Що змінилось у системі адміністрування платників ПДВ у 2016 році

Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» вніс чимало змін до Податкового кодексу України. Однак, що стосується податку на додану вартість, найбільш принципові зміни були запроваджені ще в 2015 році (система електронного адміністрування ПДВ). Тож фундаментальних змін у функціонуванні ПДВ з 1 січня 2016 року не відбулось.

Зокрема, ставки податку 20%, 7% та 0% залишились без змін. Однак відтепер база оподаткування ПДВ операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін. Раніше мінімально допустима ціна таких товарів чи послуг залежала від їх собівартості.

Внесено низку змін в частині операцій, звільнених від оподаткування (ст. 197). Зокрема, від початку 2016 року операції з постачання на митній території України та вивезення в митному режимі експорту зернових та технічних культур не звільняються від оподаткування.

Крім того, з 1 лютого 2016 року передбачається функціонування двох реєстрів на відшкодування ПДВ: для платників, що відповідають критеріям, визначеним для автоматичного відшкодування сум податку та для решти платників.

З державного бюджету херсонцям відшкодовано чверть мільярда гривень ПДВ

Минулого року херсонський бізнес отримав на рахунки понад 249,4 млн грн у вигляді відшкодованого податку на додану вартість (ПДВ). В середньому, міським суб’єктам господарювання держава щомісяця відшкодовувала майже 20,8 млн грн ПДВ, що в 4 рази більше, ніж у 2014 році.

Нагадаємо, Державна казначейська служба України щомісячно на своєму офіційному сайті публікує повний перелік суб'єктів господарювання, які отримали бюджетне відшкодування, та зазначає суму такого відшкодування.

 Херсонські військовослужбовці сплатили 142 млн грн пенсійного внеску

Протягом 2015 року на рахунки фондів соціального страхування надійшло 141,7 млн грн єдиного внеску, нарахованого на суми грошового забезпечення військовослужбовців Херсона. Це на  31,4 млн грн більше, ніж у  2014 році.

 При цьому, лише у грудні минулого року військовослужбовцями  сплачено 21,8 млн грн єдиного соціального внеску.

Зазначимо, що грошове забезпечення військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу, не відноситься до категорії доходів у вигляді заробітної плати, тож відповідно не підлягає оподаткуванню ПДФО. Однак, воно є базою оподаткування єдиним соціальним внеском, так як захисники Вітчизни підлягають соціальному пенсійному страхуванню, страхуванню на випадок втрати працездатності чи на випадок безробіття.

 Минулого року понад 2 тисячі херсонців започаткували власний бізнес

Протягом 2015 року на податковий облік в ДПІ у м. Херсоні взято 2232 новостворених суб’єктів господарювання. Це майже на півтисячі суб’єктів господарської діяльності більше, ніж у 2014 році.

Переважна більшість нових представників бізнес-середовища (1456) поповнили лави підприємців. Інші 776 платників податків зареєстровані як юридичні особи – підприємства.

Зазначимо, що створення сприятливих умов для ведення бізнесу є важливою передумовою економічного зростання держави. Саме оптимальна податкова система, що враховує інтереси держави та бізнесу може забезпечити залучення інвестицій в регіони, їх розвиток та процвітання.

     Телефонні шахраї знову виманюють гроші у херсонських підприємців

У Херсоні вкотре активізувалися телефонні аферисти. Схема «розводу» за якою вони “працюють” проста: телефонують підприємцям, керівникам підприємств, ресторанів, кафе (номер телефону +380666352373) і просять передзвонити за відповідним номером телефону.

У випадку, якщо підприємець йде у нього на поводу і телефонує, любитель легкої наживи представляється начальником податкової інспекції Херсона. Далі він повідомляє, що підприємця планують перевірити київські ревізори. Вирішити цю проблему можна шляхом перерахування коштів на картковий рахунок у банку.

Шановні херсонці! Таким способом шахраї хочуть позбавити вас чесно зароблених коштів. Будьте максимально пильні, не піддавайтеся на провокації і не вірте аферистам. У випадку, якщо у вас вимагають гроші, телефонуйте 102.

І пам'ятайте: посадові особи ДПІ у м Херсоні діють виключно в рамках законодавства України.

 До числа користувачів касової техніки приєднались 616 міських платників податків

Станом на 1 січня 2016 року в ДПІ у м. Херсоні зареєстровано 2509 касових апаратів херсонських суб’єктів господарювання. За минулий рік у Херсоні їх стало на 616 більше. Загалом на початок минулого року обліковувалось 1094 представники бізнес-кіл, які використовували 1893 реєстраторів розрахункових операцій (РРО).

Зазначимо, що з 1 липня 2015 року до числа користувачів РРО приєднались підприємці - платники єдиного податку третьої групи, а з 1 січня 2016 року і спрощенці другої групи, обсяг доходу яких протягом календарного року перевищив 1 млн гривень.

 В Херсоні пройшов семінар для платників податків міста 

“Податкові новації 2016 року покликані удосконалити систему оподаткування та залучити кошти для стабілізації процесів в економіці” – на цьому наголосив начальник ДПІ у м. Херсоні Сергій Олефіренко, відкриваючи черговий семінар для платників податків на тему “Податкова реформа – 2016”.

Захід відбувся 26 січня цього року в приміщенні Дніпровської районної у м. Херсоні ради. На семінарі податківці детально розглянули нововведення у сплаті ресурсних платежів, майнових податків та розповіли про особливості цьогорічної кампанії декларування доходів громадян.

Учасники семінару активно ставили запитання до працівників ДПІ у м. Херсоні, які не залишились без фахових відповідей. Насамкінець слухачі висловили сподівання щодо проведення подальших заходів роз’яснювального характеру стосовно деталізації податкових змін 2016 року.

 Коли херсонці можуть не декларувати доходи?

Обов'язок платника податку щодо подання податкової декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи:

 • від податкових агентів, які згідно з податковим законодавством не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;
 • виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених податковим законодавством;
 • від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок;
 • у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до норм податкового законодавства оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок;
 • у вигляді пасивних доходів, крім випадків, коли декларування таких доходів прямо передбачено відповідними нормами податкового законодавства.

 Податковий борг спрощенця є підставою анулювання його свідоцтва

Податковий кодекс України передбачає випадки, коли реєстрація платником єдиного податку може бути анульована шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу.

Однією із підстав для такого рішення є несплата протягом двох послідовних кварталів податкового боргу, що виник у платника єдиного податку.

Таким чином, платник єдиного податку, у якого виник податковий борг у поточному кварталі, протягом наступних двох кварталів має можливість сплатити цей податковий борг. У разі його несплати, такому платнику податків анулюється його реєстрація в останній день другого із двох послідовних кварталів.

У разі виявлення відповідним контролюючим органом під час проведення перевірок порушень вимог перебування на спрощеній системі оподаткування, передбачених податковим законодавством, анулювання реєстрації платника єдиного податку відбувається з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому допущено порушення.

Тож просимо херсонських підприємців вчасно та в повній мірі сплачувати податкові зобов’язання до бюджетів. А щоб рішення про виключення з реєстру платників єдиного податку не застало вас зненацька, радимо заздалегідь звірити ваш стан розрахунків із бюджетом.

 Новація року: система електронного адміністрування акцизного податку

Закон України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році” вніс чимало новацій до податкового законодавства України. Однак, на „номінацію” новація року сміливо може претендувати запровадження системи електронного адміністрування для акцизного податку.

Так, для платників акцизного податку з 1 березня 2016 року згідно зі статтею 232 Податкового кодексу України (ПКУ) впроваджено систему електронного адміністрування реалізації пального (СЕАРП).

Таким чином збільшено коло платників акцизного податку, до яких тепер також належать суб’єкти господарювання, що реалізують пальне.

Такі суб’єкти, підлягають обов’язковій реєстрації як платники податку контролюючими органами за місцезнаходженням юридичних осіб і місцем проживання фізичних осіб – підприємців до початку здійснення реалізації пального.

Підставою для реєстрації є відповідна заява, подана до контролюючого органу не пізніше, ніж за три робочі дні до початку здійснення реалізації пального.

В межах СЕАРП вводяться акцизні накладні, які діятимуть аналогічно за податковими накладними з ПДВ, складатимуться в електронному вигляді продавцями і надаватимуться покупцям. При ненаданні акцизної накладної або порушенні правил її складання покупець матиме право подати скаргу на винну особу – продавця. До акцизних накладних за необхідності складатимуться розрахунки коригування. Додамо, що акцизні накладні реєструватимуться в Єдиному реєстрі акцизних накладних.

 Податкова соціальна пільга у 2016 році

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" станом на 01.01.2016 року мінімальна заробітна плата встановлена у розмірі 1378 гривень.

На основі значень мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму та відповідно до норм Податкового кодексу України (далі – ПКУ) податкова соціальна пільга у 2016 році може бути застосована до заробітної плати, гранична сума якої становить 1930 гривень.

Розмір податкової соціальної пільги й надалі дорівнюватиме половині прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня звітного року.

Таким чином, податкова соціальна пільга на 2016 рік становить:

 • звичайна соціальна пільга, визначена відповідно до ст. 191.1.1 ПКУ (100%), – 689 гривень;
 • підвищена соціальна пільга, визначена відповідно до ст. 191.1.3 ПКУ  (150%), – 1033,5 гривень;
 • підвищена соціальна пільга, визначена відповідно до ст. 191.1.4 ПКУ (200%), – 1378 гривень.

У Херсоні більше 11 тис. суб’єктів господарювання обрали спрощену систему оподаткування

Станом на 1 січня 2016 року на обліку в ДПІ у м. Херсоні перебуває 11053 платників єдиного податку. При цьому, 83% із них – це підприємці, які об’єднують в собі платників єдиного податку І–ІІІ груп.

Інші 17% – юридичні особи, платники єдиного податку ІІІ групи та сільськогосподарські підприємства, що перебувають на ІV групі. Загалом 11-тисячна армія херсонських спрощенців – це чверть всіх представників бізнес середовища у Херсоні.

Нагадаємо, що спрощена система оподаткування, обліку та звітності – це  особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених ст. 297 Податкового кодексу України, на сплату єдиного податку з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності.

На допомогу армії херсонці направили 69 млн грн військового збору

У 2015 році херсонські платники податків сплатили до Державного бюджету 68,5 млн грн військового збору. Щомісяця херсонці в середньому фінансують армію на 5,7 млн гривень.

Нагадуємо, що 2015 рік є першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів підприємців – загальносистемників. У 2014 році військовий збір сплачувався виключно із доходів у вигляді заробітної плати.

Відтак, підприємці, крім тих що обрали спрощену систему, за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5% чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни передбачені для сплати ПДФО за відповідний період.

Тобто термін сплати військового збору для підприємців – до 19 лютого 2016 року.

В 2015 році єдиний податок додав до місцевих бюджетів 93,4 млн гривень

Із них 62,8 млн грн сплатили підприємці міста і 30,1 млн грн – юридичні особи – підприємства. Ще майже півмільйона гривень сплатили до бюджету сільськогосподарські товаровиробники.

Нагадаємо, що з січня 2016 року відбулось збільшення ставок єдиного податку для платників третьої групи: з 2 до 3% для платників ПДВ, та з 4 до 5% для неплатників ПДВ. Зросли ставки і для платників єдиного податку четвертої групи залежно від призначення земельної ділянки.

 В Херсоні на податковому обліку перебуває 41 тис. суб’єктів господарювання

Станом на 1 січня 2016 року на обліку в ДПІ у м. Херсоні перебуває понад 41 тис. суб’єктів господарювання. Зокрема, в податковій інспекції зареєстровано 24,7 тис. підприємців, та близько 16,5 тис. юридичних осіб.

При цьому, більше 11 тис. представників малого бізнесу обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності і зареєструвалися як платники єдиного податку.

Загалом херсонський бізнес минулого року сплатив до бюджетів всіх рівнів більше 1,4 млрд грн податків та зборів.

 Дізнатись більше про своїх бізнес-партнерів херсонці можуть на веб-порталі ДФС

Вже тривали час на веб-порталі Державної фіскальної служби функціонує електронний сервіс „Дізнайся більше про свого бізнес-партнера”.

Даний сервіс запроваджений для перевірки надійності ділових партнерів платників податків. Він допомагає оцінити податкові ризики діяльності з партнером по бізнесу, який можливо не є платником податку на додану вартість, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою, є інструментом для мінімізації податків. Також, за допомогою даного сервісу можна перевірити стан розрахунків платника податків з бюджетом.

Для того, аби перевірити надійність свого ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або ж точну його назву. Запитувач може ввести відому йому інформацію в одне з полів на сторінці і система здійснивши пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання, повідомить про результати пошуку.

 Про особистий прийом громадян в ДПІ у м. Херсоні

Протягом минулого року посадовими особами ДПІ у м. Херсоні проведено 23 особистих прийоми громадян. Переважно, на особистий прийом до податківців звертались підприємці, безробітні, робітники та уповноважені особи міських підприємств. Питання стосувались призначення, перерахунку та виплати пенсії, надання роз’яснень, нарахування штрафних санкцій, закриття ФОП та інше.

Нагадуємо, що записатись на прийом до посадових осіб ДПІ у м. Херсоні можна не пізніше, ніж за п’ять робочих днів до календарної дати прийому в один із таких способів:

 • зателефонувати за номером (0552) 32-74-21;
 • подати письмовий запит на адресу ДПІ у м. Херсоні ГУ ДФС у Херсонській області (73008, м. Херсон, вул. І. Кулика 143а);
 • звернутись за вищевказаною адресою особисто у робочий час згідно з правилами внутрішнього трудового розпорядку (з понеділка до четверга з 9 до 18  год. та у п’ятницю – з 9 до 16.45 год., перерва – з 13.00 до 13.45 год.).

    У 2015 році ДПІ у м. Херсоні відповіла на 124 запита на публічну інформацію

Минулого року до ДПІ у м. Херсоні надійшло 124 запита на публічну інформацію. Це на 43 запита більше, ніж у 2014 році.

Переважну більшість запитувачів цікавила інформація про їх бізнес-партнерів. Деякі запити стосувались надання копій звітів і різних довідок. Відповіді на всі запити надані в установлений законодавством строк.

Зазначимо, що вимоги щодо надання публічної формації в Україні регулюються Законом України «Про доступ до публічної інформації».

У податковій інспекції чекають на новорічних казкових персонажів

Новий рік та Різдвяні свята вже позаду. Херсонці зустрічали ці свята з яскраво прикрашеною лісовою красунею, а до діток, на замовлення батьків, приходили Дід Мороз та Снігуронька.

Цих казкових персонажів запрошували також і на корпоративні вечірки або просто у ресторани та кафе, звісно ж не безкоштовно. Тепер таких казкових героїв чекають у податковій інспекції за місцем реєстрації.

Новорічні персонажі, які працюють на корпоративних вечірках, дитячих святах або приймають участь в театралізованих виставах, які організовані юридичними особами чи приватними підприємцями, отримують свій заробіток за вирахуванням податку на доходи фізичних осіб, який зобов'язані утримати та перерахувати до бюджету податкові агенти.

У випадку, коли Дід Мороз, Снігуронька та інші казкові персонажі надають послуги самостійно, без державної реєстрації, казковими залишаються лише під час святкування. Після свят вони зобов’язані завітати до органів державної фіскальної служби за місцем реєстрації та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками 2015 року, а також нарахувати і сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 15% та/або 20% в залежності від розміру доходу. При цьому доходи, отримані у минулому році, слід задекларувати до 1 травня 2016 року, а доходи, отримані 2016 році – до 1 травня 2017 року.

Слід зазначити, що продаж найпопулярнішого новорічного товару серед населення – ялинок, оподатковується за такими ж правилами.

 Херсонські підприємці сплачуватимуть авансові внески з ПДФО по-новому

У 1 січня 2016 року змінився порядок розрахунку авансових внесків з податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО) підприємців, доходи яких оподатковуються загальною системою. Зміни передбачені Законом України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”.

Так, авансові платежі з ПДФО розраховуються підприємцем самостійно згідно з фактичними даними, зазначеними у Книзі обліку доходів і витрат, кожного календарного кварталу та сплачуються до бюджету до 20 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом (до 20 квітня, до 20 липня і до 20 жовтня). Авансовий платіж за четвертий календарний квартал не розраховується та не сплачується.

Якщо результатом розрахунку авансового платежу за відповідний календарний квартал є від’ємне значення, то авансовий платіж за такий період не сплачується.

Зазначимо, що у 2015 році такі авансові внески розраховувались із врахуванням оподатковуваного доходу підприємця у попередньому 2014 році, а не за фактичними показниками поточного 2015 року.

 Доходи херсонців оподатковуватимуть по-новому

З 1 січня 2016 року змінилися ставки податку на доходи фізичних осіб на окремі категорії доходів громадян. Зокрема, у 2016 році застосовується ставка 18% до будь-якої суми доходів. Виняток становлять доходи пенсіонерів у розмірі понад три розміри «мінімалки» (з 1 січня 2016 року – 4134 гривень). Перевищення  вказаного розміру пенсії оподатковується ПДФО за ставкою 15%.

До пасивних доходів застосовується ставка ПДФО 18% (раніше була 20%). Виняток становлять дивіденди по акціях та корпоративних правах, нарахованих резидентами – платниками податку на прибуток підприємств. Для таких доходів залишається ставка 5%.

Податкова соціальна пільга надаватиметься в розмірі 50% від прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року, тобто 689 гривень. Граничний розмір зарплати для застосовування податкової соціальної пільги становить 1930 гривень.

Такі зміни передбачені Законом України „Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році”

 Час декларувати доходи

З 1 січня 2016 року розпочалася кампанія декларування доходів громадян, отриманих протягом 2015 року, яка триватиме до 1 травня 2016 року.

Обов’язок з подання річної декларації про майновий стан і доходи за наслідками 2015 року виникає у тих громадян, які протягом минулого року отримували доходи, що підлягають оподаткуванню, від осіб, які не є податковими агентами.

Для комфортного звітування громадян протягом січня-квітня 2016 року Центр обслуговування платників ДПІ у м. Херсоні працюватиме за подовженим режимом роботи, при цьому подати декларацію можна буде також й у вихідні дні. У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації та допомогу в заповненні декларації.

Також нагадуємо, що з 1 січня 2016 року запроваджується нова форма декларації про майновий стан і доходи, в якій об’єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Враховуючи це, за результатами 2015 року податкові зобов’язання з податку на доходи фізичних осіб та військового збору визначатимуться в одній податковій звітності.

Прес-служба ДПІ у м. Херсоні

ГУ ДФС у Херсонській області