У Державній фіскальній службі розпочалося тестування персоналу

Голова Державної фіскальної служби України Роман Насіров презентував комплексне комп’ютерне тестування професійних та особистісних якостей працівників ДФС в рамках відбору фахівців у службу за новою процедурою. До проведення тестування були залучені провідні спеціалісти – консорціум HR-експертів, які мають досвід роботи як з бізнесом, так і з державними установами. «Найближчим часом тестування пройдуть працівники Центрального апарату. У подальшому результати тестування, разом з іншою важливою інформацією про професійну діяльність співробітників служби, стануть базою для прийняття кадрових рішень», –  зазначив Роман Насіров. У тестуванні використані оригінальні методики двох міжнародних компаній: MIDOT та HUDSON. Воно складається з трьох основних блоків. Перший – це тест на благонадійність, під час якого оцінюватиметься рівень чесності та щирості тестованого, його готовність дотримуватися встановлених правил і процедур, рівень толерантності в обслуговуванні внутрішніх і зовнішніх клієнтів. Другий – опитування щодо особистісних якостей, що надасть цілісний опис особистості за п'ятьма основними чинникам – емоційна стабільність, відкритість до спілкування, широта мислення, готовність надавати допомогу і підтримку, а також відповідальність. Третій – оцінка професійних навичок, необхідний в роботі в залежності від рівня займаної посади. Після тестування працівників центрального апарату заплановано проведення тестування працівників ДФС і в регіонах. Нагадуємо, що у рамках оптимізації роботи служби передбачено планове, за дорученням Кабінету Міністрів України, скорочення працівників на рівні 30 відсотків. З огляду на це, в ДФС мають залишитися справжні професіонали, а також залучатися молоді кадри, які готові швидко вчитися та працювати на майбутнє країни.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Роман Насіров: За 10 місяців до Державного бюджету надійшло 383 мільярди гривень

У жовтні поточного року ДФС перевиконала індикативні показники загального фонду держбюджету на 3,2 млрд. грн. Про це заявив Голова ДФС Роман Насіров під час брифінгу у прес-центрі Кабінету Міністрів України. За його словами, платники у жовтні сплатили 41,6 млрд. грн., а загалом за 10 місяців поточного року - 383 млрд. грн. «Ми виконали поставлене Урядом завдання та забезпечили державний бюджет з суттєвим перевиконанням. Взятий платниками податків темп дозволив перевиконати завдання Міністерства фінансів України у травні-жовтні на 8,9 млрд. грн. і це вже після збільшення дохідної частини бюджету у вересні поточного року », – наголосив Роман Насіров. Голова ДФС також відзначив рекордно високі обсяги збору ПДВ. Середньомісячний збір цього податку у серпні-жовтні збільшився до 9млрд.грн., тоді як у січні-травні – цей показник був на рівні 6,8 млрд. грн. Таких результатів вдалось досягнути шляхом припинення роботи тіньових схем. Станом на 1 листопада платникам податків на рахунки  відшкодовано 52,5 млрд. грн. податку на додану вартість. До кінця року заплановано відшкодувати ще 12,6 млрд. грн. Загалом, сукупний економічний ефект роботи ДФС за травень-жовтень становить 31,4 млрд. грн. Це як додаткові надходження до бюджету, так і зменшення заборгованості держави перед платниками. Роман Насіров також окреслив основні вектори роботи ДФС. Так, зокрема, сьогодні відбувається оновлення кадрів служби. У відомстві працює нова команда HR-фахівців з досвідом роботи в бізнесі, яка вже починає тестування персоналу, аби залишити в структурі тільки професійних і сумлінних фахівців. Крім того, на новий рівень виведено міжнародне співробітництво у сфері реформування митниці. Масштабна міжнародна діяльність, спрямована перш за все на збільшення зовнішніх інвестицій в економіку України та запровадження спільного митного контролю в пунктах пропуску через державний кордон. Також здійснюється підготовка до запровадження з 1 січня 2016 року Зони вільної торгівлі з ЄС та залучення міжнародної технічної допомоги, основними донорами якої для ДФС є Європейський Союз, Уряди США, Німеччини та Литовської Республіки.

Більше 785 мільйонів гривень ЄСВ сплатили платники Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова

З початку цього року страхувальники, які перебувають на обліку в Західній ОДПІ м. Харкова, перерахували 785,3 млн. гривень єдиного соціального внеску. Якщо порівняти надходження з відповідним періодом минулого року, то надходження зросли на 58,6 млн.грн. Тільки у жовтні поточного року єдиного внеску надійшло 87,6 млн. грн., що більше за аналогічний період минулого року на 11,1 млн. грн. Про це повідомляє в.о. начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олексій Плотніков. Як зазначає керівник, такі вагомі показники у сплаті єдиного соціального внеску дають можливість державі забезпечити своєчасні виплати пенсій та інших необхідних соціальних гарантій громадянам. Нагадаємо, що на веб-порталі ДФС України працює он-лайн сервіс «Реєстр страхувальників», завдяки якому платники ЄСВ можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва. Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім’я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта.

На Харківщині від доходів фізичних осіб бюджети отримали 3,3 мільярда гривень податку

Зокрема до державного бюджету за січень - жовтень 2015 року перераховано 874 мільйони гривень податку на доходи фізичних осіб. Як зазначила в.о. начальника Головного управління ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак, при прогнозному показнику у 788 мільйонів гривень надійшло на 86 мільйонів більше. Загальний відсоток виконання склав 110,9 відсотків. Керівник відомства нагадала, що на сьогодні 75 відсотків податку на доходи фізичних осіб залишається на місцях, тобто надходить до бюджетів громад. Так, до місцевих бюджетів за 10 місяців надійшло 2,5 мільярда гривень податку на доходи фізичних осіб. При цьому, виконання плану, затвердженого сесіями місцевих рад, складає 109,3 відсотка, додатково отримано 211,1 млн.грн. Зокрема у жовтні місцевий бюджет поповнився на 306,3 млн.грн. «Основні джерела додаткових надходжень – це заходи фіскальної служби з детінізації ринку праці, боротьба із зарплатами у "конвертах", а також підвищення рівня заробітної плати», – підкреслила Ірина Сагайдак. У податковому відомстві проінформували, що серед територій, де забезпечені найбільші суми сплати податкудо місцевого бюджету, лідирують Дзержинський - 346,7 млн.грн., Київський – 343 млн. грн., Червонозаводський – 168,3 млн.грн., Ленінський - 124,8 млн.грн. райони м. Харкова. А ось на Харківщині найбільше податку на доходи фізичних осіб сплатили у Харківському - 111,6 млн.грн., Балаклійському - 98,3 млн.грн. та Красноградському районах - 69,9 млн.грн.

Харків’яни задекларували майже 3,3 мільярда гривень своїх доходів

Це на 719,1 млн. грн. більше, ніж торік. У ГУ ДФС у Харківській області розповіли, що в поточному році 37 547 громадян вже надали декларації про свої доходи, з них 31 400 - задекларували доходи, які підлягають обов'язковому декларуванню. Решта – близько 6 тисяч - скористалися правом на одержання податкової знижки. За результатами декларування бюджет країни поповнився 65,6 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб. Це на 6,3 млн. грн. більше, ніж у 2014 році. У відомстві також відзначають збільшення на Харківщині кількості громадян – мільйонерів. Цього року доходи понад 1,0 млн. грн. задекларувала 301 особа, що на 27 громадян більше, ніж торік. Задекларований дохід громадян-мільйонерів склав 1,7 млрд.грн. – 52% від загального доходу декларантів. Як розповіли у відомстві, з метою залучення громадян до декларування підрозділами доходів і зборів з фізичних осіб постійно проводиться відповідна робота. Зокрема, здійснюється моніторинг рекламних оголошень в засобах масової інформації щодо виявлення громадян, які надають послуги іншим фізичним особам або отримують доходи від здавання нерухомого майна в оренду; проводяться перевірки та співставлення даних звіту №1-ДФ. В сільських районах завдяки співпраці з головами сільських та селищних рад податкові інспекції отримують інформацію по громадянам, які вирощують і реалізують сільськогосподарську продукцію на власних земельних частках (паях), виїжджають «на заробітки» за межі України, надають будь – які послуги чи виконують будівельні, ремонтні роботи іншим громадянам, здають в оренду земельні паї, сільгосптехніку. Крім того, при опрацюванні податкових декларацій про майновий стан і доходи щодо перевірки наявності у платників податків документальних підтверджень сум витрат, пов’язаних із придбанням інвестиційних активів і достовірності відображення задекларованих доходів у декларації, матеріали  передаються до підрозділів контрольно-перевірочної роботи для проведення документальних перевірок платників податків - фізичних осіб. З початку року перевірено 377 платників такої категорії, за результатами проведених перевірок донараховано 13,8 млн. гривень, з них узгоджено 9,3 млн.грн., до бюджету вже надійшло 1,6 млн.грн.

З початку року до зведеного бюджету зібрано 463,4 млрд. гривень

За оперативними даними у січні-жовтні 2015 року до зведеного бюджету надійшло (збір) 463,4 млрд. грн., що на 119,3 млрд. грн., або на 34,7 відс., більше січня-жовтня попереднього року. До державного бюджету забезпечено 383,7 млрд. грн., до місцевих бюджетів – 79,7 млрд. гривень. Надходження (збір) до загального фонду державного бюджету склали 382,9 млрд. грн., індикативні показники Міністерства фінансів України виконано на 102,1 відс., додатково забезпечено 7,8 млрд. гривень.

Молодик намагався провезти наркотики у нижній білизні

Тридцятиоднорічний громадянин України сховав «анашу» у «виріб №2» та прикріпив її під резинку власної спідньої білизни. Незвичайну схованку митникам допоміг знайти службовий собака Любомир, який й спрацював на винахідливого пасажира поїзду «Харків - Москва». Після цього парубку залишалось лише зізнатися та самостійно дістати пакунок. У відношенні громадянина складений протокол про порушення митних правил за ознаками ч.1 ст.483 Митного кодексу України. Предмет правопорушення передано до правоохоронних органів.

Поїзд зі зброєю

Два армійських приціли до гвинтівки, пістолет, затвор, спусковий механізм до пістолету та глушник без маркування були заховані в міжстельовому просторі одного з вагонів поїзду «Кривий Ріг - Москва». Міні-арсенал виявили співробітники Харківської митниці ДФС під час проведення митного контролю. Перед оглядом провідник вагону запевняв митників, що крім особистих речей нічого не переміщує, що в його вагоні сторонніх предметів та речей, заборонених до переміщення через митний кордон України, немає. Однак, насправді все було інакше. У відношенні громадянина складений протокол про порушення митних правил за ознаками ч.1 ст.483 Митного кодексу України, предмети правопорушення вилучені співробітниками УСБУ в Харківській області.

Більше 335 мільйонів гривень на допомогу армії від харків’ян

Саме таку суму військового збору забезпечено жителями Харківщини з початку поточного року. Про це повідомила в.о. начальника ГУ ДФС у Харківській області Ірина Сагайдак. Керівник відомства також проінформувала, що зокрема у жовтні сума збору склала 41,7 млн.грн. та відзначила позитивну динаміку  надходжень. За словами посадовця, у жовтні  минулого року сума надходжень складала 25,9 млн. гривень. Загалом, повідомила Ірина Сагайдак, за час, коли почав нараховуватись військовий збір в Україні (з серпня 2014 року), платники Харківщини встигли поповнили бюджет на  майже 460 мільйонів грн. «Сьогодні мабуть кожен з нас розуміє, що тільки конкретними діями можна принести користь своїй країні. Хтось  воює на передовій, хтось сплачує податки. Усі разом ми допомагаємо своїй країні. Це і є громадська відповідальність», - наголошує Ірина Сагайдак. Нагадаємо, що згідно зі змінами до Податкового кодексу, справляння військового збору продовжено до набрання чинності рішення Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України. Одночасно розширено базу оподаткування військовим збором, відтепер оподаткуванню підлягають всі доходи визначені статтею 163 Податкового кодексу України. Ставка збору залишається незмінною та становить 1,5 % від об'єкта оподаткування.

Від Харківської митниці до бюджету надійшло понад 9 млрд. гривень

В ГУ ДФС у Харківській області повідомили, що зазначена сума надійшла з початку року. Це на 2,8 млрд. грн. більше ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема тільки у жовтні митницею перераховано до Держбюджету 784 млн. гривень. Так, за 10 місяців поточного року надійшло: податку на додану вартість – 6,3 млрд. грн., грн., мита –  1,5 млрд. грн., акцизного податку - 1,4 млрд.грн. Також у відомстві проінформували щодо основних бюджетоутворюючих товарів, митне оформлення яких здійснювалось з початку року в зоні діяльності Харківської митниці ДФС. Це нафтопродукти -  по них сплачено митних платежів на суму 3,3 млрд. грн., пластмаси - 822,7 млн. грн., обладнання – 699,9 млн. грн. та тютюнова сировина – 580,3 млн. грн. Товарообіг з початку року склав майже 2,3 млрд. дол. США (жовтень поточного року – 224,3 млн. дол. США). Імпортовано товарів на 1,4 млрд. дол. США, експортовано – на 889 млн. дол. США.

На Харківщині з незаконного обігу вилучено підакцизної продукції майже на 7 мільйонів гривень

Про це повідомив виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов під час брифінгу, присвяченого роботі слідчо-оперативних підрозділів у жовтні поточного року. Як розповів керівник, співробітниками  оперативного управління у рамках комплексу широкомасштабних заходів під умовною назвою «Акциз-2015» протягом жовтня з незаконного обігу вилучено  підакцизної продукції  на загальну суму 6,9 млн. грн., серед яких: - спирту на суму 2,5 млн. грн. - паливно-мастильних матеріалів на суму 4,3 млн. грн., - алкогольних напоїв на суму 51 тис. грн., - тютюнових виробів на суму 32 тис. грн. Також Андрій Бєжанов проінформував, що за матеріалами працівників слідчо-оперативних підрозділів ГУ ДФС у Харківській області до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості про 35 кримінальних правопорушень, 16 з яких – за «тяжкими» статтями. «Так у жовтні, лише за лінією «організації викриття економічних злочинів» в ЄРДР зареєстровано 8 кримінальних проваджень, - зауважує посадовець, - крім цього, співробітники податкової міліції  Харківщини припинили незаконну діяльність двох «конвертаційних центрів», загальний обіг яких, за попередніми підрахунками, складає близько 800 млн. грн.». Окрім того, Андрій Бєжанов розповів і про здійснення контролю за використанням бюджетних коштів. Так, в сфері «державних закупівель» податківці виявили 3 порушення чинного законодавства, про що внесли відповідну інформацію до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

Оподатковування податком на нерухоме майно адмінбудівлі, яка тимчасово не використовується

Статтею 14 Податкового кодексу визначено, що офісні будівлі – це будівлі фінансового обслуговування, адміністративно – побутові будівлі, будівлі для конторських та адміністративних цілей. Такі будівлі віднесено до нежитлової нерухомості. А об’єкт нежитлової нерухомості є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно. Тимчасове невикористання будівель, які належать юридичним особам, не впливає на визначення об’єктів оподаткування згідно зі статтею 266 Податкового кодексу. Таким чином, адміністративна будівля, що тимчасово не використовується та належить юридичній особі, оподатковується податком на нерухоме майно на загальних підставах.

Податкова знижка на навчання: хто має право на отримання

Для отримання відповідної знижки потрібно звернутись із річною податковою декларацією про майновий стан та доходи у податкову інспекцію за місцем своєї реєстрації. До декларації необхідно додати довідку про доходи, у якій буде зазначено суму нарахованої заробітної плати, суму отриманого податку на доходи фізичних осіб, суму отриманого із зарплати єдиного внеску та розміру податкової соціальної пільги (за наявності). Окрім цього, необхідно мати при собі квитанції про оплату за навчання, договір з навчальним закладом та документи, що підтверджують родинні зв’язки. Для отримання податкової знижки за 2014 рік документи подаються до 31 грудня 2015 року. Якщо громадянин не скористався своїм правом на податкову знижку на навчання до кінця 2015 року за наслідками 2014 року, таке право на наступні роки не переноситься.

Сервіс «Пульс» допоможе у вирішенні проблем з податківцями та митниками

При Державній фіскальній службі України працює антикорупційний сервіс «Пульс», на який можна телефонувати цілодобово за номером: (044) 284-00-07.Саме на цей сервіс ви можете повідомити про проблеми, які виникають у веденні бізнесу через непорозуміння зі службовими особами податкової та митної служб та про перевищення посадовцями цих відомств своїх повноважень.

Яка головна мета створення сервісу «Пульс»?

Це антикорупційний сервіс для платників податків, який запроваджений з метою створення сприятливих умов для провадження ними підприємницької діяльності. Телефонна лінія «Пульс» створена для забезпечення оперативного реагування на інформацію від громадян та суб’єктів господарювання про неправомірні дії або бездіяльність працівників ДФС. Посадові особи підприємств, а також пересічні громадяни можуть зателефонувати на «гарячу лінію» за номером (044) 284-00-07 і висловити свої пропозиції та побажання щодо проблемних питань роботи податківців.

З якими питаннями можна звертатися на гарячу лінію «Пульс»?

Абонент має змогу звертатись на сервіс «Пульс» з питань щодо: – протиправних дій працівників у ході проведення перевірки суб`єкта господарювання; – недоліків у роботі органів ДФС, а саме: некоректне спілкування працівників з клієнтами щодо отримання довідок, щодо роботи Центрів обслуговування платників, щодо режиму і порядку роботи податкової інспекції тощо; – проблем при реєстрації чи поновлення платником ПДВ; – проблем при поданні звітності; – корупційних дій; – інших неправомірних дій або бездіяльності працівників ДФС.

В якому режимі працює сервіс «Пульс»?

На сьогоднішній день «Пульс» працює в режимі швидкої допомоги платникам, адже це гарантований двосторонній зв’язок. Звернення платників приймаються з понеділка по п`ятницю з 8:00 до 20:00, а у неробочий час можна залишити її на інтерактивний відповідач. Інформація негайно передається для опрацювання і результати її розгляду повідомляються абоненту невідкладно або протягом 1-3 робочих днів.

Чи можна звертатись на „Пульс”, якщо потрібно отримати роз’яснення щодо податкового законодавства?

Сервіс „Пульс” створений як антикорупційний проект ДФС України. Щоб поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників ДФС, оперативно вирішити суперечливі запитання, які виникають у сфері адміністрування податків під час здійснення митного контролю та митного оформлення. Роз’яснення щодо застосування податкового законодавства можна отримати у Центрах обслуговування платників, які діють у органах Державної фіскальної служби, або зателефонувавши до Інформаційно-довідкового департаменту ДФС України за телефоном 0800501007.

Щодо заповнення розрахункових документів при сплаті податків, зборів та ЄСВ

При сплаті податків, зборів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) до бюджету платник податків заповнює поле «Призначення платежу» розрахункового документа з урахуванням вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 12.08.2015 за № 974/27419 (далі – Порядок). Порядком передбачено, що поле «Призначення платежу» розрахункового документа заповнюється таким чином: - поле № 1 – друкується службовий код (знак) ”*” (ознака платежу); - поле № 2 – друкується розділовий знак ”;” та код виду сплати (формат ссс - тризначне число); - поле № 3 – друкується розділовий знак ”;” та один з нижченаведених реквізитів: 1) код клієнта за ЄДРПОУ (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); 2) реєстраційний номер облікової картки платника податків (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України (для фізичних осіб, які мають відмітку у паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта); 3) реєстраційний (обліковий) номер платника податків, який присвоюється контролюючими органами (завжди має 9 цифр); - поле № 4 – друкується розділовий знак ”;” та роз’яснювальна інформація про призначення платежу в довільній формі. У разі сплати платежу до бюджету в іноземній валюті обов’язково вказується код класифікації доходів бюджету. У разі здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість (далі – ПДВ), повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету за висновками територіальних органів ДФС, поля № 5 та № 6 заповнюються таким чином: - поле № 5 – друкується розділовий знак ”;” та дата висновку, на підставі якого здійснюється відшкодування ПДВ або повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету (формат – ДД.ММ.РРРР). Платником податків поле № 5 не заповнюється; - поле № 6 – друкується розділовий знак ”;” та номер висновку, на підставі якого здійснюється відшкодування ПДВ або повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету. Платником податків поле № 6 не заповнюється; - поле № 7 – друкується розділовий знак ”;”. При заповненні полів не допускаються пропуски (пробіли) між словами та службовими знаками (п. 2 Порядку). Сплата за кожним видом платежу та за кожним видом сплати має оформлятися окремим документом на переказ (п. 6 Порядку).

Сервіси платникам податків

З метою якісного обслуговування платників податків на веб-порталі ДФС України функціонують такі електронні сервіси: «Антикорупційний сервіс «Пульс»» (за телефоном (044) 284-00-07), «Електронний кабінет платника податків», «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», «Дані Реєстру платників ПДВ», «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс», «Акредитований центр сертифікації ключів», «Електронна звітність», «Анулювання реєстрації платників ПДВ», «Реєстр платників єдиного податку», «Дані про взяття на облік платників податків». Також, з метою забезпечення сприятливих умов для ведення підприємницької діяльності, а також покращення процедур адміністрування та обслуговування платників ДФС України розроблено та запроваджено електронні сервіси для платників: укладання договору з територіальними органами ДФС «Про визнання електронних документів» в електронній формі та удосконалення процедури перетину митного кордону «Електронна митниця».

Яким чином укласти договір «Про визнання електронних документів» з органом ДФС в електронному вигляді?

Для укладення договору «Про визнання електронних документів» з органом ДФС в електронному вигляді можуть бути використані безкоштовні програми та онлайн сервіси надані компаніями-учасниками Меморандуму щодо поліпшення процесу подання звітності, впровадження електронних сервісів та розвитку електронного документообігу, які доступні у розділі «Програмне забезпечення» інформаційного ресурсу АЦСК ІДД за посиланням http://acskidd.gov.ua.

Який термін розгляду договору «Про визнання електронних документів»?

Термін розгляду договору «Про визнання електронних документів» з боку органів ДФС не перевищує 5 робочих днів. Нагадуємо, що квитанції мають розширення «.rpl» та відкриваються за допомогою ключа електронної печатки для юридичної особи або фізичної особи – підприємця, а у разі відсутності у фізичної особи – підприємця печатки –ключем його підпису. Інші файли, що мають розширення «.xml» не потребують розшифрування. Електронні звіти можна відправляти лише після отримання квитанції про успішне підписання договору з боку органів ДФС.

Якщо ФОП – платником єдиного податку перевищено обсяг доходу 1 мільйон гривень, необхідно застосовувати РРО

Пунктом 296.10 статті 296 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) реєстратори розрахункових операцій (далі – РРО) не застосовуються платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичні особи – підприємці) незалежно від обраного виду діяльності, обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 1 мільйон гривень. У разі перевищення у календарному році обсягу доходу понад 1 млн. грн. застосування РРО для такого платника єдиного податку є обов’язковим. Застосування РРО розпочинається з першого числа першого місяця кварталу, що настає за виникненням такого перевищення, та продовжується в усіх наступних податкових періодах протягом дії свідоцтва платника єдиного податку. Так, наприклад, у разі перевищення у січні – жовтні 2015 року обсягу доходу понад 1 млн. грн. при здійсненні господарської діяльності фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку другої і третьої груп з 01.01.2016 зобов’язані застосовувати РРО або перейти на використання винятково безготівкових розрахунків. На офіційному веб-порталі Державної фіскальної служби України оприлюднено проект постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку здійснення органами доходів і зборів контролю за досягненням платниками єдиного податку другої і третьої груп (фізичними особами – підприємцями) обсягу доходу відповідно до пункту 296.10 статті 296 Податкового кодексу України» за посиланням: http://sfs.gov.ua/diyalnist-/regulyatorna-politika-/regulyatorna-politika/2015-rik/63903.html.

Визначення максимальної величини бази нарахування єдиного внеску

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями максимальна величина бази нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) це максимальна сума доходу застрахованої особи, що дорівнює сімнадцяти розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом, на яку нараховується єдиний внесок. З 01.09.2015 розмір максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок, становить 23 426 гривень.

Щодо нарахування пені за порушення строків розрахунків у сфері ЗЕД та строки сплати такої пені

Порушення резидентами, крім суб’єктів, що здійснюють діяльність на території проведення АТО на період її проведення, строків, передбачених статтями 1 і 2 Закону України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» або встановлених Національним банком України (далі – НБУ) згідно з цими статтями, тягне за собою стягнення пені за кожний день прострочення у розмірі 0,3% суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару) в іноземній валюті, перерахованої у грошову одиницю України за валютним курсом НБУ на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаної виручки (вартості недопоставленого товару). Строк сплати нарахованих сум грошових зобов’язань, а саме: штрафних (фінансових) санкцій за порушення вимог валютного законодавства та строків розрахунків у сфері ЗЕД, становить 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення.

Роботодавцю необхідно подати до податкової повідомлення про прийняття працівника на роботу

До початку роботи працівника за укладеним трудовим договором власник підприємства, установи, організації або фізична особа повинні подати до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування повідомлення про прийняття такого працівника на роботу. Інформація, що міститься в повідомленні про прийняття працівника на роботу, вноситься до реєстру страхувальників і реєстру застрахованих осіб відповідно до Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Форма повідомлення затверджена постановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 р.№ 413.

Термін сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування

Граничний термін сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. У разі, якщо останній день сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий день чи інший неробочий день, то останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (пункт 11 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953). Більш детально у листі Державної фіскальної служби України від 29.10.2015 №39858/7/99-99-17-03-01-17 щодо граничного терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, нарахованого за календарний квартал фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування. З листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/64677.html).

Протягом якого періоду необхідно перерахувати до бюджету військовий збір, якщо дохід нараховується, але не виплачується?

Згідно з п.п.168.1.5 п.168.1 ст.168 ПКУ якщо оподатковуваний дохід нараховується податковим агентом, але не виплачується (не надається) платнику податку, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду. Тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу. Таким чином, якщо податковий агент нараховує, але не виплачує (не надає) платнику податку дохід, то військовий збір, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає перерахуванню до бюджету податковим агентом у строки, встановлені Податковим кодексом України для місячного податкового періоду, тобто не пізніше 30 календарних днів, наступних за місяцем нарахування доходу.

Куди необхідно подавати декларацію платнику єдиного податку у випадку зміни податкової адреси?

Відповідно до п.294.7 ст. 294 Податкового кодексу України, у разі зміни податкової адреси платника єдиного податку останнім податковим (звітним) періодом за такою адресою вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо зміни податкової адреси. Подання податкових декларацій фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку та сплата єдиного податку за наступні податкові (звітні) періоди здійснюється до контролюючого органу за місцем нової податкової адреси (місцем проживання). Крім того, при зміні податкової адреси (місця проживання), пов’язаної зі зміною адміністративного району, фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку необхідно зареєструвати нову книгу у контролюючому органі за новим місцем обліку. При зміні податкової адреси (місця проживання) в межах одного адміністративного району фізична особа – підприємець – платник єдиного податку продовжує здійснювати записи наростаючим підсумком у зареєстрованій книзі.

Чи потрібно сплачувати податок на нерухоме майно відмінне від земельної ділянки на об’єкт незавершеного будівництва?

Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, що знаходяться у власності юридичних осіб, обчислюється такими особами самостійно виходячи з загальної площі кожного окремого об’єкта оподаткування на підставі документів, що підтверджують право власності на такий об’єкт.

Первинна реєстрація РРО

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що відповідно до п. 3 ст. 3 Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб’єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій або безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов’язані застосовувати реєстратори розрахункових операцій, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування. Згідно зі ст. 2 вищезгаданого Закону Державний реєстр РРО – перелік моделей РРО та їх модифікацій, які мають підтвердження відповідності вимогам діючих державних технічних регламентів та стандартів згідно із Законом України від 17.05.2001р. №2406-ІІІ «Про підтвердження відповідності», а також відповідають вимогам нормативних актів України, і такі РРО дозволені для застосування у сфері, визначеній Законом про РРО. Реєстр РРО складається з двох частин. До першої частини Реєстру РРО внесено інформацію про РРО, дозволену до первинної реєстрації. Первинна реєстрація РРО - реєстрація РРО уповноваженими державними органами вперше щодо цього РРО. Тобто первинній реєстрації підлягають моделі (модифікації) РРО, які не експлуатувалися (нові) та внесені до першої частини Реєстру РРО. Інформацію про РРО, первинну реєстрацію яких заборонено, містить друга частина Реєстру РРО.

Знайти інформацію про свої доходи допоможе новий електронний сервіс від ДФС

Для отримання такої послуги фізична особа – платник податків формує відповідний запит в електронному вигляді, підписує його електронним цифровим підписом та надсилає на електронну адресу «Єдиного вікна подання електронної звітності ДФС». Слід зазначити, що для того щоб користуватись цим сервісом необхідно мати електронний цифровий підпис платника податку. За результатами обробки запиту на електронну адресу платника надходить відповідь, що містить відомості про суми доходів з Держреєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків. Слід зазначити, що фізична особа – платник податків відповідно до норм Закону України «Про захист персональних даних» може сформувати запит на отримання інформації виключно про себе, інформація щодо третіх осіб у відповідь на такий запит не надається. З метою формування запиту про доходи треба використовувати «Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності/запитів до «Єдиного вікна подання електронної звітності», яке розміщене на офіційному веб-порталі ДФС України у рубриці «Фізичним особам/Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді» та є загальнодоступним для використання. В зазначеній рубриці розміщено детальну інструкцію щодо користування програмним забезпеченням «Порядок формування запиту та отримання відповіді».

На Харківщині фіскальна служба та громадськість взяли участь в обговоренні проекту Податкової реформи

Експертна зустріч з питань обговорення проекту Податкової реформи, розробленої Міністерством фінансів України,  зібрала разом і фахівців фіскальної служби, і представників громадських організацій регіону. Захід був ініційований Кабінетом Міністрів України за участю керівництва Мінфіну та проходив у селекторному режимі. Під час обговорення присутні мали можливість виказати свою точку зору на ряд проблематичних питань пов’язаних з податковими змінами. Але усі – і представники фіскальної служби, і громадськість, одноголосно дійшли висновку, що проведення таких заходів є дуже необхідним, адже спільна робота допоможе врахувати запити всіх учасників процесу і віднайти найкращі рішення для здійснення реформи.

Щодо сплати військового збору підприємцями на загальній системі оподаткування

Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що з 1 січня 2015 року набрали чинності зміни внесені Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» до Податкового кодексу України (далі – Кодекс) в частині оподаткування військовим збором доходів фізичних осіб – підприємців. Пунктом 161 підрозділу 10 Розділу ХХ Перехідних положень Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір. Платниками збору є особи, визначені пунктом 162.1 статті 162 Кодексу (підпункт1.1 пункт 161 підрозділу 10 Кодексу), тобто: - фізична особа - резидент, яка отримує доходи як з джерела їх походження в Україні, так і іноземні доходи; - фізична особа - нерезидент, яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; - податковий агент. Ставка збору складає 1,5 відсотки об’єкта оподаткування, визначеного підпунктом 1.2 пункту 161 підрозділу 10 Кодексу (підпункт 1.3 пункту 161 підрозділу 10 Кодексу). При цьому, об’єктом оподаткування збором є, зокрема: загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи та доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Відповідно до підпункту 164.1.3 пункту 164.1 статті 164 Кодексу загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року, доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності згідно із статтею 177 Кодексу. Об’єктом оподаткування фізичної особи – підприємця є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та не грошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи – підприємця (пункт 177.2 статті 177 Кодексу). Отже, фізичні особи – підприємці (крім тих що обрали спрощену систему) за результатами звітного податкового року самостійно розраховують військовий збір в розмірі 1,5 відсотки чистого оподатковуваного доходу, відображають в річній податковій декларації та сплачують в терміни передбачені для сплати податку на доходи фізичних осіб за відповідний період. Першим звітним податковим періодом для нарахування військового збору з доходів фізичних осіб – підприємців є 2015 рік. Податкова декларація за 2015 рік підприємцями надається до 10 лютого 2016 року. Таким чином, термін сплати військового збору для фізичних осіб – підприємців – до 19 лютого 2016 року.

Про організацію роботи щодо єдиного внеску

Державною фіскальною службою України у зв'язку з прийняттям Закону України від 17 вересня 2015 № 704-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" (далі – Закон № 704), яким, зокрема, перенесено підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 1 грудня на 1 вересня 2015 року, повідомлено про організацію роботи щодо єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок) у відповідному листі від 27.10.2015  № 39474/7/99-99-17-03-01-17 (далі – лист). Так, у разі, якщо підприємством за період з 1 вересня 2015 року було здійснено нарахування єдиного внеску виходячи з мінімальної заробітної плати, що становила 1 218 грн., таке підприємство повинно здійснити донарахування єдиного внеску виходячи з мінімальної заробітної плати, що становить з 1 вересня 2015 року 1 378 гривень. Також необхідно провести перерахунок максимальної величини бази нарахування при розрахунку єдиного внеску на суми допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами, оплати відпускних, період яких більше одного місяця, та нарахування проводились до 01.09.2015. Отже, за період з 1 вересня 2015 року платники повинні здійснити перерахунок нарахованих сум єдиного внеску та відобразити такі суми у звітності з єдиного внеску за жовтень – грудень 2015 року. У разі здійснення платниками перерахунку єдиного внеску, пов’язаного із зміною розміру мінімальної заробітної плати та розміру максимальної величини, з якої справляється єдиний внесок, передбачених Законом № 704, штрафні санкції за донарахування платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску фіскальним органом не застосовуються.

Про граничний термін сплати єдиного внеску, нарахованого за календарний квартал фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування

Державною фіскальною службою України надано роз’яснення від 29.10.2015 №39858/7/99-99-17-03-01-17 (далі – лист) щодо граничного терміну сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), нарахованого за календарний квартал фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування. Так, на підставі законодавчих норм наголошено, що граничний термін сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, які обрали спрощену систему оподаткування – 19 число місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок. У разі, якщо останній день сплати єдиного внеску припадає на вихідний, святковий день чи інший неробочий день, то останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем (пункт 11 розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953). 

Щодо плати за землю підприємцями на спрощеній системі оподаткування

Відповідно до норм Податкового кодексу України плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. При цьому підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства (п. 288.1 ст. 288 ПКУ). Платники єдиного податку звільняються від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності, зокрема з податку на майно (в частині земельного податку).  Зазначена преференція не стосується земельного податку за земельні ділянки, що не використовуються платниками єдиного податку першої – третьої груп для провадження господарської діяльності та платниками єдиного податку четвертої групи для ведення сільськогосподарського товаровиробництва (п.п. 4 п. 297.1 ст. 297 ПКУ). А суб’єкти господарювання – платники єдиного податку, які уклали договори оренди землі з органами місцевого самоврядування, є платниками орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Протягом січня-жовтня 2015 року Контакт – центром ДФС надано понад 1 млн. відповідей на запитання платників податків та громадян

З початку 2015 року Контакт – центром Державної фіскальної служби надано 1 084,8 тис. відповідей на запитання платників податків та громадян. Більшість з них, 1 048,6 тис. – надано у телефонному режимі. Електронною поштою та факсом надано 33,9 тис. відповідей. З використанням автовідповідача користувачі отримали  2,3 тис. відповідей на свої запитання. Найбільше суб`єктів господарювання цікавили питання податку на додану вартість, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, податку на доходи фізичних осіб та податку на прибуток підприємств. Для уникнення неоднозначного трактування положень законодавства відповіді надаються з використанням Бази знань. Це автоматизована база уніфікованих відповідей на запитання платників податків та громадян, яка постійно оновлюється та підтримується в актуальному стані. За 10 місяців 2015 року з використанням Бази знань платникам податків було надано 516 письмових консультацій. Станом на 1 листопада База знань налічує 13,9 тис. запитань – відповідей. Для зручності суб`єктів господарювання та громадян Базу знань розміщено на головній сторінці офіційного веб – порталу Державної фіскальної служби у розділі «Запитання – відповіді» Загальнодоступного інформаційно – довідкового ресурсу. З початку року за допомогою ЗІР самостійно знайшли відповіді на свої запитання майже 2,2 млн. клієнтів офіційного веб-порталу ДФС. Також у січні-жовтні поточного року ЗІР поповнено новими розділами: «Необхідно знати», «Актуальні запитання», «Останні зміни у законодавстві», «Контакт-центр ДФС», «Антикорупційний сервіс ДФС «Пульс», «Інтерактивна мапа». 

Як оновити посилені сертифікати в податковій, якщо змінились посадові особи на підприємстві

Якщо у платника податків виникають зміни облікових даних, тобто змінюється керівництво (директор, головний бухгалтер або особа, уповноважена вести бухгалтерський облік), то у строк до моменту подання наступної електронної звітності потрібно отримати нові посилені сертифікати відкритих ключів на посадових осіб платника, які мають право підпису документів, та переукласти договір «Про визнання електронних документів». Якщо договір «Про визнання електронних документів» укладається в електронній формі, то посилений сертифікат платника податків та його посадових осіб імпортуються в базу сертифікатів разом з договором. Тому для імпортування в базу сертифікатів нового зазначений договір необхідно переукласти.

Змінився порядок складання звіту про використання коштів на відрядження

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що 06.11.2015 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 29.09.2015 №841 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання», що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 13.10.2015 за №1248/27693 (далі – Наказ № 841). Цим наказом затверджено: - нову форму звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт; - Порядок складання Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт. Наказ Міністерства доходів і зборів України від 24.12.2013 №845 «Про затвердження форми Звіту про використання коштів, виданих на відрядження або під звіт, та Порядку його складання» втратив чинність. Наказ №841 опубліковано в «Офіційному віснику України» від 06.11.2015 №86.

Підприємець - платник єдиного податку 2-ї групи не має право надавати послуги платникам податку на прибуток

До підприємців платників єдиного податку другої групи належать підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства. Таким чином, фізичні особи – підприємці 2-ї групи єдиного податку можуть надавати послуги тільки платникам єдиного податку та/або населенню. Зазначена норма визначена п. 291.4 ст. 291 Податкового кодексу України. Дія цього підпункту не поширюється на фізичних осіб - підприємців, які надають посередницькі послуги з купівлі, продажу, оренди та оцінювання нерухомого майна (група 70.31 КВЕД ДК 009:2005), а також здійснюють діяльність з виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. Такі фізичні особи - підприємці належать виключно до третьої групи платників єдиного податку, якщо відповідають вимогам, встановленим для такої групи.

«Вісник. Право знати все про податки і збори» змінив формат

Журнал «Вісник. Право знати все про податки і збори» вийшов у новому форматі. Для зручності читачів було змінено структуру журналу. Тепер журнал повністю розраховано на тих, для кого найголовніше – це прикладна інформація. На сторінках оновленого видання ви не знайдете незрозумілих репортажів, натомість підприємці будуть постійно отримувати найоперативнішу інформацію з найгарячіших питань. «Вісник» насправді стає корисним помічником для підприємців в галузях податкової та митної діяльності. І всю інформацію читач буде отримувати з перших рук. Окрім того, змінено оформлення матеріалів: у відповідь на чисельні прохання передплатників збільшено шрифт текстів, збільшено кількість інфографіки, яка робить матеріали зручнішими для сприйняття, тощо. Колектив «Вісника» і надалі працюватиме над розвитком журналу як незмінного помічника платників податків та закликає усіх читачів до надсилання побажань та конструктивних пропозицій.

Основні зміни в порядку обліку та реєстрації платників ПДВ

ДФСУ в листі від 23.10.2015 р. № 39139/7/99-99-11-01-01-17 розглянула зміни в порядку обліку та реєстрації платників ПДВ. Серед іншого, даним листом зазначено, що наразі: 1) реєстрація бізнесу відбуватиметься протягом 24 годин в контролюючих органах як для резидентів, так і нерезидентів; 2) при взятті на облік у контролюючому органі договору про спільну діяльність або договору управління майном як платника ПДВ уповноважена особа або управитель майна одночасно реєструється платником ПДВ. Реєстрація, як і раніше, проводиться після подання форми № 1-ПДВ та всіх необхідних документів, а також при завершенні всіх митних процедур; 3) строк для реєстрації або зняття з обліку сільськогосподарського підприємства як суб'єкта спеціального режиму скорочено з 5 до 3 робочих днів.

Підприємці-пенсіонери звільняються від сплати ЄСВ за себе

Платниками єдиного соціального внеску є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування. Для фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, базою нарахування єдиного внеску є суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Однак зазначені платники звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування. Таким чином, зазначеною нормою визначено дві умови звільнення платника від сплати єдиного внеску: наявність у особи статусу пенсіонера за віком або інваліда та факт отримання відповідно до закону пенсії або соціальної допомоги. Тобто критерієм звільнення від сплати єдиного внеску разом із фактором отримання пенсії, у тому числі пенсії за віком на пільгових умовах, є наявність у особи, яка обрала спрощену систему оподаткування, статусу пенсіонера за віком, що встановлюється за відповідністю всім умовам, визначеним законом, зокрема досягнення певного віку, після якого вона має право на призначення відповідної пенсії. Враховуючи викладене, фізичні особи – підприємці, яким призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не є пенсіонерами за віком і повинні нараховувати та сплачувати єдиний внесок на загальних підставах.

Чи необхідно повідомляти контролюючі органи за неосновним місцем обліку про внесення змін до облікових даних?

Відповідно до п. 63.3 ст. 63 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755- VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку). Згідно з п. 7.1 розд. VII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462) (далі – Порядок), якщо відповідно до законодавства в платника податків, крім обов’язків щодо подання податкових декларацій (розрахунків, звітів) та/або нарахування, утримання або сплати (перерахування) податків, зборів на території адміністративно-територіальної одиниці за своїм місцезнаходженням, виникають такі обов’язки на території іншої адміністративно-територіальної одиниці, то такий платник податків зобов’язаний стати на облік за таким неосновним місцем обліку у відповідному контролюючому органі. У разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік згідно з главою 6 розд. ІІ ПКУ, крім змін, які вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов’язаний подати контролюючому органу, в якому він обліковується, уточнені документи протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів (п. 66.5 ст. 66 ПКУ). Зокрема, платники податків – юридичні особи та відокремлені підрозділи юридичних осіб зобов’язані подати реєстраційну заяву за формою № 1-ОПП з позначкою ”Зміни” з відомостями стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, відокремлених підрозділів юридичної особи до контролюючого органу у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін у облікових даних платників податків. Відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи, також оновлюються контролюючими органами у Єдиному банку даних юридичних осіб на підставі реєстраційної заяви платника податку на додану вартість (про реєстрацію, перереєстрацію або внесення змін), якщо така реєстраційна заява була подана в один із способів, визначених п. 183.9 ст. 183 ПКУ, та задоволена контролюючим органом. У цьому разі платник податків звільняється від подання до контролюючого органу заяви за формою № 1-ОПП у зв’язку із зміною відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та/або податкового обліку юридичної особи (п. 9.3 розд. IX Порядку). У разі виникнення змін у даних або внесення змін до документів, що подаються для взяття на облік згідно з Порядком, крім змін, які вносяться до Єдиного державного реєстру, та змін, про які платник податків повідомив за основним місцем обліку, платник податків зобов’язаний протягом 10 календарних днів з дня внесення змін до зазначених документів подати до контролюючого органу уточнені документи в такому самому порядку, як і при взятті на облік. Додаткова реєстраційна заява за формами № 1-ОПП, № 5-ОПП подається з позначкою ”Зміни” або за формою № 1-РПП - з позначкою ”Перереєстрація, зміни” (п. 9.2 розд. IX Порядку).

Підвищена податкова соціальна пільга працюючому студенту

Відповідно до п.п. 169.1.3 Податкового кодексу України працівник, який навчається,  має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі 913,5 грн.,  відповідно п.п. 169.1 ст. 169 ПКУ. Якщо студент отримує стипендію з бюджету, то податкова соціальна пільга до заробітної плати такого платника податку не застосовується. Якщо студент, який не отримує стипендію або отримує спонсорську стипендію і одночасно з навчанням працює та одержує заробітну плату, такий студент має право на застосування податкової соціальної пільги у розмірі 150 % при умові, що розмір його заробітної плати на місяць не перевищує у 2015 роках – 1710 грн. При цьому він повинен надати працедавцю довідку з навчального закладу про те, що він там навчається та не одержує стипендію з бюджету. 

Чи надається право на відпустку приватному підприємцю — платнику єдиного податку другої групи, який має одного найманого працівника, що перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами?

Фізична особа — підприємець — платник єдиного податку другої групи може скористатися правом на відпустку, якщо має одного найманого працівника, який перебуває у відпустці у зв'язку з вагітністю та пологами або у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею передбаченого законодавством віку, за наявності належним чином оформлених документів (з обов'язковим зазначенням у заяві на отримання відпустки відомостей про перебування в декретній відпустці такого найманого працівника).

За фіскальним чеком покупець може перевірити легальність касового апарату продавця

Державна фіскальна служба запровадила новий електронний сервіс, за допомогою якого громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість отримати інформацію щодо конкретного реєстратора розрахункових операцій (РРО) в органах ДФС. Так, наприклад, будь-який громадянин, придбавши товар в магазині, за отриманим фіскальним чеком може перевірити чи зареєстрований в органах ДФС касовий апарат, на якому продавцем товарів або послуг був роздрукований цей фіскальний чек. У свою чергу, суб’єкт господарювання завдяки сервісу, зокрема, може отримати дані щодо фіскальних номерів РРО, найменування суб’єкта господарювання (прізвища, імені, по батькові), дату реєстрації, номер останньої книги обліку розрахункових операцій (КОРО), зареєстрованої на такий РРО та дати її реєстрації тощо. Також запроваджений електронний сервіс містить інформацію про зареєстровані суб’єктами господарювання книги обліку розрахункових операцій. Крім того, користувач сервісу може отримати інформацію щодо фіскальних номерів РРО та КОРО, реєстрацію яких скасовано за заявою суб’єкта господарювання або з ініціативи органів ДФС. Сервісом можна скористатися на офіційному порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) у розділах «Інформація про РРО» та «Інформація про книги ОРО».

Чи має право новостворене підприємство застосовувати понижуючий коефіцієнт з єдиного соціального внеску?

Застосовувати понижуючий коефіцієнт з ЄСВ можуть лише ті платники, які вели фінансово-господарську діяльність і нараховували заробітну плату у 2014 році (незалежно від кількості місяців). Для розрахунку понижуючого коефіцієнта з ЄСВ у 2015 році потрібні показники за 2014 рік, які визначаються на підставі відповідних звітів з ЄСВ за цей період. Також платникам ЄСВ для розрахунку понижуючого коефіцієнта необхідно здійснювати порівняння із середньомісячними показниками за 2014 рік. Оскільки у платників ЄСВ, що почали вести фінансово-господарську діяльність з 2015 року, відсутні необхідні показники 2014 року для розрахунку коефіцієнта, то до розміру ЄСВ такими платниками не може застосовуватися понижуючий коефіцієнт.

Чи необхідно у разі зміни умов водокористування повідомляти про це контролюючі органи?

Водокористувачі, яким видано дозволи на спеціальне водокористування та які здійснюють постачання води іншим водокористувачам, щороку до 20 січня подають контролюючим органам та органам водного господарства перелік водокористувачів - абонентів. У разі зміни умов водокористування, видачі протягом року нових дозволів на спеціальне водокористування, укладення договорів на поставку води водокористувачі, які отримали переоформлені дозволи на спеціальне водокористування, договори на поставку води, зобов’язані протягом 10 днів повідомити про це контролюючі органи та органи водного господарства.

Чи можна одержати в органах фіскальної служби інформацію про доходи іншої фізичної особи?

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про інформацію», ст. 10 Закону України «Про доступ до публічної інформації» право доступу до інформації про фізичну особу має лише та особа, якої ця інформація стосується. Крім цього, відповідно до пп.17.1.9 статті 17 Податкового кодексу України платник податків має право на нерозголошення контролюючим органом (посадовими особами) відомостей про такого платника без його письмової згоди та відомостей, що становлять конфіденційну інформацію, державну, комерційну чи банківську таємницю та стали відомі під час виконання посадовими особами службових обов’язків, крім випадків, коли це прямо передбачено законами

Ведення книги обліку доходів та витрат без порушень

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що відповідно до вимог Податкового кодексу України фізичні особи-підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, ведуть книгу обліку доходів, у якій щоденно, за підсумками робочого дня, відображають отримані доходи. Форми книг та Порядок ведення книги обліку доходів платників єдиного податку першої і другої груп та платників єдиного податку третьої групи, які не є платниками податку на додану вартість, а також книги обліку доходів і витрат платників єдиного податку третьої групи, які є платниками ПДВ та Порядок їх ведення затверджено наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 N 579. Статтею 292 Податкового кодексу встановлено порядок визначення доходів та їх склад для платників єдиного податку першої-третьої груп. Зокрема, пунктом 292.6 статті 292 акцентовано увагу платників, що датою отримання доходу платника єдиного податку є дата надходження коштів платнику єдиного податку у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, дата підписання платником єдиного податку акта приймання-передачі безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг). Для платника єдиного податку третьої групи, який є платником податку на додану вартість, датою отримання доходу є дата списання кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності. При цьому відповідно до статті 1641 Кодексу України про адміністративне правопорушення до фізичних осіб - підприємців - платників єдиного податку, які не ведуть або ведуть з порушенням облік доходів та витрат, застосовується відповідальність у вигляді адміністративного штрафу, зокрема попередження або накладення штрафу у розмірі від трьох до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені частиною першою статті 164 КУпАП, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за те ж порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі від п'яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (Лист ДФС України від 28.09.2015 № 9032/Г/99-99-17-02-02-14).

«Спрощенці» що не мають найманої праці звіт по єдиному внеску подають раз в рік

Фізичні особи - підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, без використання праці найманих працівників, формують та подають звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, наступного за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. При цьому, звіт не подається платниками єдиного податку, які є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Нагадаємо, форми та строки подання звітності передбачено наказом Міністерства фінансів України від 14 квітня 2015 року № 435. Звіт подається за формою згідно таблиць 2, 4 додатку 5 «Звіт про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Нова форма податкової декларації з екологічного податку

Відповідно до п. 250.1 ст. 250 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) базовий податковий (звітний) період для екологічного податку (далі – Податок) дорівнює календарному кварталу. Податкові декларації Податку за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, подаються платниками Податку протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу до контролюючих органів (п. 250.2 ст. 250 Кодексу). Наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 715 „Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за № 1052/27497 (далі – Наказ № 715), який набрав чинності з дня його офіційного опублікування – 25 вересня 2015 року, затверджено форму Податкової декларації Податку. Згідно з п. 46.6 ст. 46 Кодексу до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення. Таким чином, Податкова декларація Податку за ІІІ квартал ц.р. подається за формою, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 24.12.2010 № 1010 „Про затвердження форми Податкової декларації екологічного податку”, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 за № 26/18764, а за ІV квартал ц.р. та наступні податкові періоди – за новою формою, затвердженою Наказом № 715.

Як оподатковується сума, отримана від продажу квартири

Дохід, отриманий платником податку від продажу (обміну) не частіше одного разу протягом звітного податкового року житлового будинку, квартири або їх частини, кімнати, садового (дачного) будинку (включаючи земельну ділянку, на якій розташовані такі об’єкти, а також господарсько-побутові споруди та будівлі, розташовані на такій земельній ділянці), а також земельної ділянки, що не перевищує норми безоплатної передачі, визначеної ст.121 Земельного кодексу України залежно від її призначення, та за умови перебування такого майна у власності платника податку понад три роки, не оподатковується. Разом з тим, слід зазначити, що умова перебування такого майна у власності платника податку понад три роки не розповсюджується на майно, отримане таким платником у спадщину. Що стосується доходу, отриманого платником податку від продажу протягом звітного податкового року більш як одного з об’єктів нерухомості, то такий дохід підлягає оподаткуванню за ставкою 5 відсотків бази оподаткування. Тобто, у громадянина, у якого квартира перебуває у власності більше ніж 5 років та це перший продаж у цьому році, дохід від продажу такої квартири не оподатковується. Довідково повідомляємо, під час проведення операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомості між фізичними особами нотаріус посвідчує відповідний договір за наявності оціночної вартості такого нерухомого майна та документа про сплату податку до бюджету стороною (сторонами) договору та подає до контролюючого органу за місцем розташування державної нотаріальної контори або робочого місця приватного нотаріуса інформацію про такий договір, включаючи інформацію про його вартість та суму сплаченого податку. Порядок оподаткування операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого майна визначено статтею 172 Податкового Кодексу України.

Чи застосовуються штрафні санкції у разі подання декларації з акцизного податку з запізненням та своєчасній сплаті податку?

Якщо декларація з акцизного податку подана до контролюючого органу з порушенням терміну, але податок сплачений своєчасно то до такого платника податків застосовуються санкції, передбачені п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу України. Згідно п. 120.1 статті 120 Податкового кодексу відповідальність за неподання або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати та сплачувати податки, збори податкових декларацій (розрахунків), - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 170 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Ті самі дії, вчиненні платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання. Пунктом 223.2 статті 223 Податкового кодексу визначено, що платник податків з підакцизних товарів (продукції), вироблених або переобладнаних на митній території України; імпортер алкогольних напоїв та тютюнових виробів; суб'єкт господарювання роздрібної торгівлі, який здійснює реалізацію підакцизних товарів; оптовий постачальник електричної енергії подає щомісяця не пізніше 20 числа наступного періоду декларацію акцизного податку.

Нарахування та утримання ЄСВ у працівників, що працюють на неповну ставку

Найманим працівникам, які працюють за основним місцем роботи на неповну тарифну ставку та отримують заробітну плату за відпрацьований час, яка не перевищує розміру мінімальної заробітної плати, підприємство має нарахувати єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - ЄСВ) виходячи із законодавчо встановленого розміру мінімальної заробітної плати на місяць (з 1 січня 2015 року – 1218 гривень, а з 1 вересня – 1378 гривень). При цьому, утримання єдиного внеску із заробітної плати (доходу) найманого працівника здійснюється із фактично нарахованої заробітної плати (доходу). Такі вимоги передбачені нормами Закону України „Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

З тонкощами податкового законодавства допоможе розібратися електронний сервіс «ЗІР»

Західна ОДПІ м. Харкова пропонує платникам податків скористатися загальнодоступним інформаційно-довідковим ресурсом («ЗІР»), що розміщений на офіційному порталі Державної фіскальної служби України. Даний електронний сервіс дозволяє користувачам здійснювати пошук інформації по певному податку, напрямку діяльності, в тому числі з використанням ключових слів, шляхом перегляду за певні періоди інформації, при цьому не лише по запитаннях-відповідях, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані із використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів.

Відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до них в ЄРПН

Згідно з пунктом 1201.1 статті 1201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) порушення платниками податку на додану вартість (далі – ПДВ) граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям – платникам ПДВ, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), встановлених статтею 201 Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників ПДВ, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: - 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; - 20 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; - 30 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; - 40 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, – у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів. При цьому згідно з пунктом 35 підрозділу 2 розділу ХХ Кодексу норми пункту 1201.1 статті 1201.1 не застосовуються при порушенні термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, складених до 1 жовтня 2015 року. Пунктом 1201.2 статті 1201 Кодексу визначено, що відсутність з вини платника реєстрації податкової накладної, що підлягає наданню покупцю – платнику ПДВ, та розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН протягом 180 календарних днів з дати їх складання тягне за собою накладення на платників ПДВ, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 Кодексу покладено обов’язок щодо такої реєстрації, штрафу у розмірі 50 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в таких податковій накладній/розрахунку коригування. Порядок застосування штрафних санкцій, передбачених статтею 1201, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику (пункт 1201.3 статті 1201 Кодексу).

Яким чином може бути включена до складу податкового кредиту податкова накладна, з дати складання якої не минуло 365 днів ?

Пунктом 198.2 статті 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) визначено, що датою віднесення сум податку на додану вартість (далі – ПДВ) до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: - дата списання коштів з банківського рахунка платника ПДВ на оплату товарів/послуг; - дата отримання платником податку товарів/послуг. З урахуванням змін, внесених до пункту 198.6 статті 198 Кодексу, з 29.07.2015 діє норма, згідно з якою у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму ПДВ на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН), таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складення податкової накладної. Отже, належним чином складена та зареєстрована в ЄРПН протягом 180 днів податкова накладна, яка не була включена до складу податкового кредиту в податковому періоді її складання/реєстрації та з дати складання якої не минуло 365 днів, може бути включена до складу податкового кредиту в наступних звітних (податкових) періодах протягом 365 календарних днів з дати її складання шляхом відображення сум податку у розділі II «Податковий кредит» податкової декларації з ПДВ.

Подолати корупцію допоможе „Пульс”

Інтерактивний сервіс «Пульс» – це гаряча телефонна лінія із номером: (044)284-00-07, за яким громадяни та суб’єкти господарювання мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України (далі - ДФС), про можливі корупційні дії з їхнього боку, а також проблеми, які виникають під час здійснення митного контролю та митного оформлення товарів та транспортних засобів, що переміщуються через митний кордон України. Інформація приймається цілодобово. При наданні інформації бажано назвати своє прізвище, ім’я, по-батькові (посаду, назву суб’єкта господарювання), місце проживання (адресу юридичної особи) та обов’язково зазначити назву органу ДФС, з яким пов’язана подія, коли відбулась подія, прізвище, ім’я, по-батькові працівника органу ДФС, в роботі якого вбачаються протиправні або корупційні дії, та суть проблеми. Про результати розгляду заявників інформує працівник сервісу невідкладно або протягом 1-3 робочих днів. Якщо інформація потребує додаткового розгляду, то загальний термін її опрацювання не перевищує 15 днів. Результати розгляду анонімної інформації не повідомляються.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області