Про прозоре і відкрите декларування доходів

Ігор Білоус: Наше головне завдання – стабілізувати надходження до бюджету

На сьогодні першочерговим завданням для органів Міністерства доходів і зборів України є забезпечення ритмічних та стабільних надходжень до бюджетів усіх рівнів. Про це заявив під час апаратної наради Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус.

Для контролю за станом виконання бюджетних призначень територіальними органами у Міністерстві створено робочу групу. Її фахівці аналізуватимуть економічні можливості кожного регіону та вживатимуть оперативних заходів для забезпечення сплати наявних резервів до бюджетів усіх рівнів.

Одним із таких заходів є ліквідація шахрайських схем з мінімізації податкових зобов’язань та незаконного відшкодування ПДВ.

«Ми повинні взяти під особливий контроль відшкодування податку на додану вартість та припинити розкрадання коштів з бюджету. Підприємства, які використовують у своїй роботі злочинні схеми та користуються послугами махінаторів, не повинні отримувати відшкодування ПДВ», – підкреслив Ігор Білоус.

Крім того, потрібно припинити практику використання легальними підприємствами «податкових ям» та посилити боротьбу з нелегальним переміщенням через митний кордон України товарів.

«Повинні бути задіяні усі резерви для забезпечення стабільних надходжень за рахунок руйнування схем ухилення від оподаткування та існування конвертаційних центрів. Усі виведені «з тіні» кошти необхідно залучити в економіку», – наголосив керівник Міндоходів.

Цьогоріч «підакцизники» Харківщини сплатили до бюджету понад 2,2 млн. гривень

Саме така сума акцизного податку надійшла до бюджету за січень-лютий 2014 року (без СДПІ з обслуговування великих платників у м.Харкові), кажуть в управлінні контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів ГУ Міндоходів у Харківській області.

Як зазначив начальник ГУ Міндоходів у Харківській області Андрій Роздайбіда, лише у лютому суб’єкти господарювання Харківщини сплатили до державного бюджету 1,6 млн. грн. акцизного податку. Окрім цього до місцевих бюджетів регіону надійшло 5,5 млн. грн. за ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.

Нагадаємо, що акцизний податок сплачується за спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, пиво; тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну; нафтопродукти, скраплений газ; автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли.

У відомстві також звертають увагу на те, що з 1 березня 2014 року ставки податку на алкогольні, слабоалкогольні напої, спирт етиловий, вина ігристі та вина газовані підвищились майже на 14 відсотків. Зокрема, ставку акцизного податку за 1 літр 100% спирту з 49,49 грн. підвищено до 56,42 грн. Також 0,5 л алкогольні напої міцністю 40% будуть марковані марками акцизного податку з нанесеною на них сумою акцизного податку 11,284 грн. замість 9,898 грн.

Митні брокери, громадськість і влада: спільний пошук відповідей на важливі питання

Питання співпраці, удосконалення процесу проходження митного контролю та своєчасності наповнення бюджету обговорювалися під час зустрічі керівників Харківської митниці Міндоходів з митними брокерами та представниками суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності.

Особливістю заходу стало те, що для спілкування були також запрошені члени Громадської ради при ГУ Міндоходів у Харківській області. Кожен з них мав змогу виказати свою точку зору стосовно питань, що розглядались на зустрічі.

Виступаючи перед учасниками заходу, начальник митниці Олег Орлов зосередив увагу присутніх  на важливості забезпечення своєчасності надходжень до бюджетів всіх рівнів. Він зазначив, що у теперішній економічній ситуації необхідно підтримувати конструктивний діалог між владою та бізнесом й спільними зусиллями досягти прозорості у взаємовідносинах.

В свою чергу, учасники зустрічі запропонували створити ініціативні групи за участі представників громадськості та бізнесу по вдосконаленню митних процедур та громадського контролю.

І митні брокери, і представники інститутів громадського суспільства активно обговорили створення «Митниці майбутнього» та подальші напрями формування митної політики.

Окрім зазначених питань, на зустрічі підіймалася тема корупції. Саме корупція розглядається як одна з головних перешкод для інвестування в Україну. У зв’язку з цим, начальник Харківської митниці Міндоходів закликав присутніх до спільної роботи з упередженню цього негативного явища.

В ході зустрічі також було задано ряд питань відносно митних процедур, на які представники митниці надавали вичерпні відповіді.

Звернення Першого заступника Міністра доходів і зборів України Ігоря Білоуса

Міністерство доходів і зборів оголошує тотальну боротьбу з розкраданням податку на додану вартість.

Першочергове завдання нового керівництва Міністерства – стабілізувати надходження платежів до бюджету. Можливості для цього є. Це кошти тіньової економіки.

Віднині Міністерство оголошує курс на ліквідацію податкових ям, кримінальних схем та конвертаційних площадок, які використовувались для виведення коштів з бюджету. Такі схеми в Україні припинять своє існування.

Заходи будуть жорсткими. Перед законом рівні всі. Ніякі посади, належність до певних фінансово – промислових груп та політичних сил не зможуть забезпечити імунітет від відповідальності.

Своєчасна сплата податків обов’язкова для всіх. Сьогодні, 20 березня – граничний термін подання декларації з ПДВ. Закликаю платників правдиво задекларувати цей податок.

Прошу тих, хто свідомо вже подав недостовірну звітність, скориставшись шахрайськими схемами, терміново виправити її добровільно. Звертаю увагу перш за все представників великого бізнесу – джерела формування податкового кредиту, у тому числі фіктивного, нам добре відомі, як і їх організатори.

Щодо ситуації навколо Кримського півострова –  Крим та Севастополь є невід’ємною частиною України.

З метою захисту інтересів мешканців Криму та кримського бізнесу, який залишається в правовому полі України, запроваджується новий механізм, який дозволить продовжувати  працювати і сплачувати податки відповідно до законодавства України.

Демонструючи прозорість та відкритість перед бізнесом, розраховуємо на чесну відповідь – добровільну сплату усіх належних податків.

Вчимось декларувати он-лайн

ГУ Міндоходів  у Харківській області в рамках Деклараційної кампанії - 2014 стала ініціатором проведення курсу лекцій та практичних занять для учнів та студентів  з питань декларування доходів громадян.

Так, під час занять, які провели фахівці управління оподаткування фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області в Харківському комп’ютерно  – технологічному коледжі  національного технічного університету «ХПІ»  були розглянуті основні питання щодо порядку подання податкової декларації категорій платників податку на доходи фізичних осіб, які повинні надавати річну податкову декларацію  та перелік доходів, що підлягають обов’язковому декларуванню.

Особливу зацікавленість у студентів викликала інформація про можливість реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2013 року, зокрема компенсація вартості здобуття освіти. В цьому випадку  податкову декларацію можна надати упродовж всього  року. Декларація подається громадянами до Центрів обслуговування платників  за місцем реєстрації платника податку.

Також  слухачам нагадали, що у разі якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Отриманні знання студенти  закріпили на  практичному занятті, під час якого заповнили декларацію та додатки до неї.

Великий резонанс серед молоді визвала лекція проведена  начальником відділу реєстрації користувачів при ГУ Міндоходів у Харківській області управління (центру) сертифікації ключів ІДД Міндоходів Олександром Долгарьовим.

Він акцентував увагу присутніх на можливості надавати податкові декларації не відвідуючи органи доходів і зборів. ак,  для покращання рівня обслуговування платників уже другий рік поспіль працює  новий сервіс «Декларування он-лайн» за допомогою якого громадяни можуть заповнювати та надавати декларацію про майновий стан та доходи через Інтернет.

Для подання податкових декларацій в електронній формі у режимі реального часу  платнику податків необхідно:

  • отримати електронний цифровий підпис, який безоплатно видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів (перелік всіх відділень АЦСК розміщено на веб-порталі   Міністерства доходів і зборів України: www.minrd.gov.ua.);
  • завантажити з сайту Акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення – „Програмний комплекс користувача ЦСК”. Встановити програмне забезпечення на персональному комп’ютері та виконати необхідні налаштування допоможе інструкція користувача;
  • авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та розпочати роботу.

 «Декларування доходів – це виконання громадянином свого конституційного обов’язку, індивідуальний внесок у добробут держави, реалізація права громадян на податкову знижку», - зазначив начальник ГУ Міндоходів у Харківській області Андрій Роздайбіда.

Андрій Роздайбіда: «Про соціально-економічний розвиток регіону треба пам’ятати завжди»

У Будинку рад відбулась зустріч-нарада з представниками Ради вітчизняних та іноземних інвесторів.

Серед учасників наради - голова Харківської обласної ради Сергій Чернов, в. о. заступника голови облдержадміністрації Ігор Райнін, начальник Головного управління Міндоходів у Харківській області Андрій Роздайбіда, директори інвестиційних компаній.

Присутні обговорили ситуацію, яка склалася в країні зараз і кроки, які необхідно вжити для подальшого соціально-економічного розвитку регіону.

«Виконання зобов’язань зі сплати податків – це, перш за все забезпечення фінансування соціальних інститутів, закладів освіти, охорони здоров'я, житло-комунального господарства нашого регіону», - зазначив Андрій Роздайбіда.

В свою чергу, представники бізнесу відзначили, що необхідно забути різні політичні та інші амбіції і консолідуватися. Окрім цього, від влади вони чекають гарантій і вироблення спільної позиції з низки питань.

Підсумовуючи зустріч-нараду, представники влади підкреслили, що всі пропозиції були почуті, у подальшому – все обговорене проаналізують та врахують для впровадження у роботі.

На Харківщині відкрито більше 20 тисяч посилених сертифікатів електронних ключів

Саме таку кількість «електронних ключів» було видано в Акредитованому центрі та його філіалах за два перші місяці 2014 року. Всі ключі платники отримали безоплатно.

Зокрема, протягом лютого 2014 року у Харківській області послуги електронного цифрового підпису АЦСК ІДД Міндоходів отримали понад 5 тисяч юридичних та фізичних осіб. Порівняно з аналогічний періодом минулого року цей показник зріс приблизно у 2 рази. Тоді послугами ЕЦП скористались біля 2,8 тисяч платників податків.

Загалом, же з початку року електронні цифрові підписи в регіоні отримали майже 16 тисяч платників – як юридичних так й фізичних осіб.

Нагадаємо, що з 1 січня поточного року Акредитований центр сертифікації ключів перейшов на використання двох посилених сертифікатів відкритого ключа. Такий формат криптографічних повідомлень унеможливлює підробку та посилює захист інформації від сторонніх осіб.

Для зручності платників податків всі сертифікати, які були видані до 1 січня 2014 року, також використовуватимуться до закінчення терміну їх дії.

«На Харківщині цифровий підпис можна отримати безоплатно в 8 відокремлених пунктах відділу реєстрації користувачів АЦСК ІДД Міндоходів. Його наявність є запорукою доступу до сучасних електронних сервісів Міністерства, що значно заощаджують особистий час платників податків», - підкреслив начальник ГУ Міндоходів у Харківській області Андрій Роздайбіда.

Перший звіт по контрольованим операціям необхідно надати до 1 травня 2014 року

З 1 вересня 2013 року набрав чинності Закон України від 04 липня 2013 року №408 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо трансфертного ціноутворення».

Відповідно до зазначених змін платники податків (крім Національного банку України), які протягом звітного періоду здійснювали контрольовані операції, зобов’язані подавати звіт про такі операції до 1 травня року, наступного за звітним. Звіт подається засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням вимог закону щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

Форма звіту (уточнюючого звіту) про контрольовані операції та Порядок його заповнення затверджені наказом Міністерства фінансів України від 11.11.2013 № 669, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 24.12.2013 за № 2190/24722.

Першим звітним періодом для подачі Звіту про контрольовані операції буде 2013 рік. Для визначення обсягу контрольованих операцій враховується вартісний показник усіх операцій окремо з кожним контрагентом у цілому за календарний рік, тобто з 1 січня по 31 грудня 2013 року. У звіті за 2013 рік платник податку повинен зазначити контрольовані операції, здійснені у період з 01.09.2013 по 31.12.2013.

Опій у флаконах з-під «Нафтизину»

В пункті пропуску «Гоптівка» фахівці Харківської митниці спільно з працівниками прикордонної служби та СБУ виявили флакони з-під назальних крапель «Нафтизин». В одному з них містилась рідина за своїми ознаками схожа на ацетильований опій, в іншому - на ангідрид оцтової кислоти.

Власником «знахідки» виявився 36-річний громадянин України.

Слід зазначити, що при проведенні усного та письмового декларування чоловік заперечував наявність у нього наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів.

Однак, правоохоронці прийняли рішення здійснити більш ретельний огляд громадянина. І як з’ясувалося – недарма. Під час здійснення перевірки особистих речей (до початку проведення особистого огляду) чоловіку було запропоновано пред’явити все те, що знаходяться у кишенях його верхнього одягу. Після цього громадянин дістав з кишені куртки, в яку він був одягнутий, флакони з написом «Нафтизин» із забороненою наркотичною речовиною та прекурсором.

Нагадаємо, що ацетильований опій відповідно до постанови КМУ від 06.05.2000 № 770 відноситься до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено. А ангідрид оцтової кислоти – використовують для виготовлення наркотиків.

За результатами справи було складено протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України. Матеріали справи та речовини передано до підрозділу СБУ.

«Акциз 2014»: без ліцензії нема торгівлі

Пиво, вино, шампанське, коньяк, горілка, цигарки  – усе це можна знайти у Харкові майже у будь-якому магазині – заборони на продаж і купівлю тютюнових та лікеро-горілчаних виробів у країні немає. Однак, продаючи таку продукцію, багато підприємців «забуває», що необхідно пройти відповідну державну реєстрацію та отримати ліцензію на право торгівлі підакцизними товарами. Саме з такими, нелегальними, продажами і ведуть боротьбу співробітники податкової міліції.

«У ході проведення комплексу широкомасштабних заходів під умовною назвою «Акциз - 2014» лише за два дні працівники податкової міліції виявлили 13 фактів незаконного продажу тютюнових та лікеро-горілчаних виробів, - розповідає начальник оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Олег Нарійчук. - Магазини, кіоски, ринки, торгівельні павільйони – нечесні підприємці здійснюють незаконний продаж тютюнової та алкогольної продукції скрізь».

Так, наприклад, на окраїні Харкова поруч із супермаркетом розташувався невеликий магазин з непримітною вивіскою. Окрім солодощів та слабоалкогольних напоїв там можна було купити ще й коньяк та горілку. На прохання показати відповідні документи, які дозволяють продаж лікеро-горілчаної продукції, власник магазину зізнався, що ліцензії на продаж алкогольних напоїв у нього нема. Лише з цієї торгівельної точки співробітники оперативного управління вилучили алкоголю на 15 тис. грн.

Відповідно кожного підприємця, який нелегально продавав цигарки та алкоголь, працівники податкової міліції склали протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП.

«Окрім нелегальної торгівлі підакцизними товарами за двома підприємцями було додатково виявлено факт незаконного зберігання цигарок, на яких не було марок акцизного податку. Стосовно цих порушень оперативники  склали протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164-5 КУпАП», - наголошує Олег Нарійчук.

Усього за два дні працівники податкової міліції вилучили з продажу більше 23 тис. пачок цигарок на суму 207 тисяч гривень, та майже 3,5 тис. пляшок лікеро-горілчаної продукції на суму близько 160 тис. грн.

28 березня – граничний термін сплати авансових внесків з податку на прибуток

У Головному управлінні Міндоходів у Харківській області нагадали, що авансовий внесок з податку на прибуток щомісяця сплачують суб'єкти господарювання, у яких доходи за останній річний звітний податковий період перевищують 10 млн. грн.

За словами фахівців, 28 березня 2014 року – останній день сплати авансових внесків з податку на прибуток за березень 2014 року, який становить 1/12 від суми податку на прибуток за 2013 рік.

У відомстві зазначили, що з більш детальною інформацією щодо особливостей сплати авансових внесків з податку на прибуток можна ознайомитися в узагальнюючій податковій консультації з окремих питань щодо сплати щомісячних авансових внесків з податку на прибуток, затвердженій наказом Міндоходів України від 22.11.2013 № 698 за гіперпосиланням: http://minrd.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/nakazi/62936.html.

Про безкоштовні електронні ключі

«З початку цього року кожен користувач отримує два окремих сертифікати: один використовується для формування підпису (шифрування інформації), а інший – відповідний цьому таємному ключу відкритий ключ, який міститься в Сертифікаті відкритого ключа, що призначений для розшифрування електронного цифрового підпису і одержання інформації, яка буде міститися у звіті», - нагадує перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан. Крім цього, з 1 листопада 2013 року посилені сертифікати ключів формують строком дії до двох років.

Кого єдинники не враховують при підрахунку працюючих

Підраховуючи  кількість найманих працівників , що дає право перебувати на єдиному податку, фізособи – єдинники другої й третьої груп враховують лише громадян, які працюють у них за трудовими договорами. При цьому працівників , які перебувають у декреті або відпустці по догляду за дитиною, у розрахунок не беруть.

Подбайте про своєчасне подання декларації

„Якщо платник податків бажає подати декларацію про майновий стан і доходи за 2013 рік поштою, то поштове відправлення йому необхідно надіслати не пізніше ніж за десять днів до закінчення граничного терміну подання декларації. Тобто не пізніше 20 квітня 2014 року. Декларація подається до органу Міндоходів за місцем реєстрації платника (місцем проживання) за вибором в один із таких способів: у паперовому варіанті безпосередньо до органу Міндоходів; в електронній формі за допомогою засобів електронного зв’язку й із дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису згідно із законодавством; надіслати поштою паперовий варіант декларації з повідомленням про вручення та з описом вкладеного”, - нагадує заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Звітувати «електронкою» - це зручно

Впровадження електронної звітності – одна з найактуальніших тем сьогодення. Для платників податків розроблено безкоштовне програмне забезпечення по формуванню податкової звітності та реєстрів отриманих та виданих податкових накладних в електронному вигляді. Це програмне забезпечення розташоване на офіційному веб-сайті міністерства доходів і зборів України (www. http: // minrd.gov.ua.), а також безкоштовно розповсюджується серед платників податків податковими інспекціями. Отримати консультаційну допомогу щодо оновленого програмного забезпечення для подання звітності та одержати посилені сертифікати відкритих ключів ви можете у будь-якому Центрі обслуговування платників.

Нові сервиси від Міндоходів

„З метою поліпшення обслуговування платників податків, запровадження прозорих правил ведення господарської діяльності в Україні, конструктивного та соціально відповідального діалогу держави в межах правого поля з платниками податків  на офіційному веб-порталі Міндоходів створено «Реєстр страхувальників», «Реєстр платників податку на додану вартість», «Дані про взяття на облік платників податків», «Інформація щодо РРО та КОРО», «Реєстр платників єдиного податку»- про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Про пільгу земельного податку  багатодітним родинам

„Якщо подружжя виховує трьох і більше дітей віком до 18 років, то кожен із батьків має право на пільгу щодо сплати земельного податку за земельні ділянки, що належать йому на правах приватної власності. Якщо подружжя володіє земельною ділянкою на праві спільної часткової власності, то платником земельного податку за земельну ділянку пропорційно своїй частці є кожен з батьків, і відповідно право на пільги щодо земельного податку має кожен з них. Якщо таке подружжя володіє земельною діяльною на праві спільної сумісної власності і поділ земельної ділянки не проводився, то платником земельного податку за таку ділянку є один з батьків, який і може скористатись пільгою щодо сплати земельного податку”, - повідомляє заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Клімова.

Про дотримання вимог законодавства про оплату праці

Нещодавно в Західній ОДПІ м. Харкова  відбулось засідання „круглого столу” з питання  дотримання вимог законодавства про оплату праці. 

Відкриваючи засідання круглого столу начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій звернув увагу, що метою даного заходу є інформування громадськості про дотримання  вимог законодавства про оплату праці, зосередження уваги роботодавців на необхідності забезпечення права працівників на працю і належну заробітну плату. Наймаючись на роботу, громадянам потрібно пам’ятати, що заробітна плата „у конвертах” – це тимчасове благо, яке має негативні наслідки для самого працівника, ризик залишитися без права на отримання виплат, гарантованих державою.

Право фізичної особи - підприємця на податкову знижку при отриманні доходів від підприємницької діяльності

Згідно з пунктом 166.3 статті 166 Податкового кодексу України  платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу, фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати. Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки визначено у пункті 166.3 статті 166 Податкового кодексу України.

При цьому, відповідно до підпункту 166.4.2 пункту 166.4 статті 166 Податкового кодексу України загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена з урахуванням положень пункту 164.6 статті 164 цього Кодексу. Згідно з нормами Податкового кодексу України заробітна плата – це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом-про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Отже, фізична особа – підприємець не має право на податкову знижку щодо доходів, одержаних від підприємницької діяльності.

Звітність з єдиного внеску подається до органів доходів і зборів

Подання звітності з єдиного внеску та його сплата як і раніше здійснюється до органів доходів і зборів. Останнім днем подання звітних документів за лютий та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування є 20 березня 2014 року.

Нагадуємо, що звітувати роботодавці, які використовують працю найманих осіб, повинні щомісяця протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця, за основним місцем своєї реєстрації. Нараховані суми єдиного внеску страхувальники сплачують не пізніше 20 числа наступного місяця. Водночас для гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, останнім днем сплати є 28 число кожного місяця. 

  Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області