Про право на пільги та особисту відповідальність платників податку

Електронні перевірки

З 07.03.2014 р. набрав чинності наказ Мідоходів України від 31.12.2013 р. № 898, яким затверджено формати документів, що пов’язані з обчисленням та сплатою податків і зборів та подаються в електронній формі платником податків для проведення електронної перевірки, а саме: Журнал господарських операцій; Книгу обліку доходів (для платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої і п’ятої груп, які не є платниками ПДВ), що надається платником для проведення електронної перевірки;Книгу обліку доходів і витрат (для платників єдиного податку третьої і п’ятої груп, які є платниками ПДВ), що надається платником для проведення електронної перевірки. Також затверджено Порядок подання документів в електронній формі для проведення електронної перевірки.

На Слобожанщині зареєстровано понад 2,5 мільйона фізичних осіб

Саме таку кількість облікових карток платників податків було зареєстровано на Харківщині.

За даними управління ІТ та обліку платників, протягом січня-лютого 2014 року було видано 15 076 реєстраційних номерів облікової картки платника податків.

Зокрема, у Державному реєстрі з початку року зареєстровано 4 598 фізичних осіб, серед яких – 398 іноземців. Майже 10,5 тис. реєстраційних номерів облікової картки платника податків було видано у зв’язку із внесенням громадянами змін у свої дані.

Нагадуємо, що відповідно до Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 №779, фізична особа незалежно від віку (як резидент, так і нерезидент), зобов’язана особисто або через законного представника чи уповноважену особу подати відповідному контролюючому органу Облікову картку фізичної особи – платника податків за формою №1ДР (додаток 2 до Положення), яка є водночас заявою для реєстрації у Державному реєстрі, та пред’явити документ, що посвідчує особу, який містить необхідні для реєстрації реквізити, а саме: прізвище, ім’я, по батькові (за наявності), дату народження, місце народження, місце проживання, громадянство.

Фізична особа у разі зміни своїх реєстраційних даних (прізвища, імені, по батькові або адреси проживання) зобов'язана в місячний термін подати інформацію про це органам Міндоходів, у порядку, визначеному зазначеним Положенням.

Міндоходів скасовує критерії оцінки ефективності проведених перевірок

Міністерство доходів і зборів України скасовує критерії ефективності проведених планових та позапланових перевірок суб’єктів господарювання. Такі критерії були запроваджені у липні минулого року відповідним відомчим наказом Міністерства.

Згідно з минулорічним документом, під час перевірок юридичних осіб із валовими доходами понад 100 млн. грн. сума донарахувань основного платежу повинна була складати не менше 1 млн. грн.

Якщо обсяг валових доходів коливався у межах від 30 млн. грн. до 100 млн. грн., донарахування вже складали не менше 500 тис. грн. При валових доходах до 30 млн. грн. сума донарахованих податків мала б бути від 250 тис. гривень.

З відміною критеріїв основну увагу працівників буде зосереджено на якості організації, складання та оформлення матеріалів перевірок. 

Щодо застосування податкової пільги

З 14.03.2014 р. набрав чинності наказ Міндоходів України, яким затверджено Порядок інформування роботодавців платника податку про наявність порушень застосування податкової соціальної пільги, позбавлення платника податку або про відновлення його права на податкову соціальну пільгу та форму повідомлення про наявність таких порушень.

Штрафні санкції за несвоєчасну сплату (перерахування) єдиного внеску

Статтею 25 Закону України від 08.07.2010 р. № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» визначено штрафні санкції, які застосовує до платника єдиного внеску орган доходів і зборів. Зокрема, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10% своєчасно не сплачених сум. На суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1% суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Крім того, за порушення порядку нарахування, обчислення та строків сплати єдиного внеску передбачено адміністративну відповідальність.

Про он-лайн сервіс «Податковий асистент»

З метою упередження ризиків при формуванні платниками податків податкової звітності та недопущення їх виникнення у майбутньому запроваджено новий сервіс «Податковий асистент» для платників податків, які надсилають свою звітність у електронній формі, без надходження запиту від платника податків. У основі роботи сервісу лежить моніторинг господарської діяльності платників податків (фактично податковий аудит), за результатами якого у разі виявлення податкових ризиків, платникам податків надсилається інформаційне повідомлення. Персоніфіковані розсилки здійснюються щомісячно. Листування є індивідуальним та повністю конфіденційним - про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Автоматичне бюджетне відшкодування ПДВ

Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених ст.76 ПКУ, - нагадала перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан під час зустрічі з представниками бізнесу.

Перегляд реєстраційного номеру посиленого сертифіката ключа ЕЦП, отриманого в АЦСК ІДД

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що для перегляду реєстраційного номеру посиленого сертифіката відкритого ключа електронного цифрового підпису, отриманого від Акредитованого центру сертифікації ключів ІДД, його необхідно завантажити на комп’ютер. Після чого, відкривши файл посиленого сертифіката на вкладці «Зміст» знайти поле «Серійний номер», у якому і міститься реєстраційний номер посиленого сертифіката.

Про право фізичної особи скористатися правом на пільгу з земельного податку

Відповідно до статті 281 Податкового кодексу від сплати земельного податку звільняються: інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком);ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Звільнення від сплати земельного податку для вищезазначених фізичних осіб поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах таких норм: для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара. Право на пільги щодо сплати земельного податку мають фізичні особи, які є власниками земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачами та зареєстровані платниками цього податку - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Отримання потрібної інформацію у call-центрі Міндоходів

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що отримати інформацію та технічну допомогу щодо користування Інформаційним порталом Міндоходів України  платники податків можуть у call-центрі Міністерства доходів і зборів України за телефоном 0-800-501-007. 

«Пульс» – нова система дистанційного обслуговування

При Міністерстві доходів і зборів функціонує сервіс «Пульс», який гарантує оперативне вирішення питань, допомагає усунути складнощі у спілкуванні із посадовими особами, а також ліквідувати перешкоди, що заважають здійснювати підприємницьку діяльність.

Ефективний сервіс за гарячою лінією (044) 284-00-07  працює за принципом CALL-BACK - зворотній зв’язок.

За неподання відомостей про зміну посадових осіб передбачена відповідальність

Платники податків – юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов'язані подати контролюючому органу відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін в облікових даних платників податків шляхом подання заяви. У разі неподання зазначених відомостей контролюючому органу до суб’єктів господарювання застосовується штраф в розмірі 510 гривень. У разі не усунення таких порушень або допущення повторного аналогічного правопорушення протягом року застосовується штраф у двократному розмірі.

Фіксований  сільськогосподарський податок

Якщо протягом податкового (звітного) періоду у платника фіксованого сільськогосподарського податку змінилася площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у зв'язку з набуттям (втратою) на неї права власності або користування, такий платник зобов'язаний: уточнити суму податкових зобов'язань з податку на період, починаючи з дати набуття (втрати) такого права, до останнього дня податкового (звітного) року; подати протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним періодом, контролюючим органам за місцезнаходженням платника податку та місцем розташування земельної ділянки декларацію з уточненою інформацією про площу земельної ділянки, а також відомості про наявність земельних ділянок та їх нормативну грошову оцінку.

Обмеження в сумі при отриманні податкової знижки

Податковим кодексом  встановлено, що до податкової знижки можна включити суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім'ї першого ступеня споріднення, який не одержує заробітної плати.

Така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому пп. 169.4.1 Податкового кодексу, в розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року.

З урахуванням того, що Законом України «Про Державний бюджет України на 2013 рік» мінімальну заробітну плату з 1 січня 2013 року було встановлено в сумі 1147 грн. на місяць, то розмір доходу, визначеного в абзаці першому пп. 169.4.1 Податкового кодексу (1147х1,4 та округленого до найближчих 10 гривень), в 2013 році становив 1610 грн.

Наприклад, якщо платник податку, який у 2013 році сплачував за навчання двох своїх непрацюючих дітей, а податкова знижка, як відомо, розраховується виходячи з кількості осіб, за яких сплачується вартість навчання, то він має право на податкову знижку, якщо сплачена ним сума не перевищувала 3220 грн. на місяць (1610 грн. х 2) за наявності підтверджуючих документів.

Нагадуємо, що перелік витрат, що включаються до податкової знижки, визначено в пункті 166.3 статті 166 Податкового кодексу України. 

До завершення деклараційної кампанії залишився місяць

З початку року громадяни Харківщини надали до органів доходів і зборів 11 199 декларацій про майновий стан і доходи. Сума задекларованих доходів склала 622,1 млн. грн.

При цьому, 38 громадян задекларували дохід у сумі понад 1 млн.грн. Вони мають сплатити до бюджету 1,7 млн. грн.

Такі цифри озвучили в ГУ Міндоходів у Харківській області.

У відомстві нагадують, що декларація надається до Центрів обслуговування платників за місцем реєстрації громадянина. В усіх ЦОПах Харківщини створено комфортні умови для громадян, які декларують свої доходи.

Бланк декларації можна безоплатно отримати в ЦОП або роздрукувати з веб-порталу Міністерства доходів і зборів України: www.minrd.gov.ua

Для покращання рівня обслуговування платників уже другий рік поспіль працює сервіс «Декларування он-лайн» за допомогою якого громадяни можуть заповнювати та надавати декларацію про майновий стан та доходи через Інтернет.

Для подання податкових декларацій в електронній формі у режимі реального часу необхідно:

  • отримати електронний цифровий підпис, який безоплатно видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів (перелік всіх відділень АЦСК розміщено на веб-порталі   Міністерства доходів і зборів України);
  • завантажити з сайту Акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення – „Програмний комплекс користувача ЦСК”. Встановити програмне забезпечення на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе інструкція користувача.
  • авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу.

Щодо громадян, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2013 року, то вони, як і торік, можуть надати декларацію упродовж всього 2014 року.

Шановні громадяни! Не відкладайте свій візит до Центрів обслуговування платників на останній день! Декларування доходів та своєчасна сплата податків – це крок до цивілізованого суспільства!

Оподаткування іноземних підприємств

У разі отримання  громадянином України іноземного доходу, в тому числі дивідендів, громадянин зобов’язаний надати річну податкову декларацію до 1 травня поточного року та сплатити  податок на доходи із суми задекларованого податкового зобов’язання. Суми доходу у вигляді дивідендів з іноземним джерелом їх виплат оподатковуються за ставкою 5 %. Сума податкового зобов'язання, зазначена  в  податковій декларації, сплачується  до 1 серпня року, що настає за звітним - про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Термін повернення ПДФО внаслідок застосування права на податкову знижку

Відповідно до п. 179.8 ст.179 розділу IV ПКУ сума, що має бути повернена платнику податку (внаслідок застосування права на податкову знижку), зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації.

Кампанія декларування доходів громадян – 2014 триває!

Начальник  Західної ОДПІ м. Харкова  Олександр Палій нагадав, що податкова декларація про майновий стан і доходи від імені платника податку, який є неповнолітньою особою або особою, визнаною судом недієздатною, має бути подана опікуном або піклувальником до органу державної податкової служби за місцем проживання неповнолітньої особи (особи, визнаної судом недієздатною).

Митне оформлення товарів

Міндоходів України повідомлено, що митне оформлення товарів, які ввозяться на митну територію України в рамках міжнародної технічної допомоги із звільненням від оподаткування митними платежами, здійснюється на підставі реєстраційної картки проекту  МТД, відомості про яку зазначаються в митних деклараціях.

Розпочав роботу електронний сервіс “Реєстр страхувальників”

На веб-порталі Міндоходів запрацював новий сервіс „Реєстр страхувальників”. Відтепер платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва. Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім`я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта. Інформація з реєстру страхувальників оновлюватиметься щодекадно до 1, 11, 21 числа кожного місяця. Скористатись сервісом можна на офіційному веб-порталі Міндоходів за посиланням http://minrd.gov.ua/esv.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області