Роман Насіров: Зміни до Податкового кодексу повинні бути ухвалені до 1 червня

Плани Державної фіскальної служби на поточний рік, новації у роботі митниць та детінізація економіки стали основними темами обговорення під час зустрічі Голови ДФС Романа Насірова з членами Європейської Бізнес Асоціації, яка відбулася 23 лютого. Так, за словами керівника ДФС, першочерговим завданням служби на 2016 рік є продовження роботи над податковою реформою. У поточному році необхідно ухвалити низку змін до Податкового кодексу, які дозволять уникнути двозначного трактування окремих норм. Крім того, необхідно повернутися до минулорічних напрацювань у питаннях адміністрування податків для їх подальшого законодавчого втілення. «Для ефективного впровадження новацій всі зміни до Податкового кодексу повинні бути ухвалені до 1 червня. Так і ми, і бізнес отримаємо час для адаптації до нових умов роботи. ДФС бере участь у цих законотворчих процесах і як користувач, і як експерт. Але без підтримки бізнесу ми не зможемо прибрати з Податкового кодексу ті норми, які викликають спірні питання у платників податків», – підкреслив Роман Насіров. Він закликав бізнес до активної участі в удосконаленні Податкового кодексу та підтримки ДФС у впровадженні податкової реформи. Активне обговорення учасників зустрічі викликало питання відшкодування податку на додану вартість. За словами представників бізнесу, вони вже відчувають певний прогрес у поверненні цього податку з бюджету. Компанії вчасно отримують відшкодування податку по поточних заявках та вже частково отримали заборговані суми ПДВ попередніх років. У свою чергу Голова ДФС запевнив присутніх, що служба і надалі докладатиме максимум зусиль для того, щоб  повернути бізнесу заборговані у попередні роки суми ПДВ за рахунок збільшення зборів цього податку. За його словами, ДФС планує щомісяця відшкодовувати платникам 1-1,5 млрд. грн. заборгованого ПДВ і таким чином протягом наступних шести місяців звести активний борг до мінімуму. Учасники також обговорили питання трансфертного ціноутворення, спрощеної системи оподаткування, визначення митної вартості тощо. Крім того, бізнес відзначив ефективну систему співробітництва з ДСФ у напрямі оперативного вирішення актуальних проблем за рахунок діалогу та систематичних зустрічей. Наприкінці зустрічі Голова ДФС запропонував бізнесу для ефективного вирішення всіх спірних питань проводити подібні зустрічі секторально за участі представників окремих індустрій.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Харківським студентам розповіли як отримати податкову знижку

Харків по праву вважається  містом студентів, в якому знаходяться близько 100 вищих учбових закладів. Тому тема лекції, з якою завітали співробітники Головного управління фіскальної служби області в гості до студентів Харківського інституту фінансів, була надзвичайно актуальною. Адже кожному з них доводиться платити за навчання, тож як на цьому зекономити кошти, мабуть було цікаво дізнатися усім присутнім. Так студенти дізналися, що наразі органами фіскальної служби розпочата кампанія декларування. Громадяни декларують свої доходи, отримані протягом 2015 року. Але крім обов’язку декларування доходів, вони мають право на податкову знижку. Співробітник  служби розповіла дівчатам та хлопцям,  що до витрат, дозволених до включення до податкової знижки,  зокрема належить сума коштів, сплачених на користь закладів освіти для компенсації вартості навчання.  Декларацію на податкову знижку можна надати упродовж всього року до 31 грудня включно. Разом із нею подаються документи для підтвердження витрат, що включаються до податкової знижки.  Це відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні чеки,  копії договорів тощо. Але, як підкреслила посадовець, якщо до кінця податкового року, наступного за звітним,  не скористатися  правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні роки не переноситься. Наприкінці зустрічі  представник служби побажала студентам успішного закінчення їх учбового закладу та гідного вибору майбутньої професії.

У фіскальній службі регіону відбулась робоча зустріч податківців та підприємців

В.о. заступника начальника Головного управління ДФС у Харківській області Баграт Хачатурян зустрівся з представниками Харківського регіонального фонду підтримки підприємництва на чолі з його директором Ксенією Лухіною.  Під час зустрічі присутні обговорили головні новації в податковому законодавстві та процеси реформування, які наразі відбуваються у фіскальній службі. Особливу увагу було зроблено на податкових змінах, які стосуються  малого та середнього бізнесу. «Впевнений, що такі зустрічі допомагають фіскальній службі виявляти проблемні моменти, оперативно їх усувати та йти назустріч платникам у вирішенні будь-яких робочих питань», - зауважив Баграт Хачатурян.

Податкова міліція Харківщини та представники Спеціальної місії ОБСЄ в Україні обговорили шляхи співпраці

Виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов зустрівся зі спостерігачем ОБСЄ Вінсентом Годбійоном та представником Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні Наталією Куніциною. «Команда Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні займається  питаннями впливу різноманітних факторів на економічну ситуацію у Харківському регіоні, - розповідає Андрій Бєжанов. - Наразі проходять зустрічі із представниками державних структур для формування об’єктивної оцінки ситуації, яка складається на Харківщині». Під час зустрічі податківець ознайомив представників ОБСЄ з загальними напрямками діяльності ГУ ДФС у Харківській області, було розглянуто політику державної фіскальної служби та роботу податкової міліції. «В цей скрутний для країни час особливо важливо забезпечити економічну безпеку держави, - зауважує Андрій Бєжанов. - Діяльність податкової міліції Харківщини спрямована на ефективне виконання свого основного завдання – ліквідацію існуючих схем мінімізації податкових зобов'язань, залучення активів «тіньової» економіки до легального обігу та забезпечення наповнення державного бюджету».

Консультації від фахівців фіскальної служби Харківщини

Крім проведення семінарів та масштабних роз’яснювальних заходів з платниками податків, співробітники ГУ ДФС у Харківській області  практикують і проведення індивідуальних консультацій. Так,  днями, для майбутніх підприємців в Консалтинговому центрі при Харківській обласній службі зайнятості, податківці провели ряд таких консультативних заходів.  Фахівець відділу комунікацій ГФС області ознайомила громадян з  порядком реєстрації фізичних осіб – підприємців в органах Державної фіскальної служби, розповіла про загальну та спрощену системи оподаткування, проінформувала щодо  порядку та термінів надання звітності.  Також представник податкової служби повідомила майбутнім підприємцям про нові електронні сервіси, які пропонує платникам Державна фіскальна служба України та розповіла і про роботу Центрів обслуговування платників, які діють при кожній районній інспекції. Крім того, відвідувачі мади змогу отримали відповіді на запитання, які виникають у них  на практиці. Громадяни активно цікавились розмірами ставок єдиного податку та термінами його сплати, правильністю заповнення звітів та порядком їх надання до податкових інспекцій.Наприкінці заходу починаючі підприємці подякували за цікаву інформацію, адже податкові знання можуть стати  у нагоді їм найближчим часом та допоможуть зорієнтуватись у  веденні бізнесу.

До уваги суб’єктів господарювання, які здійснюють реалізацію пального

Відповідно до норм Закону України від 24.12.15 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» з 1 березня поточного року передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та введення акцизної накладної як обов’язкового електронного документа, який складатиметься при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. Згідно із пп.212.3.4 п.212.3 ст.212 Кодексу особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб – підприємців до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація платника податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального. Крім того, особа, що здійснює реалізацію пального, повинна не пізніше 20 березня 2016 року подати до контролюючого органу за основним місцем обліку акт інвентаризації обсягу залишку пального. Звертаємо увагу платників податку на те, що відповідно до п.117.3 ст.117 Кодексу здійснення суб’єктами господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб’єктів платниками акцизного податку у встановленому порядку, тягне за собою накладення штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального. Водночас повідомляємо, що на сайті ДФС України www.sfs.gov.ua  у підрозділі «Проекти регуляторних актів» розділу «Регуляторна політика» розміщено проекти нормативно-правових актів щодо впровадження та функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального. На даний час зазначені документи проходять процедуру реєстрації та затвердження у відповідних органах.

Ліквідація «податкових ям» - пріоритет в діяльності фіскальної служби

Головою ДФС України Романом Насіровим перед службою поставлене чітке завдання – вивести кошти з тіньового обігу. Такі руйнівні для нашої економіки поняття, як конвертаційні центри та податкові ями повинні відійти в минуле. Для цього в арсеналі податківців є електронні бази даних, аналітичні  системи, досвідчені фахівці. На даний час ДФС України створено робочі групи з метою виявлення недоліків та надання практичної допомоги з ліквідації ризикових схем  у регіонах  країни. Як повідомив керівник ГУ ДФС у Харківській області Микола Рибаков, днями  команда високопрофесійних та досвідчених фахівців ДФС України приступила до роботи на Харківщині. Сьогодні в полі зору податківців знаходиться більше 100 суб’єктів господарювання, які, ймовірно, використовувалися як інструменти мінімізації. Вже у лютому по 60 таких суб’єктах  встановлено заборону на надання звітності в електронному вигляді,  а також на реєстрацію податкових накладних. Також у поточному році за матеріалами оперативного управління слідчим управлінням фінансових розслідувань в ЄРДР зареєстровано 38 кримінальних проваджень, викрито та припинено діяльність 1 конвертаційного центру, обсяг проконвертованих коштів якого склав близько 5 млрд. грн. Розпочато 9 досудових розслідувань за виявленими фактами ухилення від сплати ПДВ (сума встановлених збитків - 28,3 млн. грн.). Окрім того, співробітниками  оперативного управління у 2016 році вилучено з незаконного обігу підакцизних товарів на суму 558,4 тис. грн., у тому числі спирту на 460 тис. грн., алкогольних напоїв на 27,5 тис. грн., паливно-мастильних матеріалів на 70,9 тис. грн. «Державний бюджет від існування «податкових ям» втрачає значні суми коштів. Фіскальна служба Харківщини буде безкомпромісно протидіяти протиправній діяльності у тісній співпраці з усіма підрозділами ДФС України»,- запевнив Микола Рибаков.

Керівник фіскальної служби Харківщини Микола Рибаков зустрівся з правлінням Громадської ради

Очільник Головного управління ДФС у Харківській області та члени правління Громадської ради при ГУ ДФС області провели робочу зустріч, під час якої обговорили напрямки подальшої співпраці, зокрема щодо участі громадськості в реалізації податкової політики в регіоні. Під час діалогу Микола Рибаков розповів про головні завдання, що поставлені сьогодні перед службою. Зокрема, він відзначив особливу актуальність налагодження конструктивної взаємодії з представниками громадськості. Розмова виявилася дуже насиченою. Члени правління цікавилися не лише питаннями щодо реформування ДФС та податкових змін, а й навіть особистими. Микола Рибаков не одне з них не залишив без уваги. Посадовець також звернувся до присутніх та закликав їх до об’єднання зусиль задля виконання спільних задач по розвитку регіону. «У нас з вами єдина мета – сильна країна із стабільною економікою, в якій жити нам та нашим дітям. Тож нам вкрай важлива і ваша підтримка, і конструктивна співпраця», - підкреслив Микола Рибаков. Підсумком зустрічі стала домовленість щодо  подальшого співробітництва в реалізації податкової та митної політики та впровадження консультативної  роботи  щодо застосування законодавчих норм та положень.

Користувався іпотечним житловим кредитом - частину суми процентів можна включити до податкової знижки

Наразі триває Деклараційна кампанія - 2016. Декларування доходів – це не тільки виконання громадянином свого конституційного обов’язку, а і реалізація права громадян на податкову знижку. Зокрема, платник податку - резидент має право включити до податкової знижки частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року. При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діє на день сплати таких процентів. Таке право виникає в разі якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла. Крім того, відповідно до пп. 166.3.8 п. 166.3 ст. 166 ПКУ фізична особа – резидент має право включити до податкової знижки суми витрат, які пов’язані із сплатою видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним. Право на включення до податкової знижки суми, розрахованої відповідно до ст. 175, надається платнику податку за одним іпотечним кредитом протягом 10 послідовних календарних років починаючи з року, в якому: об’єкт житлової іпотеки придбавається; збудований об’єкт житлової іпотеки переходить у власність платника податку та починає використовуватися як основне місце проживання. У разі якщо іпотечний житловий кредит має строк погашення більше ніж 10 календарних років, право на включення частини суми процентів до податкової знижки за новим іпотечним житловим кредитом виникає у платника податку після повного погашення основної суми та процентів попереднього іпотечного житлового кредиту. Якщо сума одержаного фізичною особою іпотечного житлового кредиту перевищує суму, витрачену на придбання (будівництво) предмета іпотеки, до складу витрат включається сума відсотків, сплачена за користування іпотечним кредитом у частині, витраченій за цільовим призначенням. Порядок визначення суми процентів, сплачених платником податку за користування іпотечним житловим кредитом з метою нарахування податкової знижки регулюється ст. 175 ПКУ. Нагадуємо, що для реалізації  права на податкову знижку за наслідками 2015 року  необхідно заповнити та подати річну податкову декларацію про майновий стан  і доходи до 31 грудня поточного року  включно.

Незадекларовані гроші виявили на Харківській митниці

46-річний мешканець Луганської області намагався контрабандою провести з Росії до України понад 850 тисяч гривень. Під час проведення усного та письмового декларування на митному посту «Чугунівка» Харківської митниці ДФС громадянин заявив про відсутність предметів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України. При цьому громадянин помітно нервував, що й стало причиною переведення його транспортного засобу до «червоного коридору» для більш ретельного та поглибленого огляду. В результаті, в конструктивній порожнині автомобіля, під «бардачком» й були виявлені 846 500 грн. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Про відмову від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ

Державна фіскальна служба України повідомляє, що листом від  11.02.2016 № 4698/7/99-99-19-03-02-17 «Про відмову від застосування спеціального режиму оподаткування ПДВ» (далі – лист) надано роз’яснення щодо можливості  відмови сільськогосподарського підприємства за добровільним рішенням від застосування спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, визначеного статтею 209 Податкового кодексу України, і переходу на загальну систему оподаткування ПДВ та перенесення сум ПДВ, сплачених при придбанні товарів, які не були використані при виробництві сільськогосподарської продукції із податкової декларації з ПДВ із позначками «0121» - «0123» до податкової декларації з ПДВ із позначкою «0110». З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66418.html).

Про порядок декларування акцизного податку виробниками тютюнових виробів

Державна фіскальна служба України нагадує, що листом від 10.02.2016 № 4506/7/99-99-19-03-03-17 «Про порядок декларування акцизного податку виробниками тютюнових виробів» (далі – лист) було проінформовано про зміни в адмініструванні акцизного податку,  що стосуються платників акцизного податку – виробників  та імпортерів тютюнової продукції, у зв’язку із прийняттям Закону України  від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон № 909). Слід звернути увагу, що відповідно до змін, внесених Законом № 909 до статті 214 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), у разі обчислення податку із застосуванням адвалорних ставок базою оподаткування є вартість реалізованого товару (продукції), виробленого на митній території України та/або ввезеного на митну територію України, за встановленими виробником та/або імпортером максимальними роздрібними цінами з урахуванням податку на додану вартість та акцизного податку (п.п.214.1.1, 214.1.2 п.214.1 ст.214 Кодексу). Крім того, внесено зміни до статті 213 Кодексу, зокрема пункт 213.3 «операції з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування», доповнено новим підпунктом 213.3.12 в частині операцій з реалізації відходів тютюнової сировини за умови документального підтвердження їх утворення та подальшого знищення або утилізації. Зазначені норми Кодексу діють з 01 січня 2016 року і повинні бути враховані при декларуванні акцизного податку за січень 2016 року. Відповідні зміни до декларації акцизного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України  від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» (далі – наказ №14), знаходяться в стадії затвердження. До запровадження нових форм звітності виробники та імпортери тютюнових виробів, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів та відповідно до підпунктів 212.1.1, 212.1.2 пункту 212.1 статті 212 Кодексу є платниками акцизного податку, подають декларацію за формами, затвердженими наказом №14. Однак при розрахунку суми акцизного податку у додатку 2 до декларації акцизного податку у колонці 5 «Максимальна роздрібна ціна (далі – МРЦ) без ПДВ та з урахуванням акцизного податку» мають вказувати МРЦ із урахуванням податку на додану вартість  та акцизного податку. Щодо операцій з підакцизними товарами, які звільняються від оподаткування згідно з підпунктом 213.3.12 пункту 213.3 статті 213 Кодексу (реалізація відходів тютюнової сировини за умови документального підтвердження їх утворення та подальшого знищення або утилізації), то такі операції повинні зазначатися у додатках 1 (колонка 15) та  4 (колонка 9) до декларації, а також переноситись до  графи Б12 декларації акцизного податку. Більш детально з листом із зазначених питань можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/podatki-ta-zbori/zagalnoderjavni-podatki/aktsizniy-podatok/listi-dps/236035.html).

Про особливості заповнення додатка 4 до податкової декларації екологічного податку

Державна фіскальна служба України листом від 10.02.2016 № 4499/7/99-99-15-04-02-17 роз’яснила особливості заповнення додатку 4 до податкової декларації екологічного податку, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2016 № 715, а саме. Податкові зобов’язання з екологічного податку, в частині екологічного податку за утворення радіоактивних відходів, накопичених до 1 квітня 2009 року відходів обчислюються із застосуванням коригуючого коефіцієнта, що визначений п.247.2 ст.247 Податкового кодексу України. Лист Державної фіскальної служби України з зазначеного питання  розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66437.html.

У січні 2016 року до бюджету надійшло 1,2 млрд. грн. єдиного податку

Протягом січня 2016 року платники податків, які застосовують спрощену систему оподаткування, сплатили до бюджету майже 1,2 млрд. грн. єдиного податку. У розрізі категорій платників, фізичні особи – підприємці у січні 2016 року спрямували до бюджету 790,7 млн. грн. Це на 217,2 млн. грн.  більше, ніж за аналогічний період минулого року. У свою чергу юридичні особи, які застосовують спрощену систему оподаткування, у січні сплатили до бюджету 366,3 млн. грн. єдиного податку. Серед них платниками третьої групи у січні 2016 року сплачено 186,8 млн. грн. Порівняно з січнем минулого року такі надходження від зазначеної групи платників збільшились на 44,3 млн. грн. Щодо четвертої групи платників податків – юридичних осіб, то ними у звітному періоді сплачено до державного бюджету 179,5 млн. грн. єдиного податку. 

«Акциз-2016»: з незаконного обігу вилучено підакцизних товарів на 83,7 млн. грн.

З початку поточного року податковою міліцією ДФС розпочато спецоперацію «Акциз-2016». Вона стала продовженням успішної операції з протидії незаконному виробництву та обігу підакцизних товарів, а також перекриття каналів їх контрабандного потрапляння на внутрішній ринок України, яка діяла з квітня минулого року. Так, з початку 2016 року з незаконного обігу вже вилучено товарів підакцизної групи на суму 83,7 млн. грн. Зокрема, 21990 дал спирту ­– на суму майже 13,8 млн. грн., 15715 дал лікеро-горілчаних виробів – на 21,4 млн. грн., тютюнових виробів понад 801,7 тис. пачок – на 13,5 млн. грн. та 1963 тонни пально-мастильних матеріалів на 32,6 млн. грн. Окрім того, з початку року у рамках операції «Акциз-2016» податковою міліцією припинено діяльність 30 незаконних виробництв підакцизних товарів. У переважній більшості вживання зазначеної  продукції загрожувало здоров’ю споживачів, оскільки вона вироблялась в антисанітарних умовах з недоброякісної сировини. Завдяки ефективній роботі підрозділів податкової міліції ДФС протягом минулого року вдалося упередити потрапляння на ринки фальсифікованої та контрабандної продукції на загальну суму 861,6 млн. грн. У 2015 році ліквідовано 84 підпільних виробництв фальсифікату. З незаконного обігу вилучено спирту на суму 70,1 млн. грн., лікеро-горілчаних виробів – 103,4 млн. грн., тютюну – 155 млн. грн., пально-мастильних матеріалів – 496,7 млн. грн.

Новації податкового законодавства – 2016 - тема он-лайн спілкування

Проведення Інтернет-конференцій вже стало доброю традицією для посадових осіб Західної ОДПІ м. Харкова. Такі заходи якнайкраще допомагають у налагодженні безпосереднього живого спілкування та оперативному вирішенні проблемних питань. Днями заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова  Олена  Мамаєва мала змогу у режимі реального часу поспілкуватися із платниками податків району на тему “Новації податкового законодавства – 2016”.Під час заходу платники податків задавали питання з питань застосування спрощеної системи оподаткування юридичних та фізичних осіб, сплати податку на нерухоме майно та транспортного податку, адміністрування єдиного внеску. Зокрема, в ході конференції було надано відповідь на питання щодо змін в оподаткуванні доходів фізичних осіб – підприємців у 2016 році. Так з 1 січня цього року передбачено, що авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу. Терміни сплати таких авансових внесків до бюджету суттєво перенесено: до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Також у Податковому кодексу з’явилася норма про те, що авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Постачальники можуть отримати витяги з ЄРПН щодо складених ними податкових накладних

Відповідно до п. 5 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 із змінами та доповненнями (далі – Порядок № 1246), постачальник (продавець) складає податкову накладну та/або розрахунок коригування у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, з використанням спеціалізованого програмного забезпечення. З метою отримання інформації, що міститься у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – Реєстр), платник податку складає запит за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення в електронному вигляді у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, та надсилає його засобами телекомунікаційного зв’язку ДФС (п. 13 Порядку № 1246). На запит платника податку щодо надання інформації, яка міститься у Реєстрі, безоплатно видається така інформація: - про податкову накладну та/або розрахунок коригування - витяг з Реєстру; - про податкову накладну, до якої на дату надходження такого запиту зареєстровано розрахунок коригування, - витяг, що містить відомості про податкову накладну та відповідний розрахунок коригування; - про розрахунок коригування до податкової накладної - витяг, що містить відомості про податкову накладну та відповідний розрахунок коригування; - повідомлення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування і податкову накладну та/або розрахунок коригування в електронній формі. Запит щодо надання відомостей про податкові накладні та/або розрахунки коригування з Реєстру складається у форматі (відповідно до стандарту), затвердженому в установленому порядку, за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення (п. 14 Порядку № 1246). Відповідності з п. 17 Порядку № 1246 ДФС здійснює пошук зазначеної у запиті податкової накладної та/або розрахунку коригування та складає витяг з Реєстру, у якому наводяться відомості щодо податкової накладної та розрахунку коригування. Зазначений витяг надсилається платникові податку не пізніше операційного дня, що настає за днем надходження запиту. На зазначений витяг накладається електронний підпис ДФС, який після шифрування надсилається на електронну адресу, зазначену в запиті платника податку.

Шановні громадяни, своєчасно задекларуйте доходи, отримані у 2015 році!

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що кампанія декларування громадянами доходів, отриманих протягом 2015 року, триває до 1 травня 2016 року. Декларування доходів у 2016 році фізичні особи – платники податків здійснюють за новою формою податкової декларації про майновий стан і доходи (далі – декларація), яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, що зареєстрований Міністерством юстиції України 26.10.2015 за №1298/27743 (далі – наказ №859). Декларація подається громадянином до податкової інспекції за місцем свого проживання, тобто за місцем реєстрації у паспорті. Декларація подається до такого контролюючого органу за вибором платника податків в один із таких способів: - особисто платником податків або уповноваженою на це особою; - надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше ніж за 5 днів до закінчення граничного строку подання; - засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису не пізніше закінчення останньої години, в якому спливає граничний строк подання.  Крім того, матеріали роз’яснювального характеру з питань декларування громадянами доходів розміщені на спеціальному банері «Декларуємо по-новому! 2016», що знаходиться на головних сторінках: - офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua).

Платники податку на прибуток разом з декларацією повинні надати фінансову звітність

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що відповідно до пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) платник податку на прибуток подає разом з відповідною податковою декларацією з податку на прибуток підприємств (далі – декларація) квартальну або річну фінансову звітність (крім малих підприємств) у порядку, передбаченому для подання податкової декларації. Платники податку на прибуток, малі підприємства, віднесені до таких відповідно до Господарського кодексу України, подають разом з річною податковою декларацією річну фінансову звітність у порядку, передбаченому для подання податкової декларації. Звертаємо увагу, що для платників податків, у яких відповідно до Кодексу податковим (звітним) періодом є календарний рік, граничний термін подання декларації за 2015 рік – 29 лютого 2016 року.

Щодо податку на прибуток та нерухомості

Відповідно до п. 137.6 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податок на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку, зменшується на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, відповідно до статті 266 ПКУ щодо об'єктів нежитлової нерухомості, - про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час зустрічі з платниками району. Якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток наступних податкових (звітних) періодів. Отож, податок на прибуток за 2015 рік можна зменшити на весь податок на нежитлову нерухомість, нарахований за цей рік. Нагадаємо, що Декларацію з податку на нерухомість за 2015 рік подавати за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 01.07.2014 р. №735. З неї й вибирають податок за об’єктами нежитлової нерухомості та відображають у рядку 16.2 додатка ЗП Податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 р №897. Звертаємо увагу, якщо були протягом 2015 року будь-які уточнення, їх потрібно враховувати.

Сплачуйте податкове зобов’язання своєчасно у встановлені законодавством строки

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу платників, що з метою рівномірного наповнення платежів до бюджету для забезпечення реальної потреби в коштах для виконання соціальних видатків, зобов’язання по податках і зборах слід сплачувати своєчасно, не чекаючи його останнього дня. Відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації.

Чи застосовується відповідальність до фізичної особи, яка уклала договір про добровільну сплату єдиного внеску, але не подала звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску?

Фізична особа, яка уклала договір про добровільну сплату єдиного внеску, але не подала звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску, втрачає право на отримання допомоги при настанні страхового випадку, який визначений у укладеному договорі.

Чи потрібно подавати звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску СГ, який не має найманих працівників?

Якщо юридичні особи та фізичні особи – підприємці не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту), звіт до фіскальних органів ними не подається. При цьому, фізичні особи – підприємці, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані подавати звіт за себе незалежно від того, чи ведуть вони підприємницьку діяльність, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування та є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу.

Чи необхідно страхувальникам (роботодавцям) інформувати контролюючі органи про те, що вони не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту)?

Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями та Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 №435не передбачено обов’язкового інформування органів Державної фіскальної служби юридичними особами, про те, що вони не використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством.

Які документи необхідно представити платником податків для прийняття рішення про списання «безнадійного» податкового боргу?

У разі, якщо борг платника податків виник унаслідок обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин), платник податків звертається до територіального органу ДФС за місцем обліку «безнадійного» податкового боргу та/або за місцем обліку такого платника з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків та зборів, що підлягають списанню. До заяви обов'язково додаються документи, які підтверджують, що податковий борг вважається безнадійним, а саме: - висновки торгово-промислової палати України - про настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території України; - висновки уповноважених органів іншої держави, які легалізовані консульськими установами України, - у разі настання обставин непереборної сили чи стихійного лиха на території такої держави; - рішеннями Президента України про запровадження надзвичайної екологічної ситуації в окремих місцевостях України, затвердженими Верховною Радою України, або рішеннями Кабінету Міністрів України про визнання окремих місцевостей України потерпілими від повені, посухи, пожежі та інших видів стихійного лиха, у тому числі рішеннями щодо визначення окремих місцевостей потерпілими від несприятливих погодних умов, які спричинили втрату врожаю сільськогосподарських культур в обсягах, що перевищують 30 відсотків середнього врожаю за попередні п'ять календарних років; - рішеннями обласних рад - у випадках, встановлених Податковим Кодексом; - висновками інших органів, уповноважених згідно із законодавством засвідчувати форс-мажорні обставини.

До якого органу ДФС необхідно звертатись платнику податків для отримання розстрочки податкового зобов’язання або боргу?

Для розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платник податків звертається до органу ДФС за місцем свого обліку або за місцем обліку такого грошового зобов'язання (податкового боргу) з письмовою заявою, в якій зазначаються суми податків, зборів, штрафних (фінансових) санкцій (штрафів), пені, сплату яких платник податків просить розстрочити (відстрочити), а також строк розстрочення (відстрочення) та періоди сплати. При цьому окремо зазначаються суми, строк сплати яких ще не настав, а також строк сплати яких вже минув. До заяви додається економічне обґрунтування, яке складається з: - переліку обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу, і доказів існування таких обставин; - аналізу фінансового стану; - графіка погашення розстрочених (відстрочених) сум; - розрахунків прогнозних доходів платника, що гарантують виконання графіка погашення. Підставою для розстрочення грошових зобов'язань (податкового боргу) платника податків є надання ним достатніх доказів існування обставин, що свідчать про наявність загрози виникнення або накопичення податкового боргу.

Який механізм стягнення коштів у системі електронного адміністрування з ПДВ?

При наявності непогашеної суми податкового боргу з ПДВ та рішення суду про стягнення коштів, яке набрало законної сили, формується Реєстр платників податків для перерахування коштів до бюджету в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ. Списання коштів з електронного рахунку платника податку, відкритому у системі електронного адміністрування ПДВ, відповідно до Реєстру здійснюється Казначейством у межах залишку коштів, що обліковується на такому рахунку. У разі, якщо суми коштів на електронному рахунку платника податку, відкритому у системі електронного адміністрування ПДВ, не достатньо для перерахування коштів до бюджету в рахунок погашення податкового боргу такого платника податку, сума боргу, зазначена у реєстрі, обліковується Казначейством до виконання її у повному обсязі. 

З початку року припинено діяльність 11 конверт-центрів, які завдали шкоди бюджету на 1,3 млрд. гривень

Одним з основних завдань підрозділів податкової міліції ДФС є протидія економічній злочинності, яка завдає значних втрат бюджету держави. У цьому напрямі проводиться комплекс слідчо-оперативних заходів, що дозволяють виявляти та припиняти незаконну діяльність конвертаційних центрів. Зазвичай послугами конвертаторів користуються підприємства реального сектору економіки. Завдяки фінансовим махінаціям вони зменшують свої податкові зобов’язання та уникають сплати до бюджету значних сум податків та зборів. Так, зокрема, з початку року припинено діяльність 11 конвертаційних центрів, якими проконвертовано 10,5 млрд. грн. Від їх діяльності бюджет держави зазнав збитків на 1,3 млрд. гривень. Крім того, у січні проведено документальні перевірки 63 підприємств реального сектору економіки – користувачів послуг конвертаційних центрів, ліквідованих у 2015 і минулих роках, та фіктивних фірм. За їх результатами до бюджету вже стягнуто 26,6 млн. гривень.

До уваги платників ПДВ!

Особливості заповнення податкової декларації з ПДВ викладено у Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, який затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року №21 „Про затвердження форм та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість”. При заповненні додатка 2 до податкової декларації з ПДВ „Довідка про суму від’ємного значення звітного (податкового) періоду, яка зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (Д2)” в колонці 2 табличної частини зазначається індивідуальний податковий номер (ІПН) платника податку постачальника, а при формуванні від’ємного значення за рахунок сум ПДВ, сплачених при ввезенні товарів на митну територію України, – власний ІПН платника податку (покупця).

При розрахунку амортизації вартість необоротних активів визнається без урахування їх переоцінки

Відповідно до пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ), об'єктом оподаткування податком на прибуток є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень розділу III "Податок на прибуток підприємств" ПКУ. Різниці, які виникають при нарахуванні амортизації необоротних активів, формуються відповідно до вимог ст. 138 ПКУ. Згідно з п. 138.1 ст. 138 ПКУ фінансовий результат до оподаткування збільшується на суму уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів, включених до витрат звітного періоду відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності та згідно п. 138.2 ст. 138 ПКУ зменшується на суму дооцінки та вигід від відновлення корисності основних засобів або нематеріальних активів в межах попередньо віднесених до витрат уцінки та втрат від зменшення корисності основних засобів або нематеріальних активів відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності. Отже, для розрахунку амортизації відповідно до положень п. 138.3 ст. 138 ПКУ визнається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку. Крім того, з урахуванням вимог п. 11 підрозділу 4 розділу XX "Перехідні положення" ПКУ при розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст. 138 ПКУ балансова вартість основних засобів та нематеріальних активів станом на 1 січня 2015 року має дорівнювати балансовій вартості таких активів, що визначена станом на 31 грудня 2014 року відповідно до статей 144 - 146 та 148 розділу III ПКУ у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року.

Нові доповнені вимоги набуття статусу неприбуткових організацій для ОСББ

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни з 1 січня 2016 року для об'єднань та асоціацій об'єднань співвласників багатоквартирних будинків з метою визначення їх неприбутковими організаціями. Об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків можуть бути неприбутковими організаціями при дотриманні вимог п. 133.4 Податкового кодексу України та включення їх до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Крім того, до абзацу четвертого підпункту 133.4.1 пункту 133.4 статті 134 ПКУ внесено доповнення, відповідно до якого вимоги щодо передбачення установчими документами передачі активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення) не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Нагадаємо, що неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 статті 133 ПКУ, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій. При цьому, у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених ПКУ, вона втрачає статус неприбутковості, сплачує податок на прибуток та щоквартально звітує до контролюючого органу. Звертаємо увагу, що за 2015 рік неприбуткові підприємства, установи та організації, подають Звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій затверджений наказом Міністерства доходів і зборів від 27.01.2014 № 85. Звітність подається  у строки, передбачені для подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств, тобто не пізніше 29 лютого 2016 року.

Основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року

Державною фіскальною службою України у зв'язку із внесенням змін до Податкового кодексу України Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" у листі від 08.02.2016 №4149/7/99-99-19-03-02-17 «Про основні зміни в оподаткуванні податком на додану вартість з 1 січня 2016 року» повідомлено про окремі особливості нарахування та сплати податку на додану вартість з урахуванням внесених змін. Так, вищевказаний Закон згідно з пунктом 1 розділу II "Прикінцеві положення" набрав чинності з 1 січня 2016 року, крім тих його норм, які стосуються запровадження реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (підпункти 3 та 10 пункту 45 Закону № 909, які набирають чинності з 1 лютого 2016 року). У листі розглянуто основні зміни в частині застосування норм щодо оподаткування податком на додану вартість з таких питань: реєстрація платників податку на додану вартість; база оподаткування; оподаткування банківськими установами операцій з реалізації майна, набутого ними у власність; скасування старих та запровадження нових податкових пільг.

Щодо оподаткування процентів на поточних або депозитних банківських рахунках та вкладах (депозитах) у кредитних спілках

Відповідно до статті 170 Податкового кодексу податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нарахування. Отже, податковий агент із сум процентів, нарахованих за податковий (звітний) місяць на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків утримує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 %, та перераховує дані суми податку до бюджету у термін не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу. Водночас податкові агенти (банки, кредитні спілки), які нараховують доходи у вигляді процентів, зазначених у підпункті 170.4.1 Кодексу, у податковому розрахунку відображають загальну суму нарахованих у звітному податковому періоді доходів та загальну суму утриманого з них податку.

До уваги платників акцизного податку!

Внесеними змінами до Податкового кодексу передбачено, що для пального, при виробництві якого в якості сировини використані інші оподатковувані підакцизні товари, сума податку до сплати зменшується на суму податку, розрахованого для такої сировини. Сума податку щодо сировини, що підлягає відніманню, обчислюється із застосуванням ставок податку на таку сировину, чинних на дату реалізації пального. У разі якщо така сума перевищує суму податку з пального, виробленого з такої сировини, різниця платнику не відшкодовується. Ці норми застосовуються під час функціонування системи електронного адміністрування реалізації пального, що набирає чинності з 1 березня 2016 року. Тимчасово, до 29 лютого 2016 року (включно), до запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального, передбачено наступний механізм для розрахунку акцизного податку при виробництві пального з використанням підакцизної сировини, з якої сплачено акцизний податок. Для пального, у виробництві якого як сировина використані інші оподатковувані підакцизні товари, для зменшення суми податку до сплати за рахунок віднімання суми податку, сплаченого з такої сировини, платник податку має отримати від виробника або імпортера підакцизної сировини довідку про обсяг поставленої підакцизної сировини. Така довідка може бути складена в довільній формі, але обов’язково відображати дані про: найменування покупця (отримувача) підакцизної сировини,  відповідні суми сплаченого акцизного податку, перелік податкових накладних з податку на додану вартість, оформлених на постачання такої сировини. Довідка повинна бути підтверджена контролюючим органом за місцезнаходженням виробника або імпортера. Підтвердження відбувається протягом одного робочого дня після отримання від виробника або імпортера відповідної довідки.

Дохід, отриманий від продажу двох та більше автомобілів, необхідно задекларувати

Як зауважила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва, що дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) протягом звітного (податкового) року одного з об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля (мотоцикла, мопеда), не оподатковується. Але наразі, якщо фізична особа продає або обмінює протягом звітного (податкового) року два та більше об’єктів рухомого майна у вигляді легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда, сума доходу підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків. Декларація про отримані доходи в 2015 році подається до 1 травня 2016 року до податкової інспекції за місцем прописки (реєстрації в паспорті).

В який строк необхідно отримати нові електронні ключі у разі зміни керівника підприємства?

Якщо у платника податків виникають зміни облікових даних, тобто змінюється керівництво (директор, головний бухгалтер або особа, уповноважена вести бухгалтерський облік), то у строк до моменту подання наступної електронної звітності потрібно отримати нові посилені сертифікати відкритих ключів на посадових осіб платника, які мають право підпису документів, та переукласти договір «Про визнання електронних документів».

В чому полягає суть сервісу «Електронний кабінет платника податків»?

Електронний кабінет платника податків - це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціально встановленого клієнтського застосування. Електронний кабінет є захищеним, персоналізованим та безпечним електронним сервісом, який надає безконтактні способи взаємодії платників податків та Державної фіскальної служби України з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. За допомогою даного сервісу платник податків має змогу: -підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді; -переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків). Для роботи з кабінетом платника податків необхідно мати: -комп’ютер з встановленою операційною системою Windows (версії від Windows XP SP3 до Windows 8), підключений до мережі Інтернет; -електронні ключі, видані Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС (АЦСК ІДД -http://acskidd.gov.ua/); -бажано мати встановленим Microsoft .NET версії 4.0 або вище (у разі відсутності, Вам буде запропоновано встановити її автоматично). Розміщений даний сервіс на веб-порталі ДФС України (http://kpp.minrd.gov.ua/Publish/PublishedApp.aspx ).

Чи є можливим протягом дня відправити повторно звітність в електронному вигляді, у тому числі для виправлення показників раніше поданої?

Обмежень щодо надсилання платником податків протягом одного дня декількох звітних документів в електронному вигляді за різними податковими деклараціями, розрахунками немає. Платник має право повторно відправляти податкові декларації, розрахунки у разі виправлення помилок до закінчення граничного строку подання декларації, вказавши при цьому тип документа «звітний новий». Якщо платник податків надіслав до контролюючого органу кілька примірників одного податкового документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається електронний документ, отриманий контролюючим органом останнім за умови, що його було прийнято до бази даних контролюючого органу та платнику податків надійшла про це друга квитанція.

Чи є офіційною інформація, отримана за допомогою електронного податкового сервісу «Інформаційне повідомлення про заборгованість з податків, зборів (обов’язкових платежів?)”?

Одним із електронних сервісів податкової служби є електронний он-лайн податковий сервіс «Інформаційне повідомлення про заборгованість з податків, зборів (обов’язкових платежів)». Платники податків, які здійснюють подання податкових декларацій в електронній формі за допомогою засобів електронного зв’язку та з використанням електронного цифрового підпису, можуть щомісяця дізнаватися про наявність податкового боргу зі статусом новоствореного та про динамічні зміни такого боргу в сторону збільшення/зменшення. Функціонування такої послуги забезпечується шляхом розсилки інформаційною системою ДФС (центрального рівня) каналами сучасних інформаційних технологій інформаційного повідомлення за уніфікованою формою на електронну скриньку платника податків. Інформаційне повідомлення має виключно інформативний характер. У разі виникнення сумнівів щодо стану розрахунків з бюджетом платник податків може звернутися до контролюючого органу для проведення звірки даних, наведених в інформаційному повідомленні.

Харківський офіс аудиту провів економічні навчання

Під час  розширеного семінару-навчання фахівці детально розглянули питання змін в законодавстві, які вступили в силу з 1 січня 2016 року. Зокрема були обговорені питання порядку проведення перевірок, порядку направлення податкових повідомлень-рішень платникам податків, зміни в оподаткуванні податком на додану вартість та податком на прибуток. Не обійшли стороною зміни, які стосуються спеціального режиму оподаткування. Як відзначають учасники семінару, такі навчання стають їм у нагоді, адже вони застосовують свій практичний досвіду знань податкового та іншого законодавства в ході проведення перевірок суб’єктів господарювання. І така робота потребує від фахівців глибоких системних знань нормативних і законодавчих актів, постійної праці над власним професіоналізмом, своєчасним вивченням й реагуванням на зміни у законодавстві стосовно усіх видів податків. Для цього, з метою підвищення кваліфікації фахівців, в управлінні аудиту Головного управління ДФС у Харківській області, впроваджено систематичне проведення економічних навчань із фахівцями обласного та районного рівнів. Метою цих навчань є підвищення якості контрольно-перевірочних заходів, визначення єдиного підходу до організації та проведення перевірок, а також обмін досвідом, практичними напрацюваннями, управлінськими рішеннями тощо.

Спроба вивозу незадекларованих грошей з території України знову виявилася невдалою

Цього разу гроші заховали в пачках з борошном. Мешканка  Луганської області намагалася вивезти їх контрабандою з України до РФ. Але спроба  не вдалася. Під час проведення усного та письмового декларування на митному посту «Чугунівка» Харківської митниці ДФС пасажири мікроавтобусу заявили про відсутність предметів, що підлягають обов’язковому декларуванню, або предметів, заборонених до переміщення через митний кордон України. З метою відпрацювання інформації СБУ було прийнято рішення про переведення мікроавтобусу на смугу руху «червоний коридор» для більш ретельного та поглибленого огляду. В результаті огляду особистих речей однієї з пасажирок, серед продуктів харчування – в пачках з борошном, крохмалем, вівсяними пластівцями, цукром було виявлено майже 740 тисяч гривень, а також близько 300 пластикових банківських карток на різні прізвища. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Як правильно визначити вартість легкового автомобіля для оподаткування транспортним податком

З 19 лютого набула чинності методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою Кабміну від 18 лютого 2016 року № 66. Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (далі - автомобілі) для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком. Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за алгоритмом відповідності цін ідентичних автомобілів за формулою: З ср = Ц н х (Г / 100) х (1 ± (Г к / 100), де: - Ц н - ціна нового транспортного засобу в Україні (з урахуванням марки, моделі, типу двигуна, об'єму циліндрів двигуна, типу коробки перемикання передач); - Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від терміну експлуатації; - Г к - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів залежно від пробігу. Джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів). Інформація про ціну нового автомобіля подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) держпідприємством «Держзовнішінформ» в Мінекономрозвитку. Ціна нового автомобіля в Україні визначається на рівні ціни країн-виробників (експортерів), без урахування податку на додану вартість в таких країнах, збільшеної на суму податків, зборів та інших обов'язкових платежів, які сплачуються під час митного оформлення автотранспорту. Коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів в залежності від терміну експлуатації визначається як середнє значення співвідношення ціни автомобілів, які були у використанні, до ціни відповідних нових автомобілів. А коефіцієнт коригування ринкової ціни автомобілів в залежності від пробігу визначається з урахуванням фактичного і нормативного середньорічного пробігу автомобілів. Мінекономрозвитку відповідно до цієї методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля і щорічно до 1 лютого базового податкового періоду подає УКРІНФОРМ інформацію про автомобілі, з року випуску яких пройшло не більше 5 років (включно) і середня ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної зарплати, встановленої законом на 1 січня. Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає можливість отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, тип двигуна, обсяг циліндрів двигуна, тип коробки перемикання передач і пробіг. Довідково: З 2016 року кардинально змінився об’єкт оподаткування транспортним податком. Якщо раніше до нього належали легкові автомобілі, які використовувалися до 5 років і мають об’єм циліндрів двигуна понад 3000 куб. см., то тепер - легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати (або 1 033 500 грн. станом на 1 січня 2016 р.).

Затверджено Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що Постановою від 22 лютого 2016 р. № 68  Кабмін затвердив Порядок ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Цей Порядок визначає механізм включення поданих заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ:  - платниками, які відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 ПКУ, до реєстру за встановленою формою (Реєстр 1);  - платниками податку, які не відповідають таким критеріям, до реєстру за встановленою формою (Реєстр 2). Нагадуємо, що згідно з нормами Закону України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” у п. 200.19 Податкового Кодексу викладені оновлені критерії платників податку, одночасна відповідність яким є підставою для внесення заяви про повернення суми бюджетного відшкодування такого платника до Реєстру 1 заяв про повернення сум бюджетного відшкодування. Також Порядком визначено механізм внесення до зазначених реєстрів інформації про стан розгляду кожної заяви та опублікування реєстрів. Датою внесення заяви до реєстрів є дата подання: декларації за звітний (податковий) період у разі подання заяви у її складі; уточнюючого розрахунку у разі подання заяви у його складі; декларації з порушенням граничних строків подання декларації за звітний (податковий) період у разі подання заяви у її складі. Реєстри складатимуться з двох частин та формуватимуться за кожною заявою, поданою у складі податкової декларації або уточнюючого розрахунку (за умови його подання). ДФС України щодня опубліковуватиме реєстри на своєму офіційному веб-сайті. Окрім того, Постановою № 68  встановлено, що: до реєстрів заяв включаються заяви, подані після 1 лютого 2016 року; заяви про повернення, суми податку за якими не повернуті до 1 лютого 2016 р., не включаються до таких реєстрів.

У січні до Центрів обслуговування платників Харківщини звернулось майже 200 тисяч громадян

«За перший місяць поточного року кількість наданих адміністративних послуг, а саме: видача довідок, ліцензій та іншого, склала понад 14,6 тисячі», - повідомив очільник фіскальної служби області Микола Рибаков. Керівник відзначив, що за січень 2016 року фахівцями центрів обслуговування платників підготовлено  та видано майже тисячу довідок про відсутність заборгованості з платежів до бюджету. Окрім того, видано майже  5 тисяч карток платника податків та внесено  до паспорта  громадян  України  даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків з державного реєстру фізичних осіб.  33 платника отримали або продовжили  термін дії ліцензій на роздрібну  торгівлю тютюновими та 45 алкогольними виробами. Понад 1,1 тисячі громадян здійснили реєстрацію платником єдиного податку та 1,4 тисячі отримали  витяг з реєстру  платників єдиного податку. Послугами з реєстрації реєстратора розрахункових операцій скористалося більше 0,6 тис. суб’єктів господарювання. «Надання якісного сервісу, комфортне обслуговування наших платників, впровадження електронних сервісів – ось головні завдання в роботі органів фіскальної служби Харківської області. І ми продовжуємо працювати над  їх вдосконаленням. Адже від цього напряму залежить своєчасна та в повному обсязі сплата податків до бюджету», - відзначає посадовець.

Про надання пояснень зі складання декларації з податку на прибуток підприємств

Державна фіскальна служба України нагадує про надання роз’яснення листом від 12.02.2016 №5009/7/99-99-19-02-01-17 «Про надання пояснень зі складання декларації з податку на прибуток підприємств» (далі ­– лист). Так, зазначеним листом роз’яснено окремі питання відображення в податковій звітності з податку на прибуток підприємств за 2015 рік щомісячних авансових внесків з податку на прибуток та авансових внесків, сплачених при виплаті дивідендів. З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66604.html).

Щодо порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків

У Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 року за № 124/28254 зареєстровано наказ Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204 «Про затвердження Порядку надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків» (далі – Наказ № 1204 та Порядок). Наказ набирав чинності з дня його офіційного опублікування у Офіційному віснику України №11 від 16.02.2016. Наказом скасовуються накази Міністерства фінансів України від 28 листопада 2012 року №1236 «Про затвердження Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 20 грудня 2012 року за №2135/22447, Державної митної служби України від 11 травня 2006 року №370 «Про затвердження Порядку підготовки та направлення митними органами податкових повідомлень платникам податків, установлення й експлуатації дощок податкових повідомлень та Порядку дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов’язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 29 травня 2006 року за № 613/12487 та від 02 листопада 2009 року № 1050 «Про вдосконалення порядку підготовки митними органами податкових повідомлень платникам податків та дій митних органів при несвоєчасному погашенні платниками податків податкових зобов'язань», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 28 січня 2010 року за № 100/17395. Порядок розроблено для застосування посадовими особами всіх контролюючих органів при складанні та надісланні (врученні) податкових повідомлень-рішень платникам податків. Починаючи з дати набрання чинності Наказом №1204  податкові повідомлення-рішення повинні бути складені та надіслані (вручені) платникам податків за формами згідно з додатками до Порядку. При цьому, форми податкових повідомлень-рішень суттєво відрізняються від форм, раніше затверджених зазначеними вище наказами, які скасовуються (зокрема не містять корінців, крім податкових повідомлень-рішень за формою «Ф», суттєво змінена форма «В4», яка складається у разі зменшення від’ємного значення суми податку на додану вартість, тощо). Наказом №1204 та Порядком також імплементовані новації в законодавстві, зокрема затверджено нові форми податкових повідомлень-рішень, а саме: форма «Р1», яка складається у разі виявлення за результатами перевірок заниження або завищення суми податкового кредиту та/або суми податкових зобов’язань для цілей розділу V Кодексу, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, що не призвело до виникнення грошових зобов'язань за результатами перевірки (крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки); форма «Н», яка складається у разі виявлення порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 Кодексу; форма «Д», яка складається  за результатами перевірок щодо утримання податків у джерела виплати, у тому числі податкових агентів (юридичних або фізичних осіб), з питань правильності нарахування, повноти та своєчасності сплати податків та зборів, в тому числі податку на доходи фізичних осіб, при виплаті доходів на користь платників податків – фізичних осіб.

Щодо реєстрації осіб, які реалізують пальне, платниками акцизного податку

З 1 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року № 909 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" до переліку платників акцизного податку включено суб’єктів господарювання, які реалізують пальне. Такі особи підлягають обов'язковій реєстрації в податковій інспекції (юридичні особи – за своїм місцезнаходженням, фізичні особи - за місцем проживання), як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального,  на підставі подання заяви у термін не пізніше ніж за три робочі дні до початку реалізації пального. Нагадуємо, що запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального, набирають чинності з 1 березня 2016 року. Отже, для роботи в системі електронного адміністрування пального, платники, які реалізують пальне, мають бути зареєстровані в контролюючих органах, як платники акцизного податку не пізніше ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального. Звертаємо увагу, що на офіційному порталі ДФС за адресою: "Головна - Діяльність - Регуляторна політика - Проекти регуляторних актів - 2016 рік" розміщено проекти наказів Міністерства фінансів України, якими затверджено форми заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, акцизної накладної, розрахунку коригування акцизної накладної та заявки на поповнення (коригування) залишку пального.

Перехід зі спецрежиму на загальну систему оподаткування ПДВ – право платника

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє , що ДФС України у листі від 11.02.2016р. №4698/7/99-99-19-03-02-17 роз’яснила процедуру переходу сільськогосподарського підприємства за добровільним рішенням від спеціального режиму оподаткування діяльності, визначеного статтею 209 Податкового кодексу України на загальну систему оподаткування ПДВ. Насамперед, застосування спецрежиму по ПДВ сільськогосподарським підприємством є його правом, отож, виключення з реєстру суб'єктів спеціального режиму ПДВ відбувається, коли таке підприємство подає заяву про зняття його з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму та про його реєстрацію як платника ПДВ на загальних підставах за формою № 1-ПДВ з позначкою "Перереєстрація". Протягом 3 робочих днів від дня отримання такої заяви податкова інспекція знімає сільськогосподарське підприємство з реєстрації як суб'єкта спеціального режиму, при цьому дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, а датою виключення сільськогосподарського підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму є дата внесення відповідного запису до такого реєстру. Датою, з якої сільськогосподарське підприємство вважається платником ПДВ на загальних підставах у разі переходу за добровільним рішенням сільськогосподарського підприємства - платника ПДВ із спеціального режиму на загальну систему оподаткування ПДВ, є дата виключення такого підприємства з реєстру суб'єктів спеціального режиму.

Доходи нараховані (виплачені, надані) у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг) оподатковуються ПДФО

База оподаткування ПДФО дорівнює нарахованим сумам таких винагород, до яких застосовується ставка 18 відсотків, оскільки утримання єдиного внеску з фізичних осіб, які отримують винагороди за цивільно-правовими договорами з 01 січня 2016 року скасовано. Відповідно до п.п. 164.2.2 п. 164.2 ст. 164 розд. IV Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) суми винагород та інших виплат, нарахованих (виплачених) платнику податку відповідно до умов цивільно-правового договору (контракту) включаються до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку. При нарахуванні доходів у вигляді винагороди за цивільно-правовими договорами за виконання робіт (надання послуг) база оподаткування визначається як нарахована сума такої винагороди (абзац другий п. 164.6 ст. 164 ПКУ). Однак, слід зауважити, що з 01 січня 2016 року набрав чинності Закон України від 24 грудня 2015 року № 909-УІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909), яким, зокрема, внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» в частині скасування утримання єдиного внеску з фізичних осіб, які виконують роботи (надають послуги) за цивільно-правовими договорами на підприємствах, в установах, організаціях, у інших юридичних осіб (роботодавців) чи у фізичних осіб – підприємців або осіб, які забезпечують себе роботою самостійно. Крім того, Законом № 909 до ПКУ внесено зміни в частині встановлення єдиної ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18 відс. зокрема, для доходів у вигляді суми винагород, нарахованих (виплачених) платнику податку за цивільно-правовими договорами (п. 167.1 ст. 167 ПКУ).

Щодо терміну сплати військового збору фізичною особою - резидентом з доходів, які підлягають річному декларуванню

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що відповідно до п.п. 1.1 п. підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами і доповненнями (далі - ПКУ) платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПКУ, зокрема фізична особа - резидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні. Так, п. 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об’єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів. Особою, яка не є податковим агентом, вважається нерезидент або фізична особа, яка не має статусу суб’єкта підприємницької діяльності або не є особою, яка перебуває на обліку у контролюючих органах як особа, що провадить незалежну професійну діяльність. При цьому, згідно з п. 179.7 ст. 179 ПКУ фізична особа зобов’язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. Таким чином, фізична особа, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом зобов’язана самостійно до 01 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму військового збору, зазначену в поданій нею податковій декларації, подання якої є обов’язковою.

Чи змінилися ставки єдиного податку для платників четвертої групи (сільськогосподарських товаровиробників) з настанням 2016 року ?

Суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються, як і раніше, на чотири групи платників єдиного податку. При цьому, Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», який набрав чинності з 01.01.2016, внесені, зокрема, наступні зміни до Податкового кодексу України у частині спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності. Для платників єдиного податку четвертої групи (сільськогосподарських товаровиробників): збільшено в 1,8 рази розмір ставок податку. Виключено вимогу щодо обов’язкового оформлення та реєстрації відповідно до законодавства права власності/користування земельними ділянками та база оподаткування єдиним податком у 2016 році для цієї категорії платників визначається з урахуванням таких особливостей: для сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ і багаторічних насаджень) базою оподаткування є нормативна грошова оцінка одного гектара сільськогосподарських угідь з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня 2015 року відповідно до порядку, встановленого розділом XII цього Кодексу; для земель водного фонду (внутрішніх водойм, озер, ставків, водосховищ) базою оподаткування є нормативна грошова оцінка ріллі в Автономній Республіці Крим або в області з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного станом на 1 січня 2015 року відповідно до порядку, встановленого розділом XII цього Кодексу).

З 01.01.2016 деталізовано порядок звільнення від оподаткування міжнародної технічної допомоги

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон № 909) внесено зміни до Податкового кодексу України (ПКУ), а саме деталізовано порядок звільнення від оподаткування міжнародної технічної допомоги. Відповідно до п. 197.11 ст. 197 розд. V ПКУ з 1 січня 2016 року звільняються від оподаткування операції із:  постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів як міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку;  ввезення на митну територію України майна як гуманітарної допомоги, наданої згідно з нормами Закону України «Про гуманітарну допомогу». При цьому у разі, якщо придбані та/або виготовлені товари/послуги, необоротні активи частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково в операціях, звільнення від оподаткування яких передбачено п. 197.11 ст. 197 розд. V ПКУ, то до таких операцій не застосовуються правила щодо нарахування та перерахунку податкових зобов’язань, встановлені п. 199.6 ст. 199 розд. V ПКУ.

Щодо розміру податкової соціальної пільги

Як повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва, що відповідно до статті 169 Податкового кодексу податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2016 році – 1930 гривень). З урахуванням норм пункту 169.4 Кодексу платник податку має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку. Статтею 7 Закону України від 25.12.2015 року №928-VІІІ ,,Про державний бюджет на 2016 рік” встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2016 року у розмірі 1 378 гривень. Так, у 2016 році податкова соціальна пільга становить: у розмірі 100% – 689 грн.; у розмірі 150% – 1 033,5 грн.; у розмірі 200% – 1 378 гривень.

Щодо оподаткування процентів на поточних або депозитних банківських рахунках та вкладах (депозитах) у кредитних спілках

Відповідно до статті 170 Податкового кодексу податковим агентом платника податку під час нарахування на його користь доходів у вигляді процентів є особа, яка здійснює таке нарахування. Отже, податковий агент із сум процентів, нарахованих за податковий (звітний) місяць на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків утримує податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 %, та перераховує дані суми податку до бюджету у термін не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу. Водночас податкові агенти (банки, кредитні спілки), які нараховують доходи у вигляді процентів, зазначених у підпункті 170.4.1 Кодексу, у податковому розрахунку відображають загальну суму нарахованих у звітному податковому періоді доходів та загальну суму утриманого з них податку.

Сплата податку на доходи фізичних осіб спадкоємцем нерезидентом при отриманні спадщини

Відповідно до пункту 174.3 статті 174 Податкового кодексу України відповідальними за сплату (перерахування) податку до бюджету, є спадкоємці, які отримали спадщину. Відповідно до п. 174.4 цієї статті нотаріус щокварталу подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про видачу свідоцтв про право на спадщину та/або посвідчення договорів дарування в порядку, встановленому цим розділом для податкового розрахунку. Нотаріус видає спадкоємцю-нерезиденту свідоцтво про право на спадщину за наявності документа про сплату таким спадкоємцем податку з вартості об’єкта спадщини. Крім того, підпункту 168.4.5 пункту 168.4 статті 168 Податкового кодексу встановлено, що фізична особа, відповідальна згідно з вимогами розділу IV за нарахування та утримання податку, сплачує (перераховує) його до відповідного бюджету: у разі видачі свідоцтв про право на спадщину нерезидентам — за місцем одержання свідоцтв. Отже, фізична особа нерезидент сплачує ПДФО за місцем нотаріального оформлення свідоцтва про право на спадщину.

Щодо неприбуткових організацій

Як зазначає заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва, якщо неприбуткова організація отримує доходи від діяльності, яка не пов’язана із статутною діяльністю, та не використовує такі доходи для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами, то така організація втрачає статус неприбуткової та виключається .з Реєстру неприбуткових установ та організацій. В зазначеному випадку така організація зобов’язана подати у термін, визначений для місячного податкового (звітного) періоду звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації. В Звіті зазначаються показники за період з початку року по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та самостійно розраховується сума податкового зобов’язання з податку на прибуток із суми операції нецільового використання коштів. В подальшому, з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення, до 31 грудня податкового (звітного) року неприбуткова організація зобов’язана щоквартально подавати квартальну фінансову і податкову звітність (з наростаючим підсумком) з податку на прибуток та сплачувати податок у термін, визначений для квартального періоду. З наступного звітного року така неприбуткова організація подає фінансову і податкову звітність та сплачує податок на прибуток у загальному порядку для неприбуткових організацій - платників податку на прибуток. Тобто об’єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування фінансового результату до оподаткування, визначеного у фінансовій звітності, на різниці. Якщо річний дохід (за вирахуванням непрямих податків) за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний період не перевищує 20 млн. грн, неприбуткова організація - платник податку на прибуток може прийняти рішення про незастосування різниць. Зазначена норма визначена п.п. 133.4.2, 133.4.3 ст. 133 та пп. 134.1.1 ст. 134 Податкового кодексу України.

Деклараційна кампанія 2016 року триває

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що кампанія декларування у 2016 році має свої відмінності від попередніх років. Зміни внесені до Податкового кодексу України щодо поширення на фізичних осіб порядку оподаткування доходів військовим збором передбачають визначити за результатами 2015 року у річній декларації податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору. Звертаємо увагу, що декларування доходів у 2016 році фізичні особи – платники податків здійснюють за новою формою декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859, цим наказом затверджена також Інструкція щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи. Нагадаємо, громадяни, яким необхідно подати річну декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік, мають право до 1 березня звернутися з запитом до органу фіскальної служби з проханням надати роз'яснення щодо заповнення такої Декларації. Така послуга надається заявнику безоплатно. Податкова декларація про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2015 році, подається до 1 травня 2016 року за податковою адресою, тобто за місцем реєстрації згідно з паспортними даними. Громадяни, які бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки мають право надавати річну податкову декларацію протягом всього поточного року - включно по 31 грудня 2016 року.

В який термін можна подати заяву про перехід на сплату єдиного податку?

Відповідно до норм Податкового кодексу України за умови дотримання платником єдиного податку вимог, встановлених Податковим кодексом України для обраної ним групи, такий платник може самостійно перейти на сплату єдиного податку, встановленого для інших груп платників єдиного податку, шляхом подання заяви до контролюючого органу не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку наступного кварталу. При цьому у платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, анулюється реєстрація платника податку на додану вартість у порядку, встановленому ПКУ, у разі обрання ним першої або другої групи чи ставки єдиного податку, встановленої для третьої групи, яка включає податок на додану вартість до складу єдиного податку.

Декларацію про доходи можна подати через Інтернет

З 1 січня до 1 травня 2016 року триває щорічна кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у минулому році. Для зручності платників на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби є можливість заповнити декларацію у режимі on-line скориставшись сервісом «Електронний кабінет платника (оновлена версія)». Для цього необхідно: По перше - отримати електронний цифровий підпис, який безкоштовно видається Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС. По друге - завантажити з сайту Акредитованого центру сертифікації ключів програмне забезпечення – «Програмний комплекс користувача ЦСК». Встановити програмне забезпечення на власному комп’ютері та виконати необхідні налаштування за допомогою інструкції користувача. По третє - авторизуватися за допомогою особистого електронного ключа та заповнити декларацію. Декларацію про майновий стан і доходи також можна подати особисто або уповноваженою на це особою, надіслати поштою (з повідомленням про вручення та з описом вкладення) до податкової інспекції за місцем проживання. Бланки декларації про майновий стан і доходи безкоштовно можна отримати в податкових інспекціях, а також бланки в електронному вигляді розміщені на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби в сервісі «Декларування громадян».

Cтавки екологічного податку змінено з 1 січня 2016 року

Зміни внесені Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Так, проіндексовано наступні ставки екологічного податку, що діяли у 2015 році за: 1) викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім двоокису вуглецю) на 26,71%, а за викиди двоокису вуглецю – на 26,92%; 2) скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти – на 26,72%; 3) розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах – на 25,81-26,81%; 4) утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) – на 26,7%; 5) тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк – на 26,7%. Звертаємо увагу, що за податковими зобов’язаннями з екологічного податку, що виникли для виробників електроенергії на теплоелектроцентралях та ТЕС з 1 січня 2016 року ставки податку становлять 100% від ставок, передбачених статтями 243, 244, 245 і 246 Податкового кодексу України. Лист Державної фіскальної служби України від 29.01.2016 №2938/7/99-99-15-04-02-17 «Про зміну у 2016 році ставок екологічного податку».

Фахівці Західної ОДПІ м. Харкова зустрілися з представниками бізнесу

З метою обговорення проведення щорічної кампанії декларування доходів громадян, заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва зустрілася з представниками бізнесу. В ході зустрічі вона проінформувала присутніх про особливості та хід кампанії декларування доходів громадян, отриманих на протязі 2015 року. Посадовець зазначила, що надходження податку на доходи фізичних осіб від сплати задекларованих доходів є одним із резервів наповнення місцевого бюджету. Громадян, які добровільно подають декларації про доходи, стає дедалі більше. Вони усвідомлюють важливість декларування доходів як виконання свого обов'язку, розуміють, що сплачуючи цей податок, вони підтримують місцеві бюджети, а останні формують соціальну політику своїх регіонів. Також, учасники заходу обговорили можливості та переваги «електронного» декларування.

Податківці застерігають роботодавців від виплати заробітної плати працівникам нижче мінімального рівня

Днями в Західній ОДПІ м. Харкова відбулась чергова зустріч заступника начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олени Мамаєвої з представниками бізнес-спільноти району. Посадовець звернула увагу присутніх на те, що в разі нарахування заробітної плати, з якої сплачені соціальні внески менше за мінімальний рівень – до страхового стажу зараховується неповний місяць пропорційно виплаченій заробітній платі. Якщо роботодавець не сплачує єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за своїх найманих працівників (однією з причин може бути виплата заробітної плати „в конверті” ), то періоди, за які не сплачені внески, „випадають” зі страхового стажу громадянина та не включаються в заробіток для розрахунку розміру пенсії. Дуже важливо, щоб громадяни усвідомили, що згода отримувати зарплату „в конвертах” позбавляє їх соціального захисту. Адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої заробітної плати. Також було повідомлено,, що з 1 січня 2016 року скасовано залежність розміру єдиного внеску від класу професійного ризику виробництва і значно знижено для роботодавців ставку єдиного внеску  замість існуючих раніше 36,76 - 49,7% до 22%.  Виплата заробітної плати у „конвертах” – тягар сучасності, який несе за собою багато негараздів як країні так і кожному з нас. Нелегальна заробітна плата послаблює соціальний захист працівників, зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Тому, легалізація заробітної плати - прихованої зайнятості, на сьогодні, є одним з найприорітетніших напрямків роботи органів державної влади.

Сервіс «Пульс»

Телефон цілодобової лінії сервісу «Пульс» - (044) 284-00-07. За допомогою сервісу «Пульс» можна поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби, оперативно та в повному обсязі вирішити суперечливі питання, які виникають у сфері адміністрування податків та у митній сфері.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області