Західна об`єднана державна податкова інспекція м. Харкова інформує

Підрозділи податкової міліції розкрили кримінальну схему ухилення від сплати акцизного податку за рахунок підміни митного коду УКТ ЗЕД товарів з підакцизних (нафтопродукти) на непідакцизні (2707, серед яких «платформат» і «реформат», які використовуються при виробництві лаків і фарб). Організатори схеми з метою ускладнення процедури відстеження її правоохоронними органами здійснювали документальне оформлення реалізації нібито ввезеного «платформату» і «реформату» (насправді пального) на адресу підприємств з ознаками фіктивності і транзитності. На певному етапі (3-4 ланка ланцюга постачання) відбувалась заміна документів на бензин, дизельне пальне або інші товари. Фактично ж одразу після розмитнення пальне перевозилось до нафтобаз у різних регіонах України, де змішувалося із бензином і дизпаливом та в подальшому розвозилось на АЗС. При цьому акцизний податок ні імпортерами, ні «виробниками» не сплачувався. Реальними виробниками «платформату» та «реформату», під виглядом якого до України завозили пальне, є нафтопереробні підприємства з території Європи (нафтопереробні заводи в Угорщині та Боснії і Герцеговині). Слід зазначити, що виробники відпускали вказаний товар за кодом УКТ ЗЕД 2710 - нафта і нафтопродукти. Наразі слідчими податкової міліції відкрито 6 кримінальних проваджень. Розмір завданих збитків складає 70 млн. грн. Вилучено та арештовано 3,4 тис. тон пального під виглядом «платформату» та «реформату» вартістю понад 45 млн. грн. За 2014-2015 років на територію України за документами було ввезено «платформату» та «реформату» в обсязі 37,8 тис. т на загальну суму близько 433 млн. грн. Орієнтовна сума ухилення від сплати акцизного податку становила 7,5 млн. євро (близько 186 млн. грн.). Всього ж за документами за кодом 2707 було завезено 88,6 тис. тон товарів на загальну суму понад 1 млрд. грн. Враховуючи обсяги імпорту за кодом 2707, прогнозні втрати бюджету від несплати акцизного податку складають понад 17,6 млн. євро, або близько 435 млн. грн.

 Західна об`єднана державна податкова інспекція м. Харкова також інформує:

 Мешканці Харківщини сплатили до державної казни 200 млн. грн. військового збору

Як відзначають в ГУ ДФС у Харківській області, зазначена сума надійшла від платників, які перебувають на обліку в ДПІ міста та області, з серпня 2014 року, коли почав нараховуватись військовий збір в Україні. З початку поточного року платники регіону вже встигли поповнити бюджет на 76 млн.грн. У відомстві відмічають і позитивну динаміку надходжень – якщо у січні загальна сума склала 23,4 млн. грн, то вже у лютому надійшло близько 30 млн.грн., станом на 24 березня - 23 млн.гривень. За словами співробітників фіскального відомства, така активна позиція жителів регіону приносить чималу користь і країні, і армії, які того потребують. А отже звертаються до усіх роботодавців, які виплачують своїм працівникам занижену заробітну плату і таким чином занижують військовий збір, своєчасно і в повному обсязі сплачувати відрахування з реальних заробітків працівників. Нагадаємо, що з 13 березня набрав чинності Закон України, яким внесено зміни до порядку сплати військового збору. Відповідно до його норм відтепер підлягають оподаткуванню збором сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, дивіденти, доходи від операцій з валютними цінностями, за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, інвестиційний прибуток тощо.

 Щодо сплати акцизного податку при продажу нафтопродуктів

ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що з 01.01.2015 запроваджено сплату акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, зокрема, нафтопродуктів. При цьому для підакцизних товарів, реалізованих відповідно до підпункту 213.1.9 Податкового кодексу України, ставки податку встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради у відсотках від вартості (з ПДВ) у розмірі 5%. Незалежно від наявності прийнятих місцевими радами рішень, Податковим кодексом передбачена єдина ставка податку - 5% Питання застосування положень Податкового кодексу України (ПК) в частині сплати акцизного податку при роздрібному продажу нафтопродуктів були розглянуті у листі ДФС України від 18.03.2015 № 9132/7/99-99-19-03-17. Зокрема у зазначеному листі вказано, що: - здійснення роздрібного продажу нафтопродуктів кінцевому споживачеві через мережу АЗС є об’єктом оподаткування акцизним податком відповідно до підпункту 213.1.9 ПК. При відпуску через мережу АЗС нафтопродуктів здійснюється розрахункова операція, дата якої є датою виникнення податкових зобов’язань щодо реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів (нафтопродуктів) згідно з пунктом 216.9 ПК; - податкові зобов’язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають у особи, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам. Причому незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій; - платником податку з роздрібних продажів підакцизних товарів є не комітент, а комісіонер. Тобто особа, яка від свого імені здійснює реалізацію підакцизних товарів через мережу заправних комплексів через колонки; - при відпуску нафтопродуктів через мережу АЗС провадиться продаж пального кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання, що є об’єктом оподаткування акцизним податком з роздрібних продажів відповідно до підпункту 213.1.9 ПК. Здійснення такої розрахункової операції документально підтверджується оформленням відповідного розрахункового документа.

Довідково: приклад обчислення суми податкового зобов’язання з акцизного податку з роздрібних продажів викладено у листі ДФС України від 20.01.2015 № 1519/7/99-99-19-03-03-17.

 Чи є об’єктом оподаткування військовим збором разова нецільова матеріальна допомога, яка надається роботодавцем працівнику?

Об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України). До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, згідно з п. 164.2 ст. 164 Кодексу, доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) та інші доходи, крім зазначених у статті 165 Кодексу. У разі якщо працедавець надає окремим працівникам матеріальну допомогу за їх заявами у зв’язку з особистими обставинами без встановлення цілей або напрямів її витрачення та носить разовий характер, наприклад на вирішення соціально-побутових потреб, то сума такої допомоги є нецільовою благодійною допомогою та оподатковується, з урахуванням п.170.7 ст. 170 Кодексу. Відповідно до п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 Кодексу не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами - юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, встановленого на 1 січня такого року (у 2015 році – 1710 гривень). При цьому, якщо сума нецільової благодійної допомоги перевищує зазначений розмір, то сума такої допомоги в частині її перевищення є об’єктом оподаткування військовим збором на загальних підставах. Враховуючи викладене до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається, тобто не оподатковується, сума нецільової благодійної допомоги, що надається роботодавцем на користь працівника, яка сукупно у 2015 році не перевищує – 1710 грн., а в частині її перевищення є об’єктом оподаткування військовим збором на загальних підставах. Відповідь на це та інші запитання розміщено в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (http://zir.minrd.gov.ua/).

 З початку року кількість користувачів Інформаційного порталу ДФС склала понад 900 тис. осіб

Протягом січня-лютого 2015 року Інформаційним порталом Державної фіскальної служби України користувалися понад 904 тис. суб’єктів господарювання. Одним з найпопулярніших сервісів, які функціонують на порталі, є надання виписки з Єдиного реєстру податкових накладних як покупцю, так і продавцю. З початку року опрацьовано більше 2 мільйонів таких запитів. Не меншим попитом користується послуга з укладання договору з територіальними органами ДФС «Про визнання електронних документів» в електронній формі. Протягом січня – лютого 2015 року було укладено понад 223 тис. таких договорів з платниками податків. Досить затребуваною серед користувачів залишається послуга щодо отримання інформації про наявність платника в Реєстрі платників ПДВ. За 2 місяці поточного року було надано 9,5 тис. відповідей на такі запити. Крім того, з початку 2015 року Інформаційним порталом ДФС опрацьовано понад 58 тис. електронних повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах. Для інформаційної підтримки та технічної допомоги суб`єктам господарювання функціонує call – центр ДФС, яким з початку 2015 року надано понад 47,6 тис. відповідей з питань подання в електронному вигляді податкової звітності та реєстрації податкових накладних. 

 Як відобразити в річній декларації про майновий стан та доходи ПДФО при отриманні інвестиційного прибутку лише в декількох місяцях звітного року

Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих від операцій з інвестиційними активами здійснюється у додатку 3 до податкової декларації про майновий стан і доходи. При цьому, незалежно від кількості місяців, в яких протягом року було отримано інвестиційний прибуток, до складу загального річного оподатковуваного доходу платника податку включається позитивне значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками такого звітного (податкового) року. Порядок оподаткування інвестиційного прибутку встановлений п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

 Доходи від продажу об’єктів інтелектуальної власності або роялті підлягають декларуванню

Якщо громадянин у 2014 році отримав доходи від продажу об’єктів інтелектуальної (промислової) власності, тобто роялті*, такий громадянин зобов’язаний до 1 травня року 2015 року подати декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податок на доходи фізичних осіб. Доходи від продажу об’єктів інтелектуальної (промислової) власності та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творам науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об’єкти права інтелектуальної промислової власності та прирівняні до них права (роялті), у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу, оподатковуються відповідно до п.170.3 ст.170 Податкового кодексу України. Проте, у цьому випадку застосовуються норми та ставки податку на доходи фізичних осіб, які діяли на останній день звітного податкового періоду, тобто на 31.12.2014 р. Зазначений дохід оподатковується податком на доходи за ставкою 15 відсотків. Якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, до суми такого перевищення застосовується ставка 17 відсотків. Сума податкового зобов’язання, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

*Довідково: роялті-будь-який платіж, отриманий як винагорода за використання або надання права на використання об'єкта права інтелектуальної власності, а саме на будь-які літературні твори, твори мистецтва або науки, включаючи комп'ютерні програми, інші записи на носіях інформації, відео- або аудіокасети, кінематографічні фільми або плівки для радіо- чи теле6візійного мовлення, передачі (програми) організацій мовлення, інших аудіовізуальних творів, будь-які права, які охороняються патентом. Будь-які зареєстровані торговельні марки (знаки на товари і послуги), права інтелектуальної власності на дизайн, секретне креслення, модель, формулу, процес, права інтелектуальної власності на інформацію щодо промислового, комерційного або наукового досвіду (ноу-хау).

 Заяву про анулювання реєстрації платником ПДВ за формою №3-ПДВ можна подати в електронному вигляді

Наказами Міністерства фінансів України від 02.02.2015 №21 «Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» та № 22 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів», зареєстрованими у Міністерстві юстиції України 18.02.2015 №185/26630 та № 183/26628 відповідно. Зазначеними нормативно-правовими актами спрощено процедури реєстрації платників податків відповідно до Закону України від 28 грудня 2014 року № 71 -VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи». Крім цього, з метою створення комфортних умов для суб'єктів господарювання змінами до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість передбачено, що для анулювання реєстрації платник ПДВ може подати заяву про анулювання реєстрації за формою №3-ПДВ в електронному вигляді. Електронні формати заяви розроблені та розміщені на веб-порталі ДФС України у рубриці «Електронна звітність» в розділі «Платникам податків про електронну звітність» у підрозділі «Інформаційно- аналітичне забезпечення» в Реєстрі електронних форм податкових документів.

 Разом з декларацією на отримання податкової знижки необхідно надати певні документи

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що подаючи декларацію на отримання податкової знижки щодо компенсації частини суми процентів за іпотечним кредитом необхідно надати наступні документи: - кредитний договір та нотаріально завірений договір іпотеки; - відповідний платіжний документ, в якому чітко визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом та прізвище, ім’я, по-батькові платника податк, як платника цих процентів (рахунок з відбитком каси про перерахування коштів, платіжне доручення банку з відміткою про перерахування коштів); - паспорт платника податку з позначкою про реєстрацію за місцезнаходженням житлового будинку (квартири, кімнати), щодо якого оформлено іпотечний житловий кредит. Оригінали таких документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення контролюючим органом податкової перевірки стосовно нарахування такої податкової знижки. Платники податку зобов’язані на вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчисленням і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірність відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку. Для прискорення проведення контролюючим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сумм, доцільно надавати до податкової інспекції копії зазначених документів.

Довідково: відповідно до підпункту 166.3.1 пункту 166.3 статті 166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 – VI зі змінами та доповненнями, платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема, частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 Податкового кодексу України.

 Шановні платники ! Скористайтесь податковим компромісом!

Західна ОДПІ м. Харкова  повідомляє, що до граничного терміну подачі платниками уточнюючих розрахунків або заяв з метою застосування податкового компромісу залишилось 22 календарних дня. Податковий компроміс – режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року. Податкові зобов’язання суб’єкту господарювання доведеться сплатити до бюджету у розмірі 5 відсотків від суми заниження податкового зобов’язання. Інша частина 95 відсотків вважається погашеною за наслідками досягнення податкового компромісу. При цьому штрафні санкції до платника податків не застосовуються, а пеня відповідно не нараховується.

 Новації в оподаткуванні нерухомості

З 1 січня 2015 року розширено базу оподаткування для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, шляхом оподаткування як житлової, так і нежитлової нерухомості – про це повідомив заступник начальник Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Фізичним особам - платникам податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податок нараховуватиметься контролюючими органами за місцем їх податкової адреси (місцем реєстрації) за 2014 рік у такому порядку: у період з 1 січня по 31 березня 2014 року ? із житлової площі; з 1 квітня по 31 грудня 2014 року ? із загальної площі об’єктів житлової нерухомості. Приклад алгоритму розрахунку податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: - у фізичної особи у власності перебуває квартира, житлова площа якої 123 кв. м, а загальна 220 кв. м, пільга зі сплати податку (120 кв. м), ставку податку встановлено у розмірі 1 відс. мінімальної заробітної плати станом на 01.01.2014 (12,18 гривень). За 2014 рік сума податку розраховується:

І квартал – (123 кв. м - 120 кв. м)*12,18 грн. /12 міс. * 3 міс. = 9,14 гривень.

ІІ-ІV квартали – (220 кв. м – 120 кв. м)*12,18 грн. /12 міс.* 9 міс. = 913,5 гривень.

За 2014 рік сума податку складає 922,64 грн. (9,14 грн. + 913,5 гривень).

Отже, до 1 липня 2015 року фізичній особі буде надіслано податкове повідомлення-рішення про сплату податку у сумі 922,64 грн., яку необхідно сплатити протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної або міської ради залежно від місця розташування та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 2 відсотки розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 кв. м бази оподаткування.

 Про новації в оподаткуванні пенсій з 1 січня 2015 року

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ ,,Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи” та Законом України від 28 грудня 2014 року № 79-VIII ,,Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин” внесено зміни до норм Бюджетного кодексу України, зокрема щодо оподаткування пенсій. З 1 січня 2015 року пенсії, що одержуються із Пенсійного фонду України чи бюджету, підлягають оподаткуванням податком на доходи фізичних осіб за ставками 15% чи 20%. А саме, якщо розмір пенсії в календарному місяці перевищує 3 розміри мінімальної зарплати (у 2015 році ця сума становить 3654 грн.), то ставка податку становить 15 відсотків у частині його перевищення. Якщо сума пенсії в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, (у 2015 році – 12180 грн.), то ставка податку становить 20 відсотків у частині його перевищення. Крім того до загального оподатковуваного доходу платника податку включаються пенсій з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами такі пенсії підлягають оподаткуванню чи не оподатковуються в країні їх виплати.

 Як сплачувати військовий збір фізичній особі-підприємцю, який перебуває на загальній системі оподаткування?

Фізичні особи-підприємці, крім тих що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотки чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. При цьому першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб-підприємців є 2015 рік.

 Дохід, отриманий від надання власного авто в оренду, підлягає оподаткуванню

Якщо громадянин отримував дохід від надання в оренду рухомого майна протягом 2014 року, то він зобов'язаний задекларувати такі доходи до 1 травня 2015 року. Дохід від надавання в оренду власного рухомого майна підлягав оподаткуванню у минулому році за ставкою 15 % та/або 17 %. Ставка 15 % застосовувалася, якщо загальна сума доходів, отриманих у звітному податковому місяці не перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (тобто в 2014 р. – 12180 грн.); 17 % – з суми, що перевищує зазначений десятикратний розмір. Якщо фізична особа – орендар не є підприємцем, то відповідальність за нарахування та сплату податку до бюджету несе орендодавець (громадянин, який здавав майно в оренду). Такий орендодавець зобов’язаний самостійно нарахувати та сплатити податок до бюджету протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації. Якщо дохід фізичній особі–орендодавцю вивиплачує орендар- юридична особа чи ФОП, то такий орендар зобов’язаний нарахувати, утримати та сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб та відобразити дану виплату у податковому розрахунку за ф. № 1-ДФ за ознакою доходу «102». До відома: з 01.01.2015 року ставки податку на доходи з фізичних осіб, визначені п. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу, змінено з 15% та/або 17% на 15% та/або 20%.

 На митному посту «Гоптівка» затримали грошового контрабандиста

Двадцятип’ятирічний громадянин намагався вивезти з України 1,0 млн. рублів, 10,0 тис. доларів та 88,4 тисяч гривень. Більшість цих грошей, а саме іноземну валюту, молодик сховав на тілі та зафіксував поясом брюк.. Гривні же були заховані в його сумці-рюкзаку. Як розповіли в Харківській митниці ДФС, у нагоді митникам стали досвід й спостережливість, а також рентгенівський транспортерний апарат «RAPISCAN-624». Саме на підставі аналізу та оцінки ризиків автомобіль «MERCEDES VITO», в якому в якості пасажира знаходився зазначений громадянин, було переведено зі смуги руху «зелений коридор» на смугу руху «червоний коридор» для проведення спільного митно-прикордонного огляду транспортного засобу та особистих речей. Після цього, за допомогою «RAPISCAN-624» в сумці-рюкзаку юнака було виявлено предмети, візуально схожі на грошові знаки. Як з’ясувалося при подальшому огляді цієї поклажі, в ній було сховано 88,4 тис. грн. Громадянину було запропоновано пред’явити для митного контролю речі, що знаходяться при ньому. Саме так було виявлено інші валютні кошти. Слід зазначити, що ні письмово, ні в усній формі зазначені кошти задекларовані громадянином не були. Зазначені дії мають ознаки порушення митних правил, передбачених частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

 Особливості реєстрації податкової накладної неплатником ПДВ

Відповідно до п.184.6 ст.184 Податкового кодексу України у разі анулювання реєстрації платника ПДВ, останнім звітним є період, який розпочинається від дня, що настає за останнім днем попереднього податкового періоду, та закінчується днем анулювання реєстрації. Для платників ПДВ звітним періодом є один календарний місяць, а у випадках, особливо визначених Податковим кодексом України, календарний квартал (п.202.1 ст.202 Податкового кодексу України). Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання (п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України). Отже, особа, реєстрацію платника ПДВ якої анульовано, має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі, за умови, що з дати їх виписки минуло не більше 15 календарних днів.

 Здавання нерухомого майна в оренду

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що громадяни - орендодавці, які здають свою квартиру, будинок, кімнату тощо в оренду чи суборенду, житловий найм чи піднайм іншому громадянину, відповідальні за нарахування та сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету. Такий платник податку зобов‘язаний самостійно нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб до бюджету за ставкою 15% та/або 17%, в залежності від суми доходу. Податок сплачується щокварталу, протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу та сплаченого протягом звітного року податку за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації про майновий стан і доходи. Декларація про отримані доходи необхідно подати до 1 травня 2015 року у податкову інспекцію за місцем реєстрації (в паспорті). Звертаємо увагу: нотаріуси, у разі нотаріального посвідчення договору оренди, зобов‘язані надіслати інформацію про такий договір до відповідного органу Державної фіскальної служби за адресою орендодавця. Рієлтери також надають інформацію про укладені за їх посередництвом договори про оренду нерухомості до органу Державної фіскальної служби за місцем своєї реєстрації.

 Акцизний податок із переобладнаних авто

З 1 січня цього року запроваджено акцизний податок на імпортовані вантажні транспортні засоби, що переобладнуються у легковий автомобіль, з якого справляється акцизний податок. Нормами Податкового кодексу передбачено, що датою виникнення податкових зобов’язань у разі такого переобладнання авто є дата видачі документа про відповідність переобладнаного автомобіля вимогам безпеки дорожнього руху. При цьому, акцизний податок сплачується власником такого автомобіля не пізніше дати подання документів до органу внутрішніх справ України для реєстрації або перереєстрації переобладнаного такого авто.

 Пільгову ставку з податку на прибуток для ІТ бізнесу - скасовано

Законом України № 71 від 28 грудня 2014 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» пільгову ставку з податку на прибуток підприємств для суб'єктів програмної індустрії 5% скасовано. Тобто з 1 січня 2015 року суб'єкти програмної індустрії оподатковують прибуток за ставкою 18 відсотків. Для платників ПДВ відповідно до норм пункту 26¹ підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України пільги залишились незмінні. А саме, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, операції з постачання програмної продукції, звільняються від оподаткування податком на додану вартість. Для цілей цього пункту до програмної продукції відносяться: - результат комп'ютерного програмування у вигляді операційної системи, системної, прикладної, розважальної та/або навчальної комп'ютерної програми (їх компонентів), а також у вигляді інтернет-сайтів та/або онлайн-сервісів; - криптографічні засоби захисту інформації. Водночас, звертаємо увагу на те, що під пільговий режим оподаткування не підпадають операції з імпорту програмної продукції та операції з постачання послуг у сфері інформатизації.

 Про право на податкову знижку ФО, яка скористалася умовами молодіжного житлового кредиту

Згідно з пп. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 – VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 ПКУ, такі фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема, як частина суми процентів, сплачених цим платником за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до ст. 175 ПКУ. Так, платник податку – резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року (п. 175.1 ст. 175 ПКУ). Тобто, повернення податку на доходи фізичних осіб може здійснюватися лише в межах сум, які фактично надійшли до бюджету від конкретного платника податку у звітному році. Таким чином, якщо умовами молодіжного житлового кредиту передбачено повну або часткову компенсацію за рахунок бюджетних коштів відсотків за таким кредитом, то претендувати на податкову знижку одержувач такого молодіжного кредиту може тільки в частині особисто сплачених ним процентів, але при дотриманні інших умов, виконання яких є обов’язковим для отримання права на податкову знижку. При повній компенсації процентів за кредитом за рахунок бюджетних коштів платник податку не має законодавчих підстав на податкову знижку за таким кредитним договором.

 Платники Західної ОДПІ м. Харкова сплатили 18,2 млн. грн військового збору

Таку суму спрямували на допомогу українській армії платники Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова з часу введення військового збору – з 3 серпня 2014 року. Зокрема понад 12,5 млн. грн військового збору – у минулому році. З початку 2015 року платники Західної ОДПІ перерахували до Державного бюджету майже 5,7 млн. грн збору. Законодавством передбачено, що оподаткування військовим збором проходитиме до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Ставка збору становить 1,5%. Нагадаємо, Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 1 січня 2015 року, внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема у частині оподаткування військовим збором.

 Громадяни Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова цьогоріч задекларували майже 25 мільйонів гривень доходів

Про це повідомили в Західній ОДПІ м. Харкова. Зокрема, до Центру обслуговування платників звернулось 140 громадян, які подали декларації про майновий стан і доходи за минулий рік. З них 3 – для отримання податкової знижки, сума до повернення податку на доходи фізичних осіб складає 4,5 тис. грн. 137 громадян задекларували доходи від отриманої спадщини, від здачі в найм житла, нерухомого майна, тощо. Згідно з поданими деклараціями, до сплати задекларовано 738 тис. грн податку на доходи фізичних осіб. В інспекції нагадали, що з 1 січня 2015 року стартувала кампанія декларування громадянами свого майнового стану і доходів, отриманих протягом 2014 року, яка триватиме до 1 травня 2015 року, а для тих громадян, які бажають отримати податкову знижку – упродовж всього року. Також, в податковій повідомляють, що в період деклараційної кампанії в Центрі обслуговування платників Західної ОДПІ, за адресою вул. Клапцова, 25, фахівці відомства проводять роз’яснювальну роботу з питань декларування доходів громадян та надають мешканцям району консультаційну допомогу при заповненні та поданні декларації. Нагадуємо, що платники можуть зекономити свій час та зробити процедуру декларування більш зручною та швидкою, скориставшись електронним сервісом „Декларування он-лайн” на офіційному веб-порталі ДФС України.

 З початку року ЦОП Західної ОДПІ м. Харкова надав понад 2 тисячі адмінпослуг

У січні-лютому 2015 року Центром обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова надано 2040 адміністративних послуг. Як свідчить статистика, в середньому щоденно фахівці податкової надають 52 адмінпослуги. Найбільш популярними залишаються послуги з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки, яких у січні поточного року надано 914. Також видано 111 довідок платникам про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, зареєстровано 284 книги обліку розрахункових операцій, надано 164 витяги з реєстру платників єдиного податку. та ін. Окрім надання адміністративних послуг, в ЦОПі надаються консультативні та інформаційні послуги щодо діючої системи оподаткування, адміністрування єдиного соціального внеску, нарахування та сплати податків, порядку заповнення податкових декларацій та розрахунків, платіжних документів на перерахування належних податків і зборів до бюджетів, користування електронними сервізами Державної фіскальної служби. Нагадаємо: Центр обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова, який надає платникам комплекс адміністративних, консультаційних та інформаційних послуг, знаходиться за адресою: м. Харків ,вул. Клапцова,25. Режим роботи: понеділок, середа, п’ятниця: з 9.00 до 18.00; вівторок, четвер: з 9.00 до 20.00; субота: з 9.00-16.00 (у черговому режимі);неділя: вихідний день.

 Щодо заповнення платниками податків окремих реквізитів платіжного доручення у разі перерахування коштів з власного поточного рахунку на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що відповідно до пункту 2 статті 2001  Податкового кодексу України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок. Казначейство відповідно до вимог статті 69 Податкового кодексу України надсилає ДФС повідомлення про відкриття електронного рахунка платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня його відкриття. Після надходження такого повідомлення ДФС інформує платника податку про реквізити його електронного рахунка. Заповнюючи реквізити отримувача у платіжних дорученнях у разі перерахування коштів з власного поточного рахунку на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, необхідно дотримуватись рекомендацій ДФС України. А саме: У зв’язку із надходженням численних звернень платників податків щодо заповнення реквізитів отримувача у платіжних дорученнях у разі перерахування коштів з власного поточного рахунку на електронний рахунок у системі електронного адміністрування податку на додану вартість повідомляємо, що: - у полі «Отримувач» необхідно заповнювати назву платника; - у полі «Код» необхідно заповнювати код за ЄДРПОУ платника; - у полі «Банк отримувача» необхідно заповнювати«Казначейство України (ел. адм. подат.)»; - у полі «Код банку» необхідно заповнювати «899998»; - у полі «№ рахунку» необхідно заповнювати номер рахунку, вказаний в електронному повідомленні або отриманий в Центрі обслуговування платників за основним місцем обліку. Крім того, зазначаємо, що поле «Призначення платежу» такого платіжного доручення необхідно заповняти згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, викладених у додатку 8 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Національного банку України №22 від 21.01.2004 (із змінами).

Довідково: відповідне роз’яснення розміщено на офіційному сайті ДФС України (www.sfs.gov.ua) у банері «Податкові зміни 2015».

 Військовий збір: зміни з 13 березня 2015 року

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що з 13 березня набрав чинності Закон України від 02 березня 2015 року № 211-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України», (опубліковано в газеті «Голос України» від 12.03.2015 № 44). Цим Законом внесено зміни до порядку сплати військового збору, а саме відповідно до підпункту 1.7 пункту 16.1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі - ПКУ), будуть звільнятися від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 Кодексу. До доходів, які не будуть звільнятися від оподаткування військовим збором, належать: – сума доходів, отриманих платником податку у вигляді процентів, що нараховані на цінні папери, емітовані центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, та на боргові зобов'язання Національного банку України (підпункт 165.1.2 пункту 165.1 статті 165 ПКУ); – дивіденди, які нараховуються на користь платника податку у вигляді акцій (часток, паїв), емітованих юридичною особою - резидентом, що нараховує такі дивіденди, за умови, що таке нарахування жодним чином не змінює пропорцій (часток) участі всіх акціонерів (власників) у статутному фонді емітента, та в результаті якого збільшується статутний фонд емітента на сукупну номінальну вартість нарахованих дивідендів (підпункт 165.1.18 пункту 165.1 статті 165 ПКУ); – сума доходу, отримана платником податку за здані (продані) ним вторинну сировину, побутові відходи, брухт кольорових металів, включаючи використані (виснажені) акумулятори електричні свинцево-кислотні (код 8548 10 21 00 згідно з УКТ ЗЕД), залишки та брухт електричних акумуляторів із вмістом свинцю (код 8548 10 91 00 згідно з УКТ ЗЕД), та брухт дорогоцінних металів, проданий Національному банку України (підпункт 165.1.25 пункту 165.1 статті 165 ПКУ);  – доходи від операцій з валютними цінностями (крім цінних паперів), пов'язаних з переходом права власності на такі валютні цінності, за виключенням доходів, оподаткування яких прямо передбачено іншими нормами цього розділу (підпункт 165.1.51 пункту 165.1 статті 165 ПКУ); – інвестиційний прибуток від операцій з борговими зобов'язаннями Національного банку України та казначейськими зобов'язаннями України, емітованими центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну фінансову політику, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти (підпункт 165.1.52. пункту 165.1 статті 165 ПКУ).

 Крім розкладу потягів дізнаємося і про декларування

Кожного дня послугами Південної залізниці користуються сотні тисяч харків’ян та гостей Першої столиці. Сьогодні, на екранах розкладу руху потягів Південної залізниці, громадяни можуть бачити «швидкоплинні рядки» з інформацією з питань декларування своїх доходів, отриманих протягом 2014 року. Харківські податківці, які є ініціаторами такого незвичайного виду донесення до громадян важливої інформації, сподіваються, що таким чином про Кампанію декларування та можливість отримання права на податкові знижки дізнається якомога більша кількість людей. В ГУ ДФС у Харківській області запрошують до Центрів обслуговування платників задекларувати свої доходи, отримані протягом 2014 року та скористатися правом на податкову знижку до 1 травня поточного року.

 На Харківщині автотранспортникам розповіли про новації податкового законодавства

Просвітній та роз’яснювальний захід для працівників автотранспорту, електротранспорту та шляхового господарства відбувся в рамках співпраці з інститутами громадянського суспільства за ініціативою ГУ ДФС у Харківській області. На виконання побажань цієї категорії платників податків та з метою надання роз’яснень з цілої низки питань, які їх цікавлять, податківці провели лекційну частину семінару. Так, в ході заходу фахівець управління податкового та митного аудиту Олена Путятіна акцентувала увагу присутніх, що платники єдиного податку фізичні особи – підприємці другої та третьої груп, згідно із змінами, внесеними Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», зобов’язані застосовувати РРО (крім випадків здійснення діяльності на ринках та продажу товарів роздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі ). При цьому зазначені зміни вступають в силу для платників єдиного податку третьої групи – з 1 липня 2015 року, а для другої групи – з 1 січня 2016 року. Крім того, заступник начальника управління комунікацій Лариса Дмитрієнко детально доповіла стосовно нарахування та сплати транспортного податку, змін в оподаткуванні ПДВ в 2015 році, податку на доходи фізичних осіб, військового збору, податку на нерухоме майно та стосовно правил застосування податкового компромісу. Наприкінці заходу учасники отримали відповіді від фахівців ГУ ДФС у Харківській області на всі свої запитання стосовно застосування норм податкового законодавства.

 На Слобожанщині до бюджету додатково надійшло більше 43 мільйонів гривень ЄСВ

За лютий поточного року, платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Харківського регіону перерахували на рахунки Держказначейства 679,3 мільйонів гривень, що більше на 55,6 млн.грн. в порівнянні з лютим 2014 року. Як зазначають фахівці управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Харківській області, додатково до бюджету спрямовано більше 43,0 мільйонів гривень ЄСВ. Індикативний показник ДФС України у лютому виконано на 106,8 %. Усього з початку року до бюджету надійшло 1 млрд. 270 млн.гривень. У фіскальному відомстві області відзначають, що виконання зобов’язань зі сплати єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування – це, перш за все, своєчасні пенсії та соціальні гарантії, зокрема, захист на випадок безробіття та від нещасних випадків й професійних захворювань, а також тимчасової втрати працездатності. Наразі на Слобожанщині щомісячно подають звіти та сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування близько 40 тисяч платників.

 Працівники харківської податкової міліції виявили півтори тони газу сумнівної якості

Реалізація газу здійснювалась на автозаправочній станції, розташованій на трасі «Харків-Київ». Про це повідомляє начальник оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Мережко. «Власники цієї АГЗС, здійснювали реалізацію незаконно виготовленого скрапленого газу «Пропан», без жодних документів: ані паперів, що підтверджують його походження та якість, ані відповідної реєстрації, ані дозволу на дану підприємницьку діяльність, - зазначає Сергій Мережко. - Наразі з метою встановлення якості газу, працівники податкової міліції відібрали зразки пропану для проведення подальшої експертизи». В ході проведення оперативних заходів працівники оперативно-слідчих підрозділів податкової міліції виявили та вилучили резервуар для зберігання скрапленого газу, насосний агрегат й заправну колонку та 1,46 тон пропану на суму близько 18,250 тис. грн. Загальна сума вилучених товарно-матеріальних цінностей складає більше 393 тис. грн. «Відомості про дане правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.1. ст. 204 Кримінального кодексу України, - розповідає Сергій Мережко, - наразі слідство за даним фактом триває».

 До уваги громадян, які проводять незалежну професійну діяльність

Платниками єдиного внеску відповідно до пункту 5 частини першої статті 4 Закону України від 08.07.2010 № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» є особи, які провадять незалежну професійну діяльність. Відповідно до пункту 3.3 розділу ІІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо нарахованого єдиного внеску такі особи самі за себе формують та подають до фіскальних органів звіт один раз на рік до 1 травня року наступного за звітним періодом. Отже, граничний термін подання звіту особами, які провадять незалежну професійну діяльність (наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, іншу подібну діяльність) та отримують дохід від цієї діяльності, за 2014 рік – 30 квітня 2015 року. При цьому сплатити єдиний внесок такі платники зобов’язані до 1 травня 2015 року, відповідно граничний строк сплати єдиного внеску – 30 квітня 2015 року. Роз’яснення з цього питання наведені у листі ДФС України від 17.03.2015 №8870/7/99-99-17-03-01-17 «Про граничний термін подання звітності особами які проводять незалежну професійну діяльність

 Харківських студентів хвилюють проблеми екології в регіоні

Серйозною розмовою про стан екології на Харківщині обернулася чергова зустріч співробітників ГУ ДФС у Харківській області із студентами комп’ютерно – технологічного коледжу національного технічного університету «ХПІ». Під час ознайомчої лекції про екологічний податок, яку проводив фахівець підрозділу ресурсних та неподаткових платежів Ара Арутюнян, юнаки і дівчата не тільки дізналися хто є платниками екологічного податку та рентної плати за спеціальне використання води, а й по-справжньому зацікавилися станом екології в області. Так, вони запитували у фахівця, чи є в регіоні сміттєспалювальні заводи, як утілізувати люмінесцентні лампи, які фільтри для очищення найкраще використовувати, щоб зекономити на сплаті податку. Співробітник фіскальної служби не тільки відповів на усі запитання молоді, а й навів приклади відношення євпропейців до проблем екології, розповів цікави факти стосовно рішення таких проблем в інших країнах та Україні. Також Ара Ашотович розповів, що в Харківській області зареєстровано 4555 платників рентної плати за спеціальне використання води, якої за 2014 рік надійшло до бюджету 31,7 млн. грн., а з початку року вони сплатили вже 6,3 млн. грн. Фахівець розповів і про платників екологічного податку. Іх в області - 4761 платник, за 2014 рік вони перерахували 150,8 млн. грн. податку, з початку року - 17,0 млн. грн. Наприкінці зустрічі фахівець звернувся до молоді і закликав їх не тільки до сумлінного навчання та накопичування знань, що стануть у нагоді в дорослому житті, а й завжди бути свідомими та активними, мати свою особисту громадську позицію, бути корисними своїй країні.

 Керівник фіскальної служби Харківщини Михайло Гагаркін узяв участь у Другому міжнародному бізнес-форумі

Основною темою другого міжнародного бізнес-форуму «Україна – 2015. Стратегічне бачення: можливості та виклики», що зібрав близько 250 представників ділових кіл України, Польщі та інших країн Євросоюзу, стало питання інвестиційної привабливості регіону. Організація та проведення заходу стали можливістю для Харківської області показати інвесторам свій потенціал, обмінятися досвідом, запропонувати нові цікаві проекти та пропозиції для інвестування та просування бізнесу на території регіону. У ході виступів спікерів і панельних дискусій українські та міжнародні експерти обговорили наступні теми: введення в дію Закону про вільну торгівлю, питання реалізації Президентської «Стратегії - 2020», нові галузі-локомотиви української економіки без Криму і Донбасу, економіку війни, мінімізацію втрат для бізнеса, реформи для спрощення ведення підприємницької діяльності. Активну участь в обговоренні зазначених питань взяв в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Михайло Гагаркін. Зокрема, посадовець відзначив доцільність та важливість для підвищення інвестиційної привабливості регіону і розвитку бізнеса, впровадження реформ в податковому законодавстві. Окрім того, він проінформував, що протягом останніх півроку було прийнято цілу низку законодавчих актів, направлених на зменшення податкового тиску та оптимізацію процесу сплати податків. Михайло Гагаркін розповів про втілення особистого досвіду на посаді керівника фіскальної служби регіону, про перші досягнення (перевиконання індикативних показників), про боротьбу с корупцією. Михайло Гагаркін висловлює впевненість, що податкова служба буде і надалі вживати усі заходи задля створення комфортних умов для ведення підпприємницької діяльності, налагодження дійсно партнерських та конструктивних взаємовідносин між фіскальною службою та бізнес-спільнотою регіону.

 Оподаткування відсотків за депозитами

Змінами до Податкового кодексу України (далі - Кодекс), внесеними Законом України від 28.12.2014 р. № 71-VIII, передбачено підвищення ставки оподаткування пасивних доходів з 15 до 20 відсотків (крім дивідендів по акціях та корпоративних прав, нарахованих резидентами - платниками податку на прибуток підприємств). Так, п. 167.1 ст. 167 Кодексу встановлено ставку оподаткування у розмірі 15 відсотків бази оподаткування щодо нарахованих (виплачених, наданих) доходів, крім випадків, визначених у пунктах 167.2 - 167.5 цієї статті Кодексу. Відповідно до пп. 167.5.1 п. 167.5 ст. 167 Кодексу ставку податку до бази оподаткування встановлено у розмірі 20 відсотків для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у пп. 167.5.2 цього пункту). Згідно з пп. 167.5.3 п. 167.5 ст. 167 Кодексу для цілей розділу IV Кодексу термін «пасивні доходи» означає, зокрема, такі доходи: - проценти на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок; - проценти на вклад (депозит) у кредитних спілках; - інші проценти (у тому числі дисконтні доходи); - процентний або дисконтний дохід за іменним ощадним (депозитним) сертифікатом; - плата (відсотки), що розподіляється відповідно до пайових членських внесків членів кредитної спілки.

 ДФС України: протягом січня – лютого 2015 року зовнішньоторговельний обіг України склав понад 12 млрд. дол. США

Протягом перших двох місяців поточного року Україна здійснювала зовнішньоторговельні операції з партнерами із 193 країн світу. Загальний зовнішньоторговельний обіг нашої країни у січні – лютому 2015 року склав понад 12 млрд. дол. США. Експорт товарів з початку року склав 6 млрд. дол. США, з яких до країн Євросоюзу експортовано 36 відс., до країн СНД – 17 відс. товарів. У розрізі товарних груп найбільші суми сплаченого до державного бюджету мита з експорту забезпечено з відходів та брухту чорних металів та шихтових зливків (70 відс. від загальної суми мита), великої рогатої худоби (15 відс.) та насіння льону (10 відс.). У січні – лютому 2015 року Україною імпортовано товарів на понад 6 млрд. дол. США. Частка товарів з країн ЄС та СНД у загальному обсязі імпорту склала 40 відс. та 26 відс. відповідно. Найбільші надходження мита від імпортних операцій у бюджет країни забезпечено по нафті та нафтопродуктах (19,7 відс. від загального обсягу сплаченого мита), автомобілях легкових та інших моторних транспортних засобах (4,8 відс.) та вугіллі кам`яному, антрациті (4,5 відс.).

 Платником 5-відсоткового акцизного податку є особа – суб’єкт господарювання, яка безпосередньо здійснює реалізацію пального в роздріб

Податкові зобов’язання зі сплати 5-відсоткового акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів виникають в особи – субєкта господарювання, яка безпосередньо здійснює відпуск нафтопродуктів з колонок через мережу заправних комплексів (АЗС) безпосередньо споживачам, незалежно від умов продажу нафтопродуктів та форми розрахунків (готівкова, безготівкова), під час здійснення розрахункових операцій. Відповідно до п.п. 212.1.11 п.212.1 ст. 212 Податкового Кодексу платником податку є особа - суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, яка здійснює реалізацію підакцизних товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання. Звертаємо увагу, шо роздрібний продаж нафтопродуктів здійснюється через мережу АЗС, що призначені для відпуску кінцевим споживачам нафтопродуктів (п. 2 Правил №1442 та ДСТУ 4303:2004 «Роздрібна та оптова торгівля. Терміни та визначення понять»). Розрахунки за продані нафтопродукти здійснюються готівкою та або у безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, талонів, відомостей на відпуск нафтопродуктів) в установленому законодавством порядку.

 Шановні платники ! Скористайтесь податковим компромісом!

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє,, що до граничного терміну подачі платниками уточнюючих розрахунків або заяв з метою застосування податкового компромісу залишилось 24 календарних дні. Податковий компроміс – режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року. Податкові зобов’язання суб’єкту господарювання доведеться сплатити до бюджету у розмірі 5 відсотків від суми заниження податкового зобов’язання. Інша частина 95 відсотків вважається погашеною за наслідками досягнення податкового компромісу. При цьому штрафні санкції до платника податків не застосовуються, а пеня відповідно не нараховується.

 Річну декларацію про доходи можна подавати в електронному вигляді

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що громадяни мають змогу подати податкову декларацію про майновий стан і доходи в електронній формі через офіційний веб-портал ДФС України. Для цього їм необхідно: - отримати електронний цифровий підпис, який безкоштовно видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України; - завантажити із сайту Центру інсталяційний пакет програмного забезпечення «Програмний комплекс користувача центру сертифікації ключів». Встановити програмне забезпечення на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе Інструкція користувача; - авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу. Слід додати, що на допомогу фізичним особам – підприємцям та громадянам на офіційному веб-порталі функціонує сервіс «Декларування он-лайн», який дає змогу заповнити річну податкову декларацію та зберегти результат у файлі як для друкування, так і надсилання до органів ДФС через Інтернет.

 Нарахування ЕСВ, якщо фізична особа працює за сумісництвом (неосновне місце роботи)

Основне місце роботи - це місце роботи, де працівник працює на підставі укладеного трудового договору, де знаходиться (оформлена) його трудова книжка, до якої вноситься відповідний запис про роботу. На осіб, які працюють за сумісництвом, трудові книжки ведуться тільки за місцем основної роботи. Отже, для сумісників базою нарахування єдиного внеску є фактично нарахована заробітна плата незалежно від її розміру. При цьому роботодавець має право отримати від такого сумісника підтвердження про місце основної роботи. Наприклад: Заробітна плата сумісника в січні 2015 року - 900 грн. Нарахований єдиний внесок за ставкою (умовно) 36,76%. складає – 330,84 грн (900 х 36,76%), Утриманий єдиний внесок за ставкою 3,6% складає - у розмірі 32,40 грн. (900 х 3,6%). Зазначений порядок визначений листом ДФС України від 14.02.15 № 4979/7/99-99-17-03-01-17 "Про застосування норм законодавства".

 З січня 2015 року змінено порядок оподаткування неприбуткових організацій

Відповідно до Податкового кодексу України неприбутковими підприємствами, установами та організаціями вважаються підприємства, установи та організації, основною метою діяльності яких є не одержання прибутку, а провадження благодійної діяльності та меценатства і іншої діяльності, передбаченої законодавством. Статтею 133 Податкового кодексу України встановлено, що не є платниками податку: 1) бюджетні установи; 2) громадські об'єднання, політичні партії, релігійні, благодійні організації, пенсійні фонди, метою яких не може бути одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій. Такі установи та організації не є платниками податку на прибуток лише після їх внесення до Реєстру неприбуткових організацій та установ контролюючими органами. До внесення змін до Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.01.2013 № 37, починаючи з 01.01.2015 установи та організації, внесені станом на 31.12.2014 до Реєстру та включені до переліку установ і організацій, метою яких не є одержання і розподіл прибутку серед засновників, членів органів управління, інших пов'язаних з ними осіб, а також серед працівників таких організацій, продовжують використовувати статус неприбутковості. Таке роз’яснення надано листом ДФС України від 02.03.15 № 7023/7/99-99-19-02-02-17 "Про використання статусу неприбутковості" з яким можна ознайомитися на офіційному веб-порталі ДФС України (http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/podatok-na-pributok-pidpri/listi-dps/187230.html)

 Податкова декларація про майновий стан і доходи подається за податковою адресою платника

”Податкова декларація про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2014 році, подається до органу ДФС за податковою адресою платника. Тобто, за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Декларація подається до 1 травня поточного року”, - зазначає заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Нагадуємо, що з 1 січня 2015 р. розпочалася кампанія декларування доходів, отриманих громадянами протягом 2014 року. Декларування доходів платниками податку на доходи фізичних осіб здійснюється відповідно до норм Податкового кодексу України (далі - Кодекс). Згідно з Кодексом громадяни зобов’язані подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію) та/або мають право її подати для отримання податкової знижки та повернення частини сплаченого до бюджету податку на доходи фізичних осіб. Для реалізації права громадян на податкову знижку за наслідками 2014 року платники податку декларацію можуть подати упродовж всього року.

 Застосування пільги із земельного податку.

Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», який набрав чинності з 01.01.2015, внесено зміни до Податкового кодексу України (далі – ПКУ), зокрема, плату за землю віднесено до місцевих податків та включено до складу податку на майно. Відповідно до п. 12.3 ст. 12 ПКУ сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів. Органи місцевого самоврядування до 25 грудня року, що передує звітному, подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки рішення щодо ставок земельного податку та наданих пільг зі сплати земельного податку юридичним та/або фізичним особам. Відповідно до п. 30.1 ст. 30 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податкова пільга – передбачене податковим та митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати податку та збору, сплата ним податку та збору в меншому розмірі за наявності підстав, визначених п. 30.2 ст. 30 ПКУ. Платник податків вправі використовувати податкову пільгу з моменту виникнення відповідних підстав для її застосування і протягом усього строку її дії (п. 30 ст. 30 ПКУ). Згідно з п. 284.1 ст. 284 ПКУ органи місцевого самоврядування встановлюють ставки плати за землю та пільги щодо земельного податку, що сплачується на відповідній території. Якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право (п. 284.2 ст. 284 ПКУ). Отже, якщо рішення про надання пільги щодо земельного податку прийнято органом місцевого самоврядування у поточному році, то платник податку звільняється від сплати земельного податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право.

 До уваги платників ПДВ, які застосовують спеціальний режим оподаткування

Платникам податку, які застосовують спеціальний режим оподаткування, визначений статтею 209 Податкового кодексу, у системі електронного адміністрування податку відкривається єдиний електронний рахунок для обліку сум податку, як в межах діяльності, визначеної статтею 209, так і у межах іншої діяльності. У випадку, якщо платником податку, який застосовує спецрежим, за результатами звітного періоду задекларовано суми податку, які підлягають сплаті як до бюджету, так і на його спеціальний рахунок, кошти з його електронного рахунку, у першу чергу, перераховуються до бюджету, а у разі повного розрахунку з бюджетом – на спеціальний рахунок такого платника (пункт 22 Порядку № 569). Відповідно, платнику необхідно суму зазначену в рядках 25.1 та 25.2, перерахувати на власний електронний рахунок. Перерахування суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків здійснюється Казначейством в межах залишку таких коштів на електронних рахунках, на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС України (пункт 21 Порядку №569). Для забезпечення в умовах дії системи електронного адміністрування ПДВ спрямування сум податку на підтримку власного виробництва, суб’єкти спецрежиму - платники ПДВ повинні в декларації за звітний період в розділі « ****Реквізити спеціального рахунку» вказати номер рахунку, найменування, МФО та код ЄДРПО банку, в якому такий спеціальний рахунок відкритий.

 ПДВ в системі електронного адміністрування

За звітні податкові періоди, починаючи з лютого місяця 2015 року та І квартал 2015 року перерахування сум ПДВ до бюджету - з рахунків в системі електронного адміністрування ПДВ. З липня 2015 року нововведення – на постійній основі. Такий порядок перерахування ПДВ до бюджету визначає п. 200.2 ст. 200 Податкового кодексу України. Платникам варто врахувати, що система електронного адміністрування ПДВ запроваджується поетапно, як це передбачають зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи”.

 На Харківському телебаченні розповіли про митний контроль за поштовими відправленнями

Під час передачі «Тема дня» обласного телебачення начальник митного поста «Пісочин» Харківської митниці ДФС Олександр Трифонов розповів телеглядачам про особливості проведення митного контролю та оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях. Так, митник розповів і про міжнародні поштові відправлення, і про експрес-відправлення та проінформував щодо підприємств-перевізників, які діють на території області. Повідомив Олександр Трифонов і про товари, які заборонені для переміщення. Це, зокрема, наркотики, психотропні речовини, предмети непристойного чи аморального характеру, контрафакти, вибухові, займисті, а також радіоактивні речовини, вогнепальну зброю усіх видів і боєприпаси до неї, холодну зброю (кастети, стилети, балончики з рідиною паралітичної дії тощо). Також, підкреслив посадовець, заборонено до переміщення і живих тварин, а ось продукти харчування можно переслати вагою не більше 10 кілограмів і обов’язково в упаковці виробника. Більш детально розповів співробітник митниці про обсяги товарів, які не підлягають оподаткуванню та які оподатковуються митними платежами. Зокрема, в першому випадку товари, якщо їх сумарна фактурна вартість не перевищує еквівалент 150 євро, не є об'єктом оподаткування митними платежами. А товари, вартість яких перевищує еквівалент 150 євро, але не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків, додатковим імпортним збором за ставкою 10 відсотків та податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України (20%). Наприкінці передачі і гість студії і ведуча дійшли висновку, що така корисна інформація стане у нагоді харківським телеглядачам, адже так чи інакше, майже кожному громадянину доводиться користуватися такими послугами.

 Протягом січня – лютого 2015 року митницями ДФС України зафіксовано 374 випадки порушення прав інтелектуальної власності

Протягом січня – лютого 2015 року митницями Державної фіскальної служби України зафіксовано 374 випадки призупинення митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності. За цей період порушено 2 справи про порушення митних правил за фактами ввезення на митну територію України товарів з порушенням прав інтелектуальної власності загальною вартістю понад 332,5 тис. грн. Одна зі справ порушена Волинською митницею – вартість ввезених з порушеннями товарів склала 70,3 тис. грн., друга – Південною митницею ДФС – з вартістю товарів 262,2 тис. грн. Нагадаємо, що для сприяння захисту правовласників під час зовнішньоекономічної діяльності Державна фіскальна служба України веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності. До них належать об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин. Загалом, станом на початок березня 2015 року до митного реєстру за заявами правовласників внесено майже 2,5 тис. об’єктів.

 Які документи необхідно подати платнику для отримання права на податкову знижку щодо частини суми процентів за іпотечним кредитом

- кредитного договору та нотаріально завіреного договору іпотеки;

- відповідних платіжних документів, в яких чітко визначено суму сплачених відсотків за користування іпотечним кредитом та прізвище, ім’я, по-батькові платника податку як платника цих процентів (рахунок з відбитком каси про перерахування коштів, платіжне доручення банку з відміткою про перерахування коштів);

- паспорта платника податку з позначкою про реєстрацію за місцезнаходженням житлового будинку (квартири, кімнати), щодо якого оформлено іпотечний житловий кредит.

Оригінали таких документів не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку, достатнього для проведення контролюючим органом податкової перевірки стосовно нарахування такої податкової знижки. Платники податку зобов’язані на вимогу контролюючого органу та в межах його повноважень, визначених законодавством, пред’являти документи і відомості, пов’язані з виникненням доходу або права на отримання податкової знижки, обчислення і сплатою податку, та підтверджувати необхідними документами достовірності відомостей, зазначених у податковій декларації з цього податку. Для прискорення проведення контролюючим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до податкової інспекції копії зазначених документів. Відповідно до пп. 166.3.1 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755 – VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 ПКУ, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати, зокрема, частину суми процентів, сплачених таким платником податку за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175 ПКУ.

 Надійна допомога для платників – електронні сервіси

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що для якісного обслуговування платників податків та забезпечення умов для того, щоб процес адміністрування податків, зборів та ЄСВ був швидким і комфортним, на веб-порталі Державної фіскальної служби України розміщено ряд сервісів: Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР»,«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», «Реєстр платників ПДВ», «Анульовані свідоцтва платників ПДВ», «Реєстр страхувальників» та ін. Нагадуємо, на веб-портал ДФС України можна зайти скориставшись посиланням http:// sts.gov.ua

 Податковий підкажчик допомагає бізнесу бути захищеним від ризиків

На головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) функціонує сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». Зокрема, для перевірки надійності ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або його назву. Як свідчать результати соцопитувань платників податків усіх категорій, користувачі сервісом «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» - сумлінні платники можуть мінімізувати ризики підприємства та оцінити діяльність свого бізнес-партнера.

 Інформація для платників податку на додану вартість

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що на веб-порталі Державної фіскальної служби України розміщено ряд сервісів. Так, відповідно до пункту 183.13 статті 183 Податкового кодексу України для інформування платників ПДВ центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щоденно оприлюднює на своєму веб-сайті дані з реєстру платників ПДВ. Інформацію про анульовану реєстрацію платників ПДВ можна отримати, скориставшись меню «Анульована реєстрація платників ПДВ», а для перевірки надійності ділових партнерів слід користуватись сервісом «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». Пошук можна здійснити за наступними реквізитами: код ЄДРПОУ, індивідуальний податковий номер або номер ДРФО, найменування суб’єкта господарювання.

 Цілодобово працює антикорупційний сервіс “Пульс” Державної фіскальної служби

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що лінія антикорупційного сервісу “Пульс” працює цілодобово: у робочій час інформацію щодо корупційних діянь та інших неправомірних дій приймають фахівці ДФС, в неробочий час – інтерактивний автовідповідач. Контактний номер сервісу «Пульс»: (044) 284-00-07.

 Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області