З 1 жовтня 2015 року починають діяти штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних в ЄРПН

Згідно із загальним правилом реєстрація податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) здійснюється не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, наступних за датою їх складання, але не пізніше 180 календарних днів від дати їх складання. Згідно з пунктом 35 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового Кодексу України, при порушенні термінів реєстрації в ЄРПН податкових накладних/ розрахунків коригування, складених до 1 жовтня 2015 року, не застосовуються штрафні санкції, визначені пунктом 1201.1 статті 1201 розділу ІІ Кодексу. З 1 жовтня п.р. штрафи за порушення платниками податку термінів реєстрації податкових накладних в ЄРПН, застосовуватимуться у таких розмірах: 10 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 1 до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів; 50 відсотків від суми ПДВ, зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації постачальником протягом 180 календарних днів та втратою права покупця на формування податкового кредиту.

Інша цікава інформація від Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області:

Роман Насіров взяв участь у засіданні Громадської ради при ДФС України

Під час заходу Голова ДФС розповів про основні напрями реформування відомства. „Ми вже почали ці важкі зміни. Передусім ми змінили функціональну структуру як центрального апарату, так і спланували таку зміну по областях”, - зазначив Роман Насіров. Очікується, що новий штатний розпис найближчим часом буде затверджено Міністерством фінансів України. В рамках інституційної реформи ДФС планується, зокрема, перевести всіх аудиторів з районних інспекцій Києва в єдиний офіс аудиту з тим, щоб більше не було можливості ані маніпулювати, ані домовлятися, ані навіть здійснювати тиск на платників податків. А згодом цей пілотний проект на базі м. Києва пошириться і на інші великі міста, такі як Одеса, Харків, Львів, Дніпропетровськ. Крім того, планується суттєво зменшити кількість інспекцій - з 311 до 161. „Це робиться для оптимізації процесів як адміністрування податків, так і обслуговування платників, - уточнив Голова ДФС. - Ми прагнемо забрати корупційні елементи,  коли, в деяких випадках, начальник інспекції міг сам створити схему і контролювати її роботу». Також на сьогодні вже змінено понад 600 керівників органів ДФС різного рівня.

«Акциз-2015»: податківці виявили підпільний цех з виготовлення «зеленого змія»

Працівники податкової міліції Харківщини спільно з фахівцями прокуратури Харківської області викрили «винахідливого» підприємця, який у себе вдома налагодив незаконне виготовлення горілки та коньяку, використовуючи есенцію, палений цукор, спирт та воду. Про це повідомляє начальник оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. 45-річний підприємець організував масове виробництво алкоголю в одній з будівель, розташованої на його подвір’ї. Бізнесмен змішував спирт із водою, розливав його у п’ятилітрові  пляшки та розвозив їх по торгівельним точкам та гаражах Чугуєва й Харкова. У ході проведення операції «Акциз-2015» та у рамках кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань, за ознаками злочину передбаченого ч.3 ст. 204 Кримінального кодексу України, працівники слідчо-оперативних підрозділів провели обшуки приміщень, де здійснювалось виготовлення, зберігання та реалізація «зеленого змія». Підприємець при появі співробітників податкової міліції чинив опір. «За даним фактом працівниками Чугуївського районного відділу міліції до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено кримінальне провадження за ознаками правопорушення, передбаченого ч.1 ст.342 Кримінального кодексу України», - зауважує Андрій Бєжанов. Під час обшуків податківці виявили 5 ємностей, в яких змішувався спирт з водою, ємністю 600 літрів кожна, пластикову тару, ароматичні наповнювачі, пом'якшувач води та інші прилади для незаконного виготовлення фальсифікованих напоїв. «За результатами обшуку працівники слідчо-оперативних підрозділів виявили та вилучили 638 пляшок ємністю по 5 літрів незаконно виготовленої лікеро-горілчаної продукції  на загальну суму 114,840 тис. грн. та обладнання, яке використовував даний підприємець, на суму 117,5 тис. грн, - відзначає Андрій Бєжанов, - Загальна сума вилучених товарно-матеріальних цінностей складає 232,3 тис. грн.». На теперішній час здійснюються  заходи щодо встановлення повного кола осіб причетних до протиправної діяльності та канали постачання сировини. Слідство триває.

На Харківському кордоні виявлено 10 кг насваю

Спробу незаконного переміщення некурильного тютюну було припинено співробітниками Харківської митниці ДФС в пункті пропуску «Тополі». Речовину темно-зеленого кольору з вмістом рослинних компонентів було виявлено під час проведення митно-прикордонного контролю поїзду «Баку-Харків». Громадянин Республіки Азербайджан намагався приховати 10 кг насваю під нижньою полицею між рундуком і трубами опалення. В результаті у відношенні невдахи-перевізника склали протокол за ознаками ч.1 ст.483 Митного кодексу України. Порушнику загрожує штраф у розмірі 100 % вартості предметів правопорушення з їх конфіскацією. Насвай - вилучено.

З 1 вересня 2015 року підвищено розмір мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму 

ГУ ДФС у Харківській області повідомляє, що набув чинності Закон України від 17.09.2015р. № 704-VII «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» (опубліковано в «Голос України» від 19.09.2015р. № 174). Законом, зокрема, передбачено наближення підвищення прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати з 1 грудня на 1 вересня 2015 року. Тобто з 01.09.2015р. прожитковий мінімум підвищується з 1176 до 1330 грн., для дітей віком до 6 років – з 1032 до 1167 грн., для дітей від 6 до 18 років – з 1286 до 1455 грн., для працездатних осіб – з 1218 до 1378 грн., непрацездатних – з 949 до 1074 грн. Відповідно збільшено видатки на оплату праці, пенсійне забезпечення, допомоги сім’ям з дітьми та одноразові допомоги, стипендії аспірантів і докторантів. Мінімальна заробітна плата, відповідно до внесених Законом № 704-VII змін, з 1 вересня 2015 року становить 1378 грн. При цьому органам влади дозволено здійснювати підвищення заробітної плати понад розміри, визначені відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, за рахунок та в межах власних коштів з урахуванням прийнятих рішень станом на 1 вересня 2015 року та можливостей, наданих статтею 101 Бюджетного кодексу України.

З початку 2015 року ДФС зафіксовано майже 1,9 тис. випадків порушення прав інтелектуальної власності

Протягом восьми місяців поточного року ДФС зафіксовано 1 895 випадків призупинення митного оформлення за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності. Про всі виявлені факти своєчасно повідомлено представників правовласників для оперативного прийняття відповідного рішення щодо їх інтелектуальної власності. Крім того, у зазначений період митницями порушено 19 справ про порушення митних правил за фактом ввезення на митну територію України товарів  з порушенням прав інтелектуальної власності. Загальна вартість ввезених з порушеннями товарів складає понад 2 млн. грн.  Для сприяння захисту правовласників під час  зовнішньоекономічної діяльності  Державна фіскальна служба України веде митний реєстр об’єктів права інтелектуальної власності. До них належать об’єкти авторського права і суміжних прав, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торговельні марки, географічні зазначення (зазначення походження товарів) та сорти рослин. Загалом, станом на 31 серпня 2015 року до митного реєстру за заявами правовласників внесено 2 728 об’єктів. З них – 299 об`єктів внесено у поточному році.

Представники Державної фіскальної служби зустрілися з громадськістю та підприємцями

22 вересня біля будівлі Державної фіскальної служби України відбулася акція протесту представників громадської організації. Державна фіскальна служба запросила ініціативну групу для проведення спільних консультацій по всім заявленим питанням та для вирішення існуючих проблем, які озвучувалися під час мітингу. За результатами зустрічі учасники домовилися, зокрема, про розробку заходів для припинення проблем із здачею податкових накладних, усунення проблем, пов’язаних із функціонуванням СЕА ПДВ та ін. Також досягнуто домовленості про продовження діалогу та конструктивної роботи для остаточного вирішення порушених питань.

HMRC підтримає Державну фіскальну службу в процесі реформування

Під час перебування з робочим візитом у м. Лондоні Голова Державної фіскальної служби зустрівся з Головою Департаменту доходів та митниці Великої Британії (HMRevenue&Customs) Лін Хомер. Під час зустрічі сторони обговорили ряд питань щодо співробітництва між українським та британським фіскальними відомствами. Голова Департаменту доходів та митниці Великобританії висловила підтримку проведенню реформи Державної фіскальної служби України. Роман Насіров та Лін Хомер домовилися про організацію консультативної допомоги, обміну досвідом та участі британських податкових та митних спеціалістів у вирішенні окремих питань діяльності ДФС України.

Представники ДФС зустрілися з зернотрейдерами

Під час чергової зустрічі, яка відбулася сьогодні, 23 вересня, у Державній фіскальній службі України, керівники структурних підрозділів ДФС обговорили з представниками компаній-зернотрейдерів актуальні проблеми зернового ринку. Учасники зустрічі погодилися, що всі суб’єкти господарювання, які здійснюють діяльність на ринку зерна, мають працювати у рівних умовах за єдиними правилами. Представники зернотрейдерів внесли пропозиції щодо підвищення прозорості роботи компаній аграрного бізнесу. Крім того, було вирішено продовжити роботу над розробкою критеріїв ризиковості, за якими бізнес зможе оцінювати ступінь сумлінності своїх контрагентів. Це, за словами зернотрейдерів, допоможе їм уникати операцій з фіктивними підприємствами та убезпечити свій бізнес. У свою чергу фахівці ДФС закликали бізнес до спільної боротьби з порушниками податкового законодавства. Якщо компанія має наявну інформацію про ризиковість певного суб’єкта господарювання, вона може надати її до фіскальних органів для відповідної перевірки. Така співпраця, впевнені в ДФС, матиме позитив як для представників зернових компаній, які від діяльності фіктивних підприємств втрачають значні кошти, так і для держави, оскільки сприятиме прозорості функціонування ринку зернопродукції.  

ДФС та Антикризова рада громадських організацій України підписали Меморандум про партнерство та співробітництво

Голова ДФС Роман Насіров та голова Антикризової ради, президент Всеукраїнської громадської організації «Український союз промисловців і підприємців» Анатолій Кінах 23 вересня 2015 року підписали Меморандум про партнерство та співробітництво між Державною фіскальною службою України та Антикризовою радою громадських організацій України. Метою цього Меморандуму є забезпечення захисту законних прав та інтересів платників, підвищення їх соціальної відповідальності, поліпшення підприємницького клімату в країні, розвиток партнерських відносин між владою та бізнесом. Як зазначив Голова ДФС, підписання Меморандуму – це ще один важливий крок у напрямі продовження конструктивного діалогу влади, бізнесу і громадськості, практичні результати якого суспільству потрібні вже найближчим часом. І для цього необхідно обом сторонам докласти значних зусиль та спільно працювати. «Важливо, щоб підписання Меморандуму не залишилося формальною річчю, а перейшло в конструктивні конкретні кроки з реалізації спільних напрацювань для досягнення тих результатів, які ми бажаємо отримати», - наголосив Роман Насіров. Меморандумом передбачається, зокрема, співпраця ДФС та Антикризової ради громадських організацій щодо напрацювання узгоджених пропозицій з удосконалення фіскальної системи України, дотримання у взаємовідносинах між платниками податків та органами ДФС принципів справедливості, розумності, обов’язковості, прозорості та неупередженості. Обидві сторони спрямовуватимуть свої зусилля у напрямі створення умов для прозорого та справедливого адміністрування ПДВ з урахуванням пріоритетів розвитку виробничого сегменту економіки, опрацювання разом з громадськістю пропозицій щодо удосконалення справляння цього податку та боротьби з «тіньовою» економікою.

Майже 19 тис. електронних ключів знайшли своїх власників на Харківщині з початку року

До них було сформовано 38 186 посилених сертифікатів відкритих ключів. Як розповіли у відділі реєстрації користувачів при ГУ ДФС у Харківській області центру сертифікації ключів ІДД ДФС, більшість із сертифікатів отримали фізичні особи – понад 21 тисячі. В той же час юридичним особам видано майже 17 тисяч сертифікатів. Загалом за вісім місяців поточного року послугами Центру скористались понад 13 300 клієнтів – 9 837 фізичних та 3 463 юридичних осіб. Фахівці розповідають, що електронний ключ може стати у нагоді не лише підприємцям. Так, з 1 вересня запрацював новий електронний сервіс ДФС України, завдяки якому фізична особа – платник податків має можливість on-line отримати відомості щодо сум своїх доходів та утриманих податків. Для цього громадянам необхідно мати електронний ключ. Нагадаємо, що АЦСК ІДД у Харкові та області були відкриті три роки тому. На сьогодні вони обслуговують чверть мільйона посилених сертифікатів відкритих ключів.

Збільшено вартісну межу віднесення матеріальних активів до основних засобів

Внесено зміни до визначення основних засобів відповідно до підпункту 14.1.138 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, в результаті яких збільшено вартісну межу віднесення матеріальних активів до основних засобів з 2500 до 6000 гривень. А саме, з урахуванням змін: основні засоби – це матеріальні активи, у тому числі запаси корисних копалин наданих у користування ділянок надр (крім вартості землі, незавершених капітальних інвестицій, автомобільних доріг загального користування, бібліотечних і архівних фондів, матеріальних активів, вартість яких не перевищує 6000 гривень, невиробничих основних засобів і нематеріальних активів), що призначаються платником податку для використання у господарській діяльності платника податку, вартість яких перевищує 6000 гривень і поступово зменшується у зв'язку з фізичним або моральним зносом та очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких з дати введення в експлуатацію становить понад один рік (або операційний цикл, якщо він довший за рік). Нововведення запроваджено Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків”, який набрав чинності з 01 вересня поточного року.

Протягом 8 місяців на «Пульс» надійшло понад 6,2 тис. звернень

Протягом січня-серпня поточного року на антикорупційний сервіс ДФС «Пульс» надійшло понад 6,2 тис. звернень. Податкової тематики стосувалося понад 5 тис. звернень, або 81,4 відс., митної – майже 1,2 тис., або 18,6 відс. Розгляд 88,6 відс. звернень вже завершено, про результати поінформовано заявників. Здебільшого звернення суб’єктів господарювання та громадян стосувалися проблем, які виникають при подачі звітності та реєстрації податкових накладних, – 32,4 відс. звернень. Крім того, платники зверталися для з’ясування організації роботи ДФС та її територіальних органів. Із загальної кількості звернень 27,2 відс. стосувалися саме цієї тематики. Електронним адмініструванням ПДВ цікавилися 12,3 відс. платників. З приводу затримок митного оформлення товарів та черг на митних постах та пунктах надійшло 10,9 відс. та 3,6 відс. звернень відповідно. Перевірок суб’єктів господарювання стосувалося 3,5 відс. звернень, реєстрації платником ПДВ – 3,2 відс. Про корупційні дії працівників ДФС повідомили 2,4 відс. заявників. Для зручності платників податків у програмному модулі «Пульс» запроваджено окрему тематику звернень «Система електронного адміністрування ПДВ». Це сприяло проведенню якісного аналізу питань, що виникають у платників у зв’язку з введенням системи електронного адміністрування ПДВ, та прискоренню опрацювання інформації щодо роботи системи. Нагадаємо, сервіс ДФС «Пульс» створений для оперативного реагування на скарги і звернення громадян та суб’єктів господарювання щодо некоректного ставлення, перевищення повноважень або неякісного обслуговування працівниками служби. Телефон «Пульсу» (044) 284-00-07. Лінія працює цілодобово.

Делегація ДФС взяла участь у міжнародних форумах з податкових питань

За дорученням Кабінету Міністрів України делегація ДФС на чолі з Першим заступником Голови Сергієм Біланом взяла участь у Четвертому Глобальному Форумі з податкових питань та протидії податковій злочинності та Третьому Форумі керівників органів податкових розслідувань, що проводилися Організацією економічного співробітництва та розвитку. Заходи тривали у Королівстві Нідерланди (м. Амстердам) протягом 15 – 19 вересня 2015 року. Для зручності учасників обидва форуми проводились одночасно. Зокрема, у Четвертому Глобальному Форумі брали участь високопосадовці, які формують політику у сфері протидії фінансовій злочинності, а також експерти з податкових, митних, антикорупційних органів, органів боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, правоохоронних органів, органів прокуратури, агентств з розвитку та міжнародних організацій, які відповідають за боротьбу з фінансовими (податковими) злочинами у всіх їх формах. Учасники розглядали питання, пов’язані з податковими злочинами та інтернет-злочинністю, спільними підходами у боротьбі з фінансуванням тероризму, застосуванням аналітичних підходів у боротьбі з податковими злочинами та фінансовими злочинами. Також обговорювалися питання покращення співпраці між податковими органами та органами боротьби з відмиванням доходів, одержаних злочинним шляхом, застосування новітніх технологій протидії ухиленням від оподаткування тощо.

Кошти, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спецрахунках – виключно на виробничі цілі

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що Державна фіскальна служба України листом від 11.09.2015 р. № 338356/7/99-99-19-03-01-17 надала роз’яснення щодо цільового використання коштів, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках. Основне: У системі електронного адміністрування ПДВ сільськогосподарські підприємства використовують два електронних рахунки: основний та додатковий. Основний електронний рахунок призначається для проведення розрахунків з бюджетом. На такий рахунок сільськогосподарські підприємства перераховують зі свого поточного рахунку кошти в сумах, необхідних для реєстрації податкових накладних по діяльності іншій, ніж сільськогосподарська. Додатковий електронний рахунок призначений для перерахування коштів на спеціальні рахунки сільськогосподарських підприємств. На цей рахунок сільськогосподарським підприємством зараховуються кошти з поточного рахунку в сумі, необхідній для реєстрації податкових накладних, які складаються сільськогосподарським підприємством при здійсненні операцій з постачання сільськогосподарських товарів/послуг у межах спеціального режиму оподаткування. Кошти, перераховані платником податку зі спеціального рахунку, відкритому в установі банку або казначействі, на основний або додатковий електронний рахунок, з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не за цільовим призначенням, та підлягають стягненню до бюджету відповідно до пункту 123.2 статті 123 Кодексу із застосуванням відповідних штрафних санкцій.

Про військовий збір

Військовий збір утримується з суми доходу, що є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 163 ПКУ, нарахованого (виплаченого, наданого) на користь платника податку протягом звітного податкового періоду, без будь-яких вирахувань. Відповідно до п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами і доповненнями (далі — ПКУ) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ (п.п. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ). Для резидента — це загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання); іноземні доходи — доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України. Об’єктом оподаткування нерезидента є загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід з джерела його походження в Україні; доходи з джерела їх походження в Україні, які остаточно оподатковуються під час їх нарахування (виплати, надання) (стаття 163 ПКУ). Перелік доходів, що включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку, визначено п.п. 164.2.1 — 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 ПКУ. Крім того, до цього переліку включаються інші доходи, крім зазначених у ст. 165 ПКУ, що передбачені п. 164.2.20 п. 164.2 ст. 164 ПКУ. Відповідно до п.п. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164 ПКУ загальний річний оподатковуваний дохід дорівнює сумі загальних місячних оподатковуваних доходів, іноземних доходів, отриманих протягом такого звітного податкового року. Підпунктом 1.4 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX ПКУ визначено, що нарахування, утримання і сплата (перерахування) збору в бюджет здійснюються в порядку, установленому ст. 168 ПКУ за ставкою 1,5 відсотка, визначеною п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

Про підтвердження факту реєстрації платником ПДВ

Західна ОДПІ м. Харкова повідомляє, що, на сьогодні, у випадках, коли законодавство передбачає надання особою витягу з реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр) чи його копії, копії свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ чи іншого документального підтвердження факту реєстрації платником ПДВ, має надаватись чинний витяг з Реєстру. Порядок отримання платником ПДВ витягу з Реєстру визначений пунктом 7.6 розділу VII Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 №1130. Цей наказ набрав чинності 19.11.2014. До зазначеної дати (19.11.2014), на перехідний період, було встановлено, що як витяги з Реєстру могли застосовуватись свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ. Нагадаємо, що з 1 січня 2014 року було відмінено свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ та забезпечено право платників ПДВ отримати витяги із Реєстру в контролюючих органах (зміни до пункту 183.9 статті 183 розділу V Податкового кодексу України). Витяг діє до внесення змін до Реєстру. Слід зауважити, що отримання всіма платниками ПДВ витягу із Реєстру не є обов’язковим. Дані із Реєстру щоденно оприлюднюються на офіційному веб-порталі ДФС (www.sfs.gov.ua). За запитом в електронній формі платнику ПДВ можуть бути надані довідки із Реєстру про реєстрацію його контрагентів як платників ПДВ. Окрім того, платник ПДВ може отримати витяг із Реєстру в електронному вигляді. Роз’яснення з цих питань викладені у листі Державної фіскальної служби України від 31.08.2015 №32216/7/99-99-11-01-01-17, який розміщено на веб-порталі ДФС.

Підприємець-єдинник звільняється від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності у разі мобілізації

Фізичні особи – підприємці – платники єдиного податку, які мали або не мали найманих працівників, призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов’язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, під час особливого періоду, визначеного Законом України від 21 жовтня 1993 року № 3543-ХІІ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», на весь період їх військової служби звільняються, зокрема, від обов’язку нарахування, сплати та подання податкової звітності з єдиного податку відповідно до гл. 1 розд. XIV «Спеціальні податкові режими» ПКУ. Це передбачено п. 25 підрозд. 10 «Інші перехідні положення» розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями. Підставою для такого звільнення є заява самозайнятої особи та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, які подаються до контролюючого органу за місцем податкової реєстрації самозайнятої особи протягом 10 днів після її демобілізації. Якщо демобілізована самозайнята особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, на особливий період, заява і копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, подаються протягом 10 днів після закінчення її лікування (реабілітації).

Яка податкова звітність отримує ознаку «Історія подання» та у які терміни подається «звітна», «нова звітна» податкова декларація?

Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) податкова декларація подається за звітний період в установлені ПКУ строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків. Податкові декларації, крім випадків, передбачених ПКУ, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює: - календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (п.п. 49.18.1 п. 49.18 ст. 49 ПКУ); - календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя) (п.п. 49.18.2 п. 49.18 ст. 49 ПКУ); - календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.3 п. 49.18 ст. 49 ПКУ); - календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розд. IV ПКУ (п.п. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ); - календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб - підприємців - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року (п.п. 49.18.5 п. 49.18 ст. 49 ПКУ). Згідно з п. 50.1 ст. 50 ПКУ у разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених ст. 102 ПКУ) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов’язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку. Платник податків має право не подавати такий розрахунок, якщо відповідні уточнені показники зазначаються ним у складі податкової декларації за будь-який наступний податковий період, протягом якого такі помилки були самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявлені. Відповідно до п. 4.10 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп’ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 № 516 зі змінами, у випадку, якщо після подачі декларації (незалежно від способу подачі) за звітний період платник податків подає нову декларацію із виправленими показниками до закінчення граничного строку подання декларації за такий самий звітний період, то штрафи, передбачені п. 50.1 ст. 50 ПКУ, не застосовуються. Така декларація заноситься до бази даних адресата звітності з ознакою «звітна нова» (якщо це передбачено формою) та «звітна» (якщо інше не передбачено формою), а надана раніше звітність отримує ознаку «Історія подання». Податкова декларація, крім випадків, передбачених ПКУ, подається за відповідний базовий звітний (податковий) період. Нова звітна декларація подається платником податків до граничного терміну подання податкової звітності, у разі подання звітної декларації. При виправленні показників поданої податкової декларації після граничного терміну подання податкової звітності платник податку (з урахуванням строків давності) подає уточнюючий розрахунок.

Затверджено форму Податкової декларації екологічного податку

Наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 р. № 715 затверджено форму Податкової декларації екологічного податку. Наказ зареєстровано в Міністерстві юстиції 03 вересня 2015 р. за №1052/27497 та набирає чинності з дня його офіційного опублікування. Нагадаємо, що платниками екологічного податку є суб'єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються: - викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами забруднення; - скиди забруднюючих речовин безпосередньо у водні об'єкти; - розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об'єктах) суб'єктів господарювання); - утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені); - тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками понад установлений особливими умовами ліцензії строк. Зазначена декларація подається платниками екологічного податку до контролюючого органу протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.

Які права громадянина при розгляді заяви чи скарги?

Громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право: - особисто викласти аргументи особі, що перевіряла заяву чи скаргу, та брати участь у перевірці поданої скарги чи заяви; - ознайомитися з матеріалами перевірки; - подавати додаткові матеріали або наполягати на їх запиті органом, який розглядає заяву чи скаргу; - бути присутнім при розгляді заяви чи скарги; - користуватися послугами адвоката або представника трудового колективу, організації, яка здійснює правозахисну функцію, оформивши це уповноваження у встановленому законом порядку; - одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги; - висловлювати усно або письмово вимогу щодо дотримання таємниці розгляду заяви чи скарги; - вимагати відшкодування збитків, якщо вони стали результатом порушень встановленого порядку розгляду звернень.

Відмітку про реєстраційний номер платника податків можна внести до паспорту громадянина України

Про це повідомили в Головному управлінні фіскальної служби Харківської області. Як розповів начальник управління реєстрації платників та електронних сервісів ГУ ДФС у Харківській області Сергій Біланчук, відповідно до п. 12 р. VІІ Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.12.13 № 779, дані про реєстраційний номер можуть бути внесені до паспорта. Така відмітка до паспорту може бути внесена будь-яким органом ДФС на прохання громадянина (сьома, восьма або дев’ята сторінки). Ніяких письмових заяв для цього надавати непотрібно. Форма даних про реєстраційний номер, що вноситься до паспорту громадянина України, встановлена у додатку 4 до цього Положення. Відмітка про реєстраційний номер платника податків у паспорті є зручною для громадян, адже відпадає потреба в додатковому документі. Отримати таку послугу можна в Центрі обслуговування платників при кожній районній податковій інспекції. Достатньо при собі мати паспорт та копію реєстраційного номера. Інспектор перевіряє відповідність даних у Державному реєстрі фізосіб та ставить спеціальний штамп. Швидко та зручно. Крім того, повідомив фахівець, органи ДФС можуть вносити відмітки до паспортів громадян України, які відмовились від реєстраційного номеру з релігійних переконань. У такому випадку їх облік здійснюється в окремому реєстрі за серією та номером паспорта, а в документ вноситься відповідна відмітка.

Фахівці податкової служби ознайомили майбутніх підприємців Харківщини з порядком сплати єдиного соціального внеску

Під час семінару, який відбувся в Консалтинговому центрі при Харківській обласній службі зайнятості, громадянам – майбутнім підприємцям податківці розповіли про порядок та терміни сплати Єдиного соціального внеску. Так, начальник відділу адміністрування ЄСВ ГУ ДФС у Харківській області В’ячеслав Даценко розповів присутнім, що фізичні особи – підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, є платниками єдиного внеску. При цьому, для «спрощенців» - підприємці єдиний внесок встановлюється у розмірі 34,7 відсотки бази нарахування ЄСВ. Також В’ячеслав Даценко проінформував майбутніх бізнесменів, в який термін необхідно сплачувати внесок та наголосив на важливості своєчасності його сплати. Адже у разі порушення термінів, доведеться сплатити штрафні санкції. Під час заходу слухачі отримали відповіді на низку запитань стосовно усіх тонкощів сплати зазначеного внеску та активно цікавились правильністю заповнення звітів і порядком їх надання до податкових інспекцій. Наприкінці семінару слухачі подякували фахівцям фіскальної служби за цікаву інформацію, адже податкові знання можуть стати у нагоді їм найближчим часом та допоможуть зорієнтуватись у веденні бізнесу.    

Про особливості формування Реєстру неприбуткових установ та організацій

До затвердження Кабінетом Міністрів України Порядку ведення Реєстру неприбуткових установ та організацій включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру (далі – новий Реєстр неприбуткових установ та організацій) діє Положення про Реєстр неприбуткових установ та організацій, затверджене наказом Міністерства фінансів України № 37 від 24.01.2013. Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» (далі – Закон № 652), не підлягають виключенню з цього Реєстру до 01 січня 2017 року. Неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом № 652, що відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, включаються контролюючим органом до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій. За бажанням неприбуткової організації вона може подати до контролюючого органу копії установчих документів. Такий порядок встановлено пунктом 34 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Згідно з пунктом 35 підрозд. 4 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом № 652, що не відповідають вимогам п. 133.4 ст. 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до 01 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу України та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами пункту 133.4 ст. 133 Податкового кодексу України, після 01 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

«Реєстр страхувальників» допоможе платникам ЄСВ

Західна ОДПІ м. Харкова інформує, що на веб-порталі ДФС працює сервіс – «Реєстр страхувальників»., завдяки якому платники єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування можуть оперативно отримати дані про взяття на облік, реєстраційний номер платника єдиного внеску та його клас професійного ризику виробництва. Для отримання інформації з Реєстру страхувальників достатньо знати ім`я, прізвище та по батькові платника, його податковий номер або серію та номер паспорта.

Інформацію стосовно бізнес-партнерів можна отримати на офіційному веб - порталі ДФС України

На офіційному веб - порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua) функціонує банер «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», який знаходиться на головній сторінці веб - порталу. Зокрема, для перевірки надійності ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або його назву.

Як швидко дізнатися про зміни в законодавстві

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, що Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс направлений на забезпечення суспільства своєчасною, достовірною і повною довідковою інформацією у сфері оподаткування, митної справи, єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, а також інформацією стосовно електронного цифрового підпису.

На Харківщині податкова міліція прикрила мережу нелегальних «обмінників»

Працівники податкової міліції Харківщини вивели на чисту воду підприємця, який організував мережу валютно-обмінних пунктів без жодних дозвільних документів та ухилився від сплати податків. Це призвело до ненадходження до державного бюджету коштів в особливо великих розмірах. Про це повідомляє начальник оперативного управління ГУ ДФС у Харківській області Андрій Бєжанов. Працівники слідчого управління ГУ ДФС у Харківській області виявили факт незаконного здійснення фінансових операцій невстановленими особами, які ухилилися від сплати податків на загальну суму 3,6 мільйони  гривень. У ході низки оперативно-технічних заходів працівники податкової міліції виявили правопорушників та спіймали бізнесменів «на гарячому». Організатором мережі обмінних пунктів виявився 43-річний бізнесмен, який за паперами надавав послуги з оренди офісних приміщень. Харків’янин  здійснював керівництво кур’єрами та касирами щодо перевезення готівки в спеціально обладнаних схованках автомобілів та організовував зустрічі із клієнтами для видачі проконвертованих коштів та документів. Здаючи приміщення для фінансових установ, підприємець використовував їх як «ширму» для власних валютно-обмінних пунктів, в яких разом із трьома посібниками проводив незаконні грошові операції, в тому числі і здійснення сплати в іноземній валюті міжнародних контрактів без оформлення будь-яких документів. «Працівники слідчого-оперативних підрозділів ГУ ДФС у Харківській області у рамках кримінального провадження внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч.3 ст.212 Кримінального кодексу України, провели низку заходів направлених на якісний збір доказової бази щодо ухилення від сплати податків, - розповідає Андрій Бєжанов, - Так співробітники податкової міліції Харківщини на парковці одного з торгівельних центрів міста затримали організатора валютно-обмінного бізнесу та кур’єра в момент обміну чорновими розрахунками про проведені операції». Крім цього, податківці здійснили обшуки в офісних приміщеннях, які використовувалися злочинною групою. «У ході обшуків виявлено та вилучено чорнову документацію, комп’ютерне обладнання та грошові кошти на загальну суму більше 1 мільйона  575 тисяч гривень, 2,5 тисяч фунтів стерлінгів, понад 1 мільйона 587 тисяч рублів, близько 334,5 тисячі доларів та 27,2 тисяч євро», - зауважує Андрій Бєжанов. На теперішній час слідство триває.

Уяви – повір – створи!!!!!

Харківщина вітала переможців. В ГУ ДФС у Харківській області відбулися урочисті заходи з нагоди вшанування переможців Всеукраїнського конкурсу дитячої творчості державної фіскальної служби „Майбутнє країни – у мріях дитини” та його регіонального рівня. Харківські дітлахи – учасники конкурсу, вкотре довели, що від ідеї до її втілення один крок. Юні письменники, художники та комп’ютерні генії з усієї Харківщини з ентузіазмом взялися до справи та представили на розсуд компетентного журі свої роботи. 18 з них стали переможцями регіонального рівня, а 4 дітлахів – відзначені на Всеукраїнському. І нам дійсно є чим пишатися! Адже робота дівчинки з Нової Водолаги Загребельної Галини «Радіє країна, радіє земля, бо повна державна казна» виконана у стилі петриківського розпису – народного українського декоративно-орнаментального мистецтва, не залишила байдужими членів журі. Вона  зайняла перше місце у номінації «Художні твори» у молодшій віковій категорії серед інших регіонів. «Усі діти – і учасники, і переможці – це не лише наша гордість – це майбутнє країни, - відзначає перший заступник начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергій Фуніков, - це сьогоднішні та завтрашні фахівці найвищого ґатунку, спеціалісти та професіонали, здатні вирішувати завдання будь-якої складності». Приємною несподіванкою та родзинкою свята стало запрошення лабрадору Сені, службового собаки Харківської митниці. Як розповідають митники, Сеня справжня зірка новостійних програм. Адже на його рахунку чимало резонансних затримань контрабандистів. Тож  лабрадор-зірка радо зустрічав гостей  на вході, розуміючи що це друзі, а й ще неймовірно талановиті. Хвилюючись дітлахи виходили за нагородами та дипломами. Адже перемагати завжди приємно! І багато з них на запитання ведучої свята із впевненістю відповідали – ЦЕ ПЕРША ПЕРЕМОГА, АЛЕ НЕ ОСТАННЯ! Тож побажаємо хлопчикам та дівчатам подальших успіхів, здійснення усіх заповітних мрій та їх втілення у життя на благо нашої рідної України!

У Харківському регіоні відбулась зустріч представників бізнесу та Президента Асоціації платників податків України

Президент АППУ Григол Катамадзе побував на Харківщині з робочим візитом, під час якого мав можливість зустрітися і з представниками фіскальної служби області, і з керівниками великих підприємств. На нараді, яка відбулась під головуванням першого заступника начальника ГУ ДФС у Харківській області Сергія Фунікова, також були присутні і голова Територіального відділення асоціації платників податків Марина Вишневська, і начальник СДПІ з обслуговування ВП у м. Харкові Галина Феденко. Під час зустрічі присутні мали можливість і поспілкуватися, і виказати свої пропозиції та зауваження, і поділитися проблемами. Так, звертаючись до присутніх, Григол Катамадзе відзначив необхідність якнайскорішого створення сприятливого бізнес-клімату та важливість прийняття законодавчих актів, які будуть зрозумілі та достатньо прості для кожного підприємця. Разом з тим, посадовець підкреслив важливий внесок підприємств Харківщини у соціально-економічний розвиток держави і регіону та закликав їх і надалі гідно виконувати свій громадський обов’язок зі сплати податків, тим самим підтримуючи Батьківщину.

На Харківщині «спрощенці» сплатили до бюджету понад 600 млн. грн. єдиного податку

Як повідомили в Головному управлінні фіскальної служби області, така сума надійшла до бюджету з початку року.  Зокрема у серпні надійшло 115 млн. гривень. Загальна сума надходжень перевищила минулорічні на 40,7 %. У січні-серпні минулого року від діяльності спрощенців бюджет отримав понад 435 млн. грн. У відомстві також відзначили, що найбільша сума єдиного податку сплачена фізичними особами-підприємцями - понад 430 млн. грн. У серпні вони сплатили 72 мільйони гривень. У свою чергу, юридичні особи, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, з початку року спрямували до держбюджету майже 129 млн. грн. податку. Порівняно з відповідним періодом минулого року надходження збільшилися на 19 млн. грн. У серпні 2015 року юрособи-«спрощенці» перерахували до бюджету 24,5 млн. грн. Решта коштів була сплачена сільгоспвиробниками, які застосовують спрощену систему оподаткування. У відомстві також нагадують, що сьогодні  до послуг платників та їх комфортного обслуговування фіскальна служба пропонує цілий комплекс консультаційних та адміністративних послуг. Для зручності працюють і Центри обслуговування платників, і електронні сервіси.

Податківці та члени Громадської ради разом обговорили шляхи протидії корупції

Під час засідання Комітету з питань запобігання і протидії корупції та контрабанді Громадської ради при Головному управлінні ДФС у Харківській області, представники фіскальної служби області сумісно з членами комітету обговорювали нагальні питання протидії корупції та сумісної співпраці у вказаному напрямку. З боку фіскального відомства був присутній перший заступник начальника ГУ ДФС області Сергій Фуніков, начальник оперативного управління Андрій Бєжанов, керівник слідчого управління фінансових розслідувань Ігор Чапічадзе, та співробітник управління власної безпеки Костянтин Ярмак. Також у засіданні взяв участь голова Громадської ради Олександр Чумак, його заступники та керівництво комітету. У ході спілкування податківці розповіли про результати діяльності підрозділів податкової міліції, слідчого управління, управління власної безпеки та відповіли на запитання присутніх щодо подальшої діяльності у напрямку виявлення правопорушень та протидії корупції. Окрім того, під час засідання було затверджено План роботи Комітету з питань запобігання і протидії корупції та контрабанді Громадської ради при Головному управлінні ДФС у Харківській області на 2015 рік.

Оновлення ДФС України розпочато

Міністерство фінансів України затвердило новий штатний розпис Державної фіскальної служби України. Веденням в дію нового штатного розпису буде забезпечено реалізацію доручення Прем’єр-міністра України, наданого на засіданні Уряду 16 вересня цього року щодо оновлення складу ДФС. В новій структурі змінено більшість структурних підрозділів, штатний розпис передбачає виконання завдань та рішень Уряду та Міністра фінансів України, а також задовольняє вимоги Міжнародного валютного фонду щодо скорочення на 20% штатної чисельності апарату ДФС. Заповнення штату ДФС буде здійснюватись на основі принципів відповідності, фаховості та прозорості. Кандидатам на посади, які мають корупційні ризики буде запропоновано пройти перевірку на поліграфі. Наступним кроком оновлення системи органів державної фіскальної служби України буде переформатування її територіальних органів. Як повідомлялось раніше, першим етапом побудови нової системи передбачається скоротити майже вдвічі кількість Державних податкових інспекцій. На сьогодні проект урядового рішення про скорочення ДПІ знаходиться на погодженні в Міністерстві юстиції України.

Центрами обслуговування платників надано понад 2 млн. адмінпослуг

На сьогодні обслуговування платників податків та громадян здійснюється 465 ЦОПами, якими надається 92 адміністративні слуги (56 податкових та 36 митних). Протягом січня – серпня 2015 року Центрами надано 2,3 млн. таких послуг. Зокрема, у серпні – понад 292 тис. послуг. Серед них, найбільшим попитом користується послуга з видачі картки платника податків та внесення до паспорта громадянина даних про реєстраційний номер облікової картки платника податків. За вказаний період було надано понад 1 млн. таких карток, з яких майже 133,5 тис. – у серпні. Також не менш запитуваною з боку суб`єктів господарювання є послуга з реєстрації книг обліку розрахункових операцій. З початку поточного року ЦОПами надано понад 242 тис. таких послуг. У серпні було зареєстровано понад 30,3 тис. книг. Третю «сходинку рейтингу» посіла така послуга, як видача довідки про відсутність заборгованості з платежів до бюджету, що контролюються фіскальними органами. Так, за вісім місяців 2015 року Центрами обслуговування платників було надано майже 234 тис. зазначених довідок, з них – 34 тис. – надано у серпні.

У ДФС привітали переможців дитячого конкурсу «Майбутнє країни – у мріях дитини»

Дипломами та призами відзначили сьогодні, 17 вересня, в ДФС переможців та лауреатів конкурсу дитячої творчості «Майбутнє країни – у мріях дитини». Представники ДФС, члени журі та партнери конкурсу урочисто привітали школярів та закликали їх до подальших творчих перемог. «Конкурс проводиться вже більше десяти років. Він змінював назву та формат, але ідея його залишається незмінною – побачити, як діти виражають свої емоції та почуття, як бачать майбутнє. А оскільки вони і є наше майбутнє – ми маємо змогу уявити, як ми житимемо надалі, як змінюватиметься суспільство, як сплачуватимуться податки та на які потреби вони будуть витрачатися», –  зазначив Голова ДФС Роман Насіров. Він підкреслив, що особливо важливо, щоб ці податки витрачалися на дітей, на їх навчання та творчий розвиток. Переможців конкурсу було обрано за трьома напрямами: художні твори, комп’ютерна графіка (комп’ютерна анімація) та літературні твори. Ними стали 18 конкурсантів з 15 регіонів України. Саме їхнім роботам професійне журі поставило найвищі оцінки.

Про зміни в порядку нарахування пені та штрафних (фінансових) санкцій

Законом України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків” (далі – Закон № 655), який набрав чинності з 01.09.2015, були внесені зміни до Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зокрема, стосовно порядку нарахування пені при самостійному виявлені платником податку помилок та щодо штрафних (фінансових) санкцій. Так, завдяки доповненню ст. 129 Кодексу пунктом 129.9, у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податку помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу пеня, передбачена цією статтею, не нараховується, якщо зміни до податкової звітності внесені протягом 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, визначеного цим Кодексом. Закон № 655, шляхом доповнення підрозділу 10 розділу XX „Перехідні положення” Кодексу пунктом 35, тимчасово, до 31 грудня 2016 року включно, скасовує платникам податків, обсяг доходів та/або операцій яких за попередній (звітний) рік складав менше 20 млн. грн., штрафні (фінансові) санкції, нараховані на суму податкового зобов'язання, яку платник податків сплатив без оскарження податкового повідомлення-рішення в терміни, визначені цим Кодексом. Нараховані штрафні (фінансові) санкції скасовуються протягом 10 днів з дня сплати такого податкового зобов'язання у порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Зазначена норма не застосовується у разі повторного протягом року визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання з одного й того самого податку або збору. При цьому у разі скасування штрафної санкції відповідне сплачене податкове зобов'язання не підлягає подальшому оскарженню.

Про зміни до порядку обліку нерезидентів

Серед інших змін, Закон України від 17 липня 2015 року № 655-VIII „Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків” (далі – Закон № 655) доповнює пункт 64.5 ст. 64 Податкового кодексу України нормою, відповідно до якої нерезидент береться на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням відповідного об'єкта у разі отримання іноземною компанією або організацією майнових прав на нерухомість або землю в Україні, які підлягають оподаткуванню, якщо спосіб та цілі отримання цього майна не потребують створення такою компанією (організацією) відокремленого підрозділу або постійного представництва нерезидента в Україні. Такий нерезидент береться на облік у контролюючому органі за місцезнаходженням відповідного об'єкта після подання визначеного переліку документів: - заяви за формою, затвердженою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику; - копії витягу з торговельного, банківського або судового реєстру, виданого в країні реєстрації іноземної компанії, організації та легалізованого в установленому порядку, якщо інше не передбачено міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, що супроводжується нотаріально засвідченим перекладом українською мовою; - нотаріально засвідченої копії правовстановлювальних документів, якими підтверджується право власності на нерухомість або право власності чи користування земельною ділянкою, виданих та зареєстрованих на ім'я нерезидента уповноваженими органами України; - дані про представника платника податку.

Про цільове використання коштів, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках

Державною фіскальною службою України у листі від 11.09.2015 №33835/7/99-99-19-03-01-17 (далі – лист) розглянуто питання щодо цільового використання коштів, що акумульовані сільськогосподарськими підприємствами на спеціальних рахунках при застосуванні спеціального режиму оподаткування податком на додану вартість. У зазначеному листі, зокрема, йдеться про те, що кошти, перераховані платником податку зі спеціального рахунку, відкритому у банку або органі, який здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, на основний або додатковий електронний рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, з метою збільшення реєстраційної суми, вважаються такими, що використані не на виробничі цілі, тобто використані не за цільовим призначенням, та підлягають стягненню до бюджету відповідно до пункту 123.2 статті 123 Податкового кодексу України із застосуванням відповідних штрафних санкцій.

Фахівці Західної ОДПІ поспілкувалися з майбутніми платниками податків

Який необхідно зробити перший крок для реєстрації підприємцем, чим відрізняється загальна система оподаткування від спрощеної, як правильно застосовувати норми податкового законодавства, на що потрібно звернути особливу увагу – про це розповіли фахівці Західної ОДПІ під час зустрічі з громадянами, які мають намір започаткувати власну справу. Під час заходу, майбутні підприємці були ознайомлені з перевагами застосування спрощеної системи оподаткування, з критеріями щодо віднесення платників єдиного податку до окремих груп спрощеної системи, з порядком сплати податків на подання звітності. Вони також дізналися і про роботу доступних сервісів, які розміщені на веб-сайті ДФС України, а також про переваги подання звітності в електронному вигляді. "Такі заходи надають можливість проаналізувати норми Податкового кодексу України та визначитись з системою оподаткування, оцінити можливість реалізації задуманих планів. Розвиток малого та середнього бізнесу – один з резервів наповнення місцевих бюджетів, тому проведення зустрічей, семінарів, лекцій з майбутніми платниками податків залишаються одним із пріоритетних напрямів діяльності відомства вцілому" – зазначають фахівці інспекції. Під час проведення заходу усі охочі мали змогу отримати відповіді на запитання, які їх найбільш турбували.

Термін надсилання поштою податкових декларацій скорочено до п'яти днів

Західна ОДПІ м. Харкова нагадує, раніше, таке відправлення слід здійснити було не пізніше ніж за десять днів до закінчення установленого строку подання податкової декларації. Також звертаємо увагу, що податкова декларація відправляється на адресу відповідного контролюючого органу за місцем реєстрації платника податку. При поданні податкової звітності в електронній формі, така звітність повинна бути подана не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає такий граничний строк. Така законодавча норма передбачена відповідно до Закону України від 17.07.2015 року № 655 -VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків», та набирає чинності з 1 вересня 2015 року.

Працівника поновили на роботі за рішенням суду: чи потрібно подавати повідомлення

У разі поновлення на роботі працівника за рішенням суду подавати Повідомлення про прийняття на роботу (додаток до постанови №413) не потрібно. З працівником трудовий договір не укладається, а тільки скасовується факт незаконного звільнення. Тобто в цьому випадку не задіяна стаття 24 КЗпП, яка і вимагає від роботодавця подавати до органів ДФСУ Повідомлення при укладанні трудового договору.

Чи можна повернути помилково або надміру перераховані кошти на електронний рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ та як це зробити?

Така можливість передбачена. Якщо у платника на дату подання декларації з ПДВ сума коштів на електронному рахунку в системі електронного адміністрування ПДВ перевищує суму, що підлягає перерахуванню до бюджету відповідно до суми зазначеної в рядку 25.1 декларації, то платник має право подати до податкової інспекції в складі такої декларації правильно заповнену заяву (додаток Д4 до декларації з ПДВ) про перерахування різниці коштів на поточний рахунок. В такій заяві треба зазначити реквізити поточного рахунку. При поверненні грошей з електронного рахунку на поточний , сума ліміту на яку підприємство може зареєструвати податкову накладну буде зменшено вже на день подання такої заяви, а гроші Казначейство має право перерахувати протягом 5 днів після граничної дати сплати податкових зобов’язань.

Податкову знижку на навчання можна отримати до кінця року

Громадяни України, які є платниками податку на доходи фізичних осіб і в 2014 році платили за своє навчання або навчання члена своєї сім'ї першого ступеня споріднення, мають право на податкову знижку. Такі громадяни можуть повернути собі з бюджету суму витрачених коштів за навчання, але не більш ніж 15%. Для отримання такої знижки необхідно до 31 грудня 2015 року включно, тобто протягом всього 2015 року, подати до територіального органу Державної фіскальної служби за місцем проживання річну податкову декларацію про майновий стан і доходи – про це нагадала заступник начальника Західної ОДПІ м. Харкова Вікторія Макаренко  під час зустрічі з представниками бізнесу Ленінського та Жовтневого районів. Платнику податку необхідно мати документи, що підтверджують суми коштів сплачених за навчання. До переліку таких документів входять квитанції, фіскальні або товарні чеки, касові ордери на прибуток, договір з навчальним закладом, довідка про отримані у звітному році доходи, документи, що підтверджують ступінь споріднення (паспорт, свідоцтво про народження). Розрахунок сум податку до повернення платник податку повинен зробити самостійно. При цьому обов'язково платник податку має заповнити розділи I, II та V річної податкової декларації та додаток 6 до цієї декларації. Правом на податкову знижку не можуть скористатися самозайняті особи, зокрема, суб'єкти підприємницької діяльності та особи, що здійснюють незалежну професійну діяльність по доходах від такої діяльності, а також військовослужбовці, які одержують не заробітну плату, а грошове утримання. Сума коштів, яка підлягає поверненню платнику податку за наслідками податкової декларації за 2014 рік, зараховується на банківський рахунок платника податку протягом 60 календарних днів після подання такої декларації. Якщо до кінця 2015 року ви не скористаєтеся правом на нарахування податкової знижки за наслідками 2014 року, таке право на наступні податкові роки не переноситься.

Щодо застосування спрощеної системи оподаткування

Західна ОДПІ м. Харкова звертає увагу , що здійснюючи певні види діяльності, підприємці не можуть застосовувати спрощену систему оподаткування. Зокрема, не можуть бути платниками єдиного податку першої - третьої груп: - суб’єкти господарювання (фізичні особи - підприємці), які здійснюють: 1) діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора); 2) обмін іноземної валюти; 3) виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 літрів та діяльності фізичних осіб, пов’язаної з роздрібним продажем пива та столових вин); 4) видобуток, виробництво, реалізацію дорогоцінних металів і дорогоцінного каміння, у тому числі органогенного утворення (крім виробництва, постачання, продажу (реалізації) ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння); 5) видобуток, реалізацію корисних копалин, крім реалізації корисних копалин місцевого значення; 6) діяльність у сфері фінансового посередництва, крім діяльності у сфері страхування, яка здійснюється страховими агентами, визначеними Законом України ”Про страхування”, сюрвейєрами, аварійними комісарами та аджастерами, визначеними розд. III ПКУ; 7) діяльність з управління підприємствами; 8) діяльність з надання послуг пошти (крім кур’єрської діяльності) та зв’язку (крім діяльності, що не підлягає ліцензуванню); 9) діяльність з продажу предметів мистецтва та антикваріату, діяльність з організації торгів (аукціонів) виробами мистецтва, предметами колекціонування або антикваріату; 10) діяльність з організації, проведення гастрольних заходів; - фізичні особи - підприємці, які здійснюють технічні випробування та дослідження (група 74.3 КВЕД ДК 009:2005), діяльність у сфері аудиту; - фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 гектара, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 100 квадратних метрів, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 300 квадратних метрів; - страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом; реєстратори цінних паперів; - фізичні особи - нерезиденти; - суб’єкти господарювання, які на день подання заяви про реєстрацію платником єдиного податку мають податковий борг, крім безнадійного податкового боргу, що виник внаслідок дії обставин непереборної сили (форс-мажорних обставин).

Особливості сплати єдиного соціального внеску при відсутності доходу

Фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування та особи, які провадять незалежну професійну діяльність, не отримували доходів (прибутків) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі особи можуть не визначати базу єдиного внеску, оскільки вказаною нормою передбачено право, а не обов’язок платника. Платники, що не отримали доходу  у звітному році або окремому місяці звітного року, мають право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску. Найголовніше – нарахована сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску. Такі норми передбачено Законом України від 28 грудня 2014 року № 77-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов'язкового державного соціального страхування та легалізації фонду оплати праці», яким було внесено зміни до пункту 2 частини першої статті 7 Закону України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування». Відповідно до Закону для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 5 частини першої статті 4 Закону № 2464, єдиний внесок нараховується на суму доходу (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток). Ці зміни враховуватимуться при поданні річної звітності з єдиного внеску фізичними особами - підприємцями (крім спрощенців) за 2015 рік. Отже, за підсумками 2015 року фізичні особи – підприємці на загальній системі оподаткування, а також особи, які проводять незалежну професійну діяльність, сплачують єдиний внесок до 10 лютого 2016 року.

Встановлено перелік відомостей, які є обов’язковими в наказі про проведення перевірки

Податковим кодексом України (далі – ПКУ) визначено, що посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених Податковим кодексом України, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених ПКУ, документів, серед яких має бути копія наказу про проведення перевірки (абзац третій п. 81.1 ст. 81ПКУ). Законом України від 17.07.2015 № 655-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо зменшення податкового тиску на платників податків" (набув чинності 1 вересня п.р.) встановлено перелік відомостей, які є обов’яковими в наказі про проведення перевірки. В даному наказі обов’язково зазначається дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені ПКУ, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. При цьому, наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника контролюючого органу або його заступника та скріплення печаткою контролюючого органу.

Поле «Призначення платежу» заповнюється в обов’язковому порядку

З 1 вересня набрав чинності «Порядок заповнення документів на переказ у разі сплати (стягнення) податків, зборів, митних платежів, єдиного внеску, здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість, повернення помилково або надміру зарахованих коштів». Порядок затверджений Міністерством фінансів України 24.07.2015 №666 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 12 серпня 2015 за №974/27419. У документі наведені приклади заповнення поля «Призначення платежу», у т.ч. у разі сплати суми грошового зобов'язання з податку на прибуток підприємств за відокремлений підрозділ; повернення коштів (надміру сплаченої суми) платнику податків органами Казначейства за платіжними дорученнями, сформованими на підставі висновків органів ДФС; перерахування коштів (надміру сплаченої суми) з одного бюджетного рахунку на інший органами Казначейства за платіжними дорученнями, оформленими на підставі висновків територіальних органів ДФС; відшкодування ПДВ за висновками територіальних органів ДФС; перерахування до бюджету Державною казначейською службою України (далі - Казначейство України) ПДВ в системі електронного адміністрування ПДВ; сплати та повернення платнику помилково сплачених коштів єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування на підставі розрахункових документів територіальних органів ДФС. З Порядком можна ознайомитись на офіційному веб-порталі ДФС: http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/nakazi/63910.html.

Як у системі електронного адміністрування ПДВ враховується показник суми перевищення формули, передбаченої для розрахунку суми податку, на яку платник може зареєструвати податкові накладні в ЄРПН?

Відповідно до п. 200 прим. 1. 3 ст. 200 прим. 1 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) показник сума перевищення є складовою формули, за якою обраховується сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі понадаткових накладних (далі – ЄРПН) (далі – реєстраційна сума). Сума перевищення – загальна сума перевищення податкових зобов’язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, над сумою податку, що міститься в складених таким платником податкових накладних та розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в ЄРПН, яка визначається як різниця між: сумами податкових зобов’язань за операціями з постачання товарів (послуг) та отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України, та їх подальшого коригування згідно із ст. 192 ПКУ, задекларованими платником у податкових деклараціях з податку з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, та сумами податку, зазначеними платником податку в податкових накладних, що складені за такими операціями (в тому числі податкових накладних, які не видаються отримувачу, а також складених під час отримання послуг від нерезидента, місцем постачання яких визначено митну територію України), та розрахунках коригування до них, зареєстрованих у ЄРПН. Показник сума перевищення розраховується ДФС автоматично після прийняття звітності від платника податку, та при обрахунку позитивного значення вказаного показника на таке значення зменшується реєстраційна сума такого платника. Таким чином, якщо платник податку своєчасно не зареєстрував в ЄРПН податкові накладні та відповідно реєстраційна сума не була зменшена на суму податку, зазначену в таких податкових накладних, то після подання звітності з ПДВ, в якій задекларовано податкові зобов’язання з ПДВ, визначені у податкових накладних, не зареєстрованих в ЄРПН, реєстраційна сума платника зменшується на суму ПДВ, зазначену у таких податкових накладних. Реєстрація в ЄРПН податкових накладних, що не були зареєстровані своєчасно (реєструються з порушенням термінів реєстрації), здійснюється виключно в межах реєстраційної суми, яка визначається згідно з п. 200 прим. 1. 3 ст. 200 прим. 1 ПКУ. Якщо така реєстраційна сума є меншою, ніж сума ПДВ, зазначена у податковій накладній або розрахунку коригування, платнику потрібно збільшити свою реєстраційну суму. Таке збільшення може бути здійснено за рахунок: отриманих податкових накладних та розрахунків коригування (які передбачають збільшення суми компенсації вартості поставлених товарів/послуг), складених на такого платника та зареєстрованих в ЄРПН; сплати ПДВ на митниці під час розмитнення товарів; поповнення рахунка платника в системі електронного адміністрування ПДВ, відкритого платнику у Держказначействі (електронний рахунок). Після реєстрації в ЄРПН податкових накладних, які не були зареєстровані своєчасно, в системі електронного адміністрування ПДВ автоматично відбувається перерахунок показника суми перевищення та реєстраційної суми (сума накладних) з урахуванням сум ПДВ, зазначених у таких податкових накладних. В результаті такого перерахунку на суму ПДВ, зазначену у зареєстрованих в ЄРПН податкових накладних, зменшується показник сума перевищення, а показник сума накладних (реєстраційна сума) збільшується на таку ж суму.

Чи потрібно для перерахування коштів на користь нерезидента в гривнях отримувати у контролюючому органі довідку про відсутність заборгованості з податків та зборів?

Відповідно до абзацу десятого п. 4.3 Положення про відкриття та функціонування кореспондентських рахунків банків-резидентів та нерезидентів в іноземній валюті та кореспондентських рахунків банків-нерезидентів у гривнях, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 26 березня 1998 року № 118 зі змінами та доповненнями, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10 квітня 1998 року за № 231/267 (далі - Положення), будь-які перерахування гривень на кореспондентський рахунок банку-нерезидента за договорами (контрактами) з нерезидентами здійснюються виключно з поточного рахунку клієнта. У разі перерахування гривень за укладеними резидентами договорами (контрактами) з нерезидентами уповноважені банки з метою здійснення контролю за відповідністю операції чинному законодавству зобов’язані попередньо зарахувати кошти в гривнях на окремий аналітичний рахунок балансового рахунку 1919 «Інша кредиторська заборгованість за операціями з банками». З цього рахунку наступного робочого дня зазначені кошти можуть перераховуватися на користь нерезидента за умови отримання від клієнта всіх потрібних документів, що свідчать про правомірність платежу, та довідки податкового органу, у якому резидент зареєстрований як платник податків, про те, що в клієнта немає заборгованості за платежами перед бюджетом на дату звернення (строк дії довідки 30 днів) (далі – Довідка). Зазначена Довідка має містити назву резидента, що здійснює перерахування на кореспондентський рахунок банку - нерезидента в гривнях, також номер, дату та предмет угоди, що є підставою для перерахування, суму перерахування, код ЄДРПОУ, код платника ПДВ та дані про наявність або відсутність заборгованості перед бюджетом. Вимоги цього абзацу не стосуються резидентів, за договорами (контрактами) яких здійснюється перерахування за рахунок цільових бюджетних коштів У разі здійснення уповноваженим банком України розрахунків з платіжними організаціями міжнародних платіжних систем відповідно до умов договорів, зареєстрованих Національним банком України, Довідка податкового органу не подається (абзац одинадцятий Положення). Враховуючи викладене, у разі перерахування резидентами за договорами (контрактами) з нерезидентами на рахунок нерезидента гривень, платник податку має надати уповноваженому банку Довідку, за виключенням встановлених п. 4.3 Положення випадків. У разі неотримання від клієнта Довідки уповноважений банк повертає кошти на поточний рахунок клієнта на дванадцятий календарний день, починаючи з дня складання клієнтом платіжного доручення, а якщо цей день є неробочим, то першого за ним робочого дня. А якщо клієнт має заборгованість за платежами перед бюджетом, що підтверджується цією Довідкою, то уповноважений банк повертає кошти на поточний рахунок клієнта наступного робочого дня після дня подання резидентом Довідки (абзац дванадцятий Положення).

Неприбуткові організації до 1 січня 2017 року повинні привести свої установчі документи у відповідність із нормами Податкового кодексу України

Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій» внесено зміни щодо порядку оподаткування неприбуткових організацій, які набули чинності 13 серпня 2015 року. В новій редакції термін «неприбуткові підприємства, установи та організації» викладено, як неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до пункту 133.4 статті 133 Податкового кодексу України. Неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам: - утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації; - установчі документи якої містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їх праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб; - установчі документи якої передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення); - внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій. Також передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації, які внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», що не відповідають вимогам пункту 133.4 статті 133 цього Кодексу, з метою включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій зобов’язані до 1 січня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами цього Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу. Крім того, неприбуткові підприємства, установи та організації, які не привели свої установчі документи у відповідність із нормами п. 133.4 ст. 133 Податкового кодексу, після 1 січня 2017 року виключаються контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій.

Державна реєстрація скасовується при неподанні протягом одного року до контролюючих органів податкової звітності

Відповідно до абз. 5 ч. 1 ст. 51 Господарського кодексу України від 16 січня 2003 року № 436-IV підприємницька діяльність припиняється на підставі рішення суду у випадках, передбачених цим кодексом та іншими законами. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень та у порядку, встановленому законом, можуть застосовувати до суб’єктів господарювання адміністративно-господарські санкції, зокрема такі як, ліквідація суб’єкта господарювання (абз. 12 ч. 1 ст. 239 ГКУ). Підпунктом 20.1.37 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями визначено, що контролюючі органи мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та припинення фізичною особою – підприємцем підприємницької діяльності та/або про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб’єктів господарювання. Згідно з п. 11.30 розд. XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462, якщо платник податків не має заборгованості перед бюджетом та у разі: неподання протягом одного року до контролюючих органів податкових декларацій, документів податкової звітності; якщо установчі документи суперечать чинному законодавству; провадження діяльності, яка суперечить установчим документам та законодавству; наявності в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням; наявності у контролюючого органу передбачених законами України інших підстав для постановлення судового рішення щодо припинення (ліквідації) чи скасування державної реєстрації суб’єкта господарювання, то керівник контролюючого органу приймає рішення у вигляді розпорядження відносно платника податків про звернення до суду або господарського суду із заявою (позовною заявою) про винесення судового рішення щодо припинення юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, відміни державної реєстрації припинення юридичної особи або підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця, скасування державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи.

Платникам єдиного податку четвертої групи необхідно подати уточнюючу декларацію з фіксованого податку

З 1 січня 2015 року Законом України від 28 грудня 2014 року №71-VII „Про внесення змін до Податкового кодексу України” фіксований сільськогосподарський податок трансформовано в єдиний податок (виділено в окрему четверту групу). Платниками єдиного податку четвертої групи подано податкові декларації за формою, затвердженою наказом Міністерства доходів і зборів України від 30.12.2013 № 864 „Про затвердження форми Податкової декларації з фіксованого сільськогосподарського податку”, і податкові зобов’язання на 2015 рік нараховуються помісячно, як наслідок, в інтегрованій картці платника податку обліковуються податковий борг та умовно нараховані штрафні санкції. Наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578 „Про затвердження форм податкових декларацій платника єдиного податку”, який зареєстровано у Міністерстві юстиції України 07 червня 2015 року за № 799/27244, затверджено форму податкової декларації платника єдиного податку четвертої групи. З метою скасування суми податкового боргу та пені, що виникли в наслідок помісячних нарахувань та приведення їх у відповідність до квартальних нарахувань платникам четвертої групи необхідно: а) подати уточнюючі податкові декларації з фіксованого сільськогосподарського податку на 2015 рік (усіх декларацій, поданих у 2015 році) із заповненням розділу „нараховано до зменшення податкового зобов’язання”, що унеможливить виникнення штучного податкового боргу та умовно нарахованих штрафних санкцій; б) подати „звітну” декларацію платника єдиного податку четвертої групи на 2015 рік за формою, затвердженою наказом № 578. Граничний термін подання декларацій платника єдиного податку четвертої групи - до 10.10.2015. За матеріалами листа ДФС України від 02.09.2015 №32589/7/99-99-15-03-01-17.

Чи можливо поповнити електронний рахунок платника ПДВ за рахунок інших джерел?

Поповнення електронного рахунка платника ПДВ за рахунок інших джерел, наприклад, з поточних рахунків інших осіб, не передбачено. Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов’язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ. З 1 липня 2015 року (або з дати, визначеної в окремому рішенні Верховної Ради України про скорочення перехідного періоду) на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до п.200¹.3 ст.200¹ Податкового кодексу та надає право для реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування.

Відділ комунікацій Західної ОДПІ м. Харкова ГУ ДФС у Харківській області