Нотатки для тих, хто користується землею або земельними надрами

ЗІР забезпечить своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс (ЗІР) має низку переваг: зручна навігація та панель керування, оптимізовані алгоритми пошуку необхідної інформації по певному податку, напрямку діяльності, в т.ч. з використанням ключових слів, шляхом перегляду за певні періоди інформації, при цьому не лише по запитаннях-відповідях з Бази знань, але і по відповідях на письмові звернення, назвах нормативних та інформаційних документів”, - зазначає перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Платникам плати за користування надрами

Платники плати за користування надрами, що провадять господарську діяльність з видобування корисних копалин в межах ділянок надр, геолого-економічна оцінка запасів корисних копалин в межах яких виконана раніше ніж 5 років від моменту виникнення податкових зобов’язань з плати за користування надрами, обчислюють податкові зобов’язання із застосуванням коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства, що дорівнює трикратному розміру облікової ставки Національного банку України. Більш детально про це – у листі Міндоходів від 07.07.2014№16034/7/99-99-15-04-01-17.

Щодо збору на розвиток виноградарства

Платниками збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства є суб’єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово–роздрібній торгівельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво. Збір обраховується за ставкою 1,5% від виручки (товарообороту), одержаних на всіх етапах реалізації даної продукції, у тому числі за операціями, що не передбачають оплати в грошовій формі. Розрахунок по збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства щомісячно подається до органу Міндоходів за місцем реєстрації суб’єкта господарювання в термін не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним. Даний збір сплачується до державного бюджету протягом 10 днів після настання граничного строку подання розрахунку.

До уваги громадян - власників земельних ділянок!

Статтею 286 Податкового кодексу встановлено, що громадянам – власникам земельних ділянок нарахування сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про приймання податкових платежів. 22 серпня 2014 року - останній день сплати земельного податку з фізичних осіб. – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій. Громадянам слід звернутися до органів Мін доходів за місцем знаходженням  земельної ділянки і пред’явити відповідні документи (зокрема, план-схему земельної ділянки, підтвердження права власності, ксерокопії документів права на пільги) у разі якщо не отримали податкового повідомлення - рішення по платі за землю, або ж якщо виникають запитання щодо розміру нарахованого податку, у випадку зміни власника земельної ділянки, набуття права на пільги, або виникнення необхідності уточнення сум земельного податку.

Отримання посилених сертифікатів електронних ключів

Для отримання сертифікату посиленого електронного ключа Міністерства доходів і зборів України необхідно подати:

Юридичним особам: 1) заповнену та підписану Реєстраційну картку (отримується у органі Міндоходів); 2)оригінал статуту (положення про установу, філію); 3)документи, що підтверджують повноваження керівника заявника; 4)документи, що підтверджують належність підписувала до юридичної особи – заявника; 5)копії паспортів заявника та підписувачів; копія облікової картки платника податків (довідки про присвоєння ідентифікаційного коду ДРФО керівника та головного бухгалтера).

Фізичним особам та фізичним особам – підприємцям: 1)заповнену та підписану Реєстраційну картку (отримується у органі Міндоходів); 2)копію паспорту; 3)копію облікової картки платника податків (довідки про присвоєння ідентифікаційного коду ДРФО).

Більш докладно з порядком отримання сертифікату посиленого електронного ключа можна ознайомитись на веб-сайті Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міністерства доходів і зборів України acskidd.gov.ua.

Спрощено процедуру скасування державної реєстрації фізичних осіб – підприємців

З 07.07.2014 набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб – підприємців за заявницьким принципом” від 13.05.14 N 1258-VII. Зокрема, вказаним законом внесено зміни до ст.47 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців” від 15.05.03 №755 щодо порядку державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця за її рішенням. З 07.07.14 припинення фізичних осіб – підприємців здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дати надходження до державного реєстратора реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. Відміняється необхідність надання підприємцями довідок з органів податкової служби, пенсійного фонду та фондів соціального страхування для проведення державної реєстрації припинення.

Якщо звітність по інтернету, то пояснення – поштою

Засоби електронного зв’язку – це сучасна зручність, яка дозволяє будь-якому суб’єкту господарювання без черг, нервування та витрачання дорогоцінного часу подати податкову та іншу звітність комфортно та своєчасно. При поданні податкових документів в електронній формі телекомунікаційними каналами зв’язку платник податків створює податковий документ в електронному вигляді відповідно до затвердженого формату (стандарту) за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення. Додатки до звітності, які не мають затвердженого формату електронного вигляду, а саме: пояснення до декларацій, копії дозволів, товарних чеків або первинних документів, які засвідчують факт сплати ПДВ у зв’язку з придбанням товарів, подаються до податкових інспекцій особисто, через уповноважену на це особу або надсилаються поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.

Щодо терміну розгляду договору «Про визнання електронних документів»

Термін розгляду договору «Про визнання електронних документів» з боку органів Міндоходів – до 5 робочих днів. Нагадуємо, що квитанції мають розширення «.rpl» та відкриваються за допомогою ключа електронної печатки, а у разі її відсутності, підписом фізичної особи – підприємця (для фізичної особи – підприємця). Інші файли, що мають розширення «.xml» не потребують розшифрування. Електронні звіти можна відправляти лише після отримання квитанції про успішне підписання договору з боку органів Міндоходів.

Оновлено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій

Міністерством доходів і зборів України наказом від 08.07.2014 №398 затверджена нова редакція Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, дозволених до первинної реєстрації згідно зі сферами застосування. Наказ Міндоходів від 03.03.2014 №169 «Про затвердження Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій» втратив чинність.

З операцій купівлі іноземної валюти сплачується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування

Відповідно до змін внесених до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" з 1 квітня 2014 року платниками збору на обов'язкове державне пенсійне страхування (далі - збір) стали юридичні та фізичні особи, які здійснюють операції з купівлі іноземної валюти в безготівковій та/або готівковій формі. Національний банк України забезпечує організацію і контроль за сплатою (утриманням) збору при здійсненні операцій з купівлі іноземної валюти юридичними та фізичними особами у безготівковій та/або готівковій формі.

Юристи Міндоходів не дали обманути державу більше ніж на 1 млрд. гривень

Загалом за перше півріччя поточного року фахівці управління правової роботи ГУ Міндоходів у Харківській області виграли 1 983 судові справи на загальну суму 1 315,5 млн. грн. Наприклад, Харківським окружним адміністративним судом було підтримано позицію однієї з інспекцій області щодо відсутності реального характеру взаємовідносин між позивачем та підприємством «І» щодо отримання товару на підставі договору купівлі-продажу товарів. Позов стосувався скасування донарахувань з податку на прибуток в розмірі 375,9 тис. грн. та штрафних санкцій в розмірі 93,9 тис. грн., які прийняті за результатами позапланової виїзної перевірки.

Випадки, у яких майно платника звільняється з податкової застави

Підставою для звільнення майна платника податків з-під податкової застави та її виключення з відповідних державних реєстрів є документ, що засвідчує закінчення будь-якої з наступних подій: - отримання контролюючим органом підтвердження повного погашення суми податкового боргу в установленому законодавством порядку; - визнання податкового боргу безнадійним; - набрання законної сили відповідним рішенням суду про припинення податкової застави у межах процедур, визначених законодавством з питань банкрутства; - отримання платником податків рішення відповідного органу про скасування раніше прийнятих рішень щодо нарахування суми грошового зобов’язання або його частини (пені та штрафних санкцій) внаслідок проведення процедури адміністративного або судового оскарження. Відповідна норма передбачена пп. 93.1-93.2 ст. 93 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями. Також з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі (дане питання у категорії 134.03).

На Харківському кордоні знову знайшли гроші. На цей раз – старовинні

Монети 17-19 віків у кількості 139 шт., медаль «ЗА ОТВАГУ» та орден «ОТЕЧЕСТВЕННАЯ ВОЙНА», фрагмент триптиха, 5 шт. металевих хрестів, Книгу «Курс спротиву матеріалу» 1913 року, відстріляні набої та макет гранати РГД-5 – всі ці речі, мешканець України намагався вивезти з нашої країни до Російської Федерації. Зупинити «колекціонера» вдалось на митному посту «Плетенівка» під час проведення прикордонно-митного контролю. Фахівці Харківської митниці на підставі аналізу й оцінки ризиків прийняли рішення перевірити легковий автомобіль марки “FORD B-MAX”, водій якого спочатку самостійно обрав «зелений коридор». За словами працівників митниці, перед початком проведення огляду громадянин усно та письмово заявив, що переміщує в автомобілі особисті речі, серед яких знаходяться монети, медалі, відстріляні набої, макет гранати РГД-5 та інші речі, які він зазначив в декларації та йому належать. Однак у подальшому з’ясувалося, що дозвільних документів на ці речі у чоловіка не було. Предмети порушення були влучені та направлені на подальшу експертизу. Нагадаємо, що на минулому тижні в пункті пропуску «Гоптівка» митники та прикордонники в автомобілі «Mitsubishi Pajero» виявили приховані 2 800 000 доларів США.

Антикорупційний сервіс діє

Для налагодження конструктивного діалогу між платниками та контролюючими органами діє «гаряча лінія» Міністерства доходів і зборів „Пульс”. Юридичні та фізичні особи за єдиним телефонним номером: (044) 284-00-07 сервісу «Пульс» мають можливість повідомити про факти щодо неправомірних дій або бездіяльності працівників структурних підрозділів та територіальних органів Міндоходів, а також проблем, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України,  оперативно вирішити суперечливі питання. Принцип дії цього сервісу call-back: платник, який зателефонує та залишить свої координати, отримує зворотний дзвінок з повідомленням про те, чи підтвердилася інформація та яких заходів вжито.

Видаляти дані податкових накладних з Єдиного реєстру не можна

Якщо показники документа, вказані платником при його реєстрації в Єдиному реєстрі, не відповідають тим, що містяться у податковій накладній, такий документ не може бути виключений з Єдиного реєстру і не може бути підставою для формування податкового кредиту покупцем. При цьому платник має право зареєструвати в Єдиному реєстрі правильно оформлену податкову накладну, яка підлягає включенню до реєстрів виданих та отриманих податкових накладних та відображенню у деклараціях контрагентів. Тобто, виключити з Єдиного реєстру неможливо, але зареєструвати нову податкову накладну в Єдиному реєстрі можливо. Але вже під іншим порядковим номером, оскільки технічно Єдиний реєстр влаштований так, що з нього не тільки не можна видалити внесення в нього дані про податкові накладні, а й зареєструвати в одному місяці дві або більше податкових накладних під одним і тим же номером. Наявність в Єдиному реєстрі податкової накладної з помилками викликає розбіжності між даними Єдиного реєстру та реєстру виданих податкових накладних платника податку - продавця. Ці розбіжності є податковою інформацією, що свідчить про можливі порушення платником податків податкового законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи податкової служби. Якщо платник не надасть пояснення по суті таких розбіжностей та документальні підтвердження своїх пояснень на обов'язковий письмовий запит органу ДПС протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, це є однією з причин, за наявності якої здійснюється документальна позапланова перевірка платника податків (пп. 78.1.1 ПКУ).

Як відобразити у звітності з ЄСВ виплати мобілізованим працівникам

Єдиний соціальний внесок не нараховують на виплати, які компенсуються з бюджету в межах середнього заробітку мобілізованим працівникам. Листом ПФУ від 16.07.2014 № 18834/05-10 роз’яснено, як відображати суми середньої зарплати та календарні дні перебування у трудових відносинах мобілізованих працівників. У таблиці 6 форми № Д4 інформацію про таку особу відображають із обов’язковим зазначенням реквізитів: •11 «Місяць та рік, за який проведено нарахування»; •15 «Кількість календарних днів перебування у трудових /ЦП відносинах протягом звітного місяця»; •17 «Загальна сума нарахованої заробітної плати/доходу (усього з початку звітного місяця)». Реквізити 18 та 19 не заповнюються. У таблиці 5 форми № Д4 дата мобілізації не зазначається.

Оподаткування стипендій

Молодим фахівцям, які одержали направлення на роботу після закінчення вищого навчального закладу, надається відпустка тривалістю 30 календарних днів. За час відпустки молодим фахівцям за рахунок замовника виплачується допомога у розмірі академічної або соціальної стипендії, яку вони отримували в останній місяць навчання у вищому навчальному закладі. Після укладення трудового договору з підприємством-працедавцем на молодих фахівців поширюються усі види соціального захисту, передбачені колективним договором працівників підприємства, установи, організації. Не включається до оподатковуваного доходу сума стипендії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), яка виплачується з бюджету учню, студенту, курсанту військових навчальних закладів, ординатору, аспіранту або ад’юнкту, але не вище ніж сума, що дорівнює сумі прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на  1 січня звітного податкового року, помножену на 1,4 та округлену до найближчих 10 гривень (у 2014 році – 1710 грн.).

Сума академічної або соціальної стипендії, яка виплачується за рахунок замовника молодим фахівцям, які одержали направлення на роботу після закінчення вищого навчального закладу, не є стипендією, яка виплачується за рахунок коштів бюджету, а тому включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку та оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Сума списаної заборгованості, за якою минув строк позовної давності

У разі якщо фізична особа – підприємець отримує інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності, у межах обраних ним видів такої діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими Податковим кодексом України для платників податку – фізичних осіб. Згідно із Довідником ознак доходів, наведеного у додатку до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, сума списаної заборгованості, за якою минув строк позовної давності, відображається у податковому розрахунку за формою №1-ДФ під ознакою доходу «107».

Оподаткуванню ПДВ операції з безоплатного забезпечення працівників спеціальним харчуванням

Безоплатне забезпечення певних категорій працівників з важкими та шкідливими умовами праці лікувально-профілактичним харчуванням, є операцією з продажу такого продукту, який є об’єктом оподаткування ПДВ та при здійсненні якої ПДВ нараховується у загальновстановленому порядку. У разі постачання виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг без оплати, з частковою оплатою, у межах обміну, у межах дарування, у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку, пов’язаній з постачальником особі, суб’єкту господарювання, який не зареєстрований платником податку, іншим особам, які не зареєстровані платниками податку, база оподаткування визначається виходячи з їх договірної (контрактної) вартості, але не нижче звичайних цін (п.189.1 ст.189 Податкового кодексу України).

Об’єкти оподаткування ПДВ

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, у тому числі операції з передачі права власності на об’єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об’єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України;в) ввезення товарів на митну територію України;г) вивезення товарів за межі митної території України;е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом. З метою оподаткування ПДВ до операцій з ввезення товарів на митну територію України та вивезення товарів за межі митної території України прирівнюється поміщення товарів у будь-який митний режим, визначений Митним кодексом України – про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Що робити, коли при підписанні документу виникає помилка «Невірний пароль або ключ пошкоджено»?

Необхідно перевірити: - який ключ ЕЦП використовується першим? (вірна послідовність підписів Бухгалтер-директор-електронна печатка); - якщо ключ обрано вірно, слід звернути увагу на правильність введення паролю, а саме регістр вводу паролю, мову клавіатури тощо (створений пароль може містити особливі символи, які відрізняються за розташуванням на клавіатурі); - чи змінювалось ім’я файлу особистого ключа? (у разі зміни ім’я файлу особистий ключ буде пошкоджено, тому необхідно звернутися до представництва АЦСК ІДД Міндоходів, в якому отримували послуги ЕЦП, подати заяву на скасування посиленого сертифіката, згенерувати новий особистий ключ та отримати відповідний йому посилений сертифікат відкритого ключа). З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі (веб – портал Міндоходів, вкладинка «Інформаційно - довідковий ресурс», дане роз’яснення у категорії 401.01)

Перелік медичних виробів, операції з постачання та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню ПДВ за ставкою 7 відсотків

З 2 липня 2014 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01 липня 2014 року № 216 «Про затвердження переліку медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків». До зазначеного переліку медичних виробів включено: - медичні вироби – у значенні, наведеному у Технічному регламенті щодо медичних виробів, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 753; - активний медичний виріб, який імплантують – у значенні, наведеному у підпункті 2 пункту 2 Технічного регламенту щодо активних медичних виробів, які імплантують, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 755; - медичний виріб для діагностики in vitro (клінічної лабораторної діагностики) – у значенні, наведеному у підпункті 9 пункту 2 Технічного регламенту щодо медичних виробів для діагностики in vitro, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 жовтня 2013 року № 754. Згідно з Положенням про Міністерство охорони здоров'я України, затвердженим Указом Президента України від 13 квітня 2011 року № 467/2011, Міністерство охорони здоров'я України відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, інформує та надає роз'яснення щодо здійснення державної політики у сферах охорони здоров'я, санітарно-епідемічного благополуччя населення, протидії ВІЛ –і нфекції/СНІДу та іншим соціально небезпечним захворюванням, створення, виробництва, контролю якості та реалізації лікарських засобів, медичних імунобіологічних препаратів і медичних виробів. З урахуванням інформації Міністерства охорони здоров'я України, наданої на запит Міністерства доходів і зборів України щодо медичних виробів, Технічні регламенти до 1 липня 2015 року застосовуються добровільно. Таким чином, обов’язковим документом, який підтверджує належність продукції до медичних виробів, є свідоцтво про державну реєстрацію медичного виробу або підтвердження про державну реєстрацію медичного виробу. Необов’язковими документами є декларація про відповідність та заява про медичні вироби особливого призначення. Про це йде мова у листі Міністерства охорони здоров’я України від 10.07.2014 №18.02-04/4041/1563-ф-14, який 21.07.2014 було надіслано до територіальних підрозділів відомства.

Оновлено Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій

До Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій включено 105 моделей касових апаратів. Це касові апарати, які відповідають сучасним вимогам та забезпечують передачу контрольно-звітної інформації до органів доходів і зборів в електронній формі. Платники можуть обрати найбільш оптимальну для себе нову модель техніки або модернізувати ту, яка вже використовується у роботі, приєднавши до неї відповідний модем. З повним переліком реєстраторів розрахункових операцій, які включені до Державного реєстру, можна ознайомитися на веб-порталі Міндоходів http://minrd.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/reestri/94957.html. Державний реєстр реєстраторів розрахункових операцій затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 08.07.14 №398. 

В цьому місяці 15 клієнтів з буремних територій отримали електронні цифрові підписи у Харкові

Як розповідають у Харківському регіональному Акредитованому центру сертифікації ключів, з початку липня за «електронними ключами» до них звернулися представники з одинадцяти областей України. Зокрема, 2 приїхали з АР Крим, 5 – з Донецької та 8 – з Луганської областей. Фахівці роз’яснюють, що отримати «електронний ключ» можна в будь-якому відділенні Центру. І не обов’язково за місцем реєстрації, чи проживання. Процедура видачі електронного цифрового підпису займає 15-20 хвилин. Наявність електронного цифрового підпису забезпечує доступ до сучасних електронних сервісів Державної фіскальної служби, що значно заощаджує особистий час суб’єктів господарювання. Загалом, на сьогоднішній день, до Харківського регіонального Акредитованого центру сертифікації ключів звернувся 28 071 клієнт, з них 2 237 – у поточному місяці.

До уваги платників ПДВ !

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що останнім днем сплати суми податкового зобов’язання з ПДВ, для суб’єктів господарювання, які звітують з ПДВ щомісячно, є 30 липня 2014 року.

Право на пільгу з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Відповідно до п.п. 265.3.1 п. 265.3 ст. 265 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової нерухомості, в тому числі його часток. Пунктом 265.4 ст. 265 ПКУ передбачено пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для, а саме: база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується: а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;  б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 250 кв. метрів; в) для різних видів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 370 кв. метрів. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік). Пільги із сплати податку не надаються на об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності). Міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати додаткові пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об’єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб або релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями) (абзац перший п.п. 265.4.2 п. 265.4 ст. 265 ПКУ). Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об’єкта житлової нерухомості відомості стосовно пільг, наданих ними відповідно до абзацу першого цього підпункту – про це розповів заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Виїзд за кордон на ПМЖ - тільки після подання податкової декларації

Відповідно до п. 179.3 ст. 179 Податкового кодексу України платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання (ПМЖ), зобов’язані подати до контролюючого органу податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду. Контролюючий орган протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур. За зверненням платника податку контролюючий орган, до якого було подано податкову декларацію, видає довідку про подану декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) за формою, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 № 795.Довідка про подану декларацію видається за зверненням платника податку у десятиденний строк на підставі поданої декларації про майновий стан і доходи, а для платників податку - резидентів, які виїжджають за кордон на ПМЖ, - протягом тридцяти календарних днів після надходження податкової декларації про майновий стан і доходи та сплати належної суми податку. Для фізичних осіб - резидентів, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, довідка про подану декларацію про майновий стан і доходи дійсна протягом 60 календарних днів з дати її видачі.

Про оподаткування відпусток

Оподаткування сум відпусток податком на доходи фізичних осіб та єдиним соціальним внеском нічим не відрізняються від загальних правил оподаткування заробітної плати. Нарахована сума відпускних враховується при визначенні граничного розміру доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу. База оподаткування для податку на доходи фізичних осіб зменшується на суму єдиного соціального внеску та на суму податкової соціальної пільги, якщо на неї є право. Розмір податку як для відпускних, так й для заробітної плати однаковий. При заповненні Податкового розрахунку за ф.№1ДФ відпускні відображаються, як і зарплата, з ознакою доходу „101”. Якщо відпустка припадає не на один місяць, а триває ще й частину наступного, то з метою розрахунку граничного доходу для застосування соціальної пільги з податку на доходи фізичних осіб відпускні відносяться до відповідних періодів їх нарахування (пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 Податкового кодексу України). Тобто, суму „перехідних” відпускних слід спочатку розподілити між місяцями, на які вони припадають, й далі визначати право на податкову соціальну пільгу та застосовувати відповідні ставки податку на доходи фізичних осіб. Сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в частині утримання за ставкою 3,6% визначається в межах максимальної величини бази нарахування ЄСВ, встановленої Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яка дорівнює 17 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Відпускні входять до складу додаткової заробітної плати, тож суми фактично нарахованих відпускних можуть бути віднесені до витрат платника податку на прибуток на підставі п.142.1 ст.142 Податкового кодексу України. Також, нагадуємо, що для набуття права на відпуску працівник має перебувати в трудових відносинах з підприємством або укласти трудовий договір з фізичною особою.  

Індивідуальна ліцензія НБУ для здійснення розрахунків в іноземній валюті

Використання іноземної валюти на території України як засобу платежу між резидентами можливе лише за наявності індивідуальної ліцензії Національного банку України. Зауважимо, що валюта України є єдиним законним засобом платежу на території України, який приймається без обмежень для оплати будь-яких вимог та зобов’язань, якщо інше не передбачено валютним законодавством України. Порядок видачі ліцензії визначений Положенням про порядок видачі Національним банком України індивідуальних ліцензій на використання іноземної валюти на території України як засобу платежу, що затверджене постановою Правління Національного банку України від 14 жовтня 2004 р. № 483.

Пенсіонери - „спрощенці” можуть сплачувати єдиний внесок лише за власним бажанням

Фізичні особи-підприємці, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують згідно із законом пенсію або соціальну допомогу, якщо вони працюють на спрощеній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Лише за умови їх добровільної участі у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування вони можуть бути платниками цього внеску. Платники єдиного внеску, їх права та обов’язки визначені розділом ІІ Закону України від 08.07.2010 №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відповідно до чинного законодавства пенсіонер - це особа, яка отримує пенсію, довічну пенсію, або члени її сім’ї, які отримують пенсію в разі смерті цієї особи у випадках, передбачених законом. Передбачені такі види пенсійних виплат, як пенсія за віком, пенсія у зв’язку з втратою годувальника та пенсія за інвалідністю внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов’язаного з роботою, інвалідності з дитинства).

Спеціальні санкції, що застосовуються до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності

а порушення  законодавства  України у сфері зовнішньоекономічної діяльності до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності України або іноземних суб’єктів господарської діяльності можуть бути застосовані такі спеціальні санкції: -  накладення штрафів у випадках несвоєчасного виконання або невиконання суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності та іноземними суб’єктами господарської діяльності своїх обов’язків пов’язаних з Законом України  „Про зовнішньоекономічну діяльність”. Розмір таких штрафів визначається відповідними положеннями законів України та/або рішеннями судових органів України;  застосування до суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності та іноземних суб’єктів господарської діяльності індивідуального режиму ліцензування, що встановлюють певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій;  тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, у випадках проведення дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки. Зазначені спеціальні санкції передбачено статтею 37 Закону України від 16.04.91 №959-ХІІ „Про зовнішньоекономічну діяльність” із змінами та доповненнями.

Про зручний он-лайн сервіс «Податковий асистент»

З метою упередження ризиків при формуванні платниками податків податкової звітності та недопущення їх виникнення у майбутньому працює сервіс «Податковий асистент» для платників податків, які надсилають свою звітність у електронній формі, без надходження запиту від платника податків. У основі роботи сервісу лежить моніторинг господарської діяльності платників податків (фактично податковий аудит), за результатами якого у разі виявлення податкових ризиків, платникам податків надсилається інформаційне повідомлення. Персоніфіковані розсилки здійснюються щомісячно. Листування є індивідуальним та повністю конфіденційним.

Сервіс «Електронний кабінет платника податків»

Платники податків, зборів, платежів можуть формувати податкову звітність у електронному вигляді в одному пакеті (декларація плюс додатки) та надсилати її у режимі реального часу, використовуючи новий електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків», - розповідав начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій під час  зустрічі з представниками бізнесу .

Щодо відображення суми отриманої від неплатників поворотної фінансової допомоги в річній декларації з податку на прибуток

Для платників податку на прибуток, для яких базовим податковим (звітним) періодом є календарний рік, сума отриманої від неплатників податку на прибуток поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного року, включається до складу доходів у річній декларації. У разі якщо в майбутніх звітних податкових періодах платник повертає таку фінансову допомогу, він збільшує суму витрат на суму поверненої фінансової допомоги за наслідками того звітного податкового періоду, в якому відбулося таке повернення. Наприклад, якщо платник податку, для якого базовим (звітним) податковим періодом є календарний рік, отримав 10.03.2013 року суму поворотної фінансової допомоги від неплатника податку на прибуток та повернув її 16.01.2014 року, то платник повинен включити до складу доходів у декларації за 2013 рік суму поворотної фінансової допомоги, що залишилась неповерненою станом на 01.01.2014 року. При цьому у декларації за І квартал 2014 року або 2014 рік в залежності від того, який базовий (звітний) період використовуватиме платник у 2014 році, сума повернутої допомоги включатиметься до складу витрат. З цим та іншими запитаннями-відповідями можна ознайомитися в Узагальнюючій податковій консультації щодо податкового обліку поворотної фінансової допомоги, затвердженої наказом Міндоходів від 01.07.2014 № 367.

Хто працює неповний робочий день теж може отримувати податкову соціальну пільгу

Західна ОДПІ м. Харкова  звертає увагу  роботодавців щодо надання податкової соціальної пільги  працівникам, які   працюють неповний робочий день. Відповідно до п.169.1. ст.169  Податкового кодексу України  від 2 грудня 2010р. №2755-ІУ, платник податку (працівник) має право на зменшення суми загального місячного оподаткованого доходу,  отриманого від одного роботодавця у вигляді заробітної плати (інші прирівняні до неї згідно із законодавством виплати, компенсації та винагороди),  якщо  його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру  місячного прожиткового мінімуму  ( у 2014р. – 1218,00 грн.), діючого для працездатної особи на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.  У 2014 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить – 1710грн. Отже фізична особа, яка працює неповний робочий день, має право на податкову соціальну пільгу  за умови якщо  розмір її заробітної плати не перевищує граничного розміру для отримання такої пільги.

Щодо подання оновленого Податкового  розрахунку ф. № 1 ДФ 

У зв`язку з введенням в дію з 01.04.2014 р. наказу Міндоходів України від 21.01.2014 р. № 49 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платника податку, і сум утриманого з них податку» за перший квартал поточного року платники податків вже подавали нову форму № 1ДФ. Нагадуємо платникам податків, що відповідно до зазначеного наказу зазнав змін порядок подання Податкового розрахунку, зокрема спосіб його подання. Так, Податковий розрахунок подається податковими агентами в один із таких способів: засобами електронного зв`язку  в електронній формі з дотриманням умови щодо використання електронного цифрового підпису відповідальної особи податкового агента у порядку, визначеному законодавством;  на паперовому носії разом з електронною формою на електронному носії інформації;  на паперовому носії, якщо кількість рядків у податковому розрахунку не більше п’яти. В один із таких способів у вигляді окремої порції подається Податковий розрахунок за відокремлений підрозділ юридичної особи, який не уповноважений нараховувати і сплачувати (перераховувати) податок до бюджету. Також зазначимо, що Податковий розрахунок ф. № 1ДФ подається за ІІ квартал  протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного кварталу.

Оприбуткування надлишків ТМЦ не оподатковується ПДВ

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, - зазначається в пункті 185.1 статті 185 Податкового кодексу України (далі - Кодекс). В підпункті 14.1.191 пункту 14.1 статті 14 Кодексу зазначається, що постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власних, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Оскільки операція з оприбуткування надлишків товарно-матеріальних цінностей, які виявились після проведеної інвентаризації, не відповідає визначенню терміну „постачання товарів”, то така операція не підпадає під об’єкт оподаткування ПДВ – про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Чи має право фізична особа - підприємець відшкодовувати витрати на відрядження найманому працівнику?

Статтею121 Кодексу законів про працю України працівники мають право на відшкодування витрат та отримання інших компенсацій у зв’язку із службовим відрядженням.  Надання коштів на відрядження врегульовані підпунктом 140.1.7 пункту 140.1 статті 140 Податкового кодексу України (зі змінами та доповненнями, далі - Кодекс), Інструкцією про службові відрядження в межах України та за кордон, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 13.03.98 № 59 (зі змінами та доповненнями). Після повернення з відрядження працівник зобов’язаний надати звіт про витрачені грошові кошти, в тому числі і особисті кошти, які він витратив на службове відрядження, пов’язане саме з підприємницькою діяльністю підприємця, а не за власними потребами працівника.  Умовою відшкодування витрат на відрядження є наявність оригіналу документів, що підтверджують вартість таких витрат (квитки, квитанції, чеки, розрахунки тощо).  Витрати, що не підтверджені документально, або зовсім не підлягають відшкодуванню і включенню до витрат підприємця, або можуть бути відшкодовані працівнику за рахунок коштів підприємця з податковими наслідками, тобто, такі витрати згідно з підпунктом «г» підпункту 164.2.17 пункту 164.2 статті 164 Кодексу є додатковими благами відрядженого працівника та підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб

Чи є базою нарахування єдиного внеску вартість молока, що видається особам, які працюють на роботах із шкідливими умовами праці?

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» від 08.07.2010 р. № 2464-VI базою нарахування єдиного внеску для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці». Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Iнструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5. Перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 2010 року № 1170.  Згідно з пунктом 5 розділу II вказаного Переліку вартість молока та лікувально – профілактичного харчування, що видається особам, які працюють на роботах із шкідливими умовами праці, не є базою нарахування та утримання єдиного внеску.

Податок на нерухомість, якщо власник – неповнолітня особа.

Згідно із ст.6 Сімейного кодексу України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Відповідно до п.99.2 cт.99 Податкового кодексу України грошові зобов’язання неповнолітніх осіб виконуються їх батьками (усиновителями), опікунами (піклувальниками) до набуття неповнолітніми особами цивільної дієздатності в повному обсязі. Батьки (усиновителі) неповнолітніх і неповнолітні у разі невиконання грошових зобов’язань неповнолітніх несуть солідарну майнову відповідальність за погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області