Від Харківської митниці до бюджету надійшло понад півмільярда гривень

В Головному управлінні ДФС у Харківській області повідомили, що зазначена сума надійшла за січень поточного року. Це на 0,9 млн. грн. більше ніж за минулорічний період. Найбільшу частку надходжень становить: податок на додану вартість  – 428 млн.грн., мита – 62,6 млн.грн., акцизного збору – 9,5 млн. грн. Також у відомстві проінформували, що основними бюджетоутворюючими товарами, митне оформлення яких здійснювалось у січні в зоні діяльності Харківської митниці ДФС, були мінеральні добрива - сплачено митних платежів на суму 82,7 млн. грн.; нафтопродукти – 56,9 млн. грн.;  тютюнова сировина –51,5 млн. грн.; обладнання і механічні пристрої – сплачено митних платежів на суму 45,8 млн. грн. Разом з тим, у фіскальній службі області повідомили, що з початку року Харківською митницею заведено 64 справи про порушення митних правил на загальну суму 4,2 млн.грн. Розглянуто 23 справи та застосовано адміністративне стягнення у вигляді штрафів на суму майже 2 млн.грн. На розгляд до суду митницею передано 12 справ про ПМП на суму  близько 1,6 млн. грн.За результатами розгляду справ судом прийнято рішення про конфіскацію безпосередніх предметів порушення митних правил на суму 905 тис. грн. та накладено штрафів на суму майже 1 мільйон гривень.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Оновлений «Електронний кабінет платника» розпочав свою роботу у тестовому режимі

Розпочав роботу модернізований електронний сервіс «Електронний кабінет платника». Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС. Оновлений сервіс  працює у тестовому режимі на базі реальних даних до завершення робіт, пов’язаних з роботою старого кабінету. Протягом цього часу платники можуть взяти активну участь у його тестуванні, а також надіслати пропозиції щодо роботи та наповнення сервісу на електронну адресу infozvit@sfs.gov.ua. Звертаємо увагу, що функція сплати податків, зборів, платежів працює в звичайному режимі. Відтепер модернізований сервіс включає дві функціональні частини:

- відкрита (загальнодоступна);

- приватна (особистий кабінет).

Користуватися функціоналом відкритої частини можна без ідентифікації особи (без використання електронного цифрового підпису). Через відкриту частину платник має можливість:

- скористатися інформацією з реєстрів, що є загальнодоступними (дані про взяття на облік платників; дані реєстру платників ПДВ; дані реєстру страхувальників; дані реєстру платників єдиного податку; інформація про РРО; інформація про книги РРО);

- отримати інформацію про граничні терміни сплати податків, зборів, обов’язкових платежів та подання звітності (податковий календар);

- отримати контакти та адреси діючих центрів обслуговування платників (ЦОП);- ознайомитись з новинами Державної фіскальної служби України;

- скористатися іншою корисною інформацією.

Робота з електронним сервісом у приватній частині здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП). У приватній частині після ідентифікації особи надається можливість:

- скористатися індивідуальним податковим календарем;

- переглянути та перевірити свої облікові дані;

- створити запит для отримання інформації;

- подати реєстраційну заяву платника податку на додану вартість,  заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість,  заяву про видачу довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів;

- направити листа до органу ДФС;- переглянути стан розрахунків з бюджетом; - зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних;

- скористатися сервісами системи «Електронного адміністрування ПДВ» (для платників ПДВ).Фізичним особам після ідентифікації також надано можливість за допомогою платіжної системи сплатити податки, збори, платежі (особистий кабінет – «Стан розрахунків з бюджетом»). Більш детально дізнатись про роботу модернізованого кабінету можна ознайомившись з інструкцією користувача або переглянувши відеоінструкцію.

Наразі ДФС активно працює над вдосконаленням роботи нового сервісу через розширення спектру послуг, які надаються через кабінет.

Увага! Знову активізувалися телефонні шахраї

Шановні платники податків Харківщини, Головне управління ДФС у Харківській області застерігає Вас не потрапити на гачок телефонних аферистів! Так, мають місце непоодинокі випадки вимагання невідомими особами грошових коштів від суб’єктів підприємницької діяльності. Для видурювання грошей зловмисники телефонують начебто від імені керівництва органів ДФС регіону. Увага, телефонні дзвінки здійснюються як на стаціонарні, так і на мобільні телефони. Просимо вас, будьте максимально обережні та не піддавайтесь на подібного роду провокації. Якщо ж траплятимуться (чи були) такого роду телефонні дзвінки, не замовчуйте факти, негайно повідомляйте  до правоохоронних органів або телефонуйте до Антикорупційного сервісу ДФС України «Пульс» за тел. (044) 284-00-07.

Харківські митники завадили вивезенню з України срібних прикрас

28-річна мешканка Запоріжжя намагалася вивезти до Росії ювелірні вироби зі срібла.

Громадянка перетинала кордон пішою ходою через пункт пропуску «Піски». Під час проведення усного та письмово декларування вона заявила про відсутність у неї товарів, переміщення яких через митний кордон України обмежено чи заборонено. Але ж, в ході митного огляду особистих речей,  в сумці були виявлені пакунки невеликих розмірів з виробами з білого металу з бірками заводу виробника «Костромской ювелир», на яких зазначені артикульні номери, вага та проби виробів. Зі слів громадянки, бірки російського виробника були виготовлені заздалегідь з метою полегшення реалізації виробів в Росії. Загальна кількість «знахідки» складає 210 найменувань. Вартість предметів правопорушення буде встановлено додатково. За даним фактом був складений протокол про порушення митних правил за частиною 1 статті 483 Митного кодексу України.

Жителі Харківщини сплатили за місяць більше 587 млн. грн. єдиного соціального внеску

Зазначена сума ЄСВ перевищила доведений індикативний показник на 131,2 млн. грн. Так, від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю надійшло більше 540 млн. грн. (або 92,0%),  з яких 180 млн. грн. сплачено бюджетними установами. В той же час, від фізичних осіб-підприємців надійшло більше 46 млн.грн. єдиного внеску. Фахівці регіонального фіскального відомства нагадують, що з 2016 року роботодавці нараховують єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування  на суми нарахованої заробітної плати (доходу) найманим працівникам у розмірі 22 відсотки до визначеної бази нарахування єдиного внеску. Крім того, відтепер ЄСВ із заробітної плати (доходу) працівників (3,6%) не утримується. Також з початку року максимальну величину бази нарахування ЄСВ збільшено із 17 до 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб або до 34 450 грн. Такі зміни внесені Законом України від 24 грудня 2015 р. № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».

До уваги платників! Відкрито нові рахунки

Головне управління ГФС у Харківській області доводить до відома платників, що з 08.02.2016 року розпочали діяти нові бюджетні рахунки, відкриті відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та Закону України «Про Державний бюджет України на 2016 рік», наказу Міністерства фінансів від 14.01.11 №11 «Про бюджетну класифікацію», наказу Державної казначейської служби України від 14.01.16 №13 «Про затвердження змін до довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету».

З переліком рахунків можна ознайомитися на суб-сайті «Територіальні органи ДФС у Харківській області за посиланням: http://kh.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/.

На Харківщині громадяни за перший місяць року задекларували майже 90 млн. грн. доходів

Загалом декларації про свої доходи надали 1354 громадянина. Додатково до сплати в бюджет нараховано більше 4,0 млн. грн. податку на доходи з фізичних осіб та майже 1 млн. грн. військового збору. Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області. Із загальної кількості декларантів 207 надали декларації про майновий стан і доходи з метою скористатися правом на податкову знижку. Серед цьогорічних декларантів є й перші мільйонери. На сьогодні таких заможних громадян поки тільки шість. Маючи різні джерела доходів: від продажу нерухомості, отримання спадщини, дивідендів, іноземних доходів тощо, ці громадяни вже виконали свій конституційний обов’язок, подавши декларацію. Головне управління ДФС у Харківській області нагадує, що Кампанія декларування доходів громадян триватиме до 1 травня 2016 року. До цієї дати громадяни, які отримали у минулому році доходи, не включені до бази оподаткування, повинні надати податкову декларацію про майновий стан і доходи за 2015 рік. Звіт подається до податкової інспекції за місцем своєї прописки. А щоб скористатися правом на податкову знижку громадяни зможуть задекларувати свої минулорічні доходи до кінця 2016 року.

Склад віртуальний, збитки реальні – юристи фіскальної служби Харківщини довели правомірність застосування санкцій

Так Харківським апеляційним адміністративним судом було підтримано позицію однієї з інспекцій області щодо відсутності реального вчинення господарських операцій між позивачем – однією з харківських фірм та його контрагентом. Позов стосувався скасування донарахувань з податку на додану вартість і штрафних санкцій у розмірі майже півмільйона гривень, які прийняті за результатами позапланової перевірки. Однією з вагомих причин відмови судом у позові було те, що керівництво фірми-позивача не змогло надати документи, що підтверджували б  фактичність здійснення контрагентом господарських операцій з надання навантажувально-розвантажувальних послуг. Підприємство також не в змозі було надати інформацію, які саме товари було розвантажено і в якій кількості. Було відсутнє навіть необхідне обладнання для здійснення такої діяльності. Крім того, згідно з довідкою Єдиного державного реєстру підприємств та організацій, контрагент позивача займався оптовою торгівлею, а не розвантажувально-навантажувальними роботами, як це було зазначено позивачем. Також позивач не зміг пояснити, яким чином працівники контрагента потрапляли на склади, що розташовані у Харківській області, якщо юридичною адресою контрагента зазначено м. Київ. А ось відповідач, навпаки довів правомірність прийнятого ним податкового повідомлення-рішення в рамках правового поля. У фіскальному відомстві запевняють, що і надалі будуть захищати  економічні інтереси держави, та виявляти таких «липових» підприємців».Так, вже за перший місяць 2016 року на користь держави у судах усіх рівнів  було  розглянуто 10 справ на загальну суму 1,96 млн. грн.

ДФС відновлено надання електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 1 січня 2016 року.

Починаючи з 10 лютого 2016 року Акредитований центр сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту ДФС розпочинає надання послуг електронного цифрового підпису юридичним особам, зареєстрованим після 1 січня 2016 року, які пройшли процедуру державної реєстрації в умовах дії нової редакції Закону України від 15 травня 2003 року №755-IV  «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань».

Звітність з плати за землю подається за новою формою не пізніше 20 лютого.

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що з 1 січня 2016 року, для складання податкової звітності з плати за землю використовується нова форма Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560. Зазначена форма декларації використовується і для самостійного виправлення помилок, допущених у податковій звітності за попередні звітні (податкові) періоди. Нагадаємо, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають органу фіскальної служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію.

Щодо нарахування єдиного соціального внеску

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що відповідно до норм Закону України від 24.12.2015 року №909 єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування для платників, зазначених у статті 4 Закону України від 08.07.2010 року №2464, встановлюється у розмірі 22% до бази нарахування єдиного внеску. Диференційовані ставки єдиного внеску залежно від класу професійного ризику виробництва відсутні. Статтею 9 Закону №2464 визначено, що обчислення єдиного внеску за минулі періоди здійснюється, виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується єдиний внесок. Враховуючи викладене, єдиний внесок на суми перехідних лікарняних за період 2015 року, нарахованих платником у січні 2016 року, обчислюється виходячи з розміру єдиного внеску, що діє на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку відповідно до Закону № 2464 нараховується єдиний внесок у розмірі 22%.Перехідні відпускні, нараховані у 2015 році за період, який припадає на січень 2016 року, перерахунку не підлягають.

Про податок на додану вартість

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що Законом України від 16.07.2015 року №643-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість", зокрема, змінено норми Податкового кодексу України, які визначають терміни включення до складу податкового кредиту податку на додану вартість за податковими накладними, складеними постачальниками та зареєстрованими в ЄРПН. Статтею 198 Кодексу передбачено, що податковий кредит звітного періоду визначається, виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 Кодексу, протягом такого звітного періоду. Згідно зі статтею 198 Кодексу у разі, якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів з дати складання податкової накладної. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН з порушенням терміну реєстрації, відносяться до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкову накладну в ЄРПН, але не пізніше:– ніж через 365 календарних днів з дати складення податкової накладної;– для платників податку, що застосовують касовий метод, – ніж через 60 календарних днів з дати списання коштів з банківського рахунка платника податку;– для банківських установ при одержанні ними права власності на заставне майно. Таким чином, починаючи з 29.07.2015 податок на додану вартість, зазначений у податковій накладній (складеній  як до 29.07.2015, так і після цієї дати), яка була своєчасно зареєстрована в ЄРПН, може бути включений до складу податкового кредиту того податкового (звітного)  періоду, у якому вона складена, або будь-якого наступного звітного періоду протягом 365 календарних днів з дати складання такої податкової накладної. До набрання чинності Законом №643 податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг та своєчасно зареєстровані в ЄРПН, включалися до податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, на який припадала дата їх складання. Податок на додану вартість, зазначений у податковій накладній (складеній  як до 29.07.2015, так і після цієї дати), яка була зареєстрована в ЄРПН з порушенням терміну, встановленого пунктом 201.10 або пунктом 39 Кодексу, може бути включена до складу податкового кредиту того податкового (звітного) періоду, у якому вона зареєстрована в ЄРПН, або будь-якого наступного звітного періоду, але не пізніше 365 календарного дня з дати складання такої податкової накладної. Відсутність факту реєстрації платником податку – продавцем товарів/послуг податкових накладних в ЄРПН не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

З 1 січня 2016 року стартувала кампанія декларування доходів громадян, отриманих у минулому році

Обов’язок щодо подання декларації про майновий стан і доходи передбачений для тих громадян, які отримували доходи, що підлягають оподаткуванню, але з яких податок не утримувався. Обов’язковому декларуванню підлягають:- доходи від здачі майна в оренду;- доходи у вигляді спадщини або за договорами дарування;- іноземні доходи;- інвестиційний прибуток (продаж цінних паперів, корпоративних прав);- доходи від операцій з відчуження рухомого та нерухомого майна;- доходи у формі заробітної плати від двох і більше податкових агентів і при цьому загальна сума в 2015 році перевищує 146160 грн.;- доходи у вигляді додаткового блага (списання заборгованості);- доходи від фізичних осіб, які не є податковими агентами (надання послуг домашнього персоналу, репетиторства, медичних, будівельних, оранці землі, тощо);- інші доходи, з яких протягом 2015 року податок не утримувався (надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення, земельної частки (паю), майнового паю; від продажу власної сільськогосподарської продукції, тощо).Особливістю цьогорічної кампанії є те, що минулорічні доходи та майновий стан громадянам потрібно декларувати за новою формою декларації про майновий стан і доходи, яка затверджена наказом Мінфіну від 02.10.2015 №859 та  зареєстрована у Мін’юсті 26.10.2015 за №1298/27743. Окрім того наказ №859 містить Інструкцію щодо її заповнення – про це повідомила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час зустрічі з представниками бізнесу та громадськості. Також слід звернути увагу, що при заповненні нової форми звітності платники повинні декларувати доходи та  розраховувати податкове зобов’язання не лише з податку на доходи фізичних осіб, але й з військового збору. Податкова декларація за 2015 рік подається до 1 травня 2016 року. Щодо права на податкову знижку, то скористатися ним зможуть громадяни упродовж усього 2016 року. Звертаємо увагу, що подати декларацію можна на паперових носіях, надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення  або в електронному вигляді  через інформаційний портал державної фіскальної служби України з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису.

Змінено об’єкт оподаткування транспортним податком

Відповідно до Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» змінився об’єкт оподаткування транспортним податком. Платниками даного податку з 1 січня 2016 року є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше 5 років (включно) та середньо ринкова вартість яких становить понад 750 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (станом на 01.01.2016 р. – 1 033 500 грн.). Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожен легковий автомобіль, що є об’єктом оподаткування. Також змінами встановлено, що податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, що настає за місяцем, у якому вік такого автомобіля досяг (досягне) 5 років. У випадку викрадення автомобіля, який є об’єктом оподаткування, транспортний податок за такий транспортний засіб не сплачується з місяця, що настає за місяцем, у якому мав місце факт незаконного заволодіння легкового автомобіля, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом. Відтак у випадку незаконного заволодіння третьою особою легкового автомобіля юридичній особі-платнику податку необхідно протягом 30 календарних днів з дня внесення  відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань подати уточнюючу декларацію. У випадку повернення автомобіля його власнику податок за нього сплачується з місяця, в якому транспортний засіб було повернуто відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Копію такої постанови (рішення) платник зобов’язаний надати контролюючому органу протягом 10 днів з моменту отримання. Фізичним особам-платникам податку надано право звернутися з письмовою заявою до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації для звіряння даних стосовно:- об’єктів оподаткування, які перебувають у власності платника податку; - розміру ставки податку;- нарахованої суми податку.

Про податкові зміни 2016 року та розпочату деклараційну кампанію під час семінарів дізнались платники

Про новації в податковому законодавстві, які вступають в дію у 2016 році, йшлося на семінарі для платників  Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова .Захід відбувся за участі заступника начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олени Мамаєвої та фахівців інспекції. Під час семінару були висвітлені найбільш актуальні питання, що виникають у зв’язку з набранням чинності з 01.01.2016 року Закону України від 24.12.2015 №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році».Зокрема, розглядались зміни до Податкового кодексу щодо податку на доходи фізичних осіб, податку на додану вартість, податку на прибуток, єдиного податку, податку на майно, єдиного соціального внеску, акцизного податку тощо. Особливу увагу щодо змін чинного законодавства було приділено спеціальному режиму оподаткування ПДВ у сільському господарстві у 2016р., відкриття додаткових електронних рахунків та перерахування коштів на них, порядку складання податкових накладних, коригування податкових зобов’язань  та питання бюджетного відшкодування. Крім того, податківці нагадали, що в Україні вже стартувала кампанія з декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році, яка продовжиться до 1 травня 2016 року. Особливістю нинішньої деклараційної кампанії являється те, що за результатами звітного податкового року платник податку – фізична особа повинен подати декларацію та визначити податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.  При цьому податкова декларація про майновий стан і доходи заповнюється за новою формою, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 за № 859.

Якщо  подана звітність помилково

Відповідно до п.49.1 ст. 49 Податкового кодексу (далі – ПКУ) податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків Платник податків зобов’язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або при наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 ПКУ).Платники, визначені п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 ПКУ, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 прим. 1 ст. 49 ПКУ).Згідно з п. 49.8. ст. 49 ПКУ прийняття податкової декларації є обов’язком контролюючого органу. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа контролюючого органу, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов’язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов’язкових реквізитів, передбачених п. 48.3 та 48.4 ст. 48 ПКУ. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.ПКУ не передбачені дії суб’єкта господарювання у випадку, якщо ним помилково подано податкову звітність до контролюючого органу (подано звітність, яку взагалі не потрібно подавати або подано не до того контролюючого органу). Однак платник податків може звернутись письмово до контролюючого органу з обґрунтуванням обставин помилково поданої податкової звітності та проханням не визнавати дану звітність як податкову.

Щодо оподаткування лікарняних

У 2016 році за місяці 2016 року суми лікарняних та відпускних оподатковуються за єдиною ставкою 18 відсотків. Суми лікарняних нараховані у 2016 році за місяці 2015 року оподатковуються за ставками які діяли до 1 січня 2016 року, тобто у розмірі 15 та 20 відсотків. До загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються доходи у вигляді заробітної плати, нараховані (виплачені) платнику податку відповідно до умов трудового договору (контракту) (п.п. 164.2.1 п. 164.2 ст. 164 ПКУ).Нагадаємо: Відповідно до п.п. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 ПКУ податкова  соціальна пільга застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата, у 2016 році становить – 1930 грн.

Про  податкову  соціальну пільгу

З 2016 року податкова соціальна пільга становить у розмірі 100 відс.-689 грн., у розмірі 150 відс. – 1033,5 грн., у розмірі 200 відс. 1378 гривень. Податкова соціальна пільга дає можливість платнику податків  зменшити нарахований загальний місячний оподатковуваний дохід у вигляді зарплати (інші виплати), якщо її розмір не перевищує розміру прожиткового мінімуму, для працездатної особи на 1 січня звітного року, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2016 році - 1 930 гривень).Зменшення суми місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця, можливо на суму пільги у розмірі, що дорівнює 50% розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня поточного року.

«Гаряча» телефонна лінія щодо деклараційній кампанії – 2016 та новаціях в податковому законодавстві

Днями, на дзвінки абонентів сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» відповідала заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва. Питання, які надходили, стосувались новацій, змін в оподаткуванні та адмініструванні податків і платежів, які набули чинності з 1 січня 2016 року згідно вимог Закону України від 24 грудня 2015 року за №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році». Також громадяни зверталися  за роз’ясненням порядку застосування у поточному році ставок єдиного соціального внеску, щодо правильності відображення у декларації про майновий стан і доходи нового зразка військового збору, про суму «загальної» податкової соціальної пільги на 2016 рік та режиму роботи Центру обслуговування платників на період деклараційної кампанії. Під час спілкування усі абоненти зв’язку отримали вичерпні відповіді згідно вимог законодавства. Як зазначила Олена Мамаєва, сеанси «гарячої лінії» є ефективним та дієвим способом оперативного отримання громадянами індивідуальних консультацій та роз’яснень з перших уст.

Сплачуйте податкове зобов’язання своєчасно

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що відповідно до ст. 57 Податкового кодексу України платник податків зобов’язаний самостійно сплатити суму податкового зобов’язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого для подання податкової декларації. Звертаємо увагу платників, що з метою рівномірного наповнення платежів до бюджету для забезпечення реальної потреби в коштах для виконання соціальних видатків, зобов’язання по податках і зборах слід сплачувати своєчасно, не чекаючи його останнього дня.  

Як запустити електронний кабінет платника податків?

Для запуску кабінету платника податків, необхідно мати встановленими Microsoft.NET 4.0 або вище, отримати сертифікат та приватний ключ.Для входу в Електронний кабінет платника податків необхідно ввести в адресне поле обраного браузера (можна використовувати web-браузери Internet Explorer, Mozilla Firefox, і Google Chrome) URL-адресу http://kpp.minrd.gov.ua або запустити сервіс Електронний кабінет платника на порталі Державної фіскальної служби (sfs.gov.ua). Після цього з’явиться екранна форма. Для запуску Кабінету необхідно натиснути на вкладку «Вхід у кабінет платника». Якщо для запуску Кабінету платника податків не використовується браузер Internet Explorer, то необхідно зберегти файл «cabinetRunner.exe» і відкрити його. Після запуску Кабінету платника податків з’явиться діалогове вікно для введення особистого електронного ключа і пароля користувача.

Як платнику дізнатися про реквізити додаткового електронного рахунку, відкритого Державною казначейською службою України суб’єкту спеціального режиму оподаткування ?

Після надходження від Державної казначейської служби України повідомлень про відкриття електронних рахунків платника податку ДФС інформує такого платника про реквізити його електронних рахунків.  Поряд з цим, ДФС впроваджено електронний сервіс для платників податку за формою  (J/F1302301), скориставшись яким у платника податків є можливість за запитом отримати реквізити свого електронного рахунку та інформацію щодо залишку коштів на такому рахунку.

Сервіс ДФС ЗІР

«Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів.

Податковий підкажчик допомагає бізнесу бути захищеним від ризиків

На головній сторінці офіційного веб-порталу Державної фіскальної служби України (www.sfs.gov.ua) функціонує сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера». Зокрема, для перевірки надійності ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або його назву. Також з липня поточного року оновлення інформації на сайті щодо наявності заборгованості відбувається щоденно, крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня. Крім того, можливо перевірити статус перебування того чи іншого платника податків на обліку. Особливість сервісу полягає в тому, що дізнавшись про фактичний стан розрахунків платника податків з бюджетом, суб'єкт господарювання отримує можливість обміркувати доцільність співпраці з таким партнером по бізнесу. Як свідчать результати соцопитувань платників податків усіх категорій, користувачі сервісом «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» - сумлінні платники можуть мінімізувати ризики підприємства та оцінити діяльність свого бізнес-партнера.

Економте свій час – користуйтесь електронними сервісами ДФС

Державна фіскальна служба України постійно вдосконалює та збільшує кількість електронних сервісів, головною метою створення яких є забезпечення платників наданням якісних та актуальних послуг. Державна податкова інспекція у м. Черкасах доводить до відома платників, що на головній сторінці офіційного веб-порталу ДФС України (електронна адреса: sfs.gov.ua) функціонують 16 електронних сервісів: «Електронний кабінет платника податків» – це персональне автоматизоване робоче місце платника, за допомогою якого можна підготувати, заповнити та подати звітність в електронному вигляді та переглянути дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків) у режимі реального часу; «Дані реєстру платників ПДВ» – щоденно оприлюднюється інформація про платників ПДВ; «Митна статистика» – можна отримати статистичну інформацію за  6-ма показниками; «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» – сервіс для перевірки надійності ділових партнерів (наприклад, наявність податкового боргу); «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» («ЗІР») – сервіс, який забезпечує можливість пошуку інформації по певному податку, напрямку діяльності (оподаткування, митна справа, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – ЄСВ), електронний цифровий підпис) шляхом перегляду за певні періоди інформації не лише по запитаннях-відповідях, розміщених у Базі знань, але і по відповідях на письмові звернення, які були надані з використанням Бази знань, назвах нормативних та інформаційних документів; «Анулювання реєстрації платника ПДВ» – сервіс, який надає можливість отримати інформацію про осіб, позбавлених реєстрації як платників ПДВ за заявою платника податку, з ініціативи контролюючих органів чи за рішенням суду; «Антикорупційний сервіс «Пульс» – «гаряча» телефонна лінія, за якою по телефону (044)284-00-07 громадяни та суб’єкти господарювання цілодобово мають можливість повідомити.

Близько 133,2 млн.грн. ЄСВ надійшло до бюджету від платників Західної ОДПІ м. Харкова

 Як повідомили в інспекції, у січні 2016 року платники Ленінського та Жовтневого районів м. Харкова сплатили 133,2 млн. гривень єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Проти аналогічного періоду минулого року, страхувальники забезпечили ріст ЄСВ на 58,1 млн. гривень, або в 1,8 разів. Нагадаємо, що згідно внесених змін Законом України від 24.12.2015р. №909-VIII з 1 січня 2016 року, зокрема: ставка єдиного соціального внеску – 22%; максимальна величина бази нарахування ЄСВ – 25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; скасовано утримання ЄСВ (3,6%) із заробітної плати (доходу) робітників. Фахівці інспекції зазначають, що  оновлена система нарахування і сплати ЄСВ стимулюватиме працедавців до підвищення рівня оплати праці та легалізації доходів найманих працівників.

Харківські податківці припинили діяльність нелегальної міні-заправки.

Працівники податкової міліції Харківщини в рамках операції «Акциз-2016» виявили на території області «бізнесмена», який продавав населенню дизельне пальне, без жодної дозвільної документації. Про це повідомляє виконуючий обов’язки першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєланов 29-річний уродженець Запорізької області продавав дизельне пальне з заправочного модуля в Харківському районі області. Міні-заправка складалася з колонки та ємкості для зберігання паливно-мастильних матеріалів. Однак, налагоджуючи свій бізнес, чоловік не попіклувався про наявність ані державної реєстрації в якості суб’єкта підприємницької діяльності, ані ліцензії на право здійснення торгівлі підакцизними товарами. «За даним фактом працівниками оперативного управління Харківської ОДПІ ГУ ДФС у Харківській області складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 164 КУпАП, - розповідає Андрій Бєжанов, - З незаконного обігу вилучено 2 тис. літрів дизельного пального на суму 30 тис. грн. та обладнання загальною вартістю 100 тис. грн.»

Про законодавчі зміни в частині акцизного податку

В зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» Державна фіскальна служба України в листі від 26.01.2016 № 2476/7/99-99-21-05-17 роз’яснила зміни в податковому законодавстві щодо акцизного податку. Зокрема, розширено перелік підакцизних товарів, змінено ставки акцизного податку. З 01.03.2016 передбачено зміну одиниці виміру пального для обчислення акцизного податку, передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та електронної акцизної накладної при реалізації пального. Також передбачено обов’язкову реєстрацію як платників акцизного податку осіб, що провадять реалізацію пального, до початку здійснення такої реалізації та ведення центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, реєстру платників акцизного податку з реалізації пального. Законом встановлюються і нові штрафи, пов’язані із запровадженням акцизної накладної та електронного адміністрування реалізації пального. Також звертаємо увагу на запровадження норми щодо встановлення Кабінетом Міністрів України мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну. Лист Державної фіскальної служби України від 26.01.2016 №2476/7/99-99-21-05-17 із зазначеного питання розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66210.html

Про зміну в 2016 році ставок екологічного податку

В зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» Державна фіскальна служба України в листі від 29.01.2016 №2938/7/99-99-15-04-02-17 роз’яснила зміни в податковому законодавстві щодо індексації ставок екологічного податку для визначення податкових зобов’язань, що виникли з 1 січня 2016 року. Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ проіндексовано ставки екологічного податку, що діяли у 2015 році, за: 1) викиди в атмосферне повітря забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення (крім двоокису вуглецю), що затверджені п. 243.1-243.3 ст. 243 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), на 26,71 відс., а за викиди двоокису вуглецю (п. 243.4 ст. 243 Кодексу) – на 26,92 відс. (п. 59 розд. І Закону); 2) скиди забруднюючих речовин у водні об’єкти (п. 245.1-245.2 ст. 245 Кодексу) – на 26,72 відс. (п. 60 розд. І Закону); 3) розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах (п. 246.1-246.2 ст. 246 Кодексу) – на 25,81-26,81 відс. (п. 61 розд. І Закону); 4) утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені) (п. 247.1 ст. 247 Кодексу) – на 26,7 відс. (п. 62 розд. І Закону); 5) тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк (п. 248.1 ст. 248 Кодексу) – на 26,7 відс. (п. 63 розд. І Закону). За податковими зобов’язаннями з екологічного податку, що виникли для виробників електроенергії на теплоелектроцентралях та ТЕС з 1 січня 2016 року ставки податку становлять 100 відс. від ставок, передбачених статтями 243, 244, 245 і 246 цього Кодексу (абз. четвертий п. 2 підрозд. 5 розд. XX Кодексу). Лист  Державної   фіскальної   служби  України  від  29.01.2016 № 2938/7/99-99-15-04-02-17 з зазначеного питання від розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66221.html

Про зменшення податку на прибуток на суму нарахованого податку на нерухоме майно

В зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» Державна фіскальна служба України в листі від 18.01.2016 №1626/7/99-99-19-02-02-17 роз’яснила зміни в податковому законодавстві щодо зменшення податку на прибуток на суму нарахованого податку на нерухоме майно.  Пунктом 137.6 статті 137 Кодексу визначено, якщо платник податку на прибуток у звітному періоді не отримав прибутку, або сума податку на прибуток менша за суму податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, залишок суми такого податку, не врахований у зменшення податку на прибуток поточного періоду, не переноситься на зменшення податку на прибуток наступних податкових (звітних) періодів. Лист Державної фіскальної служби України з зазначеного питання від 18.01.2016 №1626/7/99-99-19-02-02-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66033.html

Про зміни до листа ДФС щодо податку на прибуток

Державна фіскальна служба України листом від 28.01.2016 №2779/7/99-99-19-02-01-17 відповідно до листа Міністерства фінансів України від 21.01.2016 №31-11130-09-10/1961 внесла зміни до листа від 04.01.2016 №102/7/99-99-19-02-01-17 «Про затвердження декларації з податку на прибуток підприємств». Зокрема викладено в новій редакції розділ «Авансові внески при виплаті дивідендів» та доповнено лист розділом «Зменшення нарахованої суми податку на суми податку на прибуток, отриманий з іноземних джерел, що сплачені суб’єктами господарювання за кордоном». Лист Державної фіскальної служби України від 28.01.2016 №2779/7/99-99-19-02-01-17 розміщено за адресою http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66217.html.

Для пошуку найближчого місця оформлення сертифікатів EUR.1 можна скористатися інтерактивною картою

З початку 2016 року митницями ДФС відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом безкоштовно видано 5095 сертифікатів з перевезення товару EUR.1. Місцями видачі сертифікатів визначено 162 митних пости та відділи (сектори) митного оформлення, які максимально наближені до потенційних експортерів/виробників. Для зручного пошуку найближчого місця оформлення сертифікатів з перевезення товарів EUR.1 можна скористатися інтерактивною картою з місцями видачі сертифікатів.

Страхувальники подаватимуть звіти з ЄСВ з врахуванням останніх змін

Законом України від 24 грудня 2015 року №909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році», внесено зміни до Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».Відповідно до внесених змін, єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, для платників, зазначених у статті 4 Закону №2464 , встановлюється у розмірі 22 %, визначеної статтею 7 Закону №2464 бази нарахування єдиного внеску (частина п’ята статті 8 Закону №2464). На сьогодні готуються зміни до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 року №435, зокрема форми звіту про суми нарахованої заробітної плати застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів, де будуть враховані всі зміни, що відбулися з 1 січня 2016 року.

Змінилась сума сплати єдиного податку

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує платникам єдиного податку першої та другої групи, що в зв’язку зі зміною з 1 січня 2016 року розміру мінімальної заробітної плати змінилась і сума єдиного податку. Зокрема, платникам першої групи у разі сплати єдиного податку за ставкою 10%, щомісяця необхідно сплачувати 137 гривень 80 копійок єдиного податку, а платникам другої групи, у разі сплати ними єдиного податку за ставкою 20%, щомісяця необхідно сплачувати 275 гривень 60 копійок єдиного податку. Нагадаємо, що несплата або несвоєчасна сплата тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків обраної ставки єдиного податку.

Щодо терміну подання декларації з податку на прибуток за 2015 рік

Відповідно до п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ) у редакції, що діяла до 01.01.2016, податковим (звітним) періодом є календарний рік з урахуванням положень, визначених п. 57.1 ст. 57 ПКУ. Пунктом 57.1 ст. 57 ПКУ у редакції, що діяла до 01.01.2016, було встановлено, що платник податку, який за підсумками минулого звітного (податкового) року не отримав прибутку або отримав збиток, податкові зобов’язання не нараховував і не мав базового показника для визначення авансових внесків у наступному році, а за підсумками першого кварталу отримує прибуток, має подати податкову декларацію з податку на прибуток (далі - декларація) за перше півріччя, три квартали звітного (податкового) року та за звітний (податковий) рік для нарахування та сплати податкових зобов’язань. Платник податку, який за підсумками першого кварталу (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року не отримав прибуток або отримав збиток, має право подати декларацію та фінансову звітність за перший квартал (півріччя, трьох кварталів) звітного (податкового) року та не сплачувати авансові внески: за підсумками першого кварталу - з червня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за півріччя - з вересня - грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року; за три квартали - з грудня звітного (податкового) року та січня - травня наступного звітного (податкового) року. Податкові зобов’язання визначаються на підставі поданих декларацій.  Декларація, в тому числі розрахунок щомісячних авансових внесків, за базовий звітний (податковий) рік подаються до 01 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.  Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» внесено зміни до п. 57.1 ст. 57 ПКУ, у тому числі вилучено норму щодо подання декларації з податку на прибуток за базовий звітний (податковий) рік до 01 червня року, наступного за звітним (податковим) роком.  Поряд з цим п. 137.4 ст. 137 ПКУ у редакції, що діє з 01.01.2016, встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств, крім випадків, передбачених п. 137.5 ст. 137 ПКУ, є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Згідно з п. 49.18 ст. 49 ПКУ податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя)(п.п. 49.18.2 п. 49.18. ст. 49 ПКУ); календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 п. 49.18. ст. 49 ПКУ - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПКУ).Податкова декларація за 2015 рік подається платниками, що використовують базовий звітний (податковий) період квартал, до 09 лютого 2016 року.

Про доходи, які підлягають обов’язковому декларуванню громадянами

З початку 2016 року та до 1 травня поточного року триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році. Задекларувати свої доходи це – конституційне зобов’язання та громадянський обов’язок кожного громадянина України. Декларування доходів – ознака цивілізованого суспільства, високої правосвідомості громадян та є одним з критеріїв партнерських взаємовідносин між платниками податків та державою –про це повідомила заступник начальника Західної ОДІП м. Харкова Олена Мамаєва під час проведення семінару для платників податків. Обов’язковому декларуванню підлягають наступні доходи: - спадщина, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов’язані сплатити податок до нотаріального оформлення спадщини та спадкоємців першої ступені споріднення (нульова ставка) або інших спадкоємців, якщо ними податок був сплачений до нотаріального оформлення спадщини; - дарунки, отримані у результаті оформлення договору дарування (аналогічно спадщині); - дохід від надання в оренду нерухомості іншим фізичним особам; - дохід від надання в оренду рухомого майна, якщо орендатором є також фізична особа; - дохід у вигляді рухомого майна, отриманий за ухвалою суду, за яким прийнято рішення про зміну власника та перехід права власності на рухоме майно; - іноземні доходи; - інвестиційні доходи, тобто доходи від продажу акцій та інших цінних паперів; - нецільова благодійна допомога, у разі якщо загальна сума такої допомоги перевищує граничний розмір (у 2015 році – 1710 грн.); - основна сума боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором у сумі, що перевищує 50 відсотків однієї мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного податкового року (на 01.01.2015 мінімальна заробітна плата – 1218 грн.); - дохід у вигляді суми заборгованості, за якою минув строк позовної давності у сумі, що перевищує 50 відсотків місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році – 609 грн.).

Декларації по платі за землю у 2016 році подаються за новою формою

Відповідно пп.286.2. ст.286 Податкового кодексу України від 02.12.2010  № 2755-VI (далі – Кодекс) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік. Декларація подається з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пп. 286.3 ст.286 Кодексу).За нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (пп. 286.4 ст.286 Кодексу). У разі зміни протягом року об'єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни. Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 №560 затверджена нова форма Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності).

Першим звітним періодом для платників, які реалізують пальне, є березень 2016 року

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі - Закон №909) передбачено запровадження системи електронного адміністрування реалізації пального та введення акцизної накладної як обов'язкового електронного документа, який складатиметься при здійсненні всіх операцій з реалізації пального на внутрішньому ринку. Оскільки відповідно до п.1 р. II Закону №909 норми (щодо доповнення Податкового кодексу України (далі – Кодекс) ст. 231 та 232) про запровадження акцизних накладних при реалізації пального, Єдиного реєстру акцизних накладних та системи електронного адміністрування реалізації пального набирають чинності з 1 березня 2016 року, то для платників, визначених пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, - осіб, які реалізують пальне, - першим звітним(податковим) періодом буде березень 2016 року. Таким чином, зазначені платники акцизного податку будуть зобов’язані, після затвердження Порядку ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального та Заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального, зареєструватися платником акцизного податку та до 20 квітня 2016 року подати декларацію з акцизного податку за звітний (податковий) період - березень 2016 року за формами, встановленими Міністерством фінансів України . Одночасно повідомляємо, що Порядок ведення реєстру платників акцизного податку з реалізації пального, Порядок ведення Єдиного реєстру акцизних накладних, Порядок електронного адміністрування реалізації пального та відповідні зміни до форм декларації з акцизного податку розробляються та найближчим часом будуть оприлюднені на веб-порталах ДФС України та Міністерства фінансів України. До запровадження нових форм звітності виробники, імпортери та особи - суб’єкти господарювання роздрібної торгівлі, які здійснюють реалізацію підакцизних товарів, зокрема пального, та відповідно до пп. 212.1.1, 212.1.2, 212.1.11 п. 212.1 ст.212 Кодексу є платниками акцизного податку, подають декларацію з акцизного податку за звітні (податкові) періоди 2016 року за формами, затвердженими наказом Мінфіну України від 23.01.2015 №14 «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку», зареєстрованим у Мін’юсті України 30.01.2015 за № 105/26550 (лист ДФС України від 21.01.16 №1903/7/99-99-19-03-03-17).

За яких умов не оподатковується власна вирощена продукція військовим збором та ПДФО

Згідно із підпунктом 165.1.24 пункту 165.1 статті 165 Податкового кодексу України від 02.12.2010  № 2755-VI (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи - платника податку не включаються доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються. При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подавати податковому агенту копію Довідки про наявність у нього земельних ділянок (зазначених в абзацах другому та третьому цього підпункту) за формою N 3ДФ (далі - Довідка), порядок видачі якої затверджено наказом Міністерства доходів і зборів України від 17.01.2014 N 32. Разом із тим, якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах. Крім того, відповідно до пункту 16 1 підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень Кодексу тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлено військовий збір. Нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому статтею 168 Кодексу, за ставкою 1,5 відс. від об'єкта оподаткування. Об'єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені статтею 163 Кодексу, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Отже,  надання фізичною особою податковому агенту копії Довідки про наявність у нього земельних ділянок за формою №3ДФ є підставою для не включення доходів, отриманих від продажу власної сільськогосподарської продукції, до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника. Якщо розмір земельних ділянок перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню військовим збором та податком на доходи фізичних осіб  (Лист ДФС  України від 13.01.2016, № 421/6/99-99-19-01-03-15).

 

Електронний сервіс «Управління ЕЦП»

ДФС запроваджено електронний сервіс «Управління ЕЦП», що надає можливість керівнику вносити до системи подання документів в електронному вигляді інформацію щодо сертифікатів відповідальних осіб (в межах строку дії сертифікату такої відповідальної особи). Також в повідомленні про реєстрацію електронного цифрового підпису (далі - Повідомлення) (код форми J(F) 1391102) може бути надана інформація щодо нового сертифіката керівника (до закінчення строку дії попереднього сертифікату) або бухгалтера.

Заповненні поля «Призначення платежу»

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, у разі заповнення поля «Призначення платежу» документа на переказ платежів до бюджету (платіжного доручення) з порушенням вимог Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів (наказом Міністерства фінансів України від 24.07.2015 № 666) відповідальність чинним законодавством не передбачена.

Терміни подання податкової декларації з податку на прибуток за 2015 рік

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» зокрема внесено зміни до п. 57.1 ст. 57 ПКУ. У тому числі вилучено норму щодо подання декларації з податку на прибуток за базовий звітний (податковий) рік до 01 червня року, наступного за звітним (податковим) роком. При цьому п. 137.4 ст. 137 ПКУ у редакції, що діє з 01.01.2016, встановлено, що податковими (звітними) періодами для податку на прибуток підприємств є календарні: квартал, півріччя, три квартали, рік. Винятки становлять платники податків, визначені у п. 137.5 ст. 137 ПКУ: новостворені підприємства, підприємства у яких річний дохід від будь-якої діяльності за попередній річний звітний (податковий) період, не перевищує 20 мільйонів гривень та виробники сільськогосподарської продукції. Для цих суб’єктів господарювання податковий (звітний) період з податку на прибуток дорівнює календарному року.

Для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що згідно з п. 14 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 22.09.2014 № 957, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України від 13.10.2014 за № 1235/26012 для операцій, що оподатковуються або звільнені від оподаткування, складаються окремі податкові накладні, тобто при одночасному постачанні одному отримувачу (покупцю) як оподатковуваних товарів/послуг, так і таких, що звільнені від оподаткування, постачальник (продавець) складає окремі податкові накладні (не допускається заповнення в одній накладній одночасно графи 12 та граф 8 – 11)..

Для застосування права на податкову знижку додатки до декларації не надаються

Як зауважила заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва, якщо громадянин бажає скористатися правом на податкову знижку, то сума податку, на яку мають зменшитися податкові зобов'язання у зв'язку з використанням такого права, розраховується лише в розділі III нової форми декларації без заповнення додатка, як це було раніше у минулих роках. При цьому у декларації не зазначаються реквізити документів, які підтверджують понесені витрати, а вказуються лише категорії понесених витрат і загальна сума фактично здійснених витрат протягом звітного податкового року. Нагадаємо, громадяни, які бажають скористатися правом на нарахування податкової знижки мають право надавати річну податкову декларацію протягом всього поточного року - включно по 31 грудня 2016 року.

Індексація заробітної плати є об’єктом для нарахування і утримання єдиного внеску

Згідно з п.п. 2.2.7 розд. 2 Інструкції зі статистики заробітної плати № 5 суми виплат, пов’язаних з індексацією заробітної плати працівників, входять до фонду оплати праці у складі фонду додаткової заробітної плати та є об’єктом для нарахування і утримання єдиного внеску.

Відмінено норму про анулювання реєстрації платників ПДВ через відсутність за місцезнаходженням. Західна ОДПІ м. Харкова доводить до відома платників податку на додану вартість, що пунктом 38 розділу I Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року № 909-VIII було виключено норму (підпункт «ж» пункту 184.1 статті 184 Кодексу), за якою підставою для анулювання реєстрації платників ПДВ був наявний в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців запис про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Починаючи з 1 січня 2016 року (набрання чинності Закону України № 909-VIII) такі причини анулювання реєстрації платника ПДВ не застосовуються.

Про сервіс ДФС України «Пульс»

Сервіс ДФС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників податкової безпосередньо керівництву служби. Завдяки «Пульсу» представники бізнесу, в тому числі і суб’єкти ЗЕД, мають можливість повідомити про неправомірні дії або бездіяльність співробітників Державної фіскальної служби керівництво відомства та оперативно вирішити суперечливі питання, що виникають не тільки у сфері адміністрування податків, а й під час здійснення митного контролю й митного оформлення. Номер цілодобової телефонної лінії «Пульс»: (044) 284-00-07.

У 2016 році касові апарати без електронної касової стрічки застосовувати не можна.

 Законом України від 28 грудня 2014 року № 71-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» та Законом України від 1 липня 2015 року № 569-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій» внесено зміни до Податкового кодексу України і, зокрема, Закону України від 6 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Відповідно до вказаних змін застосування касових апаратів, що не забезпечують подання електронними каналами зв’язку копій розрахункових документів та фіскальних звітних чеків, з нового року заборонено. Також наголошуємо, що відповідно до чинного законодавства, з 1 січня 2016 року до тих підприємців, котрі не подбали про належне доопрацювання РРО, застосовуватимуться штрафні санкції.

Про сплату податку на нерухомість у 2016 році

Законом № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року скореговане справляння податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки. Зокрема, викладено в новій редакції підпункт «ґ» підпункту 266.2.2 пункту 266.2 статті 266 ПКУ, відповідно до якої, з 1 січня 2016 року не є об’єктом оподаткування житлова нерухомість непридатна для проживання, у тому числі у зв’язку з аварійним станом, визнана такою згідно з рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об’єднаної територіальної громади, що створена згідно із законом та перспективним планом формування територій громад. Міністерство фінансів у рамках реформування податкової системи у Законі № 909-VIII змінило систему оподаткування нерухомості. Відтак, власники квартир площею понад60 кв. м. та будинків площею більшою за120 кв. м. змушені відтепер сплачувати у місцеві бюджети за «надлишкові» метри (до реформи податок на нерухомість сплачували власники квартир площею понад80 кв. м. та будинків площею більш ніж160 кв. м). Ставки податку для об'єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради або ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об'єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 3% розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за1 кв. м. бази оподаткування. Окрім того, відтепер юридичні та фізичні особи – власники житлової нерухомості, загальна площа якої перевищує300 кв. М для квартири та/або500 кв. м. для будинку, сплачуватимуть додатково 25 тис. грн на рік за кожен із вказаних об'єктів житлової нерухомості (його частку). Органи місцевого самоврядування до 1 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням об'єкта житлової нерухомості відомості щодо пільг. Також новації під час сплати податку на нерухомість стосуються фізичних осіб, які можуть сплачувати податок у сільській та селищній місцевості через каси сільських (селищних) рад або рад об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, за квитанцією про прийняття податків. Принагідно нагадаємо, згідно з чинним законодавством, від сплати податку на нерухомість звільнені, зокрема, гуртожитки, дитячі будинки, житло, яке належить дітям-сиротам та сім’ям учасників АТО.

Податкова звітність з ПДВ за січень 2016 року подається за новою формою.

 Платники податку на додану вартість звітують за новою формою в електронному вигляді починаючи зі звітів за січень 2016 року. Нова форма декларації з податку на додану вартість затверджена наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21 "Про затвердження форм та порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість", який опубліковано 30 січня 2016 року у виданні "Урядовий кур’єр". Нагадаємо, що Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" внесено суттєві зміни до Податкового кодексу України в частині визначення податкових зобов’язань з податку на додану вартість та їх сплати до бюджету, зокрема, сільськогосподарськими товаровиробниками.

Додатковий імпортний збір скасовано

З 1 січня 2016 року набув чинності Закон України «Про заходи по стимулюванню зовнішньоекономічної діяльності». Основним нововведенням вказаного Закону було скасування додаткового імпортного збору. Нагадаємо, що цей збір за ставками 5 або 10 відсотків справлявся до кінця 2015 року з товарів, що ввозяться на митну територію України у митному режимі імпорту, незалежно від країни походження цих товарів та укладених Україною угод (договорів) про вільну торгівлю відповідно до Закону України «Про заходи щодо стабілізації платіжного балансу України відповідно до статті XII Генеральної угоди з тарифів і торгівлі 1994 року».

Документальна електронна перевірка може бути проведена за заявою платника податків

Порядок подання платником податків заяви про проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки та прийняття рішення контролюючим органом про проведення такої перевірки затверджено наказом Міністерства фінансів України від 20.11.2015 року № 1040. Заява подається керівником або уповноваженим представником платника податків до контролюючого органу, в якому він перебуває на обліку, не пізніше ніж за 10 календарних днів до очікуваного початку проведення електронної перевірки. Платником податків у заяві, крім загальних облікових даних, в обов'язковому порядку зазначається інформація про: 1) податкові періоди господарської діяльності, що підлягають електронній перевірці; 2) систему оподаткування, що застосовується платником податків; 3) перелік податків, які будуть перевірені під час проведення електронної перевірки; 4) ведення в електронному вигляді бухгалтерського обліку; 5) ведення в електронному вигляді первинних документів, які підтверджують правомірність ведення бухгалтерського обліку; 6) надання платником податків разом із заявою до контролюючого органу в електронній формі документів, які пов'язані з обчисленням та сплатою податків і зборів (якщо такі документи створюються платником податків в електронній формі та зберігаються на машинних носіях інформації). Заява та документи, необхідні для перевірки, можуть бути подані платником податків до контролюючого органу в один із таких способів: - рекомендованим листом з повідомленням про вручення та з описом вкладеного; - безпосередньо до контролюючого органу; - засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб. Рішення про проведення/не проведення документальної невиїзної позапланової електронної перевірки приймається керівником контролюючого органу протягом 10 календарних днів з дня отримання такої заяви та надсилається платнику податків не пізніше наступного робочого дня від дати його прийняття.

Ліцензія на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що подати документи та отримати ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями (далі - ліцензія) підприємці можуть як в Центрі обслуговування платників за місцем проведення торгівельної діяльності. Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання. У заяві повинно бути зазначено вид господарської діяльності, на провадження якого суб'єкт господарювання має намір одержати ліцензію. Також, у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються адреса місця торгівлі, перелік реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери посвідчень реєстраторів розрахункових операцій (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, та дата початку їх обліку в органах державної фіскальної служби. Крім того, разом із заявою необхідно подати копію платіжного доручення про сплату за ліцензію з відміткою банку. Вартість ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, крім сидру та перрі (без додання спирту), на рік становить 8000 гривень на кожний окремий, зазначений в ліцензії електронний контрольно-касовий апарат (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі, та 500 гривень - на території сіл і селищ, за винятком тих, що знаходяться у межах території міст . Плата за ліцензію на роздрібну торгівлю сидром та пері (без додання спирту) на рік становить 780 гривень на кожне місце торгівлі незалежно від його територіального розташування. Ліцензія або рішення про відмову в її видачі видається заявнику не пізніше 10 календарних днів з дня одержання документів.

Про вартість необоротних активів для цілей нарахування амортизації

Державна фіскальна служба України нагадує про надання роз’яснення листом від 28.01.2016 №2784/7/99-99-19-02-02-17 «Про вартість необоротних активів для цілей нарахування амортизації відповідно до п. 138.3 ст. 138 Податкового кодексу України» (далі ­– лист) у зв’язку з надходженням численних запитів платників податків про визначення сум коригувань на різниці, які виникають при нарахуванні амортизації  необоротних активів. Так, у листі, зокрема, зауважено, що для розрахунку амортизації відповідно до положень пункту 138.3 статті 138 Податкового кодексу України визнається вартість основних засобів та нематеріальних активів без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку. Крім того, з урахуванням вимог п. 11 підрозділу 4 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України при розрахунку амортизації основних засобів та нематеріальних активів відповідно до п. 138.3 ст. 138 цього Кодексу балансова вартість основних засобів та нематеріальних активів станом на 1 січня 2015 року має дорівнювати балансовій вартості таких активів, що визначена станом на 31 грудня 2014 року відповідно до статей 144 – 146 та 148 розділу III цього Кодексу у редакції, що діяла до 1 січня 2015 року. Більш детально з листом можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66227.html)

Право громадян на податкову знижку

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що з початку 2016 року триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2015 році. Громадяни, які згідно з нормами Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) зобов’язані надати декларацію про майновий стан і доходи (далі – декларація) за 2015 рік, надають її до 01.05.2016. Метою декларування доходів фізичних осіб – платників податків є не тільки сплата податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) до бюджету, а й повернення платникам сум податку, надмірно сплаченого з їх заробітної плати у минулому податковому 2015 році. Повернути частину податку, сплаченого громадянами із заробітної плати, можна, зокрема, у разі реалізації ними права на податкову знижку. Згідно з положеннями статті 166 Кодексу платники податку мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподатковуваного доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених Кодексом. До податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, підтверджені відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема: - квитанціями; - платіжними дорученнями; - фіскальними або товарними чеками; - прибутковими касовими ордерами; - меморіальними ордерами тощо; Крім того, понесені витрати підтверджуються копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання). Громадянам, які бажають реалізувати право на податкову знижку за результатами 2015 року, необхідно заповнити та подати декларацію по 31.12.2016 включно, тобто на протязі усього 2016 року. Декларація надається фізичними особами – платниками податку до податкової інспекції за місцем свого проживання за новою формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 02.10.2015 №859.

Особливості подання податкової декларації з рентної плати за звітний податковий період – місяць

Законом України від 24.12.2015 №909-VIІI «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» (далі – Закон №909) для рентної плати за: - користування надрами для видобування вуглеводневої сировини (додаток 2); - користування радіочастотним ресурсом України (додаток 4); - транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами (додаток 10); - транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України (додаток 11) змінено базовий податковий (звітний) період з кварталу на місяць (підпункт 1 пункту 71 розділу І Закону №909). Водночас визначено, що, починаючи із податкових періодів, які виникатимуть після набрання чинності Законом №909, авансові внески у податковому (звітному) кварталі у розмірі однієї третини суми податкових зобов’язань з рентної плати за попередній податковий (звітний) квартал не справляються (підпункти 3 – 4 пункту 71 розділу І Закону №909). Відповідно до пункту 46.6 статті 46 Податкового кодексу України з внесеними змінами та доповненнями (далі – Кодекс) до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення. Таким чином, до набрання чинності формою податкової декларації з рентної плати, якою передбачено її складання за звітний (податковий) період «місяць», податкова декларація з рентної плати подається за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719, що зареєстрований у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за №1051/27496 (далі – декларація). Рекомендації щодо порядку заповнення декларації у першому кварталі 2016 року з урахуванням внесених змін надані Державною податковою службою України (далі – ДФС) у листі від 02.02.2016 №3276/7/99-99-15-04-02-17, який розміщено на офіційному веб-порталі ДФС за посиланням: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/listi-dps/66248.html  Граничні терміни подання декларації за звітний (податковий) період «місяць» для податкових зобов’язань з рентної плати за: - січень 2016 року – 22.02.2016; - лютий 2016 року – 21.03.2016; - березень 2016 року – 20.04.2016. При цьому граничні строки сплати для податкових зобов’язань, визначених у додатках 2, 4, 10 та 11 до декларації за звітний (податковий) період, який дорівнює календарному місяцю, та дати проведення нарахування до ІКП за: - січень 2016 року – 03.03.2016; - лютий 2016 року – 31.03.2016; - березень 2016 року – 03.05.2016.

З 1 січня 2016 року авансові платежі єдиного внеску, мають становити 1/5 суми коштів, зазначеної в розрахункових документах для виплати заробітної плати

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу платників податків, порядком  прийняття банками на виконання розрахункових документів на виплату заробітної плати визначено, що банки приймають від платників єдиного внеску грошові чеки, платіжні доручення та інші розрахункові документи на видачу (перерахування) коштів для виплати заробітної плати, на які відповідно до Закону нараховується єдиний внесок, та здійснюють видачу (перерахування) зазначених коштів лише за умови одночасного подання платником єдиного внеску розрахункових документів  про перерахування коштів для сплати сум єдиного внеску. Суми, сплачені за цими документами, повинні складати не менше 1/3 суми коштів для виплати заробітної плати, зазначеної в грошових чеках, платіжних дорученнях та інших розрахункових документах. У зв’язку з набранням чинності 01 січня 2016 року Закону України від 24 грудня 2015 року №909-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» для платників, визначених частиною першою статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року №2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування встановлено у розмірі 22 відсотки до бази нарахування. Враховуючи, що на сьогодні змінюється частка сплаченого єдиного внеску,  Державною фіскальною службою надіслано листа  до Національного банку України  щодо   контролю  банками сплати єдиного  внеску,  яка  має становити 1/5  суми коштів для виплати заробітної плати. Відповідні роз’яснення надано у листі ДФС України від 15.01.2016р. №1259/7/99-99-17-03-01-17. 

Чи обов’язково виробник або імпортер повинен подавати декларацію про максимальні роздрібні ціни на тютюнові вироби, якщо діяльність з виробництва або імпорту тимчасово не здійснюється?

Згідно з пунктом 220.1 статті 220 Кодексу встановлення максимальних роздрібних цін на підакцизні товари (продукцію) здійснюється виробником або імпортером товарів (продукції) шляхом декларування таких цін. Декларація про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію) подається виробником або імпортером підакцизних товарів (продукції) до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, не пізніше ніж 10 та 25 числа місяця (пункт 220.4 статті 220  Кодексу). Форму Декларації, порядок її складання та подання затверджено наказом Міністерства фінансів України від 25.03.2015 року № 359, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 14.04.2015 року за № 413/26858. При цьому пунктом 220.7 статті 220 Кодексу визначено, зокрема, що встановлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у Декларації товари (продукцію) діють до їх зміни у порядку, встановленому Кодексом. У разі потреби у зміні будь-яких відомостей, що містяться у Декларації, поданій їх виробником або імпортером центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, виробник або імпортер повинен подати  таким органам нову Декларацію (пункт 220.8 статті 220 Кодексу). Разом з тим, зміна таких відомостей, що містяться у Декларації, поданій виробником або імпортером, може здійснюватися не частіше двох разів на місяць (пункт 220.9 статті 220 Кодексу). Отже, виробник або імпортер не зобов’язаний подавати Декларацію, якщо діяльність з виробництва або імпорту тимчасово не здійснюється, оскільки установлені виробником або імпортером максимальні роздрібні ціни на перелічені у Декларації товари (продукцію) діють до їх зміни. У разі потреби у зміні будь-яких відомостей, що містяться у Декларації, поданій виробником або імпортером центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, виробник або імпортер повинен подати нову Декларацію.

Як оподатковуються акцизним податком операції з реалізації виноматеріалів підприємством первинного виноробства?

Перелік операцій з підакцизними товарами, які є об’єктами оподаткування акцизним податком, визначені пунктом 213.1 статті 213 Кодексу. Зокрема об’єктом оподаткування акцизним податком є операції з реалізації вироблених в Україні підакцизних товарів (продукції) (підпункт 213.1.1). Згідно з підпунктом 213.3.5 пункту 213.3 статті 213 Кодексу операції з реалізації підакцизних товарів (продукції), крім нафтопродуктів, вироблених на митній території України, що використовуються як сировина для виробництва підакцизних товарів (продукції), звільняються від оподаткування акцизним податком. Відповідно до пункту 225.9 статті 225 Кодексу виноматеріали, що реалізуються підприємствам вторинного виноробства, які використовують ці виноматеріали для виробництва готової продукції, не оподатковуються. В інших випадках реалізація виноматеріалів оподатковується за ставками акцизного податку на виноробну продукцію, встановленими підпунктом 215.3.1 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу.

Подання податкової декларації є добровільне рішення кожного сумлінного громадянина

Заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Олена Мамаєва під час брифінгу звернула увагу присутніх, що з 1 січня 2016 року розпочато кампанію ‪декларування доходів, отриманих в 2015 році, яка триватиме до 1 травня 2016 року. Також під час заходу посадовець зазначила, що  запроваджено нову форму декларації про майновий стан і доходи та відмітила, що у  новій декларації об'єднано звітність по податку на доходи фізичних осіб та військовому збору. Зокрема, для спрощення та зменшення часу для заповнення декларації, обсяг її зменшено з 2 аркушів до 1, а кількість додатків – з 7 до 4.   Більш детально розповіла, які доходи підлягають відображенню в декларації про майновий стан та доходи. Серед основних , це: вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна отриманого від члена(нів) сім’ї не першого ступеня споріднення; кошти від надання майна в лізинг, оренду (суборенду) чи житловий найм; кошти одержані за межами України (іноземні доходи); доходи від операцій з продажу (обміну) об'єктів нерухомого та/або рухомого майна та отримані у вигляді інвестиційного прибутку; суми нецільової благодійної допомоги, що перевищує 1710 грн.; доходи у вигляді виграшів, призів; доходи від продажу об'єктів майнових і немайнових прав, авторська винагорода; доходи отримані  у вигляді вартості подарунків, доходи отримані платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Податкового кодексу України), у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним з процедурою банкрутства до закінчення строку позовної давності.

Порядок оподаткування виграшів та призів

Податковим агентом платника податку під час нарахування (виплати, надання) на його користь доходу у вигляді виграшів (призів) у лотерею чи в інші розіграші, у букмекерському парі, у парі тоталізатора, призів та виграшів у грошовій формі, одержаних за перемогу та/або участь в аматорських спортивних змаганнях, у тому числі у більярдному спорті, є особа, яка здійснює таке нарахування (виплату). Податковим агентом - оператором лотереї у строки, визначені цим Кодексом для місячного податкового періоду, до бюджету сплачується (перераховується) загальна сума податку, нарахованого за ставкою 18 відс. із загальної суми виграшів (призів), виплачених за податковий (звітний) місяць гравцям у лотерею. Податкові агенти - оператори лотереї у податковому розрахунку, подання якого передбачено підпунктом "б" пункту 176.2 статті 176 цього Кодексу, відображають загальну суму нарахованих (виплачених) у звітному податковому періоді доходів у вигляді виграшів (призів) та загальну суму утриманого з них податку. При цьому у податковому розрахунку не зазначається інформація про суми окремого виграшу, суми нарахованого на нього податку, а також відомості про фізичну особу - платника податку, яка одержала дохід у вигляді виграшу (призу). Оподаткування доходів у вигляді виграшів та призів, інших, ніж виграш (приз) у лотерею, здійснюється у загальному порядку, встановленому цим Кодексом для доходів, що остаточно оподатковуються під час їх нарахування, за ставкою 18 відс. Під час нарахування (виплати) доходів у вигляді виграшів у лотерею або в інших розіграшах, які передбачають попереднє придбання платником податку права на участь у таких лотереях чи розіграшах, не беруться до уваги витрати платника податку у зв'язку з отриманням такого доходу. Доходи остаточно оподатковуються під час їх виплати за їх рахунок.

Доходи понад 146 160 гривень від двох і більше роботодавців необхідно задекларувати

Платники податку, подають декларацію про майновий стан і доходи при отриманні доходів від двох та більше податкових агентів, при цьому загальна річна сума таких оподатковуваних доходів перевищує сто двадцять розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року (у 2015 році - 146160 грн.). Разом з декларацією громадянин заповнює та подає додаток Ф1 «Розрахунок податку на доходи фізичних осіб при отриманні доходів у формі заробітної плати від двох і більше податкових агентів згідно з підпунктом «є» п. 176.1 ст. 176 розділу IV Податкового кодексу України», у якому здійснюється перерахунок податку на доходи фізичних осіб. За результатом перерахунку позитивна різниця податку підлягає сплаті платником податку до бюджету, від’ємна різниця податку підлягає поверненню. При цьому, інші, ніж вище зазначені, оподатковувані доходи, які були нараховані (виплачені, надані) фізичним особам у 2015 році, не враховуються у перерахунку податку. Декларація про майновий стан і доходи подається до 1 травня 2016 року до податкової інспекції за місцем реєстрації.

Розширено перелік підакцизних товарів

Законом України від 24 грудня 2015 року № 909-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» розширено перелік підакцизних товарів. Відповідно до підпункту 215.3.4 п. 215.3 ст. 215 Кодексу до пального віднесено суміші ароматичних вуглеводнів, толуол, ксилоли, вуглеводні ациклічні, інші ефіри прості, антидетонатори, антиоксиданти, які оподатковуються за ставками, встановленими для бензинів. При цьому запроваджуються нульова ставка, квотування та вексельний механізм контролю у разі їх використання в хімічній промисловості (підпункт 229.6.1 п. 229.6 та підпункт 229.7.1 п. 229.7 ст. 229 Кодексу), а також врахування сплаченої суми податку при їх використанні як сировини при виробництві пального – для виключення подвійного оподаткування підакцизних товарів (як готової продукції та сировини для виготовлення такої продукції) (п. 217.6 ст. 217 Кодексу). У Законі з 1 березня 2016-го передбачено зміну одиниці виміру пального для обчислення акцизного податку (з 1000 кілограмівна об’єм у літрах, приведених до t 15 оС). Зокрема, для бензинів ставку податку змінено з 228 євро за 1000 кілограмів до 171,5 євро за1000 літрів; для дизпалива (важких газойлів) – зі 113 євро та 149,0 євро за 1000 кілограмів до 95 євро та 125,5 євро за1000 літрів відповідно.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області