Яким чином можна отримати податкову знижку або соціальну пільгу?

З початку року завдяки Харківській митниці до бюджету надійшло більше 870 мільйонів гривень

За даними працівників Харківської митниці, протягом січня – березня 2014 року було забезпечено надходження коштів до Державного бюджету у сумі майже 871,7 мільйонів гривень. При цьому, додатково було залучено до державної скарбниці 29,9 мільйонів гривень. Зокрема, за рахунок контролю митної вартості товарів – 26,3 мільйонів гривень, класифікаційної роботи – 2,7 мільйонів гривень та контролю за визначенням країни походження – 0,9 мільйонів гривень. Також, до фінансової сфери країни від реалізації конфіскованого майна перераховано 91,3 тисяч гривень. Лише протягом останнього місяця, кажуть фахівці, скарбниця поповнилась на 364,6 мільйона гривень. З яких додатково – 8,5 мільйона. Ці кошти вдалось отримати за рахунок контролю митної вартості товарів – 7,2 мільйона гривень, класифікаційної роботи – 1 мільйон гривень, контролю за визначенням країни походження – 0,3 мільйона гривень.

Ігор Білоус: Ми змінили процедури проведення податкових перевірок

Міністерство доходів і зборів України змінює підходи до проведення податкових перевірок за рахунок застосування ризикоорієнтованої системи. Про це заявив Перший заступник Міністра доходів і зборів України Ігор Білоус під час зустрічі з представниками Європейської Бізнес Асоціації. „Раніше у податківців був чіткий план і ревізорам ставили конкретні цілі, скільки саме вони повинні „вибити” за кожен місяць. Тому на перевірки вони приходили з чіткою установкою, скільки їм треба зібрати з бізнесу – правдами чи неправдами. Ми відходимо від цієї практики. Вибивання грошей з бізнесу більше не буде”, – запевнив Ігор Білоус. Міністерством вже скасовано критерії ефективності податкових перевірок. Раніше, залежно від доходів підприємства існувала мінімальна сума, яку аудитор повинен був обов’язково донарахувати за результатами перевірки. Такий підхід призводив до зайвого тиску на бізнес.„Ми скасували вимоги обов’язкових донарахувань, і таким чином одразу ж зменшили поле для корупції, яка виникає між підприємствами і ревізорами. Критеріями ефективності тепер ми вважаємо те, наскільки обгрунтованими та документально підтвердженими є результатами перевірок”, – підкреслив керівник Міндоходів. Загалом, на його думку, податки повинні розраховуватися з огляду на реальний обсяг економіки, шляхом оцінки податкової бази з урахуванням реальних показників економіки та законодавчих чинників, а не встановлюватися залежно від запланованих бюджетних втрат. У свою чергу дефіцит бюджету має компенсуватися іншими фінансовими інструментами. Саме над цими питаннями сьогодні працюють фахівці Міністерства та залучені експерти. Усі законодавчі новації, які пропонуватимуть Міндоходів, будуть обов’язково обговорюватися з бізнесом та спрямовуватимуться на удосконалення процесів адміністрування, полегшення ведення бізнесу та підвищення інвестиційної привабливості України.

Майже 3 млн. грн. буде повернуто харків`янам, які вже скористалися правом на податкову знижку

З початку 2014 року вже 2,5 тис мешканців Харкова та області скористалися правом на отримання податкової знижки майже на 3 млн грн. Нагадуємо, що норма з подання декларації для використання права на податкову знижку за наслідками 2013 року, зокрема, стосується осіб, котрі сплачували минулоріч за навчання закладам освіти, страхували себе або членів своєї сім’ї, сплачували внески у недержавні пенсійні фонди, перераховували кошти у вигляді пожертвувань неприбутковим організаціям, усиновлювали дітей, сплачували проценти за іпотечним житловим кредитом, понесли витрати у зв'язку із переобладнанням транспортного засобу, що належить платникові податку, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. Студенти-інтерни, також мають право на отримання податкової знижки за звітний рік, якщо вони сплатили торік кошти на користь вищого медичного закладу освіти для компенсації вартості навчання в інтернатурі. Задля реалізації права на податкову знижку громадянам необхідно завітати до Центру обслуговування платників державної податкової інспекції за місцем податкової адреси та заповнити декларацію з відображенням у розрахунку податкової знижки за звітний рік витрат, спрямованих на оплату вищезазначених напрямів. І головне, для отримання податкової знижки за витрати, понесені особами у минулому році, необхідно прозвітувати до кінця поточного 2014 року.

Останній день сплати збору за провадження деяких видів підприємницької діяльності – 15 квітня

Збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності у сфері торгівлі, надання платних послуг, здійснення торгівлі валютними цінностями сплачується щомісяця не пізніше 15 числа, який передує  звітному  місяцю. Отже, останнім днем сплати цього збору (торгового патенту) за травень 2014 року є 15 квітня поточного року. Юридичні особи та фізичні особи – підприємці, які здійснюють іншу діяльність, крім торгової, сплачують збір в інші терміни. Зокрема,  за провадження торговельної діяльності з придбанням короткотермінового торгового патенту - не пізніш як за один календарний день до початку провадження такої діяльності, за діяльність у сфері розваг - щоквартально не пізніше 15 числа місяця, який передує звітному кварталу. Види діяльності, які провадяться з придбанням торгових патентів, ставки і терміни сплати визначені у статті 267 розділу XII Податкового кодексу України. Нагадаємо, збір за провадження деяких видів підприємницької діяльності належить до місцевих податків і зборів, відповідно вчасна та повна його сплата є одним із джерел фінансування соціальних проектів розвитку краю.

За три місяці Контакт-центром Міндоходів надано 342 тисячі відповідей на запитання платників

Протягом січня-березня поточного року Контакт-центром Міністерства доходів і зборів України надано близько 342 тис. відповідей на запитання суб`єктів господарювання та громадян. З них у березні - 84,7 тис. відповідей. Переважну кількість відповідей, а саме близько 336 тис., було надано телефоном. Також відповіді надавались електронною поштою та факсом – майже  6 тис. відповідей, письмово та з використанням автовідповідача – 132 відповіді. „Найчастіше суб`єкти господарювання та громадяни зверталися з питань оподаткування податком на додану вартість, оподаткування прибутку підприємств та сплати податку на доходи фізичних осіб”, - прокоментував директор Інформаційно-довідкового департаменту Міндоходів Іван Романов. Він також зазначив, що для надання заявнику максимально конкретної та повної відповіді використовується База знань. Це автоматизована база, яка містить найбільш типові питання, які виникають у платників податків та громадян, та відповіді на них. На початок квітня 2014 року База знань налічує понад 14 тис. запитань – відповідей, що постійно оновлюються та підтримуються в актуальному стані. Нагадаємо, що скористатися Базою знань можна на офіційному веб-порталі Міністерства доходів і зборів (http://zir.minrd.gov.ua) або звернутися до Контакт – центру за телефоном 0 – 800 – 501007.   

Щодо занесення в бази даних коректної інформації про виручку РРО та  уникнення дублювання.

Листом Міндоходів від 26.02.2014 №3737/6/99-99-18-03-01-15) зазначено, що у  разі подання звітності на паперових носіях за формою ЗВР-1 про застосування РРО, який вже персоналізований в Системі, суб’єкту господарювання необхідно письмово повідомити про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України в цілях подальшого занесення в бази даних коректної інформації про виручку РРО і з метою уникнення дублювання інформації.

Сплата ЄСВ  у разі зміни місцезнаходження платника

Якщо юридична особа чи самозайнята особа, яка зареєстрована на території Автономної республіка Крим або м. Севастополя, але має основним місцем обліку як платника податків контролюючий орган в області або місті Києві, виявила бажання сплачувати ЄСВ у контролюючому органі по такому основному місцю обліку, то слід подати заяву за формою № 1-ЄСВ із позначкою «Зміни» і скасувати повідомлення за формою №11-ОПП.

Відшкодування - шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики

Платникам податку на додану вартість, у яких є задекларовані до відшкодування суми податку до 1 січня 2014 року, підтверджені перевірками й не відшкодовані на 3 квітня поточного року, відшкодування здійснюється шляхом оформлення облігацій внутрішньої державної позики з терміном обігу п’ять років. Оформлення відшкодування сум податку на додану вартість облігаціями внутрішньої державної позики прирівнюється до виплати платнику податку сум бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на рахунок платника податку. Порядок випуску, обігу, погашення зазначених облігацій внутрішньої державної позики, а також нарахування процентів на них затверджується Кабінетом Міністрів України, при цьому має бути забезпечено рівність умов для всіх платників податку щодо визначення способу відшкодування податку на додану вартість, добровільність здійснення такого відшкодування та зацікавленість усіх платників податку. Кабінет Міністрів України планує проводити погашення зазначених облігацій кожні півроку згідно з сумою, визначеною у купоні до облігації, з одночасним нарахуванням та виплатою відсотків за такою сумою у розмірі до 9% річних. Зміни, внесені до Держбюджету - 2014 Законом України від 27.03.14 №1165-VII«Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», набрали чинності 03.04.2014р.

Зміни у порядку зарахування єдиного внеску в рахунок майбутніх платежів

З 28.02.2014р. набрав чинності наказ Міндоходів України від 14.01.2014р. №12, яким затверджено зміни до Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого власним наказом від 09.09.2013р. №450. Встановлено, що у разі помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на рахунок органу доходів і зборів, у якому платник не перебуває на обліку, такі кошти перераховуються шляхом оформлення відповідним підрозділом органу доходів і зборів розрахункового документа про перерахування коштів на рахунок органу доходів і зборів, у якому платник перебуває на обліку. Заява про повернення таких коштів подається платником, як і раніше, у довільній формі органу доходів і зборів, у який помилково сплачено суми. Строк переведення коштів з невідповідного рахунку на відповідний збільшено до двох робочих днів, а строк повернення таких коштів – до трьох.

Оновлено звітність з податку на доходи фізичних осіб (форма № 1ДФ)

З 01.04.2014р. набрав чинності наказ Міндоходів України від 21.01.2014р. №49, яким затверджено нову форму Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) та Порядок його заповнення. Із введенням в дію наказу №49 втрачає чинність наказ №1020. форму Податкового розрахунку, затверджена наказом №49, відрізняється від попередньої відсутністю реквізиту „Сума податкового боргу станом на 01.01.2011 (грн.,коп.)”.Перший раз Податковий розрахунок, затверджений наказом №49, подається за звітний період – 1 квартал 2014р.

Треба заповнити декларацію? Завітайте до податкової!

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує що в даний час в Україні проходить кампанія «Декларування – 2014». Для успішної реалізації поставлених завдань під час деклараційної кампанії, працівники податкової інспекції забезпечують громадян оперативним наданням комплексу інформаційних, консультаційних послуг, організаційних заходів тощо. Так, в приміщенні ЦОП Західної ОДПІ підготовлені стенди, на яких розміщені матеріали з деклараційної тематики та приклади заповнення декларацій про майновий стан і доходи. Також громадяни, що завітали до органу Міндоходів, мають можливість ознайомитись з брошурами, які розповідають про основні принципи кампанії «Декларування – 2014».

Заробляєте репетиторством – подайте декларацію до підрозділів Міндоходів

Вчитель-репетитор – послуги цієї людини набирають популярності. Саме їх наймають батьки з метою покращення знань своїх дітей. Вчителі – репетитори ведуть підготовку дітей до школи, вступу до навчальних закладів, незалежного тестування, навчання з будь-яких предметів, написання рефератів, виконання контрольних, курсових, дипломних робіт тощо.

„Відповідно до Податкового кодексу України, якщо вчитель здійснював репетиторство у 2013 році та не був зареєстрований суб'єктом підприємницької діяльності,  то він зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати річну податкову декларацію про майновий стан і доходи за наслідками звітного податкового року, а також нарахувати і сплатити до бюджету податок з таких доходів за ставкою 15% та/або 17% в залежності від розміру отриманого доходу в календарному місяці”, – нагадує начальник Західної ОДПІ м. Харкова Олександр Палій.

Прийом декларацій здійснюється до 1 травня 2014 року. 

Декларування нерухомого майна

„При отриманні фізичною особою – членом сім ї спадкодавця першого ступеня споріднення доходу у вигляді об’єктів спадщини , зокрема нерухомого майна , відсутнє податкове зобов’язання щодо сплати до бюджету податку на доходи фізичних осіб , недоцільно проведення оцінки майна у зв’язку з відсутністю втрат бюджету. Спадкоємці , які отримали у спадщину об’єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб , не подають річну податкову декларацію  про майновий стан і доходи , якщо відсутні інші підстави для обов’язкового декларування доходів”, – повідомляє заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Про податкову знижку в Україні

„Податкова знижка може бути надана виключно резиденту, який має реєстраційний номер облікової картки платника податку або резиденту – фізичній особі, яка через свої релігійні переконання відмовилась від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомила про це відповідний орган Міндоходів і має про це відмітку у паспорті”, - повідомляє начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Західної ОДПІ Юрій Бондаренко.

Обмеження в застосуванні соціальної пільги

Соціальну пільгу не застосовують: до інших доходів, ніж зарплата; якщо сума зарплатних виплат фізичній особі за місяць перевищує граничну суму; до зарплати, якщо працівник у цьому місяці одержував також доходи у вигляді стипендії грошового або майнового забезпечення учнів, студентів, аспірантів; до доходу фізичної особи від підприємницької та незалежної професійної діяльності. Працівнику належить соціальна пільга тільки за одним місцем роботи.

Граничний розмір доходу для отримання пільги

Відповідно до пп.169.4.1 п.169.4 ст. 169 Податкового кодексу ПСП застосовується до доходу, нарахованого на користь платника податку протягом звітного податкового місяця як заробітна плата, якщо його розмір не перевищує суми, що дорівнює розміру місячного прожиткового мінімуму, діючого для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помноженого на 1.4 та округленого до найближчих 10 грн. (у 2014 р – 1710 грн.) Для цілей розділу 4 Податкового кодексу заробітна плата – це основна й додаткова зарплата, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, які виплачуються платнику податку у зв’язку з відносинами трудового найму згідно з законом.

Строки  та способи подання Податкової декларації

„Платники податку – фізичні особи, які не є суб’єктами підприємництва, та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, подають за місцем своєї податкової адреси  Податкову декларацію до 1 травня року, що настає за звітним (пп.49.18.4 п.49.18 ст.49 Податкового кодексу).  Граничним строком подання Податкової декларації за 2013р. є 30.04.2014 р.”, – повідомляє начальник управління доходів і зборів з фізичних осіб Західної ОДПІ Юрій Бондаренко.

Пенсія не впливає на право застосування податкової соціальної пільги

Якщо громадянин одночасно з доходами у вигляді пенсії з Пенсійного фонду України отримує заробітну плату, то він має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги за умови дотримання вимог п.169.1 ст.169 Податкового кодексу України. Водночас заробітна плата платника податку, нарахована протягом звітного податкового місяця, не повинна перевищувати граничний розмір доходу, який дає право на отримання податкової соціальної пільги. У 2014 році розмір заробітної плати, що дає право на податкову соціальну пільгу, становить – 1710 грн.

Про податкову знижку за користування іпотечним житловим кредитом

До складу податкової знижки платник податку-резидент має право включити частину суми процентів за користування іпотечним житловим кредитом, наданим позичальнику в національній або іноземній валютах, фактично сплачених протягом звітного податкового року. При сплаті процентів за іпотечним житловим кредитом в іноземній валюті сума платежів за такими процентами, здійснених в іноземній валюті, перераховується у гривні за офіційним валютним (обмінним) курсом Національного банку України, що діє на день сплати таких процентів. Право на податкову знижку виникає у випадку, якщо за рахунок іпотечного житлового кредиту будується чи купується житловий будинок (квартира, кімната), визначений платником податку як основне місце його проживання, зокрема згідно з позначкою в паспорті про реєстрацію за місцезнаходженням такого житла.

Отримання зайво сплаченого податку

„Сума, що має бути повернена платнику податку розрахована за річною податковою декларацією, зараховується на його банківський рахунок, відкритий у будь-якому комерційному банку, або надсилається поштовим переказом на адресу, зазначену в декларації, протягом 60 календарних днів після надходження такої податкової декларації”, - про це повідомив заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Віталій Прокопенко.

Інформаційно-комунікаційний відділ  Західної ОДПІ м. Харкова ГУ Міндоходів у Харківській області