Нюанси у користуванні податковими знижками

За продаж підліткам алкоголю та тютюну анульовано 88 ліцензій

Протягом січня-березня 2014 року за продаж неповнолітнім алкогольних напоїв та тютюнових виробів по Україні було анульовано 88 ліцензій, які давали право роздрібної торгівлі цими товарами. Окрім втрачених ліцензій порушникам також доведеться сплатити майже 600 тис. грн. штрафних санкцій. Порівняно з відповідним періодом минулого року фахівці Міндоходів фіксують зниження таких порушень більш ніж вдвічі, що свідчить про зростання сумлінності роздрібних торговців.«Легальні виробники тютюнових виробів завжди виступають за невідворотність покарання за продаж сигарет неповнолітнім. Необхідно також посилити контроль за продажем сигарет у невизначених для цього місцях, оскільки неповнолітні мають неконтрольований доступ до тютюнових виробів, у тому числі до контрабандних та контрафактних», - зазначив заступник генерального директора Асоціації «Укртютюн» Григорій Синиця. Нагадаємо, що відповідно до чинного законодавства, продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім карається анулюванням ліцензій та штрафними санкціями. Розмір штрафу, який застосовується до суб’єкта господарювання, складає 6800 гривень. Крім того, втратити ліцензію можна також за продаж алкоголю та тютюну у невизначених для цього місцях, несплату чергового платежу за ліцензію протягом 30 днів від моменту її призупинення, а також за заявою суб’єкта господарювання.

Результати проведення інтернет-конференції

Свідомі громадяни добре знають, що початок кожного року  пора, коли необхідно декларувати свої доходи. Не зважаючи на те, що декларування доходів здійснюється громадянами не вперше, практичні питання виникають чи не у кожного декларанта. Саме тому робота податківців завжди спрямована на дієвий зворотний зв'язок. Втішно, що забезпечення спілкування громадян з посадовими особами податкової інспекції – це один із чинників, що формують між ними довіру та партнерство, сприяють підвищенню рівня податкової свідомості та збільшенню надходжень в бюджет. Все частіше і частіше податківці для спілкування з платниками податків використовують можливості Інтернет. Нещодавно було проведено інтернет-конференцію з заступником начальника  Західної ОДПІ м.Харкова Віталієм Прокопенко на тему: «"Деклараційна кампанія-2014"».Під час інтернет-конференції надійшло чимало питань стосовно декларування доходів громадян. Також платників податків цікавили питання щодо нарахування податкової знижки, граничних строків сплати податку на доходи фізичних осіб тощо.На ці та  ще багато інших питань Інтернет-користувачам були надані  змістовні та вичерпні відповіді. Пропонуємо до уваги найбіш актуальні відповіді на запитання, які  надійшли від платників податків під час інтернет-конференції:

Питання 1. По якій формі потрібно подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2013 рік?

Відповідь. За формою, встановленою наказом Міністерства доходів і зборів від 11.12.2013 р. №793, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 р. за №2179/24711.

Питання 2. Чи обов’язкове подання декларації про доходи для всіх громадян?

Відповідь. Ні, всі громадяни не зобов’язані обов’язково подавати декларацію про майновий стан і доходи за підсумками 2013 року, лише у випадках, передбачених Податковим кодексом України. Порядок заповнення декларації затверджено наказом Міндоходів №793 від 11.12.2013.Крім того, сервіс «Декларування – онлайн», розміщений на порталі Міндоходів (minrd.gov.ua), надає змогу заповнити  декларацію про майновий стан та доходи в електронному вигляді.

Питання 3. Пояснить будь ласка, що таке податкова знижка?

Відповідь. Податкова знижка – це повернення частини коштів, сплачених платником на користь, наприклад, вітчизняних учбових закладів для компенсації вартості здобування середньої професійної або вищої освіти. Причому це може бути не тільки безпосередньо сам платник податку на доходи фізичних осіб, але і член його сім'ї першого ступеня спорідненості, який не отримує заробітної плати. Податкова знижка включає фактичні витрати, які  проведені платником протягом звітного року і, дуже важливо - ці витрати повинні бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами. Це, як правило, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, копії договорів, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (одержувача). У вказаних документах обов'язково повинні бути відбита вартість таких товарів (робіт, послуг) та термін їх продажу (виконання, надання

Питання. 4. Чи маю право я, як мати дитини, скористатися податковою знижкою за навчання дитини, якщо договір укладений між навчальним закладом та дитиною та квитанції на оплату оформлені на ім’я дитини, яка не має самостійних джерел доходу?

Відповідь. Податкова знижка на навчання надається одному з членів сім’ї першого ступеня споріднення (в даному випадку – батьку) за умови відсутності у дитини отриманих доходів у вигляді заробітної плати та при умові, що вік дитини не досягнув 23 років.

Питання 5. Чи потрібно подавати декларацію про майновий стан і доходи спадкоємцям - резидентам, які сплатили ПДФО до нотаріального оформлення об’єктів спадщини (подарунку)? 

Відповідь. Фізичні особи – платники податку, які одержали дохід лише у вигляді об’єктів спадщини (подарунку) та сплатили податок на доходи з фізичних осіб до їх нотаріального оформлення, не зобов’язані включати вартість (суму) такої спадщини (подарунку) до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи.

Документи для підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки

«Згідно з пп. 166.2.1 п. 166.2 ст. 166 Податкового кодексу до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). При цьому в зазначених документах обов'язково має бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання)», - нагадує заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Клімова.

Випадки, коли річна податкова декларація про майновий стан і доходи не подається

Податковим кодексом України визначено випадки, в яких платники податку на доходи фізичних осіб звільняються від обов’язку подання річної податкової декларації про майновий стан і доходи, отримані протягом звітного податкового року. Зокрема, незалежно від виду та суми отриманих доходів декларація не подається, якщо станом на кінець звітного податкового року платники податку: є неповнолітніми або недієздатними особами і при цьому перебувають на повному утриманні інших осіб (у тому числі батьків) та/або держави. Водночас, обов’язок щодо заповнення та подання декларації в цьому випадку покладається на опікуна або піклувальника (п.179.6 ст. 179 ПКУ); перебувають у розшуку; перебувають на строковій військовій службі.

Громадяни можуть отримати довідку про свої доходи в органах Міндоходів

„З метою заповнення декларації про майновий стан і доходи фізична особа може звернутися до контролюючого органу за своїм місцем проживання, місцем отримання доходів або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування для отримання відомостей про суми одержаних доходів. Для отримання відомостей про себе з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків фізична особа звертається особисто або через уповноважену особу. Для цього необхідно подати документ, що посвідчує особу та заяву встановленого зразка”, - повідомляє в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Надали благодійну допомогу - скористайтесь податковою знижкою

Платник податку на доходи фізичних осіб має право включити до податкової знижки суму коштів або вартість майна, переданих ним у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям у розмірі, що не перевищує 4 відсотки суми його загального річного оподатковуваного доходу. При цьому такі неприбуткові організації повинні бути зареєстровані в Україні і внесені до Реєстру неприбуткових організацій та установ на дату передачі таких коштів та майна.

Інтерни можуть скористатися податковою знижкою

Студенти-інтерни, мають право на отримання податкової знижки за звітний рік, якщо вони сплатили торік кошти на користь вищого медичного закладу освіти для компенсації вартості навчання в інтернатурі. Задля цього їм необхідно завітати до територіального органу Міндоходів і заповнити декларацію з відображенням спрямованих на оплату навчання в інтернатурі витрат у розрахунку податкової знижки за звітний рік.

При наданні нерухомості в оренду платником податку на доходи фізичних осіб є орендодавець

«Дохід від надання майна в лізинг, оренду або суборенду (строкове володіння та/або користування) включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. У разі, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб’єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату податку до бюджету, є платник податку – орендодавець. При цьому податкову декларацію такий платник повинен подати до 01.05.2014 року», - нагадує заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Клімова.

Останній день подання декларації про доходи – 30 квітня

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що граничний термін подання річної декларації про майновий стан і доходи – 30 квітня 2014 року. Отож, поспішіть задекларувати свої доходи!

Продаєте нерухомість, яка у власності понад 3 роки – не подавайте декларацію

Згідно з положеннями Податкового кодексу дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку, а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується податком на доходи фізичних осіб.

Якщо ж протягом року було здійснено продаж більш як одного з таких об’єктів нерухомості, або продаж об’єкта нерухомості, не зазначеного в п. 172.1 ст. 172 Податкового кодексу, отриманого у спадщину, одержаний дохід буде оподатковуватися за ставкою 5% – для фізичних осіб-резидентів та за ставками 15% (17%) – для фізичних осіб-нерезидентів.

Легалізація заробітної плати – актуальна тема сьогодення.

У нинішніх умовах проблемною залишається легалізація зайнятості населення та заробітної плати, реалізація гарантій оплати праці та організація заходів по недопущенню виникнення заборгованості з виплати заробітної плати. Підприємства, установи, організації та громадяни-суб’єкти підприємницької діяльності при виплаті заробітної плати повинні дотримуватись вимог чинного законодавства, нести відповідальність за навмисне порушення  норм законодавства щодо виплати заробітної плати. В умовах дефіциту вільних вакансій працівники, з метою працевлаштування, досить часто погоджуються на будь-які запропоновані роботодавцем умови. У такому випадку працівники, працевлаштовані нелегально, у виникненні будь-яких проблем стають повністю безправними перед роботодавцем, тому що по відношенню до працівника не діють передбачені трудовим законодавством державні гарантії. Найбільш поширеними порушеннями вимог трудового законодавства, що допускаються роботодавцями, є ненормований робочий день, відсутність вихідних днів, працівникам не оплачують «лікарняний» та відпустки, роботу в надурочний час, у святкові та неробочі дні, залежність розміру заробітної плати виключно від роботодавця, відсутність записів у трудовій книжці та несплата внесків до Пенсійного фонду. Працівники не захищені від незаконного звільнення, не мають гарантованого права на безпечні умови праці. Погоджуючись на такі умови, наймані працівники не завжди розуміють, що позбавляють себе конституційного захисту сьогодні та можливості отримання гідної пенсії у майбутньому.

"Пульс" доступний клієнтам податкової служби та митниці

Ефективний сервіс Міндоходів за гарячою лінією  (044) 284-00-07 забезпечує відкритість і прозорість діяльності органів Міндоходів, попереджує  труднощі в спілкуванні;  некоректне ставлення;  перевищення повноважень;  неякісне обслуговування  та працює за принципом CALL-BACK - зворотній зв’язок. 

Про новації оподаткування податком на нерухоме майно

З1 квітня 2014 року база оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, визначається виходячи із загальної площі об`єкту нерухомості, а не його житлової площі. Для фізичних осіб база оподаткування зменшується на: 120 кв. м для квартири/квартир; 250 кв. м для житлових будинків; 370 кв. м, якщо у власності знаходяться квартири та житлові будинки. Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік). Пільга не надаватиметься, якщо об’єкти нерухомості використовуються власниками з метою отримання доходів: у орендних, лізингових операціях або в підприємницькій діяльності. Ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування. З 1 січня 2014 року розмір мінімальної зарплати встановлено на рівні 1218 грн.

Отриманий дохід від репетиторських послуг підлягає декларуванню

Якщо вчитель-репетитор у 2013 році не був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності, та надавав репетиторські послуги фізичним особам, то він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також нарахувати і сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 15% та/або 17% в залежності від розміру бази оподаткування в календарному місяці.

За І квартал 2014 року послугами представництв Акредитованого центру сертифікації ключів Харківського регіону скористались більше 17,5 тисяч платників податків

Як розповідають фахівці центру, кількість клієнтів у порівнянні з минулим роком зросла на 9,1 тисяч осіб.

У відділі реєстрації користувачів при ГУ Міндоходів Акредитованого Центру зазначають, що подання звітності дистанційно, через Інтернет, має багато переваг. А саме:

  • економія робочого часу суб’єктів господарювання, а також їхніх коштів на придбання бланків звітних документів;
  • відсутність дублювання на паперових носіях та зберігання паперових копій звітності, надісланої до органів Міндоходів України електронною поштою через мережу Інтернет із застосуванням посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису;
  • уникнення витрачання часу у чергах до інспектора або вікна приймання звітності при поданні звітності, оскільки достатньо її лише сформувати в електронному вигляді за допомогою спеціальних програм та передати через мережу Інтернет на електронну скриньку органу Міндоходів України;
  • гарантія автоматичної перевірки підготовлених документів на наявність арифметичних помилок та описок;
  • суттєве скорочення термінів проведення перевірки щодо правомірності заявлених до відшкодування сум ПДВ та забезпечення своєчасного їх відшкодування платнику податку;
  • конфіденційність інформації;
  • оперативність обробки інформації в органах Міндоходів України. 

Фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області нагадують, що для подання звітності в електронному вигляді суб’єкт господарювання має отримати посилені сертифікати відкритих ключів посадових осіб, підписи яких є обов’язковими для подання звітності у паперовій формі. Посилені сертифікати електронних ключів оформлюються цілком безкоштовно і дають можливість подавати до органів Міндоходів звітність в електронному вигляді зі свого робочого місця, офісу чи дому.

Більш докладно з порядком отримання сертифікату посиленого електронного ключа можна ознайомитись на веб-сайті Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міністерства доходів і зборів України.

Зміни до «антикризового» Закону

Верховна Рада України 10 квітня 2014 року  прийняла Закон «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства», який набрав чинності з 19.04.2014 року.

Законодавчим актом з метою удосконалення адміністрування податків, усунення подвійного трактування окремих норм податкового законодавства передбачені, зокрема,  наступні зміни:

збільшено ставку акцизного податку на транспортні засоби за кодом 8703 33 19 00 згідно із УКТЗЕД з 1,09 євро до 2,18 євро за 1 куб. см об'єму циліндрів двигуна, яка з технічних причин не була включена до Закону "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні";

здійснено редакційну правку з метою усунення подвійного трактування норми стосовно оподаткування ПДВ операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення за ставкою 7% (внесено уточнення, що за ставкою 7 % також оподатковуються операції з ввезення та поставки  на митну територію України лікарських засобів та виробів медичного призначення);

запроваджено обов'язкове оприлюднення списку платників ПДВ, які отримують відшкодування з Державного бюджету України;

призупинено до 1 липня 2014 року норми Податкового кодексу України щодо справляння податку на доходи фізичних осіб з отриманих процентів за ставкою 5%. Установлено, що норми щодо оподаткування цим податком дивідендів набирають чинності з 01.01.2015 р.;

уточнено порядок перерахунку іноземної валюти у валюту України при здійсненні митних формальностей та нарахуванні митних платежів. Для цілей визначення податкових зобов`язань зі сплати митних платежів застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Нацбанком України, що діє на 0.00 год дня подання митної декларації, а у разі якщо митна декларація не подається – дня визначення податкових зобов`язань.

Звертаємо увагу, новий Закон є своєрідним «доповненням» до Закону України від 27.03.2014 р. № 1166-УІІ ”Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні”. Вказані зміни наберуть чинності з дня офіційного опублікування Закону.

Близько 5,3 млн. гривень сплатили харківські суб’єкти господарювання за користування водними ресурсами

За перший квартал 2014 року, платники збору за спеціальне використання води спрямували до зведеного бюджету 5,3 млн. грн., у тому числі до обласного бюджету надійшло 2,65 млн. гривень.

Наразі визначальними платниками збору за спеціальне використання водних ресурсів залишається ПАТ «Сан Інбев Україна», Зміївська теплова електрична станція ПАТ «Центренерго» та ТОВ «Завод Березівські мінеральні води», які забезпечують до 44% загальних надходжень збору в Харьківській області.

Нагадаємо, що відповідно до норм Податкового кодексу, плата за воду в Україні стягується за використання поверхневих та підземних вод, за користування водами для потреб енергетики та водного транспорту.

На Харківщині офіційно працевлаштовані вже понад 700 громадян

В ГУ Міндоходів у Харківській області зазначають, що питання легалізації заробітної плати набуває особливої актуальності, адже від цього залежить як рівень соціального захисту людини, так і розвиток міста та області. Виплата заробітної плати  «у конвертах»  для держави – це недоотримання податків, а для працівника - низький рівень соціального пакету та пенсії в подальшому. Сьогодні вкрай важливо, щоб кожний працівник, який погоджується отримувати заробітну плату таким чином, розумів наслідки свого вчинку.

Тому одним із важливих напрямів діяльності територіальних органів Міндоходів у Харківській області є робота по легалізації робочих місць та  виявленню фактів отримання заробітної плати «в конвертах». Для цього фахівцями вживаються  як контрольно - перевірочні, так і не фіскальні заходи (зустрічі з працедавцями, які не виконують мінімальні гарантії по оплаті праці, засідання робочих груп тощо).

Так в результаті контрольно-перевірочної роботи з початку поточного року виявлено 709 громадян, що не були оформлені згідно вимог законодавства працедавцями  та отримували нелегальну заробітну плату (у  першому кварталі 2013 року – 116 громадян). В тому числі протягом березня 2014 року встановлено 260 фактів виплати громадянам заробітної плати  «в конвертах».

За підсумками вжитих заходів у 2014 році додатково до бюджету надійшло платежів на суму понад 189 тис. грн.

До органів Міндоходів Харківщини за перший квартал 2014 року надійшло 378 звернень від громадян

Майже 60% від загальної кількості письмових запитів було адресовано Головному управлінню. Про це розповіли в управлінні обслуговування платників податків ГУ Міндоходів у Харківській області. Переважно, кажуть фахівці, громадяни цікавилися питаннями податкової політики (88,4%). Так, частина листів - 151 звернення - стосувалась контрольно-перевірочної роботи, 79 звернень - ухилення від сплати податків, 39 звернень – порядку отримання реєстраційних номерів облікових карток платників податків. За словами посадовців, усі звернення, що надійшли до органів Міндоходів, були ретельно розглянуті. Кожен громадянин, який письмово звернувся до відомства, отримав відповідь без порушення термінів. Водночас у регіональному управлінні Міндоходів розповідають, що окрім письмового спілкування існує практика проведення особистих прийомів громадян посадовими особами. Так, з початку року було проведено 81 такий прийом.

Під час таких зустрічей керівництва відомства з громадянами, зокрема, обговорювалися порядок нарахування та сплати податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, плати за землю та ЄСВ. Також, спілкуючись з посадовцями, відвідувачі торкалися питань податкової звітності та оподатковування доходів від підприємницької діяльності. Нагадаємо, що Графіки особистих прийомів громадян посадовими особами територіальних органів Міндоходів оприлюднено на суб-сайті відомства. Там же розміщено телефони, за якими можна здійснити запис на прийом.

Оподаткування сум допомоги на лікування та медичне обслуговування платника за рахунок благодійної організації

До розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються кошти або вартість майна (послуг), що надаються як допомога на лікування та медичне обслуговування платника за рахунок коштів благодійної організації за наявності відповідних підтвердних документів. Зокрема, такими підтвердними документами можуть бути: документи, що підтверджують потребу фізичної особи – платника податку в лікуванні та медичному обслуговуванні (наявність та характеристики хвороби, травми, отруєння, патологічного стану платника податку);документи про надання послуг на лікування або медичне обслуговування, що ідентифікують постачальника послуг та платника податку, якому вони надаються;  обсяги та вартість таких послуг: договори, платіжні та розрахункові документи, акти надання послуг, інші необхідні документи в залежності від необхідного лікування або медичного обслуговування, хвороби та її стану. Відповідно дані кошти не підлягають оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб. Більш детально зазначене питання висвітлено в Узагальнюючій податковій консультації  щодо окремих питань оподаткування податком на доходи фізичних осіб сум допомоги на лікування та медичне обслуговування платника податку за кордоном за рахунок благодійної організації, затвердженій наказом Міндоходів України від 10.04.2014 №235.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області