Визначено терміни прийняття та задоволення заявок на акцизні марки

Визначено терміни прийняття та задоволення заявок на акцизні марки

ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, що отримання марок акцизного податку для маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів підприємствам — виробникам та імпортерам алкогольних напоїв і тютюнових виробів (далі — покупці марок) необхідно щомісяця до 10 числа подати до територіального органу ДФС (далі — продавець марок) : — попередню заявку-розрахунок про потребу в марках за їх видами; — платіжний документ на перерахування плати за марки з відміткою банку про дату виконання платіжного доручення — звіт про використання марок, придбаних у попередньому місяці. Заявка буде задоволена через два місяці. При цьому до 20 числа місяця, в якому подано заявку-розрахунок, покупці марок мають право здійснити корегування в бік збільшення не більш як на 40 відсотків кількості та видів марок шляхом подачі додаткової попередньої заявки-розрахунку. Такі зміни визначені постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. №499 «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 25 червня 2001 р. № 702 і від 27 грудня 2010 р. № 1251» (далі — постанова), яка набрала чинності з 14.10.2014 року.

Також пропонуємо ознайомитися ще з деякою корисною інформацією

MERCEDES-нелегал намагався «з вітерцем» проїхатися по вулицям Харкова

На перешкоді йому стали працівники Харківської митниці та ДПС МВС України. Під час перевірки у водія «MERCEDES BENZ» не виявилося жодного документу на автомобіль. Крім того, дані про реєстрацію транспортного засобу в базах даних ДАІ були відсутні. Далі — цікавіше: за «митними» базами даних митне оформлення зазначеного автомобіля не проводилося, та й на територію України «MERCEDES» взагалі не ввозився. Таким чином, авто могло опинитися на території України лише незаконно. За використання автомобіля, який був ввезений на митну територію України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю, у відношенні водія було заведено справу про порушення митних правил за ст.484 Митного кодексу України. Такі протиправні дії тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 100 відсотків вартості незаконно ввезеного транспортного засобу або його конфіскацію. Транспортний засіб вилучено. За інформацією Харківської митниці Міндоходів, з початку року було зафіксовано 14 справ про порушення митних правил, де предметами правопорушення були транспортні засоби. Крім ввезення поза митним контролем або з приховуванням, порушники незаконно розпоряджалися без дозволу митного органу автомобілями під митним контролем, перевищували строки транзиту.

Чи оподатковуються лікарняні військовим збором?

ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, що допомога у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві та професійним захворюванням, надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати (доходу), у разі настання в неї страхових випадків. І виплачується протягом перших п'яти днів тимчасової непрацездатності за рахунок коштів роботодавця, а починаючи з шостого дня непрацездатності за весь період до відновлення працездатності або до встановлення медико-соціальною експертною комісією інвалідності — Фондом соціального страхування з тимчасової втрати працездатності застрахованим особам. Отже, при визначенні об‘єкту оподаткування військовим збором виплати по листках непрацездатності прирівнюються до заробітної плати. Зазначене роз‘яснення надане листом Державної фіскальної служби України від 18.09.2014 року № 3640/6/99-99-17-03-03-15 «Щодо оподаткування військовим збором».

Юристи Міндоходів Харківщини відстояли у судах 2,3 млрд. грн.

Це на 300 млн. грн. більше ніж минулоріч. Такі цифри повідомили в ГУ Міндоходів у Харківській області. Фахівці відзначають, що за 10 місяців поточного року на користь держави було розглянуто майже три тисячі справ. Так, нещодавно, постановою апеляційного адміністративного суду задоволено апеляційну скаргу ДПІ м.Харкова та відмовлено в задоволенні адміністративного позову одного з харківських підприємств про скасування податкових повідомлень-рішень. Зазначеними рішеннями підприємству було донараховано податку на прибуток, податку на додану вартість та штрафних санкцій на загальну суму більш ніж 1,2 млн.грн. Під час проведення перевірки вказаного товариства, співробітників Міндоходів зацікавив факт здійснення господарських взаємовідносин з ще однією харківською фірмою щодо виконання будівельних робіт. При більш детальній перевірці було встановлено відсутність факту реального вчинення господарських операцій перевіряємим підприємством з його контрагентом. Суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що підприємством штучно завищено валові витрати та податковий кредит, внаслідок чого до бюджету не сплачено суму податкових зобов’язань, яка й була визначена в оскаржуваних податкових повідомленнях-рішеннях. Також, судом зазначено, що первинні документи, на підставі яких позивачем сформовано податковий кредит та стверджується про виконання будівельних робіт контрагентом, складені неналежним чином, з яких неможливо з’ясувати об’єм виконаних робіт. Таким чином, наведені факти спростовують реальність здійснення господарської діяльності контрагента вказаного підприємства, а отже підтверджують висновки перевірки.

Рукавичка не приховала наркотик

Одразу два «любителя травички» в одному поїзді, але в різних вагонах. Працівники митного поста «Харків-пасажирський» спільно з співробітниками прикордонної служби припинили дві спроби незаконного переміщення наркотичної речовини. Під час проведення митного контролю поїзду «Костянтинівка-Москва» службові собаки Річард та Любомир легко знайшли схованки порушників. В обох випадках чоловіки намагались перевезти «дурман» — у жіночих речах, що здалося підозрілим і працівникам митниці, і чотирилапим правоохоронцям. Так, 42-річний українець приховав 30 грамів речовини рослинного походження сіро-зеленого кольору в рукавиці, що знаходилась у сумці серед особистих речей. Інший вигадливий порушник сховав 4 поліетиленових згортка, курильну трубку та банку з-під консервації з наркотичної речовиною в косметичці. Всього — близько 100 грамів. Фахівці митниці зазначають, що при проведенні усного та письмового декларування обидва чоловіка заперечували наявність заборонених предметів або тих, що підлягають обов’язковому декларуванню. В результаті було складено протокол про порушення митних правил за статтею 483 Митного кодексу України. Матеріали справ, речовини передано до підрозділу СБУ.

У жовтні зведений бюджет отримав 37,4 млрд. гривень

За статистикою Державної фіскальної служби України, у жовтні поточного року до зведеного бюджету надійшло 37,4 млрд. грн. платежів. Державний бюджет отримав 30,3 млрд. гривень. Надходження до місцевих бюджетів склали 7,1 млрд. гривень. Збір платежів до загального фонду державного бюджету забезпечено в сумі 28,3 млрд. гривень. У жовтні платникам податків відшкодовано 4,8 млрд. гривень ПДВ. Єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування надійшло 14,8 млрд. гривень.

За січень-жовтень 2014 року до бюджету надійшло 149,3 млрд. грн. єдиного внеску

Протягом 10 місяців поточного року ДФС України забезпечено надходження єдиного внеску на загальну суму 149,3 млрд. грн., індикативний показник виконано на 103,2 відс. від запланованих. При цьому надходження єдиного внеску без врахування АР Крим та м. Севастополь за січень — жовтень 2014 року склали 147,7 млрд. грн., що на 0,5 млрд. грн. більше, ніж за аналогічний період минулого року. Нагадуємо, що єдиний внесок засобами програмного забезпечення автоматично розподіляється Державною казначейською службою України за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування відповідно до визначених пропорцій та перераховується за призначенням — на рахунки, відкриті в Державній казначейській службі на ім’я фондів загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного страхування.

Підстави для анулювання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями

Ліцензія на роздрібну торгівлю алкогольними напоями анулюється шляхом прийняття органом, який видав ліцензію, відповідного письмового розпорядження на підставі: — заяви суб’єкта господарювання; — рішення про скасування державної реєстрації суб’єкта господарювання; — несплати чергового платежу за ліцензію протягом 30 календарних днів від моменту призупинення ліцензії; — рішення суду про встановлення факту незаконного використання суб’єктом господарювання марок акцизного збору (стосовно імпортерів); — рішення суду про встановлення факту торгівлі суб’єктом господарювання алкогольними напоями або тютюновими виробами без марок акцизного збору; — рішення суду про встановлення факту переміщення суб’єктом господарювання алкогольних напоїв або тютюнових виробів поза митним контролем;- порушення вимог статті 15 прим.3 цього Закону щодо продажу алкогольних напоїв, тютюнових виробів особам, які не досягли 18 років або у не визначених для цього місцях. Ліцензія анулюється та вважається недійсною з моменту одержання суб’єктом господарювання письмового розпорядження про її анулювання. Державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється відповідно до Закону України від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (із змінами та доповненнями).

Порядок та терміни подання звіту про рух валютних цінностей за рахунком, відкритим за межами України на підставі ліцензії НБУ та відповідальність за його неподання

Відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 19 лютого 1993 року №15-93 «Про систему валютного регулювання і валютного контролю» здійснення операції з відкриття рахунків в іноземних банках вимагає отримання резидентом України індивідуальної ліцензії. Порядок видачі індивідуальної ліцензії регулюється Положенням про порядок та умови видачі Національним банком України резидентам індивідуальних ліцензій на розміщення резидентами (юридичними та фізичними особами) валютних цінностей на рахунках за межами України, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 14 жовтня 2004 року № 485. Зокрема, згідно з п.6.3 гл.6 Положення №485 власник ліцензії не пізніше 15 числа місяця, наступного за звітним періодом (першим звітним місяцем є місяць видачі ліцензії), зобов’язаний подавати управлінню Національного банку України та контролюючому органу, у якому власник ліцензії зареєстрований як платник податків, щомісячний, а фізична особа, яка не є підприємцем, — піврічний звіт про рух валютних цінностей за рахунком (рахунками). Разом із звітом подається розшифровка за проведеними за рахунком (рахунками) операціями з відображенням відповідних статей зарахування і списання (крім фізичної особи, яка не є підприємцем) та копії банківських виписок за рахунком (рахунками). При цьому, розміщення власником ліцензії валютних цінностей на рахунку та/або проведення через цей рахунок інших операцій без отримання ліцензії, та/або порушення вимог цього Положення тягне за собою відповідальність згідно із законодавством України та цього Положення. Зокрема, відповідно постанови Правління Національного банку України від 8 лютого 2000 року №49 «Про затвердження Положення про валютний контроль» несвоєчасне подання, приховування або перекручення встановленої Національним банком звітності про валютні операції тягне за собою накладення штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Як надавати звітність в електронному вигляді навчали платників в Західній ОДПІ

Днями у приміщенні Центру обслуговування платників Західної ОДПІ м. Харкова пройшов черговий семінар-тренінг для платників, які отримали ключі електронного цифрового підпису та бажають подавати звітність в електронному вигляді. Такі навчання для нових власників ключів проводяться не вперше. Платники вчаться використовувати сучасні можливості, отримують необхідні знання, задають цікавлячі їх питання, а головне — усвідомлюють, що сучасні відносини з податковою будуються на партнерстві, повазі та взаєморозумінні. За словами фахівців управління IT та обліку платників , все більше громадян оцінюють переваги подання звітності в електронному вигляді. Так, за січень-жовтень поточного року з 276,7 тисяч документів податкової звітності від суб’єктів господарювання Ленінського та Жовтневого районів майже 85% надійшли електронною поштою. За допомогою сервісу «Електронний кабінет платника податків» в режимі он-лайн отримано 1507 податкових звітів.

З 1 грудня 2014 року податкова накладна матиме нову форму

Форма податкової накладної, основного для податкового обліку платника ПДВ документу, знову зазнає змін — з 1 грудня 2014 року набере чинності наказ Міністерства фінансів України від 22.09.2014р. № 957, яким затверджено нову редакцію форми податкової накладної, додатку до неї та розрахунку коригування кількісних і вартісних показників. Нова редакція форми податкової накладної та розрахунку коригування містить нові рядки, в яких відображатимуться обсяги постачання товарів за ставкою 7%. В оновленому Порядку заповнення податкової накладної змінено правила заповнення рядків "Особа (платник податку) — покупець" та "Індивідуальний податковий номер покупця" у деяких випадках постачання товарів неплатнику ПДВ. Так, у разі постачання товарів/послуг покупцю, який не зареєстрований як платник податку, та у разі складання податкової накладної за щоденним підсумком операцій у рядку "Особа (платник податку) — покупець" зазначається "Неплатник", а у рядку "Індивідуальний податковий номер покупця" відображається умовний ІПН "400000000000". Якщо ж здійснюється постачання на експорт, то у рядку "Особа (платник податку) — покупець" зазначається найменування (П. І. Б.) нерезидента, у рядку "Місцезнаходження (податкова адреса) покупця" зазначається країна, в якій зареєстрований покупець (нерезидент), а у рядку "Індивідуальний податковий номер покупця" відображається умовний ІПН "300000000000".

Підприємець — фізична особа, яка отримує з місцевого бюджету компенсацію за перевезення пільгових категорій населення, може перебувати у другій групі платників єдиного податку

Однак, це можливо за умови дотримання критеріїв, визначених пп.2 п.291.4 ст.291 Податкового кодексу України. До платників єдиного податку, які відносяться до другої групи, належать фізичні особи — підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: — не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; — обсяг доходу не перевищує 1 000 000 гривень. Згідно зі ст.37 Закону України від 5 квітня 2001 року №2344-III «Про автомобільний транспорт» зі змінами та доповненнями (далі — Закон) пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування. Види та обсяги пільгових перевезень установлюються замовленням, у якому визначається порядок компенсації автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування зобов’язані надати перевізникам, які здійснюють пільгові перевезення пасажирів та перевезення пасажирів за регульованими тарифами, компенсацію відповідно до закону (ст.29 Закону).

За сприяння фахівців Західної ОДПІ м. Харкова до бюджету надійшло понад 10 мільйонів гривень податкового боргу

Західна ОДПІ м. Харкова, виконуючи своє завдання по мобілізації коштів до бюджету, спрямовує також свої зусилля на роботу з тими платниками, які мають борги перед бюджетом, проводячи заходи з підприємствами, які мінімізують податкові зобов’язання та ухиляються від сплати податків. Завдяки проведеним заходам примусового стягнення, за січень-жовтень 2014 року надходження в рахунок погашення податкового боргу до Зведеного бюджету склали 10,1 млн.грн., до Державного бюджету — 8,5 млн. грн., зокрема за рахунок стягнення податкового боргу за виконавчими документами 57,6 тис.грн., стягнення коштів з банківських рахунків боржників — 443 тис.грн. Також, з усіх категорій справ розглянутих та вирішених судами у 2014 році на користь Західної ОДПІ, до бюджету надійшло 1340 тис. грн.

Вказуємо відповідні коди видів сплати при перерахуванні платежів до бюджету

Поле "Призначення платежу" розрахункового документа при сплаті платежів до бюджету заповнюється з урахуванням вимог Наказу Міндоходів України від 22.10. 13 № 609 "Про затвердження Порядку заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів ". Так, як зазначено в Алгоритмі, при заповненні поля № 2 вказують коди видів сплати, перелік яких наведено у додатку до зазначеного документу . Зокрема, при перерахуванні грошових зобов‘язань, визначених за результатом проведеної контрольно — перевірочної роботи підрозділам податкового та митного аудиту вказуються наступні коди видів сплати:

- 130 — сплата грошового зобов'язання, визначеного за результатами камеральної перевірки підрозділів податкового та митного аудиту;

- 131 — сплата грошового зобов'язання, визначеного за результатами документальної/фактичної перевірки підрозділів податкового та митного аудиту;

- 134 — сплата грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки підрозділів податкового та митного аудиту (інші надходження);

- 354 — сплата грошового зобов'язання, визначеного за результатами документальної невиїзної перевірки підрозділів податкового та митного аудиту;

- 355 — сплата грошового зобов'язання, визначеного за результатами документальної виїзної перевірки підрозділів податкового та митного аудиту.

Перелік реквізитів рахунків по коду класифікації доходів бюджету, на які необхідно перераховувати податки, збори (обов'язкові платежі) розміщені на субсайті територіальних органів ДФС в Одеській області в розділі «Бюджетні рахунки» http://od.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki/ .

Несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів — найчастіше порушення у сфері готівкових розрахунків

Переважною більшістю порушень у сфері готівкових розрахунків є неоприбуткування або неповне та несвоєчасне оприбуткування готівкових коштів у касу суб’єкта господарювання. Про це свідчать результати контролю значних донарахувань, який запроваджено ДФС України за результатами перевірок у цій сфері. Нагадуємо, що за порушення норм з регулювання обігу готівки передбачено застосування фінансових санкцій у п’ятикратному розмірі неприбуткованої суми. Для уникнення таких штрафів Державна фіскальна служба України звертає увагу керівників та бухгалтерів суб’єктів господарювання, а також приватних підприємців на обов’язкове дотримання вимог постанови Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 «Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні». Крім цього, відповідно до ст. 163.15 Кодексу України про адміністративні правопору-шення, порушення порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), зокрема, перевищення граничних сум розрахунків готівкою, недотримання встановлених законодавством вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, тягне за собою накладення штрафу на фізичну особу — підприємця, посадовців юридичної особи від ста (1 700 грн.) до двохсот (3 400грн.) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Детальну інформацію з цього та інших питань платники податків та зборів можуть отримати скориставшись Загальнодоступним інформаційно — довідковим ресурсом на офіційному порталі Державної фіскальної служби України за посиланням: „Інформаційно — довідковий ресурс”, або за електронною адресою: http://zir.minrd.gov.ua.

Суб'єктам господарювання: приведіть коди видів діяльності відповідно до КВЕД-2010

Відповідно до наказу Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 11.10.2010р. № 457 "Про затвердження та скасування національних класифікаторів", із змінами та доповненнями, з 1 січня 2012 року діє національний класифікатор України ДК 09:2010 "Класифікація видів економічної діяльності". Оскільки КВЕД використовується для представлення та аналізу статистичної, фінансової, податкової та іншої економічної інформації, то неприведення кодів видів діяльності відповідно до КВЕД — 2010 призводить до перекручування інформації щодо діяльності суб'єктів господарювання. Щоб врегулювати дане питання представникам юридичних осіб та приватним підприємцям необхідно звернутись до державних реєстраторів та привести види діяльності у відповідність до діючого класифікатора. Зміна видів діяльності проводиться безоплатно. Додаткову інформацію можна отримати в Центрах обслуговування платників.

Останній термін сплати авансових платежів підприємцями «загальносистемниками» закінчується 14 листопада.

14 листопада поточного року закінчується строк сплати авансових внесків із податку на доходи, що сплачуються фізичними особами — підприємцями, які працюють на загальній системі оподаткування. Нагадаємо, відповідно до Податкового кодексу України авансові платежі з податку на доходи фізичних осіб розраховуються підприємцем самостійно та сплачуються до бюджету по 25 відсотків щокварталу: до 15 березня, до 15 травня, до 15 серпня та до 15 листопада.

Що чекає «єдинника» у разі несплати ним авансового внеску з єдиного податку

Відповідно до п. 295.1 ст. 295 Податкового кодексу платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом перерахування авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року. У разі несплати (неперерахування) фізичними особами — платниками єдиного податку І та ІІ груп авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, встановлені Податковим кодексом, до них застосовується штрафна санкція в розмірі 50% від ставки єдиного податку, обраної такими платниками.

Протягом якого часу громадянин може скористатись правом на податкову знижку?

Статтею 166 Податкового кодексу України визначено, що платник податку має право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року. Підстави для нарахування податкової знижки із зазначенням конкретних сум відображаються платником податку у річній податковій декларації, яка подається по 31 грудня включно року наступного за звітним податковим роком. Таким чином, платник податку, по витратах понесених у 2013 році, може скористатися правом на податкову знижку до 31 грудня 2014 року включно.

Чи є обмеження розміру податкової знижки ?

Підпунктом 166.4.2 пункту 166.4 статті 166 ПКУ передбачено, що загальна сума податкової знижки, нарахована платнику податку в звітному податковому році, не може перевищувати суми річного загального оподатковуваного доходу платника податку, нарахованого як заробітна плата, зменшена на суму єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податкової соціальної пільги за її наявності. У разі, якщо сума податку, утриманого із заробітної плати, перевищує розраховану суму податку, то така сума підлягає поверненню платнику податку.

Які документи, крім податкової декларації про майновий стан і доходи, має подати платник податку до контролюючого органу щоб скористатись правом на нарахування податкової знижки щодо суми коштів, сплачених за навчання?

Фізична особа, яка бажає скористатися податковою знижкою щодо суми коштів, сплачених за навчання, на вимогу контролюючого органу, крім декларації про майновий стан і доходи, надає: відповідні платіжні та розрахункові документи, зокрема, квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери; договір з навчальним закладом; довідку про отримані у звітному році доходи; документи, які підтверджують ступінь споріднення (у разі компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти члена сім’ї першого ступеня споріднення), тощо. Для прискорення проведення контролюючим органом розрахунку сум, що підлягають поверненню з бюджету, і забезпечення правильності визначення зазначених сум доцільно надавати до контролюючого органу копії зазначених документів.

Маєш ліцензію на торгівлю алкоголем — прозвітуй!

Суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями зобов'язаний подавати до контролюючого органу розрахунок збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. При цьому, зазначений розрахунок подається незалежно від наявності у платників об’єкта оподаткування. Тобто, звітувати слід навіть у випадку, якщо діяльність з продажу алкогольних напоїв та пива з моменту отримання ліцензії не здійснювалася. Нагадаємо, що розрахунок збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства подається щомісячно до податкової інспекції за місцем взяття на облік, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім днем звітного місяця. Сплатити задекларовану суму збору слід протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку подання розрахунку. Звертаємо увагу платників цього збору, що за жовтень необхідно розрахуватись з бюджетом не пізніше 28 листопада.

Західна ОДПІ. Легалізація заробітної плати — актуальна тема «круглого столу»

Захід відбувся за участю начальника управління доходів і зборів з фізичних осіб Західної ОДПІ м. Харкова Юрія Бондаренка з представниками бізнесу. Основною темою, яка обговорювалася під час засідання було питання легалізації трудових відносин та неприпустимість виплати заробітної плати у «конвертах”. «Сьогодні по всій країні триває боротьба з виплатою зарплати «в конвертах, тому подолати таке негативне явище можливо лише спільними зусиллями, що ми і намагаємось зробити, проводячи такі зустрічі з роботодавцями та знаходячи порозуміння, — зазначив Юрій Бондаренко, — тому легалізація заробітної плати є надзвичайно важливою проблемою». В Західній ОДПІ м. Харкова триває робота з легалізації заробітної плати. Особлива увага приділяється виявленню схем та механізмів невиплати зарплати, погашенню заборгованості та перерахуванню податку на доходи фізичних осіб до бюджету, оформленню найманих працівників відповідно до чинного законодавства. За словами начальника управління Західної ОДПІ Юрія Бондаренка, з початку року легалізовано 246 робочих місць У результаті проведення організаційних заходів до бюджету надійшло 136 тис.грн. сплаченого податку на доходи фізичних осіб та понад 444 тис.грн. — єдиного соціального внеску. Нагадаємо, що в рамках реформування податкової системи пропонується суттєве скорочення розміру єдиного соціального внеску, що стане відчутним ударом по зарплатах у «конвертах». Таким чином стимулюватимуться створення нових робочих місць та підвищення заробітних плат.

Західна ОДПІ: на "гарячій лінії" про особливості нарахування ЄСВ

Днями в Західній ОДПІ м. Харкова відбувся черговий сеанс телефонного зв’язку „гаряча лінія”. Цього разу на запитання за темою: „Особливості нарахування єдиного соціального внеску” відповідала заступник начальника відділу адміністрування ЄСВ Західної ОДПІ Вікторія Поліщук.

Пропонуємо ознайомитись із запитаннями, що надійшли від платників податків під час "гарячої лінії" та відповідями на них.

Який порядок розрахунку та сплати єдиного соціального внеску новоствореними фізичними особами — підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування?

Новостворені фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку сплачують за себе єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування в розмірі, який самостійно визначили, але не менше мінімального страхового внеску на місяць в термін до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом. При цьому, платники можуть сплачувати єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у вигляді авансових платежів до 20 числа кожного місяця поточного кварталу, які враховуються ними при остаточному розрахунку, що здійснюється за календарний квартал.

Як визначається «мінімальний страховий внесок»?

Відповідно до п. 5 частини 1 ст. 1 Закону України від 8 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями «мінімальний страховий внесок» — сума єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, що визначається розрахунково як добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір внеску, встановлений законом на місяць, за який нараховується заробітна плата (дохід), та підлягає сплаті щомісяця.

Який день вважається днем сплати єдиного соціального внеску?

Днем сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування вважається: 1) у разі перерахування сум єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з рахунка платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів — день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунка платника незалежно від часу її зарахування на рахунок органу доходів і зборів; 2) у разі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування готівкою — день прийняття до виконання банком або іншою установою — членом платіжної системи документа на переказ готівки разом із сумою коштів у готівковій формі; 3) у разі сплати єдиного внеску в іноземній валюті — день надходження коштів на відповідні рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів.

Запорука успіху та впевненості — вчасне інформування платників

Нещодавно фахівці Західної ОДПІ м. Харкова провели черговий семінар для платників під час якого ознайомили учасників зі складною системою електронного адміністрування (з використанням спецрахунків) та новим порядком розрахунків з бюджетом. Звернули увагу платників на порядок отримання бюджетного відшкодування, яке починаючи з 2015 року планується лише автоматичним, обмеженим в розмірі та не передбачає конкретних термінів відшкодування. Слухачі були проінформовані про нові правила складання та реєстрації податкової накладної та формат Реєстру податкових накладних та звітності. Платники податків висловили стурбованість термінами запровадження нового електронного адміністрування ПДВ. Окрім цього, занепокоєння викликало декларування до відшкодування сум ПДВ в рахунок майбутніх платежів, дії платника при відсутності коштів на поточному рахунку у разі необхідності поповнення спецрахунку, а також можливості визнання податкового кредиту на підставі скарги платника. Учасники семінару обґрунтували також потребу в отриманні можливості виправлення помилок в ЄРПН. Також серед тем, що обговорювалися, — звітування в електронному вигляді, запровадження нових електронних сервісів, необхідність та процедура отримання особистого електронного ключа та антикорупційний сервіс Державної фіскальної служби «Пульс».

Харківські аграрії наповнюють бюджетні закрома

Гарний цьогорічний урожай приносить сільгоспвиробникам Слобожанщини хороші прибутки. Як результат, аграрії нашого краю спрямували до місцевих бюджетів області з початку року 7,0 мільйонів гривень фіксованого сільськогосподарського податку. У порівнянні з минулим роком цей показник ані трохи не зменшився. Фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області розповідають, що найбільші надходження зафіксовано від сільгоспників Красноградського районів — 1,0 млн. грн. Їх наздоганяють платники Вовчанського та Лозівського районів Харківщини, де сума сплаченого податку складає по 0,9 млн.грн. відповідно. Як відзначає в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Валентин Фесюнін, такі суб’єкти господарювання звільнені від сплати податків на прибуток й землю, зборів за спеціальне використання води та провадження деяких видів підприємницької діяльності. В той же час, підкреслює очільник регіонального відомства, фахівцями служби створюються усі належні умови для обслуговування таких платників, щоб вони працювали і для себе, і для країни. «Сільгоспники формують відповідну частку місцевого бюджету, створюють нові робочі міста, наповнюють прилавки екологічно чистими продуктами, тож ми зацікавлені в тому, щоб аграрний сектор на Харківщині мав можливість і працювати, і розвиватися», — підкреслює Валентин Фесюнін. Слід зазначити, що в регіоні спеціальний режим оподаткування — фіксований сільськогосподарський податок в агропромисловому секторі обрали 1 511 підприємств.

Правила переміщення валюти через адміністративний кордон з вільною економічною зоною «Крим»

Відповідно до Закону України від 12 серпня 2014 року № 1636-VII «Про створення вільної економічної зони «Крим» та про особливості здійснення економічної діяльності на тимчасово окупованій території України» та постанови Правління Національного банку України від 3 листопада 2014 року № 699 «Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони «Крим» запроваджено нові правила переміщення готівкової валюти через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим» під час режиму тимчасової окупації. Так, забороняється переміщення готівкових російських рублів через адміністративний кордон ВЕЗ «Крим», за винятком їх переміщення фізичними особами в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 гривень, за умови усного декларування посадовій особі митниці. Переміщення валюти інших категорій здійснюється за загальними правилами, встановленими Національним Банком України. Таким чином, фізичні особи мають право ввезти на територію ВЕЗ «Крим» або вивезти з неї на іншу територію України готівкові кошти в сумі, що не перевищує в еквіваленті 10 000 євро, без письмового декларування митному органу. При цьому: фізична особа, яка має місце проживання на іншій території України, може переміщувати готівкові кошти в сумі, яка перевищує в еквіваленті 10 000 євро за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі та за наявності документів, що підтверджують зняття готівки з рахунків у банках (фінансових установах), виключно на ту суму, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро; фізична особа, яка має місце проживання на території ВЕЗ «Крим», може переміщувати: при ввезенні на іншу територію України — готівкові кошти в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро (з урахуванням обмежень, встановлених щодо валюти держави-окупанта) за умови письмового декларування митному органу в повному обсязі. при вивезенні з іншої території України — готівкові кошти в сумі, що перевищує в еквіваленті 10 000 євро (з урахуванням обмежень, встановлених щодо валюти держави-окупанта), якщо сума готівки, що вивозиться, не перевищує суми готівки, письмово задекларованої цією особою митному органу при ввезенні в Україну. Вивезення готівки у такому випадку здійснюється за умови її письмового декларування митному органу в повному обсязі. Разом з цим, звертаємо увагу на те, що відповідно до норм Митного кодексу України не можуть бути пропущені через митний кордон України, зокрема, валютні цінності, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом, на пропуск яких відповідно до закону потрібні дозволи інших державних органів, за відсутності цих дозволів, а також тих, що переміщуються через митний кордон України з порушенням вимог цього Кодексу та інших законів України.

З початку року на «Пульс» звернулися понад 5 тис. заявників

Протягом січня-жовтня 2014 року на антикорупційний сервіс ДФС «Пульс» звернулися понад 5 тис. заявників, що на 6,6 відс. більше, ніж за відповідний період минулого року. Як і раніше, популярною серед заявників залишається податкова тематика — різним аспектам оподаткування присвячено 76,4 відс. від загальної кількості звернень. Митної справи стосувалися, відповідно, 23,6 відс. заяв. Розгляд понад 97 відс. звернень вже завершено, про вжиті заходи поінформовано заявників. У переважній більшості наші громадяни використовують „Пульс” для з’ясування питань щодо організації роботи ДФС та її територіальних органів. Цієї тематики стосувався 31 відс. звернень. Майже 29 відс. платників вирішили за допомогою сервісу проблеми, які виникли при поданні електронної звітності та реєстрації податкових накладних. На затримку митного оформлення товарів поскаржилися 15,8 відс. громадян. Особливостями реєстрації платником ПДВ цікавилися 3,8 відс. заявників, з приводу перевірок суб’єктів господарювання звернулися 6,5 відс. платників. Безпосередньо антикорупційної тематики сервісу стосувалося 5,2 відс. від загальної кількості звернень. Нагадаємо, що поскаржитися на неправомірні дії або бездіяльність працівників Державної фіскальної служби України, оперативно вирішити суперечливі запитання, які виникають у сфері адміністрування податків та під час здійснення митного контролю можна за телефоном(044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

За 10 місяців поточного року до зведеного бюджету зібрано 344,1 млрд. гривень

За оперативними даними протягом січня — жовтня поточного року до зведеного бюджету зібрано 344,1 млрд. грн., що на 3,7 млрд. грн., або на 1,1 відс. більше відповідного періоду минулого року. Державний бюджет отримав 272,1 млрд. грн., що на 6,7 млрд. грн. більше відповідного показника 2013 року, місцеві бюджети — майже 72 млрд. грн., що на 3,1 млрд. грн., або на 4,1 відс. менше відповідного періоду минулого року. Надходження до загального фонду державного бюджету (збір) склали 254,7 млрд. грн., що на 1,3 млрд. грн., або на 0,5 відс. більше відповідного періоду минулого року. Протягом січня — жовтня поточного року до зведеного бюджету надійшло (сальдо) 305,2 млрд. грн., що на 10,4 млрд. грн. або на 3,5 відс. більше відповідного періоду минулого року, у т.ч. до державного бюджету — 233,2 млрд. грн., що на 13,5 млрд. грн. більше відповідного показника 2013 року. До загального фонду державного бюджету надходження (сальдо) склали 215,9 млрд. грн., що на 8,1 млрд. грн., або на 3,9 відс. більше відповідного періоду минулого року.

ДФС готова до здійснення перевірок на виконання Закону України «Про очищення влади»

Державна фіскальна служба України готова до здійснення перевірки відомостей, зазначених у деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру осіб, які підлягають перевірці відповідно до Закону України «Про очищення влади». Перевірка здійснюватиметься фахівцями Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб та підпорядкованими територіальними підрозділами за спеціальним алгоритмом. Він дозволяє виявляти недостовірність вказаних у декларації відомостей про наявність у суб’єктів декларування майна (майнових прав), а також невідповідність вартості майна (майнових прав), набутого (набутих) за час перебування на відповідних посадах, доходам, отриманим із законних джерел. Окрім того, за рішенням Голови ДФС Ігоря Білоуса, у складі вказаного вище Департаменту додатково створюється Управління з метою перевірки відомостей декларацій окремих осіб, зазначених у частині 1 статті 2 Закону України «Про очищення влади». Згідно з Постановою Кабінету Міністрів «Деякі питання реалізації Закону України «Про очищення влади» (від 16 жовтня 2014 р. №563) вже у листопаді цього року до ДФС почнуть надходити запити від органів державної влади щодо перевірки відомостей, вказаних суб’єктами декларування. Термін відповіді ДФС на кожен запит не має перевищувати 60 днів. Інформація про початок проходження перевірки відповідною особою разом з копіями її заяви та декларації, а згодом — інформація про результати перевірки — мають розміщуватися у відкритому доступі на офіційному сайті органу, в якому проводиться перевірка. Відповідно до Закону «Про очищення влади» (частина третя статті 1, частина восьма статті 3), особа, яка вказала недостовірні відомості щодо набутого майна та не змогла пояснити його походження, позбавляється на 10-річний термін права обіймати посади в органах державної влади та місцевого самоврядування. Згідно із затвердженим Урядом порядком проведення перевірки, керівник відповідного органу не пізніше, ніж на третій день з дня надходження відповіді/висновку, якими встановлено недостовірність відомостей, приймає рішення про звільнення особи, стосовно якої проводилася перевірка.

Жителі Харківщини зібрали на допомогу армії понад 66 млн.гривень

Як повідомили в ГУ Міндоходів у Харківській області, така сума військового збору надійшла від мешканців регіону за три місяці поточного року. Саме три місяці тому, у серпні, набрав чинності Закон України, яким запроваджено військовий збір зі ставкою 1,5 відсотка від об’єкта оподаткування. Співробітники Міндоходів області відзначають і сумлінність зі сплати зазначеного податку, і свідомість населення, яка постійно зростає. Тільки у серпні надходження військового збору склали 15,4 млн.грн., у вересні зібрали 24,8 млн.грн, а за жовтень надійшло майже 26 млн.грн. Левову частку надходжень в загальний вклад забезпечили жителі міста. За три місяці харків’яни спрямували до Державного бюджету 40,3 млн.грн. Як відзначає в.о. начальника ГУ Міндоходів у Харківській області Валентин Фесюнін, у такий спосіб кожен може підтримати наших військових, які в зоні АТО захищають Батьківщину. Тож своєчасна і прозора сплата військового збору є громадянським обов’язком кожного і проявом патріотизму. «Сьогоднішні події у країні змушують нас вчитися взаємній відповідальності за долю держави. Приємно відзначити, що дуже велика кількість платників самі цікавлятьсяпорядком сплати військового збору та прагнуть усіляко допомогти українському війську. А наша служба, в свою чергу, створює усі умови для належного обслуговування громадян, адміністрування зазначеного податку та надання консультацій і роз’яснень», — підкреслює Валентин Фесюнін. Тому враховуючи актуальність цього платежу, в ГУ Міндоходів області наголошують на необхідності відповідального ставлення роботодавців до нарахування та сплати військового збору у розмірі, визначеному чинним законодавством.

Затверджено Порядок електронного адміністрування ПДВ

Система електронного адміністрування податку на додану вартість, яка запроваджується з 1 січні 2015 року, буде забезпечувати автоматичний облік у розрізі платників податків сум ПДВ. Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.10.2014. № 569, визначає: — механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування ПДВ, — особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних у такій системі; — механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків. Платникам ПДВ, починаючи з нового, 2015 року, буде автоматично на безоплатній основі відкрито рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ. Електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який Державна фіскальна служба після присвоєння особі індивідуального податкового номера платника податку надсилає Казначейству. Звертаємо увагу, що всі податкові накладні будуть складатись виключно в електронному вигляді та реєструватись в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН) незалежно від розміру податку в одній податковій накладній. З 1 січня 2015 року в ЄРПН можна буде зареєструвати лише таку податкову накладну, сума ПДВ в якій, тобто величина податкового зобов'язання постачальника, не перевищуватиме певну дозволену йому суму — "ліміт реєстрації". Це сума, що розраховуватиметься автоматично конкретно для кожного платника податку на додану вартість у системі електронного адміністрування ПДВ за встановленою формулою. Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку, а для платників податку, зареєстрованих до 1 січня 2015 року, -1 січня 2015 року. Слід зазначити, що Казначейство відповідно до вимог статті 69 Податкового кодексу України надсилає ДФС повідомлення про відкриття електронного рахунка платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня його відкриття. Після надходження такого повідомлення ДФС інформує платника податку про реквізити його електронного рахунка. У разі анулювання реєстрації платника податку залишок коштів на його електронному рахунку перераховується до бюджету, а такий рахунок закривається. Запровадження нової системи унеможливить формування фіктивного кредиту та отримання неправомірного відшкодування ПДВ з бюджету, а це, у свою чергу, сприятиме підвищенню рівня надходжень податку до бюджету. Крім того, буде скорочено обсяг тіньової економіки в країні та витрати держави на адміністрування ПДВ. Одночасно нагадуємо, що зміни в оподаткуванні ПДВ внесені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України" від 31.07.2014 року N 1621-VII.

Детінізація економіки

Поширення тіньової економіки в Україні залишається однією з ключових проблем соціально-економічного розвитку, яка тягне за собою колосальні втрати бюджету . Аналізуючи нинішній стан «тіньового» сектору можна вважати, що основним джерелом одержання нелегальних доходів є ухилення від оподаткування. Передбачається, що наявність тіньового сектору і економіці держави призводить до:– втрати податкових надходжень до бюджету і, як результат, ускладнення виконання фінансових зобов’язань держави;– недієвості управлінських рішень внаслідок відсутності повної та об’єктивної інформації про розвиток економічних процесів;– скорочення внутрішніх інвестиційних ресурсів через неможливість відкритого витрачання тіньовими структурами прихованих від оподаткування доходів та їх відплив за кордон;– зменшення інтересу потенційних стратегічних інвесторів до українських підприємств,що значно гальмує процеси приватизації, фінансового оздоровлення виробництва та приплив іноземних інвестицій .При розробці заходів боротьби контролюючим органом потрібно враховувати і глобальні питання тінізації у посилення боротьби з відмиванням коштів, отриманих злочинним шляхом, та припинення фінансування тероризму, що є однією з обов’язкових умов, які випливають із міжнародних правових актів та угод, зокрема, Конвенції Ради Європи «Про відмивання, пошук, арешт та конфіскацію доходів, одержаних злочинним шляхом», рекомендації Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) та інших документів. Це зобов’язує нашу державу на міжнародному рівні запобігти тінізації та криміналізації економічних процесів.

На Харківщині до бюджету надійшло 31,4 млн. грн. внаслідок погашення податкового боргу

Як повідомили в ГУ Міндоходів у Харківській області, така сума надійшла до Державного бюджету у жовтні поточного року внаслідок проведених співробітниками служби заходів по погашенню податкового боргу. У регіональному відомстві відзначають, що забезпечення надходжень в рахунок погашення податкового боргу є одним з резервів наповнення бюджету. Тому співробітниками Міндоходів приділяється значна увага цьому питанню та проводиться робота з окремими платниками, які вишукують способи не сплачувати податки. Адже, підкреслюють фахівці, в результаті таких дій і виникає податковий борг. За словами співробітників, при виникненні податкового боргу понад 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (понад 340,00 грн.) боржникам надсилаються або вручаються податкові вимоги, описується майно в податкову заставу. Протягом 60 днів з дати виникнення податкового боргу, боржнику надається право самостійно сплатити борг. А у разі несплати боргу — направляється позов до суду щодо стягнення податкового боргу. Після набрання чинності рішеннями суду фахівцями погашення заборгованостей проводиться стягнення коштів з рахунків божників та вилучення готівкових коштів, здійснюється реалізація заставного майна боржників. В результаті вжиття заходів по стягненню податкового боргу до Державного бюджету у жовтні поточного року надійшло 31,4 млн.грн., в т.ч. відповідно до отриманих рішень суду стягнуто з рахунків підприємств — боржників — 1,5 млн.грн., проведено реалізацію заставного майна на суму 0,3 млн. гривень. ГУ Міндоходів у Харківській області звертає увагу платників на необхідність своєчасної сплати податкового зобов’язання.

Податкова міліція Харківщини вилучила 25 тис. літрів фальсифікованого алкоголю

Співробітники податкової міліції Харківщини викрили «винахідливого» бізнесмена, який у себе вдома незаконно виготовляв горілку та коньяк, використовуючи есенцію, контрафактний російський спирт та воду. Про це повідомляє начальник оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Сергій Мережко. 44-річний підприємець налагодив масове виробництво алкоголю в одній з будівель, що розташовувалося на його подвір’ї. Бізнесмен змішував спирт із водою, розливав його у п’ятилітрові пляшки та розвозив їх по торгівельним точкам міста та області. Через вживання цього алкогольного фальсифікату вже постраждала, як найменш, одна людина. Напередодні до однієї з лікарень після вживання «мішаної горілки» звернувся чоловік. Діагноз — отруєння сурогатами алкоголю. У ході проведення операції «Акциз» та у рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками злочину передбаченого ч.3 ст. 204 Кримінального кодексу України, працівники оперативно-слідчих підрозділів провели обшуки приміщень, де здійснювалось виготовлення, зберігання та реалізація «зеленого змія». «За результатами обшуку працівник податкової міліції виявили та вилучили більше 25 тис. літрів спиртовмісної рідини на загальну суму близько 1 млн. 51 тис. грн.»,- зазначає Сергій Мережко. Наразі слідство триває.

Слабоалкогольні напої повинні мати акцизні марки

ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, що з 1 листопада 2014 року слабоалкогольні напої оподатковуються акцизним податком за ставкою 70,53 грн. за 1 літр 100% спирту. Раніше такі товари класифікувались як продукти дієтичного харчування, лікарські засоби, інша аналогічна продукція і не маркувались акцизними марками. Однак, з цього місяця їх маркування є обов’язковим а для реалізації суб’єктам господарювання необхідно одержати ліцензію на право торгівлі алкогольними напоями. Відповідно до Закону України від 31.07.2014 року №1621-VII “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів”, до алкогольних напоїв віднесено продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукровмісних матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об’ємних одиниць, які зазначені у товарних позиціях 2204, 2205, 2206, 2208 згідно з УКТ ЗЕД, а також з вмістом спирту етилового 8,5 відсотка об’ємних одиниць та більше, які зазначені у товарних позиціях 2103 90 30 00, 2106 90 згідно з УКТ ЗЕД. Крім того, введена посилена відповідальність за порушення законодавства в сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Зокрема, за оптову і роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності відповідних ліцензій Законом України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" передбачено фінансову санкцію у вигляді штрафу у розмірі 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень, а за їх реалізацію без марок акцизного податку або з підробленими марками — 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.

Порядок оскарження рішень розпорядника інформації або бездіяльності

ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, що згідно з Законом "Про доступ до публічної інформації", відповідь на інформаційний запит має бути надано не пізніше п'яти робочих днів з дня отримання запиту. У разі, якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду запиту може бути продовжено до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Відповідно до статті 23 Закону "Про доступ до публічної інформації", рішення, дії чи бездіяльність розпорядників інформації можуть бути оскаржені до керівника розпорядника, вищого органу або суду. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності розпорядників інформації до суду здійснюється відповідно до Кодексу адміністративного судочинства України.

На Харківщині студентам розповіли про роботу податкової міліції

Фахівці ГУ Міндоходів у Харківській області ось уже два роки проводять курс лекцій для студентів з питань податкового законодавства в Харківському комп’ютерно — технологічному коледжі національного технічного університету «ХПІ», під час яких учнів знайомили і з історією виникнення податків, і які взагалі існують податки, про сутність Державного бюджету України, та на що витрачаються зібрані кошти. Також розповідали студентам і про роботу підрозділів Міндоходів області. Днями, під час проведення чергової лекції, підлітків ознайомили з роботою підрозділів оперативного управління. В гості до учнів коледжу завітав начальник підрозділу протидії незаконного обігу підакцизних товарів оперативного управління ДПІ Дзержинського району м. Харкова Дмитро Голубничий, який розповів про роботу податкових міліціянтів. Так, начальник відділу розповів, що співробітники виявляють місця, де здійснюється незаконна торгівля алкогольними напоями та тютюновими виробами та протидіють правопорушникам. Проінформував підлітків, яка передбачена відповідальність за порушення законодавства в сфері виробництва зазначених товарів. Також студенти дізналися, що на таких виробах повинні бути акцизні марки. Відтепер підлягають такому маркуванню і слабоалкогольні напої . Дмитро Голубничий застеріг молодь від вживання алкогольних напоїв та повідомив, що податківці контролюють і магазини, де здійснюється продаж зазначених товарів та позбавляють заклади ліцензій за торгівлю напоями та цигарками неповнолітнім. Лекція викликала у підлітків чималий інтерес, адже інформація від оперативника, мужнього та сміливого чоловіка, який виявляє правопорушення не під час комп’ютерної гри, а в реальному житті, викликає повагу та примушує замислитись.

279 мешканців Харківщини скористалися сервісом «Пульс»

Як повідомили в ГУ Міндоходів у Харківській області, єдиний сервіс Державної фіскальної служби України діє з метою оперативного реагування на проблемні питання платників і звертаються на нього жителі усіх регіонів країни. Тож від Харківського регіону, повідомили фахівці, з початку року надійшло 279 звернень, зокрема у жовтні — 21. За словами співробітників відомства, більшість звернень стосувалися роботи органів Міндоходів. Це і питання щодо режиму роботи інспекцій, і можливості отримання індивідуальної картки платника, і порядку отримання податкової знижки тощо. Таких звернень надійшло 109. З питаннями щодо подання звітності та реєстрації податкових накладних звернулось 50 осіб. А з приводу реєстрації платником ПДВ — 36. Цікавить громадян і робота Центрів обслугогування платників. 29 громадян запитали про режим їх роботи та послуги, які в них надають. За словами фахівців ГУ Міндоходів області, найбільш активними користувачами сервісу «Пульс» є жителі міста. Харків’яне, що проживають у Київському та Московському районах, найчастіше звертались на сервіс — 59 та 52 відповідно. А серед населення області «у передовиках» — жителі Харківського району — 22 особи. Як відзначають співробітники регіонального відомства, усі повідомлення були оперативно розглянуті та опрацьовані, про що кожного заявника повідомлено персонально. Нагадаємо, що єдиний антикорупційний сервіс «Пульс» (044 -284-00-07) є доступним клієнтам як податкової, так і митниці.

Набрав чинності Закон про спрощення порядку відкриття бізнесу. Використання печаток не є обов’язковим

Метою Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення порядку відкриття бізнесу» від 15.04.2014 р. №1206-VII є спрощення та здешевленням процедури започаткування бізнесу в Україні. Так, внесеними змінами до законодавства, зокрема: 1) скасовано реєстраційний збір за проведення державної реєстрації юридичної особи та державної реєстрації фізичної особи — підприємця; 2) встановлено, що реєстраційний збір справляється лише за проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів юридичної особи (три неоподатковувані мінімуми доходів громадян), та за проведення державної реєстрації змін імені або місця проживання фізичної особи — підприємця (один неоподатковуваний мінімум доходів громадян); 3) визначено, що реєстраційний збір за проведення державної реєстрації змін, що вносяться до установчих документів благодійних організацій, не справляється; 4) розширено перелік документів, що підтверджують внесення реєстраційного збору, шляхом включення до нього копії квитанції з платіжного терміналу; 5) скасовано обов’язковість використання юридичними особами приватного права печаток; 6) включено до переліку відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, доступних на веб-сайтах Державної реєстраційної служби України (http://www.drsu.gov.ua) та державного підприємства «Інформаційно-ресурсний центр» (http://irc.gov.ua/ua/Poshuk-v-YeDR.html), дату відкриття виконавчого провадження щодо юридичних особи та фізичної особи — підприємця (для незавершених виконавчих проваджень) та місце проживання фізичної особи — підприємця; 7) розширено перелік критеріїв пошуку відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців, доступних на вищезазначених веб-сайтах, шляхом включення до нього скороченого найменування юридичної особи. Звертаємо увагу, що деякі нюанси використання печаток суб'єктами господарювання приватного права роз’яснені у листі Міністерства юстиції України від 14.08.2014 р. №6820-0-4-14/8.1.

Умови застосування пільгових ставок ввізного мита до товарів, що походять з держав — членів СОТ

Митним кодексом допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот згідно із законодавством України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори. Водночас якщо імпорт товару є об’єктом антидемпінгових, компенсаційних або спеціальних заходів, тарифні пільги не встановлюються або зупиняються чи припиняються, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згоду на обов’язковість яких надано Верховною Радою України (ст. 281 Митного кодексу). До товарів, які походять з України або з держав — членів Світової організації торгівля, або з держав, з якими Україна уклала двосторонні або регіональні угоди щодо режиму найбільшого сприяння, застосовується пільгові ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом, якщо інше не встановлено законодавством. При цьому країною походження товару вважається країна, в якій товар було повністю вироблено або піддано достатній переробці відповідно до критеріїв, установлених Митним кодексом. Товарами, повністю виробленими у даній країні, вважаються товари, визначені у статті 38 Митного кодексу, а критерії достатньої переробки товару — у статті 40 цього Кодексу. Документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару, декларація про походження товару, засвідчена декларація про походженнятовару, сертифікат про регіональне найменування товару (ст. 43 Митного кодексу). Країна походження товару заявляється (декларується) контролюючому органу шляхом подання оригіналів зазначених документів. При цьому контролюючими органами приймаються сертифікати про проходження товару усіх форм для застосування до товарів режиму найбільшого сприяння з країнами — членами СОТ. Водночас у разі виникнення сумнівів з приводу дійсності документів про проходження товару чи достовірності відомостей, що в них містяться включаючи відомості про країну походження товару, контролюючий орган може звернутися до компетентного органу, що видав документ, або до компетентних організацій країни, зазначеної як країна походження, із запитом про проведення перевірки цих документів про походження товару чи надання додаткових відомостей (ст. 45Митного кодексу).

Яким чином податкові агенти звітують про нарахування, утримання та сплату військового збору?

З 03 серпня 2014 року набрав чинності Закон України від 31 липня 2014 року № 1621 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів» (далі — ПКУ), яким, зокрема, встановлено військовий збір. Платники військового збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань у формі та спосіб, визначені ст. 176 ПКУ. Це визначено п.п. 1.6 п. 16 прим. 1 підрозд.10 розд. XX ПКУ від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями. Особи, які відповідно до ПКУ мають статус податкових агентів, зобов’язані подавати у строки, встановлені ПКУ для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку (далі — податковий розрахунок) до контролюючого органу за місцем свого розташування (п.п. «б» п. 176.2 ст. 176 ПКУ). На сьогодні Державною фіскальною службою України розроблено проект форми податкового розрахунку, який передбачає відображення податковим агентом за звітний квартал загальної суми доходу, з якого утримано військовий збір, загальної суми утриманого збору, без відображення персоніфікованих даних фізичних осіб — платників військового збору.

Останній податковий період ФОП — платників єдиного податку, які припиняють провадження підприємницької діяльності

У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця, яка є платником єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності. Нагадуємо, податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої — шостої груп є календарний квартал. Податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду. Податковий (звітний) період для платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, регулюється ст. 294 розділу XIV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

Про зміни щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги

Законом України від 02.09.2014 № 1668-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» підрозділ 4 розділу XX «Перехідні положення» доповнено положеннями, що тимчасово, на період проведення антитерористичної операції, до інших витрат звичайної діяльності без обмежень, передбачених підпунктом "а" підпункту 138.10.6 пункту 138.10 статті 138 цього Кодексу, включаються суми коштів або вартість спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів та медичних виробів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення, а також інших товарів, виконаних робіт, наданих послуг за переліком, що визначається Кабінетом Міністрів України, які добровільно перераховані (передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з'єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення проведення антитерористичної операції. Податковий кодекс України не містить спеціальних вимог щодо підтвердження вищевказаних витрат. Отже, такі витрати визнаватимуться на підставі первинних документів, обов’язковість ведення яких передбачена правилами бухгалтерського обліку.

Про перспективи податкової політики — на брифінгу

Нещодавно в Західній ОДПІ м. Харкова відбувся брифінг в.о. начальника інспекції Світлани Хайхан. Під час заходу обговорювалися зміни в реформуванні податкової системи України. Посадовець акцентувала увагу присутніх на ключових напрямах урядових ініціатив на шляху перетворень, розповіла про розроблені законопроекти в рамках реформування. Як зазначає Світлана Хайхан, всі започатковані зміни направлені перш за все на рівноправні партнерські відносини між фіскальними органами та платниками податків, зрозумілі, прозорі правила ведення бізнесу та подолання корупції.

Семінар-практикум на допомогу платникам Західної ОДПІ

Днями у фахівці Західної ОДПІ м. Харкова провели у Центрі обслуговування платників черговий семінар-практикум на тему: „Переваги надання звітності засобами електронного зв’язку. Електронні сервіси для платників”. Під час проведення заходу мова йшла і про економію робочого часу, як результат використання електронного звітування, яке пройшло випробування часом і переконало, що має низку переваг над паперовим.. Як відмітили на семінарі, платники позитивно сприймають інновації, адже активно користуються електронними сервісами, які пропонують органи Державної фіскальної служби України. Про це свідчить постійне зростання звітності, поданої в електронному вигляді. Фахівці інспекції запевнили учасників семінару, що якісне обслуговування платників залишається серед першочергових пріоритетів органів ДФС.

Про декларування доходів громадян

Західна ОДПІ нагадує: шановні громадяни, які ще не задекларували свої доходи необхідно звернутися до ЦОПів районних податкових інспекцій. Там Ви зможете отримати необхідні консультації та роз’яснення і щодо заповнення декларації, і щодо сплати податку. В той же час до кінця року громадяни можуть скористатися правом на отримання податкової знижки.

Реформування податкової системи — один із важливих кроків в стабілізації державної економіки

Урядом розроблено пакет комплексних змін у податковій системі. Відповідно до запропонованої податкової реформи, кількість податків в Україні буде скорочено з 22 до 9. Зокрема, скасовуються збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності; збір у вигляді цільової надбавки до діючого тарифу на природний газ для споживачів усіх форм власності; рентна плата за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами природного газу та аміаку територією України; збір за місця для паркування транспортних засобів; туристичний збір та збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. З метою скасування податкового обліку і забезпечення ведення єдиного бухгалтерського обліку запропоновано реформувати порядок оподаткування податком на прибуток. В якості об’єкта оподаткування буде виступати фінансовий результат, визначений за правилами бухгалтерського обліку, скоригований всього на три різниці: амортизація, резерви, фінансові операції. Таким чином, із 49 податкових різниць залишиться всього 3.

Про визначення останнього податкового періоду ФОП — платників єдиного податку, у разі припинення діяльності

ГУ Міндоходів у Харківській області повідомляє, що у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця, яка є платником єдиного податку, останнім податковим (звітним) періодом вважається період, у якому подано до контролюючого органу заяву щодо відмови від спрощеної системи оподаткування у зв’язку з припиненням провадження господарської діяльності. Нагадуємо, податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку першої та другої груп є календарний рік. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої — шостої груп є календарний квартал. Податковий (звітний) період починається з першого числа першого місяця податкового (звітного) періоду і закінчується останнім календарним днем останнього місяця податкового (звітного) періоду. Податковий (звітний) період для платників, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, обліку та звітності, регулюється ст. 294 розділу XIV Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями.

Додаткове благо військовим збором не оподатковується

Відповідно із п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розд. XX Податкового кодексу України об’єктом оподаткування військовим збором є доходи у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграш гравця (учасника), отриманий від організатора азартної гри. Додаткові блага — кошти, матеріальні чи нематеріальні цінності, послуги, інші види доходу, що виплачуються (надаються) платнику податку податковим агентом, якщо такий дохід не є заробітною платою та не пов’язаний з виконанням обов’язків трудового найму або не є винагородою за цивільно-правовими договорами (угодами), укладеними з таким платником податку (крім випадків, прямо передбачених нормами розд. IV Податкового кодексу) (п.п. 14.1.47 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу). До загального місячного (річного) доходу платника податку, який підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб, включається дохід, отриманий платником податку як додаткове благо (крім випадків, передбачених ст. 165 Податкового кодексу) (п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу). Тобто, з метою оподаткування військовим збором поняття додаткового блага не використовується. Враховуючи викладене вище, доходи, отримані у вигляді додаткового блага, визначеного п.п. 164.2.17 п. 164.2 ст. 164 Податкового кодексу, не оподатковуються військовим збором. Водночас у разі надання роботодавцем працівнику матеріальних чи нематеріальних благ, послуг, інших видів доходів, які пов’язані з виконанням обов’язків трудового найму, зумовлених умовами трудового договору (контракту) чи передбаченого нормами колективного договору, та входять до складової заробітної плати, визначеної ст. 2 Закону України від 24 березня 1995 року № 108/95-ВР «Про оплату праці», такий дохід оподатковується військовим збором на загальних підставах.

Перерахувати до бюджету єдиний податок слід не пізніше 19 листопада

Фізичні особи-платники єдиного податку третьої та п’ятої груп сплачують єдиний податок протягом 10 календарних днів після граничного терміну подання податкової декларації за податковий (звітний) квартал. Податковим (звітним) періодом для платників єдиного податку третьої та п’ятої груп є календарний квартал. Відповідно до п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст.49 Податкового кодексу податкову декларацію вищезгаданим платникам слід подати протягом 40 календарних днів, що настають за останнім днем звітного кварталу. Саме тому сплатити єдиний податок «спрощенцям» третьої та п’ятої груп слід не пізніше 19 листопада 2014 року, оскільки термін подання декларації у зв’язку з вихідним днем перенесено з 9 на 10 листопада 2014 року. Платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Вони можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більше як до кінця поточного звітного року. Сплачувати єдиний податок слід за місцем податкової адреси платника.

Відповідальність за несплату військового збору

Платники збору зобов’язані забезпечувати виконання податкових зобов’язань та несуть відповідальність у випадках, визначених Податковим кодексом України. За ненарахування, неутримання та/або несплату (неперерахування) військового збору до податкових агентів застосовується фінансова відповідальність у вигляді штрафних санкцій та пені. Пунктом 127.1 ст. 127 ПК передбачено, що ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податків платником податків, у тому числі податковим агентом, до або під час виплати доходу на користь іншого платника податків, тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Ті самі дії, вчинені повторно протягом 1095 днів, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 50% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Дії, вчинені протягом 1095 днів втретє та більше, тягнуть за собою накладення штрафу у розмірі 75% суми податку, що підлягає нарахуванню та/або сплаті до бюджету. Штрафні санкції не застосовуються, коли ненарахування, неутримання та/або несплата (неперерахування) податку на доходи фізичних осіб самостійно виявляються податковим агентом при проведенні перерахунку цього податку та виправляються в наступних податкових періодах протягом податкового (звітного) року. Крім того, у день настання строку погашення податкового зобов’язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні) доходів на користь платників податків — фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента, нараховується пеня із розрахунку 120% річних облікової ставки НБУ, діючої на день виплати (нарахування) доходів на користь платників податків — фізичних осіб. Нагадаємо, відповідно до підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу, нарахування, утримання та сплата військового збору до бюджету здійснюються в порядку, встановленому ст. 168 кодексу для податку на доходи фізичних осіб за ставкою 1,5% від об`єкта оподаткування.

Інформаційно-комунікаційний відділ Західної ОДПІ
м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області