Податковий тягар для бізнесу буде зменшено. Пропозиції до Податкового кодексу вже подані на розгляд до Мінфіну і Верховної Ради

«Зміни, які будуть внесені у Податковий кодекс України передбачають спрощені правила роботи для бізнесу та надають можливість вивести з тіні доходи, і за рахунок цього, збільшити надходження до бюджету», - заявив на зустрічі у Києві з бізнесменами, які входять до Європейської Бізнес Асоціації, голова Державної фіскальної служби Роман Насіров. Він зазначив, що реформування фіскальної системи вже розпочато. До Міністерства фінансів та Верховної Ради подані пропозиції, які перш за все спрямовані на спрощення роботи фіскальної служби. «З точки зору законодавства очікується зменшення податкового тягаря для бізнесу, що дозволить знизити тиск на підприємців, але водночас дасть змогу вивести з тіні доходи і збільшити за рахунок цього надходження до бюджету. Такий підхід стане новою відправною точкою у відносинах держави і бізнесу», - наголосив Роман Насіров. Голова ДФС підкреслив, що треба позбутися ганебної практики лімітів по відшкодуванню податкових платежів і вже з першого січня вийти на розрахунки місяць у місяць. «Найголовніше, ми повинні зафіксувати незмінність законодавства на 2–3 роки, щоб бізнес отримав абсолютно зрозумілу і прогнозовану картину на певний час», – переконаний Роман Насіров. Під час зустрічі бізнесмени висловили підтримку внесених у Податковий кодекс змін, і схвалили перетворення фіскальної служби на партнера для бізнесу.

 

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

 

Зміни до Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон

Західна ОДПІ м. Харкова інформує про те, що з 11 вересня п.р. (дня оприлюднення в «Офіційному віснику України») набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 04.08.2015 р. №694, яким затверджено зміни Інструкції про службові відрядження в межах України та за кордон. Зокрема, скасовано вимогу щодо реєстрації працівників, які вибувають у відрядження у Журналі реєстрації відряджень. Відповідно, виключено Додаток до Інструкції, який затверджував форму вказаного журналу. Згідно з встановленими Інструкцією правилами, днем вибуття у відрядження вважається день відправлення поїзда, літака, автобуса або іншого транспортного засобу з місця постійної роботи відрядженого працівника, а днем прибуття з відрядження - день прибуття транспортного засобу до місця постійної роботи відрядженого працівника. Новації, внесені до Інструкції передбачають, що якщо дата на транспортному квитку не збігається з датою прибуття працівника з відрядження згідно з наказом про відрядження, з дозволу керівника підприємства береться до уваги затримка у відрядженні на вихідні або святкові й неробочі дні у разі, якщо строк перебування працівника поза місцем його постійної роботи не перевищуватиме строку відрядження, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України від 02.02.2011р. № 98. За ці дні працівникові не відшкодовуються добові витрати, витрати на найм житлового приміщення та інші витрати (крім витрат на проїзд з місця відрядження до місця постійної роботи).

 

В зв’язку зі зростанням мінімальної зарплати розмір ЄСВ становитиме 478,17 гривень

Для фізичних осіб - підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування та для підприємців на загальній системі оподаткування (в місяцях, в яких був отриманий оподатковуваний дохід) з 1 вересня 2015 року мінімальний розмір єдиного внеску становитиме 478,17 грн. (1378 * 34,7 %), - звертають увагу в Західній ОДПІ м. Харкова. Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску з 1 вересня 2015 року становитиме 23426,00 грн. Як відомо, відповідно до Закону України від 19.09.2015 року № 174 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» змінено розмір мінімальної заробітної плати та розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. З 1 вересня 2015 року мінімальна заробітна плата становить 1378 гривень, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб становить 1378 гривень.

 

Понад 490 млн. грн. отримає бюджет від підприємців, які виплачували зарплату з порушенням законодавства

Протягом січня-серпня поточного року органами ДФС під час перевірок суб’єктів господарювання, які виплачували заробітну плату  та інші доходи фізичним особам, порушення податкового законодавства встановлено у 57 відс. перевірених підприємців. Їм донараховано до сплати в бюджет понад 490 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та штрафних санкцій. Завдяки вжитим заходам також було виявлено понад 61 тис. найманих працівників, які працювали без укладання трудових угод з роботодавцями. Вони вже сплатили до бюджету близько 11 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та понад 24 млн. грн. єдиного внеску. До державної реєстрації залучено понад 24 тис. громадян, які здійснювали свою підприємницьку діяльність без реєстрації. Бюджет додатково отримав понад 10 млн. грн. податків. Крім того, за рахунок спільних заходів ДФС та органів місцевої влади 12,6 тис. суб’єктів господарювання підвищили рівень виплати заробітної плати своїм працівникам, внаслідок чого до бюджету додатково надійшло понад 18,4 млн. гривень.

 

ДФС здійснює контроль за трансфертним ціноутворенням: до порушників застосовано 15,4 млн. грн. штрафних санкцій

Про проведені контрольовані операції платниками податків до ДФС загалом подано 4,4 тисячі звітів. З них 2,5 тис. звітів платники здали за 2013 рік  та 1,9 тис. звітів – за 2014 рік. Контрольованими у цих податкових періодах вважались операції між пов’язаними особами, які дорівнювали або перевищили 50 млн. грн., операції з резидентами з низькоподаткових юрисдикцій (відповідно до переліку КМУ), а також операції між резидентами за наявності додаткових критеріїв. Відповідно ДФС здійснює  контроль за своєчасністю та повнотою подання звітів платниками про проведені контрольовані операції та за відповідністю цін в контрольованих операціях рівню ринкових та повнотою декларування податкових зобов’язань до бюджету. Станом на 01.09.2015 вже встановлено 72 платники, якими не своєчасно подано звіт про контрольовані операції або не у повному обсязі відображено такі операції. За зазначені порушення до них застосовано 15,4 млн. грн. штрафних санкцій. Крім того, відібрано звіти 45 платників податків, за результатами аналізу контрольованих операцій яких буде прийматись остаточне рішення про проведення документальних перевірок.

 

Мешканці Харківської області сплатили майже 50 мільйонів гривень екоподатку

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, зазначена сума надійшла до зведеного бюджету з початку року. З цих коштів  держбюджет отримав близько 10 млн. грн., а місцевий поповнився майже на 39 млн. грн. Найбільше податку харків’яни сплатили за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях та за викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря. Усього на Харківщині екологічний податок сплачують 4,3 тисячі  платників. В ГУ ДФС області нагадують, що З 1 січня 2015 року не сплачується екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення. Залишаються платниками екоподатку суб'єкти господарювання, які здійснюють: - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; - скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; - утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); - тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

 

Більше півмільярда гривень надійшло до бюджету в результаті погашення податкового боргу

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби Харківщини, така сума надійшла до Державного бюджету з початку року. Це майже вдвічі перевищує рівень надходжень за січень-вересень минулого року (272,2 млн.грн.). Як зазначила в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак, скорочення податкового боргу є одним із пріоритетних напрямів роботи фіскальної служби. Адже це додаткові надходження, той резерв, який направляється, зокрема, на виконання дуже важливих на сьогодні соціальних зобов’язань перед громадянами. Керівник служби повідомила також, що з початку року податковий борг до Зведеного бюджету без врахування боржників, які перебувають у процедурах банкрутства, скорочено на 400,0 млн. гривень. Ірина Сагайдак відзначає, що робота в даному напрямку триває. З метою скорочення податкового боргу постійно проводяться зустрічі з керівництвом найбільших підприємств-боржників спільно з органами місцевої влади – представниками Харківської обласної державної адміністрації, Пенсійного фонду тощо. Результат - додаткові надходження до бюджету.

 

За 9 місяців бізнесмени Харківщини сплатили до бюджету держави понад 13 млрд. грн. податків та зборів

Це на 4,6 млрд. грн. більше ніж за січень-вересень минулого року. Індикативний показник ДФС України виконано на 107,1 %, додатково отримано  875,3 млн. грн. Так, до Державного бюджету надійшло 9,1 млрд.грн., що на 4,0 млрд. грн. більше ніж за січень-вересень минулого року. В свою чергу, до Місцевих бюджетів зібрано 4,1 млрд. грн. - на 15,4% (551,5 млн. грн.) більше ніж минулого року. Як зазначає в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак, одним із головних векторів в діяльності служби є забезпечення своєчасних надходжень до місцевих бюджетів. Особливої значимості цей напрям роботи набув в цьому році із активним впровадженням в країні процесу децентралізації. Так, за вересень до Місцевих бюджетів Харківщини надійшло 434,6млн.грн. Це на 46,6млн. грн. більше ніж за вересень минулого року. Індикативний показник ДФС України виконано на 116,8%, додатково отримано  62,4 млн. грн. «Гроші, які надходять до бюджету міста та області – це кошти на розвиток інфраструктури, зарплати бюджетникам, соціальні виплати. Можу з впевненістю констатувати,  що кожен фахівець відомства сьогодні розуміє важливість своєї роботи та з гідністю її виконує», - стверджує Ірина Сагайдак.

 

Податкова міліція Харківщини разом з новими патрульними завадили незаконному продажу 2 тис. літрів спирту

Працівники оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області спільно із співробітниками національної поліції на чолі з начальником управління патрульної служби у м. Харкові Євгеном Мельником попередили незаконний продаж двох тисяч літрів спирту. Про це повідомляє перший заступник начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергій Фуніков. «В ході проведення заходів щодо зменшення тіньового обігу підакцизних товарів, забезпечення стабільних і у повному обсязі надходжень до бюджету акцизного податку, в рамках проведення операції «Акциз-2015», працівники податкової міліції виявили у Харкові факт незаконної торгівлі та транспортування спирту», - розповідає Сергій Фуніков. Напередодні податківці отримали інформацію, що 36-річний харків’янин на території міста продає підакцизну продукцію без жодних дозвільних документів. Коли працівники податкової міліції Харківщини спільно із фахівцями патрульної служби зупинили фургон (білий автомобіль марки ТАТА») горе-підприємця, вони виявили 200 пляшок зі спиртом ємкістю 10 літрів кожна. Чоловік зізнався, що дану продукцію він віз на продаж. «Загальна вартість вилученого спирту складає 90 тисяч гривень, - зауважує Сергій Фуніков, - У відношенні даного підприємця складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП».

 

Відбулось чергове засідання Комітету Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області

На цей раз головним питанням, яке зібрало членів Комітету з питань податкової політики, стало обговорення проблемних питань у сфері застосування реєстраторів розрахункових операцій та внесення відповідних пропозицій до податкового законодавства. Під час засідання присутні виказали і свою точку зору на вказану проблематику, і внесли ряд пропозицій щодо процедури застосування касових апаратів. Стосувалися вони зокрема цінової політики придбання та установки РРО, їх подальшої технічної експлуатації та утилізації. Також присутні внесли пропозицію щодо можливості створення при сервісних центрах обмінного лізингового фонду  таких апаратів. Члени комітету також обговорили й інші нагальні питання, і окреслили подальші напрямки роботи.

 

Шановні платники податків! Запрошуємо до обговорення!

Законом України від 16 липня 2015 року № 643-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» внесено ряд позитивних змін в частині складання податкових накладних. Так, з метою спрощення форми податкової накладної виключені її реквізити, які втратили актуальність у зв’язку із запровадженням системи електронного адміністрування ПДВ, зокрема: - місцезнаходження покупця/продавця, - номер телефону, - вид цивільно-правового договору, - форма проведених розрахунків. З метою оптимізації процесу документообігу та відповідно до вимог Податкового кодексу України Міністерством фінансів України розроблено проект наказу "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної". Пропонуємо Вам взяти участь у обговоренні зазначеного документу. Текст проекту наказу розміщено за адресою: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2015-rik/64042.html Свої зауваження та пропозиції можна надсилати упродовж одного місяця з дати оприлюднення проекту на адресу розробника: - поштову – 04655, МПС, м. Київ – 53, Львівська площа, 8, Державна фіскальна служба України, Департамент методологічної роботи з питань оподаткування; - електронну – dpspdv@ukr.net.

 

За 8 місяців поточного року до бюджету сплачено 5,6 млрд. грн. військового збору

Протягом січня-серпня 2015 року до Державного бюджету України надійшло 5,6 млрд. грн. військового збору, що на 15,1 відс. більше від запланованого. Бюджет додатково отримав 736,9 млн. грн. Зокрема, у серпні до бюджету сплачено 743,6 млн. грн. Нагадаємо, що військовий збір запроваджено із 3 серпня 2014 року. Його ставка складає 1,5 відс. від об’єкта оподаткування. Платниками збору є фізичні особи-резиденти, які отримують доходи як в Україні, так і за її межами, фізичні особи-нерезиденти, які отримують доходи в Україні, а також податкові агенти. Для резидента об’єктом оподаткування збором є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи, отримані з джерел за межами України. Об'єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання).

 

В ДФС розпочалася перевірка Мін'юсту

Сьогодні в Державній фіскальній службі розпочалася перевірка, яка проводиться робочою групою Міністерства юстиції України. Робоча група Мін'юсту була сформована на виконання доручення Кабінету Міністрів після того як ДФС звернулася з проханням провести внутрішню перевірку органу на належне виконання чинного законодавства. Це перший випадок перевірок щодо виконання норм Закону України «Про очищення влади» за ініціативою органу, який перевіряють.

 

Довіра бізнесу має велику вагу для ДФС

Основа Держави – підприємства, які формують державний бюджет. Тому сервісні органи, такі, як Державна фіскальна служба України, мають фактично стати помічником для підприємців в сфері розрахунків з бюджетом. На сьогоднішній день, нажаль, далеко не всі суперечки в податковій сфері вдається вирішувати оперативно і за згодою обох сторін, через що в Україні щорічно відбувається більше 50 тисяч судових спорів саме з податкових питань між підприємцями і державними органами. Задля зменшення кількості судових спорів з платниками податків планується запровадити інститут податкової медіації, який буде спрямований на підвищення ефективності досудового врегулювання податкових спорів. Інститут медіації – це прогресивний підхід у вирішенні податкових спорів, який передбачає залучення громадськості. Найважливіше, що даний підхід дає цілий ряд переваг для бізнесу, а саме: - розгляд спору між платником податків та податковим органом незалежним органом – медіаційною радою, що складатиметься з представників громадськості, Міністерства фінансів та ДФС; - уникнення витрат на супроводження тривалого судового процесу; - скорочення процедури оскарження рішення податкового органу; - можливість часткового скасування рішення податкового органу; - прозорість та законність процедури медіації; - уникнення ризику непередбачуваності судового спору та пені, нарахованої за час оскарження; - звільнення посадових осіб платника податків від кримінальної відповідальності при досягненні угоди в рамках процедури медіації. В усіх розвинутих країнах світу судові спори з податковими органами не мають такої масовості як в Україні, та є радше виключенням аніж правилом. Як в Україні так і в інших країнах судовий процес є досить тривалим та витратним. У зв’язку з цим більша частина спорів між платниками податків та податковими органами вирішується на стадіях досудового оскарження. Державна фіскальна служба України розробила пропозиції щодо законодавчого впровадження інституту податкової медіації. На даний момент законопроект знаходиться в Міністерстві фінансів України та проходить процедуру погодження. При розробці концепції податкової медіації ДФС було докладно вивчено та використано досвід таких провідних країн як Великобританії, США, Австралії, Нідерландів та Грузії. Одразу після погодження Міністерством фінансів України пропозицій ДФС, документ буде опубліковано на сайті служби вже для обговорення з громадськістю. Першочерговими завданнями ДФС при впровадженні інституту медіації є віднова довіри бізнесу до податкових органів та налагодження конструктивного діалогу між платниками податків та ДФС.

 

Вживання касових апаратів ФОП-єдинником після перевищення допустимого доходу

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» від 01.07.2015 року № 569-VIII, не потрібно використовувати РРО фізичним особам-підприємцям — платникам єдиного податку другої і третьої груп незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. грн. У разі перевищення доходом вказаної межі - застосування РРО є обов’язковим. При цьому РРО потрібно буде застосовувати починаючи з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення.

 

Стабільні надходження ПДВ від платників Харківщини

Протягом січня – вересня 2015 року платники податків Харківщини сплатили до бюджету майже 1,5 мільярдів гривень податку на додану вартість. Порівняно з відповідним періодом минулого року додатково надійшло 56,3 мільйона гривень. Незважаючи на загальну рецесію економіки регіону, Головне управління ДФС у Харківській області не знижує темпи наповнення бюджету. Так, у вересні поточного року забезпечено мобілізацію ПДВ у сумі близько 175 млн.грн. Це майже на 20 млн.грн. більше ніж у вересні минулого року. Порівняно з середньомісячними надходженнями минулого року сплата податку зросла майже на 30%. Позитивна динаміка має місце і на тлі надходжень поточного року. Так, у вересні додатково надійшло 15 млн.грн. податку, за рахунок вжитих заходів щодо недопущення мінімізації ПДВ, руйнування схем ухилення від оподаткування та погашення податкового боргу.

 

Для здійснення митної брокерської діяльності необхідний дозвіл

Потенційним митним брокерам з 28.06.2015 року замість ліцензії на здійснення такої господарської діяльності потрібно отримувати дозволи (згідно із змінами, внесеними, зокрема, до ст.ст. 405-408 Митного кодексу України Законом України «Про ліцензування видів господарської діяльності» від 02.03.15 р. №222-VIII). Протягом 20 робочих днів із моменту надходження до ДФС заяви про надання/переоформлення дозволу, ДФС та Адміністрація Держприкордонслужби України видають дозвіл. ДФС протягом 24 годин із моменту оформлення відповідного протоколу, в якому зафіксовано рішення, вносять необхідну інформацію до реєстру митних брокерів. Митний брокер може розпочати декларування товарів із моменту його включення до реєстру. Витяг із реєстру митних брокерів надсилають брокеру протягом трьох робочих днів із дня включення до реєстру. Відмовити в наданні/переоформлення дозволу можуть через неповні та/або недостовірні відомості, подані в заяві. Про відмову ДФС обов’язково повідомляє письмово із зазначенням причин відмови протягом трьох робочих днів із дати прийняття такого рішення. Порядок також передбачає підстави для анулювання або тимчасового зупинення дозволу. Крім того, ним також установлено форми відповідних заяв та витягу з реєстру. З 18.09.2015 року набрав чинності Наказ Мінфіну України від 04.08.15 р. №693 «Про діяльність митних брокерів», який опубліковано в «Офіційному віснику України» 18.09.15 р. №72, яким затверджено Порядок подання та розгляду заяв і надання дозволу на провадження митної брокерської діяльності та контролю за нею. Додатково: Наказ Мінфіну України від 04.08.15 р. № 693 «Про діяльність митних брокерів»

 

Підприємці, в яких відсутні наймані працівники, звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску не подають

Юридичні особи або фізичні особи – підприємці, які не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, звіт за найманих працівників до фіскальних органів не подають. Це передбачено Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року № 435. Звертаємо увагу на те, що фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані подавати самі за себе звіт незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність. Звітнім періодом є календарний рік, звітність подається до 01 травня року, що настає за звітним періодом. Нагадуємо також, що фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію за віком, або соціальну допомогу, звільняються від сплати за себе єдиного внеску. Звіт зазначеними особами до фіскального органу не подається.

 

Відомості про доходи за наявності електронного цифрового підпису можна отримати в електронному вигляді

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу платників податків, що електронний сервіс «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису» запущено з 25 серпня 2015 року. Фізична особа – платник податків для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків має можливість сформувати запит в електронному вигляді. Сформований запит підписується електронним цифровим підписом та відправляється на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС». За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів. Детальніше з інформацією щодо роботи сервісу можна ознайомитися за посиланням http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/.

 

За неправомірне завищення платником податку від’ємного значення ПДВ застосовуються штрафні санкції

Така норма введена Законом України від 16 липня 2015 року N 643-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" (далі - Закон N 643), який набрав чинності з 29 липня 2015 року. Підрозділ 2 Розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України ( далі – ПКУ) доповнено пунктом 41. Відповідно до даного пункту, якщо контролюючий орган під час перевірки встановлює факт завищення платником податку від'ємного значення сум податку на додану вартість, яке залишилося непогашеним станом на 1 липня 2015 року в податковій звітності з податку на додану вартість, що призвело до завищення суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеної п. 2001.3 ст.200 1 ПКУ, до такого платника податку, крім штрафів, передбачених статтею 123 ПКУ, застосовується штраф у розмірі 10 відсотків суми завищення такого від'ємного значення. Таким чином, сума податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні / розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначена п. 200 1.3 ст. 2001 ПКУ, підлягає зменшенню на суму такого завищення на підставі узгодженого податкового повідомлення-рішення. Для цілей цього пункту до від'ємного значення належить від'ємне значення сум податку на додану вартість, що залишилося непогашеним станом на 1 липня 2015 року, що обліковується в податковій звітності з податку на додану вартість та включає: - від'ємне значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду; - непогашене від'ємне значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду.

 

Роз’яснено особливості застосування режиму звільнення від оподаткування ПДВ операцій з постачання зернових та технічних культур

Відповідно до п. 15 2 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі – ПКУ) тимчасово до 31 грудня 2017 року включно від оподаткування податком на додану вартість звільняються операції з постачання на митній території України зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, крім першого постачання таких зернових та технічних культур сільськогосподарськими підприємствами - виробниками та підприємствами, які безпосередньо придбали такі зернові та технічні культури у сільськогосподарських підприємств - виробників. Норми п. 15 2 підрозділу 2 розділу XX ПКУ не застосовуються до операцій з постачання зернових культур товарної позиції 1006 та товарної підкатегорії 1008 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД і такі операції оподатковуються ПДВ у порядку, встановленому ПКУ. Відповідно до п. 209.6 ст. 209 ПКУ сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно. Таким чином, якщо платник податку для цілей оподаткування ПДВ не відноситься до сільськогосподарських підприємств, то операції з постачання власно вирощених зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД, звільняються від оподаткування ПДВ. У випадку, якщо у платника податку вартість сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених протягом 12 місяців, становить більше 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, то операції з постачання власно вирощених зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД підлягають оподаткуванню за ставкою 20 відсотків.

 

Збільшено вартісну межу віднесення матеріальних активів до основних засобів

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу, що з 1 вересня 2015 року внесено зміни до визначення основних засобів відповідно до підпункту 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, в результаті яких збільшено вартісну межу віднесення матеріальних активів до основних засобів з 2500 до 6000 гривень. А саме, з урахуванням змін: основні засоби – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік). Нововведення запроваджено Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків», який набрав чинності з 1 вересня поточного року.

 

У податковій декларації платника єдиного податку фізичної особи – підприємця зазначається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць звітного періоду

Якщо кількість осіб, які перебувають з платниками єдиного податку другої або третьої груп у трудових відносинах, кожного місяця кварталу була різною та враховуючи, що для таких платників єдиного податку однією з основних умов перебування на спрощеній системі оподаткування є не перевищення 10-ти осіб або необмеженої кількості осіб відповідно, то у полі «Фактична чисельність працівників у звітному періоді» податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця зазначається найбільша чисельність працівників за будь-який місяць податкового (звітного) періоду.

 

Чи може платник єдиного податку – підприємець використовувати кошти з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення підприємницької діяльності, для власних потреб?

Згідно з статтею 42 Господарського кодексу України підприємництво – це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб’єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Статтею 44 Господарського кодексу України підприємництво здійснюється на основі вільного розпорядження прибутком, що залишається у підприємця після сплати податків, зборів та інших платежів, передбачених законом Враховуючи вищевикладене, фізична особа-підприємець має право вільно користуватися коштами для власних потреб з розрахункового рахунку, який відкрито для здійснення господарської діяльності, за умови сплати всіх податків, зборів та інших платежів, передбачених чинним законодавством, від підприємницької діяльності.

 

Мінімальний розмір ЄСВ становить 478,17 гривень

Західна ОДПІ звертає увагу фізичних осіб - підприємців, які перебувають на спрощеній системі оподаткування та підприємців на загальній системі оподаткування на наступне: з 1 вересня 2015 року в зв’язку з зростанням мінімальної заробітної плати змінюється мінімальний розмір єдиного соціального внеску та становитиме 478,17 грн. (1378 * 34,7 %). Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску з 1 вересня 2015 року становить 23426,00 грн. При цьому сплата єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування проводиться на нові рахунки. Нагадаємо, відповідно до Закону України від 17.09.2015 року № 704 «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» змінено розмір мінімальної заробітної плати та розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць. З 1 вересня 2015 року мінімальна заробітна плата становить 1378 гривень, прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць - 1330 гривень.

 

Розмір податкової соціальної пільги не змінюється

Західна ОДПІ повідомляє, що податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. Враховуючи це, граничний розмір доходу у вигляді заробітної плати, що дає право на одержання податкових соціальних пільг розраховується з показника прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня 2015 року та становить 1710 грн. на місяць. Також повідомляємо, що зміна прожиткового мінімуму протягом року не впливає на граничний розмір доходу при якому застосовуються податкові соціальні пільги. Відтак, податкова соціальна пільга до кінця поточного року залишається у раніше встановленому розмірі.

 

Щодо нарахування пені при самостійному виявленні помилок

Завдяки доповненню ст. 129 Податкового кодексу пунктом 129.9, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 Кодексу, пеня, передбачена цією статтею, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Водночас при самостійному нарахуванні суми грошового зобов'язання платником податків нарахування пені починається після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання. Ці зміни передбачені Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків”, який набрав чинності з 01.09.2015 р.

 

Податківці Західної ОДПІ м. Харкова привітали переможців конкурсу „Майбутнє країни - у мріях дитини”

Днями фахівці Західної ОДПІ м. Харкова влаштували справжнє незабутнє свято для дітей-переможців районного етапу Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості «Майбутнє країни - у мріях дитини » та запросили їх до Харківського цирку. Перед початком циркової вистави податківці привітали юних талантів з перемогою та відзначили, що цей конкурс надав змогу учасникам виявити свої творчі здібності. Незважаючи на складність запропонованої теми, більшість юних творців впорались з нею добре. Творчі роботи показали, що діти досить добре орієнтуються в сьогоденні і розуміють необхідність сплати податків для ефективного розвитку держави та рідного міста. Після вручення дипломів та солодких подарунків фахівці інспекції запросили дітей переглянути циркову програму „Цирк запалює вогні!”. Завдяки такій насиченій програмі та позитивній атмосфері цирку дітлахи отримали незабутні емоції, потужний заряд енергії та гарного настрою, веселощі та захоплення, а спогади у їх пам’яті залишаться ще надовго. Всього до участі в районному конкурсі долучилися майже сотня школярів у віці від 9 до 15 років, що змагались у номінаціях «Художні твори», «Комп’ютерна графіка», «Літературні твори».

 

На Харківщині в цьому році майже 11 тисяч громадян виявили бажання відкрити власний бізнес

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, з початку року розпочали власну справу 10 897 суб’єктів господарської діяльності, з них 2 176 юридичних осіб та 8 721 фізичних осіб – підприємців. В податковому відомстві також проінформували, що  за кількістю нових бізнесменів лідером є місто Харків. Так, у столиці Слобожанщини з початку року розпочали власну справу 7 477 суб’єктів. Серед районів  області лідирує Харківський район. Там зареєструвалися 560 суб'єктів господарювання. Податківці відзначають, що серед напрямів діяльності, у яких планують реалізувати себе «новоспечені бізнесмени», найбільш популярними є комп'ютерне програмування та торгівля промисловою продукцією й продовольчими товарами. Також поширеною сферою діяльності є надання послуг в області інформаційних технологій, мобільного зв’язку, вантажних перевезень, а також перукарсько-косметологічні послуги. За словами фахівців фіскальної служби, бізнесмени, які живуть в Харкові, найчастіше обирають сферу комп'ютерного програмування. А ось серед мешканців області найбільш поширеною залишається торгівля. Загалом станом на 01.09.15 на податковому обліку перебувають майже 235 тис. платників. Їх переважну більшість складають підприємці — фізичні особи - майже 160 тис., решта - 75 тис. - це юридичні особи. До речі, наймолодшому бізнесменові усього 16 років. Найстаршому - 91 рік. Окрім того, в податковій службі області звертають увагу на суттєве спрощення  процедури реєстрації власної справи. Зокрема, віднедавна новоствореним бізнесменам нема необхідності після реєстрації бізнесу звертатися до органів фіскальної служби для взяття на облік. Відповідні документи вони можуть подати державному реєстратору. А звітувати та спілкуватися з податковою можна онлайн. На веб-порталі ДФС України функціонує чимало електронних сервісів.

 

Громадська рада має грати більш важливу роль в діяльності фіскальних органів, - Роман Насіров

«Державна фіскальна служба - це виконавчий орган, який виключно втілює в життя постанови Кабінету Міністрів України. Тому для того, щоб вносити зміни в законодавство, представники бізнесу і громадськості мають не критикувати ДФС і її підрозділи, а брати більш активну участь в роботі профільних комітетів та комісій Верховної Ради та Міністерства фінансів», - заявив Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров. «Без конструктивного діалогу між владою і бізнесом, без консолідованої позиції, позитивних змін навряд чи можна чекати», - підкреслив Голова ДФС під час зустрічі з представниками Громадської ради при Державній фіскальній службі. На думку очільника служби, більшість декларантів знаходить можливість вести діалог з представниками фіскальної служби як з колегами. «На сьогоднішній день митний огляд вантажів застосовується всього в 5% випадків і це є ознакою довіри до бізнесу. Ми розуміємо, що будь-які різкі дії, спрямовані на викорінення протизаконних схем, в першу чергу б’ють по законослухняним компаніям. Для того, щоб виключити навіть можливість протиправних дій, законодавство має бути простим і прозорим», - переконаний Роман Насіров.

 

Представники фіскальної служби Харківщини взяли участь у засіданні Української спілки промисловців та підприємців

Виїзне розширене засідання Антикризової Ради та Правління Української спілки промисловців та підприємців під головуванням його Президента Анатолія Кінаха відбулось в Харкові. Участь в заході взяли керівництво Харківської облдержадміністрації, обласної ради, регіонального представництва УСПП, фіскальна служба області, представники органів влади Донецької та Луганської областей, громадськість та бізнес-спільнота регіону. Учасники обговорили питання розвитку підприємництва і відновлення промислового комплексу Харківщини і регіонів, що межують із зоною АТО, необхідність розробки глибокої і системної державної  промислової політики регіону в цьому напрямку та питання його фінансового стану. Підсумком засідання стало опрацювання та внесення пропозицій до Антикризової програми спільних дій влади і бізнесу.

 

Харків’янину не вдалося ухилитися від декларування інвестиційного прибутку

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, в ході проведення  заходів по залученню до декларування платників податків, які отримали доходи від операцій з інвестиційними активами, було проведено аналіз декларації одного з жителів Харкова. Під час вивчення витратних документів співробітники управління доходів і зборів з фізичних осіб з’ясували, що 50-річний  харків’янин придбав у іншого жителя нашого міста частку у статутному капіталі товариства з обмеженою відповідальністю за 1,3 мільйони гривень. Коли ж перевірили продавця, то встановили, що декларацію про майновий стан та доходи щодо декларування інвестиційного прибутку до податкової інспекції він не надавав. Вказаного громадянина було запрошено до податкової інспекції. Після роз’яснювальної роботи він задекларував отриманий дохід. В результаті до бюджету сплачено 226,4 тисячі грн. податку на доходи фізичних осіб.

 

Відбулось засідання активу Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області

Під час заходу присутні обговорювали створення експертно-апеляційного підкомітету. Ініціатором новації став Сергій Сільченко, член Комітету з питань запобігання і протидії корупції та контрабанді Громадської ради при ГУ ДФС у Харківській області. Під час зборів присутні запропонували поіменний список членів підкомітету,  обговорили основні завдання та пріоритетні напрямки діяльності. Так, зокрема, серед головних задач Сергій Сільченко озвучив створення реальних механізмів впливу на податковий клімат в регіоні, проведення громадської експертизи, внесення відповідних змін в законодавство в напрямку апеляційної політики та вирішення спірних питань між бізнесом та контролюючими органами.

 

Перший заступник начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергій Фуніков розповів про результати роботи податкової міліції

Чи потрібна податкова міліція? – таке питання часто виникає у пересічного громадянина. Перший заступник начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергій Фуніков відповів на це питання. Він розповів про досягнення працівників слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції Харківщини та відзначив, що податківці не залишають боротьбу із тіньовим бізнесом. «Робота податкової міліції сконцентрована на забезпеченні надходжень до бюджету шляхом залучення коштів тіньового обігу, - розповідає Сергій Фуніков, - Так, з початку року за матеріалами працівників слідчо-оперативних підрозділів ГУ ДФС у Харківській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про 184 кримінальних правопорушеннях. 84 з них – за «тяжкими» статтями. Загальна сума відшкодованих державі збитків на сьогоднішній день склала вже понад 8,5 млн. грн.». Керівник відзначає, що головним завданням податкової міліції є не нарощування штучних показників, а забезпечення наповнення державного бюджету та виведення на чисту воду підприємців, які не вважають за необхідне дотримуватися податкового законодавства. За словами Сергія Фунікова, податкова міліція ГУ ДФС у Харківській області в межах повноважень і надалі робитиме все задля забезпечення економічної безпеки держави, наповнення державного бюджету, підвищення добробуту суспільства.

 

Якщо платник авансових внесків з податку на прибуток підприємств не отримає прибуток або отримає збиток

Платник податку на прибуток підприємств, який сплачує авансові внески з цього податку та за підсумками трьох кварталів 2015 року не отримає прибуток або отримає збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за три квартали 2015 року та не сплачувати авансові внески з грудня 2015 року та січня - травня 2016 року. Так, згідно з абзацом дев’ятим пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, платник податку на прибуток, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати податкову декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески з податку на прибуток: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих податкових декларацій. Нагадуємо, що Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон № 652), який набрав чинності з 13.08.2015, було внесено зміни до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України. Статтею 58 Конституції України визначено, що Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом’якшують або скасовують відповідальність особи. Отже, першим звітним (податковим) періодом, за підсумками якого платники податку на прибуток мають право застосувати норми абзацу дев’ятого пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, є звітний (податковий) період – три квартали 2015 року.

 

Проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням реформи» (щодо податкової міліції) розміщено на веб-порталі ДФС

На офіційному web-порталі Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) у підрозділі «Проекти регуляторних актів» розділу «Діяльність»/«Регуляторна політика» розміщено проект Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України у зв’язку з проведенням реформи» (щодо податкової міліції), пояснювальна записка та аналіз впливу цього регуляторного акту. Законопроект розроблено з метою реалізації рекомендацій місії Міжнародного валютного фонду щодо реформування системи органів фіскальної служби. Зауваження та пропозиції до зазначеного законопроекту можуть надсилатися упродовж одного місяця з дати оприлюднення проекту на адресу: Державна фіскальна служба України, Головне оперативне управління, Львівська площа, 8, м. Київ, 04655, електронну – invest_rada@sfs.gov.ua, до Державної регуляторної служби України на поштову адресу: вул. Арсенальна, 9/11, м. Київ, 01011.

 

Хто може скористатися пільгою з ПДВ у разі постачання зернових та технічних культур

Західна ОДПІ м. Харкова інформує, що зазначеною пільгою можуть скористатися лише платники, які для цілей оподаткування ПДВ не відносяться до сільськогосподарських підприємств, тобто у яких вартість сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених протягом 12 місяців, становить менше 75 % вартості всіх товарів/послуг. Такі платники у разі здійснення операцій з постачання власно вирощених зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД звільняються від оподаткування ПДВ. Як виняток із вищевказаного переліку не підпадають під дану норму операції з постачання зернових культур товарної позиції 1006 та товарної підкатегорії 1008 10 00 00 згідно з УКТ ЗЕД (рис, гречка, просо), які оподатковуються ПДВ на загальних підставах. Якщо ж в платника податку вартість сільськогосподарських товарів/послуг, поставлених протягом 12 місяців, становить більше 75 % вартості всіх товарів/послуг, то операції з постачання власно вирощених зернових культур товарних позицій 1001 - 1008 згідно з УКТ ЗЕД та технічних культур товарних позицій 1205 і 1206 00 згідно з УКТ ЗЕД підлягають оподаткуванню за ставкою 20 %. Варто зазначити, якщо платник ПДВ має у своєму складі філії та інші структурні підрозділи, які не зареєстровані платниками ПДВ, але самостійно здійснюють постачання товарів та проводять розрахунки з постачальниками/споживачами, то зареєстрований платник може делегувати їм право складання податкових накладних. 

 

Підприємницьку діяльність потрібно припиняти правильно

Припинити підприємницьку діяльність в України стало значно простіше. Без будь-яких довідок від контролюючих служб за заявою платника державний реєстратор проводить відповідну процедуру. Тому більшість суб‘єктів господарювання переконані, що у відносинах із контролюючими органами поставлено крапку. Проте це не так. Суб‘єкт господарювання зобов‘язаний, відповідно до вимог Податкового кодексу, відзвітувати щодо результатів своєї роботи. Отже такий платник має завітати до органів фіскальної служби та подати відповідну звітність. Тож фізичні особи — підприємці можуть бути зняті з обліку в органах фіскальної служби лише у разі встановлення факту відсутності заборгованості перед бюджетом щодо сплати платежів. Тобто лише за наслідками проведеної перевірки.

 

Змінено порядок надання узагальнюючих письмових податкових консультацій

Законом України від 17 липня 2015 року №655-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків» (далі – Закон №655), який набрав чинності з 01.09.2015, змінено, зокрема, порядок надання контролюючими органами узагальнюючих письмових податкових консультацій. Законом №655 змінено визначення узагальнюючої письмової податкової консультації. Відповідно до пункту 14.1.173 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у редакції Закону №655 узагальнюючі письмові податкові консультації – це оприлюднення позиції центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, що склалася за результатами узагальнення податкових консультацій, наданих контролюючими органами платникам податків. Узагальнюючі письмові податкові консультації надаються виключно центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, та підлягають оприлюдненню на офіційному веб-сайті Державної фіскальної служби України протягом 5 календарних днів (пункт 52.6 статті 52 Кодексу).

 

Якщо змінили місце торгівлі – отримайте нову ліцензію

Західна ОДПІ м. Харкова інформує суб’єктів господарювання, що у випадку зміни місця торгівлі, потрібно отримати нову ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Звертаємо увагу платників податків, що в ліцензіях на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами зазначається адреса місця здійснення торгівлі. Місце торгівлі визначається як місце реалізації товарів, у тому числі на розлив, в одному торговому приміщенні (будівлі) за місцем його фактичного розташування, для тютюнових виробів і пива – без обмеження площі, для алкогольних напоїв, крім пива, - торговельною площею не менше 20 кв. метрів, обладнане РРО  або де є книги обліку розрахункових операцій, в яких фіксується виручка від продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів незалежно від того, чи оформляється через них продаж інших товарів. Тобто, ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами є документом, який дає право здійснювати діяльність з реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів у визначеному в ній місці торгівлі.

 

Вірно заповнені розрахункові документи – запорука вчасного надходження платежів за призначенням

При сплаті платниками податків платежів до бюджету поле «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюється з урахуванням вимог наказу Мінфіну від 24.07.2015р. N666 «Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів». Окремо повідомляємо, що застосування коду виду сплати 140 «Надходження до бюджету коштів у рахунок погашення податкового боргу / недоїмки з єдиного внеску» буде можливим після затвердження  ДФС відповідного Порядку взаємодії структурних підрозділів органів ДФС у процесі визначення напряму сплати сум платниками, які мають податковий борг. Звертаємо увагу платників на  недопущення випадків  неправильного заповнення реквізитів платіжного документа для оперативного надходження платежів за призначенням. З Порядком №666 можна ознайомитись  на офіційному веб-порталі ДФС України.

 

Кабінетом Міністрів України затверджений перелік держав, операції з контрагентами яких визнаються контрольованими

Згідно з положеннями Податкового кодексу України для цілей нарахування податку на прибуток підприємств контрольованими є господарські операції, що впливають на об'єкт оподаткування платника податків, однією із сторін яких є нерезидент, зареєстрований у державі (на території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України. Операції з контрагентом, зареєстрованим у державі (на території), включеній до зазначеного переліку, визнаються контрольованими з дати включення держави (території) до такого переліку. На виконання зазначеної норми Податкового кодексу, Кабінет Міністрів України розпорядженням від 16 вересня 2015 р. N 977-р затвердив перелік держав (територій), які відповідають критеріям, установленим підпунктом 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 Податкового кодексу України. Зазначений документ набув чинності 16 вересня 2015 року.

 

Платникам єдиного соціального внеску

Законом України від 17 вересня 2015 року N 704-VIII внесено зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», зокрема, з 1 вересня 2015 року змінено розмір прожиткового мінімуму та мінімальну заробітну плату. Мінімальна заробітна плата з 1 вересня 2015 року встановлена 1378 гривень (у місячному розмірі) та у погодинному розмірі - 8,29 гривні. Положеннями Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, якщо база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), сума єдиного внеску розраховується як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та ставки єдиного внеску, встановленої для відповідної категорії платника. Враховуючи вищенаведене, платники єдиного внеску, у яких база нарахування єдиного внеску (крім винагороди за цивільно-правовими договорами) не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, із заробітної плати вересня 2015 року розраховують суму єдиного внеску виходячи з мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 вересня 2015 року (1378 грн.) та відповідної ставки єдиного внеску.

 

Фіскальна служба роз’яснює порядок заповнення підприємцями книги обліку доходів або книги обліку доходів і витрат

Відповідно до п. 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої - третьої груп ведуть облік у порядку, визначеному підпунктами 296.1.1 - 296.1.3 п. 296.1 ст. 296 ПКУ. Згідно із п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 ПКУ платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів. Підпунктом 296.1.2 п. 296.1 ст. 296 ПКУ передбачено, що платники єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, ведуть облік доходів та витрат. Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, та Порядок ведення книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками податку на додану вартість, затверджені наказом Міністерства фінансів України 19.06.2015 № 579 (далі – Порядки № 579). Відповідно до вимог Порядків № 579 фізичні особи - підприємці платники єдиного податку першої - третьої груп відображають фактично отриману суму доходу та фактично понесених витрат від провадження діяльності. Записи в книгах обліку доходів або книгах обліку доходів і витрат виконуються за підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід. Якщо фізична особа - підприємець платник єдиного податку протягом робочого дня не отримувала дохід, то заповнювати книгу обліку доходів або книгу обліку доходів і витрат не потрібно.

 

Які особи є відповідальними за утримання (нарахування) та сплату військового збору до бюджету?

Відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) військового збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 ПКУ (п.п. 1.5 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ). Згідно з п. 171.1 ст. 171 ПКУ особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету військового збору з доходів у вигляді заробітної плати, є: роботодавець, який виплачує такі доходи на користь платника податку; податковий агент з інших доходів, визначених п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ, які є об’єктом оподаткування військовим збором. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ, за ставкою 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування, визначеною п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 Розділу XX ПКУ.

 

Чи обов’язково при реалізації товарів чи наданні послуг використовувати цінники?

Відповідно до п.8 ст.3 Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані реалізовувати товари (надавати послуги) за умови наявності цінника на товар (меню, прейскуранта, тарифу на послугу, що надається) у грошовій одиниці України.

 

В якому розмірі застосовується податкова соціальна пільга до доходу у вигляді заробітної плати?

Відповідно до п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст. 169 Податковий кодекс України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами і доповненнями (далі – ПКУ) будь – який платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 100 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунок на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року. Згідно із ст. 1 розділу ХІХ ПКУ до 31 грудня 2015 року для цілей застосування п.п. 169.1.1 п. 169.1 ст.169 ПКУ податкова соціальна пільга надається в розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року Згідно із абзацом першим п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень. У 2015 році податкова соціальна пільга дорівнює 609,00 грн. при граничному доході 1710,00 грн.

 

Затверджено новий Перелік органів ліцензування

Кабінет Міністрів України постановою від 05.08.2015 року №609 затвердив новий Перелік органів ліцензування. Зауважимо, що кількість органів ліцензування істотно зменшилась, як і кількість видів діяльності, що підлягають ліцензуванню. Зокрема, згідно з новим Переліком: – Державна фіскальна служба України видає ліцензії та виробництво і торгівлю спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами; – Міністерство фінансів України ліцензує випуск і проведення лотерей; –  Міністерство соціальної політики видає ліцензії на посередництво у працевлаштуванні за кордоном; –  Міністерство економічного розвитку ліцензує діяльність з імпорту, експорту спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів.

 

Про застосування системи управління ризиками при здійсненні митного контролю

Наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 №684 «Про затвердження Порядку здійснення  аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю» (зареєстрований в Міністерстві юстиції України 21.08.2015 за №1021/27466) встановлено єдиний підхід до здійснення органами ДФС аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю. Наказ розміщено на веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/mitne-zakonodavstvo/nakazi/63959.html).

 

Про новий Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків банками та іншими фінансовими установами

Державна фіскальна служба України повідомляє про затвердження наказом Міністерства фінансів України від 18.08.2015 №721 Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, який зареєстрований у Міністерстві юстиції України 04.09.2015 № 1058/27503 (далі – Порядок). Порядок розроблено з метою приведення у відповідність до Закону України від 21 квітня 2015 року № 344-VIIІ «Про внесення змін до статті 69 Податкового кодексу України щодо спрощення умов ведення бізнесу» та забезпечення реалізації норм статі 69 розділу ІІ Податкового кодексу України. На офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) цей Порядок розміщено за адресою: «Діяльність» – «Регуляторна політика» – «Законодавство» – «Податкове законодавство» – «Накази». У новій редакції Порядку: - передбачено можливість відкриття рахунку банком на підставі інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців, отриманої банком відповідно до закону, із зазначенням даних про взяття на облік в контролюючих органах як платника податків; - зменшено строк, необхідний для відкриття підприємством рахунку у банку, з двох до одного робочого дня; - запроваджено принцип мовчазної згоди у разі недотримання контролюючим органом визначених строків для направлення банку повідомлення про взяття або відмову у взятті рахунка на облік; - скасовано обов’язкове роздрукування фінансовими установами та органами ДФС паперових копій електронних повідомлень про відкриття рахунків платникам податків; - змінено порядок відправки та формат файлів (пакетів файлів) для обміну інформацією в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку між органами ДФС України та банками і іншими фінансовими установами. Новий Порядок набирає чинності через два місяці з дня його офіційного опублікування (бюлетень «Офіційний вісник України» від 25.09.2015 № 74). Також повідомляємо, що з дня набрання чинності цим Порядком Державною фіскальною службою України будуть внесені зміни до функціонуючого програмного забезпечення в частині обміну інформацією в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку між органами ДФС України та банками і іншими фінансовими установами. У зв’язку з цим протягом двох місяців до набрання чинності новим Порядком банкам необхідно внести зміни до функціонуючого програмного забезпечення, призначеного для обміну документами з ДФС, створення і оброблення документів у форматі, встановленому Порядком, і введення його в експлуатацію з дня набрання чинності новим Порядком. Додатково інформуємо, що до 25 листопада 2015 року діючим є Порядок подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до контролюючих органів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 26.12.2013 № 853 та зареєстрований у Міністерстві юстиції України 21.01.2014 за № 121/24898.

 

Новий електронний сервіс щодо інформації про реєстрацію конкретного РРО

Запроваджено новий електронний сервіс, за допомогою якого громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість отримати інформацію, чи зареєстрований конкретний реєстратор розрахункових операцій (РРО) в органах ДФС. Тобто за отриманим фіскальним чеком можливо перевірити чи зареєстрований в органах ДФС касовий апарат, на якому продавцем товарів або послуг був роздрукований цей фіскальний чек. Суб’єкт господарювання може отримати дані щодо фіскальних номерів РРО, найменування суб’єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові), дату реєстрації, номер останньої книги обліку розрахункових операцій (КОРО), зареєстрованої на такий РРО та дати її реєстрації тощо. Користувач сервісу також може отримати інформацію щодо фіскальних номерів РРО та КОРО, реєстрацію яких скасовано за заявою суб’єкта господарювання або з ініціативи органів ДФС. Сервісом можна скористатися на офіційному порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) у розділах «Інформація про РРО» та «Інформація про книги ОРО».

 

Звітуємо до фіскальних органів сучасно та комфортно!

З метою економії робочого часу та коштів на придбання бланків звітності, оперативного відстеження змін до форм звітності, уникнення втрат часу на черги при поданні звітності до фіскальних органів рекомендуємо платникам податків звітувати в електронному вигляді. Суб’єкти господарювання, що вже користуються даною послугою, відчули всі ці переваги. Іншій категорії платників нагадую: перейти на звітування засобами телекомунікаційного зв’язку дуже просто. Необхідними умовами для платника податків, який виявив бажання подавати податкову звітність в електронному вигляді, є наявність: – комп’ютера з операційною системою Windows із доступом до мережі Інтернет; – спеціалізованого програмного забезпечення для формування, підписання та подання податкової звітності до органів ДФС; – чинних посилених сертифікатів ключів електронного цифрового підпису посадових осіб, які підписують звітність, що слугує аналогом власноручного підпису в електронному вигляді, який забезпечує цілісність документів, конфіденційність, достовірність даних та ідентифікацію особи, яка відправила документ. Щоб розпочати подання податкової звітності в електронній формі платнику податків необхідно укласти Договір «Про визнання електронних документів» з контролюючими органами. Такий договір укладається в електронному вигляді за допомогою обраного платником податків програмного забезпечення (онлайн-сервісу) для підписання та подання електронної звітності. Інформацію про безкоштовне програмне забезпечення, яке можна використовувати при формуванні та підписанні звітності та з повним переліком необхідних реєстраційних документів (зразками їх заповнення) для кожної категорії платників податків та іншою корисною інформацією можна ознайомитися на офіційному сайті Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України. Отримати ключі електронного цифрового підпису можна безкоштовно у відповідному відділенні Акредитованого центру сертифікації електронних ключів.

 

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області