Прес-служба ДПІ Херсону інформує

Малий бізнес Херсона має знати

З 1 січня вступили в дію зміни, внесені до Податкового кодексу України Законом № 909-VIII від 24.12.2015. Представників малого бізнесу (платників єдиного податку) найбільше хвилювало тлумачення норми щодо застосування спрощеної системи оподаткування в 2016 році.

У зв’язку з цим повідомляємо, що підприємці - платники єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн грн, але не перевищили обсяг доходу 20 млн грн, не втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році. 

Водночас, якщо підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування протягом 2016 року, отримають доходи обсягом більше 5 млн грн, такі платники будуть зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення. 

Такий самий підхід застосовується і для платників єдиного податку третьої групи – юридичних осіб. 

За витягом із реєстру платників єдиного податку необхідно звернутись до податкової інспекції

Відповідно до норм податкового законодавства України реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку.

За бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно отримати витяг з Реєстру платників єдиного податку.

Для цього необхідно подати до контролюючого органу за місцем реєстрації запит про отримання відповідного витягу. Податкова інспекція надає такий витяг наступного робочого дня з дня надходження запиту особисто заявнику. Такий витяг діятиме до внесення змін до реєстру платників єдиного податку.

Нагадуємо, що дані з Реєстру платників єдиного податку можна побачити  на Єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та офіційному веб-портал ДФСУ.

Як оподатковуватиметься майно херсонців у 2016 році

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» змінив окремі норми, що стосуються майнових податків.

Зокрема, з 1 січня 2016 року транспортний податок у розмірі 25 тис. грн сплачуватимуть власники автомобілів, вартість яких перевищує 1,033 млн гривень та вік яких не більше 5 років. Список автомобілів, які підпадають під стягнення податку, публікуватимуть на сайті Мінекономрозвитку. Раніше даний податок сплачувався виходячи із об’єму двигуна автомобіля.

Змінився порядок оподаткування і нерухомого майна. Так, законодавці збільшили граничну ставку податку з 2% до 3% розміру мінімальної заробітної плати за 1 м² загальної площі житлової і нежитлової нерухомості (41,34 грн). Розмір ставок в межах граничних норм встановлюватимуть місцеві ради (в Херсоні – Херсонська міська рада).

Нововведенням у 2016 році стало встановлення додаткової ставки податку в розмірі 25 тис. грн для квартир площею понад 300 м² і будинків площею понад 500 м². Причому сплачувати по 25 тис. грн необхідно за кожен такий будинок чи квартиру.

Як бути з податком на „спадок”, якщо спадкоємець – неповнолітній?

Податковим кодексом України від подання декларації звільнено осіб, що отримали подарунок або спадок від членів сім‘ї першого ступеня споріднення.

Якщо спадок чи подарунок отримано із-за кордону або від членів сім‘ї другого ступеня споріднення, то громадянин зобов’язаний задекларувати такі доходи та сплатити податок. У випадку, коли спадкоємець неповнолітній, обов’язок щодо декларування доходів та сплати податку мають виконати батьки (опікуни, піклувальники).

Отже, якщо батьки в 2015 році подарували дитині квартиру, то її вартість декларувати не потрібно. Однак, якщо дитина отримала спадок чи подарунок із-за кордону або від бабусі (інших членів сім‘ї другого ступеня споріднення), один із батьків (опікун, піклувальник) зобов’язаний звернутися до податкової інспекції.

Електронний сервіс «ЗІР» – ваш персональний консультант з податкового законодавства

Вже більше року на веб-порталі Державної фіскальної служби функціонує Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР». В еру цифрових технологій використання подібних сервісів робить більш доступними послуги фіскальної служби.

ЗІР дозволяє здійснювати пошук інформації щодо певного податку, напрямку чи діяльності. Окрім цього, електронний сервіс працює з використанням ключових слів та шляхом перегляду інформації за певні періоди.

Для покращення роботи сервісу користувачі можуть надавати свої пропозиції. Для цього необхідно звернутись за «формою зворотного зв’язку» в рубриці «Про ресурс».

Скористатися послугою «ЗІР» можна на веб-порталі ДФС за адресою http://zir.minrd.gov.ua/ у розділі «Інформаційно-довідковий ресурс».

У січні херсонці сплатили 121,9 млн грн податків

Протягом січня цього року херсонці сплатили до бюджетів всіх рівнів 121,9 млн грн податків та зборів. Це на 42,3 млн грн більше, ніж у січні минулого року. Зокрема, позитивна динаміка спостерігається з надходжень з податку на доходи фізичних осіб (+21 млн грн), єдиного податку (+2,3 млн грн), з військового збору (+1,2 млн грн).

Нагадаємо, що в обліковій системі органів ДФС дані про надходження платежів до бюджету фіксуються на підставі документів, одержаних від органів Державної казначейської служби України. Відображення надходжень коштів в рахунок сплати податкових зобов’язань платників податків проводиться датою зарахування таких коштів на бюджетні рахунки, відкриті в органах Державної казначейської служби України. Наголошуємо, що дата внесення коштів платником податків, зазначена у платіжному документі банківської установи, не завжди є фактичною датою зарахування таких коштів на бюджетні рахунки.

Тож шановні бізнесмени, аби уникнути непорозумінь та зайвих фінансових витрат при сплаті штрафів, не відкладайте сплату податкових зобов’язань на останній термін! Сплатіть необхідні щомісячні податкові платежі до кінця лютого.

У січні херсонці задекларували 17 млн грн доходів

Протягом січня цього року херсонці подали до Херсонської ОДПІ півтори  сотні податкових декларації про майновий стан і доходи, отримані у 2015 році. Загалом вони задекларували майже 17 млн грн доходів та більше 1,2 млн грн податку на доходи фізичних осіб.

Нагадаємо, що у 2016 році кампанія декларування має деякі відмінності від попередніх років. Зокрема, за результатами 2015 року громадяни визначають податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору та звітують за новою формою декларації.

Як херсонські аграрії сплачують ПДВ у 2016 році?

Податкові новації 2016 року безпосередньо торкнулися і херсонських аграріїв. Зокрема до Податкового кодексу України внесено суттєві зміни в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету сільськогосподарськими товаровиробниками.

Такою новацією стала зміна перерозподілу сум ПДВ для аграріїв. Зокрема, відтепер, дана категорія платників ПДВ має перераховувати суми ПДВ за наступними пропорціями:

- за операціями із зерновими і технічними культурами – 85% до держбюджету та 15% на спецрахунки;

- за операціями з продукцією тваринництва – 20% до держбюджету, 80% на спецрахунки;

- за іншими операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами – 50х50%.

Зазначимо, що раніше, херсонські аграрії залишали всі суми ПДВ на спеціальних рахунках та використовували їх для відшкодування суми податку, сплаченої постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку – для інших виробничих цілей.

 Херсонці платили до бюджету 28 млн грн ПДВ

Протягом січня 2016 року представники херсонського бізнес-середовища  перерахували до Державного бюджету 28,2 млн грн податку на додану вартість (ПДВ). При цьому, на рахунки підприємств, що мають право на відшкодування ПДВ, з державного бюджету компенсовано 24,9 млн гривень.

Позитивний залишок сплаченого та відшкодованого ПДВ складає 3,3 млн гривень.

Зазначимо, що ПДВ є непрямим податком, який нараховується та сплачується відповідно до норм розділу V Податкового кодексу. Фактично, даний податок врахований у ціні продукції, тож кожен пересічний херсонець, під час придбання товарів (послуг, робіт) сплачує у ціні і суму ПДВ.

Набрали чинності нові декларації з ПДВ

На обліку в Херсонській ОДПІ перебувають більше 2 тис. суб’єктів господарювання – платників ПДВ. З 1 лютого, всі вони звіти за січень 2016 року мають надавати за новою формою.

Нова форма декларації з податку на додану вартість затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21 “Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість”, який опубліковано 30 січня 2016 року у виданні “Урядовий кур’єр”.

Додамо, що всі херсонські платники ПДВ звітують до Херсонської ОДПІ в електронному вигляді.

Про реєстри заяв на відшкодування ПДВ

З 1 лютого 2016 року набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України, щодо запровадження 2-х реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Відповідно до змін, у першому реєстрі будуть публікуватись заяви підприємств та підприємців, які підпадають під критерії платників на автоматичне відшкодування ПДВ. У другому реєстрі заяви всіх інших платників ПДВ.

Наразі ДФС направлено до Міністерства фінансів України пропозиції до проекту постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування”.

Відповідно до проекту Постанови, реєстри заяв міститимуть персональні дані платника податку, дату прийняття від нього заяви на бюджетне відшкодування ПДВ, суми податку, дату узгодження контролюючим органом суми відшкодування ПДВ, дату та суму повернення бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку та інше.

Заяви на відшкодування ПДВ розглядатимуться у хронологічному порядку, залежно від дати надходження таких заяв. Практична реалізація публікації 2-х реєстрів заяв відбудеться після набрання чинності зазначеної постанови.

Без декларації про майновий стан переїхати за кордон не можливо

Згідно з нормами податкового законодавства України, громадяни – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, зобов’язані подати до органу ДФС за місцем свого проживання декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.

Орган ДФС протягом 30 календарних днів після надходження такої декларації зобов’язаний перевірити визначене податкове зобов’язання, сплату належної суми податку і видати довідку про таку сплату та про відсутність податкових зобов’язань з цього податку. Така довідка надається резидентом до органів митного контролю під час перетину митного кордону і є підставою для проведення митних процедур.

Надходження акцизного податку до бюджету міста

Протягом січня 2016 року херсонські платники акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизних товарів сплатили до казни херсонської громади 8,8 млн гривень. Це фактично 13% всіх податкових доходів місцевого бюджету.

Нагадаємо, для суб’єктів господарювання, що реалізують в роздріб підакцизні товари, діють такі ставки:

- для пива, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну – 5%;

- для пального — 0,042євро за кожний літр реалізованого (відпущеного) товару.

При цьому податок для пального розраховується та сплачується в гривні за офіційним курсом, установленим НБУ, що діє на двадцятий день місяця, що передує кварталу, у якому здійснюється реалізація товару (продукції), і лишається незмінним протягом звітного кварталу.

Прес-служба Херсонської ОДПІ

ГУ ДФС у Херсонській області