На Харківщині податківці припинили діяльність нелегальної АЗС

Працівники податкової міліції Харківщини в рамках комплексу широкомасштабних заходів під умовною назвою «Акциз-2016» виявили АЗС, на якій здійснювалася  реалізація скрапленого газу без жодних дозвільних документів. Про це повідомляє виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. 59-річний харків’янин налагодив роботу автозаправної станції, не маючи ані державної реєстрації в якості суб’єкта підприємницької діяльності,  ані дозвільних документів та ліцензії на право торгівлі підакцизними товарами. «Відносно вказаного «підприємця складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП, - зазначає Андрій Бєжанов, -  із вказаної АЗС працівники податкової міліції вилучили 4900 літрів скрапленого газу на загальну суму 40,8 тис. грн. та 2 автозаправніі бочки на суму 120 тис. грн».

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Харківські бізнесмени – «спрощенці» за рік сплатили до бюджету 968 млн.гривень єдиного податку

Загальна сума надходжень перевищила минулорічні на 46 %. У січні-грудні 2014 року від діяльності спрощенців бюджет отримав 663 млн. грн. Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області. Левова частка  єдиного податку сплачена фізичними особами-підприємцями – майже 639 млн. грн. До зрівняння, у минулому році цією категорією платників перераховано 491 млн.грн. За словами фахівців відомства, найзначніші обсяги зафіксовані у платників, які знаходяться на третій групі оподаткування. Від них надійшло 502,7 млн.грн. Здебільшого це надання послуг - торгівельно-посередницька діяльність, вантажні та пасажирські перевезення, сфера ІТ-технологій тощо. В той же час, від платників другої групи надійшло 120,2 млн. грн, від першої – майже 16  млн.грн. єдиного податку. В свою чергу, юридичні особи, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з початку року спрямували до бюджету майже 195,6 млн. грн. податку. Решта коштів була сплачена сільгоспвиробниками, які застосовують спрощену систему оподаткування.

1 січня 2016 року – початок деклараційної кампанії щодо доходів, отриманих у 2015 році

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 1 січня 2016 року стартувала кампанія декларування доходів громадян, отриманих у минулому році, яка триватиме до 1 травня 2016 року. Нагадаємо, що обов’язок з подання річної декларації про майновий стан і доходи за наслідками 2015 року виникає у тих громадян, які протягом минулого року отримували доходи, що підлягають оподаткуванню, від осіб, які не є податковими агентами, у вигляді: доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна; доходів від надання майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм); інвестиційного прибутку; вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна; іноземних доходів. Крім того, слід обов’язково подати декларацію громадянам, які у 2015 році отримували доходи у формі заробітної плати (інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород) від двох і більше податкових агентів. Обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи: виключно від податкових агентів; від операцій продажу (обміну) майна, дарування при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб. Особливістю цьогорічної кампанії є те, що минулорічні доходи та майновий стан громадянам потрібно декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 №859. Слід відмітити, що при заповненні нової форми звітності платники декларуватимуть доходи та розраховуватимуть податкове зобов’язання не лише з податку на доходи фізичних осіб, але й з військового збору. Одночасно повідомляємо, що громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2015 року, податкову декларацію можуть подати упродовж усього 2016 року. Звертаємо увагу, що подати декларацію можна на паперових носіях, надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення або в електронному вигляді через інформаційний портал державної фіскальної служби України з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису.

З 1 січня змінено критерії та ставки для платників єдиного податку

ГУ ДФС у Харківській області звертає увагу суб’єктів господарювання, що з 1 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено деякі зміни стосовно застосування спрощеної системи оподаткування та ставок єдиного податку. Для платників  єдиного податку І та ІІ груп критерії перебування на спрощеній системі не змінилися, як і річний обсяг доходу - 300 тис. і 1,5 млн. грн. відповідно. Щодо спрощенців ІІІ групи, то для них законотворці обмежили річний обсяг доходу 5 млн. грн. (замість чинних раніше 20 млн. грн.), а ставки податку підвищили до рівня, який діяв до 1 січня 2015 р.: 3% з ПДВ і 5% без ПДВ. Для платників єдиного податку IV групи збільшено ставки податку з одного гектара сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду: - із 0,45 до 0,81% від бази оподаткування для ріллі, сіножатей і пасовищ; - із 0,27 до 0,49% для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях;  - із 0,27 до 0,49% для багаторічних насаджень; - із 0,09 до 0,16% для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях; - із 1,35 до 2,43% для земель водного фонду; - із 3 до 5,4% для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників або надані їм у користування, у тому числі на умовах оренди.

Для аграріїв – суб’єктів спецрежиму оподаткування відкриті додаткові електронні рахунки

Для забезпечення розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарським підприємствам, які використовують спеціальний режим оподаткування,  Державною казначейською службою України відкрито додаткові електронні рахунки. Так, з рахунків з електронного адміністрування ПДВ аграріїв, які здійснюють операції з постачання зернових і технічних культур (балансовий рахунок 3754) 85% коштів перераховується на рахунки платників в системі електронного адміністрування ПДВ,  а 15% – на спецрахунки підприємств. За операціями з постачання продукції тваринництва (балансовий рахунок 3755) – на рахунки платників в системі електронного адміністрування ПДВ перераховуватиметься 20% коштів, 80% – на спецрахунки. За іншими операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, крім зернових і технічних культур та продукції тваринництва (балансовий рахунок3753) 50% перераховується на рахунки платників в системі електронного адміністрування ПДВ, 50% – на спецрахунки. В свою чергу ДФС інформує платника податку про реквізити його електронних рахунків після надходження відповідних повідомлень від Державної казначейської служби України (ДКСУ). Наразі, в системі електронного адміністрування ПДВ платникам - сільськогосподарським підприємствам ДКСУ додатково відкрито та органами ДФС взято на облік біля 43 тисяч рахунків, про реквізити яких платникам направлено відповідні повідомлення. Станом на 13.01.2016 платники податків почали поповнювати такі рахунки. За інформацією Державної казначейської служби України здійснення операцій з перерахування коштів з таких рахунків, відповідно до законодавства, розпочнеться 20 січня 2016 року. Додатково звертаємо увагу, що фіскальною службою вдосконалено електронний сервіс (за формою  J/F1302301), за допомогою якого відтепер платники податків мають змогу не лише отримати реквізити електронного рахунку, а й інформацію щодо залишку коштів на такому рахунку. Більш детальну інформацію можна дізнатися за посиланням  http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/65869.html Про сплату харків’янами податку на нерухомість у 2016 році

Про сплату харків’янами податку на нерухомість у 2016 році

Ньюанси нарахування та сплати податку на нерухомість розповіли під час прес-конференції. Так, фахівець управління доходів і зборів з фізичних осіб Владислав Мартинов відзначив, що платники – фізичні особи у 2016 році сплачуватимуть податок за житлову та нежитлову нерухомість за 2015 рік, за ставками та з використанням пільг минулого року. У місті Харкові ставки та пільги  з податку, які діють в цьому році, затверджені  розпорядженням  Харківської міської ради від 21.01.2015  № 1793. Відповідно до нього, під пільгу підпадають квартири площею 120 кв.м., будинки – 120 кв.м., для різних типів об'єктів житлової нерухомості сумарно 240 кв.м. Для нежитлової нерухомості пільга не встановлена. При цьому, підкреслив фахівець,  ставка податку за 1 кв. м загальної площі для об’єктів житлової нерухомості – 2%  від мінімальної заробітної плати, а для  нежитлової нерухомості - 0,1 – 1%. Мінімальний розмір заробітної плати станом на 1 січня 2015 року — 1218 грн. на місяць, тому ставка податку за житлову нерухомість - 24 грн. 36 коп. за 1 кв. м, а за нежитлову – від 1 грн.22 коп до 12грн. 18 коп. Крім того, податківець повідомив, що якщо квартира  знаходиться  у власності двох або більше осіб, то площа квартири ділиться пропорційно  для оподаткування. Наприклад, квартира має площу 130 кв.м. та двох власників 50х50. Сума поділена на двох складає 65 кв.м. Відповідно податок на нерухомість за квартиру не сплачується. Проінформував фахівець і про порядок сплати податку, і про терміни, яких необхідно дотримуватися. До 1 липня 2016 року фізичним особам – власникам будуть надіслані податкові повідомлення – рішення окремо за житлову та нежитлову нерухомість із зазначенням суми/сум податку та відповідних платіжних реквізитів. Термін сплати податку – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. У фіскальній службі області висловили сподівання, що зазначена інформація стане  харків’янам у нагоді, адже майже кожен має у власності  об’єкт нерухомості. 

Декларація з податку на прибуток за минулий рік подається за новою формою до 9 лютого 2016 року

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що перше подання звітності за новою формою декларації, затвердженою наказом Міністерством фінансів України від 20.10.2015 року №897, здійснюється за результатами діяльності за 2015 рік. Для окремих платників, залежно від результатів діяльності, базовим звітним (податковим) періодом може бути календарний квартал, з поданням декларації за квартал та наростаючим підсумком за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року, звітний (податковий) рік. У такому випадку подання декларації за відповідні звітні (податкові) періоди: квартал, півріччя, три квартали та рік здійснюється протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного податкового кварталу. Тобто податкова декларація за 2015 рік подається платниками, що використовують базовий звітний (податковий) період квартал, до 9 лютого 2016 року. З метою упередження допущення помилок при складанні декларації рекомендуємо звертати увагу платників на примітки, якими позначені окремі показники декларації. Так, наприклад, заповнення рядків 18, 21, 24 декларації передбачено для платників, які подають звітність поквартально, на що вказує примітка6. А рядки 19, 22 та 25 заповнюються платниками, які подають звітність поквартально та за рік, на що вказує примітка7. При цьому у платників, у яких базовим звітним (податковим) періодом є календарний рік, рядок 19 (22, 25) дорівнює рядку 17 (20, 23) Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, тобто відповідні рядки заповнюються з однаковими показниками. Більш детально з цим роз’ясненням можна ознайомитись у листі ДФС України від 04.01.2016 р. №102/7/99-99-19-02-01-17 «Про затвердження декларації з податку на прибуток підприємств».

За 2015 рік до органів фіскальної служби Харківщини надійшло 653 запити на інформацію

В Головному управлінні фіскальної служби області повідомили, що протягом минулого року, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»,  поштою, факсом, «електронкою», за телефоном та особисто від громадян надійшло 653 запити на інформацію. Більшість з них – 338  ( 51,8 %) - це запити від юридичних осіб. Кількість надісланих запитів від громадян - 300 (45,9%). Також до фіскальної служби зверталися органи виконавчої влади та об’єднання громадян.  Найчастіше у харківських податківців запитували інформацію щодо діяльності підприємств - коли востаннє надавалася звітність, правильна адреса, проведення документальних перевірок, наявність розрахункових рахунків тощо. Цікавляться і  інформацією  щодо ділової репутації контрагентів. Також надходили запити  і відносно заборгованості по сплаті податків, та про  посадових осіб, які здійснюють керівництво органами ДФС. У фіскальній службі відзначають, що відповіді заявникам надаються вчасно, без порушення термінів.

Зміни в оподаткуванні доходів фізичних осіб

З 1 січня 2016 року  Законом України  від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни у статтю 167 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у якій визначено ставки податку на доходи фізичних осіб. Ставки податку на доходи фізичних осіб змінено. Якщо раніше діяла ставка 15% для місячних доходів до 10 розмірів мінімальної зарплати (на 1 січня 2016 р. — 13 780 грн.) і 20% із суми перевищення, то тепер застосовується 18% до будь-якої суми доходів, яка нараховується платнику у зв‘язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами. На пасивні доходи до бази оподаткування податок встановлюється в наступних розмірах: - 18 % - для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях і/або інвестиційним сертифікатам, виплачуваних інститутами суспільного інвестування; - 5 % - для доходів у вигляді дивідендів по акціях і корпоративних правах, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств (крім доходів у вигляді дивідендів по акціях, інвестиційним сертифікатам, які виплачуються інститутами спільного інвестування). Ставка 15% застосовується до частини перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, понад три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року (з 1 січня 2016 р.- 4134 грн.). Крім того, збережена ставка 5% бази оподаткування для окремих випадків, передбачених розділом IV Кодексу. Так за ставкою 5% оподатковується дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості (п.172.2 Кодексу); дохід платника податку від продажу (обміну) об'єкта рухомого майна (п.173.1 Кодексу) вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення(п.174.2.2. Кодексу) тощо. Також ставка податку може становити 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених цим розділом IV Кодексу. Зокрема, за нульовою ставкою оподатковується вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

ГУ ДФС у Харківській області доводить до відома ЗМІ

Державна фіскальна служба у Харківській області проводить цілеспрямовану роботу по  виявленню та протидії корупції у власних лавах.  Водночас підтримує позицію незалежних засобів масової інформації щодо висвітлення викриття фактів корупції, діяльності фіскальних і митних органів, та відкрито співпрацює в цьому напрямку. З огляду на вищесказане, просимо представників ЗМІ оприлюднювати достовірну інформацію, без перекручення фактів. Так, за даними управління власної безпеки ГУ ДФС у Харківській області, 14 грудня  минулого року відбулось затримання  однієї з посадових осіб фіскальної служби. Даний факт та подробиці затримання були широко висвітлені в ЗМІ. Але інформація озвучена днями  в ефірі однієї телевізійної програми щодо суми у 2 мільйони доларів, начебто знайдених у посадовця в сейфі при обшуку,  не відповідає дійсності.  Також повідомляємо, що з питань викриття та ліквідації конвертаційних центрів податковою міліцією проводиться відповідна оперативна робота. Серед ключових результатів, слід зазначити наступні. Оперативними підрозділами податкової міліції ГУ ДФС у Харківській області протягом 2015 року ліквідовано 6 транзитно-конвертаційних груп та 4 центри мінімізації. За результатами проведених заходів до суду направлено 29 кримінальних проваджень. На сьогодні в опрацюванні слідчих податкової міліції знаходиться ще 83 кримінальних провадження. Співробітниками податкової міліції у минулому році упереджено можливість формування транзитно-конвертаційними групами ризикового податкового кредиту на загальну суму понад 100 млн.грн. Припинено діяльність 203 суб’єктів господарської діяльності, що мають відношення до транзитно-конвертаційних груп та «центрів мінімізації». Вилучено 98 печаток конвертаційно-транзитних підприємств, готівкових грошових коштів на загальну суму в еквіваленті 11,3 млн.грн., товарно-матеріальних цінностей на суму понад 60 млн.грн., золото (лом, злитки, монети) біля 3 кг., комп’ютерна техніка, вогнепальна та холодна зброя, бойові набої, спецзасоби тощо. Головне управління ДФС у Харківській області запевняє, що і надалі буде проводити неухильну боротьбу з корупційними проявами, вживати усіх заходів по припиненню протизаконної діяльності «центрів мінімізації» та активно співпрацювати з засобами масової інформації по висвітленню даних подій. Нагадуємо, що у разі виявлення фактів корупції, громадянам необхідно  звертатися на антикорупційний сервіс «Пульс» за телефоном  (044) 284-00-07 або повідомляти органи ДФС у письмовій формі відповідно до Закону України «Про звернення громадян».

ДФС забезпечить швидке та якісне митне оформлення товарів, що прямуватимуть «Шовковим шляхом»

Український Уряд запустив перший тестовий контейнерний поїзд за маршрутом «Україна – Грузія – Азербайджан – Казахстан – Китай». Поїзд було відправлено з Іллічівська 15 січня 2016 року. Цей маршрут є новим напрямом «Шовкового шляху» та альтернативним способом доставки товарів з Європи та України до країн  Азії в обхід території Російської Федерації. Державна фіскальна служба забезпечуватиме швидке та якісне митне оформлення товарів, які будуть переміщуватись вказаним контейнерним поїздом. Для тестового запуску контейнерного поїзду між контрольними службами в Іллічівськом морському торговельному порту були узгоджені технологічні особливості проведення контрольних процедур. Не зважаючи на скорочення загальної чисельності працівників Державної фіскальної служби України, з метою підвищення ефективності здійснення митних формальностей на рівні європейських стандартів, керівництвом ДФС забезпечено збереження існуючої чисельності особового складу прикордонних митниць в цілому та Одеської митниці ДФС зокрема. Враховуючи необхідність запровадження нових логістичних маршрутів перевезення товарів з Європи до Азії та в зворотньому напрямі, ДФС готова і в подальшому сприяти розвитку альтернативних схем переміщення товарів, забезпечуючи при цьому належну якість та швидкість обробки зовнішньоекономічних вантажів. 

Майже 41,5 мільйонів тонн вантажів пропущено на Харківщині через митний кордон України

Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області та відзначили, що така кількість вантажів пропущена через кордон за  2015 рік. Також  за 12 місяців минулого року через митний кордон було здійснено переміщення 2,3 млн. одиниць транспортних засобів  та майже 4,7  млн. людей. Зокрема у грудні пропущено 2,8 млн. тонн вантажів, 168 тисяч одиниць транспортних засобів, 375 тис. громадян .Крім того,  у фіскальному відомстві повідомили, що у минулому році Харківською митницею ДФС  оформлено майже 94 тис. митних декларацій, з них 99,3% - в електронному вигляді.  У грудні кількість оформлених декларацій склала 9,5 тисяч, з них «електронних» - 99,5 %.

Дохід, отриманий фізичною особою від продажу одного об’єкту нерухомості та знаходиться у її власності понад 3 років - не оподатковується

Згідно з п. 172.1 ст.172 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше 1 разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку, а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної статтею 121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Умова щодо перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину. Пунктом 172.1 ст. 172. дохід, отриманий платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об'єктів нерухомості, зазначених у пункті 172.1 Кодексу , або від продажу об'єкта нерухомості, не зазначеного в пункті 172.1, підлягає оподаткуванню за ставкою 5% (п.167.2 ст. 167 Кодексу).При цьому дохід від продажу об'єкта нерухомості визначається виходячи з ціни, зазначеної в договорі купівлі-продажу, але не нижче оціночної вартості такого об'єкта. Під час проведення операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору. Сума податку визначається та самостійно сплачується через банківські установи: а) особою, яка продає або обмінює з іншою фізичною особою нерухомість, - до нотаріального посвідчення договору купівлі-продажу, міни; б) особою, у власності якої перебував об'єкт нерухомості, відчужений за рішенням суду про зміну власника та перехід права власності на таке майно. Фізична особа зобов'язана відобразити доход від такого відчуження у річній податковій декларації. Слід відмітити, що дохід, отриманий фізичною особою – резидентом від продажу протягом звітного року одного з об’єктів нерухомості, вказаних в п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу, який знаходиться у власності особи понад 3 років, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб, а також  військовим збором. Якщо вказаний об’єкт знаходиться у власності такої особи до 3 років, то дохід, отриманий від його продажу, оподатковується податком на доходи фізичних осіб та військовим збором на загальних підставах.

 

У 2015 році до бюджету сплачено майже 11 млрд. грн. єдиного податку

З початку 2015 року платники податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, сплатили до бюджету понад 10,9 млрд. грн. єдиного податку. З них майже 0,7 млрд. грн. – сплачено у грудні. У розрізі категорій платників, фізичні особи – підприємці протягом 2015 року спрямували до бюджету понад 6,7 млрд. грн. зазначеного податку. Це на 1,4 млрд. грн.  більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема, у грудні сплачено 352,2 млн. грн., що перевищує минулорічний показник на 74,1 млн. грн. У свою чергу юридичні особи – «спрощенці» з початку 2015 року спрямували до держбюджету понад 4,2 млрд. грн. єдиного податку, з яких 336,6 млн. грн. сплачено у грудні. Серед них платниками третьої групи у січні – грудні 2015 року сплачено понад 2,2 млрд. грн. єдиного податку, з яких 107,4 млн. грн. – сплачено у грудні. Щодо четвертої групи платників податків – юридичних осіб, то ними протягом 2015 року сплачено до державного бюджету понад 2 млрд. грн. єдиного податку. Надходження за грудень складають 229,2 млн. грн. 

Витяг з листа Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 №6-28-0.22-201/2-16 «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель»

Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру на виконання пункту 289.3 статті 289 Податкового кодексу України повідомляє. За інформацією Державної служби статистики України, індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3%. Враховуючи це, коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення, розрахований відповідно до пункту 289.2 статті Податкового кодексу України, станом на 1 січня 2016 року становить 1,433. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель. Коефіцієнти індексації нормативної грошової оцінки земель становлять: 1996 рік – 1,703, 1997 рік – 1,059, 1998 рік – 1,006, 1999 рік – 1,127, 2000 рік – 1,182, 2001 рік – 1,02, 2005 рік – 1,035, 2007 рік – 1,028, 2008 рік – 1,152, 2009 рік – 1,059, 2010 рік – 1,0, 2011 рік – 1,0, 2012 рік – 1,0, 2013 рік – 1,0,   2014 рік – 1,249, 2015 рік – 1,433. Нормативна грошова оцінка земель за 2002, 2003, 2004 та 2006 роки не індексувалася. Разом з тим, відповідно до пункту 6 підрозділу 6 Перехідних положень Податкового кодексу України (в редакції Закону України від 24.12.2015 № 909 – VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році») встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, що використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із значенням 120 відсотків. Враховуючи викладене, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2.

Щодо термінів формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН

Державною фіскальною службою України, у зв’язку із численними запитами платників ПДВ щодо термінів формування податкового кредиту на підставі податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), надано роз’яснення листом від 15.01.2016 № 1201/7/99-99-19-03-02-17 «Про податок на додану вартість» (далі – лист). Нагадуємо, що Законом України від 16 липня 2015 року № 643-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (далі – Закон № 643), який набув чинності 29.07.2015, зокрема, було змінено норми Податкового кодексу України (далі – Кодекс), які визначають терміни включення до складу податкового кредиту податку на додану вартість за податковими накладними, складеними постачальниками та зареєстрованими в ЄРПН. У листі повідомлено, що, починаючи з 29.07.2015 податок на додану вартість, зазначений у податковій накладній (складеній як до 29.07.2015, так і після цієї дати), яка була  своєчасно зареєстрована в ЄРПН, може бути включений до складу податкового кредиту того податкового (звітного)  періоду, у якому вона складена, або будь-якого наступного звітного періоду протягом 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної. До набрання чинності Законом № 643 податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг та своєчасно зареєстровані в ЄРПН, включалися до податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, на який припадала дата їх складання. Податок на додану вартість, зазначений у податковій накладній (складеній  як до 29.07.2015, так і після цієї дати), яка була зареєстрована в ЄРПН з порушенням терміну, встановленого пунктом 201.10 статті 201 або пунктом 39 підрозділу 2 розділу ХХ "Перехідні положення" Кодексу, може бути включена до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, у якому вона зареєстрована в ЄРПН, або будь-якого наступного звітного періоду, але не пізніше 365 календарного дня з дати складання такої податкової накладної. Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період  (пункт 201.10 статті 201 Кодексу). Більш детально з листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66003.html.

Закон не передбачає підстав для не відображення у формі №1 ДФ нарахованих податковим агентом доходів

Податкові агенти зобов'язані подавати у встановлені строки  податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (ф. №1ДФ) до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Така вимога передбачена у підпункті "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України. Розрахунок подається з наростаючим підсумком щокварталу лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності не допускається. Таким чином, положеннями Кодексу не передбачено жодних виключень або особливостей, які б давали підстави не відображати в податковому розрахунку дохід, який був нарахований (сплачений) податковим агентом на користь фізичної особи - платника податку. Слід зазначити, що відповідно до п. 70.3 ст. 70 Кодексу відомості із податкового розрахунку за ф. №1ДФ про фізичних осіб щодо джерел отримання доходів, об'єктів оподаткування, суми нарахованих та/або отриманих доходів, суми нарахованих та/або сплачених податків, інформації про податкову знижку та податкові пільги платника податків включаються до інформаційної бази Державного реєстру.

Доходи спрощенців третьої групи мають бути не більше 5 млн. грн.

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що 1 січня 2016 року суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, можуть бути платниками третьої групи за умови не перевищення обсягу доходу протягом календарного року 5 000 000 грн. Раніш такий обмежуючий розмір становив 20 000 000 грн. (п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 24.12.2015 № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році»).

Якщо страхові суми не перераховуються безпосередньо потерпілим, операції з надання послуг із страхування оподатковуються ПДВ

Згідно з підпунктом 196.1.3 пункту 196.1 статті 196 Податкового кодексу України не є об'єктом оподаткування податком на додану вартість операції надання послуг із страхування, співстрахування або перестрахування особами, які мають ліцензію на здійснення страхової діяльності відповідно до закону, а також пов'язаних з такою діяльністю послуг страхових (перестрахових) брокерів та страхових агентів. Оскільки страхові компанії здійснюють операції, що не є об'єктом оподаткування, податок на додану вартість ними не нараховується та не сплачується. Податкові зобов'язання з податку на додану вартість виникають у платника податку на додану вартість, який здійснює операції з постачання товарів чи послуг (товарно-матеріальних цінностей і послуг по ремонту, заміщенню, відтворенню застрахованого об'єкта), оскільки такі операції є об'єктом оподаткування податком на додану вартість. У разі якщо страхові суми не перераховуються безпосередньо потерпілим, а спрямовуються на придбання у платника податку на додану вартість послуг по ремонту, заміщенню, відтворенню застрахованого об'єкта чи товарно-матеріальних цінностей, які мають бути використані в процесі його ремонту (запчастини та інші витратні матеріали тощо), то розрахунок суми виплати та таке придбання здійснюються з урахуванням сум податку на додану вартість. Якщо ж придбання послуг по ремонту, заміщенню, відтворенню застрахованого об'єкта чи товарно-матеріальних цінностей, які мають бути використані в процесі його ремонту (запчастини та інші витратні матеріали тощо), здійснюється у неплатника податку на додану вартість, то розрахунок суми виплати та таке придбання здійснюються без урахування сум податку на додану вартість, оскільки особа не зареєстрована платником податку на додану вартість та не має права нараховувати податок на додану вартість.

Платники податку на додану вартість, які сплачують єдиний податок, можуть обрати квартальний податковий період подання декларації з ПДВ у 2016 році.

Для цього необхідно подати заяву про вибір квартального податкового періоду контролюючому органу разом з декларацією з ПДВ за наслідками останнього податкового періоду календарного року. Для платників, які звітують помісячно, останній день подання такої заяви – 20 січня 2016 року, а для платників квартальної форми звітності – 9 лютого 2016 року- про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час зустрічі з платниками податків. Відзначимо, що відповідно до пункту 202.2 Податкового кодексу України, якщо платник податку, який застосовував спрощену систему оподаткування, переходить на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом, такий платник податку зобов'язаний самостійно перейти на місячний податковий період, починаючи з першого місяця переходу на сплату інших податків і зборів, що зазначається у відповідній податковій декларації за наслідками місяця.

Зміни до анулювання реєстрації платників ПДВ

Відповідно до Закону України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», що набрав чинності з 01.01.2016, виключено підпункт «ж» пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України . Згідно з названим підпунктом до 31.12.2015 включно підставою для анулювання реєстрації платників ПДВ був наявний в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Починаючи з 01.01.2016 такі причини анулювання реєстрації платника ПДВ не застосовуються.

Окремі категорії громадян звільнено від декларування отриманих доходів

Відповідно до п.179.4 ст.179 Податкового кодексу України від обов’язку подання декларації незалежно від виду та суми отриманих доходів звільняються такі категорії платників: - неповнолітні або недієздатні особи і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави станом на кінець звітного податкового року. Поряд з цим, обов'язок щодо заповнення та подання податкової декларації в цьому випадку покладається на опікуна або піклувальника (п. 179.6 ст. 179 Податкового кодексу України). Тобто, податкова декларація про майновий стан і доходи від імені платника податку, який є неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною, має бути подана опікуном або піклувальником (одним з батьків) до контролюючого органу за місцем проживання неповнолітньої особи (особи, визнаної судом недієздатною); - особи, які перебувають під арештом або є затриманими чи засудженими до позбавлення волі, перебувають у полоні або ув'язненні на території інших держав станом на кінець граничного строку подання декларації; - особи, які перебувають у розшуку станом на кінець звітного податкового року; Також звільняються від подання декларації платники, які перебувають на строковій військовій службі станом на кінець звітного податкового року. Крім того, п.179.2 ст.179 ПКУ визначені й інші випадки, коли обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається. Нагадаємо, що з 1 січня 2016 року громадяни за отримані у 2015 році доходи звітують за новою формою податкової декларації про майновий стан і доходи. Нова форма декларації та інструкція щодо її заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 року №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 року за №1298/27743.

Які послуги надаються за допомогою он-лайн сервісу «Податковий асистент» та які суб’єкти господарювання можуть скористатись зазначеним сервісом і яким чином?

З метою упередження ризиків при формуванні платниками податків податкової звітності та недопущення їх виникнення у майбутньому ДФС України запроваджено новий сервіс «Податковий асистент» для платників податків, які надсилають свою звітність до контролюючих органів у електронній формі, без надходження запиту від платника податків. У основі роботи сервісу лежить моніторинг господарської діяльності платників податків (фактично податковий аудит), за результатами якого у разі виявлення податкових ризиків, платникам податків надсилається інформаційне повідомлення. Персоніфіковані розсилки здійснюються щомісячно. Листування є індивідуальним та повністю конфіденційним.

Яким буде неоподатковуваний розмір добових у 2016 році?

Кардинальних змін в оподаткуванні добових у 2016 році не відбулося. До обкладеного ПДФО доходу платника податку, як і раніше, не включаються добові витрати в межах території України — не більш як 0,2 розміру мінзарплати, установленої законом станом на 1 січня податкового (звітного) року, у розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон — не вище 0,75 розміру мінзарплати (пп. 170.9.1 Податкового кодексу). Тобто такий неоподатковуваний розмір добових у 2016 році становить 275,60 грн. — для відряджень по Україні та 1033,50 грн. — для закордонних відряджень. Для добових витрат, які не оподатковуються,  також залишилася обов’язкова умова щодо підтвердження зв’язку відрядження з господарською діяльністю підприємства. За наявності підтвердних документів немає обмежень для визнання витрат, понесених у відрядженні, згідно з П(С)БО 16 «Витрати». А отже, такі витрати впливають на фінрезультат. Сума збільшення розміру добових витрат на відрядження понад установлені норми включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та, відповідно, відображається у формі № 1ДФ як додаткове благо з ознакою доходу «126».

Діє порядок підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в АТО

Податковим кодексом передбачено тимчасове звільнення від сплати військового збору з доходів у вигляді грошового забезпечення осіб, що беруть участь в антитерористичній операції. На виконання цієї норми Кабінет Міністрів України постановою  від 30.12. 2015 р. N 1161 затвердив порядок підтвердження статусу зазначених осіб з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором. Так, підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції. Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків.Постанова набрала чинності 12 січня 2016 року.

Фізичні особи – платники єдиного податку, обсяг доходу яких у 2015 році перевищив 5 млн.грн., з 1 січня 2016 року втратили право перебувати на спрощеній системі оподаткування

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) стосовно вимог застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності платниками єдиного податку третьої групи. Зокрема, до третьої групи платників єдиного податку відносяться фізичні особи –  підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 5 млн. грн. Таким чином, з 1 січня 2016 року суб’єкти господарювання – фізичні особи, обсяг доходу яких у 2015 році перевищив 5 млн.грн., втратили право перебувати на спрощеній системі оподаткування, оскільки такі платники не відповідають вимогам, встановленим Кодексом. Вказана категорія фізичних осіб – підприємців з 1 січня 2016 року зобов’язана перейти на сплату інших податків і зборів. Заява щодо відмови від застосування спрощеної системи оподаткування має бути надана не пізніше 20.01.2016 року.

Декларування громадянами доходів, отриманих у 2015 році

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що з початку 2016 року розпочалася кампанія деклару- вання громадянами доходів, отриманих у 2015 році. Свідоме декларування доходів та сплата податків – вірний шлях до побудови європейського суспіль- ства. Декларування доходів – це виконання громадянами свого конституційного обов’язку, індивідуальний внесок у добробут держави, реалізація права громадян на податкову знижку. Податкова декларація про майновий стан і доходи надається фізичною особою у разі отримання нею протягом 2015 року доходів: - від двох і більше податкових агентів; - від осіб, які не є податковими агентами, у вигляді: а) доходів від операцій з продажу (обміну) об’єктів рухомого та/або нерухомого майна; б) доходів від надання майна в лізинг, оренду (суборенду), житловий найм (піднайм); в) інвестиційного прибутку; г) вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна; д) іноземних доходів.

Змінено Порядок обліку платників єдиного внеску

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що 12.01.2016 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 30.11.2015 №1105 «Про затвердження змін до Порядку обліку платників єдиного внеску на загально- обов’язкове державне соціальне страхування та Положення про реєстр страхувальників», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 17.12.2015 за №1577/28022 (далі – Наказ №1105). Наказ №1105 вніс зміни до Порядку обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та до Положення про реєстр страхувальників, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 24.11.2014 №1162 (зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.12.2014 за №1553/26330). Зокрема, взяття на облік платників єдиного внеску, на яких поширюється дія Закону України від 15.05.2003 №755-IV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб –  підприємців та громадських формувань» (далі – Закон №755), здійснюється контролюючим органом за їх місцезнаходженням чи місцем проживання на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом №755, у день отримання зазначених відомостей контролюючим органом (до змін: не пізніше наступного робочого дня з дня отримання відомостей). Наказ №1105 опубліковано в офіційному бюлетені «Офіційний вісник України» від 12.01.2016 №2.

Підвищено ставки для платників єдиного податку ІІІ групи

Відсоткові ставки єдиного податку для платників третьої групи збільшено з 2% до 3% та з 4% до 5% відповідно для платників у разі сплати податку на додану вартість та для платників у разі включення податку на додану вартість до складу єдиного податку (п. 293.3 ст. 293 Податкового кодексу України з урахуванням змін, внесених Законом України від 24.12.2015 № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році»).

Нарахування авансових платежів з ПДФО фізособами на загальній системі оподаткування. Зміни

Зазнала змін норма щодо нарахування авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб фізичними особами – підприємцями на загальній системі оподаткування. Зокрема, статтею 177 Податкового кодексу України визначено, що авансові платежі з ПДФО розраховуються платником самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж на четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Авансовий платіж також не сплачуватиметься якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення. Таким чином, для фізичних осіб – підприємців під час заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи у додатку Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» не виникає обов’язку розрахунку квартальних авансових платежів та податку на доходи фізичних осіб, тобто, платниками податків не заповнюється рядок 6 розділу II додатку Ф4. Звертаємо увагу, що доходи, отримані самозайнятими особами після 1 січня 2016 року, оподаткування за ставкою 18%.

Запровадження акцизних накладних - нововведення в податковому законодавстві

Вимоги Податкового кодексу щодо запровадження акцизних накладних набирає чинності з 1 березня 2016 року. Платник податку при реалізації пального зобов’язаний скласти в електронній формі акцизну накладну за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та зареєструвати її в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Форму такої накладної та порядок її заповнення буде затверджено на центральному рівні, реквізити такої накладної - по аналогії з податковою накладною. Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних буде встановлено Кабінетом Міністрів України. Разом із введенням акцизних накладних з 1 березня запроваджується електронне адміністрування реалізації пального, яке буде здійснюватися на центральному рівні. Порядок електронного адміністрування реалізації пального буде встановлено Кабінетом Міністрів України. Разом з цим, скасовуються податкові пости на підприємствах-виробниках пального, в тому числі скрапленого газу, які нині встановлені на підприємствах-виробниках пального та скрапленого газу.

Сервіси ДФС

На веб-порталі ДФС платникам податків надана можливість скористатись наступними електронними сервісами: «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», «Дані реєстру платників ПДВ», «Анулювання реєстрації платників ПДВ», «Реєстр платників єдиного податку», «Реєстр страхувальників», «Дані про взяття на облік платників податків» тощо. За їх допомогою можна отримати інформацію про те, чи перебуває даний контрагент на обліку в органах ДФС, чи має він на поточну дату заборгованість та ін. Перевірити надійність ділового партнера достатньо скористатись сервісом «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». Для цього необхідно знати його код ЄДРПОУ або ж точну його назву. Відому інформацію потрібно ввести в одне з полів і система здійснить пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання і повідомить про результати такого пошуку. Що стосується інформації про стан розрахунків платника податків з бюджетом (про наявність заборгованості), то такі дані оновлюються щоденно крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.

Дізнатися про зміни в податковому законодавстві допоможе „ЗІР”

ЗІР - автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані. Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби у розділі «Запитання-відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.

 

Легалізація зайнятості населення та заробітної плати – головне питання сьогодення

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що легальна зайнятість забезпечує громадянам України соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі втрати працездатності, безробіття, а також у старості та в інших випадках, передбачених законодавством. На жаль, трапляються непоодинокі випадки, коли наймані працівники працюють без законодавчого врегульованих трудових відносин, і як наслідок - не забезпечені соціальним захистом своїх трудових прав. Це стосується, в першу чергу, підприємств малого бізнесу та фізичних осіб-підприємців, які користуючись скрутним становищем громадян, використовують так названі «тіньові» робочі місця без забезпечення соціальних гарантій найманих працівників та сплати відповідних податків. Шановні громадяни! Не наражайте себе свідомо на неприємності! Не будьте байдужими до власного майбутнього!

Звітуємо через «Електронний кабінет платника податків»

Платники податків, які отримали ключі ЕЦП від АЦСК ІДД можуть подавати до органів ДФС звітність (за винятком звітів з єдиного внеску) в електронному вигляді за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника податків», який надає можливість платникам податків безкоштовно підготувати і подати у режимі реального часу до органів ДФС електронну звітність, а також переглянути інформацію щодо стану їх розрахунків з бюджетом, зокрема інформацію про заборгованість зі сплати податків і зборів.

При отриманні індивідуальної знижки при купівлі рухомого майна у фізичної особи виникає дохід

Якщо при продажу рухомого майна юридичною особою надається індивідуальна знижка фізичній особі, то у фізичної особи виникає дохід у розмірі наданої знижки. Відповідно до п. п. «в» п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями, дохід з джерелом їх походження з України - будь-який дохід, отриманий резидентами або нерезидентами, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України (включаючи виплату (нарахування) винагороди іноземними роботодавцями), її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні, зокрема доходів від продажу рухомого та нерухомого майна. При цьому, п.п. 164.2.4 п. 164.2 ст. 164 ПКУ передбачено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається частина доходів від операцій з майном, розмір якої визначається згідно з положеннями ст. 172-173 ПКУ. Порядок оподаткування операцій з продажу або обміну об’єктів рухомого майна встановлений ст. 173 ПКУ. Крім того, п.п. «е» п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 ПКУ визначено, що до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді вартості безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг), визначеної за правилами звичайної ціни, а також суми знижки звичайної ціни (вартості) товарів (робіт, послуг), індивідуально призначеної для такого платника податку. Отже, якщо продаж рухомого майна здійснюється юридичною особою фізичній особі за звичайними цінами, то об’єкта оподаткування податком на доходи фізичних осіб у фізичної особи не виникає, оскільки фізична особа фактично несе витрати на придбання майна.

Із заробітної плати, лікарняних та винагород за цивільно-правовими договорами ЄСВ з 1 січня 2016 року не утримується

з заробітної плати, лікарняних і так званих «декретних» виплат, а також з винагороди за роботи чи послуги за цивільно  - правовими договорами з 1 січня 2016 року ЄСВ не утримується,З цього року  такі доходи зменшуються на податок на доходи з фізичних осіб і військовий збір. Перед утриманням податку на доходи оподатковану суму необхідно зменшити, у разі застосування, на  податкову соціальну пільгу. Отже, єдиний внесок необхідно нарахувати на фонд оплати праці і сплатити лише роботодавцю. Варто зазначити, що 22 – ти відсоткову ставку застосовуватимуть підприємці, які перебувають, як на загальній системі, так і на спрощеній системі оподаткування. Проте, як і раніше, єдиний внесок слід нараховувати за спеціальними ставками:  -  на зарплату, лікарняні та декретні працівників – інвалідів – 8,41 відсотка;  - на зарплату, лікарняні та декретні інвалідів, які працюють на підприємствах та в організаціях громадських організацій інвалідів, де інвалідів – не менше половини від загальної чисельності, і їхній фонд оплати праці – не менше чверті витрат на оплату праці – 5,5 відсотка;  - на заплату, лікарняні, декретні, винагороди за роботи чи послуги за цивільно –правовими договорами усіх осіб, які працюють (виконують роботи, надають послуги) на підприємствах та в організаціях всеукраїнських громадських організаціях інвалідів, зокрема УТОГ та УТОС, у яких кількість інвалідів  - не менше половини від загальної чисельності, і їхній фонд оплати праці – не менше чверті витрат на оплату праці, - 5,3 відсотка. Звертаємо увагу, платників, що нові правила чинні з 1 січня 2016 року, отже стосуються  доходів, нарахованих починаючи із цієї дати. Щодо доходів, нарахованих до 01.01.2016 року, то у цьому випадку діють старі норми, незалежно від дати їх виплати(ст.9 п.4 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», із змінами та доповненнями).

Протягом 2015 року митницями ДФС порушено понад 17,8 тис. справ про порушення митних правил

У 2015 році митницями Державної фіскальної служби порушено 17 808 справ про порушення митних правил на суму понад 1 787,19 млн. грн. З них, в 8 529 справах тимчасово вилучено предмети правопорушень на суму понад 628,98 млн. грн. Також протягом минулого року митниками розглянуто 7 004 справи про порушення митних правил. За результатами їх розгляду порушники оштрафовані на суму понад 615,63 млн. грн., з яких стягнуто та перераховано до державного бюджету 20,38 млн. грн. Серед вилученого майна найбільшу вартість мають промислові товари – понад 366,85 млн. грн., на другому місці продовольчі товари – їх вилучено на суму понад 106,27 млн. грн. Вартість конфіскованих валютних коштів та транспортних засобів склала – понад 102,28 та 53,57 млн. грн. відповідно.  Крім того у 2015 році на розгляд до суду митницями передано 9 767 справ про порушення митних правил на суму понад 1 772,88 млн. грн. За результатами розгляду цих справ судом прийнято рішення про конфіскацію предметів правопорушень на суму понад 901,07 млн. грн. та накладено штрафів на суму понад 832,66 млн. грн.

У 2015 році до бюджету сплачено майже 11 млрд. грн. єдиного податку

З початку 2015 року платники податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, сплатили до бюджету понад 10,9 млрд. грн. єдиного податку. З них майже 0,7 млрд. грн. – сплачено у грудні. У розрізі категорій платників, фізичні особи – підприємці протягом 2015 року спрямували до бюджету понад 6,7 млрд. грн. зазначеного податку. Це на 1,4 млрд. грн.  більше, ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема, у грудні сплачено 352,2 млн. грн., що перевищує минулорічний показник на 74,1 млн. грн. У свою чергу юридичні особи – «спрощенці» з початку 2015 року спрямували до держбюджету понад 4,2 млрд. грн. єдиного податку, з яких 336,6 млн. грн. сплачено у грудні. Серед них платниками третьої групи у січні – грудні 2015 року сплачено понад 2,2 млрд. грн. єдиного податку, з яких 107,4 млн. грн. – сплачено у грудні. Щодо четвертої групи платників податків – юридичних осіб, то ними протягом 2015 року сплачено до державного бюджету понад 2 млрд. грн. єдиного податку. Надходження за грудень складають 229,2 млн. грн. 

У фіскальній службі розповіли про новації для підприємців, що працюють на загальній системі

Про нову форму декларації, порядок та терміни її надання, ставки податку на доходи фізичних осіб та зміни у сплаті авансових платежів йшла мова під час прес-конференції начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Харківській області Олексія Гавриленка. Податківець проінформував, що підприємці, які  працюють на загальній системі,  з 2016 року будуть декларувати, отримані у звітному році, доходи за новою формою Декларації і заповнювати Додаток №4. Форма декларації затверджена наказом МФУ від 2.10.15 №859. Граничний термін подачі Декларації - за 2015 –  9 лютого 2016г. «Враховуючи, що з 2015 року на фізичних осіб, у тому числі підприємців, поширюється порядок сплати військового збору, нова форма декларації передбачає податкове зобов'язання як з податку на доходи фізичних осіб, так й військового збору», - відзначив Олексій Гавриленко. Також посадовець повідомив і про зміни у порядку сплати авансових платежів з податку на доходи. Раніше податок підприємцями сплачувався протягом року по чотирьох термінах  виходячи з доходу, отриманого у попередньому році. З 2016 таким підприємцям авансові платежі необхідно розраховувати самостійно виходячи з фактичних даних Книги обліку доходів і витрат та сплачувати до 20 квітня, 20 липня і 20 жовтня. Авансовий платіж на четвертий квартал не розраховується і не сплачується. Крім того, розповів Олексій Гавриленко, ставка податку на доходи, отримані в 2015 році складає 15 і 20 відсотків. Ставка 20 відсотків застосовується до суми середньомісячного доходу, який перевищує 10 мінімальних зарплат. (12 180 грн.). Податок за результатом річної декларації сплачується протягом 10 календарних днів за останнім днем граничного строку подання декларації.

На допомогу армії від платників Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова надійшло майже 42,4 мільйонів гривень військового збору

За січень-грудень 2015 року суб`єкти господарювання, які перебувають на обліку в Західній ОДПІ м. Харкова, сплатили до державного бюджету 42375,6 тис. гривень військового збору. Це на 6260,1 тис. гривень, або 17,3 % більше від планових призначень. Про це повідомила  в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Вікторія Макаренко. Нагадаємо, фізичні особи – підприємці, крім тих що обрали спрощену систему оподаткування, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують та сплачують військовий збір в розмірі 1,5 відсотки чистого оподатковуваного доходу. Суму збору відображають в податковій декларації про майновий стан і доходи, затвердженій наказом Мінфіну України від 02.10.2015 № 859. Термін сплати військового збору для фізичних осіб-підприємців – до 19 лютого 2016 року.

Реалізатори пального підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку

Враховуючи зміни, внесені до Податкового кодексу України Законом України від 24.12.2015 року  №909-VIII особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники акцизного податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб - підприємців до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального відповідної заяви. У зв’язку з цим, одним із об’єктів оподаткування акцизним податком нині є реалізація будь-яких обсягів пального понад обсяги, що: - отримані від інших платників акцизного податку, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних; - ввезені (імпортовані) на митну територію України, що засвідчені належно оформленою митною декларацією; - вироблені та реалізовані в Україні, що підтверджені зареєстрованими акцизними накладними в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

Податкові пільги для учасників АТО

Податковим кодексом України (ПКУ) передбачені деякі преференції для учасників антитерористичної операції на сході України. Зокрема, відповідно до ст. 165 ПКУ не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також передбачається пільга і для самих благодійників – не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО. Поряд із цим, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО або особам, які вимушено її покинули. Відповідно до ст. 164 ПКУ пенсії людей, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, які надаються членам сімей загиблих через АТО, не підлягають оподаткуванню. Від оподаткування військовим збором звільняються доходи у вигляді грошового забезпечення на час безпосередньої участі особи в антитерористичній операції. При цьому підтвердження статусу осіб, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, з метою застосування пільги з оподаткування військовим збором здійснюється на підставі витягів з наказів керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки або особи, яка його заміщує, першого заступника чи заступника керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки про залучення таких осіб до проведення антитерористичної операції та наказів оперативного штабу з управління антитерористичною операцією про прибуття (вибуття) таких осіб до (із) складу сил і засобів, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції. Зазначені документи командири (начальники) військових частин (органів, підрозділів), керівники установ, організацій та підприємств, у складі яких проходять службу чи працюють особи, які беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, подають до відповідної бухгалтерської служби для здійснення розрахунків. Крім того, не обкладаються податком на додану вартість операції з імпорту та поставки касок, шоломів, бронежилетів та інших спецзасобів захисту, оптичних приладів для зброї, а також ліків і медикаментів, призначених для учасників АТО, чиє здоров’я було порушене (Перехідні положення ПКУ).

Про зміни до Податкового кодексу України щодо податку на прибуток

Основна ставка податку на прибуток у 2016 році збережена на рівні 18%. Що стосується звітного періоду, то відновлено квартальний звітний період для платників податку, що мають річний дохід за правилами бухгалтерського обліку понад 20 млн. грн. Всі решта, включаючи новостворені підприємства, виробників сільськогосподарської продукції, звітують за рік. Виробники сільськогосподарської продукції можуть обрати річний податковий (звітний) період, який починається з 1 липня поточного звітного року і закінчується 30 червня наступного звітного року. Щодо авансових внесків, то на 2016 рік вони збережені, але порядок їх нарахування та сплати змінено. З 1 січня 2016 року авансові внески у розмірі 112 суми податку за попередній рік не сплачуються. Разом з цим, запроваджено особливий порядок сплати авансових внесків, а саме, платники податку на прибуток сплачують до 31 грудня 2016 року авансовий внесок в розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали 2016 року. Розрахунок такого авансового внеску подається у податковій декларації за три квартали 2016 року. Визначена в розрахунку сума авансових внесків вважається узгодженою сумою грошових зобов’язань. Крім того, змінився порядок обчислення податку, а саме податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, зменшується на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 цього Кодексу щодо об’єктів нежитлової нерухомості. При цьому, якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток наступних податкових (звітних) періодів. Ці зміни передбачені Законом України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» та набули чинності з 1 січня 2016 року.

Найбільш резонансні виявлення Харківської митниці ДФС в 2015 році

Митна справа охоплює досить широку сферу діяльності, але перш за все асоціюється з тоннами затриманих наркотиків, сотнями тисяч вилучених доларів, вантажівками з конфіскованою горілкою, тютю­ном тощо. Треба добре пам'ятати, що злочинці стають досвідченішими, а спосо­би скоєння контрабанди і порушень митних правил — витонченішими. В ході митного контролю працівники митниці можуть розраховувати на свій досвід та професіоналізм. В цьому вони керуються також й знанням психології людини, звертають увагу на поведінку (нервова або навпаки дуже спокійна, нарочито «дружня»). 2015 рік був досить цікавим в сенсі резонансних та нетипових подій. 49-річний львів’янин став учасником незаконного обігу тютюнових виробів в зоні АТО. Співробітників Харківської митниці ДФС насторожив той факт, що відповідно до бази даних громадянин двічі виїхав за межі митної території України та жодного разу не в’їхав до України. Під час здійснення митного оформлення автомобіля, який заїхав на територію України з Російської Федерації, по державному реєстраційному номеру транспортного засобу спрацювала система аналізу та управління ризиками відповідно до орієнтувань Державної фіскальної служби України. На жаль автомобіль був вже пустим, але в ході проведення митного огляду транспортного засобу в кабіні під особистими речами було виявлено документ щодо здійснення перевезення тютюнових виробів до м.Донецьк (Україна). Зі свідчень водія, тютюнова продукція була ним доставлена з Румунії в м.Донецьк через територію Європи та Російської Федерації. Отже, в’їхав на територію України громадянин через пункт пропуску «Довжанський» та митного оформлення на території України не проходив. Після перетину державного кордону України, автомобіль з вантажем  «тютюнові вироби» був переданий громадянином невідомим особам, які в подальшому розвантажили автомобіль та повернули його без вантажу за межами м. Донецька. За вказаним фактом було складено протокол про порушення митних правил за ознаками ч. 1 ст. 482 Митного кодексу України у зв’язку із переміщенням товару поза митним контролем, а саме, поза місцем розташування митного органу. За рішенням суду водія, який здійснював незаконне переміщення товару визнано винним, накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 5 млн. 445 тис. грн., конфіскації вартості товару у сумі 5 млн. 445 тис. грн., а також конфіскації вантажного автомобіля, що використовувався для незаконного переміщення товарів через митний кордон України, на суму 468 тис.грн. До цікавих випадків приховування наркотичних речовин можна віднести декілька випадків, які сталися в 2015 році. Так, провідник поїзду сполученням «Харків-Москва» віз передачу з міста Суми до Москви. Службовий собака Любомир спрацював на іграшку, котра знаходилась на другій полиці у купе провідника. При огляді іграшки в середині було виявлено значне ущільнення. При розрізі, як виявилось, в іграшці знаходився поліетиленовий пакет з марихуаною вагою 400 грамів. Іншого разу, під час перевірки поїзда «Харків-Москва» службовим собакою Любомиром була виявлена цікава «знахідка» - підозріла сумка, захована під сидінням однієї з пасажирок. Жінка стверджувала, що наркотичних речовин не перевозить, однак при огляді багажу були знайдені 10 поліетиленових пакунків, які були щільно перемотані скотчем. У самих згортках містилась речовина рослинного походження сіро-зеленого кольору. Сумарна вага «знахідки» перевищувала 7 кілограмів. Жінка запевняла, що її знайомий попросив довезти сумку до міста Тула Російської Федерації. Про вміст сумки вона нічого, начебто, не знала. Відносно громадянки складено протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України. Виявлені згортки вилучені і передані в правоохоронні органи  Довідково: За 2015 рік Харківською митницею ДФС заведено 787 справи про порушення митних правил на загальну суму 54 млн. 682 тис. грн., що майже вдвічі більше, ніж за 2014 рік.

Починаючи з якого періоду подається декларація про майновий стан та доходи за новою формою?

Наказ Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 59 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – Наказ №859) набрав чинності з 17.11.2015р. Разом з тим форма податкової декларації про майновий стан і доходи набула чинності з 01.01.2016. Отже, декларація про майновий стан і доходи за формою,  затвердженою Наказом №859, подається починаючи з 01.01.2016.

У який спосіб можна подати декларацію?

Декларація подається за вибором платника податків в один із таких способів: особисто платником податків або уповноваженою на це особою; надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного строку подання; засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису не пізніше закінчення останньої години, в якому спливає граничний строк подання. Інформацію щодо порядку підготовки та подання податкової звітності в електронному вигляді, яка надсилається засобами телекомунікаційного зв’язку, розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.

Які документи, крім податкової декларації про майновий стан і доходи, має подати платник податку до податкової інспекції  щоб скористатись правом на нарахування податкової знижки щодо суми коштів, сплачених за навчання?

Фізична особа, яка має право скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення) тощо. Для прискорення проведення розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до контролюючого органу копії зазначених документів.

Коли подають звіт щодо сум нарахованого ЄСВ підприємці-спрощенці, які працюють одноосібно

Фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, без використання праці найманих працівників, формують та подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою згідно таблиць 2, 4 додатка 5 «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 із зазначенням типу форми «початкова». При цьому, звіт не подається платниками єдиного податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Затверджено порядок подання скарг платниками податків

Мінфін наказом від 21.10.2015 N 916 затвердив Порядок оформлення і подання скарг платниками податків та їх розгляду контролюючими органами. Порядком встановлена процедура оскарження платниками податків податкових повідомлень-рішень або інших рішень контролюючих органів під час адміністративного оскарження. Цей Порядок не застосовується щодо оскарження рішень контролюючих органів, дій або бездіяльності їх посадових осіб та інших працівників, якщо спеціальним законом встановлено інший порядок оскарження таких рішень, дій або бездіяльності, а також при оскарженні постанов, прийнятих у справах про адміністративні правопорушення. Не підлягають адміністративному оскарженню: грошові зобов'язання, самостійно визначені платником податків; рішення контролюючих органів, які оскаржені платником податків у судовому порядку. Скарга подається у письмовій формі до контролюючого органу вищого рівня протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що оскаржується. Скарги на рішення та на дії контролюючих органів викладаються та подаються окремо.

Щодо вимог для реєстрації неприбуткових установ та організацій

Відповідно до п.п. 133.4.1 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: - утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; - установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов’язаних з ними осіб; - установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об’єднання та асоціації об’єднань співвласників багатоквартирних будинків; - внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Нагадаємо, що доходи (прибутки) неприбуткової організації використовуються виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами (п.п. 133.4.2 п. 133.4 ст. 133 ПКУ).

Податкова накладна: несвоєчасна реєстрація без штрафу

Пунктом 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) визначено, що податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов’язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. При порушенні цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з ПКУ. При порушенні термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, а також допущення помилок, при зазначенні обов’язкових реквізитів податкової накладної, до платників податків застосовуються штрафи відповідно до ст. 120 прим.1 ПКУ. Тобто штрафи за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування до них в ЄРПН застосовуються, якщо податкові накладні/розрахунки коригування до них підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ.

Декларуємо іноземні доходи

Якщо громадянин України шляхом тимчасової роботи за кордоном чи в інший спосіб отримує іноземні доходи, що підлягають оподаткуванню, то сума таких доходів включається до його загального річного оподатковуваного доходу. У такому випадку громадянин зобов’язаний подати річну податкову декларацію за наслідками звітного року та сплатити податок на доходи фізичних осіб. При отриманні протягом звітного податкового року доходів з джерел за межами України заповнюється додаток Ф3 до нової форми декларації. Так, у графі 8 додатка Ф3 до нової форми декларації відображається сума податку на доходи фізичних осіб, нарахованого за ставками, визначеними в п.167.1 ст. 167 Податкового кодексу України, без врахування сум податків, сплачених за кордоном, що зараховуються в Україні. Нагадаємо, платник податку може зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Сплачені суми зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні. Це можливо за умови, що таке зменшення передбачено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України. Суму зменшення платник визначає за зазначеними підставами у річній податковій декларації. Для отримання права на зарахування податків, сплачених за межами України, платник зобов’язаний одержати довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об’єкт оподаткування. Така довідка видається державним органом країни, де отримується дохід, уповноваженим справляти цей податок. Довідка має бути легалізована консульською установою України у відповідній країні. Зменшення річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном, здійснюється в декларації шляхом відображення такої суми у рядку 22 нової форми декларації. Сума військового збору, що підлягає сплаті до бюджету самостійно за результатами декларування, відображається в рядку 6.2 та 6 додатку Ф3 нової декларації. Сума податку з іноземного доходу платника податку-резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України. Порядок оподаткування іноземних доходів встановлений пунктом 170.11 статті 170 Податкового кодексу України.

Зернові та технічні культури: оподаткування за загальними правилами

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.15 р. №909 скасовано звільнення від податку на додану вартість для операцій із постачання зернових та технічних культур. Зі ст. 197 Податкового кодексу України виключили (далі – ПКУ) п. 197.21, що передбачав зернову пільгу. Утім тривалий час ця норма не працювала, а тимчасове звільнення від ПДВ до 31.12.2017 р. було встановлено в п. 152 підрозділу 2 р. ХХ ПКУ. Однак зараз зернову пільгу скасовано і з розділу ХХ ПКУ. Тож із 1 січня 2016 року операції із зерновими та технічними культурами оподатковують ПДВ у загальному порядку.

Акцизний податок до витрат не включається

Акцизний податок – це непрямий податок на споживання окремих видів товарів (продукції), визначених Податковим кодексом України (далі - ПКУ) як підакцизні, що включається до ціни таких товарів (продукції). Порядок обчислення акцизного податку регулюється розділом VI ПКУ. Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (ст. 177 ПКУ). Перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначені в ст. 177 ПКУ. Однак  вказаний перелік не містить акцизного податку, включеного до вартості товару та сплаченого під час  придбання. Таким чином, підприємець на загальній системі оподаткування не має права включити до витрат суму сплаченого акцизного податку, включеного до вартості товару, який нею придбавається з метою подальшої реалізації.

Протягом 2015 року до Державного бюджету України надійшло понад 9 млрд. грн. військового збору

За 2015 рік платники податків сплатили до державного бюджету 9 153,9 млн. грн. військового збору. Індикативні показники виконано на 117,4 відс. При цьому у грудні 2015 року до державного бюджету надійшло 1 101,1 млн. грн. військового збору, що складає 138,5 відс. виконання індикативного показника. Довідково: військовий збір запроваджено із 3 серпня 2014 року. Його ставка складає 1,5 %. від об’єкта оподаткування. Платниками збору є фізичні особи-резиденти, які отримують доходи як в Україні, так і за її межами, фізичні особи-нерезиденти, які отримують доходи в Україні, а також податкові агенти. Для резидента об’єктом оподаткування збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи, отримані з джерел за межами України. Об’єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

Оподаткування доходу у вигляді заробітної плати, отриманої фізичною особою – платником податку у 2015 році від декількох податкових агентів

Відповідно до п. 179.2 ст. 179 Податкового Кодексу обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами, не перевищує 120 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року не перевищує (у 2015 році – 146160 грн.), то декларація не подається за умови, що не отримувалися інші доходи, які підлягають декларуванню. У разі, якщо загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих (виплачених, наданих) такими податковими агентами, перевищує вищезазначені розміри мінімальної заробітної плати, та фізична особа –платник податку не отримував інших доходів впродовж 2015 року, то декларація подається обов’язково. 

Особливості зарахування коштів на електронні рахунки суб’єктами спецрежиму оподаткування в сільському господарстві

Державна фіскальна служба України листом від 05.01.2016 р. №203/7/99-99-19-03-02-17 роз’яснила окремі особливості перерахування у 2016 році коштів на додаткові електронні рахунки, відкриті суб’єктами спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві. З 1 січня 2016 року позитивна різниця між сумою податкових зобов’язань та сумою податкового кредиту звітного періоду, визначена по окремих видах сільськогосподарських операцій, перераховується до Державного бюджету України та на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств у різних частках залежно від виду продукції: а) по операціях із зерновими (коди 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД) та технічними (коди 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД) культурами: - до Державного бюджету України у розмірі 85%; на спеціальні рахунки - 15 %. б) по операціях із продукцією тваринництва ( коди товарних позицій 0102 і 0401 згідно з УКТ ЗЕД) підлягає перерахуванню: - до Державного бюджету України у розмірі 20 %; на спеціальні рахунки-80%. в) по операціях із іншими сільгосптоварами/послугами: - до Державного бюджету України у розмірі 50 %; на спеціальні рахунки -50%. Отож, для забезпечення розрахунків з бюджетом та перерахування коштів на спец- рахунки, сільськогосподарським підприємствам, які станом на 01.01.2016р. зареєстровані суб’єктами спеціального режиму оподаткування, відкриваються три додаткові електронні рахунки для вищевказаних видів операцій. Такі рахунки відкриваються на доповнення до вже відкритих суб’єктами спеціального режиму оподаткування рахунків, на які перераховуються кошти для розрахунків з бюджетом (3751) та для перерахування коштів на спеціальні рахунки (3752). Встановлений Кодексом порядок перерахування коштів на електронні рахунки та з електронних рахунків на спеціальні рахунки сільськогосподарських товаровиробників та до державного бюджету застосовується до операцій з постачання сільськогосподарської продукції, що здійснюються починаючи з 1 січня 2016 року включно.

Звіт по платі за землю подається за новою формою

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 01 січня 2016 року для складання податкової звітності з плати за землю використовується нова форма податкової декларації, яка затверджена Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 №560. При цьому, чинний порядок подання звітності не змінено. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) і надалі самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. При цьому, за платником плати за землю і надалі зберігається право подавати звітну податкову декларацію щомісяця, що звільняє від обов’язку подання річної декларації. Як і раніше, базовим податковим періодом лишається рік. Для визначення розміру земельного податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з врахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого п.289.1 ст.289 Податкового кодексу України (лист   Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 11.01.2016 №6-28-0.22-201/2-16)

Щодо застосування спрощеної системи оподаткування

За останні дні до Державної фіскальної служби України надійшло чимало звернень від платників податків щодо застосування спрощеної системи оподаткування в  2016  році та тлумачення змін, внесених Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності з 1 січня 2016 року. У зв`язку з цим повідомляємо, що ДФС переглянула лист від 18.01.2016 №1527/7/99-99-17-02-02-17 «Про окремі зміни у  законодавстві щодо спрощеної системи  оподаткування», внаслідок чого до листа внесено наступні зміни: «Суб’єкти господарювання - фізичні особи - платники  єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили обсяг доходу 20 млн. грн., не втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році. Водночас, якщо фізичні особи – підприємці, які застосовують спрощену  систему оподаткування  протягом 2016 року, отримають доходи обсягом більше 5 млн. грн., такі  платники будуть зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення». Рішення прийнято на підставі ч. I ст. 58 Конституції України , якою передбачено, що закони та інші-нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. А також відповідно до п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у разі, коли норма Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.Такий самий підхід застосовується і для платників єдиного податку третьої групи – юридичних осіб. 

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області