Особливості деклараційної кампанії на Харківщині та інша корисна інформація

З початку року Центрами обслуговування платників Слобожанщини надано близько 28 тисяч адміністративних послуг

Майже 48% з них, кажуть фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області, це послуги з видачі картки платника податків та внесення до паспорту громадянина України даних про реєстраційний номер адміністративної картки з державного реєстру фізичних осіб-платників податків (13 462 послуг).

Окрім цього, платники активно користуються такими адміністративними послугами, як: видача довідок про відсутність заборгованостей із сплати податків та зборів – 1 049; реєстрація книги обліку доходів і витрат платникам єдиного податку – 2 275 та реєстрація книг обліку розрахункових операцій – 1 780.

Наразі в регіоні обслуговування платників здійснює 33 центра, в яких надається повний комплекс адміністративних послуг.

Окрім цього, у Центрах обслуговування платників можна отримати і адміністративні послуги з питань державної митної справи.

Юристи ГУ Міндоходів у Харківській області «відстояли» у суді 269,8 млн. грн.

За результатами розгляду судових справ, юристи ГУ Міндоходів у Харківській області за 2 місяці поточного року на користь держави виграли 484 справ на суму 269,8 млн. грн.

Так, наприклад, Харківським апеляційним адміністративним судом було підтримано позицію одної з інспекцій м. Харкова та повністю підтверджені донарахування підприємству «Д» у розмірі 149 тис. грн.

Суд дійшов висновку щодо обгрунтованості винесених ДПІ податкових повідомлень-рішень, оскільки підприємством було порушено діюче законодавство при формуванні показників податкової декларації з ПДВ. В результаті чого встановлено завищення податкового кредиту та заниження ПДВ.

Рішення суду набрало законної сили.

Також, адміністративний суд апеляційної інстанції підтримав позицію ще однієї інспекції області, відмовивши у задоволенні позову про скасування податкових повідомлень-рішень на загальну суму 62,2 тис. грн. підприємству «К». Судом було встановлено, що позивачем дійсно був порушений порядок формування податкового кредиту по ПДВ, а надані ним документи для висновку про реальність вчинення господарських відносин не відповідали вимогам закону.

На Харківщині активно проходить деклараційна кампанія

Про це повідомили  в управлінні  доходів і зборів з фізичних осіб Головного управління Міндоходів у Харківській області. Так з початку року про свої минулорічні доходи вже повідомили 4,2 тис. громадян області. Загальна сума задекларованих доходів склала  396,2 млн. грн.

Серед найактивніших декларантів: ті, хто протягом минулого року отримував спадщину – 875 декларацій на загальну суму більше 119,6 млн. грн. та  надавав нерухомість у найм (піднайм) – 265 декларацій на загальну суму близько 5,5 млн. грн.

Також фахівці нагадали,  що громадяни які  сплачували  кошти протягом 2013 року за навчання, робили внески у недержавні пенсійні фонди, страхували себе або членів сім’ї, перераховували кошти у вигляді пожертвувань або благодійних внесків, всиновлювали дітей, погашали  іпотечний житловий кредит,  переобладнували  транспортні засоби на  використання у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива,  витрачали на оплату допоміжних репродуктивних технологій,  мають право подати декларацію на податкову знижку та отримати повернення частини сплаченого протягом минулого року до бюджету податку на доходи фізичних осіб.

На сьогодні вже подано 744 декларації для отримання податкової знижки. Загальна сума, що підлягає поверненню із бюджету цим громадянам  складає 0,8 млн. гривень. До речі, скористатися правом для отримання податкової знижки можна упродовж всього року.

Процедуру реєстрації платників ПДВ спрощено

З 25 лютого 2014 року діє нове Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затверджене наказом Міністерства доходів і зборів України від16.01.2014 р. №26 (далі - Положення).

У новому Положенні збережені основні процедури та строки реєстрації, перереєстрації та анулювання реєстрації платників ПДВ, що діяли до 1 січня 2014 року.

Звертаємо увагу на те, що наказом:

  • скасовано обов’язок суб’єкта господарювання надавати до контролюючого органу разом із заявою про реєстрацію сільськогосподарського підприємства як суб’єкта спеціального режиму оподаткування (ф. № 1-РС) витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців;
  • спрощено процедуру скасування рішення контролюючого органу про анулювання реєстрації платника ПДВ, а саме, контролюючий орган вноситиме до реєстру платників ПДВ відповідний запис про реєстрацію платника ПДВ без подання останнім реєстраційної заяви з позначкою «Перереєстрація»;
  • затверджено форми нових документів (запитів на отримання інформації з реєстру платників ПДВ, витягу та довідки з цього реєстру, журналу анулювання реєстрації платників податку на додану вартість).

Удосконалено порядок видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок

Відтепер така довідка (форма № 3 ДФ) надається на підставі відомостей з Державного земельного кадастру (за наявності) сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку (раніш її можна було отримати також за містом розташування земельної ділянки) протягом п’яти робочих днів (раніш – у 10-ти денний строк з дня звернення).

Крім того, у новій формі довідці передбачено окреме відображення гектарів земельних часток (паїв), виділених в натурі (на місцевості) та з них земельних часток (паїв), виділених в натурі (на місцевості), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються).

Слід зазначити, що Порядком видачі довідки про наявність у фізичної особи земельних ділянок та її форми, затвердженим наказом Міндоходів від 17.01.14 № 32 визначено, що при продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту саме копію довідки про наявність у нього земельних ділянок.

Довідка видається строком на п'ять років. При цьому оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом позовної давності з дати закінчення дії такої довідки.

14 березня 2014 року - граничний строк сплати авансових платежів з ПДФО

Фізичні особи–підприємці, які працюють на загальній системі оподаткування, авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховують самостійно. Розмір таких платежів повинен становити не менш як 100 відсотків річної суми податку з оподатковуваного доходу за минулий рік (у співставних умовах). Авансові платежі сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу у терміни до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня і до 15 листопада (пп.177.5.1 п.177.5 ст. 177 Податкового кодексу України).

Таким чином, 14 березня 2014 року є граничним днем сплати підприємцями авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб.

Водночас, у разі зменшення суми отриманого доходу за попередній квартал поточного року більш ніж на 20 відсотків у порівнянні з розрахунковою сумою доходу на такий квартал, платник податку має право зменшити суму авансового платежу, що підлягає сплаті у наступний строк, встановлений пп.177.5.1 ПКУ.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою-підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування, визначено ст.177 ПКУ.

Податкова накладна за новою формою

З 1 березня 2014 року платникам ПДВ податкову накладну потрібно заповнювати за новою формою. До податкової накладної внесено такі зміни: у верхній лівій частині податкової накладної слід зазначати форму виписки накладної (паперова або електронна); до реквізиту «Порядковий номер» додана ще одна комірка, в якій буде відображатися код виду діяльності, що передбачає спеціальний режим оподаткування (2 – сільськогосподарські спецрежимники, 3 - сільськогосподарські підприємства, які відповідають критерію спецрежимників, але не обрали його, 4 – переробні підприємства). Якщо платник податку перебуває на загальному режимі оподаткування, то код діяльності не заповнюється; усі графи податкової накладної, що мають вартісні показники, заповнюються в гривнях з копійками. В податковій накладній вилучені всі посилання на свідоцтво про реєстрацію платником ПДВ, оскільки з 1 січня 2014 року такі свідоцтва не видаються.

Податкова пільга для будівництва

Згідно з Податковим кодексом України від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання будівельно-монтажних робіт із будівництва доступного житла та житла, що будується за державні кошти. Застосовувати цю податкову пільгу мають право лише ті суб’єкти господарювання — платники ПДВ, які є забудовниками та визначені виконавцями регіональної цільової програми будівництва (придбання) доступного житла у відповідному регіоні (вказані у паспорті такої програми) й безпосередньо здійснюють будівельно-монтажні роботи. При цьому земельні ділянки, на яких здійснюється таке будівництво, мають бути включені до відповідного переліку, а саме: будівництво має відповідати вимогам щодо фінансування, технічним та іншим умовам, визначеним як Законом України № 800-VI «Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва», так і відповідними нормативно-правовими актами, розробленими на виконання цього Закону. Інші суб’єкти господарювання — платники ПДВ, які виконують роботи для забезпечення будівництва доступного житла за договорами субпідряду з виконавцями регіональної цільової програми будівництва (придбання) доступного житла, не можуть використовувати зазначену вище пільгу. Такі суб’єкти повинні надавати послуги виконавцям із нарахуванням ПДВ за повною ставкою за загальновстановленими правилами.

Кампанія декларування доходів громадян, отриманих у 2013 році, триває

Триває кампанія декларування доходів громадян. Громадяни повинні подати податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані у 2013 році, до 1 травня 2014 року. Декларація подається до податкової інспекції за місцем реєстрації. При цьому обов’язок з подання річної декларації про майновий стан і доходи виникає згідно з нормами Податкового кодексу України (ПКУ) у разі отримання окремих доходів, з яких при їх нарахуванні чи виплаті протягом 2013 року податок не утримувався; доходів від фізичних осіб, які не мають статусу податкових агентів (наприклад, дохід від надання нерухомості в оренду фізичній особі, яка не є суб’єктом підприємницької діяльності) та отримання іноземних доходів. Платнику податку не потрібно подавати декларацію, якщо він отримував доходи виключно від податкових агентів, від операцій продажу (обміну) майна, дарування при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок на доходи фізичних осіб. Крім того, подати декларацію можуть фізичні особи, які мають право на податкову знижку. Зокрема, це громадяни, котрі сплачували протягом минулого року за навчання закладам освіти, страхували себе або членів своєї сім’ї, сплачували внески у недержавні пенсійні фонди, перераховували кошти у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям, усиновлювали дітей, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом, понесли витрати у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням біопалива. Громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2013 року, податкову декларацію можуть подати впродовж всього року. Умови, порядок надання податкової знижки, перелік витрат, дозволених для включення до складу податкової знижки та обмеження щодо права на її нарахування визначені у ст. 166 ПКУ- про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Розпочав роботу електронний сервіс “Реєстр страхувальників”

На веб-порталі Міндоходів запрацював новий сервіс „Реєстр страхувальників”. Відтепер платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва.

Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім`я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта.

Інформація з реєстру страхувальників оновлюватиметься щодекадно до 1, 11, 21 числа кожного місяця.

Скористатись сервісом можна на офіційному веб-порталі Міндоходів за посиланням http://minrd.gov.ua/esv.

Податкова знижка за переобладнання транспортного засобу

Платник податку на доходи фізичних осіб має право включити до податкової знижки витрати сплачені таким платником податку у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу для роботи з використанням у вигляді палива моторного сумішевого біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива.
До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами. Платник повинен забезпечити проведення оцінювання відповідності переобладнаного транспортного засобу.

Про декларування адвокатів та приватних нотаріусів

При обчисленні оподаткованого доходу (сукупного чистого доходу) приватні нотаріуси, починаючи з доходу за 2013 рік, можуть віднести до витрат комунальні платежі та членські внески  на забезпечення нотаріального самоврядування. Зменшити суму доходу за рахунок включення до витрат комунальних платежів можна у випадку, коли витрати на електро -, газо -, тепло-, водопостачання пов’язані з утриманням робочого місця приватного нотаріуса і лише за умови, що мова йде про нежитлове приміщення, яке перебуває у власності приватного нотаріуса. Сплачені нотаріусом щомісячні членські внески на забезпечення нотаріального самоврядування відповідно до ст.16 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.93 р. № 3425 теж можна вказувати у розділі декларації про витрати. В той же час, фізичні особи, які здійснювали незалежну професійну адвокатську діяльність та надавали у звітному податковому році безоплатну вторинну правову допомогу, і при цьому отримували з бюджету оплату за надання цих послуг та відшкодування витрат, повинні включити одержану суму з бюджету (зокрема, й суму відшкодованих витрат) до оподаткованого доходу. Лише за цих умов адвокат враховує документально підтверджені витрати, пов’язані з наданням безоплатної вторинної правової допомоги, зокрема:

  • витрати на проїзд транспортом загального користування (крім авіаційного) – підтвердженням стануть відповідні проїзні квитки або квитанції (чеки) про сплату вартості проїзду;
  • витрати на паливо – мастильні матеріали в разі використання власного транспортного засобу.

Нагадуємо, що особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) до 1 травня  поточного року за формою, затвердженою наказом Міндоходів від 11.12.13 р. № 793.

Процедура зняття з обліку платника ЄСВ

У випадку зняття з обліку в територіальних органах Міндоходів платник зобов’язаний подати звіт за останній звітний період до дати зняття з обліку та звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавались. Процедуру зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування в територіальних органах Міндоходів встановлено Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положенням про реєстр страхувальників, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №458, згідно з яким датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників. Якщо при припиненні страхувальника є правонаступник, звіт до органу доходів і зборів подається правонаступником, при цьому правонаступництво має бути підтверджено установчими документами - про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Про електронну перевірку

З 1 січня 2014 року набрала чинності норма Податкового кодексу України, якою запроваджено проведення електронних перевірок платників податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності та мають незначний ступінь ризику. Електронну перевірку ініціює сам платник податків, шляхом подачі відповідної заяви до відповідного територіального органу Міндоходів, в якому він перебуває на податковому обліку. Заяву необхідно подати за десять днів до визначеної дати початку проведення електронної перевірки. З 1 січня 2015 року електронна перевірка буде доступна для всіх представників малого та середнього бізнесу, що працюють на загальній системі оподаткування, а з 1 січня 2016 року – для всіх категорій платників податків. Електронні перевірки дадуть змогу підвищити якість обслуговування клієнтів Міністерства доходів і зборів, а також здійснювати таке обслуговування дистанційно, що у свою чергу мінімізує вплив людського фактору, підвищить якість проведення перевірки, зменшить термін її проведення - про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Ставка податку на доходи фізичних осіб до  доходу у виді подарунка, отриманого платником податку від фізичної особи — резидента, що не є членом сім’ї першого ступеня споріднення 

Фізичні особи — резиденти, які отримують подарунок від фізичної особи — резидента, який  не належить до членів сім’ї першого ступеня споріднення (кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку), сплачують податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості подарунка - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Якщо під час нотаріального оформлення подарунка громадянин сплатив податок, чи виникає обов’язок подавати декларацію?

Обов’язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним, якщо він отримував доходи від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими було сплачено податок. Отже, декларацію подавати не потрібно.

У 2014 році заробітна плата працездатної особи, яка претендує на соціальну пільгу, не повинна перевищувати 1710 гривень

Від офіційно встановленого розміру прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати працездатної особи залежить розмір податкової соціальної пільги у 2014 році. Так, Законом України від 16.01.14 року № 719-V1І "Про Державний бюджет України на 2014 рік" вказані показники встановлені на одному рівні та складають: з 1 січня 2014 року - 1218 грн., з 1 липня 2014 року – 1250 грн., з 1 жовтня 2014 року - 1301 грн. у погодинному розмірі з січня – 7,30 грн., з 1 липня – 7,49 грн., з 1 жовтня – 7,80 грн. Відтак, податкова соціальна пільга, як зазначено у Податковому Кодексі України, застосовується до доходу у вигляді заробітної плати, якщо її розмір не перевищує суми, яка дорівнює сумі місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного року, помноженої на 1,4 та округленої до найближчих 10 гривень. Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» прожитковий мінімум для працездатних осіб та розмір мінімальної заробітної плати з 1 січня 2014 року встановлено на рівні 1218 гривень. Отже, заробітна плата працездатної особи, яка претендує на соціальну пільгу має не перевищувати 1710 грн. (1218 грн. х 1,4). При цьому податкова соціальна пільга (ПСП) у 2014 році дорівнює: І категорія (100% ПСП) - 609 грн. (1218 х 50%); ІІ категорія (150% ПСП) - 913,50 грн.; ІІІ категорія (200% ПСП) - 1218 грн.

Відомості про платника єдиного податку

Відповідь: Відповідно до п. 299.7 ст. 299 Податкового кодексу України до реєстру платників єдиного податку вносяться такі відомості про платника єдиного податку: прізвище, ім’я, по батькові фізичної особи - підприємця, реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і мають відповідну відмітку у паспорті); податкова адреса суб’єкта господарювання; місце провадження господарської діяльності; обрані фізичною особою - підприємцем першої та другої груп види господарської діяльності; ставка єдиного податку та група платника податку;  дата (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; дата реєстрації; види господарської діяльності першої та другої груп; дата анулювання реєстрації.

Порядок оформлення декларації

Декларація складається з восьми розділів, що подаються на двох двосторонніх аркушах формату А4 та семи додатків до декларації, які подаються на одно - та двосторонніх аркушах формату А4 та містять розрахунки окремих видів доходів (витрат). Декларація та додатки до неї заповнюються таким чином, щоб забезпечити вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками синього або чорного кольору. Заповнення олівцем не дозволяється. У декларації та додатках до неї не повинно бути підчисток, помарок, виправлень,  дописок і закреслень. Показники у розділах ІІ – VIII декларації та додатках до неї проставляються у гривнях з копійками. Достовірність даних декларації та додатків до неї підтверджується власноручним підписом фізичної особи – платника податку або особи, уповноваженої на заповнення декларації.

Закордонні доходи потрібно задекларувати до 1 травня

Громадяни, які отримують іноземні доходи, в обов'язковому порядку повинні до 1 травня поточного року подати річну податкову декларацію до територіального органу Міндоходів за місцем реєстрації, а до 1 серпня 2014 року із суми задекларованих доходів сплатити податок на доходи фізичних осіб. Із зарплати легально працюючого за кордоном громадянина України сплачується податок за правилами країни отримання доходу. За підсумками року такий громадянин зобов'язаний подати річну податкову декларацію про одержані доходи і сплатити податок. У випадку, коли між Україною і країною отримання доходу підписано договір (Конвенцію) про уникнення подвійного оподаткування, і у фізособи є довідка про сплату податку за кордоном, то сума річного податкового зобов'язання зменшується на суму податку, сплаченого за кордоном. Про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області