Що необхідно знати туристам та відпочивальникам

Від діалогу до результату!

Саме під таким гаслом пройшла зустріч керівного складу Харківської митниці Міндоходів з представниками бізнесу. Обговорити з посадовцями нагальні питання щодо особливостей організації митного контролю, визначення митної вартості, порядку попереднього електронного декларування зібралися керівники та представники підприємств Харківщини. Під час вступного слова в.о. начальника Харківської митниці Міндоходів Валерій Остапчук зазначив, що за 4 місяці 2014 року митницею перераховано до Державного бюджету майже 1,5 млрд. грн. У зв’язку з цим, керівник відомства подякував суб’єктам зовнішньоекономічної діяльності за спільну роботу із забезпечення значного внеску до бюджету країни. Також, Валерій Остапчук наголосив, що незважаючи на складну ситуацію, що на даний час склалася в країні, всі підрозділи та  пункти пропуску на кордоні працюють у штатному режимі, а фахівці митниці виконують обов’язки, покладені на митні органи, в повному обсязі. Посадовець підкреслив, що головним вектором діяльності Харківської митниці залишається створення для суб’єктів ЗЕД сприятливих умов для ведення бізнесу, а також покращення сервісу їх обслуговування. Окрім керівника відомства на запитання учасників заходу відповідали: т.в.о. заступника начальника митниці Андрій Танцеров; т.в.о. начальника управління митної вартості, класифікації товарів та заходів регулювання ЗЕД  Валерій Ситий; начальник відділу організації митного контролю Геннадій  Мітяєв. Найбільше питань від учасників зустрічі стосувалося правильності визначення митної вартості, особливостей оформлення декларацій типу «ЕА», взаємодії з підрозділами контролюючих служб на кордоні, оформлення електронних митних декларацій та особливості подачі скан-копій документів до підрозділів митниці. Також у спілкуванні не обійшли увагою і тему надання статусу уповноваженого економічного оператора. Присутніх цікавила можливість законодавчого встановлення механізму надання цього статусу. Традиційно, подібні заходи, кажуть спеціалісти митниці, допомагають виявляти проблеми ще на етапі їх зародження та оперативно їх вирішувати. Ця зустріч не стала винятком. Під час дискусії були запропоновані шляхи удосконалення процесу митного оформлення, зміни у оформленні митних документів, кроки у покращенні «електронних сервісів». «Щоб отримати реальний результат у нашій співпраці - потрібен діалог, тобто вирішувати проблемні питання сьогодні і зараз – тільки тоді буде ефект», - зауважив Валерій Остапчук. Керівництвом митниці було прийнято рішення щодо узагальнення пропозицій та направлення їх до Департаменту митної справи Міністерства доходів і зборів України.

Граничну вартість товарів, які не оподатковуються ПДВ при ввезенні та вивезенні з України, збільшено до 150 євро

З 1 квітня 2014 року збільшено граничну вартість товарів, які можна ввозити чи вивозити з України без сплати ПДВ. До цього часу вартість товарів, яка не оподатковувалась, становила 100 євро. Після прийняття Верховною радою України Закону України №1166-18 «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» незалежно від митного режиму розміщення товарів гранична вартість товарів 150 євро. В той же час неоподатковану фактурну вартість товарів, які ввозяться в Україну у несупроводжуваному багажі та у міжнародних поштових і експрес-відправленнях, зменшено з 300 до 150 євро. Причому для міжнародних експрес-відправлень зазначена неоподаткована вартість багажу встановлена для одного одержувача від одного відправника в одному відправленому багажі, а не для одного одержувача протягом однієї доби, як було раніше (пп.196.1.17 ПКУ).

Хто є платниками туристичного збору

Наразі наближається  літо  - пора  відпусток та подорожей.  У громадян виникає багато питань стосовно туристичного збору. В інформаційно – комунікаційному управлінні ГУ Міндоходів у Харківській області повідомили, що відповідно до п. 268.2 ст. 268 р. ХІІ Податкового кодексу України від 2 грудня 2011 року №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платниками збору є громадяни України, іноземці, а також особи без громадянства, які прибувають на територію адміністративно-територіальної одиниці, на якій діє рішення сільської, селищної та міської ради про встановлення туристичного збору, та отримують (споживають) послуги з тимчасового проживання (ночівлі) із зобов’язанням залишити місце перебування в зазначений строк. Платниками збору не можуть бути особи, які: а) постійно проживають, у тому числі на умовах договорів найму, у селі, селищі або місті, радами яких встановлено такий збір; б) особи, які прибули у відрядження; в) інваліди, діти-інваліди та особи, що супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше одного супроводжуючого); г) ветерани війни; ґ) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС; д) особи, які прибули за путівками (курсівками) на лікування, оздоровлення, реабілітацію до лікувально-профілактичних, фізкультурно-оздоровчих та санаторно-курортних закладів, що мають ліцензію на медичну практику та акредитацію Міністерства охорони здоров’я України; е) діти віком до 18 років; є) дитячі лікувально-профілактичні, фізкультурно-оздоровчі та санаторно-курортні заклади. Також фахівці зазначили, що згідно із пп. 268.6.1 п. 268.6 ст. 268 р. ХІІ податкові агенти справляють збір під час надання послуг, пов’язаних з тимчасовим проживанням (ночівлею), і зазначають суму сплаченого збору окремим рядком у рахунку (квитанції) на проживання. Перелік податкових агентів визначений п. 268.5 ст. 268 р. ХІІ ПКУ. Так, згідно з рішенням сільської, селищної та міської ради справляння збору може здійснюватися: а) адміністраціями готелів, кемпінгів, мотелів, гуртожитків для приїжджих та іншими закладами готельного типу, санаторно-курортними закладами; б) квартирно-посередницькими організаціями, які направляють неорганізованих осіб на поселення у будинки (квартири), що належать фізичним особам на праві власності або на праві користування за договором найму; в) юридичними особами або фізичними особами - підприємцями, які уповноважуються сільською, селищною або міською радою справляти збір на умовах договору, укладеного з відповідною радою.

На Слобожанщині до бюджету додатково надійшло більше 72,8 мільйонів гривень ЄСВ

За квітень поточного року, платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Харківського регіону (без врахування СДПІ ВПП у м. Харкові) перерахували на рахунки Держказначейства 718,2 мільйонів гривень. Як зазначають фахівці управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області, додатково до бюджету спрямовано близько 72,8 мільйонів гривень ЄСВ. «Виконання зобов’язань зі сплати єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування – це, перш за все, своєчасні пенсії та соціальні гарантії, зокрема, захист на випадок безробіття та  від нещасних випадків й професійних захворювань, а також тимчасової втрати працездатності», - підкреслила в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Світлана Пажина. Наразі на Слобожанщині щомісячно подають звіти та сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування близько 40 тисяч платників.

Продаж алкоголю неповнолітнім карається позбавленням ліцензії

„Вживання спиртних напоїв неповнолітніми дуже небезпечне явище, відповідно до чинного законодавства, продаж алкогольних напоїв та тютюнових виробів неповнолітнім карається анулюванням ліцензій та штрафними санкціями. Розмір штрафу, який застосовується до суб’єкта господарювання, складає 6800 гривень”, - про це повідомила перший заступник Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Антикорупційний сервіс «Пульс»

З метою забезпечення відкритості й прозорості діяльності митниці та ДПІ області Західна ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області нагадує платникам про функціонування антикорупційного сервісу Міністерства доходів і зборів України «Пульс». Ефективний сервіс за гарячою лінією (044) 284-00-07 попереджує:- труднощі в спілкуванні;- некоректне ставлення;- перевищення повноважень;- неякісне обслуговування та працює за принципом CALL-BACK - зворотній зв’язок.

Податок на нерухоме майно для фізичних осіб

У 2014 році фізичним особам податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, нараховується за перший базовий податковий (звітний) період - 2013 рік і базою оподаткування буде житлова площа об’єктів житлової нерухомості, у т.ч. їх часток. Податкові повідомлення-рішення про нараховані суми податку на нерухоме майно за 2013 рік фізичні особи отримають до 1 липня 2014 року і зобов’язані будуть сплатити податок до 29 серпня 2014 року включно. Фізичним особам, які сплатили податок на нерухоме майно у 2013 році, такі кошти будуть зараховані як сплачений податок на нерухомість у 2014 році. Обчислення сум податку для фізичних осіб за звітний 2014 рік відбудеться у 2015 році (до 01 липня), а податок буде розрахований з житлової площі об’єкта житлової нерухомості, у т.ч. його частки за період з 01.01.2014 по 31.03.2014 (включно), та із загальної площі об’єкта житлової нерухомості, у т.ч. його частки з 01.04.2014 по 31.12.2014 (включно)- про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Заповнення заголовної частини податкової накладної при постачанні неплатнику ПДВ

Якщо платник податку на додану вартість постачає товари/послуги покупцю, який не зареєстрований як платник податку, чи постачає на експорт, чи здійснює операції у рахунок оплати праці фізичних осіб, що перебувають у трудових відносинах з ним, то заповнити податкову накладну він має з урахуванням таких особливостей: - у верхній лівій частині у полі «Усі примірники залишаються у продавця» оригіналу такої податкової накладної робиться відповідна помітка «Х» та зазначається відповідний тип причини, наприклад: «02» – постачання неплатнику податку, «03» – постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку, «11» – складена за щоденними підсумками операцій; - у рядку «Особа (платник податку) – покупець» вказується «Неплатник податку»; - рядки «Місцезнаходження (податкова адреса) покупця» та «Номер телефону» залишаються незаповненими; - у рядку «Індивідуальний податковий номер покупця» відображається умовний ІПН «400000000000».Нагадаємо, що усі примірники (два) таких податкових накладних складаються в паперовому вигляді та залишаються і зберігаються (відповідно до законодавства) в особи, що їх склала. Відповідна норма передбачена п. 6, 10, 11 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.01.2014 № 10, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.01.2014 за № 185/24962.

Паперові носії до звіту в електронному вигляді додавати не потрібно

Якщо платник податків подає податкову звітність в електронному вигляді, то роздруковані оригінали на паперових носіях не додаються. Якщо платник податків подає оригінали документів податкової звітності на паперових носіях, то, за бажанням, може надати копії таких документів в електронному вигляді на електронних носіях (магнітних дисках, флеш-картах, компакт-дисках). Порядок подання податкової звітності до контролюючих органів передбачений ст. 49 Податкового кодексу України.

Про єдиний соціальний внесок

Несплата єдиного внеску позбавляє застраховану особу на соціальний захист у сфері соціального страхування, в першу чергу, на пенсійне забезпечення. Період роботи без сплати єдиного внеску не буде зараховуватись до страхового стажу, відповідно, цей період не враховується для обчислення пенсії – про це нагадав заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Міндоходів продовжить діалог з бізнесом щодо правильного визначення митної вартості товарів, – Віталій Науменко

Міністерство доходів і зборів України завжди відкрите до діалогу і готове продовжити взаємодію з бізнес-спільнотою для системного вирішення питань бізнес-клімату щодо визначення митної вартості товарів та контролю за правильністю її визначення. Про це заявив заступник Міністра доходів і зборів Віталій Науменко на спільному брифінгу керівництва Міндоходів у Кабінеті Міністрів. За його словами, для зменшення необґрунтованого податкового тиску на бізнес було поновлено практику укладання меморандумів з різноманітними асоціаціями суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, у тому числі щодо обміну ціновою інформацією про товари. За підсумками проведених зустрічей з профільними асоціаціями і організаціями, а їх було 14, вже підписані Меморандуми з асоціацією підприємців промислової галузі, всеукраїнською Асоціацією автомобільних імпортерів і дилерів, асоціацією імпортерів риби і морепродуктів, об’єднання представників імпортерів кріплення. Заступник Міністра повідомив, що на найближчий час заплановані зустрічі з цього питання з Європейською бізнес асоціацією, насіннєвою асоціацією тощо. За словами Віталія Науменка, триває робота над створенням розширених методичних рекомендацій для митниць та бізнесу, які базуватимуться на найкращій практиці Всесвітньої митної організації, Світової організації торгівлі, ЄС, США. Така робота проводиться спільно з Європейською Бізнес Асоціацією та Американською торгівельною палатою.

Мармур замість полімерів – нові «митні махінації» на Харківщині

Майже 100 тон подрібненого мармуру намагались ввезти в Україну під виглядом гранульованого поліпропілену та полістиролу. Один з місцевих суб’єктів підприємницької діяльності подав до Харківської митниці Міндоходів документи для оформлення гранульованого поліпропілену та полістиролу, що надійшли з Китаю. Вартість товару за супровідними документами становила 1млн.369 тис. гривень. Ці товари підприємство планувало використовувати для виробництва ковпаків до ПЕТ- пляшок та кришок до бочок-кег. Під час митного контролю фахівці митниці відібрали зразки товарів та направили їх до Харківського відділення Служби експертних досліджень Міндоходів. Лабораторія надала висновок, що досліджувані товари взагалі не містять у своєму складі полімерів. Під виглядом поліпропілену та полістиролу в Україну надійшов подрібнений порошкоподібний мармур (карбонат кальцію з домішками сполук кремнію, сірки, марганцю, заліза, стронцію). В результаті спеціалістами митниці було складено протокол про порушення митних правил за статтею 472 МКУ, предмети правопорушення вилучено. Порушникам загрожує штраф у розмірі 100 відсотків вартості товарів, з їх конфіскацією. Подальшу долю справи вирішить суд.

На Харківщині 92% платників єдиного внеску звітують електронкою

На сьогоднішній день звітність з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування надіслали 15,6 тис. суб’єктів господарювання. Майже 92 % з них прозвітували за допомогою засобів телекомунікаційного зв’язку. Фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області відзначають, що за період адміністрування ЄСВ кількість платників єдиного внеску, які звітують в електронному вигляді, зросла більше ніж в 2 рази. Так, на початку жовтня, коли адміністрування єдиного внеску було розпочато Міндоходів, їх нараховувалося лише 38 відс. Така динаміка пояснюється зручністю обраного способу звітування. Платникам достатньо лише отримати цифровий підпис та завантажити програмне забезпечення, які можна отримати безоплатно.

Подання звітності та сплати ПДВ у травні

Суб’єкти господарювання, які звітують з ПДВ помісячно податкову декларацію за квітень 2014 року повинні подати до 20 травня 2014 року включно. А сплатити податкові зобов’язання, зазначені у поданій податковій декларації, потрібно до 30 травня 2014 року включно. Також, разом із декларацією потрібно подати копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді за квітень 2014 року. Це стосується і платників ПДВ, які звітують поквартально. Вони теж повинні щомісячно (в терміни, що передбачені для подання податкової звітності – календарний місяць) подавати копії записів у реєстрах виданих та отриманих податкових накладних в електронному вигляді. Крім того, 20 травня закінчується строк сплати ПДВ за I квартал 2014 року платниками, для яких звітним періодом є квартал. Таким чином, суб’єкти господарювання, які звітують з ПДВ поквартально, подають податкову декларацію за I квартал 2014 року до 12 травня 2014 року включно – про це нагадала перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан. Відповідна норма визначена п.49.18 ст.49 та п.57.1 ст. 57 розділу II, п.201.15 ст.201 розділу V Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI зі змінами та доповненнями.

Процедура отримання послуг електронного цифрового підпису через мережу Інтернет не можлива

Регламентом Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту державної податкової служби, затвердженим 07.05.2012 року, передбачена особиста присутність заявника (чи його довіреної особи) під час процедури реєстрації. Детальну інформацію щодо процедури реєстрації можна знайти на офіційному інформаційному ресурсі АЦСК Інформаційно-довідкового департаменту http://www.acskidd.gov.ua/ у рубриці Реєстрація користувачів.

Сервіси Міндоходів в допомогу платникам

„На офіційному веб-порталі Міністерства доходів і зборів України (http://minrd.gov.ua) розміщено низку електронних сервісів, за допомогою яких платники можуть отримати багато корисної інформації. Зокрема, «Інформаційно - довідковий ресурс» – сервіс, в якому у формі питань-відповідей представлена офіційна позиція Міністерства по всіх напрямах чинного податкового та митного законодавства, законодавства з питань єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування; «Пульс» упереджує неякісне обслуговування платників, та вирішує  суперечливі питання; «Реєстр страхувальників» - інформація про взяття на облік платника ЄСВ , його реєстраційний номер та клас професійного ризику”, - про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Сервіс «Електронний кабінет»

Платники, які мають ключі електронного цифрового підпису, можуть скористатися «Електронним кабінетом платника». Тут платник може переглянути інформацію про розрахунки з бюджетом, підготувати та надіслати електронну звітність. «Електронний кабінет є захищеним, персоналізованим та безпечним електронним сервісом, який надає безконтактні способи взаємодії платників податків та Міністерства доходів і зборів з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. 

Громадянин може обрати земельну ділянку для застосування пільги по земельному податку

Фізична особа, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання та право на застосування пільги щодо сплати  земельного  податку, може самостійно обрати земельну ділянку, на яку буде отримано пільгу. Перелік категорій фізичних осіб, які звільняються від сплати земельного податку, визначено у п.281.1 ст.281 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ). Звільнення від сплати земельного податку, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 статті 281 ПКУ, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм: для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари;для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Водночас, відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III зі змінами та доповненнями (далі – ЗКУ) право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Оформлюється таке право відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (ст.126 ЗКУ)

Про отримання реєстраційного номера

У разі втрати (псування) документа, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, фізичній особі, з метою отримання такого документа, необхідно звернутися до контролюючого органу (податкової інспекції): або за місцем проживання; або за місцем отримання доходів; або за місцезнаходженням іншого об’єкта оподаткування. При цьому контролюючому органу слід пред’явити паспортний документ, що містить прізвище, ім’я, по батькові, дату народження, місце народження, місце проживання(країна, область, район, населений пункт).До того ж, за бажанням особи, документ, що засвідчує реєстрацію у Державному реєстрі, може бути виданий законному представнику або уповноваженій особі за наявності документу, що посвідчує особу такого представника, та документу, що посвідчує особу довірителя, або його ксерокопії (з чітким зображенням), а також довіреності, посвідченої в нотаріальному порядку, на видачу такого документу (після пред’явлення повертається ) та її копії. Також громадяни  мають право внести до свого паспорту номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер).  Для цього потрібно звернутися до контролюючого органу (податкової інспекції) за місцем проживання з відповідним проханням. Відмітка проставляється на сьомій, восьмій або дев’ятій сторінці паспорта. Така законодавча норма спрямована на покращення обслуговування платників податків. У першу чергу, вона стане корисною тим, хто вирішив звернутися за послугами до банківських установ, наприклад, за відкриттям або закриттям рахунку. За наявності відмітки у паспорті, банк зможе ідентифікувати особу без документа, що засвідчує реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі.

Ліцензування – обов’язкова умова

З метою здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями суб’єкту господарювання необхідно придбати ліцензію. Здійснити це можна в Центрах обслуговування платників. Щорічна плата за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), що знаходиться у місці торгівлі, а на території сіл і селищ – 500 грн. Сплачувати за ліцензію на роздрібну торгівлю алкогольними напоями необхідно щоквартально (рівними частинами).У разі зміни даних, зазначених у виданій ліцензії, ліцензію необхідно переоформити, подавши до територіального органу Міндоходів відповідну заяву. У разі втрати або пошкодження бланка необхідно зробити дублікат старої ліцензії.

Понад 3 300 громадян вже скористались правом на податкову знижку за оплату навчання

Їм буде повернуто з бюджету майже 3,3 млн. грн. Про це повідомили в управлінні  доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області. У відомстві нагадали, що умови та порядок нарахування податкової знижки, перелік витрат, дозволених для включення до її складу, а також обмеження права на нарахування податкової знижки визначені у ст. 166 Податкового кодексу України. Так, податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку, а так само резиденту - фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника та офіційно повідомила про це відповідний контролюючий орган і має відмітку у паспорті. Нагадаємо, що громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками 2013 року можуть зробити це та надати декларацію упродовж всього 2014 року.

Ігор Білоус: Всі реформи податкової системи будуть проводитися спільно з бізнесом

Всі реформи, які проводяться у податковій системі, будуть обговорюватися з бізнесом. Про це заявив Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус під час зустрічі з представниками малого та середнього бізнесу. „Підприємницьке середовище – це гарантія стабільності й зростання економіки держави, і тільки завдяки спільним діям нам вдасться подолати ті кризові процеси, які ми спостерігаємо”, – наголосив Ігор Білоус. За його словами, сьогодні відомство відкрите до конструктивного діалогу, законодавчих та системних змін, які сприятимуть як розвитку підприємництва в країні, так і наповненню державного бюджету. Однією з таких важливих ініціатив відомства Ігор Білоус вважає механізм податкового компромісу, над яким сьогодні працює Міндоходів спільно з Міністерством фінансів та іншими структурами. „Це наша ініціатива. Бізнес довго працював в умовах тотальної корупції та шахрайських схемах. Сьогодні ми хочемо дати йому можливість працювати по-новому. Головним ефектом цієї ініціативи, перш за все, буде захист бізнесу, а не надходження до бюджету. Ми маємо визначити реальний обсяг економіки, прибрати індикативні показники, які зараз існують”, – підкреслив Ігор Білоус. За його словами, можливістю податкового компромісу скористається бізнес, який був втягнутий у корупційні схеми. Ті ж представники бізнесу, які впевнені у своїй діяльності, готові до перевірок відповідних органів і не потребують застосування такого механізму.

Володимир Хоменко: Тіньовий сектор алкогольного ринку за два місяці скорочено учетверо

За даними Асоціації “Укрводка”, два місяці тому тіньовий сектор алкогольного ринку в Україні складав 40%. Сьогодні він зменшився до 10%. Таким чином питома вага нелегальної продукції скоротилася вчетверо. Про це заявив заступник Міністра доходів і зборів України Володимир Хоменко під час брифінгу у Кабінеті Міністрів, який відбувся 15 травня 2014 року. Він повідомив, що протягом двох останніх місяців з обігу вилучено понад 4 млн. пляшок фальсифікованих алкогольних напоїв, більше 143 тис. літрів спирту, понад 2 млн пачок цигарок, майже 3,5 млн підроблених марок акцизного податку. „Лише за день ми вилучили 10 тисяч пляшок підробленої горілки та 7 тонн спирту”, - наголосив заступник Міністра. Працівники податкової міліції викрили 17 незаконних виробництв алкогольної продукції та 2 – тютюнової. Втрати бюджету від несплати акцизного податку цими підприємствами склали понад 3 млрд. гривень», - підкреслив В.Хоменко.

Митні органи готові до спрощеного режиму експорту в рамках Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом, – Віталій Науменко

Митні органи готові до видачі сертифікатів форми EUR.1, які підтверджуватимуть українське походження товарів у рамках Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом. Про це заявив заступник Міністра доходів і зборів Віталій Науменко на спільному брифінгу керівництва Міндоходів у Кабінеті Міністрів. “У рамках підписання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом хочу повідомити про готовність митних органів до видачі сертифікатів форми EUR.1, які підтверджуватимуть українське походження товарів”, - сказав Віталій Науменко. Він зазначив, що для цього в митній службі вже пройшло навчання 90 осіб. Крім того, з метою підтримки експорту українських товарів та виконання міжнародних зобов’язань України розроблено Порядок видачі сертифікатів форми “EUR.1” аналогічний тому, який діє в європейських країнах.

Ігор Білоус: У квітні план із податкових надходжень до бюджету виконано більш ніж на 100 відсотків

У квітні 2014 року завдання Міністерства фінансів України щодо забезпечення податкових надходжень до бюджету виконано більш ніж на 100 відсотків. Про це заявив Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус під час спільного брифінгу керівництва Міндоходів у Кабінеті Міністрів України. За його словами, до бюджету надійшло 16,7 млрд. грн. податкових надходжень. У порівнянні з відповідним періодом минулого року сума надходжень зросла на 1,8 млрд. грн., незважаючи на кризову ситуацію на Сході та Півдні країни, а також падіння обсягів промислового виробництва на 5%. Таких результатів вдалося досягти за рахунок детінізації економіки, зокрема, ліквідування «податкових ям».  «Триває запекла боротьба на фронті війни з «податковими ямами». Ми відпрацьовуємо все нові критерії їх виявлення і тісно співпрацюємо з силовими органами для їх ліквідації. У той же час ми розробляємо зміни до адміністрування ПДВ, щоб зробити виникнення подібних схем неможливим», - сказав Ігор Білоус. Отримані від детінізації кошти є ресурсом як для поступового зменшення переплат, так і для відшкодування ПДВ. Так, у квітні платникам було відшкодовано 4,2 млрд. грн. податку на додану вартість.

Володимир Хоменко: податкової міліції та інших "каральних" органів скоро не буде

Про це заявив заступник Міністра доходів і зборів України Володимир Хоменко на робочій зустрічі з підприємцями та представниками Європейської бізнес асоціації. Володимир Хоменко наголосив, що податкова міліція давно себе дискредитувала, працюючи як каральний орган, і її буде реформовано. "Реформи всередині служби вже почалися, але сьогодні здійснюється шалений тиск на тих службовців Міндоходів, які взялися за кримінальні напрямки діяльності, що розроблялися у Міністерстві раніше. Це був центр, який організовував розкрадання державних коштів". Разом із податковою міліцією, запевнив чиновник, зникне і Управління боротьби з економічною злочинністю (УБЕЗ), діяльність якого регулюється сумновідомим наказом №769, та інші підрозділи правоохоронних органів, що займалися боротьбою з економічними злочинами, а також поборами. Під час зустрічі підприємці неодноразово згадували про цей документ, який фактично дозволяє правоохоронцям чинити будь-який тиск на бізнес. Заступник Міністра зауважив, що податкова міліція разом із чотирма іншими правоохоронними органами будуть реформовані у єдину Службу фінансових розслідувань, котра займатиметься охороною економічної безпеки.

В ГУ Міндоходів у Харківській області роз`яснили, як правильно нараховувати та сплачувати ЄСВ

Всі працюючі громадяни нашої країни отримують певні соціальні гарантії. Це і допомога з тимчасової непрацездатності, допомога за вагітністю та пологами, пенсії тощо. Всі вказані виплати держава має змогу надавати лише завдяки сумлінному виконанню роботодавцями своїх обов`язків з нарахування та перерахування єдиного соціального внеску. Усвідомлюючи важливість зазначеного питання як для держави, так й для її громадян, ГУ Міндоходів у Харківській області організована потужна інформаційно-роз`яснювальна робота стосовно правильності нарахування та сплати ЄСВ. Так, сьогодні начальник відділу адміністрування єдиного соціального внеску управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області В’ячеслав Даценко надав інтерв’ю журналістам газети «Податковий та митний коментар». Тема спілкування: «Єдиний соціальний внесок. Основні аспекти та важливі нюанси».

Преференційний режим торгівлі передбачає зниження ставок мита для поставок українських товарів

Європейський союз з 23 квітня в односторонньому порядку відкрив свої ринки для українських товарів у рамках автономного преференційного торговельного режиму між Україною і ЄС. Преференційний режим торгівлі передбачає зниження ставок мита для поставок українських товарів, а також встановлення квот на такі поставки, що дозволить вітчизняним експортерам збільшити поставки на ринки ЄС. Починаючи з моменту введення автономного преференційного торговельного режиму, ставки ввізного мита ЄС встановлюються на рівні, який повинен діяти в перший рік після введення вільної торгівлі в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Діяти режим буде до 1 листопада цього року, або до підписання економічної частини угоди про асоціацію України і ЄС.

Надходження єдиного внеску сягнули 59,8 млрд. гривень

Протягом січня-квітня поточного року органами доходів і зборів зібрано 59,8 млрд. грн. єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 103,4 відс. Як свідчить статистика Міндоходів, навіть у складних економічних умовах надходження єдиного внеску стабільно перевищують минулорічні показники. Наприклад, протягом зазначеного періоду без урахування АР Крим та м. Севастополь єдиного внеску надійшло на загальну суму 58,3 млрд. грн. Порівняно з відповідним періодом минулого року цьогорічна сума надходжень зросла на 0,6 млрд. гривень. Також фіксується і зростання кількості платників ЄСВ, звітуючих в електронному вигляді. Так, у квітні звітність з ЄСВ подали 197,7 тис. суб’єктів господарювання, з яких 94 відс. (185,6 тис. осіб) надіслали її „електронкою”. Нагадаємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до законодавчо визначених пропорцій та перераховується на рахунки відповідних фондів. 

Мобілізовані підприємці - "спрощенці", які не використовують працю найманих осіб, не сплачують за себе ЄСВ та єдиний податок

Про це повідомила під час зустрічі з журналістами ТК «Simon» заступник начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області  Ірина Васильєва. За словами посадовця, з метою врегулювання питань нарахувань авансових внесків для фізичних осіб –  підприємців – платників єдиного податку першої і другої груп, що не здійснювали  господарську діяльність на період мобілізації та не одержували дохід, контролюючі органи матимуть підстави вважати податковий борг платника єдиного податку, що виник внаслідок непереборної сили (форс-мажорних обставин), безнадійним податковим боргом, що підлягатиме списанню. Однак, вказана категорія платників повинна буде надати підтверджуючий документ з військового комісаріату, у якому буде  зазначено період перебування на зборах. Контролюючі органи не застосовують до зазначеної категорії платників штрафні санкції та пеню з єдиного податку за період їх перебування на військовій службі. В той же час, на підставі Указу Президента України від 17.03.14 №303/2014 «Про часткову мобілізацію»  фізичні особи, призвані на військову службу, які отримують грошове забезпечення, зокрема і фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування та є платниками єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (при цьому у господарській діяльності не використовують працю найманих осіб), звільняються від сплати єдиного внеску (за себе). Умовою звільнення від сплати є нездійснення господарської діяльності у цей період, неотримання доходів та надання підтверджуючих документів з військових комісаріатів, у яких зазначається період перебування на військовій службі. Відповідна норма визначена Узагальнюючою податковою консультацією щодо окремих питань оподаткування платників єдиного податку, затвердженою наказом Міндоходів від 06.05.2014 № 276.

На Харківській митниці все спокійно

Про це повідомив під час інтерв’ю журналістам ТК «Simon» в.о. начальника Харківської митниці Міндоходів Валерій Остапчук. Керівник розповів, що на даний час всі підрозділи та пункти пропуску на кордоні працюють у штатному режимі, а фахівці митниці виконують покладені на них обов’язки в повному обсязі. За інформацією, озвученою Валерієм Остапчуком, протягом чотирьох місяців цього року через пункти пропуску митниці пропущено 13,22 млн. тон вантажів (минулий рік - 13,96 млн. тон), та майже 790 тис. транспортних засобів. Митний кордон за цей період перетнули близько 2 млн. громадян. При цьому, обсяг зовнішньоторговельних операцій, митне оформлення яких проводилось Харківською митницею Міндоходів, склав більше 1,3 млрд. дол. Так, було імпортовано товарів на 665 млн. дол., експортовано – на 645 млн. дол. Під час інтерв’ю посадовець підкреслив, що головним вектором діяльності Харківської митниці залишається створення для громадян та суб’єктів ЗЕД сприятливих умов для ведення бізнесу, а також покращення сервісу їх обслуговування. Валерій Остапчук повідомив, що при виникненні будь-яких питань під час митного контролю громадяни та суб’єкти ЗЕД можуть звертатися за телефоном “Гарячої лінії” Департаменту митної справи Міндоходів : 044-247-2719, а також за телефонами Харківської митниці Міндоходів: 731-37-30, 731-51-57.

З початку року більше 22,2 тисяч платників податків Харківщини отримали «електронні ключі»

Про це повідомили у відділі реєстрації користувачів  Акредитованого Центру сертифікації ключів Харківського регіону. Фахівці також нагадали, що у випадку, коли у платника податків виникають зміни облікових даних (змінюються посадові особи, податкова адреса, у тому числі у межах одного адміністративного району), то у строк до моменту подання наступної електронної звітності потрібно отримати нові посилені сертифікати відкритих ключів на посадових осіб платника, які мають право підпису документів, та переукласти договір про визнання електронних документів. Якщо договір про визнання електронних документів укладається в електронній формі, то електронний цифровий підпис (ЕЦП) платника податків та його посадових осіб імпортуються в базу сертифікатів разом із договором. Тому для імпортування в базу сертифікатів нового ЕЦП зазначений договір необхідно переукласти. Більш докладно з порядком отримання сертифікату посиленого електронного ключа можна ознайомитись на веб-сайті Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міністерства доходів і зборів України.

Про податки від історії до сучасності

Розповісти майбутнім платникам податків про сучасну податкову систему, діяльність Міндоходів та вагому роль податків у державі завітали до Харківської  гімназії №13 фахівці Західної ОДПІ м. Харкова. «Податковий десант» очолив заступник начальника інспекції Дмитро Сагун. „Такі зустрічі надзвичайно необхідні для формування бази податкових знань у молоді та прищеплення податкової культури майбутньому поколінню”, - зазначив Дмитро Сагун. Школярі уважно слухали розповідь співробітників податкової інспекції і брали активну участь в обговоренні питань. Особливо школярів, як майбутніх студентів, зацікавила інформація про можливість отримання податкової знижки за навчання. «Така корисна інформація стане в нагоді не тільки мені, але й моїм батькам. Обов’язково розповім їм усе, що дізналась. Адже через кілька років я збираюсь навчатися в університеті», - поділилась своїм враженням  учениця гімназії. Також під час заходу учні за допомогою спецкурсу «Основи податкових знань», який видано за сприяння Міндоходів, мали можливість ознайомились з історією виникнення податків, сучасною системою оподаткування в Україні, призначенням податків та важливістю їх сплати в житті держави. Представники Міндоходів вкотре  переконалися, що тема податків не байдужа дітям, а їх просвітницька діяльність – необхідна. 

Автономні торговельні преференції Євросоюзу для українських товарів

Європейський союз в односторонньому порядку планує надати Україні автономні торговельні преференції. Завдяки цьому будуть зменшені або скасовані митні збори ЄС на товари, що походять з України. Завдяки запровадженню квотування у двосторонній торгівлі між Україною та ЄС українські виробники отримають можливість завозити певні обсяги даних товарів без справляння увізних мит. Тобто під загальний режим імпорту підпадатимуть лише товари, які перевищують визначений обсяг. Вони оподатковуватимуться за тими ж умовами, які діють в Україні сьогодні. Застосування автономних торговельних преференцій розпочалося з травня 2014 року.

Огляд товарів, транспортних засобів комерційного призначення

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що якщо протягом чотирьох годин з моменту інформування митними органами власника товарів або уповноваженої ним особи, або водія транспортного засобу про проведення огляду зазначені особи не прибули на місце для участі у його проведенні або під час проведення огляду самоусунулися від участі в ньому, у таких випадках органами доходів і зборів застосовуються вимоги п.6 ст.338 Митного кодексу України щодо проведення огляду із залученням понятих. Товари, які протягом 30 днів з дня доставлення їх в орган доходів і зборів призначення не поміщені у відповідний митний режим або не розміщені на складі тимчасового зберігання чи складі органу доходів і зборів, набувають статусу таких, що зберігаються на складі органу доходів і зборів. (Лист Міністерства доходів і зборів України від 08.04.2014 №8134/7/99-99-24-01-09-17).

Строки подання звітності та сплати ПДВ у травні

Суб’єкти господарювання, які звітують з ПДВ помісячно податкову декларацію за квітень 2014 року повинні подати до 20травня 2014 року включно. А сплатити податкові зобов’язання, зазначені у поданій податковій декларації, потрібно до 30 травня 2014 року включно.

Змінено розмір єдиного внеску для осіб, які бажають брати участь у добровільній сплаті єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування

З 1 травня 2014 року для осіб, які виявили бажання брати участь в одному з видів загальнообов’язкового державного соціального страхування, змінено розмір єдиного внеску. Це стосується категорії осіб, зазначених в абзацах третьому - п’ятому частини першої статті 10 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування“

Звіт з єдиного внеску не можна надсилати поштою

Оскільки звіт щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, надісланий поштою, не вважається поданим.Нагадаємо, звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття їх на облік:

 • засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством;
 • на паперових носіях, завірених підписом керівника страхувальника та скріплених печаткою (за наявності), разом з електронною формою на електронних носіях інформації;
 • на паперових носіях, якщо у страхувальника кількість застрахованих осіб не більше п'яти.

Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування затверджено наказом Міндоходів України від 09.09.2013 р. № 454.

Заповнюємо поле "Призначення платежу" у платіжних документах

При заповненні платіжних документів на переказ коштів у разі сплати бюджетних платежів у полі №3 поля "Призначення платежу" вказується один з нижченаведених реквізитів платника податку, який здійснює перерахування:

 • код ЄДРПОУ платника податку (повинен мати 8 цифр, якщо цифр менше 8, то зліва доповнюється нулями до 8 цифр). У разі здійснення юридичною особою сплати за відокремлений підрозділ друкується код за ЄДРПОУ відокремленого підрозділу, за який здійснюється така сплата;
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків-фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України (у разі відмови платника податків від одержання реєстраційного номера);
 • реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється Міндоходів (завжди має 9 цифр).
 • Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування ПДВ, повернення помилково або надміру сплачених коштів затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 22.10.2013 р. №609.
 • Звернення заступника Міністра доходів і зборів України Володимира Хоменко

  Шановні громадяни!

  Міністерство доходів і зборів України запрошує підтримати соціально-просвітницьку ініціативу «Бачиш підробну горілку – дзвони негайно: 284 0 007», спрямовану на боротьбу з фальсифікованою алкогольною продукцією та утвердження в Україні здорового способу життя. Щороку в Україні від неякісного алкоголю гине понад  10 тисяч людей. За останні роки тіньовий ринок алкоголю збільшився до неприпустимого для цивілізованого світу показника – понад 40%. Ця цифра ілюструє рівень соціального та морального занепаду українського суспільства. Наша мета – спільними зусиллями подолати цю світоглядну кризу, утвердити суспільні принципи здорового способу життя. Важливим аспектом ініціативи є заохочення суспільства до боротьби із корупцією. Зростання тіньового ринку алкоголю – це кошти, вкрадені у держави та суспільства. Свідома відмова людей від фальсифікату відчутно звузить нелегальний ринок. Це дозволить державі залучити додатково мільярди гривень для вирішення соціальних проблем. Міністерство доходів  і зборів України зі свого боку вживає всіх правових та оперативних заходів щодо боротьби з тіньовим ринком горілчаної продукції. Переконаний, що спільними зусиллями ми утвердимо у суспільстві цінності здорового способу життя та чесного суспільного розвитку.

  З повагою

  Заступник Міністра доходів і зборів України

  Володимир Хоменко

  Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області