації "ІТ України" домовилися про розробку Меморандуму про співпрацю.

Особливості функціонування ІТ-галузі обговорювалися під час робочої зустрічі Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана та представників Асоціації "ІТ України". Учасники розглядали проблемні питання, які виникають у представників цього бізнесу, та пропозиції щодо їх вирішення у законодавчому полі.«Ми відкриті до співпраці з представниками різних секторів економіки і готові оперативно вирішувати усі питання в правовому полі. Але якщо ми декларуємо відкритість, то і бізнес теж має працювати чесно і «по-білому», і таких платників ДФС завжди підтримуватиме. ІТ-компанії теж повинні працювати в одних рамках, з однаковими умовами, і зацікавлена у цьому не лише фіскальна служба, але й самі айтішники. Саме тому ми готові до напрацювання спільних правил ведення співпраці у цій галузі», – наголосив Сергій Білан. Представники ІТ, у свою чергу, відзначили позитив у спілкуванні з органами фіскальної служби протягом останнього року та відсутність тиску з боку податкової міліції. Учасники зустрічі домовилися про напрацювання проекту Меморандуму про співпрацю між ДФС та представниками ІТ-галузі з метою визначення стратегічних напрямів подальшої співпраці та основного переліку стратегічних питань, які вирішуватимуться у рамках такого співробітництва.

До уваги платників податків!

Про режим роботи ЦОП у святкові та вихідні дні

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє про режим роботи ЦОП у святкові та вихідні дні:30 квітня 2016 року — робочий день до 15 год. 00 хв.;2, 3 травня 2016 року — робочі дні у режимі чергування (за необхідності із залученням спеціалістів відповідних структурних підрозділів) до 16 год. 00 хв.;4, 5, 6, 7 травня 2016 року — робочі дні відповідно до затверджених графіків роботи ЦОП;1, 8, 9 травня 2016 року — вихідні дні.

За І квартал 2016 року громадяни Холодногірського та Жовтневого районів м. Харкова задекларували майже 85,4 мільйонів гривень доходів

Про це повідомили в Західній ОДПІ м. Харкова. Зокрема, до Центру обслуговування платників звернулось 447 громадян, які подали декларації про майновий стан і доходи за минулий рік. З них 85 – для отримання податкової знижки, сума до повернення податку на доходи фізичних осіб складає 114,2 тис. грн., 362 громадян задекларували доходи від отриманої спадщини, від здачі в найм житла, нерухомого майна, тощо. Згідно з поданими деклараціями, до сплати задекларовано 884,3 тис. грн податку на доходи фізичних осіб та 54,0 тис.грн. військового збору В інспекції нагадали, що з 1 січня 2016 року стартувала кампанія декларування громадянами свого майнового стану і доходів, отриманих протягом 2015 року, яка триватиме до 3 травня 2016 року, а для тих громадян, які бажають отримати податкову знижку – упродовж всього року. Також, в податковій повідомляють, що в період деклараційної кампанії в Центрі обслуговування платників Західної ОДПІ, за адресою вул. Клапцова, 25, фахівці відомства проводять роз’яснювальну роботу з питань декларування доходів громадян та надають мешканцям району консультаційну допомогу при заповненні та поданні декларації. Нагадаємо, що платники можуть зекономити свій час та зробити процедуру декларування більш зручною та швидкою, скориставшись електронним сервісом „Декларування он-лайн” на офіційному веб-порталі ДФС України.

Про розміри ставок рентної плати за спеціальне використання води

З 1 січня 2016 року Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015№ 909-VIII змінено ставки рентних платежів, зокрема, рентної плати за спеціальне використання води. Розміри ставок рентної плати за спеціальне використання води встановлені п. 255.5 ст. 255 Податкового кодексу України (далі - ПКУ). Зокрема, у п.п. 255.5.1 п. 255.5 ст. 255 ПКУ зазначені розміри ставок рентної плати за спеціальне використання поверхневих вод в залежності від басейну річок, включаючи притоки всіх порядків, у п.п. 255.5.2 п. 255.5 ст. 255 ПКУ - розмір ставок рентної плати за спеціальне використання підземних вод в залежності від регіону. Визначено також ставки рентної плати за спеціальне використання води, яка входить виключно до складу напоїв: - 42,82 гривні за 1 куб. метр поверхневої води; - 49,94 гривні за 1 куб. метр підземної води (п.п. 255.5.6 п. 255.5 ст. 255 ПКУ). Житлово-комунальні підприємства застосовують до ставок рентної плати коефіцієнт 0,3 (п. 255.7 ст. 255 ПКУ). За умови використання води з каналів платниками рентної плати застосовуються ставки рентної плати, встановлені за спеціальне використання води водного об’єкта, з якого забирається вода в канал (п. 255.9 ст. 255 ПКУ). Якщо платник використовує воду із змішаних джерел водопостачання, застосовуються ставки рентної плати, встановлені для джерел, з яких формуються (наповнюються) змішані джерела (п. 255.10 ст. 255 ПКУ). Нагадуємо, що платниками рентної плати за спеціальне використання води є водокористувачі - суб'єкти господарювання незалежно від форми власності: юридичні особи, їх філії, відділення, представництва, інші відокремлені підрозділи без утворення юридичної особи (крім бюджетних установ), постійні представництва нерезидентів, а також фізичні особи - підприємці, які використовують воду, отриману шляхом забору води з водних об'єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні водокористувачі), та використовують воду для потреб гідроенергетики, водного транспорту і рибництва.

Працівник-підприємець: чи застосовувати податкову соціальну пільгу до його зарплати

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що у пп.169.2.3 ПКУ окреслено чіткий перелік випадків, за яких не застосовують податкову соціальну пільгу (далі – ПСП). Так, її не буде, зокрема, щодо доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності. Водночас жодних обмежень щодо можливості застосовувати ПСП до зарплати осіб, які поєднують роботу на умовах трудового договору з власною підприємницькою діяльністю, не має. Отже, роботодавець має право застосовувати ПСП до заробітку працівника, який має статус фізичної особи-підприємця та отримує доходи від підприємницької діяльності. Головне, щоб така особа надала відповідний11 комплект документів на застосування ПСП, а розмір доходу не перевищував максимальної суми, яка дає право на зазначену пільгу.

Увага! Знову активізувалися телефонні шахраї

Шановні платники податків Харківщини, Головне управління ДФС у Харківській області застерегає вас не потрапити на гачок телефонних аферистів! Так, з початку року мають місце непоодинокі випадки вимагання невідомими особами грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності. З цією метою зловмисники телефонують начебто від імені начальників органів ДФС міста та області. Увага, телефонні дзвінки здійснюються як на стаціонарні, так і на мобільні телефони. Просимо вас, будьте максимально обережні та не піддавайтесь на подібного роду провокації. Якщо ж траплятимуться (чи були) такого роду телефонні дзвінки, не замовчуйте факти, негайно повідомляйте  до правоохоронних органів або телефонуйте до Антикорупційного сервісу ДФС України «Пульс» за тел. (044) 284-00-07.

Валіза, пачка цигарок та кишеня – громадянка намагалася сховати наркотичні засоби від митників

Напередодні в зону митного контролю МАПП «Гоптівка» в’їхав автобус, який прямував до Росії. При проведенні усного та письмового декларування водій з пасажирами заявили, що не переміщують через митний кордон України будь-які заборонені до переміщення  предмети. Але, під час огляду особистих речей одного з пасажирів, громадянки України, митниками було виявлено майже 16 грам речовини білого кольору, сховану в пачці з під цигарок. При подальшому огляду цієї ж громадянки у кишені її куртки, було виявлено прозорий поліетиленовий пакетик та фольга, в яких знаходилась також речовина білого кольору, загальною вагою майже 3 грами. Зі слів громадянки виявлена речовина є «нюхальною сіллю». Але на цьому огляд громадянки не закінчився, оскільки службовий собака Ів Сен Лоран спрацював на її валізу з особистими речами. При огляді зовнішньої кишені валізи виявлено пачку з під жувальних гумок з речовиною рослинного походження зеленого кольору (майже 12 грам), яка зі слів громадянки є «коноплею». За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Набули чинності зміни до Положення про акцизні марки

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що 29.03.2016р. набула чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 23.03. 2016 р № 209 (далі – Постанова) «Деякі питання використання марок акцизного податку», якою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року №  1251 «Про затвердження Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів». Так, до 20 числа місяця, в якому подано попередню заяву-розрахунок, покупці акцизних марок мают право відкоригувати таку заяву у бік збільшення, що не перевищує визначеного в ній обсягу. Для цього необхідно подати додаткову попередню заявку - розрахунок. Крім того у Постанові зазначено, що немаркованими вважаються алкогольні напої з марками, які мають: • пошкодження, що виключають встановлення індексу регіону, серії, місяці і роки (кварталу) твори марки; • відкриті надриви краю марки більше ніж 4 х 10 мм по вертикалі, 4 х 20 мм - по горизонталі і 4 х 18 мм - по діагоналі (довжина діагонального розриву визначається як прямокутна проекція); • пошкодження, в результаті яких зменшилася довжина марки на 10 або більше міліметрів або ширина марки - на 5 або більше міліметрів; • відсутній кут марки площею понад 150 кв. мм, довжина меншої сторони якого становить більш ніж 10 мм. Оновленим Положенням про акцизні марки також передбачено, що у разі зміни зразка марок ДФС України може продати залишки оплачених марок попереднього зразка, які виготовлені підприємством-виробником та / або перебувають на зберіганні у продавця, якщо рішенням про введення марок нового зразка не встановлено інше. Довідково: Постанову № 209 опубліковано в газеті «Урядовий кур'єр» від 29.03.2016 № 59.

Жителі Харківщини активно цікавляться новаціями в податковому законодавстві та інформують про порушення

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, з початку року надійшло 409 письмових звернень громадян. Безпосередньо до ГУ ДФС у Харківській області надійшло 59,6% від  загальної кількості звернень.  Решта (47,4%) - до районних  інспекцій міста й області.За словами фахівців, серед  звернень є і заяви, і пропозиції, і скарги. Здебільшого письмові звернення стосуються впровадження податкової політики, що пояснюється змінами в податковому та митному законодавстві. Також, зазначають у фіскальному відомстві, зростає  і громадська свідомість жителів Харківщини.  Надійшло 103 звернення  або 25,2 %, в яких громадяни  інформують податкову службу про ухилення від сплати податків. Звертаються громадяни і з питаннями щодо проведення контрольно-перевірочної роботи, отримання   реєстраційних номерів облікових карток платників податків тощо. Відомство впроваджує відкриту інформаційну політику, тож співробітники забезпечують  своєчасне, кваліфіковане та повне надання відповідей на усі питання, з  якими до них звертаються харків’яни. В Головному управлінні повідомляють, що громадяни  також  мають змогу  потрапити на  особистий прийом до керівництва  як  на районному рівні, так і обласному, згідно затверджених графіків прийому. Усього з початку року  посадовими особами ГУ ДФС області проведено 37 особистих прийомів.   Нагадуємо, що для надання оперативної та кваліфікованої допомоги громадянам з питань податкового законодавства та інших питань в податкових інспекціях працюють Центри обслуговування платників.

На Харківщині у фіскальній службі протидіють проявам корупції

Попередити та роз’яснити. В податковій службі області вважають, що така форма роботи із своїми співробітниками, а також кандидатами на посади, є вкрай необхідною. Тож при співбесідах фахівці управління власної безпеки ГУ ДФС області розповідають про негативні наслідки корупційних проявів, як для працівників, так і для їх родин, і попереджають про відповідальність перед законом. Загалом, за січень-березень, співробітниками УВБ проведено 235 профілактичних заходів. Це зокрема, 40 бесід та лекцій на антикорупційну тематику  та  14 інших упереджувальних заходів.  Крім того, матеріали із зазначеної тематики постійно висвітлюються в засобах масової інформації, в мережі Інтернет та на суб-сайті «Територіальні органи фіскальної служби Харківської області». Проводять у фіскальному відомстві і службові перевірки. У січні-березні проведено 61 таку перевірку. З них 46 відбулися за зверненнями фізичних та юридичних осіб. 15 перевірок за ініціативою працівників УВБ на підставі отриманої оперативної інформації, в тому числі 9 службових перевірок по інформації, яка надійшла на інформаційну лінію «Пульс». За результатами проведених службових перевірок та розслідувань інформація підтвердилась у 17 випадках ( 16 за  зверненнями громадян і юридичних осіб). На адресу правоохоронних органів направлено 26  матеріалів. Керівникам районних підрозділів Харківської області направлено 19 подань про вжиття заходів реагування щодо усунення причин та умов, які сприяли вчиненню виявлених порушень. Притягнуто до відповідальності 17 осіб (2 - до дисциплінарної відповідальності). Також протягом вказаного періоду  відносно посадових осіб розпочато 7 кримінальних проваджень.  В  ГУ ДФС області нагадують, що в Державній фіскальній службі України діє інтерактивний антикорупційний сервіс «Пульс». На телефон якого  - (044) 284-00-07 - можна  цілодобово повідомляти про неправомірні дії або бездіяльність працівників відомства.

Декларація акцизного податку за березень 2016 року подається до контролюючих органів за старою формою

Державна фіскальна служба звертає увагу платників акцизного податку з реалізації пального, що  першим звітним періодом для платників, визначених п.п.212.1.15 п.212.1 ст.212 Кодексу щодо операцій, визначених п.п.213.1.12 п.213.1 ст.213 Кодексу, буде березень 2016 року. Відповідно останній день подання декларації акцизного податку за березень 2016 року зазначеними платниками – 20 квітня 2016 року. Відповідно до статті 46 Кодексу до визначення нових форм декларації, декларування податкових зобов’язань повинно відбуватися за чинною формою декларації. Діюча форма декларації акцизного податку, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за № 105/26550 № 14. Отже, платники акцизного податку, визначені п.п.212.1.15 п.212.1 ст.212 Кодексу, у разі виникнення зобов’язання з операцій з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги відповідно до п.п. 213.1.12 п. 213.1 ст. 213 Кодексу, повинні задекларувати ці зобов’язання за чинною формою декларації шляхом заповнення Додатка 1 до декларації та перенесення суми податкового зобов’язання до розділу В самої декларації (графа В 1). 

У ДФС ознайомилися з основними напрямами діяльності Митно-прикордонної служби США

За підсумками візиту представників ДФС до Митно-прикордонної служби США у рамках підтримки Програми експортного контролю та безпеки кордонів (EXBS), що фінансується Державним Департаментом США, керівникам структурних підрозділів ДФС та територіальних органів було проведено презентацію основних напрямів діяльності Митно-прикордонної служби США (СВР). Мова йшла, зокрема, про принципи функціонування СВР, її організаційну структуру та функції, основні завдання та повноваження її офіцерів, законодавчі та нормативні акти, які регулюють діяльність відомства тощо. Фахівці ДФС також вивчили досвід американських колег щодо методів роботи у напрямі митного контролю та оформлення вантажів. Так, зокрема, в США всі необхідні процедури здійснюються на кордоні, а перевірка митної вартості, класифікації тощо відбувається на етапах пост-митного контролю та пост-митного аудиту. Особливу увагу було приділено функціонуванню підрозділів з протидії тероризму та контрабандній діяльності, які діють при Митно-прикордонної служби США. Їх головним завданням є боротьба з незаконним переміщенням наркотичних засобів, товарними правопорушеннями, тероризмом та нелегальними емігрантами. Отриманий досвід в ДФС планують використати під час реформування українських митниць, яке наразі здійснюється у рамках інституційної реформи ДФС. 

З початку року контакт-центром ДФС надано майже 370 тис. відповідей на запитання платників

Протягом січня-березня поточного року фахівцями контакт-центру ДФС надано 369,5 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян. Більшість відповідей платники отримали телефоном – 357,0 тис., електронною поштою та факсом – 12,5 тисяч. Найчастіше платники податків зверталися з питань податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування, податку на прибуток підприємств та єдиного податку для фізичних осіб-підприємців. Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді на звернення надаються з використанням Бази знань – автоматизованої бази уніфікованих відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян, яка постійно оновлюється і підтримується в актуальному стані. На 1 квітня поточного року у Базі знань налічувалося 15,1 тис. уніфікованих запитань-відповідей. З її використанням протягом зазначеного періоду платникам надано 139 консультацій у письмовій формі. З метою підтримки в актуальному стані Бази знань протягом січня – березня 2016 року у зв’язку зі змінами законодавства обмежено термін дії 1017 запитань-відповідей та внесено 597 нових редакцій запитань-відповідей.  Для зручності Базу знань розміщено на веб-порталі ДФС у розділі «Запитання-відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР). Скористатися нею відвідувачі порталу можуть у будь-який зручний час та самостійно знайти відповіді на питання, які їх цікавлять. З початку 2016 року цією послугою вже скористалися 947,3 тис. користувачів, що на 24,1 відс. більше відповідного періоду минулого року. Нагадаємо, що за допомогою ЗІР можна оперативно та у зручній формі отримати актуальну інформацію щодо змін у податковому та митному законодавстві, контроль за додержанням якого покладено на ДФС, термінів подання звітності та сплати податків (зборів), користуватися можливістю покрокового пошуку інформації, розміщеної в інтерактивних мапах за напрямами «Митна справа», «Єдиний соціальний внесок» та «ПДФО», здійснювати перегляд 10 найактуальніших запитань, з якими платники найчастіше зверталися до Контакт-центру за попередній день, та відповіді на них.

Щодо відновлення первинних документів із зони АТО.

Західна ОДПІ інформує про порядок відновлення первинних документів, які зберігалися у зоні проведення антитерористичної операції, роз’яснених у листі ДФС України від 07.04.2016 р. N 7763/6/99-99-19-01-03-15. Так, ст.44 Податкового Кодексу зазначено вимоги до підтвердження даних, визначених у податковій звітності. У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 статті 44 Кодексу, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку та відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу. Норма щодо обов’язковості  збереження первинних документів визначена також і  Законом України від 16 липня 1999 року N 996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні".  Разом з тим, статтею 10 Закону України від 2.09.2014 N 1669 "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" (далі - Закон N 1669) передбачено, що протягом терміну дії цього Закону єдиним належним та достатнім документом, що підтверджує настання обставин непереборної сили (форс-мажору), що мали місце на території проведення АТО, як підстави для звільнення від відповідальності за невиконання (неналежного виконання) зобов’язань, є сертифікат Торгово-промислової палати України. При цьому норми Кодексу та Закону N 1669 не містять положень щодо звільнення платника податків від обов’язку відновлення документів та дотримання інших вимог, визначених Кодексом, у випадках дії обставин непереборної сили, що, зокрема, мали місце на території проведення АТО. Такі підприємства зобов'язані провести інвентаризацію станом на 01 число місяця, що настає за місяцем, у якому зникли перешкоди доступу до активів, первинних документів і регістрів бухгалтерського обліку, та відобразити результати інвентаризації в бухгалтерському обліку відповідного звітного періоду.

Громадяни – імпортери автомобілів до 1 травня зобов’язані подати річну декларацію

Громадяни, котрі імпортують транспортні засоби на замовлення підприємств і фірм та, відповідно, отримують від цієї діяльності доходи, зобов’язані до 1 травня 2016 року подати річну податкову декларацію про отримані доходи в минулому році, - про це повідомила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Світлана Лойко під час зустрічі з платниками податків. Порядок подання річної декларації про майновий стан і доходи передбачено  ст. 179 Податкового кодексу України. Громадянам, котрі на замовлення юридичних осіб, ввозять транспортні засоби,  не ігнорувати свого конституційного обов’язку, подати річну податкову декларацію та сплатити до бюджету належну суму платежу. Окрім того, якщо взяти до уваги, що громадяни-імпортери фактично здійснюють підприємницьку діяльність, то не буде зайвим зареєструвати такий бізнес офіційно, тим більше, що легальне підприємництво має ряд переваг. Подати річну податкову декларацію про доходи, в яких у 2015 році не було сплачено податків, можна в Центрах обслуговування платників.

Касовий чек має відображати акцизний податок

При реалізації підакцизних товарів у касовому чеку необхідно окремим рядком зазначати розмір ставки акцизного податку та загальну суму податку за всіма зазначеними в чеку товарами. Підприємницям, які вже минулого року відображали в чеках «роздрібний» акциз», достатньо лише звірити форму за новими вимогами і за необхідності внести корективи. Суб’єкти господарювання повинні стежити за оновленням Держреєстру РРО і перевіряти чи внесено до їхнього касового апарату нову версію програмного забезпечення. Якщо таке програмне забезпечення з’явилося в реєстрі необхідно негайно уточнити у своєму центрі сервісного обслуговування, чи є в ньому можливість виділяти акциз. Якщо так, то негайно надати касові апарати до сервісного центру для оновлення  внутрішнього програмного забезпечення. Якщо це своєчасно не зробити, то через відсутність у чеку хоча б одного з обов’язкових реквізитів такий документ не прийматиметься як розрахунковий (п.3 розд І Положення №13). Адже з 11 березня набрав чинності наказ Мінфіну України від 21.01.2016 року №13 «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів, Порядку подання звітності, пов’язаної із використанням книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок), форми №ЗВР-1 Звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок)». Згідно з Положенням реквізит «акцизний податок» став обов’язковим для фіскального касового чека на відповідні товари.

Нова форма податкової накладної

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що 01.04.2016 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної» (далі – Наказ № 1307). Таким чином, з квітня 2016 року податкові накладні за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 №  957, складати не можна. Тобто, усі податкові накладні підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та за формою, чинною на день такої реєстрації. У новій формі податкової накладної скасовано низку обов’язкових реквізитів (місцезнаходження покупця/продавця, номер телефону, вид цивільно-правового договору, форму розрахунків) та доповнено показниками (коди ставок та коди пільг). Також змінено тип причини з позначкою 01 при складанні податкової накладної, яка не видається отримувачу (покупцю). Для таких операцій введено новий умовний ІПН «100000000000». Змінено перелік осіб, які зазначають умовний ІПН «200000000000» у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» податкової накладної.  Введено новий умовний ІПН «600000000000» для окремих операцій. З Наказом № 1307 Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua). Довідково: Наказ № 1307 опубліковано в офіційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 12.02.2016 № 10.

Керівник фіскальної служби Харківщини Микола Рибаков обговорив з підприємцями регіону питання легалізації трудових відносин

Змусити роботодавців вийти з «тіні»,  захистити права найманих працівників та повернути втрачені кошти в бюджет країни – такі задачі поставили перед собою у фіскальній службі Харківського регіону. А для цього задіяли увесь комплекс заходів – це перш за все, зустрічі з бізнесом з метою обговорення зазначеної проблеми та пошуку шляхів її подолання. Адже живе спілкування у форматі прямих відповідей на найбільш гострі для таких суб’єктів  запитання і допомагає  знайти оптимальну стратегію подальших дій. Подібний захід днями відбувся у фіскальній службі області за ініціативою її керівника Миколи Рибакова. Представники приватного бізнесу, громадськості та профспілкові організації, співробітники ГУ ДФС області та Головного управління Держпраці в Харківській області зібралися разом для непростої та відвертої розмови. Зокрема, звертаючись до присутніх, Микола Рибаков відзначив, що фіскальна служба прагне  нормального діалогу, щоб її почули ті, хто порушує трудове законодавство. «Наша мета – змінити менталітет платника. Люди повинні розуміти, для чого вони платять податки і куди підуть його гроші, і як вони будуть використовуватися в бюджеті. Треба домогтися того, щоб аксіому  «податки — основа добробуту держави та суспільства» у нас сприймали як належне. І цього потрібно домагатися усім разом», - наголосив керівник регіонального відомства. Податківець відзначив, що усі повинні бути в рівних умовах та платити податки. Микола Рибаков розповів, що податкова служба передусім партнер для сумлінних платників. З тими, хто порушує законодавство, зовсім інша розмова та навів приклади найбільш резонансних випадків виявлення нечесних роботодавців. Також посадовець відзначив,  що фіскальними органами здійснюється постійний моніторинг розмірів заробітної плати, що вказується  в оголошеннях про прийом на роботу та її фактичних розмірів, які платник відображує у звітності. Відслідковується і рівень зарплатні  у зрівнянні з валовими доходами суб’єктів господарювання, та є інші, не менш дієві методи. В свою чергу запрошені підприємці торкнулися проблеми корупційної складової у взаємовідносинах фіскальна служба – платник. На що керівник служби проінформував щодо результатів діяльності у напрямку виявлення проявів корупції в органах фіскальної служби регіону та відзначив, що у випадку подібних проявів потрібно негайно інформувати службу. Також гості заходу висловили ряд пропозицій по удосконаленню податкового законодавства та проведення сумісних заходів, направлених на вирішення проблеми легалізації трудових відносин.  А це і співпраця із засобами масової інформації, і оприлюднення інформації щодо виявлення порушників, і постійна роз’яснювальна  та консультаційна робота.  

Про визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, розташовані за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку яких не проведено

Для визначення податкового зобов’язання з орендної плати за земельну ділянку державної або комунальної власності, яка розташована за межами населених пунктів, нормативну грошову оцінку якої не проведено, платнику необхідно звернутися до відповідного територіального органу Держгеокадастру для проведення нормативної грошової оцінки такої земельної ділянки. Так, договірні відносини регулюються Земельним та Цивільним кодексами України, Законом України від 06 жовтня 1998 року № 161-XIV «Про оренду землі», іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі. Відповідно до пункту 288.4 ст. 288 Податкового кодексу України розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем. Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди у відсотках до нормативної грошової оцінки в межах, визначених пунктом 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України. Типовим договором оренди землі, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03 березня 2004 року № 220 «Про затвердження Типового договору оренди землі», встановлено, що у договорі оренди зазначається розмір орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (у відсотках нормативної грошової оцінки земельної ділянки) та нормативна грошова оцінка. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформлюються як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земель, який відповідно до ст. 23 Закону України від 11 грудня 2003 року № 1378-IV «Про оцінку земель» видається відповідним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин (Держгеокадастр). 

Бюджетне відшкодування сум ПДВ сільськогосподарському підприємству здійснюється у загальновстановленому порядку

Відповідно до п. 209.6 ст. 209 розділу V Податкового кодексу України (далі ПКУ) сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75% вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно. Платники податку, які згідно зі ст. 209 ПКУ застосовують спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, крім декларації 0110, подають податкову декларацію з позначкою «0121»/«0122»/«0123» (далі – декларація 0121-0123), яка є невід’ємною частиною звітності за відповідний звітний період. До податкової декларації 0121-0123 включаються лише ті операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування. Операції з експорту сільськогосподарським підприємством – суб’єктом спеціального режиму оподаткування власно вироблених сільськогосподарських товарів оподатковуються ПДВ за нульовою ставкою та відображаються у декларації 0121-0123 за умови підтвердження такого вивезення товарів за межі митної території України (експорту) належним чином оформленою митною декларацією. При цьому суми ПДВ, що були сплачені суб’єктом спеціального режиму оподаткування постачальникам під час придбання товарів/послуг, які брали участь у виробництві експортованої продукції сільськогосподарської продукції та включені до складу податкового кредиту, за рішенням платника можуть бути перенесені із декларації 0121 до декларації 0110 шляхом відображення у рядку 14 декларації 0121 зі знаком «-» та в рядку 14 декларації 0110 зі знаком «+». Суми податку, перенесені до рядка 14 декларації 0110, можуть брати участь в обрахунку суми, що підлягає бюджетному відшкодуванню у загальновстановленому порядку, визначеному ст. 200 розділу V ПКУ.

З якої дати забороняється відпуск пального з акцизного складу без наявності рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі?

Відповідно до п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом, зокрема пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку. Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами - лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник), які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі. Відпуск пального без наявності витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників забороняється. Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, а також порядок передачі облікових даних з витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників електронними засобами зв’язку контролюючим органам встановлюється Кабінетом Міністрів України. При цьому згідно з п. 12 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ норми п. 230.1 ст. 230 ПКУ щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками застосовуються з 01.01.2017. З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 116.11).

Спрощенці третьої групи, у разі відсутності показників, зобов’язані подавати звіт платника єдиного податку щокварталу

Державна фіскальна служба України листом від 01.02.2016 р. № 1987/6/99-99-19-01-01-15 надала роз’яснення про подання податкової звітності платниками єдиного податку 3 групи. Відповідно до пункту 49.2 статті 49 Кодексу платник податків зобов'язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об'єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог Кодексу подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої групи є календарний квартал (п. 294.1 ст. 294 Кодексу). Податкова декларація юридичними особами - платниками єдиного податку третьої групи подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу (п. 49.18 ст. 49 Кодексу). В цій декларації відображають обсяг доходу, що оподаткований за відповідною ставкою. Згідно з пунктом 291.2 статті 291 Кодексу спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених главою 1 розділу XIV Кодексу, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку встановлюються главою 1 розділу XIV "Спеціальні податкові режими" Кодексу. Нормами глави 1 розділу XIV Кодексу не передбачено для юридичних осіб - платників єдиного податку третьої групи можливості неподання податкової звітності у разі відсутності доходу за податковий (звітний) період. Отже, платники єдиного податку третьої групи зобов’язані подати податкову звітність, навіть якщо немає доходу за звітний період.

Оновлено довідник податкових пільг

Державною фіскальною службою України затверджено новий довідник пільг станом на 01.04.2016 року: - Довідник №78/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету; - Довідник №78/2 інших податкових пільг. У довіднику надано перелік пільг із податку на прибуток, ПДВ, плати на землю, акцизного податку, місцевих податків та зборів, оподаткування неприбуткових установ і організацій. Вищевказаний документ застосовується при заповненні Звіту про суми податкових пільг (додаток до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1233).

Чи оподатковується податком на доходи фізичних осіб спадщина, яка отримана від фізичної особи, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення та за якою ставкою?

Згідно з підпунктом 174.2.2 пункту 174.2 статті 174 Податкового кодексу України вартість будь - якого об’єкта спадщини (подарунка), що успадковується спадкоємцями (обдарованими), які не є членами сім’ї спадкодавця (дарувальника) першого ступеня споріднення, оподатковується за ставкою, визначеною пунктом 167.2 статті 167 Податкового кодексу України. Отже, фізичні особи - резиденти, які отримують спадщину від фізичної особи - резидента, але не відносяться до членів сім’ї першого ступеня споріднення, сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5 відсотків від вартості будь-якої спадщини.

В який термін фізична особа зобов’язана сплатити військовий збір з доходів, отриманих не від податкових агентів, які підлягають річному декларуванню?

 Фізична особа, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму військового збору, зазначену в поданій нею податковій декларації про майновий стан і доходи до 1 травня 2016 року у разі отримання доходів, які підлягають обов’язковому декларуванню.  Якщо платником у минулому році не включено до декларації на отримання податкової знижки квитанцію з оплатою за навчання у 2014 році, чи можна такі витрати враховувати у декларації за 2015 рік?  Відповідно до пп.166.4.3 п.166.4 ст.166 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Сервіс«Пульс»

Західна ОДПІ інформує, що ефективний сервіс «Пульс» (044) 284-00-07 - є каналом комунікації з громадянами, який дозволить остаточно подолати корупцію в лавах відомства, ліквідувати перешкоди, що заважають здійснювати підприємницьку діяльність, усунути складнощі у спілкуванні із посадовими особами. Звернення, які надходять на цей сервіс, розглядаються протягом доби та вирішуються по суті, відповідно до чинного законодавства. Але є такі звернення, що потребують додаткового опрацювання. У будь-якому випадку, заявник обов’язково отримує повідомлення про результати перевірки даних та вжиті заходи.

Сервис ГФС «Электронный кабинет плательщика налогов»

«Электронный кабинет налогоплательщика» – это персональное автоматизированное рабочее место плательщика, с помощью которого можно подготовить, заполнить и подать отчетность в электронном виде и просмотреть данные о состоянии расчетов с бюджетом (карточки лицевых счетов) в режиме реального времени.

Сервис ГФС «Аннулирование регистрации плательщика НДС»

«Аннулирование регистрации плательщика НДС» – сервис, который предоставляет возможность получить информацию о лицах, лишенных регистрации как плательщиков НДС по заявлению плательщика налога, по инициативе контролирующих органов или по решению суда.

Сервис ГФС «Информирование граждан о результатах обработки файлов-запросов в отношении доходов физических лиц, которые обратились за назначением жилищных субсидий, поступающих от подразделений социальной защиты населения»

«Информирование граждан о результатах обработки файлов-запросов в отношении доходов физических лиц, которые обратились за назначением жилищных субсидий, поступающих от подразделений социальной защиты населения» - благодаря этому сервису граждане, указав регистрационный номер учетной карточки налогоплательщика, фамилию и инициалы, в телефонном режиме могут получить соответствующую информацию в Информационно-справочном департаменте ГФС Украины

Сервис ГФС «Заполнение декларации гражданами»

«Заполнение декларации гражданами» – сервис, который предоставляет возможность заполнить декларацию об имущественном состоянии и доходах, которую подают в органы ГФС физические лица – предприниматели и граждане, и отправить ее в органы ГФС средствами телекоммуникационной связи в режиме он -лайн.

Сервис ГФС «Аккредитованный центр сертификации ключей»

«Аккредитованный центр сертификации ключей» – информация от Аккредитованного центра сертификации ключей Информационно-справочного департамента ГФС Украины (дальше – АЦСК ИСД ГФС), который бесплатно предоставляет услуги электронной цифровой подписи (далее – ЭЦП); получение ЭЦП; бесплатное программное обеспечение ГФС Украины, с помощью которого плательщик может подготовить и подать отчетность в электронном виде (ОПЗ), электронный сервис «Электронный кабинет налогоплательщика» и другое программное обеспечение, в котором реализована возможность использования усиленных сертификатов, сформированных АЦСК ИСД ГФС и прочее.

Сервис ГФС «Электронная отчетность»

«Электронная отчетность» – информация о порядке предоставления отчетности в электронном виде средствами телекоммуникационной связи; бесплатное программное обеспечение ГФС Украины, с помощью которого плательщик может подготовить, подать налоговую отчетность и реестр полученных и выданных налоговых накладных в электронном виде (ОПЗ), актуальные нововведения.

Сервис ГФС «Электронная таможня»

«Электронная таможня» – предусматривает осуществление таможенных процедур в электронном виде, использование электронных документов, в том числе таможенных деклараций, заверенных ЭЦП.

Сервис ГФС «Узнай больше о своем бизнес -партнере»

«Узнай больше о своем бизнес-партнере» – сервис для проверки надежности деловых партнеров (например, наличие налогового долга.

Сервис ГФС «Данные реестра волонтеров АТО»

«Данные реестра волонтеров АТО» - сервис предоставляет возможность гражданам осуществить выбор и проверить по номерам банковских счетов информацию о пребывания волонтера в указанном реестре, что минимизирует случаи мошенничества при осуществлении благотворительных мероприятий.

Сервис ГФС «Обнародование информации о регистраторах расчетных операций и книгах учета расчетных операций»

«Обнародование информации о регистраторах расчетных операций и книгах учета расчетных операций» - благодаря этому сервису можно получить информацию о зарегистрированных/отмененных регистраторах расчетных операций (кассовые аппараты) и книгах учета расчетных операций.

Громадянин приховав "травичку" у білизні

В пункті пропуску «Гоптівка» митниками було виявлено 20 грам «коноплі».Під час проведення усного та письмового декларування водій та пасажири автомобілю, який рухався в московському напрямку, заявили про відсутність предметів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України. При огляді салону автобусу на одного з пасажирів, 41-річного громадянина України, спрацював службовий собака Тайсон. Пасажир власноручно дістав з нижньої білизни поліетиленовий пакет з газетним згортком, в якому переховував речовину рослинного походження. Зі слів громадянина, це «конопля».За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Інформаційні системи ДФС працюють у штатному режимі

У відповідь на поширення неправдивої інформації одним із засобів масової інформації в мережі Інтернет, повідомляємо наступне. В ДФС дійсно мав місце збій в роботі автоматизованої системи «Управління документами». З метою виявлення причин такого збою керівництво ДФС ініціювало проведення відповідної внутрішньої перевірки.  За її результатами було встановлено, що збій привів до втрати електронних копій внутрішніх документів, а також частини зовнішньої кореспонденції, яка надходила до ДФС. Наразі заходи щодо відновлення втраченої інформації завершені, документи в електронному вигляді відновлені відповідно до оригіналів, які зберігаються у паперовому вигляді. Серед причин збою – застарілість обладнання, неможливість забезпечення належних умов для розташування серверів та іншого обладнання, а також належного рівня захисту інформації. За допущені прорахунки та неналежне виконання службових обов’язків в цьому конкретному випадку відповідальні особи були притягнені до дисциплінарної відповідальності та звільнені. На теперішній час усі інформаційні системи ДФС працюють у штатному режимі. Хоча питання застарілості та неналежного рівня обладнання залишається відкритим. 

Загальні вимоги до оформлення декларації про майновий стан та доходи

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує громадянам про основні вимоги до оформлення декларації про майновий стан та доходи. Розділом П наказу Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан та доходи» визначено, що декларація має вісім розділів та чотири додатка. Додатки – це складова частина Декларації, отже, без неї вони не дійсні. Подаючи додаток, слід поставити відповідну позначку на останній сторінці Декларації. Фізичні особи заповнюють всі необхідні розділи Декларації та додатки до неї. Якщо рядок не заповнено через відсутність інформації, його обов’язково прокреслюють. Показники в розділах П-V Декларації та в додатках до неї зазначаються  у гривнях із копійками.

Заносити відомості до декларації та додатків слід друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками синього або чорного кольору, щоб забезпечити вільне читання тексту та  зберегти ці записи протягом установленого терміну зберігання звітності. Ніяких підчисток, помарок, виправлень, дописок та закреслень в декларації не повинно бути. Достовірність даних Декларації та додатків підтверджується власноручним підписом фізичної особи – платника податку або особи, уповноваженої на заповнення Декларації.

В Електронному кабінеті платника зареєстровані користувачі з 50 країн світу

В електронному сервісі «Електронний кабінет платника» (оновлена версія) зареєстровано 37 тис. користувачів з 50 країн світу. Вони здійснили 127,3 тис. сеансів. Після надання можливості фізичним особам в «Електронному кабінеті платника» підготувати, заповнити та надіслати Декларацію про майновий стан і доходи фізичних осіб в електронному вигляді, кількість користувачів зазначеного сервісу збільшилась вдвічі. Також повідомляємо, що для зручності користувачів за пропозиціями, наданими платниками в особистому кабінеті, режим «Стан розрахунків з бюджетом» доповнено такими можливостями: перегляд даних щодо розрахунків з бюджетом за останні 2 роки; застосування фільтру в розрізі контролюючих органів;-      вивантаження інформації у форматі XML-файлів. ДФС дякує всім платникам, які взяли активну участь у тестуванні зазначеного сервісу та надали конструктивні пропозиції щодо його роботи та наповнення.

Через митний кордон України не вдалося провезти заборонені предмети

Напередодні в пункті пропуску «Харків-пасажирський» митниками було виявлено таблетки «Феназепам».Під час проведення усного та письмового декларування пасажири поїзду, який рухався з Росії до України, заявили про відсутність предметів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України.При детальному огляді особистих речей, у одного з пасажирів, громадянина Росії, у дорожній аптечці була виявлена упаковка пігулок «Феназепам» загальною кількістю 50 пігулок. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за статтею 472 Митного кодексу України.

Протягом січня-березня платники Харківщини перерахували майже 123 млн. грн. військового збору

Це на 39,5 млн.грн. більше, ніж за І квартал 2015 року. Зокрема у березні 2016 року сума надходжень склала близько 46 млн. грн. До зрівняння - у березні минулого року надійшло 30,4 млн.грн. Загалом, як повідомили у фіскальній службі регіону, на Харківщині спостерігається стабільна динаміка  надходжень податку на підтримку армії від представників усіх сфер економіки регіону. Адже враховуючи актуальність призначення цього платежу, харків’яни відповідально ставляться і до нарахування,  і до сплати військового збору. Так, якщо у січні поточного року надійшло 34,8 млн.грн., то вже у лютому - 42,1 млн.грн., а  березневі надходження перевищили лютневі на 3,9 млн.грн. У відомстві також повідомили, що найбільші суми вказаного податку сплатили платники Київського – 18,3 млн.грн., Холодногірського– 17,1 млн.грн. та Шевченківського – 16,6 млн.грн. районів  нашого міста. В області в лідерах: Харківський район - 5,2 млн.грн., Красноградський  – 4,9 млн.грн. та Балаклійський  – 3,5 млн.грн.

 Готівка, що надходить, повинна своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися

Вся готівка, що надходить до кас, повинна своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Дана норма передбачена пункту 2.6 глави 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року № 637 із змінами та доповненнями (далі - Положення). Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням розрахункової книжки (далі - РК) оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних Р К ).Виходячи із наведених вимог законодавства, якщо суб'єкт  господарювання працює цілодобово, і робоча зміна розпочалась одного календарного дня, а закінчилась наступного календарного дня (ресторан розпочав роботу о 12 год. 00 хв. 15.04.2016, а закінчив о 00 год. 30 хв. 16.04.2016), оприбуткування готівки здійснюється шляхом вчинення  запису у КОРО, на підставі фіскальних звітних чеків РРО, при цьому дата оприбуткування у КОРО повинна відповідати даті роздрукування фіскальних звітних чеків РРО (2-звіт повинен роздруковуватися після завершення робочої зміни о 00 год. 30 хв. 16.01.16, оприбуткування готівки повинно здійснюватись у КОРО 16.01.2016).Довідково: лист ДФС України від 18.01.16 № 13854/7/99-99-22-07-03-17 «Про друкування звітного чеку РРО та оприбуткування готівки в КОРО».

Положення щодо присвоєння новоствореним платникам класу професійного ризику виробництва скасовано.

З 1 січня 2016 року запроваджено єдину ставку єдиного внеску в розмірі 22 відсотки та відмінено диференційовані ставки єдиного внеску залежно від класу професійного ризику виробництва. В зв’язку з цим, виключені положення щодо присвоєння новоствореним платникам класу професійного ризику виробництва за основним видом економічної діяльності, дана норма передбачена Наказом МФУ від 03.03.2016 №308 «Про затвердження змін до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників».Крім того, наказом внесено зміни до форми повідомлення про взяття на облік платника єдиного внеску (ф.№ 2-ССВ).Наказом затверджується форма відомостей про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати єдиного внеску за формою № 1 1-ССВ та встановлюється, що контролюючі органи направляють такі відомості до Єдиного державного реєстру до завершення строку, визначеного для заяви кредиторами своїх вимог, а також у день отримання запиту від суб'єкта державної реєстрації. Наказом вносяться зміни до порядку формування дати зняття з обліку платника єдиного внеску. Дата зняття з обліку юридичної особи (відокремленого підрозділу) відповідає даті закриття інтегрованої картки платника єдиного внеску або даті отримання повідомлення державного реєстратора про проведення державної реєстрації припинення юридичної особи (відокремленого підрозділу) у разі, якщо на момент отримання такого повідомлення закрита інтегрована картка такого платника. Довідково: лист ДФС України від 18.04.16 № 13730/7/99-99-11-01-05-17 «Про зміни у порядку обліку платників єдиного внеску»..

Періодичність складання зведених податкових накладних з ПДВ протягом звітного періоду передбачена умовами цивільно-правового договору

Відповідно до п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники податку в разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер: покупцям (платникам податку) – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця; покупцям (особам, не зареєстрованим платникам податку) – можуть складати не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер протягом періоду, за який складається така податкова накладна, протягом такого місяця. Так ритмічним характером постачання вважається постачання товарів/послуг одному покупцю два та більше разів на місяць. Періодичність складання зведених податкових накладних протягом звітного (податкового) періоду на одного контрагента-покупця може бути передбачена у цивільно-правовому договорі з таким покупцем. Якщо станом на дату складання зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця. Зведені та сформовані на суму не використаних коштів податкові накладні реєструються постачальником в Єдиному реєстрі податкових накладних у загальному порядку та дають право отримувачу товарів/послуг на включення сум ПДВ за такими податковими накладними до складу податкового кредиту за умови дотримання інших вимог щодо формування податкового кредиту. Отже, протягом звітного (податкового) періоду платник податку має право на складання однієї зведеної податкової накладної, яка складається не пізніше останнього дня такого періоду, або двох та більше податкових накладних, виходячи із умов, передбачених у цивільно-правовому договорі.

Податкова накладна: за якою формою реєструвати після 01.04.2016 року

Згідно з п.3 наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015 р. № 1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 26.01.2016 р. за №137/28267, всі податкові накладні підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) за формою, чинною на день такої реєстрації. Згідно з нормами наказу № 1307 нова форма податкової накладної почала застосовуватись з 01.04.2016 р. Таким чином, з 01.04.2016 р. податкові накладні та/або розрахунки коригування підлягають реєстрації в ЄРПН за новою формою (затвердженою наказом N 1307) не залежно від дати їх складання: до 01.04.2016 р. чи після 01.04.2016 р. (за умови дотримання інших вимог щодо реєстрації в ЄРПН).Нові формати податкової накладної (J/F1201008) та розрахунку коригування (J/F1201208) розміщено на веб-порталі ДФС за адресою : http://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/platnikam-podatkiv-pro/informatsiyno-analitichne-za/reestr-elektronnih-form-po/.

Оновлено Державний реєстр РРО

ДФСУ наказом від 01.04.2016 р. № 271 затверджено оновлений Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій. Державний реєстр РРО складається з двох розділів: Реєстратори розрахункових операцій, дозволені до первинної реєстрації, та Реєстратори розрахункових операцій, первинна реєстрація яких заборонена. Оновлений Реєстр включає 67 РРО, дозволених до первинної реєстрації. Серед заборонених визначені, зокрема, ті, що забезпечують передання до органів Державної фіскальної служби України лише фіскальних звітних чеків. З оновленим переліком реєстраторів розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру, можна ознайомитися на веб-порталі Державної фіскальної служби.

Чи складається розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на покупця - неплатника ПДВ, у разі повернення таким неплатником неоплаченого товару?

Постачальник - платник ПДВ має право скласти розрахунок коригування до податкової накладної, складеної при здійсненні операцій з постачання такого товару, та зменшити нараховану суму податкових зобов’язань з ПДВ після реєстрації розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Чи повинен був суб’єкт господарювання реєструватись до 01.03.2016 платником акцизного податку, що реалізує пальне, у тому числі у разі його реєстрації платником акцизного податку з інших підстав (імпортер підакцизних товарів, суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі тощо)?

Норми щодо запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального набрали чинності з 01.03.2016 року. Платники акцизного податку, які реалізують пальне, для роботи в системі електронного адміністрування пального мають бути зареєстровані в контролюючих органах не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального.

Чи сплачується акцизний податок з реалізації суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі алкогольних напоїв (тютюнових виробів), якщо товар зіпсовано, знищено, втрачено або використано для власних потреб?

Об’єктом оподаткування акцизним податком роздрібного продажу підакцизних товарів є, зокрема, операції з реалізації суб’єктами господарювання алкогольних напоїв (тютюнових виробів), до яких не віднесено обсяги зіпсованих, знищених, втрачених або використаних для власних потреб алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

Як визначаються об’єкт та база оподаткування акцизним податком при реалізації пального?

Відповідно до п.п.213.1.12 п.213.1 ст.213 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктами оподаткування є операції з реалізації будь-яких обсягів пального понад обсяги, що: отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних; ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією; вироблені в Україні, реалізація яких є об’єктом оподаткування відповідно до п.п.213.1.1 п.213.1 ст.213 ПКУ, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних. У разі обчислення податку із застосуванням специфічних ставок з підакцизних товарів (продукції) базою оподаткування є їх величина, визначена в одиницях виміру ваги, об’єму, кількості товару (продукції), об’єму циліндрів двигуна автомобіля або в інших натуральних показниках (п.214.4 ст.214 ПКУ).

Чи є об’єктом оподаткування ПДВ кошти, що надійшли орендодавцю від орендаря у вигляді компенсації комунальних послуг та послуг з утримання приміщень?

Кошти, що надійшли орендодавцю, який не є бюджетною установою, у вигляді компенсації комунальних послуг та послуг на поточне утримання приміщень від орендаря, включаються до бази оподаткування ПДВ та підлягають оподаткуванню на загальних підставах за основною ставкою. Суми відшкодування витрат на утримання наданого в оренду нерухомого майна, на комунальні послуги та на енергоносії орендодавцю – бюджетній установі до бази оподаткування не включаються.

Державна реєстрація об'єднання співвласників багатоквартирного будинку

Законом України від 29.11.2001 року №2866-III "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" (далі - Закон про ОСББ) визначено, що об'єднання є юридичною особою, яка створюється відповідно до закону, має печатку із своїм найменуванням та інші необхідні реквізити, а також розрахункові рахунки в установах банку. Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, регулюються Законом України від 15.05.2003 року №755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" в редакції Закону України від 26.11.2015 року №835-VIII (далі - Закон про реєстрацію).Державна реєстрація об'єднання (асоціації) проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Об'єднання (асоціація) вважається утвореним з дня його державної реєстрації (ст.6 Закону про ОСББ).Перелік документів, що подаються заявником для державної реєстрації створення юридичної особи (у тому числі в результаті виділу, злиття, перетворення, поділу), визначено ст.17 Закону про реєстрацію. Документи для державної реєстрації можуть подаватися у паперовій або електронній формі. В день проведення реєстраційної дії технічний адміністратор Єдиного державного реєстру забезпечує передачу відомостей про проведення такої реєстраційної дії до інформаційних систем центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері статистики, єдину державну податкову політику та державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відомості з Єдиного державного реєстру про державну реєстрацію створення юридичної особи є підставою для взяття їх на облік в органах державної статистики, державної фіскальної служби та/або вчинення інших дій відповідно до законодавства (ст.13 Закону про реєстрацію).

Останній день подання громадянами декларацій про майновий стан і доходи -4 травня 2016 року

Західна ОДПІ звертає увагу громадян, що «Кампанія декларування-2016» добігає кінця. Тому, особам, які минулого року отримували: спадщину чи подарунки, мали доходи від продажу квартир, автомобілів чи надавали їх в оренду, отримували іноземні доходи, займались репетиторством, фото-відеозйомками та мали від цього прибутки зобов'язані відвідати податкову інспекцію аби подати декларацію про майновий стан з зазначенням доходу та визначеною до сплати сумою податку. Детальні консультації з питань деклараційної кампанії, що триває, можна отримати звернувшись до Інформаційно-довідкового департаменту ДФС за телефоном  0-800-501-007  з 08:00 до 20:00, крім суботи та неділі (всі дзвінки зі стаціонарних  телефонів  безкоштовні) або завітавши на офіційний веб-портал ДФС України, де розміщено спеціальний банер «Декларування доходів громадян».Шановні громадяни, завчасно декларуйте свої доходи, не відкладайте заповнення декларації на останній день!

Здав квартиру в оренду – задекларуй свій дохід

Особливості нарахування та оподаткування доходу від надання нерухомості в оренду визначені ст. 170 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями). Якщо фізична особа-орендар нерухомого майна не є суб'єктом господарювання, то відповідальним за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету є орендодавець. При цьому  такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету у строки, встановлені для квартального звітного періоду. А саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації, яка подається  до Центру обслуговування платників  в термін до  1 травня поточного року. Шановні громадяни! Не відкладайте свій візит до Центру обслуговування платників на останній день подання декларацій. Задекларуйте, свої доходи.

Державні підприємства, які отримують прибуток, сплачують податок на нерухомість на загальних підставах

Не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими (їх спільній власності). Тобто, звільнення від оподаткування можливе лише за умови одночасного виконання таких критеріїв: 1) створення їх органами державної влади, органами місцевого самоврядування;2) фінансування лише за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів;3) отримання статусу неприбутковості. Документом, що підтверджує статус неприбутковості, є рішення про внесення організації (установи) в Реєстр неприбуткових організацій (установ), видане контролюючим органом ДФС за їх місцезнаходженням з присвоєнням відповідної ознаки неприбутковості. Таким чином, об'єкти житлової та нежитлової нерухомості, що перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також створених ними організацій, які утримуються за рахунок відповідних бюджетів і отримують прибуток, оподатковуються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на загальних підставах.

Який термін реєстрації акцизної накладної?

Акцизну накладну або розрахунок коригування показників слід реєструвати в Єдиному реєстрі акцизних накладних особі - постачальнику протягом 15 календарних днів, наступних за датою її складання. Операційний день для реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування в Реєстрі триває щодня з 8 до 19 години.

Чи є відповідальність за порушення порядку реєстрації платником акцизного податку?

 Здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації такого суб'єкта платником акцизного податку в порядку, передбаченому Податковим кодексом, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у розмірі 100 % вартості реалізованого пального.

Чи має право контролюючий орган після отримання платником другої квитанції про прийняття звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску без помилок визнати такий звіт не прийнятим?

Контролюючий орган має право після отримання платником другої квитанції про внесення відомостей зі звітності страхувальника до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування, визнати такий звіт не прийнятим.

В який термін та за якою формою подають звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску ФОП, які обрали загальну систему оподаткування без використання праці найманих працівників?

Форми та строки подання звітності передбачено Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435. Фізичні особи - підприємці, які обрали загальну систему оподаткування, формують та подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом.   Звітним періодом є календарний рік.     Звіт подається за формою згідно таблиць 1, 4 додатка 5 до Порядку №435 із зазначенням типу форми «початкова».

Західна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області