Податкова знижка: економія, про яку варто знати херсонцям

Кожний платник податків міста, котрий сплачував минулоріч за своє навчання чи навчання своїх дітей, оформляв іпотеку або брав кредит на доступне житло, переобладнав свій автомобіль на використання біопалива, здійснював оплату державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, поніс витрати на сплату страхових внесків за договорами довгострокового страхування життя, задекларувавши доходи, має право у 2016 році на отримання  податкової знижки.

Щоб реалізувати право на податкову знижку необхідно до кінця 2016 року подати податкову декларацію про майновий стан та доходи за 2015 рік до Херсонської ОДПІ ГУ ДФС у Херсонській області та підтвердити факт понесених витрат.

Херсонці, які бажають отримати податкову знижку, мають звертатись до Центру обслуговування платників Херсонської ОДПІ за адресою: вул. І.Кулика, 143а, вікно №7, тел. 32-74-40.

Скористатись послугами податківців можна не виходячи з дому

Вже тривалий час електронні сервіси ДФС України значно полегшують життя платників податків. Відтак, клієнти фіскальної служби мають можливість „сидячи на дивані” скористатись електронними адміністративними та інформаційними послугами, надіслати звітність через Інтернет або просто отримати податкову консультацію.

Серед найбільш популярних електронних сервісів є «Електронний кабінет платника податків» – це персональне автоматизоване робоче місце платника, за допомогою якого можна підготувати, заповнити та подати звітність в електронному вигляді. Крім того, у відкритій частині Електронного кабінету користувач може отримати важливу інформацію про свої контрагентів із різних реєстрів. У закритій частині, крім можливості надання звітності, можна навіть переглянути особистий рахунок, тобто стан розрахунків із бюджетами.

«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» (ЗІР) – це ще один сервіс, який користується особливою популярністю у користувачів. По суті – це персональний консультанти платника податків, який дозволяє отримати відповіді на більшість хвилюючих питань з податкового та митного законодавства.

На сайті ДФС України На сайті ДФС України (http://sfs.gov.ua/) є ряд інших електронних сервісів, за допомогою яких платники податків можуть знайти  корисну інформацію не виходячи з дому.

Херсонським експортерам нараховано 915 тис. грн пені 

Цього року херсонським суб’єктам господарювання, що здійснюють діяльність у сфері зовнішньоекономічної діяльності, нараховано 915 тис. грн пені. До слова, минулого року херсонські бізнесмени проштрафились на 841 тис. гривень.

Загалом, зовнішньоекономічними операціями цього року займалися 317 юридичних осіб, що на 52 підприємства більше, ніж торік.

Нагадаємо, що відповідно до норм Закону України „Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті”, виручка резидентів у іноземній  валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках у строки виплати  заборгованостей,  зазначені  в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної  власності – з моменту підписання  акта, що засвідчує виконання робіт,  надання  послуг,  експорт  прав інтелектуальної власності.

Порушення   резидентами  строків,  передбачених Законом тягне за собою стягнення  пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3 % суми  неодержаної  виручки  (вартості  недопоставленого  товару) в іноземній  валюті,  перерахованої  у  грошову  одиницю  України за валютним  курсом  Національного  банку  України на день виникнення заборгованості.

Оподаткування херсонських пенсій в цифрах

З 1 липня цього року було скасовано оподаткування пенсій, розмір яких розмір яких не перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня звітного податкового року. Відтак, наразі оподаткуванню підлягають пенсії більше 10740 грн, – в частині такого перевищення.

Зазначимо, що раніше оподатковувались пенсії, розмір яких перевищував 3 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року, – також в частині перевищення.

Відповідно, у першому півріччі пенсіонери, які отримували пенсії більше 4134 грн, сплачували податок на доходи фізичних осіб із суми перевищення. Загалом такі херсонці сплатили до бюджетів 2,7 млн грн податку, із яких 677 тис. грн надійшли до Державного бюджету, а 2 млн грн поповнили місцеві бюджети.

„Іноземний капітал” сплатив у Херсоні більше 6 млн грн податку на прибуток

Цього року юридичні особи, створені за участі іноземних інвесторів сплатили до бюджетів 4,6 млн грн податку на прибуток підприємств. Ще 1,5 млн грн податку сплатили іноземні юридичні особи. Загалом „закордонний капітал” повнив зведений бюджет на 6,1 млн гривень.

Зазначимо, що суми прибутків нерезидентів, які провадять свою діяльність на території України через постійне представництво, оподатковуються в загальному порядку. При цьому таке представництво прирівнюється з метою оподаткування до платника податку, який провадить свою діяльність незалежно від такого нерезидента (ст. 141.4.7 Податкового кодексу України).

ПДФО із доходів херсонців наближається до півмільярдної межі

З початку року херсонці сплатили до бюджетів всіх рівнів 482 млн грн податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО). Це у 1,5 рази більше, ніж у першому півріччі минулого року.

Наразі ПДФО є найвагомішим податком у складі місцевого бюджету. Він займає близько 63% від загальних податкових надходжень до місцевої скарбниці.

Таким чином надходження ПДФО – це у першу чергу легально виплачена заробітна плата. Саме тому, значна увага ревізорів Херсонської ОДПІ приділяється пошуку додаткових джерел надходжень цього податку, зокрема, за рахунок детінізації ринку праці та боротьби із виплатою заробітної плати в «конвертах».

Херсонці успадкували майже 42 млн грн доходів

В рамках цьогорічної деклараційної кампанії херсонці відзвітували про отримані спадки на загальну суму 41,5 млн гривень. Це на 6 млн грн більше, ніж було задекларовано за підсумками кампанії 2015 року.

Згідно із податковим законодавством декларанти мають сплатити до бюджету 2 млн грн податку на доходи фізичних осіб, що вдвічі більше, ніж торік.

Нагадаємо, що власність, успадкована від члена сім’ї І-го ступеня споріднення, оподатковується за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Громадянин, який отримує спадщину від члена сім'ї ІІ-го ступеня споріднення, сплачує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 5% від вартості успадкованого.

Відповідальними за сплату податку на доходи фізичних осіб до бюджету є спадкоємці, які отримали спадщину.

Відповідно до ст. 14 розділу І Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи І-го ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Решта членів сім’ї фізичної особи вважаються такими, які мають ІІ-й ступінь споріднення.

Плата за херсонську землю збагатила місцеву казну на 53 млн грн

З початку року херсонські землевласники та землекористувачі сплатили до бюджетів 53,2 млн грн плати за землю. Це на 18,7 млн грн більше, ніж в аналогічному періоді минулого року.

Зокрема, 47,3 млн грн надійшли від підприємств міста. Інші 5,9 млн грн сплатили херсонські підприємці та мешканці Херсона.

Нагадаємо, що відповідно до Податкового кодексу України плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Нерухомість херсонських релігійних організацій звільнено від оподаткування

Відповідно до ст. 266.2.2 Податкового кодексу України, не є об’єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, зокрема, об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, та використовуються виключно для забезпечення їхньої статутної діяльності, включаючи ті, в яких здійснюють діяльність засновані такими релігійними організаціями добродійні заклади (притулки, інтернати, лікарні тощо), крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність.

Зазначимо, що податок не нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, включається до складу майнових податків і сплачується на рахунки місцевих бюджетів.

Податкові пільги для учасників АТО

Відповідно норм Податкового кодексу України, учасники антитерористичної операції (далі – АТО) мають право на преференції зі сплати окремих податків та зборів. Зокрема, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу та не обкладається ПДФО сума щорічної разової грошової допомоги, яку надають учасникам АТО.

Не обкладаються ПДФО доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані як благодійна допомога. Також передбачається пільга й для самих благодійників – не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО.

Особі, яка перебуває в зоні АТО, виплачують грошове забезпечення. На період перебування такої особи в зоні антитерористичної операції вся сума грошового забезпечення не підлягає обкладенню військовим збором.

Для учасників АТО також передбачена пільга щодо сплати земельного податку. Звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання в межах граничних норм, встановлених ст. 281 Податкового кодексу України.

Щодо місцевих податків, то місцевими радами можуть надаватися пільги щодо їх сплати. Наприклад, рішенням Херсонської міської ради була встановлена пільгова ставка 0% для квартир/житлових будинків, що належать учасникам АТО чи сім’ям загиблих учасників.

Фізичні особи-підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, призвані на військову службу під час мобілізації чи залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь період їх військової служби звільняються від обов’язку нарахування, сплати й подання податкової звітності з ПДФО та ЄСВ.

Коли чекати заробітну плату?

Заробітна плата – це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. При цьому, мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може провадитися оплата за виконану працівником місячну, а також погодинну норму праці (обсяг робіт).

Заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні в строки, установлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим із профспілкою, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після завершення періоду, за який здійснюється виплата. Про це йдеться у Кодексі законів про працю.

Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Звертаємо увагу, що виплата зарплати двічі на місяць є не правом роботодавця, а його обов’язком.

За витягом із реєстру платників єдиного податку необхідно звернутись до податкової інспекції

Відповідно до норм податкового законодавства України реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

За бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно отримати витяг з Реєстру платників єдиного податку.

Для цього необхідно подати до контролюючого органу за місцем реєстрації запит про отримання відповідного витягу. Податкова інспекція надає такий витяг наступного робочого дня з дня надходження запиту особисто заявнику. Такий витяг діятиме до внесення змін до реєстру платників єдиного податку.

Нагадуємо, що дані з Реєстру платників єдиного податку можна побачити  на Єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та офіційному веб-портал ДФСУ.

Як оподатковуватиметься майно херсонців у 2016 році

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» змінив окремі норми, що стосуються майнових податків.

Зокрема, з 1 січня 2016 року транспортний податок у розмірі 25 тис. грн сплачуватимуть власники автомобілів, вартість яких перевищує 1,033 млн гривень та вік яких не більше 5 років. Список автомобілів, які підпадають під стягнення податку, публікуватимуть на сайті Мінекономрозвитку. Раніше даний податок сплачувався виходячи із об’єму двигуна автомобіля.

Змінився порядок оподаткування і нерухомого майна. Так, законодавці збільшили граничну ставку податку з 2% до 3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 м² загальної площі житлової і нежитлової нерухомості (41,34 грн). Розмір ставок в межах граничних норм встановлюватимуть місцеві ради (в Херсоні – Херсонська міська рада).

Нововведенням у 2016 році стало встановлення додаткової ставки податку в розмірі 25 тис. грн для квартир площею понад 300 м² і будинків площею понад 500 м². Причому сплачувати по 25 тис. грн необхідно за кожен такий будинок чи квартиру.

Як бути з податком на „спадок”, якщо спадкоємець – неповнолітній?

Податковим кодексом України від подання декларації звільнено осіб, що отримали подарунок або спадок від членів сім‘ї першого ступеня споріднення.

Якщо спадок чи подарунок отримано із-за кордону або від членів сім‘ї другого ступеня споріднення, то громадянин зобов’язаний задекларувати такі доходи та сплатити податок. У випадку, коли спадкоємець неповнолітній, обов’язок щодо декларування доходів та сплати податку мають виконати батьки (опікуни, піклувальники).

Отже, якщо батьки в 2015 році подарували дитині квартиру, то її вартість декларувати не потрібно. Однак, якщо дитина отримала спадок чи подарунок із-за кордону або від бабусі (інших членів сім‘ї другого ступеня споріднення), один із батьків (опікун, піклувальник) зобов’язаний звернутися до податкової інспекції.

Електронний сервіс «ЗІР» – ваш персональний консультант з податкового законодавства

Вже більше року на веб-порталі Державної фіскальної служби функціонує Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР». В еру цифрових технологій використання подібних сервісів робить більш доступними послуги фіскальної служби.

ЗІР дозволяє здійснювати пошук інформації щодо певного податку, напрямку чи діяльності. Окрім цього, електронний сервіс працює з використанням ключових слів та шляхом перегляду інформації за певні періоди.

Для покращення роботи сервісу користувачі можуть надавати свої пропозиції. Для цього необхідно звернутись за «формою зворотного зв’язку» в рубриці «Про ресурс».

Скористатися послугою «ЗІР» можна на веб-порталі ДФС за адресою http://zir.minrd.gov.ua/  у розділі «Інформаційно-довідковий ресурс».

Ставки екологічного податку проіндексовані

У 2016 році екологічний податок значних змін не зазнав. Однак, ставки екологічного податку, які діяли у 2015 році, були проіндексовані наступним чином:

  • за викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім двоокису вуглецю) – на 26,71%, а за викиди двоокису вуглецю – на 26,92%;
  • за скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти – на 26,72%;
  • за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях або на об’єктах – на 25,81-26,81%;
  • за утворення радіоактивних відходів (разом із уже накопиченими) – на 26,7%;
  • за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк – на 26,7%.

Звертаємо увагу! За податковими зобов’язаннями з екологічного податку, що виникли для виробників електроенергії на теплоелектроцентралях і ТЕС, із 1 січня 2016 року ставки податку становлять 100% від ставок, передбачених у положеннях Податкового кодексу України.

Які податки дозволено не платити до бюджету херсонським єдинникам?

Нормами Податкового кодексу України передбачено, що платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з таких податків і зборів:

  • податку на прибуток підприємств;
  • податку на доходи фізичних осіб у частині доходів, отриманих від підприємницької діяльності бізнесменів - платників єдиного податку першої - третьої групи;
  • податку на додану вартість, крім  платників, що обрали передбачену законодавством сплату єдиного податку із ПДВ, а також що сплачується платниками єдиного податку четвертої групи;
  • податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва;
  • рентної плати за спеціальне використання води платниками єдиного податку четвертої групи.

Чи дозволяється тимчасово припинити підприємницьку діяльність?

Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця визначено Законом України „Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”.

Зазначеним Законом та іншими нормативно-правовими актами не передбачено тимчасове припинення підприємницької діяльності.

Однак, платники єдиного податку мають право взяти відпустку, а у випадку хвороби – лікарняний, та відповідно не сплачувати податок.

Так, відповідно до ст. 295.5 Податкового кодексу України, платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують найману працю, звільняються від сплати податку протягом одного календарного місяця на час відпустки, а також на період хвороби, підтвердженої копіює листка непрацездатності, якщо вона триває більше 30 календарних днів.

Чи зобов’язані підприємці при продажу у кіосках газет застосовувати РРО?

Суб’єкти господарювання мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки при продажу у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 відсотків загального товарообігу.

При цьому обов’язковою умовою є відсутність у складі загального товарообігу операцій з продажу алкогольних напоїв та підакцизних непродовольчих товарів.

Зазначена норма передбачена ст. 9 Закону України „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Прес-служба Херсонської ОДПІ

ГУ ДФС у Херсонській області