Нюанси оформлення трудових відносин з найманими працівниками

Здійснення бартерних операцій неможливо для «спрощенців»

Бартерна (товарообмінна) операція - господарська операція, яка передбачає проведення розрахунків за товари (роботи, послуги) у не грошовій формі в рамках одного договору (пп. 14.1.10 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу). Платники єдиного податку повинні здійснювати розрахунки за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) виключно в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій) (п. 291.6 ст. 291Податкового кодексу).Отже, юридичні особи - платники - єдиного податку не мають права здійснювати бартерні операції, в тому числі погашати заборгованість за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) іншим способом ніж сплата живими коштами.

Щодо оформлення трудових відносин з найманими працівниками

Відповідно до статей 24 і 24 прим.1 Кодексу законів про працю України наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.01 № 260 було затверджено форму трудового договору між працівником і фізичною особою, яка використовує найману працю та Порядок реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою.  Цей Порядок поширюється на фізичних осіб, які використовують найману працю: фізичних осіб - підприємців та фізичних осіб, які використовують найману працю, пов’язану з наданням послуг. Укладений у письмовій формі трудовий договір між працівником і фізичною особою у трьох примірниках фізична особа повинна подати на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем свого проживання у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи.  Записи про реєстрацію та зняття з реєстрації трудового договору дають право фізичній особі внести записи до трудової книжки працівника про прийняття та звільнення його з роботи (п.14 Порядку). Пунктом 297.3 статті 297 Податкового кодексу України платник єдиного податку виконує функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь фізичної особи, яка перебуває з ним у трудових або цивільно-правових відносинах. При цьому, облік найманих працівників фізична особа – підприємець повинна вести самостійно з додержанням умови перебування на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності щодо граничної кількості найманих працівників у відповідній групі платників єдиного податку.

Новий порядок обліку платників податків і зборів

06.06.2014 року набув чинності наказ Міністерства фінансів України № 462 «Про внесення змін до Порядку обліку платників податків і зборів», яким передбачається: - щоденне оприлюднення на єдиному державному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, даних про взяття на облік суб'єктів господарювання як платників податків у контролюючих органах; - подання повідомлення про об'єкти оподаткування або об’єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків, а не за місцем такого об'єкта; - виключення обов'язку подання до контролюючого органу змін, які внесені суб'єктом господарювання до Єдиного державного реєстру, та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку; - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, може прийняти рішення про зміну основного місця обліку тільки великого платника податків. Також наказом № 462 змінено порядок переведення платників податків на обслуговування з одного контролюючого органу до іншого у зв’язку зі зміною місцезнаходження (місця проживання) платника, пов’язаною зі зміною адміністративно-територіальної одиниці.

Якщо  втрачено податкову звітність - можна отримати копію

Кожна особа (фізична чи юридична) має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається. Тобто, суб'єкт господарювання може отримати (завірити) копію звітності, що була раніше подана до органу доходів і зборів, у випадку її втрати. Адже розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов'язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації». «Платники податків зобов’язані вести облік доходів, витрат та інших показників на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів. Також вони зобов’язані забезпечити зберігання цих документів не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності», - нагадує начальник Західної ОДПІ м. Харкова. Олександр Палій. У разі ліквідації платника податків документи за період діяльності платника податків не менш як 1095 днів, що передували даті ліквідації платника, в установленому законодавством порядку передаються до архіву. В разі втрати, пошкодження чи дострокового знищення документів, платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому Податковим кодексом для подання податкової звітності, та митний орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до органу доходів і зборів.

Не отримали першу квитанцію – звітність вважається не одержаною

Перша квитанція є підтвердженням платнику податків передачі його податкових документів в електронному вигляді до територіальних органів Міндоходів засобами телекомунікаційного зв'язку. Ця квитанція надсилається територіальними органами Міндоходів на електронну адресу платника податків, з якої було надіслано податкову звітність. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в територіальному органі Міндоходів. Якщо на електронну адресу платника податків не надійшла перша квитанція, то податковий документ вважається не одержаним. Також нагадуємо, що при реєстрації податкових накладних здійснюється звіряння даних щодо місцезнаходження суб'єкта господарювання, перебування у реєстрі платників податку на додану вартість, чинності посиленого сертифіката ключа під час накладання ЕЦП тощо. Детальніше про це – у листі Міністерства доходів і зборів від 06.08.2013 р. № 8327/6/99-99-18-06-05-15.

Повторна відправка електронної звітності у разі неотримання квитанцій

Західна  ОДПІ м. Харкова звертає увагу платників, що у разі неотримання першої квитанції платник протягом дня може вдруге надіслати звітність в електронному вигляді. Отже, обмежень щодо надсилання платником протягом одного дня декількох звітних документів в електронному вигляді за податковими деклараціями та розрахунками немає. Крім того, платник має право повторно відправляти податкові декларації, розрахунки у разі виправлення помилок до закінчення граничного строку подання декларації, вказавши при цьому тип документа «звітний новий». Якщо платник надіслав до органу доходів і зборів кілька примірників одного податкового документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається електронний документ, отриманий органом доходів і зборів останнім за умови, що його було прийнято до бази даних органу доходів і зборів та платнику надійшла про це друга квитанція.

Платник єдиного податку 2-ї групи отримав попередню оплату в період відпустки

Податковий кодекс не передбачає будь-яких обмежень щодо отримання доходів єдинниками на період місячної відпустки або у терміни перебування на лікарняному – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Одночасно такі доходи повинні бути відображені в книзі обліку доходів та, відповідно, в податковій декларації платника єдиного податку. Поряд із цим, якщо фактичний вид діяльності платника унеможливлює отримання ним коштів під час відпустки або хвороби (роздрібна торгівля, надання послуг тощо), то такий платник не може звільнятися від сплати єдиного податку в порядку п. 295.5 ст. 295 ПКУ, оскільки отримання коштів є підтвердженням фактичного здійснення зазначеної діяльності у період відпустки/хвороби.

На Харківщині більше 65 тисяч клієнтів отримали електронні ключі

Саме таку кількість електронних цифрових підписів отримали мешканці регіону з початку заснування  представництв Акредитованого центру сертифікації ключів. Вже у 2014 році послуги електронного цифрового підпису отримали  23 819 осіб. З них 5580 юридичних осіб та 18 232 фізичних осіб. Порівняно з аналогічним періодом минулого року, цей показник зріс на 6 тисяч осіб. Наявність електронних ключів забезпечує доступ до сучасних електронних сервісів Міндоходів, що значно заощаджує особистий час платників податків.

Нагадаємо, що Акредитований центр сертифікації ключів використовує два посилені сертифікати відкритого ключа. Такий формат криптографічних повідомлень унеможливлює підробку та посилює захист інформації від сторонніх осіб. На Харківщині цифровий підпис можна отримати безкоштовно за наступними адресами:

м. Харків, пл..Свободи, б.5 «Держпром» 6 п к. 121,123

м. Харків, вул. Світла 5 (ДПІ у Московському районі)

м. Харків, пр. Леніна 5 (ДПІ у Дзержинському районі)

м. Харків, вул. Чорноморська 3 (Основ’янська ОДПІ)

а також у м. Лозова (Лозівська ОДПІ), у м. Красноград (Красноградська ОДПІ), у м. Ізюм (Ізюмська ОДПІ), у м. Куп’янськ (Куп‘янська ОДПІ).

На Харківщині оперативники Міндоходів вилучили велику партію контрафактного тютюну

Саме таку знахідку зробили співробітники Міндоходів в одній з будівель гаражного кооперативу міста. Тисячі пачок цигарок російського виробництва – і на жодній немає належним чином розміщених марок акцизного податку. Про це розповів начальник оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Мережко. Власником «тютюнового скарбу» виявився 36-річний уродженець Волинської області, якій наразі мешкає у Харкові. Чоловік зізнався, що придбав дану продукцію у невідомих йому осіб з метою її подальшої реалізації серед «бізнесменів», які торгують цигарками з лотків. Така діяльність є прямим порушенням Закону України №481/95-ВР від 19.12.1995р. «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів».  «У відношенні зазначеного підприємця складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.2 ст. 164-5 КУпАП. - зазначає Сергій Мережко».

Подальшу долю контрафактного тютюну буде вирішувати суд.

Звільнення від оподаткування ПДВ

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що до 1 січня 2023 року від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання програмної продукції (п.26¹ підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України). Для цілей цього пункту до програмної продукції відносяться: - результат комп’ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів; криптографічні засоби захисту інформації. Звільнення від оподаткування ПДВ поширюється на операції з постачання програмної продукції незалежно від реєстрації платника ПДВ як суб’єкта, який застосовує особливості оподаткування податком на прибуток підприємств суб’єктів індустрії програмної продукції, передбачені п.5 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України. Під пільговий режим оподаткування не підпадають операції з імпорту програмної продукції та операції з постачання послуг у сфері інформатизації.

Дивіденди з прибутку

Господарські товариства, у статутному капіталі яких є корпоративні права держави, у разі отримання чистого прибутку за результатами фінансово-господарської діяльності у 2013 році були зобов’язані прийняти до 01 травня 2014 року рішення щодо сплати дивідендів та у строк не пізніше 01 липня 2014 року сплатити до Державного бюджету України дивіденди у розмірі 50%, а господарські товариства електроенергетичної галузі, щодо яких здійснюється державне регулювання цін і тарифів, — у розмірі 30%.(Лист Міністерства доходів і зборів України від 29.05.2014 №12519/7/99-99-15-02-02-17).

Чи можна особистий ключ електронного цифрового підпису перемістити на жорсткий диск комп’ютера, а не використовувати з’ємний носій ключової інформації?

Особисті ключі підписувачів можуть бути вільно скопійовані або переміщені на будь-які носії, в тому числі і на жорсткий диск комп’ютера. Але для уникнення зловживань з особистими ключами електронного цифрового підпису та попередження їх компрометації, спеціалізоване програмне забезпечення Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів здійснює пошук та зчитування особистого ключа виключно з кореневого каталогу з’ємного носія ключової інформації (флеш-носій, CD/DVD - диск).

Транзит товарів

З 17.06.2014 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України, якою внесено зміни до переліку товарів, ввезення яких на митну територію України та/або переміщення територією України прохідним та внутрішнім транзитом здійснюється за умови обов’язкового надання митним органам забезпечення сплати митних платежів, затвердженого власною постановою від 21.05.2012 р. № 461. Зміни стосуються таких товарів, як бензол, скраплений газ, метанол, причепи тощо.

(Постанова Кабінету Міністрів України від 11.06.2014 р. № 174).

Дії платника ПДВ у разі відмови продавця товарів надати податкову накладну

Якщо продавець товарів/послуг відмовляється надати податкову накладну або порушив порядок її заповнення або порядок реєстрації в Єдиному реєстрі, то покупець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого постачальника. Ця заява є підставою для включення сум податку до складу податкового кредиту. Таке право зберігається за ним протягом 60 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або порушено порядок її заповнення чи порядок реєстрації в Єдиному реєстрі. До заяви потрібно додати копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв’язку з придбанням таких товарів/послуг або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України ”Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні”, що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг. Нагадаємо, що надходження такої заяви із скаргою є підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки зазначеного продавця для з’ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов’язань з податку за такою операцією. Відповідна норма визначена п. 201.10 ст. 201 р. V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

Довідка про доходи осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, надається тільки за звітний рік

Фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, можуть отримати довідку про доходи. Для цього  зазначені особи повинні подати відповідний запит до органу доходів і зборів за місцем своєї податкової адреси. Така довідка видається не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту. Довідка формується на підставі поданої податкової декларації такої фізичної особи. Оскільки звітним періодом для фізичних осіб, які здійснюють незалежну професійну діяльність, є рік, то довідку про доходи  таких суб’єктів господарювання  орган доходів і зборів надає за період, що дорівнює звітному року. Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, регулюється положеннями ст. 178 Податкового кодексу України.

Про якісні  послуги від Сервісного центру обслуговування платників податків

В Західній ОДПІ м. Харкова працює сервісний центр обслуговування платників податків, який надає якісні адміністративні послуги з отримання довідок, дозвільних документів, податкових консультацій, удосконалення процесу приймання звітності від суб'єктів господарювання, швидкого доступу платника до інформації.  Одночасно для платників податків доступні електронні сервіси : «Реєстр платників ПДВ», «Дізнайся більше про свого бізнес партнера», «ЗІР», «Центр сертифікації електронних ключів», «Пульс», «Електронний кабінет платника податків» тощо.

«Пульс» - надійний помічник платників податків

Фахівці Західної ОДПІ м. Харкова нагадують платникам податків про функціонування сервісу Міністерства доходів і зборів України «Пульс». Звертайтеся за телефоном (044) 284-00-07 у випадках неправомірних дій або бездіяльності працівників Міндоходів.

Нараховуйте заробітну плату у відповідності до вимог діючого законодавства

Нараховуйте заробітну плату у відповідності до вимог діючого законодавства і уникайте випадків накопичення заборгованості по зарплаті! –про це нагадує заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Відповідно до вимог Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» з 1-го січня діє розмір мінімальної заробітної плати – 1218 гривень, у погодинному розмірі – 7,3 гривні.

Розгляду звернень громадян приділяється ретельна увага

Правові засади розгляду звернень громадян регламентуються Законом України «Про звернення громадян».  Цьому питанню в органах Міндоходів приділяється окрема і ретельна увага, - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Дмитро Сагун.

Дохід отриманий ФО за межами території України

Дохід отриманий фізичною особою за межами України не є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. При цьому, громадяни України, які працюють за її межами мають право на добровільну сплату єдиного внеску, у разі заключення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Звернення, які не підлягають розгляду

Письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Дмитро Сагун. Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 Закону України від 02.10.1996 №393/96-ВР «Про звернення громадян», та звернення осіб, визнаних судом недієздатними.

Про податкову декларацію зі збору за спеціальне використання води

З 1 квітня 2014 року згідно з «Антикризовим законом» №1166 збільшено ставки всіх ресурсних податків і зборів, окрім збору за спеціальне використання лісових ресурсів. Ставки збору за спеціальне використання води встановлені статтею 325 Податкового кодексу України (далі – ПКУ), підвищені для всіх напрямів і джерел використання: підземних та поверхневих джерел, використаної води для потреб гідроенергетики, житлово-комунальних підприємств, водного транспорту, рибного господарства, виробництва напоїв, кар’єрної та дренажної води. Збір сплачується до бюджету у строки, визначені для квартального податкового (звітного) періоду, за місцем податкової реєстрації (пункт 328.4 статті 328 ПКУ), а саме, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку для подання податкової декларації за місцем податкової реєстрації (50 календарних днів після закінчення звітного кварталу).

Податкові перевірки місцезнаходження платника

Причинами відмови у прийнятті податкової накладної та/або розрахунку коригування до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних є: наявність помилок; відсутність в цьому реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими самими реквізитами. Працівниками органів доходів і зборів здійснюється або може здійснюватися перевірка місцезнаходження платника податків. Якщо за результатами таких заходів підтверджуватиметься відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) контролюючого органу приймає рішення про направлення до відповідного держреєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням, який, в свою чергу, зобов’язаний надіслати поштовим відправленням цій особі повідомлення щодо необхідності подання держреєстратору реєстраційної картки. Якщо зазначене поштове відправлення повернуто, держреєстратор вносить запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням. (Лист Міністерства доходів і зборів України від 03.04.2014 р. № 6161/5/99-99-18-03-01-16).

Право підпису документів

Перелік осіб, які мають право давати дозвіл (підписувати первинні документи) на здійснення господарської операції, затверджується керівником підприємства, установи. Згідно з п. 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міндоходів України від 14.01.2014 р. № 10, усі складені примірники податкової накладної підписуються особою, уповноваженою платником податку здійснювати постачання товарів/послуг, та скріплюються печаткою такого платника податку — продавця. Податкова накладна не підписується покупцем товарів/послуг і не скріплюється його печаткою.(Лист Міністерства доходів і зборів України від 01.04.2014 р. № 414/3/99-99-10-04-02-10).

З 1 липня 2014 року  оновлені правила оподаткування пасивних доходів

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 1 липня п.р. Законом України від 27.03.14р. №1166-VII впроваджується оподаткування процентів, (сума яких перевищує 17 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня звітного року (у 2014р. - 20706 грн.), дивідендів, роялті та інвестиційного прибутку, нарахованих на користь фізичних осіб протягом звітного місяця. Податок на доходи в розмірі 15% визначається податковим агентом під час кожного нарахування (виплати). Оскільки установи банків звільнені від обов’язку щодо утримання ПДФО із доходів у вигляді процентів, фізична особа, яка отримала такі доходи, повинна самостійно їх задекларувати у річній декларації про майновий стан і доходи, обчислити податок за прогресивною шкалою ставок та сплатити його до бюджету. Прогресивна шкала передбачає збільшення ставки податку в залежності від розміру доходів. Так, якщо сума процентів, дивідендів, роялті та інвестиційного прибутку не перевищує 204 прожиткових мінімумів (у 2014 році - 248472 грн.), ставка податку становить 15%, від 204 до 396 прожиткових мінімумів (від 248472 грн. до 482328 грн.)– 20 %, понад 396 прожиткових мінімумів (482328 грн.) – 25%.

Привітання Першого заступника Міністра доходів і зборів України Ігоря Білоуса з Днем працівника Державної податкової служби України .

Шановні колеги!

Щиро вітаю вас з професійним святом – Днем працівника Державної податкової служби України! Сьогодні, у складні часи війни та економічної нестабільності ми, як ніколи, розуміємо важливість злагодженої роботи всього колективу. Від нас залежить не тільки фінансова безпека нашої країни, а отже – і робота підприємств, забезпечення соціальних гарантій, а й стабільний розвиток бізнесу та залучення інвестицій в економіку. Нас чекає багато змін та реформ, і, тільки проявивши найвищий рівень професіоналізму, патріотизму і порядності, ми зможемо відповісти на виклики часу. Саме для цього ми маємо бути рішучими та безкомпромісними у боротьбі з корупцією та податковими правопорушеннями та, здатними оперативно реагувати на потреби держави та платників податків, створювати комфортні умови для розвитку підприємницького середовища. Я дякую всім податківцям, і особливо тим, хто працює в «гарячих точках»  країни, за відданість своїй справі, за мужність та рішучість у виконанні своїх професійних обов’язків. Бажаю вам міцного здоров’я, щастя, сімейної злагоди та нових професійних здобутків. Зі святом!

Перший заступник Міністра  доходів і зборів України Ігор Білоус

Річну фінзвітність за оновленими формами малі підприємства подаватимуть за 2014 рік

Суб’єкти малого підприємництва складають та подають до органу ДПС річну фінансову звітність за оновленими формами починаючи із звітного періоду за 2014 рік

Наказом Міністерства фінансів України від 8 лютого 2014 року № 48 «Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України з бухгалтерського обліку», який набрав чинності 18 березня, внесено зміни до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 25 «Фінансовий звіт суб’єкта малого підприємництва», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25 лютого 2000 року № 39. Зокрема викладено в новій редакції форми Фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва та Спрощеного фінансового звіту суб’єкта малого підприємництва.

Відповідно до Порядку подання фінансової звітності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 листопада 2000 року № 419, платники податку на прибуток у визначених законом випадках подають органові "державної податкової служби у порядку, передбаченому Податковим кодексом України для подання податкової декларації:

  • квартальну фінансову звітність (крім підприємств, що відповідно до Господарського кодексу України належать до суб’єктів малого підприємництва, у тому числі до суб’єктів мікропідприємництва);
  • річну фінансову звітність.

Враховуючи наведене, суб’єкти малого підприємництва складають та подають до органу державної податкової служби річну фінансову звітність за оновленими формами починаючи із звітного періоду за 2014 рік.

Затверджено новий Перелік медвиробів, які оподатковуються ПДВ за ставкою 7%

Кабмін постановою від  1 липня 2014 р. № 216 затвердив перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 %.Постанова набрала чинності з 1 липня 2014 року, у зв'язку з чим попередній Перелік, затверджений постановою Кабміну від 23.04.2014 р. № 118, втратив чинність.

Не подали розрахунок за формою № 1 ДФ – платіть штраф

Відповідно до положень Податкового кодексу України (далі – ПКУ) за неподання, подання з порушенням встановлених строків, подання не у повному обсязі, з недостовірними відомостями або з помилками податкової звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку, якщо такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення та/або збільшення податкових зобов’язань платника податку та/або до зміни платника податку, передбачено відповідальність у вигляді штрафу в розмірі 510 гривень. Якщо ж ці дії вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, до платника буде застосовано штраф у розмірі 1020 гривень. Зазначені штрафи не застосовуються у випадках, коли недостовірні відомості або помилки у податковій звітності про суми доходів, нарахованих (сплачених) на користь платника податків, суми утриманого з них податку виникли у зв’язку з виконанням податковим агентом вимог п. 169.4 ст. 169 ПКУ та були виправлені відповідно до вимог ст. 50 ПКУ.Згідно з ст. 163 прим. 4 Кодексу про адміністративні правопорушення за неповідомлення або несвоєчасне повідомлення контролюючим органам за встановленою формою відомостей про доходи громадян передбачено відповідальність у вигляді попередження або штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян-суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від двох до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 34 до 51 грн). За такі ж дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, передбачено відповідальність у вигляді штрафу на посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також на громадян-суб’єктів підприємницької діяльності у розмірі від трьох до п’яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 85 грн).

Довідка за формою № 22-ОПП

Державна реєстрація припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця регулюється ст. 46, 47 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» (далі - Закон).

Фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця. Для проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням фізична особа - підприємець або уповноважена нею особа не раніше закінчення строку пред’явлення вимог кредиторів, зазначеного у заяві про припинення підприємницької діяльності, подає державному реєстраторові особисто або через уповноважену особу такі документи: - довідку відповідного органу доходів і зборів про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів; - довідку відповідного органу Пенсійного фонду України про відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, страхових коштів до Пенсійного фонду України та фондів соціального страхування. Довідка за формою № 22-ОПП про відсутність заборгованості із сплати податків, зборів є дійсною протягом двох місяців від дня реєстрації у контролюючому органі. Після завершення строку дії довідки за формою № 22-ОПП повторна довідка видається контролюючим органом протягом місяця від дня отримання звернення платника податків про заміну довідки у тому ж порядку, що і попередня довідка.

У разі звернення платника податків щодо видачі повторної довідки за рішенням керівника контролюючого органу може бути призначена документальна позапланова перевірка за період, що пройшов від дати закінчення попередньої перевірки. Враховуючи зазначене, якщо отримана довідка за ф. № 22-ОПП не подана платником податку до державного реєстратора, то такий платник податку вважається не знятим з обліку та зобов’язаний згідно з п. 49.2 ст. 49 Податкового кодексу України за кожний звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. До проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, така особа не втрачає статусу платника податків, не знята з обліку в контролюючому органі та зобов’язана дотримуватися вимог податкового законодавства.

При знищенні чи списанні основних засобів не забудьте про підтверджуючі документи

Якщо основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються за самостійним рішенням платника податку, така ліквідація для цілей оподаткування розглядається як постачання таких основних виробничих або невиробничих засобів за звичайними цінами, але не нижче балансової вартості на момент ліквідації. Норма цього пункту не поширюється на випадки, коли основні виробничі або невиробничі засоби ліквідуються у зв’язку з їх знищенням або зруйнуванням внаслідок дії обставин непереборної сили, в інших випадках, коли така ліквідація здійснюється без згоди платника податку, у тому числі в разі викрадення основних виробничих або невиробничих засобів, що підтверджується відповідно до законодавства або коли платник податку подає контролюючому органу відповідний документ про знищення, розібрання або перетворення основних виробничих або невиробничих засобів у інший спосіб, внаслідок чого вони не можуть використовуватися за первісним призначенням. Відповідно до п.146.16 ст.146 р.ІІІ ПКУ у разі ліквідації основних засобів за рішенням платника податку або якщо з незалежних від платника податку обставин основні засоби (їх частина) зруйновані, викрадені чи підлягають ліквідації, або платник податку змушений відмовитися від використання таких основних засобів внаслідок загрози чи неминучості їх заміни, руйнування або ліквідації, платник податку у звітному періоді, в якому виникають такі обставини, збільшує витрати на суму вартості, яка амортизується, за вирахуванням сум накопиченої амортизації окремого об’єкта основних засобів. Виведення з експлуатації будь-якого об’єкта основних засобів здійснюється за результатами ліквідації, продажу, консервації на підставі наказу керівника підприємства, а в разі їх примусового відчуження чи конфіскації - згідно із законом. Документами, що підтверджують знищення, розібрання або перетворення основного засобу залежно від групи такого засобу, можуть бути акти на їх списання відповідної форми, а також висновки відповідної експертної комісії щодо неможливості використання в майбутньому цих засобів за первісним призначенням. Типові форми актів встановлено наказом Мінстату України від 29.12.95 №352 «Про затвердження типових форм первинного обліку».

Спадщина, отримана дитиною-інвалідом після 18-річчя, оподатковується

Враховуючи те, що фізична особа після досягнення нею повноліття (18 років) втрачає статус дитини-сироти або дитини-інваліда, то вартість будь-якого об’єкта спадщини, який успадковується такою фізичною особою від фізичної особи-резидента, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення, підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків. Нагадаємо, що за нульовою ставкою оподатковується вартість власності, зазначеної в пп. «а», «б», «ґ» п. 174.1 ст. 174 Податкового кодексу України (далі ПКУ), що успадковується особою, яка є інвалідом І групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, та вартість власності, зазначеної в підпунктах ”а”, ”б” пункту 174.1 ст. 174 ПКУ, що успадковуються дитиною-інвалідом. Згідно із ст. 6 Сімейного кодексу України правовий статус дитини має особа до досягнення нею повноліття. Неповнолітньою вважається дитина у віці від чотирнадцяти до вісімнадцяти років. Статтею 1 Закону України від 06.10.2005 р. № 2961-IV «Про реабілітацію інвалідів в Україні» передбачено, що дитина-інвалід – особа віком до 18 років (повноліття) зі стійким розладом функцій організму, що при взаємодії із зовнішнім середовищем може призводити до обмеження її життєдіяльності, внаслідок чого держава зобов’язана створити умови для реалізації нею прав нарівні з іншими громадянами та забезпечити її соціальний захист. Відповідно до ст. 28 Порядку провадження органами опіки та піклування діяльності, пов’язаної із захистом прав дитини, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, дитина втрачає статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, у разі досягнення нею повноліття. За ставкою 5 відсотків, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ, оподатковується вартість будь-якого об’єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

Нарахування ЄСВ на зарплату інваліда залежить від класу профризику

Розмір єдиного внеску для кожної категорії платників і пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування визначаються ст. 8 Закону про ЄСВ. Платники-роботодавці нараховують єдиний внесок із суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України від 24.03.95 р. № 108/95-ВР «Про оплату праці» (далі — Закон про оплату праці), залежно від визначеного класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника єдиного внеску, з урахуванням видів його економічної діяльності (від 36,76 до 49,7%). Згідно з частиною 13 ст. 8 Закону про ЄСВ єдиний внесок для підприємств, установ і організацій, в яких працюють інваліди, встановлюється в розмірі 8,41% їх заробітної плати, тобто фізичних осіб — підприємців не віднесено до платників єдиного внеску, які мають право здійснювати нарахування єдиного внеску на заробітну плату для працюючих у них інвалідів в розмірі 8,41%.Таким чином, фізична особа — підприємець нараховує єдиний внесок на заробітну плату працівників-інвалідів у розмірі, встановленому залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого його віднесено.

Привітання в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Пажиної С.Л. з нагоди професійного свята – Дня працівника Державної податкової служби України

Шановні колеги, друзі!

З нагоди професійного свята – Дня працівника  Державної податкової служби України - прийміть мої найщіріші вітання!

Сьогодні наша служба, як і уся країна, рухається шляхом перетворень та оновлення. Час вимагає від нас нових напрямків вдосконалення  роботи,  якісного перетворення форматів взаємодії і співпраці з  платниками  податків та  демонстрації  громадської позиції і відповідальності. Тож умови сьогодення  потребують від кожного з нас не тільки мобілізації сил, але й швидкої реакції на вирішення невідкладних проблем, знаходячи при цьому нові підходи. І ми в змозі робити так, щоб йти попереду труднощів, успішно долаючи будь-які перешкоди для виконання  головного завдання  – наповнення бюджетів усіх рівнів. Шановні колеги! В цей святковий день хочу  побажати усім бути здоровими та сильними духом, щоб добробут та злагода були у Ваших родинах, а мир у нашій країні. Нехай радістю, добром та щастям буде сповнений кожен день Вашого життя, а праця приносить лише задоволення. Ніколи не забувайте про своє високе призначення - вірно і чесно служити  державі, своєму народові.  Щастя і добра Вам, колеги!

З повагою

В.о. начальника ГУ Міндоходів

у Харківській області С.Л. Пажина

Задекларували, а тепер заплатіть не пізніше 30 липня 2014 року

Фізичні особи (громадяни), які надали до 1 травня 2014 року до територіальних органів Міндоходів  податкові декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік та зафіксували до сплати податок на доходи фізичних осіб, зобов’язані сплатити даний податок не пізніше 30 липня 2014 року – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Про ліцензію

Відповідно до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», до слабоалкогольних належать напої з вмістом етилового спирту від 1,2 % до 8,5 % об’ємних одиниць та екстрактивних речовин не більше як 14,0 г. на 100 см³, які виготовлені на основі водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервантів, насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю. Отже, підприємець, який продає такі напої як «Джин-тонік», «Ром-кола», «Бренді-кола», «Лонгер» та інші, обов’язково повинен мати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями – про це зауважив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Щодо розміщення на власній присадибній ділянці об’єкта торгівлі (малої архітектурної форми або іншої будівлі, необхідної для здійснення торгівлі)

Статтею 38 Земельного кодексу встановлено, що до земель житлової та громадської забудови належать ділянки в межах населених пунктів, які використовують для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об’єктів загального користування. Тому, при розміщенні на власній присадибній ділянці об’єкта торгівлі (малої архітектурної форми або іншої будівлі, необхідної для здійснення торгівлі), її цільове призначення змінюється, оскільки належить до іншої категорії земель. Відповідно до п.274.1 ст.274 Податкового кодексу ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1% від цієї оцінки. Якщо ж нормативна грошова оцінка не проведена, то ставки податку за земельні ділянки встановлюються від чисельності населення в населеному пункті. Згідно п.276.1 ст.276 Податкового кодексу, податок на земельні ділянки, зайняті житловим фондом, автостоянками, гаражно-будівельними, дачно-будівельними та садівницькими товариствами, садовими та дачними будинками фізичних осіб, справляється у розмірі 3% від суми земельного податку. Тому якщо ви розмістите магазин на вказаній ділянці, то платитимете податок за двома ставками. За площу під будівлею (магазином) з урахуванням при будинкової території ставка податку становитиме 1%, а за площу, зайняту житловим фондом – 1% × 3%. Таким чином, за площу під будівлею (магазином) з урахуванням при будинкової території ставка податку становитиме 1%, а за площу, зайняту житловим фондом – 1% × 3%.

Ні – «тіньовій» зарплаті

Складовою частиною розвитку суспільства є повнота наповнення та стабільність формування місцевих бюджетів, оскільки від нього у великій мірі залежить добробут та економічна активність населення. Заробітну плату «у конвертах» без перебільшення можна назвати однією з найбільших на сьогодні перепон в економічному та соціальному розвитку держави. До того ж, вона позбавляє людину соціальної захищеності. Той, хто отримує «тіньову» зарплату, позбавлений оплати тимчасової непрацездатності, включаючи догляд за хворою дитиною, допомоги по вагітності та пологах; виплати допомоги по безробіттю у випадку втрати роботи, одержання пристойної пенсії в старості, по інвалідності, та інших випадках, передбачених законодавством. Крім того, нелегальна робота – це відсутність захисту від незаконного звільнення, гарантій на безпечні і здорові умови праці, гарантованого права на відпочинок. Тому, громадянам завжди варто пам’ятати: необхідно укласти письмовий трудовий договір. Саме цей документ гарантує трудовий стаж та соціальні гарантії працівнику, захищає кожну із сторін договору, поєднує права з обов’язками. Щоб змусити свого роботодавця платити гідну офіційну заробітну плату, необхідно зайняти чітку позицію і наполягати на виплаті заробітної плати з дотриманням вимог чинного законодавства – про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій

За шість місяців 2014 року до ЦОП Західної ОДПІ м. Харкова звернулись понад 77 тис. платників

В Західній ОДПІ м. Харкова працює Центр обслуговування платників, в якому в 17 вікнах здійснюється приймання вхідної кореспонденції, податкової звітності, видача довідок та дозвільних документів, реєстрація та взяття на облік платників податків, надання інформаційних, консультативних послуг, тощо. Протягом січня-червня 2014 року до ЦОП Західної ОДПІ м. Харкова звернулося 77183 платника – про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій. Найбільш затребуваними послугами були: прийом та реєстрація вхідної кореспонденції, отримання картки платника податків – фізичної особи (ідентифікаційного коду), отримання довідок про доходи, консультацій тощо.

Звіт про надходження до Західної ОДПІ м. Харкова звернень громадян

За січень – червень  2014 року до Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області надійшло 18 письмових звернень громадян, з них: 18 заяв (100%).

У письмових зверненнях порушувались наступні питання:

  • інформація про ухилення від сплати податків – 11 звернень
  • контрольно – перевірочна робота – 4 звернення
  • оподаткування доходів підприємницької діяльності – 1 звернення
  • земельний податок – 1 звернення
  • про зняття з обліку як платника ЄСВ – 1 звернення

Найбільша кількість звернень (11 звернень) від громадян надійшло стосовно інформації про ухилення від сплати податків.

Протягом січня – червня 2014 року повторних, неодноразових, колективних звернень та скарг до Західної ОДПІ м. Харкова не надходило. Відповіді на звернення надані своєчасно (ст. 20 Закону України „Про звернення громадян”) – про це зазначив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Дмитро Сагун.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області