В Україні відбувся "День відкритого декларування"

Базою оподаткування податком на нерухомість встановлено загальну площу об’єкта житлової нерухомості

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 31.03.2014 №1166-VII,  який опубліковано в газеті «Голос України» №№60-61 від 31.03.2014 р., внесено певні зміни до норм Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України. Зокрема, зміни торкнулися оподаткування нерухомості.

Так, базою оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки встановлено загальну площу об’єкта житлової нерухомості замість житлової. Зазначені нововведення  набули чинності з 1 квітня 2014 року.

Разом з цим, нагадуємо, що Податковим  Кодексу передбачено пільги із сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки для, а саме: база оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості – на 120 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості – на 250 кв. метрів;

в) для різних видів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), – на 370 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

Пільги із сплати податку не надаються на об’єкти оподаткування, що використовуються їх власниками з метою одержання доходів (здаються в оренду, лізинг, використовуються у підприємницькій діяльності).

Міські, селищні та сільські ради можуть встановлювати додаткові пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об'єктів житлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних осіб або релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями) (п.п. 265.4.2 п. 265.4 ст. 265 Кодексу з урахуванням змін, внесених ЗУ №1166-VII).

Податкове повідомлення-рішення про сплату суми податку та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об’єктів житлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).

Звертаємо увагу, що громадяни - платники податку мають право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем проживання (реєстрації) для проведення звірки даних, зокрема, щодо об’єктів житлової нерухомості, в т.ч. їх часток, що перебувають у їх власності, права на користування пільгою зі сплати податку.

Моя країна – розправляє крила, формується нове її майбутнє, від кожного з нас залежить чи буде вона на Олімпі, або – на колінах

Сьогодні за ініціативи Міністерства доходів і зборів України по всій країні пройшов «День відкритого декларування».

До Центрів обслуговування платників районних податкових інспекцій завітали артисти, спортсмени, митці та інші відомі люди, щоб підтримати деклараційну кампанію, щоб на власному прикладі показати громадянам важливість та необхідність сплати податків й звітування про свої доходи.

Харківський регіон не став винятком. Незважаючи на напружену соціально-економічну ситуацію, славетні люди Харківщини з готовністю відгукнулися на запрошення прийти до податкових інспекцій та прилюдно задекларувати свої доходи.

 «На мою думку, в нашій країні, як і в країнах Європи та Америці, найбільший злочин – не сплачувати податки. Ми - законослухняні громадяни Слобожанщини – закликаємо всіх  з великою відповідальністю віднестись до обов’язку із сплати податків. Особливо це важливо у теперішній скрутний для нашої держави час. Я думаю, що ми будемо жити не гірше ніж в Польщі, Німеччині, Франції. Я вважаю, що українців чекає щасливе та заможне майбутнє! Все в наших руках», - зазначив народний артист України, соліст Харківської філармонії Олег Дзюба.

«Я залюбки погодився публічно задекларувати доходи, бо усвідомлюю, що від ставлення кожного платника податків до цієї справи залежить майбутнє нашої країни, регіону, міста. Ми хочемо жити в цивілізованому суспільстві. А для цього необхідно так само цивілізовано ставитися до своїх обов'язків. Здійснюючи свій внесок до бюджету, ми не лише піклуємося про нашу державу та регіон, а й робимо інвестиції в майбутнє», - наголосив президент Української ради бального танцю Олексій Литвинов.

Відомі громадяни не лише декларували свої доходи, вони також спілкувалися з іншими відвідувачами, з фахівцями податкових інспекцій. Митці розповідали про іноземні країни, де звітування про доходи – це звичайна справа, де кожен громадянин розуміє, що від його сумлінності залежить майбутнє його держави. Про важливість сплати податків там знають навіть діти.

Для того щоб і наша молодь була обізнана, розуміла для чого необхідні податки, на  «День відкритого декларування» на Харківщині до ЦОПів податкових інспекцій були запрошені учні з різних шкіл міста та області.

Так, у рамках заходу, для дітей харківської школи №105 провели екскурсію по ЦОПу Дзержинського району. Молоді люди дізналися про те, кому обов’язково необхідно декларувати податки, хто має право на знижку, як можна надати декларацію.  А головне дітлахам детально розповіли про те, звідкіля беруться кошти на соціальні виплати та пенсії. А той хто сміливіший, навіть міг сам заповнити бланк декларації.

«Я вважаю, що податки – це дуже важливо. Податки – це і бюджетна освіта, це і пенсії, і армія в державі. Без них у країни не має майбутнього», - зазначила школярка Катерина.

Як й всі відвідувачі центрів обслуговування платників діти та відомі громадяни отримали буклети та брошури про правильність декларування своїх доходів.

«Такі заходи вкрай необхідні. Адже вони об’єднують людей. Вірю, що кожен з нас хоче жити в квітучій багатій країні. А зробити  це ми можемо лише разом, сумлінно ставлячись до сплати податків», - зазначила начальник інформаційно-комунікаційного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Яна Чуб.

Як підкреслив начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Благий, на сьогодні 15 тисяч громадян – жителів Харківщини вже прозвітували про свої доходи. Усього ними  задекларовано 720,0 млн.грн. доходів. Бюджет отримає майже 20 млн.грн.

Про зміни, які набули чинності з 1 квітня 2014 року

Введення в дію норм Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 31.03.2014 №1166-VII здійснюється поетапно. Так, з 1 квітня п.р. запроваджено наступні зміни. Законом затверджено постійні основні ставки: податку на прибуток підприємств в розмірі 18%, податку на додану вартість - 20%.  Запроваджено оподаткування ПДВ операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення (імпорт і постачання виробником) за ставкою 7%.  Зменшено неоподатковуваний ПДВ імпорт товарів, який переміщують у міжнародних поштових відправленнях, із 300 до 150 євро.  Ставки податків і зборів, окрім збору за спеціальне використання лісових ресурсів та екологічного податку з утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів, визначених в абсолютних значеннях (крім євро), будуть коригуватися на індекс споживчих цін, індекс цін виробників промислової продукції.  Удвічі збільшено ставки збору за користування радіочастотним ресурсом України.  Вдвічі збільшено ставки акцизного податку на нові автомобілі та мотоцикли з об'ємом двигуна понад 0,5 л;  Встановлена єдина ставка акцизного податку на дизпаливо (98€ за 1000 кг) замість диференційованих ставок залежно від вмісту сірки Введено оподаткування альтернативного палива. Базою оподаткування податком на нерухомість встановлено загальну площу об’єкта житлової нерухомості замість житлової. Введено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування за ставкою 0,5% при здійсненні операцій з купівлі юридичними і фізичними особами іноземної валюти в безготівковій та/або готівковій формі. Пенсійні виплати, розмір яких перевищує 10 тис. грн., будуть оподатковуватися ПДФО за ставкою 15% (17)% із суми перевищення. 

Щодо своєчасності сплати податку за землю.

Згідно п.5.286 ст.286 ПКУ нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться органами державної податкової служби. Відповідно до п.287.2. ст.287 ПКУ облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться щороку до 1 травня.

На підставі п.5.287 ст.287 ПКУ податок сплачується фізичними особами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

„З метою своєчасності сплати орендної плати за землю і земельного податку та уникнення штрафних санкцій за несвоєчасну сплату ,пропонуємо  фізичним особам, що мають у власності (користуванні) земельні ділянки своєчасно сплатити нараховані суми плати за землю”, - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Дмитро Сагун.

Підприємець не має права на податкову знижку

„При цьому, загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата. Заробітна плата  - це основна та додаткова заробітна плата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно із законом. А доходи громадянина, які одержані ним від підприємницької діяльності, не є заробітною платою. Отже, суб’єкти господарської діяльності – фізичні особи не можуть скористатися правом на податкову знижку, якщо отримують доходи лише від підприємницької діяльності. Реалізувати таке право можна лише за умови, якщо у звітному році отримувалися доходи у вигляді заробітної плати”, - про повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. 

Перелік витрат, дозволених до включення до податкової знижки визначено у п. 166.3 ст.166 Податкового кодексу.

Декларування інвестиційних доходів.

Фізична особа, яка здійснює протягом звітного року продаж інвестиційного активу юридичній особі та отримує інвестиційний прибуток, повинна подати до органів Міндоходів податкову декларацію про майновий стан і доходи у термін до 1 травня року, наступного за звітним, та сплатити податок на доходи фізичних осіб до 1 серпня за ставками 15% (17%).Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим платником податку від продажу окремого інвестиційного активу, та його вартістю, що визначається із суми витрат на придбання такого активу з урахуванням норм підпунктів 170.2.4 - 170.2.6 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу (крім операцій з деривативами). Платник податку, який проводить операції з інвестиційними активами, має право скористатися послугами професійного торговця цінними паперами, включаючи банк та укласти договір з таким торговцем про виконання ним функцій податкового агента. Проте, запровадження обов’язку податкового агента для професійного торговця цінними паперами, включаючи банк, не звільняє платника податку від обов’язку декларування результатів усіх операцій з купівлі та продажу інвестиційних активів, здійснених протягом звітного (податкового) року як на території України, так і за її межами, за винятком випадків, зазначених в пп. 170.2.8 п. 170.2 ст. 170 Податкового кодексу. Облік загального фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат.

Західна ОДПІ  м. Харкова нагадує:

Останній день подання декларації про майновий стан і доходи – 30 квітня. Шановні громадяни! Завчасно потурбуйтеся про подання  декларації.

Для отримання довідки про доходи за інший період – подайте декларацію з позначкою «довідково»

 Для отримання довідки про доходи за інший, ніж квартальний (річний) звітний період, фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку необхідно подати декларацію з позначкою «довідково».При цьому у полі «місяць» рядка 2 розділу І «Загальні відомості» декларації через тире проставляється арабськими цифрами порядковий номер першого та останнього місяця (включно), за який подається така декларація, а у полі «рік» арабськими цифрами зазначається рік. Така декларація не є підставою для нарахування або сплати податкового зобов’язання. Проте це не звільняє такого платника податку від обов’язку подання податкової декларації у строк, встановлений для квартального (річного) звітного періоду.

З 1 квітня 2014 року постачання лікарських засобів оподатковується податком на додану вартість.

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з  1квітня 2014 року запроваджено ставку податку на додану вартість в розмірі 7 відсотків по операціях з постачання лікарських засобів та  виробів медичного призначення. Зміни внесені Законом України від 27.03.2014 року №1166-VII «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні»,  шляхом доповнення статті 193 Податкового кодексу України. Відповідно до п.13 Закону 1166-VII, з Податкового кодексу вилучено п.п.197.1.27, щодо звільнення від оподаткування постачання лікарських засобів, дозволених для виробництва і застосування в Україні та внесених до Державного реєстру лікарських засобів (у тому числі аптечними закладами), а також з постачання виробів медичного призначення за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України ( лист Міндоходів України від 04.04.2014 №7860/7/99-99-19-04-02-17 "Про податок на додану вартість", який роз'яснює особливості ведення податкового обліку операцій з постачання лікарських засобів та виробів медичного призначення).

За якою адресою подавати податкову декларацію про майновий стан і доходи, якщо громадянин прописаний в одному місці, а дохід отримую в іншому.

„Декларації про майновий стан та доходи подається за місцем податкової адреси, яка для фізичної особи визначається за місцем її проживання (реєстрації). Сплата податку на доходи фізичних осіб задекларована до сплати за даними декларації здійснюється за податковою адресою платника податків”, - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Термін сплати суми податкового зобов’язання з ПДФО

Податкова декларація для платників податку на доходи фізичних осіб подається до 1 травня року, що настає за звітним. Згідно з нормами податкового законодавства фізична особа зобов’язана самостійно до 1 серпня року, що настає за звітним, сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену в поданій нею податковій декларації. У разі коли фізична особа подає річну податкову декларацію після закінчення граничного терміну подання, тобто після 1 травня, то контролюючий орган зобов’язаний самостійно визначити суму грошового зобов’язання платника податку. Відповідно до ст.57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобов’язання контролюючим органом платник податків зобов’язаний сплатити нараховану суму грошового зобов’язання протягом 10 днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення – рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.

Чи необхідно декларувати в податковій декларації про майновий стан і доходи іноземний доход громадянина України (заробітна плата), якщо такий дохід не оподатковується в Україні, згідно норм Угоди про уникнення подвійного оподаткування?

 Такий дохід має бути обов’язково задекларований в Україні, одночасно фізична особа має право після подання підтверджуючих документів на зарахування сум податку, сплаченого з такого доходу за кордоном, в рахунок зобов’язань, визначених відповідно до норм Податкового кодексу України. Такі документи мають бути переведені з іноземної мови, а також на довідці має бути проставлений апостиль, оскільки між Урядами України та Німеччини укладено Угоду про уникнення подвійного оподаткування-про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Митний режим переміщення товарів

Товари та транспортні засоби комерційного призначення, що переміщуються у митному режимі транзиту, повинні: перебувати у незмінному стані, крім природних змін їх якісних та/або кількісних характеристик за нормальних умов транспортування і зберігання; не використовуватися з жодною іншою метою, крім транзиту; бути доставленими у орган доходів і зборів призначення до закінчення строку, визначеного ст.95 Митного кодексу; мати неушкоджені засоби забезпечення ідентифікації у разі їх застосування. Транспортні засоби комерційного призначення, поміщені у відповідний митний режим, можуть піддаватися операціям з технічного обслуговування та ремонту, потреба в яких виникла під час перебування їх на митній території України (ч.2 ст.93 Митного кодексу України).

Плануєте припинити діяльність – не забудьте подати звіт з ЄСВ

У випадку припинення діяльності або зняття з обліку в органах доходів і зборів страхувальник зобов’язаний подати звіт за останній звітний період до дати зняття з обліку та звіти за попередні звітні періоди, якщо вони не подавались. Процедуру зняття з обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове соціальне страхування в органах доходів і зборів передбачено Порядком обліку платників єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та Положенням про реєстр страхувальників, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 р. № 458, яким, зокрема, визначено, що датою зняття з обліку платника єдиного внеску є дата внесення запису до реєстру страхувальників. Якщо при припиненні страхувальника є правонаступник, звіт до органу доходів і зборів подається правонаступником, якщо правонаступництво підтверджено установчими документами. Така умова передбачена п. 2.12 Порядку формування та подання страхувальником звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Строки сплати єдиного внеску роботодавцями

Роботодавці сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов’язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця. У разі якщо останній день строків припадає на вихідний або святковий день, останнім днем таких строків сплати єдиного внеску вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

На Слобожанщині до бюджету додатково надійшло більше 13 мільйонів гривень ЄСВ

За перший квартал поточного року, платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування Харківського регіону перерахували на рахунки Держказначейства 1,85 мільярдів гривень.

Як зазначають фахівці управління доходів і зборів з фізичних осіб ГУ Міндоходів у Харківській області, додатково до бюджету спрямовано близько 13,2 мільйонів гривень ЄСВ.

Наразі на Слобожанщині щомісячно подають звіти та сплачують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування близько 40 тисяч платників.

Як зазначила в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Світлана Пажина, лише з початку квітня від платників надійшло 188 мільйон гривень.

«Виконання зобов’язань зі сплати єдиного внеску на загальнодержавне соціальне страхування – це, перш за все, своєчасні пенсії та соціальні гарантії, зокрема, захист на випадок безробіття та  від нещасних випадків й професійних захворювань, а також тимчасової втрати працездатності», - зазначив посадовець.

Таким чином, звітність з єдиного соціального внеску можна подати наступними способами: електронною поштою з використанням ключів електронного цифрового підпису або на паперових носіях, завірених підписом керівника. На паперових носіях, можливо надавати звітність у разі,  якщо кількість застрахованих осіб менше 5 осіб.

В Західній ОДПІ м. Харкова відбулась Всеукраїнська акція „День відкритого декларування 2014”

Цей  захід є одним із елементів виховання та підвищення податкової культури, сумлінного ставлення громадян до сплати податків.

Цього разу в гості  до  Західної ОДПІ м. Харкова завітали не тільки громадяни Ленінського і Жовтневого районів м. Харкова, але і учні  11 класів ЗОШ № 162 .

На початку зустрічі  заступник начальника податкової інспекції  Дмитро Сагун розповів присутнім наскільки важливо знати та дотримуватись норм податкового законодавства у житті. Посадовець зазначив: «Сплата податків є невід’ємною частиною фінансового господарства держави. Завдяки податкам «живуть» освіта, наука, культура, армія. Тому повне і якісне декларування громадянами своїх доходів – гарант добробуту держави».

Для юних гостей була організована екскурсія по Центру обслуговування платників, під час якої вони  дізналися про послуги, які можна отримати в ЦОП.

Зустріч пройшла у дружній та невимушеній атмосфері. Всі діти отримали брошуру «Про декларування доходів громадян» та буклет «Я декларую свої доходи тобі, Україно!”.

Податкова знижка

Податкова знижка – це повернення частини коштів, сплачених платником на користь, наприклад, вітчизняних учбових закладів для компенсації вартості здобування середньої професійної або вищої освіти. Причому це може бути не тільки безпосередньо сам платник податку на доходи фізичних осіб, але і член його сім'ї першого ступеня спорідненості, який не отримує заробітної плати. Податкова знижка включає фактичні витрати, які  проведені платником протягом звітного року і, дуже важливо - ці витрати повинні бути підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами. Це, як правило, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, копії договорів, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) та їх покупця (одержувача). У вказаних документах обов'язково повинні бути відбита вартість таких товарів (робіт, послуг) та термін їх продажу (виконання, надання).

Застосування податкової соціальної пільги

Податкова соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата (інші прирівняні до неї відповідно до законодавства виплати, компенсації та винагороди), якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 гривень (абзац перший пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 ПКУ).Перелік податкових соціальних пільг з податку на доходи фізичних осіб визначено п.169.1 ст.169 ПКУ.

Зустріч з представниками бізнесу Ленінського і Жовтневого району м. Харкова

В Західній ОДПІ м. Харкова відбулась зустріч керівництва  з представниками бізнесу району. На початку зустрічі начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій  розповів про новації у законодавстві, про впровадження електронних сервісів в діяльність Міндоходів, про адміністрування ЄСВ. Увага представників бізнесу була закцентована на основних завданнях та функціях Міністерства доходів і зборів України, а також на нових сервісах, завдяки яким платники податків можуть оперативно та безкоштовно отримувати довідки, дозволи та свідоцтва. Також, під час зустрічі піднімалося актуальне питання легалізації трудових відносин та контроль за виплатою заробітної плати. На сьогоднішній день заробітна плата є одним з основних джерел доходів громадян. Адже деякі підприємства затримують виплату заробітної плати, нараховують та виплачують її менше законодавчо встановленого рівня, порушуючи статті основного закону України,  щодо гарантій кожному громадянинові права на достатній життєвий рівень. Наприкінці  зустрічі , Олександр Палій підкреслив: „ Ми вважаємо, що спілкування з платниками податків-шлях до порозуміння та налагодження партнерських відносин”

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області