Роман Насіров та представники бізнесу обговорили реформи у ДФС

Актуальні питання оподаткування підприємств, законодавчі новації, які покращують умови ведення бізнесу в Україні, та особливості реформування української митниці обговорили Голова ДФС Роман Насіров і представники Європейської Бізнес Асоціації та Американської Торгівельної Палати в Україні під час чергової зустрічі 12 лютого 2016 року. За словами Романа Насірова, сьогодні ДФС активно працює над впровадженням нових сервісів для платників податків та суб’єктів зовнішньої економічної діяльності, спрямованих на стимулювання залучення в Україну інвестицій. Так, актуальним питанням для фахівців служби є удосконалення роботи оновленого Електронного кабінету платника податків, який нещодавно розпочав свою діяльність у тестовому режимі та вже користується популярністю серед підприємців. «Для нас головним завданням є не просто зробити сторінку в Інтернеті, а створити систему з доступом до баз даних. Ми працюємо над розширенням функцій Електронного кабінету, над тим, щоб була синхронізація  з бухгалтерськими системами. Плануємо розробити окремі програми для фізичних осіб, які існують в інших країнах, для можливості здійснення електронного декларування. Але при цьому, щоб система працювала не з нуля, а автоматично наповнювалася інформацією, яка є в наших базах даних», - зазначив Роман Насіров. У свою чергу, представники бізнесу схвально оцінили цей новий сервіс ДФС, як й ініціативу та кроки у впровадженні інституту уповноваженого економічного оператора, на який платники чекали близько чотирьох років. 12 лютого відповідний законопроект був презентований у Міністерстві фінансів України. «Сьогодні ми робимо усе можливе, щоб законопроект був ухвалений протягом двох місяців. До цього ж часу ми здійснюємо низку заходів для того, щоб його можна було одразу ж після ухвалення імплементувати», - підкреслив Голова ДФС. Учасники зустрічі також обговорили новації в оподаткуванні податком на прибуток підприємств, систему електронного адміністрування ПДВ та її вплив на боротьбу з фіктивними компаніями, роботу оновленого Офісу з обслуговування великих платників податків. Щодо реформування митниці, то, за словами Романа Насірова, ДФС вже розроблено низку заходів, спрямованих на її модернізацію, впроваджено кілька проектів за участі та підтримки іноземних колег та експертів у митній сфері. Наприкінці зустрічі представники бізнесу подякували ДФС за вирішення проблеми з видачею сертифікатів з перевезення товару EUR.1,  які з 1 січня 2016 року фіскальна служба видає безкоштовно, та запропонували відзначити всіх працівників ДФС, які були задіяні у вирішенні цього питання. 

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Майбутніх підприємців Харківщини навчили правильно розраховувати єдиний соціальний внесок

Новації  та зміни у податковому законодавстві стали головною темою семінару, який в черговий раз провели фахівці фіскального відомства області  в Консалтинговому центрі при Харківській обласній службі зайнятості. На цей раз учасниками заходу стала категорія громадян, якій податкові знання стануть у нагоді найближчим часом – майбутні підприємці, а отже і майбутні платники податків. Тож під час семінару податківці висвітили найбільш актуальні для них питання та проінформували щодо загальних новацій у податковому законодавстві, які набрали чинності з 1 січня 2016 року згідно Закону України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Окремий акцент було зроблено на змінах стосовно єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Так присутнім розповіли  про зниження ставки нарахування ЄСВ для підприємств з 41% (у середньому, залежно від класу ризику) до 22%. Крім того, повідомили, що з цього року ЄСВ не утримується із заробітної плати працівників (3,6%).Далі фахівці на конктретних прикладах навчали присутніх розраховувати ЄСВ, який підлягає сплаті та заповнуювати звіт. Також учасники семінару дізнались про основні засади декларування доходів громадян, одержаних у 2015 році, та особливості цьогорічної Кампанії декларування  від попередніх років.Слухачі не тільки отримали вичерпну інформацію від фахівців фіскальної служби, а й мали можливість проконсультуватися  з ними  щодо застосування норм податкового законодавства на практиці, адже кожен з них незабаром розпочне ведення власної підприємницької діяльності.

Січневі надходження військового збору на Харківщині в півтора рази перевищили минулорічний показник

Про це повідомили у Головному управлінні фіскальної служби області. Так, у  січні 2016 року від платників Харківської області до державного бюджету надійшло 34,8 млн. грн. військового збору, що на 11,4 млн.грн. перевищує надходження цього збору в січні минулого року (23,4 млн. грн.). Загалом, за час,  коли почав нараховуватись військовий збір в Україні (з серпня 2014 року), платники Харківщини встигли поповнити бюджет на  майже 600  млн. гривень. Тож у податковому відомстві сподіваються, що мешканці регіону і надалі будуть сумлінно сплачувати найпатріотичніший податок в державі, що в значній мірі сприяє укріпленню і обороноздатності нашої країни.  Також в ГУ ДФС області нагадали, що в поточному році фізичні особи-підприємці на загальній системі оподаткування за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір від чистого оподатковуваного доходу, відображають у річній податковій декларації та сплачують в терміни, передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. Отже, останній термін сплати військового збору підприємцями згідно з податковою декларацією за 2015 рік – 19 лютого 2016 р.

Декларування доходів, отриманих у спадщину чи подарунок

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що громадянам, які у 2015 році отримували доходи від успадкування чи отримання в дарунок коштів та майна від осіб, які не є членами сім`ї першого ступеня споріднення, необхідно подати до органу фіскальної служби за місцем реєстрації декларацію про майновий стан і доходи. Відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 розділу І Податкового кодексу України членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення. При цьому не повинні надавати декларацію спадкоємці резиденти та нерезиденти, які сплачують податок до нотаріального оформлення спадщини. Зауважимо, що починаючи з 1 січня 2016 року доходи, отримані громадянами внаслідок успадкування чи утримання в дарунок майна, відображаються тільки у декларації без заповнення окремих додатків. Інформація щодо зазначених доходів відображаються у декларації форма якої затверджена  наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015р. № 859. Нагадуємо, податкова декларація про майновий стан і доходи надається до 1 травня 2016 року. А до 1 серпня п.р. громадянин зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій ним податковій декларації.

На Харківській митниці у січні через кордон пропустили 2,7 млн. тонн вантажів

Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби Харківської області. Так, за січень 2016 року через митний кордон України пропущено 2 млн. 667 тис. тонн вантажів, близько 140 тисяч одиниць транспортних засобів, 297 тис. громадян. Товарообіг з початку року склав 135 422 тис. дол. США. Експортовано товарів на суму - 40 643 тис. дол. США, імпортовано  – 94 779 тис. дол. США. У січні через Харківську митницю оформлювались товари з багатьох країн. Це зокрема, Республіка Польща, Молдова, Білорусь, Китай, Великобританія, Гонконг, Німеччина тощо. Також у фіскальному відомстві проінформували, що у січні Харківською митницею ДФС було оформлено 5 269 митних декларацій та відзначили, що  99,2%  з них  - в електронному виді.

Не пізніше 20 лютого необхідно надати звітність з плати за землю за новою формою

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що з 1 січня 2016 року, для складання податкової звітності з плати за землю використовується нова форма Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560. Зазначена форма декларації використовується і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні (податкові) періоди. Нагадуємо, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Згідно з пп.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу фіскальноъ служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. Подання такої декларації звільняє від обов’язку подання щомісячних декларацій. Разом з цим платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов’язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п.286.3 ст.286 ПКУ). Відповідно до п.286.4 ст.286 ПКУ за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.  При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. У разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Роман Насіров зустрівся з представниками посольств іноземних держав в Україні

Питання міжнародного співробітництва, до яких залучена Державна фіскальна служба України, обговорювалися під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова з представниками посольств іноземних держав в Україні 12 лютого 2016 року. Зокрема, йшлося про актуалізацію контактів між митними службами країн, які зацікавлені в оптимізації проекту нового «Шовкового шляху» щодо синхронізації та спрощення митних і транзитних процедур, а також запровадження в Україні інституту економічного оператора. «Презентований сьогодні Міністерством фінансів України законопроект щодо запровадження уповноваженого економічного оператора, надасть можливість компаніям, які відповідають певним критеріям, фактично без проходження митного контролю працювати в режимі експорту та імпорту, що важливо для збільшення міжнародної торгівлі», - зазначив Роман Насіров. За його словами до імплементації інституту уповноваженого економічного оператора будуть залучені фахівці та експерти Європейського союзу, які працюють разом з ДФС  у рамках проекту Twinning. «Запровадження цього інституту повністю відповідає європейській практиці. Можливість формувати ланцюги поставки між такими економічними операторами надасть можливість кампаніям, залученим до перевезень, отримати максимально швидке митне оформлення та транзитні процедури, що актуально сьогодні для «Шовкового шляху», - наголосив Роман Насіров.

Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року

Державною фіскальною службою України у зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі – Закон № 909) у листі від 08.02.2016 №4149/7/99-99-19-03-02-17 «Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року» (далі – лист) повідомлено про окремі особливості нарахування та сплати податку на додану вартість з урахуванням внесених змін. Так, Закон № 909 згідно з пунктом 1 розділу ІІ "Прикінцеві положення" набрав чинності з 1 січня 2016 року, крім тих його норм, які стосуються запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (підпункти 3 та 10 пункту 45 Закону № 909, які набирають чинності з 1 лютого 2016 року). У листі розглянуто основні зміни в частині застосування норм щодо оподаткування податком на додану вартість з таких питань: реєстрація платників податку на додану вартість; база оподаткування; оподаткування банківськими установами операцій з реалізації майна, набутого ними у власність; скасування старих та запровадження нових податкових пільг. З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66347.html).

Про проведення перевірок у 2016 році

Державна фіскальна служба України листом від 01.02.2016 № 3069/7/99-99-22-04-02-17 в зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» роз’яснила зміни в податковому законодавстві щодо проведення перевірок. Зокрема, внесені зміни до підпункту 78.1.1 пункту 78.1. статті 78 Податкового кодексу виключили можливість проведення перевірок з питань дотримання податкового законодавства у разі, якщо отримано податкову інформацію або за наслідками перевірок інших платників податків виявлено факти, що свідчать про порушення платником податків податкового законодавства. Поряд з цим в листі зазначено, що у разі отримання контролюючим органом податкової інформації, яка свідчить про порушення платником податків податкового законодавства, організацію та проведення документальних позапланових перевірок доцільно здійснювати на підставі підпункту 78.1.4 пункту 78.1 статті 78 Податкового кодексу Лист Державної фіскальної служби України від 01.02.2016 №3069/7/99-99-22-04-02-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/yuridichnim-osobam/podatkoviy-kontrol/listi-dps/235142.html

Звернувшись за субсидією - маєш можливість отримати інформацію про стан обробки запитів щодо своїх доходів

Державна фіскальна служба України запровадила новий електронний сервіс «Інформування громадян про результати обробки файлів-запитів щодо доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, що надходять від підрозділів соціального захисту населення». Зазначений сервіс надасть можливість у телефонному режимі  отримати необхідну інформацію в Інформаційно-довідковому департаменті ДФС, як громадянам так і працівникам органів соціального захисту населення, вказавши при цьому реєстраційні дані фізичної особи. Контактні телефони для отримання інформації: 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів)

Роз’яснено механізм відмови від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ

Відповідно до п. 209.1 ст. 209 Податкового кодексу України (далі ПКУ) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п. 209.6 ст. 209 ПКУ, може обрати спеціальний режим оподаткування. Використання спеціального режиму є правом такого підприємства, а не його обов’язком. У зв’язку з цим сільськогосподарське підприємство – платник ПДВ не позбавлено права переходу із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ за добровільним рішенням. Порядок реєстрації особи як платника ПДВ, перереєстрації та анулювання такої реєстрації регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1456/26233 (далі – Положення №1130). Відповідно до п.6.22 розд. VI Положення №1130, для виключення з реєстру суб’єктів спеціального режиму сільськогосподарське підприємство подає до контролюючого органу, в якому воно зареєстроване як суб’єкт спеціального режиму, заяву про реєстрацію його платником ПДВ на загальних умовах за формою №1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація», якщо не було допущено перевищення, визначеного п. 209.11 ст. 209 ПКУ (п. 6.11 розд. VI Положення №1130). Контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дня отримання такої заяви знімає сільськогосподарське підприємство з реєстрації як суб’єкта спеціального режиму за процедурами перереєстрації, визначеними Положенням №1130. При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб’єктів спеціального режиму є дата внесення відповідного запису до такого реєстру. Датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником ПДВ на загальних підставах у разі переходу за добровільним рішенням сільськогосподарського підприємства – платника ПДВ із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ є дата виключення такого підприємства з реєстру суб’єктів спеціального режиму. Якщо у сільськогосподарського підприємства – платника ПДВ за результатами здійснення сільськогосподарської діяльності за останній звітний період перебування на спеціальному режимі наявні залишки товарів, які не були використані при виробництві сільськогосподарської продукції, то суми ПДВ, сплачені при придбанні таких товарів, можуть бути перенесені із податкової декларації з ПДВ із позначками «0121» - «0123» до податкової декларації з ПДВ із позначками «0110», поданими за останній звітний період перебування на спеціальному режимі.

ДФС приймає пропозиції щодо удосконалення сервісу «Електронний кабінет платника»

За 6 днів оновленим електронним сервісом «Електронний кабінет платника» скористалось біля 5 тис. платників. Серед них 98,2% користуються сервісом з України, інші - з понад 20 країн світу (Німеччина,  Казахстан, Франція, США, Фінляндія, Польща, Австрія, Грузія, Словаччина, Індія та ін.) Протягом періоду тестової експлуатації оновленого сервісу платники можуть взяти активну участь у його вдосконаленні. Пропозиції щодо роботи та наповнення сервісу приймаються на електронну адресу infozvit@sfs.gov.ua. Для оперативного реагування просимо при надсиланні листа на електронну адресу зазначати код за ЄДРПОУ або реєстраційний номер платника податків, а також контактну інформацію. Зокрема, за пропозиціями наданими платниками в режимі оновленого сервісу «Система електронного адміністрування ПДВ», реєстр операцій доповнено даними про контрагентів. Також для зручності користувачів полегшено пошук інформації у реєстрах ДФС. Крім того, платникам буде надана можливість підготувати, заповнити та надіслати податкову декларацію платника єдиного податку та звітності зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за новими формами.

Щодо ПДФО та військового збору

Податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) податковим агентом – юридичною особою зараховується до відповідного бюджету за його місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі (ст. 64 Бюджетного кодексу України). ПДФО, нарахований працівникам не уповноваженого відокремленого підрозділу (структурного підрозділу, який розташовано у іншій ніж юридична особа територіально-адміністративній одиниці), юридична особа перераховує до місцевого бюджету за місцезнаходженням такого підрозділу (абз. 2 п. 168.4.3 Податкового кодексу України). Ця норма ПКУ регламентує порядок перерахування податку до місцевого бюджету, а оскільки військовий збір зараховується до державного бюджету, її не можна застосовувати до військового збору. Отже, військовий збір юридична особа як за себе, так і за не уповноважений відокремлений підрозділ перераховує до бюджету за своїм місцезнаходженням (місцем реєстрації).

Щодо декларування доходів, отриманих громадянами від надання послуг репетиторства

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що згідно з положеннями Податкового кодексу, платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити з таких доходів податок та військовий збір. Тобто, громадяни, які отримували у минулому році доходи не від податкових агентів, зокрема, від надання послуг репетиторства іншим громадянам, зобов’язані до 1 травня року, що настає за звітним, надати податкову декларацію в якій відобразити суму отриманого доходу, суму сплаченого протягом звітного року податку та податкового зобов'язання. Сума податкового зобов'язання з податку на доходи та військового збору, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

19 лютого - граничний термін подання декларації з податку на нерухоме майно юридичними особами

Юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об’єктів житлової та/або нежитлової нерухомості сплачують у 2016 році податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки - про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час засідання „круглого столу” з платниками податків району. Ставки на поточний рік встановлено рішеннями сільських, селищних, міських рад або радами об'єднаних територіальних громад. Згідно внесених Законом №909-VIII змін до Податкового кодексу ставки встановлюється у розмірі, що не перевищує 3 відс. розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (41,34 грн.) за 1 кв. метр бази оподаткування. Окрім того, власники житлової нерухомості, загальна площа якої перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), платитимуть додатково 25000 гривень на рік за кожен із вказаних об'єктів житлової нерухомості.   Юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і до 20 лютого 2016 року подають до державних податкових інспекцій за місцезнаходженням об’єктів оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Податок сплачується авансовими внесками щокварталу. Граничний термін сплати – 29 числа місяця, що наступає за звітним кварталом.   При цьому, якщо останній день сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, припадає на вихідний або святковий день, то його потрібно сплатити напередодні встановленого граничного терміну.

Граничний термін подання податкової звітності неприбутковими установами та організаціями – 29 лютого 2016 року

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що Законом України від 17.07.15 №652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" внесено зміни, зокрема до статті 133 Податкового кодексу України та визначено умови, за яких неприбуткові підприємства, установи та організації не є платниками податку на прибуток підприємств. До затвердження Кабінетом Міністрів України нового «Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій» включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру для цілей подання Податкового звіту про використання коштів неприбуткових установ та організацій у частині застосування ознаки неприбутковості необхідно керуватися наказом Мінфіну від 24.01.13 №37 "Про затвердження Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій". Крім того, до затвердження нового Звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації подається Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій, затверджений наказом Міндоходів від 27.01.2014 №85. Податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій за 2015 рік необхідно подати не пізніше 29 лютого 2016 року.

Чи є підставою для проведення документальної позапланової перевірки заява платника податків (ЮО, ФОП) на її проведення?

Пунктом. 78.1 ст. 78 ПКУ визначено обставини, за наявності яких проводиться позапланова перевірка. Обмеження у підставах проведення перевірок платників податків, визначені ПКУ, не поширюються на перевірки, що проводяться на звернення такого платника податків, або перевірки, що проводяться у межах кримінального провадження (п. 78.2 ст. 78 ПКУ). Про проведення документальної позапланової перевірки керівник контролюючого органу приймає рішення, яке оформлюється наказом (абзац перший п. 78.4 ст. 78 ПКУ). Тобто, на підставі поданої заяви платника податків про проведення перевірки після прийняття рішення керівника контролюючого органу, яке оформлюється наказом, проводиться документальна позапланова перевірка.

Який порядок надання СГ документів (копій) для проведення перевірки?

Порядок надання платниками податків документів визначено ст.85 Податкового кодексу України. Платник податків зобов’язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать до предмета перевірки або пов’язані з ним. Такий обов’язок виникає у платника податків після початку перевірки. При проведенні перевірок посадові особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об’єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Щодо роботи митного поста «Гоптівка»

Станом на 15.02.2016 митний пост «Гоптівка» здійснює митний контроль і митне оформлення товарів та транспортних засобів комерційного призначення у штатному режимі. Протягом 14.02.2016 в обох напрямках руху пропущено близько 300 вантажних автомобілів, що відповідає середньодобовій проектній пропускній спроможності пункту пропуску «Гоптівка» - до 400 од. вантажних транспортних засобів. Пропуск усіх типів транспортних засобів здійснюється без затримок. Випадків блокування пункту пропуску громадськими організаціями або перешкоджання пропуску на митну територію України вантажних транспортних засобів та вантажів походженням з Російської Федерації не зареєстровано.

За витягом із реєстру платників єдиного податку необхідно звернутись до податкової інспекції

Відповідно до норм податкового законодавства України реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. За бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно отримати витяг з Реєстру платників єдиного податку. Для цього необхідно подати до контролюючого органу за місцем реєстрації запит про отримання відповідного витягу. Податкова інспекція надає такий витяг наступного робочого дня з дня надходження запиту особисто заявнику. Такий витяг діятиме до внесення змін до реєстру платників єдиного податку. Нагадуємо, що дані з Реєстру платників єдиного податку можна побачити  на Єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців та офіційному веб-портал ДФСУ.

Чи застосовується відповідальність до фізичної особи, яка уклала договір про добровільну сплату єдиного внеску, але не подала звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску?

Фізична особа, яка уклала договір про добровільну сплату єдиного внеску, але не подала звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску, втрачає право на отримання допомоги при настанні страхового випадку, який визначений у укладеному договорі.

Чи може інша юридична особа, фізична особа – підприємець або фізична особа сплатити грошове зобов’язання по ЄВ за інших осіб?

Юридична особа, фізична особа – підприємець або фізична особа не може сплатити грошове зобов’язання по єдиному внеску за інших осіб.

Щодо винагороди за роялті

Доходи від продажу об’єктів інтелектуальної (промислової) власності та прирівняні до них права, доходи у вигляді сум авторської  винагороди, іншої плати за надання права на користування або розпорядження іншим особам нематеріальним активом (творам науки, мистецтва, літератури або іншими нематеріальними активами), об’єкти права інтелектуальної промислової власності та прирівняні до них права (роялті), у тому числі отримані спадкоємцями власника такого нематеріального активу, оподатковуються відповідно до п.170.3 ст.170 Податкового кодексу України податок на доходи фізичних осіб та підлягають відображенню в декларації про майновий стан і доходи. Декларація про доходи отримані у минулому році подається до 1 травня 2016 року за місцем реєстрації платника податку. Сума податкового зобов’язання, зазначена в податковій декларації, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним.

Щодо електронних сервісів ДФС

Західна ОДПІ м. Харкова запрошує платників податків відвідати офіційний веб - портал Державної фіскальної служби України (sfs.gov.ua) і скористатися електронними сервісами, які надають можливість раціонально використовувати та економити робочий час. Електронні сервіси ДФС є незамінними помічниками для платників податків.     Користувачам відкривається безліч можливостей, зокрема оцінити податкові ризики діяльності з потенційними бізнес-партнерами, мати доступ до нормативних і інформаційних документів з питань оподаткування,  скористатися загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом та отримати відповідні послуги, звітувати он-лайн, перевіряти документи на наявність помилок тощо. А головне - платник податків скоротить до мінімуму контакти з контролюючими органами та позбавиться необхідності додаткового візиту до податкової.

Про доходи, які підлягають обов’язковому декларуванню громадянами

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з початку 2016 року та до 1 травня поточного року триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році. Задекларувати свої доходи це – конституційне зобов’язання та громадянський обов’язок кожного громадянина України. Декларування доходів – ознака цивілізованого суспільства, високої правосвідомості громадян та є одним з критеріїв партнерських взаємовідносин між платниками податків та державою. Обов’язковому декларуванню підлягають наступні доходи:- спадщина, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення спадщини та спадкоємців першої ступені споріднення (нульова ставка) або інших спадкоємців, якщо ними податок був сплачений до нотаріального оформлення спадщини;- дарунки, отримані у результаті оформлення договору дарування (аналогічно спадщині);- дохід від надання в оренду нерухомості іншим фізичним особам;- дохід від надання в оренду рухомого майна, якщо орендатором є також фізична особа;- дохід у вигляді рухомого майна, отриманий за ухвалою суду, за яким прийнято рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно;- іноземні доходи;- інвестиційні доходи, тобто доходи від продажу акцій та інших цінних паперів;- нецільова благодійна допомога, у разі якщо загальна сума такої допомоги перевищує граничний розмір (у 2015 році – 1710 грн.);- основна сума боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором у сумі, що перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (на 01.01.2015 мінімальна заробітна плата – 1218 грн.);- дохід у вигляді суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності у сумі, що перевищує 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 609 грн.).

Інформація для платників єдиного внеску

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що роботодавці нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) на суми нарахованої заробітної плати (доходу) найманим працівникам у розмірі 22% до визначеної бази нарахування єдиного внеску. У разі, якщо база нарахування єдиного внеску не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід, сума єдиного внеску розраховується, як добуток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на місяць, за який отримано дохід (прибуток), та ставки єдиного внеску. При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка єдиного внеску застосовується до визначеної бази нарахування незалежно від її розміру.

Податок на прибуток, сплачений за кордоном

При відображенні у податковій декларації суми податку на прибуток, отриманого з іноземних джерел, сплачені суб’єктами господарювання за кордоном, рекомендовано платникам збільшити показник рядка 16 додатка ЗП до Декларації № 897 на суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, сплачені суб’єктами господарювання за кордоном, що зараховуються під час сплати ними податку в Україні. При поданні Декларації № 897 платниками, які розраховуватимуть зменшення нарахованої суми податку у додатку ЗП з урахуванням сум податку на прибуток, сплачених за кордоном, рекомендовано подати доповнення до Декларації, передбачене п. 46.4 ст. 46 Податкового кодексу, з поясненням та зазначенням відповідних сум, вказавши про цей факт у спеціально відведеному місці цієї Декларації.

Податкова накладна за новою формою

У Мін’юсті України зареєстровано 26.01.2016 р. за № 137/28267 наказ Мінфіну України від 31.12.2015  № 1307 , яким затверджено форму податкової накладної і Порядок заповнення податкової накладної. Визнано такими, що втратили чинність, власні накази від 22.09.2014 р. № 957, від 14.11.2014 р. № 1129 та пункти 3, 4 власного наказу від 23.01.2015 р. № 13.  Наказ набере чинності з 1 числа другого місяця, що настає за місяцем його офіційного опублікування.

Щодо порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ

Міністерством фінансів України 04.02.2015 було оприлюднено на офіційному веб-порталі проект постанови КМУ «Про затвердження Порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість». Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ визначає механізм внесення заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ до реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ платникам податку, які відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 Кодексу (Реєстр 1) та, які не відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 статті 200 Кодексу (Реєстр 2), доповнення зазначених реєстрів інформацією про стан розгляду кожної заяви та публікації реєстрів. З проектом постанови можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Міністерства фінансів України.

Щодо авансових внесків при виплаті дивідендів

При розрахунку зменшення нарахованої суми податку в рядку 16.3.1 додатка ЗП до рядка 16 ЗП декларації з податку на прибуток, затвердженої наказом Мінфіну України від 20.10.2015 р. № 897, ДФС України рекомендовано враховувати також залишок суми сплачених авансових внесків з податку на прибуток підприємств при виплаті дивідендів, яка залишилась не зарахованою у зменшення податкового зобов’язання з цього податку станом на 01.01.2015 р., що відображена у рядку 13.5.2 додатка ЗП до рядка 13 Податкової декларації з податку на прибуток підприємства (для страховиків — у рядку 08.2 Податкової декларації з податку на доходи (прибуток) страховика, для банків — у рядку 14.5.2 додатка ЗП до рядка 14 Податкової декларації з податку на прибуток банку), поданої за 2014 р. Разом із Декларацією  № 897 необхідно подати доповнення, передбачене п. 46.4 ст. 46 Податкового кодексу, з поясненням та зазначенням відповідних сум, вказавши про цей факт у спеціально відведеному місці цієї Декларації.

Для фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє ,що згідно Закону  України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII внесено зміни до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році скасовано обов’язок сплати авансового внеску з ПДФО у відсотках до минулого року, а кінцеві терміни сплати податку суттєво перенесено - на 20 квітня, 20 липня і 20 жовтня. Також у Законі з’явилося застереження про те, що авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Скористайтесь електронним сервісом „Декларування та допомога он-лайн”

На офіційному веб-порталі ДФС України www.sfs.gov.ua платники мають можливість скористатися електронним сервісом „Декларування та допомога он-лайн” або  електронним сервісом „Електронний кабінет платника податків” та за допомогою детальних інструкцій та підказок заповнити декларацію з необхідними додатками та відправити документ он-лайн. Державною фіскальною службою України з метою покращення податкової культури, підвищення рівня обслуговування платників та у зв’язку із запровадженням нової форми декларації затверджені Методичні рекомендації щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи і провадиться доопрацювання сервісу „Декларування та допомога он-лайн”.

Щодо утримання податковими агентами військового збору при виплаті доходів фізичним особам – підприємцям за здійснення ними своєї діяльності

Пунктом 177.8 статті 177 Податкового кодексу України визначено, що під час нарахування (виплати) фізичній особі – підприємцю доходу від здійснення нею підприємницької діяльності, суб'єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо фізичною особою – підприємцем, яка отримує такий дохід, надано копію документу, що підтверджує її державну реєстрацію відповідно до закону як суб'єкта підприємницької діяльності. Тобто, суб'єкти господарювання та/або самозайняті особи, які виплачують доходи фізичним особам – підприємцям за здійснення ними своєї діяльності не є податковими агентами щодо таких доходів – про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ Олена Мамаєва під час зустрічі з платниками податків району.Нагадаємо, що фізичні особи – підприємці - платники єдиного податку не є платниками військового збору!

За яких умов фізична особа - платник податку має право отримати податкову знижку?

Громадяни, які хочуть повернути частину сплаченого протягом 2015 року податку на доходи фізичних осіб та мають право на податкову знижку, можуть подати відповідну декларацію до 31 грудня 2016 року. Для цього необхідно звернутись до територіального органу Державної фіскальної служби і заповнити та подати декларацію про майновий стан та доходи. Підставою для отримання податкової знижки на навчання, є наявність відповідних платіжних та розрахункових документів - квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідка про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім'ї першого ступеня споріднення).

Якщо СГ – фізичні особи – платники єдиного податку в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн.

Суб’єкти господарювання – фізичні особи – платники єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили обсяг доходу 20 млн. грн. не втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році.  Водночас, якщо фізичні особи – підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування протягом 2016 року, отримають доходи обсягом більше 5 млн. грн., такі платники будуть зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення.

Роман Насіров: Ми визначили чіткі критерії оцінки роботи керівних осіб служби

Про одну з основних складових реформи фіскальної служби – кадрове оновлення йшла мова 15 лютого, під час прес-конференції Голови ДФС Романа Насірова та директора Департаменту кадрової політки та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської. За словами Голови ДФС, основним завданням кадрової реформи було не просто скорочення кількості працівників, але й залучення до роботи у службі найкращих з них, особливо серед керівників усіх рівнів, які забезпечать імплементацію реформ та зроблять зміни незворотними. Для об’єктивної оцінки кадрового потенціалу було проведено тестування із залученням найкращих HR-експертів. За цей час опитування пройшли майже 900 керівників центрального апарату та територіальних органів.  «За результатами тестування відмінні та задовільні показники мають 49% опитаних. При цьому найкращі з них були у людей, призначених на посади протягом останніх 4-5 місяців. За результатами тестування сформовано резерв на позиції управлінців. Не пройшли тест на благонадійність 39% тих, хто проходив опитування», – зазначив Роман Насіров.  Кандидати на керівні посади відбиралися за такими критеріями як професіоналізм, лідерство та благонадійність. Ці критерії розроблені Виконавчим комітетом, який був створений в ДФС за ініціативою МВФ, для прозорості та об’єктивності процедури призначень в оновлену структуру служби. Для ефективного проведення кадрової реформи наразі здійснюється вивчення навантаження праці на кожну особу по територіальним органам. За словами директора Департаменту кадрової політки та роботи з персоналом ДФС Олени Кропив’янської, система навантаження, яку наразі створюють в службі, допоможе  обґрунтовано та об’єктивно визначити чисельність персоналу у кожному підрозділі. За її словами, в ДФС також  активно працюють над автоматизацією кадрових процесів. Планується, що до кінця року кожний працівник матиме свій електронний кабінет та цифровий підпис, що значно збереже час фахівцям служби. Наразі ця система вже проходить етап тестування. Для керівного складу служби сформовано основні цілі, на виконання яких вони мають зосередити усі свої зусилля. Окрім основного завдання з наповнення бюджету, це – виконання плану реформ та підвищення задоволеності платників рівнем якості сервісу, який надає фіскальна служба. У свою чергу для контролю за виконанням керівниками зазначених завдань ДФС домовилася з міжнародними донорами, зокрема, німецьким фондом GIZ, про проведення дослідження рівня задоволеності платників податків роботою ДФС. «Ми розраховуємо на отримання даних не тільки по країні в цілому, але й по кожному регіону і по напрямам. Нам важливо отримати об’єктивну інформацію, побачити картину очима платників, зафіксувати де ми є зараз і як це буде змінюватися», – зазначив Роман Насіров. За його словами, проведення таких досліджень в майбутньому планується кожні півроку. Це дасть змогу об’єктивно вимірювати прогрес і реальний ефект від впроваджених реформ. В основу дослідження будуть покладені міжнародні стандарти, що дозволить порівняти роботу фахівців ДФС з роботою їхніх колег в інших європейських країнах.

Жителів Харківщини попередили про телефонних шахраїв

Як повідомили у Головному управлінні ДФС у Харківській області під час зустрічі з журналістами новостійної програми телеканалу «Симон», на сьогоднішній день мають місце непоодинокі випадки вимагання невідомими особами грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності. Співробітник управління власної безпеки ГУ ДФС області Костянтин Константінов розповів представникам ЗМІ, що зловмисники телефонують начебто від імені керівництва органів ДФС регіону, начальників підрозділів податкової міліції, а телефонні дзвінки здійснюються як на стаціонарні, так і на мобільні телефони. Кошти вимагають за непроведення перевірок, при цьому суми вказують від 5 до 7 тисяч гривень.  Податківець звернувся до жителів регіону та закликав їх бути  максимально обережними та не піддаватись на подібного роду провокації. Якщо ж вам телефонують та вимагають гроші, потрібно не замовчувати такі факти, а негайно повідомляти   правоохоронні органи або на Антикорупційний сервіс ДФС України «Пульс» за тел. (044) 284-00-07.

Податківці завітали в гості до студентів на День кар’єри

Просвітницький захід для своїх студентів – старшокурсників влаштували у Харківському інституті фінансів Українського державного університету фінансів та міжнародної торгівлі. Як відзначають в учбовому закладі, це в значній мірі сприяє як  працевлаштуванню, так і адаптації на першому робочому місці. Серед гостей, запрошених на День кар’єри, були і податківці. Фахівець Головного управління фіскальної служби Харківської області Лариса Дмитрієнко розповіла молоді про професію податківця, чим він займається,  які обов’язки виконує та які завдання стоять наразі перед службою.  Проінформувала студентів і про Національний університет Державної податкової служби України, де можна отримати фахову освіту та після його закінчення влаштуватися на роботу в органи фіскальної служби. Як відзначила Лариса Дмитрієнко, професія податківця дуже відповідальна. Адже людина, яка її для себе обрала, знаходиться на службі у держави та зобов’язана бути не тільки фаховим, компетентним, обізнаним, але й справжнім патріотом своєї країни, любити її та намагатися принести їй користь на своєму робочому місці.

Отримав іноземні доходи – подай декларацію

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що з 1 січня 2016 року громадяни декларують доходи, отримані у 2015 році за формою декларації про майновий стан і доходи, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.15 № 859. У податковій декларації про майновий стан і доходи громадяни відображають суму отриманого доходу за звітний рік, суму сплаченого протягом року податку та визначають податкове зобов'язання з податку на доходи та військового збору. Зокрема, до загального річного оподатковуваного доходу платника податку – отримувача, який необхідно декларувати, включається сума іноземних доходів. За підсумками 2015 року сума іноземного доходу оподатковується податком за ставкою 15%. Однак, якщо загальна сума отриманих у звітному місяці доходів, перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного року (у 2015 році – 12 180 грн.), ставка податку становить 20%. Військовий збір розраховується фізичними особами самостійно за ставкою 1,5% об’єкта оподаткування. Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що платник податку має право зменшити суму річного податкового зобов’язання на суму податків, сплачених за кордоном. Це можливо за умови, що таке зменшення передбачено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України. Суму зменшення платник визначає за зазначеними підставами у річній податковій декларації. Для отримання права на зарахування податків, сплачених за межами України, платник зобов’язаний одержати довідку про суму сплаченого податку, яка видається державним органом країни, де одержувався дохід, уповноваженим справляти цей податок. Довідка має бути легалізована консульською установою України у відповідній країні. В такому випадку сплачені суми зараховуються під час розрахунку податків та зборів в Україні. Декларація подається громадянами до податкових інспекцій за місцем реєстрації. Сума податку на доходи та військового збору, зазначена у податковій декларації за 2015 рік, сплачується громадянами самостійно до 1 серпня 2016 року.

На Харківщині відносно співробітників фіскальної служби у січні проведено 20 службових перевірок

З них 17 перевірок відбулися за зверненнями фізичних та юридичних осіб. Решту здійснено працівниками УВБ на підставі отриманої оперативної інформації. Про це повідомили в  Управлінні внутрішньої безпеки ГУ ДФС у Харківській області. За результатами проведених службових перевірок та розслідувань інформація підтвердилась у 2 випадках (за  зверненнями громадян і юридичних осіб). На адресу правоохоронних органів направлено 7  матеріалів. Керівникам районних підрозділів Харківської області направлено 2 подання про вжиття заходів реагування щодо усунення причин та умов, які сприяли вчиненню виявлених порушень. Також протягом січня поточного року відносно посадових осіб розпочато 1 кримінальне  провадження.  В  ГУ ДФС області нагадують, що в Державній фіскальній службі України діє інтерактивний антикорупційний сервіс «Пульс». На телефон якого  - (044) 284-00-07 - можна  цілодобово повідомляти про неправомірні дії або бездіяльність працівників відомства. Співробітники ДФС не тільки приймають звернення, але й потім повідомляють заявника про результати перевірки та вжиті заходи.

У січні 2016 року митницями ДФС порушено майже 1,5 тис. справ про порушення митних правил

Протягом січня 2016 року митницями Державної фіскальної служби порушено 1 477 справ про порушення митних правил на суму понад 68,5 млн. грн. З них, в 510 справах тимчасово вилучено предмети правопорушень на суму понад 12,37 млн. грн. Також протягом січня митниками розглянуто 636 справ про порушення митних правил. За результатами їх розгляду порушники оштрафовані на суму понад 14,33 млн. грн., з яких перераховано до державного бюджету 1,14 млн. грн. За вартістю серед вилученого майна більшість складають промислові товари – понад 5,79 млн. грн., продовольчих товарів вилучено на суму понад 1,26 млн. грн. Вартість конфіскованих валютних коштів та транспортних засобів склала – понад 3,75 та 1,56 млн. грн. відповідно.  Крім того, протягом першого місяця 2016 року на розгляд до суду митницями передано 512 справ про порушення митних правил на суму понад 43,9 млн. грн. За результатами розгляду цих справ судом прийнято рішення про конфіскацію предметів правопорушень на суму понад 16,5 млн. грн. та накладено штрафів на суму понад 17,03 млн. грн.

Про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі

Державна фіскальна служба України нагадує, що у зв’язку із внесенням змін до Податкового кодексу України Законом України від 24 листопада 2015 року № 812-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо створення передумов для нової моделі ринку природного газу та забезпечення стабільності розрахунків підприємств енергетичної галузі" повідомлено про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов'язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі (пункт 44 підрозділ 2 розділу ХХ Податкового кодексу України) у листі від 22.01.2016 № 2055/7/99-99-19-03-02-17 «Про окремі особливості застосування касового методу визначення дати виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту підприємствами енергетичної галузі»  (далі  лист). З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66080.html).

Щодо змін в адмініструванні акцизного податку

Державна фіскальна служба України надала методичні рекомендації щодо деяких змін в адмініструванні акцизного податку, що стосується платників акцизного податку – реалізаторів пального, пов’язані із прийняттям Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Більш детальне роз’яснення щодо змін в адмініструванні акцизного податку  надано у листі ДФС України від 03.02.2016 № 3495/7/99-99-19-03-03-17 «Щодо змін в адмініструванні акцизного податку» та розміщено на веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66334.html).

Доходи членів сільськогосподарського кооперативу у вигляді кооперативних виплат оподатковуються  ПДФО.

 Статтею 3 Закону України від 17.07.1997р. № 469/97-ВР ”Про сільськогосподарську кооперацію ” (далі – Закон № 469) визначено типи сільськогосподарських кооперативів. Так, за цілями, завданнями і характером діяльності сільськогосподарські кооперативи поділяються на обслуговуючі та виробничі. Cтатут сільськогосподарського кооперативу розробляється відповідно до вимог статті 8 Закону України ”Про кооперацію ” (ст. 4 Закон № 469). Відповідно до п.п. 14.1.891 п. 14.1 ст.14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) термін ”кооперативні виплати” вживається у значенні, наведеному в Законі України ”Про кооперацію”. Кооперативні виплати – це частина доходу, що розподіляється за результатами фінансового року між членами кооперативу пропорційно їх участі в господарській діяльності кооперативу у порядку, визначеному рішенням вищого органу управління кооперативу. Ця норма не поширюється на сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи (ст. 26 Закону України від 10.07.2003р. № 1087-IV ”Про кооперацію”). Відповідно до ст. 25 Закону № 1087 дохід кооперативу формується з надходжень від господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат та витрат на оплату праці найманих працівників. Дохід розподіляється зокрема, на кооперативні виплати. Відповідно до ст. 1 Закону України від 17.07.1997р.№ 469/97-ВР ”Про сільськогосподарську кооперацію” (далі – Закон № 469) кооперативні виплати у сільськогосподарському обслуговуючому кооперативі - повернення членам кооперативу частини попередньо надлишково сплаченої вартості наданих кооперативом послуг відносно їх фактичної вартості, що розподіляється за результатами фінансового року між його членами. Згідно із ст. 9 Закону № 469 після виконання зобов’язань сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу та відшкодування збитків за минулі періоди залишок фінансового результату господарської діяльності кооперативу розподіляється загальними зборами у вигляді відрахувань до фондів кооперативу, кооперативних виплат його членам та нарахувань на паї членам кооперативу, у тому числі асоційованим. До загального місячного оподатковуваного (річного) доходу платника податку не включаються доходи у вигляді, зокрема, кооперативних виплат члену виробничого сільськогосподарського кооперативу, а також коштів, що повертаються члену сільськогосподарського обслуговуючого кооперативу внаслідок надлишково сплаченої ним вартості послуг, наданих кооперативом (п.п. 165.1.48 п. 165.1 ст. 165 Кодексу). Водночас слід зауважити, що кожний конкретний випадок виникнення податкових відносин слід розглядати з урахуванням документів і матеріалів, що стосуються окремої справи, тому для більш детальної відповіді пропонуємо платникам податку звернутись до територіального органу ДФС.

Оподаткування спадщини

Відповідно до норм Податкового кодексу України при оподаткуванні спадщини застосо- вуються такі ставки податку на доходи фізичних осіб: нульова ставка, ставка у 5%, а також ставки у 15% або 20%. Право на застосування нульової ставки мають: - члени сім’ї першого ступеня споріднення (чоловік або дружина, батьки та діти, у   тому числі усиновлені), які успадковують будь-яку власність; - особа інвалід І групи або особа, яка має статус дитини сироти або, дитини позбавленої батьківського піклування, якщо успадковується нерухоме майно, рухоме майно, сума страхового відшкодування; - дитина - інвалід, яка успадковує нерухоме або рухоме майно. Ставка 5% застосовується для будь-якого майна для спадкоємців, що не є членами сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення. Тобто всі члени сім’ї, які не є батьками, чоловіком або дружиною чи дітьми (в тому числі всиновленими), при отриманні спадщини мають сплатити до державної скарбниці 5% податку на доходи фізичних осіб. Якщо ж спадщину чи подарунок отримує спадкоємець від спадкодавця-нерезидента або спадкоємець-нерезидент від спадкодавця-резидента, ставка податку буде становити 15 або 20% в залежності від  суми спадку –про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час зустрічі з представниками громадськостю району. Також, громадяни, які одержали дохід у вигляді спадщини чи подарунку, котрий оподатковується за нульовою ставкою податку, не зобов’язані включати вартість такої спадщини чи подарунку до складу загального річного оподатковуваного доходу та подавати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи. Всі інші громадяни, які отримали у 2015 році спадщину чи подарунок, зобов’язані задекларувати такі доходи до 1 травня 2016. Сплату податку з отриманого доходу у вигляді спадку необхідно здійснити до 1 серпня  2016 року.

Про застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ

Порядок реєстрації особи як платника ПДВ (у тому числі як суб’єкта спеціального режиму), перереєстрації та анулювання такої реєстрації регламентується Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за №1456/26233 (далі – Положення №1130). Сільськогосподарське підприємство виключається з реєстру суб'єктів спеціального режиму у разі, коли таке підприємство за добровільним рішенням подає заяву про зняття його з реєстрації, як суб'єкта спеціального режиму та/або про його реєстрацію як платника ПДВ на загальних підставах (підпункт «а» пункту 6.21 розділу VI Положення №1130).Зокрема, відповідно до пункту 6.22 розділу VI Положення №1130, для виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму сільськогосподарське підприємство подає до контролюючого органу, в якому воно зареєстроване як суб'єкт спеціального режиму, заяву про реєстрацію його платником податку на додану вартість на загальних умовах за формою №1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація», якщо не було допущено перевищення, визначеного пунктом 209.11 статті 209 ПКУ (пункт 6.11 розділу VI Положення №1130). Контролюючий орган протягом 3 робочих днів від дня отримання такої заяви знімає сільськогосподарське підприємство з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму за процедурами перереєстрації, визначеними Положенням №1130. При цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму є дата внесення відповідного запису до такого реєстру. Датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником ПДВ на загальних підставах у разі переходу за добровільним рішенням сільськогосподарського підприємства – платника ПДВ із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ є дата виключення такого підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму.

У січні 2016 року ДФС зафіксовано 312 випадків порушення прав інтелектуальної власності

Протягом січня поточного року ДФС зафіксовано 312 випадків призупинення митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності. Про всі виявлені факти своєчасно повідомлено представників правовласників для оперативного прийняття відповідного рішення. Для сприяння захисту правовласників під час  зовнішньоекономічної діяльності  Державна фіскальна служба України веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності. До них належать об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин. Загалом, станом на 1 лютого 2016 року до митного реєстру за заявами правовласників внесено 2 933 об’єкти. З них – 17 об`єктів внесено у січні 2016 року.

Чи надається податкова знижка на навчання, якщо студент працював за договором цивільно-правового характеру?

Згідно з Податковим кодексом України (далі – ПКУ) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання – документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку - резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів - фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом. При цьому, ПКУ установлено обмеження щодо не перевищення сум нарахованої платником податку податкової знижки понад суму загального оподатковуваного доходу платника, одержаного протягом року як заробітна плата. Разом з тим, ПКУ дано визначення заробітної плати. Це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються (надаються) платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. Ці відносини регулюються трудовим законодавством, зокрема Кодексом законів про працю. При укладанні трудового договору з працівником працедавець видає наказ про зарахування його на роботу, на підставі якого у трудовій книжці цього працівника робиться позначка про прийняття його на роботу на відповідну посаду. Таким чином, якщо студент протягом звітного року одержував доходи від виконання договорів цивільно-правового характеру, які не є трудовими договорами, то члени його сім’ї першого ступеня споріднення мають право на податкову знижку щодо сум, сплачених за навчання такого студента. Нагадуємо, що порядок надання податкової знижки визначено статтею 166 розділу IV Податкового кодексу України.

Система електронного адміністрування реалізації пального запроваджується з 01.03.2016 року

З 01.03.2016 року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної під час реалізації пального.Також передбачено обов’язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення ДФС України реєстру платників акцизного податку з реалізації пального.  Одиницею обліку обсягів пального в системі електронного адміністрування реалізації пального є літри, приведені до температури 15° C.Сума акцизного податку визначається за ставкою, що встановлена на дату реалізації пального, та курсом НБУ, що діє на перший день кварталу, в якому здійснюється реалізація пального. Установлено нові штрафи, пов’язані із запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального:  - за порушення платниками акцизного податку граничних строків реєстрації акцизних накладних/розрахунків коригування до акцизних накладних в Єдиному реєстрі акцизних накладних — від 2% до 40% суми акцизного податку в залежності від термінів порушення;-  за відсутність з вини платника акцизного податку реєстрації акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних/розрахунку коригування протягом більш як 120 календарних днів після дати, на яку платник податку зобов’язаний скласти акцизну накладну/розрахунок коригування, — 50% суми акцизного податку. Зазначений порядок передбачений ст. 120 2 ст. 231, ст..232 Податкового кодексу України (зі змінами внесеними Законом України від 24.12.15 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році"). 

Підприємці на загальній системі оподаткування можуть подати уточнюючу декларацію про майновий стан і доходи

Фізичні особи – підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного року, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи. У разі якщо у майбутніх податкових періодах платник податків самостійно виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації, він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (далі – Декларація). У розділі I Декларації «Загальні відомості» фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування у рядку 1 «Тип декларації» вказує позначку (х) – уточнююча та у рядку 2 – звітний податковий період, що уточнюється. Крім того, уточнення сум податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб – підприємців при самостійному виявленні помилок здійснюється у розділі V «Розрахунок податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах» Декларації, в якому вказується сума, на яку збільшується (зменшується) податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, а також сума штрафу, яка розраховується платником податку самостійно у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок згідно з ст.50 Податкового кодексу України. Більш детально з цим роз’ясненням можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (категорія 104.09).

Визначено коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель за 2015 рік

Відповідно до вимог Податкового кодексу України ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь та земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Перехідними положеннями ПКУ встановлено, що індекс споживчих цін за 2015 рік, який використовується для визначення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів), застосовується із зазначенням 120 відсотків. Таким чином, значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2. Враховуючи, що індекс споживчих цін за 2015 рік становив 143,3 %, тому коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель, на який  з 1 січня 2016 року індексується нормативна грошова оцінка земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення становить 1,433.Необхідно зазначити, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. При цьому, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: - не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; - не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки; - може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у попередньому пункті, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах. Більш детально з цим роз’ясненням можна ознайомитись у листі ДФС України від 19.01.2016 р. №1656/7/99-99-17-04-02-16 «Про зміни до Податкового кодексу України та індексацію нормативної грошової оцінки земель».

Який базовий податковий (звітний) період встановлений для податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки?

Відповідно до п.п. 266.6.1 п. 266.6 ст. 266 Податкового кодексу України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст. 46 Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Щодо новоствореного (нововведеного) об’єкта житлової та/або нежитлової нерухомості декларація юридичною особою – платником подається протягом 30 календарних днів з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Чи може платник податку на прибуток визначати об’єкт оподаткування без коригування фінансового результату до оподаткування (прибутку) на різниці, визначені р. ІІІ Податкового кодексу, якщо його річний дохід за останній річний звітний період не перевищує двадцяти мільйонів гривень?

Для цілей п.п. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові та інші доходи. Тобто, платник податку на прибуток, у якого річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за 2015 рік, не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право визначати об’єкт оподаткування без коригування фінансового результату до оподаткування на різниці (крім від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень розділу ІІІ Кодексу. Про прийняте рішення щодо незастосування коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, визначені розділом ІІІ Кодексу, платник податку зазначає у Податковій декларації з податку на прибуток підприємств за звітний (податковий) 2015 рік.

Як починаючи з 01.01.2016 оподатковуються ПДВ операції з постачання вугілля та/або продуктів його збагачення?

Відповідно до п. 45 підрозд. 2 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу тимчасово, до 1 липня 2017 року, звільняються від оподаткування податком на додану вартість операції з постачання на митній території України вугілля та/або продуктів його збагачення товарних позицій 2701, 2702, 2703 00 00 00, 2704 00 згідно з УКТ ЗЕД. У разі застосування зазначеної пільги норми п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу не застосовуються в частині товарів/послуг, необоротних активів, суми податку на додану вартість з вартості яких були включені до податкового кредиту у звітних (податкових) періодах, що передували періоду початку застосування пільги.

З якого часу передбачено формування двох реєстрів на відшкодування податку на додану вартість?

У ст. 200 Податкового кодексу з 1 лютого цього року передбачено формування двох реєстрів на відшкодування ПДВ: - для платників, що відповідають критеріям, визначеним для автоматичного відшкодування сум податку; - для решти платників. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюватиметься в хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до кожного відповідного Реєстру. У свою чергу, Державна фіскальна служба України щодня публікуватиме на своєму сайті реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Разом з тим, наразі ДФС розроблено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення та форми реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування». Публікація 2-х реєстрів заяв про повернення сум бюджетного відшкодування відбудеться після набрання чинності цієї постанови.

Чи зобов’язані юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи, що не мають показників або об’єктів, які підлягають декларуванню (оподаткуванню,) подавати податкову декларацію платника єдиного податку?

Юридичні особи – платники єдиного податку третьої групи, які не отримували протягом звітного періоду доходи, що підлягають декларуванню, зобов’язані подавати податкову декларацію платника єдиного податку – юридичної особи у строки, передбачені п. 49.18 ст. 49 Податкового кодексу України.

Сервіс ДФС ЗІР

«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів.

Сервіс ДФС «Електронна митниця»

Сервіс передбачає здійснення митних процедур в електронному вигляді, використання електронних документів, у тому числі митних декларацій, засвідчених ЕЦП.

Електронний сервіс ДФС на допомогу платникам податків

«Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» - сервіс ДФС, що допоможе оцінити податкові ризики діяльності з вашим партнером по бізнесу, який можливо не є платником ПДВ, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою та інше (http://sfs.gov.ua/businesspartner).

Сервіс «Пульс»

Телефон цілодобової лінії сервісу «Пульс» - (044) 284-00-07. За допомогою сервісу «Пульс» можна поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері.

Електронні сервіси для платників податків в системі електронного адміністрування ПДВ 

Електронні сервіси для платників податків в системі електронного адміністрування ПДВ представлені на офіційному порталі ДФС України у розділі «Електронна звітність» > «Електронні сервіси для платників податків в системі електронного адміністрування ПДВ» за адресою: http://sfs.gov.ua/elektronna-zvitnist/elektronni-servisi-dlya-platnikiv-poda/.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області