Роман Насіров підсумував роботу фіскальної служби у 2015 році

Про попередні підсумки роботи у 2015 році, процеси і зміни, які відбуваються у Державній фіскальній службі України, зокрема, щодо  реформування служби, стану забезпечення бюджетних надходжень та боротьби з тіньовою економікою розповів Голова ДФС Роман Насіров під час прес-конференції 25 грудня в Кабінеті Міністрів України Разом з керівником служби про свою роботу прозвітували і Перший заступник Голови ДФС Сергій Білан та начальник Міжрегіонального головного управління – Центрального офісу Євген Бамбізов. Так, за словами Романа Насірова, основним завданням, виконання якого чекало і суспільство, і Уряд, і Парламент, стало реформування  служби. «Ми почали зміни з себе. Затверджено нову структуру ДФС – в ній підрозділи сформовані за функціональним напрямом. Це дозволило усунути дублювання функцій та виконати доручення Кабінету Міністрів України щодо скорочення служби на 30 відсотків. Вже звільнено 1862 працівники. А перше незалежне тестування, до якого залучено консорціум незалежних HR-фахівців, пройшли 877 керівників та ключових фахівців центрального апарату та територіальних органів ДФС», - наголосив Роман Насіров. Також запроваджено Офіс аудиту та проведено сертифікацію аудиторів, розпочато демілітаризацію податковою міліції та реформу Офісу великих платників. Не менш важливими є й досягнення ДФС у напрямі стабілізації надходжень до бюджету. З початку року до зведеного бюджету ДФС забезпечила надходження 522 млрд. грн. Щомісячне перевиконання планових показників дозволило на початку осені забезпечити Уряду реалізацію соціальних програм та поступово збільшити суми повернення бізнесу податку на додану вартість. Так, з початку року відшкодовано 58,9 млрд. грн. ПДВ, з них 21 млрд. грн. – протягом трьох останніх місяців. Збільшились й  середньомісячні суми надходження ПДВ: порівняно з 2014 роком фактично майже на 30%. У листопаді  до бюджету надійшла рекордна сума цього податку – 10,8 млрд. грн., за результатами грудня задекларовано 10,7 млрд. грн. ПДВ. Детально з Річним звітом Державної фіскальної служби України можна ознайомитись за посиланням http://sfs.gov.ua/data/material/000/166/229980/Presentation1.pdf

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

ДФС України: З початку 2015 року на «Пульс» надійшло понад 8,9 тис. звернень

У січні-листопаді поточного року на антикорупційний сервіс «Пульс» Державної фіскальної служби звернулися 8 904 заявника. Більшість звернень стосувалась податкових питань. За 11 місяців поточного року з цього приводу на «Пульс» зателефонували 7 164 заявника, у той час як митної справи стосувалось 1 740 звернень. Основними темами звернень залишаються проблеми, які виникають при подачі звітності та реєстрації податкових накладних – 2 885 звернень, або 32,4 відс. Також заявників цікавила організація роботи ДФС та її територіальних органів – 2 352 звернення, або 26,4 відс., та система електронного адміністрування ПДВ – 1 168 звернень, або 13,1 відс. Затримка митного оформлення товарів та черги на митних постах і пунктах також залишаються актуальними проблемами, цих питань стосувалось 1 060 (11,9 відс.) та 314 (3,5 відс.) дзвінків відповідно. Корупційних дій стосувалось 217 звернень (2,4 відс). Станом на 1 грудня 96 відс., або 8 545 звернень, були опрацьовані, а заявники сповіщені про результати розгляду. Нагадаємо, що інтерактивний сервіс «Пульс» приймає звернення платників податків з податкових та митних питань. Поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників ДФС, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері можна за телефоном (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Про коригування ПДВ

ДФСУ у листі від 15.12.2015р. №26683/6/99-95-42-01-16-01 надала роз’яснення щодо порядку відображення в податковій декларації з податку на додану вартість (далі - ПДВ) коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, а саме: У разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг: постачальник має право зменшити податкові зобов'язання на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН отримувачем протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то постачальник має право зменшити податкові зобов'язання у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН. покупець повинен зменшити податковий кредит в податковій декларації з ПДВ за податковий період, на який припадає дата складення розрахунку коригування, та зареєструвати його в ЄРПН у встановлені терміни. У разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг: постачальник повинен збільшити податкові зобов'язання в податковій декларації з ПДВ за податковий період, на який припадає дата складення розрахунку коригування, та зареєструвати його в ЄРПН у встановлені терміни; покупець має право збільшити податковий кредит на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то покупець має право збільшити податковий кредит у податковій декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, в якому його зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 днів з дати його складення. Якщо розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН протягом 180 календарних днів або взагалі не складений на таку операцію, то: у разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг податковий кредит покупця не може бути збільшений, але постачальник зобов'язаний збільшити суми податкових зобов'язань за відповідний звітний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг; у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг податкові зобов'язання постачальника не можуть бути зменшені, але покупець зобов'язаний зменшити податковий кредит за відповідний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг на підставі бухгалтерської довідки.

Мешканці Харківської області сплатили майже 59 мільйонів гривень екоподатку  

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, зазначена сума надійшла до зведеного бюджету з початку року. З цих коштів  держбюджет отримав близько 11,8 млн. грн., а місцевий поповнився майже на 47,2 млн. грн. Найбільше податку  харків’яни сплатили за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях та за викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря. Усього на Харківщині екологічний податок сплачують 4,3 тисячі  платників. В ГУ ДФС області нагадують, що З 1 січня 2015 року не сплачується екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення. Залишаються платниками екоподатку суб'єкти господарювання, які здійснюють: - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; - скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; - утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); - тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Виявлено «схованку» елітного алкоголю

Працівники слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції Харківщини в рамках широкомасштабних заходів під умовною назвою «Акциз-2015» виявили факт незаконного зберігання контрабандних елітних лікеро-горілчаних виробів. Про це повідомляє виконуючий обов’язки начальника оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області Сергій Марєхін. 40-річна бізнес-вумен незаконно ввезла на територію Харківської області через митний кордон партію контрабандних алкогольних напоїв іноземного виробництва з метою їх подальшої реалізації. Однак, свій бізнес жінка налагодила без ліцензії на право здійснення торгівлі підакцизними товарами. Крім цього, на пляшках виявленого алкоголю, не було належним чином розміщених марок акцизного податку встановленого зразку України. «Під час проведення обшуків працівники слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції виявили та вилучили 175 пляшок елітних лікеро-горілчаних виробів на загальну суму близько 87,5 тис. грн., та 51 кг. червоної ікри на загальну суму близько 56,1 тис. грн.», - зазначає Сергій Марєхін. Інформацію про дане правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 204 Кримінального кодексу України. На теперішній час здійснюються заходи щодо встановлення повного кола осіб, причетних до протиправної діяльності, встановлюються канали постачання контрабандної продукції та місця їх реалізації.

Податок на прибуток за філії сплачує головне підприємство за своїм місцезнаходженням

Філії не є самостійними платниками податку на прибуток. А отже, з 01.01.2015 року податок на прибуток за них сплачує головне підприємство за своїм місцезнаходженням, Відповідно до п.п. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, відокремлені підрозділи платників податку на прибуток суб’єктів господарювання – юридичних осіб, які проводили господарську діяльність як на території України, так і за її межами, за винятком представництв, визначались платниками податку з числа резидентів. Тобто, відокремлені підрозділи, які були самостійними платниками податку на прибуток, визначали податкове зобов’язання з податку на прибуток на підставі податкової декларації, яку подавали до контролюючих органів, та сплачували податок на прибуток за своїм місцем знаходженням. Підпунктом 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Кодексу, у редакції після 01.01.2015, встановлено, що платниками податку на прибуток-резидентами є суб'єкти господарювання – юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 ст. 133 Кодексу. Отже, з 01 січня 2015 року після внесення змін до Кодексу Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» відокремлені підрозділи юридичної особи не є платниками податку на прибуток. Починаючи з податкових звітних періодів 2015 року, головне підприємство (юридична особа), яке має у складі відокремлені структурні підрозділи, визначає податкове зобов’язання з податку на прибуток  у податковій декларації в цілому по платнику податку – юридичній особі з урахуванням показників діяльності структурних підрозділів. При цьому податок на прибуток сплачується головним підприємством за його місцезнаходженням. Довідково: Лист ДФСУ від 11.12.2015 №26438/6/99-95-42-03-15; Наказ Мінфіну України від 20.10.2015 року №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств».

Оподаткування отриманих аліментів

Відповідно до підпункту 165.1.14 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із Сімейним кодексом України, за винятком виплати аліментів нерезидентом незалежно від їх розміру, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Згідно з підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Кодексу у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставками, визначеними у пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу. Таким чином, платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, повинен включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та сплатити ПДФО за ставками 15% або 20%. Відповідно до положень пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, також повинен нарахувати та сплатити військовий збір за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, тобто 1,5%.

 Фізичні особи – спрощенці не можуть займатися обміном іноземної валюти

Відповідно до п. 2 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють обмін іноземної валюти. Разом з тим слід нагадати, що згідно зі ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет) торгівля іноземною валютою на території України резидентами і нерезидентами - юридичними особами здійснюється через уповноважені банки та інші кредитно-фінансові установи, що одержали ліцензію на торгівлю іноземною валютою Національного банку України, виключно на міжбанківському валютному ринку України. Структура міжбанківського валютного ринку, а також порядок та умови торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку визначаються Національним банком України. Крім того, п. 3 ст. 6 Декрету визначено, що продавати іноземну валюту уповноваженим банкам та іншим кредитно - фінансовим установам, які одержали ліцензію Національного банку України, або за їх посередництвом - іншим фізичним особам - резидентам мають право лише фізичні особи (не підприємці).

Підстави не відображати у ф. №1 ДФ доходи, які були нараховані податковим агентом на користь фізичної особи - платника податку, відсутні

Згідно з підпунктом "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податкові агенти зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (ф. №1ДФ) до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. Таким чином, положеннями Кодексу не передбачено жодних виключень або особливостей, які б давали підстави не відображати в податковому розрахунку дохід, який був нарахований (сплачений) податковим агентом на користь фізичної особи - платника податку. Слід зазначити, що відповідно до п. 70.3 ст. 70 Кодексу відомості із податкового розрахунку за ф. №1ДФ про фізичних осіб щодо джерел отримання доходів, об'єктів оподаткування, суми нарахованих та/або отриманих доходів, суми нарахованих та/або сплачених податків, інформації про податкову знижку та податкові пільги платника податків включаються до інформаційної бази Державного реєстру.

Граничний термін подання звітності про обсяги виробництва чи обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Відповідно до частини третьої ст. 16 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481) суб’єкти господарювання, які отримали передбачені Законом № 481 ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом. Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі – Цивільний кодекс) якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).Разом з тим, згідно з п. 5 ст. 254 Цивільного кодексу, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є першим за ним робочий день. Також ст. 51 Господарського процесуального кодексу України від 06 листопада 1991 року № 1798-ХІІ зі змінами та доповненнями визначено, що у випадках, коли останній день строку припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день. Отже, граничним терміном подання звітності про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є 9 число наступного місяця. В разі, якщо закінчення строку подання звітності припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 115.05).

Підприємець – платник єдиного податку зобов’язаний надати покупцю за його вимогою документ, що засвідчує продаж товару

Відповідно до пункту 6 статті 9 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами – підприємцями, які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, що не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Разом з тим, пунктом 15 статті 3 Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів». Таким чином, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку зобов’язаний надати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передавання прав власності на них від продавця до покупця. У разі, невидачі на вимогу покупця товарів (послуг) відповідного документу фізичні особи – підприємці, які сплачують єдиний податок, притягаються до відповідальності, передбаченої Законом № 1023.

Подання декларації про майновий стан та доходи новоствореною фізичною особою-підприємцем за період від дати державної реєстрації до моменту подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування

Відповідно до пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу (далі – Кодекс) фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи. Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – податкова декларація). Фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність. Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи станом на дату державної реєстрації підприємця. Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Кодексу визначено, що податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Отже, якщо новостворена фізична особа – підприємець перейшла на спрощену системи оподаткування у місяці або кварталі, в якому здійснена процедура державної реєстрації як суб’єкта господарювання, то вона подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, податкову декларацію про майновий стан і доходи за період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування. Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 104 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України. 

Чи можливо здійснити процедуру реєстрації в АЦСК ІДД через мережу Інтернет без особистої присутності в Центрі сертифікації ключів?

Процедура отримання послуг електронного цифрового підпису від АЦСК ІДД не передбачає можливість реєстрації заявників через мережу Інтернет. Відповідно до вимог Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту заявник, або його довірена особа, мають бути особисто присутніми під час процедури реєстрації. Детальну інформацію щодо процедури реєстрації можна переглянути на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК ІДД http://www.acskidd.gov.ua у розділі «Реєстрація користувачів».

Чи можливо скасувати посилений сертифікат виданий АЦСК ІДД у телефонному режимі?

Відповідно до Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту заява в усній формі подається клієнтом (підписувачем) до Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту (далі АЦСК ІДД) засобами телефонного зв’язку за номером, який опублікований на власному інформаційному ресурсі АЦСК ІДД, при цьому клієнт (підписувач) повинен повідомити адміністратору реєстрації наступну інформацію: - ідентифікаційні дані власника посиленого сертифіката; - реєстраційний номер посиленого сертифіката; - ключову фразу голосової автентифікації. Заява в усній формі приймається тільки у випадку позитивної автентифікації (збігу голосової фрази та ідентифікаційних даних підписувача з інформацією в реєстрі підписувачів

Які товари є виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату для застосування норм Податкового кодексу України?

Відповідно до пункту 210.2 статті 210 р. V Кодексу, яка визначає спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість діяльності щодо виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату, під поняттям «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату» розуміються товари, що належать до товарних позицій за кодами 9701 - 9706 згідно з УКТ ЗЕД. Оскільки інші розділи Кодексу не містять визначення поняття «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату», то для застосуванням норм статті 291 Кодексу використовується поняття, наведене у підпункті 210.2 статті 210 р. V Кодексу.

Підприємство  здійснює діяльність з надання стоматологічних послуг. Чи зобов’язано воно застосовувати РРО?

Законом України від 28.12.2014р. №71–VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» скасовано пільгу щодо незастосування РРО та РК суб’єктами господарювання при наданні послуг, у тому числі медичних послуг (п.1 ст.9 Закону про РРО). Отже, при проведенні розрахунків за надані медичні послуги підприємство зобов’язане застосовувати РРО відповідно до вимог Закону про РРО.

Дохід платника єдиного податку другої або третьої групи понад 1млн. гривень – застосовується РРО

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що Законом України від 01 липня 2015 року № 569 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (далі - Закон №569) визначені умови, за якими фізичні особи платники єдиного податку можуть не застосовувати РРО. Так, згідно із змінами, внесеними вказаним Законом № 569, п. 296.10 Податкового кодексу  визначено, що реєстратори розрахункових операції не застосовуються, зокрема, платниками єдиного податку другої та третьої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1млн. гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1млн. гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Новорічно-різдвяне благодійництво: оподаткування

Згідно із статтею 197 Податкового кодексу звільнено від оподаткування податком на додану вартість операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійництво та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям і набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації.

Приватний підприємець перебуває на лікарняному і не здійснює підприємницьку діяльність. Чи треба сплачувати єдиний податок за період тимчасової непрацездатності?

Податковим кодексом передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Таким чином у разі виконання вищезгаданих умов, а також у разі подання заяви довільної форми та копії листка непрацездатності єдиний податок можна не сплачувати. Така ж заява довільної форми подається територіальному органу ДФС про прийняте рішення перебувати у відпустці протягом певного календарного місяця.

Які вимоги до оформлення письмових звернень, які адресуються контролюючим органам від платників податків або громадян?

Оформлення письмових звернень платників податків (юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців) або громадян здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». Звернення адресується контролюючому органу, його посадовим особам у разі коли вирішення порушених у зверненні питань належить до їх компетенції. У зверненні мають бути вказані прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина (назва, код ЄДРПОУ, місцезнаходження суб’єкта господарювання), викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції тощо. Письмове звернення повинно бути надруковано або написано від руки розбірливо і чітко, підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. 

Сплата земельного податку при тимчасовому припиненні господарської діяльності

Відповідно до ст.ст. 269, 270 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктами оподаткування – земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності. Особливості справляння земельного податку суб’єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV ПКУ (п. 269.2 ст. 269 ПКУ). Зокрема, юридичні особи – платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку третьої груп для провадження господарської діяльності (п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ). Якщо під час здійснення юридичною особою господарської діяльності земельні ділянки використовувалися для провадження такої діяльності, і юридична особа звільнялася від сплати земельного податку за ці земельні ділянки відповідно до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ, то у разі тимчасового припинення господарської діяльності на юридичну особу також розповсюджується норма п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ. Отже єдиною умовою звільнення юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи від сплати земельного податку є не результати фінансово-господарської діяльності, а безпосереднє використання земельних ділянок для здійснення цієї діяльності. Враховуючи зазначене, юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи - власники земельних ділянок не є платниками земельного податку у разі тимчасового припинення господарської діяльності, якщо під час здійснення діяльності земельні ділянки платником використовувалися.

Що оподатковується військовим збором?

Податковим кодексом України передбачено функціонування військового збору до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Як відомо, платниками збору є українці та іноземці, які фактично отримують дохід в Україні. Крім того, резиденти ще мають сплачувати збір з іноземних доходів. Так, відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПКУ) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 (ПКУ), а саме: - загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; - доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); - іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. При цьому об’єктом оподаткування нерезидента є: - загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання). Більш детально із даним роз’ясненням можна ознайомитись в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, який знаходиться на веб-порталі фіскальної служби за посиланням: http://zir.sfs.gov.ua/main/actual/.

Використання праці без оформлення договору карається законом

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що  ст. 265 Кодексу законів про працю України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю. Зокрема, юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі не оформлення чи неналежного оформлення трудового договору, порушення встановлених строків виплати заробітної плати та інших виплат, недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тощо. Розміри штрафів за дані правопорушення коливаються від однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, до тридцяти мінімальних заробітних плат за кожного працівника, щодо якого скоєно відповідне порушення (від 1218 до 36540 гривень).

З початку 2015 року до держбюджету надійшло 105,7 млн. грн. від реалізації майна, що перейшло у власність держави

Протягом січня – листопада 2015 року до держбюджету надійшло 105,7 млн. грн. за результатами розпорядження товарами, валютою та цінностями, що перейшли у власність держави. Зокрема, реалізація конфіскованого майна принесла бюджету країни 20,7 млн. грн. Також 3,2 млн. грн. зараховано до бюджету від реалізації органами Державної виконавчої служби майна, яке безпосередньо митницями не вилучалось, але було конфісковано у справах про порушення митних правил. У свою чергу, від реалізації митницями швидкопсувного майна, вилученого у справах про порушення митних правил, а також майна, що підлягає поверненню за рішенням суду (власник не звернувся) держава отримала додатково 2,8 млн. грн. надходжень. За звітний період митницями реалізовано товарів по закінченню термінів зберігання та розміщених у митний режим відмови на користь держави на загальну суму 8,2 млн. грн., які також перераховані до бюджету країни. Крім того, за одинадцять місяців 2015 року до держбюджету зараховано валюти та цінностей на суму 70,8 млн. грн.  

Про застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами - підприємцями платниками єдиного податку другої та третьої груп

Державна фіскальна служба України нагадує, що згідно з пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон) норми стосовно застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку, набирають чинності: для платників єдиного податку третьої групи – з 1 липня 2015 року; для платників єдиного податку другої групи – з 1 січня 2016. Так, Законом було внесено зміни до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України в частині застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку другої і третьої груп. Разом з цим, Законом України від 01 липня 2015 № 569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій», який набрав чинності 23.07.2015, пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, зокрема визначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку: першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. Наприклад, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, які за перше півріччя 2015 року перевищили обсяг доходу 1 000 000 гривень, зобов’язані були вже з 01.10.2015 при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати реєстратори розрахункових операцій, або перейти на використання виключно безготівкових розрахунків. Враховуючи викладене, зауважимо, зокрема, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої групи у разі перевищення обсягу доходу 1 000 000 гривень у 2015 році (незалежно від місяця, у якому відбулося таке перевищення) зобов’язані з 01.01.2016 при провадженні своєї господарської діяльності розпочати застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Про коригування ПДВ

ДФСУ у листі від 15.12.2015р. №26683/6/99-95-42-01-16-01 надала роз’яснення щодо порядку відображення в податковій декларації з податку на додану вартість (далі - ПДВ) коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, а саме: У разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг: постачальник має право зменшити податкові зобов'язання на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН отримувачем протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ того звітного (податкового) періоду, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то постачальник має право зменшити податкові зобов'язання у податковій декларації з ПДВ того звітного періоду, в якому його зареєстровано в ЄРПН. покупець повинен зменшити податковий кредит в податковій декларації з ПДВ за податковий період, на який припадає дата складення розрахунку коригування, та зареєструвати його в ЄРПН у встановлені терміни. У разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг: постачальник повинен збільшити податкові зобов'язання в податковій декларації з ПДВ за податковий період, на який припадає дата складення розрахунку коригування, та зареєструвати його в ЄРПН у встановлені терміни; покупець має право збільшити податковий кредит на підставі розрахунку коригування, зареєстрованого в ЄРПН протягом 15-денного терміну, у податковій декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, в якому його складено. Якщо розрахунок коригування зареєстрований в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, то покупець має право збільшити податковий кредит у податковій декларації з ПДВ за той звітний (податковий) період, в якому його зареєстровано в ЄРПН, але не пізніше ніж через 365 днів з дати його складення. Якщо розрахунок коригування не зареєстрований в ЄРПН протягом 180 календарних днів або взагалі не складений на таку операцію, то: у разі збільшення суми компенсації вартості товарів/послуг податковий кредит покупця не може бути збільшений, але постачальник зобов'язаний збільшити суми податкових зобов'язань за відповідний звітний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг; у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг податкові зобов'язання постачальника не можуть бути зменшені, але покупець зобов'язаний зменшити податковий кредит за відповідний (податковий) період, в якому здійснюється зміна суми компенсації вартості товарів/послуг на підставі бухгалтерської довідки.

Мешканці Харківської області сплатили майже 59 мільйонів гривень екоподатку  

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, зазначена сума надійшла до зведеного бюджету з початку року. З цих коштів  держбюджет отримав близько 11,8 млн. грн., а місцевий поповнився майже на 47,2 млн. грн. Найбільше податку  харків’яни сплатили за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях та за викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря. Усього на Харківщині екологічний податок сплачують 4,3 тисячі  платників. В ГУ ДФС області нагадують, що З 1 січня 2015 року не сплачується екологічний податок за викиди забруднюючих речовин в атмосферу пересувними джерелами забруднення. Залишаються платниками екоподатку суб'єкти господарювання, які здійснюють: - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; - скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; розміщення відходів; - утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); - тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк.

Виявлено «схованку» елітного алкоголю

Працівники слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції Харківщини в рамках широкомасштабних заходів під умовною назвою «Акциз-2015» виявили факт незаконного зберігання контрабандних елітних лікеро-горілчаних виробів. Про це повідомляє виконуючий обов’язки начальника оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області Сергій Марєхін. 40-річна бізнес-вумен незаконно ввезла на територію Харківської області через митний кордон партію контрабандних алкогольних напоїв іноземного виробництва з метою їх подальшої реалізації. Однак, свій бізнес жінка налагодила без ліцензії на право здійснення торгівлі підакцизними товарами. Крім цього, на пляшках виявленого алкоголю, не було належним чином розміщених марок акцизного податку встановленого зразку України. «Під час проведення обшуків працівники слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції виявили та вилучили 175 пляшок елітних лікеро-горілчаних виробів на загальну суму близько 87,5 тис. грн., та 51 кг. червоної ікри на загальну суму близько 56,1 тис. грн.», - зазначає Сергій Марєхін. Інформацію про дане правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст. 204 Кримінального кодексу України. На теперішній час здійснюються заходи щодо встановлення повного кола осіб, причетних до протиправної діяльності, встановлюються канали постачання контрабандної продукції та місця їх реалізації.

Податок на прибуток за філії сплачує головне підприємство за своїм місцезнаходженням

Філії не є самостійними платниками податку на прибуток. А отже, з 01.01.2015 року податок на прибуток за них сплачує головне підприємство за своїм місцезнаходженням, Відповідно до п.п. 133.1.5 п. 133.1 ст. 133 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, відокремлені підрозділи платників податку на прибуток суб’єктів господарювання – юридичних осіб, які проводили господарську діяльність як на території України, так і за її межами, за винятком представництв, визначались платниками податку з числа резидентів. Тобто, відокремлені підрозділи, які були самостійними платниками податку на прибуток, визначали податкове зобов’язання з податку на прибуток на підставі податкової декларації, яку подавали до контролюючих органів, та сплачували податок на прибуток за своїм місцем знаходженням. Підпунктом 133.1.1 п. 133.1 ст. 133 Кодексу, у редакції після 01.01.2015, встановлено, що платниками податку на прибуток-резидентами є суб'єкти господарювання – юридичні особи, які провадять господарську діяльність як на території України, так і за її межами, крім юридичних осіб, визначених пунктами 133.4 та 133.5 ст. 133 Кодексу. Отже, з 01 січня 2015 року після внесення змін до Кодексу Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» відокремлені підрозділи юридичної особи не є платниками податку на прибуток. Починаючи з податкових звітних періодів 2015 року, головне підприємство (юридична особа), яке має у складі відокремлені структурні підрозділи, визначає податкове зобов’язання з податку на прибуток  у податковій декларації в цілому по платнику податку – юридичній особі з урахуванням показників діяльності структурних підрозділів. При цьому податок на прибуток сплачується головним підприємством за його місцезнаходженням. Довідково: Лист ДФСУ від 11.12.2015 №26438/6/99-95-42-03-15; Наказ Мінфіну України від 20.10.2015 року №897 «Про затвердження форми Податкової декларації з податку на прибуток підприємств».

Оподаткування отриманих аліментів

Відповідно до підпункту 165.1.14 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються аліменти, що виплачуються платнику податку згідно з рішенням суду або за добровільним рішенням сторін у сумах, визначених згідно із Сімейним кодексом України, за винятком виплати аліментів нерезидентом незалежно від їх розміру, якщо інше не встановлено міжнародними договорами, згода на обов’язковість яких надана Верховною Радою України. Згідно з підпунктом 170.11.1 пункту 170.11 статті 170 Кодексу у разі, якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного податком на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) доходу платника податку – отримувача, який зобов’язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставками, визначеними у пункті 167.1 статті 167 цього Кодексу. Таким чином, платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, повинен включити суму таких доходів до складу загального річного оподатковуваного доходу та сплатити ПДФО за ставками 15% або 20%. Відповідно до положень пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу платник податку, який отримує аліменти від нерезидента, також повинен нарахувати та сплатити військовий збір за ставкою, визначеною підпунктом 1.3 пункту 161 підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу, тобто 1,5%.

Фізичні особи – спрощенці не можуть займатися обміном іноземної валюти

Відповідно до п. 2 пп. 291.5.1 п. 291.5 ст. 291 Податкового кодексу України не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп суб'єкти господарювання, які здійснюють обмін іноземної валюти. Разом з тим слід нагадати, що згідно зі ст. 6 Декрету Кабінету Міністрів України від 19.02.1993 №15-93 "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" (далі - Декрет) торгівля іноземною валютою на території України резидентами і нерезидентами - юридичними особами здійснюється через уповноважені банки та інші кредитно-фінансові установи, що одержали ліцензію на торгівлю іноземною валютою Національного банку України, виключно на міжбанківському валютному ринку України. Структура міжбанківського валютного ринку, а також порядок та умови торгівлі іноземною валютою на міжбанківському валютному ринку визначаються Національним банком України. Крім того, п. 3 ст. 6 Декрету визначено, що продавати іноземну валюту уповноваженим банкам та іншим кредитно - фінансовим установам, які одержали ліцензію Національного банку України, або за їх посередництвом - іншим фізичним особам - резидентам мають право лише фізичні особи (не підприємці).

Підстави не відображати у ф. №1 ДФ доходи, які були нараховані податковим агентом на користь фізичної особи - платника податку, відсутні

Згідно з підпунктом "б" п. 176.2 ст. 176 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податкові агенти зобов'язані подавати у строки, встановлені Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (ф. №1ДФ) до органу державної податкової служби за місцем свого розташування. Такий розрахунок подається лише у разі нарахування сум зазначених доходів платнику податку податковим агентом протягом звітного періоду. Запровадження інших форм звітності з зазначених питань не допускається. Таким чином, положеннями Кодексу не передбачено жодних виключень або особливостей, які б давали підстави не відображати в податковому розрахунку дохід, який був нарахований (сплачений) податковим агентом на користь фізичної особи - платника податку. Слід зазначити, що відповідно до п. 70.3 ст. 70 Кодексу відомості із податкового розрахунку за ф. №1ДФ про фізичних осіб щодо джерел отримання доходів, об'єктів оподаткування, суми нарахованих та/або отриманих доходів, суми нарахованих та/або сплачених податків, інформації про податкову знижку та податкові пільги платника податків включаються до інформаційної бази Державного реєстру.

Граничний термін подання звітності про обсяги виробництва чи обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів

Відповідно до частини третьої ст. 16 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 481) суб’єкти господарювання, які отримали передбачені Законом № 481 ліцензії, подають до органу виконавчої влади, уповноваженого Кабінетом Міністрів України видавати такі ліцензії, щомісяця до 10 числа наступного місяця звіт про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів за формою, встановленою цим органом. Відповідно до ст. 530 Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року № 435-IV зі змінами та доповненнями (далі – Цивільний кодекс) якщо у зобов’язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).Разом з тим, згідно з п. 5 ст. 254 Цивільного кодексу, якщо останній день строку припадає на вихідний, святковий або інший неробочий день, що визначений відповідно до закону у місці вчинення певної дії, днем закінчення строку є першим за ним робочий день. Також ст. 51 Господарського процесуального кодексу України від 06 листопада 1991 року № 1798-ХІІ зі змінами та доповненнями визначено, що у випадках, коли останній день строку припадає на неробочий день, днем закінчення строку вважається перший наступний за ним робочий день. Отже, граничним терміном подання звітності про обсяги виробництва та/або обігу (в тому числі імпорту та експорту) спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів є 9 число наступного місяця. В разі, якщо закінчення строку подання звітності припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день. З цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі ДФС України (дане роз’яснення у категорії 115.05).

Підприємець – платник єдиного податку зобов’язаний надати покупцю за його вимогою документ, що засвідчує продаж товару

Відповідно до пункту 6 статті 9 Закону України від 06 липня 1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються при продажу товарів (наданні послуг) фізичними особами – підприємцями, які відносяться відповідно до Податкового кодексу України до груп платників єдиного податку, що не застосовують реєстратори розрахункових операцій. Разом з тим, пунктом 15 статті 3 Закону № 265 визначено, що суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані надавати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передання права власності на них від продавця до покупця з метою виконання вимог Закону України від 12 травня 1991 року № 1023-ХІІ «Про захист прав споживачів». Таким чином, фізична особа – підприємець – платник єдиного податку зобов’язаний надати покупцю товарів (послуг) за його вимогою чек, накладну або інший письмовий документ, що засвідчує передавання прав власності на них від продавця до покупця. У разі, невидачі на вимогу покупця товарів (послуг) відповідного документу фізичні особи – підприємці, які сплачують єдиний податок, притягаються до відповідальності, передбаченої Законом № 1023.

Подання декларації про майновий стан та доходи новоствореною фізичною особою-підприємцем за період від дати державної реєстрації до моменту подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування

Відповідно до пункту 177.5 статті 177 Податкового кодексу (далі – Кодекс) фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи. Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – податкова декларація). Фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність. Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи станом на дату державної реєстрації підприємця. Підпунктом 49.18.2 пункту 49.18 статті 49 Кодексу визначено, що податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Отже, якщо новостворена фізична особа – підприємець перейшла на спрощену системи оподаткування у місяці або кварталі, в якому здійснена процедура державної реєстрації як суб’єкта господарювання, то вона подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, податкову декларацію про майновий стан і доходи за період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування. Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 104 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України. 

Чи можливо здійснити процедуру реєстрації в АЦСК ІДД через мережу Інтернет без особистої присутності в Центрі сертифікації ключів?

Процедура отримання послуг електронного цифрового підпису від АЦСК ІДД не передбачає можливість реєстрації заявників через мережу Інтернет. Відповідно до вимог Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту заявник, або його довірена особа, мають бути особисто присутніми під час процедури реєстрації. Детальну інформацію щодо процедури реєстрації можна переглянути на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК ІДД http://www.acskidd.gov.ua у розділі «Реєстрація користувачів».

Чи можливо скасувати посилений сертифікат виданий АЦСК ІДД у телефонному режимі?

Відповідно до Регламенту Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту заява в усній формі подається клієнтом (підписувачем) до Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту (далі АЦСК ІДД) засобами телефонного зв’язку за номером, який опублікований на власному інформаційному ресурсі АЦСК ІДД, при цьому клієнт (підписувач) повинен повідомити адміністратору реєстрації наступну інформацію: - ідентифікаційні дані власника посиленого сертифіката; - реєстраційний номер посиленого сертифіката; - ключову фразу голосової автентифікації. Заява в усній формі приймається тільки у випадку позитивної автентифікації (збігу голосової фрази та ідентифікаційних даних підписувача з інформацією в реєстрі підписувачів

Які товари є виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату для застосування норм Податкового кодексу України?

Відповідно до пункту 210.2 статті 210 р. V Кодексу, яка визначає спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість діяльності щодо виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату, під поняттям «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату» розуміються товари, що належать до товарних позицій за кодами 9701 - 9706 згідно з УКТ ЗЕД. Оскільки інші розділи Кодексу не містять визначення поняття «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату», то для застосуванням норм статті 291 Кодексу використовується поняття, наведене у підпункті 210.2 статті 210 р. V Кодексу.

Підприємство  здійснює діяльність з надання стоматологічних послуг. Чи зобов’язано воно застосовувати РРО?

Законом України від 28.12.2014р. №71–VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» скасовано пільгу щодо незастосування РРО та РК суб’єктами господарювання при наданні послуг, у тому числі медичних послуг (п.1 ст.9 Закону про РРО). Отже, при проведенні розрахунків за надані медичні послуги підприємство зобов’язане застосовувати РРО відповідно до вимог Закону про РРО.

Дохід платника єдиного податку другої або третьої групи понад 1млн. гривень – застосовується РРО

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що Законом України від 01 липня 2015 року № 569 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» (далі - Закон №569) визначені умови, за якими фізичні особи платники єдиного податку можуть не застосовувати РРО. Так, згідно із змінами, внесеними вказаним Законом № 569, п. 296.10 Податкового кодексу  визначено, що реєстратори розрахункових операції не застосовуються, зокрема, платниками єдиного податку другої та третьої груп (фізичними особами – підприємцями) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1млн. гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1млн. гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

Новорічно-різдвяне благодійництво: оподаткування

Згідно із статтею 197 Податкового кодексу звільнено від оподаткування податком на додану вартість операції з надання благодійної допомоги, зокрема безоплатне постачання товарів/послуг благодійним організаціям, утвореним і зареєстрованим відповідно до законодавства, а також надання такої допомоги благодійними організаціями набувачам (суб'єктам) благодійної допомоги відповідно до законодавства про благодійництво та благодійні організації. Під безоплатним постачанням слід розуміти постачання товарів/послуг благодійним організаціям і набувачам благодійної допомоги без будь-якої грошової, матеріальної або інших видів компенсації.

Приватний підприємець перебуває на лікарняному і не здійснює підприємницьку діяльність. Чи треба сплачувати єдиний податок за період тимчасової непрацездатності?

Податковим кодексом передбачено, що платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів. Таким чином у разі виконання вищезгаданих умов, а також у разі подання заяви довільної форми та копії листка непрацездатності єдиний податок можна не сплачувати. Така ж заява довільної форми подається територіальному органу ДФС про прийняте рішення перебувати у відпустці протягом певного календарного місяця.

Які вимоги до оформлення письмових звернень, які адресуються контролюючим органам від платників податків або громадян?

Оформлення письмових звернень платників податків (юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців) або громадян здійснюється відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». Звернення адресується контролюючому органу, його посадовим особам у разі коли вирішення порушених у зверненні питань належить до їх компетенції. У зверненні мають бути вказані прізвище, ім’я, по батькові, місце проживання громадянина (назва, код ЄДРПОУ, місцезнаходження суб’єкта господарювання), викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції тощо. Письмове звернення повинно бути надруковано або написано від руки розбірливо і чітко, підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв’язку з ним. 

Сплата земельного податку при тимчасовому припиненні господарської діяльності

Відповідно до ст.ст. 269, 270 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, а об’єктами оподаткування – земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності. Особливості справляння земельного податку суб’єктами господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, встановлюються главою 1 розділу XIV ПКУ (п. 269.2 ст. 269 ПКУ). Зокрема, юридичні особи – платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку), крім земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку третьої груп для провадження господарської діяльності (п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ). Якщо під час здійснення юридичною особою господарської діяльності земельні ділянки використовувалися для провадження такої діяльності, і юридична особа звільнялася від сплати земельного податку за ці земельні ділянки відповідно до п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ, то у разі тимчасового припинення господарської діяльності на юридичну особу також розповсюджується норма п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ. Отже єдиною умовою звільнення юридичної особи – платника єдиного податку третьої групи від сплати земельного податку є не результати фінансово-господарської діяльності, а безпосереднє використання земельних ділянок для здійснення цієї діяльності. Враховуючи зазначене, юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи - власники земельних ділянок не є платниками земельного податку у разі тимчасового припинення господарської діяльності, якщо під час здійснення діяльності земельні ділянки платником використовувалися.

Що оподатковується військовим збором?

Податковим кодексом України передбачено функціонування військового збору до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Як відомо, платниками збору є українці та іноземці, які фактично отримують дохід в Україні. Крім того, резиденти ще мають сплачувати збір з іноземних доходів. Так, відповідно до п. 161 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (ПКУ) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 (ПКУ), а саме: - загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; - доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); - іноземні доходи – доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. При цьому об’єктом оподаткування нерезидента є: - загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні;- доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання). Більш детально із даним роз’ясненням можна ознайомитись в Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, який знаходиться на веб-порталі фіскальної служби за посиланням: http://zir.sfs.gov.ua/main/actual/

 

Використання праці без оформлення договору карається законом

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що  ст. 265 Кодексу законів про працю України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю. Зокрема, юридичні та фізичні особи-підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі не оформлення чи неналежного оформлення трудового договору, порушення встановлених строків виплати заробітної плати та інших виплат, недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тощо. Розміри штрафів за дані правопорушення коливаються від однієї мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення, до тридцяти мінімальних заробітних плат за кожного працівника, щодо якого скоєно відповідне порушення (від 1218 до 36540 гривень).

З початку 2015 року до держбюджету надійшло 105,7 млн. грн. від реалізації майна, що перейшло у власність держави

Протягом січня – листопада 2015 року до держбюджету надійшло 105,7 млн. грн. за результатами розпорядження товарами, валютою та цінностями, що перейшли у власність держави. Зокрема, реалізація конфіскованого майна принесла бюджету країни 20,7 млн. грн. Також 3,2 млн. грн. зараховано до бюджету від реалізації органами Державної виконавчої служби майна, яке безпосередньо митницями не вилучалось, але було конфісковано у справах про порушення митних правил. У свою чергу, від реалізації митницями швидкопсувного майна, вилученого у справах про порушення митних правил, а також майна, що підлягає поверненню за рішенням суду (власник не звернувся) держава отримала додатково 2,8 млн. грн. надходжень. За звітний період митницями реалізовано товарів по закінченню термінів зберігання та розміщених у митний режим відмови на користь держави на загальну суму 8,2 млн. грн., які також перераховані до бюджету країни. Крім того, за одинадцять місяців 2015 року до держбюджету зараховано валюти та цінностей на суму 70,8 млн. грн.  

Про застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами - підприємцями платниками єдиного податку другої та третьої груп

Державна фіскальна служба України нагадує, що згідно з пунктом 1 розділу ІІ «Прикінцеві положення» Закону України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» (далі - Закон) норми стосовно застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку, набирають чинності: для платників єдиного податку третьої групи – з 1 липня 2015 року; для платників єдиного податку другої групи – з 1 січня 2016. Так, Законом було внесено зміни до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України в частині застосування реєстраторів розрахункових операцій фізичними особами – підприємцями – платниками єдиного податку другої і третьої груп. Разом з цим, Законом України від 01 липня 2015 № 569-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій», який набрав чинності 23.07.2015, пункт 296.10 статті 296 Податкового кодексу України викладено у новій редакції, зокрема визначено, що реєстратори розрахункових операцій не застосовуються платниками єдиного податку: першої групи; другої і третьої груп (фізичні особи - підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1000000 гривень. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1000000 гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування реєстратора розрахункових операцій розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. Наприклад, фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку третьої групи, які за перше півріччя 2015 року перевищили обсяг доходу 1 000 000 гривень, зобов’язані були вже з 01.10.2015 при здійсненні своєї господарської діяльності застосовувати реєстратори розрахункових операцій, або перейти на використання виключно безготівкових розрахунків. Враховуючи викладене, зауважимо, зокрема, що фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої групи у разі перевищення обсягу доходу 1 000 000 гривень у 2015 році (незалежно від місяця, у якому відбулося таке перевищення) зобов’язані з 01.01.2016 при провадженні своєї господарської діяльності розпочати застосування реєстраторів розрахункових операцій.

Щодо інформаційних повідомлень у ЗМІ

Останнім часом представниками певних політичних кіл в соціальних мережах та деяких ЗМІ була поширена інформація щодо можливих неправомірних дій державної фіскальної служби, зокрема, незаконних  перевірок підприємств. Зі свого боку, ГУ ДФС у Харківській області запевняє, що фахівці служби діють виключно в межах законодавства України. Проведення перевірок базується суто на ризикоорієнтовній системі, унеможливлюючи включення до неї сумлінних платників податків.Так, діюча система дозволила скоротити кількість проведених перевірок в цьому році на 33%. ДФС у Харківській області стоїть на засадах законності та права, підтримуючи чесний бізнес та його ініціативи в розбудові країни. У разі виявлення фактів  перевищення владних повноважень, корупційних діянь тощо, просимо негайно звертатися на телефон антикорупційної гарячої лінії «Пульс» -044-284-00-07.

Контакт – центром ДФС надано майже 1,2 млн. відповідей на запитання платників податків та громадян

Протягом січня – листопада 2015 року Контакт-центром Державної фіскальної служби надано 1183,9 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян. Більшість з них, 1145 тис. – надано у телефонному режимі. Електронною поштою  та факсом надано 36,6 тис. З використанням автовідповідача платники податків отримали 2,3 тис. відповідей на запитання. Найчастіше суб’єкти господарювання та громадяни зверталися з питань податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку для фізичних осіб-підприємців та податку на прибуток підприємств. Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді надаються з використанням Бази знань. Це автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання платників податків та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані. За 11 місяців з використанням Бази знань платникам податків надано 559 консультацій у письмовій формі. Станом на 01.12.2015 База знань налічує 14 тис. уніфікованих запитань-відповідей. Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби у розділі «Запитання – відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу. З початку року за допомогою ЗІР самостійно знайшли відповіді на свої запитання понад 2,4 млн. клієнтів офіційного веб-порталу ДФС.

Фізичні особи – платники податків звітують за новою декларацією

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що з 01.01.2016 фізичні особи – платники податків: громадяни, підприємці та особи, які провадить незалежну професійну діяльність, за отримані у 2015 році доходи звітують за новою формою податкової декларації про майновий стан і доходи   (далі – нова декларація). Нова форма декларації та інструкція щодо її заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859). Наказ №859 розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.

Щодо права суб’єктів господарювання подавати заяву про реєстрацію РРО на КОРО в електронній формі. 

Відповідно до п. 8 глави 1 розд. ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінідоходів від 28.08.2013 №417, суб’єкти господарювання, які включені до системи подання податкових документів в електронному вигляді, можуть подавати заяви про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій в електронній формі засобами телекомунікаційного зв’язку з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис». Порядок та строки розгляду органами доходів і зборів заяв, поданих в електронному вигляді, є такими самими, як і для заяв, поданих у паперовому вигляді. На даний час спеціалізоване програмне забезпечення для формування та подання заяви про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій в електронній формі розробляється Державною фіскальною службою України.

Якщо анулювана реєстрація платника ПДВ подання уточнюючого розрахунку не передбачено

Податкова декларація, розрахунок це - документ, що подається платником податків контролюючому органу, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання. У разі якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Тобто, обов’язок щодо подання податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку до такої податкової декларації покладається на платника ПДВ. Враховуючи те, що суб’єкт господарювання у разі анулювання реєстрації платника ПДВ виключається із Реєстру платників ПДВ, то уточнюючий розрахунок за період, у якому він був платником ПДВ, такий суб’єкт господарювання подати не може.

Перелік моделей РРО та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності, визначені у Державному реєстрі РРО

Cуб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО), що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Державний реєстр РРО – перелік моделей РРО та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності вимогам діючих державних технічних регламентів та стандартів згідно із Законом України від 17.05.01 № 2406-ІІІ ”Про підтвердження відповідності”, а також відповідають вимогам нормативних актів України, і такі РРО дозволені для застосування. Реєстр РРО складається з двох частин. До першої частини Реєстру РРО внесено інформацію про РРО, які дозволені до первинної реєстрації. Первинна реєстрація РРО – реєстрація РРО уповноваженими державними органами вперше щодо цього РРО. Тобто первинній реєстрації підлягають моделі (модифікації) РРО, які не експлуатувалися (нові) та внесені до першої частини Реєстру РРО. Інформацію про РРО, первинну реєстрацію яких заборонено, тобто перелік моделей (модифікацій) РРО які використовувались, містить друга частина Реєстру РРО. Зазначена норма визначена ст. 2 та п. 3 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Оподатковуємо доходи у вигляді електронних грошей

 Електронні гаманці використовують не тільки компанії, які ведуть бізнес в Інтернеті, але й ті, що надають послуги он-лайн. Електронні гроші конкурують і зі звичайними банківськими платежами, і з системами переказів, платіжними картками, а щодо окремих утримувачів - ще й з платіжними терміналами. Електронний гаманець - це платіжний додаток платіжної картки, кошти за операціями з яким обліковуються на консолідованому картрахунку емітента, і який дає змогу його держателю в межах установленого ліміту виконувати платіж за товари (послуги). Тобто фізична особа, яка одержує дохід у вигляді електронних грошей, може за допомогою електронного гаманця користуватися ними, зокрема виконувати безготівкові розрахунки. Фактично це гроші, які обертаються не у формі паперових грошей, а через впровадження у сферу розрахунків комп'ютерної технології та сучасної системи зв'язку. Поряд з цим, відповідно до пп. 168.1.3 пп. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України якщо згідно з нормами розділу IV Кодексу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу платника, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податки до бюджету. Звертаємо увагу на те, якщо фізична особа отримує дохід у вигляді електронних грошей (WebMoney, UkrMoney, RBK Money, MoneXy, "Яндекс. Деньги", PayPal, E-Gold та інші), об'єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором у такої фізичної особи виникає у день зарахування коштів на електронний гаманець.

Фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може обрати спрощену систему оподаткування

Незалежна професійна діяльність – це, зокрема, діяльність  адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб (пп.14.1.226  ст.14 Податкового кодексу України). Пунктом 291.3 ст.291 Податкового кодексу визначено, що обрати спрощену систему оподаткування може юридична особа чи фізична особа - підприємець. Отже, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності та обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. При цьому чинним законодавством не заборонено фізичній особі, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, бути підприємцем та здійснювати іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом. – про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час чергової зустрічі з платниками податків.

Не погашена прострочена заборгованість визнається безнадійною

Безнадійна заборгованість це  заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, а саме, прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості (пп. "є" пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).  Отже, прострочена заборгованість підпадає під ознаку безнадійної, якщо дії щодо примусового стягнення майна боржника, у тому числі у порядку і на умовах, визначених Законом "Про виконавче провадження", не призвели до повного погашення такої заборгованості.

Чи підлягають оподаткуванню військовим збором дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб ?

Відповідно до підпункту 164.2.8 статті 164 Податкового кодексу України (Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у підпункті 165.1.41 статті 165 Кодексу ). Під терміном «пасивні доходи» слід розуміти, зокрема, такі доходи, як дивіденди (підпункт 167.5.3 статті 167 Кодексу). Враховуючи зазначене, оскільки дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб - резидентів (нерезидентів), включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.  

Коли необхідно сплатити фізичним особам – підприємцям на загальній системі оподаткування військовий збір?

Відповідно до підпункту 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України  загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності Згідно із статтею 177 цього Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи – підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. Отже, фізичні особи – підприємці, крім тих що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотки чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб – підприємців, які обрали загальну систему оподаткування є 2015 рік.  Термін сплати військового збору для фізичних осіб – підприємців – до 19 лютого 2016 року.

Внески до статутного капіталу не оподатковуються єдиним податком

Відповідно до підпункту 8 пункту 292.11 статті 292 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до складу доходу, визначеного статтею 292 Кодексу, не включаються суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника. Таким чином, не підлягає оподаткуванню єдиним податком внески до статутного фонду суб’єкта господарювання – платника єдиного податку першої – третьої груп.

Щодо відновлення втрачених первинних документів.

Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності. У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 статті 44 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Що стосується відновлення документів, то порядок дій у разі втрати первинних документів визначено пунктом 6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88. Зокрема, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення. Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також державній податковій інспекції - підприємствами та місцевому фінансовому органу - установами, в 10-денний строк.

Чи є офіційною інформація, отримана за допомогою електронного податкового сервісу «Інформаційне повідомлення про заборгованість з податків, зборів (обов'язкових платежів)"?

Державною фіскальною службою України запроваджено он-лайн електронний податковий сервіс «Інформаційне повідомлення про заборгованість з податків, зборів (обов'язкових платежів)» (далі - інформаційне повідомлення). Платники податків, які здійснюють подання податкових декларацій в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку та з використанням електронного цифрового підпису, можуть щомісяця дізнаватися про наявність податкового боргу зі статусом новоствореного та про динамічні зміни такого боргу в сторону збільшення/зменшення. Функціонування такої послуги забезпечується шляхом розсилки інформаційною системою ДФС (центрального рівня) каналами сучасних інформаційних технологій інформаційного повідомлення за уніфікованою формою на електронну скриньку платника податків. Інформаційне повідомлення має виключно інформативний характер. У разі виникнення сумнівів щодо стану розрахунків з бюджетом платник податків може звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, наведених в інформаційному повідомленні.

Огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення

З 24.12.2015 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України, якою внесено зміни до вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України, затвердженого власною постановою від 23.05.2012 р. № 467.Установлено, що однією з таких підстав є одержання в установлених законодавством випадках від правоохоронних органів письмового звернення із зазначенням підстави проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення, з використанням яких можуть бути вчинені порушення законодавства з питань державної митної справи. У зверненні мають зазначатися :номер, дата його надіслання; назва і реквізити письмового доручення слідчого, вказівки прокурора, ухвали слідчого судді, суду, що є підставою для його надіслання;опис (найменування) товару, марка, модель та номерний знак транспортного засобу або номер контейнера, щодо яких необхідно провести огляд (переогляд);вид огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення (огляд або переогляд; ідентифікаційний, частковий або повний);назва перевізника, одержувача та відправника (у разі наявності);посада, прізвище, ім’я та по батькові осіб, які братимуть участь у проведенні огляду (переогляду);строк проведення огляду (переогляду) та строк інформування про результати його проведення.

Оподаткування заробітної плати військовим збором

ДФС України повідомлено, що оскільки до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді заробітної плати, нарахований (виплачений) йому відповідно до умов трудового договору (контракту), то сума такого доходу є об’єктом оподаткування військовим збором на загальних підставах. ( Лист від 18.12.2015 р. № 11820/Н/99-99-17-03-03-14 )

 Якщо вартість подарунків не перевищує 50 відсотків мінімальної зарплати.

Якщо вартість подарунка не перевищує 50 відсотків від мінімальної заробітної плати, то такий дохід не оподатковується Зокрема, відповідно до пп.165.1.39 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (у 2013 році – 573,5 грн., у 2014 – 2015 роках – 609,0 грн.). Вартість дарунків, яка не перевищує 50 відсотків однієї заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ за ознакою доходу «160». Якщо вартість дитячих новорічних подарунків та квитків, яка надається платнику податків, перевищує у 2013 році – 573,5 грн., у 2014 – 2015 роках – 609,0 грн., то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставками 15% та/або 20% та відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ за ознакою доходу «126», як додаткове благо.

Податковий кредит при відрядженні формується на дату подання авансового звіту

Підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є документи, визначені п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ). Пунктом 198.2 ст. 198 ПКУ визначено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;  дата отримання платником податку товарів/послуг. Відповідно до п. 3 Порядку складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015 № 841 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» (далі – Порядок № 841), Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (далі - Звіт), подається до закінчення п’ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку завершує таке відрядження або завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок податкового агента платника податку, що надав кошти під звіт. При цьому, якщо під час службового відрядження платник податку отримав готівку із застосуванням платіжних карток, він подає Звіт і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня після завершення відрядження. Відрядженій особі – платнику податку, який застосував платіжні картки для проведення розрахунків у безготівковій формі, а строк подання платником податку Звіту не перевищив десяти банківських днів, за наявності поважних причин роботодавець (самозайнята особа) може продовжити такий строк до двадцяти банківських днів (до з’ясування питання в разі виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами) (абзац четвертий п. 3 Порядку № 841). Згідно з п. 6 Порядку № 841 Звіт складається платником податку (підзвітною особою), що отримала такі кошти на підприємствах всіх організаційно-правових форм або у самозайнятої особи. Оскільки документи, що підтверджують витрати понесені підзвітною особою під час відрядження або виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок податкового агента платника податку, подаються разом зі Звітом, то датою формування податкового кредиту на підставі податкової накладної та інших документів, які дають право на формування податкового кредиту без отримання податкової накладної, є дата подання авансового звіту.

Щодо порядку верифікації сертифікатів і декларацій про походження товару з України

З 28 грудня 2015 року набирає чинності постанова Кабінету Міністрів України №1029 від 9 грудня «Про затвердження Порядку верифікації (перевірки достовірності) сертифікатів і декларацій про походження товару з України». Зокрема, документом визначено процедуру здійснення органами Державної фіскальної служби верифікації сертифікатів про походження товару з України, виданих уповноваженим на це органом, і декларацій про походження товару з України, оформлених підприємством-виробником та/або експортером товару. Відповідно до постанови, верифікація проводитиметься на підставі запиту митного органу країни ввезення товару. Здійснюватиметься вона задля визначення автентичності (справжності) сертифіката і декларації та достовірності відомостей, що містяться в них. Також у додатку зазначено, що у разі якщо в запиті митного органу країни ввезення товару недостатньо відомостей для здійснення верифікації, ДФС надсилає такому органу повідомлення про необхідність надання додаткової інформації. Верифікація буде проводитися за дорученням ДФС митницею, у зоні діяльності якої перебуває уповноважений орган, що видав сертифікат, або підприємство-виробник та/або експортер товару, що оформив декларацію. У разі якщо експортер не є виробником товару, до верифікації залучається митниця, у зоні діяльності якої розміщене виробництво товару. Запити митних органів країни ввезення товару й інші матеріали з верифікації сертифікату і декларації зберігаються у справах митниці протягом 3 років від дня, коли було надіслано запит.

З 1 по 4 січня 2016 року проводитимуться технологічні роботи в інформаційних системах ДФС

Державна фіскальна служба України повідомляє, що у зв’язку із завершенням бюджетного 2015 року з 1 по 4 січня 2016 року буде тривати проведення технологічних регламентних робіт в інформаційних системах ДФС. У зазначені дні платникам податків, які подають податкову звітність до контролюючих органів засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (далі – в електронній формі), засобами АС «Єдине вікно подання електронної звітності», будуть направлятись лише перші квитанції. По завершенню проведення технологічних регламентних робіт, почне здійснюватись обробка поданої з 1 по 4 січня 2016 року податкової звітності в електронній формі у штатному режимі і буде забезпечено формування та направлення засобами АС «Єдине вікно подання електронної звітності» других квитанцій. При цьому дата реєстрації у контролюючому органі прийнятої податкової звітності буде відповідати даті, зазначеній у першій квитанції. Отже, перевірку результатів обробки направленої з 1 по 4 січня 2016 року податкової звітності в електронній формі необхідно здійснювати, починаючи з 5 січня 2016 року. Враховуючи зазначене, рекомендується з 1 по 4 січня 2016 року подавати лише податкову звітність, для якої настає термін сплати нарахованих сум.

 

При анулюванні реєстрації платника ПДВ необхідно визнавати умовне постачання товарів та необоротних активів

Якщо товари/послуги, необоротні активи, суми ПДВ по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник ПДВ в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення. Зазначена норма визначена п.184.7 ст.184 Податкового кодексу України.

Щодо сплати єдиного внеску приватними підприємцями на загальній системі оподаткування

Для приватних підприємців, які обрали загальну систему оподаткування єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). У разі, якщо таким приватним підприємцем на загальній системі оподаткування не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Зазначена норма визначена ст.7 Закону України від 08.07.10 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У Харкові виявлено лікарів – «нелегалів»

Мало хто шукає лікаря, коли здоровий, але коли ми вже захворіли, то вже шукаємо самого досвідченого  у самому найкращому медичному закладі, із солідними рекомендаціями та високоякісними послугами. Гарантією таких послуг, як ми вважаємо, є приватна клініка, куди і звертаємося за допомогою, сплачуючи чималі  кошти. Але на практиці з’ясовується, що не завжди солідне ім’я та назва закладу гарантують нам якісні послуги в рамках закону. І ще не відомо, хто саме тебе лікує та буде нести відповідальність у разі ускладнень. Так, днями, харківські податківці виявили в одному з медичних закладів міста більше 10 лікарів без офіційного працевлаштування, таких собі «нелегалів» від медицини. За словами начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС області Олексія Гавриленка, перевірка проводилась за скаргою щодо виплати заробітної плати у «конвертах». Посадовець розповів, що у  ході перевірки встановили декілька осіб, працевлаштованих відповідно до трудового законодавства, яким офіційно нараховується  та виплачується заробітна плата. Але коли співробітники фіскальної служби, як то кажуть, копнули глибше, а саме промоніторили офіційний сайт медичного закладу, то виявилась розбіжність між офіційною та наявною кількістю лікарів, що надають медичні послуги громадянам. Податківці пішли далі та записались на прийом до одного з такого медиків. Виявилось, що лікар і приймає, і лікує пацієнтів, але працює без оформлення наказу або розпорядження про прийом на роботу. І таких «нелегалів» від медицини виявилось понад 10 осіб. Керівництво закладу від коментарів відмовилось. Наразі вживаються заходи для подальшої передачі справи до прокуратури та інспекції праці. «Робота фіскальної служби щодо легалізації трудових відносин триватиме і надалі. Адже це і додаткові кошти до бюджету, що йдуть на розвиток регіону, і соціальна складова зазначеного питання», - відзначає Олексій Гавриленко.

Новий електронний сервіс від ДФС – «Управління ЕЦП»

Саме такий сервіс запровадила минулого місяця Державна фіскальна служба. Він надає можливість керівнику вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб (у межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також у повідомленні може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера. Для формування та подання платниками інформації щодо електронних цифрових підписів (далі - ЕЦП) в електронному вигляді до автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» розроблено новий електронний формат Повідомлення за кодом J(F)1391102. До Повідомлення додаються сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб. Звертаємо увагу, що сформоване Повідомлення обов’язково підписується керівником ЕЦП, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника платника податків.

Сервіси платникам податків

З метою якісного обслуговування платників податків на веб-порталі ДФС України функціонують такі електронні сервіси: «Антикорупційний сервіс «Пульс»» (за телефоном (044) 284-00-07), «Електронний кабінет платника податків», «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», «Дані Реєстру платників ПДВ», «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс», «Акредитований центр сертифікації ключів», «Електронна звітність», «Анулювання реєстрації платників ПДВ», «Реєстр платників єдиного податку», «Дані про взяття на облік платників податків». Також, з метою забезпечення сприятливих умов для ведення підприємницької діяльності, а також покращення процедур адміністрування та обслуговування платників ДФС України розроблено та запроваджено електронні сервіси для платників: укладання договору з територіальними органами ДФС «Про визнання електронних документів» в електронній формі та удосконалення процедури перетину митного кордону «Електронна митниця».

Щодо інформаційних повідомлень у ЗМІ

Останнім часом представниками певних політичних кіл в соціальних мережах та деяких ЗМІ була поширена інформація щодо можливих неправомірних дій державної фіскальної служби, зокрема, незаконних  перевірок підприємств. Зі свого боку, ГУ ДФС у Харківській області запевняє, що фахівці служби діють виключно в межах законодавства України. Проведення перевірок базується суто на ризикоорієнтовній системі, унеможливлюючи включення до неї сумлінних платників податків.Так, діюча система дозволила скоротити кількість проведених перевірок в цьому році на 33%. ДФС у Харківській області стоїть на засадах законності та права, підтримуючи чесний бізнес та його ініціативи в розбудові країни. У разі виявлення фактів  перевищення владних повноважень, корупційних діянь тощо, просимо негайно звертатися на телефон антикорупційної гарячої лінії «Пульс» -044-284-00-07.

Контакт – центром ДФС надано майже 1,2 млн. відповідей на запитання платників податків та громадян

Протягом січня – листопада 2015 року Контакт-центром Державної фіскальної служби надано 1183,9 тис. відповідей на запитання суб’єктів господарювання та громадян. Більшість з них, 1145 тис. – надано у телефонному режимі. Електронною поштою  та факсом надано 36,6 тис. З використанням автовідповідача платники податків отримали 2,3 тис. відповідей на запитання. Найчастіше суб’єкти господарювання та громадяни зверталися з питань податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку для фізичних осіб-підприємців та податку на прибуток підприємств. Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді надаються з використанням Бази знань. Це автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання платників податків та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані. За 11 місяців з використанням Бази знань платникам податків надано 559 консультацій у письмовій формі. Станом на 01.12.2015 База знань налічує 14 тис. уніфікованих запитань-відповідей. Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби у розділі «Запитання – відповіді» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу. З початку року за допомогою ЗІР самостійно знайшли відповіді на свої запитання понад 2,4 млн. клієнтів офіційного веб-порталу ДФС.

Фізичні особи – платники податків звітують за новою декларацією

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що з 01.01.2016 фізичні особи – платники податків: громадяни, підприємці та особи, які провадить незалежну професійну діяльність, за отримані у 2015 році доходи звітують за новою формою податкової декларації про майновий стан і доходи   (далі – нова декларація). Нова форма декларації та інструкція щодо її заповнення затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859). Наказ №859 розміщено на офіційному веб-порталі ДФС.

Щодо права суб’єктів господарювання подавати заяву про реєстрацію РРО на КОРО в електронній формі. 

Відповідно до п. 8 глави 1 розд. ІІ Порядку реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій, затвердженого наказом Мінідоходів від 28.08.2013 №417, суб’єкти господарювання, які включені до системи подання податкових документів в електронному вигляді, можуть подавати заяви про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій в електронній формі засобами телекомунікаційного зв’язку з дотриманням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронний цифровий підпис». Порядок та строки розгляду органами доходів і зборів заяв, поданих в електронному вигляді, є такими самими, як і для заяв, поданих у паперовому вигляді. На даний час спеціалізоване програмне забезпечення для формування та подання заяви про реєстрацію книги обліку розрахункових операцій на реєстратор розрахункових операцій в електронній формі розробляється Державною фіскальною службою України.

Якщо анулювана реєстрація платника ПДВ подання уточнюючого розрахунку не передбачено

Податкова декларація, розрахунок це - документ, що подається платником податків контролюючому органу, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання. У разі якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Тобто, обов’язок щодо подання податкової декларації з ПДВ та уточнюючого розрахунку до такої податкової декларації покладається на платника ПДВ. Враховуючи те, що суб’єкт господарювання у разі анулювання реєстрації платника ПДВ виключається із Реєстру платників ПДВ, то уточнюючий розрахунок за період, у якому він був платником ПДВ, такий суб’єкт господарювання подати не може.

Перелік моделей РРО та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності, визначені у Державному реєстрі РРО

Cуб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій (РРО), що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Державний реєстр РРО – перелік моделей РРО та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності вимогам діючих державних технічних регламентів та стандартів згідно із Законом України від 17.05.01 № 2406-ІІІ ”Про підтвердження відповідності”, а також відповідають вимогам нормативних актів України, і такі РРО дозволені для застосування. Реєстр РРО складається з двох частин. До першої частини Реєстру РРО внесено інформацію про РРО, які дозволені до первинної реєстрації. Первинна реєстрація РРО – реєстрація РРО уповноваженими державними органами вперше щодо цього РРО. Тобто первинній реєстрації підлягають моделі (модифікації) РРО, які не експлуатувалися (нові) та внесені до першої частини Реєстру РРО. Інформацію про РРО, первинну реєстрацію яких заборонено, тобто перелік моделей (модифікацій) РРО які використовувались, містить друга частина Реєстру РРО. Зазначена норма визначена ст. 2 та п. 3 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 № 265/95-ВР „Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”.

Оподатковуємо доходи у вигляді електронних грошей

 Електронні гаманці використовують не тільки компанії, які ведуть бізнес в Інтернеті, але й ті, що надають послуги он-лайн. Електронні гроші конкурують і зі звичайними банківськими платежами, і з системами переказів, платіжними картками, а щодо окремих утримувачів - ще й з платіжними терміналами. Електронний гаманець - це платіжний додаток платіжної картки, кошти за операціями з яким обліковуються на консолідованому картрахунку емітента, і який дає змогу його держателю в межах установленого ліміту виконувати платіж за товари (послуги). Тобто фізична особа, яка одержує дохід у вигляді електронних грошей, може за допомогою електронного гаманця користуватися ними, зокрема виконувати безготівкові розрахунки. Фактично це гроші, які обертаються не у формі паперових грошей, а через впровадження у сферу розрахунків комп'ютерної технології та сучасної системи зв'язку. Поряд з цим, відповідно до пп. 168.1.3 пп. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України якщо згідно з нормами розділу IV Кодексу окремі види оподатковуваних доходів (прибутків) не підлягають оподаткуванню під час їх нарахування чи виплати, але не є звільненими від оподаткування, платник податку зобов'язаний самостійно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу платника, подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи та сплатити податки до бюджету. Звертаємо увагу на те, якщо фізична особа отримує дохід у вигляді електронних грошей (WebMoney, UkrMoney, RBK Money, MoneXy, "Яндекс. Деньги", PayPal, E-Gold та інші), об'єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб та військовим збором у такої фізичної особи виникає у день зарахування коштів на електронний гаманець.

Фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може обрати спрощену систему оподаткування

Незалежна професійна діяльність – це, зокрема, діяльність  адвокатів за умови, що така особа не є працівником або фізичною особою - підприємцем та використовує найману працю не більш як чотирьох фізичних осіб (пп.14.1.226  ст.14 Податкового кодексу України). Пунктом 291.3 ст.291 Податкового кодексу визначено, що обрати спрощену систему оподаткування може юридична особа чи фізична особа - підприємець. Отже, фізична особа, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, не може бути підприємцем у межах такої адвокатської діяльності та обрати спрощену систему оподаткування, обліку та звітності. При цьому чинним законодавством не заборонено фізичній особі, яка здійснює незалежну адвокатську діяльність, бути підприємцем та здійснювати іншу підприємницьку діяльність, не заборонену законом. – про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час чергової зустрічі з платниками податків.

Не погашена прострочена заборгованість визнається безнадійною

Безнадійна заборгованість це  заборгованість, що відповідає одній з таких ознак, а саме, прострочена заборгованість фізичної або юридичної особи, не погашена внаслідок недостатності майна зазначеної особи, за умови, що дії щодо примусового стягнення майна боржника не призвели до повного погашення заборгованості (пп. "є" пп. 14.1.11 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу).  Отже, прострочена заборгованість підпадає під ознаку безнадійної, якщо дії щодо примусового стягнення майна боржника, у тому числі у порядку і на умовах, визначених Законом "Про виконавче провадження", не призвели до повного погашення такої заборгованості.

Чи підлягають оподаткуванню військовим збором дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб ?

Відповідно до підпункту 164.2.8 статті 164 Податкового кодексу України (Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються пасивні доходи (крім зазначених у підпункті 165.1.41 статті 165 Кодексу ). Під терміном «пасивні доходи» слід розуміти, зокрема, такі доходи, як дивіденди (підпункт 167.5.3 статті 167 Кодексу). Враховуючи зазначене, оскільки дивіденди, нараховані на користь фізичних осіб - резидентів (нерезидентів), включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, такий дохід підлягає оподаткуванню військовим збором за ставкою 1,5%.  

Коли необхідно сплатити фізичним особам – підприємцям на загальній системі оподаткування військовий збір?

Відповідно до підпункту 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 Податкового кодексу України  загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності Згідно із статтею 177 цього Кодексу об’єктом оподаткування фізичної особи – підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця. Отже, фізичні особи – підприємці, крім тих що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотки чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб – підприємців, які обрали загальну систему оподаткування є 2015 рік.  Термін сплати військового збору для фізичних осіб – підприємців – до 19 лютого 2016 року.

Внески до статутного капіталу не оподатковуються єдиним податком

Відповідно до підпункту 8 пункту 292.11 статті 292 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до складу доходу, визначеного статтею 292 Кодексу, не включаються суми коштів та вартість майна, внесені засновниками або учасниками платника єдиного податку до статутного капіталу такого платника. Таким чином, не підлягає оподаткуванню єдиним податком внески до статутного фонду суб’єкта господарювання – платника єдиного податку першої – третьої груп.

Щодо відновлення втрачених первинних документів.

Платники податків зобов'язані забезпечити зберігання документів, визначених у пункті 44.1 статті 44 Податкового кодексу України, а також документів, пов'язаних із виконанням вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, не менш як 1095 днів з дня подання податкової звітності, для складення якої використовуються зазначені документи, а у разі її неподання - з передбаченого цим Кодексом граничного терміну подання такої звітності. У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів, зазначених в пунктах 44.1 і 44.3 статті 44 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний у п'ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Що стосується відновлення документів, то порядок дій у разі втрати первинних документів визначено пунктом 6.10 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88. Зокрема, у разі пропажі або знищення первинних документів, облікових регістрів і звітів керівник підприємства, установи письмово повідомляє про це правоохоронні органи та наказом призначає комісію для встановлення переліку відсутніх документів та розслідування причин їх пропажі або знищення. Результати роботи комісії оформляються актом, який затверджується керівником підприємства, установи. Копія акта надсилається органу, в сфері управління якого перебуває підприємство, установа, а також державній податковій інспекції - підприємствами та місцевому фінансовому органу - установами, в 10-денний строк.

Чи є офіційною інформація, отримана за допомогою електронного податкового сервісу «Інформаційне повідомлення про заборгованість з податків, зборів (обов'язкових платежів)"?

Державною фіскальною службою України запроваджено он-лайн електронний податковий сервіс «Інформаційне повідомлення про заборгованість з податків, зборів (обов'язкових платежів)» (далі - інформаційне повідомлення). Платники податків, які здійснюють подання податкових декларацій в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку та з використанням електронного цифрового підпису, можуть щомісяця дізнаватися про наявність податкового боргу зі статусом новоствореного та про динамічні зміни такого боргу в сторону збільшення/зменшення. Функціонування такої послуги забезпечується шляхом розсилки інформаційною системою ДФС (центрального рівня) каналами сучасних інформаційних технологій інформаційного повідомлення за уніфікованою формою на електронну скриньку платника податків. Інформаційне повідомлення має виключно інформативний характер. У разі виникнення сумнівів щодо стану розрахунків з бюджетом платник податків може звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, наведених в інформаційному повідомленні.

Огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення

З 24.12.2015 р. набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України, якою внесено зміни до вичерпного переліку підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України, затвердженого власною постановою від 23.05.2012 р. № 467.Установлено, що однією з таких підстав є одержання в установлених законодавством випадках від правоохоронних органів письмового звернення із зазначенням підстави проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення, з використанням яких можуть бути вчинені порушення законодавства з питань державної митної справи. У зверненні мають зазначатися :номер, дата його надіслання; назва і реквізити письмового доручення слідчого, вказівки прокурора, ухвали слідчого судді, суду, що є підставою для його надіслання;опис (найменування) товару, марка, модель та номерний знак транспортного засобу або номер контейнера, щодо яких необхідно провести огляд (переогляд);вид огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів комерційного призначення (огляд або переогляд; ідентифікаційний, частковий або повний);назва перевізника, одержувача та відправника (у разі наявності);посада, прізвище, ім’я та по батькові осіб, які братимуть участь у проведенні огляду (переогляду);строк проведення огляду (переогляду) та строк інформування про результати його проведення.

Оподаткування заробітної плати військовим збором

ДФС України повідомлено, що оскільки до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включається дохід у вигляді заробітної плати, нарахований (виплачений) йому відповідно до умов трудового договору (контракту), то сума такого доходу є об’єктом оподаткування військовим збором на загальних підставах. ( Лист від 18.12.2015 р. № 11820/Н/99-99-17-03-03-14 )

 Якщо вартість подарунків не перевищує 50 відсотків мінімальної зарплати.

Якщо вартість подарунка не перевищує 50 відсотків від мінімальної заробітної плати, то такий дохід не оподатковується Зокрема, відповідно до пп.165.1.39 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, за винятком грошових виплат у будь-якій сумі (у 2013 році – 573,5 грн., у 2014 – 2015 роках – 609,0 грн.). Вартість дарунків, яка не перевищує 50 відсотків однієї заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої на 1 січня звітного податкового року, відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ за ознакою доходу «160». Якщо вартість дитячих новорічних подарунків та квитків, яка надається платнику податків, перевищує у 2013 році – 573,5 грн., у 2014 – 2015 роках – 609,0 грн., то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб за ставками 15% та/або 20% та відображається у податковому розрахунку за ф. 1ДФ за ознакою доходу «126», як додаткове благо.

Податковий кредит при відрядженні формується на дату подання авансового звіту

Підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до податкового кредиту без отримання податкової накладної, також є документи, визначені п. 201.11 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ). Пунктом 198.2 ст. 198 ПКУ визначено, що датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше:- дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг;  дата отримання платником податку товарів/послуг. Відповідно до п. 3 Порядку складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.09.2015 № 841 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» (далі – Порядок № 841), Звіт про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт (далі - Звіт), подається до закінчення п’ятого банківського дня, що настає за днем, у якому платник податку завершує таке відрядження або завершує виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок податкового агента платника податку, що надав кошти під звіт. При цьому, якщо під час службового відрядження платник податку отримав готівку із застосуванням платіжних карток, він подає Звіт і повертає суму надміру витрачених коштів до закінчення третього банківського дня після завершення відрядження. Відрядженій особі – платнику податку, який застосував платіжні картки для проведення розрахунків у безготівковій формі, а строк подання платником податку Звіту не перевищив десяти банківських днів, за наявності поважних причин роботодавець (самозайнята особа) може продовжити такий строк до двадцяти банківських днів (до з’ясування питання в разі виявлення розбіжностей між відповідними звітними документами) (абзац четвертий п. 3 Порядку № 841). Згідно з п. 6 Порядку № 841 Звіт складається платником податку (підзвітною особою), що отримала такі кошти на підприємствах всіх організаційно-правових форм або у самозайнятої особи. Оскільки документи, що підтверджують витрати понесені підзвітною особою під час відрядження або виконання окремої цивільно-правової дії за дорученням та за рахунок податкового агента платника податку, подаються разом зі Звітом, то датою формування податкового кредиту на підставі податкової накладної та інших документів, які дають право на формування податкового кредиту без отримання податкової накладної, є дата подання авансового звіту.

Щодо порядку верифікації сертифікатів і декларацій про походження товару з України

З 28 грудня 2015 року набирає чинності постанова Кабінету Міністрів України №1029 від 9 грудня «Про затвердження Порядку верифікації (перевірки достовірності) сертифікатів і декларацій про походження товару з України». Зокрема, документом визначено процедуру здійснення органами Державної фіскальної служби верифікації сертифікатів про походження товару з України, виданих уповноваженим на це органом, і декларацій про походження товару з України, оформлених підприємством-виробником та/або експортером товару. Відповідно до постанови, верифікація проводитиметься на підставі запиту митного органу країни ввезення товару. Здійснюватиметься вона задля визначення автентичності (справжності) сертифіката і декларації та достовірності відомостей, що містяться в них. Також у додатку зазначено, що у разі якщо в запиті митного органу країни ввезення товару недостатньо відомостей для здійснення верифікації, ДФС надсилає такому органу повідомлення про необхідність надання додаткової інформації. Верифікація буде проводитися за дорученням ДФС митницею, у зоні діяльності якої перебуває уповноважений орган, що видав сертифікат, або підприємство-виробник та/або експортер товару, що оформив декларацію. У разі якщо експортер не є виробником товару, до верифікації залучається митниця, у зоні діяльності якої розміщене виробництво товару. Запити митних органів країни ввезення товару й інші матеріали з верифікації сертифікату і декларації зберігаються у справах митниці протягом 3 років від дня, коли було надіслано запит.

З 1 по 4 січня 2016 року проводитимуться технологічні роботи в інформаційних системах ДФС

Державна фіскальна служба України повідомляє, що у зв’язку із завершенням бюджетного 2015 року з 1 по 4 січня 2016 року буде тривати проведення технологічних регламентних робіт в інформаційних системах ДФС. У зазначені дні платникам податків, які подають податкову звітність до контролюючих органів засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (далі – в електронній формі), засобами АС «Єдине вікно подання електронної звітності», будуть направлятись лише перші квитанції. По завершенню проведення технологічних регламентних робіт, почне здійснюватись обробка поданої з 1 по 4 січня 2016 року податкової звітності в електронній формі у штатному режимі і буде забезпечено формування та направлення засобами АС «Єдине вікно подання електронної звітності» других квитанцій. При цьому дата реєстрації у контролюючому органі прийнятої податкової звітності буде відповідати даті, зазначеній у першій квитанції. Отже, перевірку результатів обробки направленої з 1 по 4 січня 2016 року податкової звітності в електронній формі необхідно здійснювати, починаючи з 5 січня 2016 року. Враховуючи зазначене, рекомендується з 1 по 4 січня 2016 року подавати лише податкову звітність, для якої настає термін сплати нарахованих сум.

При анулюванні реєстрації платника ПДВ необхідно визнавати умовне постачання товарів та необоротних активів

Якщо товари/послуги, необоротні активи, суми ПДВ по яких були включені до складу податкового кредиту, не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, такий платник ПДВ в останньому звітному (податковому) періоді не пізніше дати анулювання його реєстрації як платника податку зобов’язаний визначити податкові зобов’язання по таких товарах/послугах, необоротних активах виходячи із звичайної ціни відповідних товарів/послуг чи необоротних активів, крім випадків анулювання реєстрації як платника податку внаслідок реорганізації шляхом приєднання, злиття, перетворення, поділу та виділення. Зазначена норма визначена п.184.7 ст.184 Податкового кодексу України.

Щодо сплати єдиного внеску приватними підприємцями на загальній системі оподаткування

Для приватних підприємців, які обрали загальну систему оподаткування єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). У разі, якщо таким приватним підприємцем на загальній системі оподаткування не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Зазначена норма визначена ст.7 Закону України від 08.07.10 № 2464-VI "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

У Харкові виявлено лікарів – «нелегалів»

Мало хто шукає лікаря, коли здоровий, але коли ми вже захворіли, то вже шукаємо самого досвідченого  у самому найкращому медичному закладі, із солідними рекомендаціями та високоякісними послугами. Гарантією таких послуг, як ми вважаємо, є приватна клініка, куди і звертаємося за допомогою, сплачуючи чималі  кошти. Але на практиці з’ясовується, що не завжди солідне ім’я та назва закладу гарантують нам якісні послуги в рамках закону. І ще не відомо, хто саме тебе лікує та буде нести відповідальність у разі ускладнень. Так, днями, харківські податківці виявили в одному з медичних закладів міста більше 10 лікарів без офіційного працевлаштування, таких собі «нелегалів» від медицини. За словами начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС області Олексія Гавриленка, перевірка проводилась за скаргою щодо виплати заробітної плати у «конвертах». Посадовець розповів, що у  ході перевірки встановили декілька осіб, працевлаштованих відповідно до трудового законодавства, яким офіційно нараховується  та виплачується заробітна плата. Але коли співробітники фіскальної служби, як то кажуть, копнули глибше, а саме промоніторили офіційний сайт медичного закладу, то виявилась розбіжність між офіційною та наявною кількістю лікарів, що надають медичні послуги громадянам. Податківці пішли далі та записались на прийом до одного з такого медиків. Виявилось, що лікар і приймає, і лікує пацієнтів, але працює без оформлення наказу або розпорядження про прийом на роботу. І таких «нелегалів» від медицини виявилось понад 10 осіб. Керівництво закладу від коментарів відмовилось. Наразі вживаються заходи для подальшої передачі справи до прокуратури та інспекції праці. «Робота фіскальної служби щодо легалізації трудових відносин триватиме і надалі. Адже це і додаткові кошти до бюджету, що йдуть на розвиток регіону, і соціальна складова зазначеного питання», - відзначає Олексій Гавриленко.

Новий електронний сервіс від ДФС – «Управління ЕЦП»

Саме такий сервіс запровадила минулого місяця Державна фіскальна служба. Він надає можливість керівнику вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб (у межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також у повідомленні може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера. Для формування та подання платниками інформації щодо електронних цифрових підписів (далі - ЕЦП) в електронному вигляді до автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронної звітності» розроблено новий електронний формат Повідомлення за кодом J(F)1391102. До Повідомлення додаються сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб. Звертаємо увагу, що сформоване Повідомлення обов’язково підписується керівником ЕЦП, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника платника податків.

Сервіси платникам податків

З метою якісного обслуговування платників податків на веб-порталі ДФС України функціонують такі електронні сервіси: «Антикорупційний сервіс «Пульс»» (за телефоном (044) 284-00-07), «Електронний кабінет платника податків», «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», «Дані Реєстру платників ПДВ», «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс», «Акредитований центр сертифікації ключів», «Електронна звітність», «Анулювання реєстрації платників ПДВ», «Реєстр платників єдиного податку», «Дані про взяття на облік платників податків». Також, з метою забезпечення сприятливих умов для ведення підприємницької діяльності, а також покращення процедур адміністрування та обслуговування платників ДФС України розроблено та запроваджено електронні сервіси для платників: укладання договору з територіальними органами ДФС «Про визнання електронних документів» в електронній формі та удосконалення процедури перетину митного кордону «Електронна митниця».

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області