Про зміни до Податкового кодексу щодо оподаткування акцизним податком

Ціна «конвертів»: на Харківщині з початку року легалізовано 1183 робочих місця

Завдяки офіційному працевлаштуванню виявлених «сірих» наймитів місцева скарбниця Харківщини додатково отримала 92,4 тисячі гривень з податку на доходи фізичних осіб, а державні позабюджетні фонди – 185,7 тисяч гривень єдиного соціального внеску. Саме такими є результати роботи регіонального представництва Міндоходів протягом перших чотирьох місяців 2014 року з детінізації трудових відносин на Харківщині. Співробітники органів Міндоходів області  продовжують виявляти  такі негативні  явища, як використання  праці  незареєстрованих  найманих  працівників, виплата заробітної плати в «конвертах» або в розмірі, нижчому  від законодавчо встановленого  мінімуму. Тому питання, пов’язані з легалізацією  трудових відносин, постійно перебувають під пильним контролем  відомства. Наразі податковими ревізорами регіону перевірено 122 роботодавця на предмет виплати «конвертних» зарплат. При цьому порушення чинного податкового законодавства встановлені майже у кожного з них (111),  та зокрема виявлено 17 фактів виплати «конвертів». За це «сірим» працедавцям доведеться сплатити до бюджету 0,8 млн. гривень податку на доходи фізичних осіб та єдиного соціального внеску. На порушників трудового правового поля складено 91 адміністративний протокол, які направлені до суду. Крім того, результатом роботи співробітників ГУ Міндоходів області  з детінізації ринку праці стала офіційна державна реєстрація приватними підприємцями  130 господарників, які до зустрічі з аудиторами не «афішували» власну підприємницьку діяльність. Від цього казна Харківщини отримала ще 17,2 тисяч гривень додаткових надходжень. Окремий акцент при забезпеченні дотримання законодавства при виплаті заробітної плати  робиться на відпрацюванні суб’єктів господарювання, які здійснюють оплату праці робітників у розмірах, що не відповідають рівню, встановленому чинним законодавством. Керівники підприємств запрошуються на засідання постійно діючих комісій та робочих груп. З початку 2014 року на таких заходах заслухано представників більше 1000 підприємств. До бюджету додатково надійшло 0,9 млн. грн. податку з  доходів фізичних осіб та 2,3 млн. грн. єдиного соціального внеску.

Студенти Харківського коледжу навчились «податковій грамоті»

Головне Управління Міндоходів  у Харківській області ще з 2013 року стало ініціатором проведення курсу лекцій та практичних занять для учнів й студентів Харківського комп’ютерно – технологічного коледжу національного технічного університету «ХПІ». На своїх лекціях «податкові експерти» роз’ясняли юним слухачам питання податкового законодавства. Так, під час занять було розглянуто ряд важливих тем, зокрема: основні завдання та напрями роботи органів Міндоходів, порядок адміністрування податків та зборів, правові та економічні наслідки їх несплати, податкові правовідносини з точки зору юриспруденції. Окрім того, молоді розповіли про адміністративні послуги, що надаються в Центрах обслуговування платників при районних ДПІ, «електронні сервіси» від Міндоходів та порядок подання громадянами податкової декларації про доходи.

Акциз-2014 на Харківщині: 43 мільйони гривень до держбюджету у квітні

В межах виконання доручення заступника Міністра доходів і зборів України Хоменка В.П. щодо проведення операції «Акциз-2014, ГУ Міндоходів у Харківській області проводить ряд дієвих заходів з детінізації ринку підакцизних товарів.

Надходження до загального фонду державного бюджету акцизного податку з вироблених в Україні підакцизних товарів у квітні склали майже 43 млн. грн. Протягом активної фази операції “Акциз-2014” співробітниками слідчо-оперативних підрозділів з незаконного обігу вилучено більш як 36 тисяч пляшок алкогольних напоїв, майже тисячу літрів спирту, а також понад 200 тисяч пачок тютюнових виробів. Крім того, вилучено майже 20 тис. підроблених акцизних марок, 4 000 штук колореток, 7 000 штук пробок на пляшки та 3 000 штук етикеток на горілку. Також серед «улову» правоохоронців: шланги, відра, ваги, спиртометри, мірники та пристрої для виготовлення алкогольної продукції. За цей період припинено діяльність 2 незаконних виробництв з виготовлення алкогольних напоїв та розпочато 7 кримінальних проваджень, пов’язаних з незаконним обігом підакцизних товарів (ст. 204 КК України). За словами фахівців Міндоходів регіону, проведені оперативниками заходи дозволяють заповнити полиці торговельних мереж легально виготовленими алкогольними напоями та тютюновою продукцією, що вже суттєво збільшило надходження коштів від сплати акцизного податку до бюджету держави.

Акцизний податок: зміни в оподаткуванні

Законом від 27.03.2014  №1166 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до Положень Податкового кодексу щодо оподаткування акцизним податком, згідно з якими ставки податку  поступово підвищуватимуться. Так, з 01.04.2014 року збільшено ставки на нафтопродукти та автомобілі, зокрема:

 • передбачено  застосування єдиної ставки акцизного податку на дизпаливо (128 євро за 1 т) замість диференціації ставок залежно від вмісту сірки;
 •   збільшено ставки акцизного податку на важкі дистиляти (газойлі) із вмістом сірки не більше  як 0,005 мас%, а також на біодизель та його суміші (98 євро за 1000 кг);
 • вдвічі збільшено ставки акцизного податку на нові автомобілі, мотоцикли з об'ємом двигуна понад 0,5 л, автомобільні кузови, встановлено ставки акцизу на мотоцикли з об'ємом двигуна до 0,5 л на рівні 0,06 євро за 1 куб. см.

Також з 1 травня цього року збільшуються ставки  на пиво на  42,5 %,  а з 1 липня - на тютюнові вироби  та алкогольні напої - на 25 %. Звертаємо увагу,  що Законом України № 1200 вдосконаленні окремі положення діючого законодавства, зокрема, перенесений термін  запровадження нових ставок акцизного податку на алкоголі напої с 01.09.2014 року на 01.07.2014. Разом з цим, з 18.04.2014 року набрав чинності Закон України № 1191, яким скасовано сплату акцизного податку з операцій з переобладнання непідакцизного транспортного засобу у підакцизний легковий автомобіль.

Перший етап лібералізації спецзаходів з імпорту та експорту українських авто розпочався 14.04.2014 р.

Для подальшого створення преференцій для українських товарів на Європейському ринку, зокрема автомобілів вітчизняного виробництва, Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі 12 лютого 2014 року прийняла рішення № СП-306/2014/4423-06, яким лібералізувала спеціальні заходи щодо імпорту в Україну легкових автомобілів незалежно від країни походження та експорту. Заходи лібералізації складаються з поетапного зменшення розміру ставки спеціального мита щодо імпорту в Україну легкових автомобілів незалежно від країни походження та експорту, стосовно яких застосовано спеціальні заходи. Зокрема розмір ставки спеціального мита  становитиме для двигуна з робочим об`ємом циліндрів 1000 см.куб.-1500 см.куб (код УКТ ЗЕД 8703 22 10 00) на І етапі – 4,31 %, а на ІІ – 2,15 %. А для машин з об`ємом циліндрів 1500 см. куб – 2200 см.куб (код УКТ ЗЕД 8703 23 19 10) – 8,63 % та 4,32 % відповідно. Рішення Комісії від 12.02.2014р. № СП-306/2014/4423-06 набирає чинності з дня опублікування повідомлення про нього в газеті «Урядовий кур`єр», заходи лібералізації – з 14.04.2014 р. (І етап), з 14.04.2015 р.(ІІ етап).

Оперативники Міндоходів викрили фінансові махінації великих платників податків майже на 400 млн. гривень

Працівники Міндоходів викрили фінансові оборудки, які здійснював один з великих комерційних банків, який, до речі, вже мав певні проблеми із Законом. З’ясувалося, що протягом чотирьох років службові особи цього банку, використовуючи службове становище, ошукували своїх закордонних партнерів на великі суми. Таким чином махінатори привласнили майно трьох закордонних фірм на суму близько 355 млн. грн. Також до поля зору податківців потрапило підприємство, що спеціалізується на оптовій торгівлі сільськогосподарською продукцією. У колі партнерів цього підприємства виявилися фірми, діяльність яких викликала в працівників слідчо-оперативних підрозділів певні сумніви. І, як виявилося, не даремно. Результати перевірки засвідчили, що придбання зерна у цих підприємств існує лише на папері. А всі угоди здійснювалися лише для незаконного формування та заявки на відшкодування з бюджету податку на додану вартість, сума якого перевищила 35 млн. грн. Наразі слідчим управлінням фінансових розслідувань Міжрегіонального ГУ Міндоходів – Центрального офісу з обслуговування великих платників внесено відомості про вчинення кримінальних правопорушень до Єдиного реєстру досудових розслідувань та розпочато кримінальне провадження.

Юридичним особам – платникам податку на нерухомість пропонується не пізніше 30 липня 2014 року подати уточнюючі податкові декларації

З метою забезпечення виконання вимог Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 31.03.2014 №1166-VIІ платникам податку - юридичним особам, які подали до контролюючих органів Податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки на 2014 рік, пропонується не пізніше 30 липня 2014 року подати уточнюючі податкові декларації, в яких переглянути суму податку за період з ІІ по ІV квартал 2014 року, виходячи із загальної площі оподаткування. Нагадуємо, що з 1 квітня 2014 року базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є загальна площа, а не житлова. Тобто, в частині зміни бази оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки,  податкові зобов’язання платників податку – юридичних осіб потребують перерахунку з урахуванням загальної площі об’єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх часток, як бази оподаткування для такого податку з 01 квітня 2014 року. Форма Податкової декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, затверджена наказом Міністерства доходів і зборів України від 05.12.2013 р. №766. До затвердження нових форм звітності з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, платникам податку - юридичним особам у колонці 3 уточнюючої декларації «Житлова площа об’єкта житлової нерухомості» та колонці 7 «Житлова площа відповідно до документів, що підтверджують право власності (усього)», колонці 9 «Розмір частки/поділу житлової площі, яка знаходиться у спільній частковій, спільній сумісній власності3» додатка до такої декларації пропонується вказувати загальну площу об’єкта житлової нерухомості. Одночасно повідомляємо, що Міндоходів видано Узагальнюючу податкову консультацію, затверджену наказом від 25.04.2014 №263, з питання нарахування та сплати податку на нерухомість юридичними та фізичними особами, з урахуванням антикризових змін.

Кількість мільйонерів на Харківщині збільшилась на 53 особи

Про це повідомили в управлінні  доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області. Фахівці зазначили, що в цьому році мільйонні статки задекларували 265 мешканців Харківської області, що на 53 особи більше, ніж за підсумками деклараційної кампанії минулого року. Найбільша кількість мільйонерів зафіксована в Дзержинському районі м. Харкова – 79   та в Київському районі м. Харкова – 40. Нагадаємо, що за оперативними даними,  в ході деклараційної кампанії – 2014 до  податкових інспекцій декларації про майновий стан і доходи надали  31834 громадянина. Зокрема, дохід від заробітної плати громадяни задекларували в сумі 219,5 млн.грн., доходи від отриманого спадку та отриманого у дар майна задекларовані в сумі 107,8 млн.грн., від операцій з інвестиційними  активами – 69,5 млн.грн., від продажу рухомого та нерухомого майна – 51,3 млн.грн., іноземні доходи -  23,6 млн.грн., від здачі в оренду майна - 19,6 млн.грн.

Кількість громадян, які скористалися правом на отримання податкової знижки становить 4029 осіб. Задекларована сума податку на доходи фізичних осіб, що має бути повернена - 4,7 млн. грн.

При мобілізації до лав української армії підприємці звільняються від сплати єдиного податку

Про це, під час спілкування з журналістом телеканалу «Simon», розповів начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Благой. Така можливість, за словами посадовця, надана підприємцям-спрощенцям 1 та 2 груп, які не використовують працю найманих робітників. Тобто, якщо такий платник був мобілізованим, згідно Указу Президента України від 17.03.14, контролюючі органи матимуть підстави вважати його податковий борг, що виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин), безнадійним податковим боргом і він підлягатиме списанню. При цьому, каже фахівець, представникам бізнесу необхідно буде обов’язково надати підтверджуючий документ з військового комісаріату, у якому зазначається період перебування на зборах. Нагадаємо, що на Харківщині зареєстровано 82 тисячі платників єдиного податку. З них першої групи – 14 тисяч, другої – 46 тисяч осіб.

Електронний сервіс «ЗІР» допоможе розібратися у податковому законодавстві

Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс «ЗІР» дозволяє здійснювати пошук інформації по певному податку, напрямку чи діяльності. Окрім цього, наголошують фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області, електронний сервіс працює з використанням ключових слів та шляхом перегляду інформації за певні періоди. Також, у регіональному відомстві зазначають, що для покращення роботи сервісу користувачі можуть надавати пропозиції щодо покращення його роботи. Для цього необхідно звернутись за «формою зворотного зв’язку» в рубриці «Про ресурс». Фахівці переконані, що цей електронний сервіс позитивно впливає на забезпечення представників бізнесу та громадян своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією та сприяє впровадженню державної інформаційної політики.

Акциз-2014: 2 мільярди гривень до держбюджету у квітні

В межах виконання доручення Уряду Міндоходів проводить широкомасштабні заходи з детінізації українського ринку підакцизних товарів. Надходження з акцизного податку до загального фонду державного бюджету у квітні склали майже 2 млрд. грн. Уперше з початку 2014 року виконані індикативні показники Міністерства фінансів України. Протягом активної фази операції “акциз-2014” співробітниками слідчо-оперативних підрозділів з незаконного обігу вилучено більш як 800 тисяч пляшок алкогольних напоїв, більш як 50 тисяч літрів спирту, а також понад 900 тисяч пачок тютюнових виробів. Крім того, вилучено майже 2 млн. підроблених акцизних марок та 50 млн. рекламних стікерів із зображенням «Козачка – АСА». Припинено діяльність 25 незаконних виробництв підакцизних товарів, з яких 21 – з виготовлення алкогольних напоїв, та 1 потужного незаконного виробництва спирту. Викрито 1 факт необлікованого виробництва горілки на легальному СГД-виробнику алкогольної продукції. За цей період розпочато 36 кримінальних проваджень, пов’язаних з незаконним обігом підакцизних товарів (ст. 204 КК України).

Міжнародний автомобільний пункт пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» працює в штатному режимі

Сьогодні деякими ЗМІ була поширена інформація про призупинення роботи пункту пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка», з посиланням на повідомлення Центрального митного управління Російської Федерації. Ця інформація не відповідає дійсності. Міжнародний автомобільний пункт пропуску «Гоптівка-Нехотєєвка» працював й продовжує працювати в штатному режимі. Робота пункту пропуску не припинялася.

Довідково. У період з 00 год. 00 хв. до 15 год. 00 хв. 12.05.2014 у пункті пропуску «Гоптівка» через митний кордон України пропущено: по смугах руху «зелений коридор» – 1 198 одиниць транспортних засобів (з них, в напрямку руху «в’їзд в Україну» – 462 одиниць); по смугах руху «червоний коридор» – 61 транспортний засіб (з них, в напрямку руху «в’їзд в Україну» – 33 одиниці).

На Харківщині 3,5 тисячи суб’єктів господарювання піклуються про екосистему

З початку року в Харківському регіоні екологічний податок сплачують майже 3,5 тисячі суб’єктів господарювання. Загалом протягом чотирьох місяців поточного року до спеціального фонду зведеного бюджету ними перераховано 44 мільйони гривень цього податку. Такі цифри озвучили в управлінні оподаткування та контролю об’єктів і операцій ГУ Міндоходів у Харківській області. Як зазначають фахівці, з 1 січня 2014 року ставки екологічного податку становлять 100 відсотків від ставок, передбачених ст.ст. 243,244,245 і 246 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755 зі змінами та доповненнями. Платник екологічного податку, який не планує з початку звітного року здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів, повинен повідомити про це відповідний орган доходів і зборів за місцем розташування джерел забруднення. Крім цього, такий платник складає заяву у довільній формі про відсутність у нього у звітному році об’єкта обчислення екологічного податку Проте, до виробників електроенергії на теплоелектроцентралях та ТЕС зміни щодо ставок екоподатку будуть застосовані з 1 січня 2016 року.

Скористайтеся електронними сервісами Міндоходів України

Фахівці Міністерства доходів і зборів України постійно працюють над вдосконаленням адміністрування податкових і митних платежів, зменшенням податкового навантаження та підвищенням якості податкового, митного сервісу . З цією метою на офіційному веб-порталі Міндоходів України розміщено чимало електронних сервісів, за допомогою яких платники можуть знайти багато корисної інформації.

Без сумніву, велика кількість платників податків вже оцінила їх переваги, а ми лише в цьому огляді нагадуємо про основні з них.

 • «ЗІР» – інформаційний ресурс, в якому у формі питань-відповідей представлена офіційна позиція Міндоходів України по всіх напрямах чинного податкового законодавства.
 • Сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» допоможе оцінити податкові ризики діяльності з вашим партнером по бізнесу, який можливо не є платником податку на додану вартість, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою, є інструментом для мінімізації податків („податкова яма”) чи учасником схем оптимізації бюджетних платежів тощо.
 • Електронні сервіси «Реєстр платників ПДВ», «Анульовані свідоцтва платників ПДВ» допоможуть дізнатися про те, чи є дійсним свідоцтво ПДВ свого контрагента, дату початку дії свідоцтва, а також інформацію про анулювання реєстрації платника ПДВ з ініціативи органів Міндоходів, за заявою платника податку чи за рішенням суду.
 • «Перевірка свідоцтва платника єдиного податку» – за допомогою цього сервісу можна впевнитись в тому, що свідоцтво платника єдиного податку є дійсним.
 • «Пульс податкової» – сервіс гарантує платнику послуги з оперативного вирішення проблемних питань. Інформація, яка надходить на ”Пульс податкової” за тел.: (044)284-00-07 ретельно перевіряється. За результатами оперативно вживаються заходи щодо усунення проблемних моментів. Заявника в обов’язковому порядку інформують про вирішення питання.

Перелік сервісів, що надаються Міністерством доходів і зборів України постійно розширюється та вдосконалюється, адже це вимога часу. Доступ до вказаних сервісів можливий як із веб-порталу Міндоходів України (http://minrd.gov.ua/). Отже, шановні платники податків, скористайтесь можливістю спростити своє життя та спланувати свій робочий час за допомогою запропонованих електронних сервісів .

Міндоходів вдосконалює обслуговування платників

Відтепер користувачі сервісу «Електронний кабінет платника податків» можуть відчути додаткові переваги електронного документообігу. Новостворена послуга «Довідка про відсутність заборгованості» надає можливість платнику податків сформувати та направити до органу доходів і зборів за основним місцем його обліку заяву щодо надання йому Довідки про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів. Довідка в електронному вигляді надається платнику податків в Електронному кабінеті платника податків на підставі сформованої платником заяви про видачу довідки , підписаної електронним цифровим підписом.

ФСП буде змінено з 2015 року

Для платників фіксованого сільськогосподарського податку (далі - ФСП) передбачені зміни у порядку визначення бази оподаткування цим податком з 1 січня 2015 року, а саме: запровадження індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь для визначення бази оподаткування ФСП. Наведені зміни, які наберуть чинності з 2015 року, встановлено п. 28 розд. І Закону України № 1166-VII від 27.03.2014р.

Про єдиний соціальний внесок

„Несплата єдиного внеску позбавляє застраховану особу на соціальний захист у сфері соціального страхування, в першу чергу, на пенсійне забезпечення. Період роботи без сплати єдиного внеску не буде зараховуватись до страхового стажу, відповідно, цей період не враховується для обчислення пенсії”, - повідомляє заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Про обов'язкову реєстрацію платником ПДВ

„У разі якщо загальна сума від здійснення операцій з постачання товарів/послуг, у тому числі з використанням локальної або глобальної комп’ютерної мережі, нарахована (сплачена) такій особі протягом останніх 12 календарних місяців, сукупно перевищує 300 тис. грн. (без урахування ПДВ), така особа зобов’язана зареєструватися як платник податку в контролюючому органі за своїм місцезнаходженням (місцем проживання), крім особи, яка є платником єдиного податку”, - звертає увагу перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Для українських товарів - преференції Євросоюзу

Європейський союз в односторонньому порядку планує надати Україні автономні торговельні преференції. Завдяки цьому будуть зменшені або скасовані митні збори ЄС на товари, що походять з України. Детальніше ознайомитися щодо автономного преференційного торгового режиму ЄС для України, інструкцією щодо правил проходження, які будуть застосовуватися при експорті до держав-членів ЄС можна на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку.

Ціни у контрольованих операціях

Відповідно до положень підпункту 39.3.1 пункту 39.3 статті 39 Податкового кодексу України методику визначення ціни банківських послуг затверджує Національний банк України та центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, виходячи з положень статті 39 Кодексу. Методика визначення ціни банківських послуг буде встановлювати особливості визначення звичайної ціни на послуги, що надаються банківськими установами, при застосуванні статті 39 Кодексу. У зв'язку із цим до затвердження спеціальної вказаної методики визначення ціни банківських послуг, банківські установи визначають звичайні ціни у контрольованих операціях, використовуючи загальні положення статті 39 Кодексу.

Пільги по сплаті земельного податку

Статтею 281 Податкового кодексу України чітко визначено категорії фізичних осіб, які мають право на пільги щодо сплати земельного податку, та надано вичерпний перелік видів земельних ділянок та їх розмір, щодо яких зазначені категорії фізичних осіб мають право скористатись пільгами. До даного переліку не включено земельні ділянки, що утворилися за рахунок переданих за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв). Тож, пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб за земельні ділянки, що утворилися за рахунок переданих за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв), не передбачені, і, відповідно, земельний податок за такі ділянки справляється на загальних підставах.

Про єдиний податок

Органи доходів і зборів спишуть борг з єдиного податку (як безнадійний) платникам першої та другої груп, що не здійснювали господарську діяльність у період мобілізації і не отримували дохід. Для цього необхідно надати підтверджуючий документ з військкомату. (лист від 24/03/2014 р. № 6701/7/99-99-17-02-02-17 ). Кошти, що надходять фізичній особі - підприємцю - платнику єдиного податку, який за дорученням клієнта та за його рахунок виконує або організовує виконання транспортно-експедиторських послуг, не є його власністю і, відповідно, не включаються до його доходу. Доходом такого платника є винагорода (плата за виконання договору транспортного експедирування). Однією з умов перебування фізичних осіб - підприємців на другій групі платників єдиного податку є здійснення господарської діяльності з надання послуг платникам єдиного податку та /або населенню. Єдинник на другій групі не має права надавати послуги громадянину - нерезиденту, що знаходиться за межами території України.

Громадськість запрошують долучитись до обговорення змін до Конституції

Західна ОДПІ м Харкова пропонує громадськості долучитися до обговорення проекту Закону України «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)», який розроблено Робочою групою при Міністерстві регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Із порівняльною таблицею чинної редакції та пропозицій змін до Конституції можна ознайомитись на офіційному веб-порталі Міндоходів у розділі: «Діяльність/Взаємодія з громадськістю/Консультації з громадськістю/Громадське обговорення/Обговорення положень змін до Конституції України».

Зарплата в конверті – життя без майбутнього

Західна ОДПІ м Харкова нагадує, що одержання заробітної плати «в конверті» це, насамперед, удар по пенсійних заощадженнях громадян, а відсутність трудового договору і зовсім позбавляє трудящих пенсійного стажу. Адже вирахування єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування (у т.ч. пенсійне) здійснюється роботодавцем тільки виходячи з офіційної суми заробітної плати.

Зміни стосуються як юридичних, так і фізичних осіб – власників об’єктів житлової нерухомості

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» внесено зміни до статті 265 «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки» Податкового кодексу, які набрали чинності з 1 квітня 2014 року. Відповідно до змін у статті 265 Податкового кодексу слова «житлова площа» замінено словами «загальна площа», в результаті чого змінилася база оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як для юридичних, так і фізичних осіб – власників об’єктів житлової нерухомості. З метою забезпечення однакового підходу до практичного застосування норм податкового законодавства Міндоходів Наказом від 25.04.14 № 263 затвердило Узагальнюючу податкову консультацію щодо оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.

Ознайомитись з роз’ясненням можна на офіційному веб-порталі Міністерства доходів і зборів України: Головна > Законодавство > Податкове законодавство > Накази > Наказ Міндоходів від 25.04.14 № 263 « Про затвердження Узагальнюючої податкової консультації щодо оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки».

Слідчі Міндоходів Харківщини виявили майже півтори тисячі пляшок «паленої» горілки

Співробітники оперативного управління Міндоходів в Харківській області виявили факт незаконного виробництва горілки. Про це повідомляє виконуючий обов’язки начальника оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Дмитро Резніченко. 31-річний мешканець Чугуєва недалеко від свого будинку обзавівся невеличким гаражем, ніде його не зареєструвавши. Однак, машину він туди так і не поставив – замість цього чоловік розгорнув цілий підпільний цех по виготовленню горілки під маркою відомого виробника.

Для цього «бізнесмен» придбав лійку, спиртометр, кришки, пляшки, етикетки, марки акцизного збору та майже 5 тис. літрів спирту. «Спритний» підприємець розбавляв спирт невідомого походження водою та розливав його у півлітрові пляшки прямо у гаражі, самостійно наклеював марки акцизного податку, та продавав «справжню горілку» там же. «Працівники оперативного управління вилучили більше 1300 пляшок вже готової горілки на загальну суму близько 35 тис. грн. - зазначає Дмитро Резніченко, - Усі матеріали, які підприємець використовував для виготовлення нелегальної горілки, та продукцію, що призначалася для продажу, оцінюються майже у 185 тис. грн.». Відомості про вчинення кримінального правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, що кваліфікується за ч. 2 статті 204 Кримінального кодексу України. Наразі слідство триває.

Гранична вартість товарів при ввезенні та вивезенні з України без сплати ПДВ

З 1 квітня 2014 року збільшено граничну вартість товарів, які можна ввозити чи вивозити з України без сплати ПДВ. До цього часу вартість товарів, які не оподатковувались, становила 100 євро. Після прийняття Верховною радою України Закону України від 27 березня 2014 року №1166-18 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні», незалежно від митного режиму розміщення товарів гранична вартість товарів становить – 150 євро, – інформують фахівці Харківської митниці Міндоходів. В той же час, також зменшено з 300 євро до 150 євро неоподатковувану фактурну вартість товарів, які ввозяться в Україну в несупроводжуваному багажі та в міжнародних поштових і експрес-відправленнях. При цьому, для міжнародних експрес-відправлень зазначена неоподатковувана вартість багажу встановлена для одного одержувача від одного відправника в одному відправленому багажі, а не для одного одержувача протягом однієї доби, як було до 1 квітня 2014 року.

Щодо окремих питань оподаткування платників єдиного податку

Західна ОДПІ інформує, що Міндоходів України видано узагальнюючу податкову консультацію, заветрджену наказом №276 від 06.05.2014 р. щодо сплати єдиного податку та ЄСВ фізичними особами – підприємцями І і ІІ груп, які не працювали та не одержували дохід, у зв’язку із призовом та проходженням військової служби під час мобілізації . Так, контролюючі органи списуватимуть таким платникам податковий борг, що виник у них внаслідок форс-мажорних обставин, як безнадійний, без нарахування штрафних санкцій та пені.

Крім того, такі особи звільнятимуться від сплати ЄСВ за себе за умови, що вони:

 • не здійснювали господарську діяльність у цей період;
 • не отримували дохід;
 • надали підтверджуючі документи з військових комісаріатів, у яких зазначається період перебування на військовій службі.

Отримання копії втраченої податкової звітності

Суб’єкт господарювання може отримати (завірити) копію звітності, що була раніше подана до органу доходів і зборів, у випадку її втрати. Кожна особа має право доступу до інформації про неї, яка збирається та зберігається. Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані, зокрема, надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених Законом України від 13 січня 2011 року № 2939-VІ «Про доступ до публічної інформації».

Змінено розмір соціальних мінімумів

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що з 03.04.2014 року набрали чинності зміни, внесені до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» згідно з якими у 2014 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць не збільшуватиметься протягом року та встановлюється на рівні показників станом на 01.01.2014 року у розмірі:

на одну особу – 1176 грн., на дітей віком до 6 років – 1032 грн., на дітей віком від 6 до 18 років – 1286 грн., працездатних осіб – 1218 грн., осіб, які втратили працездатність , – 949 грн.

Також не збільшуватиметься протягом 2014 року мінімальна заробітна плата, яку зафіксовано на рівні 1218 грн. у місячному розмірі та 7,3 грн. – у погодинному розмірі.

Слідчими Міндоходів викрито факт ухилення від сплати податків на 4,4 млн. грн.

Головним слідчим управлінням фінансових розслідувань Міністерства доходів і зборів України розслідується ухилення від сплати податків посадовими особами діючого підприємства на загальну суму 4,415 млн. грн. Для проведення махінацій шахраї використовували реквізити підприємств з ознаками „фіктивності”. У ході досудового слідства було проведено обшуки офісних приміщень в Дніпропетровській та Кіровоградській областях, де виготовлялись та зберігались документи, податкова та бухгалтерська звітність цих підприємств.

Оперативники вилучили чорнову бухгалтерію, підроблені документи „фіктивних” фірм, комп`ютерну техніку тощо. Всі вилучені речі підтверджують здійснення діяльності щодо мінімізації податкових зобов`язань. Крім того, як свідчать зібрані матеріали, незаконними послугами користувалися понад 90 діючих підприємств. Триває подальша перевірка вказаних фактів.

Останній звітний період щодо сум нарахованого ЄВ у разі припинення діяльності

У випадку припинення без правонаступника або зняття з обліку в органах доходів і зборів страхувальник зобов’язаний подати звіт за останній звітний період до дати зняття з обліку та звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавались. Якщо при припиненні страхувальника є правонаступник, звіт до органу доходів і зборів подається правонаступником, якщо правонаступництво підтверджено установчими документами.

«Недоїмка» по єдиному внеску

Що вважається «недоїмкою»? Відповідно до п. 6 частини 1 ст. 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями «недоїмка» - сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.

Для роботи в «Електрооному кабінеті платника податків» необхідні електронні ключі

Ключі електронного цифрового підпису, видані Акредитованим центром сертифікації ключів ІДД Міндоходів України, дають змогу звітувати не лише до органів доходів і зборів, а й до інших контролюючих органів – органів державної статистики та Пенсійного фонду України. Такі ключі використовуються для роботи в «Електрооному кабінеті платника податків».

Реєстратори розрахункових операцій

«Листом Міндоходів України від 26.02.2014 р. № 3737/6/99-99-18-03-01-15 встановлено, що після персоналізації РРО контрольно-звітна інформація про використання РРО передається органам доходів і зборів в електронній формі, й надалі подавати звітність за формою № ЗВР-1 на паперових носіях не потрібно. У разі подання звітності про застосування РРО, який уже персоналізовано в системі, суб’єкту господарювання необхідно письмово повідомити про це відповідний орган Міндоходів з метою подальшого занесення до баз даних коректної інформації про виручку РРО без виникнення дублювання інформації.

Крім того, повідомляється, що у разі застосування фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку при проведенні готівкових розрахунків власних РРО вона зобов’язана забезпечити можливість здійснення утримувачами електронних платіжних засобів розрахунків за продані товари з використанням електронних платіжних засобів, якщо згідно з чинним законодавством не звільняється від обов’язкового приймання електронних платіжних засобів», - зауважила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Якщо платником єдиного податку надано послуги неплатнику цього податку

У разі надання платником єдиного податку першої групи послуг суб’єкту господарювання (в тому числі платнику єдиного податку) або надання платником єдиного податку другої групи послуг суб’єкту господарювання  неплатнику єдиного податку такі платники в установлені Податковим кодексом строки мають право самостійно перейти на сплату податку за ставками, встановленими для платників єдиного податку другої, третьої та п’ятої груп, або перейти на сплату інших податків і зборів. У разі виявлення контролюючим органом під час проведення перевірок вищезазначених порушень свідоцтво платника єдиного податку анулюється на підставі акта перевірки, і такі платники зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Податковим кодексом.

Скасування  податків за утилізацію та переобладнання транспортного засобу

«З 18.04.2014 р. набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу України, якими скасовано екологічний податок за утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів та оподаткування акцизним податком операцій з переобладнання ввезеного на митну територію України транспортного засобу у підакцизний легковий автомобіль»,- зауважив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій під час чергового семінару з платниками податків.

Останні зміни в оподаткуванні

З 19.04.2014р. набрали чинності зміни, внесені до Податкового кодексу та деяких інших законодавчих актів України щодо усунення окремих неузгодженостей норм законодавства, а саме:

 •  для цілей визначення податкових зобов’язань зі сплати митних платежів застосовується офіційний курс валюти України до іноземної валюти, встановлений Нацбанком України, що діє на 0.00 год. дня подання митної декларації, а у разі якщо митна декларація не подається, — дня визначення податкових зобов’язань.
 • ставка ПДВ у розмірі 7% застосовується не тільки до операцій з постачання на митній території України лікарських засобів і медичних виробів, а й при їх ввезенні на митну територію України. З 01.04.2014 р. до 01.06.2014 р. до платників ПДВ, які застосовують ставку ПДВ 7%, не застосовуються вимоги щодо відображення у касовому чеку відомостей: про код ставки ПДВ за одиницею товару; загальну суму ПДВ за кожною позицією (групою товарів); загальну суму коштів, що підлягає сплаті покупцем, з урахуванням ПДВ.

Надання звітності з РРО у електронному вигляді

Міндоходів України повідомлено, що у разі неможливості передачі контрольно-звiтної інформації до сервера обробки інформації з причин, пов’язаних з відсутністю зв’язку або нестабільною роботою каналу передачі даних, нормами чинного законодавства встановлено конкретні терміни для вирішення таких технічних проблем, які, зокрема, здійснюються у рамках договірних стосунків користувачів касової техніки, центрів сервісного обслуговування, інформаційних еквайєрів та операторів телекомунікаційних послуг. Зауважено, що спірні відносини між вищезазначеними суб’єктами господарювання не належать до компетенції органів доходів і зборів. При цьому зазначено, що оскільки фінансових санкцій за несвоєчасне подання звітності не передбачено, то при технічній несправності РРО у разі передачі звітної інформації відразу після відновлення його роботи в установлений законодавством термін фінансові санкції до суб’єкта господарювання не застосовуються.

Помилка у реєстрі виданих та отриманих податкових накладних виправляється методом «сторно»

Виправлення помилки в Реєстрі виданих та отриманих податкових накладних (далі – Реєстр) здійснюється методом «сторно» за правилами, передбаченими для бухгалтерського обліку, у момент виявлення такої помилки. Коригування помилкових записів у Реєстрі не призводить до потреби формування нових (уточнюючих) реєстрів. Тобто, при виправленні помилки методом «сторно» до Реєстру одночасно вноситься два записи: помилковий запис із знаком «–» та правильний запис із знаком «+».

Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування

Листом Нацбанка  № 29-113/16065 від 11.04.2014  України повідомлено, що збір на обов’язкове державне пенсійне страхування сплачується під час здійснення кожної операції з купівлі іноземної валюти у розмірі 0,5% від суми коштів у гривнях, що була витрачена на купівлю цієї валюти. У квитанції за формою № 377-К сума сплаченого збору зазначається лише у разі купівлі фізичною особою — резидентом готівкової іноземної валюти. Під час здійснення зворотного обміну невикористаних готівкових гривень на готівкову іноземну валюту збір на обов’язкове державне пенсійне страхування фізичною особою — нерезидентом не сплачується. Під час купівлі у фізичної особи залишку іноземної валюти, який менший, ніж номінальна вартість мінімальної банкноти, що перебуває в обігу, банки, фінансові установи сплачують збір на обов’язкове державне пенсійне страхування.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області