Управління боротьби з відмиванням доходів попередило скоєння фінансового злочину

Співробітники Міндоходів Харківщини працюють за принципом «call-back»

Фахівці регіонального відомства не тільки приймають до розгляду звернення громадян, які надійшли на інтерактивний сервіс Міністерства доходів і зборів України „Пульс” , а й потім повідомляють про результати перевірки та вжиті заходи протягом 1 -3 днів. Так, підсумком проведеної органами Міндоходів Харківщини роботи за перше півріччя п.р.  стало опрацювання  197 звернень представників бізнесу та громадян області на антикорупційний сервіс „Пульс”. Найбільша кількість питань надійшла від мешканців центральних районів Харкова. Так, в Київському районі  звернулось на «Пульс» 42 громадянина, а  в Дзержинському  –  32.  В області найчастіше звертались мешканці Харківського  району – 26,  та  Дергачівщини -  таких звернень надійшло 5. А ось жителі Балаклійського, Богодухівського та Вовчанського району зателефонували на «Пульс» по одному разу. Як відзначають співробітники  ГУ Міндоходів області,  найбільшу  кількість звернень  зафіксовано у лютому п.р. – 41 дзвінок, а найменшу у травні – 22.  «Нами приділяється особлива увага проблемним питанням, які піднімаються платниками податків, а кожне таке звернення знаходиться на особистому контролі керівника відомства, - підкреслюють  в головному управлінні  та відзначають, що  цей сервіс є ефективним індикатором якості взаємодії бізнесу та органів доходів і зборів. Адже його було створено з метою підвищення ступеню довіри громадян до роботи органів міндоходів і зборів. Нагадаємо, що оперативно вирішити питання, які виникають у сфері адміністрування податків та під час здійснення митного контролю і митного оформлення,  можна за телефоном (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

На Харківщині спритники намагались «відмити» понад 18 млрд. гривень

Таку суму повідомили фахівці управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, ГУ Міндоходів області. Усього з початку року, за даними управління, до Банку даних сумнівних фінансових операцій було внесено 58 повідомлень на загальну суму 18,2 млрд. грн., за результатами розгляду яких складено 35 матеріалів з ознаками кримінальних правопорушень та внесено  до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Більшість кримінальних правопорушень стосувалися легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом  - ст. 209 КК України.  Також кримінальні справи порушувались за ознаками злочинів, передбачених  зокрема ст. 191 КК України -  привласнення,  розтрата майна, або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем та ст. 364 КК України - зловживання владою або службовим становищем. Одним із пріоритетних напрямків роботи управління є боротьба  з кримінальними  правопорушеннями  у сфері державних закупівель. Так, за перше півріччя п.р. співробітники управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, провели 20 розслідувань відносно учасників держзакупівель. Сума збитків при цьому склала понад 104,8  млн.грн. За їх результатами до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 10 кримінальних правопорушень. Приймаються заходи щодо повернення коштів до бюджету.

Про новації оподаткування для підприємців

Про основні аспекти оподаткування фізичних та юридичних осіб йшлося під час семінару, який відбувся  для суб`єктів господарювання фізичних та юридичних осіб Харківщини за участі фахівців Головного управління Міндоходів у Харківській області та територіального відділення ВГО «Асоціація платників податків України» в Харківській області. Провідні фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області довели до присутніх актуальні питання з оподаткування податком на додану вартість та прибуток,  особливості сплати єдиного соціального внеску, актуальні аспекти оподаткування фізичних осіб підприємців, розглянули Порядок нарахування та сплати податку на нерухоме майно у 2014 році тощо. Зокрема фахівці управління доходів і зборів з  фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області повідомили, що  з 1 липня 2014 року набрали чинності зміни, які внесено до Податкового кодексу України в частині оподаткування податком на доходи фізичних осіб у формі пасивних доходів. Водночас, зміни в оподаткуванні дивідендів, набирають чинності з 1 січня 2015 року. Також присутні дізнались, що з  7 липня поточного року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення процедури державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб - підприємців за заявницьким принципом" від 13.05.14 N 1258-VII. Згідно положень цього закону, припинення фізичних осіб – підприємців здійснюється не пізніше наступного робочого дня з дати надходження до державного реєстратора реєстраційної картки на проведення державної реєстрації припинення підприємницької діяльності. Відміняється необхідність надання підприємцями довідок з органів податкової служби, пенсійного фонду та фондів соціального страхування для проведення державної реєстрації припинення. Учасники семінару активно обговорювали  новації законодавства та висловили сподівання, що зміни, прийняті до Податкового кодексу України, в подальшому  сприятимуть  стабілізації  економічного розвитку країни. Як відзначила Голова ради – директор територіального відділення ВГО «Асоціація платників податків України» в Харківській області Марина Вишневська, проведення таких заходів є надзвичайно важливими та потрібними для бізнесу регіону.  Адже це і можливість поспілкуватися  із спеціалістами та  більш детально дізнатися про необхідну  та корисну для діяльності підприємства інформацію. 

На Харківщині в пункті пропуску «Гоптівка» виявили велику партію валюти

Фахівці Харківської митниці Міндоходів спільно з працівниками Держприкордонслужби під час проведення митно-прикордонного огляду автомобіля «Mitsubishi Pajero» та особистих речей громадян знайшли приховані 2 800 000 доларів США. Прямуючи до Російської Федерації, громадянин України сховав долари у спеціально виготовленій схованці у баку для пального, встановленому заводом-виробником. Під час усного декларування водій та пасажир, що його супроводжував, запевняли, що не везуть товари, які обмежені до переміщення через митний кордон або підлягають обов’язковому декларуванню. За дії, спрямовані на переміщення товарів через митний кордон України з приховуванням від митного контролю з використанням способу, що утруднює виявлення таких товарів, у відношенні порушника фахівці митниці склали адміністративний протокол за ч.1 ст. 483 Митного кодексу. Предмети правопорушення вилучено.

Фермерство на Харківщині продовжує розвиватись

Як повідомляють в ГУ Міндоходів в Харківській області, на Харківщині особливий спеціальний режим оподаткування у агропромисловому секторі – сплату фіксованого сільськогосподарського податку обрали 1511 підприємств. Наразі на теренах Харківського регіону найбільше таких платників зареєстровано в Богодухівському, Лозівському, Нововодолазькому, Харківському та Куп’янському районах. За словами фахівців Головного управління Міндоходів області, правомірність переходу сільськогосподарських підприємств на спеціальний режим оподаткування знаходиться на постійному контролі, оскільки набувши та підтвердивши статус платника фіксованого сільськогосподарського податку нормами ст. 307 ПКУ передбачено звільнення аграріїв від сплати окремих податків і зборів. Відтак за перше півріччя 2014 року  від харківських  фермерів надійшло понад  2,6  млн. грн. фіксованого сільськогосподарського податку. Нагадуємо, перерахунок фіксованого сільськогосподарського податку до бюджету необхідно робити щомісяця протягом 30 днів, що настають за останнім днем звітного місяця. Сплата ФСП здійснюється у розмірі третини від суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми.

На Харківщині за дари лісу вже сплачено на 1,5 мільйона гривень більше ніж минулоріч

Протягом січня-червня 2014 року до місцевої скарбниці регіону надійшло 5,1 мільйона гривень збору за спеціальне використання лісових ресурсів. Це на 1,3 мільйона гривень більше у порівнянні з минулорічним показником. Водночас, Державний бюджет у першому півріччі отримав 0,5 мільйона гривень зазначеного збору, що на 0,2 мільйон гривень більше ніж у минулому році. Такі цифри озвучили в ГУ Міндоходів у Харківській області. На думку фахівців, зростання надходжень зі збору за спецвикористання лісових ресурсів - оптимістичний початок ягідно-грибного сезону та періоду заготівлі лісопродукції. У відомстві прогнозують подальше збереження позитивної динаміки  надходжень. Слід зазначити, що на сьогодні в регіоні зареєстровано 142 платника збору за спеціальне використання лісових ресурсів.

Підприємці Донецької та Луганської областей можуть надавати звіти до будь-якого ЦОПу

Зокрема, в Харківському регіоні декларації у паперовому вигляді від суб’єктів господарювання зазначених регіонів приймаються в усіх 33 Центрах обслуговування платників. Для тих же, хто хоче звітувати в електронному вигляді (але цього ще не робив), «відкриті двері» регіональних філіалів Центру сертифікації ключів ІДД Міндоходів. Звернувшись до них, мешканці Донецької та Луганської областей можуть безоплатно отримати «електронний ключ» та надавати звіти у зручний для них час з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернету. Про це повідомив під час прес-конференції заступник начальника управління ІТ та обліку платників ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Біланчук. Посадовець розповів, що переселенці із зони АТО, також мають можливість отримати в Харківських центрах обслуговування платників реєстраційний номер облікової картки платника податків («ідентифікаційний код») та довідку про свої доходи. За словами Сергія Біланчука, все це зроблено, для того, щоб зменшити дискомфорт у громадян, яким прийшлось покинути свої домівки із-за складної соціальної обстановки. «Сьогодні кожен із нас повинен допомагати один-одному. Співробітники Міндоходів Харківщини надають якісні консультації та адміністративні послуги підприємцям та громадянам з усіх регіонів України. Ми відкриті до діалогу та підтримки», - підкреслив посадовець. Нагадаємо, що інформація стосовно адрес, телефонів та режиму роботів Центрів обслуговування платників Харківщини розміщена на  суб-сайті відомства: www.kh.minrd.gov.ua.

Терміни розрахунків за експортно-імпортними операціями у сфері ЗЕД

При здійсненні експортних операцій суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках. Таке зарахування здійснюється у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. У разі експорту робіт (послуг), прав інтелектуальної власності – з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку також потребують імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується. Дані норми передбачені статтею 1 Закону України від 23 вересня 1994 року  № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зі змінами та доповненнями (далі – Закон № 185). Разом з тим, Національний банк України має право запроваджувати  інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені Законом. Так, постановою Правлінням Національного банку України, встановлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені Законом № 185, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Зазначені зміни передбачено Законом України від 6 листопада 2012 року № 5480-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» до Закону № 185 та постановою Правління Національного банку України від 12 травня 2014 року № 270 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті», яка набрала чинності 20 травня 2014 та діє до 20 серпня 2014 року.

На яку дату продавцем товарів/послуг складається податкова накладна?

Податкова накладна складається у двох примірниках у день виникнення податкових зобов’язань продавця. Один примірник видається покупцю, а другий залишається у продавця. У разі складання податкової накладної у паперовому вигляді покупцю видається оригінал, а копія залишається у продавця. Відповідна норма визначена п. 201.4 ст. 201 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями. Також, з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі (дане питання у категорії 101.19).

Ігор Білоус: „Українська митниця надійно захищає і захищатиме економічний суверенітет України!”

Про це Голова Державної фіскальної служби України Ігор Білоус заявив під час урочистого відкриття відділу митного оформлення №3 митного посту „Східний” Київської міжрегіональної митниці ДФС України. „І цей пункт – ще одна цеглина у зміцненні нашого митного кордону. Це ще один крок на зустріч бізнесу, створення оптимальних умов для роботи усіх експортерів та імпортерів. Хочу подякувати всім, хто доклав зусиль задля зведення цього сучасного об’єкту”, - сказав Ігор Білоус. Новий митний термінал займає площу 54 тис. кв. м., є одним з найбільших у Європі та оснащений за останнім словом техніки. Зокрема, встановлені на в`їзді сканери дозволяють автоматично фіксувати та ідентифікувати номери прибуваючих вантажівок та вносити їх до єдиної бази. Також за допомогою відео - спостереження інспектор має змогу постійно спостерігати за процесом митного оформлення. Таким чином, за словами Голови фіскальної служби, робота митниці повністю автоматизована, що дозволяє уникнути так званого „людського фактору” та корупційних дій. „Ми будемо постійно зміцнювати нашу митницю. Робити ми будемо це не лише завдяки сучасному технічному оснащенню, а і за допомогою жорсткої боротьби з корупцією, як усередині відомства, так і навколо. Завдяки спільним зусиллям з СБУ, Генпрокуратурою та МВС ми це зробимо. На митниці будуть працювати лише спеціалісти, які відповідають головним критеріям: професійність, порядність, відданість своїй справі та державі. Наша мета – ніякої контрабанди! Ні чорної, ні сірої, ні синьої контрабанди, ні будь-якого іншого кольору не буде”, - наголосив Ігор Білоус. Також під час екскурсії новим логістичним центром керівництво ДФС презентувало поки що єдині в Україні митні склади з автоматичним регулюванням температури від + 2 до – 25 градусів за Цельсієм, що дозволяє зберегти усі якісні характеристики вантажів під час зберігання та митного оформлення. Крім зазначеного, у новому комплексі діє система „єдиного офісу”. Тобто усі необхідні для проходження митного контролю служби (ветеринарна, фіто – санітарна тощо) знаходяться у одному приміщенні, що зменшує час проходження контролю та безперечно покращує якість сервісу. На завершення Голова Державної фіскальної служби подякував усім працівникам митниць, які допомагають державі своєю наполегливою працею, особливо у такі складні для країни часи. „Користуючись нагодою, хотів би подякувати митникам, які працюють на східному кордоні нашої держави. Їхня мужність є прикладом відданості та патріотизму, які заслуговують на повагу! І хочу сьогодні сказати усім, хто думає проскочити крізь митницю, що ми цілодобово, з дня у день, контролюємо ввірену нам ділянку. Хочу ще раз усіх привітати з відкриттям цього нового пункту і наголосити: Для мене і для очолюваної мною Державної фіскальної служби „Жити по-новому” – це жити чесно, справедливо, за Законом! Жити по-новому – це жити краще, ніж ми жили!”, - підкреслив Ігор Білоус.

Продаж алкогольних напоїв і тютюнових виробів без застосування РРО

Пунктом 1 розділу ІІ Переліку товарів, які реалізуються з розносок і ручних візків, та видів послуг у салонах на залізничному, морському, річковому та повітряному транспорті, які надаються без застосування реєстраторів розрахункових операцій з використанням розрахункових книжок та книг обліку розрахункових операцій (далі – Перелік), затвердженого наказом Міністерства транспорту України від 18.02.2004 №105, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 21.06.2004 за №752/9351 визначено що з розносок і ручних візків у салонах повітряних суден при виконанні міжнародних рейсів реалізуються: продукти харчування, готові до вживання, в упаковці, тарі, посуді; напої; пиво; засоби особистої гігієни; косметика та парфумерія; канцтовари; тютюнові вироби. Відповідно до пункту 2 розділу ІІ Переліку з розносок і ручних візків у салонах повітряних суден при виконанні внутрішніх рейсів реалізуються: продукти харчування, готові до вживання, в упаковці, тарі, посуді; напої (крім алкогольних напоїв) та пиво; засоби особистої гігієни; канцтовари. Тобто чином реалізація алкогольних напоїв та тютюнових виробів з розносок і ручних візків у салонах повітряних суден передбачена тільки у повітряних суднах при виконанні міжнародних рейсів.

Сплачуйте єдиний податок вчасно

18 липня – граничний термін сплати авансових внесків з єдиного податку фізичними особами – підприємцями, що обрали спрощену систему оподаткування І та ІІ груп. Шановні платники, пам’ятайте про важливість вчасного розрахунку з бюджетом, адже наявність податкової заборгованості у будь-якому розмірі – явище, що порушує права всіх громадян, позбавляючи державу джерел фінансування різноманітних потреб суспільства – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова  Віталій Прокопенко.

За порушення податкового законодавства – ануляція реєстрації платника єдиного податку

У разі виявлення територіальним органом Міндоходів порушень платником єдиного податку вимог податкового законодавства приймається рішення щодо анулювання реєстрації платника єдиного податку на підставі акта перевірки з першого числа місяця, наступного за кварталом, в якому виявлено порушення. У такому випадку суб’єкт господарювання має право знову обрати або перейти на спрощену систему оподаткування після закінчення чотирьох послідовних кварталів з моменту прийняття рішення контролюючим органом.

Звільнення  від сплати податку за період тимчасової втрати працездатності, якщо фізособа «єдинщик» захворіла

Платники єдиного податку першої і другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку, зокрема, за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів, за умови подання таким платником до органу доходів і зборів заяви довільної форми щодо терміну тимчасової втрати працездатності. Відповідно до положень Податкового кодексу України, зазначені фізичні особи-спрощенці сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. З огляду на викладене вище, якщо платник єдиного податку першої і другої груп, який не використовує працю найманих осіб, хворів 30 і більше календарних днів та при цьому хвороба розпочалась до 20 числа місяця та закінчилась у наступних місяцях, то такий платник звільняється від сплати єдиного податку лише за календарні місяці, в яких хворів. Якщо в місяці, в якому відповідно до листка непрацездатності хвороба закінчилась, платник сплачує єдиний податок за цей місяць відповідно до норм Кодексу. Порядок нарахування та сплати єдиного податку, а також умови, за яких платники першої та другої групи можуть бути звільнені від його сплати на певний період, викладені у статті 295 Податкового кодексу України – про це зазначив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Електронна перевірка

Основним пріоритетом у роботі Міністерства доходів і зборів протягом останнього часу вже традиційно є запровадження електронних сервісів при обслуговуванні платників податків. Один з них – електронна перевірка – дозволяє підприємцям спростити процедуру податкового аудиту, звівши до мінімуму особисте спілкування з інспектором. Проводять її за заявою платника податків із незначним ступенем ризику і лише за наявності технічної можливості для такої перевірки. Досліджуватимуться лише періоди, не охоплені плановими та позаплановими документальними перевірками. У заяві суб’єкт господарювання обов’язково зазначає перелік податків та періоди, які бажає обревізувати. За результатами проведених заходів контролю складається довідка, податкове повідомлення-рішення не виноситься, а отже жодні штрафи не застосовуються. У разі незгоди з висновками, зазначеними у довідці, підприємець одночасно з її підписанням може подати свої заперечення. А от можливості оскаржити її в адміністративному або судовому порядку не передбачено. Ці та інші питання висвітлено у листі Міндоходів від 31.03.2014 №5790/5/99-99-22-02-05-16.

Відповідальність за несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску приватними підприємцями

Фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, зобов'язані сплачувати за себе єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним роком. Суми єдиного внеску, своєчасно не нараховані та/або не сплачені у строки, встановлені Законом про ЄСВ, обчислені органами пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом, є недоїмкою. За несплату або несвоєчасну сплату єдиного внеску до платників застосовується штраф у розмірі 10 % своєчасно не сплачених сум (п. 2 частини одинадцятої ст. 25 Закону про ЄСВ).Згідно з частиною десятою ст. 25 цього Закону на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 % суми недоплати за кожний день прострочення платежу.

Земельні ділянки, на яких розташовані рекламні засоби, є об’єктом оподаткування платою за землю

Відповідно до п. 289.1 ст. 289 Податкового кодексу України встановлено, що для визначення розміру  земельного податку та орендної плати за землю використовується нормативно-грошова оцінка цих земельних ділянок. Відповідно земельні ділянки, на яких розташовано рекламні засоби (біг-борди, бек–лайти тощо), розміщення яких погоджено з органом місцевого самоврядування, але правовстановлюючі документи на такі ділянки відсутні, є об’єктом оподаткування платою за землю відповідно до норм розділу XIII Податкового кодексу України з урахуванням даних Державного земельного кадастру. Для правильного визначення грошових зобов’язань таким платникам необхідно звернутися до відповідного територіального органу Держземагенства для отримання витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, на яких розташовано зазначені рекламні засоби.

Щодо отримання ліцензії - у ЦОПі

Підприємці можуть подавати документи та отримувати ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами в Центрах обслуговування платників податків за місцем провадження своєї торговельної діяльності або в Головному управлінні Міндоходів у Харківській області. У ЦОПі відповідальний працівник перевіряє заяву та пакет документів, достовірність зазначеної в них інформації, повноваження особи, яка підписала заяву. При прийнятті платіжного доручення перевіряє наявність відбитка штампа банку, інформацію про призначення платежу та правильність номеру рахунку. Надані  документи реєструються у відповідних журналах та передаються для подальшого оформлення до Головного управління Міндоходів у Харківській області.

Затверджено довідники податкових пільг станом на 1 липня 2014 року

Міністерством доходів і зборів України затверджено станом на 01.07.2014 р. Довідник № 71/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, і Довідник № 71/2 інших податкових пільг. У довідниках наведено перелік пільг з податку на прибуток, оподаткування неприбуткових установ і організацій, плати за землю, податку на додану вартість, державного мита тощо, а також зазначено початок та закінчення дії пільг. Ознайомитися з довідниками можна за адресою http://minrd.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/54005.html

Порядок сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі іноземної валюти

Нарахування, утримання та перерахування збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі безготівкової іноземної валюти здійснюється банками (фінансовими установами) за дорученням клієнтів банку. При цьому, суми утриманого та перерахованого на рахунки Державного казначейства України збору не включаються до складу, відповідно, доходу та витрат при визначенні об’єкта оподаткування податком на прибуток такими банками (фінансовими установами). Водночас, у разі сплати збору за власними операціями банку (у тому числі за власними зовнішньоекономічними договорами та за операціями з купівлі іноземної валюти, що здійснюються на міжбанківському валютному ринку України в межах лімітів відкритої валютної позиції банку), сума сплаченого банком збору на обов'язкове державне пенсійне страхування враховується при визначенні оподатковуваного прибутку у складі інших операційних витрат. Детальніше про це йдеться в Узагальнюючій податковій консультації про сплату збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з операцій купівлі іноземної валюти, затвердженій наказом Міндоходів України 01.07.2014 №365.

Про заповнення митної декларації у звичайному режимі

Під митною декларацією, заповненою у звичайному порядку, розуміється митна декларація, що містить обсяг відомостей (даних), достатній для завершення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення у заявленому  митному режимі ( ч. 1 ст. 258 Митного кодексу України від 13.03.2012 року № 4495-VI,- За рішенням органу доходів і зборів, митне оформлення та випуск товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до митного режиму експорту може здійснюватися без їх пред’явлення органу доходів і зборів, якому подано митну декларацію, заповнену у звичайному порядку. Рішення про можливість випуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення без їх пред’явлення органу доходів і зборів або про необхідність такого пред’явлення приймається органом доходів і зборів на основі результатів аналізу ризиків у строк не більший, як чотири робочі години з моменту прийняття митної декларації, заповненої у звичайному порядку відповідно до митного режиму експорту (ч. 2 ст. 258 МКУ).

До уваги громадян - власників земельних ділянок!

Статтею 286 Податкового кодексу встановлено, що громадянам – власникам земельних ділянок нарахування сум земельного податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному статтею 58 цього Кодексу. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Фізичними особами у сільській та селищній місцевості земельний податок може сплачуватися через каси сільських (селищних) рад за квитанцією про приймання податкових платежів. 22 серпня 2014 року - останній день сплати земельного податку з фізичних осіб. – про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій. Громадянам слід звернутися до органів Мін доходів за місцем знаходженням  земельної ділянки і пред’явити відповідні документи (зокрема, план-схему земельної ділянки, підтвердження права власності, ксерокопії документів права на пільги) у разі якщо не отримали податкового повідомлення - рішення по платі за землю, або ж якщо виникають запитання щодо розміру нарахованого податку, у випадку зміни власника земельної ділянки, набуття права на пільги, або виникнення необхідності уточнення сум земельного податку.

Щодо оподаткування при отриманні подарунків

Вартість безоплатно отриманих працівниками товарів (подарунків) від роботодавця включається до загального місячного (річного) оподаткованого доходу таких працівників як додаткове благо, крім випадків, передбачених ст.165 Податкового кодексу України. Зокрема, ст.165 ПКУ встановлено, що до оподаткованого доходу платника податку не включається вартість подарунків, а також призів переможцям та призерам спортивних змагань, якщо їх вартість не перевищує 50% від однієї мінімальної заробітної плати у розрахунку на місяць, встановленої на 1 січня звітного податкового року за винятком грошових виплат у будь-якій сумі. У 2014 році така гранична сума становить 609 грн. Вартість дарунків, яка не перевищує 609 грн., відображається у податковому розрахунку за ф. №1ДФ за ознакою доходу «160». Якщо ж вартість подарунків, які надаються роботодавцем працівнику, перевищує 609 грн., то сума такого перевищення оподатковується податком на доходи фізичних осіб з використанням коефіцієнта за ставками 15% та/або 17% та відображається у ф. №1ДФ за ознакою доходу «126», як додаткове благо.

Про зовнішньоекономічну діяльність

При здійсненні експортних операцій суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності виручка резидентів у іноземній валюті підлягає зарахуванню на їх валютні рахунки в уповноважених банках. Зарахування виручки здійснюється у строки виплати заборгованостей, зазначені в контрактах, але не пізніше 180 календарних днів з дати митного оформлення (виписки вивізної вантажної митної декларації) продукції, що експортується. У разі експорту робіт (послуг) та/або прав інтелектуальної власності – з моменту підписання акта або іншого документа, що засвідчує виконання робіт, надання послуг, експорт прав інтелектуальної власності. Перевищення зазначеного строку потребує висновку центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері економічного розвитку. Такого висновку також потребують імпортні операції резидентів, які здійснюються на умовах відстрочення поставки, в разі, коли таке відстрочення перевищує 180 календарних днів з моменту здійснення авансового платежу або виставлення векселя на користь постачальника продукції (робіт, послуг), що імпортується. Такі норми передбачені статтею 1 Закону України від 23 вересня 1994 року № 185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» зі змінами та доповненнями. Разом з тим, Національний банк України має право запроваджувати інші строки розрахунків, ніж ті, що визначені Законом. Так, постановою Правління Національного банку України встановлено, що розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів, передбачені Законом № 185, здійснюються у строк, що не перевищує 90 календарних днів. Довідково. Зазначені зміни передбачено Законом України від 6 листопада 2012 року № 5480-VI «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розширення інструментів впливу на грошово-кредитний ринок» до Закону № 185 та постановою Правління Національного банку України від 12 травня 2014 року № 270 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті», яка набрала чинності 20 травня 2014 та діє до 20 серпня 2014 року.

Щодо отримання платником ПДВ  бюджетного  відшкодування

Згідно з пунктом 200.5 статті 200 Податкового кодексу не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які:  - були зареєстровані як платники цього податку менш ніж за 12 календарних місяців до місяця, за наслідками якого подається заява на бюджетне відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів); - мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Тобто, платник податку, вперше з моменту реєстрації платником ПДВ, має право задекларувати бюджетне відшкодування в податковій декларації з ПДВ, яка буде подаватися ним за наслідками 12 календарного місяця, що настає за місяцем його реєстрації платником ПДВ, за умови виконання вимог пункту 200.5 статті 200 Податкового кодексу України. При цьому, якщо нарахування податкового кредиту відбулося внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів, то такий платник податку має право на бюджетне відшкодування незалежно від терміну його реєстрації платником ПДВ за умови дотримання інших вимог щодо декларування та отримання права на бюджетне відшкодування.

Щодо отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску

Відповідно до частини 7 ст.14 Закону України від 08.07.2010р №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» органи доходів і зборів зобов’язані проводити звірення сум нарахування та сплати ними єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за вимогою платників, зазначених у пунктах 1, 4 і 5 частини 1 ст. 4 Закону №2464, а саме: роботодавців, фізичних осіб – підприємців та осіб, які забезпечують себе роботою самостійно. Таким чином, платник може звернутися із заявою в довільній формі щодо отримання довідки про відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску до органу доходів і зборів за основним місцем обліку. Довідка видається безоплатно на підставі поданої заяви, яка обов’язково містить посилання на найменування підприємства (установи, організації), до якого буде подано довідку. Контролюючий орган на підставі даних картки особового рахунку платника визначає наявність/відсутність заборгованості зі сплати єдиного внеску на дату формування довідки. Довідка за довільною формою (крім довідки про відсутність заборгованості із сплати ЄВ у зв’язку з прийняттям рішення про ліквідацію, реорганізацію юридичної особи, припинення підприємницької діяльності фізичною особою) надається платнику єдиного внеску у термін до 15 календарних днів- про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Строки розгляду звернень громадян

Відповідно до ст. 20 Закону України «Про звернення громадян» звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п’яти днів – про це зазначив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Харківщина: за перше півріччя до бюджетів надійшло 4 млрд. ЄСВ

За перше півріччя поточного року у Харківській області платники перерахували до бюджетів соціальних фондів майже 4 мільярди гривень єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Додатково надійшло 198,4 мільйонів гривень. Як зазначила в. о. начальника Головного управління Міндоходів у Харківській області Світлана Пажина, лише у червні 2014 року єдиного внеску сплачено 774,7 мільйонів гривень. «Ефективність адміністрування єдиного соцвнеску та збільшення виплат доходів працівникам – основні фактори зростання відрахувань до соцфондів. Усього у Харківському регіоні платниками ЄСВ є майже 22,5 тисячі підприємств-юридичних осіб та понад 79 тисяч СГД-фізичних осіб. Вони використовують найману працю близько 580 тисяч громадян, переважна більшість з яких – майже 545 тисяч – працюють у суб'єктів господарювання – юридичних осіб», – підкреслила Світлана Пажина. Лідери зі сплати єдиного внеску – бюджетні організації регіону. З початку року вони перерахували понад 1,4 млрд. гривень ЄСВ, а це близько 35% від загальних надходжень. Значним є відрахування й від підприємців – фізичних осіб – понад 181 мільйона гривень, зокрема, від "спрощенців" бюджети отримали 79  мільйонів гривень ЄСВ.

Дата накладення електронного цифрового підпису як доведення факту існування електронних документів

Для уникнення юридичних непорозумінь та для визначення точного часу накладення електронного цифрового підпису потрібно використовувати відмітку часу, яку надає акредитований центр сертифікації ключів клієнту на його вимогу. Так, використання відмітки часу (послуги фіксації часу) проводиться, перш за все, для визначення правового статусу електронного цифрового підпису. При цьому беручи до уваги те, що підтверджує цілісність набору електронних даних (електронного документа), відмітка часу може бути використана для доведення факту існування вказаних електронних даних у момент накладення електронного цифрового підпису. Роз’яснення з цього питання  надається в листі Міндоходів України від 25.12.2013р. № 6793/Ч/99-99-18-03-01-14. Зверніть увагу на те, що Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів за бажанням клієнта надає безкоштовну послугу фіксації часу в автоматичному режимі, одночасно з накладанням електронного цифрового підпису.

При здачі нерухомості в оренду платник втрачає право на пільгу

Податковим кодексом України визначено, що пільги щодо сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не надаються на об’єкти оподаткування, які використовуються їх власниками з метою отримання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності). Слід нагадати, що коли у платника податків є більше одного об’єкта оподаткування, у тому числі різних видів (квартир, житлових будинків або квартир і житлових будинків, в т. ч. їх часток), база оподаткування обчислюється виходячи з сумарної площі таких об’єктів. У 2014 році податок не нерухомість за минулий рік сплачуватимуть власники об’єктів нерухомості з розрахунку їх житлової площі. Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, у цьому році не сплачуватимуть власники квартир, якщо їх сумарна житлова площа не перевищує 120 кв. м. Для власників будинків „пільгова площа” визначена у розмірі 250 кв. м. А якщо у громадянина у власності є і квартири, і будинки, сумарною житловою площею до 370 кв. м., він також не сплачуватиме податок на нерухомість. Таке зменшення надається один раз за кожний звітний період. Враховуючи норми чинного законодавства, обчислення сум податку для фізичних осіб за звітний 2014 рік відбудеться у 2015 році до 01 липня, а податок буде розрахований з житлової площі об’єкта житлової нерухомості, у т. ч. його частки за період з 01.01.2014 р. по 31.03.2014 р. (включно), та із загальної площі об’єкта житлової нерухомості, у т. ч. його частки з 01.04.2014 по 31.12.2014 року (включно).

Про податкову знижку

 Якщо платник податку до кінця податкового року, наступного за звітним, не скористався правом на нарахування податкової знижки за наслідками звітного податкового року, таке право на наступні роки не переноситься. Оригінали документів, що підтверджують право на отримання податкової знижки, не надсилаються контролюючому органу, але підлягають зберіганню платником податку протягом строку давності, установленого Податковим кодексом України – про це зазначив заступник начальника Західної ДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

В Західній ОДПІ м. Харкова підбили підсумки роботи за перше півріччя 2014 року

За словами начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олександра Палія,  протягом січня-червня 2014 року платники податків Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова сплатили до бюджетів усіх рівнів  понад 380,5 млн. грн. податків і зборів, в тому числі до Державного бюджету від платників податків надійшло понад 160,3 млн. грн. Найбільше держбюджет поповнився від сплати податку на додану вартість — на 92,5 млн. грн. та податку на прибуток – 62,6 млн. грн. Як відзначає Олександр Палій, стабільні надходження до бюджетів усіх рівнів свідчать про зростання рівня громадянської свідомості платників, розуміння того, що добровільна сплата податків сприяє розбудові нашої держави. Так,  до місцевого бюджету з початку року надійшло понад 219,9 млн. грн., що дозволило забезпечити позитивну динаміку до фактичного показника минулого року на 7,3 млн. грн. тобто на 3,5%. До місцевої скарбниці надійшло понад 150,4 млн. грн. податку на доходи фізичних осіб, 33,2 млн. грн. коштів надійшло від юридичних та фізичних осіб-підприємців за використання земельних ділянок та 29,5 млн. грн. єдиного податку.

Бухгалтери Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова відсвяткували професійне свято

В Західній ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області відбулася урочиста зустріч  присвячена Дню бухгалтера. Кращих бухгалтерів Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова  з професійним святом привітали начальник  Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій, заступник начальника Олена Клімова, начальник управління оподаткування та контролю об’єктів і операцій Алла Сендзюк. Кожного бухгалтера було відзначено подякою за високий професіоналізм та сумлінне ставлення до наповнення бюджетів. „Професія бухгалтера є однією з найбільш значущих для будь-якого підприємства, установи чи організації. На теперішній час в Західній ОДПІ м. Харкова зареєстровано понад 9 тис. підприємств та понад 18 тис. фізичних осіб-підприємців, – зазначив Олександр Палій. – Тож щоб забезпечити їх діяльність, на посадах бухгалтерів трудяться тисячі фахівців. Власне, вони і є тими спеціалістами, покликання та професійний досвід яких є запорукою економічного зміцнення та розвитку, процвітання та впевненого  поступального руху вперед трудового колективу. Вони забезпечують чіткий контроль  фінансових  потоків та своєчасність податкових платежів. Без належної роботи бухгалтерських служб неможливо забезпечити стабільний розвиток економіки регіону та держави загалом”.

Харківські бізнесмени разом з керівниками Державної фіскальної служби України обговорили шляхи боротьби з корупцією на митниці

Спілкування відбулося в рамках другого засідання Антикорупційного форуму в режимі аудіо селектору. Це дало змогу взяти участь у заході представникам бізнесу й громадськості з усіх регіонів України. Учасники наради мали унікальну можливість почути керівників Державної фіскальної служби, задати їм питання та обговорити важливі проблеми.  Так, виступаючи перед присутніми, керівник Державної фіскальної служби Ігор Білоус зазначив, що сьогодні першим і найважливішим кроком є створення умов для усвідомлення того факту, що боротьба з корупцією є завданням всього колективу і, водночас, сферою персональної відповідальності кожного окремого співробітника і керівника. За його словами, для прозорості процедур призначення працівників на керівні посади, у тому числі у територіальні органи, планується залучати спеціально створену для цього Раду з питань добору керівних кадрів. Крім того, допомогою у боротьбі з корупційними проявами будуть соціологічні дослідження серед платників податків та суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Не залишилось поза увагою учасників заходу й питання щодо зменшення кількості доглядів на митниці, скорочення термінів перевірки документів, оновлення колективу співробітників митниці, впровадження державних митних терміналів. За словами заступника голови Державної фіскальної служби Анатолія Макаренка, працівники митниці мають наблизитись до ідеалу – здійснювати 5-8% доглядів на митниці з урахуванням системи ризиків. Це сприятиме розвитку сумлінного бізнесу та зменшенню корупційної складової.

Після спілкування з керівниками Державної фіскальної служби України харківські бізнесмени обговорили з в. о. начальника Харківської митниці Міндоходів Сергієм Раліком проблемні аспекти, що виникають на практиці у місцевих суб’єктів господарювання. По закінченню обидві сторони дійшли згоди, що для плідної праці необхідно проводити подібні зустрічі частіше. Це допоможе оперативно находити спільні рішення щодо системних та індивідуальних питань.

Корисний сервіс – «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера»

Для того, аби перевірити надійність Вашого ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або ж точну його назву. Введіть відому Вам інформацію в одне з полів і наша система здійснить пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання і повідомить Вам про результати пошуку. «Оновлення баз даних відбувається 1 раз на місяць, отже, якщо юридична особа була зареєстрована, або внесена до однієї із спеціалізованих баз протягом останніх 30 діб, дані щодо неї відображатись не будуть»- про це повідомив під час зустрічі з представниками бізнесу начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Про облігації для відшкодування ПДВ

Кабінетом Міністрів України встановлено граничний обсяг випуску облігацій внутрішньої державної позики для відшкодування сум ПДВ, задекларованих до відшкодування до 01.01.2014 р. і не відшкодованих на дату набрання чинності Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», у сумі 7 млрд. грн.   (Постанова КМУ від 18.06.2014 р. № 187 "Про встановлення граничного обсягу випуску облігацій внутрішньої державної позики для відшкодування сум податку на додану вартість").

Дії платника податків у разі втрати, пошкодження або дострокового знищення податкової та фінансової звітності

У разі втрати, пошкодження або дострокового знищення документів платник податків зобов’язаний у п’ятиденний строк з дня такої події письмово повідомити контролюючий орган за місцем обліку в порядку, встановленому Податковим кодексом України для подання податкової звітності, та контролюючий орган, яким було здійснено митне оформлення відповідної митної декларації. Платник податків зобов’язаний відновити втрачені документи протягом 90 календарних днів з дня, що настає за днем надходження повідомлення до контролюючого органу.

Продаж майна підприємцем та ПДВ

Відповідно до п.п. «а» п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України, об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Платником податку, зокрема, є: - будь-яка особа, що провадить господарську діяльність і реєструється за своїм добровільним рішенням як платник податку; - будь-яка особа, що зареєстрована або підлягає реєстрації як платник податку. Оскільки власником нерухомого або рухомого майна можуть бути лише фізичні або юридичні особи, то постачання суб’єктом підприємницької діяльності - фізичною особою підприємцем, який зареєстрований платником ПДВ, такого майна може здійснюватись виключно як фізичною особою. Якщо операція з постачання нерухомого або рухомого майна не відноситься до господарської діяльності суб’єкта підприємницької діяльності – платника ПДВ, то відповідно за такою операцією податкові зобов’язання з ПДВ ним не формуються, а право на податковий кредит у такого суб’єкта підприємницької діяльності – платника ПДВ за операцією з придбання зазначеного майна не виникає.

Обмеження у розрахунках готівкою

Розрахунки між юридичними особами та за участю фізичних осіб, пов'язані із здійсненням ними підприємницької діяльності, провадять в безготівковій формі. Якщо інше не встановлено законом, то їх можна проводити і готівкою. Постановою Правління Національного Банку України «Про встановлення граничної суми розрахунків готівкою» прописано такі обмеження щодо готівкових розрахунків упродовж дня: - для підприємств (підприємців) між собою протягом одного дня в розмірі 10000 грн; - для фізичної особи з підприємством (підприємцем) протягом одного дня за товари (роботи, послуги) у розмірі 150000 грн; - для фізичних осіб між собою за договорами купівлі-продажу, які підлягають нотаріальному посвідченню, у розмірі 150000 грн. Фізичні особи мають право здійснювати розрахунки на суму, яка перевищує 150000 грн, шляхом перерахування коштів з поточного рахунку на поточний рахунок, внесення та/або перерахування коштів на поточні рахунки (у тому числі у депозит нотаріуса на окремий поточний рахунок у національній валюті).Розміри штрафних санкцій за порушення касової дисципліни встановлено Указом Президента України від 12.06.95 р. №436/95 «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки».При здійсненні суб'єктами господарювання розрахунків готівкою понад встановлену граничну суму, таких платників притягують до відповідальності згідно з нормами Кодексу про адміністративні правопорушення. За ці порушення фізична особа-підприємець сплачує штраф у розмірі від 100 до 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 1700 до 3400 гривень). Якщо ж особу впродовж року вже притягали до адміністративної відповідальності за таке ж порушення, то розмір штрафу значно зростає – від 500 до 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (8500 - 17000 гривень).

З 1 липня 2014 року  оновлені правила оподаткування пасивних доходів

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 1 липня п.р. Законом України від 27.03.14р. №1166-VII впроваджується оподаткування процентів, (сума яких перевищує 17 прожиткових мінімумів, встановлених на 1 січня звітного року (у 2014р. - 20706 грн.), дивідендів, роялті та інвестиційного прибутку, нарахованих на користь фізичних осіб протягом звітного місяця. Податок на доходи в розмірі 15% визначається податковим агентом під час кожного нарахування (виплати). Оскільки установи банків звільнені від обов’язку щодо утримання ПДФО із доходів у вигляді процентів, фізична особа, яка отримала такі доходи, повинна самостійно їх задекларувати у річній декларації про майновий стан і доходи, обчислити податок за прогресивною шкалою ставок та сплатити його до бюджету. Прогресивна шкала передбачає збільшення ставки податку в залежності від розміру доходів. Так, якщо сума процентів, дивідендів, роялті та інвестиційного прибутку не перевищує 204 прожиткових мінімумів (у 2014 році - 248472 грн.), ставка податку становить 15%, від 204 до 396 прожиткових мінімумів (від 248472 грн. до 482328 грн.)– 20 %, понад 396 прожиткових мінімумів (482328 грн.) – 25%.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області