Роман Насіров: Подолати корупцію в ДФС – одне з пріоритетних завдань

Про основні заходи боротьби з корупцією в Державній фіскальній службі України повідомили під час прес-конференції Голова ДФС Роман Насіров та начальник Головного управління власної безпеки служби Юрій Шеремет. За словами керівника фіскальної служби, боротьба з корупцією є одним з тих завдань, яке поряд зі стабілізацією та збільшенням надходжень до бюджету було поставлено керівництвом країни. І вирішення його є запорукою того, щоб процес реформ відбувався прозоро, відкрито та результативно, задля розвитку країни. «Зловживання та корупція, які існували в минулі періоди, заважали як нормальному розвитку країни, так і безпосередньо процесу адміністрування податків. Для нас питання подолання корупції, яка існувала в службі в попередніх періодах, - одне з найгостріших та пріоритетних. Це складний та комплексний процес і залучатися до нього має не тільки фіскальна служба, а й інші правоохоронні органи, законодавці та суспільство», – наголосив Роман Насіров. Але й власними силами в ДФС робиться багато для очищення служби. «Вже з серпня 2015 року, за ініціативою керівника ДФС, почала працювати Антикорупційна програма з комплексом заходів щодо запобігання і протидії корупції в органах ДФС  на найближчі два роки. Одним із ключових положень Антикорупційної програми є покладання обов’язків щодо антикорупційної діяльності безпосередньо на керівників підрозділів фіскальної служби. Тобто керівники не тільки протидіятимуть корупції у підрозділі, а також і нестимуть відповідальність за своїх підлеглих», - підкреслив Юрій Шеремет. Також, для підвищення ефективності роботи змінено структуру Головного управління власної безпеки ДФС. Для уникнення впливу регіональних керівників на територіальні підрозділи по протидії корупції їх введено до структури Головного управління власної безпеки. До боротьби з хабарниками в органах ДФС Роман Насіров також закликав долучитися і платників податків. Він нагадав, що у ДФС існує антикорупційний сервіс «Пульс» - гаряча лінія, на яку можна телефонувати у будь-який час та скаржитись на протиправні дії працівників ДФС. Загалом, з початку 2015 року підрозділами власної безпеки ДФС відкрито 481 кримінальне провадження, що на 45% більше, ніж у минулому році. Виявлено 75 випадків хабарництва з боку працівників фіскальної служби. Проти працівників територіальних органів ДФС відкрито 206 кримінальних проваджень за фактами зловживання владою або службовим становищем. Повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень в сфері службової діяльності оголошено 69 співробітникам фіскальної служби, у тому числі 45 – за одержання неправомірної вигоди. Матеріали 36 кримінальних проваджень направлено до суду з обвинувальним актом, 14 осіб засуджено.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Роман Насіров: Податкова реформа має запрацювати в грудні 2015 року

Нинішня податкова система не відповідає тому стану економіки, який є на сьогоднішній день, і нам треба разом працювати над тим, щоб реформа дала саме конструктивні зміни. Про це заявив під час відкриття другої частини Х з’їзду АППУ Голова ДФС Роман Насіров. «Зараз дуже важливий час для нашого бізнесу, для всієї економіки. Тому ми маємо об’єднати наші зусилля, щоб зробити роботу фіскальної служби прозорою, створивши справжню сервісну службу. У нас є підписаний меморандум з АППУ, але зараз вже треба переходити до більш рішучих кроків, сідати разом за стіл перемовин і почати працювати в реальному режимі часу. Податкова реформа для бізнесу має стартувати в грудні 2015 року!», - заявив Роман Насіров. Очільник ДФС зазначив, що служба буде залучати до співпраці експертів і членів асоціації в багатьох питаннях. АППУ має фактично виступати лобістом реформ, так як деякі зміни просто застрягають в бюрократії. Співпраця з громадськістю, з місцевими органами влади дає можливість працювати більш ефективно всім підрозділам служби. В підтвердження цієї ідеї виступив і присутній на з’їзді голова Одеської ОДА Міхеіл Саакашвілі. Він зазначив, що співпраця з керівництвом ДФС йде і результати справжньої ефективної роботи можна буде побачити вже до 1 березня наступного року. Ще одним напрямом роботи для себе в ДФС вбачають перегляд умов роботи бізнесу. З тією ситуацією, яка є в економіці країни, в службі вважають за потрібне або взагалі відмовитись від авансової сплати податку на прибуток, або перейти на трьохмісячний режим контролю. Крім того, керівництво ДФС вважає, що новий Податковий кодекс має чітко закріпити умови роботи для бізнесу на 2-4 роки, чи в крайньому випадку ввести мораторій на зміни. «Ви можете покладатися на ДФС, а ми зі свого боку будемо як можемо підтримувати вас і намагатися разом з вами змінити як саму фіскальну службу, так і підхід до адміністрування податків, що фактично змінить на краще нашу країну», - підсумував свій виступ Роман Насіров.

Україна та Німеччина налагоджують співпрацю у митній сфері

Розпочався візит делегації Митної служби Німеччини на чолі з професором Л.Геллертом з метою обговорення шляхів співпраці з ДФС з питань реформування митних органів відповідно до європейських стандартів. У рамках візиту відбувся семінар, під час якого фахівці ДФС та учасники делегації Митної служби Німеччини обговорювали питання митної вартості, функціонування системи управління ризиками та забезпечення міжнародних стандартів митного пост-аудит контролю. Під час візиту учасники німецької делегації ознайомляться з діяльністю митних органів, отримають необхідну інформацію для аналізу їх стану, обміняються досвідом та проведуть консультації з українськими колегами для визначення шляхів подальшої співпраці.

З початку 2015 року ДФС виявлено понад 82 тис. нелегальних найманих працівників

Протягом січня – жовтня 2015 року ДФС було виявлено понад 82 тис. найманих осіб, які працювали без укладання трудових угод з роботодавцями. Вони сплатили до бюджету понад 15 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та 35 млн. грн. єдиного внеску. Ще понад 33 тис. громадян, які працювали без реєстрації, офіційно зареєструвалися підприємцями та сплатили до бюджету понад 15 млн. грн. податків. Крім того, завдяки спільним заходам ДФС та органів місцевої влади, у поточному році рівень виплати заробітної плати своїм працівникам підвищили 14 тис. суб’єктів господарювання. Бюджет додатково отримав 21,3 млн. грн. Загалом, з початку року під час перевірок на дотримання трудового законодавства порушення фіксувалися у 58 відс. суб’єктів господарювання. До бюджету донараховано понад 574 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб з урахуванням штрафних санкцій.

Електромонтажні роботи виявилися фікцією

Працівники податкової міліції Харківщини виявили підприємство, яке за два роки фінансових маніпулювань ухилилося від сплати податків на загальну суму більше чотирьох мільйонів гривень. Про це повідомляє виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. Компанія, яка займається електромонтажними роботами, протягом 2013-2014 років укладала угоди з фіктивними фірмами. «За підсумками перевірок встановлено, що в ході своєї незаконної діяльності, посадові особи даного підприємства ухилились від сплати податків на загальну суму близько 4,2 млн. грн. Це призвело до фактичного ненадходження коштів до бюджету в особливо великих розмірах", - відзначає Андрій Бєжанов. Дане правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст.212 Кримінального кодексу України. Наразі слідство продовжується.

Платники Західної ОДПІ сплатили понад 30 мільйонів гривень військового збору

За січень-жовтень поточного року до Державного бюджету надійшло 32,3 млн. грн. військового збору від платників які перебувають на обліку в Західній ОДПІ м. Харкова. З них протягом жовтня сплачено 3,8 млн. грн., що на 33% більше від запланованого або на 1,2 млн. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року. Справляння військового збору продовжено до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Цей обов’язковий платіж запроваджено з серпня минулого року за ставкою 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування. З січня 2015 року розширено базу оподаткування військовим збором, зокрема, оподаткуванню підлягають всі доходи, з яких утримується податок на доходи фізичних осіб. Звертаємо увагу, що про особливості адміністрування військового збору, та з усіма необхідними роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі, або отримати консультації у фахівців інспекції.

Про соціальні гарантії мобілізованим під час семінару в Західній ОДПІ

Днями в актовій залі Адміністрації Ленінського району представники бізнесу мали можливість прийняти участь у спільному інформаційному семінарі, поспілкуватися на актуальні теми та отримати відповіді на нагальні запитання щодо особливостей працевлаштування учасників АТО, трудових відносин з працівниками, призваними на військову службу під час мобілізації, порядку виплати компенсацій, інших соціальних допомог таким працівникам та їх оподаткування тощо. Зокрема, з учасниками семінару спілкувались провідні фахівці Західної ОДПІ, Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Ленінського району, Управління Пенсійного фонду та Ленінського військового комісаріату. Також під час заходу співробітники інспекції нагадали присутнім про проведення у грудні цього року щорічного Всеукраїнського тижня права з метою підвищення загального рівня правової культури та правової свідомості населення, виховання у громадян поваги до закону та прав людини. Семінар проходив у формі відкритого діалогу, під час якого кожен мав змогу отримати відповіді на хвилюючі запитання.

Любителя галюциногенних «грибочків» затримано на митному посту «Гоптівка»

Вказаний громадянин, прямуючи в  якості пасажира в транспортному засобі з України в РФ через митний пост «Гоптівка», приховав від митного контролю психотропні речовини. Під час проведення усного декларування він впевнено заявив про відсутність у нього предметів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України. Однак, після проведення митного огляду, в дорожній сумці, яка знаходилась під верхнім одягом, було виявлено три пакунки, в яких знаходилась речовина рослинного походження з характерним запахом грибів. Зі слів громадянина виявлена речовина є сушеним грибом «псилоцибин» (зазначена речовина є галюциногеном). Та це ще був не остаточний «улов». При проведенні подальшого огляду речей громадянина, в його «портмоне» було виявлено прозорий пакунок із трьома перфорованими листками паперу із зображеннями ілюстрацій, так званими, «марками». Після цього, чоловік пояснив, що вищезазначені «марки» просочені психотропними речовинами та мають загальну кількість - 6 порцій. Таким чином громадянин вчинив дії, спрямовані на переміщення наркотичних засобів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням способу, що утруднює їх виявлення. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Громадяни, які звернулися за субсидіями, зможуть отримати інформацію про стан обробки запитів щодо їх доходів

Відсьогодні Державна фіскальна служба України запроваджує новий електронний сервіс «Інформування громадян про результати обробки файлів-запитів щодо доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, що надходять від підрозділів соціального захисту населення». За його допомогою громадяни та працівники органів соціального захисту населення, вказавши реєстраційні дані фізичної особи, можуть у телефонному режимі отримати необхідну інформацію в Інформаційно-довідковому департаменті ДФС. Контактні телефони для отримання інформації: 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів) (044) 454-16-13 з 8:00 до 20:00 (крім суботи та неділі) для мешканців Києва. Загалом, з 1 травня 2015 року ДФС оброблено та надано інформацію про доходи фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, по 10 млн. запитах від 669 структурних підрозділів соціального захисту населення.

Харків’янин «сховав» від бюджету більше 2,0 мільйонів гривень

Під час перевірки з питань сплати податку на доходи фізичних осіб за 2012-2013 рр. зазначений громадянин не зміг документально підтвердити задекларовані суми витрат на придбання інвестиційних активів. При цьому загальна сума обігових коштів декларанта у цей період складала 9,9 млн.грн. За результатами перевірки власнику акцій було збільшено суму податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб на 2,2 млн.грн. та нараховано штрафні санкції в сумі 0,5 млн.грн. За словами начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС області Олексія Гавриленка, така практика приховування прибутків не є поодиноким випадком. Тому співробітниками фіскальної служби проводиться  ретельний аналіз декларацій громадян, які здійснювали операції з інвестиційними активами та отримували інвестиційні прибутки. Поряд з цим, підкреслює податківець, переважна кількість жителів Харківщини прагне жити за нормами цивілізованого суспільства, де добровільне декларування своїх доходів давно вже стало практикою. «Декларуючи доходи громадяни виконують свій Конституційний обов’язок та забезпечують додаткові надходження до місцевих бюджетів тих громад, де вони проживають. І ці вкрай необхідні кошти допоможуть покращити соціально –економічне становище рідного регіону», - підкреслює Олексій Гавриленко. Слід відзначити, що харків`яни за підсумками декларування доходів за 2014 рік вже сплатили до місцевих бюджетів 65,6 млн.грн.

Гроші у шкарпетках

На митному пості «Гоптівка» в автобусі сполученням «Ровєнькі – Київ», під час проведення спільного митно-прикордонного огляду, у громадянина України було виявлено 443 тисячі гривень. Але схованка, яку обрав для грошей цей спритник, виявилося незвичною. При проведенні усного декларування на предмет переміщення через митний кордон України товарів, які обмежені до переміщення через митний кордон, в тому числі валюти та інших предметів, які підлягають обов’язковому декларуванню, громадянин впевнено заявив про їх відсутність. Але під час митного огляду речей чоловіка, на дні спортивної сумки, під особистими речами були виявлені пачки з банкнотами України. Також було помічено нехарактерне потовщення куртки і брюк. Тож громадянину було запропоновано пред’явити речі, які у нього знаходяться. Чоловік самостійно дістав із кишень куртки, брюк та із шкарпеток пачки з банкнотами України. Таким чином, вказана особа переміщувала валютні цінності через митний кордон України та намагалась приховати їх від митного контролю у такий спосіб. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Про електронне адміністрування ПДВ на семінарі в Західній ОДПІ

Днями в приміщенні інспекції відбувся черговий семінар для платників податків Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова за участю заступника начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олени Мамаєвої. Під час семінару були розглянуті актуальні питання електронного адміністрування ПДВ. На початку заходу посадовець звернула увагу присутніх на те що, метою таких зустрічей є налагодження партнерських стосунків з платниками податків та вивчення проблем, з якими зустрічається бізнес при адмініструванні податків та поданні звітності. У ході семінару фахівці інспекції надали роз’яснення з питань реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі, коректності заповнення показників декларації та додатків до декларації з врахування уточнюючих розрахунків, правильності проведення коригування податкової накладної у випадку невірного відображення реквізитів або сум ПДВ, відображення від’ємного значення ПДВ у декларації, про зміни у порядку обліку платників та порядку реєстрації платників ПДВ тощо. На завершення семінару платники мали можливість отримати відповіді на усі питання від фахівців податкової.

Плату за другу вищу освіту можна включити до податкової знижки

Згідно пп. 166.3.3 Податкового Кодексу України, платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу за результатами звітного податкового року фактично здійснені ним протягом такого року витрати на здобуття середньої професійної чи вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, який не одержує зарплати. При цьому така сума не може перевищувати розміру доходу, визначеного в абзаці першому пп. 169.4.1 ПК (у 2015 році — 1 710 грн.), у розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожний повний або неповний місяць навчання протягом звітного податкового року. До Переліку, затвердженого постановою КМУ від 27.08.10 р. № 796, зокрема, включено послуги з навчання студентів, курсантів для здобуття другої вищої освіти, крім випадків, коли право на безоплатне здобуття другої вищої освіти надано законодавством. Тож, як вважають у ДФС, здобуття другої вищої освіти є складовою вищої освіти, компенсацію вартості якої платник податку має право включити до податкової знижки з урахуванням обмежень, установлених пп. 166.3.3 ПК. Натомість надання спеціально облаштованих приміщень гуртожитків навчальних закладів для проживання осіб, які навчаються у відповідному навчальному закладі, належить до сфери житлово-комунальних послуг, що мають право надаватися закладами системи освіти. Тому сума коштів, сплачена платником податків за гуртожиток, не належить до послуг, що надаються у сфері освітньої діяльності, а отже, не підпадає під дію пп. 166.3.3 ПК. Дане роз’яснення викладене у листі ДФСУ від 08.10.15 р. № 9420/П/99-99-17-02-03-14.

5-ти відсотковий акцизний податок обов’язково відображається у книзі обліку доходів та витрат

Західна ОДПІ м. Харкова наголошує, що сума акцизного податку в разі її включення до вартості проданих товарів відображається фізичною особою-підприємцем, яка застосовує загальну систему оподаткування, у книгу обліку доходив і витрат. Облік доходів і витрат фізичні особи-підприємці, яка застосовують загальну систему оподаткування, ведуть у Книзі обліку доходів і витрат. Форма та Порядок ведення затверджено наказом Міндоходів України від 16.09.2013 р. №481. Так у графі 2 «Сума доходу, отриманого від здійснення господарської діяльності» відображається сума доходу та акцизного податку у разі її включення до вартості товарів, отриманих від здійснення господарської діяльності із сумарним підсумком за місяць, квартал, рік, зокрема кошти, що надійшли на поточний рахунок, в касу платника податків та/або отримані готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг) (п.6 Порядку №481). Однак не відображається в графах 5-8 «Витрати, пов'язані з господарською діяльністю».

Не вважаються додатковім благом прощені кредити та проценти в іноземній валюті

З 7 травня поточного року набрав чинності Закон України від 09.04.2015 №321-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо кредитних зобов’язань» (далі – Закон №321), опублікований у газеті «Голос України» від 06.05.2015 №79. Законом №321 підрозділ 1 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктом 8 такого змісту: «Не вважається додатковим благом платника податку та не включається до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу сума, прощена (анульована) кредитором у розмірі різниці між основною сумою боргу за фінансовим кредитом в іноземній валюті, визначена за офіційним курсом Національного банку України на дату зміни валюти зобов’язання за таким кредитом з іноземної валюти у гривню, та сумою такого боргу, визначеною за офіційним курсом Національного банку України станом на 1 січня 2014 року, а також сума процентів, комісії та/або штрафних санкцій (пені) за такими кредитами, прощених (анульованих) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності. Норми цього пункту застосовуються до фінансових кредитів в іноземній валюті, не погашених до 1 січня 2014 року. Дія абзацу першого цього пункту поширюється на операції з прощення (анулювання) кредитором боржникові заборгованості за фінансовим кредитом в іноземній валюті, що здійснювалися починаючи з 1 січня 2015 року».

Харківською митницею заведено 646 справ про порушення митних правил

Справи порушені на загальну суму майже 49 мільйонів гривень. Такі статистичні дані за 10 місяців поточного року повідомили у фіскальному відомстві області. Зокрема, за жовтень 2015 року митницею заведено 77 справ про ПМП на загальну суму  більш ніж півмільйона гривень  У службі також повідомили, що з початку року митницею було розглянуто 295 справ про ПМП та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафу на суму 4,2 млн. грн. В той же час, на  розгляд до суду передано 126 справ - на суму 30,1 млн. грн. А вже за результатами розгляду справ судом прийнято рішення про конфіскацію безпосередніх предметів порушення митних правил на суму 7,3 млн. грн. та накладено штрафів на суму понад 7 мільйонів.

Економте свій робочий час – скористайтесь електронними сервісами ДФС України

На офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) розміщені електронні сервіси, завдяки яким платники податків можуть отримати будь-яку необхідну інформацію. Для комфортного звітування на веб-порталі розміщені електронні сервіси «Електронна звітність» та «Електронний кабінет платника податків». Завдяки цим сервісам можна сформувати, перевірити та надіслати до ДФС податкову звітність, перевірити розрахунки з бюджетом, дізнатися про терміни сплати податків, а також іншу корисну інформацію. Шановні платники податків, скористуйтесь можливістю зекономити свій робочий час, кошти та отримати необхідну інформацію за допомогою електронних сервісів ДФС України.

Податковий підкажчик допомагає бізнесу бути захищеним від ризиків

На головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) функціонує сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». Зокрема, для перевірки надійності ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або його назву. Також з липня поточного року оновлення інформації на сайті щодо наявності заборгованості відбувається щоденно, крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня. Крім того, можливо перевірити статус перебування того чи іншого платника податків на обліку. Особливість сервісу полягає в тому, що дізнавшись про фактичний стан розрахунків платника податків з бюджетом, суб'єкт господарювання отримує можливість обміркувати доцільність співпраці з таким партнером по бізнесу. Як свідчать результати соцопитувань платників податків усіх категорій, користувачі сервісом «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» - сумлінні платники можуть мінімізувати ризики підприємства та оцінити діяльність свого бізнес-партнера.

Сервіс ДФС ЗІР

«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів.

Отримати довідку про доходи можна в режимі он-лайн

З 1 вересня 2015 року запрацював електронний сервіс ДФС «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису». Фізична особа – платник податків для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків матиме можливість сформувати запит в електронному вигляді. Сформований запит підписується електронним цифровим підписом та відправляється на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС». За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів. Детальніше з інформацією щодо роботи  сервісу можна ознайомитися за посиланням http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/.

Сервіси ДФС: корисна інформація

На офіційному веб-порталі ДФС України розміщено чимало електронних сервісів, за допомогою яких можна знайти корисну інформацію. Так, платники, які мають ключі електронного цифрового підпису, можуть скористатися електронним сервісом «ЗІР», який допоможе розібратися у податковому законодавстві, дозволить здійснювати пошук інформації з певного податку. Сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» допоможе оцінити податкові ризики діяльності з партнером по бізнесу, який можливо не є платником податку на додану вартість, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою та ін. Електронні сервіси «Реєстр платників ПДВ», «Анульовані свідоцтва платників ПДВ» допоможуть дізнатися про те, чи є дійсним свідоцтво ПДВ контрагента, дату початку дії свідоцтва, а також інформацію про анулювання реєстрації платника ПДВ. Електронний кабінет платника забезпечує користувачам можливість: - подання податкової звітності в режимі реального часу; - перегляд податкової звітності; - доступ до інформації про стан розрахунків з бюджетом. Сервіс «Пульс» гарантує платнику послуги з оперативного вирішення проблемних питань. Номер цілодобової телефонної лінії сервісу «Пульс» ДФС України для клієнтів податкової та митниці: (044) 284-00-07. Нагадаємо, на веб-портал ДФС України можна зайти скориставшись посиланням http://sts.gov.ua.

Сервіс для суб’єктів господарювання та громадян

У Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (далі – «ЗІР») впроваджено новий інноваційний розділ «Інтерактив- на мапа» за напрямами «Митна справа» та «Єдиний соціальний внесок», який працює за принципом «Крок за кроком». Як повідомляє Державна фіскальна служба України на головній сторінці офіційного веб-порталу (http://sfs.gov.ua/anonsi/11369.html), за допомогою інтерактивних мап користувачі «ЗІР» мають змогу швидко та зручно ознайомитися із законодавчою базою та знайти відповіді на питання за вказаними напрямами. Порядок подання звітності та сплати податку на прибуток підприємствами, створеними протягом звітного року Відповідно до пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) платники податку, які зареєстровані протягом звітного (податкового) року (новостворені), сплачують податок на прибуток на підставі річної податкової декларації за період діяльності у звітному (податковому) році та не сплачують авансового внеску. Відповідне питання-відповідь розміщене у підкатегорії 102.20.01 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України за посиланням http://zir.sfs.gov.ua у розділі: «ЗАПИТАННЯ-ВІДПОВІДІ З БАЗИ ЗНАНЬ».

Щодо заміни РРО

Західні ОДПІ м. Харкова повідомляє, що 1 січня 2016 року закінчується перехідний період для доопрацювання або заміни РРО, які створюють контрольну стрічку в друкарському виді. Користувачам зареєстрованих і введених в експлуатацію до 01.01.2015 р. електронних контрольно-касових апаратів, які подають у фіскальні органи тільки інформацію про об'єм розрахункових операцій (Z- звіти), був встановлений перехідний період тривалістю 1 рік для доопрацювання або заміни існуючої касової техніки на таку, яка забезпечує представлення по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків. Тому суб'єктам господарювання, які користуються такими РРО, слід потурбуватися про їх заміну на моделі, що створюють контрольну стрічку в електронному вигляді. З 01.01.2016 р. згідно із Законом про РРО передбачена відповідальність у розмірі 10-ти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у випадку якщо контрольна стрічка не надрукована або не створена в електронній формі на РРО, або виявлені спотворення даних про проведені розрахункові операції, інформація про яких міститься на контрольній стрічці, створеній в електронній формі.

Відсотки по кредиту не включаються у витрати підприємця на загальній системі оподаткування

Суми коштів, сплачені фізичною особою на загальній системі оподаткування на користь банку за надані послуги з розрахунково-касового обслуговування, пов'язані із здійсненням господарської діяльності (відкриття, закриття, переоформлення рахунків, відкритих безпосередньо на фізичну особу - підприємця, надання виписок з рахунків і т. п.), включаються до складу витрат такого підприємця.  Про це Державна фіскальна служба України нагадала в листі від 28.10.2015 р. № 1061/Г/99-99-17-02-02-14.  При цьому для фізичної особи - підприємця на загальній системі оподаткування не передбачено включення до складу витрат суми сплачених відсотків, нарахованих за користування кредитними коштами, незалежно від того, що кредит виходив для здійснення підприємницької діяльності.

Чи може платник податків оскаржити в одній скарзі декілька рішень контролюючого органу?

Платник податків може оскаржити в одній скарзі всі рішення контролюючого органу, оскільки чинним законодавством не встановлено таких обмежень.

Чи звільняються мобілізовані підприємці від сплати єдиного податку та ЄСВ за себе?

Фізичні особи-підприємці, які проходять військову службу в особливий період часткової мобілізації, звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку та ЄСВ. Для цього протягом 10 днів після демобілізації підприємці повинні подати відповідні документи до фіскального органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи. Такими документами є: заява самозайнятої особи та копія військового квитка або іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом по мобілізації, на особливий період. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв'язку з виконанням обов'язків під час мобілізації, на особливий період, вищезазначені документи подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації). Після отримання поданих документів контролюючі органи будуть списувати таким платникам податковий борг та заборгованість по сплаті ЄСВ, що виник у них внаслідок форс-мажорних обставин як безнадійний, без нарахування штрафних санкцій та пені.

Чи звільняються мобілізовані підприємці від сплати податку на доходи фізичних осіб з найманих працівників?

Якщо мобілізований підприємець або самозайнята особа має найманих працівників, які продовжують працювати за наймом під час його мобілізації, то він зобов’язаний уповноважити іншу особу на виплату заробітної плати або інших доходів найманим працівникам. У такому випадку обов’язок з нарахування та утримання податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску з таких виплат на термін військової служби підприємця несе уповноважена особа. Податкова звітність про суми податку, нарахованого та утриманого протягом строку військової служби самозайнятої особи уповноваженою особою з найманих працівників та інших фізичних осіб, подається демобілізованою самозайнятою особою у порядку та строки, встановлені Податковим кодексом України, без нарахування штрафних і фінансових санкцій, передбачених цим кодексом. Податок на доходи фізичних осіб, що був нарахований та утриманий уповноваженою особою з таких виплат фізичним особам, сплачується до бюджету демобілізованою самозайнятою особою протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому демобілізована самозайнята особа у зазначеній вище заяві, вказує дані про суми нарахованого та утриманого уповноваженою особою податку з найманих працівників протягом строку військової служби самозайнятої особи.

Щодо нарахування пені за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД та строки сплати такої пені

Порушення резидентами, крім суб’єктів, що здійснюють діяльність на території проведення АТО на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або встановлених Національним банком України (далі – НБУ) згідно з цими статтями, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3% суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом НБУ на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару). Строк сплати нарахованих сум грошових зобов’язань, а саме: штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог валютного законодавства та строків розрахунків у сфері ЗЕД, становить 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення. Довідково. Відповідне питання – відповідь розміщено у категорії 114 Бази знань, що знаходиться на сервісі «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» офіційного веб-порталу ДФС України.

Статус платника ПДВ підтверджується витягом із реєстру платників ПДВ

З 01.10.2014 року скасовано свідоцтво про реєстрацію особи платником ПДВ та надано право платникам ПДВ за їх запитом отримувати витяги із реєстру платників ПДВ в органах Державної фіскальної служби. Підтвердженням факту реєстрації суб'єкта підприємницької діяльності платником ПДВ є наявність інформації про таку реєстрацію на офіційному веб-сайті ДФС України, яка оновлюється щоденно. Зазначена норма визначена Законом України від 24.10.13 N 657-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо обліку та реєстрації платників податків та удосконалення деяких положень".

Помилки, допущені у раніше поданій податковій декларації, виправляються протягом 1095 днів

У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно виявлені. У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку. Таким чином, платник податків у разі самостійного виявлення помилок у раніше поданій ним податковій декларації, з урахуванням строку давності 1095 днів, зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинною на час подання уточнюючого розрахунку. Зазначена норма визначена п. 50.1 ст. 50 та п. 102.1 ст. 102 Податкового кодексу України.

Нараховуйте заробітну плату у відповідності до вимог чинного законодавства

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 1 вересня розмір мінімальної заробітної плати встановлено на рівні 1378 гривень на місяць. Зміни внесені Законом № 704-VII від 17.09.2015р.

За фіскальним чеком покупець може перевірити легальність касового апарату продавця

ДФС запровадила новий електронний сервіс, за допомогою якого громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість отримати інформацію, чи зареєстрований конкретний реєстратор розрахункових операцій (РРО) в органах ДФС. Сервісом можна скористатися на офіційному порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) у розділах «Інформація про РРО» та «Інформація про книги ОРО».

Сформовано нові технологічні сертифікати СМР - серверу

У зв’язку з проведенням аварійно-відновлювальних робіт та переналаштуванням обладнання Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС сформовано нові технологічні сертифікати CMP-серверу. Їх необхідно додати до файлового сховища та здійснити переналаштування програмного забезпечення, що використовується для підписання електронних документів. Завантажити повний перелік актуальних технологічних сертифікатів АЦСК ІДД ДФС можна у розділі «Сертифікати АЦСК» офіційного інформаційного ресурсу.

У ДФС обговорили проблемні моменти в оподаткуванні підприємств, розташованих у зоні АТО

У Державній фіскальній службі України відбулася зустріч з представниками компаній – членів Європейської Бізнес Асоціації, які здійснюють свою діяльність у зоні проведення антитерористичної операції. Представники бізнесу окреслили фахівцям ДФС основні проблемні моменти у веденні підприємницької діяльності на окупованій території. Так, зокрема, однією з найактуальніших проблем, за словами представників компаній, є відшкодування податку на додану вартість. Учасники зустрічі погодилися, що врегулювання зазначеного питання потребує системного підходу з боку органів влади, оскільки існує певна загроза використання бюджетних коштів відшкодованого ПДВ для фінансування тероризму. Тому такі питання треба вирішувати на законодавчому рівні, де було б прямо прописано умови ведення підприємницької діяльності та правила оподаткування компаній, які здійснюють діяльність у зоні АТО. Учасники зустрічі також обговорили новий порядок перевезення вантажів з тимчасово неконтрольованих територій на іншу територію України та, відповідно, з території України на територію зони АТО. Проект документу, що регламентує новий порядок перевезення пройшов стадію погодження профільними міністерствами та відомствами та направлений до Служби безпеки України для прийняття відповідного рішення. Як зазначили спеціалісти ДФС, жодне подання служби щодо компаній, які працюють в зоні АТО, не може оминути відповідної перевірки в профільних держструктурах. Саме тому представники бізнесу висловили готовність до активної участі у розробці необхідних законодавчих змін, які дозволять врегулювати порушені питання та запевнили, що докладуть максимум зусиль щоб за один стіл перемовин сіли представники усіх компетентних органів, які відповідають за безпеку країни.

Юридичні особи для переходу на спрощену систему подають заяву за 15 днів до початку 2016 року

Юридична особа, яка є платником інших податків і зборів відповідно до норм Податкового кодексу України, один раз протягом календарного року може прийняти рішення про перехід на спрощену систему оподаткування. Для цього необхідно подати заяву до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Право на застосування спрощеної системи оподаткування в наступному календарному році мають платники єдиного податку за умови не перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого для відповідної групи платників єдиного податку (п. 292.16 ст. 292 ПКУ). Згідно з п.п. 3 п. 291.4 ст. 291 ПКУ обсяг доходу для платників єдиного податку третьої групи юридичних осіб - суб’єктів господарювання будь-якої організаційно-правової форми, протягом календарного року не повинен перевищувати 20 млн. гривень. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік, який визначається з дотриманням вимог, встановлених гл.1 р.XIV ПКУ. Враховуючи вищенаведене, у разі прийняття юридичною особою рішення про перехід на спрощену систему оподаткування з 1 січня наступного року заява до контролюючого органу подається не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового року разом із розрахунком доходу за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування. Отже, дохід за попередній календарний рік, що передує року переходу на спрощену систему оподаткування, визначається на момент подання заяви із врахуванням запланованої суми отримання доходу, за період що залишився до кінця року після подання заяви.

Майже 35 мільйонів тонн вантажів пропущено на Харківщині через митний кордон України

Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області. Як відзначили фахівці, така кількість вантажів пропущена через кордон з початку поточного року. Зокрема у жовтні кількість грузу склала 3,6 млн.тон. Також з початку року через митний кордон було здійснено переміщення 1,9 млн. одиниць транспортних засобів (у жовтні 180,4 тисячі), та майже 4 млн. людей (у жовтні 390 тисяч). Крім того, за січень-жовтень Харківською митницею ДФС оформлено 75,7 тис. митних декларацій, з них 99,3% - електронні митні декларації. За жовтень поточного року – 8,7 тисяч митних декларацій, з них 99,4% - в електронному вигляді.

Відкриті «електронні скриньки» для запитів на публічну інформацію

В ГУ ДФС у Харківській області та ДПІ м. Харкова й області відкриті електронні поштові скриньки для подання звернень громадян та запитів на отримання публічної інформації в електронному вигляді. Інформацію про скриньки для листування з ГУ ДФС у Харківській області можна отримати в розділі «Контакти», а з Державними податковими інспекціями м. Харкова та області у розділі «Територіальні органи».

Щодо надання уточнюючої декларації з податку на прибуток підприємств

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності:1095 днів) платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п.50.1. Податкового кодексу України, далі - ПКУ). Таким чином, у разі виявлення помилок у раніше наданій декларації з податку на прибуток, платник податків повинен надати до відповідного територіального органу ДФС уточнюючу податкову декларацію на збільшення (зменшення) задекларованих до сплати сум податку на прибуток та авансових внесків. В уточнюючій Декларації перерахунок суми щомісячних авансових внесків з податку на прибуток відображається у частині «Самостійне виправлення помилок по авансових внесках з податку на прибуток» Декларації з одночасним уточненням авансових внесків по місяцях у таблиці «Дванадцятимісячний період для сплати авансових внесків» до Декларації. При цьому інші показники Декларації не заповнюються. Зокрема, виправлення суми нарахованого авансового внеску в уточнюючій Декларації здійснюється у рядках 34, 37 частини «Самостійне виправлення помилок по авансових внесках з податку на прибуток» Декларації, в яких зазначаються збільшені/зменшені показники податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду, що уточнюються, по авансових внесках з податку на прибуток. У разі збільшення суми податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду по авансових внесках з податку на прибуток платник податку у рядку 38 Декларації визначає відповідно до п. 50.1 ст. 50 ПКУ суму штрафу від недоплати за кожен звітний період, термін сплати за яким настав на дату подання уточнюючої Декларації (у розмірі трьох відсотків від суми недоплати), та у рядку 36 Декларації – пеню відповідно до п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПКУ. У разі зменшення суми податкового зобов’язання звітного (податкового) періоду по авансових внесках з податку на прибуток в уточнюючій Декларації платник податку має право на повернення надміру сплачених грошових зобов’язань за умови дотримання положень ст. 43 ПКУ або зарахування у рахунок сплати майбутніх платежів на підставі п. 87.1 ст. 87 ПКУ. Крім того, разом із уточнюючою Декларацією платник податку має право надати до контролюючого органу пояснення проведених виправлень.

Податковий борг до Місцевого бюджету Харківщини погашено на 147,5 млн. гривень

В тому числі надійшло в рахунок погашення податкового боргу - 89,6 млн.грн., списано безнадійного податкового боргу - 57,9 млн. гривень. За словами в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Ірини Сагайдак, питання скорочення податкового боргу до Місцевого бюджету знаходиться на постійному контролі фіскальної служби. Відповідне доручення щодо вжиття невідкладних заходів з погашення існуючої заборгованості до кінця 2015 року надано і Урядом країни. «Фіскальною службою сумісно з представниками облдержадміністрації, Пенсійного фонду постійно проводяться спільні наради з керівництвом окремих підприємств-боржників державної та комунальної форми власності», - відзначає Ірина Сагайдак та підкреслює, що робота в даному напрямку триває, адже погашення податкового боргу – це надходження до бюджету регіону.

Майбутні підприємці отримали інформаційну допомогу

Другий місяць поспіль співробітники ГУ ДФС у Харківській області приймають участь у спільному проекті з Харківським міським центром зайнятості, надаючи консультаційну допомогу громадянам, які бажають розпочати власну справу. Так 18 листопада 2015 року у приміщенні Консалтингового центру, розташованому у Харківському міському центрі зайнятості, відбувся семінар на тему: «Започаткування власного бізнесу». В ході заходу податківці розповіли про порядок реєстрації фізичних осіб – підприємців в органах Державної фіскальної служби, про загальну та спрощену системи оподаткування. Присутніх ознайомили з порядком та термінами надання звітності та сплатою податків, а також проінформували про нові електронні сервіси, які пропонує платникам Державна фіскальна служба України. Крім того, наприкінці семінару майбутні підприємці отримали відповіді на запитання та корисні поради щодо створення власного бізнесу.

Харківських телеглядачів проінформували щодо особливостей ввозу та вивозу товарів через митний кордон України

Днями заступник начальника митного поста «Пісочин» Харківської митниці ДФС Сергій Таранчук надав інтерв’ю журналісту регіональної новостійної програми «Харьковские известия». У ході спілкування митник зупинився на найбільш поширених ситуаціях, з якими стикаються наші співвітчизники при виїзді за кордон або в’їзду до країни. Зокрема, Сергій Таранчук розповів які товари (за винятком підакцизних товарів) громадянам дозволено ввозити на митну територію України без надання митної декларації та сплати митних платежів. До таких товарів віднесені, по-перше, ті що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, сумарна фактурна вартість яких не перевищує 1000 євро. А по-друге – товари з сумарною фактурною вартістю до 500 євро та вагою не більше 50 кг., що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжувальному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України. Окрім того, підлягають усному декларуванню та не оподатковуються митними платежами товари сумарною вартістю до 150 євро, що ввозяться при переміщенні/пересиланні у міжнародних поштових та експрес – відправленнях, у несупроводжувальному багажі. У випадку, коли сумарна фактурна вартість товарів, які було ввезено, та їх загальна вага перевищує критерії, визначені Митним кодексом України (ст.374 МКУ), але при цьому загальна вартість таких товарів не перевищує 10 тис. євро, громадяни повинні подати письмову декларацію та сплатити всі необхідні платежі: ввізне мито, ПДВ, імпортний збір. Наприкінці Сергій Таранчук відзначив: «Мандрівка за кордон уже давно стала звичною справою для багатьох українців. Тож для того щоб від поїздки залишилися лише приємні спогади  перед тим, як виїздити чи навпаки повертатися додому, обов’язково ознайомлюйтесь із тим, що можна вивезти та що дозволяється привезти з собою».

Доопрацьовано електронний сервіс «Реєстрація договорів про визнання електронних документів»

Для покращення сервісного обслуговування платників при поданні податкових документів в електронній формі Державною фіскальною службою України доопрацьовано електронний сервіс «Реєстрація договорів про визнання електронних документів». Договір про визнання електронних документів укладається відповідно до положень Порядку підготовки та подання податкової звітності в електронному вигляді, яка надсилається засобами телекомунікаційного зв’язку, затвердженого наказом ДПА України від 10.04.2008 № 233, зареєстрованим у Міністерстві юстиції 16.04.2008 за № 320/15011. ДФС спрощено процес укладання Договорів про визнання електронних документів з територіальними органами ДФС, а саме, починаючи з 25 листопада 2015 року, платником податків укладається один Договір з територіальним органом ДФС за основним місцем обліку. До Договору додаються посилені сертифікати відкритих ключів. Для формування та подання Договору розроблено нову форму (код форми J1391004). Додатково інформуємо про запровадження нового електронного сервісу управління ЕЦП. Такий сервіс надає можливість керівнику вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб та самостійно визначити термін, на який відповідальній особі надається право підпису податкових документів (в межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також в повідомленні може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера. Для формування та подання платниками інформації щодо ЕЦП в електронному вигляді до Єдиного вікна подання електронної звітності розроблено нову форму Повідомлення (код форми J1391102). До Повідомлення додаються сертифікати відповідальних осіб, зазначених у Повідомленні, та таке Повідомлення підписується ЕЦП цих відповідальних осіб. Звертаємо увагу, що сформоване Повідомлення обов’язково підписується керівником електронним цифровим підписом, сертифікат якого на момент отримання Повідомлення вже наявний у системі подання документів в електронному вигляді як діючий сертифікат керівника платника податків.

У 2015 році до бюджету сплачено 392 млн. грн. транспортного податку

З початку поточного року до бюджету надійшло 392 млн. грн. транспортного податку, що перевищує заплановані показники на 7,6 відс. Зокрема, у жовтні платники сплатили 48,8 млн. грн. цього податку. Нагадаємо, що платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні, згідно з чинним законодавством, власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 Кодексу є об'єктами оподаткування. Транспортний податок сплачується фізичними особами – протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення, юридичними особами – авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом, які відображаються в річній податковій декларації.

Відповідальність за реалізацію алкогольних напоїв, на придбання яких відсутні супровідні документи (видаткові та товарно-транспортні накладні)

Транспортування горілки та лікеро-горілчаних виробів, відвантажених з акцизного складу підприємства, на якому виробляються спирт етиловий, горілка та лікеро-горілчані вироби, без товарно-транспортних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі, з відміткою представника контролюючого органу на акцизному складі забороняється. До суб’єктів господарювання, що здійснюють реалізацію товарів, які не обліковані у встановленому порядку, застосовується фінансова санкція у розмірі подвійної вартості необлікованих товарів, які не обліковані за місцем реалізації та зберігання, за цінами реалізації, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Такі вимоги не поширюються на фізичних осіб - підприємців, які є платниками єдиного податку та не зареєстровані платниками податку на додану вартість. Крім того незабезпечення платником податків зберігання первинних документів протягом установлених строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 510 гривень (ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень). Слід зауважити, що відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, тягне за собою накладення адміністративного штрафу у розмірі від п’яти до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (ті самі дії, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від десяти до п’ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).

Оновлено Перелік медичних виробів, які підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що відповідно до підпункту "в" пункту 193.1 статті 193 Податкового кодексу України Кабінетом Міністрів України постановою  від 11 листопада 2015 року № 923 затверджено оновлений перелік медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків. Цією Постановою внесено зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 03 вересня 2014 року № 410 «Про затвердження переліку медичних виробів, операції з постачання на митній території України та ввезення на митну територію України яких підлягають обкладенню податком на додану вартість за ставкою 7 відсотків» (далі – Постанова № 410). Зміни до Постанови № 410 набрали чинності з дня опублікування Постанови № 923 в газеті «Урядовий кур'єр» від 19.11.2015 № 216. З повним текстом Постанови № 410 із змінами Ви можете ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

Понад 779 млн.грн. - внесок малого бізнесу Харківщини до місцевого бюджету

За січень-жовтень 2015 року платники Харківської області, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, сплатили до місцевого бюджету 779,8 млн. гривень єдиного податку, що на 245,1 мільйона гривень більше у порівнянні з відповідним періодом минулого року. З них понад 115,5 млн. грн. – сплачено у жовтні. Про це повідомили в Головному управлінні ДФС у Харківській області. Основну частину надходжень з цього податку забезпечили фізичні особи – підприємці, які сплатили 521,5  мільйонів гривень, що на 125 мільйонів більше, ніж в минулому році. Юридичні особи спрямували до бюджету 152,4 мільйона гривень, що також на 21,2 мільйона перевищує минулорічні надходження. В свою чергу сільгосптоваровиробниками Харківщини сплачено 105,9 млн.грн. єдиного податку. Це більше на 98,9 млн.грн. відповідного періоду минулого року. Варто відзначити, що за спрощеною системою оподаткування на обліку в органах ДФС Харківсьої області перебувають: 10 227 юридичних осіб ІІІ групи, 1 543 платника ІV групи, 78 403 фізичних осіб – підприємців. Найбільшою по чисельності  серед підприємців  є ІІ група  - 42765 громадян.

Коли єдинники 1 і 2 груп здають квартальну декларацію?

Спрощенці першої та другої груп звітують за результатами року. Квартальну декларацію з єдиного податку вони подають за останній квартал роботи в першій або другій групі в разі зміни групи, а також за квартал, у якому отримано доходи платника єдиного податку, оподатковувані за ставкою 15%.

Чи передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність? 

За неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи фізичною особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, передбачена штрафна санкція в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання, а за ті самі порушення, вчинені платником протягом року, передбачена штрафна санкція в розмірі 1020 гривень. Крім того, за неподання або несвоєчасне подання декларації про майновий стан і доходи до фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, застосовується адміністративний штраф у розмірі від 51 грн. до 136 грн., а у разі повторного порушення - від 85 грн. до 136 грн. 

Чи потрібно подавати річну декларацію про майновий стан і доходи та сплачувати ПДФО особі, яка отримує щомісячно грошове утримання від іншої фізичної особи згідно договору про довічне утримання?

При отриманні від фізичної особи доходу у вигляді вартості матеріального забезпечення та послуг з догляду (опікування), визначених у договорі довічного утримання, відчужувач зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

Які строки встановлено для подання декларації поштою?

Декларацію поштою на адресу податкового органу платник може надіслати не пізніше ніж за 5 днів до останнього терміну подання такої декларації.

Який термін розгляду договору «Про визнання електронних документів»?

Термін розгляду договору «Про визнання електронних документів» з боку органів ДФС – до 5 робочих днів. Квитанції мають розширення «.rpl» та відкриваються за допомогою ключа електронної печатки, а у разі її відсутності, підписом фізичної особи – підприємця (для фізичної особи – підприємця). Інші файли, що мають розширення «.xml» не потребують розшифрування. Електронні звіти можна відправляти лише після отримання квитанції про успішне підписання договору з боку органів ДФС.

Платник єдиного податку – юридична особа не сплачує земельний податок, якщо земельна ділянка використовується для здійснення господарської діяльності

Юридична особа – платник єдиного податку не є платником земельного податку за земельну ділянку під нежилим приміщенням (його частиною) за умови, що така земельна ділянка цим платником використовується виключно для здійснення господарської діяльності. Така норма передбачена пп.4 п.297.1 ст.297 Податкового кодексу України. Зокрема, законодавець передбачив, що платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку). Однак, ця норма не поширюється на земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності. Довідково: лист ДФС України від 30.09.15 № 20744/6/99-99-15-03-01-15 «Щодо сплати земельного податку юрособою – платником єдиного податку».

Новий порядок оформлення результатів документальних перевірок

Наказом Міністерства фінансів України від 20.08.2015 №727, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1300/27745 (далі – наказ №727), затверджено новий Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків – юридичними особами та їх відокремленими підрозділами (далі – Порядок №727). Наказ №727 набрав чинності 17.11.2015, тобто з дня його офіційного опублікування (опублікований в «Офіційному віснику України» від 17.11.2015 №89). Порядок №727 об’єднав вимоги Податкового кодексу України та Митного кодексу України з метою забезпечення єдиного порядку фіксування результатів документальних перевірок платників податків – юридичних осіб та їх відокремлених підрозділів. Відповідно до пункту 2 Наказу №727 втратили чинність: - наказ Міністерства фінансів України від 21.03.2012 №377 «Про затвердження Порядку оформлення результатів проведення митними органами перевірок», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 25.04.2012 за №622/20935; - наказ Державної податкової адміністрації України від 22.12.2010 №984 «Про затвердження Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за №34/18772. Звертаємо увагу, що дія Порядку №727 не поширюється на оформлення результатів перевірок контрольованих операцій, які проводяться з урахуванням вимог підпункту 39.5.2 пункту 39.5 статті 39 Податкового кодексу України. Результати цих перевірок оформляють актом (довідкою), форму та вимоги складання якого(якої) затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 24.12.2014 №843, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 22.01.2014 за №126/24903.

Державною фіскальною службою України запроваджено новий електронний сервіс

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що Державною фіскальною службою України (далі – ДФС України) у листопаді поточного року запроваджено новий електронний сервіс «Інформування громадян про результати обробки файлів-запитів щодо доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, що надходять від підрозділів соціального захисту населення». За його допомогою громадяни та працівники органів соціального захисту населення, вказавши реєстраційні дані фізичної особи, можуть у телефонному режимі отримати необхідну інформацію в Інформаційно-довідковому департаменті ДФС України. Контактні телефони для отримання інформації: 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів). Інформація щодо цього сервісу розміщена на головній сторінці ДФС України за посиланням: http://sfs.gov.ua/anonsi/11545.html.

Чи необхідно змінювати електронний цифровий підпису у разі зміни облікових даних платника?

У випадку коли у платника податків змінюються облікові дані (змінюються посадові особи, податкова адреса, у тому числі у межах одного адміністративного району тощо), то у строк до моменту подання наступної електронної звітності потрібно отримати нові посилені сертифікати відкритих ключів на посадових осіб платника, які мають право підпису документів, та переукласти договір про визнання електронних документів. Якщо договір про визнання електронних документів укладається в електронній формі, то електронний цифровий підпис (далі - ЕЦП) платника податків та його посадових осіб імпортуються в базу сертифікатів разом з договором. Тому для імпортування в базу сертифікатів нового ЕЦП зазначений договір необхідно переукласти.

Коли пеня не нараховується

Відповідно до п. 38.1 ст. 38 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) виконанням податкового обов’язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов’язань у встановлений податковим законодавством строк. Нагадаємо, пеня – це сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки (п.п. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПКУ). Згідно із п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПКУ після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При самостійному нарахуванні суми грошового зобов’язання платником податків нарахування пені розпочинається після спливу 90 днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов’язання, визначеного ПКУ. Пеня нараховується у день настання строку погашення податкового зобов’язання, нарахованого контролюючим органом або платником податків у разі виявлення його заниження на суму такого заниження та за весь період заниження (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження) (п.п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 ПКУ). Отже, при поданні уточнюючої звітності платником податків після граничного терміну її подання, але до граничного терміну сплати сум податкових зобов’язань, пеня не нараховується.

Як подавати звітність з ПДВ суб’єкту господарювання, реєстрацію платника ПДВ якого анульовано?

Особа, реєстрація платника ПДВ якої анулюється, зобов’язана подати податкову декларацію з ПДВ за останній звітний (податковий) період, який розпочинається з першого дня такого звітного періоду та закінчується днем анулювання реєстрації платника ПДВ, протягом 20 (40) календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду, в якому відбулося анулювання платника ПДВ. Суб’єкт господарювання має право подати уточнюючий розрахунок у вигляді додатка до такої податкової декларації з ПДВ та виправити помилки за попередні податкові періоди (з урахуванням строків давності). При цьому, починаючи з дати анулювання реєстрації платника ПДВ уточнюючий розрахунок як окремий документ суб’єктом господарювання подаватися не може.

Операції з надання послуг зі збереження майна є об’єктом оподаткування ПДВ

Відповідно до п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст.186 Кодексу. Постачанням послуг згідно з пп. 14.1.185 п. 14.1 ст. 14 Кодексу є будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності. Згідно із пп. 196.1.2 п. 196.1 ст. 196 Кодексу не є об'єктом оподаткування ПДВ операції з передачі майна у схов (відповідальне зберігання), а також з повернення майна із схову (відповідального зберігання) його власнику. Відповідно до пп. 14.1.32 п. 14.1 ст. 14 Кодексу відповідальне зберігання - господарська операція, що здійснюється платником податків і передбачає передачу згідно з договорами схову матеріальних цінностей на зберігання іншій фізичній чи юридичній особі без права використання у господарському обороті такої особи з подальшим поверненням таких матеріальних цінностей платнику податків без зміни якісних або кількісних характеристик. Відповідно до ст. 936 Цивільного кодексу України за договором зберігання одна сторона зобов'язується зберігати річ, яка передана їй другою стороною, і повернути її поклажодавцеві у схоронності. Таким чином, при передачі майна на відповідальне зберігання власник майна передає зберігачу майно на зберігання, а зберігач надає власнику майна послуги зі зберігання цього майна. Отже, операція з передачі майна на зберігання для власника цього майна не є об'єктом оподаткування ПДВ відповідно до пп. 196.1.2 п. 196.1 ст. 196 Кодексу. Разом з цим операція з надання послуг зі зберігання майна, переданого на відповідальне зберігання, для зберігача є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ у загальновстановленому порядку.

Як зареєструвати податкову накладну, якщо п'ятнадцятий день припадає на святковий або вихідний

Нагадуємо, що внесення відомостей, що містяться в податковій накладній і/або розрахунку коригування, в ЕРПН здійснюється шляхом представлення впродовж операційного дня вказаних документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису і внесення відповідних відомостей в ЕРПН. Операційний день триває з 0 до 23-ї години. Отже, реєстрація податкових накладних в ЕРПН здійснюється платником ПДВ не пізніше за п'ятнадцять календарних днів, що йдуть за датою їх складання. Терміни реєстрації податкових накладних в ЕРПН, якщо п'ятнадцятий день, що йде за днем їх виписки, доводиться на святковий або вихідний день, не переносяться. Крім того, нагадуємо про ст. 120-1 ПКУ, якою встановлений штраф за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування.

«Реєстр страхувальників» допоможе платникам ЄСВ

Західна ОДПІ м. Харкова інформує, що на веб-порталі ДФС працює сервіс – «Реєстр страхувальників»., завдяки якому платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва. Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім`я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта.

Інформацію стосовно бізнес-партнерів можна отримати на офіційному веб - порталі ДФС України

На офіційному веб - порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) функціонує банер «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», який знаходиться на головній сторінці веб - порталу. Зокрема, для перевірки надійності ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або його назву.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області