Нюанси експортування товарів з України

Дбаєш про екологію – скористайся правом на податкову знижку

Згідно з п.п.166.3.7 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. Відповідно до п.п.166.2.1 п.166.2 ст.166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання). Отже, фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) з метою отримання податкової знижки повинна подати документи, які підтверджують витрати, здійснені для переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для транспортного засобу, що був переобладнаний, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт).

Продаж алкоголю на розлив

Алкогольні напої належать до товарів, які найбільш часто фальсифікуються. Основну шкоду життю і здоров’ю людини наносить фальсифікація алкогольних напоїв шляхом часткової або повної заміни етилового спирту технічним, який містить у своєму складі підвищену кількість небезпечних речовин. Придбавати алкогольні напої на розлив можна тільки в точках громадського харчування. Забороняється торгівля алкогольними напоями на розлив на підприємствах громадського харчування за відсутності належних санітарно-гігієнічних умов та обладнання (забезпеченість проточною питною водою, посудом, мірними ємностями , одноразовим посудом тощо, наявність умов для миття посуду) і інших вимог, передбачених законодавством. Підприємства громадського харчування повинні мати прейскуранти цін на алкогольні напої, де зазначаються назва напою, місткість пляшки, ціна за пляшку, ціна за 50 і 100 мл напою в грошовій одиниці України. (Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів»)- про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Електронний кабінет платника 

Потрапити до Електронного кабінету платника податків можна за гіперпосиланням «Електронний кабінет платника податків» на порталі Міністерства доходів і зборів України minrd.gov.ua шляхом авторизації за допомогою цифрового підпису. З детальною інструкцією щодо роботи Електронного кабінету платника податків можна ознайомитися на його головній сторінці, в якій покроково розписані етапи роботи з системою - про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Про торговий патент

Торговий патент повинен бути відкритий та доступний для огляду. З метою запобігання пошкодженню торгового патенту (вигорання на сонці, псування внаслідок затікання дощової води, псування сторонніми особами тощо) дозволяється розміщувати нотаріально засвідчені копії торгових патентів у визначених цією частиною місцях. При цьому оригінал такого патенту повинен зберігатися у відповідальної особи суб’єкта господарювання або відповідальної особи відокремленого підрозділу, яка зобов’язана надавати його для огляду уповноваженим законом особам. (пп.267.6.3 п.267.6 ст.267 Податкового кодексу України).

Неприбуткові організації

Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ. Неприбуткові установи (організації) подають Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ і організацій за підсумками звітного (податкового) року протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року, разом з річною фінансовою звітністю. Сплачують податок на прибуток на підставі податкової декларації, що подають у контролюючі органи за звітний (податковий) рік, і не сплачують авансові внески. Від оподаткування звільняються доходи неприбуткових організацій, отримані у вигляді: разових або періодичних внесків, відрахувань засновників і членів;коштів або майна, що надходять таким неприбутковим організаціям від здійснення їх основної діяльності та у вигляді пасивних доходів;дотацій або субсидій, отриманих з державного або місцевого бюджетів, державних цільових фондів або в межах технічної або благодійної, у тому числі гуманітарної, допомоги, крім дотацій на регулювання цін на платні послуги, які надаються таким неприбутковим організаціям або через них їх одержувачам відповідно до законодавства, з метою зниження рівня таких цін.  Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що Міністерство доходів і зборів України наказом від 27.01.2014 №85 затвердило нову форму Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ і організацій, яка набула чинності з 18.03.2014.

Податок на нерухомість за новими правилами громадяни сплачуватимуть у 2015 році

У 2014 році фізичним особам податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховується за перший базовий податковий (звітний) період - 2013 рік і базою оподаткування буде житлова площа об'єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх часток. Платіжні реквізити за місцезнаходженням кожного з об'єктів житлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за звітним роком. Обчислення сум податку для фізичних осіб за звітний 2014 рік відбудеться у 2015 році до 1 липня, а податок буде розрахований з житлової площі об'єкта житлової нерухомості, у т.ч. його частки за період з 1 січня 2014 по 31 березня 2014 (включно) та із загальної площі об'єкта житлової нерухомості, у т.ч. його частки з 1 квітня 2014 по 31 грудня 2014 (включно).

Вказаний порядок містить Узагальнююча податкова консультацію щодо оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджена наказом Міндоходів від 25.04.2014 №263.

Корисні онлайн-сервіси Міндоходів

На офіційному веб-порталі Міністерства доходів і зборів України розміщено електронні сервіси, за допомогою яких платники можуть отримати не лише багато корисної інформації, але й суттєво модернізувати процес ведення бізнесу. Про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Через загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс “ЗІР” можна отримати відповіді (офіційну позицію Міндоходів України) щодо проблемних питань податкового та митного законодавства. Сервіс “Дізнайся більше про свого бізнес-партнера” допоможе оцінити податкові ризики діяльності з вашим партнером по бізнесу, який може, приміром, не бути платником ПДВ, бути відсутнім за визначеною в установчих документах адресою та ін. Електронні сервіси “Реєстр платників ПДВ”, “Анульовані свідоцтва платників ПДВ” допоможуть дізнатися про те, чи є дійсним у контрагента свідоцтво платника ПДВ, про дату початку дії свідоцтва, а також інформацію про анулювання реєстрації платника ПДВ. “Перевірка свідоцтва платника єдиного податку” – за допомогою цього сервісу можна впевнитись в тому, що свідоцтво платника єдиного податку є дійсним. Сервіс “Пульс” – гарантує платнику оперативне вирішення проблемних питань щодо труднощів у спілкуванні з інспекторами органів Міндоходів. Номер цілодобової телефонної лінії сервісу “Пульс” (044) 284-00-07

З 01 червня сертифікати з перевезення товарів з України за формою "EUR.1" видаватимуться митницями Міндоходів

Відповідно до пункту 1 статті 18 Правил до Угоди про вільну торгівлю між Україною та державами ЄАВТ, ратифікованої Законом України від 7 грудня 2011 року №4091-VI (далі – Угода), 31 травня 2014 року закінчується дворічний перехідний період видачі сертифікатів (далі – сертифікат) торгово-промисловими палатами в Україні. З 01 червня 2014 року митниці Міндоходів будуть здійснювати видачу сертифікатів на товари українського походження, що експортуються до Держав Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ), до складу якої входять Швейцарія, Норвегія, Ісландія, Ліхтенштейн.

Щодо порядку видачі сертифікатів

Сертифікат видається безоплатно на одну партію товарів, що експортується, уповноваженою на це посадовою особою митниці Міндоходів під час здійснення/гарантування або після експорту товару у випадках, встановлених, встановлених Угодою. Термін дії сертифіката – 4 місяці з дати його видачі.

Для видачі сертифіката експортер або його уповноважена особа (далі – експортер) повинен пред'явити митниці Міндоходів такі документи:

 • заяву, що містить декларацію експортера для видачі сертифіката (далі – заява), за формою, визначеною додатком 3а до Угоди;
 • заповнений відповідно до вимог Угоди бланк сертифіката (оригінал сертифіката, дві паперові копії сертифіката);
 • документи, що підтверджують походження товарів з України вказаних у сертифікаті при першій поставки таких товарів до держав ЄАВТ.

Сертифікат видається протягом трьох робочих днів з дня, наступного після реєстрації заяви у митниці Міндоходів.

Щодо застосування декларації інвойс

Відповідно до підпункту "с" пункту 1 статті 17 Правил до товарів українського походження може бути застосовано пільги зі сплати мита за умови подання митним адміністраціям держав ЄАВТ декларації інвойс.

Декларація інвойс може бути оформлена експортером на інвойсі, накладній чи на будь-якому іншому комерційному документі, який описує відповідні товари з достатньою для їхньої ідентифікації деталізацією у випадку, якщо загальна вартість партії товару не перевищує 6000 євро.

Таким чином, видача сертифіката при експорті не вимагається якщо загальна вартість товарів, походженням з України, не перевищує 6000 євро.

Текст декларації інвойсу наведено в додатку 4а до Угоди.

Докладну інформацію та документи, необхідні для оформлення та заповнення граф сертифікатів “EUR.1” розміщено сайті Міндоходів: http://minrd.gov.ua/baneryi/mitne-oformlennya/subektam-zed/sertifikati-z-perevezennya-tovariv-z-u/.

До органів ГУ Міндоходів у Харківській області надійшло 606 письмових звернень громадян

Як розповіли у регіональному відомстві, до Головного управління  Міндоходів області надійшло 60,4 %  від загальної кількості звернень. До державних районних інспекцій  міста та області - 36,6 %.   Найчастіше громадяни звертаються з питаннями на тему податкової політики. Так,  259 звернень стосувались контрольно-перевірочної роботи, 122 – інформування про ухилення від сплати податків, 56 -  отримання реєстраційних номерів облікових  карток платників податків. Інші звернення стосувалися питань роз’яснення норм податкового законодавства та законодавства по єдиному соціальному внеску. Як  відзначає в.о. начальника ГУ Міндоходів області Світлана Пажина, усім зверненням забезпечується ретельний та своєчасний розгляд по відповідним напрямкам службової діяльності з подальшим інформуванням заявників відповідно до вимог чинного законодавства. «Ми постійно працюємо над тим, щоб  платники податків відчували, що  наше відомство  впроваджує відкриту інформаційну політику, тож ми намагаємось забезпечити  своєчасне, кваліфіковане та повне надання відповідей на усі питання, з  якими до нас звернулись громадяни», - підкреслила Світлана Пажина Очільник відомства області повідомила, що громадяни  також  мають змогу  потрапити на  особистий прийом до керівництва  як  на районному рівні, так і обласному, згідно затверджених графіків прийому. Усього з початку року  посадовими особами Міндоходів  регіону  проведено 120 особистих прийомів, в тому числі в Головному управлінні – 10. Нагадуємо, необхідну інформацію щодо проведення особистого прийому громадян розміщено на інформаційних стендах органів Міндоходів першої столиці та сайті ГУ Міндоходів області.

Юридичним особам – платникам податку

З метою забезпечення виконання вимог Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 31.03.2014 №1166-VIІ платникам податку - юридичним особам, які подали до контролюючих органів Податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2014 рік, пропонується не пізніше 30 липня 2014 року подати уточнюючі податкові декларації, в яких переглянути суму податку за період з ІІ по ІV квартал 2014 року, виходячи із загальної площі оподаткування.

Встановлено нові ставки збору за першу реєстрацію транспортного засобу

Законом від 27.03.2014  №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до ст. 234 «Збір за першу реєстрацію транспортного засобу», які набрали чинності з 01.04.2014 року.

Так, зокрема, ставка збору для легкових автомобілів з об’ємом циліндрів двигуна: 

до 1000 см3 - 3,82 грн. за 100 см3 об’єму циліндрів двигуна;

від 1001  до 1500 см3– 6,37 грн. за 100 см3 об’єму циліндрів двигуна;

від 1501 до 1800  см3- 8,9 грн. за 100 см3 об’єму циліндрів двигуна;

від 1801 до 2500 см3 – 12,73 грн. за 100 см3 об’єму циліндрів двигуна.

Автономні торговельні преференції Євросоюзу для українських товарів

Європейський союз в односторонньому порядку планує надати Україні автономні торговельні преференції. Про це повідомив начальник Західної ОДПІ Олександр Палій під час зустрічі з представниками бізнесу. „Завдяки цьому будуть зменшені або скасовані митні збори ЄС на товари, що походять з України. Завдяки запровадженню квотування у двосторонній торгівлі між Україною та ЄС українські виробники отримають можливість завозити певні обсяги даних товарів без справляння увізних мит. Тобто під загальний режим імпорту підпадатимуть лише товари, які перевищують визначений обсяг. Вони оподатковуватимуться за тими ж умовами, які діють в Україні сьогодні. Застосування автономних торговельних преференцій розпочалося з травня 2014 року”.

Скористайтесь електронним сервісом «Адреси масової реєстрації платників податків»

Для більшості платників електронні сервіси Міндоходів вже давно стали надійними помічниками у розбудові власного бізнесу. На офіційному веб-порталі відомства міститься неймовірна кількість інформації, яка стане корисною уважному шукачу. Так, наприклад, сервіс «Адреси масової реєстрації платників податків» у вільному доступі демонструє базу даних щодо адрес, на які зареєстровано вражаючу кількість СГД. Серед шокуючих «рекордсменів» звичайний будинок, у якому зареєстровано майже 2500 тисячі юридичних осіб. Шановні платники, користуйтесь базами даних Міндоходів, аби вберегти себе та свій бізнес від шахраїв.

Документи, які необхідно подати до Міндоходів

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формах при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій. Для реєстрації реєстраторів розрахункових операцій суб’єкт господарювання подає до органу доходів і зборів: заяву про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО; копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО; копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО; копію договору суб'єкта господарювання з Центру сервісного обслуговування про технічне обслуговування та ремонт РРО. Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 № 417.

Звітність з трансфертного ціноутворення подаватиметься до 1 жовтня 2014 року

Перший звіт про контрольовані операції у межах адміністрування трансфертного ціноутворення подаватиметься до 1 жовтня 2014 року, а не до 1 травня 2014 року, як це передбачалося раніше. Такі зміни були ухвалені Верховною Радою України. Суб’єкти господарювання, які вже подали звіти до 1 травня 2014 року  зможуть не подавати цей звіт повторно, тобто до 1 жовтня 2014 р. У разі виявлення платниками податків у поданій звітності помилок, вони зможуть самостійно їх виправити та надіслати виправлену звітність до 1 жовтня.

Отримати довідку про відсутність податкових боргів можна онлайн

Через електронний кабінет платника податків відтепер можна направити до Міністерства доходів і зборів заяву на отримання довідки про відсутність заборгованості. Послуга "Довідка про відсутність заборгованості" надає можливість платнику податків сформувати і направити до органу доходів і зборів за основним місцем його обліку заяву про надання йому довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів. Довідка в електронному вигляді надається платнику податку в "Електронному кабінеті платника податків" на підставі сформованої платником заяви про видачу довідки, підписаної електронним цифровим підписом.

Кабмін схвалив проект закону про податковий компроміс

21 травня 2014 року на засіданні Уряду схвалено проект закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу». Відповідно до установленого порядку, вказаний законопроект направляється Урядом до Парламенту для його реєстрації та спрямування для подальшого опрацювання профільному комітету Верховної Ради України. Із законопроектом можна ознайомитися на сайті Міністерства доходів і зборів http://minrd.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2014-rik/63198.html.

Кількість наданих ЦОПами адмінпослуг досягла 1,1 млн.

Протягом січня-квітня поточного року Центрами обслуговування платників податків (ЦОП) було надано 1,1 млн. адміністративних послуг.

Центрами надається комплекс послуг, зокрема 103 адміністративні послуги, а також консультативні та інформаційні. Також до функцій ЦОПів належать функції прийняття податкової звітності та видача ключів електронного цифрового підпису.

Серед послуг, якими здебільшого цікавились платники податків, залишаються послуги з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. За січень – квітень було надано понад 0,5 млн. таких послуг.

Також популярними залишаються послуги з реєстрації книг обліку розрахункових операцій та видачі довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами доходів і зборів. Цих послуг протягом січня – квітня 2014 року ЦОПами було надано 74,7 тис. та 72,5 тис. відповідно.

Оскільки пріоритетним у роботі ЦОПів є підвищення якості обслуговування платників, тому для оцінки цього показника, а також доцільності впровадження нових електронних сервісів було проведено опитування відвідувачів Центрів. Респондентам пропонувалось висловити свою думку щодо необхідності виведення зображень з камер спостереження, встановлених в ЦОП на веб–портал Міністерства доходів і зборів та впровадження електронного сервісу „Онлайн – черга”, який дозволить платникам заздалегідь планувати свій візит до органів доходів і зборів.

За результатами опитування значна кількість платників податків підтримала запровадження зазначених сервісів.

Станом на початок травня поточного року обслуговування платників податків на території України здійснюється у 535 ЦОП.

Електронний цифровий підпис – допомога у веденні бізнесу

„Ведення ділових відносин на сучасному рівні вимагає використання електронного цифрового підпису. Це прискорює проведення численних комерційних операцій, виключає необхідність додаткового відвідування органів доходів і зборів та інших контролюючих органів, тому що документи, підписані електронним цифровим підписом, можуть бути передані до місця призначення за лічені секунди. Отримавши послуги ЕЦП від АЦСК ІДД Міндоходів, підприємці мають можливість подавати звітність в електронному вигляді до органів Міндоходів, Пенсійного Фонду України та органів державної статистики України,” – звертає увагу заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Клімова.

У Харківській області Представництво Акредитованого Центру сертифікації електронних ключів Міндоходів України  знаходиться за адресою: м. Харків, пл. Свободи, 5 (Держпром), 6 під’їзд, 2 поверх, кімната 121.

З початку року Центрами обслуговування платників Харківщини надано більше 65 тисяч адмінпослуг

Серед послуг, якими найбільше цікавились платники податків, залишаються послуги з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. Протягом січня-травня 2014 року надано більше 31,5 тисяч таких послуг. Також популярні адмінпослуги з реєстрації книги обліку доходів та книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку, реєстрації книг обліку розрахункових операцій та видачі свідоцтва платника єдиного податку. У  2014 році суб’єкти господарювання отримали майже  13,5 тисяч цих послуг. Слід зазначити, що сьогодні на території Харківської області сервісне обслуговування платників здійснюють 33 центри, в яких надається комплекс адміністративних, консультативних та інформаційних послуг. В кожному з них можна подати податкову звітність, а 7 ЦОПів також надають послуги з  безоплатної видачі ключів електронного цифрового підпису.

Відмінністю Харківщини є те, що підприємці, які працюють на території ТЦ «Барабашово», можуть отримувати адміністративні послуги прямо на робочому місці. В приміщенні адміністрації ринку вже майже два роки функціонує Центр обслуговування платників.

В ГУ Міндоходів Харківщини співробітників навчали правилам дотримання безпечних умов праці

Як забезпечити безпечні та здорові умови праці на робочому місці, що робити у разі нещасного випадку під час виконання службових обов’язків, навчали  керівників та фахівців структурних підрозділів ГУ Міндоходів  Харківщини під час проведення  тематичного семінару з питань охорони праці. Захід відбувся в рамках  Всесвітнього дня охорони праці, який відзначається  за ініціативою Міжнародної організації праці починаючи з 2002 року більше як 100 країнами світу. Відповідно до Указу Президента Україна також відзначає цю дату. Тематичне навчання проводили із залученням фахівців – головного страхового експерта з охорони праці Управління  виконавчої дирекції  Фонду соціального страхування  від нещасних випадків  на виробництві  та професійних захворювань  України в Харківській області Ірини Шулятєвої. Під час навчання фахівець відзначила, що охорона праці є невід’ємною складовою  забезпечення гармонійного розвитку суспільства. Саме тому важливо пам’ятати, що розвиток культури  охорони праці у суспільстві – запорука збереження  здоров’я працівників. Страховий експерт  довела до присутніх інформацію щодо правил дотримання  безпечних умов праці на робочому місці, розповіла про основні  фактори, що впливають на виникнення небезпечних ситуацій на роботі і ознайомила із роботою Фонду соціального страхування та виплатами, які він проводить у разі, якщо  нещасний випадок  все ж таки  трапився. По закінченню лекції, у присутніх виникли запитання. Так, зокрема, співробітники поставили фахівцю запитання щодо дій постраждалого у разі нещасного випадку. Ірина Шулятєва зазначила, що перш за все, постраждалий має викликати на допомогу і обов’язково повідомити безпосереднього керівника, який в свою чергу складає інформаційну довідку та передає її до Фонду соціального страхування, який і  буде проводити розслідування. Наприкінці  представник Фонду побажала усім присутнім здоров’я та дотримання безпечних умов праці під час виконання службових обов’язків. 

На Харківщині працівники митниці викрили порушень митного законодавства майже на 2 мільйони гривень

При цьому, фахівці митниці протягом 4 місяців 2014 року відкрили 153 справи про порушення митних правил. Що ж стосується кримінальних правопорушень, то за цей період на митниці виявили 34 факти правопорушень з ознаками кримінальних злочинів, які внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Як зазначає керівник Харківської митниці Міндоходів Валерій Остапчук, предметами порушень митних правил найчастіше стають товари народного споживання, продукти харчування, алкогольні та тютюнові вироби, наркотичні засоби, холодна зброя та спецзасоби. Ці предмети громадяни перевозили в обсягах, що перевищують встановлені норми, або намагались приховати від митного контролю. Валерій Остапчук додає, що лідерами по кількості випадків при порушенні митних правил є тютюнові вироби та наркотичні засоби: 13 та 23 випадки відповідно. Так, працівники митниці не пропустили через харківський кордон більше 10 тис. тютюнових виробів. Завдяки роботі кінологічних команд виявлено майже 10 кг наркотичних та психотропних засобів, які переміщувались незаконно. На розгляд до судових інстанцій направлено 96 адміністративних справ на суму 2 млн. грн. Упродовж 4 місяців 2014 року судами були прийняті рішення про конфіскацію безпосередніх предметів митних правопорушень на суму 1,3 млн. грн.,  накладено штрафів на 470 тис. грн.

Міндоходів пропонує максимально посилити контроль на ринку спирту

Міністерство доходів і зборів України пропонує максимально посилити контроль на ринку спирту, зокрема, за виробництвом, реалізацією та використанням цього продукту. Про це повідомив заступник Міністра доходів і зборів України Володимир Хоменко. Відомство виступило з ініціативою провести масштабні перевірки щодо цільового використання спирту у фармацевтичній галузі. Одночасно Міндоходів вважає за необхідне перевірити використання спирту для виробництва міцного алкоголю та випуску біоетанолу. На думку Володимира Хоменка, такі дії зведуть до мінімуму тіньовий ринок спирту та міцного алкоголю. Також він поінформував про відновлення повноцінної роботи податкових постів на спиртових заводах.

«Ми продовжуємо перевіряти учасників ринку алкоголю для боротьби з тіньовим ринком та забезпечення надходжень податків у державну казну. Слідчі дії відбуваються у 38 містах діяльності ДП «Укрспирт», у тому числі в головному офісі підприємства, та 11 місцях можливого незаконного виробництва алкогольної продукції. Також відпрацьовуємо 8 легальних виробників за підозрою у виготовленні та реалізації необлікованої продукції без сплати податків», — заявив Володимир Хоменко. Він нагадав, що перша стадія операції «Акциз-2014», яка завершилася 15 травня 2014, засвідчила позитивну динаміку скорочення тіньового ринку алкоголю. «За рахунок зменшення тіньового ринку забезпечено виконання індикативних показників за квітень по надходженню акцизного податку на рівні 107,3 відсотка (близько 2 млрд. гривень). У квітні тільки підприємства лікеро-горілчаної галузі перерахували до бюджету акцизу на 207,8 млн. гривень більше, ніж у березні поточного року», — підкреслив Володимир Хоменко.

Громадяни Харківщини звертаються на «Пульс»

У Головному управлінні Міндоходів у Харківській області повідомили, що з початку року на сервіс «Пульс» надійшло 156 звернень від  жителів Харківської області. За словами фахівців, цей сервіс є ефективним індикатором якості взаємодії бізнесу та органів доходів і зборів. Адже його було створено з метою підвищення ступеню довіри громадян до роботи відомства. Найчастіше, відзначають співробітники,  у заявників виникають  питання  стосовно роботи органів Міндоходів –  це 37,8 %, також цікавляться  режимом роботи Центрів обслуговування платників  та переліком послуг, які  в них надаються - 17,9 %.  Телефонують і з  проханням надати консультації  щодо  подачі звітності та реєстрації податкових накладних в ЄРПН -  14,1 % громадян. Як відзначає в. о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Світлана Пажина, усі повідомлення, які надходять на сервіс, розглядаються максимально уважно, а про результати розгляду кожного заявника інформують персонально протягом трьох днів. «Нами приділяється особлива увага проблемним питанням, які піднімаються платниками податків, а кожне таке звернення знаходиться на особистому контролі керівника відомства, - підкреслює Світлана Пажина.  Керівник відомства нагадує, що сервіс «Пульс» Міністерства доходів та зборів працює  цілодобово – (044) 284-00-07.

Порядок накладення електронних цифрових підписів посадових осіб СГ на податкову звітність

Після підготовки платником податків податкового документа в електронному вигляді на нього накладаються електронні цифрові підписи (далі – ЕЦП) посадових осіб платника податків у такому порядку:

 • першим – ЕЦП головного бухгалтера (бухгалтера),
 • другим – ЕЦП керівника,
 • третім – ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків.

 За відсутності у платника податків посади бухгалтера електронні цифрові підписи посадових осіб платника податків накладаються у такому порядку:

 • першим – ЕЦП керівника,
 • другим – ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків.

 Платником податків фізичною особою - суб’єктом підприємницької діяльності електронні цифрові підписи накладаються у такому порядку:

 • першим – ЕЦП платника податків - фізичної особи,
 • другим – ЕЦП, що є аналогом відбитка печатки платника податків (за наявності).

 Відповідна норма визначена пп.7.1 п.7 р. ІІІ Інструкції з підготовки і подання податкових документів в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженої наказом ДПА України від 10.04.08 № 233. Також з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися  на офіційному веб-порталі Міндоходів у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 135.03).

Департамент митної справи Міністерства доходів і зборів запроваджує «гарячу лінію» з питань митної справи

а саме:

 • затримок під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів і транспортних засобів, у тому числі про можливе створення штучних перешкод з боку посадових осіб митниць;
 • можливого скоєння злочинів у сфері службової діяльності, корупційних та інших неправомірних діянь (дій та бездіяльності) з боку працівників мтниць Міндоходів;
 • нетактовної поведінки посадових оіб митниць Міндоходів при виконанні службових обов’язків стосовно громадян, приниження їх честі та гідності;
 • пропозицій (зауважень) до нормативно-правових актів з питань митної справи.

Прийом повідомлень здійснюється з понеділка по п’ятницю з 09:00 до 18:00 (крім вихідних та святкових днів) за телефоном (044) 247-27-19.

Адмінвідповідальність при проведенні розрахунків через РРО готівкою вище 10 000 грн

Західна ОДПІ повідомляє, що підприємства (підприємці) вправі здійснювати розрахунки готівкою між собою та/або з фізособами протягом одного дня за одним або кількома платіжними документами в межах граничних сум розрахунків готівкою. На сьогодні - це 10 000 грн (Постанова НБУ від 06.06.2013 р.№ 210).

Платежі понад цю суму проводяться через банки або небанківські фінустанови, які мають ліцензію на переказ коштів без відкриття рахунку, шляхом:

 • перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок;
 • внесення коштів до банку для подальшого їх перерахування на поточні рахунки.

Кількість підприємств (підприємців) та фізосіб, з якими здійснюються розрахунки, протягом дня не обмежується. Обмеження стосується також розрахунків за товари, придбані на виробничі (господарські) потреби за рахунок готівки, одержаної за допомогою електронного платіжного засобу. За порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), у тому числі перевищення граничних сум розрахунків готівкою та незабезпечення можливості розрахунків електронними платіжними засобами, передбачено накладення штрафу на підприємця чи посадових осіб юрособи у розмірі від 100 до 200 н.м.д.г. За повторне порушення, вчинене особою, яку протягом року уже було піддано адміністративному стягненню, передбачено штраф від 500 до 1000 н.м.д.г.

Враховуючи викладене вище, у разі перевищення граничної суми розрахунків готівкою у розмірі 10000 грн, при проведенні розрахунків через РРО або касу підприємства, застосовується адміністративна відповідальність як до суб’єкта господарювання – платника готівки, так і до суб’єкта господарювання, який приймає готівку.

30 травня – останній термін сплати збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за квітень 2014 року

Міністерство доходів і зборів України нагадує, що 30 травня 2014 року закінчується термін сплати збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства за квітень 2014 року. Платниками збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують в оптово-роздрібній торговельній мережі та мережі громадського харчування алкогольні напої та пиво. Платники подають розрахунок щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного місяця, за місцем перебування на податковому обліку. Суму збору, зазначену в розрахунку, платник зобов’язаний сплатити протягом десяти календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання розрахунку. Порядок справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 р. № 587.

Не маєте чого задекларувати? Прямуйте «зеленим коридором»!

Головне управління Міндоходів у Харківській області нагадало, що "зелений коридор" призначений для громадян, які переміщують через кордон України товари в обсягах, що не підлягають оподаткуванню митними платежами та не підпадають під встановлені заборони або обмеження. Громадяни, які проходять через даний коридор, звільняються від подання письмової митної декларації. Зокрема, по "зеленому коридору" дозволено переміщувати:

 1. особисті речі:
  • два мобільних телефони, одна відеокамера, один фотоапарат, два переносних персональних комп`ютери;
  • спортивне спорядження;
  • особисті прикраси, одяг, взуття, які були у користуванні;
  • 500 мл туалетної води та/або 100 мл парфумів;
  • інші товари для особистого користування.
 2. товари загальною вартістю не більше 500 євро, а вагою - 50 кг (наземним транспортом) та 1000 євро (повітряним).
 3. готівкову валюту України або іноземну валюту не більше еквіваленту 10 000 євро (на одну особу).
 4. алкогольні напої: горілчані вироби (горілка, коньяк, віскі та інші) у кількості 1 л, вино - 2 л, пиво - 5 л.
 5. тютюнові вироби - 200 цигарок або 50 сигар чи 250 г тютюну (або 250 г цих виробів).
 6. продукти харчування для власного споживання на суму, яка не перевищує 200 євро:
  • в упаковці виробника (призначеній для роздрібної торгівлі) - 1 упаковка або загальною масою не більше, ніж 2 кг кожного найменування;
  • без упаковки - до 2 кг кожного найменування;
  • неподільний продукт, готовий до безпосереднього вживання, - 1 шт. кожного найменування.
 7. лікарські засоби у кількості, що не перевищує 5 упаковок кожного найменування на одну особу (крім тих, що містять наркотичні чи психотропні речовини) або що не перевищує зазначену в рецепті (наявному в особи), виданому на ім`я цієї особи та засвідченому печаткою лікаря та/або закладу охорони здоров`я.

   

Звертаємо увагу, якщо переміщуються через "зелений коридор" товари, які заборонені або обмежені законодавством України, або товари в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон, порушення даних правил тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 НМДГ. У разі, якщо безпосередніми предметами правопорушення є товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, - ці товари будуть конфісковані. (Роз’яснення Міндоходів від 02.04.14 р.)

Реєстрація реєстраторів розрахункових операцій

Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формах при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій.

Для реєстрації реєстраторів розрахункових операцій суб’єкт господарювання подає до органу доходів і зборів:

 • заяву про реєстрацію РРО за формою № 1-РРО;
 • копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО;
 • копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО;
 • копію договору суб'єкта господарювання з Центру сервісного обслуговування про технічне обслуговування та ремонт РРО.

Порядок реєстрації та застосування реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій за товари (послуги), затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 28.08.2013 року № 417.

Нагадуємо, що з 1 січня 2014 року до суб’єктів господарювання, які зобов’язані використовувати РРО, застосовуються штрафні санкції в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в разі неподання ними звітності та інформації, пов'язаної із застосуванням РРО, по дротових або бездротових каналах зв'язку.

Податкова міліція розслідує причетність ТОВ «Вісті Мас-Медіа» до незаконної конвертаційної діяльності

Працівниками підрозділів фінансових розслідувань органів доходів і зборів України, починаючи із квітня місяця 2014 року розслідується незаконна конвертаційна діяльність окремих фінансових установ України. Зокрема, встановлено, що рядом підприємств, у тому числі ТОВ «Торггазстрим ЛТД» (м.Сімферополь), протиправна діяльність якого на сьогодні є предметом перевірки правоохоронних органів, було перераховано 93,6 мільйона гривень на адресу Сумського приватного підприємства. Повідомляємо, що це підприємство впродовж тривалого часу декларує відсутність господарської діяльності. У подальшому вказані грошові кошти перераховано ТОВ «Вісті Мас-Медіа». Для з’ясування законності походження та використання цих коштів у подальшому здійснюється досудове слідство за фактами фіктивного підприємництва та відмивання доходів, одержаних злочинним шляхом (статті 205 і 209 Кримінального кодексу України). Насамкінець інформуємо, що стосовно усіх учасників злочинної схеми, як щодо фізичних, так і щодо юридичних осіб, у передбаченому законом порядку, у тому числі і за погодженням із прокурором та за рішенням суду, проведено і проводяться слідчі дії. Так, 22 травня 2014 року стосовно однієї із юридичних осіб - ТОВ «Вісті Мас-Медіа», яка розташована за адресою: місто Київ, вул. Червоноармійська 6-о, проведено санкціонований обшук.

У приміщенні, де відбувається санкціонований обшук знаходиться 11 осіб, із них: 6 осіб – співробітники підприємства та 5 – охорона. Вагітну жінку відпустили відразу перед проведенням обшуку. Слідчі дії проводяться і щодо директора ТОВ «Вісті Мас-Медіа», задіяного у схемі перерахування коштів. Дії проводяться на підставі рішення суду за погодженням із прокурором.

Ігор Білоус про ситуацію навколо слідчих дій у приміщенні «Вісті Мас-Медіа»: Вид діяльності підприємства не має значення, якщо воно використовувалося в незаконних схемах

22.05.2014 року податкова міліція проводила санкціонований судом обшук у приміщенні організації ТОВ «Вісті Мас-Медіа». Ця подія викликала значний резонанс, і я хотів би прокоментувати її. Сьогодні громадськість очікує від Міндоходів боротьби з корупційними схемами. Від нас очікують результатів. Мене про це запитують на кожній прес-конференції та на кожному інтерв'ю. Сьогоднішні слідчі дії відбулися в рамках нашої роботи в цьому напрямку. Редакційна політика видань, які публікує «Вісті Мас-Медіа», не має жодного відношення до розслідування діяльності цієї компанії. Вид діяльності підприємства не має значення, якщо воно використовувалося в незаконних схемах. Свобода слова – безсумнівно, священний для демократичного суспільства принцип. Саме тому у свій час Міндоходів погодилося не проводити планових податкових перевірок засобів масової інформації на період передвиборчої кампанії. Цієї обіцянки ми дотрималися. Слідчі дії, які працівники силового блоку Міністерства проводили на території видавця газети «Вести», не були податковою перевіркою цього підприємства. Наші структури вже другий місяць розслідують незаконну діяльність деяких підприємств, і відстеженні ними грошові потоки привели їх до «Вісті Мас-Медіа». Для проведення обшуку, як це і передбачено законодавством, було отримано погодження прокурора і відповідне судове рішення. Слідство і суд покажуть, що саме відбувалося з ТОВ «Вісті Мас-Медіа» і як використовувалися гроші, отримані від сумнівних підприємств. Це – наше єдине питання до цієї компанії та її керівників. Я переконаний, що в демократичній країні засоби масової інформації повинні почуватися вільно. Нам не потрібне контрольоване одноголосся, яке ми пам'ятаємо з Радянського Союзу і яке сьогодні спостерігаємо в сусідній Росії. Кожна точка зору має право на те, щоб її висловили у публічному просторі. Проте, як керівник податкового напряму в Міндоходів і як платник податків, я вважаю, що правила гри повинні бути однаковими для всіх. Робота нашого відомства – знайти корупціонерів, які грабували і продовжують грабувати нашу державу, і запобігти цьому на майбутнє. 

Платнику земельного податку на замітку

Об’єктом плати за землю є земельна ділянка, земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, а платниками є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, у тому числі орендарі.  Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів, сплачують земельний податок. За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата. Від земельного податку звільняються органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, які повністю утримуються за рахунок бюджету. Якщо підприємства, установи та організації, що користуються пільгами щодо земельного податку, мають у підпорядкуванні госпрозрахункові підприємства або здають у тимчасове користування (оренду) земельні ділянки, окремі будівлі або їх частини, податок за земельні ділянки, зайняті цими госпрозрахунковими підприємствами або будівлями (їх частинами), переданими в тимчасове користування, сплачується у встановлених розмірах на загальних підставах.

Нерухомість що не оподатковується податком на нерухоме майно

Перелік такої нерухомості визначений пунктом 265.2.2 пункту 265.2 статті 265 Податкового кодексу України, а саме:

 • об'єкти житлової нерухомості, які перебувають у власності держави або територіальних громад (їх спільній власності);
 • об'єкти житлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов'язкового) відселення, визначені законом;
 • будівлі дитячих будинків сімейного типу;
 • садовий або дачний будинок, але не більше одного такого об'єкта на одного платника податку;
 • об'єкти житлової нерухомості, які належать багатодітним сім'ям та прийомним сім'ям, у яких виховується троє та більше дітей, але не більше одного такого об'єкта на сім'ю;
 • гуртожитки;
 • об'єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об'єкта на дитину.

Про ПДВ при безоплатній передачі товарів

При безоплатній передачі товарів, робіт, послуг, необоротних активів платник податку зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання з ПДВ відповідно до пункту 198.5 «г» Податкового кодексу України (далі – ПКУ) , виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до п. 189.1 ПКУ, якщо під час їх придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту. База оподаткування за необоротними активами визначається, виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції, а за товарами, роботами, послугами – виходячи з вартості їх придбання відповідно до пункту 189.1 ПКУ.

Кабмін ухвалив рішення про випуск ПДВ-облігацій

21 травня 2014 року на виїзному засіданні уряду в Миколаєві Кабінет міністрів прийняв постанову "Про випуск облігацій внутрішньої державної позики для відшкодування сум податку на додану вартість".Постанова Кабінету міністрів передбачає, що номінальна вартість облігації внутрішньої державної позики для відшкодування сум ПДВ становитиме тисячу гривень, термін обігу - п'ять років, ставка прибутковості - на рівні облікової ставки Національного банку.Обсяг випусків облігацій визначається Міністерством фінансів у межах граничного обсягу, визначеного Кабінетом міністрів, відповідно до затверджених Мінфіном реєстрів інвентаризації платників.Згідно з документом, погашення облігацій здійснюється шляхом проведення кожні шість місяців протягом строку їх обігу виплат з погашення основної суми боргу в розмірі 10% їх номінальної вартості та доходу за облігаціями.

На Київщині викрито розкрадання майже 113 млн. грн. державних коштів

Працівниками підрозділів боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, Головного управління Міндоходів у Київській області встановлено факт розтрати державних коштів на суму 112,81 млн. грн. Як з`ясувалося, одне з державних підприємств Броварського району Київської області перерахувало на користь товариства з обмеженою відповідальністю 187,55 млн. грн. як оплату за придбання зерна та оформлення відповідної документації. У свою чергу, товариство частину отриманих коштів, а саме 112,81 млн. грн., перерахувало приватному підприємству в якості оплати за ці послуги. Однак, згідно зі статутом останнього, основними видами його діяльності є оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом та подібними продуктами, а не надання маркетингових, страхових та оціночних (сюрвейєрських) послуг, за які й було перераховано кошти. Такі махінації і, як результат, значні втрати бюджету стали наслідком недотримання  державним підприємством вимог чинного законодавства у сфері держзакупівель, а саме принципу економії та ефективності.Через залучення посередників ціна зерна між кінцевим споживачем та виробником зросла майже в 1,5 – 2,2 раза. До того ж, відносно товариства – продавця вже було внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за фактом „фіктивного підприємництва”.

За результатами розгляду матеріалів до ЄРДР внесені відомості про кримінальні правопорушення за ч.5 ст. 191 та ч. 2 ст. 209 Кримінального кодексу України. Триває слідство. Загалом з початку року за результатами проведеної співробітниками Міндоходів роботи у сфері державних закупівель складено 338 матеріалів з ознаками кримінальних правопорушень, за результатами розгляду яких обліковано 204 кримінальних правопорушення. Державі відшкодовано 12,4 млн. грн. збитків, завданих у цій сфері. 

Що робити покупцю-платнику ПДВ? 

Згідно з пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України у разі відмови продавця товарів/послуг надати податкову накладну або в разі порушення ним порядку її заповнення чи порядку реєстрації в Єдиному реєстрі покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації з ПДВ за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника. Ця заява є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення чи порядок реєстрації в Єдиному реєстрі.Також, до заяви потрібно додати копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з'ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов'язань з податку за такою операцією.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області