Роман Насіров зустрівся з Генеральним директором Митної служби при Міністерстві фінансів Республіки Молдова Тудором Баліцькі

Розбудова спільних пунктів пропуску на українсько-молдовському кордоні та посилення інформаційного обміну між митними органами двох країн стали основними темами робочої зустрічі Голови ДФС Романа Насірова та Генерального директора Митної служби при Міністерстві фінансів Республіки Молдова Тудором Баліцькі, яка відбулася 25 січня поточного року в ДФС. «Впровадження ефективного спільного митного  контролю безумовно сприятиме спрощенню митних процедур на українсько-молдовському кордоні та підвищенню рівня комфорту при його перетині. Також удосконалюються й механізми попередження та боротьби з незаконним переміщенням товарів, посилена інформаційна складова співпраці митних органів двох країн», - підкреслив Роман Насіров. Запровадження спільного митного контролю передбачено на 7 пунктах пропуску на українсько-молдовському кордоні. На сьогодні спільний контроль діє на пунктах пропуску «Рені – Джюрджюлешть», «Кельменці – Ларга», «Мамалига – Крива», «Россошани – Брічень» та здійснюється реконструкція ще кількох пунктів пропуску як на території України, так і на території Республіки Молдова. Учасники зустрічі також обговорили питання покращення міжвідомчого співробітництва щодо обміну інформацією про сумнівні поставки підакцизних товарів, попередження та боротьби з транскордонними злочинами, проведення спільних операцій у правоохоронній сфері. У цей же день Роман Насіров та Тудор Баліцькі взяли участь у неформальній зустрічі з місією EUBAM (Місії Європейського Союзу з надання допомоги в питаннях кордону Україні та Республіці Молдова), яка проводилась під егідою голови представництва ЄС в Україні Яна Томбінські.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Підприємці загальносистемники за минулий рік звітують до 09 лютого 2016 року

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що підприємці-фізичні особи, які здійснюють підприємницьку діяльність на загальній системі оподаткування, подають декларацію про майновий стан і доходи (далі - декларація) протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного періоду (за 2015 рік) до фіскальної служби за місцем своєї податкової адреси. В річній податковій декларації поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України, іноземні доходи та авансові платежі з податку на доходи. Також підприємці заповнюють додаток Ф4 до декларації «Розрахунок податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою». Авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Остаточний розрахунок ПДФО за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в річній податковій декларації, з урахуванням сплаченого ним протягом року податку на доходи фізичних осіб на підставі документального підтвердження факту його сплати. Надмірно сплачені суми податку підлягають зарахуванню в рахунок майбутніх платежів з цього податку або поверненню платнику податку.

На Харківщині податківці роз’яснюють зміни до податкового законодавства

Державна фіскальна служба Харківської області розпочала широку масово-роз’яснювальну роботу щодо останніх змін податкового законодавства. Адже обізнаний підприємець – це сумлінний платник, який вчасно і податки сплачує,  і діяльність свою веде у законодавчому полі. Новації розглядаються під час різного роду заходів роз’яснювального характеру, зокрема семінарів, практикумів, тренінгів, інтернет – конференцій тощо.Цього разу фахівці ГУ ДФС у Харківській області взяли участь у семінарі, який відбувся в Консалтинговому центрі при Харківській обласній службі зайнятості. Головними учасниками заходу стали громадяни, які вирішили спробувати свої сили у сфері підприємництва та  веденні власної справи. А отже знання, а особливо податкові, їм дуже стануть у нагоді. Тож під час семінару податківці висвітили найбільш актуальні для майбутніх бізнесменів питання та проінформували щодо загальних новацій у податковому законодавстві, які набрали чинності з 1 січня 2016 року згідно Закону України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Як повідомлено, податок на прибуток та податок на додану вартість залишаються на рівні 18% та 20% відповідно. Натомість, з 1 січня податок на доходи фізичних осіб – збільшується з 15% до 18%. Разом із тим, відбулось значне зменшення навантаження на фонд оплати праці, зокрема знижено ставку єдиного соціального внеску для підприємств до 22%. Раніше ЄСВ становило в залежності від класу ризику від 36,7 – 49,7 %. Крім того, скасовано утримання ЄСВ з найманих працівників, яке становило 3,6 %. Крім того, фахівці детально розповіли про порядок застосування спрощеної системи оподаткування. Так, слухачі отримали відповіді на низку запитань стосовно алгоритму відкриття та ведення підприємницької діяльності, а також особливостей спрощеної системи. Громадяни активно цікавились розмірами ставок єдиного податку та термінами його сплати, правильністю заповнення звітів та порядком їх надання до податкових інспекцій.   Як відзначають у фіскальній службі області, робота із роз’яснення новацій  податкового законодавства триває та підкреслюють, що з усією необхідною інформацією можна ознайомитися як на суб-сайті «Територіальні  органи ДФС у Харківській області», так й на офіційній сторінці ДФС області на Facebook. Крім того, в регіональних засобах масової інформації постійно висвітлюються актуальні для платників питання та останні законодавчі зміни з роз’ясненнями податківців.

Харківські митники виявили в поїзді незадекларовані ноутбуки

Знахідку співробітники Харківської митниці ДФС виявили в досить незвичному місті -  за холодильником в поліетиленовому пакеті в купе провідника потягу «Москва - Харків». У пакунку - чотири ноутбуки та один планшет марки «Apple». Хоч під час проведення письмового та усного декларування провідник запевнила, що нічого забороненого не переміщує. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил згідно статті 483 Митного кодексу України. Предмети правопорушення вилучені та передані на склад митниці. Вартість товарів буде встановлена додатково.

Харківські податківці та представники аутсорсингових компаній обговорили зміни в оподаткуванні

Про головні податкові новації йшлося на зустрічі за «круглим столом», яка відбулася сьогодні в Головному управлінні фіскальної служби області. Податківці спільно з представниками аутсорсингових компаній та громадських організацій обмінялися думками щодо загальних змін у податковому законодавстві, які набрали чинності з 1 січня 2016 року. Так, усі учасники заходу визнали позитивний аспект зниження ставки ЄСВ для роботодавців - з 41% (у середньому, залежно від класу ризику) до 22%, та відміну утримання ЄСВ із заробітної плати  працівників. В той же час, податківці та аудитори жваво обговорили новації у нарахуванні та сплаті авансових внесків з податку на прибуток. Так,  у січні – жовтні 2016 року авансові внески скасовано, але у листопаді – грудні  передбачено їх сплата у розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали 2016 року. Окремо учасники зустрічі зупинилися на податку на додану вартість, спрощеній системі оподаткування та деклараційній кампаній. Всі разом вони заповнили зразок нової декларації про майновий стан та доходи. Цьогорічний звіт, який надають як підприємці, так і громадяни, складається з одного аркуша та включає в себе всі  доходи та витрати декларанта. Окрім того, в ньому проставляється сума сплаченого військового збору. І податківці, і громадські діячі, і аудитори підкреслили важливість проведення подібних заходів. За словами керівника ТОВ «Центр Економічних досліджень і управлінського консультування "Консульт" Бориса Юровського, «завдяки таким зустрічам, можна не лише обговорити проблемні питання, а й розібратися в них та знайти алгоритм застосування податкових норм»

Новації в оподаткуванні прибутку підприємств з 2016 року

Відповідно до змін, внесених Законом України від 24.12.2015 року № 909-VIII до Податкового кодексу України, податковими (звітними) періодами з податку на прибуток підприємств з 2016 року є календарні: квартал, півріччя, три квартали та рік. Надавати податкові декларації з податку на прибуток до контролюючих органів за квартальний період необхідно протягом 40 календарних днів за останнім звітним календарним днем звітного кварталу (півріччя). При цьому податкова декларація розраховується наростаючим підсумком. Для новостворених підприємств, виробників сільськогосподарської продукції та платників податку, у яких дохід за попередній рік не перевищує 20 млн. грн. встановлюється річний звітний період. Надавати декларацію за підсумками року платники податку будуть протягом 60 календарних днів після закінчення звітного року. Крім того з 1 січня 2016 року не сплачуються авансові внески з податку на прибуток, визначені у податковій декларації за 2014 рік. І хоча авансові внески з податку на прибуток у січні – жовтні 2016 року скасовано, але у листопаді – грудні  передбачено його сплата у розмірі 2/9 податку на прибуток, нарахованого у податковій звітності за три квартали 2016 року.

Про застосування спрощеної системи оподаткування

Державна фіскальна служба України у зв’язку з численними зверненнями платників податків щодо застосування спрощеної системи оподаткування в 2016 році з урахуванням змін внесених Законом України від 24 грудня 2015 року N 909-VI11 "Про внесення змін до Податковою кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" (далі - Закон), який набрав чинність з 01 січня 2016 року, повідомляє: Частиною 1 статті 58 Конституції України передбачено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Офіційне тлумачення цього положення надано Рішенням Конституційного Суду України від 09.02.1999 р. N 1-рп/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України (справа про звороту дію в часі законів та інших нормативно-правових актів). Так Конституційним Судом України наголошено, що дію нормативно-правовою акта в часі треба розуміти як таку, що починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події чи факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт під час дії якого вони настали або мали місце. Дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативно-правового акта. Крім того, відповідно до п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) у разі коли норма Кодексу чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі цього Кодексу, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів, або коли норми одного і того ж нормативно-правового акта суперечать між собою та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість  прийняти рішення  на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків. У зв'язку з викладеним, у листі ДФС від 18.01.2016 р. N 1527/7/99-99-17-02-02-17 "Про окремі зміни у законодавстві щодо спрощеної системи оподаткування" абзаци третій - п'ятий вилучити та замінити абзацами такого змісту: "Суб'єкти господарювання - фізичні особи - платники єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили обсяг доходу 20 млн. грн. не втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році. Водночас, якщо фізичні особи - підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування протягом 2016 року, отримають доходи обсягом більше 5 млн. грн., такі платники будуть зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення".

Податок на доходи фізичних осіб підприємцями з 2016 року сплачується поквартально

Головне управління ДФС у Харківській області повідомляє, що з 2016 року Законом України від 24.12.2015р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» викладено у новій редакції пп.177.5.1. п.177.5 ст.177 Податкового кодексу України. Зокрема зазначеними змінами передбачено, що авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються платником податку самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу. Терміни сплати таких авансових внесків до бюджету суттєво перенесено: до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Також у  Податковому кодексу з’явилася норма про те, що авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від'ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується. Таким чином, для фізичних осіб – підприємців під час заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи (затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859) у додатку Ф 4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих само зайнятою особою» не виникає обов’язку розрахунку квартальних авансових платежів по податку на доходи фізичних осіб. Тобто платниками податків не заповнюється рядок 6 розділу ІІ додатку Ф 4. Звертаємо увагу, що доходи, отримані самозайнятими особами після 1 січня 2016 року, оподатковуються за ставкою визначеною п.167,1 ст.167 Податкового кодексу у розмірі 18 відсотків.

До відома платників рентної плати за видобутий природний газ

Державною фіскальною службою України надано інформацію щодо бази оподаткування рентною платою за видобутий природний газ у IV кварталі 2015 року в частині обсягів газу, що не відповідають умові, визначеній у п. 252.24 ст. 252 Податкового кодексу України (далі – Кодекс, природний газ). Відповідні роз’яснення викладено у листі ДФС від 20.01.2016 № 1877/7/99-99-15-04-01-17 «Щодо бази оподаткування рентною платою» (далі – лист). Так, у листі зазначено, що фактичною ціною реалізації природного газу, крім газу, що відповідає умові, визначеній у п. 252.24 ст. 252, вважається ціна, що дорівнює граничному рівню ціни на природний газ, що реалізується промисловим споживачам, який встановлюється Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (п. 252.8 ст. 252 Кодексу). Постановою НКРЕКП від 27.08.2015 № 2229 встановлено з 01.09.2015 граничний рівень ціни на природний газ, що реалізується промисловим споживачам 6600 грн./куб.м. Міністерство фінансів України листом від 13.10.2015 № 31-11140-09-10/31893 повідомило, що постанова НКРЕКП від 27.08.2015 № 2229 залишається чинною. З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталіДФС: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66118.html.

З січня 2016 року 1727 великих платників податків обслуговуються в Центральному офісі

З 1 січня 2016 року всі великі платники податків обслуговуються в системі Центрального офісу з обслуговування великих платників. Загальна кількість платників, які перебувають на обліку в Центральному офісі та підпорядкованих СДПІ – 2224, з них 1727 великих платників включені до Реєстру великих платників податків на 2016 рік. Нагадаємо, що Реєстр великих платників податків на 2016 рік затверджено наказом Державної фіскальної служби України від 8 вересня 2015 року № 681 із змінами і доповненнями, внесеними  наказом Державної фіскальної служби України від 14 січня 2016 року N 27 та розміщено на офіційному веб-порталі ДФС України (sfs.gov.ua/diyalnist-/zakonodavstvo-pro-diyalnis/nakazi-pro-diyalnist/65978.html).

У 2015 році ДФС виявлено понад 102 тис. нелегальних найманих працівників

Протягом 2015 року ДФС було виявлено понад 102 тис. найманих осіб, які працювали без укладання трудових угод з роботодавцями. До бюджету ними додатково сплачено близько 20 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб та понад 45 млн. грн. єдиного внеску. Ще понад 41 тис. громадян, які здійснювали підприємницьку діяльність без реєстрації, офіційно зареєструвалися підприємцями та сплатили до бюджету близько 21 млн. грн. податків. Крім того, завдяки спільним заходам ДФС та органів місцевої влади, у поточному році рівень виплати заробітної плати своїм працівникам підвищили майже 19 тис. суб’єктів господарювання. Бюджет додатково отримав 32,5 млн. грн. Загалом, у 2015 році під час перевірок суб`єктів господарювання, які виплачували заробітну плату та інші доходи фізичним особам, порушення податкового законодавства встановлено у 58 відс. від перевірених. До бюджету донараховано близько 627 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб з урахуванням штрафних санкцій.

Доходи, які перевищують 146160 грн., необхідно задекларувати

Для громадян, які у   минулому році  отримували доходи у вигляді  заробітної плати та  за цивільно-правовими договорами від двох  або більше податкових агентів  і при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищили  120  розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року – у 2015 році  146160  грн.,  Податковим кодексом України передбачено обов’язкове подання  річної декларації. Тобто, якщо  загальна  сума  доходів у вигляді заробітної плати та за цивільно – правовими договорами, отриманих   від декількох  податкових агентів у 2015 році  перевищує 146160 грн., громадянин    зобов’язаний   подати річну податкову декларацію. Якщо   загальна річна сума   доходів, отриманих від податкових агентів у минулому   році у вигляді заробітної плати та   за цивільно – правовими не  перевищить зазначений показник,  та  відсутні  інші підстави для надання річної податкової декларації,  декларація   не подається - про це повідомила  заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час зустрічі з платниками податків.

Декларацію про доходи громадяни можуть подати особисто або надіслати засобами зв’язку

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 1 січня 2016 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2015 року. За вибором платника податків декларації подаються за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку. Податківці звертають увагу, що поштою документи потрібно надсилати з повідомленням про вручення та з описом про вкладення не пізніше, ніж за п'ять днів до закінчення граничного строку подання. Якщо ж декларація подається в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, то надсилати її потрібно не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання. Для комфортного звітування громадян протягом січня-квітня 2016 року центри обслуговування платників податків працюватимуть за подовженим режимом роботи, при цьому подати декларацію можна буде також й у вихідні дні. У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації та допомогу в заповненні декларації. Цьогоріч  декларація про майновий стан і доходи подається за новою формою, в якій об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Відповідно, за результатами 2015 року податкові зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору визначатимуться в одній податковій звітності.

Податок на прибуток - скасовано щомісячні авансові внески

Починаючи з 1 січня 2016 року Законом України від 24.12.2015 № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» скасовано щомісячні авансові внески з податку на прибуток. Ознайомитися із законом №909-VIII можна за посиланням: http://zakon3.rada.gov.ua/laws/show/909-19.

Щодо порядку справляння транспортного податку у 2016 році

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що у зв’язку з набранням чинності з 1 січня Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» суттєвих змін зазнав порядок справляння транспортного податку. Тепер об’єктом оподаткування транспортним податком є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня (1,03 млн. грн.) (у 2015 році транспортний податок сплачували власники з автомобілів, які використовувалися до 5 років та мали об’єм циліндрів двигуна понад 3 тис. куб. см.). Платниками транспортного податку, як і торік, є фізичні та юридичні особи, в тому числі, нерезиденти. Ставка не змінилась – 25000 гривень на рік за кожен автомобіль.

Зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно отримати витяг з Реєстру

Західна ОДПІ м. Харкова повдомляє,що реєстрація суб'єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку (далі - Реєстр). При цьому реєстрація платником єдиного податку є безстроковою та може бути анульована шляхом виключення з Реєстру за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених ст. 299 Податкового кодексу України (далі - ПКУ). За бажанням зареєстрований платник єдиного податку може безоплатно та безумовно отримати витяг з Реєстру. Для цього необхідно подати до контролюючого органу за місцем реєстрації запит про отримання витягу з реєстру платників єдиного податку (далі - Витяг). Витяг надається не пізніше наступного робочого дня з дня надходження запиту та видається особисто заявнику (фізичній особі або уповноваженому представнику  юридичної особи) або відправляється поштою (з повідомленням про вручення) та діє до внесення змін до Реєстру. Водночас, ПКУ передбачено, що з метою постійного забезпечення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних та фізичних осіб інформацією центральний орган виконавчої влади, який забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, щоденно оприлюднює для безоплатного та вільного доступу на Єдиному державному реєстраційному веб-порталі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців та власному офіційному веб-сайті такі дані з Реєстру: податковий номер (для юридичної особи); прізвище, ім'я, по батькові (для фізичної особи); дату (період) обрання або переходу на спрощену систему оподаткування; ставку єдиного податку; групу платника податку; види господарської діяльності; дату виключення з реєстру платників єдиного податку. Так, на офіційному порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) функціонує електронний сервіс «Реєстр платників єдиного податку».

Особливості застосування у 2016 році спеціального режиму оподаткування в сільському господарстві

З 1 січня 2016 року позитивна різниця між сумою податкових зобов’язань по податку на додану вартість та сумою податкового кредиту, визначена від реалізації - зернових і технічних культур (товарні позиції згідно з УКТ ЗЕД 1001-1008; 1205, 206 00) підлягає перерахуванню до державного бюджету - у розмірі 85 %; на спеціальні рахунки  - 15 %;- продукції тваринництва (товарні позиції згідно з УКТ ЗЕД 0102 і 0401) підлягає перерахуванню: до державного бюджету - 20 %; на спеціальні рахунки - 80 %. - інших сільськогосподарських товарів/послуг (наприклад, птахівництво, свинарство) підлягає перерахуванню: до державного бюджету - 50 % та 50 % на спеціальні рахунки.  Для платників єдиного податку четвертої групи – сільськогосподарських товаровиробників скасовано застосування коефіцієнту індексації нормативної грошової оцінки землі для визначення бази оподаткування та збільшено розмір ставок податку  нормативно-грошової оцінки 1 га землі, а саме: - для ріллі, сіножатей і пасовищ - 0,81 (0,45 у 2015році); - для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, — 0,49 (0,27 у 2015році); - для ріллі, сіножатей і пасовищ, що перебувають у власності сільськогосподарських товаровиробників, які спеціалізуються на виробництві (вирощуванні) і переробці продукції рослинництва на закритому ґрунті, або надані їм у користування, у т.ч. на умовах оренди, — 5,4 (3 у 2015році). - для багаторічних насаджень - 0,49 (0,27 у 2015році); - для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, — 0,16 (0,09 у 2015році); - для земель водного фонду — 2,43 (1,35 у 2015році);

Яка ставка податку на доходи фізичних осіб застосовується до доходів, отриманих у 2015 році?

Слід враховувати, що до доходів, отриманих у 2015 року, застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб: 15 відсотків бази оподаткування –  щодо доходів (крім випадків, визначених у п.п. 167.2 - 167.6 ст. 167 ПКУ), які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року; 20 відсотків, – якщо база оподаткування в календарному місяці перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, – до суми такого перевищення. Самозайняті особи застосовують ставку 20 відсотків до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати; подвійна ставка податку (30 відсотків) – до доходів, нарахованих як виграш чи приз (крім виграшів, призів у лотерею, грошові виграші у спортивних змаганнях) на користь резидентів або нерезидентів; 20 відсотків – для пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів за акціями та/або інвестиційними сертифікатами, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у п.п. 167.5.2   п. 167.5 ст. 167 ПКУ). Перелік пасивних доходів визначено п.п. 167.5.3 п.167.5 ст. 167 ПКУ, до яких, зокрема, відноситься інвестиційний прибуток, включаючи прибуток від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик, у тому числі від зміни курсу іноземної валюти; 5 та 0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених   розділом IV ПКУ, зокрема при операціях з успадкування (дарування) та операціях з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна.

Щодо ставок по ЄСВ у 2016 році

З 1 січня 2016 року майже у двічі знижено  ставку єдиного соціального внеску для роботодавця – до 22%  до бази нарахування єдиного внеску. Наразі фонд оплати праці обкладається трьома обов'язковими платежами: на доходи з фізичних осіб в розмірі 18%, ЄСВ в розмірі 22%, військовий збір в розмірі 1,5%.Така норма визначена Законом України від 24.12.2015р. № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Ставку ЄСВ з 41%  знижено майже вдвічі до 22%. Максимальна величина бази нарахування єдиного внеску – максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць, що дорівнює двадцяти п’яти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. Окрім того, з переліку  платників, які мають право на добровільну сплату єдиного внеску виключено  фізичних осіб - підприємців, в тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Важливо знати: згідно з новою системою у 2016 році діє ставка 0% - для 0,5 розміру мінімальних заробітних плат – заробітна плата не вище 1930 гривень та  ставка 18% - до розміру заробітної плати без обмежень(раніше діяли ставки 15% та 20%).

Оновлено довідники податкових пільг

Західна ОДПІ м. Харкова інформує, що Державною фіскальною службою України оновлено довідники податкових пільг станом на 01.01.2016 року: - Довідник №77/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету; - Довідник №77/2 інших податкових пільг. У довіднику надано перелік пільг, зокрема із податку на прибуток, ПДВ, плати на землю, акцизного податку, місцевих податків та зборів, оподаткування неприбуткових установ і організацій та вказано початок і кінець дії пільг.  Зазначений документ застосовується  платниками при заповненні Звіту про суми податкових пільг (додаток до Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 р. №1233). Детальніше про це можна дізнатися на веб-порталі Державної фіскальної служби України за посиланням http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html

Чи мають право особи, які не є громадянами України і законно знаходяться на її території, на подання звернення до органів фіскальної служби ?

Особи, які не є громадянами України і законно знаходяться на її території, мають таке ж право на подання звернення, як і громадяни України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами.

Які звернення не підлягають розгляду та вирішенню в органах фіскальної служби?

Згідно ст. 8 Закону України від 02.10.1996 року №393/93-ВР «Про звернення громадян» письмове звернення без зазначення місця проживання, не підписане автором (авторами), а також таке, з якого неможливо встановити авторство, визнається анонімним і розгляду не підлягає. Не розглядаються повторні звернення одним і тим же органом від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, а також ті звернення, терміни розгляду яких передбачено статтею 17 цього Закону, та звернення осіб, визнаних судом недієздатними. Рішення про припинення розгляду такого звернення приймає керівник органу, про що повідомляється особі, яка подала звернення.

Основні зміни з податку на додану вартість

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє про основні зміни з податку на додану вартість, які передбачені Законом України  від 24.12.2015 №909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році". Залишені розміри діючих ставок 20%, 7% (для лікарських засобів) і 0%.  При цьому перелік операцій, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою  (ст. 195 ПКУ) залишається без змін. Натомість внесено низку змін у частині операцій, звільнених від оподаткування. Зокрема, скасовано пільгу з оподаткування операцій з постачання на митній території України та операцій з вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур. База оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін (раніше – їх собівартості). У ст. 200 ПКУ передбачено формування двох реєстрів на відшкодування ПДВ: - для платників, що відповідають критеріям, визначеним для автоматичного відшкодування сум податку; - для решти платників. Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюватиметься в хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до кожного відповідного Реєстру. У свою чергу, Державна фіскальна служба України щодня публікуватиме на своєму сайті реєстри заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Відповідно до п. 1 Прикінцевих положень ПКУ норма щодо запровадження реєстрів набирає чинності з 1 лютого 2016 року. Запроваджено перерозподіл сум ПДВ для аграріїв (п. 2 ст. 209 ПКУ): - за операціями із зерновими і технічними культурами – 85% до держбюджету, 15% на спецрахунки; - за операціями з продукцією тваринництва – 20% до держбюджету, 80% на спецрахунки; - за іншими операціями з сільськогосподарськими товарами/послугами – по 50 % відповідно.

Чи зобов’язані ФОП використовувати печатку при здійсненні підприємницької діяльності?

Західна ОДПІ м. Харкова зазначає, що питання використання печатки при здійсненні господарської діяльності фізичні особи – підприємці, у тому числі платники єдиного податку, вирішують особисто, в залежності від специфіки діяльності.  Стаття 128 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV зі змінами та доповненнями, яка визначає особливості статусу громадянина як суб’єкта господарювання, не містить вимог щодо обов’язкової наявності печатки у суб’єкта господарювання. Отже питання використання печатки при здійсненні господарської діяльності фізичні особи – підприємці, у тому числі платники єдиного податку, вирішують особисто, в залежності від специфіки діяльності.

Скористайтесь електронним сервісом „Декларування та допомога он-лайн”

На офіційному веб-порталі ДФС України www.sfs.gov.ua платники мають можливість скористатися електронним сервісом „Декларування та допомога он-лайн” або  електронним сервісом „Електронний кабінет платника податків” та за допомогою детальних інструкцій та підказок заповнити декларацію з необхідними додатками та відправити документ он-лайн. Державною фіскальною службою України з метою покращення податкової культури, підвищення рівня обслуговування платників та у зв’язку із запровадженням нової форми декларації затверджені Методичні рекомендації щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи і провадиться доопрацювання сервісу „Декларування та допомога он-лайн”.

 

Студенти Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна завітали до Харківської митниці ДФС

Студенти 4-го курсу факультету Міжнародних економічних відносин та туристичного бізнесу Харківського національного університету ім. В.Н. Каразіна разом зі своїм наставником – доцентом кафедри Міжнародних економічних відносин Дмитрієвим Володимиром Миколайовичем завітали до Харківської митниці ДФС, щоб привітати її працівників з Міжнародним днем митника. Гості подякували керівництву митниці за організовану нещодавно екскурсію до митного поста «Харків-аеропорт» та за лекції, які регулярно проводять для студентів Університету представники Харківської митниці ДФС. «Наша співпраця існує вже понад 10 років. Сподіваємось, що наш професійний досвід буде вам в нагоді й у майбутньому» - відзначив керівник митниці Максим Мартинов.

На Харківщині на соціальний захист населення надійшло більше 9 мільярдів гривень ЄСВ

Протягом 2015 року надходження єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування від платників Харківської області склали 9,3  млрд.грн. Це на майже мільярд гривень більше, ніж за січень-грудень 2014 року. Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області. Роботодавці краю, які нарахували та сплатили єдиний внесок на суми заробітної плати,  забезпечили надходження левової частки від загальних надходжень внеску – близько 9 млрд. грн.  Понад 400 млн. грн. єдиного внеску сплатили фізичні особи – підприємці регіону. Загалом на обліку в органах податкової служби області перебуває майже 120  тис. страхувальників, з яких  понад 40,0 тис. – юридичні особи та близько 80  тис. – фізичні. Слід зазначити, що майже 95% страхувальників області щомісячно подають звітність з єдиного соціального внеску засобами електронного зв’язку з використанням електронного цифрового підпису. У фіскальній службі регіону нагадують, що фізичні особи-підприємці та юридичні особи, які мають найманих працівників, подають звітність та зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним. 

За «круглим столом» харківські податківці та підприємці торгівельної галузі обговорили податкові новації

На Харківщині триває широкомасштабна роз’яснювальна кампанія від фіскальної служби. На цей раз фахівці ДФС області зустрілися з представниками Об’єднання підприємців торгівлі  та громадського харчування Харківської області. В ході заходу податківці, зокрема,  надали роз’яснення з питань застосування реєстраторів розрахункових операцій при  здійсненні готівкових розрахунків. Так присутнім нагадали, що з 2016 року дозволено використовувати касові апарати, здатні створювати контрольну цифрову стрічку та забезпечувати подання електронних копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків. Також присутнім розповіли і про умови застосування спрощеної системи оподаткування фізичними особами – підприємцями у 2016 році. Податківці звернули увагу присутніх, що відповідно до вимог ст. 293 ПКУ платники єдиного податку у разі перевищення у календарному кварталі  обсягу доходу, який дає право знаходитись на спрощеній системі оподаткування (І група – 300 тис.грн., ІІ група – 1,5 млн.грн, ІІІ група – 5 млн. грн.), з наступного календарного кварталу за заявою переходять на застосування наступної групи єдиного податку або на загальну систему оподаткування. Крім того, такі платники до суми перевищення зобов'язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15 відсотків. В ГУ ДФС у Харківській області нагадали, що з усією необхідною інформацією можна ознайомитися як на суб-сайті «Територіальні  органи ДФС у Харківській області», так й на офіційній сторінці ДФС області на Facebook. Крім того, в регіональних засобах масової інформації постійно висвітлюються актуальні для платників питання та останні законодавчі зміни з роз’ясненнями податківців.

Податкова міліція Харківщини зупинила нелегальний продаж спирту

Працівники податкової міліції Харківщини спільно із співробітниками СБУ у Харківській області та прокуратури Харківської області виявили підприємця, який, реалізовуючи етиловий спирт, наніс Державному бюджету збитків у 4,8 млн. грн. Про це повідомляє виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. Винахідлива 42-річна бізнесвумен протягом 2014-2015 років продавала спирт громадянам та підприємцям, здійснюючи його доставку через транспортну компанію. Гроші за товар вона одержувала шляхом використання банківських карток та отримання грошових переказів на свої карткові рахунки. Однак, даний напрямок свого бізнесу жінка не відображала у податковій звітності. «За цей час вказаний підприємець здійснила операцій на загальну суму щонайменш у 20 млн. грн., - зазначає Андрій Бєжанов, - ймовірні збитки Державного бюджету за даним фактом складають близько 4,8 млн. грн.». У рамках раніше зареєстрованого кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України, працівники податкової міліції спільно із робітниками СБУ та прокуратури провели низку обшуків у житлових та складських приміщеннях, які належали винахідливій жіночці. «У ході слідчо-оперативних заходів було виявлено та вилучено 460 пластикових ємкостей (об’ємом 10 літрів кожна) із рідиною, яка має характерний запах   спирту, - зауважує Андрій Бєжанов, - загальна вартість вилучених товарно-матеріальних цінностей складає 460 тис. грн.» На теперішній час вирішується питання про проведення дослідження вилученої продукції на предмет її фальсифікації та приєднання до матеріалів кримінального правопорушення в якості речових доказів. Згідно із оперативною інформацією, спирт ввозився на територію Харківщини з Луганської області. Працівники слідчо-оперативних підрозділів податкової міліції проводять заходи щодо встановлення каналів надходження спирту, місць його зберігання та реалізації. Наразі слідство триває.

ГУ ДФС у Харківській області доводить до відома ЗМІ

У засобах масової інформації з’явились непоодинокі згадування про те, що працівники податкової міліції Харківщини здійснили обшуки в одній з харківських ІТ-компаній та заблокували роботу фірми. Виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області  Андрій Бєжанов прокоментував сьогоднішні події та розповів, як розгорталися події насправді. «В рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.212 Кримінального кодексу України, працівники податкової міліції ГУ ДФС у Харківській області здійснили обшуки одного з харківських підприємств, яке протягом 2013-2015 року ухилилося від сплати податків на загальну суму у 3,4 млн. грн.. Згідно з ухвалою Київського районного суду, працівники слідчо-оперативних підрозділів мали доступ до приміщень, які розташовані на третьому поверсі офісного центру, де знаходився один з кабінетів зазначеної ІТ-компанії». Інформація про те, що обшуки проводились з використанням зброї та нанесенням шкоди майну ІТ-компанії, не відповідає дійсності. Усі заходи проводились у рамках діючого законодавства з присутністю понятих та власників приміщень.

Роман Насіров: У 2016 році продовжиться робота над податковими змінами та реформуванням ДФС

У 2016 році ДФС продовжить працювати над удосконаленням процедур адміністрування податків та впровадженням податкових змін, ухвалених наприкінці минулого року. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров під час прес-конференції 26 січня 2016 року.  За його словами, одним з найважливіших кроків, покликаних покращити умови ведення бізнесу - уніфікація та зниження ставки єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до 22%, а також скасування внеску, що утримувався у діапазоні 2-6,1% із заробітної плати працівників. «Лише за попередніми підрахунками новації дозволять роботодавцям заощадити у поточному році близько 100 млрд. грн. Таке зниження навантаження на фонд оплати праці надасть можливість власникам підприємств підвищити своїм працівникам заробітну плату, та, відповідно, вчасно сплачувати податки до бюджету», – наголосив Роман Насіров. Важливі зміни також очікують і платників, які перебувають на ІІІ групі спрощеної системи оподаткування. Для них знижено поріг річного обсягу доходу до 5 млн. грн. Однак, якщо у 2015 році вони отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили 20 млн. грн., в них залишається право застосовувати спрощену систему. Водночас, якщо у поточному році ці доходи перевищать 5 млн. грн., то платнику доведеться з першого числа місяця наступного за звітним перейти на сплату інших податків і зборів. Голова ДФС також повідомив про прийняту на цей рік непряму форму державної підтримки аграрного сектору за рахунок спеціального режиму оподаткування ПДВ сільгосппідприємств. В залежності від виду товарів, які поставляє виробник, обсяг підтримки складатиме від 15% до 80% ПДВ, які спрямовуються на спеціальний рахунок платника. Сьогодні фахівці ДФС працюють над розробкою нової системи електронного адміністрування акцизного податку при здійсненні операцій з реалізації пального. Планується, що у березні ця система запрацює у тестовому режимі, а вже з 1 квітня – у звичайному. «Звісно, що Верховна Рада ухвалила лише часткові зміни до Податкового кодексу. Робота над податковою реформою триватиме і у поточному році, як і продовжуватиметься реформування ДФС», – зазначив Роман Насіров та висловив сподівання на підтримку бізнесу та сумлінну сплату податків. Загалом, за словами Голови ДФС, завдяки сумлінним платникам податків, а також системній боротьбі з тіньовим бізнесом та контрабандою, 2015 рік був завершений з перевиконанням показників по надходженням. Так, до загального фонду держбюджету надійшло 486,9 млрд. грн. Місцеві бюджети отримали 99,4 млрд. грн., приріст платежів – на 12,6 млрд. грн. Надходження єдиного внеску, навіть при застосуванні понижуючих коефіцієнтів до діючої ставки, склали 185,7 млрд. грн. Завдяки перевиконанню планів по надходженням та покращенню адміністрування податків платникам додатково відшкодовано 10,3 млрд. грн. ПДВ. Загалом у 2015 році платники отримали 68,4 млрд. грн. бюджетного відшкодування. Економічний ефект від діяльності підрозділів фінансових розслідувань ДФС у 2015 році, за словами Першого заступника Голови ДФС Сергія Білана, склав 46 млрд. грн. З них 2,9 млрд. грн. – відшкодування збитків по кримінальних провадженнях та вилучення з незаконного обігу підакцизних товарів. Крім того, в рамках кримінальних проваджень на 2,9 млрд. грн. було накладено арешт на майно та кошти. Серед пріоритетних напрямів діяльності податкової міліції Сергій Білан визначив – боротьбу з тіньовою економікою, конкретний економічний ефект від правоохоронної діяльності та не перешкоджання платникам податків, які працюють у правовому полі, здійснювати господарську діяльність.

Відмінено подвійну ставку оподаткування доходів фізичних осіб

З першого січня 2016 року доходи фізичних осіб у вигляді виграшу чи призу (крім виграшів, призів у лотерею), нараховані на користь резидентів, нерезидентів, оподатковуються за загальною ставкою 18% (раніш: 2 х 15% = 30%). Дане нововведення запроваджено Законом України від 24.12.2015 № 909 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році

До уваги платників спрощеної системи оподаткування з доходом понад 5 мільйонів гривень у 2015 році

Суб'єкти господарювання - фізичні особи - платники єдиного податку, які в 2015 році отримали доходи понад 5 млн. грн., але не перевищили обсяг доходу 20 млн. грн. не втрачають право застосовувати спрощену систему оподаткування в 2016 році. Водночас, якщо фізичні особи - підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування протягом 2016 року, отримають доходи обсягом більше 5 млн. грн., такі платники будуть зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення», - йдеться у листі ДФС України  від 20.01.2016 р. №1867/99-99-17-02-02-17 «Про застосування спрощеної системи оподаткування». В зв’язку із законодавчими суперечностями, ДФС України  у листі ДФС від 18.01.2016 р. № 1527/7/99-99-17-02-02-17 "Про окремі зміни у законодавстві щодо спрощеної системи оподаткування" абзаци третій - п'ятий вилучено та замінено вищезазначеними абзацами.

Підписано Технологічну схему організації спільного контролю в міжнародному пункті пропуску „Кучурган – Первомайськ”

У штаб-квартирі Місії Європейської Комісії з надання допомоги в питаннях кордону в Україні та Республіці Молдова (EUBAM) у м. Одесі  20 ­– 22 січня 2016 року працювала група експертів митних та прикордонних відомств України та Республіки Молдова. За результатами їх роботи 22 січня 2016 року підписано Технологічну схему організації спільного контролю осіб, транспортних засобів, товарів і предметів у пункті пропуску «Первомайськ – Кучурган» та Режимні правила щодо організації спільного контролю в міжнародному пункті пропуску «Кучурган – Первомайськ» на території України. Відповідно до Протоколу між Адміністрацією Державної прикордонної служби України, Державною фіскальною службою України і Департаментом прикордонної поліції Міністерства внутрішніх справ Республіки Молдова, Митною службою при Міністерстві фінансів Республіки Молдова щодо організації спільного контролю у міжнародному пункті пропуску «Кучурган –Первомайськ» на території України здійснення спільного контролю розпочинається не пізніше 12 місяців після набрання ним чинності, тобто не пізніше 04.11.2016. Підписання зазначених документів стало черговим кроком на шляху поновлення міжнародних транспортних коридорів, підвищення рівня контролю за переміщенням осіб, товарів і транспортних засобів, забезпечення безпеки кордонів.

Чи змінилась  форма податкової декларації  за 2015 рік для платників  податку на прибуток?

За результатами діяльності за 2015 рік суб'єкти господарювання, що сплачують податок на прибуток,  визначають показники у декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897(зареєстровано в Мінюсті  11.11.2015 за №1415/27860). Для платників, які протягом 2015 року звітували поквартально (перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року) податкова декларація за звітний (податковий) 2015 рік подається не пізніше 9 лютого 2016 року (гарничний строк сплати податку на прибуток - 19 лютого 2016 року). Для платників податків, у яких відповідно до Податкового кодексу України  податковим (звітним) періодом є календарний рік (в т.ч. платників авансових внесків з податку на прибуток), податкова декларація за звітний (податковий)  2015 рік  подається не пізніше 29 лютого 2016 року (граничний строк сплати  - 10 березня 2016 року). Слід зауважити, що податковий звіт про використання коштів неприбуткових установ та організацій подається за формою, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 27 січня 2014 року № 85.

Чи має право фізична особа на податкову знижку, якщо  податковий агент утримував, але не перераховував ПДФО до бюджету?

Для розрахунку  сум податку на доходи фізичних осіб, які підлягають поверненню платнику податку з бюджету у зв’язку реалізацією ним права на податкову знижку, застосовується  сума сплаченого, тобто зарахованого до відповідного бюджету податку, а не нарахованого (утриманого) податковим  агентом. Тобто, якщо податковий агент утримував, але не перераховував податок на доходи  фізичних  осіб до бюджету, то фізична особа не має права на податкову знижку. 

Декларування іноземних доходів, отриманих моряками у 2015 році

Фізичним особам - громадянам України, які працюють, тимчасово або постійно за кордоном, необхідно декларувати доходи, отримані як із джерел в Україні, так і іноземні доходи. Це стосується, зокрема, моряків, що працюють у іноземних судновласників. Отриманий іноземний дохід включається в загальний річний оподатковуваний дохід платника податків – отримувача та відображається в річній податковій декларації про майновий стан і доходи. Оподатковуються такі доходи за ставками 15% та 20%. Також утримується військовий збір за ставкою 1,5%. Платник податку може зменшити суму річного податкового зобов'язання на суму податків, сплачених за кордоном, згідно з нормами міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Він визначає суму такого зменшення за зазначеними підставами у річній податковій декларації. Перелік діючих міжнародних договорів про усунення подвійного оподаткування розміщено на офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України. Для одержання права на зарахування податків, сплачених за межами України, платник зобов'язаний одержати від державного органу країни, де був отриманий дохід (прибуток), уповноваженого стягувати такий податок, довідку про суму сплаченого податку, а також про базу та/або об'єкт оподатковування. Зазначена довідка підлягає легалізації у відповідній країні, у відповідній закордонній дипломатичній установі України, якщо інше не передбачено діючими міжнародними договорами України. У разі відсутності у платника податку підтверджуючих документів щодо суми отриманого ним доходу з іноземних джерел та суми сплаченого ним податку в іноземній юрисдикції, такий платник зобов'язаний подати до контролюючого органу за своєю податковою адресою заяву про перенесення строку подання податкової декларації до 31 грудня року, наступного за звітним. Сума податку з іноземного доходу платника податку - резидента, сплаченого за межами України, не може перевищувати суму податку, розраховану на базі загального річного оподатковуваного доходу такого платника податку відповідно до законодавства України.

Податок на прибуток - подання звітності

Відповідно до законодавчих змін з 1 січня 2016 року змінено податковий період із податку на прибуток, відтепер таким періодом буде календарний квартал та рік. Річний податковий (звітний) період установлено для наступних категорій платників: - новостворені платники податку на прибуток, тобто платники, які зареєстровані протягом звітного року; - виробники сільськогосподарської продукції. Для таких платників податку на прибуток діє специфічний річний звітний період, це з 1 липня поточного року по 30 червня наступного року; - підприємства, у яких річний дохід від будь – якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухобліку за попередній річний звітний період не перевищує 20 млн.грн. Квартальний податковий (звітний) період установлено для наступних категорій платників: - платники, у яких річний бухгалтерський дохід від будь – якої діяльності ( за вирахуванням непрямих податків) за попередній річний звітний (податковий) період перевищує 20 млн.грн. (окрім виробників сільськогосподарської продукції). За підсумками 2015 року  платники податку на прибуток подають Податкову декларацію по податку на прибуток підприємства за формою затвердженою наказом Мінфіну від 20.10.2015 року № 897. Підприємства, які звітували з податку на прибуток у квартальний період подають декларацію з податку на прибуток підприємств,  протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем податкового (звітного) року, тобто до 9 лютого 2016 року включно. Підприємства, які звітують один раз за підсумками 2015 року, подають декларацію з податку на прибуток підприємств протягом 60 календарних днів, наступних за останнім днем звітного року, тобто до 29 лютого 2016 року включно. Також нагадуємо, що разом з відповідною декларацією по податку на прибуток  подається  фінансова звітність  у порядку передбаченому для подання податкової декларації.

Які ставки акцизного податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої (в т.ч. слабоалкогольні напої та пиво) діють з 1 січня 2016 року?

Ставки акцизного податку на спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої та пиво встановлені п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 Податкового кодексу України, застосовуються з 1 січня 2016 року, крім ставок акцизного податку на алкогольні напої, які підлягають маркуванню марками акцизного податку, та ставок на спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду (коди згідно з УКТ ЗЕД 2208 20 12 00, 2208 20 62 00).   Ставки акцизного податку на алкогольні напої, що підлягають маркуванню марками акцизного податку, визначені Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» набирають чинності з першого числа третього місяця з дня набрання чинності Законом №909-VIII, тобто з 1 березня 2016 року.  Згідно з п.1 підрозд. 5 розд. ХХ ПКУ на спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду (коди згідно з УКТ ЗЕД 2208 20 12 00, 2208 20 62 00), застосовуються такі ставки акцизного податку: 63,50 гривні за 1 літр 100-відсоткового спирту - з 1 січня до 31 березня 2016 року;89,94 гривні за 1 літр 100-відсоткового спирту - з 1 квітня 2016 року;ставка, визначена п.п. 215.3.1 п. 215.3 ст. 215 ПКУ - з 1 січня 2017 року.

Які зміни в заповненні обов’язкових реквізитів податкової накладної та податковий кредит?

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VІІІ були внесені зміни до ст. 201 ПКУ. Так, з абзаца 15 п. 201.10 ПКУ вилучено норму про те, що порушення порядку заповнення обов'язкових реквізитів податкової накладної не дає права покупцю на включення сум ПДВ до податкового кредиту. Починаючи з 01.01.2016 р. здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, є підставою для віднесення покупцем податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати  сум ПДВ до податкового кредиту. Утім у разі допущення продавцем помилок при зазначенні обов'язкових реквізитів податкової накладної, покупець має право додати до декларації за звітний період заяву зі скаргою на такого продавця. У свою чергу, протягом 15 календарних днів із дня надходження такої заяви зі скаргою контролюючий орган зобов'язаний провести документальну позапланову перевірку зазначеного продавця для з'ясування достовірності й повноти нарахування ним зобов'язань із податку за такою операцією. Якщо Податкова за результатами перевірки підтвердить помилку, то продавцю загрожують штрафи згідно з п. 1201.4 ПКУ.

З 1 січня 2016 року авансові платежі єдиного внеску, мають становити 1/5 суми коштів, зазначеної в розрахункових документах для виплати заробітної плати

Західна ОДПІ м. Харкова  звертає увагу платників податків, порядком  прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати визначено, що банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів  про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, сплачені за цими документами, повинні складати не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах. У зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» для платників, визначених частиною першою статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування встановлено у розмірі 22 відсотки до бази нарахування. Враховуючи, що на сьогодні змінюється частка сплаченого єдиного внеску,  Державною фіскальною службою надіслано листа  до Національного банку України  щодо   контролю  банками сплати єдиного  внеску,  яка  має становити 1/5  суми коштів для виплати заробітної плати. Відповідні роз’яснення надано у листі ДФС України від 15.01.2016р. №1259/7/99-99-17-03-01-17. 

Чи потрібно в зв’язку з введенням в дію нових ставок акцизного податку переклеювати акцизні марки на алкогольні напої та тютюнові вироби, що перебувають в обігу?

Відповідно пункту 226.9 статті 226 Кодексу та до пункту 20 вимог Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого Кабінетом Міністрів України від 27 грудня 2010 року № 1251, вважаються немаркованими алкогольні напої з марками, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності  продукції та місткості тари. Отже, алкогольні напої, вироблені до введення нових ставок акцизного податку та марковані акцизними марками, на яких суму акцизного податку за одиницю маркованої продукції зазначено відповідно до ставок акцизного податку, що діяли до введення нових ставок акцизного податку, перебувають в обігу до повної реалізації у межах строку придатності до споживання.

Про особливості цьогорічної кампанії декларування розповіли фахівці харківської фіскальної служби

Під час прес-конференції для представників регіональних ЗМІ заступник начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ ДФС області Ірина Васильєва  розповіла про нововведення деклараційної кампанії. Як відзначила фахівець, цього року декларування доходів має ряд особливостей, пов'язаних із законодавчими  новаціями. По-перше, змінилася форма Декларації. Вона стала універсальною – її застосовують і громадяни, і підприємці, й самозайняті особи. Декларація складається з восьми розділів, що розміщені на одному двосторонньому аркуші, і чотирьох Додатків (раніше було 7). Додатки заповнюються тільки при отриманні доходів, які передбачають особливий розрахунок оподатковуваного доходу: при отриманні доходів від 2-х і більше податкових агентів, при операціях з інвестиційними активами, при отриманні іноземних доходів та доходів самозайнятих осіб. Додатки є складовою частиною декларації та без декларації недійсні. Окрім того, в Декларації за 2015 рік громадяни повинні відобразити не тільки суму до сплати податку на доходи фізичних осіб, а й суму військового збору (1,5% від суми оподатковуваного доходу). Пов’язане це з тим, що з 1 січня 2015 року розширено перелік доходів, з яких фізичні особи мають сплачувати військовий збір. Раніше він сплачувався тільки з доходів, прирівняних до заробітної плати. Наступною особливістю є те, що податок на доходи фізичних осіб за 2015 рік  обчислюється за ставками 15 і 20 %. Ставка 15 % застосовується до доходу, який не перевищує 10 мінімальних заробітних плат розрахованих на 1 січня 2015р. (12 180 грн.) До доходу понад цієї суми застосовується ставка 20 %. Торкнулися зміни і тих громадян, які отримували доходи від декількох роботодавців, а загальна річна сума отриманого доходу перевищила 120 мінімальних заробітних плат (146 160 грн.). У цьому випадку громадянину потрібно буде подати декларацію. На основі вказаних в ній даних розраховуватиметься податок «до сплати» або «до повернення». Слід зазначити, що в минулі роки, зайво сплачений податок не повертався. Розповіла Ірина Васильєва  і про  податкову знижку. Фахівець проінформувала журналістів, в яких випадках громадяни мають можливість нею скористатися. Крім того, посадовець звернула увагу  журналістів  на умови, які сьогодні фіскальна служба створює для зручності платників. Кожен громадянин, який декларує доходи, в Центрах обслуговування платників безоплатно отримує бланк декларації та додатки до неї, необхідну консультацію і роз'яснення щодо заповнення звіту, порядку сплати податку, отримання податкової знижки. Центри обслуговування працюють з продовженим робочим днем та в суботу. «На сьогодні податковими інспекціями від громадян прийнято вже більше тисячі декларацій. Найбільш активними є громадяни Московського району м.Харкова, а в області - Красноградського та Лозівського», - повідомила Ірина Васильєва  та  закликала жителів  Харківщини, не відкладаючи  на останній день  сумлінно задекларувати власні статки. Наприкінці прес-конференції журналістів чекав майстер-клас від фахівців із заповнення нової форми декларації.

Чи є обмеження щодо кількості видів діяльності при подачі заяви на спрощену систему оподаткування?

Відповідно до п. 299.1 ст. 299 Податкового кодексу України реєстрація суб’єкта господарювання як платника єдиного податку здійснюється шляхом внесення відповідних записів до реєстру платників єдиного податку. Згідно з п.п. 5 п. 298.3 ст. 298 Податкового кодексу України у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування зазначаються обрані суб’єктом господарювання види господарської діяльності згідно з КВЕД ДК 009:2010. Класифікація видів економічної діяльності (КВЕД ДК 009:2010) затверджена наказом Держспоживстандарту України від 11.10.2010 року № 457. До реєстру платників єдиного податку вносяться, зокрема, відомості про види господарської діяльності (п. 299.7 ст. 299 Податкового кодексу України). Враховуючи вищевикладене, на підставі поданої фізичною особою - підприємцем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування до реєстру платників єдиного податку вносяться відомості про види господарської діяльності, за умови, що ці види діяльності дають право застосовувати спрощену систему оподаткування. При цьому Податковим кодексом України не передбачено обмежень для фізичних осіб - підприємців щодо кількості видів діяльності, які можуть бути внесені до реєстру платників єдиного податку.

За яких умовах застосовується РРО платниками єдиного податку?

Відповідно до п.296.10 ст.296 Податкового кодексу України платники єдиного податку II та III груп (фізичні особи-підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 млн. гривень НЕ застосовують реєстратори розрахункових операцій. У разі перевищення в календарному році обсягу доходу понад 1 млн. гривень застосування реєстратора розрахункових операцій для такого платника єдиного податку є обов'язковим з першого числа першого місяця кварталу, наступного за виникненням такого перевищення, та продовжується у всіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку.

В декларації підприємці зазначають не тільки підприємницькі доходи

Якщо підприємці протягом звітного податкового року, крім підприємницьких доходів одержували інші доходи із джерелом їх походження з України та іноземні доходи, то такі доходи  також вказуються в декларації (п.177.11 Податкового кодексу України і п. Інструкції № 859). Інші доходи підлягають оподаткуванню за загальними правилами, встановленими Податковим кодексом України для фізичних осіб, а не за правилами, передбаченими для оподаткування підприємницьких доходів (п.177.6 ПКУ). Нагадуємо, що суб’єкти підприємницької діяльності, які перебувають на загальній системі оподаткування згідно з пп.49.18.5 і п.177.11 Податкового кодексу України повинні подати податкову декларацію «Про майновий стан та доходи» до органу ДФС за місцем податкової адреси підприємця не пізніше 9 лютого. Податкова декларація подається за формою та згідно з Інструкцією про її заповнення, затверджених наказом Мінфіну від02.10.2015року № 859.

Особливості визначення податкових зобов’язань з військового збору за результатами 2015 року

Відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб  підлягає загальний річний оподатковуваний дохід, який включає доходи як з джерел їх походження в Україні, так і іноземні доходи. Відповідно до пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ. Ставка збору складає 1,5% об'єкта оподаткування. При цьому нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ. Зокрема, підпунктом 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 ПКУ передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов'язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів. Отже, за результатами звітного податкового року платник податку – фізична особа повинен подати декларацію та визначити податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.  З цією метою з01 січня 2016року введено в дію нову декларацію, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від02.10.2015за № 859. Сума військового збору, що підлягає сплаті платником податків самостійно до бюджету за результатами звітного року вказується у рядку 24.1 розділу IV нової декларації, а сума податку на доходи фізичних осіб – у рядку 23.1 розділу IV нової декларації. Нагадуємо, що податковим законодавством установлені такі строки для подання декларації: громадянин та особа, яка проводить незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним; підприємець – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року).

Фахівці Західної ОДПІ розповіли про новації в оподаткуванні

Днями в приміщенні Західної ОДІП  відбувся черговий семінар для платників податків Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова за участю начальника відділу адміністрування податку на прибуток Вікторії Клюєвої та фахівців інспекції. На семінарі були висвітлені найбільш актуальні питання, що виникають у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2016 року Закону України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».Також під час заходу особлива увага присутніх  була спрямована на зміни в адмініструванні податку на прибуток. .З 1 січня 2015 року кардинально змінено підходи щодо визначення об’єкта  оподаткування податком на прибуток. За результатами діяльності за 2015 рік суб'єкти господарювання визначають показники у декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 20.10.2015 № 897. Для платників, які протягом 2015 року звітували поквартально (перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року), податкова декларація за звітний (податковий) рік 2015 подається до 9 лютого 2016 року (гарничний строк сплати 19 лютого 2016).Для платників податків, у яких відповідно до Кодексу податковим (звітним) періодом є календарний рік (в т.ч. платників авансових внесків з податку на прибуток) податкова декларація за звітний (податковий) рік 2015 подається до 29 лютого 2016 року (граничний строк сплати 10 березня 2016). Учасникам семінару також нагадали, що з 1 січня 2016 року розпочалась кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2015 року, та запроваджується нова форма декларації про майновий стан і доходи, затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 № 859.Всі платники податків отримали відповіді на свої запитання безпосередньо від фахівців інспекції.

Антикорупційний сервіс «Пульс» працює для платників

З метою реалізації антикорупційного проекту ДФС України та забезпечення оперативного реагування на інформацію суб’єктів господарювання і громадян створено сервіс «Пульс». У разі будь-яких перешкод у діяльності суб’єктів господарювання чи інших неправомірних або корупційних дій з боку податківців, можна звернутися до керівництва ДФС України, використовуючи інтерактивний сервіс «Пульс». Він працює цілодобово за принципом call-back - залишаєте вашу контактну інформацію і вам обов’язково передзвонять, щоб відзвітувати про результати розгляду звернення, прийняте рішення, вжиті заходи. Нагадаємо, що поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, оперативно вирішити суперечливі запитання, які виникають у сфері адміністрування податків можна за телефоном (044) 284-00-07. Не замовчуйте наявні проблеми, бо мовчання не допоможе їх вирішити. 

Про авансові внески фізичних осіб-підприємців

В зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» авансовий платіж з податку на доходи фізичних осіб за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується. Таким чином, для фізичних осіб – підприємців під час заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи у додатку Ф4 «Розрахунок податкових зобов’язань з податку на доходи фізичних осіб та військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою» не виникає обов’язку розрахунку квартальних авансових платежів по податку на доходи фізичних осіб, тобто, платниками податків не заповнюється рядок 6 розділу ІІ додатку Ф4. Лист Державної фіскальної служби України з зазначеного питання від 12.01.2016 №594/7/99-99-17-02-02-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66028.html.

Про сплату пені та штрафних санкцій платниками єдиного внеску

В зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» суми пені та штрафів, передбачених нормами Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», підлягають сплаті платником єдиного внеску протягом десяти календарних днів після надходження відповідного рішення. Таким чином, термін сплати по рішеннях, винесених територіальним органом ДФС до 31.12.15 включно, становитиме 10 робочих днів, винесених з 01.01.2016 – 10 календарних днів. Лист Державної фіскальної служби України з зазначеного питання від 15.01.2016 №1261/7/99-99-17-03-01-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66076.html.

Порядок погодження перерахування сум сплати єдиного внеску при виплатах заробітної плати

В зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» для платників, визначених частиною першою статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування встановлено у розмірі 22 відсотки до бази нарахування. Відповідно змінюється частка єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що контролюється банківськими установами. Тому до приведення норм Порядку прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №453 до вимог діючого законодавства, зобов’язано територіальні органи ДФС погоджувати сплату єдиного внеску, яка має становити 1/5 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в розрахункових документах. Лист Державної фіскальної служби України з зазначеного питання від 15.01.2016 №1259/7/99-99-17-03-01-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66077.html.

Особливості застосування податкової соціальної пільги у 2016 році передбачено ст. 169 ПКУ

Порядок застосування податкової соціальної пільги визначено ст.169 «Перерахунок податку та податкові соціальні пільги» Податкового кодексу України. Такі зміни були внесені Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року №909-VIII. «169.1.1. у розмірі, що дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, - для будь-якого платника податку».  Усі інші підпункти статті 169.1 щодо податкових соціальних пільг залишаються чинними і у 2016 році.

Чи сплачує підприємець на загальній системі оподаткування військовий збір?

У зв’язку з набранням чинності з 01.01.2015 норми Закону України від  28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» щодо поширення на фізичних осіб порядку оподаткування доходів військовим збором, за результатами 2015 року фізичні особи, в тому числі підприємці на загальній системі оподаткування, визначають податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору. З цією метою з 01 січня 2016 року введено в дію нову декларацію про майновий стан і доходи, форма якої затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 за № 859. У додатку Ф4 до нової декларації, який заповнюють приватні підприємці, передбачено визначення податкових зобов’язань окремо для  податку на доходи фізичних осіб та військового збору. Отже, фізичні особи – підприємці, крім тих що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотки чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб – підприємців є 2015 рік.  Термін сплати військового збору для фізичних осіб – підприємців – до 19 лютого 2016 року.

Якщо фізична особа - підприємець в минулому році отримував інші доходи, ніж від провадження підприємницької діяльності (подарунки, спадщина, інвестиційний прибуток, іноземні доходи), в який термін потрібно сплатити податок?

У випадку отримання підприємцем доходів, інших, ніж від підприємницької діяльності, такі доходи оподатковуються за загальними правилами, встановленими ПКУ для платників податку - фізичних осіб (п. 177.6 ст. 177 ПКУ). Разом з тим, фізичні особи - підприємці подають річну податкову декларацію протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи (п. 177.11 ст. 177 ПКУ). Платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку подання податкової декларації.

Чи є відповідальність за неподання річної декларації приватним підприємцем?

Відповідно до 120.1 ст.120 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі – ПКУ) неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов’язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Крім того, згідно зі ст. 164 прим. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення від 07 грудня 1984 року № 8073-Х неподання або несвоєчасне подання громадянами декларацій про доходи чи включення до декларацій перекручених даних, неведення обліку або неналежне ведення обліку доходів і витрат, для яких законами України встановлено обов’язкову форму обліку, тягне за собою попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 грн. до 136 грн.). Дії, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 85 грн. до 136 грн.).

Яка ставка ПДФО застосовується при декларуванні доходів підприємців за 2015 рік?

Оподаткування доходів, отриманих фізичними особами - підприємцями від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755(далі – ПКУ).  Об’єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПКУ). З 1 січня 2016 року  відповідно до внесених змін до ПКУ базова ставка податку становить 18 відсотків. Оскільки податкова декларація подається за минулий рік, то застосовуються ставки ПДФО, що діяли в 2015 році: 15 відсотків бази оподаткування –  щодо доходів, які не перевищують десятикратний розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року; 20 відсотків – до частини середньомісячного річного оподатковуваного доходу, що перевищує десятикратний розмір мінімальної заробітної плати (12180 грн.).

Якщо підприємець зареєструвався в кінці минулого року і ще не отримував доходи, чи потрібно подавати декларацію?

Фізичні особи - підприємці, які зареєстровані протягом року в установленому законом порядку і перебувають на загальній системі оподаткування, або перейшли із спрощеної системи оподаткування на загальну систему оподаткування, подають податкову декларацію за результатами звітного кварталу, в якому розпочата така діяльність або відбувся перехід на загальну систему оподаткування. Вперше зареєстровані підприємці в податковій декларації також зазначають інформацію про майновий стан та доходи за станом на дату державної реєстрації підприємцем (п.п. 177.5.2 п. 177.5 ст. 177 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).Відповідно до п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ задекларувати свій дохід підприємці повинні протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року), тобто до 9 лютого 2016 року. Декларація подається незалежно від того чи проводилась протягом звітного року підприємницька діяльність чи ні, в якій поряд з доходами від підприємницької діяльності мають зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, в тому числі відомості про нерухоме та рухоме майно. Форма декларації про майновий стан і доходи затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 № 859 «Про затвердження форми податкової декларації про майновий стан і доходи та Інструкції щодо заповнення податкової декларації про майновий стан і доходи».

Система електронного адміністрування для акцизного податку

Для платників акцизного податку з 1 березня 2016 року новою статтею 232 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) впроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального (далі – СЕАРП). Відтак, збільшено коло платників акцизного податку, а саме віднесено суб’єктів господарювання, які реалізують пальне (пп. 212.1.15 ПКУ). Ті особи, які здійснюватимуть реалізацію пального, підлягають обов'язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб, місцем проживання фізичних осіб – підприємців, до початку здійснення реалізації пального. Реєстрація такого платника податку буде здійснюватися на підставі подання особою не пізніше, ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального відповідної заяви. В межах СЕАРП вводяться акцизні накладні, які діятимуть аналогічно за податковими накладними з ПДВ, складатимуться в електронному вигляді продавцями і надаватимуться покупцям. При ненаданні акцизної накладної або порушенні правил її складання покупець матиме право подати скаргу на винну особу – продавця. До акцизних накладних за необхідності складатимуться розрахунки коригування. Зауважимо, що акцизні накладні реєструватимуться в Єдиному реєстрі акцизних накладних. Змінами передбачено нові види фінансової відповідальності. Так, здійснення суб’єктом господарювання операцій з реалізації пального без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку у порядку, передбаченому ПКУ, тягнуть за собою накладання штрафу на юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців у розмірі 100 відсотків вартості реалізованого пального (п. 117.3 ПКУ). Вводяться штрафи за порушення строків реєстрації акцизних накладних та розрахунків коригування до них в межах від 2 до 50%, залежно від порушення терміну реєстрації (ст. 1202 ПКУ). Нагадаємо, такі зміни передбачені Законом України від 24.12.2015 р. №909-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”.

Зміни в оподаткуванні податком на майно

Західна ОДПІ повідомляє, що відповідно до Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесені зміни в оподаткуванні податком на майно. Гранична ставка податку, що встановлюється місцевими органами влади, зросла з 1% - до 3% від розміру мінімальної заробітної плати. «Пільгові метри» не змінилися -60 кв. м. для квартир і120 кв. м. для житлових будинків. Власники квартир понад300 кв. м. та будинків понад500 кв. м. - за кожен такий об’єкт необхідно сплачувати 25 тис. грн. податку на рік.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області