Працівники Харківської митниці ДФС попередили контрабанду 8 кг бурштину

Напередодні, на митному пості «Гоптівка», при спробі перетнути кордон був затриманий 46-річний харків’янин – уродженець Волині, який намагався вивезти до Росії «сонячний камінь». Як розповіли працівники Харківської митниці ДФС, громадянин разом з двома пасажирами на автомобілі «VW TRANSPORTER» прямували «зеленим коридором». Під час проведення усного та письмового декларування водій запевнив, що нічого забороненого чи обмеженого для перевезення не переміщує. При цьому, горе-геолог помітно нервував, чим і привернув увагу митників. Під час проведення митного огляду автомобіля та особистих речей громадян у технологічних порожнинах транспортного засобу була виявлена схованка, яку закривала обшивка нижньої частини сидінь. А саме, під пасажирськими сидіннями, що знаходяться у салоні позаду ряду сидінь водія та переднього пасажиру, харківські митники виявили поліетиленові пакети, в яких знаходились кам’яноподібні напівпрозорі та непрозорі речовини. Як розповів сам водій, увесь бурштин належить йому. Наразі вся речовина разом з транспортним засобом вилучена згідно з ч. 1 ст. 483 МКУ. Загальна вага (брутто) бурштину склала 8,3 кілограмів.

 Як декларувати намір про досягнення податкового компромісу

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу платників, що Законом України № 63 "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу" запроваджено можливість звільнення від відповідальності платників податків за умови добровільного декларування ними податкових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток підприємств. Наразі проект наказу Міністерства фінансів України "Про затвердження форми Уточнюючого розрахунку з податку на прибуток підприємств для застосування податкового компромісу" та Методичні рекомендації щодо особливостей уточнення податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу, які затверджено наказом ДФС від 17.01.2015 р. № 13 розміщено на офіційному веб-порталі ДФС. Згідно з п. 1 Закону № 63 платник податків, який вирішив скористатися процедурою податкового компромісу, під час дії податкового компромісу за такі податкові періоди має право подати відповідні уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на прибуток підприємств та/або ПДВ, в яких визначає суму завищення витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування податком на прибуток підприємств, та/або суму завищення податкового кредиту з ПДВ. Пунктом 2 розділу II "Прикінцеві положення" Закону №63 передбачено, що до затвердження форми уточнюючого розрахунку для застосування податкового компромісу платник податків має право подати уточнюючий розрахунок за діючою на час подання формою як окремий документ з поясненням мотивів його подання для застосування податкового компромісу та з переліком (описом) операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації. Опис операцій, щодо яких здійснено уточнення показників податкової декларації, подається у довільній письмовій формі (за відсутності затвердженої у встановленому порядку) та повинен містити дані, які дають можливість чітко ідентифікувати кожну господарську операцію, щодо якої було допущено завищення податкового кредиту та/або витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, що стало наслідком заниження податкових зобов'язань з ПДВ та податку на прибуток до бюджету.

 Чи необхідно фізичній особі, яка здає в оренду особисте майно, реєструватись ФОП

Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ без реєстрації орендодавця як фізичною особою - підприємцем.

 Яка дата вважається датою подання заяви про застосування спрощеної системи, якщо її надіслано поштою

Якщо заява про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування направлена поштою, то датою подання такої заяви вважається дата її надходження до органу фіскальної служби, яка проставляється на першому аркуші оригіналу документа. Відповідно до п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; 4) державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

 Громадяни, які минулого року надавали в оренду власне нерухоме майно іншим громадянам, зобов’язані задекларувати отриманий дохід до 1 травня 2015 року

Положеннями Податкового кодексу України передбачено, якщо орендар є фізичною особою, яка не є суб'єктом господарювання, особою, відповідальною за нарахування та сплату (перерахування) податку до бюджету, є платник податку - орендодавець. При цьому такий орендодавець самостійно нараховує та сплачує податок до бюджету в строки, встановлені цим Кодексом для квартального звітного (податкового) періоду, а саме: протягом 40 календарних днів, після останнього дня такого звітного (податкового) кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного податкового року податку та податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації. Фізичні особи, які протягом року отримували доходи не від податкових агентів, зокрема, орендну плату від іншої особи, подають податкову декларацію за результатами звітного року до 1 травня року, що настає за звітним та зобов'язані самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену в поданій податковій декларації. Таким чином у разі надання в оренду нерухомого майна фізичною особою іншому громадянину, така фізична особа зобов’язана протягом 40 календарних днів, після останнього дня звітного кварталу самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб з отриманого доходу за ставкою пункту 167.1 статті 167 ПКУ та надати до 1 травня року, що настає за звітним, податкову декларацію в якій відобразити суму отриманого доходу, сума сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання. Сума податкового зобов'язання, зазначена в податковій декларації сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

 Сільгосппідприємствам про звітність з ПДВ

Платникам податку, які застосовують спеціальний режим оподаткування, визначений статтею 209 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ), у системі електронного адміністрування податку відкривається єдиний електронний рахунок для обліку сум податку як в межах діяльності, визначеної статтею 209 ПКУ, так і у межах іншої діяльності. Для кожного платника податку Казначейством відкрито один електронний рахунок. Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ. З 1 липня 2015 року (або з дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення перехідного періоду) на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 2001.3 статті 2001 Кодексу та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування. Поповнення електронного рахунка платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, не передбачено. Кошти з електронного рахунку платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі до бюджету та/або на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами – суб’єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 ПКУ (далі – спецрежим), для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 ПКУ (далі – спеціальні рахунки). Таке перерахування коштів здійснюється на підставі реєстрів платників ПДВ, який автоматично формується ДФС та надсилається Казначейству. Відповідно до пункт 22 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014 №569 із змінами і доповненнями (далі – Порядок №569), у випадку, якщо платником податку, який застосовує спеціальний режим, за результатами звітного періоду задекларовано суми податку, які підлягають сплаті як до бюджету, так і на його спеціальний рахунок, кошти з його електронного рахунку, у першу чергу, перераховуються до бюджету, а у разі повного розрахунку з бюджетом - на спеціальний рахунок такого платника. Таке перерахування здійснюється на підставі реєстру, який автоматично формується ДФС України на підставі поданих платниками податкових декларацій з ПДВ та надсилається Казначейству. Перерахування суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків здійснюється Казначейством в межах залишку таких коштів на електронних рахунках (пункт 21 Порядку № 569). Для забезпечення в умовах дії системи електронного адміністрування ПДВ спрямування сум ПДВ на підтримку власного виробництва суб'єкти спеціального - платники ПДВ повинні надати контролюючому органу за місцем своєї реєстрації платником ПДВ інформацію про реквізити поточного рахунку, на який має бути перерахована відповідна сума з електронного рахунку такого платника, та актуалізувати такі дані у разі зміни реквізитів поточного рахунку. Крім того, відповідно до пп.10 п. 5 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 23 вересня 2014 року № 966 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 23 січня 2015 року № 13) у рядку 25.1 та/або у р.25.2 розділу III декларацій з ПДВ вказується сума податку на додану вартість, яка підлягає нарахуванню за підсумками поточного звітного (податкового) періоду та: - сплачується до загального фонду державного бюджету - рядок 25.1 декларації 0110; - спрямовується на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства, - рядок 25.2 декларації 0121 - 0123; - залишається у розпорядженні сільськогосподарського підприємства - рядок 25.2 декларації 0130. При заповненні рядка 25.2 декларації 0121 - 0123, 0130 обов'язковим є заповнення поля декларації "**** Реквізити спеціального рахунку" (№ рахунку, дані банку/органу, в якому відкрито рахунок, ЄДРПОУ та МФО банку/органу, в якому відкрито рахунок,) для забезпечення перерахування на цей рахунок коштів з електронного рахунку платника.

 Майже 2,6 тис. платників податків звернулися до ДФС із заявами щодо податкового компромісу

Протягом січня-березня поточного року майже 2,6 тис. платників податків вирішили скористатися законодавчим механізмом щодо досягнення податкового компромісу. Вони подали до органів ДФС понад 3,2 тис. заяв. В результаті досягнення податкового компромісу до бюджету вже надійшло 261,5 млн. гривень. Нагадуємо, що скористатися податковим компромісом платники податків можуть до 16 квітня поточного року включно. Отримати роз’яснення щодо особливостей застосування цього механізму можна в контакт-центрі ДФС України. Протягом січня-березня фахівцями центру вже надано 931 відповідь на запитання платників податків щодо зазначеної тематики.

Довідково: Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей уточнення податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість у разі застосування податкового компромісу», який Верховна Рада України ухвалила 25 грудня 2014 року, набув чинності 17 січня 2015 року. Відповідно до закону, при застосуванні процедури податкового компромісу платник має сплатити 5% від суми задекларованих або визначених у податковому повідомленні-рішенні податкових зобов'язань. При цьому інші 95 відс. такої суми вважаються погашеними, а штрафні санкції та пеня не нараховуватимуться.

 До уваги платників єдиного податку!

Відповідно до прийнятого Закону України від 02 березня 2015 №211-VIII “Про внесення змін до Податкового кодексу України” (далі – Закон №211) внесено доповнення підпунктом 1.7 до пункту 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (далі – Кодекс), яким тимчасово запроваджено військовий збір. Зокрема, згідно з п.п. 1.7. “Звільняються від оподаткування збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою), крім доходів, зазначених у підпунктах 165.1.2, 165.1.18, 165.1.25, 165.1.51, 165.1.52 пункту 165.1 статті 165 Кодексу”. Оскільки, підпунктом 165.1.36 пункту 165.1 статті 165 Кодексу встановлено що, дохід фізичної особи – підприємця, з якого сплачується єдиний податок згідно із спрощеною системою оподаткування не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу, то відповідно категорія осіб, які знаходяться на спрощеній системі оподаткування звільняються від нарахування та сплати військового збору.

 З початку року 85,3 тис. платників отримали безкоштовні цифрові підписи від ДФС

З початку поточного року Акредитованим центром сертифікації ключів ДФС безкоштовно видано 244 тис. посилених сертифікатів відкритих ключів. Їх власниками стали 85,3 тис. платників податків. Понад 132 тис. електронних ключів отримали фізичні особи. За вказаний період клієнтами Центру стали 60 тис. таких платників. Власниками цифрових підписів від ДФС серед юридичних осіб стали 25,3 тис. осіб, яким видано 111,8 тис. посилених сертифікатів. Нагадаємо, що у зв’язку зі зміною найменування АЦСК ІДД ДФС сформовано нові технологічні сертифікати центру та серверів центру, які необхідно додати до файлового сховища програмного забезпечення, що використовується для накладення електронного цифрового підпису на електронні документи. Завантажити повний перелік актуальних технологічних сертифікатів АЦСК ІДД ДФС можна у розділі «Сертифікати АЦСК» офіційного інформаційного ресурсу.

 Які реквізити слід зазначати у полях платіжного доручення на поповнення рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ

Відповідно до п. 2 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку па додану вартість» електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку. Рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ відкриваються платникам автоматично. Для їх відкриття центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає банку, в якому відкриваються ці рахунки, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, код ЄДРПОУ та індивідуальний податковий номер платника. Платіжне доручення оформляється платником за формою, наведеною в додатку 2 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженій Постановою Національного банку України № 22 від 21.01.2004 із змінами (далі - Інструкція № 22). Реквізити у полях платіжного доручення на поповнення рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ заповняються згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, що викладені в додатку 8 до Інструкції № 22.

 Переобладнання транспортного засобу

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що згідно з п.п.166.3.7 п.166.3 ст.166 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку у зв’язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. Відповідно до п.п.166.2.1 п.166.2 ст.166 ПКУ до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема, квитанціями, фіскальними або товарними чеками, прибутковими касовими ордерами, копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання). Отже, фізична особа, яка здійснила переобладнання транспортного засобу та використовує біопаливо (біоетанол, біодизель, стиснутий або скраплений газ та інші види біопалива) з метою отримання податкової знижки повинна подати документи, які підтверджують витрати, здійснені для переобладнання транспортного засобу, сертифікат відповідності для транспортного засобу, що був переобладнаний, та свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу (технічний паспорт). Річна податкова декларація  для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником у річній податковій декларації, яка подається до 31 грудня включно. Водночас повідомляємо, що у разі, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

 Працівники податкової міліції Харківщини залишили українські заправки без фальсифікованого бензину

Про це повідомляє начальник оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Мережко. У минулому році працівники оперативного управління ДПІ у Київському районі м. Харкова виявили факт незаконного виготовлення й реалізації бензину та дизельного пального на території міста. Невстановлені особи, ведучі свій протиправний бізнес, ухилилися від сплати акцизного податку на загальну суму близько 3,7 млн. грн., що призвело до ненадходження коштів в особливо великих розмірах. Дане правопорушення було внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 212 Кримінального кодексу України. Але це була лише вершина айсбергу. У ході комплексу широкомасштабних заходів, направлених на боротьбу з незаконним обігом підакцизних товарів, працівники оперативно-слідчих підрозділів знайшли у цій справі ниточку, яка привела їх до Дніпропетровської області. В ході оперативно-слідчих заходів було встановлено, що до даного бізнесу причетний 46-річний мешканець Дніпропетровська. Будучи власником ще 7 фірм, чоловік налагодив незаконне виробництво паливно-мастильних матеріалів. Він змішував прямогонно-газову фракцію з присадками для підвищення октанового числа, а далі продавав отриманий фальсифікат до мереж автозаправочних станцій по всій Україні. «Працівники податкової міліції провели обшуки за адресами, де здійснювалося виготовлення, зберігання та реалізація незаконно виготовлених паливно-мастильних матеріалів з недоброякісної сировини, - зазначає Сергій Мережко, - за результатами проведених дій було виявлено ємкості із залишками паливно-мастильних матеріалів, присадка для підвищення октанового чиста та інші прилади, які підприємець використовував у своїй незаконній діяльності». Крім цього податківці вилучили 340 тон фальсифікованих паливно-мастильних матеріалів на загальну суму 6,8 млн. грн. та автомобілі, які використовувалися для перевезення підроблених бензину та дизельного пального. «Загальна сума вилучених товарно-матеріальних цінностей складає близько 12,8 млн. грн.», - зауважує Сергій Мережко, - на теперішній час працівники податкової міліції направили клопотання до суду щодо накладення арешту на вилучене майно.» Наразі працівники податкової міліції Харківщини проводять заходи, направлені на встановлення каналів постачання сировини, збуту контрафактної продукції та повного кола осіб, причетних до даного незаконного бізнесу.

 В.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Михайло Гагаркін провів брифінг щодо затримання співробітника ДФС на хабарі

Зокрема, Михайло Гагаркін розповів, що співробтниками управління внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Харківській області спільно з обласною прокуратурою затримано заступника начальника відділу однієї з міжрайонних державних податкових інспекцій м. Харкова під час отримання неправомірної вигоди. Посадовець отримав 1,5 тис. доларів США від керівництва одного з харківських ТОВ. Досудове розслідування проводиться за 368 КК України (одержання неправимірної вигоди службовою особою). Михайло Гагаркін звернувся до усіх громадян, у випадках корупційних проявів з боку співробтників фіскальної служби, негайно телефонувати на сервіс ДФС України «Пульс» за номером  044 284 00 07. Сервіс доступний клієнтам податкової та митниці.

 Харківщина: з початку року надійшло близько 2 мільярдів гривень ЄСВ

Додатково до бюджету спрямовано понад 78 мільйонів гривень. При цьому, лише за березень платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Харківського регіону перерахували на рахунки Держказначейства майже 683 млн. грн. ЄСВ. Зокрема, понад 30 % від загальних надходжень ЄСВ (близько 212 млн.грн.) забезпечили бюджетні організації регіону. В ГУ ДФС у Харківській області відзначають сумлінних платників єдиного внеску регіону, серед яких «Управління «Укрбургаз» ПАТ «Укргазвидобування», філія ГУ «Шебелинкагазвидобування» ПАТ «Укргазвидобування», Зміївська теплова електрична станція ПАТ «Центренерго», Харківська філія «Укртелеком», Харківська дирекція українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта». Водночас, значним є й відрахування від підприємців – фізичних осіб – майже 25 мільйонів гривень. Зокрема, від "спрощенців" бюджет отримав 22 мільйони гривень ЄСВ. «Не дивлячись на складну політично-економічну ситуацію, на Харківщині стабільно сплачують єдиний соціальний внесок. А це – своєчасні пенсії та підтримка соціально незахищених верств населення», - підкреслює в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Михайло Гагаркін. Наразі на Слобожанщині щомісячно подають звіти та сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування близько 40 тисяч платників.

 Більше півтисячі переселенців із зони АТО звернулись до фіскальних органів Харківщини з початку року

Як повідомляють в ГУ ДФС у Харківській області, в районних ДПІ для платників з неспокійних територій створено усі умови для оперативного надання усього комплексу необхідних послуг та консультацій. Звернення громадян розглядаються з максимальною увагою та в стислі терміни. Фахівці фіскального відомства відзначають, що більшість питань, з якими звертались жителі Донецької та Луганської областей, стосувались отримання реєстраційних номерів облікових карток платників податків, довідок про доходи, та внесення змін до Державного реєстру фізичних осіб – платників податків. Співробітники служби роз’ясняють, що сьогодні звернутися за отриманням реєстраційного номера облікової картки, або ж отримати справку о доходах можливо в будь-якій інспекції, незалежно від місця проживання та реєстрації. У податковому відомстві також проінформували і про розгляд письмових звернень. Усього їх з початку року надійшло 410. Більшість з них стосується інформації роз’яснювального характеру та контрольно-перевірочної роботи. Інформують громадяни і про ухилення від сплати податків. Найчастіше це або торгівля неліцензованими підакцизними товарами, або діяльність без дозвільних документів. В ГУ ДФС у Харківській області повідомляють, що громадяни також можуть потрапити на особистий прийом до посадових осіб територіальних органів фіскальної служби. Для цього необхідно ознайомитись з графіком прийому та записатися на відповідний день. Як відзначає в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Михайло Гагаркін, наразі політика взаємовідносин, яку впроваджує фіскальна служба в області, суттєво спростилась. Аби поспілкуватися з посадовцями, в черзі стояти непотрібно, підкреслює керівник, тож запрошує і до відкритого обговорення, і обміну думками, і до вирішення проблемних питань.

 Звітуємо за новою формою 1ДФ

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 № 4 затверджено нову форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (діє з 01.04.2015 року). Новий податковий розрахунок складається з двох розділів: - у розділі І - податкові агенти відображають, як і раніше, суми нарахованих (виплачених) доходів (як оподатковуваних, так і неоподатковуваних) та суми нарахованого (перерахованого) податку на доходи фізичних осіб; - у розділі II - податкові агенти зазначають загальну суму доходів у вигляді процентів, виграшів (призів) у лотерею, загальну суму нарахованого податку на доходи фізичних осіб, а також інформацію про військовий збір. У рядку "Військовий збір" розділу ІІ форми №1ДФ відображається загальна сума нарахованого доходу, загальна сума виплаченого доходу, загальна сума нарахованого військового збору та загальна сума перерахованого до бюджету військового збору у грошовій формі, вираженій у національній валюті (у гривнях з копійками). Відомості про фізичну особу - платника податку, якій нараховані доходи, з яких утримується військовий збір, не зазначаються. За новою формою Податковий розрахунок подається податковими агентами за I квартал 2015 року. Тобто, кінцевий термін подання Податкового розрахунку (форма №1ДФ) за І квартал 2015 року - 12 травня 2015 року. Нагадуємо, що податковий розрахунок подається окремо за кожний квартал (податковий період) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного кварталу.

 Дохід, отриманий від надання власного авто в оренду, підлягає оподаткуванню

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що громадяни, які протягом 2014 року отримували доходи від надання в оренду рухомого майна зобов'язані задекларувати такі доходи до 1 травня 2015 року. Дохід від надання в оренду власного рухомого майна у минулому році підлягав оподаткуванню за ставками 15% та 17%. Ставка 15% застосовувалася, якщо загальна сума доходів, отриманих у звітному податковому місяці не перевищувала десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, тобто 12180 грн. Ставка 17 % застосовувалася до суми, що перевищує зазначений десятикратний розмір. Якщо фізична особа – орендар не є суб'єктом господарювання, то відповідальність за нарахування та сплату податку до бюджету несе орендодавець, тобто той, хто здавав майно в оренду. Такий орендодавець зобов’язаний самостійно нарахувати та сплатити податок до бюджету протягом 40 календарних днів, наступних за останнім днем звітного кварталу. Сума отриманого доходу, сума сплаченого протягом року податку та нарахованого податкового зобов'язання за результатами такого року відображаються у річній податковій декларації. Якщо дохід фізичній особі-орендодавцю виплачує орендар – юридична особа чи фізична особа – підприємець, то такий орендар зобов’язаний нарахувати, утримати і сплатити до бюджету податок на доходи фізичних осіб та відобразити дану виплату у податковому розрахунку за формою № 1-ДФ. Крім того, нагадуємо, що з 1 січня 2015 року ставки податку на доходи з фізичних осіб, визначені статтею 167 Податкового кодексу України, змінено з 15% та/або 17% на 15% та/або 20%.

 Операції з металами звільняються від оподаткування з 31 березня

До 01.01.2017 року продовжено дію режиму звільнення від оподаткування податком на додану вартість для операцій з постачання, у тому числі операцій з імпорту, відходів та брухту чорних та кольорових металів. При цьому переліки таких відходів та брухту чорних і кольорових металів затверджуються Кабінетом Міністрів України. Так, Кабмін Постановою від 25.03.2015р. № 136 вніс зміни до своєї постанови № 15 від 12.01. 2011 р., яка була чинною до 1 січня 2015 року. Постановою №136 продовжено дію переліків відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких звільняються від оподаткування податком на додану вартість. Постанова № 136 набрала чинності 31 березня 2015 року. Враховуючи викладене, операції з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися суб'єктами господарювання з 01.01.2015 і до 30.03.2015  підлягають оподаткуванню податком на додану вартість у загальновстановленому порядку з нарахуванням податку за ставкою 20 %. З 31 березня зазначені операції звільняються від оподаткування податком на додану вартість.

 Метою введення застосування РРО спрощенцями є захист прав споживачів

Платники єдиного податку 3 групи зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій вже з 1 липня 2015 року, а «спрощенці» 2-ї групи – з 1 січня 2016 року. При здійсненні діяльності на ринках, при продажу товарів дрібнороздрібної торговельної мережі через засоби пересувної мережі платники єдиного податку 2 і 3 груп реєстратори розрахункових операцій не застосовують. В інших випадках застосування реєстраторів є обов’язковим. При цьому платники єдиного податку 2 і 3 груп, які з 01.01.2015 до 30.06.2015 року включно почнуть застосовувати у власній господарській діяльності зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій, з дати початку застосування реєстраторів розрахункових операцій до 1 січня 2017 року звільняються від проведення відповідно до норм Податкового Кодексу перевірок з питань дотримання порядку застосування реєстраторів розрахункових операцій.

 1 ДФ за новою формою

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує платникам податків, що наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року № 4 затверджено нову форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядок його заповнення і подання податковими агентами. Податковий розрахунок складається з двох розділів: розділ I «Суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і суми утриманого з них податку»; розділ II «Оподаткування процентів, виграшів (призів) у лотерею та військовий збір». Наказ набрав чинності 1 квітня поточного року, тому податкові агенти за I квартал 2015 року звітуватимуть вже за новою формою.

 Електронний сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

На офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України працює електронний сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», за допомогою якого можна перевірити інформацію про надійність ділового партнера. Сервіс дає змогу визначити статус перебування окремого платника податків на обліку в органі ДФС України та його відповідність критеріям, які дають право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування ПДВ. Для того, щоб перевірити надійність ділового партнера, достатньо знати його код ЄДРПОУ або точну назву. Зазначена інформація вводиться в одне з полів і система здійснить пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання, та повідомить про результати пошуку.

 Єдиний антикорупційний сервіс

Для підвищення ступеню довіри громадян впроваджено єдиний антикорупційний сервіс «Пульс» (044 -284-00-07). Він є доступним клієнтам як податкової, так і митниці. Цей сервіс попереджує труднощі в спілкуванні, некоректне ставлення, перевищення повноважень та неякісне обслуговування.

 Кожному платнику податків – електронний кабінет

Одним з пріоритетних напрямів діяльності Державної фіскальної служби України залишається створення сприятливих умов для ведення бізнесу та запровадження нових електронних сервісів. Зокрема, одним з таких сервісів є електронний кабінет платника. Електронний кабінет платника − це персональне автоматизоване робоче місце платника податків, доступ до роботи в якому здійснюється з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету, шляхом автентифікації з використанням електронного цифрового підпису та авторизації такого платника.

 Потрібно отримати довідку про доходи - звертайтесь у ЦОП

„Відомості про отримані доходи кожен громадянин може отримати у Центрі обслуговування платників (ЦОП) за місцем проживання”, – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Дмитро Сагун. Для отримання відомостей про одержані доходи громадянин подає письмову заяву визначеного зразка. Також, під час візиту до ЦОПу громадянин повинен обов’язково мати документ, що посвідчує особу. У випадку, якщо таку заяву подає уповноважена особа, наявність нотаріально завіреної довіреності обов’язкова. Відомості з Державного реєстру про доходи видаються протягом п’яти робочих днів від дати звернення громадянина. Якщо громадянин не має постійного місяця проживання, або тимчасово перебуває за межами свого населеного пункту, за отриманням відомостей про доходи можна звертатися до будь-якого центру обслуговування платників. Але у цьому випадку строк видачі відомостей може бути продовжено до десяти робочих днів.

 Електронні сервіси ДФС України

Шановні платники податків, скористайтеся можливістю зекономити свій робочий час та отримати необхідну інформацію за допомогою електронних сервісів Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua). Для комфортного звітування на веб-порталі відомства розміщені електронні сервіси «Електронна звітність» та «Електронний кабінет платника податків». Завдяки ним можна сформувати, перевірити та надіслати до ДФС податкову звітність, перевірити розрахунки з бюджетом, дізнатися про терміни сплати податків, а також іншу корисну інформацію.

 Як швидко дізнатися про зміни в законодавстві

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс направлений на забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією у сфері оподаткування, митної справи, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також інформацією стосовно електронного цифрового підпису.

 Західна ОДПІ: представникам громадськості та бізнесу роз'яснили нові правила застосування РРО

Днями в Західній ОДПІ м. Харкова відбулась зустріч заступника начальника інспекції Дмитра Сагуна з представниками громадських та бізнесових структур щодо новацій в застосуванні реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг за участю фахівців ГУ ДФС у Харківській області та співробітників інспекції. Податківці ознайомили присутніх щодо змін при роботі з касовою технікою платниками єдиного податку. Зокрема, було наголошено, що платники єдиного податку другої групи з наступного року, а єдинники третьої групи – з 1 липня 2015 року при здійсненні готівкових розрахунків в обов'язковому порядку повинні використати реєстратори розрахункових операцій. Також Дмитро Сагун акцентував увагу присутніх на тому, що РРО не застосовують платники єдиного податку першої групи, а також другої – третьої груп, якщо вони здійснюють торгівлю на ринках або продають товари через засоби пересувної торгівлі.. Учасники заходу отримали роз’яснення щодо порядку застосування РРО у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, відображення акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів в розрахункових документах та з інших питань. Крім того, було надано вичерпні відповіді на запитання громадських діячів та презентована друкована продукція: „Актуальні питання-відповіді щодо застосування норм податкового законодавства України”. Наприкінці зустрічі фахівці Західної ОДПІ м. Харкова нагадали, що з 1 січня 2015 року стартувала кампанія декларування громадянами свого майнового стану і доходів, отриманих протягом 2014 року, яка триватиме до 1 травня 2015 року, а для тих громадян, які бажають отримати податкову знижку – упродовж всього року.   

 До уваги фізичних осіб – підприємців - платників єдиного податку третьої групи!

Згідно із абз.2 п.46.6 ст.46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення. З урахуванням зазначеної норми, звертаємо увагу фізичних осіб - платників єдиного податку 3 групи, що декларація за 1 квартал 2015 року подається за діючою формою, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 21 грудня 2011 року № 1688 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 07 листопада 2012 року № 1159, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 28 листопада 2012 року за № 1998/22310). У зв’язку із зміною з 01.01.2015 року розміру ставок єдиного податку для платників спрощеної системи 3 групи, підприємці при заповненні декларації зазначають дохід, що оподатковується за ставкою 2 або 4 відс., у рядках, в яких передбачено відображення доходу за ставкою 3 або 5 відс. відповідно, аналогічно зазначається сума податку. Крім того, нагадуємо, що граничним терміном подання декларації платника єдиного податку за І квартал 2015 року є 12 травня 2015 року. Граничний термін сплати податкових зобов’язань по єдиному податку за результатами І кварталу 2015 року – 20 травня 2015 року.

 Які реквізити слід зазначати у полях платіжного доручення на поповнення рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ

Відповідно до п. 2 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку па додану вартість» електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який платником перераховуються кошти з власного поточного рахунку в сумах, необхідних для збільшення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, а також у сумах, недостатніх для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку. Рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ відкриваються платникам автоматично. Для їх відкриття центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає банку, в якому відкриваються ці рахунки, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, код ЄДРПОУ та індивідуальний податковий номер платника. Платіжне доручення оформляється платником за формою, наведеною в додатку 2 до Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженій Постановою Національного банку України № 22 від 21.01.2004 із змінами (далі - Інструкція № 22). Реквізити у полях платіжного доручення на поповнення рахунку у системі електронного адміністрування ПДВ заповняються згідно з вимогами щодо заповнення реквізитів розрахункових документів, що викладені в додатку 8 до Інструкції № 22.

 Яким чином оподатковується дохід фізичної особи, отриманий від операцій на ринку Forex

Відповідно до статей 44, 45 і 47 Закону України ”Про Національний банк України” та розділів II і III Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 N 15-93 ”Про систему валютного регулювання і валютного контролю” та з метою впорядкування операцій на міжбанківському валютному ринку України Постановою Національного банку України від 10.08.2005 № 281 затверджено Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою (далі – Положення). Відповідно до п. 34 розділу І зазначеного Положення уповноважені банки мають право здійснювати з іноземними банками власні арбітражні операції та арбітражні операції за дорученням клієнтів - фізичних осіб - резидентів, які не є суб’єктами підприємницької діяльності. Арбітражні операції на умовах маржинальної торгівлі (далі - арбітражні операції) – це безготівкові операції, які передбачають виконання двох зустрічних зобов’язань з купівлі та продажу однієї іноземної валюти за іншу іноземну валюту та здійснюються без реальної поставки валюти на міжнародному валютному ринку на умовах ”тод”, ”том” або ”спот” з метою отримання прибутку від зміни валютного курсу або хеджування валютних ризиків. При цьому, валютна операція на умовах ”тод” – це валютна операція за договором, умови якого передбачають виконання цієї операції в день укладення договору; валютна операція на умовах ”том” – це валютна операція за договором, умови якого передбачають виконання цієї операції в перший робочий день після дня укладення договору; валютні операції на умовах ”своп” – це валютні операції за договором, умови якого передбачають купівлю (продаж, обмін) іноземної валюти зі зворотним її продажем (купівлею, обміном) на певну дату в майбутньому з фіксацією умов цих операцій (курсів, обсягів, дат валютування тощо) під час укладення договору; валютна операція на умовах ”спот” – це валютна операція за договором, умови якого передбачають виконання цієї операції на другий робочий день після дня укладення договору (п.4 розділу І.Положення). Крім того, п. 34 розділу І Положення передбачено, що уповноважені банки мають право здійснювати арбітражні операції з іноземними валютами виключно в межах 1-ї групи Класифікатора. Порядок розміщення гарантійного внеску на відповідному рахунку клієнта (розмір внеску, вид іноземної валюти, строк тощо) визначається в договорі між уповноваженим банком та клієнтом, який передбачає умови проведення арбітражних операцій. Порядок розрахунків між банком та клієнтом за результатами проведення арбітражних операцій (відшкодування збитків за рахунок гарантійного внеску, порядок зарахування прибутку тощо) визначається відповідно до укладених договорів про здійснення арбітражних операцій. Уповноважені банки мають право здійснювати арбітражні операції виключно після реєстрації в Національному банку правил проведення цих операцій в порядку, що визначений Національним банком. Юридичні особи (крім уповноважених банків) та фізичні особи - суб’єкти підприємницької діяльності не мають права здійснювати арбітражні операції. Відображення арбітражних операцій проводиться за окремими рахунками. Оподаткування доходів фізичних осіб регулюються розділом IV Податкового кодексу України (далі – ПКУ) відповідно до п.п. 14.1.54 п. 14.1 ст. 14 якого доходом з джерелом його походження з України – є будь-який дохід, отриманий резидентом або нерезидентом, у тому числі від будь-яких видів їх діяльності на території України, її континентальному шельфі, у виключній (морській) економічній зоні.

 Сплата військового збору від отриманої орендної плати

Сума орендної плати, що виплачується за договором оренди нерухомого (рухомого) майна, який укладено між фізичною особою та фізичною особою-підприємцем, є доходом фізичної особи-підприємця від її підприємницької діяльності та включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Відповідно до пп. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 Податкового кодексу загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою — підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із ст. 177 цього Кодексу. Об’єктом оподаткування фізичної особи — підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи — підприємця (п. 177.2 вищезазначеної статті). Згідно з пп. 1.4 п. 161 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 цього Кодексу. Відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 Податкового кодексу. Платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, встановлених ст. 176 цього Кодексу. Таким чином, фізична особа — підприємець за результатами звітного податкового року самостійно розраховує військовий збір у розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу, відображає у річній податковій декларації та сплачує в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб — підприємців є 2015 р., термін сплати — до 19 лютого 2016 р.

 В податковій службі Харківщини розповіли про нові правила розрахунку ЄСВ

Про спрощення умов застосування понижуючого коефіціенту при нарахуванні ЕСВ у 2015 році розповів під час прес-конференції начальник відділу управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС у Харківській В’ячеслав Даценко. Зокрема фахівець повідомив, що з 13 березня 2015 року набрав чинності Закон України від 02.03.2015 № 219-VIII «Про внесення змін до розділу VIII "Прикінцеві та перехідні положення" Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Згідно зі змінами, відзначив В’ячеслав Даценко, до 31 грудня 2015 року при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам та/або при нарахуванні винагороди за цивільно-правовими договорами, допомоги по тимчасовій непрацездатності та допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами розмір єдиного внеску застосовується з понижуючим коефіцієнтом (далі - коефіцієнт), якщо платником виконуються одночасно такі умови: - база нарахування єдиного внеску в розрахунку на одну застраховану особу в звітному місяці збільшилась на 20 і більше відсотків порівняно з середньомісячною базою нарахування єдиного внеску платника за 2014 рік в розрахунку на одну застраховану особу; - після застосування коефіцієнта середній платіж на одну застраховану особу в звітному місяці складе не менше ніж середньомісячний платіж на одну застраховану особу платника за 2014 рік; - кількість застрахованих осіб у звітному місяці, яким нараховані виплати, не перевищує 200 відсотків середньомісячної кількості застрахованих осіб платника за 2014 рік. Фахівець проінформував, що коефіцієнт щомісячно обчислюється платниками самостійно, за такою формулою:

коефіцієнт = СмБН(зо)2014/БН(зо), де:

СмБН(зо)2014 - середньомісячна база нарахування єдиного внеску для платника у 2014 році в розрахунку на одну застраховану особу;

БН(зо) - база нарахування єдиного внеску на одну застраховану особу за місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід) та/або винагорода за цивільно-правовим договором.

Якщо в результаті розрахунку коефіцієнта його значення складає менше ніж 0,4, то платник застосовує коефіцієнт 0,4. Коефіцієнт застосовується в тому числі при нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи. Розрахований коефіцієнт та розмір єдиного внеску зазначаються з трьома знаками після коми. При розрахунку коефіцієнта показники за 2014 рік визначаються на підставі звітності платника єдиного внеску, яка подається відповідно до чинного законодавства.

Також В’ячеслав Даценко відзначив, що понижуючий коефіцієнт не застосовується до: - ставки єдиного внеску для платників, які виплачують грошове забезпечення (34,7%); - ставки єдиного внеску для підприємств, установ, організацій за працюючих інвалідів (8,41%); - ставки єдиного внеску для підприємств та організацій всеукраїнських громадських організацій інвалідів, зокрема товариств УТОГ та УТОС (5,3%); - ставки єдиного внеску для підприємств та організацій громадських організацій інвалідів (5,5%); - всіх ставок єдиного внеску у вигляді утримання (3,6%, 6,1%, 2,6%, 2%, 2,85%). Наприкінці фахівець звернув увагу на те, що платник єдиного внеску, який застосував коефіцієнт та не сплатив нарахований єдиний внесок у встановлені Законом строки, позбавляється права в майбутньому застосувати коефіцієнт до повної сплати такої недоїмки (боргу). Право на застосування коефіцієнта поновлюється з місяця, в якому сплачено таку недоїмку (борг).

 В Україні 683 громадянина задекларували понад 1 млн. гривень

Протягом перших трьох місяців поточного року громадянами України подано майже 194 тис. декларацій про майновий стан і доходи. Загальна сума задекларованих доходів склала 13,8 млрд. грн., визначено до сплати податку на доходи фізичних осіб – 289,8 млн. грн. Порівняно з минулим роком ці показники збільшились на 18% та 12% відповідно. Найбільшу кількість декларацій подано у Запорізькій, Миколаївській, Дніпропетровській та Харківській областях. Суттєво підвищився рівень декларування доходів громадян у Кіровоградській, Сумській та Полтавській областях. За видами доходів найбільше громадянами декларувались доходи від заробітної плати (4,2 млрд. грн.), від успадкованого або отриманого в дарунок майна (3,7 млрд. грн.), інші доходи (3,5 млрд. грн.) та від продажу нерухомого (рухомого) майна (1,1 млрд. грн.). Станом на 1 квітня 2015 року дохід понад 1 млн. грн.. задекларували 683 громадянина, що на 3% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Правом на отримання податкової знижки скористалися понад 53 тис. осіб, сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню, складає 71,9 млн. грн.

 Доходи від репетиторської діяльності треба декларувати

„Якщо викладач-репетитор у минулому році не був зареєстрований суб’єктом підприємницької діяльності та надавав репетиторські послуги фізичним особам, він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу”, - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. До послуг репетиторства належать підготовка дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, а також дипломних робіт тощо. Отже, громадянин, котрий надав послуги репетиторства, повинен подати до ОДПІ за місцем реєстрації річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року до 1 травня 2015 року. Після подання такої декларації чи то в паперовому, чи то в електронному форматі, репетитор самостійно вирахувати і сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 15%, та/або 17% залежно від розміру бази оподаткування в календарному місяці  до 1 серпня 2015 року.

 Шановні платники ! Скористайтесь податковим компромісом!

Західна ОДПІ м. Харкова  звертає увагу суб'єктів господарювання на те, що до граничного терміну подачі платниками уточнюючих розрахунків або заяв з метою застосування податкового компромісу залишилось 8 календарних днів. Податковий компроміс – режим звільнення від юридичної відповідальності платників податків за заниження податкових зобов’язань з податку на прибуток підприємств або податку на додану вартість за будь-які податкові періоди до 1 квітня 2014 року. Податкові зобов’язання суб’єкту господарювання доведеться сплатити до бюджету у розмірі 5 відсотків від суми заниження податкового зобов’язання. Інша частина 95 відсотків вважається погашеною за наслідками досягнення податкового компромісу. При цьому штрафні санкції до платника податків не застосовуються, а пеня відповідно не нараховується.

 Фіскальний чек обов’язково повинен містити ставку та суму акцизного податку

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє про внесення Законом України від 28.12.2014 №71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» змін до Податкового кодексу України, якими, зокрема, з 1 січня 2015 року запроваджено нарахування та сплату акцизного податку з роздрібної реалізації окремих груп товарів. Новий податок становить 5 відсотків від вартості товару, але платити його будуть лише ті суб'єкти господарювання, які реалізують в роздріб, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах підакцизні товари: пиво, алкогольні напої, тютюнові вироби. Крім того, платниками акцизного податку є суб’єкти господарювання, які здійснюють роздрібний продаж нафтопродуктів, насамперед бензин та дизельне пальне, паливо моторне альтернативне, біодизель, скраплений газ тощо. Для правильного відображення в розрахункових документах РРО акцизного податку суб’єктам господарювання – власникам касової техніки, які ще не перепрограмували свою касову техніку, варто в найкоротший термін звернутися до центрів сервісного обслуговування касової техніки. Пов’язано це з тим, що акцизний податок з роздрібного продажу підакцизних товарів повинен відображатися у розрахунковому документі (фіскальному чеку) як окрема податкова група. Таке перепрограмування РРО забезпечить відображення акцизного податку з роздрібного продажу підакцизних товарів, відповідність розрахункових документів вимогам чинних нормативно-правових актів та полегшить обрахунок цього податку при його декларуванні. У разі відсутності хоча б одного з обов'язкових реквізитів, а також недотримання сфери призначення, документ не вважається розрахунковим. Нагадаємо, що суб’єкт господарювання роздрібної торгівлі підакцизними товарами щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду подає до ДПІ за місцем продажу підакцизних товарів декларацію акцизного податку за формою, затвердженою наказом ДФС України від 23.01.2015 № 14.

 Громадяни, які скористалися молодіжним житловим кредитом, мають право на податкову знижку

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що платник податку – резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валюті, фактично сплачених протягом звітного податкового року. Якщо умовами молодіжного житлового кредиту передбачено повну або часткову компенсацію за рахунок бюджетних коштів відсотків за таким кредитом, то претендувати на податкову знижку одержувач такого молодіжного кредиту може тільки в частині особисто сплачених ним процентів, але при дотриманні інших умов, виконання яких є обов’язковим для отримання права на податкову знижку. При повній компенсації процентів за кредитом за рахунок бюджетних коштів платник податку не має законодавчих підстав на податкову знижку за таким кредитним договором. З метою отримання податкової знижки декларація подається до 31 грудня 2015 року. У разі, якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки, таке право на наступні податкові роки не переноситься. Нагадуємо, що перелік витрат платника, дозволених до включення до податкової знижки, визначено ст. 166 Податкового кодексу України. Порядок визначення суми процентів, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом з метою нарахування податкової знижки регулюється ст. 175 Податкового кодексу України.

 З 1 квітня 2015 року діє нова форма № 1ДФ

З 1 квітня 2015 року набув чинності Наказ Міністерства фінансів України від 13 січня 2015 року № 4, яким затверджено форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку. Платникам варто врахувати, що нова форма доповнена розділом II. У ньому потрібно відображати загальні суми нарахованих та виплачених доходів у вигляді процентів, виграшів (призів) у лотерею, а також утриманого та перерахованого податку на доходи фізичних осіб. У рядку «Військовий збір» слід вказати, крім сум нарахованих та виплачених доходів, загальну суму нарахованого та перерахованого військового збору. При цьому, у розділі II форми № 1ДФ податкові агенти не будуть зазначати відомості про фізичних осіб, яким нараховані такі доходи. Податковий розрахунок за оновленою формою 1ДФ вперше подаватиметься за підсумками І кварталу 2015 року.

 Компенсаційні виплати та ЄСВ

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці». У разі переведення працівника на роботу на інше підприємство грошова компенсація за не використані ним дні щорічних відпусток за його бажанням повинна бути перерахована на рахунок підприємства, на яке перейшов працівник. Відповідно до п. 4.9 р. IV Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування таблиця 6 додатка 4 до цього Порядку призначена для формування страхувальником у розрізі кожної застрахованої особи відомостей про суми нарахованої їй заробітної плати (доходу) у звітному місяці. Такі відомості формуються з урахуванням кодів категорій застрахованих осіб, визначених у додатку 2 до цього Порядку. Тобто роботодавець (страхувальник), у якого звільняється працівник, нараховує та відображає в таблиці 6 додатка 4 звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у складі загальної суми нарахованої заробітної плати (доходу) суму компенсації за невикористані дні щорічної відпустки, яка за бажанням працівника перераховується на рахунок підприємства, на яке він переходить.

 Продавати товари у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань можна без РРО

Відповідно до п.10 ст.9 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95- ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (із змінами та доповненнями) суб’єкти господарювання мають право не застосовувати реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки при продажу у кіосках, з лотків та розносок газет, журналів та інших видань, листівок, конвертів, знаків поштової оплати. Ця норма закону застосовується за умови, якщо питома вага такої продукції становить понад 50 відсотків загального товарообігу при відсутності продажу алкогольних напоїв та підакцизних непродовольчих товарів. Нагадуємо, що платники єдиного податку третьої групи з 1 липня 2015 року зобов’язані застосовувати РРО.

 З 1 березня середній заробіток мобілізованих не оподатковується

Кабмін постановою від 04.03.2015 N 105 затвердив Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період. Цей Порядок визначає механізм виплати зазначеної компенсації за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті. Для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам. Звіт необхідно погодити з районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу. Законодавчо визначено, що дохід, отриманий мобілізованими працівниками за рахунок коштів державного бюджету у вигляді компенсації в межах середнього заробітку, не включається до оподатковуваного доходу такого працівника. Також не нараховується  та не утримується єдиний внесок з таких виплат. Оскільки Постанова N 105 набула чинності з 17.03.2015, то в цілях звільнення від оподаткування податком на доходи фізичних осіб, військовим збором компенсаційних виплат та ненарахування і неутримання єдиного внеску на такі виплати, вказаний Порядок суб’єктами господарювання застосовується починаючи з березня місяця. З даного питання ДФС України надано роз’яснення від 02.04.2015 року  "Щодо оподаткування компенсаційних виплат".

 Мешканці багатоповерхівки сплачують земельний податок

Відповідно до п. 287.8 ст. 287 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Згідно із п. 286.6 ст. 286 ПКУ за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Таким чином, фізична особа – власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

 Які документи повинна надати до контролюючого органу фізична особа для отримання пільги щодо сплати земельного податку?

Фізична особа, яка належить до категорії осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, отримує таке право лише після оформлення права власності на земельну ділянку у законодавчо встановленому порядку та внесення відповідних даних до державного земельного кадастру. Разом з цим, для отримання пільги щодо сплати земельного податку фізична особа повинна подати до контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки заяву довільної форми про надання пільги та документи, що посвідчують право такої особи на пільгу (паспорт, пенсійне посвідчення, посвідчення «Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС», посвідчення «Потерпілий від Чорнобильської катастрофи», посвідчення «Учасник бойових дій», посвідчення «Інваліда війни», посвідчення «Учасник війни», посвідчення «Члена сім’ї загиблого» тощо).

 Чи повинна юридична особа, яка користується пільгою щодо сплати земельного податку, сплачувати податок у разі надання в оренду земельних ділянок, окремих будівель, споруд (їх частин)?

Юридичні особи, які користуються пільгами з земельного податку, та надають в оренду земельні ділянки, окремі будівлі, споруди або їх частини, земельний податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) сплачують на загальних підставах з дати укладення договору оренди земельної ділянки або з дати укладення договору оренди будівель, споруд (їх частин). Водночас якщо орган місцевого самоврядування прийняв рішення про надання пільг зі сплати земельного податку бюджетним установам, то у разі надання ними будівель, споруд (їх частин) в тимчасове користування (оренду) іншим бюджетним установам, дошкільним, загальноосвітнім навчальним закладам незалежно від форм власності і джерел фінансування, земельний податок за такі земельні ділянки та земельні ділянки під такими будівлями (їх частинами) не сплачується.

 Сплата єдиного внеску третіми особами

Згідно з п.1 частини другої Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов’язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати та сплачувати єдиний соціальний внесок. У разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники зобов’язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені  відповідно до ст.25 частини другої Закону про ЄСВ. В той же час встановлено, що передачу платниками єдиного внеску своїх обов’язків з його сплати третім особам заборонено, крім випадків, передбачених законодавством, а саме : у разі ліквідації юридичної ососби - платника єдиного внеску, сума недоїмки сплачується за рахунок коштів та іншого майна платника, відповідальними за сплатою є ліквідаційна комісія. У разі недостатності у платника коштів для сплати недоїмки відповідальними за сплату є засновники або учасники юридичної оссоби-платника єдиного внеску, що ліквідується, якщо за законом вони несуть повну чи додаткову відповідальність за її зобов’язаннями. Водночас згідно з п.87.7 ст. 87 Податкового кодексу забороняється будь яка уступка грошового зобов’язання або податкового боргу платника податків третім особам. Положення цього пункту не поширюється на випадки коли гарантами повного та своєчасного погашення грошових зобов’язань платника податків є інші особи, якщо таке право передбачено Кодексом. Крім того у разі заповнення поля «Призначення платежу» з порушенням вимог п. 8 Порядку заповнення платіжних документів № 609 документ береться до виконання. При цьому якщо поле «Код платника» не відповідає коду платника в полі «Призначення платежу», сплачені суми зараховуються на код платника, що є власником рахунку. У разі якщо мало місце здійснення фактичної сплати єдиного внеску однією особою за зобов’язанням іншої, облік сум буде проведено відповідно до Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013р. № 450.

 З початку року до місцевих бюджетів надійшло понад 21 млрд. гривень

Протягом січня-березня поточного року надходження до місцевих бюджетів склали понад 21 млрд. грн. Так, зокрема, акцизного податку з реалізації через роздрібну мережу підакцизних товарів надійшло 1,2 млрд. грн. Податок на майно поповнив місцеві бюджети на 3,4 млрд. грн., у тому числі транспортного податку сплачено 7,8 млн. грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, – 46 млн. грн., земельного податку – 3,3 млрд. гривень. Нагадуємо, що для підвищення фінансової спроможності місцевих рад внесено зміни до Податкового та Бюджетного кодексів. Найбільш значущими змінами для місцевих бюджетів є: - впровадження акцизного податку з реалізації через роздрібну торгівельну мережу підакцизних товарів. Додатковий ресурс для місцевих бюджетів розрахунково становить 8,1 млрд. грн.; - розширення бази оподаткування податком на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки (оподаткування як житлової так і нежитлової нерухомості). Додатковий ресурс – 0,4 млрд. грн.; - введення оподаткування розкішних авто. Додатковий ресурс – 0,4 млрд. грн.

 Електронні сервіси платникам податків

Західна ОДПІ нагадує, що на офіційному веб - порталі Державної фіскальної служби України розміщено перелік електронних сервісів, які неодмінно стануть у пригоді платникам податків. Так платники, які мають ключі електронного цифрового підпису, можуть скористатися «Електронним кабінетом платника», який забезпечує користувачам: можливість подання податкової звітності в режимі реального часу; перегляд податкової звітності;  доступ до інформації про стан розрахунків з бюджетом. Платники також можуть використати корисну інформацію наступних електронних сервісів: - сервіс «ЗІР», який допоможе розібратися у податковому законодавстві, дозволить здійснювати пошук інформації по певному податку; - сервіс «Пульс» гарантує платнику послуги з оперативного вирішення проблемних питань. Номер цілодобової телефонної лінії сервісу «Пульс» ДФС України для клієнтів податкової та митниці: (044) 284-00-07; - сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» допоможе оцінити податкові ризики діяльності з вашим партнером по бізнесу, який можливо не є платником податку на додану вартість, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою; - сервіси «Реєстр платників ПДВ» та «Анульовані свідоцтва платників ПДВ» допоможуть дізнатися про те, чи є дійсним свідоцтво ПДВ контрагента, дату початку дії свідоцтва, а також інформацію про анулювання реєстрації платника ПДВ та інші. Нагадуємо, що на веб-портал ДФС України можна «зайти» за посиланням http:// sfs.gov.ua.

 Яка дата вважається датою подання заяви про застосування спрощеної системи, якщо її надіслано поштою?

Якщо заява про обрання або перехід на спрощену систему оподаткування направлена поштою, то датою подання такої заяви вважається дата її надходження до органу фіскальної служби, яка проставляється на першому аркуші оригіналу документа. Відповідно до п.п. 298.1.1 п. 298.1 ст. 298 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено ПКУ, в один з таких способів: 1) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; 2) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; 3) засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; 4) державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця з урахуванням вимог п. 291.5 ст. 291 ПКУ. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається державним реєстратором до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи - підприємця згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців».

 Центр обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова цьогоріч вже надав громадянам 3903 адміністративні послуги

За січень-березень 2015 року Центр обслуговування платників Західної ОДПІ надав 3903 адміністративні послуги підприємцям та громадянам Ленінського та Жовтневого районів. Найбільшою популярністю користувалася послуга з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина України даних про реєстраційний номер облікової картки. З початку року фізичним особам надано 1428 таких послуг. Крім того, за цей час видано 518 книг обліку розрахункових операцій, 390 довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, 311 витягів з реєстру платників єдиного податку, а також 82 довідки про подану декларацію про майновий стан і доходи, тощо. Наразі триває кампанія декларування - 2015. Отже, усі громадяни можуть подати декларації про майновий стан та доходи до Центрів обслуговування платників районних інспекцій, не тільки в паперовому, але й в електронному вигляді, а також отримати усі необхідні консультації від працівників щодо її заповнення. Нагадаємо: Центр обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова, який надає платникам комплекс адміністративних, консультаційних та інформаційних послуг, знаходиться за адресою: м. Харків ,вул. Клапцова,25. Режим роботи: понеділок, середа, п’ятниця: з 9.00 до 18.00; вівторок, четвер: з 9.00 до 20.00; субота: з 9.00-16.00 (у черговому режимі);неділя: вихідний день.

 Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області