Вже у липні зміняться ставки акцизного податку

В заяві на «спрощенку» зазначаємо всі місця здійснення діяльності

Якщо фізична особа - підприємець - платник спрощеної системи оподаткування має декілька місць здійснення господарської діяльності, то відповідно у заяві про застосування спрощеної системи оподаткування платник зазначає всі місця провадження господарської діяльності (пп. 4 п. 298.3 ст. 298 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями).

У разі здійснення платниками єдиного податку першої та другої груп господарської діяльності на територіях більш як однієї сільської, селищної або міської ради, застосовується максимальний розмір ставки єдиного податку.

Повторна відправка електронної звітності у разі неотримання квитанцій

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу платників, що у разі неотримання першої квитанції платник протягом дня може вдруге надіслати звітність в електронному вигляді. Отже, обмежень щодо надсилання платником протягом одного дня декількох звітних документів в електронному вигляді за податковими деклараціями та розрахунками немає. Крім того, платник має право повторно відправляти податкові декларації, розрахунки у разі виправлення помилок до закінчення граничного строку подання декларації, вказавши при цьому тип документа «звітний новий». Якщо платник надіслав до органу доходів і зборів кілька примірників одного податкового документа (у разі виправлення, неотримання першої квитанції тощо), то оригіналом вважається електронний документ, отриманий органом доходів і зборів останнім за умови, що його було прийнято до бази даних органу доходів і зборів та платнику надійшла про це друга квитанція.

Фізособи-підприємці припинятимуть свою діяльність без проведення перевірок органами контролю

Законодавець узявся спростити процедуру державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичних осіб — підприємців, запровадивши заявницький принцип такої реєстрації, замість установленого сьогодні принципу мовчазної згоди. Це пов’язано з тим, що фізична особа, яка припиняє свою підприємницьку діяльність, на відміну від юридичної особи, яка ліквідується, нікуди не зникає. А тому фізична особа і після припинення підприємницької діяльності повинна продовжувати відповідати за своїми боргами, і обсяг такої відповідальності жодним чином не має змінюватися. Крім того, змінами до одного дня скорочено строк самого припинення та зменшено перелік документів, які необхідно подавати держреєстратору для вчинення реєстраційної дії, щодо припинення фізичної особи — підприємця. Так, якщо діяльність підприємця припинено за власним рішенням, він має подати відповідну реєстраційну картку, а у разі припинення за рішенням суду — рішення суду та відповідна реєстраційна картка (картка оформлюється державним реєстратором).Нагадаємо, що наразі припинення підприємницької діяльності фізосіб-підприємців здійснюється в кілька послідовних етапів:

 • внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців запису про рішення фізичної особи — підприємця щодо припинення підприємницької діяльності;
 • перевірка органами контролю та розрахунки за наслідками перевірки;
 • внесення запису про проведення державної реєстрації припинення (не раніше закінчення строку пред’явлення вимог кредиторів та за відсутності заперечень з боку органів контролю).

  Закон набере чинності через місяць з дня його опублікування.

У 2014 році платникам податків Харківського регіону відшкодовано 109 мільйонів гривень податку на додану вартість

З них у травні – 28,7 млн. гривень. Від загальної суми відшкодованого за 5 місяців податку на додану вартість 10,9 млн. гривень платники отримали в автоматичному режимі.

Слід зазначити, що зберігається «плюсова» тенденція щодо кількості «автоматичних відшкодуванців». Зараз у Харківській області їх нараховується 21, проти 13 в минулому році та 14 в позаминулому.

У травні поточного року 16 платників пройшли відповідність критеріям на отримання бюджетного відшкодування в автоматичному режимі. Для порівняння: у попередніх роках в період запровадження автоматичного бюджетного відшкодування  кількість таких платників не перевищувала 9-10 щомісячно.

Нагадуємо, платникам податку на додану вартість, що 21 травня цього року прийнято Постанову Кабінету Міністрів України № 139 «Про випуск облігацій внутрішньої державної позики для відшкодування сум податку на додану вартість», яка визначає умови і порядок випуску облігацій внутрішньої державної позики для відшкодування сум ПДВ.

Як повідомила начальник управління оподаткування та контролю окремих об’єктів і операцій ГУ Міндоходів в Харківської області Лілія Катеринська, за бажанням платника відшкодування задекларованих сум податку до 1 січня 2014 року, які підтверджені перевірками й не відшкодовані на 1 червня поточного року, може бути здійснено шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики з терміном обігу п’ять років.

Головне управління Міндоходів у Харківській області звертається до платників, які підпадають під дію нового Закону, з проханням в найкоротші терміни звернутись до податкових інспекцій, в яких знаходяться на обліку та надати заяви про оформлення відшкодування сум податку на додану вартість облігаціями внутрішньої державної позики.

Юристи ГУ Міндоходів у Харківській області «відстояли» у суді понад 1 мільярд гривень

Загалом за п’ять місяців поточного року фахівці управління правової роботи та територіальних органів відомства виграли 1526 судових справ.

Наприклад, Харківським апеляційним адміністративним судом була задоволена апеляційна скарга однієї з інспекцій міста на постанову суду першої інстанції про задоволення позову підприємства «Г» та підтверджено висновки акту перевірки щодо придбання платником олії соняшникової нерафінованої, за цінами вищими від ціни реалізації, тим самим позивач штучно створив як від'ємне значення ПДВ, так і збитковість своєї господарської операції. Продаж товарів за ціною нижче за ціну придбання, свідчить про відсутність наміру платника використовувати товар у своїй господарській діяльності, метою якої є отримання прибутку. Реалізація товару зі свідомо значимим від'ємним фінансовим результатом впливає на прибутковість господарської операції підприємства. Підприємство не отримує доходу та інших економічних вигод у своїй підприємницької діяльності.

Як зазначили юристи регіонального відомства, здійснивши збиткову операцію, підприємство не мало підстав відносити до складу валових витрат суму в розмірі більше ніж 985 тис. грн. - різницю між витратами на придбання товару та доходом від його подальшого продажу.

Крім того, судом апеляційної інстанції зазначено, що позивачем не укладено додаткової угоди оренди, у зв’язку зі зміною в діючому законодавстві вимог щодо розміру орендної плати за землю, і при подачі податкової декларації застосовано, при обчисленні орендної плати за землю, 1,5% від нормативної грошової оцінки землі замість законодавчо встановлених 3%, що призвело до заниження суми орендної плати за землю більше ніж на 23 тис. гривень.

З 1 липня оподатковуватимуться відсотки за депозитами

З 1 липня 2014 року наберуть чинності зміни до Податкового кодексу України, внесені Законом України від 27.03.2014 № 1166-VII „Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні” в частині обкладення податком на доходи фізичних осіб процентів по депозитах. Так, дохід фізособи у вигляді процентів, нарахованих на поточний або депозитний (вкладний) банківський рахунок а також процентів, нарахованих на внесок (депозит) члена кредитної спілки у кредитній спілці, обкладатиметься ПДФО за ставкою 15 відсотків. При цьому база оподаткування визначається як сума процентів, що перевищує на рік 17 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, установленого законом на 1 січня звітного року (у 2014 році — сума процентів понад 20706 грн.). Утримувати і перераховувати до бюджету ПДФО зобов’язані кредитні спілки та інші організації, що виплачують проценти фізособі. А ось банківські установи звільнені від зобов’язання утримувати і перераховувати податок із суми доходу у вигляді процентів, але повинні подавати інформацію до територіальних органів Міндоходів за встановленою формою (№ 1ДФ). У ній банки тільки зазначатимуть суму доходу у вигляді нарахованих процентів. А сума податку повинна бути сплачена фізособою самостійно — за результатами подання річної декларації про майновий стан і доходи. При цьому, зауважують у Західній ОДПІ , якщо база оподаткування звітного податкового року (для процентів з вирахуванням  17 прожиткових мінімумів):

 • не перевищує 204 прожиткових мінімуми (у 2014 році - 248472 грн.) - до суми перевищення застосовується ставка 15 %;
 • перевищує 204, але не більше 396 прожиткових мінімумів (у 2014 році - 482328 грн.) - до суми перевищення застосовується ставка 20 %;
 • перевищує 396 прожиткових мінімумів - до суми перевищення застосовується ставка 25 %.

Термін подання Звіту про контрольовані операції продовжено

30 травня набрав чинності Закон України від 13.05.2014 № 1260-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення трансфертного ціноутворення», яким запроваджено вагомі зміни до контролю у сфері трансфертного ціноутворення. А саме термін подання Звіту про контрольовані операції за період з 1 вересня по 31 грудня 2013 року продовжено до 1 жовтня 2014 року. Ті платники податків, які не подали зазначений Звіт за 2013 рік у термін до 1 травня 2014 року або припустились помилок при  його складанні, мають право у строк до 01.10.2014 подати звітний новий Звіт без застосування штрафних санкцій за його несвоєчасне подання.

Отримати соціальну пільгу можна лише за місцем основної роботи

Користуватися податковою соціальною пільгою працівник має право лише за одним місцем роботи. Отримання та оподаткування ПДФО заробітної плати сумісників (внутрішніх та зовнішіх) нічим не відрізняється від оподаткування заробітної плати основних працівників. Слід зазначити, що при внутрішньому сумісництві податком з доходів фізичних осіб оподатковується сукупний дохід працівника (оплата за основним місцем роботи плюс оплата за сумісництво), отриманий від одного працедавця. Крім цього, працівник може отримувати доплату, саме доплату за суміщення професій (посад), оподаткування ПДФО з цієї доплати здійснюється в складі нарахованого місячного доходу працівника на загальних підставах.

Перерахунок податку на нерухоме майно юридичні особи повинні здійснити до 30 липня

Платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають контролюючому органу за місцезнаходженням об’єкта оподаткування декларацію встановленої форми з розбивкою річної суми податку рівними частками поквартально . Для новостворених об'єктів житлової нерухомості така декларація подається протягом місяця з дня виникнення права власності на даний об’єкт. Тобто платники податку – юридичні особи зобов’язані були подати декларації за звітний 2014 рік до 20 лютого 2014 року, в яких розрахувати податкове зобов’язання за 2014 рік з поквартальною розбивкою, зауважує начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Враховуючи те, що з 1 квітня 2014 року Законом України від 27.03.2014 року №1166-VII "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" внесено зміни до ст. 265 Податкового кодексу України, зокрема, слова "житлова площа" замінені словами "загальна площа", юридичним особам необхідно здійснити перерахунок податку, подавши уточнюючі декларації. Зробити це необхідно до закінчення граничного терміну сплати авансових внесків з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за II квартал 2014 року, тобто до 30 липня 2014 року. Отже , до затвердження нових форм звітності з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, платникам податків – юридичним особам у колонці 3 "Житлова площа об’єкта нерухомості" декларації та у колонках 7 "Житлова площа відповідно до документів, що підтверджують право власності (усього)", 9 "Розмір частки/поділу житлової площі, яка знаходиться у спільній частковій, спільній сумісній власності³" додатка до такої декларації, пропонується вказувати загальну площу об’єкта житлової нерухомості, у т.ч. його частки.

Маєте ліцензію – можете торгувати слабоалкогольними напоями

Відповідно до вимог чинного законодавства роздрібна торгівля алкогольними напоями (окрім столових вин) може здійснюватись суб’єктами господарювання усіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій. Нагадаємо, що алкогольні напої - це продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені  на основі харчових  спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об’ємних одиниць, які відносяться до товарних груп Гармонізованої системи опису та кодування товарів під кодами 22. 04, 22. 05, 22.06, 22. 08. Слабоалкогольні напої – це алкогольні напої з вмістом етилового спирту від 1,2 до 8,5 відсотка об’ємних одиниць та екстрактивних речовин не більш як 14,0 г на 100 см3, виготовлені на основі  водно-спиртової суміші з використанням інгредієнтів, напівфабрикатів та консервів, насичені чи ненасичені діоксидом вуглецю. Тому суб’єкти господарювання мають право здійснювати роздрібну торгівлю такими слабоалкогольними напоями як «Джин-тонік», «Ром-кола», «Бренді-кола», «Лонгер» виключно за наявності ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями.

Подарунковий сертифікат підлягає оподаткуванню ПДВ

Згідно із п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) об’єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України. Відповідно до п. 188.1 ст. 188 ПКУ база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості (у разі здійснення контрольованих операцій - не нижче звичайних цін, визначених відповідно до ст. 39 ПКУ) з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім збору на обов’язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв’язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб’єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів). До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв’язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До складу договірної (контрактної) вартості не включаються суми неустойки (штрафів та/або пені), три проценти річних та інфляційні, що отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов’язань. Таким чином, операції з продажу та безоплатного постачання іншим особам подарункових сертифікатів, які передбачають їх обмін на товари/послуги, оподатковуються ПДВ в загальновстановленому порядку за основною ставкою.

Реєстрація «єдинника» - легко!

Суб’єкти господарювання можуть стати платниками спрощеної системи оподаткування з моменту їх державної реєстрації. Для цього слід подати відповідну реєстраційну заяву державному реєстратору разом з реєстраційною карткою. Державний реєстратор передає електронну копію заяви разом з відомостями із картки до відповідного органу Міндоходів. Зареєструвати платника єдиного податку або надати письмову вмотивовану відмову орган Міндоходів повинен протягом 2 робочих днів з дня отримання заяви від особи або від державного реєстратора. За бажанням зареєстрований платник може безкоштовно отримати витяг з Реєстру платників єдиного податку, який діятиме до внесення змін до Реєстру. Отримання витягів не є обов’язковим, оскільки інформація про зареєстрованих та скасованих платників єдиного податку щоденно оприлюднюється на офіційному порталі Міністерства доходів і зборів України в електронному сервісі «Перевірка свідоцтва платника єдиного податку».

Бізнес для іноземця

Аби іноземні громадяни могли відкрити бізнес в Україні,  потрібно, щоб вони перебували на території України на законних підставах. Для цього іноземцям слід зареєструвати в Україні свій паспорт або оформити посвідку на проживання. Окрім зареєстрованого місця проживання, іноземцю, так само як і громадянину України, потрібно зареєструватися в Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків, тобто отримати  документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків. Щоб одержати довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків іноземцю треба подати до Головного управління Міндоходів у Харківській області Облікову картку фізичної особи-платника податків за формою № 1ДР, до якої слід додати документ, що посвідчує особу, та засвідчений в установленому законодавством порядку його переклад українською мовою (після пред'явлення повертається) і копію такого перекладу (крім осіб, які мають посвідки на постійне проживання або посвідки на тимчасове проживання в Україні).

Порядок реєстрації фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб-платників податків затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.2013 р. №779.

Призупинена господарська діяльність: податкову звітність подаємо

Якщо платник податків вирішив на певний період призупинити ведення своєї господарської діяльності, то податкову звітність він неодмінно повинен подавати. Тобто платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Податковим кодексом України звітний період (далі – ПКУ) подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до ПКУ незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді. Таким чином, звітність подається до контролюючого органу, в якому платник  перебуває на обліку до моменту ліквідації платника податку. Подання податкової декларації визначено ст.49 ПКУ. Також з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися на офіційному веб-порталі Міндоходів у Загальнодоступному інформаційно-довідковому ресурсі (дане роз’яснення у категорії 135.02).

Зміни ставок акцизного податку

Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII з врахуванням змін збільшено ставки акцизного податку на пиво, спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої, тютюнові вироби, тютюн та промислові замінники тютюну.

Підвищення ставок акцизного податку відбудеться в наступні періоди.

З 1 липня 2014 року на:

 • спирт та алкогольні напої:
  • вина натуральні з доданням спирту та міцні (кріплені), вермути та інші вина виноградні натуральні з доданням рослинних або ароматизувальних екстрактів – з 2,86 грн. до 3,58 грн. за 1 літр;
  • вина ігристі, вина газовані – з 4,16 грн. до 5,20 грн. за 1 літр;
  • сидр і перрі (без додання спирту) – з 0,50 грн. до 0,63 грн. за 1 літр;
  • спирт етиловий та інші спиртові дистиляти, алкогольні напої за кодами 2206, 2207, 2208 згідно з УКТ ЗЕД – з 56,42 грн. до 70,53 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.
 • Ставка акцизного податку на вина виноградні натуральні (код згідно УКТ ЗЕД 2204) залишається без змін та становить 0,01 грн. за 1 літр.

 • тютюнові вироби:
  • тютюнову сировину та тютюнові відходи, тютюн та замінники тютюну, інші, промислового виробництва; тютюн "гомогенізований" або "відновлений"; тютюнові екстракти та есенції (коди згідно з УКТ ЗЕД 2401 та 2403) з 217,6 грн. до 272,00 грн. за 1 кілограм (нетто);
  • сигарети без фільтра, цигарки (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 10) – з 77,50 грн. до 96,88 грн. за 1000 штук.;
  • сигарети з фільтром (код згідно з УКТ ЗЕД 2402 20 90 20) – з 173,20 грн. до 216,50 грн. за 1000 штук.

З 1 вересня 2014 року на:

 • спиртові дистиляти та спиртні напої, одержані шляхом перегонки виноградного вина або вичавок винограду (коди згідно УКТ ЗЕД 2208 20 12 00, 2208 20 62 00) з 56,42 грн. до 70,53 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.

Мінімальне акцизне податкове зобов'язання із сплати акцизного податку збільшується на сигарети без фільтра, цигарки – з 101,60 грн. до 127,00 грн. за 1000 штук, на сигарети з фільтром – з 231,7 грн. до 289,63 грн. за 1000 штук.

Адвалорна ставка акцизного податку залишається без змін – 12%.

Оперативники Міндоходів Харківщини вилучили 3 тонни нелегального бензину

Співробітники оперативно-слідчих підрозділів ГУ Міндоходів у Харківській області протягом травня припинили незаконний продаж майже 3 тонн бензину, на загальну суму більше ніж 28 тис. грн. При цьому жоден з «підприємців» не мав ані державної реєстрації як суб’єкта господарської діяльності, ані ліцензії на право здійснення торгівлі підакцизними товарами. Бензин спритні ділки продавали прямо у каністрах зі своїх домівок. Про це повідомив виконуючий обов’язки начальника оперативного управління ГУ Міндоходів у Харківській області Дмитро Резніченко. Посадовець розповів, що відносно «підприємців», які незаконно торгували паливом, складено протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.164 КУпАП. Нагадаємо, що в Україні продовжує свою дію комплекс широкомасштабних заходів під умовною назвою «Акциз-2014». Головна мета операції  -  це  посилення державного контролю за виробництвом та обігом підакцизних товарів і детінізація вказаного ринку. Так, лише у травні працівники оперативного управління Міндоходів Харківщини вилучили з незаконного обігу підакцизної продукції на загальну суму більше ніж 1,5 мільйона гривень.

Володимир Хоменко: відтепер бізнес ніхто не пресує і не замовляє

Про це запевнив заступник Міністра доходів і зборів України Володимир Хоменко під час зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації. Топ-менеджери іноземних компаній позитивно відгукнулися щодо ідеї скорочення контролюючих органів і створення єдиної Служби фінансових розслідувань (СФР), яку презентував Володимир Хоменко. Заступник міністра повідомив, що діяльність СФР будуватиметься за європейськими принципами, саме для цього проводяться зустрічі з експертами країн Європи, які мають дати свою оцінку законопроектові про створення Служби. Учасників бізнес-асоціації цікавило питання, хто ж працюватиме у новоствореній фіскальній службі, чи не буде там службовців, котрі звикли виконувати замовлення і брати хабарі. Володимир Хоменко  розповів, що вже замінив усіх керівників підрозділів на місцях, деяких - вже не один раз: "Я особисто подаю приклад підлеглим. Інакше - як я можу вимагати від своїх співробітників бути законослухняними, коли сам порушую закон? " Щодо майбутнього кадрового складу Служби фінансових розслідувань, заступник міністра запевнив, що це будуть молоді професіонали з вищою економічною та юридичною освітою, конкурс на посади буде проводитися відкрито, будуть проводитись психологічні тести. Заступник міністра також запевнив комерсантів, що тепер стосунки податківців і бізнесу будуть іншими: "Середній бізнес на сьогодні майже знищено. Але ми змінили підхід до нього, і в цьому питанні поставлено крапку. Відтепер бізнес ніхто не пресує і не замовляє. Кажуть, ми наїжджаємо на бізнес. Так, наїжджаємо і будемо це робити - але виключно на "тіньовий". І виключно в правовому полі. Я залишуся фіскалом тільки для тих, хто не хоче платити податки. Для всіх інших - я партнер". Бізнесмени поскаржилися на те, що податківці при перевірках посилаються на секретні накази та інструкції, а також - знову вимагають сплачувати податки наперед. "Всі нові інструкції - відкриті. Якщо вам оперативники кажуть про якісь невідомі документи, повідомляйте, їх буде надано для ознайомлення. І ніяких "передплат"! - сказав Володимир Хоменко. - Якщо хтось "партизанить" - назвіть мені прізвища". Підприємці висловили задоволення, що нарешті з'явився відкритий діалог з податковими органами і сподіваються на його ефективність. Раніше, кажуть вони, фіскали приходили тільки з готовими заведеними справами. "Тепер поступово повертається довіра до влади". Виконавчий директор Європейської Бізнес Асоціації Анна Дерев'янко поділилася з колегами-підприємцями: "Кошмарити" бізнес стали менше. Ми відчули готовність Міндоходів до діалогу і до  вирішення важливих проблем. Це позитивні тенденції, головне - аби ви не зупинялися на цьому".

Повідомляйте про зміну посадових осіб вчасно

Платники податків – юридичні особи та їх відокремлені підрозділи зобов’язані подати контролюючому органу відомості стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського та податкового обліку юридичної особи, її відокремлених підрозділів, у 10-денний строк з дня взяття на облік чи виникнення змін в облікових даних платників податків шляхом подання заяви. У разі неподання зазначених відомостей контролюючому органу до суб’єктів господарювання застосовується штраф в розмірі 510 гривень. У разі не усунення таких порушень або допущення повторного аналогічного правопорушення протягом року застосовується штраф у двократному розмірі (п.117.1 ст.117 Податкового кодексу України)- про це повідомила перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Податкова соціальна пільга для матері двох дітей

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що на 1 січня 2014 року прожитковий мінімум для працездатної особи (в розрахунку на місяць) установлено в розмірі 1218 гривень. Граничний розмір доходу (заробітної плати), що дає право на податкову соціальну пільгу (далі – ПСП) у 2014 році, становить 1710 гривень на місяць (1218 гривень х 1,4). Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 100 % суми пільги - 609 грн., на кожну таку дитину. На податкову соціальну пільгу у розмірі, що дорівнює 150 % суми пільги, у 2014 році – 913,5 гривень, мають право платники податку, які утримують дитину-інваліда – у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років. Якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна податкова соціальна пільга з підстави, що передбачає її найбільший розмір, за умови дотримання процедур, визначених пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 Податкового кодексу України, крім випадку, коли особа утримує двох і більше дітей, у тому числі дитину-інваліду (дітей-інвалідів).Тож, мати, при додержанні всіх вимог ст.169 Податкового кодексу України, має право на застосування одночасно двох пільг, а саме: пільгу на одну дитину віком до 18 років, яка не є інвалідом – 100% пільги (609 гривень), та пільгу на дитину-інваліда – 150% (913,50 гривень), при цьому граничний розмір місячної заробітної плати не повинен перевищувати 3420 грн.

Про єдиний соціальний внесок

Несплата єдиного внеску позбавляє застраховану особу на соціальний захист у сфері соціального страхування, в першу чергу, на пенсійне забезпечення. Період роботи без сплати єдиного внеску не буде зараховуватись до страхового стажу, відповідно, цей період не враховується для обчислення пенсії. (Лист Міністерства доходів і зборів України від 18.04.2014 № 9281/7/99-99-17-03-01-17).

Про розрахунки за операціями з експорту та імпорту товарів

Постановою Національного банку України від 12 травня 2014 року за № 270 «Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті» запроваджено вимоги щодо обов’язкового продажу на міжбанківському валютному ринку України надходжень в іноземній валюті з-за кордону на користь юридичних осіб, які не є уповноваженими банками, фізичних осіб-підприємців, іноземних представництв (крім офіційних представництв), на рахунки, відкриті в уповноважених банках для ведення спільної діяльності без створення юридичної особи, а також надходжень в іноземній валюті на рахунки резидентів, відкриті за межами України на підставі індивідуальних ліцензій Національного банку також надходжень в іноземній валюті із-за меж України на користь фізичних осіб в сумі, що дорівнює або перевищує в еквіваленті 150 000 гривень за місяць. Винятком є надходження із-за меж України в іноземній валюті на користь фізичних осіб (резидентів та нерезидентів), що повернуті у зв’язку з неправильно зазначеними реквізитами. Тож, строки розрахунку за ЗЕД - операціями діятимуть 90 днів з 20 травня до 20 серпня 2014 року.

Податкова соціальна пільга

Граничний розмір доходу (заробітної плати), що дає право на податкову соціальну пільгу (далі – ПСП) у 2014 році, становить 1710 гривень на місяць. Платник податку, який утримує двох чи більше дітей віком до 18 років, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги у розмірі, що дорівнює 100 % суми пільги - 609 грн., на кожну таку дитину. На податкову соціальну пільгу у розмірі, що дорівнює 150 % суми пільги, у 2014 році – 913,5 гривень, мають право платники податку, які утримують дитину-інваліда – у розрахунку на кожну таку дитину віком до 18 років - про це повідомив заступник начальника Західна ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко. Якщо платник податку має право на застосування податкової соціальної пільги з двох і більше підстав, застосовується одна податкова соціальна пільга з підстави, що передбачає її найбільший розмір, за умови дотримання процедур, визначених пп.169.4.1 п.169.4 ст.169 Податкового кодексу України, крім випадку, коли особа утримує двох і більше дітей, у тому числі дитину-інваліду (дітей-інвалідів).Тож, мати, при додержанні всіх вимог ст.169 Податкового кодексу України, має право на застосування одночасно двох пільг, а саме: пільгу на одну дитину віком до 18 років, яка не є інвалідом – 100% пільги (609 гривень), та пільгу на дитину-інваліда – 150% (913,50 гривень), при цьому граничний розмір місячної заробітної плати не повинен перевищувати 3420 грн.

Порядок заповнення уточнюючого податкового розрахунку за формою 1-ДФ

Порядок заповнення звітного нового та уточнюючого податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма № 1ДФ) (далі – податковий розрахунок) є однаковим. Вони подаються на підставі інформації з попередньо поданого податкового розрахунку і містять інформацію лише за рядками й реквізитами, які уточнюються. Для заповнення також використовується інформація з повідомлень про виявлені помилки, які відправляються контролюючими органами до податкового агента. Для вилучення одного помилкового рядка з попередньо введеної інформації потрібно повторити всі графи такого рядка і у графі 9 указати ”1” - на виключення рядка. Для введення нового або пропущеного рядка потрібно повністю заповнити всі його графи і у графі 9 указати ”0” - на введення рядка. Отже, для заміни одного помилкового рядка іншим потрібно виключити помилкову інформацію та ввести правильну інформацію, тобто повністю заповнити два рядки, один з яких виключає попередньо внесену інформацію, а другий вносить правильну інформацію. У такому разі в першому рядку в графі 9 указується «1» - рядок на вилучення, а в другому – «0» - рядок на введення. Форма Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма№ 1ДФ) та Порядок заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку, затверджені наказом Міністерства доходів і зборів України від 21.01.2014 № 49, який набрав чинності з 1 квітня 2014 року. Також, з цим та іншими роз’ясненнями можна ознайомитися у загальнодоступному інформаційно - довідковому ресурсі (дане питання у категорії 103.25). Скористатися послугою можна за електронною адресою (http://zir.minrd.gov.ua) або через веб - портал Міндоходів (вкладинка «Інформаційно - довідковий ресурс»).

Для переходу на спрощену систему оподаткування з III кварталу подайте заяву до 13 червня 2014 року

Платники податків, які бажають перейти на спрощену систему оподаткування з загальної, подають відповідну заяву до контролюючого органу за 15 календарних днів до початку наступного календарного кварталу. Тобто, для переходу на спрощену систему оподаткування з III кварталу останнім днем для подачі заяви є 13 червня 2014 року. До поданої заяви додається розрахунок доходу за попередній календарний рік. Міністерство доходів і зборів України нагадує, що такий перехід можливий один раз протягом календарного року. Перехід на спрощену систему оподаткування може бути здійснений за умови, якщо протягом календарного року, що передує періоду переходу на спрощену систему оподаткування, платником податків дотримано вимоги, встановлені пунктом 291.4 статті 291 Податкового кодексу України. Порядок подання платником інших податків і зборів заяви про перехід на спрощену систему визначено пп. 298.1.4 п. 298.1 ст. 298 ПКУ.

Відшкодування  ПДВ облігаціями внутрішньої державної позики

Оформлення облігацій внутрішньої державної позики прирівнюється до отримання платником податку бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на рахунок платника ПДВ. Платники податків, які задекларували до відшкодування до 1 січня 2014 року суми ПДВ, які підтверджені результатами перевірок та не відшкодовані станом на 3 квітня 2014 року, можуть на добровільних засадах отримати відшкодування ПДВ шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики. Строк обігу таких облігацій - 5 років. Номінальна вартість облігації становить 1000 гривень. Погашення зазначених облігацій проводитиметься кожні півроку згідно з сумою, визначеною у купоні до облігації, з одночасним нарахуванням та виплатою відсотків за такою сумою у розмірі 9,5% річних. Отримання відшкодування ПДВ у вигляді облігацій внутрішньої державної позики здійснюється на добровільних засадах. Для цього платнику податків необхідно подати заяву про оформлення відшкодування ПДВ облігаціями внутрішньої державної позики до територіального органу Міндоходів за місцем реєстрації – про це повідомила  перший заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Світлана Хайхан.

Умови придбання ОВДП "Військові"

Міністерство фінансів України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01 квітня 2014 року №100 «Про випуск казначейських зобов’язань «Військові» з 21 травня 2014 року розпочало розміщення казначейських зобов’язань «Військові» серії В на пред’явника в документарній  формі загальним обсягом 100 млн. гривень із строком обігу 24 місяці, номінальною вартістю 1 000 гривень, відсотковою ставкою 7% річних та сплатою купонів кожні шість місяців у розмірі 35 гривень. Продаж казначейських зобов’язань фізичним особам здійснюється в понад 2 200 установах Публічного акціонерного товариства «Державний ощадний банк України» на всій території України за продажною вартістю, що встановлена Міністерством фінансів (наказ Міністерства фінансів «Про затвердження Порядку визначення вартості продажу казначейських зобов'язань «Військові» серії В та форми бланка сертифіката казначейського зобов'язання «Військові» серії В» від 17.04.2014 №415, зареєстрований в Міністерстві юстиції від 25.04.2014 за №450/25227). З метою забезпечення однакового рівня дохідності для покупців, вартість продажу казначейських зобов’язань змінюється залежно від часу їх розміщення. У перший день казначейські зобов’язання продаються за номінальною вартістю, а в наступні дні їх розміщення здійснюється за вартістю продажу, яка зростає з урахуванням накопиченого доходу, виходячи із встановленого розміру доходу за купоном (чим ближчий час купонної виплати, тим вища ціна продажу).Перевагами такого інструменту інвестування коштів, як казначейські зобов’язання України, для населення є: надійність, гарантована державою, доступна номінальна вартість, випуск в документарній  формі на пред’явника, що значно спрощує процедуру купівлі, обігу та погашення, відсутність оподаткування доходів, отриманих за казначейськими зобов’язаннями. Для успішної реалізації проекту випуску казначейських зобов’язань «Військові» чітко визначається мета залучення коштів та формулюється заклик до спільноти щодо об’єднання зусиль, бажань та намірів долучитися до розбудови нової країни шляхом спрямування власних коштів на придбання державних цінних паперів, а також створення можливостей відчути причетність до вирішення загальнонаціональних проблем, об’єднання зусиль та ресурсів, надати фінансову допомогу вітчизняним Збройним Силам з метою підвищення їх боєготовності та зміцнення обороноздатності держави.

У Харківській області виявлено схем по «відмиванню» коштів на 18 млрд.грн.

З початку року за даними управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом ГУ Міндоходів у Харківській області, до Банку даних сумнівних фінансових операцій було внесено 42 повідомлення на загальну суму 18 088,1 млн.грн. При цьому, сума виявлених імовірно легалізованих коштів склала 12,2 млн. грн. За результатами розгляду матеріалів, переданих у правоохоронні органи, до Єдиного реєстру досудових розслідувань  внесено 19 повідомлень про кримінальні правопорушення. Більшість кримінальних правопорушень стосується привласнення майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем - ст. 191 КК України.  Також кримінальні справи порушувались за ознаками злочинів, передбачених, зокрема,  ст. 212 КК України – ухилення від сплати податків, ст. 209 КК України – відмивання доходів одержаних злочинним шляхом. Одним із пріоритетних напрямків роботи управління є виявлення правопорушень у сфері державних закупівель. Так, у січні-травні поточного року співробітники управління боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, провели 10 розслідувань відносно учасників держзакупівель. Сума збитків при цьому склала понад 73,4 млн.грн. За їх результатами до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено 4 кримінальних правопорушення. Приймаються заходи щодо повернення коштів до бюджету.

Чи повинна ФО - власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоповерховому жилому будинку сплачувати.

Фізична особа – власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Відповідно до п.287.8 ст.287 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI (далі – ПКУ) власник нежилого приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку сплачує до бюджету податок за площі під такими приміщеннями (їх частинами) з урахуванням пропорційної частки прибудинкової території з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно. Згідно із пунктом 286.6 статті 286 ПКУ за земельну ділянку, на якій розташована будівля, що перебуває у користуванні кількох юридичних або фізичних осіб, податок нараховується кожному з них пропорційно тій частині площі будівлі, що знаходиться в їх користуванні, з урахуванням прибудинкової території. Пунктом 286.1 ст.286 ПКУ зазначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Таким чином, фізична особа – власник нежитлового приміщення (його частини) у багатоквартирному жилому будинку є платником земельного податку з дати державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Електронний кабінет платника податків.

Електронний кабінет платника податків - це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціально встановленого клієнтського застосування. Електронний кабінет є захищеним, персоналізованим та безпечним електронним сервісом, який надає безконтактні способи взаємодії платників податків та Міністерства доходів і зборів з використанням сучасних інформаційно-комунікаційних технологій. За допомогою даного сервісу платник податків має змогу підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді;переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом (картки особових рахунків).Для роботи з кабінетом платника податків необхідно мати :комп’ютер з встановленою операційною системою Windows (версії від Windows XP SP3 до Windows 8), підключений до мережі Інтернет;електронні ключі, видані Акредитованим центром сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів (АЦСК ІДД - http://acskidd.gov.ua/).

Реєстраційний номер облікової картки платника податків.

Дані про реєстраційний номер облікової картки платника податків вносяться до справи абітурієнтів вишів та середніх спеціальних навчальних закладів. Якщо випускник ще не досягнув 16-річчя, подбати про реєстраційний номер облікової картки платника податків повинні батьки. Кожен відвідувач ЦОПу зможе без черг та інших незручностей отримати всі послуги. Якщо з релігійних міркувань громадянин відмовляється від присвоєння ідентифікаційного коду, то йому в паспорті ставиться відмітка про облік в окремому реєстрі Державного реєстру фізичних осіб за прізвищем, ім’ям, по – батькові та серією і номером паспорту. (ст. 70 Податкового кодексу України).

Витрати на перевезення працівників до місця роботи

Витрати, які враховуються для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов’язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів (п.138.2 ст.138 Податкового кодексу України). Не включаються до складу витрат витрати, не пов’язані з провадженням господарської діяльності, а саме витрати на фінансування особистих потреб фізичних осіб. Тож, витрати на перевезення до місця роботи працівників автотранспортом можуть включатися до складу витрат платника податку, які враховуються для визначення об’єкта оподаткування, за умови, що необхідність таких перевезень передбачена колективним і трудовим договорами та наявності документів, які підтверджують зв’язок такого перевезення працівників з господарською діяльністю платника податку. Отже, якщо перевезення працівників до місця роботи здійснюється службовим автотранспортом платника податку, то підтверджуючими документами мають бути відповідний наказ керівництва підприємства, подорожні листи тощо. Якщо перевезення працівників до місця роботи здійснюється сторонньою особою – перевізником на підставі договору про надання таких послуг, то підтверджуючими документами про надання послуг з перевезення працівників до місця роботи мають бути договір про надання послуг з перевезення, акт приймання-передачі послуг або будь-який інший документ, що підтверджує фактичне надання послуг.

Дії при втраті особистого ключа цифрового підпису

Якщо підписувач електронних документів втратив (пошкодив) особистий ключ цифрового підпису чи забув пароль захисту особистого ключа, то він повинен звернутися до представництва АЦСК ІДД Міндоходів, у якому отримував послугу електронного цифрового підпису, та повторно пройти процедуру реєстрації з одночасним поданням заяви на скасування посиленого сертифіката. Під час повторної реєстрації заявник (фізична особа — підприємець) надає такі документи:  заповнена й підписана реєстраційна картка( для фізичних осіб/фізичних осіб – підприємців) для отримання сертифіката ключа встановленого зразку та дозвіл на використання персональних даних підписувача для реєстрації підписувача в реєстрі підписувачів АЦСК ІДД Міндоходів та формування посиленого сертифікату відкритого ключа;• паспорт або копію паспорту заявника (копії 1-4- сторінок), засвідчену власноручним підписом власника; копію облікової картки платника податків (довідки про присвоєння ідентифікаційного коду ДРФО).У разі якщо через релігійні переконання фізична особа відмовилася від ідентифікаційного коду, копія облікової картки платника податків не подається. Копії та витяги, окрім нотаріально засвідчених, засвідчуються підписом фізичної особи (підписом фізичної особи — підприємця та його печаткою, у разі її наявності), а також підписом уповноваженої особи АЦСК ІДД Міндоходів, якій пред'являються копії разом з оригіналами. Використання факсимільного підпису під час завіряння документів не допускається.

Клас професійного ризику підприємця впливає на нарахування ним ЄСВ на зарплату працівника-інваліда

Розмір єдиного внеску на державне соціальне страхування (далі – ЄСВ) для кожної категорії платників та пропорції його розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування визначаються статтею 8 Закону України від 08.07.2010 №2464-VІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» зі змінами та доповненнями (далі – Закон №2464).Частиною 5 цієї статті встановлено, що платники-роботодавці нараховують ЄСВ на суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, що включають основну та додаткову заробітну плату, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі у натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», залежно від визначеного класу професійного ризику виробництва, до якого віднесено платника ЄСВ, з урахуванням видів його економічної діяльності (від 36,76 до 49,7 відсотка).Згідно з п. 13 ст. 8 Закону №2464 ставка 8,41% визначеної бази нарахування ЄСВ для працюючих інвалідів, встановлена тільки для тих підприємств, установ і організацій, в яких працюють особи з інвалідністю. Таким чином, вказана пільга не розповсюджується на фізичних осіб – підприємців, які використовують працю найманих працівників-інвалідів.

Враховуючи зазначене, фізичні особи – підприємці нараховують єдиний соціальний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на заробітну плату працівників-інвалідів у розмірі, встановленому залежно від класу професійного ризику виробництва, до якого його віднесено (від 36,76 до 49,7 відсотка)- про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прококпенко.

Торгівля іноземною валютою

Мін'юстом України зареєстровано 06.05.2014 р. за № 479 / 25256 постанову Правління Нацбанку України від 30.04.2014 р. № 248 , яким затверджено зміни до Положення про порядок та умови торгівлі іноземною валютою, затвердженого власною постановою від 10.08.2005 р. № 281. Постанова набирає чинності з дня опублікування.

Підписання податкової накладної

Як зауважив Олександр Палій, начальник Західної ОДПІ м. Харкова, фізична особа, яка має нотаріально посвідчену довіреність на представлення інтересів платника податків в податкових органах та здійснення відповідних угод , є уповноваженою особою фізичної особи - підприємця та може підписати податкову накладну.

Громадянин може обрати ділянку для застосування пільги по земельному податку

Фізична особа, яка має у власності декілька земельних ділянок одного виду використання та право на застосування пільги щодо сплати земельного податку, може самостійно обрати земельну ділянку, на яку буде отримано пільгу. Перелік категорій фізичних осіб, які звільняються від сплати земельного податку, визначено у п.281.1 ст.281 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VІ зі змінами та доповненнями (далі – ПКУ). Звільнення від сплати земельного податку, передбачене для відповідної категорії фізичних осіб пунктом 281.1 статті 281 ПКУ, поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм: - для ведення особистого селянського господарства - у розмірі не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка): у селах - не більш як 0,25 гектара, в селищах - не більш як 0,15 гектара, в містах - не більш як 0,10 гектара;  для індивідуального дачного будівництва - не більш як 0,10 гектара;  для будівництва індивідуальних гаражів - не більш як 0,01 гектара;  для ведення садівництва - не більш як 0,12 гектара. Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Водночас, відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України від 25 жовтня 2001 року № 2768-III зі змінами та доповненнями (далі – ЗКУ) право власності на земельну ділянку виникає з моменту державної реєстрації цих прав. Отже, фізична особа, яка належить до категорії осіб, які мають право на пільги щодо сплати земельного податку, отримує таке право лише після оформлення права власності на земельну ділянку у законодавчо встановленому порядку та внесення відповідних даних до державного земельного кадастру – про це наголосив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

 

Платник єдиного податку, який перевищив обсягу доходу, має перейти на “вищу” групу

Платник єдиного податку І групи, який у календарному кварталі перевищив законодавчо визначений обсяг доходу (150 тис.грн.), повинен подати заяву та з наступного календарного кварталу перейти на застосування ставки єдиного податку, визначеної для платників єдиного податку ІІ, ІІІ або V групи, або ж взагалі відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування.-про це повідомив начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій. Аналогічними є дії єдинників і у разі перевищення доходів у звітному періоді платниками ІІ та ІІІ групи, ліміти для яких як складають 1 млн. грн. та 3 млн. грн. відповідно. Вони мають подати заяву та з наступного календарного кварталу перейти на застосування ставки єдиного податку, вищої групи, або ж взагалі відмовитись від застосування спрощеної системи оподаткування. Платник єдиного податку V групи, який перевищив у податковому (звітному) періоді законодавчо визначений обсяг доходу (20 млн. грн.), повинен подати заяву та з наступного календарного кварталу перейти на сплату інших податків і зборів, встановлених Податковим кодексом України. Всі вищезазначені платники до суми перевищення зобов’язані застосувати ставку єдиного податку у розмірі 15% і подати заяву не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу”, - наголосив Олександр Палій.

Щодо режиму роботи ЦОП

Час прийому відвідувачів у Центрах обслуговування платників (ЦОП) (прийом документів, консультування, надання адміністративних послуг) – щоденно у робочі дні з 9 год. 00 хв. до 18 год. 00 хв. та у суботу – з 9 год. 00 хв. до 16 год. 00 хв. Водночас, ЦОП здійснюють прийом відвідувачів до 20 год. 00 хв. не рідше двох разів на тиждень: у вівторок та четвер.

Ігор Білоус: Для подолання корупції в державних органах потрібно радикально переглянути систему оплати праці

Для подолання корупції в державних органах потрібно радикально переглянути систему оплати праці. Про це заявив Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус під час відкритого обговорення перших результатів роботи антикорупційної комісії при Міндоходів. За словами керівника Міндоходів, середня заробітна плата фахівця у службі аудиту, робота якого вимагає високого рівня кваліфікації та відповідальності, складає 3 тис. грн. Це на 60% нижче середньої зарплати бухгалтера на підприємствах, які цей аудитор перевіряє. А середня зарплата голови районної ДПІ – 3,5 тис. грн., або в 2,3 рази менше за зарплату керівника облікової служби великого підприємства. Лише 3,4 % працівників Міндоходів мають зарплату вище 5 тис. грн.

«Щоб змінити ситуацію з корупцією, потрібно не просто реорганізувати Міндоходів. Необхідно радикально переглянути систему компенсацій, а для цього – реформувати податкову систему, скоротити кількість податків. Крім того, в державі в цілому слід переглянути підхід до державної служби і підняти соціальний статус державного службовця», - наголосив Ігор Білоус. Проте це не означає, що в Державній фіскальній службі будуть толерантно ставитися до проявів корупції. «Я заявляю, що в нас – нульовий рівень толерантності до зловживань», - підкреслив Ігор Білоус, закликавши громадськість інформувати керівництво ДФС про факти корупції. Керівник відомства запевнив, що жодне звернення щодо фактів корупції на всіх рівнях Державної фіскальної служби не залишиться без реакції. 

Оновлено форми реєстраційних документів для отримання послуг електронного цифрового підпису від АЦСК ІДД Міндоходів

У зв’язку з внесенням змін до окремих нормативно-правових актів оновлено форми реєстраційних документів для отримання послуг електронного цифрового підпису від Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів (далі – АЦСК ІДД Міндоходів). Використання нових форм реєстраційних документів для всіх клієнтів АЦСК ІДД Міндоходів з 16.06.2014 рокує обов’язковим. До завершення перехідного періоду (з 10.06.2014 до 16.06.2014 року) допускається використання старих форм реєстраційних документів.

Більш детальну інформацію можна переглянути за посиланням  тут.

Узагальнююча  податкова консультація щодо оподаткування сум страхового відшкодування, які виплачуються банку - вигодонабувачу при настанні страхового випадку із предметом застави (автомобілем), та спрямуються банком на погашення кредиту

В Узагальнюючій податковій консультації  вживаються такі скорочення:

Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI – Податковий кодекс;

Цивільний кодекс України від 16.01.2013 № 435-IV – Цивільний кодекс;

Закон України від 07 березня 1996 року № 85/96-ВР „Про страхування” – Закон № 85/96

Порядок застосування підпунктів 165.1.27 та 165.1.28 пункту 165.1 статті 165 розділу IV Податкового кодексу України щодо страхових виплат, страхових відшкодувань, викупних сум та пенсійних виплат, отримуваних платником податку за договорами страхування, недержавного пенсійного забезпечення, пенсійного вкладу та довірчого управління, затверджений розпорядженням Державної комісії з регулювання ринків фінансових послуг від 24.12.2010 № 997, – Порядок. Відповідно до ст. 979 Цивільного кодексу за договором страхування одна сторона (страховик) зобов'язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов'язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору. Предметом договору страхування можуть бути майнові інтереси, які не суперечать закону і пов'язані, з: володінням, користуванням і розпоряджанням майном (майнове страхування) (п.п. 1.2 п. 1 ст. 980 Цивільного кодексу). Статтею 985 Цивільного кодексу передбачено, що страхувальник має право укласти із страховиком договір на користь третьої особи, якій страховик зобов'язаний здійснити страхову виплату у разі настання іншого страхового випадку. При цьому страхувальник має право при укладенні договору страхування призначити фізичну або юридичну особу для одержання страхової виплати (вигодонабувача), а також замінювати її до настання страхового випадку, якщо інше не встановлено договором страхування. Відповідно до ст. 9 Закону № 85/96 страхова виплата – це грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. При страхуванні майна страхова сума встановлюється в межах вартості майна за цінами і тарифами, що діють на момент укладання договору, якщо інше не передбачено договором страхування або законом. Водночас, ст. 988 Цивільного кодексу передбачено, що страхова виплата за договором майнового страхування і страхування відповідальності (страхове відшкодування) не може перевищувати розміру реальних збитків. Інші збитки вважаються застрахованими, якщо це встановлено договором. Здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком (ст. 25 Закону № 85/96). Оподаткування доходів фізичних осіб регулюється Розділом IV Податкового кодексу, відповідно до п.п. 163.1.1 п. 163.1 ст. 163 якого об’єктом оподаткування резидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід. Згідно з абз. «б» п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу не включається сума страхової виплати, страхового відшкодування або викупна сума, отримана платником податку за договором страхування від страховика-резидента, іншого ніж довгострокове страхування життя (у тому числі страхування довічних пенсій) та недержавне пенсійне забезпечення, у разі виконання такої умови: під час страхування майна сума страхового відшкодування не може перевищувати вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення страхового договору, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій). Порядок застосування п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу визначається Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері ринків фінансових послуг (п.п. 165.1.28 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу). Так, у разі якщо сума страхового відшкодування перевищує вартість застрахованого майна, визначену за звичайними цінами на дату укладення договору страхування, збільшену на суму сплачених страхових платежів (страхових внесків, страхових премій), податковий агент від суми такого перевищення утримує та сплачує (перераховує) до бюджету податок за ставкою, визначеною у п. 167.1 ст. 167 Розділу IV Податкового кодексу (п.п. 2.2 п. 2 Порядку). Про суму здійснених виплат страхового відшкодування податкові агенти повідомляють контролюючі органи у складі податкової звітності за черговий податковий період. Отже, якщо у разі настання страхового випадку із предметом застави (автомобілем), під заставу якого фізичною особою отримано у банку кредит,  виплата страхового відшкодування здійснюється страховою компанією такому банку - вигодонабувачу з додержанням вимог п.п. 165.1.27 п. 165.1 ст. 165 Податкового кодексу та Порядку, а банк спрямовує ці кошти на рахунок погашення кредиту фізичної особи, отриманого під такий автомобіль, то сума такого відшкодування не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи - позичальника.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області