Податкова соціальна пільга у 2015 році та інше

 Херсонські пенсіонери минулого року сплатили до міської казни 181 тис. грн ПДФО 

Ще в квітні минулого року Законом України „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” до складу об’єкта оподаткування податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) було включено пенсії, що перевищують 10 тис. гривень. Ставку податку становила 15% від суми перевищення граничної норми пенсії, що не підлягає оподаткуванню (10 тис. грн). 

Таким чином, за неповний 2014 рік херсонські пенсіонери, у яких розмір пенсії більше 10 тис. грн, сплатили до міської казни майже 181 тис. гривень ПДФО.

Нагадаємо, що з Нового року доходи громадян оподатковуються за новими правилами. Відтепер, оподаткуванню підлягають пенсії, розмір яких перевищує три розміри мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, тобто пенсії більше 3654 гривень.

 Особливості національного оподаткування 2015 

Однією з новації в оподаткуванні українців в 2015 році стало запровадження акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів за ставкою  5 %.

Так, відтепер платниками акцизного податку стали особи – суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які реалізують підакцизні товари. До таких товарів належать пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюн та його промислові замінники, нафтопродукти, скраплений газ, а також речовини, що використовуються як компоненти моторних палив.

Варто зазначити, що акцизний податок справляється з роздрібного продажу зазначених товарів безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших суб’єктах господарювання громадського харчування.

Сплачуватиметься цей податок до місцевого бюджету. Суми податку перераховуються до бюджету суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі протягом 10 календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, подання податкової декларації за місячний податковий період.

 Власники депозитів поповнили міську казну на 5 млн гривень

З 1 серпня 2014 року набули чинності норми Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо пасивних доходів», які кардинально змінили підходи до оподаткування пасивних доходів громадян.

Зокрема, було введено єдину ставку оподаткування пасивних доходів громадян у розмірі 15%. Тобто, відсотки, нараховані на депозити херсонських вкладників, підлягали оподаткуванню за новою ставкою. Податковими агентами виступили банки.

Як наслідок, від херсонських власників депозитів бюджету отримав майже 5,5 млн грн у вигляді податку на доходи фізичних осіб.

До слова, з 1 січня 2015 року пасивні доходи у вигляді відсотків з депозитів оподатковуються за ставкою 20%.

 Херсонцям донарахували 125 млн грн податків та штрафів

Протягом 2014 року аудитори ДПІ у м. Херсоні провели 542 документальних перевірки підприємств міста. За наслідками цих перевірок порушникам податкового законодавства ревізори донарахували майже 125 млн грн податків та штрафів.

Також, податківці зменшили заявлені до відшкодування суми ПДВ на 846 тис. грн та задекларовані збитки підприємств на понад 20,4 млн гривень.

Як наслідок, херсонські порушники податкового законодавства вже сплатили до бюджету понад 16 млн грн донарахованих податків, штрафів та пені, що, до слова, на 3,9 млн грн більше ніж торік.

 Скільки податків має сплачувати до бюджету херсонський малий бізнес?

Як правило, переважна більшість представників малого бізнесу у Херсоні є платниками єдиного податку. Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з нового року передбачено всього чотири групи платників єдиного податку, замість діючих раніше шести груп. При цьому одна із груп (четверта) відведена під фіксований сільськогосподарський податок.

Ставки єдиного податку для першої та другої групи залишились без змін. Зокрема, фіксована ставка єдиного податку для платників першої групи  встановлюється в межах до 10% від розміру мінімальної зарплати, тобто до 121,80 грн за календарний місяць. Відповідно, ставка єдиного податку для другої групи встановлюється в межах до 20% розміру мінімальної зарплати, тобто дo 243,60 грн за календарний місяць.

Відсоткові ставки для єдинників третьої групи, в яку з 2015 року об’єднано платників третьої–шостої груп „старої спрощеної системи”,  становлять: 2% доходу – за умови окремої сплати ПДВ або 4% доходу – у разі включення ПДВ до складу єдиного податку. Зазначимо, що раніше для відповідної категорії платників єдиного податку ставки могли сягати 7% від доходу.

 Херсонські власники катерів додали до бюджету 35 тис гривень

Минулого року херсонські власники суден сплатили до бюджету майже 35 тис. грн збору за першу реєстрацію транспортних засобів. Зокрема, 25 тис. грн збору перерахували суб’єкти господарювання, на баланс яких було зараховано нові судна.

Ще майже 10 тис. грн збору надійшло від херсонців, які придбали  маломірні судна.

Нагадаємо, що збір за першу реєстрацію транспортних засобів для суден сплачувався виходячи із потужності двигуна судна, або довжини його корпусу. З 2015 року такий збір скасовано.

 Херсонцям відшкодували з бюджету 59 млн грн ПДВ

Минулого року херсонський бізнес отримав на рахунки понад 59 млн грн у вигляді відшкодованого податку на додану вартість (ПДВ). В середньому, міським суб’єктам господарювання держава щомісяця відшкодовувала майже 5 млн грн ПДВ. Таку бюджетну компенсацію на свої рахунки отримали два десятка херсонських підприємств.

Нагадаємо, Державна казначейська служба України щомісячно на своєму офіційному сайті публікує повний перелік суб'єктів господарювання, які отримали бюджетне відшкодування та зазначає суму такого відшкодувань.

Крім того, з 1 січня 2015 року законодавці зменшили кількість критеріїв для автоматичного відшкодування ПДВ.

 Коли херсонський бізнес остаточно перейде на касові апарати?

Відповідно до останніх змін, внесених до Податкового кодексу України, практично кожний платник єдиного податку має перейти на застосування касового апарату.

Не застосовуватимуть РРО лише платники єдиного податку другої і третьої  груп (підприємці), які здійснюють діяльність на ринках, продають товари дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі, а також всі платники єдиного податку першої групи.

Всі інші єдинники мають застосовувати РРО. При цьому, вимоги стосовно застосування касових апаратів набирають чинності: для платників єдиного податку третьої групи – з 01.07.2015; для платників єдиного податку другої групи – з 01.01.2016.

 За нелегального працівника – штраф 36540 гривень

Відтепер підприємства та підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі:

- фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичної роботи повний робочий час, та виплати зарплати (винагороди) без нарахування та сплати ЄСВ – у 30 кратному розмірі мінімальної зарплати (36540 грн), встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення;

- порушення встановлених строків виплати зарплати працівникам, більш як за один місяць, виплата її не в повному обсязі – у 3-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої на момент виявлення порушення (3654 грн);

- недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці – у 10-кратному розмірі мінімальної зарплати, встановленої законом на момент виявлення порушення, за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення (на разі це 12 180 грн);

- порушення інших вимог трудового законодавства – у розмірі мінімальної заробітної плати (1218 грн).

Зазначені штрафи накладаються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.

Крім того, відпер працівник не може бути допущений до роботи, зокрема, без повідомлення органу ДФС про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабміном.

 Податковий компроміс вже в дії

З 17 січня поточного року набув чинності Закон України від «Про податковий компроміс». Відтепер бізнес має законний механізм податкового компромісу з державою, який дозволяє платникам уникнути фінансової, адміністративної та кримінальної відповідальності за заниження податкових зобов’язань з податків на прибуток та ПДВ за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року.

Відповідно зазначеного Закону, загальна тривалість процедури досягнення податкового компромісу – до 70 календарних днів з наступного дня після подання уточнюючого розрахунку. При цьому, загальний термін, протягом якого платник може прийняти рішення про застосування процедури податкового компромісу, тобто подати уточнюючий розрахунок або заяву, складає 90 календарних днів з дня набрання чинності цього закону.

При застосуванні процедури податкового компромісу платник має сплатити 5% від суми задекларованих або визначених у податковому повідомленні-рішенні податкових зобов'язань. При цьому інші 95% такої суми вважаються погашеними, а штрафні санкції та пеня не нараховуватимуться.

 Кожен працюючий херсонець у середньому підтримав армію на 230 грн

Протягом 2014 року херсонці сплатили до бюджету більше 19 млн грн військового збору. При цьому, якщо врахувати, що середньооблікова кількість штатних працівників у Херсоні в 2014 році була на рівні 83750 чоловік, то фактично кожен працюючий херсонець віддав із річної заробітної плати на підтримку армії 230 гривень.

Нагадаємо, що відповідно до Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» з 2015 року військовим збором обкладаються всі  доходи українців, визначені ст. 163 Податкового кодексу України.

До таких доходів, зокрема, належать доходи, отримані від продажу або надання в оренду рухомого та нерухомого майна, від прийняття спадщини, призів, подарунків, а також заробітна плата і й інші виплати за цивільно-правовими договорами тощо.

 Херсонські бізнесмени навчалися сплачувати податки за новими правилами 

Днями фахівці податкової інспекції Херсона за участі Обласного та Міського центрів зайнятості провели перший у цьому році безкоштовний семінар для міських суб'єктів господарювання. Захід набув неабиякого резонансу, адже темою семінару були податкові новації, які набрали чинності з 1 січня 2015 року.

До законодавства внесено досить багато змін і подекуди вони кардинально змінили порядок адміністрування податків. Топ-темою учасників семінару, а їх було понад 400, стало питання сплати акцизного податку, адже багато платників познайомились із ним вперше. Цей податок сплачують суб'єкти господарювання, які здійснюють операції з підакцизними товарами (алкогольні напої, пиво, тютюн тощо). Ставка податку складає 5% і залежить від вартості (з ПДВ) реалізованих підакцизних товарів.

Хвилювали платників і зміни в адмініструванні ПДВ. Податківці докладно розповіли про систему електронного адміністрування ПДВ. Так, з 1 лютого реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні незалежно від розміру ПДВ в одній такій накладній. Для тестування такої системи у бізнесменів є 5 місяців. Протягом цього часу до платників податків не застосовуватимуть штрафи за порушення термінів реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі.

Йшла мова й про те, що відтепер Кодекс законів про працю України не зобов’язує підприємців реєструвати у державній службі зайнятості трудові договори, укладені з працівниками. А відтак, з 1 січня 2015 року центри зайнятості більше не реєструють такі договори. Натомість про укладення трудових договорів між працівниками та підприємцями слід повідомляти органи фіскальної служби. Акцентували увагу присутніх на те, що трудові договори, зареєстровані до 1 січня 2015 року, будуть зніматися з реєстрації у раніше встановленому.

Також херсонці дізнались про нюанси оподаткування нерухомості за новими правилами, зміни у системі спрощеного оподаткування малого та середнього бізнесу, особливості справляння податку на доходи, військового збору, податку на прибуток підприємств, земельного податку, єдиного внеску, надання звітності в електронному вигляді, проведення розрахункових операцій тощо.

Наступний семінар на податкову тематику відбудеться 27 січня о 10 годині в актовій залі Дніпровської районної у м. Херсоні ради. Запрошуємо всіх бажаючих отримати всю актуальну інформацію про податкове законодавства у вуст податківців Херсона.

У Херсоні активізувались шахраї

У нашому місті знову, після нетривалого затишшя, орудують телефонні шахраї. Тепер зловмисники телефонують підприємцям та керівникам підприємств (номери телефонів +380930418056, +380939844622), представляються начальником податкової інспекції Херсона та під різними приводами просять надати у борг різні суми готівкових коштів. “Підстави” таких “прохань” різні. Серед інших окремо виділяють особисту відсутність у місті та неможливість у зв'язку із цим оперативно віднайти необхідну суму для “достойної” зустрічі перевіряючих - представників ДФС.

Аферисти знахабніли до того, що можуть підбирати необхідний тембр голосу, а задля передачі коштів зустріч із обдуреними громадянами призначають поблизу адміністративного приміщення ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області.

Такі дії є провокацією з боку невідомих осіб, які задля легкої “наживи” намагаються виманити певні кошти, дискредитуючи податківців міста.

Наголошуємо на тому, що шахрайство в Україні переслідується за Законом. Зокрема, стаття 190 Кримінального кодексу України за шахрайство передбачає покарання у вигляді обмеженням волі на строк від 3 до 8 років.

Тож, шановні херсонці та представники бізнес-середовища, будьте обачними, не дайте ввести себе в оману та не довіряйте аферистам! Офіційно заявляємо: посадові особи ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області гроші не збирають, вказівок здійснювати такі неправомірні дії іншим особам не надають. Якщо у вас вимагали гроші або ви вже стали свідком чи жертвою  злочинців - негайно звертайтеся до міліції особисто або за телефоном 102.

 За право торгівлі алкоголем і тютюном у 2014 році херсонці сплатили 10 млн гривень

Протягом 2014 року херсонські бізнесмени перерахували до місцевого бюджету понад 10,3 млн грн за ліцензії на право торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Зокрема, надходження від плати за ліценції на оптову торгівлю склали 2,5 млн гривень. Представники бізнесу, які реалізують алкоголь та цигарки у роздріб сплатили до бюджету за відповідні ліцензії 7,8 млн гривень.

Загалом в Україні станом на 1 січня 2015 року нараховується 303 суб’єкти господарювання з діючими ліцензіями, 3 із яких – із Херсона. Такі дані наведено у Переліку суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями.

У Переліку суб'єктів господарювання, які отримали ліцензії на право оптової торгівлі тютюновими виробами в Україні, станом на 1 січня 2015 року нараховується 29 суб’єктів господарювання з діючими ліцензіями, 1 із яких із Херсона.

Ознайомитись із переліками можна на сайті ДФС України за посиланням http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/pereliki-/59687.html

 Рахунки для сплати нових податків херсонцями почнуть діяти з 26 січня

Державною казначейською службою відкрито рахунки для сплати херсонськими платниками оновлених податків, а саме: рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними та юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості, транспортного податку з фізичних та юридичних осіб, єдиного податку з сільськогосподарських товаровиробників, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75%.

Звертаємо увагу, що рахунки зі сплати зазначених податків починають діяти з 26 січня 2015 року.

Перелік рахунків з обліку надходжень до державного та місцевого бюджетів розміщено на субсайті ГУ ДФС у Херсонській області. За додатковою інформацією звертатись до ЦОП ДПІ у м. Херсоні (вул. І. Кулика, 143а) або за тел. 32-74-76.

 Херсонці  минулого року сплатили 218 млн грн ПДВ

Протягом 2014 року херсонці сплатили до державного бюджету 218 млн грн ПДВ. Зазначимо, що 210 млн грн сплатили підприємства міста. Інші 8 млн грн надійшли від підприємців.

При цьому, міським платникам ПДВ було відшкодовано майже 59 млн грн ПДВ. Таким чином, фактично, херсонці збагатили державний бюджет на 159 млн гривень.

Нагадаємо, що 2015 рік зустрів херсонських платників ПДВ рядом новацій в оподаткуванні. Зокрема, відтепер всі податкові накладні, не залежно від суми операцій реєструються в Єдиному реєстрі податкових накладних. Звітують платники ПДВ виключно в електронній формі, а з 1 лютого в тестовому режимі запрацює система електронного адміністрування ПДВ.

 В Херсоні на податковому облік перебувають 43 тис. суб’єктів господарювання

Станом на 1 січня 2015 року на обліку в ДПІ у м. Херсоні перебуває майже 43 тис. суб’єктів господарювання. Зокрема, в податковій інспекції зареєстровано майже 27 тис. фізичних осіб-підприємців, та близько 16 тис. юридичних осіб.

При цьому більше 10 тис. підприємців – зареєстровані як платники єдиного податку.

Зазначимо, що протягом минулого року на податковий облік взято 1779 суб’єктів господарювання, переважна більшість із яких (1148) підприємці.

Крім того, до державного реєстру фізичних осіб – платників податків включено 7920 громадян, що до речі, на 3078 осіб більше, ніж у 2013 році.

 Що змінилось у „житті” херсонських спрощенців з нового року?

З 2015 року суб'єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на такі групи платників єдиного податку:

1) перша група - підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300 тис. гривень;

2) друга група - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв:

- не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб;

- обсяг доходу не перевищує 1,5 млн. гривень;

3) третя група - підприємці, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та юридичні особи - суб'єкти господарювання будь-якої організаційно-правової форми, у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 20 млн. гривень;

4) четверта група - сільськогосподарські товаровиробники, у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків.

Платники єдиного податку третьої - шостої груп, які перебували на обліку в контролюючих органах до 1 січня 2015 року, з 1 січня 2015 року вважаються платниками єдиного податку третьої групи відповідно до норм глави 1 розділу XIV цього Кодексу.

 З ювелірки сплачується 10% пенсійного збору

Фізичних осіб та суб'єктів господарювання, які подають ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів на клеймування державним пробірним клеймом до казенних підприємств пробірного контролю включено до платників збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Об’єктом оподаткування для них є вартість основного дорогоцінного металу (золото, срібло, платина, паладій), у перерахунку на вагу чистого металу, що міститься у сплаві, з якого виготовлено ювелірний чи побутовий виріб. Вартість визначається за офіційним курсом Національного банку України на банківські метали на час подання платником збору ювелірних та побутових виробів на клеймування до казенного підприємства пробірного контролю.

Розмір такого збору для них становить 10% від об'єкта оподаткування.

Його  сплачують на бюджетні рахунки для зарахування надходжень до державного бюджету, відкриті в головних управліннях Казначейства.

Державна фіскальна служба здійснюватиме контроль за сплатою (утриманням) збору на обов'язкове державне пенсійне страхування при здійсненні казенними підприємствами пробірного контролю клеймування державним пробірним клеймом ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, поданих фізичними особами та суб'єктами господарювання, у безготівковій та/або готівковій формі.

 Стартувала кампанія декларування доходів громадян

З 1 січня в Україні розпочалась „Деклараційна кампанія 2014”. Громадяни зобов'язані подати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію), якщо протягом 2014 року, отримували:

- доходи з яких при нарахуванні або виплаті податок не утримувався;

- доходи від особи, яка не є податковим агентом (в тому числі від здачі в оренду власного рухомого чи нерухомого майна, продажу власного майна, продажу власної сільгосппродукції громан, тощо);

- нецільову благодійну допомогу, якщо її загальна сума у 2014 році перевищувала 1710 грн;

- доходи від двох і більше податкових агентів і при цьому загальна річна сума оподатковуваних доходів, нарахованих такими податковими агентами за 2014 рік перевищила 146160 грн;

- спадок (подарунки) від осіб, які не є членами сім'ї першого ступеня споріднення;

- доходи від продажу інвестиційних активів, якщо їх вартість у 2014 році перевищує 1710 грн.;

- іноземні доходи.

 Минулого року херсонці сплатили 1,3 млрд. грн соціальних внесків

Минулого року міські страхувальники перерахували до бюджету більше 1,3 млрд грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ). При цьому, лише в грудні херсонці сплатили майже 137 млн грн ЄСВ, що на 7 млн грн більше, ніж у грудні попереднього року.

Зазначимо, що майже 86% надходжень ЄСВ складають суми, що нараховані роботодавцями на заробітну плату працівникам. Майже 12% надходжень ЄСВ нараховані на грошове забезпечення військовослужбовців. Інші 2% єдиного внеску сплачені переважно підприємцями міста.

Нагадаємо, що відповідно до новацій законодавства щодо реформування ЄСВ та легалізації фонду оплати праці, з 2015 року до частини бази нарахування єдиного внеску, що перевищує двократний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховано дохід, ставка єдиного внеску, для відповідної категорії платника, застосовується із такими зменшувальними коефіцієнтами: з 1 січня 2015 року по 31 грудня 2015 року включно - у розмірі 0,65; з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року включно - у розмірі 0,52; з 1 січня 2017 року – у розмірі 0, 4.

 Податкова соціальна пільга у 2015 році

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" станом на 01.01.2015 року мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 1218 гривень.

На основі значень мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму та відповідно до норм Податкового кодексу України податкова соціальна пільга у 2015 році може бути застосована до заробітної плати, гранична сума якої становить 1710 гривень.

При цьому, звичайна соціальна пільга визначена відповідно до ст. 191.1.1 Податкового кодексу України (100%) становитиме 609 гривень.

Підвищена соціальна пільга визначена відповідно до ст. 191.1.3 Податкового кодексу України (150%) становить 913,5 гривень,

Підвищена соціальна пільга визначена відповідно до ст. 191.1.4 Податкового кодексу України (200%) – 1218 гривень.

Прес-служба ДПІ у м. Херсоні

ГУ ДФС у Херсонській області

Ірина Приходько + 380 (552) 32-74-02

Елчин Піралієв +380 (66) 293-11-75