Роман Насіров: У листопаді ДФС має три рекорди з надходжень до бюджету

Голова ДФС Роман Насіров провів прес-конференцію, під час якої повідомив про основні показники роботи ДФС у листопаді 2015 року. За словами керівника служби, у листопаді поточного року ДФС має три рекорди з надходжень до бюджету. Перший – це надходження митних платежів. У листопаді було зібрано 20, 2 млрд. грн., що перевищує початкові індикативні показники Міністерства фінансів України на 21,6%, або на 3,6 млд. грн. «Ми йшли до цього рекорду послідовно три останні місяці. У вересні було зібрано 18,8 млрд. грн., жовтні – 19,1 млрд. грн., листопаді – 20,2 млрд. грн. Це найбільші збори по митниці за її історію», – наголосив Роман Насіров. Таке перевиконання показників дозволило ДФС за останні три місяці спрямувати на розвиток інфраструктури областей, які беруть участь в експерименті щодо перерозподілу перевищення митних надходжень, 434,6 млн. грн., з яких 183,7 млн. грн. перераховано у листопаді. Другим рекордом Голова ДФС назвав надходження податку на додану вартість. «У листопаді збір ПДВ з вироблених в Україні товарів становить 10, 8 млрд. грн. при середньомісячних надходженнях у січні-жовтні – 8,5 млрд. грн. Це найбільший показник за всю історію адміністрування цього податку», – підкреслив Роман Насіров. Третім рекордом у роботі фіскальної служби є надходження податків і зборів до загального фонду державного бюджету – у листопаді забезпечено 48,9 млрд. грн. надходжень, що є найбільшим показником за історію існування служби. «У вересні бюджет України був збільшений на 24 млрд. грн. Нам були доведені нові показники. Перевиконання бюджету у вересні було на 2,5 млрд. грн., у жовтні – на 3,2 млрд. грн., у листопаді – на 2,6 млрд. грн. В абсолютних цифрах: у вересні зібрано 40 млрд. грн., у жовтні – 41,6 млрд. грн., а в листопаді – 48,9 млрд. грн.», – зазначив очільник ДФС. Серед позитивних зрушень Роман Насіров також назвав стан з відшкодування податку на додану вартість. Так, лише за останні три місяці платникам відшкодовано 21 млрд. грн. Бюджетний ресурс на грудень визначено в сумі 6,1 млрд. грн. Однак, за словами Романа Насірова, ДФС завдяки перевиконанню планів з надходження податків очікує збільшення цієї суми до 10 млрд. грн. «Я хотів би подякувати сумлінним платникам податків за те, що вони допомагають нам, ми, у свою чергу, намагаємося допомагати їм, і я думаю що це дасть можливість розпочати 2016 рік з повної сплати всіх обов’язкових податків та забезпечити гарні умови адміністрування», – підсумував Роман Насіров.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

За 11 місяців платники Харківщини перерахували 8,2 мільярди гривень ЄСВ

Це майже на півмільярда гривень більше доведеного показника. Так, зокрема, протягом листопада  2015 року показник по сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування сягнув 824 мільйони гривень. До зрівняння, за минулорічний період було сплачено близько 700 млн.грн. Близько 64 % надходжень листопада поточного року або 525 мільйонів гривень ЄСВ надійшло від платників м. Харкова. В ГУ ДФС у Харківській області підкреслюють важливість своєчасності сплати єдиного соціального внеску. Адже від цього залежить виплата пенсій, забезпечення соціальних гарантій тощо. В той же час податківці націлюють свою діяльність на удосконалення консультаційної роботи та  впровадження електронних сервісів для платників. Так, відмічається систематичне зростання числа тих, хто подає звітність з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування через мережу Інтернет. На сьогодні майже 95 відсотків платників ЄСВ користуються «електронкою». «Це дуже зручно, - підкреслюють у відомстві, - адже економить час та гроші платників. Окрім того, при наданні «електронної звітності» здійснюється її перевірка на арифметичні помилки».

Для армії, для країни - мешканці Харківщини сплатили більше 375 млн. грн. військового збору

Зазначена сума надійшла від платників, які перебувають на обліку в податкових інспекціях міста та області, з початку поточного року. Про це повідомила керівник ГУ ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак та підкреслила, що  загалом, з початку впровадження військового збору (серпень2014 року), до казни від платників надійшло майже півмільярда гривень. «Враховуючи актуальність призначення цього платежу, харків’яни відповідально ставляться і до нарахування, і до сплати військового збору», - підкреслює посадовець. Так, якщо у травні поточного року загальна сума сплаченого військового збору склала 31,5  млн. грн, у липні - понад 35 млн.грн., у вересні - 38 млн., то вже у листопаді  мешканці регіону сплатили  більше 40 млн.грн. До зрівняння у листопаді минулого року сума платежів складала 27 млн.грн. Тож відзначаючи таку  позитивну  динаміку, у фіскальній службі закликають роботодавців регіону і надалі з розумінням відноситися до своєчасної сплати і нарахування військового збору.

Майже 62 мільйони гривень податку на нерухомість поповнили місцеві бюджети Харківщини

За 11 місяців 2015 року платники перерахували до місцевих бюджетів 61,7 млн. грн. податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Додатково надійшло 7,5 млн. гривень. Зокрема у листопаді було сплачено 1,5 млн.грн. цього податку. Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області. У податковому відомстві відзначили, що найбільші суми вказаного податку надійшли від мешканців центральних районів міста – Дзержинського та Київського. Вони сплатили 10,4 млн. та 7,2 млн.грн. відповідно. На Харківщині найактивніше сплачують земельний податок в Дергачівському та Харківському районах – 3,7  та 3,4 млн.грн. В ГУ ДФС у Харківській області також нагадали, що платниками податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками житлової та/або нежитлової нерухомості. Об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є об’єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка. Порядок обчислення та сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлено статтею 266 Податкового кодексу України.

«Шокуючі мобілки»

Завдяки спільній роботі митників з прикордонниками та працівниками СБУ в Харківській області, на митному посту «Куп’янськ» Харківської митниці ДФС було виявлено 10 електрошокерів, замаскованих під мобільні телефони. Чоловік намагався ввезти електрошокери, прямуючі потягом «Баку - Харків». Аби провезти своєрідні «телефони» молодик приховав їх в матраці на верхній полиці на місці для багажу. Слід нагадати, що відповідно до законодавства України електрошокові пристрої віднесені до спеціальних засобів активної оборони, які не можуть перебувати у власності громадян, громадських об’єднань, міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав на території України. За даним фактом складено протокол про порушення митних правил за ч.1 ст.483 Митного кодексу. Предмети порушення митних правил вилучені.

На Харківщині від доходів фізичних осіб бюджети отримали 3,7 мільярда гривень податку

Про це повідомили у Головному управлінні фіскальної служби області, та відзначили, що на сьогодні 75 відсотків податку на доходи фізичних осіб залишається на місцях, тобто надходить до бюджетів громад. Так, до місцевих бюджетів за 11 місяців надійшло 2,8 мільярда гривень. При цьому, виконання плану, затвердженого сесіями місцевих рад, складає 110,4 відсотка, додатково отримано 262 млн.грн. Зокрема у листопаді місцевий бюджет поповнився на майже 300 млн.грн. Крім того, до державного бюджету за січень - листопад 2015 року перераховано близько мільярда гривень податку на доходи фізичних осіб. У податковому відомстві проінформували, що серед територій, де забезпечені найбільші суми сплати податку до місцевого бюджету, лідирують Дзержинський – 387,5 млн.грн., Київський – 383,2 млн. грн., Червонозаводський – 190,7 млн.грн., Ленінський - 139,4 млн.грн. райони м. Харкова. А ось на Харківщині найбільше податку на доходи фізичних осіб сплатили у Харківському – 124,5 млн.грн., Балаклійському - 109,4 млн.грн. та  Красноградському районах - 77,5 млн.грн.

У січні – листопаді 2015 року до зведеного бюджету зібрано 522 млрд. гривень

За оперативними даними у січні-листопаді 2015 року до зведеного бюджету надійшло (збір) 522,0 млрд. грн., що на 140,2 млрд. грн., або на 36,7 відс., більше січня-листопада попереднього року. До державного бюджету забезпечено 432,6 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 89,4 млрд. гривень. Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету склали 431,9 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 102,5 відс., додатково забезпечено 10,4 млрд. гривень. З початку року платникам податків на рахунки відшкодовано 58,9 млрд. грн. податку на додану вартість. Надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування склали 165 млрд. гривень.

До місцевого бюджету Харківщині надійшло понад 51 млн. грн. транспортного податку від власників люксових авто

Зазначена сума надійшла з початку поточного року, коли було введено в дію транспортний податок. Відтоді юридичні особи та громадяни - власники легкових автомобілів з об'ємом циліндра двигуна понад 3000 куб. см та терміном використання менше 5 років з дати першої реєстрації, повинні сплатити  транспортний податок у розмірі 25 000 гривень за кожен такий автомобіль. Майже 4 млн.грн. надійшло від фізичних осіб та 47,3 млн. грн. перерахували  до бюджету юридичні особи. В ГУ ДФС у Харківській області нагадують, що юридичні особи самостійно обчислюють податок, до 20 лютого подають до органів фіскальної служби податкову декларацію та сплачують податок поквартально рівними частками. А обчислення податку громадянам здійснюється органами ДФС за місцем реєстрації платника податку. Усього в регіоні на сьогоднішній день, платниками транспортного податку на зазначені автомобілі є біля трьох тисяч суб’єктів. Усім їм направлені повідомлення-рішення на сплату податку  на загальну суму 62,8  млн. грн. Сплатити податок необхідно протягом 60 днів від дня вручення їм зазначених повідомлень на рахунки, вказані в повідомленнях. Податківці закликають громадян не чекати останнього дня граничного терміну сплати.

З початку року сплачено 165 млрд. грн. єдиного внеску

За січень – листопад 2015 року фіскальні органи забезпечили надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на суму 165,0 млрд. гривень. У листопаді 2015 року надійшло 16,3 млрд. грн. єдиного внеску. Єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням – на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.

Діяльність податкової міліції Харківщини спрямована на ліквідацію існуючих схем мінімізації податкових зобов'язань

Виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов провів  прес-конференцію, на якій були підведені підсумки роботи  працівників слідчо-оперативних підрозділів у листопаді 2015 року. «За матеріалами оперативного управління до ЄРДР зареєстровано 15 кримінальних правопорушень, у тому числі – 7 за тяжкими статтями Кримінального кодексу України, – зауважує Андрій Бєжанов, - крім цього, до суду направлено 2 кримінальних провадження з обвинувальними актами відносно підприємця, який здійснював незаконне зберігання та реалізацію паливно-мастильних матеріалів. У даного бізнесмена з незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на загальну суму 6,8 млн. грн.». Окремої уваги потребує питання контролю за використанням бюджетних коштів – в сфері «державних закупівель» податківці виявили 1 порушення чинного законодавства, про що внесли відповідну інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань. «За напрямком протидії кримінальним правопорушенням у митній сфері до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 1 кримінальне провадження, сума встановлених збитків виявленого правопорушення складає близько 3,5 млн. грн., - зазначає Андрій Бєжанов, - крім цього, надано 3 орієнтування до митниць щодо можливих порушень митного та податкового законодавства. За результатами відпрацювання орієнтувань митними органами складено 4 протоколи про порушення митних правил». Чимало підприємницьких структур будують свій бізнес так, щоб уникнути сплати ПДВ, застосовуючи для цього велику кількість схем мінімізації платежів. «Лише у листопаді працівники податкової міліції розпочали 3 досудових розслідування за фактами незаконних заявок на відшкодування ПДВ, - зауважує Андрій Бєжанов, - зменшена до відшкодування сума ПДВ, яка є предметом досудових розслідувань становить 5,4 млн. грн.».

Починаючі бізнесмени Харківщини отримали багаж податкових знань

Як відкрити власну справу, яку систему оподаткування обрати, які податки та у які терміни необхідно сплачувати, про такі суто практичні речі йшла мова під час чергового візиту фахівців ГУ ДФС у Харківській області до Консалтингового центру при обласній службі зайнятості. Під час семінару для майбутніх підприємців податківці детально розповіли про порядок застосування спрощеної системи оподаткування. В свою чергу присутні активно цікавились розмірами ставок єдиного податку та термінами його сплати, правильністю заповнення звітів та порядком їх надання до податкових інспекцій. Окрему  увагу було приділено порядку нарахування та сплаті єдиного соціального внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Також під час заходу, в рамках проведення Всеукраїнського тижня права, фахівці фіскальної служби проінформували присутніх, які права має суб’єкт підприємницької діяльності та висвітлили питання надання пільг зі сплати податків, передбачених Податковим кодексом, умов надання податкової соціальної пільги та права на податкову знижку.

Понад 870 млн. грн. ЄСВ перерахували до бюджету платники Західної ОДПІ м. Харкова

З початку 2015 року платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Ленінського та Жовтневого районів було перераховано до бюджету 872,2 млн. грн. єдиного соціального внеску, що становить 114,8% від планових показників. Зокрема, у листопаді надійшло 86,9 млн. грн., що на 8,9 млн. грн. перевищує аналогічний показник 2014 року. Про це повідомив в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олексій Плотніков. Нагадаємо, єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування – це консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі. Впровадження внеску передбачає забезпечення захисту у випадках, визначених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Фахівці Західної ОДПІ долучилися до проведення щорічного Всеукраїнського тижня права

Про реалізацію прав та захисту інтересів платників податків на практиці розповіла радіослухачам начальник юридичного відділу Західної ОДПІ м. Харкова Марія Гавриленко. Захід відбувся в рамках проведення Всеукраїнського тижня права з метою підвищення рівня обізнаності громадян з їх правами та обов’язками. Так, під час виступу посадовець зосередила увагу слухачів, що з метою реалізації та захисту власних прав платники податків, громадяни, а також учасники антитерористичної операції мають право звертатися до інспекцій з метою отримання податкового роз’яснення згідно до Законів України «Про звернення громадян», «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації». Наприкінці ефіру юрист служби повідомила, що в період проведення тижня права в Центрі обслуговування платників Західної ОДПІ фахівцями інспекції надаються консультації всім бажаючим з питань реалізації і захисту прав людини. Кожен із відвідувачів має можливість отримати відповідь від податківців, кваліфіковану консультацію чи пораду в межах повноважень ОДПІ.

За результатами розгляду судових справ за участі органів ДФС до бюджету надійшло понад 4 млрд. гривень

З початку поточного року за результатами розгляду судових справ за участі органів ДФС до бюджету забезпечено  майже 4,1 млрд. грн. Це  на 961 млн. грн., або на 30,9 відс. більше, ніж за відповідний період 2014 року (станом на 01.12.2014 – 3 113,7 млн. грн.). Кількість судових справ за 11 місяців 2015 року зросла на 5,5 тис., або на 4,6 відс., а сума позовних вимог – на 40,2 млрд. грн.., або на 22,1 відс. порівняно з відповідним періодом минулого року. Таке збільшення відбулося за рахунок справ за позовами органів ДФС про стягнення сум податкового боргу, кількість яких зросла на 3,7 тис. справ (або на 16,5 відс. від кількості справ даної категорії), а сума вимог за ними –  на 7,4 млрд.грн. (або на 65,4відс. суми справ). Так, протягом 11 місяців 2015 року судами розглянуто 15,1 тис. таких справ на загальну суму 10 млрд. грн. На користь органів ДФС прийнято судове рішення у 98 відс. від кількості та 94,4 відс. від суми розглянутих справ цієї категорії. Водночас всі спірні питання фахівці ДФС намагаються вирішити без втручання судових органів. Якщо все ж таки справа передається до суду, вона має високий рівень юридичного супроводження. Крім того, для альтернативного вирішення спорів у адміністративному порядку в рамках податкової реформи на рівні центрального апарату ДФС планується створення Апеляційної ради. До її складу входитимуть по представнику з Державної фіскальної служби України, Міністерства фінансів України та Ради бізнес-омбудсмена. Така новація передбачена проектом Податкового кодексу, розробленого Міністерством фінансів України, та спрямована на виведення рівня захисту прав платників податків на новий, більш ефективний рівень.

Як визначається дата виникнення податкових зобов’язань з ПДВ на митній території України відповідно до норм ПКУ?

Відповідно до пункту 187.1. статті 187 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями  датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку-дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Щодо подання податковим агентом уточнюючого розрахунку за формою №1ДФ, якщо минув строк позовної давності

Відповідно до пункту 50.1 статті 50 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) у разі, якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені. Контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 статті 102 Кодексу, має право самостійно визначити суму грошових зобов’язань платника податків у випадках, визначених Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня, що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації та/або граничного строку сплати грошових зобов’язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, – за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов’язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов’язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку (пункт 102.1 статті 102 Кодексу). У разі подання платником податку уточнюючого розрахунку до податкової декларації контролюючий орган має право визначити суму податкових зобов’язань за такою податковою декларацією протягом 1095 днів з дня подання уточнюючого розрахунку. Отже, подання податковим агентом уточнюючого податкового розрахунку за формою №1ДФ за періоди, за якими минув строк позовної давності (1095 днів), Кодексом не передбачено.

У разі неперерахування у встановлений строк до бюджету податків з вини банку – платник звільняється від відповідальності

Відповідно до статті 126 Податкового кодексу України від 02.12.2010    №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: - при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; - при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу. Статтею 129 Кодексу передбачено нарахування пені на суму податкового боргу платників податків після закінчення встановлених строків погашення узгодженого грошового зобов’язання. Пунктом 129.6 статті 129 Кодексу встановлено, що за порушення строку зарахування податків до бюджетів або державних цільових фондів, установлених Законом України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», з вини банку або органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, такий банк/орган сплачує пеню за кожний день прострочення, включаючи день сплати, та штрафні санкції у розмірах, встановлених цим Кодексом, а також несе іншу відповідальність, встановлену цим Кодексом, за порушення порядку своєчасного та повного внесення податків, зборів, платежів до бюджету або державного цільового фонду. При цьому платник податків звільняється від відповідальності за несвоєчасне або перерахування не в повному обсязі таких податків, зборів та інших платежів до бюджетів і державних цільових фондів, включаючи нараховану пеню або штрафні санкції.

Платник податків має право на розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що відповідно до пункту 100.2 статті 100 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс) платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу. Розстроченням, відстроченням грошових зобов’язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов’язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені (пункт 100.1 статті 100 Кодексу). Підставою для розстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу. Перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1235. Розстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу (у тому числі окремо – суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, в якому прийнято рішення про надання такого розстрочення (пункт 100.6 статті 100 Кодексу). Відстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов’язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі. Розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором. Строки сплати розстрочених (відстрочених) сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення (відстрочення) (пункт 100.11 статті 100 Кодексу). Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №574, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1853/24385.

Пільги щодо сплати збору за місця для паркування транспортних засобів

Відповідно до підпункту 268¹.2.1 пункту 268¹.2 статті 268¹ Податкового кодексу України від 02.2010 №2775-VI об’єктом оподаткування збору за місця для паркування транспортних засобів є земельна ділянка, яка згідно з рішенням сільської, селищної або міської ради спеціально відведена для забезпечення паркування транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, тротуарах або інших місцях, а також комунальні гаражі, стоянки, паркінги (будівлі, споруди, їх частини), які побудовані за рахунок коштів місцевого бюджету, за винятком площі земельної ділянки, яка відведена для безоплатного паркування транспортних засобів, передбачених статтею 30 Закону України від 21.03.1991 №875-XII «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» із змінами та доповненнями (далі – Закон №875). Згідно з частиною шостою статті 30 Закону №875 власники спеціально обладнаних чи відведених майданчиків для паркування забезпечують виділення та облаштування в межах майданчиків місць для безоплатного паркування легкових автомобілів, якими керують інваліди з ураженням опорно-рухового апарату, члени їхніх сімей, яким відповідно до порядку забезпечення інвалідів автомобілями передано право керування автомобілем, та законні представники недієздатних інвалідів або дітей-інвалідів, які перевозять інвалідів (дітей-інвалідів) з ураженням опорно-рухового апарату, а також для безоплатного паркування  транспортних засобів, що належать підприємствам, установам, організаціям громадських організацій інвалідів та сфери соціального захисту населення і перевозять інвалідів (дітей-інвалідів) з ураженням опорно-рухового апарату. Кількість місць для безоплатного паркування становить не менше 10 відсотків загальної кількості місць на спеціально обладнаних чи відведених майданчиках для паркування, але не менш як для одного транспортного засобу з позначенням цих місць дорожніми знаками та відповідною розміткою.

Члени сім’ї першого ступеня споріднення фізичної особи

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що відповідно до підпункту 14.1.263 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Чи сплачує земельний податок за земельні паї учасник бойових дій?

Статтею 281 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (ПКУ) чітко визначено категорії фізичних осіб, що мають право на пільги щодо сплати земельного податку, та надано вичерпний перелік видів земельних ділянок та їх розмір, щодо яких зазначені категорії фізичних осіб мають право скористатись пільгами. Зокрема, звільнення від сплати податку поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм (ст. 121 ЗКУ). Водночас до даного переліку не включено земельні ділянки, що утворилися за рахунок переданих за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв). З урахуванням викладеного, пільги щодо сплати земельного податку для пільгових категорій фізичних осіб за земельні ділянки, що утворилися за рахунок переданих за рішенням відповідної ради земельних часток (паїв), не передбачені і відповідно земельний податок за такі ділянки справляється на загальних підставах. Разом з цим згідно з п. 281.3 ст. 281 ПКУ від сплати податку звільняються власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі за умови передачі земельних ділянок та земельних часток (паїв) в оренду платнику єдиного податку четвертої групи.

Підприємець повинен повідомляти про зміну прізвища

Фізична особа – підприємець, що застосовує спрощену систему оподаткування, змінила прізвище. Чи слід про це повідомляти територіальний орган ДФС? У разі зміни прізвища, імені, по батькові фізичної особи – підприємця заява встановленої форми подається протягом місяця з дня виникнення таких змін. У такі ж терміни подається заява приватним підприємцем - платником єдиного податку при зміні серії та номера паспорта у разі його відмови від прийняття реєстраційного номера.

Проценти не включаються до доходу

Відповідно до норм Податкового кодексу доходом фізичної особи – підприємця, що застосовує спрощену систему оподаткування є дохід, отриманий протягом податкового (звітного) періоду в грошовій формі (готівковій та/або безготівковій); матеріальній або нематеріальній формі. При цьому до доходу не включаються отримані такою фізичною особою пасивні доходи у вигляді процентів, дивідендів, роялті, страхові виплати і відшкодування, а також доходи, отримані від продажу рухомого та нерухомого майна, яке належить на праві власності фізичній особі та використовується в її господарській діяльності.

Оподатковуємо спадщину у вигляді грошових заощаджень

При оформленні спадщини у пересічних громадян виникає чимало запитань щодо порядку оподаткування отриманої спадщини в залежності як від ступеня споріднення, так і від виду отриманої спадщини, зокрема у вигляді грошових заощаджень. Порядок оподаткування доходу, отриманого платником податку в результаті прийняття ним у спадщину чи дарунок коштів, майна, майнових чи немайнових прав регламентується ст. 174 Податкового кодексу України. Так, згідно п.п. 174.2.1 п. 174.2 ст. 174 Податкового кодексу України до об’єктів спадщини, що оподатковуються за нульовою ставкою, зокрема належать: - грошові заощадження, розміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації Державної цільової безпроцентної позики 1990 року, облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року, державні казначейські зобов’язання СРСР, сертифікати Ощадного банку СРСР); - грошові заощадження громадян України, розміщені в установі Ощадного банку України та колишнього Укрдержстраху протягом 1992-1994 років, погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем. Тобто, якщо громадянин (незалежно від ступеня споріднення) отримав спадщину у вигляді грошових заощаджень колишнього СРСР, то такий дохід не оподатковується.

Платник єдиного податку – юридична особа не сплачує земельний податок, якщо земельна ділянка використовується для здійснення госпдіяльності

Юридична особа - платник єдиного податку не є платником земельного податку за земельну ділянку під нежилим приміщенням (його частиною) за умови, що така земельна ділянка цим платником використовується виключно для здійснення господарської діяльності. Така норма передбачена пп.4 п.297.1 ст.297 Податкового кодексу України.  Зокрема, передбачено, що платники єдиного податку звільняються від обов'язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з податку на майно (в частині земельного податку). Однак, ця норма не поширюється на земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої - третьої груп для провадження господарської діяльності.

Коли платника податку можуть зняти з обліку за його неосновним місцем обліку?

Облік платників податків – це один із елементів податкового адміністрування, що ведеться з метою створення умов для здійснення органами ДФС контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати податків, нарахованих фінансових санкцій, дотримання податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Відповідно до норм Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку. Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. При цьому, відповідно до п. 7.5 розділу VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, платники податків, у яких відсутні об’єкти, закриті відокремлені підрозділи, у зв’язку з чим такий платник податків був взятий на облік за неосновним місцем обліку, знімаються з обліку за неосновним місцем обліку у разі: - надходження (наявності) відповідних підтвердних документів; - або у зв’язку із закінченням бюджетного періоду за умови сплати податків, зборів до бюджету на підставі службових документів контролюючого органу. Інформація про зняття з обліку за неосновним місцем обліку вноситься до Єдиного банку даних юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.

Про подання декларації про майновий стан та доходи новоствореною ФОП за період від дати державної реєстрації до моменту подання заяви про обрання спрощеної системи оподаткування

Відповідно до п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці, які здійснюють діяльність на загальній системі оподаткування, подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи. Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» (далі – податкова декларація). Фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність. Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи станом на дату державної реєстрації підприємця. Підпунктом 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ визначено, що податкові декларації подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків), протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). Отже, якщо новостворена фізична особа – підприємець перейшла на спрощену системи оподаткування у місяці або кварталі, в якому здійснена процедура державної реєстрації як суб’єкта господарювання, то вона подає до контролюючого органу за місцем своєї податкової адреси протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу, податкову декларацію про майновий стан і доходи за період від дати державної реєстрації до переходу на спрощену систему оподаткування.

Про Всеукраїнський тиждень права

«Указом Президента України у 2008 році започатковано щорічне проведення Всеукраїнського тижня права в тиждень, що включає 10 грудня – День прав людини. Цей День відзначається в усьому світі на честь проголошення Генеральною Асамблеєю ООН 10 грудня 1948 року Загальної декларації прав людини» - повідомила запрошеним на брифінг представникам районних ЗМІ заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Вікторія Макаренко. Тиждень права є заходом, який узагальнює собою цілу низку соціально-значимих заходів, які безпосередньо спрямовані на підвищення рівня правової культури населення, усунення підстав для корумпованості правових інституцій та на утвердження в Україні правової держави. Разом з тим, заходи в рамках акції «Всеукраїнського тижня права» проводяться з метою вдосконалення та розповсюдження різних освітніх програм у сфері захисту прав людини, участі у розробці пропозицій, спрямованих на реалізацію державної правової політики та здійснення в Україні правової реформи. Діяльність державних органів влади надзвичайно важлива для забезпечення гарантій прав людини: вони здійснюють і захищають правову просвіту, здійснюють експертизу чинного законодавства України на предмет його відповідності міжнародним стандартам з прав людини, готують освітні програми з прав людини для різних спеціальних і професійних груп. «Під час цієї правової акції кожен учасник, котрий бере в ній участь, робить безпосередній внесок на благо суспільства та інших громадян. До участі у заході залучаються і податківці. В рамках проведення Всеукраїнського тижня права в ЦОП Західної ОДПІ м. Харкова фахівцями інспекції надаються консультації всім бажаючим з питань реалізації і захисту прав людини. Кожен із відвідувачів має можливість отримати відповідь у провідних спеціалістів податкової інспекції, кваліфіковану консультацію чи пораду в межах повноважень» – зазначила наприкінці заходу заступник начальника інспекції.

Реалізація прав людини та правозахисної діяльності в органах ДФС

Західна ОДПІ м. Харкова приділяє особливу увагу реалізації та забезпеченню прав людини та правозахисної діяльності в органах ДФС. Фахівцями інспекції здійснюється цілий комплекс спрямованих на це заходів. Так, платникам надаються консультації з питань податкового законодавства як безпосередньо в стінах інспекції, так і в телефонному режимі, проводяться зустрічі з представниками бізнесу та громадськості, семінари тощо. Водночас, однією із найпопулярніших форм практичної реалізації прав платників податків є проведення сеансу телефонного зв’язку «Гаряча лінія», під час якої громадяни мають змогу отримати відповіді на питання, що їх найбільше цікавлять. Цього разу із громадянами спілкувалася начальник відділу адміністрування ЄСВ Західної ОДПІ Вікторія Поліщук. Пропонуємо Вашій увазі деякі із запитань, які надійшли від платників податків.

Який порядок розрахунку та сплати єдиного соціального внеску новоствореними фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування?

Новостворені фізичні особи - підприємці - платники єдиного податку сплачують за себе єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, який самостійно визначили, але не менше мінімального страхового внеску на місяць в термін до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. При цьому, платники можуть сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у вигляді авансових платежів до 20 числа кожного місяця поточного кварталу, які враховуються ними при остаточному розрахунку, що здійснюється за календарний квартал.

Як визначається «мінімальний страховий внесок»?

Відповідно до п. 5 частини 1 ст. 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями «мінімальний страховий внесок» - сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

«Реєстр страхувальників» допоможе платникам ЄСВ

Західна ОДПІ м. Харкова інформує, що на веб-порталі ДФС працює сервіс – «Реєстр страхувальників»., завдяки якому платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва. Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім`я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта.

Новий електронний сервіс

З 20 листопада 2015 року Державна фіскальна служба України запроваджує новий електронний сервіс «Інформування громадян про результати обробки файлів-запитів щодо доходів фізичних осіб, які звернулись за призначенням житлових субсидій, що надходять від підрозділів соціального захисту населення». Відтепер, вказавши реєстраційні дані фізичної особи, працівники органів соціального захисту населення та громадяни, які звернулися за субсидіями, можуть у телефонному режимі отримати в Інформаційно-довідковому департаменті ДФС необхідну інформацію про результати обробки запитів щодо їх доходів. Контактні телефони для отримання інформації: 0-800-501-007 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів).

Нова декларація про майновий стан і доходи

З 1 січня 2016 року запроваджується нова форма декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 за № 859 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 26 жовтня 2015 за № 1298/27743. Для зручності фізичних осіб у новій декларації об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Враховуючи це, за результатами 2015 року фізичні особи, які отримували доходи не від податкових агентів (зокрема від інших фізичних осіб) та іноземні доходи, визначають податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військовому збору в одній податковій звітності. При цьому подання будь-якої додаткової звітності не передбачається. Для спрощення та зменшення часу для її заповнення обсяг зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків – з 7 до 4. Тепер додатки заповнюються лише при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу при: - отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, у випадках передбачених Податковим кодексом; - операціях з інвестиційними активами; - отриманні іноземних доходів; - визначенні оподатковуваного доходу від здійснення підприємницької та незалежної професійної діяльності. Значна кількість інформації, яка раніше заповнювалась в додатках, наразі відображається в самій декларації. Так, інформація про уповноважену особу, яка раніше відображалась в окремому додатку, тепер відображається в декларації. Фізичні особи, які мають намір скористатися правом на податкову знижку раніше заповнювали декларацію і додаток, в якому визначали реквізити всіх первинних документів за понесеними витратами. Тепер такі фізичні особи заповнюють лише декларацію, в якій відображають загальну суму понесених витрат та суму податку до повернення. Відомості щодо відчуження нерухомого (рухомого) майна відображаються в додатку без заповнення додатку та переліку відчуженого майна. Інформація про отримані доходи та перелік майна, яке надається в оренду (суборенду) також без заповнення додатку відображається в декларації. Крім того, якщо за результатами перерахунку податку з доходів, отриманих від двох та більше податкових агентів у випадках передбачених законодавством, виникає від’ємне значення, такий платник податку за результатами 2015 року має право задекларувати суму податку на доходи фізичних осіб до повернення з бюджету. Одним з нововведень є те, що платник податків самостійно визначає свій статус: громадянин; особа, яка здійснює незалежну професійну діяльність або підприємець, який перебуває на загальній системі. Нагадуємо, що за результатами 2015 року фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі подають декларацію про майновий стан і доходи до 10 лютого 2016 року, в якій разом з доходами від підприємницької діяльності декларують іноземні та інші доходи. Громадяни та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають  декларацію про майновий стан і доходи за результатами 2015 року до 01 травня 2016 року. Оскільки, 01 травня 2016 року припадає на вихідний день, відповідно до норм податкового законодавства останній день подання декларації про майновий стан і доходи переноситься на перший робочий день, тобто, 03 травня 2016 року.

Терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, якщо п’ятнадцятий день, що настає за днем їх виписки, припадає на святковий чи вихідний день, не переносяться

Платник податку на додану вартість зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи, та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН). Такий порядок встановлено пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі – Податковий кодекс України). Відповідно до пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН здійснюється не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Згідно із пунктом 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 із змінами та доповненнями, внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування, до ЄРПН здійснюється шляхом подання протягом операційного дня зазначених документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису та внесення відповідних відомостей до ЄРПН. Операційний день триває з 0 до 23-ї години. Враховуючи зазначене, реєстрація податкових накладних у ЄРПН здійснюється платником ПДВ не пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання. Терміни реєстрації податкових накладних в ЄРПН, якщо п’ятнадцятий день, що настає за днем їх виписки, припадає на святковий чи вихідний день, не переносяться. Порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в ЄРПН, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі, визначеному статтею 120 прим. 1 Податкового кодексу України.

В Західній ОДПІ м. Харкова відбулась зустріч з громадськістю

Днями в приміщенні інспекції відбулась чергова зустріч з представниками громадськості Ленінського та Жовтневого районів за участю заступника начальника управління оподаткування юридичних осіб Світлани Лойко. Основною темою заходу стали питання щодо останніх змін у податковому законодавстві та обговорення податкової реформи-2016 тощо. Також під час зустрічі розглядалися питання своєчасної сплати податків, погашення заборгованості, легалізації заробітної плати та рівномірного наповнення місцевого бюджету, а також проблемні питання, які виникають у платників під час застосування новацій податкового законодавства. Крім того, обговорювалися оприлюднені ініціативи Міністерства фінансів України та парламентського комітету з питань податкової та митної політики щодо основних напрямків реформування податкової системи. На думку учасників заходу, реформа податкової системи є вкрай важливою в умовах сьогодення та повинна забезпечити, перш за все, податкову стабільність, уникнення подвійного тлумачення норм Податкового кодексу, протиріч та непорозумінь у його застосуванні на практиці. На завершення зустрічі учасники отримали відповіді на проблемні запитання, які їх цікавили.

Як швидко дізнатися про зміни в законодавстві

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс направлений на забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією у сфері оподаткування, митної справи, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також інформацією стосовно електронного цифрового підпису.

Економте свій робочий час – скористайтесь електронними сервісами ДФС України

На офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) розміщені електронні сервіси, завдяки яким платники податків можуть отримати будь-яку необхідну інформацію. Для комфортного звітування на веб-порталі розміщені електронні сервіси «Електронна звітність» та «Електронний кабінет платника податків». Завдяки цим сервісам можна сформувати, перевірити та надіслати до ДФС податкову звітність, перевірити розрахунки з бюджетом, дізнатися про терміни сплати податків, а також іншу корисну інформацію. Шановні платники податків, скористуйтесь можливістю зекономити свій робочий час, кошти та отримати необхідну інформацію за допомогою електронних сервісів ДФС України.

Інформацію стосовно бізнес-партнерів можна отримати на офіційному веб - порталі ДФС України

На офіційному веб - порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) функціонує банер «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», який знаходиться на головній сторінці веб - порталу. Зокрема, для перевірки надійності ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або його назву.

„Електронний кабінет платника податків” –  сервіс Державної фіскальної служби України

Електронний кабінет платника податків - це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціально встановленого клієнтського застосування. Електронний кабінет є захищеним, персоналізованим та безпечним електронним сервісом, який надає безконтактні способи взаємодії платників податків та Державної фіскальної служби України з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. За допомогою даного сервісу платник податків має змогу: - підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді; - переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків).

Отримати довідку про доходи можна в режимі он-лайн

З 1 вересня 2015 року запрацював електронний сервіс ДФС «Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді з використанням електронного цифрового підпису». Фізична особа – платник податків для отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків щодо сум своїх отриманих доходів та утриманих податків матиме можливість сформувати запит в електронному вигляді. Сформований запит підписується електронним цифровим підписом та відправляється на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС». За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів. Детальніше з інформацією щодо роботи сервісу можна ознайомитися за посиланням http://sfs.gov.ua/fizichnim-osobam/vidomosti-doxid/.

Особливості перерахування суми ПДВ із рахунку сільськогосппідприємства у СЕА на спеціальний рахунок платника

ГУ ДФС у Харківській області нагадує, що відповідно до п.209.1 ст.209 Податкового кодексу України (далі - ПКУ) резидент, який провадить підприємницьку діяльність у сфері сільського і лісового господарства та рибальства та відповідає критеріям, встановленим у п.209.6 цієї статті (далі - сільськогосподарське підприємство), може обрати спеціальний режим оподаткування. У вищенаведеному пункті 209.6 ст.209 ПКУ передбачено, що сільськогосподарським вважається підприємство, основною діяльністю якого є постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах, в якій питома вага вартості сільськогосподарських товарів/послуг становить не менш як 75 відсотків вартості всіх товарів/послуг, поставлених протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно. Ця норма діє з урахуванням того, що: а) для новоутвореного сільськогосподарського підприємства, зареєстрованого як суб’єкт господарювання, який провадить господарську діяльність менше ніж 12 календарних місяців, така питома вага сільськогосподарських товарів/послуг розраховується за наслідками кожного окремого звітного податкового періоду; б) з метою розрахунку такої питомої ваги до складу основної діяльності сільськогосподарського підприємства не включаються оподатковувані операції з постачання капітальних активів, що перебували у складі його основних фондів не менше ніж 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно, якщо такі операції не були постійними і не становили окремої підприємницької діяльності. При цьому згідно із спеціальним режимом оподаткування сума податку на додану вартість, нарахована сільськогосподарським підприємством на вартість поставлених ним сільськогосподарських товарів/послуг, не підлягає сплаті до бюджету та повністю залишається в розпорядженні такого сільськогосподарського підприємства для відшкодування суми податку, сплаченої (нарахованої) постачальнику на вартість виробничих факторів, за рахунок яких сформовано податковий кредит, а за наявності залишку такої суми податку - для інших виробничих цілей ( п.209,2 ПКУ). Зазначені суми податку на додану вартість акумулюються сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках, відкритих в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів у порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України. Для перерахування суми податку із рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на спеціальний рахунок платника центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає органу, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників. В цьому реєстрі зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню. На підставі отриманого реєстру орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, не пізніше останнього дня строку для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку на спеціальний рахунок платника в установах банків та/або в органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Заяву на спрощену систему оподаткування можна надіслати поштою з повідомленням про вручення

При надсиланні заяви щодо обрання спрощеної системи оподаткування поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення, датою подання заяви вважається дата відправлення, що відображається на повідомленні про вручення та описі. Відповідно до пп.298.1.1 п.298.1 ст.298 Податкового кодексу України заява подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено Податковим кодексом, в один з таких способів: - особисто платником податків або уповноваженою на це особою; - надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; - засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством; - державному реєстратору як додаток до реєстраційної картки, що подається для проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця з урахуванням вимог п.291.5 ст.291 Податкового кодексу України. Електронна копія заяви, виготовлена шляхом сканування, передається до контролюючого органу одночасно з відомостями з реєстраційної картки на проведення державної реєстрації юридичної особи або фізичної особи-підприємця згідно із Законом України від 15.05.2003 р. № 755 «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців». Нагадуємо, 16 грудня 2015 року – останній день подання заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з І кварталу 2016 р. та розрахунку доходу за попередній календарний рік (ст.298 Податкового кодексу України). Довідково: Наказ Мінфіну України від 12.11.12 р. №1675 «Про затвердження форми свідоцтва платника єдиного податку та порядок видачі свідоцтва, форми та порядку подання заяви про застосування спрощеної системи оподаткування та форми розрахунку доходу за попередній календарний рік».

Чи є об’єктом оподаткування акцизним податком операції списання знищеного, зіпсованого, втраченого підакцизного товару?

Об’єктом оподаткування акцизним податком є обсяги та вартість втрачених підакцизних товарів (продукції), що перевищують встановлені норми втрат, визначені Кабінетом Міністрів України. Датою виникнення податкового зобов’язання щодо зіпсованого, знищеного, втраченого підакцизного товару (продукції) є дата складання відповідного акта. Втраченим є товар (продукція), місцезнаходження якого платник податку не може встановити. У той же час, податкове зобов’язання щодо втраченого підакцизного товару (продукції) не виникає, якщо: а) платник податку документально зафіксував ці втрати та надав контролюючим органам необхідні докази того, що відповідний підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок аварії, пожежі, повені чи інших форс-мажорних обставин і його використання на митній території України є неможливим; б) підакцизний товар (продукцію) утрачено внаслідок випаровування у процесі виробництва, обробки, переробки, зберігання чи транспортування такого товару (продукції) чи з іншої причини, пов’язаної з природним результатом. Ця вимога застосовується у разі втрати підакцизних товарів (продукції) у межах нормативів втрат, які затверджуються у порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Щодо зміни системи оподаткування

Вимоги, за умови дотримання яких фізичні особи – підприємці мають право перебувати у відповідній групі платників єдиного податку, визначені у п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України. Відповідно до п. 293.8 ст. 293 Кодексу ставки, встановлені пп. 293.3 - 293.5 ст. 293 ПКУ, застосовують з урахуванням таких особливостей: 1) платники єдиного податку першої групи, які у календарному кварталі перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 Кодексу, з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку другої або третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування; 2) платники єдиного податку другої групи, які перевищили у податковому (звітному) періоді обсяг доходу, визначений для таких платників у п. 291.4 ст. 291 Кодексу, в наступному податковому (звітному) кварталі за заявою переходять на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку третьої групи, або відмовляються від застосування спрощеної системи оподаткування. Платники, визначені у підпунктах 1, 2 п. 293.8 ст. 293 Кодексу, до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. Заява щодо переходу на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку іншої групи, або відмови від застосування спрощеної системи оподаткування подається не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу. Отже, при перевищенні платником єдиного податку першої або другої групи обсягу доходу, визначеного у п. 291.4 ст. 291 Кодексу, фізична особа-підприємець повинна здійснити перехід на застосування іншої ставки податку (змінити групу єдиного податку) або відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування. У подальшому фізична особа-підприємець може повернутися або здійснити перехід на сплату єдиного податку як платник першої або другої групи з початку календарного року, наступного за роком, в якому нею виконано вимоги, визначені п. 294.1 ст. 294 Кодексу щодо обраної групи єдиного податку, у тому числі і щодо обсягу доходу.

Доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги, не оподатковуються

Підпунктом 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) встановлено, що не оподатковуються доходи учасника бойових дій під час АТО, отримані в якості благодійної допомоги. Однак, така допомога повинна бути надана благодійниками, які надали її, відповідно до вимог Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Також, передбачається пільга і для самих благодійників – не оподатковуватимуть доходи, отримані ними для надання благодійної допомоги учасникам АТО, згідно з підпунктом «б» підпункту 165.1.54 пункту 165.1 статті 165 ПКУ. Поряд з цим, відповідно до підпункту 165.1.56 пункту 165.1 статті 165 ПКУ, не оподатковуються доходи у вигляді благодійної допомоги, наданої міжнародними благодійними організаціями особам, що проживають на території проведення АТО або особам, які вимушено її покинули. Згідно з абзацом 2 підпункту 164.2.19 пункту 164.2 статті 164 ПКУ України, пенсії людей, які стали інвалідами під час АТО, а також пенсії, які надаються членам сімей загиблих через АТО, – не підлягають оподаткуванню.

З 01.01.2016 року дозволяється використання лише тих РРО, які забезпечують подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків

Суб'єкти господарювання зобов'язані застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру РРО, з додержанням встановленого порядку їх застосування. З 1 січня 2015 року дозволяється первинна реєстрація лише тих РРО, які створюють контрольну стрічку в електронній формі, та електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг), РРО з купівлі-продажу іноземної валюти. Разом з тим, до 1 січня 2016 року дозволяється використання РРО, введених в експлуатацію до 1 січня 2015 року, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді та подають до фіскальних органів по дротових або бездротових каналах зв'язку тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, яка міститься в їх фіскальній пам'яті, і при цьому не подають електронних копій розрахункових документів. Таким чином, користувачам зареєстрованих та введених в експлуатацію до 01.01.2015 року РРО, що подають до фіскальних органів тільки інформацію про обсяг розрахункових операцій (Z-звіти), встановлено перехідний період тривалістю 1 рік для доопрацювання або заміни РРО на такі, які забезпечують подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків. Отже, якщо зареєстрований у органах ДФС до 01.01.15 РРО буде доопрацьований і забезпечуватиме подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, то такий РРО може використовуватись з 01.01.2016 року. РРО, які не створюють контрольну стрічку в електронній формі та не забезпечують подання по електронних каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків повинні бути виведені з експлуатації до 01.01.2016 року. Зазначена норма визначена ст. 3 і п. 8 розд. II Прикінцевих положень Закону України від 06.07.1995 №265/95-ВР "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг та роз’яснена листом ДФС України від 24.11.15 № 24966/6/99-99-22-07-03-15.

Чи має право фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування подавати уточнюючу декларацію про майновий стан і доходи?

Відповідно до п. 177.5 ст. 177 розд. IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) фізичні особи – підприємці подають до контролюючого органу податкову декларацію за місцем своєї податкової адреси за результатами календарного року у строки, встановлені ПКУ для річного звітного податкового періоду, в якій також зазначаються авансові платежі з податку на доходи. У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (п. 50.1 ст. 50 ПКУ). Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 (далі – Декларація). У розділі I Декларації «Загальні відомості» фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування у рядку 1 «Тип декларації» вказує позначку (х) – уточнююча та у рядку 2 – звітний податковий період, що уточнюється. Крім того, уточнення (виправлення) сум податкового зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб – підприємців при самостійному виявленні помилок здійснюється у розділі V «Розрахунок податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок у попередніх звітних періодах» Декларації, в якому вказується сума, на яку збільшується (зменшується) податкове зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок, а також сума штрафу, яка розраховується платником податку самостійно у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок згідно з п. 50.1 ст. 50 ПКУ.

За який звітний період та в який термін платнику податку на прибуток потрібно подавати декларацію з податку на прибуток, якщо в середині року платник переходить на спрощену систему оподаткування?

Платник податку на прибуток, у разі переходу на спрощену систему оподаткування в середині року, подає податкову декларацію з податку на прибуток за звітний період, що передує кварталу, з якого він переходить на спрощену систему оподаткування, протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) періоду.

Яка форма податкової декларації про майновий стан і доходи є на сьогодні чинною?

З 17.11.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743, яким затверджено: - нову форму податкової декларації про майновий стан і доходи; - інструкцію щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи. Наказ Міністерства доходів і зборів України від 11.12.2013 № 793 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи» втратив чинність. Головною новацією Декларації та додатків до неї є наявність граф для розрахунку військового збору. Серед нововведень слід виділити також зменшення кількості додатків з семи до чотирьох.

Чи є можливим протягом дня відправити повторно звітність в електронному вигляді, у тому числі для виправлення показників раніше поданої?

Обмежень щодо надсилання платником податків протягом одного дня декількох звітних документів в електронному вигляді за різними податковими деклараціями, розрахунками немає. Платник має право повторно відправляти податкові декларації, розрахунки у разі виправлення помилок до закінчення граничного строку подання декларації, вказавши при цьому тип документа «звітний новий». Якщо платник податків надіслав до контролюючого органу кілька примірників одного податкового документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається електронний документ, отриманий контролюючим органом останнім за умови, що його було прийнято до бази даних контролюючого органу та платнику податків надійшла про це друга квитанція.

Дивіться на телеканалі «ОТБ» - про податок на доходи фізичних осіб

Головною темою сюжету для новин Харківського обласного телебачення стало питання наповнення місцевих бюджетів та своєчасна сплата податків мешканцями регіону. Начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС області Олексій Гавриленко зокрема проінформував телеглядачів про надходження головного бюджетоутворюючого платежу – податку на доходи фізичних осіб, 75 відсотків якого на сьогодні залишається на місцях, тобто надходить до бюджетів громад. Що в свою чергу позитивно впливає на економічний і соціальний розвиток регіону. Розповів фахівець і про порядок та терміни сплати вказаного податку, нюанси адміністрування тощо.

Щодо порядку сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках

03.12.2015 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 25 листопада 2015 року № 976 (далі – Постанова № 976) яка внесла зміни до Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 12 січня 2015 року № 11 (далі – Постанова № 11). Постановою № 976 передбачено відкриття в системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - СЕА ПДВ), крім автоматично відкритого рахунку, додаткового рахунку, призначеного для перерахування коштів на спеціальні рахунки підприємства. Для акумулювання суми ПДВ, нарахованої сільгосппідприємством на вартість поставлених сільськогосподарських товарів (послуг) власного виробництва, таке підприємство зараховує кошти на власний рахунок в СЕА ПДВ, відкритий для перерахування коштів на його спеціальний рахунок. Кошти, зараховані на рахунок в СЕА ПДВ, перераховуються автоматично протягом операційного дня, в якому вони надійшли на такий рахунок, органом Казначейства на спеціальний рахунок сільськогосподарського підприємства.

Конституційні гарантії прав і свобод людини та громадянина

Гарантії прав і свобод людини і громадянина - це умови та засоби, що забезпечують ефективну реалізацію прав і свобод кожною людиною і громадянином. Найвищою гарантією прав і свобод людини і громадянина є конституційний лад України, заснований на неухильному дотриманні Конституції України та законів України, приписах природного права та загальновизнаних принципах і нормах міжнародного права. Згідно з принципом гарантованості прав і свобод людини і громадянина закріплення найважливіших з них у Конституції України здійснюється одночасно з фіксацією відповідних гарантій як безпосередньо в статтях Конституції, так і в чинному законодавстві. Суб'єктом, на якого покладаються обов'язки щодо гарантування прав і свобод людини і громадянина, є держава. Роль держави як головного гаранта прав і свобод людини і громадянина випливає зі змісту статей 3, 22, 42, 49, 51, 53 та інших статей Конституції України, і ця функція реалізується за допомогою різних правових засобів через усю систему органів державної влади. Особливе місце в цій системі посідає Президент України гарант прав і свобод людини і громадянина (ст. 102 Конституції України). Верховна Рада України здійснює захист прав і свобод людини і громадянина через відповідну законодавчу діяльність (ст. 92 Конституції України), призначає на посаду та звільняє з посади Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (ст. 101 Конституції України). Кабінет Міністрів України вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина (ст. 116 Конституції України). Парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина та захист прав кожного на території України і в межах її юрисдикції на постійній основі здійснює Уповноважений Верховної Ради України з прав людини. Важливу роль у гарантуванні прав і свобод людини і громадянина в правовій державі відіграють суди. Правова держава - це держава, влада якої має певні межі, встановлені конституцією, і саме суд виступає важливою гарантією дотримання цих меж1. Згідно зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. При цьому судовий захист прав і свобод людини і громадянина здійснюють як суди загальної юрисдикції, так і Конституційний Суд України.

«Вісник. Право знати все про податки і збори» змінив формат

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що журнал «Вісник. Право знати все про податки і збори» вийшов у новому форматі. Для зручності читачів було змінено структуру журналу. На сторінках оновленого видання передплатники мають можливість отримувати найоперативнішу інформацію з питань податкового, митного законодавства, діяльності ДФС України, нормативні акти, документи та іншу ексклюзивну і корисну інформацію. Нагадуємо, передплатний індекс: 22599 (укр.), вартість журналу на 2016 рік - 176 грн. на місяць. Передплатники отримують разом з журналом додаткові практичні посібники із серії «Професійна бібліотека бухгалтера та підприємця». Також доступним є електронних архів номерів журналу за останні 12 місяців.

Щодо розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу

Відповідно до пункту 100.2 статті 100 Податкового кодексу України платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу. Розстроченням, відстроченням грошових зобов’язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов’язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу. Якщо до складу розстроченої (відстроченої) суми входить пеня, то для розрахунку процентів береться сума за вирахуванням суми пені (пункт 100.1 статті 100 Кодексу). Підставою для розстрочення грошових зобов’язань або податкового боргу платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу. Перелік обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 №1235. Розстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу (у тому числі окремо – суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, в якому прийнято рішення про надання такого розстрочення (пункт 100.6 статті 100 Кодексу). Відстрочені суми грошових зобов’язань або податкового боргу погашаються рівними частками починаючи з будь-якого місяця, визначеного відповідним контролюючим органом, але не пізніше закінчення 12 календарних місяців з дня виникнення такого грошового зобов’язання або податкового боргу, або одноразово у повному обсязі. Розстрочення або відстрочення надаються окремо за кожним податком та збором. Строки сплати розстрочених (відстрочених) сум або їх частки можуть бути перенесені шляхом прийняття окремого рішення та внесення відповідних змін до договорів розстрочення (відстрочення) (пункт 100.11 статті 100 Кодексу). Порядок розстрочення (відстрочення) грошових зобов’язань (податкового боргу) платників податків затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 №574, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 31.10.2013 за №1853/24385.

В податковій накладній найменування товару можна зазначати іноземною мовою

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що податкова накладна заповнюється державною мовою. Але у разі неможливого перекладу з іноземної мови торгової марки або найменування товару на державну мову та з метою збереження ідентифікації такого товару, в податковій накладній в графі 3 ”Номенклатура товарів/послуг продавця” допускається зазначати назву торгової марки та у вигляді абревіатури номенклатуру товару без перекладу його на державну мову. Порядок заповнення податкової накладної затверджено наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 року  № 957 зі змінами та доповненнями.

Заява про реєстрацію особи як платника ПДВ

Відповідно до п. 183.7 ст. 183 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) заява про реєстрацію особи як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи. Платники податку, які уклали з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів, можуть подати реєстраційну заяву засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. У реєстраційній заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника податку. Пунктом 3.8 розділу III Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130 визначено, що дані реєстраційної заяви мають бути достовірними та відповідати відомостям Єдиного державного реєстру. З метою підтвердження достовірності відомостей про відповідність особи вимогам, визначеним ст. 180, п. 181.1 ст. 181, п. 182.1 ст. 182 та п. 183.7 ст. 183 ПКУ, така особа відповідно до п. п. 20.1.2 п. 20.1 ст. 20 ПКУ, п. 73.3 ст. 73 ПКУ на вимогу контролюючого органу подає документи, що підтверджують такі відомості. Підтвердженням відповідності вимогам п. 181.1 ст.181 та п.182.1 ст.182 ПКУ є будь-які первинні документи бухгалтерського обліку, що засвідчують факт здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню (акт виконаних робіт, касовий чек, платіжне доручення тощо). Ведення зазначених документів передбачено Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88.

Нормативно-грошова оцінка проведена: ставка земельного податку

Згідно із ст. 10 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) плату за землю як складову податку на майно включено до місцевих податків. Пунктом 12.3 ст. 12 ПКУ визначено, що сільські, селищні і міські ради у межах повноважень та з урахуванням граничних розмірів ставок встановлюють своїми рішеннями місцеві податки і збори, які є обов’язковими до сплати на території відповідних територіальних громад. Також відповідно до пункту 4 статті 33 Закону України від 21 травня 1997 року №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» справляння плати за землю належить до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад. Пунктом 274.1 ст. 274 ПКУ визначено, що ставка земельного податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено (незалежно від місцезнаходження), встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки. Ставка земельного податку встановлюється у розмірі не більше 12 відсотків від їх нормативної грошової оцінки за земельні ділянки, які перебувають у постійному користуванні суб’єктів господарювання (крім державної та комунальної форми власності) (п. 274.2 ст. 274 ПКУ). Таким чином, ставки земельного податку для суб’єктів господарювання державної та комунальної форми власності за земельні ділянки, нормативно-грошову оцінку яких проведено, визначаються рішеннями органів сільських, селищних, міських рад в межах норм, визначених п. 274.1 ст. 274 ПКУ: - для сільськогосподарських угідь - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки; - для інших земельних ділянок - у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки.

Чи передбачено відповідальність за несплату пені?

За порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, застосовуються фінансова, адміністративна та кримінальна відповідальність (ст. 111 Податкового кодексу України, далі – ПКУ). Фінансова відповідальність встановлюється та застосовується згідно з ПКУ та іншими законами у вигляді штрафних (фінансових) санкцій та/або пені. Якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання та/або авансових внесків з податку на прибуток підприємств, рентної плати протягом строків, визначених ПКУ, до такого платника застосовується штраф. Грошове зобов’язання платника податків – сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов’язання та/або штрафну санкцію, що справляється з такого платника у зв’язку з порушенням ним вимог законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Пеня – сума коштів у вигляді відсотків, нарахованих на суми грошових зобов’язань, не сплачених у встановлені законодавством строки. Пеня нараховується після закінчення встановлених ПКУ строків погашення узгодженого грошового зобов’язання на суму податкового боргу. Слід зазначити, що нормами чинного законодавства відповідальності за несплату пені не передбачено. Разом з цим не сплачена платником податків у встановлений ПКУ строк пеня, нарахована на суму грошового зобов’язання, є податковим боргом відповідно до ст. 14 ПКУ.

Для податкових накладних святкові дні „не враховуються”

Відповідно до норм податкового кодексу України, внесення відомостей, що містяться в податковій накладній (ПН) і/або розрахунку коригування (РК), в Електронному реєстрі податкових накладних (ЕРПН) здійснюється шляхом представлення впродовж операційного дня вказаних документів в електронній формі ДФС з використанням електронного цифрового підпису і внесення відповідних відомостей в ЕРПН. Операційний день триває з 0 до 23-ї години. Реєстрація податкових накладних в ЕРПН здійснюється платником ПДВ не пізніше за п'ятнадцять календарних днів, що йдуть за датою їх складання. Терміни реєстрації податкових накладних в ЕРПН, якщо п'ятнадцятий день, що йде за днем їх виписки, доводиться на святковий або вихідний день, не переносяться. Нагадуємо, що ст. 120¹ ПКУ встановлений штраф за порушення платниками ПДВ граничних термінів реєстрації податкових накладних і розрахунків коригування. Не пунктуальний платник податку може проштрафитись на суму від 10% до 40% суми ПДВ, зазначеної в ПН, в залежності від строку порушення терміну реєстрації ПН.

Чи є об’єктом оподаткування ПДФО сума допомоги по вагітності та пологах?

Відповідно до підпункту 165.1.1 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Податкового кодексу України до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається сума державної та соціальної матеріальної допомоги, державної допомоги у вигляді адресних виплат та надання соціальних і реабілітаційних послуг відповідно до закону, житлових та інших субсидій або дотацій, компенсацій (включаючи грошові компенсації інвалідам, на дітей-інвалідів при реалізації індивідуальних програм реабілітації інвалідів, суми допомоги по вагітності та пологах).

Які товари є виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату для застосування норм Податкового кодексу України?

Відповідно до пункту 210.2 статті 210 р. V Кодексу, яка визначає спеціальний режим оподаткування податком на додану вартість діяльності щодо виробів мистецтва, предметів колекціонування або антикваріату, під поняттям «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату» розуміються товари, що належать до товарних позицій за кодами 9701 - 9706 згідно з УКТ ЗЕД. Оскільки інші розділи Кодексу не містять визначення поняття «вироби мистецтва, предмети колекціонування або антикваріату», то для застосуванням норм статті 291 Кодексу використовується поняття, наведене у підпункті 210.2 статті 210 р. V Кодексу.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області