Перебуваючи на спрощеній системі фізична особа підприємець може здійснювати зовнішньоекономічну діяльність

Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку може здійснювати зовнішньоекономічну діяльність як на території України, так і за її межами, за умови, що ним не здійснюються види діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування. Згідно зі ст. 1 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-XII «Про зовнішньоекономічну діяльність» із змінами та доповненнями, зовнішньоекономічна діяльність — діяльність суб’єктів господарської діяльності України та іноземних суб’єктів господарської діяльності, побудована на взаємовідносинах між ними, що має місце як на території України, так і за її межами. Фізичні особи, які мають постійне місце проживання на території України, мають зазначене право здійснювати зовнішньоекономічну діяльність, якщо вони зареєстровані як підприємці згідно з Законом України «Про підприємництво» (ст.5 Закону). Статтею 4 Закону передбачені види зовнішньоекономічної діяльності, до яких, зокрема, належать експорт та імпорт товарів, капіталів та робочої сили. Відповідно до п.291.3 ст.291 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями фізична особа — підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим гл.1 «Спрощена система оподаткування, обліку та звітності» ПКУ, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою. Пунктом 291.5 ст.291 ПКУ визначені види діяльності, здійснюючи які фізичні особи — підприємці не можуть бути платниками єдиного податку. Платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених ПКУ, у разі здійснення видів діяльності, які не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідності вимогам організаційно-правових форм господарювання — з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, у якому здійснювалися такі види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми (пп.5 пп.298.2.3 п.298.2 ст.298 ПКУ).

Також пропонуємо ознайомитися ще з деякою інформацією.

Працівники Харківської митниці Міндоходів вилучили більше 311 тисяч цигарок

Загалом, протягом 2014 року було виявлено 65 фактів порушень митних правил, де предметами правопорушення виступали тютюнові вироби без марок акцизного збору України. На митниці зазначають, що більшість незаконно ввезених сигарет вилучили під час спільних заходів з УБОЗ ГУМВСУ в Харківській області. Також неодноразово правопорушення викривалися в пунктах пропуску при ввезенні тютюнових виробів на митну територію України. Найбільш «улюбленими» для порушників виявилися залізничні пункти пропуску через кордон. Усього за результатами розгляду судами адміністративних справ митниці, на порушників накладено штрафів майже на 22 тис. грн., конфісковано тютюнових виробів на 96,4 тис. грн. Так, днями було вилучено 70 пачок цигарок російського виробництва в пункті пропуску «Козача Лопань». Чоловік віз «Приму» та «Балтийские», забувши їх задекларувати. Разом з цим, підрозділами митниці в поточному році було оформлено в режимі «імпорт» тютюну (цигарки з фільтром, тютюнова сировина, тютюнова жилка) вартістю 2,2 млрд.грн. До бюджету від таких операцій надійшло митних платежів майже 1 млрд.грн.

Працівники податкової міліції Харківщини прикрили нічний клуб через нелегальну торгівлю алкоголем

Як повідомив начальник оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Мережко, лікеро-горілчані вироби красувалися на поличках одного з невеликих нічних клубів міста та продавалися любителям караоке. Оперативники встановили, що 23-річний господар розважального закладу реалізовував лікеро-горілчану продукцію без відповідної дозвільної документації. Бізнесмен не мав ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольних напоїв. «За даним фактом співробітниками податкової міліції ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП, — зазначає Сергій Мережко, — з даного закладу вилучено лікеро-горілчану продукцію на загальну суму більше 3,3 тис. грн.». Окрім цього, оперативниками встановлено, що у клубі використовується праця найманих, офіційно не працевлаштованих працівників. За даним фактом на теперішній час діяльність клубу призупинено.

Щодо працевлаштування працівників територіальних органів ДФС, які знаходились у зоні проведення АТО

Працівники територіальних органів ДФС, які раніше були розміщені на тимчасово неконтрольованій території, з питань працевлаштування можуть звернутись до будь-якого обраного ними територіального органу ДФС на території, підконтрольній владі України. Для сприяння працевлаштування зазначених співробітників та надання їм можливої допомоги у вирішенні соціально-побутових проблем надано відповідне доручення керівникам усіх територіальних органів ДФС. Обов’язкові документи, які потрібно надати для працевлаштування, — заява та трудова книжна. Інші необхідні документи працівникам з тимчасово неконтрольованих територій допоможуть зібрати при працевлаштуванні фахівці підрозділів персоналу обраних територіальних органів ДФС. Нагадаємо, що відповідно до наказу ДФС України від 07.11.2014 №256 «Про переміщення та закінчення простою» територіальні органи ДФС, що знаходяться на тимчасово неконтрольованій території, переміщуються у населені пункти, на території яких органи державної влади здійснюють свої повноваження у повному обсязі. Всі працівники ГУ ДФС у Донецькій та Луганській областях, а також підпорядкованих територіальних органів, обов’язково будуть повідомлені про переміщення та попереджені про зміну умов праці.

Валентин Фесюнін зустрівся з керівниками провідних підприємств з іноземними інвестиціями

За статистичними даними Інституту економічних досліджень, Харківщина у 2014 році за низкою факторів займає перше місце серед інших областей України з привабливості для іноземних інвесторів (наявність природних та трудових ресурсів, розвинута інфраструктура, інноваційний потенціал, споживчий сегмент ринку тощо). При цьому за 10 місяців поточного року в економіку нашої області внесено 1828,8 млн.дол. США прямих іноземних інвестицій. Це 6 місце серед регіонів нашої країни. Таким чином, Харківська область має великий потенціал для подальшого залучення українських та іноземних інвесторів. І, як відзначив в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Валентин Фесюнін під час зустрічі з директорами та бухгалтерами підприємств з іноземними інвестиціями, сьогодні залучення інвестицій в економіку є одним із ключових завдань уряду. Зокрема новим стимулом для їх залучення стане запропонована податкова реформа, спрямована на створення сприятливого інвестиційного клімату, комфортних, простих і зрозумілих умов для ведення бізнесу в країні. «Наразі триває робота по її удосконаленню, тож зауваження від підприємницької спільноти та їх точка зору на запропоновані реформи має дуже важливе значення та є поштовхом до подальшого пошуку оптимальних рішень та вдосконалення запропонованих законодавчих змін», — підкреслив керівник регіонального відомства. Під час активного обговорення запропонованих змін в податковій системі, присутні окреслили найважливіші питання, які потребують детальної уваги. Зокрема, вони підтримали дії ДФС із активізації боротьби з тіньовою економікою, виступили за спрощення регуляторної системи. Підсумовуючи зустріч, Валентин Фесюнін зауважив, що іноземні інвестиції в країні є не лише вагомим фактором розвитку вітчизняної економіки, а й водночас важливим індикатором умов підприємницької діяльності в державі. Тож усім разом необхідно створювати базу для процвітання нашої України.

Податкову декларацію з податку на прибуток неприбуткові організації подають за результатами звітного року

Платник податку на прибуток, який протягом звітного року включений до Реєстру неприбуткових організацій та установ, за результатами 2014 звітного року має подати як Податкову декларацію з податку на прибуток підприємства, так і Податковий звіт про використання коштів неприбуткових організацій і установ, — про це повідомила в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан. При цьому, до Звіту включаються дані податкового обліку за період застосування окремих правил оподаткування прибутку, а до Декларації — дані податкового обліку за період застосування загальних правил оподаткування прибутку. Нагадуємо, обов’язок платника податку подавати до контролюючих органів податкову звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів, передбачений підпунктом 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України.

Про право на користування пільгами в оподаткуванні неприбуткових організацій

Право неприбуткової організації на користування пільгами в оподаткуванні податком на прибуток виникає після внесення такої організації до Реєстру неприбуткових організацій та установ органами державної податкової служби. Згідно з п.1 р.ІІІ Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 №37, у разі виникнення змін (доповнень) у даних неприбуткової установи або організації, визначених реєстраційною заявою, така установа або організація зобов’язана в 10-денний строк після їх виникнення подати до контролюючого органу за її місцезнаходженням документи з указаними змінами (доповненнями) та додаткову реєстраційну заяву з позначкою «зміни» або «доповнення». Отже, якщо неприбуткова організація (установа), у разі виникнення змін (доповнень) у даних, визначених в реєстраційній заяві, не подала в 10-денний строк після їх виникнення до контролюючих органів за місцезнаходженням документи з вказаними змінами (доповненнями) та додаткову реєстраційну заяву з позначкою «зміни» або «доповнення», то до такої неприбуткової організації (установи) застосовується штраф у розмірі 510 гривень. Крім того, у випадку неусунення таких порушень або за ті самі дії, вчинені протягом року, щодо неприбуткової організації, до якої були застосовані штрафи за таке порушення, сума фінансових санкцій становитиме 1020 гривень (п.117.1 ст.117 Податкового кодексу).

Страхувальник, який добровільно сплачує ЄСВ, подає звіт до органів ДФС у 30 — денний термін

Фізична особа, яка уклала договір про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування, зобов’язана подати звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску. Звіт формується та подається за себе протягом 30 календарних днів після закінчення строків дії договору. Звітним періодом є тривалість дії договору. У разі, якщо договором про добровільну участь передбачено одноразову сплату особою ЄСВ за попередні періоди, в яких особа не підлягала загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню (у тому числі з 01 січня 2004 року по 31 грудня 2010 року), звітним є період, за який одноразово сплачено ЄСВ за попередні періоди. Звіт подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік в органах доходів і зборів за додатком 6 звіту щодо сум нарахованого ЄСВ, згідно Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 9 вересня 2013 року, № 454.

Перереєстрація РРО у разі зміни місцезнаходження

Суб’єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність з використанням реєстраторів розрахункових операцій, у разі зміни місцезнаходження та переведення суб’єкта господарювання до іншого територіального органу фіскальної служби здійснюють перереєстрацію РРО та книг ОРО. Для проведення перереєстрації РРО необхідно надати такі документи: — заяву про реєстрацію РРО за формою №1-РРО (№1-РРОВ) з позначкою «Перереєстрація»; — реєстраційне посвідчення за формою №3-РРО (№3-РРОВ); — довідку про опломбування РРО (у разі внесення змін, що потребують пере опломбування касового апарата). При проведені процедури перереєстрації РРО фіскальний номер не змінюється та зберігається до дати скасування реєстрації РРО. Якщо суб’єкт господарювання змінив місцезнаходження, слід звертатися до контролюючого органу за місцем розташування господарської одиниці. Аналогічно здійснюється процедура перереєстрації книг ОРО.

Умови подання уточнюючої звітності до початку планової документальної перевірки

Якщо платник податків отримав копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати проведення такої перевірки, то уточнюючі розрахунки він може подати до її початку. Під час проведення документальних планових та позапланових перевірок платник не має права подавати уточнюючі розрахунки до поданих ним раніше податкових декларацій за будь-який звітний (податковий) період з відповідного податку і збору, який перевіряється контролюючим органом. Нагадаємо, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки. Разом з копією наказу повинно бути письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Відповідна норма передбачена ст. 50 та ст.. 77 розділу ІІ Податкового кодексу України. З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі.

Правом на податкову знижку можна скористатися до кінця року

Шановні громадяни! Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що прийом податкових декларацій від громадян на отримання податкової знижки за підсумками 2013 року продовжується. Цим правом можна скористатися до кінця 2014 року. Право на податкову знижку мають громадяни, які в 2013 році отримували дохід у вигляді заробітної плати та: сплачували за навчання закладам освіти, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом, страхували себе або членів своєї сім’ї, оплачували допоміжні репродуктивні технології, всиновлювали дітей або понесли витрати у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу. Якщо платник податку не скористається правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Операції з постачання послуг із друкування газет оподатковуються ПДВ

Відповідно до ст. 185 Податкового кодексу України (ПКУ), об’єктом оподаткування ПДВ є, зокрема, операції платників податків з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України (МТУ). Разом з тим, відповідно до ст. 197 ПКУ, на МТУ від оподаткування звільнені періодичні видання друкованих ЗМІ та їх доставка. Звертаємо увагу, що послуги із друкування газет не підпадають під дію ст. 197 і п. 5 і 6 підп. 2 р. ХХ ПКУ та, відповідно, оподатковуються ПДВ у загальновстановленому порядку за ставкою 20%. Така позиція Державної фіскальної служби України викладена у листі №2935/6/99-99-19-03-02-15 від 04.09.2014 „Щодо обкладення ПДВ послуг з друкування ЗМІ”.

Реєстрація трудового договору фізичними особами — роботодавцями

Трудовий договір між працівником і роботодавцем-фізичною особою (підприємцем) укладається у письмовій формі в трьох примірниках. Зазначений договір фізична особа-роботодавець повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи подати на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем свого проживання. Така процедура передбачена Кодексом законів про працю України та Порядком реєстрації трудового договору. Записи про реєстрацію та зняття з реєстрації трудового договору дають право фізичній особі внести записи до трудової книжки працівника про прийняття та звільнення його з роботи (пункт 14 Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою). Платник єдиного податку виконує функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь працівника, який перебуває з ним у трудових або цивільних відносинах (п.297.3 ст. 297 Податкового кодексу України). Облік найманих працівників підприємець, повинен вести самостійно. При цьому, слід додержуватись умови перебування на спрощеній системі оподаткування щодо граничної кількості найманих працівників у відповідній групі платників єдиного податку.

Зміни в податковій системі. Електронне адміністрування ПДВ

Запитання платників щодо змін в податковій системі та електронного адміністрування ПДВ знайшли відповідь під час проведення чергового сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія». На питання платників відповідала в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

В який термін проводиться реєстрація податкової накладної та яка тривалість операційного дня для такої реєстрації? 

Реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється платником ПДВ не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Якщо п’ятнадцятий день, що настає за днем їх виписки, припадає на святковий чи вихідний день, то терміни реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, не переносяться. Дана норма визначена пунктом.201.10 статті 201 Податкового кодексу України Внесення відомостей, що містяться у податковій накладній або розрахунку коригування, до Єдиного реєстру податкових накладних здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі Державній фіскальній службі з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до Реєстру. Операційний день триває з 0 до 23-ї години. Враховуючи викладене, подавати накладну до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних потрібно з 0 до 23-ї години.

З січня 2015 року передбачено реєстрацію усіх податкових накладних суцільним порядком. Чи необхідно роздруковувати податкову накладну для покупця або для себе?

Відповідно до змін, внесених до статті 201 Податкового кодексу України, скасовуються податкові накладні на паперових носіях. Зокрема, встановлюється норма, згідно з якою платник ПДВ зобов’язаний надати покупцю (отримувачу) податкову накладну, складену в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного цифрового підпису уповноваженої платником особи та зареєстровану в Єдиному реєстрі податкових накладних. Податкові накладні незалежно від суми ПДВ з 01.01.2015 р. підлягатимуть реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді. Зміни внесено до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.

Пакетом антикризових законів передбачено електронне адміністрування ПДВ. Що передбачає електронне адміністрування ПДВ, які його складові?

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» № 1617-VII передбачено створення системи електронного адміністрування податку на додану вартість. Система електронного адміністрування ПДВ дозволить скоротити можливості для зловживань працівників податкової сфери і разом з тим, створить умови для унеможливлення отримання незаконного бюджетного відшкодування для платників і тим самим, збільшить надходження до бюджету. Основні моменти, передбачені системою електронного адміністрування ПДВ. Найперше, в день реєстрації платника у системі електронного адміністрування ПДВ, на нього автоматично відкривається рахунок. Податкові накладні будуть складатись виключно в електронному вигляді та реєструватись в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) незалежно від розміру податку в одній податковій накладній. Також, за допомогою електронного адміністрування ПДВ можливо буде визначити умову для надання права реєстрації податкових накладних в ЄРПН, тобто, наявність сум податку по отриманих податкових накладних на момент реєстрації, за їх недостатності — поповнення рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та сума сплати податку при ввезені товарів на митну територію України. Відшкодування ПДВ експортерам та інвесторам в автоматичному режимі буде здійснюватися на місяць раніше, ніж зараз. Внаслідок чого, зменшиться кількість обтяжливих для бізнесу звірок та перевірок

Зустріч з представниками бізнесу у Західній ОДПІ м. Харкова

Нещодавно відбулася чергова зустріч в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлани Хайхан з представниками бізнес-спільноти Ленінського району. Приводом стало питання реформування податкової системи України та запровадження електронного адміністрування податку на додану вартість. За словами Світлани Хайхан головне сьогодні для бізнесу це дати йому можливість розвиватися, створювати робочі місця, умови для комфортного виконання податкових зобов’язань і вжиття заходів зі зменшення обсягу тіньової економіки. Перший крок податкової реформи — те, що з 1 січня 2015 року почне працювати кардинально нова система адміністрування та сплати ПДВ, що дозволить прискорити процес повернення податку на додану вартість та зменшити кількість перевірок. Також посадовець повідомила, що фахівці Західної ОДПІ м. Харкова долучилися до проведення щорічного Всеукраїнського тижня права з метою підвищення загального рівня правової культури та правової свідомості населення, виховання у громадян поваги до закону і прав людини. Наприкінці заходу представники бізнесу висловили побажання і надалі обговорювати усі нагальні питання у такому форматі.

Оперативні підрозділи ДФС упередили незаконне відшкодування 1,3 млрд. грн. ПДВ

Протягом січня — жовтня поточного року за участі територіальних оперативних підрозділів Державної фіскальної служби України розпочато 193 досудових розслідування за фактами незаконних заявок на відшкодування ПДВ на суму 1,3 млрд. грн. Крім того, виявлено ознаки правопорушень та розпочато 141 досудове розслідування щодо неправомірного використання пільг при оподаткуванні цим податком на загальну суму 465 млн. грн. У сфері зовнішньоекономічної діяльності, а саме при проведенні експортно-імпортних операцій, за виявленими фактами порушень розпочато 433 досудових розслідування. Загальна сума порушень складає 1,3 млрд. грн.

Вдосконалення податкового обліку з метою ліквідації схем махінацій, або ще раз про електронне адміністрування ПДВ

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що відповідно до Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України" від 31.07.2014 року № 1621-VII з 1 січня 2015 року в Україні запроваджується система електронного адміністрування ПДВ, яка стане системним рішенням для контролю нарахування, сплати і відшкодування ПДВ, ліквідації "податкових ям" та схем махінацій. Система електронного адміністрування податку на додану вартість буде забезпечувати автоматичний облік у розрізі платників податків сум ПДВ. Платникам ПДВ буде автоматично відкрито рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ на підставі інформаційних реєстрів органів Державної фіскальної служби, в яких буде зазначена назва платника, код ЄДРПОУ та індивідуальний податковий номер. Всі податкові накладні будуть складатись виключно в електронному вигляді та реєструватись в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) незалежно від розміру податку в одній податковій накладній. З 1 січня 2015 року в ЄРПН можна буде зареєструвати лише таку податкову накладну, сума ПДВ в якій, тобто величина податкового зобов'язання постачальника, не перевищуватиме певну суму — "ліміт реєстрації". Це сума, що розраховуватиметься автоматично конкретно для кожного платника податку на додану вартість у системі електронного адміністрування ПДВ за встановленою формулою. На рахунки системи електронного адміністрування зараховуватимуться кошти з власного поточного рахунку платника ПДВ. Запровадження нової системи унеможливить формування фіктивного кредиту та отримання неправомірного відшкодування ПДВ з бюджету, а це, у свою чергу, сприятиме підвищенню рівня надходжень податку до бюджету та суттєвому скороченню обсягу тіньової економіки в країні.

Базою нарахування ЄСВ є вартість санаторних путівок, що надаються підприємством безкоштовно своїм працівникам

Вартість путівки, що надається підприємством працівнику, є базою нарахування та утримання єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Відповідно до п. 1 частини 1 ст. 7 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску» зі змінами та доповненнями базою для нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичної особи на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, є сума нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці» та сума винагороди фізичній особі за виконання робіт (надання послуг) за цивільно-правовими договорами. Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄСВ встановлено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5. Підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 Інструкції № 5 визначено, що вартість путівок працівникам та членам їхніх сімей на лікування та відпочинок, екскурсії або суми компенсацій, видані замість путівок за рахунок коштів підприємства, входять до фонду оплати праці у складі інших заохочувальних та компенсаційних виплат.

Випадки, у яких потрібно обов’язково реєструватися платником ПДВ

Особа підлягає обов’язковій реєстрації як платник ПДВ у разі: — якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню ПДВ, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн., крім особи, яка є платником єдиного податку; — проведення нею операції з постачання конфіскованого майна, знахідок, скарбів, майна, визнаного безхазяйним, майна, за яким не звернувся власник до кінця строку зберігання, та майна, що за правом успадкування чи на інших законних підставах переходить у власність держави, незалежно від того, чи досягає вона загальної суми операцій із постачання товарів/послуг 300 тис. грн., а також незалежно від того, який режим оподаткування використовує така особа згідно із законодавством. У разі обов’язкової реєстрації особи як платника податку реєстраційна заява подається до контролюючого органу не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій 300 тис. грн.

Праця без оформлення трудових відносин — порушення прав людини та втрата соціальних гарантій

«Легальна трудова діяльність — це основа соціальної захищеності працюючого населення. Відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє працівників захисту від незаконного звільнення; отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця; гарантованої виплати заробітної плати двічі на місяць; права на щорічну основну відпустку не менше 24 календарних днів; соціальну відпустку у зв’язку з вагітністю та пологами; додаткових відпусток, передбачених Законом України „Про відпустки”; права на оплату листка непрацездатності; втрату трудового стажу; втрату страхового стажу для отримання; права не залучатися до понаднормових робіт без згоди працівника; соціальних послуг та виплат у разі нещасного випадку на роботі та професійного захворювання; цілої низки інших прав і соціальних гарантій, передбачених чинним законодавством. Водночас, роботодавцям необхідно знати, що використання не легалізованих трудових відносин із найманими працівниками тягне за собою адміністративну, кримінальну відповідальність. Роботодавець, який пропонує працювати без оформлення трудових відносин, грубо порушує трудове законодавство. Особа, яка погоджується на таку «працю», має усвідомлювати, що вона повністю позбавлена будь-яких трудових прав та гарантій, а у разі спору з «роботодавцем» не зможе захистити своїх прав, оскільки не зможе надати доказів трудових правовідносин», — зазначила під час зустрічі з представниками громадськості, в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Електронні сервіси ДФС України

Шановні платники податків, скористайтеся можливістю зекономити свій робочий час та отримати необхідну інформацію за допомогою електронних сервісів Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua). Для комфортного звітування на веб-порталі відомства розміщені електронні сервіси «Електронна звітність» та «Електронний кабінет платника податків». Завдяки ним можна сформувати, перевірити та надіслати до ДФС податкову звітність, перевірити розрахунки з бюджетом, дізнатися про терміни сплати податків, а також іншу корисну інформацію. Оцінити податкові ризики діяльності з вашим партнером по бізнесу, який можливо не є платником ПДВ, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою допоможе сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». Отримати консультацію з питань податкового, митного законодавства можна за допомогою «Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу» (ЗІР). Сервіс «Реєстр страхувальників» надасть інформацію про взяття на облік платника єдиного соціального внеску , його реєстраційний номер та клас професійного ризику. Також пропонуємо скористатися іншими сервісами ДФС України: «Реєстр платників ПДВ», «Анульована реєстрація платників ПДВ», «Пульс» «Митна статистика», «Акредитований центр сертифікації ключів», «Електронна митниця» та інші.

За десять місяців ЦОП Західної ОДПІ м. Харкова надав понад 10,5 тисяч адмінпослуг

Зокрема, за січень-жовтень цього року Центром обслуговування платників громадянам та бізнесу Ленінського та Жовтневого районів було надано 10798 адміністративних послуг. Як свідчить аналітика, в середньому щоденно фахівці податкової надають 82 адмінпослуги. Найбільш популярними залишаються послуги з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки, яких у 2014 році надано 4936. Також, платниками отримано 413 довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються органами ДФС, зареєстровано 728 книг обліку доходів та книг обліку доходів і витрат платникам єдиного податку, 1416 книг обліку розрахункових операцій та 188 розрахункових книжок та ін. Окрім надання адміністративних послуг, в ЦОПі надаються консультативні та інформаційні послуги щодо діючої системи оподаткування, адміністрування єдиного соціального внеску, нарахування та сплати податків, порядку заповнення податкових декларацій та розрахунків, користування електронними сервісами ДФС.

Оперативними підрозділами ДФС виявлено 493 факти розкрадання бюджетних коштів

Протягом січня — жовтня поточного року оперативними підрозділами Державної фіскальної служби України виявлено 493 кримінальних правопорушення у сфері державних закупівель. Серед них більшість, а саме 320 — стосується переможців державних тендерів. В інших випадках законодавство порушували службові особи замовників держзакупівель та постачальники переможців. Таких фактів у поточному році виявлено 98 та 45 відповідно. За результатами перевірок встановлено, що за 10 місяців 2014 року державі завдано збитків на суму 3,4 млрд. грн., з яких до держбюджету вже відшкодовано 1,5 млрд. грн. Крім того, до ЄДРДР внесено 55 кримінальних правопорушення стосовно легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом. Сума виявленого легалізованого доходу — 1,3 млрд. грн.

Податківці та митники Харківщини взяли участь у «круглому столі» з питань протидії нелегальній тютюновій продукції

Засідання «круглого столу» у Харкові на тему: «Вплив нелегальної тютюнової продукції на економіку України» проходило в рамках Всеукраїнського проекту по боротьбі з нелегальною торгівлею тютюновою продукцією. У заході взяли участь провідні експерти, представники бізнесу, громадськості та влади, а також мас-медіа. Податково-митну службу представляли: заступник начальника оперативного управління ГУ Міндоходів області Дмитро Резніченко та заступник начальника управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Харківської митниці Міндоходів Сергій Гриценко. Під час засідання обговорювалась проблема нелегальної торгівлі тютюновою продукцією в Україні та визначалися шляхи її вирішення. Як підкреслили учасники заходу, об’єм тіньового тютюнового ринку України не зменшується. Це непокоїть як легальних виробників, так і уряд, оскільки дохідна частина бюджету країни на 10% складається з податкових відрахувань легальних виробників тютюнової продукції. В свою чергу, криміногенні структури отримують можливість збагачуватись за рахунок споживачів, не сплачуючи при цьому кошти у державну скарбницю. І цим самим зменшують можливості для покращення соціального забезпечення в державі. Зі свого боку представниками Міндоходів області було наголошено, що питання контрабанди та нелегального продажу тютюнової продукції перебуває під постійним контролем як фахівців оперативного управління, так і співробітників митниці. Як відзначив заступник начальника оперативного управління Дмитро Резніченко, на Харківщині співробітниками управління з початку року вже вилучено нелегальної тютюнової продукції на 9 млн. грн., що майже в три рази більше ніж торік. В свою чергу заступник начальника управління боротьби з контрабандою та митними правопорушеннями Харківської митниці Міндоходів Сергій Гриценко акцентував увагу присутніх, що на сьогодні за контрабанду тютюнової продукції передбачена тільки адміністративна відповідальність. За його словами, одним з найкращих варіантів вирішення проблеми могли б стати відповідні зміни в Кримінальному кодексі. Загалом, учасники дискусії зійшлися на тому, що проблема нелегальної торгівлі тютюном є комплексною, і її можна вирішити тільки за допомогою об'єднання зусиль громадськості, бізнесу і держави. Тож за результатами заходу учасниками «круглого столу» було підписано меморандум про об'єднання зусиль для боротьби з проблемою і інформування громадськості на предмет негативного впливу споживання нелегальної тютюнової продукції.

Про пріоритети та реалізацію урядової політики під час експертної зустрічі на Харківщині

На виконання розпорядження Прем’єр-міністра України А.Яценюка в приміщенні Харківського регіонального інституту державного управління НАДУ при Президентові України відбулась експертна зустріч на тему «Комплексний план змін у податковій системі», організатором якої виступив Кабінет Міністрів за участю Міністерства фінансів. Засідання проходило в режимі відео-селектора за участю директора Департаменту податкової, митної політики та методології Мінфіна Миколи Чмерука. На зв’язку знаходились представники Одеської, Львівської, Харківської та Дніпропетровської областей. Харків представляли фахівці ГУ Міндоходів області, співробітники Департаменту фінансів Харківської обласної державної адміністрації та представники громадськості та бізнесу регіону. Як відзначив Микола Чмерук, на сьогодні Урядом запропоновано багато новацій, направлених на спрощення процедур адміністрування податків, та покращення інвестиційної привабливості нашої економіки. «Спілкуючись з бізнесом, ми виявляємо питання, які найбільше турбують платників податків та потребують вирішення на центральному рівні», — підкреслив посадовець. Більшість питань стосувалися запровадження з 1 січня 2015 року електронного адміністрування ПДВ. Так, одним із провідних економістів Харківського регіону Борисом Юровським було підтримано урядову інціативу щодо введення в дію системи електронного адміністрування ПДВ та відзначено, що вдосконалена система ПДВ стане дієвим рішенням для контролю за нарахуванням, сплатою та відшкодуванням ПДВ та що особливо актуально, ліквідації «податкових ям». Підводячи підсумки проведення експертної зустрічі по комплексному плану змін у податковій системі директор Департаменту податкової, митної політики та методології Мінфіна Микола Чмерук звернувся до присутніх та подякував їм за активну участь у заході та громадянську позицію. Адже формат сьогоднішнього спілкування у вигляді діалогу сприяє досягненню головної мети — налагодженню партнерських відносин із бізнесом та суспільством, та допомагає почути один одного.

В. о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Валентин Фесюнін взяв участь у заходах із вшанування Дня пам’яті жертв Голодоморів

Сьогодні Україна вшановує пам’ять жертв Голодоморів, які відбулися в нашій країні протягом 20-40 років минулого століття. У XX столітті Україна пережила три голодомори: 1921-1923 рр., 1932-1933 рр., 1946-1947 рр., проте Голодомор 1932-33 рр. був наймасовішим і найжорстокішим. На Харківщині поминальні заходи розпочалися з церемонії покладання квітів до Меморіального комплексу пам'яті жертв Голодомору 1932-1933 років в Дергачівському районі. Присутні вшанували пам'ять загиблих хвилиною мовчання. Після чого до меморіального комплексу були покладені квіти. «У День пам’яті жертв Голодомору закликаю вас у відповідності до своїх релігійних традицій згадати про всіх замучених голодом. Закликаю кожного засвітити цього дня свічку пам’яті — знак нашої скорботи і світло нашої надії. Свічки у вікні стануть поминальними свічками за батьками, дідами, прадідами, вони освітять майбутнє без жертв, без насильства, без жахів», — зазначив Валентин Фесюнін.

Ігор Білоус: «Через махінації з ПДВ з кишені кожного українця шахраї поцупили понад 1500 грн.»

«Через махінації з ПДВ у 2013 році з Державного бюджету було вкрадено 70 млрд. грн., тобто з кишені кожного українця шахраї поцупили понад 1500 грн. Цю ситуацію треба кардинально виправляти. На сьогоднішній день, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України» з 1 січня 2015 року вводиться система електронного адміністрування ПДВ, яку ніхто не скасовував. Ми будемо проводити велику роз’яснювальну роботу з приводу різних питань введення електронного адміністрування, адже це складний податок, що вимагає складного обговорення», — про це заявив Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус під час прямого ефіру на радіо «Голос столиці». Ігор Білоус зазначив, що Державна фіскальна служба займається імплементацією нової системи адміністрування ПДВ. «Реформу адміністрування ПДВ буде реалізовано. ПДВ це системоутворюючий податок у Європейському Союзі, як, до речі, і в нас. Зараз у нас ставка податку на додану вартість одна з найменших серед країн Європи. Проблема не у самому податку, а в його адмініструванні. Протягом останнього півроку ми виявляли злочині схеми навколо цього податку, які вказують на крадіжки десятків мільярдів гривень щороку. Щоб побороти ці схеми і саму можливість ухилення від сплати податку ПДВ за допомогою фіктивного кредиту, ми запропонували, як системне рішення, впровадження електронного адміністрування ПДВ», — наголосив Ігор Білоус. «Цей закон сприятиме наведенню дисципліни в платіжних відносинах в країні в цілому. Треба наголосити, що основні правила адміністрування ПДВ, до яких звикли платники, це все у новому законі зберігається. Треба буде лише забезпечити сплату ПДВ, а це призведе до нових грошових стосунків, а саме — пришвидшення розрахунків між контрагентами та розрахунків з постачальниками»,– підкреслив Ігор Білоус, Голова Державної фіскальної служби України.

Ігор Білоус: «Завдяки реформуванню єдиного соціального внеску майже 25 млрд. гривень на рік залишатиметься у бізнесу»

«Завдяки реформуванню єдиного соціального внеску майже 25 млрд. гривень на рік залишатиметься у бізнесу. Реформа ЄСВ спрямована на детінізацію та боротьбу з зарплатою у конвертах. Ставку єдиного соціального внеску буде зменшено. В коаліційній угоді передбачено зниження до 18%. Ми пропонуємо комбіновану ставку з мінімальною та відсотковим компонентом, який складатиме 15%. На сьогодні, середній показник ставки за цим внеском в країні 41%», — про це заявив Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус під час прямого ефіру на радіо «Голос столиці». Голова Державної фіскальної служби зазначив, що головний принцип реформ повинен відповідати реальному стану речей в країні. «Нашій державі потрібно збалансувати витрати з дохідною частиною, визначити місце в економіці, де ми зараз перебуваємо. Реформи, які зараз пропонуються, спрямовані на те, щоб зробити прозорішу та легшу систему адміністрування податків. Це лише перший крок, що відповідає реальному часу, і його слід проводити швидко. На сьогодні у нас вже немає часу чекати, це треба робити негайно»,– наголосив Ігор Білоус, Голова Державної фіскальної служби України.

Електронні ключі від ДФС отримали 563,9 тис. фізичних та юридичних осіб

Протягом січня-жовтня 2014 року клієнтами Акредитованого центру сертифікації ключів, який діє при ДФС України, стали 563,9 тис. осіб. Їм безкоштовно видано майже 1,7 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів. Порівняно з відповідним періодом минулого року кількість клієнтів Центру зросла на 5,4 відс. За 10 місяців 2013 року клієнтами Центру стали 534,8 тис. осіб. Як і раніше, переважну більшість клієнтів Акредитованого центру сертифікації ключів складають фізичні особи. За вказаний період майже 396 тис. таких платників отримали 890,3 тис. цифрових підписів. Серед юридичних осіб власниками електронних ключів стали 168 тис. клієнтів, яким видано 766 тис. посилених сертифікатів. Всього з початку діяльності Центр обслуговує 3 млн. посилених сертифікатів відкритих ключів. Нагадаємо, що отримати посилений сертифікат можна в представництві акредитованого Центру сертифікації ключів ДФС. Електронні ключі, видані Центром, дають змогу звітувати в режимі он-лайн не лише до органів ДФС, а й до органів державної статистики України та Пенсійного фонду.

Як здійснюється процедура митного декларування товарів?

Декларування здійснюється шляхом заявлення точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії. Електронне декларування здійснюється з використанням електронної митної декларації, засвідченої електронним цифровим підписом, та інших електронних документів або їх реквізитів.Митна декларація та інші документи оформлені на паперовому носії та у вигляді електронних документів, мають однакову юридичну силу. Перелік відомостей, що підлягають внесенню до митних декларацій, обмежується лише тими відомостями, які є необхідними для цілей справляння митних платежів, формування митної статистики. Забороняється вимагати внесення до митної декларації інших відомостей, ніж зазначені у ст. 257 Митного кодексу.Перелік товарів, що не підлягають обов’язковому письмовому декларуванню, встановлюється Митним кодексом та іншими законодавчими актами України (ч. 10 ст. 257 Митного кодексу).

Благодійна допомога, надана для придбання ліків, не оподатковується

Допомога, яка надається платнику податку його роботодавцем або благодійними організаціями для придбання ліків, донорських компонентів, протезно-ортопедичних виробів, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів, не оподатковується при наявності відповідних підтверджуючих документів. Така норма регламентована Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги". Відповідно до Закону сума благодійної допомоги, виплаченої благодійниками та фізичними особами, які внесені до Реєстру волонтерів антитерористичної операції, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. Право на отримання зазначеної неоподатковуваної благодійної допомоги мають учасники бойових дій та масових акцій громадського протесту, члени їх сімей, фізичні особи, які мешкали на території проведення антитерористичної операції або в Автономній Республіці Крим та були вимушені залишити такі місця проживання. До оподатковуваного доходу також не включається допомога на будь-яку суму, що надається учасникам бойових дій та членам їх сімей, для закупівлі або безпосередньо у вигляді спеціальних засобів індивідуального характеру, технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни та інших товарів, які належать до визначеного Кабінетом Міністрів України переліку, а також для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення тощо. Крім того, відповідно до Закону вищевказані категорії платників мають право на отримання без оподаткування благодійної допомоги у сумі, що сукупно протягом звітного року не перевищує одну тисячу розмірів мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня звітного року (у 2014 році — 1218000 грн.), для відновлення втраченого майна та на інші потреби відповідно до переліку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Щодо звітності про використання РРО

Відповідно до абзацу 1 пункту 7 статті 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР « Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі — Закон) «Суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов’язані подавати до органів доходів і зборів звітність, пов’язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв’язку». Тобто, суб’єкти господарювання, які у своїй діяльності використовують РРО та повинні подавати до органів ДФС по дротових та бездротових каналах зв’язку звітність про використання РРО, не подають звіт про використання РРО (КОРО) за формою 3ВР-1.

Термін розгляду договору «Про визнання електронних документів» — до 5 робочих днів

Термін розгляду договору «Про визнання електронних документів» з боку органів ДФС — до 5 робочих днів. Нагадуємо, що квитанції мають розширення «.rpl» та відкриваються за допомогою ключа електронної печатки, а у разі її відсутності, підписом фізичної особи — підприємця (для фізичної особи — підприємця). Інші файли, що мають розширення «.xml» не потребують розшифрування. Електронні звіти можна відправляти лише після отримання квитанції про успішне підписання договору з боку органів ДФС. З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно — довідковому ресурсі (веб — портал ДФС, вкладинка «Інформаційно — довідковий ресурс», дане роз’яснення укатегорії 401.02).

Нові правила визначення критеріїв на отримання автоматичного бюджетного відшкодування з 01.01.2015 р

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє про те, що Міністерство фінансів України своїм наказом від 14 листопада п.р. № 1128 затвердило у новій редакції Порядок визначення відповідності платника податку на додану вартість критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Наказом передбачено, що для отримання права на автоматичне бюджетне відшкодування сум ПДВ платник повинен одночасно відповідати критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 Податкового кодексу. Відповідність показників критеріїв проводиться на аналізі даних звітних показників платника та наявної податкової інформації в автоматизованому режимі протягом 15 календарних днів після граничного терміну подачі звітності. За результатами проведення автоматизованої звірки відповідності даних платника ПДВ критеріям на автоматичне відшкодування Державна фіскальна служба України не пізніше 15-го календарного дня після граничного терміну подачі звітності формує два переліки платників ПДВ: перелік платників ПДВ, що відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та мають право на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ; перелік платників ПДВ, які не відповідають критеріям, визначеним у Кодексі, та не мають права на автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ. Далі зазначені переліки доводяться до відома територіальним органам Державної фіскальної служби, які письмово інформуватимуть платників ПДВ про невідповідність критеріям, визначеним у Кодексі, які дають право на автоматичне бюджетне відшкодування, з наданням детального пояснення і розрахунків за критеріями, значення яких не дотримано. Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції 17 листопада 2014 р. за N 1454/26231, офіційно оприлюдено 19 листопада 2014 року в газеті «Урядовий кур’єр» та набирає чинності з 1 січня 2015 року.

Валентин Фесюнін: Громадяни звертаються — тож довіряють

Як повідомили в ГУ Міндоходів у Харківській області, громадяни звертаються до територіальних органів відомства з різноманітними зверненнями та питаннями. Загалом з початку року від них надійшло 1 510 письмових запитів. На думку в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Валентина Фесюніна, громадяни звертаються — тож довіряють. Адже, підкреслив керівник, наразі службою регіону вживається цілий комплекс заходів, направлених на якісне, комфортне обслуговування платників податків та проведення консультаційної та роз’яснювальної роботи. Серед звернень, відзначає Валентин Фесюнін, є і пропозиції щодо вдосконалення податкового законодавства, і питання щодо правильності нарахування та сплати окремих видів податків, адміністрування податку на прибуток та податку додану вартість, проведення контрольно-перевірочної роботи, отримання індивідуальної картки платника тощо. Також, повідомляє керівник служби, є і повідомлення від небайдужих громадян, які інформують про ухилення від сплати податків. Так, відзначає Валентин Фесюнін, наразі проводиться перевірка інформації, яку повідомили жителі одного з населених пунктів Харківщини. Громадяни проінформували щодо здійснення продажу неліцензованої алкогольної та тютюнової продукції в місцевій крамничці, яку до того ж продавали і неповнолітнім. Скаржаться громадяни і на виплату сірої заробітної плати. Нещодавно співробітники одного з закладів освіти нашого міста повідомили, що отримують частину заробітної плати в «конвертах». Співробітники миттєво прореагували на повідомлення та взяли ситуацію під контроль. За словами Валентина Фесюніна, усі звернення, які надійшли до органів ГУ Міндоходів регіону, ретельно розглядаються. На кожне з них надаються виважені письмові відповіді. «Вважаю, треба домагатися того, щоб податки служили платникам податків, а кожен податковий закон був зрозумілий та доступний. Тож зі свого боку наша служба робить усе можливе, щоб сумлінному платнику було комфортно працювати в регіоні», — зазначає Валентин Фесюнін.

Помилково пробили чек або повертається товар — як діяти?

Суб’єкти господарювання мають два варіанти вирішення ситуації у разі помилкового проведення через касові апарати суми розрахунку, або поверненні покупцем товарів. По-перше, реєстрація видачі коштів у разі скасування помилково проведеної через реєстратор розрахункових операцій суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від’ємної суми. По-друге, якщо алгоритм роботи РРО не забезпечує окремого накопичення у фіскальній пам’яті від’ємних сум розрахунків дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції «службова видача». Водночас, забороняється реєструвати через РРО від’ємні суми з використанням операції «сторно». У випадку, якщо сума коштів, виданих при поверненні товару чи рекомпенсації раніше оплаченої послуги, перевищує 100 грн, то матеріально відповідальна особа, яка безпосередньо здійснює розрахунки, повинна скласти акт про видачу коштів. В акті необхідно зазначити дані документа, що встановлює особу покупця, який повертає товар, відомості про товар, суму виданих коштів, номер, дату і час видачі розрахункового документа, який підтверджує купівлю товару. Аналогічний акт складається і при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку, де вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії суб’єкта господарювання і зберігаються протягом трьох років. У разі відсутності у суб’єкта господарювання бухгалтерії, зазначені акти підклеюються на останній сторінці книги обліку розрахункових операцій. Разом з тим, суб’єкти господарювання зобов’язані видавати особі, яка отримує або повертає товар, розрахунковий документ встановленої форми на повну суму проведеної операції.

Електронний сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

На офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України працює електронний сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», за допомогою якого можна перевірити інформацію про надійність ділового партнера. Сервіс дає змогу визначити статус перебування окремого платника податків на обліку в органі ДФС України та його відповідність критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ. Для того, щоб перевірити надійність ділового партнера, достатньо знати його код ЄДРПОУ або точну назву. Зазначена інформація вводиться в одне з полів і система здійснить пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання, та повідомить про результати пошуку.

Податкова знижка при продажі об’єкту іпотеки

Платник податку на доходи фізичних осіб у випадках, передбачених Податковим кодексом України, має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Зокрема, платник податку — резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, який він отримав у національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року. Підставою для отримання знижки є дотримання умов, передбачених п.175.1 ст. 175 Податкового кодексу України. Таке право виникає в разі, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання. Зокрема — згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла. Право на включення до податкової знижки суми, розрахованої згідно зі ст.175 ПКУ, надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому, зокрема, збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання. Однак, якщо протягом звітного року об’єкт іпотеки був відчужений, то фізична особа втрачає право на отримання податкової знижки в частині суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом. Довідково. Такі норми визначено статтями 166 та 175 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 із змінами і доповненнями.

Про електронне адміністрування ПДВ йшлося під час зустрічі з громадськістю

Днями в Західній ОДПІ м. Харкова відбулась зустріч в.о.нчальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлани Хайхан з представниками громадськості Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова з питань електронного адміністрування ПДВ. Присутніх було поінформовано про те, що з 1 січня 2015 року для платників ПДВ запрацює система електронного адміністрування, яка запроваджена Законом України від 31 липня 2014 року № 1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів». Посадовець зазначила, що з 1 січня наступного року для усіх платників ПДВ в автоматичному режимі відкриють електронні рахунки в банках. Усі податкові накладні реєструватимуться в Єдиному реєстрі податкових накладних в електронному вигляді, незалежно від розміру податку в одній податковій накладній. За допомогою електронного адміністрування можливо буде визначити умови для надання права реєстрації податкових накладних в ЄРПН, тобто, наявність сум податку за отриманими податковими накладними на момент реєстрації, за їх недостатності — поповнення рахунку у системі електронного адміністрування податку на додану вартість та суму сплати податку при ввезені товарів на митну територію України. За словами Світлани Хайхан, впровадження електронного адміністрування податку на додану вартість дозволить детінізувати ПДВ. На прикінці заходу учасників зустрічі ознайомили із Концепцією реформування податкової системи України.

Як визначається «мінімальний страховий внесок»?

Відповідно до п. 5 частини 1 ст. 1 Закону № 2464-VI «мінімальний страховий внесок» — сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та який підлягає сплаті щомісяця. У 2014 році розмір мінімального внеску становить 422,65 грн. (1218 грн. х 34,7%).

За якою формою необхідно подати заяву на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування?

Відповідно до частини 3 статті 10 Закону № 2464-VI особи, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, подають до органу фіскальної служби за місцем проживання відповідну заяву в порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Згідно абзацу 2 пункту 5.2 розділу V Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України від 09 вересня 2013 року № 455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за № 1622/24154, заява про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування подається за формою згідно з додатком 2 до вищезазначеного наказу.

Реєстрація трудового договору фізичними особами — роботодавцями

Трудовий договір між працівником і роботодавцем-фізичною особою (підприємцем) укладається у письмовій формі в трьох примірниках. Зазначений договір фізична особа-роботодавець повинна у тижневий строк з моменту фактичного допущення працівника до роботи подати на реєстрацію до державної служби зайнятості за місцем свого проживання. Така процедура передбачена Кодексом законів про працю України та Порядком реєстрації трудового договор у. Записи про реєстрацію та зняття з реєстрації трудового договору дають право фізичній особі внести записи до трудової книжки працівника про прийняття та звільнення його з роботи (пункт 14 Порядку реєстрації трудового договору між працівником і фізичною особою). Платник єдиного податку виконує функції податкового агента у разі нарахування (виплати, надання) оподатковуваних податком на доходи фізичних осіб доходів на користь працівника, який перебуває з ним у трудових або цивільних відносинах (п.297.3 ст. 297 Податкового кодексу України). Облік найманих працівників підприємець, повинен вести самостійно. При цьому, слід додержуватись умови перебування на спрощеній системі оподаткування щодо граничної кількості найманих працівників у відповідній групі платників єдиного податку.

Про актуальні питання на зустрічі зі ЗМІ

В Західній ОДПІ м. Харкова відбулась чергова зустріч в.о. начальника інспекції Світлани Хайхан з представниками місцевих ЗМІ. Під час заходу обговорювалися зміни в реформуванні податкової системи України. Посадовець акцентувала увагу присутніх на ключових напрямах урядових ініціатив на шляху перетворень, розповіла про розроблені законопроекти в рамках реформування. Як зазначає Світлана Хайхан, всі започатковані зміни направлені перш за все на рівноправні партнерські відносини між фіскальними органами та платниками податків, зрозумілі, прозорі правила ведення бізнесу та подолання корупції, а система електронного адміністрування ПДВ — один із початкових кроків.

Єдиний антикорупційний сервіс

Для підвищення ступеню довіри громадян впроваджено єдиний антикорупційний сервіс «Пульс» (044 -284-00-07). Він є доступним клієнтам як податкової, так і митниці. Цей сервіс попереджує труднощі в спілкуванні, некоректне ставлення, перевищення повноважень та неякісне обслуговування.

Кожному платнику податків — електронний кабінет

Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної фіскальної служби України залишається створення сприятливих умов для ведення бізнесу та запровадження нових електронних сервісів. Зокрема, одним з таких сервісів є електронний кабінет платника. Електронний кабінет платника − це персональне автоматизоване робоче місце платника податків, доступ до роботи в якому здійснюється з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету, шляхом автентифікації з використанням електронного цифрового підпису та авторизації такого платника.

Електронний сервіс «ЗІР» допоможе розібратися у податковому законодавстві

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР» дозволяє здійснювати пошук інформації по певному податку, напрямку чи діяльності. Окрім цього, електронний сервіс працює з використанням ключових слів та шляхом перегляду інформації за певні періоди. Цей електронний сервіс позитивно впливає на забезпечення представників бізнесу та громадян своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією та сприяє впровадженню державної інформаційної політики.

Інформаційно-комунікаційний відділ Західної ОДПІ
м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області