Представники посольств країн G7 відзначили позитивні тенденції у роботі ДФС

Результати роботи Державної фіскальної служби у І кварталі поточного року та стан реформування відомства обговорювалися під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова з представниками посольств країн G7. Роман Насіров, зокрема, поінформував присутніх про стабільне перевиконання ДФС завдань із забезпечення надходжень до бюджетів всіх рівнів. Так, за перший квартал зібрано 140,7 млрд. грн., що на 35,3 млрд. грн. більше суми збору І-го кварталу 2015 року. Голова ДФС відзначив високі обсяги надходжень з ПДВ, яких вдалося досягти завдяки заходам з детінізації цього податку, а також впровадження прозорих механізмів з його повернення підприємствам. Так, середньомісячний збір ПДВ з вироблених товарів у І кварталі склав 11,9 млрд. грн. при середньомісячних надходженнях у 2015 році 8,9 млрд. грн. На рахунки платників (станом на 01.04.2016) грошовими коштами відшкодовано 22,2 млрд. грн. ПДВ, що майже вдвічі більше відповідного періоду минулого року. Зросли на понад 43% й надходження до місцевих бюджетів. У першому кварталі 2016 року вони становили 30,2 млрд. гривень. «Ефективна робота механізмів децентралізації, завдяки яким місцеві бюджети отримують значні додаткові кошти для розвитку регіону, також стимулюватиме й органи місцевого самоврядування та громади до протидії тінізації бізнесу та підтримки сумлінних платників податків в їх регіонах», - зазначив Роман Насіров. До того ж, значні кошти на розвиток інфраструктури отримали регіони, які беруть участь в експерименті, за яким 50% від суми перевиконання митних платежів спрямовуються до спеціальних фондів учасників експерименту.  Так, з початку року на розвиток інфраструктури спрямовано понад 606 млн. гривень. Учасники зустрічі також обговорили питання розвитку IT технологій та запровадження нових електронних сервісів для обслуговування платників податків, питання залучення іноземних партнерів до реформування митниць у рамках міжнародних проектів. Представники посольств G7, зокрема, відзначили відкритість у роботі ДФС та ведення конструктивного діалогу з бізнесом, що у свою чергу є позитивом для іноземних інвесторів

Інші новини від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Більше 175 тис. громадян Харківщини отримали доходи від здавання в оренду нерухомості, включаючи земельні ділянки

З таких доходів податковими агентами утримані та перераховані до бюджету податки відповідно до договорів оренди. Крім того, вже 360 громадян задекларували доходи від надання в оренду нерухомого майна, з них 213 - надавали в найм житлові приміщення та задекларували дохід у сумі 2,8 млн.гривень. Однак, вказані в деклараціях суми орендної плати, найчастіше не відповідають реаліям ринку нерухомості та інформації в ЗМІ. Так, згідно із моніторингом розміщеної у медіа-просторі інформації середня орендна плата за найм квартири в місті Харкові становить близько 3,0 тис.гривень. А в окремих елітних будинках орендодавці пропонують житло за 15-20 тис.грн. на місяць. Тоді, як в деклараціях громадяни вказували, в середньому, орендну плату у розмірі 1 тис.грн. В ГУ ДФС у Харківській області нагадують, що сплата громадянами податків до бюджету є Конституційним обов’язком та звертаються до всіх громадян, які надають іншим фізичним особам в оренду (найм) будь-яку нерухомість, в т.ч. житло, задекларувати отримані у 2015 році доходи.  Декларація  про такі доходи подається до 1 травня (в 2016 році до 3 травня) а сплатити податкове зобов’язання слід до 1 серпня. У разі ненадання податкової декларації та несплати належних сум податків, органи фіскальної служби будуть вимушені нарахувати податкове зобов’язання самостійно та застосувати штрафні  санкції. Детальну інформацію з питань заповнення декларації та порядку сплати податків можна отримати в Центрах обслуговування платників, які працюють в кожній інспекції.

Доходи, одержані в іноземній валюті, підлягають декларуванню

Сума іноземних доходів включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію та сплатити з одержаних доходів податок на доходи та військовий збір. Доходи, одержані в іноземній валют,і перераховуються у гривні за валютним курсом Національного банку України, що діяв на момент нарахування (отримання) таких доходів. Суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб'єктами господарювання за кордоном, зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При цьому зарахуванню підлягає сума податку, розрахована за правилами, встановленими розділом ІІІ Податковго кодексу України. Розмір зарахованих сум податку з іноземних джерел протягом податкового (звітного) періоду не може перевищувати суми податку, що підлягає сплаті в Україні таким платником податку протягом такого періоду. Не підлягають зарахуванню у зменшення податкових зобов'язань такі податки, сплачені в інших країнах:  - податок на капітал/майно та приріст капіталу;  - поштові податки;- податки на реалізацію (продаж);  - інші непрямі податки незалежно від того, підпадають вони під категорію прибуткових податків чи оподатковуються іншими податками згідно із законодавством іноземних держав. Зарахування сплачених за митним кордоном України сум податку здійснюється за умови подання письмового підтвердження контролюючого органу іншої держави щодо факту сплати такого податку та за наявності чинного міжнародного договору України про уникнення подвійного оподаткування доходів.За підсумками 2015 року сума іноземного доходу оподатковується податком на доходи за ставкою 15%. Військовий збір розраховується фізичними особами самостійно за ставкою 1,5% об’єкта оподаткування. Якщо загальна сума отриманих у звітному місяці доходів перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2015 році 12180 грн.), ставка податку на доходи становить 20%. У податковій декларації про майновий стан і доходи громадяни відображають суму отриманого доходу за звітний рік та визначають податкове зобов'язання з податку на доходи та військового збору.

Заповнюєш декларацію про доходи – пам’ятай про військовий збір

В Головному управлінні ДФС у Харківській області проінформували щодо  новацій  у проведенні цьогорічної кампанії декларування. Так, фахівець управління податків і зборів з фізичних осіб Дмитро Тарасов розповів, що доходи та майновий стан громадянам потрібно буде декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи. Зокрема Декларація об’єднала звітність з податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Тож фізичні особи – платники податків подають декларацію, в якій окрім сум ПДФО відображають й податкові зобов’язання з військового збору. Також фахівець звернув увагу, що деклараційна кампанія -2016  триватиме до травня 2016 року.  Громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2015 року, податкову декларацію можуть подати упродовж усього 2016 року. У фіскальній службі Харківської області повідомили, що загалом, з початку року,  громадянами вже надано майже 16 тис. декларацій та задекларовано до сплати 42,1 млн.грн. податку на доходи фізичних осіб та 6,7 млн.грн. військового збору.

З 1 квітня 2016 року запроваджено нову форму податкової накладної

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що з 1 квітня 2016 року набрав чинність наказ Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307 «Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної», яким  встановлена нова форма податкової накладної та Порядок її заповнення. Пунктом 3 Порядку встановлено, що усі податкові накладні підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних за формою, чинною на день такої реєстрації. Таким чином всі податкові накладні, реєстрація яких здійснюється в ЄРПН після 1 квітня 2016 року, мають бути складені за новою формою. Це стосується і тих податкових накладних, у яких дата складання припадає на період до 1 квітня 2016 року, але їх реєстрація здійснюється після цієї дати.

Декларування інвестиційного прибутку

Нагадуємо, що фізичні особи – платники податку на доходи фізичних осіб зобов’язані задекларувати результати усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом 2015 року як на території України, так і за її межами, за винятком двох випадків. Так, відповідно до норм Податкового кодексу України, не підлягають оподаткуванню та не включаються до загального річного оподатковуваного доходу, а також не включаються до розрахунку загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами суми доходів та витрат на придбання таких інвестиційних активів: 1)  дохід, отриманий платником податку протягом звітного податкового року від продажу інвестиційних активів, якщо сума такого доходу не перевищує у 2015 році  1710 грн.; 2)  сума доходу, отриманого платником податку внаслідок відчуження акцій (інших корпоративних прав), одержаних ним у власність в процесі приватизації в обмін на приватизаційні компенсаційні сертифікати, безпосередньо отримані ним як компенсація суми його внеску до установ Ощадного банку СРСР або до установ державного страхування СРСР, або в обмін на приватизаційні сертифікати, отримані ним відповідно до закону, а також сума доходу, отриманого таким платником податку внаслідок відчуження земельних ділянок сільськогосподарського призначення, земельних часток (паїв) за нормами безоплатної передачі, визначеними ст. 121 Земельного кодексу України залежно від їх призначення, та майнових паїв, безпосередньо отриманих ним у власність у процесі приватизації. Результати усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів необхідно задекларувати до 1 травня 2016 року в новій декларації, введеній в дію з 01 січня 2016 року, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 за №859 та сплатити з позитивного значення загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами за наслідками 2015 року податок на доходи фізичних осіб за ставкою 20 відсотків та військовий збір за ставкою 1,5 відсотки до 1 серпня 2016 року.

На Харківщині відбулась зустріч керівництва ГУ ДФС області з представниками супермаркетів регіону

Керівник фіскальної служби області Микола Рибаков та заступник начальника ГУ Наталія Свєтош зустрілися за "круглим столом" з представниками торгівельних мереж (супермаркетів) Харківського регіону. Обговорили важливі питання, зокрема стан сплати акцизного податку з реалізації у роздрібній мережі підакцизних товарів, легалізацію трудових відносин та можливість підвищення рівня заробітних плат на підприємствах, які представляли учасники заходу.

Перший заступник начальника Харківської митниці ДФС Андрій Танцеров зустрівся з представниками Європейської Бізнес Асоціації

На зустрічі також були присутні представники бізнесу Харківського регіону  – члени ЄБА.  Під час заходу були обговорені загальні питання митного законодавства. Більшість питань стосувалися  зауважень та пропозицій стосовно законодавчих  змін.  Представники бізнесу та Харківского офісу ЄБА також висловили свою точку зору на ряд нововведень, які ініціюються службою та Урядом. В свою чергу  Андрій Танцеров проінформував присутніх щодо проведення реорганізації на Харківській митниці, відповів на ряд запитань учасників заходу та висловив готовність до подальшої співпраці. Підсумком зустрічі стала домовленість щодо підготовки пропозицій по змінам до митного законодавства з подальшою передачею їх до Державної фіскальної служби України.

Оподаткування подарованої нерухомості

Дохід у вигляді вартості подарованого нерухомого майна є об'єктом оподаткування податком з доходів фізичних осіб (далі ПДФО) і військовим збором. Відповідно до п. 162.1 ст. 162 розділу IV Податкового кодексу України (далі ПКУ) платником ПДФО є, зокрема, фізособа-резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. Згідно п. 163.1 ст. 163 ПКУ об'єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід, до складу якого включається дохід у вигляді вартості успадкованого чи отриманого у дарунок майна у межах, що обкладаються податком згідно з розділом IV ПКУ (пп. 164.2.10 п. 164.2 ст. 164 ПКУ ). Згідно п. 174.6 ст. 174 розділу IV ПКУ, грошові кошти, майно, майнові чи немайнові права, вартість робіт, послуг, подаровані платнику податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими цим розділом для оподаткування спадщини. Так, за ставкою 5%, визначеною п. 167.2 ст. 167 ПКУ, оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення (пп. 174.2.2 п. 174.2 ст. 174 ПКУ). Крім того, згідно з пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Ставка військового збору становить 1,5% об'єкта оподаткування, визначеного пп. 1.2 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ (пп. 1.3 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX ПКУ). Тобто, в разі отримання фізособою-резидентом, яка не є членом сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення, доходу у вигляді вартості подарованого нерухомого майна, такий доход являється об'єктом оподаткування ПДФО за ставкою 5% і військовим збором 1,5%. Особами, відповідальними за сплату податку до бюджету, є особи, які отримали подарунок. Платник податків, який отримав дохід у вигляді вартості подарованого нерухомого майна, може сплатити ПДФО і військовий збір до нотаріального посвідчення договору дарування нерухомого майна за місцем нотаріального посвідчення такого договору. У разі несплати ПДФО і військового збору до нотаріального посвідчення договору дарування нерухомого майна, платник податків зобов'язаний подати податкову декларацію до контролюючого органу, де перебуває на обліку, до 1 травня року, наступного за звітним (п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ ), і самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації (п. 179.7 ст. 179 ПКУ).

До органів фіскальної служби Харківщини надійшло 200 запитів на інформацію

В Головному управлінні фіскальної служби області повідомили, що з початку року, відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації»,  поштою, факсом, електронною поштою, за телефоном та особисто до органів ДФС області надійшло 200 запитів на інформацію. Активніше надсилали запити громадяни – 102 (51%), юридичні особи надіслали 98 запитів ( 49%). Найчастіше до органів ДФС у Харківській області зверталися із запитами отримання доходів громадянами у 2015 році; копій документів про майновий стан та доходи, рахунки для сплати місцевих податків і зборів. Також у зв’язку з проведенням в органах влади процесу люстрації, надходили запити щодо проведення заходів у відповідності з вимогами Закону України «Про очищення влади» у відношенні деяких посадових осіб. Цікавила  інформація   і про посадових осіб, які здійснюють керівництво органами ДФС. Надходили запити також і щодо заборгованості по сплаті податків. У фіскальній службі відзначають, що відповіді  на запити були надані чітко у визначені відповідним законодавством терміни.

Надходження митних платежів у березні зросли більш ніж на третину

У березні поточного року митницями ДФС мобілізовано до бюджету 20,8 млрд. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження зросли на 35,2%. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров під час прес-конференції 5 квітня. За його словами, зростання митних платежів відбулося навіть з урахуванням відміни додаткового імпортного збору, який існував у минулому році. «З вересня минулого року ми мали щомісячні рекордні збори митних платежів. Однак, якщо у грудні з 20 млрд. грн. митних надходжень – 3 млрд. грн. був додатковий імпортний збір, який вже відмінено, то вже у березні цього року ми маємо 20,8 млрд. грн. Тобто ми перекрили ті 3 млрд. грн.. і зібрали все ж таки більше. Це і є тим великим ефектом від боротьби з контрабандою, порушеннями митних правил, заниженням митної вартості», – підкреслив Роман Насіров. Загалом у першому кварталі 2016 року ДФС по митному напрямі зібрано до бюджету 50,8 млрд. грн.., що на 3,5 млрд. грн.. більше від запланованого. За рахунок такого перевиконання додаткові кошти на розвиток інфраструктури отримали регіони, які беруть участь в експерименті, за яким 50 відс. від суми перевиконання митних платежів спрямовуються до спеціальних фондів учасників експерименту. Нагадаємо, що участь в експерименті з вересня 2015 року беруть митниці Одеської, Волинської, Львівської та Чернівецької областей, а з  2016 року до них приєдналася і Київська міська митниця. З минулого року всі митниці – учасниці експерименту, окрім Одеської, стабільно перевиконували планові показники, що дозволило спрямувати значну суму коштів на ремонт та реконструкцію доріг у цих регіонах. На жаль, Одеською митницею індикативи перевиконано лише у січні та лютому 2016 року, а тому результати експерименту у цьому регіоні найнижчі. Загалом, у березні на розвиток інфраструктури зазначених регіонів буде спрямовано 198,6 млн. гривень. «За 4 місяці минулого року на розбудову інфраструктури регіонів, які беруть участь в експерименті,  направлено  550 млн. грн., а вже за 3 місяці цього року – це вже більше 606 млн. грн.. Сподіваюся, що якщо рухатимемося такими темпами і надалі, то ми будемо їздити по відмінних дорогах», – зазначив Роман Насіров. 

Митниці ДФС скоротили середній час на митне оформлення товарів

Державна фіскальна служба активно працює над спрощенням митних процедур та скороченням часу, який суб’єкти зовнішньоекономічної діяльності витрачають на оформлення товарів. Про це повідомив Голова ДФС Роман Насіров під час прес-конференції 5 квітня. За його словами, 96% митних декларацій оформлюються в електронному вигляді, тому митники мають можливість оформлювати товари за час, який значно менше від визначеного Митним кодексом – 4 год. Так, середній час, який витрачається на оформлення товарів у режимі експорту, становить 1 год. 09 хв. При цьому найкращий час у Донецької митниці – 28-30 хв., Енергетичної – 39-40 хв. та Кіровоградської – 42-59 хв. У режимі імпорту оформлення здійснюється за 2 год. 30 хв. Найшвидше його проводять на Рівненській митниці – 59 хв. - 1 год. 4 хв., Чернівецькій – 49-57 хв., Закарпатській – 1 год. 07 хв.-1 год.20 хв., Сумській – 1 год. 19 хв. При транзиті товар оформлюється за 22 хв. Найкращі результати у Харківської митниці – 10 хв., Рівненської – 12-13 хв., Чернігівської – 12-13 хв., Вінницької – 16-17 хв. При цьому декларації, які не потребують додаткових видів контролю, оформлюються від 15 хв. по всіх митницях України, а попередні декларації – взагалі в автоматичному режимі.

Урядом затверджено реформу Офісу великих платників податків

Міжрегіональне головне управління ДФС – Центральний офіс з обслуговування великих платників податків перейменують в Офіс великих платників податків ДФС. Відповідні зміни передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 30 березня 2016 року № 247. Відтепер СДПІ у містах Дніпропетровську, Донецьку, Запоріжжі, Луганську, Львові, Одесі та Харкові приєднуються до Офісу великих платників податків ДФС, утворюючи єдину юридичну особу, що дозволить: - створити єдиний центр прийняття управлінських рішень та контролю; -обирати кожному платнику зручне місце обслуговування протягом року;  отримувати адміністративні послуги великими платниками в кожному територіальному підрозділі ОВПП; - скоротити процедури адміністративного оскарження (перехід з 2-рівневої до 1-рівневої ); -оптимізувати організаційну структуру ОВПП з відповідним скороченням штатної чисельності та як наслідок посилення фінансової мотивації працівників. У рамках реформи за кожною компанією буде закріплено податкового консультанта - координатора, який матиме можливість оперативного вирішення питань, пов’язаних з оподаткуванням. Нагадаємо, що Концепцію реформування Центрального офісу з обслуговування великих платників в ДФС було представлено у листопаді минулого року.

Про заповнення полів 2 та 3 у разі уточнення показників податкової декларації з податку на прибуток підприємств

Форма Податкової декларації з податку на прибуток підприємств затверджена наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897 (далі – Декларація). На підставі статті 50 розділу ІІ Податкового кодексу України самостійне виправлення помилок здійснюється шляхом уточнення показників Декларації у складі звітної (звітної нової) Декларації за поточний звітний (податковий) період з поданням Додатка ВП до Декларації або в уточнюючій Декларації. У разі уточнення показників у складі звітної (звітної нової) Декларації поле 2 «Звітний (податковий) період» та поле 3 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» заповнюються одночасно. При цьому у полі 2 зазначається звітний (податковий) період, за який подається Декларація, а у полі 3 - звітний (податковий) період, який уточнюється. У разі подання уточнюючої Декларації у полі 2 «Звітний (податковий) період» та у полі 3 «Звітний (податковий) період, що уточнюється» відображається звітний (податковий) період, що уточнюється.

Про особливості визначення сум бюджетного відшкодування ПДВ сільськогосподарськими товаровиробниками

Державна фіскальна служба України листом від 24.03.2016 №9983/7/99-99-19-03-02-17 у зв’язку із надходженням численних звернень платників податків роз’яснила особливості визначення сум бюджетного відшкодування ПДВ сільськогосподарським товаровиробником у разі експорту власно виробленої сільськогосподарської продукції. Лист Державної фіскальної служби України від 24.03.2016 №9983/7/99-99-19-03-02-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/67345.html.

Актуально для усіх платників податків: щодо електронних сервісів ДФС!

Електронні сервіси «Дані про взяття на облік платників», «Дані реєстру платників ПДВ», «Реєстр платників єдиного податку», «Реєстр страхувальників», «Інформація про РРО» та «Інформація про книги ОРО», «Дані реєстру платників акцизного податку з реалізації пального», «Реєстр осіб, які здійснюють операції з товарами» розміщенні у режимі «Інформація з реєстрів» відкритої частини електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (оновлена версія), а також у вкладці «Інформація з реєстрів» у меню електронних сервісів на головній сторінці веб-порталу ДФС. 

Громадянин виїжджає на постійне місце проживання за кордон. Чи потрібно йому подавати декларацію про майновий стан та доходи?

Згідно п.179.3 ст. 179. Податкового кодексу України, платники податку - резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до органу ДФС податкову декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду. Орган ДФС протягом 30 календарних днів після надходження податкової декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку, що подається до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.

Чи необхідно реєструватися підприємцем, якщо планується здавання власного нерухомого майна в оренду?

Відповідно до ст. 319 та ст. 320 Цивільного кодексу України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд, у тому числі для здійснення підприємницької діяльності. Таким чином, здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і шляхом виконання норм п. 170.1 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ без реєстрації орендодавця як фізичною особою - підприємцем. Крім того, фізична особа, яка не є підприємцем, але отримає дохід, від здачі майна в оренду, зобов’язана буде до 1 травня 2017 року подати декларацію про майновий стан і доходи, задекларувати всій дохід та сплатити податок.

Сума вихідної допомоги, нарахована найманому працівникові при звільненні не є базою нарахування єдиного внеску

Базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для підприємств, установ та організацій, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством є сума нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці». Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні єдиного внеску передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.2004 № 5. Пунктом 3.8 розд. 3 Інструкції № 5 визначено, що суми вихідної допомоги при припиненні трудового договору входять до інших виплат, які не належать до фонду оплати праці. Отже, сума вихідної допомоги, нарахована роботодавцем найманому працівникові при його звільненні, не є базою нарахування єдиного внеску. Зазначена норма визначена п. 1 част. першої ст. 7 Закону України від 08.07.10 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

На суми нецільової благодійної допомоги єдиний внесок не нараховується

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для платників, які є роботодавцями, визначено суму нарахованої кожній застрахованій особі заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці». Визначення видів виплат, що відносяться до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, при нарахуванні ЄВ передбачено Інструкцією зі статистики заробітної плати, затвердженою наказом Державного комітету статистики України від 13.01.04 № 5. Нецільова благодійна допомога не належить до основної, додаткової заробітної плати та інших заохочувальних, компенсаційних виплат, а відповідно до п. 3.31 розд. 3 Інструкції № 5 є матеріальною допомогою разового характеру і, відповідно „іншою виплатою ” ,. Отже нецільова благодійна допомога не належить до фонду оплати праці і, як наслідок, не є базою для нарахування єдиного внеску. Зазначена норма визначена п. 1 част. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.10 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Можливість тимчасово припинити підприємницьку діяльність законодавством не передбачена

Порядок проведення державної реєстрації припинення юридичної особи та порядок державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця визначено Законом України від 15 травня 2003 року № 755-ІV «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» із змінами та доповненнями. Законом № 755 та іншими нормативно-правовими актами не передбачено тимчасове припинення підприємницької діяльності (декретна відпустка, хвороба, виїзд за кордон та ін.).

Щодо граничного терміну сплати авансових платежів з ПДФО за 1-й квартал п.р. для підприємців на загальній системі оподаткування - 19 квітня

Відповідно до підпункту 177.5.1 пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями, починаючи з 2016 року авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб фізичними особами підприємцями на загальній системі оподаткування розраховуються самостійно згідно з фактичними даними розміру чистого доходу, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу. Ці авансові платежі сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується- про це повідомила член комісії з реорганізації Західної ОДПІ Светлана Лойко під час зустрічі з платниками податків. Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується. Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати. Отже, для фізичних осіб – підприємців, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, граничний термін сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб за 1-й квартал п.р. – 19 квітня 2016.

Операції з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів до 1 січня 2017 року звільнено від оподаткування ПДВ

Державна фіскальна служба України листом від 25.03.2016 року №10203/7/99-99-19-03-02-17 надала роз’яснення щодо застосування платниками податку на додану вартість тимчасового режиму звільнення від оподаткування ПДВ для операцій з постачання відходів та брухту чорних і кольорових металів. В листі зазначено, що відповідно до п. 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу тимчасово, до 01.01.2017 р., від оподаткування ПДВ звільняються операції з постачання, у тому числі операції з імпорту відходів та брухту чорних і кольорових металів. Переліки відходів та брухту чорних і кольорових металів, операції з постачання яких, зокрема операції з імпорту, тимчасово, до 01.01.2017 р., звільняються від обкладення ПДВ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12.01.2011 р. № 15. Також на операції платників податку з постачання, у тому числі операції з імпорту, відходів та брухту чорних і кольорових металів, що здійснювалися, починаючи з 01.01.2014 р. до 31.12.2014 р. (включно, в тому числі у період відсутності відповідних переліків, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, а саме з 01.01.2014 р. до 17.02.2014 р.) та з 01.01.2015 р. до 31.12.2015 р. (включно, в тому числі у період відсутності відповідних переліків, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, а саме з 01.01.2015 р. до 30.03.2015 р.), поширюється режим звільнення від оподаткування ПДВ, визначений п. 23 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу. У зв’язку з цим відкликано лист ДФС від 19.05.2015 р. № 17640/7/99-99-19-03-02-17 та п. 4 листа ДФС від 19.01.2015 р. № 1403/7/99-99-19-03-01-17.

Державною фіскальною службою України запроваджено нові електронні сервіси

Західна ОДПІ повідомляє про запровадження на офіційному веб-порталі ДФС України нових електронних сервісів, а саме: - «Оприлюднення інформації про реєстратори розрахункових операцій та інформації про книги обліку розрахункових операцій» - завдяки цьому сервісу можна отримати інформацію про зареєстровані/скасовані реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) та книги обліку розрахункових операцій; - «Надання Витягу з реєстру платників ПДВ» - сервіс дозволяє платнику ПДВ отримати Витяг про реєстрацію у Реєстрі платників ПДВ, за умови укладання з контролюючим органом договору про визнання електронних документів, та подання запиту на отримання зазначеного витягу; - «Інформування громадян про результати обробки файлів-запитів щодо доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, що надходять від підрозділів соціального захисту населення» - завдяки цьому сервісу громадяни, вказавши реєстраційний номер облікової картки платника податків, прізвище та ініціали, у телефонному режимі можуть отримати відповідну інформацію в Інформаційно-довідковому департаменті ДФС України; - «Дані реєстру волонтерів АТО» - сервіс надає можливість громадянам здійснити вибір та перевірити за номерами банківських рахунків інформацію про перебування волонтера у зазначеному реєстрі, що мінімізує випадки шахрайства під час здійснення благодійних заходів.

Сервіс «Пульс» - надійний посередник та гарант захищеності громадян

Сервіс «Пульс» - це гаряча телефонна лінія, за якою по телефону: (044)284-00-07 громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, про можливі корупційні дії з їхнього боку, а також проблеми, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Сервіс  дозволяє своєчасно реагувати на появу ситуацій, що викликають невдоволення підприємницького середовища і оперативно вирішувати питання, пов'язані з порушенням законних прав людини і проявів бюрократії в органах ДФС

Сервіс ДФС«Електронний кабінет платника податків»

«Електронний кабінет платника податків» – це персональне автоматизоване робоче місце платника, за допомогою якого можна підготувати, заповнити та подати звітність в електронному вигляді та переглянути дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків) у режимі реального часу.

Сервіс ДФС «Анулювання реєстрації платника ПДВ»

«Анулювання реєстрації платника ПДВ» – сервіс, який надає можливість отримати інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників ПДВ за заявою платника податку, з ініціативи контролюючих органів чи за рішенням суду.

Сервіс ДФС «Інформування громадян про результати обробки файлів-запитів щодо доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, що надходять від підрозділів соціального захисту населення»

«Інформування громадян про результати обробки файлів-запитів щодо доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, що надходять від підрозділів соціального захисту населення» - завдяки цьому сервісу громадяни, вказавши реєстраційний номер облікової картки платника податків, прізвище та ініціали, у телефонному режимі можуть отримати відповідну інформацію в Інформаційно-довідковому департаменті ДФС України

Сервіс ДФС «Заповнення декларації громадянами»

«Заповнення декларації громадянами» – сервіс, який надає змогу заповнити декларацію про майновий стан і доходи, яку подають до органів ДФС фізичні особи – підприємці та громадяни, та надіслати її до органів ДФС засобами телекомунікаційного зв’язку у режимі он-лайн.

Сервіс ДФС «Акредитований центр сертифікації ключів»

«Акредитований центр сертифікації ключів» – інформація щодо Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України (далі – АЦСК ІДД ДФС), який безкоштовно надає послуги електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП); отримання ЕЦП; безкоштовне програмне забезпечення ДФС України, за допомогою якого платник може підготувати та подати звітність в електронному вигляді (ОПЗ), електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків» та інші програмні забезпечення, в яких реалізовано можливість використання посилених сертифікатів, сформованих АЦСК ІДД ДФС та інше.

Сервіс ДФС «Електронна звітність»

«Електронна звітність»– інформація щодо порядку надання звітності в електронному вигляді засобами телекомунікаційного зв’язку; безкоштовне програмне забезпечення ДФС України, за допомогою якого платник може підготувати, подати податкову звітність і реєстр отриманих та виданих податкових накладних в електронному вигляді (ОПЗ), актуальні нововведення.

Сервіс ДФС «Електронна митниця»

«Електронна митниця» – передбачає здійснення митних процедур в електронному вигляді, використання електронних документів, у тому числі митних декларацій, засвідчених ЕЦП.

Сервіс ДФС «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»– сервіс для перевірки надійності ділових партнерів (наприклад, наявність податкового боргу.

Сервіс ДФС «Дані реєстру волонтерів АТО»

 «Дані реєстру волонтерів АТО»  сервіс надає можливість громадянам здійснити вибір та перевірити за номерами банківських рахунків інформацію про перебування волонтера у зазначеному реєстрі, що мінімізує випадки шахрайства під час здійснення благодійних заходів.

Сервіс ДФС «Оприлюднення інформації про реєстратори розрахункових операцій та інформації про книги обліку розрахункових операцій»

«Оприлюднення інформації про реєстратори розрахункових операцій та інформації про книги обліку розрахункових операцій» - завдяки цьому сервісу можна отримати інформацію про зареєстровані/скасовані реєстратори розрахункових операцій (касові апарати) та книги обліку розрахункових операцій.

Сервіс ДФС «Надання Витягу з реєстру платників ПДВ»

«Надання Витягу з реєстру платників ПДВ»- сервіс дозволяє платнику ПДВ отримати Витяг про реєстрацію у Реєстрі платників ПДВ, за умови укладання з контролюючим органом договору про визнання електронних документів, та подання запиту на отримання зазначеного витягу

Щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що з 11 березня 2016 року вступили  в дію: - постанова Кабінету Міністрів України від 02 березня 2016 року № 149 «Про вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для окремих сфер застосування», якою затверджено Вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та реєстраторами розрахункових операцій, що застосовуються під час здійснення операцій з приймання та переказу готівкових коштів через програмно-технічні комплекси самообслуговування (далі – ПТКС). - наказ Міністерства фінансів України від 21.01.2016 року № 13, яким затверджено Положення про форму та зміст розрахункових документів (далі – Положення № 13). З зазначеної дати для суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі, що здійснюють реалізацію підакцизних товарів та зареєстровані платниками акцизного податку, касовий чек, надрукований реєстратором розрахункових операцій, повинен містити окремим рядком розмір ставки такого податку, загальну суму такого податку за всіма зазначеними в чеку товарами, на початку рядка друкуються назва такого податку. Форму касового чека наведено у додатку 1 до Положення № 13. Також, при видачі фіскального чека при здійсненні операцій з приймання готівки для подальшого її переказу, в тому числі із застосуванням ПТКС, слід застосовувати положення розділу V1 Положення № 13, яким передбачаються обов’язкові та додаткові реквізити касового чека, якщо це передбачено правилами (регламентом) отримувача коштів. Форма касового чека при здійсненні даних операцій наведена у додатку 5 до Положення № 13.

Від Харківської митниці до бюджету надійшло 2,4 млрд. гривень

В Головному управлінні ДФС у Харківській області повідомили, що зазначена сума надійшла з початку поточного року. Зокрема у березні  Харківською митницею перераховано до Держбюджету 984,6 млн. грн.   Найбільшу частку надходжень у  розрізі податків з початку року склали:  ПДВ – більше 2,0 млрд. грн.;  мито – 338,3 млн. грн.; акцизний збір – 21,0 млн. грн. Також у відомстві проінформували, що основними бюджетоутворюючими товарами, митне оформлення яких здійснювалось у січні –березні в зоні діяльності Харківської митниці ДФС, були: тютюнова сировина –338,4 млн.грн.; пластмаси – сплачено митних платежів на суму майже 250 млн.грн.;  мінеральні добрива - сплачено митних платежів на суму 244 млн.грн.; обладнання і механічні пристрої – сплачено митних платежів на суму 238,6 млн.грн.  Разом з тим, у фіскальній службі області повідомили, що з початку року Харківською митницею заведено 194 справи про порушення митних правил на загальну суму 83,3 млн.грн. Розглянуто 80 справ та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафів на суму 17,2 млн.грн. На розгляд до суду митницею передано 68 справ про ПМП на суму  8,6  млн. грн. За результатами розгляду справ судом прийнято рішення про конфіскацію безпосередніх предметів порушення митних правил на суму 9,1 млн.грн. та накладено штрафів на суму 7,2 млн. гривень. 

Керівник фіскальної служби Харківщини Микола Рибаков привітав учасників судових дебатів з податкового права

ІІ Всеукраїнський конкурс  навчальних судових дебатів з податкового права відбувся сьогодні в Національному юридичному університеті ім. Я. Мудрого. Зазначений захід присвячений вирішенню актуальних задач оподаткування  та є чудовою можливістю для студентів отримати не тільки теоретичні знання, а й практичні навички. Відкриваючи змагання, Микола Рибаков відзначив важливість проведення таких дебатів, їх  наукове, освітнє та практичне значення.  Звертаючись до студентської молоді, посадовець побажав їм наполегливості та цілеспрямованості, розібратися із самими складними питаннями оподаткування, та подальших успіхів на шляху оволодіння фаховими знаннями. «Ваша жага до знань, допитливість, наполегливість, яку ви виявляєте зараз, стане вам у нагоді в майбутньому. Тож використовуйте кожну можливість для того, щоб навчитися чомусь новому, опановуйте науку, набирайтесь досвіду. Я впевнений,  що ви станете справжніми професіоналами своєї справи», - наголосив керівник фіскальної служби Харківської області.  

В пункті пропуску «Гоптівка» митниками виявлено «коноплю»

Під час проведення усного та письмового декларування водій та пасажири автобусу, який рухався в московському напрямку, заявили про відсутність предметів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України. При огляді салону автобусу на одного з пасажирів, 27-річного громадянина України, спрацював службовий собака Любомир. Пасажир власноручно дістав з нижньої білизни поліетиленовий згорток з фольгою, в якому переховував речовину рослинного походження. Зі слів громадянина, це конопля. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Регіональне профілювання ризиків спростить митні формальності для бізнесу

Розвиток системи управління ризиками, яка використовується митницями для визначення форм та обсягів митного контролю, є одним із важливих напрямів роботи Державної фіскальної служби України. Постійно вдосконалюється інструментарій для аналізу та оцінки ризиків, у т.ч. числі автоматизованої системи аналізу та управління ризиками (АСАУР), запроваджуються нові підходи та ІТ-рішення до управління ризиками. Для посилення потенціалу митниць щодо аналізу та оцінки ризиків ДФС провела відео-тренінг для посадових осіб митниць з питань застосування спеціального модуля «Конструктор профілів ризику» автоматизованої системи митного оформлення «Інспектор». Модуль «Конструктор профілів ризику» АСМО «Інспектор» ­– це програмне забезпечення, яке дозволить митницям профілювати притаманні їх регіонам ризики та автоматизувати процес їх виявлення з використанням Автоматизованої системи аналізу та управління ризиками. Як запевняють фахівці ДФС, ця новація була створена для надання можливості митницям реалізовувати власні напрацювання щодо аналізу та оцінки ризиків з урахуванням специфіки кожного регіону. У подальшому планується створення в регіонах таргетинг-центрів, аналоги яких сьогодні успішно функціонують у країнах-членах ЄС, США, Канаді тощо. Таргетинг-центри стануть центрами прийняття управлінських рішень для концентрації митного контролю на найбільш ризикових операціях. Впровадження комплексного підходу щодо залучення митниць до управління ризиками дозволить значно спростити митні формальності для бізнесу та одночасно забезпечити належний рівень митного контролю.

За 2015 рік 1232 громадянина задекларували доходи понад 1 млн. грн.

За оперативними даними ДФС (станом на 01.04.2016) у 2015 році 1232 громадянина отримали доходи у сумі, що перевищує 1 млн. грн. Загальна сума задекларованого ними доходу становить 6,0 млрд. грн. Сума податку на доходи фізичних осіб, яку «мільйонери» самостійно визначили до сплати до бюджету, – 129,7 млн. грн., військового збору – 13,3 млн. грн. Загалом громадянами подано майже 217 тис. декларацій про майновий стан і доходи. Найактивніше декларували свої статки жителі Миколаївської, Запорізької, Полтавської, Дніпропетровської та Харківської областей. Загальна сума задекларованого громадянами доходу становить 15  млрд. грн. Це на 1,3 млрд. грн., або на 9% більше, ніж за аналогічний період минулого року. Сума податку на доходи фізичних осіб, визначених громадянами до сплати самостійно у 2016 році, становить 424,2 млн. грн. Порівняно з аналогічним періодом минулого року вона збільшилась на 134,3 млн. грн., або на 46%. Найбільші суми до сплати задекларовано у м. Києві, Харківській та Дніпропетровській областях. Також, за даними декларацій, громадянами задекларовано до сплати 75,0 млн. грн. військового збору. З початку деклараційної кампанії майже 48 тис. осіб скористалися правом на отримання податкової знижки. Задекларована сума податку на доходи фізичних осіб, яка підлягає поверненню – 68,0 млн. грн., що на 3,9 млн. грн. менше, ніж за аналогічний період минулого року.

Які господарські операції впливають на статус платника ПДВ?

Відповідно до пункту 181.1 статті 181 Податкового кодексу особа підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ, зокрема, у разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп'ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 1000000 грн. (без урахування ПДВ). Згідно із розділами V та XX Податкового кодексу до оподатковуваних операцій з постачання товарів/послуг належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. Отже, для цілей реєстрації платником ПДВ до оподатковуваних операцій належать операції, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою ПДВ, ставкою 7 відсотків, нульовою ставкою ПДВ та звільнені (умовно звільнені) від оподаткування ПДВ. Тобто, якщо протягом останніх 12 календарних місяців загальна сума від здійснення вищевказаних операцій сукупно перевищує 1000000 грн. (без урахування ПДВ), такому суб’єкту господарювання слід подати реєстраційну заяву до податкової інспекції за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) не пізніше 10 числа календарного місяця, що настає за місяцем, в якому вперше досягнуто обсягу оподатковуваних операцій, крім особи, яка є платником єдиного податку першої - третьої групи.

Якщо суд зобов’язав повернути аванс

Порядок складання розрахунку коригування до податкової накладної при поверненні постачальником попередньої оплати за рішенням суду не відрізняється від загальновстановленого, який наведено у статті 192 Податкового кодексу України. Отож, на підставі пункту 192.1 статті 192 Податкового кодексу України, постачальник товарів або ж послуг при поверненні на підставі рішення суду попередньої оплати зобов'язаний на дату такого повернення на всю суму повернених коштів скласти розрахунок коригування до податкової накладної, що була складена постачальником на дату отримання попередньої оплати і направити такий розрахунок коригування до покупця для реєстрації його в Єдиному реєстрі податкових накладних. Звертаємо увагу, що постачальник товарів має право зменшити суму нарахованих податкових зобов'язань за таким розрахунком коригування лише після його реєстрації в ЄРПН отримувачем (покупцем).

Особи, які провадять незалежну професійну діяльність до 1 травня 2016 р. повинні сплатити ЄСВ

Західна ОДПІ нагадує, що особи, які провадять незалежну професійну діяльність, а саме: наукову, літературну, артистичну, художню, освітню або викладацьку, а також медичну, юридичну практику, в тому числі адвокатську, нотаріальну діяльність, або особи, які провадять релігійну (місіонерську) діяльність, іншу подібну діяльність та отримують дохід від цієї діяльності, зобов’язані сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахований за 2015 рік, до 1 травня поточного року. Така норма передбачена пунктом 5 статті 4, абзацу 4 частини 8 статті 9 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Платникам рентної плати: визначаємо коефіцієнт рентабельності

Західна ОДПІ інформує платників рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин, що листом від 21.03.2016 р. №171/07 Державна комісія України по запасах корисних копалин при Державній службі геології та надр України надала рекомендації щодо застосування тимчасового коефіцієнта рентабельності для гірничодобувних підприємств, який застосовується для обчислення податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин у 2016 році. Зокрема, до проведення державної експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин рекомендовано встановити такі тимчасові коефіцієнти рентабельності :  - для нафтогазодобувних підприємств  - 0,47;  - для всіх інших гірничодобувних підприємств - 0,25. Зазначені коефіцієнти застосовується для обчислення податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за розрахунковою вартістю одиниці видобутої корисної копалини (пункт 252.16 статті 252 Податкового кодексу України) у 2016 році.

До уваги платників акцизного податку з реалізації пального

Західна ОДПІ інформує платників акцизного податку з реалізації пального про те, що Міністерством фінансів України  наказом від  25.02.2016  р. № 218  затверджено форму заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального та відповідний порядок заповнення вказаних документів. Крім того, наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 р. №219 затверджено форму акта інвентаризації обсягів залишку пального та порядку його заповнення та подання. Так, акцизна накладна складається при кожній повній або частковій операції по реалізації пального. Під час реалізації через паливороздавальні колонки на АЗС, АГЗС, акцизна накладна складається в день проведення відпуску пального, незалежно від того, коли відбувся перехід права власності на таке пальне. Накази набудуть чинності з дня офіційного опублікування. Детальніше з наказами можна ознайомитися на офіційному веб -  порталі служби  (http://sfs.gov.ua).

Валютні цінності, доходи та майно резидента України, що знаходиться за межами митної території України, підлягають обов’язковому декларуванню

Статтею 9 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.93 №15-93 „Про систему валютного регулювання і валютного контролю” передбачено, що валютні цінності та інше майно резидента, що знаходиться за межами митної території України, підлягає обов’язковому декларуванню. Порядок і терміни декларування встановлюються Національним банком України. Форма Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами затверджено Наказом Мінфіну України від 25.12.95 №207.Послідовність подання Декларації про валютні цінності, доходи та майно, що знаходяться за межами України визначено в спільному листі НБУ та ДПАУ від 17.04.2003 №28-311/1929-2823, №3368/5/23-5316. Декларація про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України і знаходяться за її межами у двох примірниках подається до контролюючого органу за місцезнаходженням суб’єкта підприємницької діяльності. Один примірник залишається в контролюючому органі для обліку та контролю, а на другому – ставиться штамп контролюючого органу і підпис відповідальної особи контролюючого органу, до якого подано Декларацію. Суб’єкт підприємницької діяльності подає Декларацію зі штампом контролюючого органу та підписом відповідальної особи до територіального управління Національного банку України за своїм місцезнаходженням. Після отримання Декларації територіальне управління Національного банку України видає довідку про проведення декларування, яка засвідчується підписом начальника (заступника начальника) територіального управління Національного банку України та відбитком печатки відповідного територіального управління. Зазначену довідку суб’єкт підприємницької діяльності подає контролюючому органу, до якого попередньо була подана Декларація, для засвідчення підписом начальника відповідного контролюючого органу або його заступника та відбитком печатки. Засвідчена та скріплена печатками територіального управління НБУ і контролюючого органу довідка є підставою для прийняття до митного оформлення експортно-імпортних вантажів, проведення суб’єктами підприємницької діяльності розрахунків за зовнішньоекономічними договорами через уповноважені банки України, а також здійснення інших видів зовнішньоекономічної діяльності.

Підприємці , які мають тимчасову споруду (кіоск, палатку тощо) зобов’язані сплачувати земельний податок

Якщо фізична особа — підприємець має паспорт прив’язки тимчасової споруди, то він повинен мати і правовстановлюючі документи на земельну ділянку (свідоцтво про право власності або користування чи договір оренди земельної ділянки) по яких розраховується плата за землю. Відповідно до ст. 206 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року №2768-III зі змінами та доповненнями використання землі в Україні є платним. Плата за землю - це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (п.п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ)). Згідно із статтею 269, 270 ПКУ платниками земельного податку є, зокрема, власники земельних ділянок та землекористувачі, а об’єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (п. 286.1 ст. 286 ПКУ). Дані державного земельного кадастру - сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим земельних ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів, підготовлених відповідно до закону (п.п. 14.1.42 п. 14.1 ст. 14 ПКУ). Статтею 28 Закону України від 17.02.2011 № 3038-УІ «Про регулювання містобудівної діяльності» надано визначення тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, згідно з яким - це одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади з питань будівництва, містобудування та архітектури. Відповідно до наказу Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 № 244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності» (далі - Порядок) підставою для розміщення тимчасової споруди є Паспорт прив’язки тимчасової споруди (далі – ТС). Пунктом 2.6 Порядку передбачено, що для оформлення паспорта прив’язки замовник звертається до органу з питань містобудування та архітектури із заявою щодо оформлення паспорта прив’язки ТС, до якої наряду з іншими документами надає схему розміщення ТС, що затверджена додатком 1 Порядку. Додаток 1 Порядку містить форму схеми розміщення ТС із вказівкою площі земельної ділянки згідно з документами на землекористування. Тобто, перш ніж оформлювати паспорт прив’язки, суб’єкт господарювання має отримати документи на землекористування, і лише після їх отримання він може звертатися за оформленням паспорта прив’язки. Документи, що подаються для отримання паспорта прив’язки, мають містити дані щодо розміру земельних ділянок, які вносяться на підставі отриманих суб’єктом господарювання документів на право користування земельною ділянкою. Відповідно до п. 2.27 Порядку внесення таких даних без наявних документів на право землекористування тягне за собою анулювання паспорта прив’язки.

Продавці пального мають бути зареєстровані в контролюючих органах не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення такої реалізації пального

Західна ОДПІ інформує, що з 01.01.2016 набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909), яким, зокрема: розширено перелік платників акцизного податку за рахунок включення осіб, які здійснюють реалізацію пального (п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ)), та визначено порядок їх реєстрації контролюючими органами; визначено порядок здійснення електронного адміністрування реалізації пального (ст. 232 ПКУ) та порядок складання акцизних накладних при реалізації пального та їх реєстрації у Єдиному реєстрі акцизних накладних (ст. 231 ПКУ).Відповідно до п. 1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 909 п. 58 розділу І Закону № 909 (щодо доповнення ПКУ ст.ст. 231, 232) стосовно запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, то дані норми уже діють з 01.03.2016.При цьому згідно з п.п. 212.3.4 п. 212.3 ст. 212 ПКУ платники акцизного податку, які реалізують пальне, для роботи в системі електронного адміністрування пального мають бути зареєстровані в контролюючих органах не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального.

Чи звільняються юридичні особи та ФОП - платники єдиного податку від сплати орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності?

Суб’єкти господарювання (юридичні особи та фізичні особи - підприємці) – платники єдиного податку, які уклали договори оренди землі з органами місцевого самоврядування, є платниками орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Чи сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за придбаний об’єкт нерухомості по договору купівлі-продажу, на який не видано свідоцтво про право власності? 

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за придбаний об’єкт нерухомості по договору купівлі-продажу, на який не видано свідоцтво про право власності, сплачується попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об’єкт оподаткування, а новим власником – починаючи з місяця, в якому виникло право власності.

Яка нерухомість не підлягає оподаткуванню?

Відповідно до статті 266 Податкового кодексу України не оподатковуються податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки: - об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, а також організацій, створених ними в установленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідного державного бюджету чи місцевого бюджету і є неприбутковими; - об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які розташовані в зонах відчуження та безумовного (обов’язкового) відселення; - будівлі дитячих будинків сімейного типу; - гуртожитки; - житлова нерухомість непридатна для проживання, в тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади; - об’єкти житлової нерухомості, в тому числі їх частки, що належать дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями (батьками), але не більше одного такого об’єкта на дитину; - об’єкти нежитлової нерухомості, які використовуються суб’єктами господарювання малого та середнього бізнесу, що провадять свою діяльність в малих архітектурних формах та на ринках; - будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств; - будівлі, споруди сільськогосподарських товаровиробників, призначені для використання безпосередньо у сільськогосподарській діяльності; - об’єкти житлової та нежитлової нерухомості, які перебувають у власності громадських організацій інвалідів та їх підприємств; - об’єкти нерухомості, що перебувають у власності релігійних організацій, крім об’єктів нерухомості, в яких здійснюється виробнича та/або господарська діяльність; - будівлі дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів незалежно від форми власності та джерел фінансування, що використовуються для надання освітніх послуг.

В Харкові власник закладу швидкого харчування практикував виплату заробітної плати в «конвертах»

Про це повідомила фіскальну службу Харківської області небайдужа громадянка. Коли ж податківці провели доперевірочний аналіз звітності вказаного суб’єкта господарювання, то з’ясували, що згідно наданої податкової декларації платника єдиного податку, він здійснював діяльність без використання праці найманих працівників. Тобто був і за повара, і за офіціанта, і за прибиральника,  напевне також і за охоронця. Тож співробітники фіскальної служби вирішили завітати до багатогранного власника закладу у гості та перевірити все на власні очі. У залі панувала звичайна робоча атмосфера, відвідувачі вживали їжу, офіціанти у фірмових фартуках закладу метушилися, приймаючи закази та обслуговуючи гостей. І таких працівників у спецодязі виявилося більше десятка осіб. Коли  ж до власника закладу звернулися з проханням надати пояснення, або підтвердити відповідними документами присутність співробітників, він у категорічній формі відмовився та ще й персоналу заборонив спілкуватися з представниками служби.   На сьогоднішній день стосовно суворого та непривітного ресторатора   вживаються  заходи відповідно до діючого законодавства.

З 2016 року скасовано норму про анулювання реєстрації платників ПДВ через відсутність за місцезнаходженням

Законом України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджет- них надходжень у 2016 році» виключено норму, за якою підставою для анулювання реєстрації платників податку на додану вартість був наявний у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Таким чином, починаючи із 1 січня 2016 року зазначені причини анулювання реєстрації платника ПДВ не застосовуються, що сприяє зниженню податкового тиску на платників податку на додану вартість.

Основні зміни, які вступили в дію з 1 січня 2016 року: Екологічний податок

Збільшено ставки за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення: азоту оксидів до 1968,65 грн./т (з 1553,79), ацетону - 738,45 (582,83), вуглеводнів - 111,26 (87,81), озону - 1968,65 (1553,79) тощо. Відповідним чином зросли і ставки податку за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об’єкти.

Основні зміни, які вступили в дію з 1 січня 2016 року: Рентна плата

Природний газ виключено зі складу плати за транзитне транспортування трубопроводами територією України. Знижено ставки рентної плати за видобуток газу: - природного газу, видобутого з покладів до 5000 м, - з 70 до 29%; - з покладів, які повністю або частково залягають на глибині до 5000 м, - з 55 до 29%; - з покладів, які повністю залягають на глибині понад 5000 м, - з 28 до 14%. Водночас з’явилася рентна плата за видобуток бурштину - 25%. Крім того, ст. 254.4 збільшено ставки рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України, ст. 255.5 збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання води, а ст. 256.3 збільшено ставки рентної плати за спеціальне використання лісових ресурсів. Змінилися в бік підвищення і ставки рентної плати за транспортування, транзитне транспортування природних ресурсів територією України: - 0 за транзитне транспортування 1000 куб. м природного газу за кожні 100 км відстані відповідних маршрутів його транспортування (було 0,21 дол. США);   - 2,4 дол. США за транзитне транспортування 1 т аміаку за кожні 100 км відстані відповідних маршрутів його транспортування (було 0,56 дол. США). Ставки за транспортування 1 т нафти магістральними нафтопроводами, а також за транспортування 1 т нафтопродуктів магістральними нафтопродуктопроводами залишилися без змін - по 0,56 дол. США.

12 квітня 2016 року затверджено форму та порядок заповнення акцизної накладної

Наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2016 №218 затверджено: форму заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального; форму акцизної накладної; форму розрахунку коригування акцизної накладної; форму заявки на поповнення (коригування) залишку пального, а також Порядок заповнення акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної, заявки на поповнення (коригування) залишку пального. Наказ набрав чинності з дня його офіційного опублікування в «Офіційному віснику України» № 27 від 12.04.2016. Акцизна накладна складається при кожній повній або частковій операції з реалізації пального. Акцизна накладна може бути складена не пізніше останнього дня звітного місяця на загальний обсяг втраченого пального протягом такого місяця окремо за кожним кодом товарної під категорії згідно з УКТ ЗЕД пального, що втрачено. Реєстрація акцизних накладних, в тому числі тих, що не надаються отримувачу пального, здійснюється в Єдиному реєстрі акцизних накладних. До акцизної накладної вноситься інформація за кожним кодом товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД. При цьому на кожен окремий код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД складається окрема акцизна накладна.

Про реєстри заяв щодо бюджетного відшкодування ПДВ

ДФС оприлюднено Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Це зумовлено виконанням підпункту 200.7.3 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України і постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» від 22 лютого 2016 року №68. Інформація розміщена на офіційному порталі відомства в підрозділі «Повідомлення про Реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування, зазначені у підпункті 200.7.1 пункту 200.7 статті 200 Податкового кодексу України» розділу «Відшкодування ПДВ». Детальніше ознайомитись з Реєстром та завантажити його можна за посиланням: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/vidshkoduvannya-pdchv/povidomlennya-pro-reestri-zayav.

Надання/отримання поворотної фінансової допомоги у грошовому вигляді не об’єктом оподаткування ПДВ

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з: постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Податкового кодексу Кодексу. Постачання послуг - це будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об’єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об’єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. Постачання товарів – це будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Оскільки операції з отримання поворотної фінансової допомоги не підпадають під визначення операцій з постачання товарів/послуг, то ПДВ за такою операцією не нараховується. Зазначена норма визначена пп. „б” п.185.1 ст.185, пп.14.1.185 та пп.14.1.191 ст.14 Податкового кодексу України.

Чи може бути включена до складу податкового кредиту податкова накладна, складена з помилками?

Відповідно до п. 198.3 ст. 198 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою п. 193.1 ст. 193 ПКУ, протягом такого звітного періоду у зв’язку з: придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи), у тому числі при їх імпорті. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду. Згідно з п. 201.10 ст. 201 ПКУ податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов’язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов’язань за відповідний звітний період. Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ст. 201 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту. З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 101).

Західна ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області