На Харківщині встановлено факт розкрадання 7,3 млн. грн. бюджетних коштів

Працівниками податкової міліції Харківської області зареєстроване кримінальне провадження за ч.5 ст.191 КК України за фактом порушення діючого законодавства посадовими особами державного підприємства, яке здійснює ремонт та технічне обслуговування машин. З’ясувалося, що зазначені особи в 2014 році, отримавши від підприємства кошти для виконання ремонтно-будівельних робіт, зловживаючи службовим становищем, оформили субпідрядні роботи із фіктивними підприємствами. Такі дії призвели до розкрадання бюджетних коштів в сумі 7,3 млн. гривень. Слідчі дії тривають.

 

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

У січні-вересні 2015 року до бюджету сплачено понад 132 млрд. грн. ЄСВ

Протягом січня - вересня поточного року надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування склали майже 132 млрд. грн. Зокрема, у вересні до бюджету сплачено 15,3 млрд. грн. ЄСВ. Єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування. Нагадаємо, що з 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці”.

З початку 2015 року до бюджету надійшло 521 млн. грн. податку на нерухомість

За дев`ять місяців поточного року до бюджету зібрано 521 млн. грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Виконання індикативного показника складає 114,9 відс. Це на 487,9 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року. За вересень 2015 року до бюджету надійшло 26,4 млн. грн. цього податку. Індикативний показник виконано на 101,3 відс. У порівнянні з вереснем 2014 року, надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки збільшилися на 22,9 млн. грн. Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни щодо оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. З 1 квітня 2014 року для нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, базою оподаткування визначено загальну площу об’єкта оподаткування. Крім того, Законом 71 доповнено перелік об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, які не є об’єктом оподаткування.

У січні-вересні 2015 року до бюджету сплачено понад 343 млн. грн. транспортного податку

Протягом дев’яти місяців поточного року надходження транспортного податку склали 343,2 млн. грн. У вересні 2015 року до бюджету сплачено 62,2 млрд. грн. цього податку. Нагадаємо, що транспортний податок сплачується у строки, встановлені п.п. 267.8.1 п. 267.8 ст. 267 ПКУ, а саме: а) фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення; б) юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Від сьогодні на відкриття власного бізнесу потрібно всього 24 години!

У травні цього року Мін'юст та ДФС удосконалили обмін інформацією, що дало змогу забезпечити взяття на облік підприємств і підприємців протягом одного робочого дня. А з 16-го жовтня набрали чинності накази, які фактично регулюють процедури започаткування бізнесу протягом 24 годин. Так, наказом Міністерства фінансів України №747 встановлено, що контролюючі органи у день отримання відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців здійснюють взяття на облік платників податків та передачу до ЄДР даних про взяття їх на облік у контролюючих органах. У той же час спільним наказом Міністерства фінансів і Міністерства юстиції №1918/5/869 запроваджується обмін інформацією між ЄДР та інформаційними системами ДФС в он-лайн режимі, а до запровадження такої взаємодії – з інтервалом не більше ніж 2 години. Тобто, на кожне повідомлення в електронному вигляді формується відповідь про взяття на облік та дані про взяття на облік платника податків та платника єдиного внеску, які включаються до Єдиного державного реєстру. Для забезпечення взяття на облік платника єдиного внеску Державною фіскальною службою України повністю автоматизовано обмін інформацією з Фондом соціального страхування. Починаючи з травня 2015 року обмін інформацією між ДФС та Фондом соціального страхування триває від півгодини до години.

Понад 4 мільйони гривень від власників елітних автомобілів Ленінського та Жовтневого районів

З початку 2015 року до місцевих бюджетів районів надійшло 4 мільйони 32 тисячі гривень транспортного податку. З цієї суми 3,6 млн. грн. – це транспортний податок від фізичних осіб, які володіють елітними легковими авто. У вересні 2015 року надходження транспортного податку склали майже 1 млн. гривень. Нагадаємо, відповідно до норм Закону України від 28 грудня 2014 року №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» в Україні запроваджено податок на майно, в складі якого передбачено транспортний податок. Ставка податку для легкових авто з об’ємом двигуна понад 3000 куб. см. та строком використання до п’яти років – 25 тис. грн. на рік. Звертаємо увагу, платники транспортного податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцем реєстрації авто декларацію із розбивкою річної суми рівними частками щоквартально.

Майже 4,5 мільйони гривень сплатили власники нерухомості Ленінського та Жовтневого районів

За січень-вересень поточного року від платників податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки до місцевого бюджету районів надійшло 4 мільйони гривень 475 тисяч гривень. Індикативний показник виконано на 107,2 відс. За вересень 2015 року до бюджету надійшло майже 220 тис. грн. цього податку. Про це повідомив в.о. начальника Західної ОДІП м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області Олексій Плотніков. Як зазначає керівник інспекції, значна кількість платників податку на нерухомість – це юридичні особи, які поповнили місцеву скарбницю на 4,3 мільйони гривень. Фізичні особи сплатили до місцевого бюджету понад 140 тисяч гривень. Нагадаємо, відповідно до пункту 266.1 статті 266 Податкового кодексу України платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. Однак, податок на нерухомість з нежитлових об'єктів фізичні особи та фізичні особи – підприємці розпочнуть сплачувати тільки у 2016 році.

Неприбуткова організація у разі нецільового використання коштів втрачає статус неприбутковості

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що неприбуткові підприємства, установи та організації, визначені п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, подають звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за базовий звітний рік до 01 червня року, наступного за звітним роком. У разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених пп. 133.4.3 п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, неприбуткова організація зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов’язання розраховується, виходячи із суми операції нецільового використання коштів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. З першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов’язана щоквартально подавати до контролюючого органу квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду. З наступного податкового (звітного) року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у порядку, встановленому ст. 57 Податкового кодексу України для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток.

На соціальні потреби Харківщина направила 6,5 мільярдів гривень ЄСВ

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, саме таку суму єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне страхування з початку року перерахували до бюджетів спеціальних фондів підприємства і підприємці регіону. Це на 238 млн.грн. більше доведеного показника. Зокрема у вересні ЄСВ надійшло 756,6 млн.гривень. За підрахунками фахівців фіскальної служби регіону половина коштів або 4,1 млрд.грн. надійшло від роботодавців м. Харкова. Лідером є Київський район. Серед суб’єктів господарювання нашої області лідирують страхувальники Красноградської – 399 млн.грн. та Харківської ОДПІ – 312 млн. гривень. Загалом на обліку в органах фіскальної служби області перебуває більше 247 тис. страхувальників, з яких 73 тис. – юридичні особи та 174 тис. – фізичні. Слід зазначити, що майже 95% страхувальників області щомісячно подають звітність з єдиного соціального внеску засобами електронного зв’язку.

Щодо сплати земельного податку фізичними особами – підприємцями на спрощеній системі оподаткування

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності із земельного податку, крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються ними для провадження господарської діяльності (пп. 297.1.4 п. 297.1 ст. 297 Податкового кодексу). Разом з цим підпунктом 291.5.3 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу встановлено, що не можуть бути платниками єдиного податку, зокрема, фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів. Згідно із статтею 796 Цивільного кодексу одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також яка прилягає до будівлі або споруди, у розмірі, необхідному для досягнення мети найму. У договорі найму сторони можуть визначити розмір земельної ділянки, яка передається наймачеві. Якщо розмір земельної ділянки у договорі не визначений, наймачеві надається право користування усією земельною ділянкою, якою володів наймодавець. Крім того, відповідно до статті 797 Цивільного кодексу плата, яка справляється з наймача будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини), складається з плати за користування нею і плати за користування земельною ділянкою. Таким чином, якщо право власності на земельну ділянку оформлене на фізичну особу (фізичну особу - підприємця) і земельна ділянка використовується ним для провадження господарської діяльності (магазин, СТО тощо), то такий підприємець (платник єдиного податку) звільняється від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з земельного податку (з врахуванням підпункту 291.5.3 пункту 291.5 статті 291 Податкового кодексу). У разі надання в оренду будівель, споруд або їх частин за договором оренди, одночасно з правом найму будівлі або іншої капітальної споруди (їх окремої частини) наймачеві надається право користування земельною ділянкою, на якій вони знаходяться, а також яка прилягає до будівлі або споруди, тобто підприємницька діяльність наймодавців провадиться обов'язково за рахунок здачі в оренду майна і земельної ділянки, то така фізична особа - підприємець (власник нежитлового приміщення) теж звільняється від нарахування (сплати) та подання податкової звітності з земельного податку. Якщо земельна ділянка, на якій розташовані будівлі (споруди), їх частини або нежилі приміщення у багатоквартирних жилих будинках, що знаходяться у власності фізичної особи (фізичної особи – підприємця - платника єдиного податку) та використовуються для провадження господарської діяльності, не надавалась їй в установленому чинним законодавством порядку, то за таку земельну ділянку фізична особа – підприємець - платник єдиного податку сплачує податок на загальних підставах, у тому числі у разі надання в оренду будівлі, споруди (їх частини), нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку.

Про окремі питання заповнення додатка 4 (Д4) до податкової декларації з ПДВ

Державна фіскальна служба України повідомляє, що в доповнення до листа від 26.08.2015 №31730/7/99-99-19-03-02-17 про особливості перерахування зайво зарахованих коштів з електронного рахунку платника податку на додану вартість поінформовано додатковим листом щодо окремих питань заповнення додатка 4 (Д4) до податкової декларації з ПДВ. Роз’яснення з цих питань викладені у листі Державної фіскальної служби України від 09.10.2015 37545/7/99-99-19-03-02-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.

Уповноважена особа має право представляти інтереси фізичної особи - підприємця в податкових органах на підставі нотаріально посвідченої довіреності

Пунктом 19.2 статті 19 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – Кодекс) передбачено, що представниками платника податків визнаються особи, які можуть здійснювати представництво його законних інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, на підставі закону або довіреності. Довіреність, видана платником податків - фізичною особою на представництво його інтересів та ведення справ, пов'язаних із сплатою податків, має бути засвідчена відповідно до чинного законодавства. Відповідно до ст. 244 Цивільного кодексу України від 16.01.2003 №435-IV представництво, яке ґрунтується на договорі, може здійснюватися за довіреністю (документ, що видається однією особою іншій особі для представництва перед третіми особами). Враховуючи викладене, уповноважена особа фізичної особи - підприємця має право представляти інтереси платника податків в податкових органах на підставі нотаріально посвідченої довіреності.

Філії не є самостійними платниками податку на прибуток

Платниками податку на прибуток є суб'єкти господарювання - юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім неприбуткових установ і організацій та суб'єктів господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. Податковий кодекс не містить положень щодо окремого обліку і подання декларації з податку на прибуток відокремленими підрозділами. Таким чином, не вважаються платниками податку на прибуток відокремлені підрозділи платника податку на прибуток без статусу юридичної особи (які згідно раніше діючих положень Податкового кодексу могли бути самостійними платниками цього податку). Податок на прибуток за філії розраховує та сплачує головне підприємство за своїм місцезнаходженням. Зазначена норма визначена пп. 133.1.1 статті 133 Податкового кодексу України.

Акцизний податок з роздрібної торгівлі підакцизними товарами сплачує юридична особа

Платником акцизного податку є особа – суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів. Суб’єктами господарювання є господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку. Суб’єкти господарювання мають право відкривати свої філії, представництва, інші відокремлені підрозділи без створення юридичної особи. Філії не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Отже, платником акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами є юридична особа. Філія такої юридичної особи не може бути зареєстрована як платник акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами. Порядок сплати акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами визначено ст. 212 Податкового кодексу України.

Повідомлення про прийняття працівника на роботу можна подати в електронному вигляді

Державною фіскальною службою України розроблено спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності», яке розповсюджується на безоплатній основі, зокрема розміщено в розділі «Платникам податків про електронну звітність» офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України. В даному програмному забезпеченні платникам надана можливість сформувати Повідомлення про прийняття працівника на роботу, накласти електронно-цифровий підпис та направити його до Єдиного вікна податкової звітності. Нагадаємо, що фізичні та юридичні особи можуть отримати безкоштовні ключі електронного цифрового підпису, звернувшись до Акредитованого центру сертифікації ключів ДФС.

Після скасування реєстрації платника ПДВ зареєструвати податкові накладні не можна

Відповідно до п. 184.1 ст. 184 ПКУ від 02 грудня 2010 року №2755-VI реєстрація платником ПДВ діє до дати її анулювання, яка проводиться шляхом виключення особи з реєстру платників ПДВ у відповідних випадках. Платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідно до пункту 201.1 ст. 201 ПКУ. Оскільки право на складення податкових накладних та реєстрацію їх в ЄРПН має особа, що зареєстрована платником ПДВ, то на дату анулювання реєстрації платника ПДВ таке право вказаною особою втрачається, незалежно від того, що з дати виписки ще не минуло 15 календарних днів.

Податкова соціальна пільга при виплаті авансу не застосовується

Аванс є виплатою заробітної плати за першу половину місяця. Утримання ПДФО із застосуванням відрахувань ЄСВ та податкової соціальної пільги на частину виплаченої протягом місяця заробітної плати (авансу) ПКУ не передбачено. Проте при виплаті авансу податковий агент зобов'язаний здійснити утримання та перерахування до бюджету ПДФО і військового збору за першу половину місяця. Щодо ЄСВ, то платники - роботодавці під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати ЄСВ у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Дане роз'яснення викладено в листі ДФСУ від 28.09.2015 р. № 20527/6/99-99-17-02-01-15

Чи може фізична особа – підприємець перейти на спрощену систему оподаткування  протягом звітного року?

Відповідно до пп.298.1.4 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України суб’єкт господарювання, який є платником інших податків і зборів, може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Такий суб’єкт господарювання може здійснити перехід на спрощену систему оподаткування один раз протягом календарного року. Перехід на спрощену систему оподаткування суб’єкта господарювання може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, суб’єктом господарювання дотримано вимоги, встановлені в п. 291.4 ст.291 Податкового кодексу України. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених Главою 1 Розділу XIV Податкового кодексу України.

Чи підлягають оподаткуванню військовим збором дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб ?

Відповідно до підпункту 164.2.8 статті 164 Податкового кодексу України (Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у підпункті 165.1.41 статті 165 Кодексу ). Під терміном «пасивні доходи» слід розуміти, зокрема, такі доходи, як дивіденди (підпункт 167.5.3 статті 167 Кодексу). Враховуючи зазначене, оскільки дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб — резидентів (нерезидентів), включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.  

База оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів, що отримані платником податку в іноземній валюті 

Відповідно до пункту 164.3 статті 164 розділу IV Кодексу при визначенні бази оподаткування враховуються всі доходи платника податку, отримані ним як у грошовій, так і не грошовій формах. Згідно з пунктом 164.4 статті 164 Кодексу під час нарахування (отримання) доходів, отриманих у вигляді валютних цінностей або інших активів (вартість яких виражена в іноземній валюті або міжнародних розрахункових одиницях), такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів. Враховуючи вищевикладене, базою оподаткування податком на доходи фізичних осіб для доходів, які отримані платником податку в іноземній валюті, є ці доходи, що перераховані у гривню за валютним курсом Національного банку України, який діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів.

Чи повинна фізична особа при наданні податкової декларації про майновий стан і доходи надавати довідку про отримані у звітному році доходи з метою використання права на податкову знижку?

Відповідно до підпункту «в» пункту 176.1 статті 176 Кодексу платники податків зобов’язані подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи за встановленою формою. На вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, платники податку зобов’язані пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку. Враховуючи вищевикладене, фізична особа, яка зобов’язана подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, відповідно до вимог Кодексу, або має право скористатися податковою знижкою, повинна на вимогу контролюючого органу надати разом із такою декларацією довідку про отримані у звітному році доходи. При цьому, підпунктом «в» пункту 176.2 статті 176 Кодексу передбачено, що особи, які відповідно до Кодексу мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати на вимогу платника податку відомості про суму виплаченого на його користь доходу, суму застосованих соціальних податкових пільг та суму утриманого податку.

Майже 664 млн.грн. єдиного податку – внесок «спрощенців» до місцевого бюджету Харківщини

У фіскальній службі області повідомили, що зазначена сума надійшла з початку поточного року. З них понад 52 млн. грн. надійшло у вересні. Слід зауважити, що загальна сума надходжень перевищила минулорічні на 42,7%. У січні-вересні минулого року від діяльності спрощенців місцевий бюджет отримав понад 465 млн. грн. Тож у відомстві відзначають, що незважаючи на нестабільну економічно-політичну ситуацію, бізнес регіону продовжує стабільно працювати та сплачувати податки. Також в ГУ ДФС у Харківській області інформують, що у розрізі категорій платників фізичні особи – підприємці протягом 9 місяців поточного року сплатили до бюджету понад 456 млн. грн. Найбільша сума єдиного податку сплачена підприємцями третьої групи ( на сьогодні кількість таких платників в області сягає майже 25,5 тисяч). Від них надійшло 359 млн.грн. В той же час, від платників другої групи ( майже 43 тисячі суб’єктів) надійшло 94  млн. грн, від першої (11 тисяч) – 1,5 млн. грн. єдиного податку. В свою чергу, юридичні особи, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з початку року спрямували до бюджету майже 135,3 млн. грн. податку. Порівняно з відповідним періодом минулого року сплата зросла на 19,3 млн. грн. У вересні 2015 року юрособи-«спрощенці» перерахували 6,2 млн. грн. Решта коштів була сплачена сільгоспвиробниками, які застосовують спрощену систему оподаткування.

Подолати корупцію допоможе „Пульс”

Інтерактивний сервіс «Пульс» - це гаряча телефонна лінія із номером: (044)284-00-07, за яким громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України (далі - ДФС), про можливі корупційні дії з їхнього боку, а також проблеми, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Інформація приймається цілодобово. При наданні інформації бажано назвати своє прізвище, ім’я, по-батькові (посаду, назву суб’єкта господарювання), місце проживання (адресу юридичної особи) та обов’язково зазначити назву органу ДФС, з яким пов’язана подія, коли відбулась подія, прізвище, ім’я, по-батькові працівника органу ДФС, в роботі якого вбачаються протиправні або корупційні дії, та суть проблеми. Про результати розгляду заявників інформує працівник сервісу невідкладно або протягом 1-3 робочих днів. Якщо інформація потребує додаткового розгляду, то загальний термін її опрацювання не перевищує 15 днів. Результати розгляду анонімної інформації не повідомляються.

Відбулась кущова нарада за підсумками діяльності підрозділів податкової міліції Центрального регіону

У м. Бровари під головуванням першого заступника Голови ДФС України Сергія Білана відбулась кущова нарада за підсумками діяльності підрозділів податкової міліції Центрального регіону (Житомирської, Київської, Хмельницької, Черкаської, Чернігівської областей, м. Києва та Центрального офісу) у січні – вересні 2015 року. Під час наради обговорювалися питання щодо підвищення ефективності роботи підрозділів податкової міліції з протидії злочинам у сфері оподаткування, бюджетній та митній сферах з метою забезпечення додаткових надходжень коштів до бюджету за рахунок боротьби з тіньовою економікою. Відмічалося, що податкова міліція не задіяна у виконанні невластивих їй функцій, а зосереджена на конкретних напрямках роботи у рамках спецоперацій «Акциз-2015», «Нафтопродукт-2015», «Рубіж-2015» та «Сумлінний платник». Таким чином, створені всі належні умови для якісного виконання завдань, поставлених перед податковою міліцією. Також, керівникам регіональних підрозділів податкової міліції наголошено на недопустимості проявів хабарництва та забезпеченні дотримання службової дисципліни і законності в підпорядкованих підрозділах податкової міліції. За результатами наради вказано на недоліки в організації роботи оперативно-службової діяльності регіональних підрозділів податкової міліції Центрального куща та окреслено завдання до кінця поточного року щодо зосередження основних зусиль на вжитті заходів із протидії незаконному обігу підакцизних товарів, виявленні кримінальних правопорушень у митній сфері, відпрацюванні підприємств реального сектору економіки, користувачів послуг «конвертаційних центрів», протидії розкраданню бюджетних коштів та їх легалізації, протидії оборудкам з ПДВ.

Звітуємо через «Електронний кабінет платника податків»

Платники податків, які отримали ключі ЕЦП від АЦСК ІДД можуть подавати до органів ДФС звітність (за винятком звітів з єдиного внеску) в електронному вигляді за допомогою сервісу «Електронний кабінет платника податків», який надає можливість платникам податків безкоштовно підготувати і подати у режимі реального часу до органів ДФС електронну звітність, а також переглянути інформацію щодо стану їх розрахунків з бюджетом, зокрема інформацію про заборгованість зі сплати податків і зборів.

Дізнатися про зміни в податковому законодавстві допоможе „ЗІР”

ЗІР - автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані. Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби у розділі «Запитання-відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу.

Отримати довідку про доходи можна в режимі он-лайн

З 1 вересня 2015 року запрацював електронний сервіс ДФС «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису». Фізична особа – платник податків для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків матиме можливість сформувати запит в електронному вигляді. Сформований запит підписується електронним цифровим підписом та відправляється на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС». За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів. Детальніше з інформацією щодо роботи  сервісу можна ознайомитися за посиланням http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/.

Електронний сервіс ДФС на допомогу платникам податків

«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» - сервіс ДФС, що допоможе оцінити податкові ризики діяльності з вашим партнером по бізнесу, який можливо не є платником ПДВ, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою та інше (http://sfs.gov.ua/businesspartner).

З початку 2015 року до держбюджету надійшло 521 млн. грн. податку на нерухомість

За дев`ять місяців поточного року до державного бюджету зібрано 521 млн. грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Виконання індикативного показника складає 114,9 відс. Це на 487,9 млн. грн. більше, ніж за відповідний період минулого року. За вересень 2015 року до бюджету надійшло 26,4 млн. грн. цього податку. Індикативний показник виконано на 101,3 відс. У порівнянні з вереснем 2014 року, надходження податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки збільшилися на 22,9 млн. грн. Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо податкової реформи» внесено зміни щодо оподаткування нерухомого майна, відмінного від земельної ділянки. Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості. З 1 квітня 2014 року для нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, базою оподаткування визначено загальну площу об’єкта оподаткування. Крім того, Законом 71 доповнено перелік об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, які не є об’єктом оподаткування.

Для армії, для країни – 293,4 мільйони гривень військового збору зібрали харків’яни з початку року

В Головному управлінні фіскальної служби області також розповіли, що загалом, за час, коли почав нараховуватись військовий збір в Україні (з серпня 2014 року), платники Харківщини встигли поповнили бюджет на 418,1 млн.грн. У відомстві відмічають і позитивну динаміку надходжень – якщо у травні п.р. загальна сума склала 31,5 млн.грн., у липні – 35,3 млн.грн, то вже у вересні надійшло 38 млн.грн. До зрівняння - у вересні минулого року сума надходжень складала 24,8 млн. гривень. Нагадаємо, що згідно зі змінами до Податкового кодексу, справляння військового збору продовжено до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Одночасно розширено базу оподаткування військовим збором, відтепер оподаткуванню підлягають всі доходи визначені статтею 163 Податкового кодексу України. Ставка збору залишається незмінною та становить 1,5 % від об'єкта оподаткування.

А ні «трави», а ні димедролу - співробітники Харківської митниці завадили спробі переміщення наркотичних речовин

Як розповіли в Харківській митниці ДФС, у 24-річного громадянина Російської Федерації знайшли два поліетиленових пакети з речовиною рослинного походження вагою 600 грамів, схожою на наркотичну та 13 ампул димедролу. Вказаний громадянин прямував по пішохідній смузі у напрямку руху з України до Росії та під час усного декларування заявив про відсутність у нього предметів, які заборонені до переміщення через митний кордон. При цьому молодик помітно нервував, також було помічено нехарактерне потовщення  куртки на спині в зоні пояса. Після того, як громадянину було запропоновано пред’явити особисті речі, він підняв светр і показав два примотаних скотчем до тіла поліетиленових пакети з речовиною рослинного походження. Ампули димедролу в такий же спосіб він заховав під праву брючину. Зі слів громадянина, рослинна речовина може використовуватись для зниження тиску. А як насправді – покаже подальша експертиза. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Про Довідники податкових пільг

Державна фіскальна служба України повідомляє, що Довідник № 76/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, та Довідник № 76/2 інших податкових пільг станом на 01 жовтня 2015 року розміщено на офіційному веб-порталі відомства у розділі «Довідники» (http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html). Нагадуємо, що в загальному порядку відповідний Порядок обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1233 (далі – Постанова). Суб’єкт господарювання, що не сплачує податки та збори у зв’язку з отриманням податкових пільг, веде облік сум таких пільг та складає звіт про суми податкових пільг за формою згідно з додатком до Постанови. Звіт подається суб’єктом господарювання за 3, 6, 9 і 12 календарних місяців за місцем його реєстрації протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового періоду. У разі коли суб’єкт господарювання пільгами не користується, звіт не подається.

«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

На головній сторінці офіційного веб - порталу ДФС України (www.sfs.gov.ua) функціонує електронний податковий сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», за допомогою якого будь-який користувач інтернет-ресурсу може в режимі он-лайн сформувати в умовах реального часу запит шляхом заповнення ідентифікаторів окремого платника податків – юридичної особи (найменування та/або коду за ЄДРПОУ) та миттєво отримати з відкритих для загального користування інформаційних систем ДФС України інформацію про дієвий обліковий статус будь-якого платника податків та фактичний стан розрахунків такого платника з бюджетом за податками. Такий сервіс було запроваджено на вимогу часу, створення якого спрямовано на розширення системи надання платникам податків електронних податкових послуг і налагодження партнерських відносин між органами ДФС та платниками податків.

Про реквізити платіжного доручення у разі перерахування коштів з власного поточного рахунка на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість

Платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, що передбачено пунктом 200 прим.1. 2 ст. 200 прим.1 Податкового кодексу України. Рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Казначейство відповідно до вимог ст. 69 Податкового кодексу України надсилає ДФС повідомлення про відкриття електронного рахунка платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня його відкриття. Після надходження такого повідомлення ДФС інформує платника податку про реквізити його електронного рахунка. При заповненні реквізитів отримувача у платіжних дорученнях у разі перерахування коштів з власного поточного рахунка на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість: - у полі «Отримувач» необхідно заповнювати назву платника; - у полі «Код» необхідно заповнювати податковий номер платника податку, за яким ведеться облік у контролюючих органах; - у полі «Банк отримувача» необхідно заповнювати «Казначейство України (ел. адм. подат.)»; - у полі «Код банку» необхідно заповнювати «899998»; - у полі «№ рахунка» необхідно заповнювати номер рахунка, вказаний в електронному повідомленні або отриманий в Центрі обслуговування платників за основним місцем обліку. Поле «Призначення платежу» такого платіжного доручення необхідно заповнювати згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, викладених у додатку 8 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22 (далі – Постанова № 22). Відповідно до п. 3.8 Постанови № 22 реквізит «Призначення платежу» платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. У разі перерахування коштів з власного поточного рахунка на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість у полі № 4 друкується роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі. Наприклад: «перераховано з власного поточного рахунка на електронний рахунок». У розрахункових документах на сплату (стягнення) платежів до бюджету цей реквізит заповнюється з урахуванням вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за № 974/27419.

Протягом січня – вересня 2015 року ДФС зафіксовано понад 2 тис. випадків порушення прав інтелектуальної власності

Протягом дев`яти місяців поточного року ДФС зафіксовано 2 210 випадків призупинення митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності. Про всі виявлені факти своєчасно повідомлено представників правовласників для оперативного прийняття відповідного рішення щодо їх інтелектуальної власності. Крім того, у зазначений період митницями порушено 19 справ про порушення митних правил за фактом ввезення на митну територію України товарів з порушенням прав інтелектуальної власності. Загальна вартість ввезених з порушеннями товарів складає понад 2 млн. грн. Для сприяння захисту правовласників під час зовнішньоекономічної діяльності Державна фіскальна служба України веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності. До них належать об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин. Загалом, станом на 1 жовтня 2015 року до митного реєстру за заявами правовласників внесено 2 785 об’єктів. З них – 356 об`єктів внесено у поточному році.

„Електронний кабінет платника податків” –  сервіс Державної фіскальної служби України

Електронний кабінет платника податків - це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціально встановленого клієнтського застосування. Електронний кабінет є захищеним, персоналізованим та безпечним електронним сервісом, який надає безконтактні способи взаємодії платників податків та Державної фіскальної служби України з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. За допомогою даного сервісу платник податків має змогу: - підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді; - переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків).

Україна-ЄС. Співробітництво в митній сфері

15 жовтня в Державній фіскальній службі відбулося засідання Підкомітету №5 ("Митне та траснкордонне співробітництво") Комітету з питань співробітництва між Україною та ЄС. В засіданні взяли участь представники Єврокомісії, місій EUBAM, EUAM, TAXUD, делегати ЄС, представники митних органів Литви, Польщі, Угорщини, Словаччини, Німеччини. Учасники засідання обговорили поточні організаційні зміни в ДФС, питання обміну інфрмацією, прикордонного співробітництва, боротьби з митними правопорушеннями та ін. Результатом засідання стало оновлення Дорожньої карти Робочої групи Україна-ЄС з питань реалізації Рамкової стратегії митного співробітництва. Засідання Підкомітету №5 відбувається на регулярній основі в рамках Угоди про асоціацію з ЄС.

Постачання житла звільнено від ПДВ

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що операції з постачання житла (об’єктів житлового фонду) звільняються від податку на додану вартість. Виняток – перша поставка, тобто поставка нового житла. При цьому перше постачання житла (об'єкта житлового фонду) означає: а) першу передачу готового новозбудованого житла (об'єкта житлового фонду) у власність покупця або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) із спорудження такого житла за рахунок замовника; б) перший продаж реконструйованого або капітально відремонтованого житла (об'єкта житлового фонду) покупцю, який є особою, іншою, ніж власник такого об'єкта на момент виведення його з експлуатації (використання) у зв'язку з такою реконструкцією або капітальним ремонтом, або постачання послуг (включаючи вартість придбаних за рахунок виконавця матеріалів) на таку реконструкцію чи капітальний ремонт за рахунок замовника. Наведені вище операції оподатковуються ПДВ за ставкою 20 % незалежно від того, матеріали замовника чи підрядника використовувались для будівництва цього житла. Операції з подальшої передачі нового житла інвесторам – членам кооперативу звільняються від оподаткування ПДВ. Слід зазначити, що згідно п.198.5 Податкового кодексу, якщо придбані товари/ послуги, необоротні активи призначені для використання в операціях, які звільнені від оподаткування згідно з статтею 197 Податкового кодексу, платник податків зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання, виходячи з бази оподаткування, визначеній відповідно до п.189.1 Податкового кодексу. Довідково: відповідне роз’яснення надано у листі ДФС України від 24.09.15 №20292/6/99-99-19-03-02-15.

Черговий “круглий стіл” з платниками податків Західної ОДПІ м. Харкова

З метою обговорення змін, що сталися в оподаткуванні, в Західній ОДПІ провели зустріч у форматі „круглого столу” з платниками податків Ленінського та Жовтневого районів. В ході заходу обговорювалися питання, що стосувалися податку на прибуток підприємств, податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб та місцевих податків і зборів. Крім того, вирішувалися проблеми щодо практичного застосування нововведень. Учасники заходу були одностайні в тому, що складнощі, які виникають під час ведення бізнесу, повинні негайно вирішуватися, аби це не стало перепоною для здійснення діяльності, адже від успішності бізнесу буде залежати і економічна успішність нашої країни. Наприкінці зустрічі податківці нагадали про необхідність своєчасної сплати податків і зборів та запропонували учасникам заходу оцінити переваги електронного обслуговування, скориставшись електронними сервісами ДФС України. Зустріч пройшла у жвавому діалозі, під час якого фахівці інспекції відповіли на всі запитання присутніх.

До уваги платників єдиного податку!

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує платникам єдиного податку - суб'єктам господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів (роздрібний продаж паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльність фізичних осіб з роздрібного продажу пива та столових вин), про те, що згідно з положеннями Податкового кодексу України, суми акцизного податку, які отримані від реалізації вказаних підакцизних товарів включаються до складу доходу, отриманого протягом звітного періоду. При цьому платники єдиного податку третьої групи справляють податок за ставкою, визначеною у п. 293.3 ст. 293 Кодексу, з доходу з урахуванням сум акцизного податку. Якщо умовами проведення господарської діяльності платника єдиного податку передбачено одержання іноземної валюти (тобто, проводиться зовнішньоекономічна діяльність) доходом такого платника єдиного податку є дохід, отриманий в іноземній валюті та перерахований у гривнях за офіційним курсом Національного банком України на дату надходження коштів на рахунок. Платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності. Отож, платники єдиного податку не є платниками земельного податку за земельну ділянку (в тому числі, яка знаходиться під приміщенням чи його частиною) за умови, що така земельна ділянка цим платником використовується виключно для здійснення господарської діяльності.

Про прийняття на роботу нового керівника підприємства обов’язково інформують територіальні органи ДФС

Власники підприємства зобов’язані надавати повідомлення до контролюючих органів про прийняття працівника - керівника підприємства на роботу. Навіть якщо такі відомості вже були направлені державним реєстратором у зв’язку із вчиненням реєстраційних дій щодо зміни керівника юридичної особи, роботодавці теж подають відповідні відомості про прийнятого на роботу керівника. Пояснюється це тим, що надання ДФС та її територіальним органам повідомлення про прийняття працівника на роботу та порядок внесення інформації щодо зміни керівника до облікових даних платників податків регулюють різні правові акти. А тому повідомлення про прийняття працівника (керівника) на роботу власник підприємства або уповноважений ним орган (особа) подає до територіальних органів ДФС за місцем свого обліку як платника ЄСВ незалежно від надання інформації про зміну керівника в порядку, визначеному Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців" від 15.05.2003 № 755-IV Довідково: Лист ДФС від 02.10.2015 № 20929/6/99-99-17-03-03-15

Платник єдиного податку-підприємець третьої групи при перевищенні в 2015р. обсягу доходу 1 млн. грн. повинен застосовувати РРО

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що РРО не застосовуються платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи — підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн.грн. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн.грн. застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, що настає за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. У разі перевищення у січні — вересні 2015р. обсягу доходу понад 1 млн.грн. при здійсненні господарської діяльності фізична особа — підприємець — платник єдиного податку третьої групи з 01.10.2015р. зобов’язана застосовувати РРО або перейти на використання винятково безготівкових розрахунків. Зазначена норма передбачена п. 296.10 ст.296 Податкового кодексу України.

Уточнено порядок заповнення додатку 4 до податкової декларації з ПДВ

ДФС України листом від 09.10.2015 р. № 37545/7/99-99-19-03-02-17 визначила особливості перерахування зайво зарахованих коштів з електронного рахунку платника та заповнення додатка 4 (Д4) до податкової декларації з ПДВ. Якщо платник податку виявив бажання зайво зараховані кошти на електронний рахунок перерахувати до бюджету чи на поточний рахунок, то такий платник податку зобов’язаний заповнити та подати у складі податкової декларації з податку на додану вартість Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування та/або суми коштів на рахунку у СЕА платника податку, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (Д4). В такому випадку у додатку (Д4) платник податку зобов’язаний заповнити таблицю про відомості щодо суми коштів на рахунку у СЕА, що перевищує суму, яка підлягає перерахуванню до бюджету (далі - таблиця про відомості). Всі графи таблиці про відомості підлягають обов’язковому заповненню, незалежно від того, який напрямок перерахування коштів вказаний платником у текстовій частині під таблицею про відомості додатка (Д4). При цьому, в графі 4 таблиці про відомості вказується сума коштів на електронному рахунку, що може бути перерахована до бюджету, яка визначається як різниця граф 1 та 2 (гр. 1 - гр. 2). В графі 5 таблиці про відомості вказується сума коштів на електронному рахунку платника, що може бути перерахована платнику на поточний рахунок, яка визначається як різниця граф 1, 2, та 3 (гр.1 – гр. 2 – гр. 3). В текстовій частині під таблицею про відомості додатка (Д4) платник податку визначає напрямок перерахування коштів та вказує відповідну суму коштів. У разі, якщо платник податку виявив бажання перерахувати зайві кошти з електронного рахунку до бюджету, то такий платник податку у спеціальному полі під таблицею про відомості додатка (Д4) вказує відповідну суму прописом та цифрою. При цьому така сума не може перевищувати показник графи 4 таблиці про відомості. У разі, якщо платник податку виявив бажання перерахувати зайві кошти з електронного рахунку на поточний рахунок, то такий платник податку у спеціальному полі під таблицею про відомості додатка (Д4) вказує відповідну суму прописом та цифрою та одночасно в обов’язковому порядку вказує реквізити власного поточного рахунку, на який він бажає отримати вказані кошти. При цьому така сума не може перевищувати показник графи 5 таблиці про відомості.

На Харківщині податківці-міліціонери викрили бізнесмена, який привласнив майже 5 мільйонів

Працівники податкової міліції Харківщини виявили підприємство, керівництво якого за чотири місяці діяльності відправило з державного бюджету до своєї кишені близько п’яти мільйонів гривень. Про це повідомляє перший заступник начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергій Фуніков. 34-річний директор однієї з фірм Харківської області протягом березня-червня закуповував обладнання у двох підприємств, що і відображував у своїй документації. Однак, на перевірку виявилося, що усі угоди, укладені ділком фіктивні. «Посадові особи цього підприємства легалізували промислову продукцію на загальну суму близько 4,7 млн. грн. (у тому числі податку на додану вартість близько 800 тис. грн.), чим скоїли привласнення державного майна в особливо великих розмірах, - розповідає Сергій Фуніков, - Відомості про дане правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України». Наразі слідство триває.

У який термін необхідно подавати Податкову декларацію екологічного податку?

Відповідно до п. 250.1. ст. 250 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період для екологічного податку дорівнює календарному кварталу. Податкову декларацію екологічного податку необхідно подати платниками податку протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу до контролюючих органів (п.250.2 ст. 250 Кодексу).

За які податкові періоди необхідно звітувати за новою формою Податкової декларації екологічного податку?

Податкова декларація екологічного податку за III квартал ц.р. подається за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 №1010 ,,Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку", а за IV квартал ц.р. та наступні податкові періоди – за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №715 ,,Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку".

Здаєте квартиру в оренду – прозвітуйте в податкову!

Здача в оренду власного майна є додатковим джерелом заробітку, а це може бути одна кімната у квартирі, сама квартира, гараж, дачний будинок тощо. Юридичне оформлення таких правовідносин відбувається шляхом підписання договору про найм (оренду) нерухомого майна. Здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватись фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації орендодавця як фізичною особою – підприємцем. Досить часто громадяни України забувають, що згадане джерело заробітку підлягає оподаткуванню. Стаття 170 Податкового кодексу визначає особливості нарахування та оподаткування доходів від надання нерухомості в оренду, житловий найм. Орендодавцю, який здає квартиру фізичним особам і не є підприємцем, кожного кварталу протягом 40 днів необхідно нарахувати та сплатити податок за ставкою 15% (20%). Сума отриманого доходу, сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов’язання за результатами такого року, відображається орендодавцем у річній податковій декларації. Така декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, до податкової інспекції за податковою адресою платника податку. Звертаємо увагу, що крім відповідальності за несплату податків, не потрібно забувати і про те, що право на оформлення субсидій надаватиметься особам, які орендують житло і оплачують вартість житлово-комунальних послуг на підставі письмового договору найму (оренди) житла.

До уваги великих платників податків

Відповідно до п. 64.7 ст. 64 Податкового кодексу України (далі - Кодекс), Державна фіскальна служба України наказом від 08.09.2015 № 681 затвердила Реєстр великих платників податків на 2016 рік (розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України в розділі “Реєстри”). Керуючись вимогами п. 64.7 ст. 64 Кодексу платники податків, які не перебувають на обліку в контролюючих органах, що здійснюють супроводження великих платників податків зобов'язані стати на облік з початку податкового періоду (календарного року), на який сформовано Реєстр.

До уваги платників ПДВ

Державна фіскальна служба України листом від 28.09.2015 № 20538/6/99-99-19-03-02-15 роз'яснює, що сума ПДВ, зазначена у податковій накладній, в обов'язкових реквізитах заголовної частини якої допущено помилки і які виправлено шляхом складання розрахунку коригування, може бути включена до складу податкового кредиту після реєстрації такого розрахунку коригування в ЄРПН, але не пізніше 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної.

Сервіси ДФС: корисна інформація

На офіційному веб-порталі ДФС України розміщено чимало електронних сервісів, за допомогою яких можна знайти корисну інформацію. Так, платники, які мають ключі електронного цифрового підпису, можуть скористатися електронним сервісом «ЗІР», який допоможе розібратися у податковому законодавстві, дозволить здійснювати пошук інформації з певного податку. Сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» допоможе оцінити податкові ризики діяльності з партнером по бізнесу, який можливо не є платником податку на додану вартість, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою та ін. Електронні сервіси «Реєстр платників ПДВ», «Анульовані свідоцтва платників ПДВ» допоможуть дізнатися про те, чи є дійсним свідоцтво ПДВ контрагента, дату початку дії свідоцтва, а також інформацію про анулювання реєстрації платника ПДВ. Електронний кабінет платника забезпечує користувачам можливість: - подання податкової звітності в режимі реального часу; - перегляд податкової звітності; - доступ до інформації про стан розрахунків з бюджетом. Сервіс «Пульс» гарантує платнику послуги з оперативного вирішення проблемних питань. Номер цілодобової телефонної лінії сервісу «Пульс» ДФС України для клієнтів податкової та митниці: (044) 284-00-07. Нагадаємо, на веб-портал ДФС України можна зайти скориставшись посиланням http://sts.gov.ua .

Періодичність складання зведених податкових накладних може бути передбачена у договорі з покупцем

Порядок та умови складання зведених податкових накладних визначено пунктом 201.4 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) з урахуванням змін, внесених Законом України від 16.07.2015 №643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість». Платники податку у разі здійснення постачання товарів/послуг, постачання яких має безперервний або ритмічний характер, можуть складати: покупцям - платникам податку не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведені податкові накладні на кожного платника податку, з яким постачання мають такий характер, з урахуванням усього обсягу постачання товарів/послуг відповідному платнику протягом такого місяця; покупцям - особам, не зареєстрованим платниками податку, не пізніше останнього дня місяця, в якому здійснено такі постачання, зведену податкову накладну з урахуванням всього обсягу постачання товарів/послуг таким покупцям, з якими постачання мають такий характер, протягом такого місяця. У разі якщо станом на дату складення зазначених податкових накладних сума коштів, що надійшла на поточний рахунок продавця як оплата (передоплата) за товари/послуги, перевищує вартість поставлених товарів/послуг протягом місяця, таке перевищення вважається попередньою оплатою (авансом), на суму якої складається податкова накладна у загальному порядку не пізніше останнього дня такого місяця. Періодичність складання зведених податкових накладних протягом звітного (податкового) періоду на одного контрагента-покупця може бути передбачена у цивільно-правовому договорі з таким покупцем. Отже, протягом звітного (податкового) періоду платник податку має право на складання однієї зведеної податкової накладної, яка складається не пізніше останнього дня такого періоду, або двох та більше податкових накладних, виходячи із умов, передбачених у цивільно-правовому договорі (ЛИСТ ДФС України від 25.09.2015, № 20377/6/99-99-19-03-02-15).

Транспортні засоби в режимі транзит

Товари, що переміщуються у митному режимі транзиту, не повинні використовуватися з жодною іншою метою, крім транзиту. Митний кодекс України дає таке визначення транзиту: «Транзит – це митний режим, відповідно до якого товари та/або транспортні засоби комерційного призначення переміщуються під митним контролем між двома органами доходів і зборів України або в межах зони діяльності одного органу доходів і зборів без будь-якого використання цих товарів, без сплати митних платежів та без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності». Митний кодекс України, зокрема, пункт 60 статті 4 чітко регламентує, що транспортні засоби особистого користування, що зареєстровані на території відповідної країни, перебувають у власності або тимчасовому користуванні відповідного громадянина та ввозяться або вивозяться цим громадянином у кількості не більше однієї одиниці на кожну товарну позицію можуть використовуватись виключно для особистого користування, а не для промислового або комерційного транспортування товарів чи пасажирів за плату або безоплатно. У разі фіксування, наприклад ситуації, що громадянин використовує транспортний засіб, що перебуває на митній території України в режимі транзиту, перевозить громадян за плату, це трактується як дії, спрямовані на неправомірне звільнення від сплати митних платежів та інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів. Ці дії тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 300 відсотків несплаченої суми митних платежів. Також нагадуємо, що статтею 95 Митного кодексу України встановлюються такі строки транзитних перевезень залежно від виду транспорту: для автомобільного транспорту – 10 діб, у разі переміщення в зоні діяльності однієї митниці – 5 діб. За перевищення строку доставки товарів, транспортних засобів комерційного призначення, що перебувають під митним контролем, до митного органу призначення (а при переміщенні в межах зони діяльності одного митного органу – від одного підрозділу цього органу до іншого), митних або інших документів на ці товари, транспортні засоби не більше ніж на одну добу тягне за собою попередження або накладення штрафу в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Перевищення цього строку більше ніж на десять діб, а так само втрата цих товарів, транспортних засобів, документів чи видача їх без дозволу митного органу – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Щодо оподаткування благодійних організацій

В цілях оподаткування неприбутковими підприємствами, установами та організаціями вважаються підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства. Благодійні організації не є платниками податку за умови, що їх метою не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, – інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій. Такі організації не є платниками податку на прибуток лише після їх внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Загальні засади благодійної діяльності в Україні встановлено Законом України від 5 липня 2012 року №5073-VI «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Благодійною організацією вважається юридична особа, частки права, засновницькі документи якої визначають благодійну діяльність в одній або декількох сферах, визначених Законом №5073-VI, як основну мету її діяльності. Метою благодійних організацій не може бути отримання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій. При цьому благодійні організації мають право здійснювати господарську діяльність без мети отримання прибутку, яка сприяє досягненню їх статутних цілей. Внесені до Реєстру благодійні організації, починаючи з 1 січня 2015 року, не сплачують податок на прибуток з будь-яких доходів, отриманих від статутної діяльності, які використовуються для фінансування видатків такої неприбуткової організації за умови відповідності вимогам Закону №5073 мети такої діяльності та критеріям підпункту 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу. Це право благодійна організація використовує за умови її перебування у Реєстрі. У разі порушення благодійною організацією вищезгаданих законодавчих вимог, вона втрачає статус неприбутковості і сплачує податок на прибуток на загальних умовах. Детальну інформацію читайте у листі ДФС України від 07.07.2015, № 14091/6/99-99-19-02-02-15.

Порядок надання консультацій органами ДФС

Податкова консультація - допомога контролюючого органу конкретному платнику податків стосовно практичного використання конкретної норми закону або нормативно-правового акта з питань адміністрування нарахування та сплати податків чи зборів, контроль за справлянням яких покладено на такий контролюючий орган, відповідно до п.п. 14.1.172 п. 14.1 ст. 14 ПКУ. Законом України від 17.07.2015 р №655 внесено зміни до ст. 52 ПКУ щодо порядку надання консультацій. Встановлено, що консультації, крім узагальнюючих, надаються: в усній формі - всіма контролюючими органами; у письмовій або електронній формі - контролюючими органами в Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі, областях, міжрегіональними територіальними органами, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, та підлягають обов’язковому розміщенню на сайті контролюючого органу, який надав консультацію, протягом 10 календарних днів після дня їх надання без зазначення найменування (прізвища, ім’я, по батькові) платника податків та його податкової адреси. Отже, податкові консультації у письмовій формі мають право надавати ДФС, Головні управління ДФС у областях, м. Києві та Міжрегіональне головне управління ДФС - Центральний офіс з обслуговування великих платників. Будь-які державні податкові інспекції мають право надавати податкові консультації виключно в усній формі.

Нова земельна ділянка у власності вимагає уточнення

Відповідно до п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ст. 286 ПКУ). Згідно з п. 286.4 ст. 286 ПКУ за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним. При зміні протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни. Нова звітна декларація подається до граничного строку подання за наявності звітної декларації за тим же кодом класифікатора об’єктів адміністративно-територіального устрою України у разі встановлення платником невідповідності даних звітної або попередньої нової звітної декларації. При наданні кількох нових звітних декларацій нарахування в особову картку платника податку проводиться відповідно даних останньої нової звітної декларації. Коли виникає необхідність після граничного строку подання декларації здійснити уточнення податкового зобов’язання або уточнити дані минулих податкових періодів, надається уточнююча декларація. Уточнююча декларація заповнюється з врахуванням даних останньої поданої декларації за рік, що уточнюється. Отже, якщо платник податку на поточний рік подав звітну декларацію за земельні ділянки, що перебувають у його власності (користуванні), а протягом року отримав право власності (користування) на іншу земельну ділянку у тому ж населеному пункті, то такий платник має надати уточнюючу декларацію за місцезнаходженням таких земельних ділянок з урахуванням показників останньої поданої декларації за рік, що уточнюється, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (в якому відбулися зміни).

Позапланова документальна невиїзна перевірка

Згідно з п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) документальна перевірка проводиться з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати всіх передбачених ПКУ податків і зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються у бухгалтерському та податковому обліку і пов’язані з нарахуванням і сплатою податків і зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків. Документальною невиїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в приміщенні контролюючого органу. Порядок проведення документальних позапланових перевірок регламентовано ст. 78 ПКУ, якою визначені обставини, при наявності яких можуть здійснюватися такі перевірки. Разом з цим, відповідно до п. 79.1 ст. 79 ПКУ документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПКУ документів та даних, наданих платником податків у визначених ПКУ випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом. Згідно з п. 79.2 ст. 79 ПКУ документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, і за умови направлення платнику податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або вручення йому або його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку і місце проведення такої перевірки. Виконання умов ст. 79 ПКУ надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки. За наявності письмового звернення платника податків замість документальної невиїзної перевірки може проводитися документальна виїзна перевірка (п. 79.5 ст. 79 ПКУ). Порядок надання платниками податків документів до перевірки визначено у ст. 85 ПКУ.

Надання нерухомого майна в оренду: право на спрощену систему оподаткування

Відповідно до ст. 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Пунктом 1 ст. 320 Цивільного кодексу України визначено, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Згідно з п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) не можуть бути платниками єдиного податку першої–третьої груп фізичні особи – підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів. Нормами чинного законодавства не передбачено обмежень щодо надання в оренду власного нерухомого майна фізичними особами, які зареєстровані суб’єктами господарювання. Отже, фізичні особи – підприємці можуть надавати власне майно в оренду за умови, що здавання в оренду нерухомого майна такою фізичною особою не здійснюється в межах підприємницької діяльності платника єдиного податку. Оподаткування доходу фізичної особи від надання нерухомості в оренду (суборенду), житловий найм (піднайм) здійснюється відповідно до п. 170.1 ст. 170 ПКУ.

Товарообмінні операції: врахування витрат при визначенні чистого доходу

Відповідно до п.п. 14.1.10 п. 14.1 ст. 14 розділу І Податкового кодексу України (далі – ПКУ) бартерна (товарообмінна) операція – господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у негрошовій формі в рамках одного договору. Згідно з ст. 715 та ст. 716 Цивільного кодексу України за договором міни (бартеру) кожна із сторін зобов’язується передати другій стороні у власність один товар в обмін на інший товар. Кожна із сторін договору міни є продавцем того товару, який він передає в обмін, і покупцем товару, який він одержує взамін. Операції міни (бартеру) визначаються на підставі сум зазначених у договорі купівлі - продажу, але не нижче оціночної вартості об’єкта (товару). Відповідно до п. п. 14.1.219 п. 14.1 ст. 14 ПКУ ринкова ціна - ціна, за якою товари (роботи, послуги) передаються іншому власнику за умови, що продавець бажає передати такі товари (роботи, послуги), а покупець бажає їх отримати на добровільній основі, обидві сторони є взаємно незалежними юридично та фактично, володіють достатньою інформацією про такі товари (роботи, послуги), а також ціни, які склалися на ринку ідентичних (а за їх відсутності - однорідних) товарів (робіт, послуг) у порівняних економічних (комерційних) умовах. Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється статтею 177 ПКУ. Об’єктом оподаткування фізичної особи - підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (підпункт 177.2 статті 177 ПКУ). Пунктом 177.4 ст. 177 ПКУ визначено перелік витрат, безпосередньо пов’язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування. Відповідно до п. 177.10 ст.177 ПКУ фізичні особи - підприємці зобов’язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо його походження. Документами, які підтверджують понесені витрати, безпосередньо пов’язані з отриманим доходом, є платіжні доручення, квитанція, фіксований чек, акт закупки (виконаних робіт, наданих послуг) та інші первинні документи, що засвідчують факт оплати товарів, робіт, послуг. Отже, не грошова форма операції передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у будь-якій формі, іншій, ніж гроші, такі операції оформлюються документально та відображаються у Книзі обліку доходів і витрат. При цьому, фізична особа - підприємець на загальній системі оподаткування, при проведенні товарообмінних (батерних) операцій або взаємозаліку, при визначенні чистого доходу включає до складу витрат вартість відвантаженого товару, наданих (робіт, послуг), які підтверджує та відображає у Книзі обліку доходів і витрат.

Коли змінюється податкова адреса підприємця на єдиному податку

Згідно з п. 296.4 ст. 296 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податкова декларація подається до контролюючого органу за місцем податкової адреси. При зміні податкової адреси платника єдиного податку останнім податковим (звітним) періодом за такою адресою вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо зміни податкової адреси (п. 294.7 ст. 294 ПКУ). Подання податкових декларацій фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку та сплата єдиного податку за наступні податкові (звітні) періоди здійснюється до контролюючого органу за місцем нової податкової адреси (місцем проживання). Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджені наказом Міністерства фінансів України від 15.06.2015 № 579 (далі – Порядки). Відповідно до п. 2 Порядків книга обліку доходів (доходів і витрат) (далі – книга) ведеться за вибором платника податку в паперовому або електронному вигляді. Якщо платником податку обрано ведення книги в паперовому вигляді книга прошнурована, пронумерована безоплатно реєструється в контролюючому органі. Книга засвідчується підписом керівника або заступника керівника контролюючого органу та скріплюється печаткою (п. 3 Порядків). Коли платником податку обрано ведення книги в електронній формі контролюючий орган за основним місцем обліку реєструє заяву про обрання способу ведення книги в електронній формі в реєстрі поданих заяв та протягом 3 робочих днів формує і надсилає платнику податку повідомлення про реєстрацію книги із зазначенням реєстраційного номера книги та дати її реєстрації (п. 4 Порядків). Дані книги заповнюються у гривнях з копійками та використовуються платником податку для заповнення податкової декларації платника єдиного податку (п. 8 Порядків). Отже, при зміні податкової адреси (місця проживання), пов’язаної зі зміною адміністративного району, фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку необхідно зареєструвати нову книгу у контролюючому органі за новим місцем обліку. При зміні податкової адреси (місця проживання) в межах одного адміністративного району фізична особа – підприємець – платник єдиного податку продовжує здійснювати записи наростаючим підсумком у зареєстрованій книзі.

Зміна мінімальної заробітної плати не вплинула на добові при відряджені

Податковим кодексом України визначено, що податком на доходи фізичних осіб не оподатковуються добові витрати на відрядження у межах території України, але не більш як 0,2 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження, а для відряджень за кордон - не вище 0,75 розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року, в розрахунку за кожен календарний день такого відрядження. Суми та склад витрат на відрядження державних службовців, а також інших осіб, що направляються у відрядження підприємствами, установами та організаціями, які повністю або частково фінансуються за рахунок бюджетних коштів, визначаються окремо Кабінетом Міністрів України. Тобто, граничні норми добових витрат (з метою оподаткування податком на доходи фізичних осіб), крім витрат на відрядження державних службовців та інших зазначених осіб, розраховуються з показника мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року та становлять у 2015 році: - у межах України - 243,6 грн.; - за кордон - 913,5 грн. Зміна мінімальної заробітної плати протягом року не впливає на граничні норми добових витрат, які були встановлені на 1 січня звітного року.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області